О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 октября 2024 года № 417. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2024 года № 35321
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27506) следующие изменения:
в Правилах регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) ходатайство о присвоении статуса беженца (далее – ходатайство) – письменное обращение лица, ищущего убежище, лично или через уполномоченного на то представителя, о присвоении статуса беженца по месту своего пребывания в местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Процедура рассмотрения ходатайства проводится ответственным исполнителем МИОЗН после регистрации ходатайства и включает в себя:
в день обращения заявителя заводится электронное дело лица, ищущего убежище в автоматизированной информационной системе "Қандас";
в течение 3 (трех) календарных дней после регистрации ходатайства проводится анкетирование лица, ищущего убежище, с оформлением карточки учета лица, ищущего убежище (далее - карточка учета) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
после проведения анкетирования лицо, ищущее убежище, в течение 5 (пяти) календарных дней со дня регистрации ходатайства проверяется по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - ОВД), а также по учетам Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее - СИО ПСО);
после осуществления проверки лица, ищущего убежище по учетам ОВД и СИО ПСО заявителю выдается направление на обязательный медицинский осмотр на отсутствие заболеваний, указанных в перечне заболеваний, утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7274), согласно приложению 4 к настоящим Правилам, а также проводится собеседование с оформлением опросного листа по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"Босқын мәртебесін беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 қазандағы № 417 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 қарашада № 35321 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27506 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қарау қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат (бұдан әрі – өтінішхат) – пана іздеген адамның жеке өзі немесе осыған уәкілетті өкілі арқылы өзінің келген жері бойынша босқын мәртебесін беру туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органға жазған жазбаша өтініші;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Өтінішхатты қарау рәсімін өтінішхат тіркелгеннен кейін ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы тарапынан жүргізіледі және:
өтініш беруші жүгінген күні "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде пана іздеген адамға электрондық іс жүргізіледі;
өтінішхатты тіркегеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пана іздеген адамды есепке алу карточкасы (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) ресімделе отырып, пана іздеген адаммен сауалнама жүргізіледі;
сауалнама жүргізілгеннен кейін пана іздеген адамды өтінішхат тіркелген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) барлық есептері, сондай-ақ Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Құқық қорғау және арнаулы органдарының ақпарат алмасу жүйесінің (бұдан әрі – ҚҚАО ААЖ) есептері бойынша тексеріледі;
ІІО және ҚҚАО ААЖ-ның есептері бойынша пана іздеп жүрген адамды тексеру жүзеге асырылғаннан кейін өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7274 болып тіркелген) аурулар тізбесінде көрсетілген аурулардың болмауына міндетті медициналық тексеріп-қаралуға жолдама беріледі, сондай-ақ Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағы ресімделе отырып, әңгімелесу жүргізіледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. После проведения собеседования и опросного листа лицу, ищущему убежище выдается направление на обязательный медицинский осмотр.
Лицу, ищущему убежище разъясняется порядок прохождения медицинского осмотра, последствия отказа от его прохождения, а также неявки после его прохождения в МИОЗН для проведения дальнейшей процедуры рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
Срок для прохождения лицом, ищущим убежище, обязательного медицинского осмотра устанавливается продолжительностью 10 (десять) рабочих дней после прохождения собеседования и опросного листа.
После прохождения обязательного медицинского осмотра лицо, ищущее убежище лично представляет в МИОЗН справку, подтверждающую прохождение медицинского осмотра.
При истечении срока прохождения обязательного медицинского осмотра, а также при неявке лица, ищущего убежище, в МИОЗН для проведения собеседования с оформлением опросного листа (в том числе дополнительного) или дальнейшей процедуры рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, МИОЗН направляет по указанному лицом, ищущим убежище, адресу пребывания заказное письмо с уведомлением о вручении (далее - письменное уведомление) с приглашением явиться в МИОЗН для объяснения причин неявки.
Если лицо, ищущее убежище в течение месяца со дня его письменного уведомления не явилось в МИОЗН, в том же порядке направляется повторное письменное уведомление. В случае неявки лица, ищущего убежище в МИОЗН в течение месяца со дня повторного письменного уведомления рассмотрение ходатайства прекращается, о чем лицу, ищущему убежище по указанному им адресу пребывания направляется уведомление.
В случаях прекращения рассмотрения ходатайства об этом сообщается в уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия такого решения.";
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"25. Әңгімелесу өткізілгеннен және сауалнама парағы толтырылғаннан кейін пана іздеген адамға міндетті медициналық тексеріп-қаралуға жолдама беріледі.
Пана іздеген адамға медициналық тексеріп-қаралудан өту тәртібі, одан өтуден бас тарту, сондай-ақ босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты қараудың одан әрі рәсімдерін жүргізу үшін ХЖҚЖАО-ға келмеу салдары түсіндіріледі.
Пана іздеген адам әңгімелесуден өткеннен және сауалнама парағын толтырғаннан кейін міндетті медициналық тексеріп-қаралудан өту мерзімі ұзақтығы 10 (он) жұмыс күні болып белгіленеді.
Пана іздеген адам міндетті медициналық тексеріп-қаралудан өткеннен кейін медициналық тексеріп-қаралудан өткенін растайтын анықтаманы ХЖҚЖАО-ға жеке өзі ұсынады.
Міндетті медициналық тексеріп-қаралудан өту мерзімі өткен кезде, сондай-ақ пана іздеген адам сауалнама парағын ресімдеумен әңгімелесуден (оның ішінде қосымша) немесе босқын мәртебесін беру туралы одан әрі рәсімінен өту үшін ХЖҚЖАО-ға келмеген кезде ХЖҚЖАО-ға келмеу себептерін түсіндіру үшін ХЖҚЖАО-ға шақыра отырып, беру туралы хабарламамен бірге пана іздеген адам көрсеткен болатын мекенжайы бойынша тапсырыс хат (бұдан әрі – жазбаша хабарлама) жолдайды.
Егер пана іздеген адам оған жазбаша хабарлаған күннен бастап бір айдың ішінде ХЖҚЖАО-ға келмесе, сол тәртіпте жазбаша хабарлама қайта жолданады. Пана іздеген адам қайта жазбаша хабарландырылған күннен бастап бір ай ішінде ХЖҚЖАО-ға келмеген жағдайда өтінішхатты қарау тоқтатылып, бұл туралы пана іздеген адам көрсеткен болатын мекенжайы бойынша хабарлама жолданады.
Өтінішхатты қарауды тоқтатқан жағдайда бұл туралы осындай шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде уәкілетті органға хабарланады.";
4-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 октября 2024 года № 417
Приложение 4
к Правилам регистрации
и рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
Форма
____________________________________________________________________
(наименование МИО)
"___" _________ 20__ г. № ______
____________________________________________________________________
(наименование государственной организации здравоохранения)
Направление на обязательный медицинский осмотр
Гражданин/лицо без гражданства _______________________________________
(наименование государства)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) дата рождения
____________________________________________________________________
документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие личность
лица, ищущего убежище _______________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
прибывший/прибывшее из _____________________________________________
(наименование государства)
направляется для прохождения обязательного медицинского осмотра
в связи с подачей ходатайства о присвоении статуса беженца.
Руководитель _____________________________ ___________ _______________
(МИОЗН) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
М.П.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 қазандағы
№ 417 бұйрығына
қосымша/
Босқын мәртебесін
беру туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(ЖАО атауы)
20 __ ж. "____" _________
№ ________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымының атауы)
Міндетті медициналық тексеріп-қаралуға жолдама
Азаматы/азаматтығы жоқ адамы
____________________________________________________________________
(мемлекеттің атауы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) туған күні
____________________________________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе жеке басын растайтын құжаттар
____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
келген/келгендер
____________________________________________________________________
(мемлекеттің атауы)
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат беруіне байланысты міндетті
медициналық тексеріп-қаралуға жіберіледі.
Басшы ______________________________________________________________
__________________________ _________
(ХЖҚЖАО) (қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
М.О