Об утверждении Правил использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 сентября 2024 года № 358. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 сентября 2024 года № 35088
В соответствии с пунктом 4 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 763 "Об утверждении Правил использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11982).
3. Департаменту информатизации, цифровизации и связи Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 18 сентября 2024 года № 358
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от " " 2024 года №
Правила использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка

Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты құлақтандыру үшін, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 18 қыркүйектегі № 358 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 қыркүйекте № 35088 болып тіркелді
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты құлақтандыру үшін, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 763 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11982 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2024 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 358 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрінің
2024 жылғы " "
№ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты құлақтандыру үшін, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа".
2. Использование сетей телерадиовещания для оповещения населения осуществляется путем передачи видео, текстовых и речевых сообщений по сетям и каналам телерадиовещания с перехватом трансляции текущих теле-, радиопрограмм.
3. Оповещение населения с использованием сетей телерадиовещания при осуществлении мероприятий по оповещению населения при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка осуществляют:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите";
2) органы национальной безопасности Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии терроризму";
3) комендант местности, назначаемый в соответствии с Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении".
4. Настоящие Правила являются обязательными для всех телерадиокомпаний и операторов телерадиовещания, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, независимо от их форм собственности.
Глава 2. Порядок использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка
5. Для оповещения населения, трансляции теле-, радиопрограмм перехватываются с рабочих мест оперативных дежурных уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, оснащҰнных техническими средствами перехвата трансляции теле-, радиопрограмм.
6. В случаях чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и/или социального характера, требующих немедленного реагирования, для оповещения населения уполномоченными органами передаются операторам телерадиовещания носители информации, содержащие видео, текстовые и речевые сообщения об угрозе жизни и здоровью людей, а также о порядке действий в сложившейся обстановке.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты құлақтандыру үшін, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 48-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Халықты құлақтандыру үшін телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану ағымдағы теле-, радиобағдарламалардың трансляциясын қармай отырып, телерадио хабарларын тарату желілері мен арналары арқылы бейне, мәтіндік және сөйлеу хабарларын беру арқылы жүзеге асырылады.
3. Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде халықты құлақтандыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыруда, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалана отырып, халықты құлақтандыруды:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес;
2) ұлттық қауіпсіздік органдары "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес;
3) "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тағайындалатын жергілікті жердің коменданты жүзеге асырады.
4. Осы Қағидалар меншік нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, барлық телерадиокомпаниялар мен телерадио хабарларын тарату операторлары үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты құлақтандыру үшін, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану тәртібі
5. Халықты құлақтандыру үшін теле-, радиобағдарламалардың трансляциясы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның теле-, радиобағдарламалардың трансляциясын қармаудың техникалық құралдарымен жарақтандырылған жедел кезекшілерінің жұмыс орындарынан қармалады.
6. Шұғыл ден қоюды талап ететін табиғи, техногендік және/немесе әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыру үшін уәкілетті органдар телерадио хабарларын тарату операторларына адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төнгені туралы, сондай-ақ қалыптасқан жағдайдағы іс-қимыл тәртібі туралы бейнероликтер, мәтіндік және сөйлеу хабарламалары бар ақпарат тасығыштарды береді.

7. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты совместно с операторами телерадиовещания не реже одного раза в квартал проверяет готовность технических средств к перехвату трансляций.
8. Операторами телерадиовещания сопрягаются технические средства по перехвату транслируемых теле-, радиопрограмм с системами оповещения, используемыми уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.

7. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган телерадио хабарларын тарату операторларымен бірлесіп тоқсанына кемінде бір рет техникалық құралдардың трансляцияларды қармау әзірлігін тексереді.
8. Телерадио хабарларын тарату операторлары трансляцияланатын теле-, радиобағдарламаларды қармау бойынша техникалық құралдарды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган пайдаланатын құлақтандыру жүйелерімен ұштастырады.