О внесении изменений в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе"
Совместный приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 октября 2024 года № 188 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 октября 2024 года № 95. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2024 года № 35305
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14313) следующие изменения:
приложения 1, 2, 3 и 4 к Критериям оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, утвержденные указанным совместным приказом изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему совместному приказу;
приложения 2, 3, 4, 5 и 6 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Н. Байбазаров
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
__________ С. Жарасбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 октября 2024 года № 95
и исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2024 года № 188
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов для проведения профилактического контроля с посещением
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры)
значительное
2
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
3
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

"Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2024 жылғы 23 қазандағы № 188 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 24 қазандағы № 95 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 30 қазанда № 35305 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14313 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсыну.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 95 мен
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 қазандағы
№ 188 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекетін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
елеулі
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
3
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования, указанного при получении лицензии;
5) сведений о списке касс и численности работников;
6) сведений о сумме обязательных резервов, фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности
значительное
4
Несоблюдение требования по установке в одном казино не менее тридцати игровых столов
грубое
5
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино
грубое
6
Несоблюдение требования касательно установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, не ниже девяноста пяти процентов
грубое
7
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
грубое
8
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;

1) ойын жабдықтарының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтер;
4) ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;
5) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
6) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
4
Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін орнату жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
5
Ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін казинодағы қабырғаларға, терезе және есік ойықтарына орнатуға тыйым салу туралы талапты сақтамау
өрескел
6
Ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызына қатысты талаптарды сақтамау тоқсан бес пайыздан төмен емес
өрескел
7
Ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
8
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:
1) Қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар, оның ішінде күдікті операциялар жүзеге асырылған жағдайда өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру;

2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

2) өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және бенефициарлық меншік иелеріне тиісті тексеру жүргізу кезінде мынадай шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді: оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, жеке сәйкестендіру нөмірін (жеке тұлғаға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайын тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді жаңарту;

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
9
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
10
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
11
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
12
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
13
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
14
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
15
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
16
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
17
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
18
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
19
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
20
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
21
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
22
Несоответствие правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
23
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
9
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
10
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
11
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
12
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
13
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
14
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
15
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
16
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
17
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
18
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
19
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
20
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
21
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
22
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына ойын мекемесі, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
23
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
29
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
30
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
31
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
32
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
33
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
34
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
35
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
36
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации;
программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
37
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
38
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
39
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
40
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
41
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
42
Несоответствие правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 октября 2024 года № 95
и исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2024 года № 188
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат (процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже девяноста пяти процентов)
значительное
2
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования, указанного при получении лицензии (в одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов)
значительное
3
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования, указанного при получении лицензии (в одном зале игровых автоматов должно быть установлено не менее шестидесяти игровых автоматов)
значительное
4
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности казино (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности залов игровых автоматов (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
6
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
7
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд для осуществления деятельности казино
грубое
8
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
9
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности казино
значительное
10
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
11
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности казино
незначительное
12
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности казино в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
13
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
29
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың және құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына, сондай-ақ атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тыйым салуды сақтамау
өрескел
30
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
31
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
32
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
33
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
34
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
35
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
36
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
37
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
38
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
39
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
40
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
41
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
42
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына ойын мекемесі, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 95 мен
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 қазандағы
№ 188 бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың пайызы тоқсан бес пайыздан төмен болмауы тиіс)
елеулі
2
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір казинода кемінде отыз ойын үстелі орнатылуы тиіс)
елеулі
3
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматтарының бір залында кемінде алпыс ойын автоматы орнатылуы тиіс)
елеулі
4
Ұсынылған анықтамаларда казино қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ұсынылған анықтамаларда Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтаманы кемінде үш айда бір рет ұсынбауы
өрескел
Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
7
Казино қызметін жүзеге асыру үшін үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешенінде меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
8
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
9
Казино қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
елеулі
10
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
11
Казино қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастыру белгілерінің үлгілері мен номинацияларының болмауы
болмашы
12
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың казино қызметін жүзеге асыру үшін 60 000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
13
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде өткізілетін құмар ойындардың әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения
незначительное
Для субъектов, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
14
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд, в котором осуществляется деятельность казино для осуществления деятельности зала игровых автоматов
грубое
15
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
16
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности зала игровых автоматов
значительное
17
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
18
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности зала игровых автоматов
незначительное
19
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности зала игровых автоматов в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
20
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындарға шамадан тыс құмарлықтың зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефондарының нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойындарда тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) ойын бизнесін ұйымдастырушының және құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға қатысу шарттары;
12) құмар ойынды, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
13) құмар ойындарда ставкаларды қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер
болмашы
Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
14
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздегі казино қызметі жүзеге асырылатын үш жұлдыздан кем емес санаттағы қонақүй кешеніндегі ғимараттың (ғимарат, құрылыс, құрылысжай бөліктерінің) болмауы
өрескел
15
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
16
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
елеулі
17
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
18
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастыру белгілерінің үлгілері мен номинацияларының болмауы
болмашы
19
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
20
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде өткізілетін құмар ойындардың әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения
незначительное
Приложение 3
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 октября 2024 года № 95
и исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2024 года № 188
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов для проведения профилактического контроля с посещением
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы букмекерских контор и тотализаторов должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари)
значительное
2
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
3
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
4
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындарға шамадан тыс құмарлықтың зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефондарының нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойындарда тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) ойын бизнесін ұйымдастырушының және құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға қатысу шарттары;
12) құмар ойынды, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
13) құмар ойындарда ставкаларды қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер
болмашы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 95 мен
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 қазандағы
№ 188 бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың кассалары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
елеулі
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
3
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау
өрескел
4
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
5
Несоблюдение требований по расположению касс букмекерских контор в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
6
Несоблюдение запрета на размещение вне касс букмекерских контор оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам букмекерской конторы или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
7
Несоблюдение требования по оборудованию касс букмекерских контор видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
8
Несоблюдение требования по оснащению касс букмекерских контор металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
9
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
10
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
5
Тұрғын емес үй-жайларда букмекерлік кеңселер кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
6
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты букмекерлік кеңселердің кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
7
Букмекерлік кеңселердің кассаларын жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
8
Жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған букмекерлік кеңселердің кассаларын металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
9
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
10
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
11
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
12
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по приему ставок на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых аккредитованными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов
грубое
13
Несоблюдение обязанности организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
14
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
15
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
16
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
17
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
18
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
19
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
20
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
21
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
22
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
23
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
24
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
25
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
26
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
27
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
28
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
29
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
30
Несоответствие правил работы букмекерской конторы, приема ставок и (или) пари типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
31
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
32
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
11
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы
елеулі
12
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде және аккредиттелген спорт федерациялары немесе халықаралық спорт ұйымдарының, федерациялардың, комитеттердің қамқорлығымен өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ғана ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
13
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ставка қабылданғанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеу міндетін сақтамауы
елеулі
14
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне, атап айтқанда бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаны фискалдық режиммен қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша болуы тиіс
өрескел
15
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
16
Аппараттық-бағдарламалық кешеннің букмекерлік кеңселер кассаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпарат жинауды және беруді жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтамауы
өрескел
17
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
18
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
19
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
20
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
21
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
22
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
23
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
24
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
25
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
26
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
27
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
28
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
29
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
30
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына букмекерлік кеңсе, мөлшерлемелер қабылдаудың және (немесе) бәс тігудің жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
31
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау;
өрескел
32
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
33
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
34
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
35
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
36
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
37
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
38
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
грубое
39
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
33
Тұрғын емес үй-жайларда тотализатор кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
34
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотализатордың электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
35
Тотализатор кассаларын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
36
Тотализатор кассаларын жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
37
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
38
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ат спорты жарыстары (ат жарысы, жүгіру) және (немесе) Ит жарысы шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
39
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
40
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
41
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
42
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
43
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
44
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами тотализаторов, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
45
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
46
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
47
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
48
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
49
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
50
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
51
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
52
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации;
программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
53
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
54
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
55
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
56
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
57
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
58
Несоответствие правил работы тотализаторов, приема ставок и (или) пари типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
Приложение 4
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 октября 2024 года № 95
и исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2024 года № 188
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
2
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализаторов (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
3
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
4
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализатора (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
6
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности букмекерской конторы
грубое
7
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
8
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности
значительное
9
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
10
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности букмекерских контор в размере 40000 месячных расчетных показателей
грубое
11
Отсутствие разработанных правил работы букмекерской конторы, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе букмекерской конторы, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
40
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы
елеулі
41
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ставка қабылданғанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүргізу міндетін сақтамауы
елеулі
42
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне, атап айтқанда бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаны фискалдық режиммен қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша болуы тиіс
өрескел
43
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
44
Аппараттық-бағдарламалық кешеннің тотализаторлар кассаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі, уәкілетті органға Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпарат жинауды және беруді жүзеге асыру жөніндегі тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың талаптарын сақтамауы
өрескел
45
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың бәс тігуге қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
46
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
47
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
48
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
49
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
50
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
51
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
52
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
53
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
54
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
55
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
56
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
57
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
58
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына тотализаторлардың, мөлшерлемелер қабылдаудың және (немесе) бәс тігудің жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 95 мен
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 қазандағы
№ 188 бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ұсынылған анықтамаларда букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
2
Ұсынылған анықтамаларда тотализаторлардың қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
3
Ұсынылған анықтамаларда букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
4
Ұсынылған анықтамаларда тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтаманы кемінде үш айда бір рет ұсынбауы
өрескел
Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
6
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
7
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
8
Қызметті жүзеге асыру үшін меншік құқығында бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
9
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
10
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін 40000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
11
Букмекерлік кеңсенің кассасында, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) көрнекті жерде орналастырылған букмекерлік кеңсенің жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде бәс тігудің әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс:

1) наименование букмекерской конторы;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
16) порядок рассмотрения споров;
17) иные сведения
незначительное
Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
12
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
грубое
13
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
14
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
значительное
15
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
16
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности тотализаторов в размере 10000 месячных расчетных показателей
грубое
17
Отсутствие разработанных правил работы тотализатора, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе тотализатора, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:
1) наименование тотализатора;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);

1) букмекерлік кеңсенің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігудің шамадан тыс құмарлығының зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері және байланыс телефондарының нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар бәс тігетін оқиғаның нәтижесін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушының және бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігу, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
14) ставкаларды бәс тігуге қабылдау шарттары;
15) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
16) дауларды қарау тәртібі;
17) өзге де мәліметтер.
болмашы
Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
12
Тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
13
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
14
Тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
15
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
16
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың 10000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тотализаторлардың қызметін жүзеге асыру үшін міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
17
Тотализатордың кассасында, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) көрнекті жерде орналастырылған, қазақ және орыс тілдерінде тотализатор жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және бәс тігудің әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) тотализатордың атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;

3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) размер вознаграждения (комиссии) организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность тотализатора, за посредничество в организации пари;
16) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
17) порядок рассмотрения споров;
18) иные сведения
незначительное
Приложение 5
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 октября 2024 года № 95
и исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2024 года № 188
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства
Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность казино
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
_________________ _________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _____________________________________________
___________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігудің шамадан тыс құмарлығының зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері және байланыс телефондарының нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар бәс тігетін оқиғаның нәтижесін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушының және бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігу, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
14) ставкаларды бәс тігуге қабылдау шарттары;
15) бәс тігуді ұйымдастырудағы делдалдығы үшін тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының сыйақысының (комиссиясының) мөлшері;
16) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
17) дауларды қарау тәртібі;
18) өзге де мәліметтер
болмашы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 95 мен
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 қазандағы
№ 188 бірлескен бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы (Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді / профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ___________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
_______________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру
нөмірі),бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы __________________________
_______________________________________________________________
№ p/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии;
5) сведений о списке касс и численности работников;
6) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
2
Несоблюдение требования по установке в одном казино не менее тридцати игровых столов
3
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино
4
Несоблюдение требования касательно установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, не ниже девяноста пяти процентов
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
6
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;

1) ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәлімет;
4) лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдері санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;
5) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
6) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
2
Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін орнату бойынша талапты сақтамау
3
Казино ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін қабырғаларға, терезе мен есіктер ойығына монтаждауға тыйым салу туралы талапты сақтамау
4
Тоқсан бес пайыздан төмен емес ойын автоматына технологиялық салынған ұтыс пайызына қатысты талапты сақтамау
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талапты сақтамау
6
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;

2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер:
фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица:
данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес;
проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

2) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғаға жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайы,меншік бенефициарын анықтау және заңды мекенжайынан басқа оны сәйкестіндіруге қажет мәліметтерді тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
7
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
8
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
9
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
10
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
11
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
12
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
13
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
14
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации;
программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
15
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
16
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
17
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
18
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
19
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
20
Несоответствие правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
Должностное (ые) лицо (а)
_____________________________________________ ______________________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_____________________________________________ ______________________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 октября 2024 года № 95
и исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2024 года № 188
Приложение 3
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
_________________ _________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _____________________________________________
___________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
7
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
8
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
9
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
10
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
11
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға дереу хабарлау)
12
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
13
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
14
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлерінің немесе қаржы мониторингі субъектісінің тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес өзге де басшыларының арасынан, ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды, оның ішінде мінсіз іскерлік беделінің болуы туралы талапты қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы
15
Қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасы
16
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындамауы
17
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
18
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
19
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
20
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына ойын мекемесі, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
Лауазымды адам (-дар)__________________________________ ______________
лауазымы                         қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ _____________
лауазымы                         қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 95 мен
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 қазандағы
№ 188 бірлескен бұйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Ойын автоматтары залдары қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы (Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді / профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
_______________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру
нөмірі),бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы __________________________
____________________________________________________________________
№ p/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
3
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
6
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
8
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
9
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;

1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
3
Тотализатор касcалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
4
Бәс тігуге қатысушыларға өздері нәтижесіне мөлшерлемелер жасаған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс жерге орналастыруға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотатализатордың электрондық кассаларына қол жеткізу үшін, байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды немесе қабылданған мөлшерлемелер, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпарат беруге тыйым салуды сақтамау
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен тотализаторлардың кассаларыy жабдықтау бойынша талапты сақтамау
6
Тотализатордың кассаларын жеке күзет ұйымының орталықтандырылған пультіне немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөліміне қосылған металл есікпен, брондалған әйнекпен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талапты сақтамау
7
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен аппараттық-бағдарламалық кешен мен бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды және бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді сақтамау
8
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен ат-спорт жарыстары (ат жарыстары, жүгіру) және (немесе) ит жарыстары шеңберінде болып жатқан алдағы нақты оқиғаларға бәс тігуді қабылдау жөніндегі талапты сақтамау
9
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;

3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
16) порядок рассмотрения споров;
17) иные сведения.
К деятельности тотализаторов
21
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
22
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
23
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
24
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
25
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности тотализаторов в размере 10000 месячных расчетных показателей
26
Отсутствие разработанных правил работы тотализатора, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе тотализатора, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:
1) наименование тотализатора;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;

3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігумен шектен тыс әуестенудің зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды өз бетінше шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефон нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс тігудің түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар мөлшерлемелер жасайтын оқиға қорытындысының нәтижелерін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушы мен бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігудің, сондай-ақ ойын сессиясының өткізілу тәртібі;
14) бәс тігуде мөлшерлемелерді қабылдау шарттары;
15) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге тиісті нәтиже;
16) дауларды қарау тәртібі;
17) өзге де мәліметтер.
Тотализаторлардың қызметіне
21
Тотализатор кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн меншiк құқығындағы үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болмауы
22
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
23
Тотализатор қызметін жүзеге асыру үшiн құқық меншігінде бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
24
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
25
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 10000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тотализатор қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамауы
26
Тотализатор кассасында көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) тотализатордың атауы;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (ол болған кезде) көрсетіле отырып, оның атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;