Об утверждении Правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 457. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2024 года № 35119
В соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 101) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Критерии избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра науки и высшего образования Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Приложение 1 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 23 сентября 2024 года № 457
Правила избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" (далее – Закон) и подпунктом 101) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяют порядок избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – Академия).

Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктарын сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 457 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 қыркүйекте № 35119 болып тіркелді
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 101) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау өлшемшарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 457 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 101) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының (бұдан әрі – Академия) академиктерін сайлау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) претендент к избранию в академики Академии (далее – претендент) – гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее (или послевузовское) образование и ученую степень, работающий штатным сотрудником на полной ставке согласно трудовому законодательству в научной организации или организации высшего и (или) послевузовского образования, не являющийся государственным служащим, депутатом Парламента Республики Казахстан, судьей, работником Национального банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка или их территориальных подразделений, сотрудником правоохранительных органов Республики Казахстан, предоставивший документы в соответствии с настоящими Правилами на участие в конкурсе;
2) общее собрание Академии – представительный орган Академии, в состав которого входят избранные ранее академики;
3) президиум Академии – коллегиальный консультативно-совещательный орган Академии, состоящий из действительных членов (академиков) Академии;
4) счетная комиссия – совещательный орган, который проводит подсчет всех баллов по результатам конкурса и дает заключение президиуму Академии;
5) академик Академии – ученый, имеющий выдающиеся достижения в области науки, избираемый Академией в соответствии с настоящими правилами;
6) экспертная комиссия – совещательный орган, который осуществляет оценку и дает заключение по каждому претенденту в соответствии с качественными и количественными показателями;
7) штатный сотрудник – физическое лицо, занимающее в установленном законодательством Республики Казахстан порядке оплачиваемую штатную должность научного работника на полной ставке согласно штатному расписанию в научной организации или организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – организация), имеющей аккредитацию субъекта научной и (или) научно-технической деятельности, и осуществляющее должностные полномочия в целях реализации своих задач и функций по трудовому договору;
8) пороговый балл – сумма баллов, составляющая не менее 25 % (двадцати пяти процентов) от максимальной суммы баллов, предусмотренных заключением экспертной комиссии и определяемая по результатам оценки представленных претендентом документов по выбранному научному направлению;
9) международный рецензируемый научный журнал – журнал, индексируемый в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Aрт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Aналитикс);

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) академия академиктеріне сайлануға үміткер (бұдан әрі – үміткер) – жоғары білімі (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) мен ғылыми дәрежесі бар, ғылыми ұйымда немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында еңбек заңнамасына сәйкес толық ставкада штаттық қызметкер болып жұмыс істейтін, мемлекеттік қызметші, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаты, судья, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің қызметкері, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі немесе оның өңірлік бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының қызметкері болып табылмайтын, осы Қағидаларға сәйкес конкурсқа қатысуға арналған құжаттарды тапсырған Қазақстан Республикасының азаматы;
2) Академияның жалпы жиналысы – құрамына бұрын сайланған академиктер кіретін Академияның өкілді органы;
3) Академия төралқасы – Академияның нақты мүшелерінен (академиктерінен) тұратын Академияның алқалы консультативтік-кеңесші органы;
4) есеп комиссиясы – конкурс нәтижелері бойынша барлық балдарды есептеуді жүргізетін және Академия төралқасына қорытынды беретін кеңесші орган;
5) Академия академигі – осы Қағидаларға сәйкес Академия сайлайтын ғылым саласында озық жетістіктері бар ғалым;
6) сараптама комиссиясы – сапалық және сандық көрсеткіштерге сәйкес бағалауды жүзеге асыратын және әрбір үміткер бойынша қорытынды беретін кеңесші орган;
7) штаттық қызметкер – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі аккредиттелген ғылыми ұйымда немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында (бұдан әрі – ұйым) штат кестесіне сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ғылыми қызметкердің ақы төленетін штаттық лауазымын толық ставкада атқаратын және еңбек шарты бойынша өз міндеттерін іске асыру мақсатында лауазымдық өкілеттіктері мен функцияларын жүзеге асыратын жеке тұлға;
8) шекті балл – сараптама комиссиясының қорытындысында көзделген ең жоғары балл сомасының кемінде 25% (жиырма бес пайыз) құрайтын және үміткер ұсынған құжаттарды таңдалған ғылыми бағыт бойынша бағалау нәтижелері бойынша айқындалатын балдар сомасы;
9) халықаралық рецензияланатын ғылыми журнал – Web of Science Core Collection (Веб оф Сайнс кор Коллекшн) дерекқорында индекстелетін журнал (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшн Индекс) бөлігі), Science Citation Index Expanded (Сайнс Цитэйшн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшн Индекс) Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясы;

10) публикация – научная работа, опубликованная в рецензируемом научном журнале, имеющая тип Article (Артикл), Review/Review Article (Ревью/Ревью Артикл) или Article in Press (Артикл ин Пресс);
11) доверенное издательство - издательство Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли и Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор и Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) или издательство университета из топ-100 (сто) рейтинга Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес) или Times Higher Education World University Rankings (Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг) или US News Best Global Universities Rankings (Юэс Ньюс Бэст Глобал Юниверситиз Ранкингс).
3. Избрание академиков Академии проводится Академией на конкурсной основе в порядке, определяемом настоящими Правилами.
Дата и время проведения выборов, количество вакансий по каждому научному направлению и их распределение по отделениям устанавливаются президиумом Академии.
4. Расходы по участию в конкурсе (проезд к месту проведения собеседования и обратно, наем жилого помещения, проживание, оплата почтовых услуг и пользование услугами связи всех видов) претенденты производят за счет собственных средств.
5. Не допускается до завершения конкурсных процедур публичное разглашение сведений о проводимом конкурсе, составе экспертной комиссии, принимаемых решениях.
6. Выдвижение претендента осуществляется научными организациями или организациями высшего и (или) послевузовского образования, имеющей аккредитацию субъекта научной и (или) научно-технической деятельности (далее – организация).
7. Претендент выдвигается только по тем научным направлениям, которые включены в Классификатор научных направлений, утвержденный уполномоченным органом (далее – Классификатор), в соответствии с подпунктом 36) статьи 6 Закона.
8. Организация выдвигает только одного претендента по одному научному направлению в соответствии с Классификатором, на которое объявлен конкурс, и кандидатура которого одобрена решением коллегиального органа управления (ученого, попечительского, педагогического, методического (учебно-методический, научно-методический) научно-технического) организации.
Выдвигаемым претендентам необходимо соответствовать критериям избрания академиков Академии согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – критерии).

10) жарияланым – рецензияланатын ғылыми журналда жарияланған, Аrticle (Артикл), Review/Review Article (Ревью/Ревью Артикль) немесе Аrticle in Press (Артикл ин Пресс) типі бар ғылыми жұмыс;
11) сенімді баспа – Elsevier Publishing (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли және Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Питер Ланг (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор және Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) немесе әлемдік 100 (жүз) топ деңгейлі университеттер Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес) немесе Times Higher Education World University Rankings (Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг) немесе US News Best Global Universities Rankings (Юэс Ньюс Бэст Глобал Юниверситиз Ранкингс) баспасы.
3. Академия академиктерін сайлауды Академияның осы Қағидалармен айқындалған тәртіппен конкурстық негізде өткізеді.
Сайлауды өткізу күні мен уақытын, әрбір ғылыми бағыт бойынша бос жұмыс орындарының санын және оларды бөлімшелер бойынша бөлуді Академия төралқасы белгілейді.
4. Конкурсқа қатысу бойынша шығыстарды (әңгімелесу өтетін жерге бару және кері қайту, тұрғын үй-жайды жалдау, тұру, пошта қызметтеріне ақы төлеу және барлық түрдегі байланыс қызметтерін пайдалану) үміткерлер өз қаражаты есебінен жүргізеді.
5. Өткізілетін конкурс, сараптама комиссиясының құрамы, қабылданатын шешімдер туралы мәліметтерді конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін жария етуге жол берілмейді.
6. Үміткерді ұсыну ғылыми ұйымдар немесе ғылыми және (немесе) ғылыми-техикалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттелген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ұйым), жүзеге асырады.
7. Үміткер Заңның 6-бабының 36) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен ғылыми бағыттар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) енгізілген ғылыми бағыттар бойынша ғана ұсынылады.
8. Ұйым конкурс жарияланған және кандидатурасы ұйымның алқалы басқару органының (ғылыми, қамқоршылық, педагогтік, әдістемелік (оқу-әдістемелік, ғылыми әдістемелік кеңесінің) шешімімен мақұлданған Сыныптауышқа сәйкес ғылыми бағыт бойынша бір ғана үміткерді ұсынады.
Ұсынылған үміткерлер Бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Академия академиктерін сайлау өлшемшарттарына (бұдан әрі – өлшемшарттар) сәйкес келуі тиіс.

Глава 2. Порядок избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
Параграф 1. Этапы конкурса
9. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) объявление о проведении конкурса;
2) прием и рассмотрение документов от претендентов;
3) оценка претендентов экспертной комиссией по бальной системе;
4) оценка программы претендента президиумом Академии;
5) избрание академиков Академии.
Параграф 2. Порядок объявления конкурса
10. Академия размещает объявление о проведении конкурса на избрание академиков Академии (далее – объявление) на своем корпоративном веб-ресурсе по адресу https://qazscience.gov.kz (далее - корпоративный веб-ресурс).
11. Объявление включает в себя следующие сведения:
1) Академия проводящий конкурс, с указанием ее местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) срок начала и окончания приема документов;
3) количество вакансий по каждому научному направлению;
4) основные требования к претендентам, определяемые настоящими правилами и количество вакантных мест по отделениям Академии (по научным направлениям согласно Классификатору);
5) перечень необходимых документов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, и информацию о способах их представления;
6) формы заявлений и послужного списка для участия в конкурсе;
7) информация о порядке обжалования в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Порядок приема и рассмотрения документов от претендентов и их рассмотрение
12. Для участия в конкурсе организация направляет следующие документы:
1) сопроводительное письмо от организации о выдвижении претендента по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) решение коллегиального органа управления (ученого, попечительского, педагогического, методического (учебно-методический, научно-методический) научно-технического) организации об одобрении претендента к участию в конкурсе и его соответствии требованиям настоящих Правил;
3) копия действующего свидетельства об аккредитации организации в качестве субъекта научной и (или) научно-технической деятельности (свидетельство об аккредитации субъекта научной и (или) научно-технической деятельности);
4) заявление на участие в конкурсе на избрание академиком Академии по форме 1 и 2 согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) копия документа, удостоверяющего личность претендента;
6) справки о наличии либо отсутствии судимости на момент подачи документов, выданная не ранее 1 (одного) месяца до дня начала приема документов;

2-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау тәртібі
1-параграф. Конкурс кезеңдері
9. Конкурс бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) конкурс өткізу туралы хабарландыру;
2) үміткерлерден құжаттарды қабылдау және қарау;
3) балдық жүйе бойынша сараптама комиссиясының үміткерлерді бағалауы;
4) Академия төралқасының үміткер бағдарламасын бағалауы;
5) Академия академиктерін сайлау.
2-параграф. Конкурс туралы хабарландыруды жариялау тәртібі
10. Академия Академия академиктерін сайлауға конкурс өткізу туралы хабарландыруды (бұдан әрі – хабарландыру) өзінің корпоративтік веб-ресурсында https://qazscience.gov.kz (бұдан әрі – корпоративтік веб-ресурс) мекенжайы бойынша орналастырады.
11. Хабарландыру келесі мәліметтерді қамтиды:
1) конкурс өткізетін ұйымның орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген атауы;
2) құжаттарды қабылдаудың басталу және аяқталу мерзімі;
3) әрбір ғылыми бағыт бойынша бос орындар саны;
4) осы Қағидаларда айқындалатын үміткерлерге қойылатын негізгі талаптар және Академияның бөлімдері бойынша бос орындар саны (сыныптауышқа сәйкес ғылыми бағыттар бойынша);
5) осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі және оларды ұсыну тәсілдері туралы ақпарат;
6) конкурсқа қатысу үшін өтініштер мен қызметтік тізім нысандары;
7) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес шағымдану тәртібі туралы ақпарат.
3-параграф. Үміткерлерден құжаттарды қабылдау және оларды қарау тәртібі
12. Конкурсқа қатысу үшін ұйым келесі құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткерді ұсыну туралы ұйымнан ілеспе хат;
2) ұйымның алқалы басқару органының (ғылыми, қамқоршылық, педагогикалық, әдістемелік (оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік) ғылыми-техникалық) үміткерді конкурсқа қатысуға мақұлдау және оның осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы шешімі;
3) ұйымды ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеу туралы қолданыстағы куәліктің көшірмесі (ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісін аккредиттеу туралы куәлік);
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Академия академигі болып сайлануға арналған конкурсқа қатысуға 1 және 2 нысандар бойынша өтініш;
5) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
6) құжаттарды тапсыру сәтінде үміткерде соттылығының болуы не болмауы туралы құжаттарды қабылдау басталған күнге дейін 1 (бір) айға дейінгі мерзімде берілген анықтама;

7) копии дипломов подтверждающие наличие ученой степени (кандидат наук, доктор наук) или степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, присужденной (признанной) согласно Правилам признания документов об образовании, утвержденных приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания) и ученого звания, присвоенного (признанного) согласно Правилам присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор), утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6939) (далее – Правила присвоения);
8) послужной список претендента (перечень сведений о работе, трудовой деятельности), заверенный соответствующей службой управления персоналом организации не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня представления документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9) копии публикаций и монографий (оттиски с полным содержанием статей), подтверждающих соответствие претендента критериям;
10) программа претендента на казахском или русском языке по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
11) копии документов установленного образца, подтверждающих наличие у претендента:
звания лауреата международных и (или) государственных премий в области науки и техники;
стипендии (стипендий) в области науки и техники, присужденных международными научными организациями и (или) отраслевыми уполномоченными органами Республики Казахстан;
статуса руководителя не менее 3 (трех) докторов философии (PhD) и (или) кандидатов наук или докторов наук (копии дипломов, приказов о назначении и/или письмо от организаций, где претендент осуществлял научное руководство) (при наличии);
членства в национальных (государственных) академиях наук зарубежных стран (при наличии);
охранного документа Республики Казахстан на изобретение, промышленный образец, полезную модель, селекционное достижение или топологию интегральных микросхем, в актуальном рейтинге глобального индекса инноваций, (для гуманитарных наук – наличие документа установленного образца на объект интеллектуальной собственности) и копии лицензионных договоров к охранным документам (при наличии);
охранного документа зарубежной страны на изобретение, полезную модель, селекционное достижение или топологию интегральных микросхем одной из 30 (тридцати) стран, занимающих лидирующие места в актуальном рейтинге глобального индекса инноваций, (для гуманитарных наук – наличие документа установленного образца на объект интеллектуальной собственности) и копии лицензионных договоров к охранным документам (при наличии);
конструкторской и (или) технологической документации (при наличии);
проекта полного научного цикла в соответствии с Законом (при наличии).

7) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) бекітілген Білім туралы құжаттарды тану қағидаларына сәйкес (бұдан әрі – тану Қағидалары) сәйкес берілген (танылған) ғылыми (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесінің болуын растайтын және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 128 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6939 болып тіркелген) бекітілген Ғылыми атақтар беру қағидаларына (бұдан әрі – беру Қағидалары) сәйкес берілген (танылған) ғылыми атағының болуын (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) дипломдарының көшірмелері;
8) бұйрықтың (бұйрықтардың) көшірмесі бар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымдарда табыс еткен күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз күнге) дейінгі мерзімде ұйымның тиісті персоналды басқару қызметі куәландырған үміткердің қызметтік тізімі (жұмыс, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі);
9) үміткердің Академия академиясына сайлау өлшемшарттарына сәйкестігін растайтын жарияланымдар мен монографиялардың көшірмелері (мақалалардың толық мазмұны бар бедерлер);
10) үміткердің осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдеріндегі бағдарламасы;
11) үміткерде бар екенін растайтын белгіленген үлгідегі құжаттардың көшірмелері:
ғылым және техника саласындағы халықаралық және (немесе) мемлекеттік сыйлықтардың лауреаты атақтары;
Қазақстан Республикасының халықаралық ғылыми ұйымдары және (немесе) салалық уәкілетті органдары тағайындаған ғылым және техника саласындағы стипендия (стипендиялар);
кемінде 3 (үш) философия докторы (PhD) және (немесе) ғылым кандидаттары немесе ғылым докторлары (дипломдардың, тағайындау туралы бұйрықтардың көшірмелері және (немесе) үміткер ғылыми басшылықты жүзеге асырған ұйымдардың хаты) (бар болса);
шет елдердің ұлттық (мемлекеттік) ғылым академияларындағы мүшелігі (бар болса);
инновациялардың жаһандық индексінің өзекті рейтингінде интегралдық микросхемалардың өнертабысына, өнеркәсіптік үлгісіне, пайдалы моделіне, селекциялық жетістігіне немесе топологиясына арналған Қазақстан Республикасының қорғау құжаты (гуманитарлық ғылымдар үшін – зияткерлік меншік объектісіне белгіленген үлгідегі құжаттың болуы) және күзет құжаттарына лицензиялық шарттардың көшірмелері (бар болса);
жаһандық инновациялар индексінің өзекті рейтингінде көшбасшы орын алатын 30 (отыз) елдің бірінің өнертабысына, пайдалы моделіне, селекциялық жетістігіне немесе интегралдық микросхемалар топологиясына шет елдің қорғау құжатын (гуманитарлық ғылымдар үшін-зияткерлік меншік объектісіне белгіленген үлгідегі құжаттың болуы) және күзет құжаттарына лицензиялық шарттардың көшірмелерін (бар болса);
конструкторлық және (немесе) технологиялық құжаттама (бар болса);
Заңға сәйкес толық ғылыми цикл жобасы (бар болса).

13. Срок приема документов составляет 10 (десять) рабочих дней.
14. Заявка претендента, а также вся корреспонденция и документы касательно заявки, составляются и представляются в бумажном формате на казахском или русском языках.
Заявка представляется в форме брошюры (плотный переплет) с описью и нумерацией каждой страницы, на последней странице которой делается итоговая запись с указанием количества листов.
15. Допускается представление претендентом сопроводительной документации и печатной литературы на иностранном языке, при условии, что к ним прилагается нотариально засвидетельствованный перевод соответствующих разделов на казахском или русском языке.
При интерпретации преимущество имеют документы, составленные на казахском или русском языке.
При непредставлении нотариально засвидетельствованного перевода документов претендента, указанных в подпункте 11) пункта 12 настоящих Правил, на казахском или русском языке, данные документы не рассматриваются и оставляются без рассмотрения.
16. Академия присваивает инвентарный номер заявке и в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты регистрации заявки в Академии организует проверку полноты представленных документов, установленных пунктом 12 настоящих Правил и определяет соответствие претендента критериям.
17. При представлении организацией:
двух и более заявок претендентов по одному научному направлению второго уровня, Академия возвращает организации заявки претендентов, для устранения несоответствия требованиям пункта 8 настоящих Правил в течение 1 (одного) рабочего дня;
заявки (-ок) претендента (-ов) по 2 (двум) и более научным направлениям второго уровня или отсутствия в заявлении претендента данных с указанием научного направления второго уровня, Академия возвращает организации заявки претендентов, для устранения несоответствия требованиям пункта 8 настоящих Правил в течение 1 (одного) рабочего дня;
неполного перечня документов, подтверждающих соответствие претендента требованиям, предусмотренных пунктом 12 и критериям и (или) документов с истекшим сроком действия, Академия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации документов в Академии направляет уведомление организации об устранении недостатков.
документов, которые в ходе проверки признаны недостоверными или достоверность которых нельзя оценить, Академия в течение 3 (трех) рабочих дней направляет организации письменный мотивированный ответ об отказе в рассмотрении документов в произвольной форме.
18. В течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения уведомления организация предоставляет в Академию отсутствующие документы, указанные в уведомлении.
Документы, не указанные в уведомлении, не принимаются и остаются без рассмотрения.

13. Құжаттарды қабылдау мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
14. Үміткердің өтініші, сондай-ақ өтінішке қатысты барлық хат-хабарлар мен құжаттар қазақ немесе орыс тілдерінде қағаз форматта жасалады және ұсынылады.
Өтініш брошюра (тығыз түптеу) нысанында әрбір беттің тізімдемесі мен нөмірленуімен ұсынылады, оның соңғы бетінде парақтардың санын көрсете отырып қорытынды жазба жасалады.
15. Үміткер шет тілдінде ілеспе құжаттама мен баспа әдебиетін ұсынған жағдайда оларға қазақ немесе орыс тілдеріндегі тиісті бөлімдердің нотариалды куәландырған аудармасы қоса берілген жағдайда рұқсат етіледі.
Интерпретация қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған құжаттар артықшылыққа ие болады.
Осы Қағидалардың 12-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген үміткердің құжаттарының нотариалды куәландырған аудармасы қазақ немесе орыс тілінде ұсынылмаған құжаттар қаралмайды және қараусыз қалдырылады.
16. Академия өтінімге түгендеу нөмірін береді және өтінім Академияда тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді ұйымдастырады және үміткердің өлшемдерге сәйкестігін айқындайды.
17. Ұйым ұсынған:
екінші деңгейдегі бір ғылыми бағыт бойынша үміткерлердің екі және одан да көп өтінімдерін Академия осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкессіздікті жою үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде үміткерлердің өтінімдерін ұйымға қайтарады;
екінші деңгейдегі 2 (екі) және одан да көп ғылыми бағыттар бойынша үміткердің (лердің) өтінімдері немесе екінші деңгейдегі ғылыми бағытты көрсете отырып, үміткердің өтінішінде деректер жоқ болса, Академия 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкессіздікті жою үшін үміткерлердің өтінімдерін ұйымға қайтарады;
үміткердің 12-тармақта және өлшемшарттарда көзделген талаптарға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарға сәйкестігін растайтын құжаттардың толық емес тізбесін Академия құжаттар Академияда тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кемшіліктерді жою туралы ұйымға хабарлама жібереді;
тексеру барысында анық емес деп танылған немесе дұрыстығын бағалау мүмкін болмаған құжаттарды Академия 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұйымға құжаттарды еркін нысанда қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жібереді.
18. Ұйым хабарламаны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Академияға хабарламада көрсетілген жоқ құжаттарды ұсынады.
Хабарламада көрсетілмеген құжаттар қабылданбайды және қараусыз қалады.

19. При повторном непредставлении недостающих документов Академия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня отправки уведомления организации, направляет в организацию письменный мотивированный ответ об отказе в рассмотрении документов в произвольной форме.
При представлении недостающих документов с нарушением установленного настоящим пунктом срока заявка оставляется без рассмотрения, о чем направляется соответствующее уведомление организации.
20. При соответствии вышеуказанным требованиям представленных документов претендентов Академия в течение 7 (семи) рабочих дней после завершения приема документов на корпоративном веб-ресурсе Академии размещается список претендентов, допущенных к следующему этапу.
21. Все заявки претендентов, полученные после истечения срока приема документов, отклоняются, не вскрываются и возвращаются представившим их организациям.
Параграф 4. Порядок оценки претендентов экспертной комиссией по бальной системе
22. Для оценки претендентов в Академии создается экспертная комиссия.
23. Состав экспертной комиссии утверждается президиумом Академии в срок не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до объявления конкурса.
24. Экспертная комиссия состоит из не менее чем 5 (пяти) членов.
В состав экспертной комиссии входят председатель, заместитель и ее члены.
Председатель экспертной комиссии руководит деятельностью экспертной комиссии, председательствует на заседаниях, планирует работу, осуществляет общий контроль за деятельностью.
Секретарь экспертной комиссии не является ее членом и назначается из числа работников Академии.
Секретарь обеспечивает функционирование экспертной комиссии, оформляет протокол по итогам заседания комиссии.
25. В качестве экспертов выступают работники Академии, а также лица, не являющиеся государственными служащими и имеющие опыт работы в областях, соответствующих функциональным направлениям в научной сфере.
По решению президиума Академии в состав экспертной комиссии включаются иностранные ученые и (или) представители экспертного сообщества.
26. Замещение отсутствующих членов экспертной комиссии не допускается.
27. Основной целью деятельности экспертной комиссии является проведение оценки представленных документов на предмет соответствия претендента требованиям, установленных пунктом 12 и критериям, и оценки вклада претендента в развитие науки.
Экспертная комиссия при проведении экспертизы запрашивают дополнительную информацию от претендента и (или) организации, а также от государственных органов и организаций.
При осуществлении экспертизы представленных документов проводится оценка на основе балльной системы по шкале оценок (баллов), указанных в заключении экспертной комиссии по претенденту, заполняемой согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

19. Жетіспейтін құжаттар қайтадан ұсынылмаса, Академия ұйымға хабарлама жіберілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұйымға құжаттарды еркін нысанда қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жібереді.
Жетіспейтін құжаттар осы тармақта белгіленген мерзімді бұза отырып ұсынылса, өтінім қараусыз қалдырылады, ол туралы ұйымға тиісті хабарлама жіберіледі.
20. Үміткерлердің ұсынылған құжаттары жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келсе Академия құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Академияның корпоративтік веб-ресурсында келесі кезеңге жіберілген үміткерлердің тізімі орналастырылады.
21. Құжаттарды қабылдау мерзімі өткеннен кейін алынған үміткерлердің барлық өтініштері қабылданбайды, ашылмайды және оларды ұсынған ұйымдарға қайтарылады.
4-параграф. Балдық жүйе бойынша сараптамалық комиссиясының үміткерлерді бағалау тәртібі
22. Үміткерлерді бағалау үшін Академияда сараптау комиссиясы құрылады.
23. Сараптама комиссиясының құрамын Академия төралқасы конкурс жарияланғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бекітеді.
24. Сараптама комиссиясы кемінде 5 (бес) адамнан тұрады.
Сараптама комиссиясының құрамына төраға, орынбасар және оның мүшелері кіреді.
Сараптама комиссиясының төрағасы сараптамалық комиссияның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарда төрағалық етеді, жұмысты жоспарлайды, жалпы бақылауды жүзеге асырады және қызметі мен қабылданатын шешімдері үшін жауапты болады.
Сараптама комиссиясының хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және Академия қызметкерлерінің арасынан тағайындалады.
Хатшы сараптама комиссиясының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, комиссия отырысының қорытындысы бойынша хаттама ресімдейді.
25. Сарапшылар ретінде Академия қызметкерлері, сондай-ақ мемлекеттік қызметші болып табылмайтын және ғылыми саладағы функционалдық бағыттарға сәйкес салаларда жұмыс тәжірибесі бар адамдар әрекет етеді.
Академия төралқасының шешімі бойынша сараптама комиссиясының құрамына шетелдік ғалымдар және (немесе) сараптама қоғамдастығының өкілдері енгізілуі мүмкін.
26. Сараптама комиссиясының жоқ мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
27. Сараптама комиссиясы қызметінің негізгі мақсаты үміткердің 12-тармақтарда және өлшемшарттарда белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан ұсынылған құжаттарға және үміткердің ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау болып табылады.
Сараптама комиссиясы сараптама жүргізу кезінде үміткерден және (немесе) ұйымнан, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен ұйымдардан қосымша ақпарат сұратады.
Ұсынылған құжаттарға сараптаманы жүзеге асыру кезінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау (балдар) шкаласы бойынша балдық жүйе негізінде бағалау жүргізіледі.

28. Экспертиза проводится в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней.
29. В течение 3 (трех) рабочих дней после проведения экспертизы подготавливается протокол экспертной комиссии, содержащий заключение экспертной комиссии по каждому претенденту и рейтинг претендентов по каждому научному направлению по убывающей системе ранжирования баллов.
Протокол экспертной комиссии подписывается председателем и секретарем экспертной комиссии и передается в президиум Академии в течение 1 (одного) рабочего дня.
30. Если претендент по результатам экспертизы получает количество баллов ниже порогового значения, его заявка отклоняется и он не допускается на следующий этап.
Академия в соответствии с вышеуказанным заключением экспертной комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней направляет соответствующее уведомление в организацию.
Параграф 5. Порядок оценки программы претендента президиумом Национальной академии наук Республики Казахстан
31. Оценка программы претендента президиумом Академии проводится на предмет определения ее актуальности, уровня новизны (в том числе планируемых исследований и разработок), эффективности (в части вклада в достижение национальных целей развития и реализацию приоритетов научно-технологического развития), достижимости целевых показателей и ресурсной обеспеченности программы, порогового значения в порядке, определяемом президиумом Академии.
32. В течении 10 (десяти) рабочих дней со дня получения протокола экспертной комиссии организуется заседание президиума Академии, на котором проводится защита программы претендентов.
Защита программы претендентов проводится на заседании президиума Академии.
При неявке претендента программа отклоняется, о чем направляется соответствующее уведомление организации в течении 3 (трех) рабочих дней.
График проведения защиты программы претендента утверждается президиумом Академии и размещается на корпоративном веб-ресурсе Академии не менее, чем за 3 (три) рабочих дня до начала проведения заседания президиума Академии.
33. Результат оценки программы претендента складывается из средней суммы баллов заключения и утверждается решением президиума Академии.
34. Результаты оценки программы претендента считаются достижимыми если программа получила простое большинство голосов и набравший наибольшее количество баллов.
35. Результаты оценки программы претендента считаются недостижимыми если программа не получила большинство голосов и ей выставлена оценка ниже порогового значения, установленного пунктом 31 настоящих Правил.
Если результаты оценки программы претендента признаются недостижимыми, его заявка отклоняется и он не допускается на следующий этап.
Академия в соответствии с результатами в течение 3 (трех) рабочих дней направляет соответствующее уведомление в организацию.

28. Сараптама 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
29. Сараптама жүргізілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде әрбір үміткер бойынша сараптама комиссиясының қорытындысын және балдарды саралаудың кему жүйесі бойынша әрбір ғылыми бағыт бойынша үміткерлердің рейтингін қамтитын сараптама комиссиясының хаттамасы дайындалады.
Сараптама комиссиясының хаттамасына сараптама комиссиясының төрағасы мен хатшысы қол қояды және 1 (бір) жұмыс күні ішінде Академия төралқасына беріледі.
30. Егер үміткер бағалау нәтижелері бойынша шекті деңгейден төмен балл санын алса, оның өтінімі қабылданбайды және ол келесі кезеңге жіберілмейді.
Академия сараптама комиссиясының жоғарыда көрсетілген қорытындысына сәйкес ұйымға 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жібереді.
5-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы төралқасының үміткердің бағдарламасын бағалау тәртібі
31. Академия төралқасы үміткердің бағдарламасын бағалауды оның өзектілігін, жаңашылдық деңгейін (оның ішінде жоспарланатын зерттеулер мен әзірлемелерді), тиімділігін (ұлттық даму мақсаттарына қол жеткізуге және ғылыми-технологиялық даму басымдықтарын іске асыруға қосқан үлесі бөлігінде), нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді және бағдарламаның ресурстық қамтамасыз етілуін, шекті деңгейін Академия төралқасы айқындайтын тәртіппен жүргізеді.
32. Сараптама комиссиясының хаттамасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Академия төралқасының отырысы ұйымдастырылады, онда үміткерлердің бағдарламасын қорғау жүргізіледі.
Үміткерлердің бағдарламасын қорғау Академия төралқасының отырысында жүргізіледі.
Үміткер келмеген жағдайда бағдарлама қабылданбайды, ол туралы ұйымға 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Үміткердің бағдарламасын қорғауды өткізу кестесін Академия төралқасы бекітеді және Академияның корпоративтік веб-ресурсында Академия төралқасының отырысы басталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын орналастырылады.
33. Үміткердің бағдарламасын бағалау нәтижесі қорытынды балдарының орташа сомасынан құралады және Академия төралқасының шешімімен бекітіледі.
34. Бағдарлама қарапайым көпшілік дауыс пен ең көп дауыс алған болса, үміткер бағдарламасын бағалау нәтижелеріне қол жеткізілді деп саналады.
35. Егер бағдарлама көпшілік дауыс алмаса және оған осы Қағидалардың 31-тармағында белгіленген шекті мәннен төмен баға қойылса, үміткердің бағдарламасын бағалау нәтижелері қол жетімсіз болып саналады.
Егер үміткердің бағдарламасын бағалау нәтижелері қолжетімсіз деп танылса, оның өтінімі қабылданбайды және ол келесі кезеңге жіберілмейді.
Академия жоғарыда көрсетілген нәтижеге сәйкес ұйымға тиісті хабарламаны 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді.

Параграф 6. Порядок избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
36. Избрание в академики Академии производится на заседании Общего собрания при наличии кворума не менее двух третей от общего числа академиков Академии.
37. Общее собрание принимает одно из следующих решений:
1) избрать действительным членом-академиком Академии;
2) отклонить претендента на избрание академиком Академии.
38. Если в результате конкурса Общим собранием не выявлены кандидаты на избрание академиком Академии, конкурс признается несостоявшимся, по одному из следующих оснований:
1) отсутствия представленных заявок на участие в конкурсе;
2) при наборе претендентом недостаточного порогового балла в соответствии с заключением экспертной комиссии и (или) не получил достижимые результаты оценки программы с максимальной оценкой;
3) претендент получивший менее двух третьих голосов от общего количества академиков, участвовавших в Общем собрании.
39. Избранным действительным членом – академиком Академии считается претендент, набравший наибольшее количество баллов в соответствии с заключением экспертной комиссии, получивший наивысший показатель оценки по результатам защиты программы и за которого проголосовало не менее двух третьих от общего количества академиков, участвовавших в Общем собрании.
40. Отклоненным претендентом на избрание академиком Академии признается претендент, за которого проголосовало не менее двух третьих от общего количества академиков, участвовавших в Общем собрании.
41. Подсчет баллов на заседании Общего собрания производится счетной комиссией, формируемой Общим собранием и которая состоит из 3 (трех) человек.
42. В счетную комиссию не входят члены президиума и исполнительного органа Академии.
43. Действительные члены – академики Академии получают удостоверения академика Академии, удостоверяющие их статус и нагрудные знаки.
44. Члены Академии состоят в одном из отделений Академии.
45. Главной целью деятельности действительных членов - академиков Академии является обогащение науки новыми знаниями и достижениями.
46. Избранные академики в целях обогащения науки и распространения знаний предоставляют консультацию по научному направлению и включаются в Реестр академиков Академии, ведение которого осуществляется Академией и который содержит информацию о научном труде, стаже, электронный адрес для обращения.
47. По решению президиума Академии действительные члены - академики Академии, достигшие пенсионного возраста и соответствующие одному из следующих требований:
1) имеющие научные достижения национального и (или) международного уровня в соответствующей области науки, признанные научным сообществом;

6-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау тәртібі
36. Академия академиктеріне сайлау Академия академиктерінің жалпы санының кемінде үштен екісі кворумы болған кезде жалпы жиналыстың отырысында жүргізіледі.
37. Жалпы жиналыс келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Академияның нақты академик мүшесін сайлау;
2) Академия академигі болып сайлануға үміткерді қабылдамау.
38. Егер конкурс нәтижесінде жалпы жиналыс Академияның академигі болып сайлануға кандидаттарды анықтамаса, конкурс мынадай негіздердің бірі бойынша өтпеді деп танылады:
1) конкурсқа қатысуға ұсынылған өтінімдер болмаған жағдайда;
2) егер үміткер сараптама комиссиясының қорытындысына сәйкес шекті балл жинамаса және (немесе) бағдарламаны барынша бағалаумен бағалаудың қол жеткізуге болатын нәтижелерін алмаса;
3) үміткерге жалпы жиналысқа қатысқан академиктердің жалпы санының үштен екісінен азы дауыс берсе.
39. Академияның нақты мүшесі болып – бағдарламаны қорғау нәтижелері бойынша бағалаудың ең жоғары көрсеткішін алған және жалпы жиналысқа қатысқан академиктердің жалпы санының кемінде үштен екісі дауыс берген сараптамалық комиссияның қорытындысына сәйкес ең көп балл жинаған үміткер саналады.
40. Академия академигі болып сайлануға қабылданбаған үміткер деп Жалпы жиналысқа қатысқан академиктердің жалпы санының үштен екісінен аспайтын дауыс берген үміткер танылады.
41. Жалпы жиналыс отырысында балдарды есептеуді жалпы жиналыс қалыптастыратын және 3 (үш) адамнан тұратын есеп комиссиясы жүргізеді.
42. Есеп комиссиясына Академияның төралқасы мен атқарушы органының мүшелері кірмейді.
43. Академияның нақты – академик мүшелері олардың мәртебесін куәландыратын куәлік пен төсбелгілер алады.
44. Академия мүшелері Академия бөлімшелерінің бірінде тұрады.
45. Академия мүшелерінің басты мақсаты ғылымды жаңа біліммен және жетістіктермен байыту болып табылады.
46. Сайланған академиктер ғылымды байыту және білімді тарату мақсатында ғылыми бағыт бойынша кеңес береді және Академия жүргізетін Академия академиктерінің тізіліміне енгізіледі, онда ғылыми еңбек, еңбек өтілі, электрондық мекенжай туралы ақпарат қамтылады.
47. Академия Президиумының шешімі бойынша зейнеткерлік жасқа толған және мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Академияның толық мүшелері-академиктер:
1) ғылымның тиісті саласында ұлттық және (немесе) халықаралық деңгейдегі ғылыми жетістіктері бар, ғылыми қоғамдастық мойындаған;

2) внесшие значительный вклад в развитие отечественной науки и обогатившее ее на уровне мировых аналогов;
3) имеющие школу подготовки высококвалифицированных научных кадров, известную в научном сообществе, в том числе за рубежом;
4) внесшие вклад в развитие научно-исследовательской деятельности в научных организациях и (или) организациях высшего и (или) послевузовского образования, приобретают статус почетного академика Академии.
48. По представлению президиума Академии действительные члены (академики) республиканского общественного объединения "Национальная академия наук Республики Казахстан", при достижении ими пенсионного возраста, установленного статьей 207 Социального кодекса Республики Казахстан, решением общего собрания Академии избираются почетными академиками Академии и приобретают статус почетного академика Академии.
49. Избрание почетным академиком Академии является выражением признания заслуг в области научной и (или) научно-технической деятельности лица, способностей, инициативы и ответственности.
50. Звание "Почетный академик" является пожизненным.
Приложение 1
к Правилам избрания академиков
Национальной академии наук
Республики Казахстан
Форма
Национальная академия наук
Республики Казахстан
Сопроводительное письмо
"___________________________________________________________"
(полное наименование научной организации или организации высшего и (или)
послевузовского образования с указанием организационно-правовой формы)
ходатайствует о рассмотрении документов гражданина _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
к участию на избрание академиком Национальной академии наук
Республики Казахстан по следующему научному направлению __________________
в соответствии с Классификатором научных направлений. Настоящим письмом
"_______________________________________________________________________"
(полное наименование научной организации или организации высшего и (или)
послевузовского образования с указанием организационно-правовой формы
с указанием организационно-правовой формы) подтверждает соответствие претендента
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
всем требованиям Правил избрания академиков Национальной академии наук
Республики Казахстан.
Приложение: на листах.
Первый руководитель организации Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам избрания академиков
Национальной академии наук
Республики Казахстан
Форма 1
Первому руководителю
(полное наименование
должности и научной
организации или организации
высшего и (или)
послевузовского образования
с указанием
организационно-правовой формы)
Заявление на участие в конкурсе на избрание академиком Национальной академии наук Республики Казахстан
Прошу допустить меня ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
к участию в конкурсе на избрание академиком Национальной академии наук
Республики Казахстан.
Настоящим подтверждаю свое соответствие требованиям Правил и критериев
избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
и сообщаю о себе следующие сведения:
1
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер)
2
Дата и место рождения
3
Место работы (без сокращений)
4
Наименование занимаемой должности согласно штатного расписания организации (без сокращений) с приложением подтверждающих документов
5
Образование (какая организация высшего и (или) послевузовского образования)
6
Ученая степень и ученое звание (наименование, когда и кем присуждена)
7
Награды, поощрения (государственные, ведомственные)
8
Выбранное научное направление с указанием уровня и кода в соответствии с Классификатором научных направлений
9
Количество публикаций и монографий по выбранному научному направлению
10
Наличие званий, наград, стипендий, охранного документа (когда и кем присуждены)
11
Наличие членства в национальных (государственных) академиях наук зарубежных стран (с какого периода и в каком качестве)
12
Наличие опыта подготовки в качестве научного консультанта и (или) руководителя не менее 3 (трех) докторов философии (PhD), докторов по профилю, кандидатов наук или докторов наук с указанием периода и номера соответствующего документа
13
ORCID (ОРСИД) (буквенно-цифровой код идентификации научных авторов)
14
ResercherID (Рисечерайди) (идентификатор ученого в базе Web of Science (Уэп оф сайнс)
15
Author ID (Автор айди) (Уникальный номер автора в базе Scopus (Скопус)
16
Индекс Хирша Scopus (Скопус) на дату заполнения заявления
17
Индекс Хирша Web of Science (Уэп оф сайнс) на дату заполнения заявления
18
Электронный адрес
19
Адрес прописки и фактического место жительства
20
Контактный телефон (домашний, мобильный)
Достоверность всех вышеуказанных сведений подтверждаю.
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись претендента, дата)
Форма 2
Национальная академия наук
Республики Казахстан
Заявление
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их
защите" (далее – Закон),
я, ___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданин Республики Казахстан,
удостоверение личности _______________________________________________
(номер, дата выдачи и кем выдан документ, удостоверяющий личность),
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) _________________,
_____________________________________________________________________
(адрес фактического места жительства),
_____________________________________________________________________
(адрес места регистрации), даю согласие Национальной академии наук Республики
Казахстан (далее – Академия) и третьим лицам, то есть лицам связанным, как
в настоящее время, так и в будущем, с Академией обстоятельствами или
правоотношениями по сбору, обработке и защите моих (обо мне) персональных
данных, на сбор, обработку и трансграничную передачу, не противоречащими
законодательству способами, в целях, регламентированных настоящим согласием,
и в источниках, в том числе общедоступных, по усмотрению Академии, в связи
с возникновением с Академией, уже существующих или возникающих в будущем
любых трудовых, гражданско-правовых и (или) правоотношений, моих (обо мне)
персональных данных, а также происходящих в них в будущем изменений и (или)
дополнений, зафиксированных на электронном, бумажном и (или) ином
материальном носителе.
В течение периода участия в конкурсе на избрание академиком Академии письменно
сообщать Академии о любых изменениях и (или) дополнениях моих (обо мне)
персональных данных, с представлением Академии соответствующих
подтверждающих документов.
Сбор, обработка и трансграничная передача персональных данных претендента
Академией осуществляется для следующих целей:

2) отандық ғылымның дамуына елеулі үлес қосқан және оны әлемдік аналогтар деңгейінде байытқан;
3) ғылыми қоғамдастықта, оның ішінде шетелде белгілі жоғары білікті ғылыми кадрларды даярлау мектебі бар;
4) ғылыми ұйымдарда және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында ғылыми-зерттеу қызметін дамытуға үлес қосқандар,
Академияның құрметті академигі мәртебесін алады.
48. Академияның жалпы жиналысының шешімі бойынша "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық қоғамдық бірлестігінің нақты мүшелерін (академиктерін) олар Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабымен белгіленген зейнеткерлік жасқа толған кезде Академияның құрметті академигі болып сайланады және Академияның құрметті академигі мәртебесіне ие болады.
49. Академияның құрметті академигі болып сайлануы адамның ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет саласындағы еңбегін, қабілеттерін, бастамашылығы мен жауапкершілігін мойындау болып табылады.
50. "Құрметті академик" атағы өмір бойына беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғылым академиясы
Ілеспе хат
"________________________________________________________________"
(ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып, ғылыми ұйымның немесе жоғары және
(немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының толық атауы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі болып
сайлануға қатысуға мынадай ғылыми бағыт бойынша
________________________________________ "Ғылым және технологиялық
саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген ғылыми
бағыттардың сыныптауышына сәйкес __________________________________ (тегі,
аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) азаматтың құжаттарын қарау туралы өтініш
Осы хатпен "___________________________________________________"
(ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып, ғылыми ұйымның немесе жоғары және
(немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының толық атауы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау
қағидалары мен өлшемшарттарының барлық талаптарына үміткер
______________________________________________________ сәйкестігін растайды.
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қосымша: парақта.
Ұйымның бірінші басшысы                         Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
Бірінші басшыға
(ұйымдық-құқықтық нысанын
көрсете отырып, ғылыми
ұйымның немесе жоғары және
(немесе) жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
ұйымының толық атауы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы академиясының академигі болып сайлануға арналған конкурсқа қатысуға өтініш
Маған _____________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі болып сайлануға арналған конкурсқа қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Осымен Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарының талаптарына өзімнің сәйкестігімді растаймын және өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
1
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, қашан және кім берді, жеке сәйкестендіру нөмірі)
2
Туған күні және жері
3
Жұмыс орны (қысқартуларсыз)
4
Ұйымның штаттық кестесіне сәйкес атқаратын лауазымның атауы (қысқартуларсыз) растайтын құжаттарды қоса отыра
5
Білімі (қай жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы)
6
Ғылыми дәрежесі / атағы (атауы, қашан және кім берді)
7
Марапаттар, көтермелеулер (мемлекеттік, ведомстволық)
8
Ғылыми бағыттардың Жіктеуішіне сәйкес деңгейі мен коды көрсетілген таңдалған ғылыми бағыт
9
Таңдалған ғылыми бағыт бойынша жарияланымдар мен монографиялар саны
10
Атақтардың, наградалардың, стипендиялардың, қорғау құжатының болуы (қашан және кім тағайындалды)
11
Шет елдердің ұлттық (мемлекеттік) ғылым академияларына мүшелігінің болуы (қай кезеңнен бастап және қай деңгейде)
12
Ғылыми кеңесші және (немесе) басшы ретінде тиісті құжаттың мерзімі мен нөмірін көрсете отырып, кемінде 3 (үш) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым кандидаттары немесе ғылым докторларының даярлау тәжірибесінің болуы
13
ORCHID (ОРСИД) (ғылыми авторларды сәйкестендірудің әріптік-цифрлық коды)
14
Researcherid (Рисечерайди) (Web of Science (Веб оф Сайнс) базасындағы ғалымның идентификаторы базасындағы ғалымның идентификаторы)
15
Author ID (Автор айди) (Scopus (Скопус) базасындағы автордың бірегей нөмірі)
16
Толтыру датасына Scopus (Скопус) Хирш Индексі
17
Толтыру датасына Web of Science (Веб оф Сайнс) Хирш Индексі
18
Электрондық мекенжайы
19
Тіркелген мекенжайы және тұрғылықты мекенжайы
20
Байланыс телефоны (үй, ұялы)
Жоғарыда көрсетілген барлық мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
____________________________________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолы, күні)
2-нысан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғылым академиясы
Өтініш
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес мен, _________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), Қазақстан Республикасының азаматы, жеке куәлік___________________________ (жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні және кіммен берілген), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) __________________________________________________________, ________________________________________(нақты тұрғылықты мекенжайы), _____________________________________ (тіркеу орнының мекенжайы),
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академияға (бұдан әрі – Академия) және үшінші тұлғаларға, яғни қазіргі уақытта да, болашақта да академияның менің (мен туралы) дербес деректерімді жинау, өңдеу және қорғау жөніндегі мән- жайлармен немесе құқықтық қатынастармен, осы келісіммен регламенттелген мақсаттарда және дереккөздерде заңнамаға қайшы келмейтін тәсілдермен жинауға, өңдеуге және трансшекаралық беруге байланысты, оның ішінде Академияның қалауы бойынша Академияда бұрыннан бар немесе болашақта туындайтын кез келген еңбек, азаматтық-құқықтық және (немесе) құқықтық қатынастардың, менің (мен туралы) дербес деректерімде, сондай-ақ қолданыстағы заңнамаға сәйкес болашақта оларда болып жатқан электрондық, қағаз және (немесе) материалдық жеткізгіште тіркелген өзгерістер және (немесе) толықтырулардың туындауына байланысты тұлғаларға келісім беремін.
Академия академигі болып сайлануға арналған конкурсқа қатысу кезеңі ішінде Академияға тиісті растайтын құжаттарды ұсына отырып, менің (мен туралы) дербес деректерімнің кез келген өзгерістері және (немесе) толықтырулары туралы Академияға жазбаша хабарлауға міндеттенемін.
Академия үміткердің дербес деректерін жинауды, өңдеуді және трансшекаралық беруді мынадай мақсаттар үшін жүзеге асырады:

1) для внутреннего контроля и учета Академии, а также для контроля
и подтверждения надлежащего исполнения претендентом и Академией своих
обязательств, в том числе по соответствующим конкурсам (договорам, соглашениям);
2) для судебной и внесудебной формы защиты прав Академии:
при нарушении обязательств по соответствующим сделкам (договорам, соглашениям);
при возникновении спорных ситуаций, включая спорные ситуации с третьими лицами;
3) для размещения раскрытых и общедоступных данных в средствах массовой информации
и общедоступных источниках.
Настоящим согласием подтверждаю, что:
1) настоящее согласие распространяется на все отношения с Академией, в том числе
существующие и (или) возникающие при предоставлении настоящего согласия,
в том числе которые будут возникать в будущем;
2) настоящим согласием предоставляю Академии определять условия доступа третьих лиц
к моим персональным данным; распространять персональные данные в общедоступных
источниках персональных данных в соответствии с законодательством;
3) при сборе, обработке и трансграничной передаче Академией персональных данных
не требуется уведомления претендента;
4) настоящее согласие предоставляется третьим лицам в качестве доказательства наличия
у Академии необходимых полномочий на сбор, обработку и трансграничную передачу
персональных данных претендента;
5) настоящее согласие отзывается при регламентированных законодательством Республики Казахстан,
на основании соответствующего заявления, оформленного в письменной форме, которое
направляется в Академию в срок не менее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до даты отзыва
настоящего согласия.
При этом мне известно, что настоящее согласие не отзывается в соответствии с действующим
законодательством, а также при наличии неисполненных мной обязательств перед Академией;
6) если соответствующим договором или сделками, заключенным между мной и Академией,
предусмотрена или будет предусмотрена передача Академией по открытым каналам связи
персональных данных, я осознаю риск несанкционированного получения их третьими лицами
и принимаю на себя такой риск;
7) персональные данные, содержащие фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность,
контактную информацию (номера телефонов, адрес электронной почты), портретное изображение
(фотография), являются общедоступными, то есть доступ к ним является свободным;
8) Академия производит сбор, обработку и трансграничную передачу персональных данных
без согласия претендента;
9) ознакомлен с актами Академии, устанавливающим перечень и порядок сбора, обработки
персональных данных и согласен с таким порядком;

1) Академияны ішкі бақылау және есепке алу үшін, сондай-ақ үміткердің және Академияның өз міндеттемелерін, оның ішінде тиісті конкурстар (шарттар, келісімдер) бойынша тиісінше орындауын бақылау және растау үшін;
2) Академияның құқықтарын қорғаудың сот және соттан тыс нысаны үшін: тиісті мәмілелер (шарттар, келісімдер) бойынша міндеттемелер бұзылған жағдайда; үшінші тұлғалармен даулы жағдайларды қоса алғанда, даулы жағдайлар туындаған жағдайда;
3) бұқаралық ақпарат құралдарында және жалпыға қолжетімді дереккөздерде деректерді орналастыру үшін жүзеге асырады.
Осы келісіммен:
1) осы келісім Академиямен барлық қатынастарға, оның ішінде осы келісім берілген кезде қалыптасқан және (немесе) туындайтын, оның ішінде болашақта туындайтын қатынастарға қолданылатынын;
2) осы келісіммен Академияға үшінші тұлғалардың менің дербес деректеріме қол жеткізу шарттарын дербес айқындауын; заңнамаға сәйкес дербес деректердің жалпыға қолжетімді көздерінде дербес деректерді таратуын;
3) Академия дербес деректерді жинау, өңдеу және трансшекаралық беру кезінде үміткердің хабарламасын талап етпейтінін;
4) осы келісім Академияда үміткердің дербес деректерін жинауға, өңдеуге және трансшекаралық беруге қажетті өкілеттіктердің бар екендігінің дәлелі ретінде үшінші тұлғаларға берілетінін;
5) осы келісім Қазақстан Республикасының заңнамасында регламенттелген жағдайларда жазбаша нысанда ресімделген тиісті өтініштің негізінде кері қайтарылатынын, ол академияға осы келісім кері қайтарылған күнге дейін кемінде 15 (он бес) жұмыс күні бұрын жіберілетінін. Бұл ретте, осы келісім Заңда көзделген жағдайларда, сондай-ақ Академия алдында мен орындамаған міндеттемелер болған кезде кері қайтарылмайтынын;
6) егер мен және академия арасында жасалған тиісті шартта немесе мәмілелерде Академияның дербес деректерді ашық байланыс арналары арқылы беруі көзделген немесе көзделсе, мен оларды үшінші тұлғалардың рұқсатсыз алу тәуекелін түсінемін және осындай тәуекелді өзіме қабылдаймын;
7) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс ақпараты (телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы), портреттік бейнесі (фотосуреті) бар дербес деректер жалпыға қолжетімді, яғни оларға қол жеткізу еркін болып табылатынын;
8) Академия Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда үміткердің келісімінсіз дербес деректерді жинауды, өңдеуді және трансшекаралық беруді жүргізетінін;
9) дербес деректерді жинау, өңдеу тізбесі мен тәртібін белгілейтін Академия актілерімен танысқанымды және осындай тәртіппен келісетінімді;

1. Общая концепция программы (не более 750 (семьсот пятьдесят) слов).
1) Вводная часть (не более 200 (двести) слов).
Указываются краткое описание идеи программы.
2) Цель программы (не более 50 (пятьдесят) слов).
Цель излагается лаконично и конкретно, соответствовать теме программы и стратегической задаче, для решения которой разработана программа, быть достижимой и отражать характер решения, которое ожидается получить в результате реализации программы.
3) Задачи программы (не более 500 слов).
В этом разделе описывается способ достижения цели программы посредством логически взаимосвязанных, последовательных задач.
Приводится перечень поставленных задач c:
1) измеримыми показателями решения задачи;
2) кратким обоснованием роли каждой из задач в достижении цели программы и взаимосвязи с задачами и ожидаемыми результатами программы;
3) значительными по мнению претендента, параметрами.
2. Научная новизна и значимость программы (не более 2 000 (двух тысячи) слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) научный задел к разработке программы, обоснование научной новизны с обязательным обзором предшествующих научных исследований, проведенных в мире и Республике Казахстан, относящихся к теме программы, и их взаимосвязь с настоящей программой (в контексте быть указаны ссылки на использованную в обзоре литературу, полная расшифровка которой быть представлена в разделе "Библиография"), (при наличии указываются предварительные результаты и (или) ранее полученные претендентом результаты, относящиеся к теме программы);
2) соответствие программы стратегически важной государственной задаче, для решения которой она разработана, применимость результатов для решения стратегически важной государственной задачи, значимость программы в национальном и международном масштабах, влияние ожидаемых результатов на развитие науки и технологий, ожидаемый социальный и экономический эффект;
3) научные и технологические нужды, обосновывающие важность результатов программы (при наличии, включить социальный спрос и (или) экономическую и индустриальную заинтересованность, которые подтверждают представленные данные);
4) конкурентоспособность ожидаемых результатов программы, их сравнение с известными имеющимися аналогами в Республике Казахстан и мире, опыт решения аналогичных задач в мире, его применение в рамках программы;
5) принципиальные отличия идеи программы от существующих аналогов, или конкурирующих идей. Если идея или результат исследования уже существуют в мире и (или) в Казахстане, необходимо обосновать, почему вложения в программу все же выгодны;

1. Бағдарламаның жалпы тұжырымдамасы (750 (жеті жүз елу) сөзден аспайды).
1) Кіріспе бөлім (200 (екі жүз) сөзден аспайды).
Бағдарлама идеясының қысқаша сипаттамасы көрсетіледі.
2) Бағдарламаның мақсаты (50 (елу) сөзден аспайды).
Мақсат қысқаша және нақты баяндалады, бағдарлама тақырыбына және бағдарлама әзірленген стратегиялық міндетке сәйкес, қол жеткізуге болатын болуы және бағдарламаны іске асыру нәтижесінде күтілетін шешімнің сипатын көрсетеді.
3) Бағдарламаның міндеттері (500 (бес жүз) сөзден аспайды).
Бұл бөлімде логикалық өзара байланысты, дәйекті тапсырмалар арқылы бағдарламаның мақсатына жету жолы сипатталған.
Қойылған міндеттердің тізбесі:
1) міндеттерді шешудің өлшенетін көрсеткіштерімен;
2) бағдарламаның мақсатына жетудегі міндеттердің әрқайсысының рөлін және міндеттермен және бағдарламаның күтілетін нәтижелерімен өзара байланысын қысқаша негіздеумен;
3) үміткердің пікірінше маңызды параметрлермен жүргізіледі.
2. Бағдарламаның ғылыми жаңалығы мен маңыздылығы (2000 (екі мың) сөзден аспайды).
Бөлім келесі ақпаратты қамтиды:
1) бағдарламаны әзірлеуге ғылыми негіздеме, бағдарлама тақырыбына қатысты әлемде және Қазақстан Республикасында жүргізілген алдыңғы ғылыми зерттеулерге міндетті шолу жасай отырып, ғылыми жаңалықтың негіздемесі және олардың осы бағдарламамен өзара байланысы (шолуда пайдаланылған әдебиетке сілтемелер көрсетіледі, оның толық транскрипциясы "Библиография" бөлімінде ұсынылады), (болған жағдайда бағдарламаның тақырыбына қатысты алдын ала нәтижелер және (немесе) үміткер бұрын алған нәтижелер көрсетіледі);
2) бағдарламаның өзі шешілетін стратегиялық маңызды мемлекеттік міндетке сәйкестігі, нәтижелердің стратегиялық маңызды мемлекеттік міндетті шешу үшін қолданылуы, бағдарламаның ұлттық және халықаралық ауқымдағы маңыздылығы, күтілетін нәтижелердің ғылым мен технологиялардың дамуына әсері, күтілетін әлеуметтік және экономикалық әсер;
3) бағдарлама нәтижелерінің маңыздылығын негіздейтін ғылыми және технологиялық мұқтаждықтар (бар болса, әлеуметтік сұранысты және (немесе) экономикалық және индустриялық мүдделілікті, растайтын деректерді қоса алғанда);
4) бағдарламаның күтілетін нәтижелерінің бәсекеге қабілеттілігі, оларды Қазақстан Республикасында және әлемде бар белгілі аналогтармен салыстыру, әлемде ұқсас міндеттерді шешу тәжірибесі, оны бағдарлама шеңберінде қолдану;
5) бағдарлама идеясының қолданыстағы аналогтардан немесе бәсекелес идеялардан түбегейлі айырмашылықтары. Егер зерттеу идеясы немесе нәтижесі әлемде және (немесе) Қазақстанда бұрыннан бар болса, бағдарламаға инвестициялар неге әлі де тиімді екенін негіздеу қажет;

6) если одним из конечных результатов программы является продукт, описывается сложившийся в настоящее время уровень техники в предметной области программы;
7) если программа является продолжением ранее проведенных претендентом научных исследований или содержит элементы ранее профинансированных и завершенных научных исследований, необходимо четко и лаконично изложить взаимосвязь программы с ранее проведенными научными исследованиями и его отличия от них.
3. Методы исследования и этические вопросы (не более 1 500 (тысячи пятьсот) слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) описание основных научных вопросов и гипотез программы, обоснование исследовательской стратегии и подходов, применяемые в программе типы исследований (описательные, корреляционные и/или экспериментальные), последовательность проведения исследований;
2) краткое описание перспективных научных исследований и экспериментов;
3) описание методов исследования, используемых в программе как обоснование способов достижения поставленных целей, их взаимосвязь с целью и задачами программы, между собой;
4) методы сбора первичной (исходной) информации, ее источники и применение для решения задач программы, способы обработки данных, а также обеспечения их достоверности и воспроизводимости;
5) условия оформления и разделения прав интеллектуальной собственности на результаты исследования (необходимо указать какой способ защиты интеллектуальной собственности будет выбран, обосновать выбор).
4. Исследовательская (мультидисциплинарная) группа и управление программой.
Описываются схема управления программой, состав исследовательской группы в том числе порядок взаимодействия между исполнителями, способы координации их работы и принятия решений по вопросам реализации программы.
5. Исследовательская среда (не более 1 000 (тысячи) слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) обоснование участия каждого исполнителя в программе, исходя из их роли, задела и вклада в достижение цели программы, (исполнителями программы считаются субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, участвующие в реализации программы в течение всего периода);
2) привлечение к реализации программы сторонних организаций с обоснованием привлечения каждой организации, описанием ее роли в программе, характера выполняемой работы и вклада в достижение цели и ожидаемых результатов;
3) описание имеющейся у исполнителей материально-технической базы (оборудование, приборы, инвентарь, транспорт, здания, сооружения), непосредственно используемой для реализации программы, с указанием направления ее использования и членов исследовательской группы, имеющих навыки для работы с научно-исследовательским оборудованием;

6) бағдарламаның түпкілікті нәтижелерінің бірі өнім болып табылса, қазіргі уақытта бағдарламаның пәндік саласында қалыптасқан техника деңгейін сипатталады;
7) егер бағдарлама үміткер бұрын жүргізген ғылыми зерттеулердің жалғасы болып табылса немесе бұрын қаржыландырылған және аяқталған ғылыми зерттеулердің элементтерін қамтыса, бағдарламаның бұрын жүргізілген ғылыми зерттеулермен өзара байланысын және оның олардан айырмашылығын нақты баяндау қажет.
3. Зерттеу әдістері және әдеп мәселелері (1500 (мың бес жүз) сөзден аспайды).
Бөлім келесі ақпаратты қамтиды:
1) бағдарламаның негізгі ғылыми мәселелері мен гипотезаларының сипаттамасы, зерттеу стратегиясы мен тәсілдерінің негіздемесі, бағдарламада қолданылатын зерттеу түрлері (сипаттамалық, корреляциялық және/немесе эксперименттік), зерттеу жүргізудің кезектілігі;
2) ең маңызды эксперименттердің қысқаша сипаттамасы;
3) бағдарламада қойылған мақсаттарға қол жеткізу тәсілдерінің негіздемесі ретінде пайдаланылатын зерттеу әдістерінің сипаттамасы, олардың бағдарлама мақсаттары мен міндеттерімен өзара, бір-бірімен байланысы;
4) алғашқы (бастапқы) ақпаратты жинау әдістері, оның көздері және бағдарламаның міндеттерін шешу үшін қолданылуы, деректерді өңдеу тәсілдері, сондай-ақ олардың дұрыстығы мен жаңғыртылуын қамтамасыз етуі;
5) зияткерлік меншік құқықтарын ресімдеу және зерттеу нәтижелеріне бөлу шарттары (зияткерлік меншікті қорғаудың қандай әдісі таңдалатынын көрсету, таңдауды негіздеу қажет).
4. Зерттеу (көпсалалы) тобы және бағдарламаны басқару.
Бағдарламаны басқару схемасы, зерттеу тобының құрамы, оның ішінде орындаушылар арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі, олардың жұмысын үйлестіру және бағдарламаны іске асыру мәселелері бойынша шешімдер қабылдау тәсілдері сипатталады.
5. Зерттеу ортасы (1000 (мың) сөзден аспайды).
Бөлім келесі ақпаратты қамтиды:
1) әрбір орындаушының бағдарламаның мақсатына қол жеткізуге қосқан үлесін және олардың рөлін негізге ала отырып, бағдарламаға қатысуының негіздемесі (бағдарламаны орындаушылар бүкіл кезең ішінде бағдарламаны іске асыруға қатысатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері болып саналады);
2) әрбір ұйымды тарту қажеттілігі негізделе отырып, оның бағдарламадағы рөлін, орындалатын жұмыстың сипатын және мақсатын, күтілетін нәтижелерге қол жеткізуге қосқан үлесін сипаттай отырып, бөгде ұйымдарды бағдарламаны іске асыруға тарту;
3) бағдарламаны іске асыру үшін тікелей пайдаланылатын, оны пайдалану бағытын және ғылыми-зерттеу жабдықтарымен жұмыс істеу дағдылары бар зерттеу тобының мүшелерін көрсете отырып, орындаушыларда бар материалдық-техникалық базаның (жабдық, аспаптар, мүкәммал, көлік, ғимараттар, құрылыстар және т. б.) сипаттамасы;

4) ключевые отечественные и международные связи (коллабораторы и партнеры), используемые для реализации программы, с указанием характера и обоснованием их использования, использование инфраструктуры других отечественных и зарубежных организаций (лабораторий) с обоснованием;
5) обоснование мобильности: (1) научные командировки и их влияние на реализацию программы, (2) периоды работы на базе организаций-партнеров и их влияние на реализацию программы. Для каждой зарубежной командировки коротко указываются цель, ожидаемый результат командировки и вклад исполнителя в достижение цели программы.
6. Обоснование запрашиваемого финансирования (не более 2 000 (двух тысячи) слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) сводный расчет по программе (бюджет).
2) краткие пояснения к содержанию и расчету величины каждой статьи расходов с обязательным обоснованием их необходимости для достижения цели, задач и ожидаемых результатов программы.
7. План реализации программы (не более 750 (семьсот пятьдесят) слов)
Раздел включает детальный, последовательный план работ по реализации программы в разрезе каждого года программы.
8. Ожидаемые результаты программы (не более 1 000 (тысячи) слов).
Ожидаемые результаты, обеспечивать комплексное решение, предусматривающее влияние на все аспекты стратегически важной государственной задачи.
Результаты программы описываются с указанием количественных и качественных характеристик и формы реализации. Приводится обоснование результата в соответствии с целью и задачами программы.
В результате реализации программы обеспечиваются:
1) публикация не менее 3 (трех) статей в журналах Q1-Q2 по данным Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) по направлению (-ям) программы;
2) опубликование не менее 1 (одной) монографии, книг и (или) глав в книгах зарубежных и (или) казахстанских издательств;
3) подача заявки и/или получение патентов в казахстанском и зарубежных патентных бюро;
4) разработка научно-технической, конструкторской документации;
5) мероприятия по пилотному внедрению результатов программы и (или) распространению знаний и результатов, полученных при реализации программы, среди потенциальных пользователей, сообщества ученых и широкой общественности;
6) деятельность не менее 1 (одной) мультидисциплинарной исследовательской группы под непосредственным руководством претендента;
7) подготовка не менее 2 (двух) отечественных научных кадров (докторов философии PhD, докторов по профилю и (или) кандидатов наук или докторов наук);

4) бағдарламаны іске асыру үшін пайдаланылатын негізгі отандық және халықаралық байланыстар (коллабораторлар мен әріптестер), оларды пайдаланудың сипаты мен негіздемесі көрсетіле отырып, отандық және шетелдік ұйымдардың (зертханалардың) инфрақұрылымын негіздемемен пайдалану;
5) ұтқырлықтың негіздемесі: (1) ғылыми іссапарлар және олардың бағдарламаны іске асыруға әсері, (2) әріптес ұйымдар базасындағы жұмыс кезеңдері және олардың бағдарламаны іске асыруға әсері. Әрбір шетелдік іссапар үшін іссапардың мақсаты, күтілетін нәтижесі және орындаушының бағдарлама мақсатына қол жеткізуге қосқан үлесі қысқаша көрсетіледі.
6. Сұралған қаржыландырудың негіздемесі (2000 (екі мың) сөзден аспайды).
Бөлім келесі ақпаратты қамтиды:
1) бағдарлама бойынша жиынтық есеп (бюджет).
2) бағдарламаның мақсатына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне қол жеткізу үшін олардың қажеттілігін міндетті негіздей отырып, шығыстардың әрбір бабының мазмұны мен шамасын есептеуге қысқаша түсініктемелер.
7. Бағдарламаны іске асыру жоспары (750 (жеті жүз елу) сөзден аспайды).
Бөлім бағдарламаның әр жылы бөлінісінде бағдарламаны іске асыру жөніндегі жұмыстардың егжей-тегжейлі, дәйекті жоспарын қамтиды.
8. Бағдарламаның күтілетін нәтижелері (1000 (мың) сөзден аспайды).
Күтілетін нәтижелер, стратегиялық маңызды мемлекеттік міндеттің барлық аспектілеріне ықпал етуді көздейтін кешенді шешімді қамтамасыз етуге тиіс.
Бағдарламаның нәтижелері сандық және сапалық сипаттамалары мен іске асыру нысаны көрсетіле отырып сипатталады. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес нәтиженің негіздемесі келтіріледі.
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде қамтамасыз етіледі:
1) бағдарламаның бағыты (бағыттары) бойынша Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) деректері бойынша Q1-Q2 журналдарында кемінде 3 (үш) мақала жариялау;
2) шетелдік және (немесе) Қазақстандық баспалардың кітаптарында кемінде 1 (бір) монографияны, кітаптарды және (немесе) тарауларды жариялау;
3) қазақстандық және шетелдік патенттік бюроларда өтінім беру және/немесе патенттер алу;
4) ғылыми-техникалық, конструкторлық құжаттаманы әзірлеу;
5) бағдарлама нәтижелерін пилоттық енгізу және (немесе) бағдарламаны іске асыру кезінде алынған білім мен нәтижелерді әлеуетті пайдаланушылар, ғалымдар қауымдастығы және қалың жұртшылық арасында тарату жөніндегі іс-шаралар;
6) үміткердің тікелей басшылығымен кемінде 1 (бір) көпсалалы зерттеу тобының қызметі;
7) кемінде 2 (екі) отандық ғылыми кадрларды (PhD философия докторларын, бейіні бойынша докторларды және (немесе) ғылым кандидаттарын немесе ғылым докторларын) даярлау;

8) проведение не менее 3 (трех) научных исследований в различных областях науки и техники;
9) участие в популяризации науки (в том числе не менее 5 (пяти) интервью на телевидении и (или) радиопередачах, публикация научно-популярных статей, не менее 5 (пяти) статей (публикаций) в печатных средствах массовой информации республиканского уровня, чтение не менее 5 (пяти) научно-популярных лекций в организациях высшего и (или) послевузовского образования, создание и размещение не менее 5 (пяти) видеоматериалов (видеолекции, фильмы, репортажи, видео-подкасты) на интернет-ресурсах с широким охватом аудитории;
10) измеримые результаты в соответствии с особенностями программы. Дополнительно, в разделе указываются:
область применения, целевые потребители, социальный, экономический, экологический, научно-технический, мультипликативный и (или) иной эффект каждого из ожидаемых результатов в соответствии со стратегически важной государственной задачей, для решения которой разработана программа с обоснованием;
влияние ожидаемых результатов на развитие основного научного направления и смежных областей науки, и технологий;
применимость и (или) возможность коммерциализации полученных научных результатов.
прямые и косвенные результаты программы с указанием их качественных и количественных характеристик.
9. Библиография
В разделе указываются публикации, ссылки и полная расшифровка на использованную литературу.
Каждая публикация содержать полное наименование журнала, номер издания, год издания, номера страниц, полное наименование статьи, имена всех авторов статьи.
______________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата и подпись.
Приложение 5
к Правилам избрания академиков
Национальной академии наук
Республики Казахстан
Заключение экспертной комиссии по претенденту на избрание академиком
Национальной академии наук Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), идентификационный индивидуальный номер) ___________________________________________________________________
(наименование научного направления)
Наименование показателя
Параметр 1
Параметр 2

8) ғылым мен техниканың түрлі салаларында кемінде 3 (үш) ғылыми зерттеулер жүргізу;
9) ғылымды танымал етуге қатысу (оның ішінде теледидарда және (немесе) радиохабарларда кемінде 5 (бес) сұхбат, ғылыми-танымал мақалалар, республикалық деңгейдегі баспа бұқаралық ақпарат құралдарында кемінде 5 (бес) мақала (жарияланымдар) жариялау, кемінде 5 (бес) ғылыми-танымал дәрістер оқу жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында аудиторияны кеңінен қамти отырып, интернет-ресурстарда кемінде 5 (бес) бейнематериал (бейнеәдістер, фильмдер, репортаждар, бейне-подкасттар) құру және орналастыру;
10) бағдарламаның ерекшеліктеріне сәйкес өлшенетін нәтижелер. Бөлімде қосымша көрсетіледі:
қолдану саласы, нысаналы тұтынушылар, әлеуметтік, экономикалық, экологиялық, ғылыми-техникалық, мультипликативтік және (немесе) стратегиялық маңызды мемлекеттік міндетке сәйкес күтілетін нәтижелердің әрқайсысының әсері, оны шешу үшін негіздемесі бар бағдарлама;
күтілетін нәтижелердің ғылым мен технологияның негізгі ғылыми бағыты мен сабақтас салаларының дамуына әсері;
алынған ғылыми нәтижелердің қолданылуы және (немесе) коммерцияландыру мүмкіндігі.
бағдарламаның сапалық және сандық сипаттамаларын көрсете отыра тікелей және жанама нәтижелері.
9. Библиография
Бөлімде басылымдар, пайдаланылған әдебитеттер және сілтемелер толық таратып жазылады.
Әрбір жарияланымда журналдың толық атауы, басылым нөмірі, шыққан жылы, бет нөмірлері, мақаланың толық атауы, мақаланың барлық авторларының аты-жөні болады.
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), күні және қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі болып сайлануға үміткер бойынша сараптама комиссиясының қорытындысы ________________________________________________________________________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі ) ________________________________________ (ғылыми бағыттың атауы)
Көрсеткіштің атауы
1-параметр
2-параметр

Общая сумма баллов (графа 3 + графа 4)
1
2
3
4
5
1
Наличие у претендента звания лауреата государственных премий в области науки и техники
При наличии 1 (одной) государственной премии присваивается до 2 (двух) баллов
При наличии 2 (двух) и более государственных премии присваивается до 5 (пяти) баллов
2
Наличие у претендента звания лауреата международных премий в области науки и техники
При наличии 1 (одной) международной премии присваивается до 2 (двух) баллов
При наличии 2 (двух) и более международных премий присваивается до 5 (пяти) баллов
3
Наличие у претендента звания лауреата государственных стипендий в области науки и техники
При наличии 1 (одной) государственной стипендий присваивается до 2 (двух) баллов
При наличии (двух) и более государственных стипендий присваивается до 5 (пяти) баллов
4
Наличие у претендента звания лауреата международных стипендий в области науки и техники
При наличии 1 (одной) международной стипендий присваивается до 2 (двух) баллов
При наличии 2 (двух) и более международных стипендий присваивается до 5 (пяти) баллов
5
Членство претендента в национальных (государственных) академиях наук зарубежных стран
При наличии членства в 1 (одной) национальной или государственной академии наук присваивается до 2 (двух) баллов
При наличии членства в 2 (двух) и более академиях присваивается до 3 (трех) баллов
6
Опыт подготовки в качестве научного консультанта и (или) руководителя не менее 3 (трех) докторов философии (PhD), докторов по профилю, кандидатов наук или докторов наук
При подготовки 3 (трех) докторов философии (PhD), докторов по профилю, кандидатов наук или докторов наук, присваивается
до 2 (двух) баллов
При подготовки 4 (четырех) и более докторов философии (PhD), докторов по профилю, кандидатов наук или докторов наук присваивается до 5 (пяти) баллов
7
Наличие у претендента охранного документа Республики Казахстан и Евразийского патентного агентства на изобретение, полезную модель, селекционное достижение, топологию интегральных микросхем
При наличии патентов (для гуманитарных наук - наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности) присваивается до 2 (двух) баллов
При наличии лицензионных договоров на использование патентов (для гуманитарных наук - авторский договор об использовании произведений науки, литературы и искусства, на охранные документы объектов интеллектуальной собственности) присваивается до 5 (пяти) баллов
8
Наличие у претендента охранного документа на изобретение, полезную модель, селекционное достижение или топологию интегральных микросхем одной из 30 (тридцати) стран, занимающих лидирующие места в актуальном рейтинге глобального индекса инноваций (для гуманитарных наук наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности);
При наличии патента (для гуманитарных наук - наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности) присваивается до 3 (трех) баллов
При наличии лицензионных договоров на использование патентов (для гуманитарных наук - авторский договор об использовании произведений науки, литературы и искусства, на охранные документы объектов интеллектуальной собственности) присваивается до 10 (десяти) баллов
9**
Наличие у претендента конструкторской и (или) технологической документации
При наличии конструкторской и (или) технологической документации национального уровня (Республики Казахстан) присваивается до 2 (двух) баллов
При наличии конструкторской и (или) технологической документации международного уровня присваивается до 5 (пяти) баллов
10**
Наличие у претендента проекта полного научного цикла
При наличии продукции с научным содержанием (товаров, работ, услуг) присваивается до 3 (трех) баллов
При наличии продукции с научным содержанием (товаров, работ, услуг), производимой и реализуемой на рынке присваивается до 10 (десяти) баллов
Сумма баллов
по научным направлениям "Естественные науки", "Инжиниринг и технологии", "Медицина и здравоохранение" и "Сельскохозяйственные и ветеринарные науки"
22
58
80
по научным направлениям "Социальные науки", "Гуманитарные науки и искусство", "Военные науки и национальная безопасность"
17
43
60
ИТОГО:
* Перечень стран, занимающих лидирующие места в актуальном рейтинге глобального индекса инноваций,
определяется на дату объявления конкурса.
** Данные показателя не учитываются при оценке претендентов по научным направлениям "Социальные науки",
"Гуманитарные науки и искусство"
Председатель Экспертной комиссии ___________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь Экспертной комиссии ______________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и место подписания заключения
Приложение 2 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 23 сентября 2024 года № 457
Критерии избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан

Балдардың жалпы жиыны (3 баған+4 баған)
1
2
3
4
5
1
Үміткерде ғылым және техника саласындағы мемлекеттік сыйлықтың лауреаты атағының болуы
1 (бір) мемлекеттік сыйлық болса 2 (екі) балға дейін беріледі
2 (екі) және одан да көп мемлекеттік сыйлық болса
5 (бес) балға дейін беріледі
2
Үміткерде ғылым және техника саласындағы халықаралық сыйлықтың лауреаты атағының болуы
1 (бір) халықаралық сыйлық болса 2 (екі) балға дейін беріледі
2 (екі) және одан да көп халықаралық сыйлық болса
5 (бес) балға дейін беріледі
3
Үміткерде ғылым және техника саласындағы мемлекеттік стипендиялардың лауреаты атағының болуы
1 (бір) мемлекеттік стипендия болса 2 (екі) балға дейін беріледі
2 (екі) және одан да көп мемлекеттік стипендиялар болса
5 (бес) балға дейін беріледі
4
Үміткерде ғылым және техника саласындағы халықаралық стипендиялардың лауреаты атағының болуы
1 (бір) халықаралық стипендия болса 2 (екі) балға дейін беріледі
2 (екі) және одан да көп халықаралық стипендиялар болса
5 (бес) балға дейін беріледі
5
Үміткердің шет елдерде ұлттық (мемлекеттік) ғылым академияларына мүшелігінің болуы
1 (бір) ұлттық немесе мемлекеттік ғылым академияларына мүшелігі болса 2 (екі) балға дейін беріледі
2 (екі) және одан да көп академияларда мүшелігі болса 3 (үш) балға дейін беріледі
6
Ғылыми кеңесші және (немесе) басшы ретінде кемінде 3 (үш) философия докторын (PhD), бейіні бойынша докторларды, ғылым кандидаттарын немесе ғылым докторларын даярлау тәжірибесі
3 (үш) философия докторын (PhD), бейіні бойынша докторларды, ғылым кандидаттарын немесе ғылым докторларын даярлаған болса 2 (екі) балға дейін беріледі
3 (үш) және одан көп философия докторын (PhD), бейіні бойынша докторларды, ғылым кандидаттарын немесе ғылым докторларын даярлаған болса
5 (бес) балға дейін беріледі
7
Үміткерде Қазақстан Республикасының қорғау құжатының және Еуразиялық патенттік агенттіктің өнертабысқа, пайдалы модельге, селекциялық жетістікке, интегралдық микросхемалар топологиясына болуы
Патенттер болған жағдайда (гуманитарлық ғылымдар үшін – зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы) 2 (екі) бал беріледі
Патенттерді пайдалануға лицензиялық шарттар болған жағдайда (гуманитарлық ғылымдар үшін – ғылым, әдебиет және өнер туындыларын пайдалану туралы, зияткерлік меншік объектілерінің қорғау құ жаттарына авторлық шарт)
5 (бес) бал беріледі
8
Үміткердің жаһандық инновациялар индексінің өзекті рейтингінде көшбасшы орын алатын 30 (отыз) елдің бірінің өнертабысқа, пайдалы модельге, селекциялық жетістікке немесе интегралдық микросхемалар топологиясына қорғау құжатының болуы (гуманитарлық ғылымдар үшін зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы);
Патент болған жағдайда (гуманитарлық ғылымдар үшін зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы) 3 (үш) бал беріледі
Патенттерді пайдалануға лицензиялық шарттар болған жағдайда (гуманитарлық ғылымдар үшін – ғылым, әдебиет және өнер туындыларын пайдалану туралы, зияткерлік меншік объектілерінің қорғау құжаттарына авторлық шарт)
5 (бес) бал беріледі
9**
Үміткерде конструкторлық және (немесе) технологиялық құжаттаманың болуы
Ұлтттық деңгейде (Қазақстан Республикасы) конструкторлық және (немесе) технологиялық құжаттаманың болған жағдайда 2 (екі) бал беріледі
Халықаралық деңгейде конструкторлық және (немесе) технологиялық құжаттаманың болған жағдайда
5 (бес) бал беріледі
10**
Үміткерде толық ғылыми цикл жобасының болуы
Ғылыми мазмұны бар өнімдер (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) болған жағдайда 3 (үш) бал беріледі
Ғылыми мазмұны бар өнімдер (тауарлар, жұмыстар, қызметтер) өндірілетін және өткізілетін болған жағдайда
10 (он) бал беріледі
Балдардың жиыны
"Жаратылыстану ғылымдары", "Инжиниринг және технологиялар", "Медицина және денсаулық сақтау" және "Ауыл шаруашылығы және ветеринария ғылымдары" ғылыми бағыттары бойынша
22
58
80
"Әлеуметтік ғылымдар", "Гуманитарлық ғылымдар және өнер", "Әскери ғылымдар және Ұлттық қауіпсіздік" ғылыми бағыттары бойынша
17
43
60
Барлығы:
* Жаһандық инновациялар индексінің өзекті рейтингінде көшбасшы орындарға ие елдердің тізбесі конкурс жарияланған күні айқындалады.
** Бұл көрсеткіштер үміткерлерді "Әлеуметтік ғылымдар", "Гуманитарлық ғылымдар және өнер" ғылыми бағыттары бойынша бағалау кезінде ескерілмейді
Сараптама комиссиясының төрағасы ________________ Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Сараптама комиссиясының хатшысы _______________ Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Қорытындыға қол қойған күні және орны
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 457 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау өлшемшарттары

1. Критериями, предъявляемым к претендентам, являются:
1) наличие гражданства Республики Казахстан;
2) отсутствие судимости;
3) наличие ученой степени "кандидат наук", "доктор наук" или степени "доктор философии (PhD)", "доктор по профилю" и ученого звания "ассоциированный профессор", "профессор", присвоенного (признанного) согласно Закону;
4) наличие трудового стажа не менее 10 (десяти) лет в организациях, в которой претендент являлся и (или) является штатным сотрудником на полной ставке согласно штатному расписанию в научной организации или организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – организация), имеющей аккредитацию субъекта научной и (или) научно-технической деятельности, и осуществляющее должностные полномочия в целях реализации своих задач и функций по трудовому договору;
5) наличие за последние 10 (десять) лет:
по научным направлениям "Естественные науки", "Инжиниринг и технологии", "Медицина и здравоохранение" и "Сельскохозяйственные и ветеринарные науки" не менее 10 (десяти) публикаций, опубликованных в международных рецензируемых научных журналах и входящих в 1 (первый) и (или) 2 (второй) квартиль по импакт-фактору по состоянию на год публикации;
по научному направлению "Военные науки и национальная безопасность" не менее 10 (десяти) статей и обзоров, опубликованных в журналах, рекомендованных Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
по научным направлениям "Социальные науки" и "Гуманитарные науки и искусство":
не менее 4 (четырех) публикаций в международных рецензируемых научных журналах и (или) в журналах, имеющих в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 (пятьдесят) за год публикации и (или) глав в монографиях и (или) книгах, опубликованных доверенными издательствами;
не менее 1 (одной) монографии (вклад претендента не менее 6 (шести) печатных листов), рекомендованной коллегиальным органом управления организации.
К монографиям и книгам не относятся сборники, содержащие материалы конференции, сессий, семинаров и иных мероприятий.
Приложение 3 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 23 сентября 2024 года № 457
Перечень некоторых приказов Министра науки и высшего образования Республики Казахстан, утративших силу
1. Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 223 "Об утверждении Правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31561).

1. Үміткерлерге қойылатын өлшемшарттар:
1) Қазақстан Республикасы азаматтығының болуы;
2) соттылықтың болмауы;
3) Заңға сәйкес "ғылым кандидаты", "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD) дәрежесі", "бейіні бойынша доктор" және "қауымдастырылған профессор", "профессор" ғылыми атағының болуы;
4) үміткерде ғылыми-техникалық қызмет субъектісі аккредиттелген ғылыми ұйымда немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында (бұдан әрі – ұйым), штаттық кестеге сәйкес толық ставкада қызмет атқаратын және еңбек шарты бойынша өз міндеттерін іске асыру мақсатында лауазымдық өкілеттіктері мен функцияларын жүзеге асыратын, ұйымдарда кемінде 10 (он) жыл еңбек өтілінің болуы;
5) соңғы 10 (он) жылда:
"Жаратылыстану ғылымдары", "Инжиниринг және технологиялар", "Медицина және денсаулық сақтау" және "Ауыл шаруашылығы және ветеринария ғылымдары" ғылыми бағыттары бойынша халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған және импакт-фактор бойынша 1 (бірінші) және (немесе) 2 (екінші) квартильге кіретін жарияланған жылдағы жағдай бойынша кемінде 10 (он) жарияланымның;
"Әскери ғылымдар және ұлттық қауіпсіздік" ғылыми бағыты бойынша Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған журналдарда жарияланған кемінде 10 (он) мақала мен шолулардың болуы;
"Әлеуметтік ғылымдар" және "Гуманитарлық ғылымдар және өнер" ғылыми бағыттары бойынша:
халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда және (немесе) Scopus (Скопус) Дерекқорында жарияланған жылы citescore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 50 (елу) болатын журналдарда және (немесе) сенімді баспалар жариялаған монографияларда және (немесе) кітаптарда тарауларда кемінде 4 (төрт) жарияланымның;
ұйымның алқалы органы ұсынған кемінде 1 (бір) монографияның (үміткердің үлесі кемінде 6 (алты) баспа парағы) болуы болып табылады.
Монографиялар мен кітаптарға конференция, сессиялар, семинарлар және өзге де іс-шаралар материалдары бар жинақтар жатпайды.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 457 Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 223 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31561 болып тіркелген).

2. Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 599 "О внесении изменений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 223 "Об утверждении правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33678).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 15 марта 2024 года № 118 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 223 "Об утверждении правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34220).

2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 223 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 599 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33678 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 223 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 15 наурыздағы № 118 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34220 болып тіркелген).