Об утверждении Правил по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 458. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2024 года № 35109
В соответствии с подпунктом 152-2) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ".
2. Комитету языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Утвержден приказом
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 23 сентября 2024 года № 458
Правила по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 152-2) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", и определяют порядок по системе уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ.
2. Реализация процедур в рамках системы оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ (далее – тестирование КАЗТЕСТ) обеспечивается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Центр).
3. Система оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ включает в себя следующие этапы:
1) проведение тестирования;
2) выдача результатов тестирования;

"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 458 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 қыркүйекте № 35109 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 152-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 458 бұйрығымен
бекітілген
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 152-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша тәртіпті айқындайды.
2. ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі (бұдан әрі – ҚАЗТЕСТ тестілеуі) шеңберіндегі рәсімдерді жүзеге асыру Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен (бұдан әрі – Орталық) қамтамасыз етіледі.
3. ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі келесі кезеңдерді қамтиды:
1) тестілеу өткізу;
2) тестілеу нәтижелерін беру;

3) рассмотрение заявлений на апелляцию.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Говорение – блок тестирования, направленный на систематическую, грамотную передачу мысли по заданиям, разработанным в соответствии с каждым уровнем;
2) Справка – документ, подтверждающий показатели результатов тестирования, выдаваемый при баллах ниже предельно установленного значения;
3) Апелляция – вид процедуры, осуществляемой в случае несогласия с результатом сертификационного тестирования по системе КАЗТЕСТ после получения результатов;
4) Дежурный аудитории – сотрудник Центра, ответственный за организацию и порядок проведения тестирования в аудитории, установленный на время проведения тестирования КАЗТЕСТ;
5) Подставное лицо – лицо, которое в ходе запуска к тестированию или во время тестирования пытается присутствовать на месте третьего лица, в ходе тестирования нарушая правила подменяет материалы тестирования другим лицом;
6) Диагностическое тестирование – вид тестирования на определение уровня владения казахским языком, выдаваемый физическим лицам в виде справки с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) или в виде списка результатов тестирования юридическим лицам;
7) Письмо – блок тестирования, направленный на оценку навыков грамотного письма по заданиям, разработанным в соответствии с каждым уровнем;
8) Лист ответов – специальный бланк для оценки результатов тестирования, на котором тестируемый отмечает ответы тестовых заданий в бумажном формате;
9) Индивидуальный помощник – лицо, оказывающее помощь тестируемым с особыми образовательными потребностями (лицам с инвалидностью с нарушениями слуха, речи, зрения, функций опорно-двигательного аппарата) при прохождении тестирования не имеющее специализацию в области казахской филологии.
10) Местное ответственное лицо – ответственный сотрудник за организацию тестирования в регионах или в учреждении, в котором проводится тестирование;
11) Тестирование КАЗТЕСТ в бумажном формате – тестирование, проводимое путем выдачи каждому тестируемому книжки-вопросники, тетради для письменной работы, листа выполнения устного задания и листа ответов;
12) Чтение – блок тестирования, направленный на понимание тестовых заданий, разработанных по содержанию текста в соответствии с лексическим запасом каждого уровня;
13) Программист Центра – сотрудник Центра, обрабатывающий результаты тестирования в соответствии с должностными обязанностями;
14) Представитель Центра – сотрудник, координирующий работу по организации и проведению диагностического и сертификационного тестирования для оценки уровня владения казахским языком в соответствии с должностными обязанностями;

3) апелляцияға өтініштерді қарау.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Айтылым – әр деңгейге сәйкес әзірленген тапсырмалар бойынша ойын жүйелі, сауатты жеткізуге бағытталған тестілеу блогы;
2) Анықтама – шекті белгіленген мәннен төмен балл алғанда берілетін тестілеу нәтижесінің көрсеткіштерін растайтын құжат;
3) Апелляция – ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша сертификаттық тестілеу нәтижелерін алғаннан кейін нәтижемен келіспегенде жүзеге асатын рәсімдердің түрі.
4) Аудитория кезекшісі – ҚАЗТЕСТ тестілеуін өткізу уақытында белгіленген аудиторияда тестілеуді ұйымдастыру мен өткізу тәртібіне жауапты Орталық қызметкері;
5) Бөгде тұлға – тестілеуге кіргізу барысында немесе тестілеу кезінде үшінші тұлғаның орнына қатысуға әрекет жасайтын, тестілеу барысында басқа адаммен тестілеу материалдарын алмастырып ереже бұзатын адам;
6) Диагностикалық тестілеу – жеке тұлғаларға тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жазылған, тест нәтижелері көрсетілген анықтама түрінде немесе заңды тұлғаларға тестілеу нәтижелерінің тізімі түрінде берілетін қазақ тілін меңгеру деңгейін айқындауға арналған тестілеу түрі;
7) Жазылым – әр деңгейге сәйкес әзірленген тапсырмалар бойынша сауатты жазу дағдыларын бағалауға бағытталған тестілеу блогы;
8) Жауап парағы – қағаз форматта тестіленуші тест тапсырмаларының жауаптарын белгілейтін тестілеу нәтижелерін бағалауға арналған арнайы бланк;
9) Жеке көмекші – ерекше білім беру қажеттіліктері бар (есту, сөйлеу, көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар тұлғаларға) тестіленушілерге тестілеуден өту кезінде көмектесетін, қазақ филологиясы саласының маманы болып табылмайтын тұлға;
10) Жергілікті жауапты тұлға – тестілеу өткізілетін мекеме немесе өңірлердегі тестілеуді ұйымдастыруға жауапты қызметкер;
11) Қағаз форматтағы ҚАЗТЕСТ тестілеуі – әрбір тестіленушіге сұрақ кітапшасын, жазба жұмыс дәптерін, ауызша орындалатын тапсырма парағын және жауап парағын беру жолымен жүргізілетін тестілеу;
12) Оқылым – әрбір деңгейдің лексикалық қорына сәйкес мәтін мазмұны бойынша әзірленген тест тапсырмаларын түсініп, қабылдауға бағытталған тестілеу блогы;
13) Орталық бағдарламашысы – лауазымдық міндеттеріне сәйкес тестілеу нәтижелерін өңдейтін Орталық қызметкері;
14) Орталық өкілі – лауазымдық міндеттеріне сәйкес қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау үшін диагностикалық және сертификаттық тестілеуді ұйымдастыру мен өткізу жұмыстарын үйлестіретін қызметкер;

15) Сертификат – документ, содержащий показатели результата сертификационного тестирования, подтверждающий владение казахским языком на определенном уровне;
16) Сертификационное тестирование – вид тестирования, направленный на оценку и подтверждение уровня, определенного Центром, путем выдачи сертификата;
17) Книжка-вопросник – материал, в котором собраны тестовые задания по блокам Аудирование, Чтение с определенным вариантом, которые выдаются тестируемым после их рассадки;
18) Заказчик – юридическое лицо, инициировавшее проведение тестирования;
19) Администратор тестирования – лицо, осуществляющее контроль за соблюдением правил проведения КАЗТЕСТ в электронном формате;
20) Список результатов тестирования – официальный документ, выдаваемый Центром юридическим лицам с указанием списка тестируемых в алфавитном порядке с результатами их тестирования;
21) Тестовое задание – система заданий возрастающей сложности и особой формы, позволяющая оценить структуру и определить уровень владения казахским языком по системе КАЗТЕСТ тестируемого по блокам Аудирование и Чтение;
22) Аудирование – блок тестирования, направленный на прослушивание и понимание аудиотекстов и тестовых заданий, состоящих из диалогов, монологов и текстов различного содержания в соответствии с лексическим запасом каждого уровня;
23) Электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными тестируемого, официально подтверждающий баллы КАЗТЕСТ, который отображается в личном кабинете тестируемого.
Глава 2. Порядок проведения тестирования КАЗТЕСТ
5. Имеются два вида тестирования КАЗТЕСТ: диагностическое и сертификационное. Тестирование КАЗТЕСТ проводится в бумажном или в электронном формате.
6. Продолжительность диагностического тестирования – 1 час 10 минут. Диагностическое тестирование включает в себя следующие блоки, состоящие из 60 вопросов:
Аудирование – 20 заданий (20 минут);
Чтение – 40 заданий (50 минут).
Продолжительность сертификационного тестирования – 2 часа 7 минут. Сертификационное тестирование включает в себя 60 тестовых заданий по блокам "Аудирование", "Чтение", 2 письменных задания по блоку "Письмо" и 2 устных задания по блоку "Говорение":
Аудирование – 20 заданий (20 минут);
Чтение – 40 заданий (50 минут);
Письмо – 2 задания (50 минут);
Говорение – 2 задания (7 минут).
7. График проведения тестирования для граждан по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, график проведения диагностического тестирования государственных служащих и работников бюджетной сферы в регионах по системе КАЗТЕСТ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

15) Сертификат – қазақ тілін белгілі бір деңгейде меңгергенін растайтын сертификаттық тестілеу нәтижесінің көрсеткішін қамтитын құжат;
16) Сертификаттық тестілеу – Орталықтың сертификат беруі арқылы анықталған деңгейді бағалауға және растауға бағытталған тестілеу түрі;
17) Сұрақ кітапшасы – тестіленушілерге оларды отырғызғаннан кейін берілетін белгілі бір нұсқасы бар Тыңдалым, Оқылым блоктары бойынша тест тапсырмалары жинақталған материал;
18) Тапсырыс беруші – тестілеуді өткізуге бастама танытқан заңды тұлға;
19) Тестілеу әкімшісі – электронды форматтағы ҚАЗТЕСТ-те тәртіп сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын жауапты тұлға;
20) Тестілеу нәтижелерінің тізімі – тестіленушілердің тізімі мен олардың нәтижелері бойынша заңды тұлғаларға әліпбилік тәртіппен Орталық беретін ресми құжат;
21) Тест тапсырмасы – тестіленушінің Тыңдалым және Оқылым блоктарымен ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша қазақ тілін меңгеру деңгейін айқындауға және құрылымын бағалауға мүмкіндік беретін өспелі күрделілігі сақталатын және ерекше нысандағы тапсырмалар жүйесі;
22) Тыңдалым – әрбір деңгейдің лексикалық қорына сәйкес диалог, монолог және түрлі мазмұндағы мәтіндерден тұратын аудиомәтіндер және тест тапсырмалары арқылы тыңдап, түсінуге бағытталған тестілеу блогы;
23) Электронды сертификат – тестіленушінің жеке кабинетінде көрсетілетін, ҚАЗТЕСТ балдарын ресми растайтын тестіленушінің бірегей деректері бар электронды құжат.
2-тарау. ҚАЗТЕСТ тестілеуін өткізу тәртібі
5. ҚАЗТЕСТ тестілеуінің екі түрі бар: диагностикалық және сертификаттық. ҚАЗТЕСТ тестілеуі қағаз немесе электронды форматта өткізіледі.
6. Диагностикалық тестілеу ұзақтығы – 1 сағат 10 минут. Диагностикалық тестілеу 60 сұрақтан тұратын келесі блоктарды қамтиды:
Тыңдалым – 20 тапсырма (20 минут);
Оқылым – 40 тапсырма (50 минут).
Сертификаттық тестілеу ұзақтығы – 2 сағат 7 минутты құрайды. Сертификаттық тестілеу Тыңдалым, Оқылым блоктары бойынша 60 тест тапсырмасынан, Жазылым блогы бойынша 2 жазбаша тапсырмадан және Айтылым блогы бойынша 2 ауызша тапсырмадан тұрады:
Тыңдалым – 20 тапсырма (20 минут);
Оқылым – 40 тапсырма (50 минут);
Жазылым – 2 тапсырма (50 минут);
Айтылым – 2 тапсырма (7 минут).
7. ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша азаматтарға тестілеу өткізудің кестесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес, өңірлердегі мемлекеттік қызметшілер мен бюджеттік сала қызметкерлерін ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша диагностикалық тестілеуден өткізу кестесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жасалады.

8. Место проведения тестирования КАЗТЕСТ для физических лиц в городе Астана устанавливает Центр, для юридических лиц (при наличии аудитории тестирования) – в здании приглашающей стороны, областных центрах и городах республиканского значения – на базе заказчика.
9. Прием заявлений на тестирование КАЗТЕСТ осуществляется посредством:
1) подачи заявления через интернет-ресурс app.testcenter.kz (для физических лиц);
2) направления официального письма в канцелярию Центра (для юридических лиц).
10. Физические лица запускаются в аудиторию, где проводится тестирование КАЗТЕСТ по документу, удостоверяющему личность (удостоверение личности гражданина Республики Казахстан или паспорт гражданина Республики Казахстан) на основании заявления. Физические лица при осуществлении оплаты через расчетно-кассовые отделения банков второго уровня или организаций, осуществляющие отдельные виды банковских операций, предоставляют документ (оригинал), подтверждающий оплату услуги, при онлайн оплате предоставляют электронную квитанцию с указанием номера заказа.
11. Юридические лица (юридическое лицо, инициировавшее проведение тестирования для своих сотрудников) запускаются к тестированию на основании заявки и договора о закупках услуг проведения тестирования по системе КАЗТЕСТ, заключенного с центром.
12. Во время обнаружения в ходе запуска на тестирование КАЗТЕСТ подставного лица Представитель Центра составляет "Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование" по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и тестируемого отстраняют от сдачи тестирования КАЗТЕСТ до конца текущего года.
13. При запуске на тестирование КАЗТЕСТ Представитель Центра осуществляет недопущение заноса в здание и аудиторию и использование учебно-методической литературы, фотоаппарата, любых мобильных средств связи с функциями переноса информации (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использование любых видов радио-электронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смартчасы, наушники проводные и беспроводные и прочее), шпаргалок.
Тестируемые и индивидуальный помощник (для лиц, с особыми образовательными потребностями) оставляют указанные предметы в специальных ячейках (шкафчиках) или в подготовленной зоне (месте).
В областных центрах и городах республиканского значения ячейками (шкафами) для размещения вещей тестируемых обеспечивает заказчик.

8. Астана қаласында жеке тұлғалар үшін ҚАЗТЕСТ тестілеуі өткізілетін орынды Орталық белгілейді, заңды тұлғалар үшін (тестілеу аудиториялары бар болғанда) – шақырушы тараптың ғимаратында, облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда – тапсырыс берушінің базасында өтеді.
9. ҚАЗТЕСТ тестілеуіне өтініш беру:
1) app.testcenter.kz интернет ресурсы арқылы өтініш беру (жеке тұлғалар үшін);
2) Орталық кеңсесіне ресми хат жолдау (заңды тұлғалар үшін) арқылы жүзеге асырылады.
10. ҚАЗТЕСТ тестілеуі өтетін аудиторияға жеке азаматтар өтініштерінің негізінде жеке басын куәландыратын құжат бойынша (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты) кіргізіледі. Жеке тұлғалар екінші деңгейлі банктердің есеп айырысу-кассалық бөлімшелерінде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда қызмет ақысын төлесе, қызмет төлемақысын растайтын құжатты (түпнұсқасын) ұсынады, онлайн төлем кезінде тапсырыс нөмірі көрсетілген онлайн түбіртек ұсынады.
11. Заңды тұлғалар (өз қызметкерлеріне тестілеу өткізуге бастама танытқан заңды тұлға) өтінімдер негізінде және ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша тестілеуді өткізуге көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы Орталықпен жасасқан шарты негізінде тестілеуге кіргізіледі.
12. ҚАЗТЕСТ тестілеуіне кіргізу барысында тестіленушінің орнына бөгде тұлғаның кіргені анықталса, Орталық өкілі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт" толтырады және тестіленуші ағымдағы жылдың соңына дейін тестілеуден шеттетіледі.
13. ҚАЗТЕСТ тестілеуіне кіргізу барысында Орталық өкілі ғимаратқа және аудиторияға оқу-әдістемелік әдебиеттердің, фотоаппарат, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың кез келген түрлерін, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, сымды және сымсыз құлаққаптар және тағы басқалар), шпаргалкалардың кіргізілуіне және қолданылуына жол бермеуді жүзеге асырады.
Тестіленушілер және жеке көмекші (ерекше білім беру қажеттіліктері бар тұлғалар үшін) көрсетілген заттарды арнайы ұяшықтарда (шкафтарда) немесе арнайы дайындалған аймақта (орында) қалдырады.
Облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда тестіленушілердің заттарын қоюға арналған ұяшықтармен (шкафтармен) тапсырыс беруші қамтамасыз етеді.

14. Тестируемый после прохождения процедуры идентификации личности заходит в аудиторию, предназначенную для проведения тестирования.
В Центр, где проводится тестирование КАЗТЕСТ, запуск производится через систему идентификации личности тестируемого, осуществляющую сканирование объемно-пространственной формы лица.
Параграф 1. Порядок проведения тестирования КАЗТЕСТ в бумажном формате
15. После рассадки тестируемых Представитель Центра:
1) разъясняет порядок работы с материалами тестирования;
2) раздает тестируемым материал для письменной работы;
3) раздает тестируемым листы ответов;
4) после заполнения служебных секторов листа ответов раздает тестируемым книжки-вопросники с тестовыми заданиями.
16. Запуск тестируемых прекращается с момента объявления начала тестирования.
17. При проведении тестирования не разрешается:
1) выходить из аудитории без разрешения Представителя Центра;
2) переговариваться;
3) пересаживаться с места на место;
4) обмениваться материалами тестирования;
5) выносить материалы тестирования из аудитории;
6) осуществлять порчу материалов тестирования (листы ответов, книжки-вопросники, тетради для письменной работы по блоку Письмо и листы заданий по блоку Говорение) путем их смятия, отрыва страниц и использования корректирующей жидкости;
7) портить лист ответов;
8) шуметь перед началом или во время тестирования.
С разрешения Представителя Центра тестируемым до завершения тестирования предоставляется выход из аудитории по очереди на время не более чем 5-10 минут.
Не разрешается выходить из аудитории во время воспроизведения аудиоматериала по блоку Аудирование.
18. Во время выявления обмена материалами между тестируемыми или обнаружения подставного лица во время тестирования КАЗТЕСТ, Представитель Центра заполняет "Акт выявления подставного лица во время тестирования или лиц, осуществивших обмен материалов" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Тестируемый удаляются из аудитории и отстраняются от сдачи тестирования КАЗТЕСТ до конца текущего года.
19. При обнаружении у тестируемого запрещенных предметов, указанных в пункте 13 настоящих Правил, а также нарушения тестируемым пункта 12 настоящих Правил, Представитель Центра совместно с дежурным аудитории в присутствии тестируемого заполняют "Акт выявления запрещенных предметов в аудитории и отстранения тестируемого из аудитории, нарушившего требования "Правил по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Результаты тестирование КАЗТЕСТ не обрабатываются и тестируемого отстраняют от сдачи тестирования КАЗТЕСТ до конца текущего года.

14. Тестіленуші жеке басын сәйкестендіру рәсімінен өткеннен кейін тестілеу өткізуге арналған аудиторияға кіреді.
ҚАЗТЕСТ тестілеуі өтетін Орталық ғимаратына кіргізу тестіленушінің бет-әлпетінің көлемдік-кеңістіктік пішінін сканерлеу арқылы жүзеге асатын жеке басын сәйкестендіру жүйесі арқылы жүргізіледі.
1-параграф. Қағаз форматта ҚАЗТЕСТ тестілеуін өткізу тәртібі
15. Орталық өкілі тестіленушілерді отырғызғаннан кейін:
1) тестілеу материалдарымен жұмыс істеу тәртібін түсіндіреді;
2) тестіленушілерге жазба жұмыс материалын таратады;
3) тестіленушілерге жауап парақтарын таратады;
4) жауап парағының қызметтік секторлары толтырылған соң тестіленушілерге тест тапсырмалары бар сұрақ кітапшаларын таратады.
16. Тестілеуге кіргізу тестілеу уақыты хабарланғаннан кейін тоқтатылады.
17. Тестілеу өткізу барысында:
1) аудиториядан Орталық өкілінің рұқсатынсыз шығуға;
2) сөйлесуге;
3) бір орыннан екінші орынға ауысуға;
4) тестілеу материалдарымен алмасуға;
5) тестілеу материалдарын аудиториядан шығаруға;
6) тестілеу материалдарын (жауап парақтарын, сұрақ кітапшаларын, Айтылым блогының тапсырма парақтары мен Жазылым блогының жазба жұмыс дәптерін) умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтығын қолдануға;
7) жауап парағын бүлдіруге;
8) тестілеу алдында және тестілеу кезінде шулауға рұқсат етілмейді.
Тестіленушілерге Орталық өкілінің рұқсатымен тестілеу аяқталғанша аудиториядан кезекпен 5-10 минуттан артық емес уақытқа шығуға рұқсат беріледі.
Тыңдалым блогы бойынша аудиоматериал дыбысталуы кезінде аудиториядан шығуға рұқсат етілмейді.
18. ҚАЗТЕСТ тестілеуін өткізу барысында тестіленушілердің өзара материал алмасуы анықталса немесе бөгде тұлға табылса, Орталық өкілі бөгде тұлғаның қатысуымен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы немесе материал алмасуды жүзеге асыратын тұлғалардың анықталуы туралы актісін" толтырады. Тестіленуші аудиториядан шығарылады және ағымдағы жылдың соңына дейін ҚАЗТЕСТ тестілеуінен шеттетіледі.
19. Тестіленушіде осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген тыйым салынған заттар табылса, сондай-ақ тестіленуші осы Қағидалардың 13-тармағын бұзған жағдайда Орталық өкілі аудитория кезекшісімен бірге тестіленушінің қатысуымен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Аудиторияда тыйым салынған заттардың анықталуы және "ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидалардың" тәртіп сақтау ережесін бұзған тестіленушіні аудиториядан шығару туралы акт" толтырады. ҚАЗТЕСТ тестілеуі нәтижелері өңделмейді және тестіленуші ағымдағы жылдың соңына дейін ҚАЗТЕСТ тестілеуінен шеттетіледі.

20. При отказе тестируемого сдать материалы тестирования по истечению времени тестирования, Представитель Центра совместно с местным ответственным лицом в присутствии тестируемого заполняют "Акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования по истечению времени тестирования" по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Результаты тестирования не обрабатываются и тестируемого отстраняют от сдачи тестирования до конца текущего года.
21. После приема листа ответов и книжки-вопросника Представителем Центра и тестируемый проходит в заранее подготовленную аудиторию для сдачи блока Говорение. В блоке Говорение ведется запись ответа каждого тестируемого на звукозаписывающее устройство (диктофон). На подготовку к блоку Говорение выделяется 3 минуты и осуществляется в виде устного ответа тестируемого.
22. Лица с особыми образовательными потребностями в заявке на прохождение тестирования КАЗТЕСТ указывают, что будут пользоваться услугами индивидуального помощника или специалиста жестового языка. При этом тестируемому предоставляется 40 (сорок) минут дополнительного времени.
При прохождении тестирования КАЗТЕСТ инвалидам с нарушениями слуха, речи, зрения, функций опорно-двигательного аппарата, а также инвалидам первой группы, имеющим затруднения в передвижении, которые подтверждаются справкой об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2023 года № 32922), оказывает помощь индивидуальный помощник, не имеющий знания в области казахской филологии, или специалист жестового языка.
23. После завершения диагностического тестирования Представитель Центра заполняет "Акт уничтожения книжек-вопросников, использованных во время диагностического тестирования по системе КАЗТЕСТ" по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и уничтожает использованные книжки-вопросники путем сжигания или механического измельчения.
Параграф 2. Порядок проведения тестирования КАЗТЕСТ в электронном формате
24. При проведении тестирования КАЗТЕСТ в электронном формате администратор тестирования запускает тестируемых в аудиторию (компьютерный класс) по одному.
Тестируемый занимает место в аудитории согласно посадочному месту по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
25. Для начала тестирования тестируемому необходимо:

20. Тестілеу уақыты аяқталған соң тестіленуші тестілеу материалдарын өткізуден бас тартқанда Орталық өкілі жергілікті жауапты тұлғамен бірге тестіленушінің қатысуымен осы Қағидалардға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Тестілеу уақыты аяқталған соң тестілеу материалдарын уақытылы тапсырмау фактісі туралы акт" толтырады. Тестілеу нәтижелері өңделмейді және тестіленуші ағымдағы жылдың соңына дейін тестілеуден шеттетіледі.
21. Орталық өкілі жауап парағы мен сұрақ кітапшасын қабылдағаннан кейін тестіленуші аудиториядан шығады және Айтылым блогын тапсыру үшін алдын ала дайындалған аудиторияға барады. Айтылым блогында әр тестіленушінің жауабы дыбыс жазу құрылғысына (диктофонға) жазылады. Айтылым блогына дайындыққа 3 минут беріледі және тестіленушінің ауызша жауабы түрінде жүзеге асырылады.
22 ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өтуге өтінімде ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар жеке көмекшінің немесе ымдау тілі маманының қызметтерін пайдаланатындығын көрсетеді. Бұл ретте тестіленушіге 40 (қырық) минут қосымша уақыт беріледі.
Тестілеуден өту кезінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 маусымда № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтамамен расталған есту, сөйлеу, көру, тірек-қимыл аппараты функциялары бұзылған мүгедектерге, сондай-ақ жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерге қазақ филологиясы саласында білімі жоқ жеке көмекші немесе ымдау тілі маманы көмек көрсетеді.
23. Диагностикалық тестілеу аяқталғаннан кейін пайдаланылған сұрақ кітапшаларын Орталық өкілі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша диагностикалық тестілеуде пайдаланылған сұрақ кітапшаларын жою туралы акт" толтырады және пайдаланылған сұрақ кітапшаларын өртеу немесе механикалық ұсақтауыш арқылы жояды.
2-параграф. Электронды форматта ҚАЗТЕСТ тестілеуін өткізу тәртібі
24. Электронды форматтағы ҚАЗТЕСТ тестілеуін өткізу кезінде тестілеу әкімшісі тестіленушілерді аудиторияға (компьютерлік сыныпқа) бір-бірден кіргізеді.
Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестіленуші аудиторияда отырғызу орнына сәйкес орынға жайғасады.
25. Тестілеуді бастау үшін тестіленушіге:

1) выбрать вид тестирования;
2) ввести индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
3) пройти авторизацию объемно-пространственной формы лица человека (биометрия) через фронтальные камеры, установленные на компьютере;
4) при необходимости авторизация производится с помощью ввода логина и пароля, который предоставляет администратор тестирования;
5) подтвердить корректность данных;
6) ознакомиться с правилами текущего тестирования;
7) подтвердить ознакомление с правилами тестирования;
8) нажать кнопку "Начать тестирование".
26. В электронном формате выполнение заданий начинается с любого блока.
Электронное тестирование позволяет тестируемому при затруднении ответа во время тестирования по желанию тестируемого пропускать вопросы и переходить к следующему вопросу, а позже вернуться на страницу пропущенного вопроса, ответить на пропущенные вопросы и менять ответы до завершения тестирования.
В блоке Письмо тестируемому предоставляется 2 задания (рисунок, эссе).
В блоке Говорение тестируемому предоставляется 2 задания (вопрос-ответ, задание по решению проблемы по разным темам) и ведется аудиозапись ответа тестируемого.
Глава 3. Порядок выдачи результатов тестирования КАЗТЕСТ
27. В тестировании КАЗТЕСТ по блокам "Аудирование" и "Чтение" используются тестовые задания с выбором одного правильного ответа из четырҰх предложенных. Оценка ответов тестовых заданий КАЗТЕСТ в закрытой форме осуществляется следующим образом: при выборе правильного ответа на тестовые задания с одним правильным ответом присваивается один балл, при выборе одного и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов. В сертификационном тестировании задания открытой формы по блокам Письмо и Говорение оцениваются проверяющими экспертами согласно критериям оценки, утвержденным руководителем Центра.
28. Для проверки блоков "Письмо" и "Говорение" проверяющих экспертов отбирают из числа высококвалифицированных преподавателей, лингвистов и методистов организаций высшего и (или) послевузовского образования, учителей организаций среднего образования, имеющие квалификационную категорию "педагог-мастер".
29. Обработку результатов тестирования КАЗТЕСТ проводит Центр.
30. Результаты диагностического и сертификационного тестирования проводимого в городе Астана предоставляется физическим и юридическим лицам в течение 3 рабочих дней после даты завершения тестирования и в течение 15 рабочих дней после даты завершения тестирования для областей, городов Алматы и Шымкент.
31. Физическим лицам результат диагностического тестирования предоставляется в виде справки (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) согласно приложению 9 к настоящим Правилам, а юридическим лицам – в виде списка с результатами тестирования согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

1) тестілеу түрін таңдау;
2) жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) енгізу;
3) компьютерде орнатылған фронталды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасы (биометрия) арқылы авторизациялаудан өту;
4) мүмкін болған жағдайда авторизацияны тестілеу әкімшісі ұсынатын логин мен парольді енгізу арқылы жүргізу;
5) деректердің дұрыстығын растау;
6) ағымдағы тестілеу қағидаларымен танысу;
7) тестілеу қағидаларымен танысуды растау;
8) "Тестілеуді бастау" батырмасын басу қажет.
26. Электронды форматта тапсырмаларды орындау кез келген блоктан басталады.
Электронды тестілеу кезінде тестіленушінің қалауы бойынша жауап беру қиын болғанда тестіленушіге сұрақтарды өткізіп жіберуге және келесі сұраққа өтуге, кейін өткізіп алған сұраққа оралуға, жіберіп алған сұрақтарға жауап беруге және тестілеу аяқталғанға дейін жауаптарды өзгертуге мүмкіндік береді.
Жазылым блогында тестіленушіге 2 тапсырма (сурет, эссе) беріледі.
Айтылым блогында тестіленушіге 2 тапсырма (сұрақ-жауап, әртүрлі тақырыптағы мәселені шешу бойынша тапсырма) беріледі және тестіленуші жауабының аудиожазбасы жүргізіледі.
3-тарау. ҚАЗТЕСТ тестілеуінің нәтижесін беру тәртібі
27. ҚАЗТЕСТ тестілеуінде Тыңдалым және Оқылым блоктары бойынша ұсынылған төрт жауаптың ішінен бір дұрыс жауапты таңдайтын тест тапсырмалары пайдаланылады. Жабық үлгідегі ҚАЗТЕСТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады: бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балл беріледі, бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады. Сертификаттық тестілеуде Жазылым және Айтылым блоктары тексеруші-сарапшылармен Орталық басшысының бекітілген бағалау өлшемшарттарына сәйкес бағаланады.
28. Жазылым және Айтылым блоктарын тексеру үшін тексеруші-сарапшылар Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жоғары білікті оқытушылары, лингвистері және әдіскерлері, "педагог-шебер" біліктілік санаты бар орта білім беру ұйымдарының оқытушылары арасынан іріктеліп алынады.
29. ҚАЗТЕСТ тестіленуінің нәтижелерін өндеуді Орталық жүргізеді.
30. Астана қаласында өткізілген диагностикалық және сертификаттық тестілеулердің нәтижелері жеке және заңды тұлғалар үшін тестілеу аяқталған күннен кейін 3 жұмыс күні ішінде және облыстар мен Алматы, Шымкент қалалары үшін тестілеу аяқталған күннен кейін 15 жұмыс күні ішінде ұсынылады.
31. Диагностикалық тестілеу нәтижесі жеке тұлғаларға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес анықтама (тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген (бар болған жағдайда) түрінде, ал заңды тұлғаларға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес тестілеу нәтижелерінің тізімі түрінде ұсынылады.

32. Физическим лицам результат сертификационного тестирования предоставляется в виде сертификата (с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) согласно приложению 11 к настоящим Правилам, при не подтверждения уровня – в виде справки с указанием количества баллов, набранных по каждому блоку согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Юридическим лицам выдается список результатов тестирования согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
33. Тестируемому для получения сертификата определенного уровня необходимо набрать процентный пороговый балл по каждому блоку в пределах от 30 % до 80 % правильных ответов согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Максимальные баллы по блокам Письмо и Говорение составляют 50 баллов.
34. Физическим лицам предоставляется возможность самостоятельного скачивания результатов диагностического и сертификационного тестирования через личный кабинет на интернет-ресурс app.testcenter.kz. Центр формирует электронный сертификат по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
35. Юридическим лицам Центр направляет список результатов диагностического и сертификационного тестирования через систему электронного документооборота или через почтовую службу.
36. Центр предоставляет сертификат по системе КАЗТЕСТ в электронном формате в течении 15 календарных дней после прохождения тестирования КАЗТЕСТ.
37. Проверка подлинности сертификата осуществляется онлайн на официальном сайте certificate.testcenter.kz. Поиск производится путем выбора "Тип тестирования – QAZTEST", выбора "Год сдачи", ввода "ИИН" и ИКТ (индивидуального кода тестируемого).
38. Результаты тестирования КАЗТЕСТ и электронный сертификат доступны в личном кабинете тестируемого на интернет-ресурсе app.testcenter.kz. Тестируемому предоставляется возможность ознакомиться с более подробным описанием сертификата согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
39. Сертификат заполняется в соответствии с документом, удостоверяющим личность тестируемого (фамилия, имя, отчество (при его наличии).
40. В сертификате указываются данные по баллам КАЗТЕСТ, полученные по каждому блоку, и дата выдачи и срок действия в правом нижнем углу сертификата в соответствии с пунктом 31 настоящих Правил.
Срок действия сертификата КАЗТЕСТ с QR-кодом 2 (два) года со дня его выдачи.
Глава 4. Порядок рассмотрения заявлений на апелляцию
41. В целях обеспечения соблюдения единых требований и решения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав тестируемых создается апелляционная комиссия (далее – Апелляционная комиссия).

32. Сертификаттық тестілеу нәтижесі жеке тұлғаларға деңгейді растағанда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес (тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген (бар болған жағдайда) сертификат, ал деңгейді растамағанда осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес әр блоктан жинақтаған балл саны көрсетілген анықтама түрінде беріледі. Заңды тұлғаларға осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес тестілеу нәтижелерінің тізімі ұсынылады.
33. Тестіленуші белгілі бір деңгейдің сертификатын алу үшін осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес әр блок бойынша дұрыс жауаптардың 30%-дан 80% аралығындағы пайыздық шекті балын жинау қажет. Бұл ретте Жазылым және Айтылым блоктарының максималды балы 50 балл болып табылады.
34. Жеке тұлғаларға диагностикалық және сертификаттық тестілеу нәтижелерін app.testcenter.kz интернет ресурсындағы жеке кабинеті арқылы жүктеп алу мүмкіндігі беріледі. Орталық электронды сертификатты осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес үлгіде қалыптастырады.
35. Заңды тұлғаларға диагностикалық және сертификаттық тестілеу нәтижелерінің тізімдерін Орталық электронды құжат айналым жүйесі арқылы немесе пошта қызметі арқылы жолдайды.
36. Орталық ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша электронды форматтағы сертификатты ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өткеннен кейінгі 15 жұмыс күн ішінде ұсынады.
37. Сертификаттың түпнұсқалығын тексеру certificate.testcenter.kz ресми сайтында онлайн жүзеге асырылады. Сертификатты іздеу "Тестілеу түрі – QAZTEST", "Тапсырған жылын" таңдау, "ЖСН" және "ТЖК" (тестіленушінің жеке коды) енгізу арқылы жүргізіледі.
38. ҚАЗТЕСТ тестілеуінің нәтижелері мен электронды сертификат app.testcenter.kz интернет сайтында тестіленушінің жеке кабинетінде қолжетімді. Тестіленушіге осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес электронды сертификаттың толық сипаттамасымен танысу мүмкіндігі беріледі.
39. Сертификат тестіленушінің (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжатына сәйкес толтырылады.
40. Сертификатта әр блок бойынша алынған ҚАЗТЕСТ балдары бойынша деректері және осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес сертификаттың оң жағындағы төменгі бұрышында сертификаттың берілген күні мен жарамдылық мерзімі көрсетіледі.
QR-коды бар ҚАЗТЕСТ сертификатының берілген күннен бастап жарамдылық мерзімі – 2 (екі) жыл.
4-тарау. Апелляцияға өтініштерді қарау тәртібі
41. Бірыңғай өлшемшарттардың сақталуын қамтамасыз ету және тест тапсырмаларын бағалау кезінде даулы мәселелерді шешу, тестіленушілердің құқықтарын қорғау мақсатында апелляциялық комиссия (бұдан әрі – Апелляциялық комиссия) құрылады.

42. Председатель (далее – Председатель) и состав Апелляционной комиссии утверждается Комитетом языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
43. Апелляционная комиссия формируется из профессорско-преподавательского состава организаций высшего и (или) послевузовского образования, осуществляющих трудовую деятельность в области казахской филологии в количестве не менее пяти человек.
44. В бумажном и электронном форматах тестирования тестируемый подает заявление на апелляцию в течение 2-х рабочих дней после получения результата тестирования с указанием обоснования по каждому тестовому заданию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам через личный кабинет на интернет-ресурсе app.testcenter.kz.
45. Заявления, поступившие на апелляцию, рассматриваются Апелляционной комиссией в течение 28 календарных дней и результат направляется в личный кабинет тестируемого.
46. Решение Апелляционной комиссии не подлежит пересмотру и является окончательным.
Работа Апелляционной комиссии оформляется протоколом заседания Апелляционной комиссии по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, подписанным Председателем и членами Апелляционной комиссии.
Председателем апелляционной комиссии по всем заявлениям, поданным на апелляцию, заполняется реестр заявлений (по содержанию тестового задания) по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Директор Национального центра тестирования
Министерства науки и высшего образования
Республики Казахстан
__________ _______________________
подпись Ф.И.О. (при его наличии) МП
_________________________________
(день, месяц, год)
График проведения тестирования для граждан по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ в здании Национального центра тестирования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан на ____ год
Вид тестирования
Дни недели
Время тестирования
Аудитория тестирования
Сертификационное
понедельник
среда
пятница
Приложение 2
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Директор Национального
центра тестирования
Министерства науки
и высшего образования
Республики Казахстан
______________________
______________________
подпись Ф.И.О.
(при его наличии)
МП
_______________________
(день, месяц, год)
График проведения диагностического тестирования государственных служащих и работников бюджетной сферы в регионах по системе КАЗТЕСТ в 202 __ году
Наименование области/города
Месяц проведения тестирования
Количество участников тестирования (человек)
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Всего
Приложение 3
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование
Дата "____" _________________20____год
Время ____часов _____ минут
Представитель Центра ___________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Выявлен факт попытки прохождения подставного лица для сдачи тестирования
по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ здании организации
образования ____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
вместо тестируемого _____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
Учитывая данный факт, принято решение: не допускать для сдачи тестирования
в аудиторию №______ тестируемого:
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
Ознакомлен(а) с актом:
М.П.
_____________________________________________________
Дежурный по аудитории (подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
__________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого/подставного лица)
Приложение 4
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Акт выявления подставного лица во время тестирования или лиц, осуществивших обмен материалов
Дата "____" ____________ 20____ год
Время ____часов _____ минут
Представитель Центра ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Выявлен факт сдачи или обмена материалами (нужное подчеркнуть)
тестируемым при сдаче тестирования в здании организации образования,
где находит сертификационное тестирование по системе оценки уровня
владения казахским языком КАЗТЕСТ
_________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
вместо тестируемого _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
Учитывая данный факт, принято решение: изъять материалы тестирования;
удалить из аудитории №______ и аннулировать результаты тестирования
тестируемого:
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
Ознакомлен(а) с актом:
М.П.
________________________________________________
Дежурный по аудитории (подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
_________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого/подставного лица)
Приложение 5
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Акт выявления запрещенных предметов в аудитории и отстранения тестируемого из аудитории, нарушившего требования "Правил по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ"
______________________________________________________________
(код) (наименование организации-заказчика)
"______"_______________202____г.______ч._______мин.
Представитель Центра __________________________________________
(Ф.И.О.) (при его наличии)
У тестируемого: Ф.И.О. (при его наличии) _________________________,
ИИН_____________ из аудитории №___, место №____, вариант №_____
во время тестирования обнаружили
______________________________________________________________,
(наименование (марка, количество) обнаруженного предмета), что является
нарушением пункта 12 "Правил по системе оценки уровня владения казахским
языком КАЗТЕСТ".
Учитывая данный факт, принято решение: изъять материалы тестирования;
удалить из аудитории №___ и аннулировать результаты тестирования тестируемого:
Ф.И.О. (при его наличии) ________________________________________,
ИИН __________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) лица, составившего настоящий акт)
Ознакомлен(а) с актом:
М.П.
_____________________________________________________
Дежурный по аудитории (подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого/подставного лица)
Приложение 6
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования по истечению времени тестирования
Структурное подразделение________________________________________
(наименование)
"___" _________________ 20____ год __________ часов __________ минут
Представитель Центра ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Тестируемый:
Ф.И.О. (при его наличии)
__________________________________________________________________,
ИИН________ из аудитории №_____, место № _____, вариант №___________
отказался своевременно сдать материалы тестирования в связи с окончанием
времени тестирования, что является нарушением согласно пункта 19 "Правил
по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ".
Учитывая данный факт, принято решение: изъять материалы тестирования;
удалить из аудитории №______ и аннулировать результаты тестирования тестируемого:
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) лиц, составивших настоящий акт)
Ознакомлен(а) с актом:
М.П.
____________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого)
Приложение 7
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Акт № ______ уничтожения книжек-вопросников,
использованных во время диагностического тестирования по системе КАЗТЕСТ
"___"______________202__год
__________________________________
(Наименование организации заказчика)
Лица, принявшие участие в процессе уничтожения книг с вопросами:
___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заказчика)
Состав:
1. _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
2. _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
составили следующий акт уничтожения книжек-вопросников по системе КАЗТЕСТ:
Номер потока
Количество книжек- вопросников,
предназначенных для тестирования
Количество уничтоженных книжек-вопросников
1
2
Способ уничтожения книжек-вопросников:
_______________________________________________________________
(указать способ уничтожения: сжигание или механическое измельчение)
_______________________________________________________________
(указать место уничтожения)
Лица, участвовавшие в процессе уничтожения:
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заказчика)
Состав:
1. _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
2. _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 8
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Посадочный лист
____________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____"__________ 20 ____ г
Время запуска на тестирование:
(с программного обеспечения)
Начало тестирования: ____ час. ____ мин.
Время начало тестирования:
(с программного обеспечения)
Окончание тестирования: ___ час. ___ мин.
ИИН
ФИО тестируемого (при его наличии)
Логин для входа в программу тестирования (при необходимости)
Пароль для входа в программу тестирования (при необходимости)
Номер аудитории
Номер места
Подпись тестируемого
Примечание
Общее количество тестируемых:
Поле "Примечание" принимает значение "не явился(ась)", "не допущен(а)", "не завершил(а) тестирование по состоянию здоровья или другим объективным причинам", "удален(а)" и/или "время, место и аудитория при пересадке тестируемого"
Несу ответственность за рассадку тестируемых согласно посадочного листа, раздачу материалов тестирования и за не разглашение информации, связанные с тестовыми заданиями.
Дата и время выгрузки посадочного листа:
(с программного обеспечения)
М.П.
_________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования
Приложение 9
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Образец справки диагностического тестирования по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ
QAZTEST
СИСТЕМА ОЦЕНКИ УРОВНЯ
ЗНАНИЯ КАЗАХСКОГО ЯЗЫКА
СПРАВКА
Дата создания: __.__._____ / __:__:__
Уникальный номер:_-__-_-___-__-_
ИИН: _____________
ИКТ: _____________
Дата сдачи: __.__.____
________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Данная справка подтверждает участие в диагностическом тестировании
для определения коммуникативных языковых компетенций и владение языка
тестируемого ближе к уровню (__)_________.
Результаты по блокам теста:
Блоки:
Набранные баллы:
Аудирование (20 заданий)
__ баллов (__ %)
Чтение (40 заданий)
__ баллов (__ %)
Всего:
__ баллов (__ %)
Действителен при наличии документа удостоверяющего личность
________________________________________________________
БЛОКИ
max балл
(100 %)
А1 min
А2 min
В1 min
В2 min
С1 min
1
АУДИРОВАНИЕ

42. Апелляциялық комиссияның төрағасы (бұдан әрі – Төраға) мен құрамын Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті бекітеді.
43. Апелляциялық комиссия саны кемінде бес адам болатын қазақ филологиясы саласында еңбек қызметін жүзеге асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының профессорлар-оқытушылар құрамынан қалыптастырылады.
44. Қағаз және электронды форматтағы тестілеуде апелляцияға өтінішті тестіленуші тестілеу нәтижесін алғаннан кейін әрбір тест тапсырмасы бойынша негіздемені көрсете отырып, 2 жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша app.testcenter.kz интернет ресурсындағы жеке кабинеті арқылы береді.
45. Апелляцияға келіп түскен өтініштерді Апелляциялық комиссия күнтізбелік 28 күн ішінде қарастырады және нәтижесі тестіленушінің жеке кабинетіне жолданады.
46. Апелляциялық комиссияның шешімі қайта қарастыруға жатпайды және түпкілікті болып табылады.
Апелляциялық комиссияның жұмысы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Төрағаның және комиссия мүшелерінің қолдары қойылған апелляциялық комиссия отырысының хаттамасымен рәсімделеді.
Апелляциялық комиссия төрағасы апелляцияға берілген барлық өтініштер бойынша осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер тізілімін (тест тапсырмаларының мазмұны) толтырады.
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
Ұлттық тестілеу орталығының
директоры
_______ ___________________
қолы Т.А.Ә. (бар болған
жағдайда)
М.О.
___________________________
(күні, айы, жылы)
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ұлттық тестілеу орталығының ғимаратында ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша азаматтарға тестілеу өткізудің ____ жылға арналған кестесі
Тестілеу түрі
Апта күндері
Тестілеу уақыты
Тестілеу өтетін аудитория
Сертификаттық
дүйсенбі
сәрсенбі
жұма
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
Ұлттық тестілеу орталығының
директоры
_______ ____________________
қолы Т.А.Ә. (бар болған
жағдайда)
М.О.
____________________________
(күні, айы, жылы)
202_ жылы өңірлердегі мемлекеттік қызметшілер мен бюджеттік сала қызметкерлерін ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша диагностикалық тестілеуден өткізу кестесі
Облыстың / қаланың атауы Тестілеуді өткізу айы Тестілеуге қатысушылардың саны (адам)
1
Сәуір
2
5
Мамыр
6
8
Маусым
9
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
1
Барлығы
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт
Күні "_____" ________________ 20 ____ жыл
Уақыты ______с. _______ мин.
Орталық өкілі _____________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша сертификаттық
тестілеу өткізілетін білім беру ұйымының ғимаратына кіру кезінде тестіленуші
____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және ЖСН)
орнына бөгде тұлғаның
____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және ЖСН)
кіру дерегі анықталды.
Аталған деректі ескере отырып, тестіленуші:
______________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және ЖСН)
№ ____аудиторияға тест тапсыру үшін кіргізбеу туралы шешім қабылданды.
Актімен таныстырылды:
М.О.
__________________________________________________
Аудитория кезекшісі (қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
____________________________________________________
(тестіленуші/бөгде тұлғаның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы немесе материал алмасуды жүзеге асырған тұлғалардың анықталуы туралы акт
Күні "_____" ________________ 20 ____ жыл
Уақыты ______с. _______ мин.
Орталық өкілі _________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша сертификаттық
тестілеу өткізілетін білім беру ұйымының ғимаратында тестілеу тапсыру кезінде
тестіленуші _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және ЖСН)
орнына _________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) және ЖСН)
тестілеу тапсыру немесе материал алмасу (қажеттісін сызу) дерегі анықталды.
Аталған деректі ескере отырып, тестіленуші
______________________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болған жағдайда) және ЖСН)
тестілеу материалдарын тәркілеу, № ____аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою туралы шешім қабылданды.
Актімен таныстырылды:
М.О.
____________________________________________
Аудитория кезекшісінің (қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________
(тестіленуші/бөгде тұлғаның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
5-қосымша
Нысан
Аудиторияда тыйым салынған заттардың анықталуы және "ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидалардың" тәртіп сақтау ережесін бұзған тестіленушіні аудиториядан шығару туралы акт
_______________________________________________________________
(код)             (тапсырыс беруші мекеменің атауы)
"___" _____________ 202_ жыл _______ сағат ______минут
Орталық өкілі __________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестілеу уақытында тестіленушіден:
Тестілеу уақытында: №_____ аудиторияның, №_____ орнында отырған
тестіленуші______________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда, ЖСН_________ нұсқа №_______
"ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидалардың"
12-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылды
___________________________________________________
(табылған заттың атауы (маркасы, саны)
Аталған деректі ескере отырып тестілеу материалын тәркілеу;
тестіленуші: ___________________________, ЖСН________, № _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою туралы шешім қабылданды.
_______________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолдары)
Актімен таныстырылды:
М.О.
________________________________________________
Аудитория кезекшісі (қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)____________________________________________
(тестіленуші/бөгде тұлғаның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
6-қосымша
Нысан
Тестілеу уақыты аяқталған соң тестілеу материалдарын уақытылы тапсырмау фактісі туралы акт
Құрылымдық бөлімше __________________________________________
(атауы)
"_____" __________________ 20 _____жыл ________сағат ________ минут
Орталық өкілі __________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестіленуші: __________________________________________________,
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН ______________________, № ____аудитория, № ____ орын, № ______ нұсқа, тестілеуге берілген уақыт аяқталуына байланысты тестілеу материалдарын өз уақытында тапсырудан бас тартты. "ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидалардың" 20-тармағының бұзылғандығы болып есептеледі.
Осы фактіні ескере отырып, тестілеу материалын тәркілеу, № __________аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою туралы шешім шығарылды:
_______________________________________________________________
(осы актіні жасаған тұлғалардың қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Актімен таныстырылды:
М.О.
_________________________________________________
(тестіленушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
7-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша диагностикалық тестілеуде пайдаланылған сұрақ кітапшаларын жою туралы № _____ акт
"___"__________ 20__ жыл
________________________________________________ (тапсырыс берген мекеме атауы)
Сұрақ кітапшасын жою процесіне қатысқан тұлғалар:
_______________________________________________________________
(Тапсырыс берушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Құрамы:
1._______________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
2._______________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ҚАЗТЕСТ жүйесінің сұрақ кітапшаларын жою туралы келесі актіні рәсімдеді:
Лек нөмірі Тестілеуге берілген сұрақ кітапшаларының саны Жойылған сұрақ кітапшаларының саны
1
2
3
Сұрақ кітапшаларын жою жолдары:
____________________________________________________________
(жою тәсілін көрсету: - механикалық ұсақтағыш немесе өртеу)
_______________________________________________________________
(жойылған орынды көрсету)
Жою процесіне қатысқан тұлғалар:
__________________________________________________________
(Тапсырыс беруші мекеменің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Құрамы:
1._______________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
2._______________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
8-қосымша
Нысан
Отырғызу парағы ______________________________________________________________ (тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Тестілеуге кіргізу уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Тестілеу басталды: ____ сағ. ____ мин.
Тестілеудің басталу уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Тестілеу аяқталды: ____ сағ. _____ мин.
ЖСН
Тестіленушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру логині (қажет болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру паролі (қажет болған жағдайда)
Аудитория нөмірі
Орын нөмірі
Тестіленушінің қолы
Ескертпе
Тестіленушілердің жалпы саны:
"Ескертпе" бағаны төмендегі мәнді қабылдайды: "келмеді", "жіберілмеді", "денсаулығына немесе басқа да объективті себептерге байланысты тестілеуді аяқтамады", "шығарылды" және/немесе "орны ауыстырылған тестіленушінің аудиториясы, орны және уақыты".
Тестіленушілерді отырғызу парағы бойынша отырғызуға, тестілеу материалдарын таратуға және тест тапсырмаларымен байланысты ақпаратты жарияламауға жауаптымын.
Отырғызу парағын жүктеу күні мен уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
М.О.
__________________________________________________________
(тестілеу әкімшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
9-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің диагностикалық тестілеуі бойынша анықтама үлгісі
QAZTEST
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ
ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
АНЫҚТАМА
Жасалған күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір: _-____-_-_______-__-_
ЖСН: _____________
ТЖК: _____________
Тапсырған күні: __.__.____
_______________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Осы анықтама тестіленушінің қазақ тілін меңгерудің коммуникативтік тілдік құзыреттіліктерін анықтауға арналған диагностикалық тестілеуге қатысып, қазақ тілін _________ (__) деңгейге жақын меңгергендігін растайды. Тестілеу блоктары бойынша нәтижелер:
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл (__ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл (__ %)
Барлығы:
__ балл (__ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
__________________________________________________________________________
БӨЛІКТЕР
Максималды
балл (100%)
А1
А2
В1
В2
С1
1
ТЫҢДАЛЫМ

20 (100%)
6 балл (30%)
8 балл (40%)
10 балл (50%)
12 балл (60%)
16 балл (80%)
2
ЧТЕНИЕ
40 (100%)
12 балл (30%)
16 балл (40%)
20 балл (50%)
24 балл (60%)
32 балл (80%)
Итого
60 (100%)
48 (30%)
64 (40%)
80 (50%)
96
(60%)
128 (80%)
Приложение 10
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Список результатов диагностического тестирования по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ (Определение уровня)
_______________________
регион (город)
"__"__________20___ года
Фамилия
Имя
Баллы по блокам
Всего (баллы)
Уровень
Аудирование
балл (%)
Чтение
балл (%)
1
Элементарный уровень (А1) - ____ человек
Базовый уровень (А2) - ____ человек
Средний уровень (В1) - ____ человек
Уровень выше среднего (В2) - ____ человек
Высокий уровень (С1) - ____ человек
Дежурный по аудитории __________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Директор РГКП "Национальный центр тестирования"
___________ ____________________________________________
подпись Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель Управления развития системы КАЗТЕСТ
___________ ____________________________________________
подпись Ф.И.О. (при его наличии)
Управление развития системы КАЗТЕСТ
РГКП Национальный центр тестирования
Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Контактные телефоны; 8(7172)695285, 695296
Электронная почта: test@kazakhtest.kz Сайт: www.kazakhtest.kz
Приложение 11
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Сертификат по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ
QAZTEST
СИСТЕМА ОЦЕНКИ УРОВНЯ ЗНАНИЯ КАЗАХСКОГО ЯЗЫКА
СЕРТИФИКАТ
Дата создания: __.__._____ / __:__:__
Уникальный номер:_-___-_-___-__-_
ИКТ: _____________ Уровень: ___
Дата сдачи: __.__.____
_______________________________________________
Информация о кандидате
Фамилия: ______________________________________
Имя: __________________________________________
ИИН: _________________________________________
Блоки:
Набранные баллы:
Аудирование (20 заданий)
__ баллов (__ %)
Чтение (40 заданий)
__ баллов (__ %)
Письмо (2 заданий)
__ баллов (__ %)
Говорение (2 заданий)
__ баллов (__ %)
Всего:
__ баллов (__ %)
Действителен при наличии документа удостоверяющего личность
_________________________________________________________
Срок годности: _ года (_до _.__.____ г.)
БЛОКИ
max балл
(100%)
А1 min
А2 min
В1 min
В2 min
С1 min
1
АУДИРОВАНИЕ
20 (100%)
6 балл (30%)
8 балл (40%)
10 балл (50%)
12 балл (60%)
16 балл (80%)
2
ЧТЕНИЕ
40 (100%)
12 балл (30%)
16 балл (40%)
20 балл (50%)
24 балл (60%)
32 балл (80%)
3
ПИСЬМО
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
4
ГОВОРЕНИЕ
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
Итого
160 (100%)
48 (30%)
64 (40%)
80 (50%)
96 (60%)
128 (80%)
Приложение 12
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Справка по сертификационному тестированию по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ
QAZTEST
СИСТЕМА ОЦЕНКИ УРОВНЯ ЗНАНИЯ
КАЗАХСКОГО ЯЗЫКА
СПРАВКА
Дата создания: __.__._____ / __:__:__
Уникальный номер:_-__-_-____-__-_
ИИН: _____________
ИКТ: _____________
Дата сдачи: __.__.____
_______________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Данная справка подтверждает участие в сертификационном тестировании
по определению коммуникативных языковых компетенций и указывает,
что тестируемому не удалось подтвердить показатели ни одного из 5 уровней.
Результаты по блокам теста:
Блоки:
Набранные баллы:
Аудирование (20 заданий)
__ баллов (__ %)
Чтение (40 заданий)
__ баллов (__ %)
Письмо (2 заданий)
__ баллов (__ %)
Говорение (2 заданий)
__ баллов (__ %)
Всего:
__ баллов (__ %)
Действителен при наличии документа удостоверяющего личность
_________________________________________________________
БЛОКИ
max балл
(100%)
А1 min
А2 min
В1 min
В2 min
С1 min
1
АУДИРОВАНИЕ
20 (100%)
6 балл (30%)
8 балл (40%)
10 балл (50%)
12 балл (60%)
16 балл (80%)
2
ЧТЕНИЕ
40 (100%)
12 балл (30%)
16 балл (40%)
20 балл (50%)
24 балл (60%)
32 балл (80%)
3
ПИСЬМО
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
4
ГОВОРЕНИЕ
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
Итого
160 (100%)
48 (30%)
64 (40%)
80 (50%)
96 (60%)
128 (80%)
Приложение 13
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Список результатов сертификационного тестирования по системе КАЗТЕСТ
г. ____________ "_____" 20_ г.
Фамилия
Имя
Показатели баллов по блокам
Всего
Результат тестирования
Аудирование
Чтение
Письмо
Говорение
1
изучающий язык, набравший 30 % по каждому блоку и минимальное количество
48 балла из общего количества баллов, считается владеющим языком
на элементарном уровне А1;
изучающий язык, набравший 40 % по каждому блоку и минимальное количество
64 баллов из общего количества баллов, считается владеющим языком на базовом
уровне А2;
изучающий язык, набравший 50 % по каждому блоку и минимальное количество
80 баллов из общего количества баллов, считается владеющим языком на среднем
уровне В1;
изучающий язык, набравший 60 % по каждому блоку и минимальное количество
96 баллов из общего количества баллов, считается владеющим языком на уровне
выше среднего В2;
изучающий язык, набравший 80 % по каждому блоку и минимальное количество
128 баллов из общего количества баллов, считается владеющим языком на высоком
уровне С1.
Дежурный по аудитории ________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Директор РГКП "Национальный центр тестирования"
___________ __________________________________________
подпись Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель Управления развития системы КАЗТЕСТ
____________ _________________________________________
подпись Ф.И.О. (при его наличии)
Управление развития системы КАЗТЕСТ
Национального центра тестирования
Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Электронная почта: test@kazakhtest.kz Сайт: www.kazakhtest.kz
Приложение 14
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Максимальные и пороговые значения по блокам КАЗТЕСТ
Блоки
Количество заданий/
Максимальный балл

20 (100%)
min 6 балл (30%)
min 8 балл (40%)
min 10 балл (50%)
min 12 балл (60%)
min 16 балл (80%)
2
ОҚЫЛЫМ
40 (100%)
min 12 балл (30%)
min 16 балл (40%)
min 20 балл (50%)
min 24 балл (60%)
min 32 балл (80%)
Жалпы
max 60 (100%)
min 18 (30%)
min 24 (40%)
min 30 (50%)
min 36 (60%)
min 48 (80%)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
10-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша диагностикалық тестілеу нәтижесінің тізімі (Деңгейді анықтау)
____________ өңір (қала) "___" ________20_ ж.
Тегі
Есімі
Блоктар бойынша балы
Барлығы
(балы)
Деңгейі
Тыңдалым (%)
Оқылым (%)
1
2
Қарапайым деңгей (А1) - ____ адам
Базалық деңгей (А2) - ____ адам
Орта деңгей (B1) - ____ адам
Ортадан жоғары деңгей (B2) -____ адам
Жоғары деңгей (С1) - ____ адам
Аудитория кезекшісі ______________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы)
"Ұлттық тестілеу орталығы" _______ __________________________
РМҚК директоры             (қолы)       Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ҚАЗТЕСТ жүйесін
дамыту басқармасының
басшысы                   _______ __________________________
(қолы)       Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі
"Ұлттық тестілеу орталығы" РМҚК
ҚАЗТЕСТ жүйесін дамыту басқармасы
Байланыс телефондары: 8 (7172) 69 52 85, 69 52 96
Электронды пошта test@kazakhtest.kz
Сайт www.kazakhtest.kz
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
11-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша сертификат
QAZTEST
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
СЕРТИФИКАТ
Жасалған күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір: _-____-_-_______-__-_
ТЖК: _____________ Деңгей:____
Тапсырған күні: __.__.____
Кандидат туралы ақпарат
Тегі: ______________________________________
Аты: ______________________________________
ЖСН: ___________________
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл (__ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл (__ %)
Жазылым (2 тапсырма)
__ балл (__ %)
Айтылым (2 тапсырма)
__ балл (__ %)
Барлығы:
__ балл (__ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
__________________________________________________________________________
Жарамдылық мерзімі: _ жыл (__.__.____ ж. дейін)
БӨЛІКТЕР max
балл (100%)
А1
min
А2
min
В1
min
В2
min
С1
min
1
ТЫҢДАЛЫМ
20 (100%)
6 балл (30%)
8 балл (40%)
10 балл (50%)
12 балл (60%)
16 балл (80%)
2
ОҚЫЛЫМ
40 (100%)
12 балл (30%)
16 балл (40%)
20 балл (50%)
24 балл (60%)
32 балл (80%)
3
ЖАЗЫЛЫМ
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
4
АЙТЫЛЫМ
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
Жалпы
160 (100%)
48 (30%)
64 (40%)
80 (50%)
96 (60%)
128 (80%)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
12-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің сертификаттық тестілеуі бойынша анықтама
QAZTEST
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ
ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
АНЫҚТАМА
Жасалған күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір: _-____-_-_______-__-_
ЖСН: _____________
ТЖК: _____________
Тапсырған күні: __.__.____
_________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Осы анықтама тестіленушінің қазақ тілін меңгерудің коммуникативтік тілдік құзыреттіліктері бойынша сертификаттық тестілеуге қатысқанын растайды және 5 деңгейдің ешбірінің межелі көрсеткішін растай алмағанын көрсетеді. Тест блоктары бойынша нәтиже:
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл (__ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл (__ %)
Жазылым (2 тапсырма)
__ балл (__ %)
Айтылым (2 тапсырма)
__ балл (__ %)
Барлығы:
__ балл (__ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
__________________________________________________________________________
БЛОКТАР
max
балл (100%)
А1
min
А2
min
В1
min
В2
min
С1
min
1
ТЫҢДАЛЫМ
20 (100%)
6 балл (30%)
8 балл (40%)
10 балл (50%)
12 балл (60%)
16 балл (80%)
2
ОҚЫЛЫМ
40 (100%)
12 балл (30%)
16 балл (40%)
20 балл (50%)
24 балл (60%)
32 балл (80%)
3
ЖАЗЫЛЫМ
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
4
АЙТЫЛЫМ
50 (100%)
15 балл (30%)
20 балл (40%)
25 балл (50%)
30 балл (60%)
40 балл (80%)
Жалпы
160 (100%)
48 (30%)
64 (40%)
80 (50%)
96 (60%)
128 (80%)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
13-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша сертификаттық тестілеу нәтижесінің тізімі
________ қаласы                                                 "_____" 20_ ж.
Тегі
Есімі
Блоктар бойынша балл көрсеткіштері
Барлығы
Тестілеу нәтижесі
Тыңдалым
Оқылым
Жазылым
Айтылым
1
әр блок бойынша 30% және жалпы балл санының шекті 48 балын жинаған тіл үйренуші тілді А1 – қарапайым деңгейде меңгерген болып есептеледі;
әр блок бойынша 40% және жалпы балл санының шекті 64 балын жинаған тіл үйренуші тілді А2 – базалық деңгейде меңгерген болып есептеледі;
әр блок бойынша 50% және жалпы балл санының шекті 80 балын жинаған тіл үйренуші тілді В1 – орта деңгейде меңгерген болып есептеледі;
әр блок бойынша 60% және жалпы балл санының шекті 96 балын жинаған тіл үйренуші тілді В2 – ортадан жоғары деңгейде меңгерген болып есептеледі;
әр блок бойынша 80% және жалпы балл санының шекті 128 балын жинаған тіл үйренуші тілді С1 – жоғары деңгейде меңгерген болып есептеледі.
Аудитория кезекшісі _______________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
"Ұлттық тестілеу орталығы"
РМҚК директоры             _______       ________________________________
қолы             Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ҚАЗТЕСТ жүйесін дамыту _______       ________________________________
басқармасының басшысы       қолы             Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі
Ұлттық тестілеу орталығы
ҚАЗТЕСТ жүйесін дамыту басқармасы
Электронды пошта: test@kazakhtest.kz Сайт: www.kazakhtest.kz
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
14-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ блоктары бойынша ең жоғары және шекті мән көрсеткіштері
БЛОКТАР
Тапсырма саны/
максималды
балл

А1 нижний пороговый балл 30%
А2 нижний пороговый балл 40%
В1 нижний пороговый балл 50%
В2 нижний пороговый балл 60%
С1 нижний пороговый балл 80%
Время (мин)
1
АУДИРОВАНИЕ
20
min 6 балл 30%
min 8 балл 40%
min 10 балл 50%
min 12 балл 60%
min 16 балл 80%
20
2
ЧТЕНИЕ
40
min 12 балл 30%
min 16 балл 40%
min 20 балл 50%
min 24 балл 60%
min 32 балл 80%
50
3
ПИСЬМО
2 (50)
min 15 балл 30%
min 20 балл 40%
min 25 балл 50%
min 30 балл 60%
min 40 балл 80%
50
4
ГОВОРЕНИЕ
2 (50)
min 15 балл 30%
min 20 балл 40%
min 25 балл 50%
min 30 балл 60%
min 40 балл 80%
7
Общее
max 160
min 48
min64
min 80
min 96
min 128
127
Блок Письмо
Уровни
Виды заданий по блоку Письмо
Время на выполнение заданий (мин.)
Максимальный балл
Нижний пороговый балл
А1-С1
ситуативное задание по рисунку
10 мин.
50
min 15-35
эссе
40 мин.
Блок Говорение
Уровни
Виды заданий по блоку Говорение
Время на выполнение заданий (мин.)
Максимальный балл
Достаточный балл для уровней
А1 – С1
5 вопросов - ответов
3
50
min 15-35
Задание на решение различной проблемной темы
4
Приложение 15
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Полное описание данных электронного сертификата
QAZTEST
СИСТЕМА ОЦЕНКИ УРОВНЯ ЗНАНИЯ
КАЗАХСКОГО ЯЗЫКА
QR-код означает ссылку
на страницу с данными
о сертификате
QR-код означает ссылку
для скачивания сертификата
в формате PDF
QR-код содержит служебную информацию для определения подлинности
сертификата. Информация доступна для сотрудников Национального центра
тестирования.
__________________________________________________________________
Приложение 16
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Председателю
Апелляционной комиссии
__________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
председателя)
___________________________
(наименование места
проведения тестирования
тестируемый ________________
№ удост. личности ____
Вариант____________
Аудитория __________
Заявление
Я не согласен(на) с результатами тестирования КАЗТЕСТ.
Прошу пересмотреть результаты тестирования.
Блок
№ задания
Обоснование
Дата __________
Подпись тестируемого
______________
Приложение 17
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Протокол заседания решение Апелляционной комиссии тестирования по системе КАЗТЕСТ
Место проведения тестирования _______________
Дата __________
(наименование)
Ф.И.О. (при его наличии)
№ удост. личности тестируемого
Номер аудитории
Вариант
Блок Аудирование
Количество*
Удовлетворено**
Баллы
до
после
продолжение таблицы
Блок Чтение
Количество
Удовлетворено
Баллы
до
после
продолжение таблицы
Блок Письмо
Блок Говорение
Количество*
Удовлетворено**
Баллы
Количество
Удовлетворено
Баллы
до
после
до
после
Примечание:
* - количество заданий поданных на апелляцию.
** - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Председатель Апелляционной комиссии
________ ___________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Члены Апелляционной комиссии
________ ___________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Представитель Центра
__________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 18
к Правилам по системе
оценки уровня владения
казахским языком "КАЗТЕСТ"
Форма
Реестр заявлений, поданных на апелляцию (по содержанию тестового задания)
Место проведения тестирования ____________________
Дата _________
(наименование)
№ удостоверения личности тестируемого
(Ф.И.О. при его наличии)
Номер аудитория
Вариант
1
2
3
продолжение таблицы
По содержанию тестовых заданий
Количество*
Подано в Апелляционную комиссию**
Удовлетворено***
Примечание:
* - количество заданий, поданных на апелляцию
** - количество заданий, переданных в Апелляционную комиссию по содержанию;
*** - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
графа "Состояние апелляции" принимает следующие значения:
"Решение принято"; "Не явился".
Председатель Апелляционной комиссии
________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)

А1 төменгі шекті балл 30%
А2 төменгі шекті балл 40%
В1 төменгі шекті балл 50%
В2 төменгі шекті балл 60%
С1 төменгі шекті балл 80%
Уақыты (мин)
1
ТЫҢДАЛЫМ
20
min
6 балл (30%)
min
8 балл (40%)
min
10 балл (50%)
min
12 балл (60%)
min
16 балл (80%)
20
2
ОҚЫЛЫМ
40
min
12 балл (30%)
min
16 балл (40%)
min
20 балл (50%)
min
24 балл (60%)
min
32 балл (80%)
50
3
ЖАЗЫЛЫМ
2 (50)
min
15 балл (30%)
min
20 балл (40%)
min
25 балл (50%)
min
30 балл (60%)
min
40 балл (80%)
50
4
АЙТЫЛЫМ
2 (50)
min
15 балл (30%)
min
20 балл (40%)
min
25 балл (50%)
min
30 балл (60%)
min
40 балл (80%)
7
Жалпы
max 160
min 48
min 64
min 80
min 96
min 128
127
Жазылым блогы
Деңгейлер
Жазылым блогы бойынша тапсырма түрлері
Тапсырмаларды орындауға бөлінетін уақыт (мин)
Ең жоғары балл
Төменгі шекті балл
А1-С1
сурет бойынша
жағдаяттық тапсырма
10 мин.
50
min
15-35
эссе
40 мин.
Айтылым блогы
Деңгейлер
Айтылым блогы бойынша тапсырма түрлері
Тапсырмаларды орындауға бөлінетін уақыт (мин)
Ең жоғары балл
Деңгейлерге жеткілікті балл
А1 – С1
5 сұрақ - жауап
3
50
min
15-35
Түрлі тақырыптағы проблеманы шешу бойынша тапсырма
4
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
15-қосымша
Нысан
Электронды сертификат деректерінің толық сипаттамасы
QAZTEST
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ
ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
QR-код сертификат мәліметтері
көрсетілген парақшаға
сілтемені білдіреді
QR-код сертификатты
PDF форматында жүктеп алуға
сілтемені білдіреді
QR-код сертификат түпнұсқалығын анықтауға арналған қызметтік ақпаратты қамтиды. Ұлттық тестілеу орталығының қызметкерлеріне қолжетімді ақпарат.
_________________________________________________________________________
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
16-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссия
төрағасына
____________________________
(Төрағаның Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
____________________________
(Тестілеуді өткізу орны)
тестіленуші ________________
Жеке куәлік №______________
Нұсқа ______
Аудитория ______
Өтініш
Мен тестілеу нәтижесімен келіспеймін. ҚАЗТЕСТ тестілеуі нәтижесін қайта қарастыруыңызды сұраймын.
Блок
Тапсырма №
Негіздеме
Күні __________
Тестіленушінің қолы _________
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
17-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ тестілеуінің Апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасы
Тестілеу өткізу орны ________________                         Күні __________
(атауы)
Р/с
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестіленушінің жеке куәлігінің №
Аудитория нөмірі
Нұсқа
Тыңдалым блогы
Саны*
Қанағаттандырылды**
Балл
дейін
кейін
кестенің жалғасы
Оқылым блогы
Саны
Қанағаттандырылды
Балл
дейін
кейін
кестенің жалғасы
Жазылым блогы
Айтылым блогы
Саны*
Қанағаттандырылды**
Балл
Саны
Қанағаттандырылды
Балл
дейін
кейін
дейін
кейін
Ескерту:
* – апелляцияға берілген тапсырмалар саны;
** – апелляция бойынша қанағаттандырылған тапсырмалар саны.
Апелляциялықкомиссиятөрағасы ______ ___________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Апелляциялық комиссия мүшелері ______ ___________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Орталық өкілі                   ______ ___________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
"ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін
меңгеру деңгейін бағалау
жүйесі бойынша қағидаларға
18-қосымша
Нысан
Апелляцияға берілген өтініштер тізілімі (тест тапсырмаларының мазмұны бойынша)
Тестілеу өткізу орны ____________                               Күні _________
(атауы)
Тестіленушінің жеке куәлігінің №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Аудитория нөмірі
Нұсқа
1
2
3
кестенің жалғасы
Тест тапсырмаларының мазмұны бойынша
Саны*
Апелляциялық комиссияға берілді**
Қанағаттандырылды***
Ескерту:
* – апелляцияға берілген тапсырмалар саны;
** – мазмұны бойынша Апелляциялық комиссияға жіберілген тапсырмалар саны;
*** – апелляция бойынша қанағаттандырылған тапсырмалар саны;
"Апелляция жағдайы" бағаны келесі мәндерден тұрады: "Шешім қабылданды", "Келген жоқ".
Апелляциялық комиссия             _____             __________________________
төрағасы                         (қолы)       (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)