Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере оказания медицинской помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2024 года № 99. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2024 года № 35418.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила оказания государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила оказания государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) правила оказания государственной услуги "Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении" согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 99
Правила оказания государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар" (далее – государственная услуга).

Медициналық көмек көрсету саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 27 қарашадағы № 99 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 28 қарашада № 35418 болып тіркелді
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Санаторийлік-курорттық емделуге мұқтаждығы туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 99 Бұйрыққа
1-қосымша
"Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі –мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
4) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар"
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий способы предоставления, срок, форму оказания государственной услуги и результат оказания государственной услуги (далее – Перечень), предусмотрен приложением 1 к настоящим Правилам.
4. Для получения государственной услуги услугополучатель обращается к услугодателю - в организацию здравоохранения, оказывающую первичную медико-санитарную помощь (далее – организация ПМСП) по месту прикрепления непосредственно и (или) посредством "электронного правительства" (далее – Портал).
5. Для получения государственной услуги в электронном формате, услугополучатель формирует запрос на получение государственной услуги на портале, подписанный ЭЦП. Результат оказания государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю в "Личный кабинет" в форме электронного документа.
При подаче услугополучателем документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня в "Личный кабинет" направляется уведомление о назначении даты выдачи результата оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
4) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі.
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
2-тарау. "Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті көрсетуді ұсыну тәсілдерін, мерзімін, нысанын қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге бекітілген жері бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына (бұдан әрі – МСАК ұйымы) тікелей және (немесе) "электрондық үкімет" (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық форматта алу үшін, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға ЭЦҚ қол қойылған сұрау салуды порталда қалыптастырады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға "Жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы тізбенің 8-тармағымен көзделген құжаттарды беру кезінде "Жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру күнін белгілеу туралы хабарлама немесе электрондық құжат нысанында мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.

6. Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление Портала.
7. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
8. Результатом оказания государственной услуги является направление на госпитализацию в стационар согласно приложению 2 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
9. В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно приложению 1 к настоящим Правилам, или документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
10. Государственная услуга оказывается в течение 1 (одного) рабочего дня.
11. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
12. Уполномоченный орган в области здравоохранения, в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в организации здравоохранения, оказывающую ПМСП, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "Электронного правительства" и Единый контакт-центр.
Глава 3. Порядок взаимодействия структурных подразделений (сотрудников) услугодателя при оказании государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар"
13. При непосредственном обращении в организацию ПМСП для получения государственной услуги услугополучатель идет на прием к участковому врачу по предварительной записи с результатами клинико-диагностических (лабораторных, инструментальных и функциональных, консультаций профильных специалистов) исследований (далее – исследования) по соответствующему диагнозу.
Участковый врач на основании осмотра, результатов исследований оформляет запись в медицинской карте о наличии показаний и (или) противопоказаний для направления в стационар. При наличии противопоказаний участковый врач оформляет отказ в медицинской карте с указанием оснований отказа.

6. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) Порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
7. Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбаған немесе қолданылуы мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
11. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
12. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгерістер енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартады және МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына, "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
3-тарау. "Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызметін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібі
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін МСАК ұйымына тікелей жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы тиісті диагнозы бойынша клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық, бейінді мамандардың консультациялары) зерттеулерінің (бұдан әрі – зерттеулер) нәтижелерімен алдын ала жазылу бойынша учаскелік дәрігерге қабылдауға барады.
Учаскелік дәрігер қарап-тексеру, зерттеу нәтижелері негізінде медициналық картада стационарға жолдама үшін медициналық картада көрсетілімдердің және (немесе) қарсы көрсетілімдердің болуы туралы жазбаны ресімдейді. Қарсы көрсетілімдер болған кезде учаскелік дәрігер бас тартудың негіздерін көрсете отырып, медициналық картада бас тартуды ресімдейді.

14. Для оказания государственной услуги через портал руководителем организации ПМСП назначается лицо, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственный специалист), имеющее доступ к медицинским информационным системам и персональным медицинским данным.
15. Ответственный специалист проверяет пакет документов на полноту и соответствие электронных копий записей врача о направлении на госпитализацию в стационар, результатов клинико-диагностических исследований на соответствие данным медицинских информационных систем.
16. При наличии полного пакета документов и соответствии электронных копий заключения врача о направлении на госпитализацию в стационар, результатов клинико-диагностических исследований данным медицинских информационных систем ответственный специалист формирует направление в стационар в форме электронного документа, согласно приложению 2 к настоящим Правилам подписывает ЭЦП и направляет в личный кабинет услугополучателя.
При отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в приложении 1 к настоящим правилам, ответственный специалист оформляет мотивированный отказ, подписывает посредством ЭЦП и направляет в личный кабинет услугополучателя.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
17. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя услугодателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
18. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
Услугодатель вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, при принятии решения и (или) иного административного действия, полностью удовлетворяющего требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направления пациентам
на госпитализацию в стационар"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар"
1
Наименование услугодателя
Организации здравоохранения, оказывающие первичную медико-санитарную помощь (далее – организации ПМСП)
2
Способы предоставления государственной услуги
Непосредственно организациями ПМСП, посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении в организацию ПМСП:

14. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы көрсету үшін МСАК ұйымының басшысы медициналық ақпараттық жүйелер мен дербес медициналық деректерге қол жеткізе алатын мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты адамды (бұдан әрі – жауапты маман) тағайындайды.
15. Жауапты маман дәрігердің стационарға емдеуге жатқызуға жолдама туралы жазбаларының электрондық көшірмелерінің толықтығы мен сәйкестігіне құжаттар пакетін, клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерінің медициналық ақпараттық жүйелердің деректеріне сәйкестігін тексереді.
16. Құжаттардың толық пакеті және дәрігердің стационарға емдеуге жатқызуға жолдама туралы қорытындысының электрондық көшірмелері, клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері медициналық ақпараттық жүйелердің деректеріне сәйкес болған кезде жауапты маман осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында стационарға жолдаманы қалыптастырады, ЭЦҚ арқылы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартқан кезде жауапты маман дәлелді бас тартуды ресімдейді, ЭЦҚ арқылы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
17. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың жұмыскерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алуға болады.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім және (немесе) өзге де әкімшілік әрекет қабылданған кезде шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Пациенттерге стационарға
емдеуге жатқызуға жолдама
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары (бұдан әрі – МСАК ұйымдары).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету тәсілдері
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы тікелей МСАК ұйымдарымен.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі
МСАК ұйымына жүгінген кезде:

1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП – в течение 1 (одного) рабочего дня;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут; При обращении через портал государственная услуга оказывается в день обращения с момента сдачи пациентом документов – не более 30 (тридцати) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Направление на госпитализацию в стационар согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача направления пациентам на госпитализацию в стационар" или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) пациент құжаттарын тапсырған сәттен бастап - 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Портал арқылы жүгінген кезде
мемлекеттік көрсетілетін қызмет пациент құжаттарды тапсырған сәттен бастап жүгінген күні 30 (отыз) минуттан аспай көрсетіледі.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
"Пациенттерге стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес стационарға емдеуге жатқызуға жолдама беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1. Услугодатель – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2. Портал – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Запрос на получение государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы услугодателя (до 18.00 часов в рабочие дни).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю:
1) Удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
2) Результаты клинико-диагностических исследований согласно направляемому диагнозу.
При обращении через портал:
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Электронные копии записей участкового врача, профильных специалистов и результатов клинико-диагностических исследований извлекаются из медицинских информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи услугополучателя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Для лиц с ограниченными физическими возможностями: наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.

1. Көрсетілетін қызметті беруші –Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес дүйсенбіден бастап сенбіге дейін (дүйсенбі-жұма күндері сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін үзіліссіз, сенбі күні сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін.
2. Портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұрау салу көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын (жұмыс күндері сағат 18.00-ге дейін) қабылданады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
2) жіберілетін диагнозға сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері.
Портал арқылы жүгінген кезде:
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Учаскелік дәрігер, бейінді мамандар жазбаларының және клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерінің электрондық көшірмелері медициналық ақпараттық жүйелерден алынады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы.
2) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті порталда тіркелген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, құжаттар үлгілері бар тіреуіштердің болуы.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных службах услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направления пациентам
на госпитализацию в стационар"
Направление на госпитализацию в стационар
Наименование направляющей организации ПМСП ______________________
__________________________________________________________________
Направляется в ____________________________________________________
наименование медицинской организации, отделение Гражданин (ка)
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
__________________________________________________________________
№ медицинской карты амбулаторного пациента
Домашний адрес ___________________________________________________
Место работы и (или) учебы _________________________________________
Диагноз/диагноз ___________________________________________________
код по Международной классификации болезней
Дата планируемой госпитализации, определенная организацией ПМСП ____
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), код врача ____________________
Врач* ____________________________________________________________
Подпись Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица услугодателя
__________________________________________________________________
Ответственное лицо услугодателя**___________________________ подпись
* Врач подписывает при оказании государственной услуги при обращении
услугополучателя непосредственно в организацию ПМСП.
** Ответственное лицо услугодателя подписывает при обращении
услугополучателя через веб-портал "электронного правительства".
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 99
Правила оказания государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного" (далее – государственная услуга).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;

Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығында "1414", 8-800-080-7777 нөмірі арқылы алу мүмкіндігі бар.
"Пациенттерге стационарға
емдеуге жатқызуға жолдама
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Стационарға емдеуге жатқызуға жолдама
Жолдама беруші МСАК ұйымның атауы _____________________________
________________________________________________________________
____________________________________________ жіберіледі
медициналық ұйымның атауы, бөлімше
Азамат ______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні
_____________________________________________________________
пациенттің амбулаториялық медициналық картасының №
Мекенжайы_______________________________________________
Жұмыс орны және (немесе) оқу орны ________________________________
Диагнозы______________________________________________________
Аурулардың халықаралық жіктемесі бойынша коды
МСАК ұйыммен белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күні ____________
Дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), коды ____________
Дәрігер* __________________________________________________________
Қолы
Көрсетілетін қызмет берушінің жауапты адамының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)**______________________ қолы
Көрсетілетін қызмет берушінің жауапты адамы___________________
* Дәрігер мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы тікелей МСАК ұйымына жүгінген кезде қол қояды.
** Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты адамы көрсетілетін қызметті алушы "Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 99 Бұйрыққа
2-қосымша
"Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10–бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі-мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;

2) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
4) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного"
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий способы предоставления, срок, форму оказания государственной услуги и результат оказания государственной услуги (далее – Перечень), предусмотрен приложением 1 к настоящим Правилам.
4. Услугодателем является организация здравоохранения, оказывающая медицинскую помощь в стационарных условиях (далее – стационар).
Выписка из медицинской карты стационарного больного (далее – выписка) на бумажном носителе с результатами проведенного обследования, лечения и рекомендациями по дальнейшему наблюдению, подписанная лечащим врачом и заведующим отделением, выдается после завершения лечения в стационаре при выписке (в день выписки) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – приложение 2).
Выписка заносится в медицинские информационные системы в день выписки, с указанием фактического времени выписки.
5. Для получения государственной услуги после выписки из стационара, услугополучатель обращается к услугодателю непосредственно и (или) посредством "электронного правительства" (далее – Портал).

2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
4) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі.
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
2-тарау. "Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті көрсетуді ұсыну тәсілдерін, мерзімін, нысанын қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген.
4. Көрсетілетін қызметті беруші стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – стационар) болып табылады.
Емдеуші дәрігер мен бөлімше меңгерушісі қол қойған, жүргізілген зерттеп-қарау, емдеу және одан әрі байқау жөніндегі ұсынымдары бар, қағаз жеткізгіштегі стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмесі (бұдан әрі – үзінді көшірме) осы Қағидаларға 2-қосымшаға (бұдан әрі – 2-қосымша) сәйкес нысан бойынша стационарда емдеу аяқталғаннан кейін шығару кезінде (шығару күні) беріледі.
Үзінді көшірме медициналық ақпараттық жүйелерге шығарудың нақты уақыты көрсетіле отырып, шығару күні енгізіледі.
5. Стационардан шығарылғаннан кейін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге тікелей және (немесе) "электрондық үкімет" (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.

6. Для получения государственной услуги в электронном формате, услугополучатель формирует запрос на получение государственной услуги на Портале, подписанный ЭЦП. Результат оказания государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю в "Личный кабинет" в форме электронного документа".
При подаче услугополучателем документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня в "Личный кабинет" направляется уведомление о назначении даты выдачи результата оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа
7. Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на Портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление Портала.
8. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги услугодателем осуществляется следующим рабочим днем.
9. Результатом оказания государственной услуги является выписка из медицинской карты согласно приложению 2 или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
10. В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно приложению 1 к настоящим Правилам, или документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
11. Государственная услуга оказывается в день обращения.
12. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
13. Уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – Уполномоченный орган) в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "Электронного правительства" и Единый контакт-центр.

6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық форматта алу үшін, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға ЭЦҚ арқылы қол қойылған сұрау салуды қалыптастырады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға "Жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы тізбенің 8-тармағымен көзделген құжаттарды беруі кезінде "Жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру күнін белгілеу туралы хабарлама немесе электрондық құжат нысанында мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
7. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) Порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
8. Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес, жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беруді келесі жұмыс күні жүзеге асырады.
9. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі 2-қосымшаға сәйкес медициналық картадан үзінді көшірме немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбаған немесе қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
11. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет өтініш берілген күні көрсетіледі.
12. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
13. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) осы Қағидаларға бекітілген немесе өзгерістер енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартады және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына, "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

Глава 3. Порядок взаимодействия структурных подразделений (сотрудников) услугодателя при оказании государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного"
14. При непосредственном обращении для получения государственной услуги услугополучатель обращается к ответственному специалисту, который назначается руководителем стационара.
Сотрудник отдела (кабинета) статистики уточняет данные о факте госпитализации услугополучателя в медицинских информационных системах и информационных системах Уполномоченного органа.
При подтверждении факта госпитализации и наличии документов согласно пункту 8 перечня сотрудник отдела (кабинета) статистики извлекает выписку из медицинских информационных систем. Выписка, согласованная и подписанная лечащим врачом и заведующим отделением, выдается услугополучателю в день обращения.
При отказе в оказании государственной услуги на основании пункта 9 настоящих правил оформляется письменный отказ с указанием оснований отказа.
15. Для оказания государственной услуги через Портал руководителем стационара назначается лицо, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственный специалист), имеющее доступ к медицинским информационным системам информационным системам Уполномоченного органа.
16. Ответственный специалист проверяет:
пакет документов на полноту в соответствии пункту 8 перечня;
уточняет данные о факте госпитализации услугополучателя в медицинских информационных системах и информационных системах Уполномоченного органа.
17. При наличии полного пакета документов и подтверждения факта госпитализации в медицинских информационных системах и информационных системах Уполномоченного органа ответственный специалист электронную копию выписку из медицинских информационных систем, подписанную ЭЦП, направляет в личный кабинет услугополучателя.
При отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, ответственный специалист оформляет мотивированный отказ, подписывает посредством ЭЦП и направляет в личный кабинет услугополучателя.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
18. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя услугодателя.

3-тарау. "Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік қызметін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл жасау тәртібі
14. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін тікелей жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы стационардың басшысы тағайындайтын жауапты маманға жүгінеді.
Статистика бөлімінің (кабинетінің) қызметкері көрсетілетін қызметті алушыны медициналық ақпараттық жүйелерде және Уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінде емдеуге жатқызу фактісі туралы деректерді нақтылайды.
Емдеуге жатқызу фактісі расталған және тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттардың болуы кезінде статистика бөлімінің (кабинетінің) қызметкері медициналық ақпараттық жүйелерден үзінді көшірме алады. Емдеуші дәрігер мен бөлімше меңгерушісі келіскен және қол қойған үзінді көшірме көрсетілетін қызметті алушыға жүгінген күні беріледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартқан кезде осы Қағидалардың 9-тармағының негізінде бас тарту негіздерін көрсете отырып, жазбаша бас тарту ресімделеді.
15. Портал арқылы мемлекеттік қызметті көрсету үшін стационар басшысы Уәкілетті органның медициналық ақпараттық жүйелеріне рұқсаты бар мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты адамды (бұдан әрі – жауапты маман) тағайындайды.
16. Жауапты маман мыналарды тексереді:
тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттар пакетінің толықтығын;
медициналық ақпараттық жүйелерде және Уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінде көрсетілетін қызметті алушыны емдеуге жатқызу фактісі туралы деректерді нақтылайды.
17. Құжаттардың толық пакеті және медициналық ақпараттық жүйелерде және Уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінде емдеуге жатқызу фактісі расталған кезде жауапты маман ЭЦҚ қол қойылған медициналық ақпараттық жүйелерден электронды үзінді көшірмені көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартқан кезде жауапты маман дәлелді бас тартуды ресімдейді, ЭЦҚ арқылы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
18. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня регистрации.
При обращении через Портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
19. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
Услугодатель вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, при принятии решения и (или) иного административного действия, полностью удовлетворяющего требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача выписки
из медицинской карты
стационарного больного"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного"
1
Наименование услугодателя
Организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях
2
Способы предоставления государственной услуги
Непосредственно организациями здравоохранения, оказывающими медицинскую помощь в стационарных условиях (далее – стационар), посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
При непосредственном обращении в стационар и через портал оказывается в течении 1 (одного) рабочего дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Выписка из медицинской карты стационарного больного согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача выписки из медицинской карты стационарного больного" или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алуға болады.
19. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім және (немесе) өзге де әкімшілік әрекет қабылданған кезде шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Стационарлық науқастың
медициналық картасынан
үзінді көшірме беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Стационарлық жағдайдаларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары.
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарымен (бұдан әрі – стационар) тікелей, "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Стационарға тікелей жүгінген кезде және портал арқылы 1 (бір) жұмыс күні көрсетіледі.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
"Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1. Услугодатель – с понедельника по пятницу с 8.00 до 17.00 часов, без перерыва, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству.
2. Портал – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Запрос на получение государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы услугодателя (до 18.00 часов в рабочие дни).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю:
Удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
При обращении через Портал сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на Портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление Портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги в том числе оказываемой в электронной форме
Выписка из медицинской карты стационарного больного заносится в медицинские информационные системы в день выписки, с указанием фактического времени выписки.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на Портале абонентского номера сотовой связи услугополучателя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление Портала.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через Портал при условии наличия ЭЦП.
Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.

1. Көрсетілетін қызметті беруші – еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 8.00-ден 17.00-ге дейін, үзіліссіз.
2. Портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда). Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беруі келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұрау салу көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын (жұмыс күндері сағат 18.00-ге дейін) қабылданады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
Жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлеметтерді цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы.
2) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме шығарудың нақты уақыты көрсетіле отырып, шығарылған күні медициналық ақпараттық жүйеге енгізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда порталда тіркелген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда қызметті алу мүмкіндігі бар.
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, үлгі құжаттары бар тіреуіштердің болуы.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных службах услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача выписки
из медицинской карты
стационарного больного"
Выписка из медицинской карты стационарного больного
Наименование организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь
в стационарных условиях, отделения ______________________________________
Гражданин (ка) ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
______________________________________________________________________
№ медицинской карты стационарного больного
Домашний адрес _______________________________________________________
Место работы и (или) учебы _____________________________________________
Дата поступления в стационар ___________________________________________
Диагноз клинический __________________________________________________
Сведения о состоянии в динамике, проведенном обследовании, лечении,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Рекомендации ________________________________________________________
Сведения о выдаче листка нетрудоспособности ____________________________
_____________________________________________________________________
№ листка нетрудоспособности, дата открытия и закрытия
Дата выписки из стационара ____________________________________________
Исход пребывания ____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), код врача _______________________
Врач* _______________________________________________________ подпись
Заведующий отделением* ______________________________________ подпись
Ответственное лицо услугодателя**______________________________ подпись
* Врач подписывает при оказании государственной услуги при обращении
услугополучателя непосредственно в организацию здравоохранения (стационар).
** Ответственное лицо услугодателя подписывает при обращении услугополучателя
через веб-портал "электронного правительства".
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 99
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении" (далее – государственная услуга).

Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығында мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
"Стационарлық науқастың
медициналық картасынан
үзінді көшірме беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме
Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау
ұйымының, бөлімшенің атауы ______________________________________
Азамат ______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні
_________________________________________________________________
стационарлық науқастың медициналық картасының №
Мекенжайы_______________________________________________
Жұмыс және (немесе) оқу орны ______________________________________
Стационарға түскен күні ____________________________________________
Клиникалық диагнозы ______________________________________________
Жүргізілген зерттеп-қарау, емдеу динамикасындағы жай-күйі туралы мәліметтер,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұсынымдар _________________________________________________________
Еңбекке жарамсыздық парағын беру туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
еңбекке жарамсыздық парағының № _________, ашылу және жабылу күні
Стационардан шығарылған күні _______________________________________
Болу нәтижесі ________________________________________________
Дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), коды ______________
Дәрігер* ____________________________________________________________
Қолы
Бөлімше меңгерушісі* _____________________________________________
Қолы
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты адамы**______________________
Қолы
* Дәрігер мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы тікелей денсаулық сақтау ұйымына (стационарға) жүгінген кезде қол қояды.
** Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты адамы көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 99 Бұйрыққа
3-қосымша
"Санаторийлік-курорттық емделуге мұқтаждығы туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Санаторийлік–курорттық емделуге мұқтаждығы туралы қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
4) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении"
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий способы предоставления, срок, форму оказания государственной услуги и результат оказания государственной услуги (далее – Перечень), предусмотрен приложением к настоящим Правилам.
4. Для получения государственной услуги услугополучатель обращается к услугодателю (в организацию здравоохранения, оказывающую первичную медико-санитарную помощь (далее – организация ПМСП) по месту прикрепления) непосредственно и (или) посредством "электронного правительства" (далее – Портал).

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың 1) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
4) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі.
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
2-тарау. "Санаторийлік-курорттық емделуге мұқтаждығы туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті көрсетуді ұсыну тәсілдерін, мерзімін, нысанын қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға қосымшада көзделген.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге бекітілген жері бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына (бұдан әрі – МСАК ұйымы) тікелей және (немесе) "электрондық үкімет" (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.

5. Для получения государственной услуги в электронном формате, услугополучатель формирует запрос на получение государственной услуги на портале, подписанный ЭЦП. Результат оказания государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю в "Личный кабинет" в форме электронного документа".
При подаче услугополучателем документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня в "Личный кабинет" направляется уведомление о назначении даты выдачи результата оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа.
6. Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление Портала.
7. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги услугодателем осуществляется следующим рабочим днем.
8. Результатом оказания государственной услуги является санаторно-курортная карта, выданная по форме 069/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) или мотивированный отказ в оказании государственной услуги .
9. В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно приложению к настоящим Правилам, или документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
10. Государственная услуга оказывается в течение 1 (одного) рабочего дня.
11. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.

5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық форматта алу үшін, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті ЭЦҚ арқылы қол қойылған сұрау салуды Порталда қалыптастырады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға "Жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағымен көзделген құжаттарды беруі кезінде "Жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру күнін белгілеу туралы хабарлама немесе электрондық құжат нысанында мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
6. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) Порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
7. Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беруді келесі жұмыс күні жүзеге асырады.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 069/е нысаны бойынша берілген санаторийлік-курорттық карта немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбаған немесе қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
11. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.

12. Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в организации ПМСП, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "Электронного правительства" и Единый контакт-центр.
Глава 3. Порядок взаимодействия структурных подразделений (сотрудников) услугодателя при оказании государственной услуги "Выдача заключения о нуждаемости в санаторно-курортном лечении"
13. При непосредственном обращении в организацию ПМСП для получения государственной услуги услугополучатель идет на прием к участковому врачу по предварительной записи с результатами клинико-диагностических (лабораторных, инструментальных и функциональных, консультаций профильных специалистов) исследований (далее – исследования) по соответствующему диагнозу.
Участковый врач на основании осмотра, результатов исследований оформляет в медицинской карте амбулаторного больного заключение о нуждаемости в санаторно-курортном лечении, заполняет санаторно-курортную карту.
При наличии противопоказаний к санаторно-курортному лечению, отсутствии результатов исследований участковый врач оформляет письменно отказ с указанием оснований отказа.
14. Для оказания государственной услуги через портал руководителем организации ПМСП назначается лицо, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственный специалист), имеющее доступ к медицинским информационным системам и персональным медицинским данным.
15. Ответственный специалист проверяет пакет документов на полноту и соответствие электронных копий заключения врача о нуждаемости в санаторно-курортном лечении, результатов клинико-диагностических исследований на основании данных медицинских информационных систем.
16. При наличии полного пакета документов и соответствии электронных копий заключения врача о нуждаемости в санаторно-курортном лечении, результатов клинико-диагностических исследований данным медицинских информационных систем ответственный специалист электронную копию санаторно-курортной карты из медицинских информационных систем, подписанную ЭЦП, направляет в личный кабинет услугополучателя.
При отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, ответственный специалист оформляет мотивированный отказ, подписывает посредством ЭЦП и направляет в личный кабинет услугополучателя.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

12. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгерістер енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартады және МСАК ұйымдарына, "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
3-тарау. "Санаторийлік-курорттық емделуге мұқтаждығы туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызметін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл жасау тәртібі
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін МСАК ұйымына тікелей жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы тиісті диагноз бойынша клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық, бейінді мамандардың консультациялары) зерттеулерінің (бұдан әрі – зерттеулер) нәтижелерімен алдын ала жазылу бойынша учаскелік дәрігерге қабылдауға барады.
Учаскелік дәрігер қарап-тексеру, зерттеу нәтижелері негізінде амбулаториялық науқастың медициналық картасында санаторийлік-курорттық емдеу мұқтаждығы туралы қорытынды ресімдейді, санаторийлік-курорттық картаны толтырады.
Санаторийлік-курорттық емдеуге қарсы көрсетілімдер болған кезде, зерттеу нәтижелері болмаған кезде учаскелік дәрігер бас тарту негіздерін көрсете отырып, жазбаша бас тартуды ресімдейді.
14. Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсету үшін МСАК ұйымының басшысы медициналық ақпараттық жүйелер мен дербес медициналық деректерге қол жеткізе алатын мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты адамды (бұдан әрі – жауапты маман) тағайындайды.
15. Жауапты маман дәрігердің құжаттар топтамасының толықтығы және санаторийлік-курорттық емдеу мұқтаждығы туралы қорытындысының электрондық көшірмелерінің сәйкестігін, клиникалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерінің медициналық ақпараттық жүйелерінің деректері негізінде тексереді.
16. Құжаттардың толық пакетінің болуы және дәрігердің санаторийлік-курорттық емдеу мұқтаждығы туралы қорытындысының электрондық көшірмелері, клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері медициналық ақпараттық жүйелердің деректеріне сәйкес келген кезде жауапты маман медициналық ақпараттық жүйелерден санаторийлік-курорттық картаның ЭЦҚ қол қойылған электрондық көшірмесін көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартқан кезде жауапты маман дәлелді бас тартуды ресімдейді, ЭЦҚ арқылы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

Санаторно-курортная карта, выданная по форме 069/у электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21579 болып тіркелген) бекітілген, көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжаттың 069/е нысаны бойынша берілген санаторийлік-курорттық карта немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызмет беруші және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Услугодатель – с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству.
2) Портал – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Запрос на получение государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы услугодателя.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю:
1) Удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
2) Результаты клинико-диагностических исследований согласно направляемому диагнозу.
При обращении через портал:
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Электронные копии заключения врача о нуждаемости в санаторно-курортном лечении и результаты клинико-диагностических исследований извлекаются из медицинских информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи услугополучателя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.

1) Көрсетілетін қызметті беруші – еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда). Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұрау салу көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын (жұмыс күндері сағат 18.00-ге дейін) қабылданады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) Жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
2) Жіберілетін диагнозға сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері.
Портал арқылы жүгінген кезде:
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Дәрігердің санаторийлік-курорттық емделуге мұқтаждығы туралы қорытындысының электрондық көшірмелері және клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері медициналық ақпараттық жүйелерден алынады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы.
2) Мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік, қызмет оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетің қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда порталда тіркелген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік пароль беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, үлгі құжаттары бар тіреуіштердің болуы.