О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 230 "Об утверждении Правил деятельности организаций, оказывающих специальные социальные услуги" и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35172
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 230 "Об утверждении Правил деятельности организаций, оказывающих специальные социальные услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32875) следующие изменений и дополнений:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с абзацем двадцать девятым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах деятельности организаций, оказывающих специальные социальные услуги, утвержденных указанным приказом:
абзац второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
"в условиях временного пребывания лицам без определенного места жительства, освободившихся из мест лишения свободы и (или) находящихся на учете в службе пробации, жертвам торговли людьми, жертвам бытового насилия (далее – получатели услуг организации временного пребывания).";
абзац первый пункта 29 изложить в новой редакции:
"29. Организации временного пребывания создаются в виде:
1) центров социальной адаптации, домов ночного пребывания для лиц без определенного места жительства, освободившихся из мест лишения свободы и (или) находящихся на учете в службе пробации
2) кризисного центра, центра социальной помощи, приюта для жертв торговли людьми и бытового насилия.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. В организации временного пребывания принимают совершеннолетних получателей услуг, в том числе лиц по разным причинам не имеющих документов, удостоверяющих личность, не имевших или утративших жилье, а также лиц выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми и бытового насилия.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

"Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 230 бұйрығы және "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35172 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 230 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32875 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспенің орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар қызметінің қағидаларында:
2-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде тұрған белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға, адам саудасының құрбандарына, тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына (бұдан әрі – уақытша болу ұйымдарындағы қызмет алушылар) уақытша болу жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар қызметінің тәртібін айқындайды.";
29-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"29. Уақытша болу ұйымдары келесі түрде құрылады:
1) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде тұрған белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға әлеуметтік бейімдеу орталықтары түнде болу үйлері;
2) адам саудасының құрбандарына, тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына дағдарыс орталықтары әлеуметтік бейімдеу орталықтары приют.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Уақытша болу ұйымдарына кәмелетке толған қызмет алушыларды, оның ішінде түрлі себептер бойынша жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ, баспанасы болмаған немесе одан айырылып қалған, сондай-ақ адам саудасының құрбаны және тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген адамдарды қабылдайды.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. В организации временного пребывания обеспечивается:
проведение идентификации жертв торговли людьми и бытового насилия;
оказание неотложной социальной помощи и поддержки получателям услуг;
оказание специальных социальных услуг с учетом индивидуальных потребностей получателей услуг, ориентированных на повышение уровня их личностного развития, социально-трудовой адаптации;
информирование получателей услуг об объемах и видах специальных социальных услуг, правилах внутреннего распорядка организации временного пребывания;
выявление лиц без определенного места жительства, нуждающихся в специальных социальных услугах, и доставка их в организацию временного пребывания осуществляет мобильная служба социального патруля;
содержание здания в соответствии санитарно-эпидемиологическим нормам, требованиям к безопасности, в том числе пожарной безопасности;
современное техническое оснащение;
оборудование здания организации временного пребывания специальными приспособлениями с целью удобства проживания, обеспечения беспрепятственного доступа к нему, передвижения внутри помещения и на прилегающей к зданию территории в соответствии со строительными нормами и правилами;
иная деятельность в соответствии с учредительными документами организации временного пребывания.";
в подпункте 3) пункта 37 изложить в новой редакции:
"3) личное дело.
При поступлении получателя услуг в организацию временного пребывания формируется личное дело получателей услуг по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а в случае наличия личного дела – продолжается его ведение.
В личном деле получателей услуг хранятся следующие документы:
письменное заявление получателя услуг;
копия документа, удостоверяющего личность получателя услуг с наличием ИИН (при наличии);
договор о реабилитации;
копия приказа о зачислении в организацию временного пребывания.
При переходе (переводе) лица из одной организации временного пребывания в другую организацию временного пребывания вместе с ним передается личное дело получателя услуг по акту приема-передачи с описью имеющихся в нем документов. К личному делу получателя услуг прилагается копия приказа об его отчислении, договора о реабилитации, индивидуальный план согласно приложению 4 к настоящим Правилам, Журнал мониторинга согласно приложению 5 к настоящим Правилам;";
приложение 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32941) следующие изменения и дополнения:
в Стандартах оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"33. Уақытша болу ұйымдарда:
көрсетілетін қызметтерді алушыларды сәйкестендіру
қызмет алушыларға жедел әлеуметтік көмек және қолдау көрсету;
қызмет алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, олардың жеке даму, әлеуметтік-еңбекке бейімделу деңгейін арттыруға бағдарланған арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету;
қызмет алушыларды арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің көлемі мен түрлері, уақытша болу ұйымның ішкі тәртіп қағидалары туралы хабардар ету;
арнаулы әлеуметтік қызметке мұқтаж белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды анықтау және оларды уақытша болу ұйымына жеткізуді мобильді әлеуметтік патруль қызметі жүзеге асырады;
ғимаратты санитариялық-эпидемиологиялық, қауіпсіздік нормаларына, оның ішінде өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес ұстау;
заманауи техникалық жабдықтар;
уақытша болу ұйымының ғимаратын тұруға ыңғайлы болу, оған кедергісіз кіріп-шығуды, орынжай ішінде және ғимаратқа іргелес жатқан аумақта жүріп-тұруды қамтамасыз ету мақсатында құрылыс нормалары мен қағидаларына сәйкес арнаулы құралдармен жабдықтау;
уақытша болу ұйымының құрылтай құжаттарына сәйкес өзге де қызмет қамтамасыз етіледі.";
37-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) жеке іс.
Қызмет алушы уақытша болу ұйымына түскен кезде (тәулік бойы тұрақты немесе уақытша тұруға арналған (бір жылға дейін) қызмет алушылардың жеке ісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады, ал жеке ісі болған жағдайда – оны жүргізу жалғастырылады.
Қызмет алушылардың жеке ісінде мынадай құжаттар сақталады:
қызмет алушының жазбаша өтініші;
қызмет алушының ЖСН бар, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (бар болса);
оңалту туралы шарт;
уақытша болу ұйымына тіркеу туралы бұйрықтың көшірмесі.
Қызмет алушылардың жеке ісін уақытша болу ұйымы қызмет алушы уақытша болу ұйымына түскен сәттен бастап және ол шыққанға дейін оның әрқайсысына жүргізеді.
Қызмет алушы бір уақытша болу ұйымынан екінші уақытша болу ұйымына өткен (ауысқан) кезде қызмет алушының жеке ісі істегі құжаттардың тізімдемесімен қабылдау-тапсыру актісі бойынша бірге беріледі. Қызмет алушының жеке ісіне оны шығару туралы бұйрықтың көшірмесі, оңалту туралы шарты, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке жоспар, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мониторинг журналы қоса беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32941 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. На основе оценки индивидуальных потребностей получателей услуг специалистами организации временного пребывания разрабатывается договор о реабилитации (далее – договор) на каждого получателя услуг, согласившегося восстановить утраченный социальный статус. Договор заключается по форме, предусмотренной приложением 2 к настоящему Стандарту.";
абзац девятый пункта 18 изложить в следующей редакции:
"С получателями услуг, отчисленными из организации временного пребывания по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5) настоящего пункта, заключается договор о реабилитации в порядке, предусмотренном главой 2 настоящего стандарта, но не ранее чем через один календарный год после их отчисления.";
абзац четвертый пункта 29 изложить в следующей редакции:
"В домах (отделениях) ночного пребывания, мобильными службами социального патруля проводится информационно-разъяснительная работа среди получателей услуг о целесообразности и важности реабилитации.";
в Приложении 2 к Стандарту оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Приложении 3 к Стандарту оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания:
в Минимальных нормах постельного и нижнего белья, предметов личной гигиены, а также сроки их носки и использования для организаций временного пребывания:
строку, порядковый номер 18 изложить в следующей редакции:
"
18
Подгузники
штук
по заключению врача организации временного пребывания, но не более 1 штуки в день одному получателю услуг, заключившему договор о реабилитации
";
в Стандартах оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми в области социальный защиты населения, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Термины и определения, используемые в настоящем стандарте:
1) жертва торговли людьми – лицо, идентифицированное в качестве жертвы торговли людьми независимо от наличия факта досудебного расследования по данному поводу, а равно лицо, признанное в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан потерпевшим от преступлений, связанных с торговлей людьми;
2) идентификация жертвы торговли людьми – процедура признания лица жертвой торговли людьми в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) реабилитация жертв торговли людьми – действия по восстановлению психологического и (или) физического состояния жертвы до состояния, предшествовавшего нанесению вреда.";
абзац второй пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Организация в течение одного рабочего дня со дня получения разрешения заключает с получателем услуг договор о реабилитации (далее – договор) на основании типового договора о реабилитации по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту.";
абзац первый пункта 19 изложить в следующей редакции:

"8. Қызметтерді алушылардың жеке қажеттілігін бағалау негізінде уақытша болу ұйымының мамандары жоғалтылған әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіргісі келетін әрбір қызметтерді алушыға оңалту туралы шарт (бұдан әрі – шарт) әзірлейді. Шарт осы Стандартқа 2-қосымшада көзделген нысан бойынша жасалады.";
18-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 1), 3), 4), 5) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша уақытша болу ұйымынан шығарылған қызметтерді алушылармен осы Стандарттың 2-тарауында көзделген тәртіппен, бірақ олар шығарылғаннан кейін күнтізбелік бір жылдан соң оңалту туралы шарт жасалады.";
29-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Түнде болу үйлерінде (бөлімшелерінде), мобильді әлеуметтік патруль қызметі қызметтерді алушылардың арасында оңалтудың орындылығы мен маңыздылығы туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді."
Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартына 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартына 3-қосымшада:
Уақытша болу ұйымдарына арналған төсек-орын және ішкиім, жеке гигиеналық құралдар, сондай-ақ олардың тозу мерзімдерінің ең төмен нормаларында:
реттік нөмірі 18-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
18
Жөргектер
дана
уақытша болу ұйымы дәрігерінің қорытындысы бойынша, бірақ күніне ресоциализация туралы шарт жасаған бір қызметтерді алушыға 1 данадан артық емес
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласында адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Осы стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) адам саудасының құрбаны – адам саудасы бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру фактісінің бар-жоғына қарамастан, адам саудасының құрбаны ретінде сәйкестендірілген адам, сол сияқты Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес адам саудасына байланысты қылмыстардан жәбірленуші деп танылған адам;
2) адам саудасының құрбанын сәйкестендіру –адамды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен адам саудасының құрбаны деп тану рәсімі;
3) адам саудасының құрбандарын оңалту – құрбанның психологиялық және (немесе) тәндік жай-күйін нұқсан келтірілгеннің алдындағы жай-күйге дейін қалпына келтіру жөніндегі әрекеттер.";
12-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйым рұқсатты алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтерді алушымен оңалту туралы шарт (бұдан әрі – шарт) оңалту туралы үлгілік шарт негізінде жасасады.";
19-тармақтың бірінші абзацы мынандай редакцияда жазылсын:

"19. Лицам, признанным жертвами торговли людьми до заключения договора о реабилитации, оказываются услуги общего характера в следующем объеме:";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Получатель услуг, заключивший договор о реабилитации, получает специальные социальные услуги в следующем объеме и видах в соответствии с индивидуальным планом:";
подпункт 7) пункта 20 изложить в новой редакции:
"7) социально-экономические услуги:
содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и соответствующих выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с главами 11, 13, 14 Социального кодекса;
содействие в получении в качестве лица (семьи), нуждающегося (нуждающейся) в специальных социальных услугах, обращение за социальной помощью, предоставляемой по решениям местных представительных органов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
содействие в получении компенсации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим.
Требования к качеству предоставления социально-экономических услуг:
содействие получателям услуг в получении льгот, пособий, компенсаций и других выплат, решении жилищных вопросов обеспечивает своевременное, полное, квалифицированное и эффективное оказание помощи в решении вопросов, представляющих для получателей услуг интерес;
помощь в подготовке и направлении соответствующим адресатам документов (заявлений, жалоб, справок и других документов) для получения социальной помощи, а также компенсации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим.";
в Приложении 2 к Стандарту оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми в области социальный защиты населения:
Лист оценки:
дополнить строками, порядковые номера 6-1 и 6-2, следующего содержания:
"
6-1
Торговля людьми с целью принуждения к совершению противоправной деятельности/ принуждение к совершению противоправной деятельности
6-2
Иные действия, связанные с осуществлением виновным некоторых или всех полномочий собственника в отношении лица
";
строки, порядковые номера 9 и 10, изложить в следующей редакции:
"
9
Использование виновным принудительного труда, то есть любой работы или службы, требуемой от лица путем применения насилия или угрозы его применения либо угрозы какого-либо наказания, для выполнения которой это лицо не предложило добровольно своих услуг, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан
10
Использование виновным занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг сексуального характера понимается принуждение лица к занятию проституцией или оказанию иных услуг сексуального характера в целях присвоения полученных доходов или их части, а равно без преследования виновным этой цели
";
строку, порядковый номер 12, изложить в следующей редакции:
"
12
Принуждение виновным к совершению противоправной деятельности, то есть принуждение лица к совершению правонарушения с целью извлечения дохода или выгод имущественного характера
";

"19. Адам саудасының құрбандары деп танылған адамдарға оңалту туралы шарт жасалғанға дейін төмендегідей көлемде жалпы сипаттағы қызметтер көрсетіледі:";
20-тармақтың бірінші абзацы мынандай редакцияда жазылсын:
"20. Оңалту туралы шарт жасаған көрсетілетін қызметтерді алушы арнаулы әлеуметтік қызметтерді жеке жоспарға сәйкес мынадай көлемде және түрлерде алады:";
20-тармақтың 7) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"7) әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
әлеуметтік-экономикалық қызметтерге Әлеуметтік кодекстің 11, 13, 14 – тарауларына сәйкес тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен тиісті төлемдерді алуға, тұрғын үй жағдайын жақсартуға жәрдемдесу;
арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж (мұқтаж) адамды (отбасын) алуға жәрдемдесу, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша көрсетілетін әлеуметтік көмекке жүгіну;
Қазақстан Республикасының Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасына сәйкес өтемақы алуға жәрдемдесу.
Әлеуметтік-экономикалық қызметтерді ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
көрсетілетін қызметтерді алушыларға жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, және басқа да төлемдерді алуға, тұрғын үй мәселелерін шешуге жәрдемдесу көрсетілетін қызметтерді алушылар үшін қызығушылық тудыратын мәселелерді шешуде уақтылы, толық, білікті әрі тиімді көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек, сондай-ақ өтемақы алу үшін тиісті адресаттарға құжаттарды (өтініштер, шағымдар, анықтамалар және басқа құжаттар) дайындауға және жіберуге көмек көрсету.";
Халықты әлеуметтік қорғау саласында адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартына 2-қосымшада:
Бағалау парағында:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 6-1 және 6-2-жолдармен толықтырылсын:
"
6-1
Құқыққа қарсы іс-әрекет жасауға мәжбүрлеу/ құқық бұзушылық жасауға мәжбүрлеу мақсатындағы адам саудасы
6-2
Кінәлінің адамға қатысты меншік иесінің кейбір немесе барлық өкілеттіктерін жүзеге асыруына байланысты өзге де әрекеттер
";
реттік нөмірлері 9 және 10-жолдармен мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Кінәлінің мәжбүрлі еңбекті, яғни Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, зорлық-зомбылық немесе оны қолдану қатерін не оны орындау үшін осы адам өз қызметтерін ерікті түрде ұсынбаған қандай да бір жаза қатерін қолдану жолымен адамнан талап етілетін кез келген жұмысты немесе қызметті пайдалануы
10
Кінәлі адамның жезөкшелікпен айналысуын басқа адамның немесе ол көрсететін өзге де сексуалдық сипаттағы қызметтерді пайдалануы адамды жезөкшелікпен айналысуға мәжбүрлеу немесе алынған кірістерді немесе олардың бір бөлігін иемдену мақсатында, сол сияқты кінәлілерді осы мақсатқа қудалаусыз сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтер көрсетуге мәжбүрлеу түсініледі
";
реттік нөмірі 12-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
12
Кінәлілерді құқыққа қарсы іс-әрекет жасауға мәжбүрлеу, яғни адамды мүліктік сипаттағы табыс немесе пайда алу мақсатында құқық бұзушылық жасауға мәжбүрлеу
";

в Приложении 4 к Стандарту оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми в области социальный защиты населения изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу:
в Стандартах оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия в области социальный защиты населения, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Качество работы специалистов организации оценивается руководителем организации временного пребывания и проживания или уполномоченным органом по числу реабилитированных получателей услуг по итогам завершения срока действия договора об оказании специальных социальных услуг (далее – договор).";
в пунктах 6, 7, 16 и 18 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Приложении 1 к Стандарту оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
в Приложении 4 к Стандарту оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
3. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

Халықты әлеуметтік қорғау саласында адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартына 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласында тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұйым мамандарының жұмыс сапасын арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шарттың (бұдан әрі – шарт) қолданылу мерзімінің аяқталу қорытындысы бойынша оңалту шаралары көрсетілетін қызметтерді алушылардың санына қарай уақытша болу және тұру ұйымының басшысы немесе уәкілетті орган бағалайды.";
6 және 7-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Уақытша болу және тұру ұйымында шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, ол уақытша болу және тұру ұйымының басшысында сақталады және көрсетілетін қызметтерді алушылар мен келушілердің алғашқы талап етуі бойынша ұсынылады.
7. Шағымдар мен ұсыныстар кітабын ай сайын уақытша болу және тұру ұйымының басшысы қарайды";
16 тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уақытша болу және тұру ұйымы шешімді алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үлгі шарттың негізінде көрсетілетін қызмет алушылармен шарт жасасады.";
18 тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Уақытша болу және тұру ұйымының мамандары осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтерді алушылардың тіркелу карточкасын толтырады.";
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартына 1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартына 4-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.

5,25 ставки на каждые 50 коек
36
Медицинская сестра по диетическому питанию
1 единица на учреждение
Штатные нормативы персонала по оказанию социально-психологических услуг
37
Психолог
1
1
1,5
2
2
2
Штатные нормативы персонала по оказанию социально-трудовых услуг
38
Инструктор по трудотерапии
1 единица на учреждение
Штатные нормативы персонала по оказанию социально-культурных услуг
39
Библиотекарь (при наличии библиотеки)
1 единица на учреждение
Штатные нормативы персонала по оказанию социально-правовых услуг
40
Юрист
1 единица на учреждение
Примечание:
При необходимости установленные должности могут взаимозаменяться в пределах фонда оплаты труда.
Расходы по содержанию руководящих работников и хозяйственно-обслуживающего персонала в расчет стоимости 1 единицы услуги не включены.
В организациях временного пребывания устанавливается лимит служебных автотранспортных средств в количестве:
один легковой автомобиль;
один санитарный автомобиль;
одно автотранспортное средство (при наличии 150 и выше получателей услуг).
Минимальные штатные нормативы персонала в домах (отделениях) ночного пребывания
Наименование должности
Штатные нормативы работников
1
Директор (заведующий отделением)
1 единица на учреждение
2
Сестра – хозяйка
2 единицы на учреждение
3
Фельдшер
2 единицы на учреждение
4
Медицинская сестра
5,25 ставки
Минимальные штатные нормативы персонала в мобильных службах социального патруля
Наименование должности
Штатные нормативы работников на одно автотранспортное средство
1
Диспетчер
1 единица
2
Специалист по социальной работе
1 единица
3
Фельдшер
1 единица
4
Водитель
1 единица
Минимальные штатные нормативы персонала в организациях временного пребывания для жертв торговли людьми и бытового насилия
Наименование должности
Количество получателей услуг
до 20

әрбір 50 төсекке 5,25 ставкадан
36
Диеталық тамақтану жөніндегі мейіргер
мекемеге 1 бірлік
Әлеуметтік-психологиялық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың штат нормативтері
37
Психолог
1
1
1,5
2
2
2
Әлеуметтік-еңбек қызмет көрсету жөніндегі персоналдың штат нормативтері
38
Еңбек терапиясы жөніндегі инструктор
мекемеге 1 бірлік
Әлеуметтік-мәдени қызмет көрсету жөніндегі персоналдың штат нормативтері
39
Кітапханашы (кітапхана болса)
мекемеге 1 бірлік
Әлеуметтік-құқықтық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың штат нормативтері
40
Заңгер
мекемеге 1 бірлік
Ескертпе:
Қажеттігіне қарай белгіленген лауазымдар еңбекақы төлеу қоры шегінде бірін-бірі алмастыра алады.
Басшы қызметкерлер мен қызмет көрсетуші-шаруашылық персоналын ұстау бойынша шығыстар 1 бірлік қызметтің құнын есептеуге қосылмаған.
Уақытша болу ұйымдарында қызметтік автокөлік құралдары лимиті мынадай көлемде белгіленеді:
бір жеңіл автомобиль;
екі санитарлық автомобиль;
бір автокөлік құралы (150 немесе одан көп қызмет алушылар болған жағдайда).
Түнде болу үйлерінде (бөлімшелерінде) персоналдың ең төмен штат нормативтері
Лауазым атауы
Қызметкерлердің штат нормативтері
1
Директор (бөлім меңгерушісі)
мекемеге 1 бірлік
2
Шаруашылық бикесі
мекемеге 2 бірлік
3
Фельдшер
мекемеге 2 бірлік
4
Мейіргер
5,25 ставка
Мобильді әлеуметтік патруль қызметі персоналының ең төмен штат нормативтері
Лауазым атауы
Бір автокөлік құралына қызметкерлердің штат нормативтері
1
Диспетчер
1 бірлік
2
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
1 бірлік
3
Фельдшер
1 бірлік
4
Жүргізуші
1 бірлік
Адам саудасының және тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арналған уақытша болу ұйымдарындағы персоналдың ең төмен штат нормативтері
Лауазым атауы
Көрсетілетін қызметтерді алушылардың саны
20-ға дейін

1. Предмет договора
Получателю услуг Центром предоставляются специальные социальные услуги, направленные на реабилитацию (восстановление утраченного социального статуса).
2. Права Центра:
1) осуществлять контроль за посещением обучения и рабочего места получателем услуг;
2) запрашивать необходимую информацию от заинтересованных лиц о посещаемости
учебного процесса, рабочего места и успеваемости получателя услуг;
3) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от
выполнения обязательств со стороны получателя услуг;
4) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае отказа от предлагаемого
доступного съемного жилища с целью дальнейшего проживания в нем.
3. Обязанности Центра:
1) ознакомить получателя услуг с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказать специальные социальные услуги в установленном объеме;
3) организовать профессиональное обучение (подготовку, переподготовку) по специальности
________________________________________________________________;
4) трудоустроить на постоянное рабочее место;
5) осуществить поиск доступного съемного жилища с целью дальнейшего проживания в нем;
6) уважением относиться к получателю услуг, не допускать грубости, халатного отношения к своим обязанностям.
4. Права получателя услуг:
1) получать информацию о процессе реабилитации;
2) участвовать в выборе профессии и места работы.
5. Обязанности получателя услуг:
1) принимать активное участие в процессе реабилитации;
2) успешно пройти курс обучения по специальности ___________________;
3) уважительно относиться к персоналу Центра;
4) соблюдать условия настоящего договора.
6. Условия расторжения договора
Настоящий договор подлежит расторжению по следующим основаниям:
1) неисполнения или уклонения от исполнения обязательств со стороны получателя услуг
(обучение, трудоустройство, поиск жилья);
2) необоснованные оскорбления и обвинения получателем услуг персонала Центра.
7. Предоставление специальных социальных услуг приостанавливается на период
нахождения получателя услуг в организации здравоохранения.
8. Заключительные положения
Договор составлен и подписан в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую
силу для каждой из Сторон.
Директор Центра
_____________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Получатель услуг
_____________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Примечание: данный Договор является примерным.
Приложение 3 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 391
Приложение 4
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми в
области социальный
защиты населения
Типовой договор о реабилитации
____________________________________________________________ в лице
(наименование субъекта организации)
__________________________________________________________________,
(далее – организация) с одной стороны и _______________________________
(далее – получатель услуг) с другой стороны, совместно именуемые Стороны,
заключили настоящий договор о нижеследующем:

1. Шарттың нысаны
Қызметтерді алушыға Орталық оңалтуға (жоғалтылған әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіру) бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетеді.
2. Орталықтың құқықтары:
1) қызметтерді алушының оқуға және жұмыс орнына баруын бақылауды жүзеге асыру;
2) мүдделі адамдардан қызметтерді алушылардың оқу процесі, жұмыс орнына баруы және үлгерімі туралы қажетті ақпаратты сұрату;
3) қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелерді орындамау немесе орындаудан жалтару жағдайында біржақты тәртіппен шартты бұзу;
4) одан әрі тұру мақсатында ұсынылған қолжетімді жалдамалы тұрғын үйде тұрудан бас тартқан жағдайда біржақты тәртіппен шартты бұзу.
3. Орталықтың міндеттері:
1) қызметтерді алушыларды арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарымен таныстыру;
2) белгіленген көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
3) мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды (даярлау, қайта даярлау) ұйымдастыру
___________________________________________________________;
4) тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру;
5) келешекте тұру мақсатында қол жетімді жалдамалы тұрғын үй іздестіруді жүзеге асыру;
6) қызметтерді алушыға сыйластықпен қарау, дөрекілікке, өз міндеттемелеріне атүсті қарауға жол бермеу.
4. Қызметтерді алушының құқықтары:
1) оңалту процесі туралы ақпарат алу;
2) кәсіп және жұмыс орнын таңдауға қатысу.
5. Қызметтерді алушының міндеттемелері:
1) оңалту процесіне белсенді түрде қатысу;
2) _________________ мамандығы бойынша оқу курсынан табысты өту;
3) Орталық персоналына сыйластықпен қарау;
4) осы шарттың талаптарын сақтау.
6. Шартты бұзу талаптары
Осы шарт мынадай негіздемелер:
1) қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелерді (оқу, жұмысқа орналасу, тұрғын үй іздестіру) орындамау немесе орындаудан бас тарту;
2) қызметтерді алушының Орталық персоналына негізсіз дөрекілік таныту және айып тағу бойынша бұзуға жатады.
7. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету денсаулық сақтау ұйымында қызметтерді алушы болған кезеңінде тоқтатылады.
8. Қорытынды ережелер
Шарт бірдей заң күшімен тараптардың әрқайсысы үшін екі данада жасалды және қол қойылды.
Орталық директоры _________________________ ______________
(Тегі аты-жөні (бар болса) (қолы)
Қызметтерді алушы _________________________ _______________
(Тегі аты-жөні (бар болса) (қолы)
Ескертпе: осы Шарт үлгілік болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 391 Бұйрығына 3-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
4-қосымша
Нысан
Оңалту туралы үлгілік шарт
___________________________________________________ атынан
(ұйым субъектісінің атауы)
_____________________________________ (бұдан әрі – ұйым), бір тараптан және ____________________________________ (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді алушы)
екінші тараптан, бірлесіп Тараптар деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты жасасты:

1. Предмет договора
Получателю услуг Организацией предоставляются специальные социальные услуги, направленные на реабилитацию (восстановление утраченного социального статуса).
2. Права и обязанности сторон
2.1. Обязанности Организации:
1) ознакомить получателя услуг с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказать специальные социальные услуги в установленном объеме;
3) с уважением относиться к получателю услуг, не допускать грубости, халатного отношения к своим обязанностям.
2.2. Права Организации:
1) осуществлять контроль за пребыванием получателя услуг в Организации;
2) запрашивать необходимую информацию для ………………;
3) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны получателя услуг.
2.3. Обязанности получателя услуг:
1) принимать активное участие в процессе реабилитации;
2) уважительно относиться к персоналу Организации;
3) соблюдать условия настоящего договора.
2.4. Права получателя услуг:
1) получать информацию о процессе реабилитации;
2) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны Организации.
3. Условия расторжения договора
3.1. Настоящий договор подлежит расторжению по основаниям, предусмотренным пунктом 23 Стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми, утвержденного в соответствии с абзацем пятым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан.
4. Заключительные положения
Договор составлен в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон.
Руководитель Организации __________________________ ____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Получатель услуг ___________________________________ ____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Примечание: данный Договор является примерным.
Приложение 4 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 391
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам бытового насилия
Форма
Руководителю
организации временного
пребывания и проживания
____________________________
(наименование организации)
____________________________
____________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
от _________________________
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу принять меня (и ребенка (детей) в организацию временного пребывания и проживания, оказывающую специальные социальные услуги жертвам бытового насилия для реабилитации.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых при оказании специальных социальных услуг.
С условиями приема, размещения, отчисления, прекращения услуг в организации временного пребывания и проживания и правилами внутреннего распорядка ознакомлен(а).
Я также предупрежден(а) о фактах предоставления о себе заведомо ложной информации.
"___" _______ 20__ года __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя)
Приложение 5 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 391
Приложение 4
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам бытового насилия
Форма
Типовой договор об оказании специальных социальных услуг
________________________________________________________________
(наименование субъекта организации)
в лице _________________________________________________________,
(далее – Организация) с одной стороны и
________________________________________________________________
(далее – получатель услуг)
с другой стороны, совместно именуемые Стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:

1. Шарттың нысанасы
Ұйым көрсетілетін қызметтерді алушыға қайта оңалтуға (жоғалтылған әлеуметтік мәртебені қалпына келтіруге) бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Ұйымның міндеттері:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыны арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарымен таныстыру;
2) белгіленген көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
3) көрсетілетін қызметтерді алушыға құрметпен қарау, дөрекілікке, өз міндеттеріне салғырттықпен қарауға жол бермеу.
2.2. Ұйымның құқықтары:
1) көрсетілетін қызметтерді алушының Ұйымда болуын бақылауды жүзеге асыру;
2) үшін қажетті ақпаратты сұрату;
3) көрсетілетін қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе тарап оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу;
2.3. Көрсетілетін қызметтерді алушының міндеттері:
1) оңалту процесіне белсенді түрде қатысу;
2) Ұйым персоналына құрметпен қарау;
3) осы шарттың талаптарын сақтау.
2.4. Көрсетілетін қызметтерді алушының құқықтары:
1) оңалту процесі туралы ақпарат алу;
2) Ұйым тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе ұйым оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу.
3. Шартты бұзу талаптары
3.1. Осы шарт Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірлеген Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартының 23-тармағында көзделген негіздер бойынша бұзуға жатады.
4. Қорытынды ережелер
Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалды.
Ұйым басшысы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Көрсетілетін қызметтерді алушы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Ескертпе: осы Шарт үлгілік болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 391 Бұйрығына 4-қосымша
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
1-қосымша
Нысан
Уақытша болу және тұру
ұйымының басшысына
__________________________
__________________________
(ұйымның атауы)
__________________________
__________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________
__________________________
ӨТІНІШ
Мені (және баланы (балаларды) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін уақытша болу және тұру ұйымына оңалтуға қабылдауыңызды сұраймын.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезіндегі қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Уақытша болу және тұру ұйымына қабылдау, орналастыру, шығару, көрсетілетін қызметтерді тоқтату шарттарымен және ішкі тәртіп қағидаларымен таныстым.
Сондай-ақ өзім туралы көрінеу жалған ақпарат беру фактілері жөнінде ескертілді.
20__ жылғы "__" ______________________________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 391 Бұйрығына 5-қосымша
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
3-қосымша
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы үлгілік шарт
______________________________________________________ атынан
(ұйым субъектісінің атауы)
__________________________________________ (бұдан әрі – Ұйым), бір тараптан
және __________________________ (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді алушы)
екінші тараптан, бірлесіп Тараптар деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты жасасты:

1. Предмет договора
Получателю услуг Организацией предоставляются специальные социальные услуги, направленные на реабилитацию (восстановление утраченного социального статуса).
2. Права и обязанности сторон
2.1. Обязанности Организации:
1) ознакомить получателя услуг с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказать специальные социальные услуги в установленном объеме;
3) с уважением относиться к получателю услуг, не допускать грубости, халатного отношения к своим обязанностям.
2.2. Права Организации:
1) осуществлять контроль за пребыванием получателя услуг в Организации;
2) запрашивать необходимую информацию для оказания специальных социальных услуг;
3) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны получателя услуг.
2.3. Обязанности получателя услуг:
1) принимать активное участие в процессе реабилитации;
2) уважительно относиться к персоналу Организации;
3) соблюдать условия настоящего договора.
2.4. Права получателя услуг:
1) получать информацию о процессе реабилитации;
2) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны Организации.
3. Условия расторжения договора
3.1. Настоящий договор подлежит расторжению по основаниям, предусмотренным пунктом 21 Стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия, утвержденного в соответствии с абзацем пятым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан.
4. Заключительные положения
Договор составлен в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон.
Руководитель
Организации ___________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
Получатель услуг _______________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)

1. Шарттың нысанасы
Ұйым көрсетілетін қызметтерді алушыға оңалтуға (жоғалтылған әлеуметтік мәртебені қалпына келтіруге) бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Ұйымның міндеттері:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыны арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарымен таныстыру;
2) белгіленген көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
3) көрсетілетін қызметтерді алушыға құрметпен қарау, дөрекілікке, өз міндеттеріне салғырттықпен қарауға жол бермеу.
2.2. Ұйымның құқықтары:
1) көрсетілетін қызметтерді алушының Ұйымда болуын бақылауды жүзеге асыру;
2) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін қажетті ақпаратты сұрату;
3) көрсетілетін қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе тарап оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу.
2.3. Көрсетілетін қызметтерді алушының міндеттері:
1) оңалту процесіне белсенді түрде қатысу;
2) Ұйым персоналына құрметпен қарау;
3) осы шарттың талаптарын сақтау.
2.4. Көрсетілетін қызметтерді алушының құқықтары:
1) оңалту процесі туралы ақпарат алу;
2) Ұйым тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе ұйым оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу.
3. Шартты бұзу талаптары
3.1. Осы шарт Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірлеген Тұрмыстық зорлық - зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартының 21-тармағында көзделген негіздер бойынша бұзуға жатады.
4. Қорытынды ережелер
Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалды.
Ұйым басшысы ________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Көрсетілетін қызметтерді алушы __________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)