Об утверждении квалификационных требований к специалистам и правил их допуска к работе на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 614/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35168
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 08.01.2025.
В соответствии с пунктом 5 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) квалификационные требования к специалистам;
2) правила допуска специалистов к работе на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства".
2. Департаменту архитектуры и политики цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 8 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утвержден приказом
Министр цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года
№ 614/НҚ
Квалификационные требования к специалистам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Квалификационные требования к специалистам (далее – Квалификационные требования) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и определяют квалификационные требования к специалистам.
2. В настоящих Квалификационных требованиях используются следующие основные понятия:
1) информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;

Мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын және оларға "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмысқа жіберу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 614/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35168 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 08.01.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа
1) мамандарға қойылатын біліктілік талаптары;
2) мамандарды "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмысқа жіберу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Архитектура және цифрлық трансформация саясаты департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 8 қаңтарда қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 614/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мамандарға қойылатын біліктілік талаптары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мамандарға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – біліктілік талаптары) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді
2. Осы біліктілік талаптарында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) - аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникациялар желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;

2) специалист, выполняющий роль менеджера проекта – физическое лицо, обладающее знаниями и опытом работы в отрасли информационно-коммуникационных технологий, соответствующий требованиям пункта 5 настоящих Квалификационных требований;
3) специалист – физическое лицо, обладающее знаниями и опытом работы в отрасли информационно-коммуникационных технологий, соответствующий требованиям пункта 4 настоящих Квалификационных требований;
4) информационно-коммуникационная платформа "электронного правительства" (далее – ИКП ЭП) – технологическая платформа, предназначенная для автоматизации деятельности государственного органа, в том числе автоматизации государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, а также централизованного сбора, обработки, хранения государственных электронных информационных ресурсов;
5) программный продукт ИКП ЭП (далее – платформенный программный продукт) – программное обеспечение, разработанное и размещенное на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства".
3. К работе на ИКП ЭП допускаются лица, осуществляющие разработку и размещение программного продукта ИКП ЭП согласно Правилам допуска специалистов к работе на ИКП ЭП, утвержденным настоящим приказом.
Глава 2. Квалификационные требования к специалистам
4. Квалификационные требования к специалистам, включают наличие:
1) высшего, послесреднего образования или среднего (технического и профессионального) образования, подтвержденного дипломом или справкой с места учебы в сфере ИКТ или информационной безопасности, или информатики, или компьютерного моделирования, или прикладной математики;
2) сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих повышение квалификации или прохождение переподготовки в сфере ИКТ, или информационной безопасности, или информатики, или компьютерного моделирования, или прикладной математики;
3) положительного результата ознакомления с инструментальными средствами ИКП ЭП.
5. Квалификационные требования к специалистам, выполняющим роль менеджера проекта, включают наличие:
1) высшего, послесреднего образования или среднего образования (технического и профессионального) образования, подтвержденного дипломом;
2) сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих повышение квалификации или прохождение переподготовки по Методологии непрерывной безопасной разработки программного обеспечения DevSecOps и (или) управлению проектами в сфере ИКТ;
3) положительного результата ознакомления с инструментальными средствами ИКП ЭП.
Утвержден приказом
Министр цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан

2) жоба менеджері рөлін атқаратын маман – осы Біліктілік талаптарының 5-тармағы талаптарына сәйкес ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы жобаларды басқару жұмысында арнайы білімі мен тәжірибесі бар жеке тұлға.
3) маман – осы Біліктілік талаптарының 4-тармағы талаптарына сәйкес ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында арнайы білімі мен жұмыс тәжірибесі бар жеке тұлға;
4) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасы (бұдан әрі - ЭҮ АКП) – мемлекеттік органның қызметін автоматтандыруға, оның ішінде мемлекеттік функцияларды автоматтандыруға және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге, сондай-ақ мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға арналған технологиялық платформа;
5) ЭҮ АКП бағдарламалық өнімі (бұдан әрі – платформалық бағдарламалық өнім) – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында әзірленген және орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз ету.
3. Осы бұйрықпен бекітілген мамандарды "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмысқа жіберу қағидаларына сәйкес ЭҮ АКП бағдарламалық өнімін әзірлеуді және орналастыруды жүзеге асыратын тұлғалар ЭҮ АКП жұмысына рұқсат етіледі.
2 тарау. Мамандарға қойылатын біліктілік талаптары
4. Мамандарға қойылатын біліктілік талаптары:
1) дипломмен немесе АКТ немесе ақпараттық қауіпсіздік, немесе информатика, немесе компьютерлік модельдеу, немесе қолданбалы математика салаларындағы оқу орнынан анықтамамен расталған жоғары, орта білімнен кейінгі немесе орта (техникалық және кәсіптік) білімі;
2) АКТ немесе ақпараттық қауіпсіздік, информатика немесе компьютерлік модельдеу немесе қолданбалы математика саласында біліктілігін арттыруды немесе қайта даярлаудан өткенін растайтын сертификаттары, куәліктері;
3) ЭҮ АКП аспаптық құралдарымен танысудың оң нәтижесі бар болуы.
5. Жоба менеджері рөлін атқаратын мамандарға қойылатын біліктілік талаптары мыналарды қамтиды:
1) дипломмен расталған жоғары, орта білімнен кейінгі немесе орта (техникалық және кәсіптік) білімі;
2) DevSecOps бағдарламалық қамтамасыз етуді үздіксіз қауіпсіз әзірлеу әдіснамасы және (немесе) АКТ саласындағы Жобаларды басқару бойынша біліктілігін арттыруды немесе қайта даярлаудан өткенін растайтын сертификаттары, куәліктері;
3) ЭҮ АКП аспаптық құралдарымен танысудың оң нәтижесі бар болуы.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі

от 30 сентября 2024 года
№ 614/НҚ
Правила допуска специалистов к работе на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства"
1. Настоящие Правила допуска специалистов к работе на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства" разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и определяют порядок допуска специалистов к работе на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства".
2. Физическое лицо проходит инструктаж по применению инструментальных средств ИКП ЭП, посредством обучающих материалов, размещенных на ИКП ЭП.
3. Допуск к работе на ИКП ЭП осуществляется по положительному результату ознакомления с инструментальными средствами ИКП ЭП.
4. Список лиц, имеющих допуск к работе на ИКП ЭП, размещается оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" на ИКП ЭП.
5. Государственные органы привлекают лиц, допущенных к работе на ИКП ЭП, в качестве контрактных служащих. Их привлечение осуществляется в соответствии и в порядке, установленном статьей 64-1 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и Правилами привлечения контрактных служащих, видов проектов, по которым привлекаются контрактные служащие, вопросов условий оплаты труда и иных вопросов регулирования их деятельности, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2023 года № 482.

2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 614/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мамандарды "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмысқа жіберу қағидалары
1. Осы мамандарды "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмысқа жіберу қағидалары "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және мамандарды "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмысқа жіберу тәртібін белгілейді.
2. Жеке тұлға "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында (бұдан әрі - ЭҮ АКП) орналастырылған оқыту материалдары арқылы ЭҮ АКП аспаптық құралдарын қолдану бойынша нұсқамадан өтеді.
3. ЭҮ АКП-де жұмысқа жіберу ЭҮ АКП-нің аспаптық құралдарымен танысу оң нәтижелері бойынша жүзеге асыралады.
4. ЭҮ АКП-да жұмысқа жіберілген тұлғалардың тізімін "электрондық үкіметтің" ақпараттық коммуникациялық инфоқұрылым операторы ЭҮ АКП-да орналастырылады.
5. Мемлекеттік органдар ЭҮ АКП-да жұмысқа рұқсат етілген адамдарды келісімшарттық қызметшілер ретінде тартады. Оларды тарту "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-1-бабымен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 16 маусымдағы № 482 қаулысымен бекітілген Келісімшарттық қызметшілерді тарту қағидаларын, келісімшарттық қызметшілер тартылатын жобалардың түрлерін, еңбекке ақы төлеу шарттары мәселелерін және олардың қызметін реттеудің өзге де мәселелерімен белгіленген тәртіппен жүзеке асырылады.