О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 января 2024 года № 7 и Министра просвещения Республики Казахстан от 9 января 2024 года № 4 "О некоторых вопросах в сфере Государственной образовательной накопительной системы"
Совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 ноября 2024 года № 530 и Министра просвещения Республики Казахстан от 27 ноября 2024 года № 340. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2024 года № 35420
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 января 2024 года № 7 и Министра просвещения Республики Казахстан от 9 января 2024 года № 4 "О некоторых вопросах в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 33897) следующие изменения и дополнения:
в преамбулу указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Типовом договоре об образовательном накопительном вкладе, утвержденном указанным приказом:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) образовательный накопительный вклад (далее – вклад) – деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, в том числе за счет выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях оплаты образования в соответствии с законами Республики Казахстан, капитализированные вознаграждения банка-участника и премию государства;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, Национальный оператор почты, отвечающие установленным Законом требованиям и заключившие соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:

"Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қаңтардағы № 7 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 20 қарашадағы № 530 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 27 қарашадағы № 340 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 қарашада № 35420 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қаңтардағы № 7 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бірлескен бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 37), 37-1) және 39) тармақшаларына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартта:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі - салым) – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдері есебінен жарналарын, қатысушы банктің капиталдандырылған сыйақылары мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қатысушы банк – осы Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі, Ұлттық пошта операторы;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:

"12-1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;
15) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Предметом Договора является открытие банком-участником на имя вкладчика вклада в тенге, начисление на вклад вознаграждения банка-участника и зачисление полученной из бюджета премии государства, а также зачисление выплат целевых накоплений (при наличии).";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Договор заключается в письменной форме (на бумажном носителе или в электронной форме), отвечающей требованиям, установленным законодательными актами, нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Вознаграждение банка-участника начисляется ежемесячно в течение срока действия Договора и присоединяется к основной сумме вклада (капитализируется).
6. Подписанием Договора вкладчик/законный представитель, дает согласие на раскрытие банковской тайны и тайны целевых накоплений (при наличии) оператору.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Договор, подписанный Сторонами, подлежит регистрации в едином реестре. В случае отказа в регистрации Договора оператором в едином реестре, в связи с несоответствием вкладчика требованиям Договора и Закона, Договор расторгается, сберегательный счет закрывается, внесенная сумма первоначального взноса выплачивается по первому требованию вкладчику/законному представителю, без начисления/выплаты вознаграждения и взимания каких-либо комиссий банка-участника.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12-1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;";
мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі - нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;
15) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шарттың мәні қатысушы банктің салымшы атына теңгеде салым ашуы, салымға қатысушы банктің сыйақысын есепке жазуы және бюджеттен алынған мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуы, сондай-ақ нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке жатқызуы болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1- тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Шарт заң актілерінде, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтiк құқықтық актiлерінде белгіленген талаптарға сай жазбаша нысанда (қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда) жасалады.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қатысушы банктің сыйақысы Шарттың қолдану мерзімі ішінде ай сайын есепке жазылады және салымның негізгі сомасына қосылады (капиталдандырылады).
6. Шартқа қол қоя отырып, салымшы/заңды өкіл операторға банктік құпияны және нысаналы жинақтар құпиясын (бар болса) ашуға келісімін береді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тараптар қол қойған Шарт бірыңғай тізілімде тіркелуге жатады. Оператор салымшының Шарттың және Заң талаптарына сай келмеуіне байланысты оны бірыңғай тізілімде тіркеуден бас тартқан жағдайда Шарт бұзылады, жинақ шоты жабылады, енгізілген бастапқы жарна сомасы сыйақыны есепке жазбай/төлемей және қатысушы банктің қандай да бір комиссияларын шегерместен, салымшының/заңды өкілдің бірінші талабы бойынша қайтарылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Частичное изъятие денег с банковского счета вкладчика не допускается, за исключением случаев целевого изъятия средств вклада (перевод денег долями в организацию образования) и возврата выплат целевых накоплений на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Начисление премии государства по вкладам, переведенным из одного банка-участника в другой в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, производится с учетом даты заключения первоначального договора об образовательном накопительном вкладе.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае смерти либо вступления в законную силу решения суда об объявлении умершим вкладчика, вклад:
1) направляется его наследниками на вклад, открытый (открываемый) в пользу любого третьего лица (переоформление);
2) выплачивается его наследникам по условиям расторжения Договора с сохранением премии государства.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. В случае признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим или неспособности продолжать обучение вследствие состояния здоровья вкладчика, вклад за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений:
1) направляется вкладчиком/законным представителем на вклад, открытый (открываемый) в пользу любого третьего лица (переоформление);
2) выплачивается вкладчику/законному представителю по условиям расторжения Договора с сохранением премии государства.
При этом, зачисленная сумма выплат целевых накоплений переводится банком-участником на банковский счет Вкладчика, открытый у уполномоченного оператора в течение семи рабочих дней со дня поступления документов, подтверждающих наступление событий, предусмотренных частью первой настоящего пункта.";
в пункте 23:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора изъять подлежащую возврату в бюджет сумму премии государства с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике путем прямого дебетования банковского счета;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) при расторжении Договора, изъять подлежащую возврату сумму выплат целевых накоплений (при наличии) с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике путем прямого дебетования банковского счета, для дальнейшего перевода на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) взимать комиссионное вознаграждение за услуги банка-участника по совершению операций по банковскому счету вкладчика, расходы, связанные с конвертацией, согласно тарифам банка-участника, действующим на день либо на момент проведения операций по счету, при этом, не удерживая комиссию, непосредственно с суммы премии государства и (или) выплат целевых накоплений.";

"12. Салым қаражатын нысаналы мақсатта алу жағдайларын (ақшаны білім беру ұйымына бөліктермен аудару) және нысаналы жинақ төлемдерді уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына қайтаруды қоспағанда, салымшының банктік шотынан ақшаны ішінара алуға жол берілмейді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аударылған салымдар бойынша мемлекет сыйлықақысын есепке жазу бастапқы білім беру жинақтау салымы туралы шартының жасалған күні ескеріле отырып жүргізіледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Салымшы қайтыс болғанда не оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда, салым:
1) оның мұрагерлерімен кез келген үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) салымға жіберіледі (қайта ресімдеу);
2) мемлекет сыйлықақысы сақтала отырып, оның мұрагерлеріне Шартты бұзу талаптары бойынша төленеді.";
мынадай мазмұндағы 22-1- тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Сот әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп таныған немесе денсаулық жағдайына байланысты салымшының оқуды жалғастыруға қабілеті болмаған жағдайда, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін қоспағанда, салым:
1) салымшымен/заңды өкілмен кез келген үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) салымға жіберіледі (қайта ресімдеу);
2) мемлекет сыйлықақысы сақтала отырып, салымшыға/заңды өкілге Шартты бұзу талаптары бойынша төленеді.
Бұл ретте, қатысушы банк есептелген нысаналы жинақ төлемдерін осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген оқиғалардың басталғанын растайтын құжаттар келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударады.";
23-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар басталған кезде бюджетке қайтарылуы тиіс мемлекет сыйлықақысының сомасын салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан банктік шотты тікелей дебеттеу арқылы алып қоюға;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Шартты бұзған кезде, одан әрі уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аудару үшін, қайтарылуы тиіс нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын (бар болса) салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан банктік шотты тікелей дебеттеу арқылы алып қоюға;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қатысушы банктің салымшының банктік шоты бойынша операциялар жасаған қызметі үшін комиссиялық сыйақыны, айырбастауға байланысты шығыстарды, қатысушы банктің шот бойынша операция күні не жүргізген кездегі қолданыста болған тарифтеріне сәйкес, бұл ретте тікелей мемлекеттің сыйлықақы сомасынан және (немесе) нысаналы жинақ төлемдерінен ұстамай, өндіріп алуға құқылы.";

пункты 24, 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"24. Вкладчик/законный представитель вправе:
1) вносить деньги на вклад, в том числе в порядке и сроках, рекомендованных банком-участником;
2) получить полную информацию о состоянии вклада;
3) осуществить перевод вклада из одного банка-участника в другой банк-участник в полном объеме не более одного раза в год;
4) получать премию государства по Договору;
5) в случае признания банка-участника несоответствующим требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве банка-участника с оператором, перевести суммы накопленных средств вклада с начисленным вознаграждением банка-участника и премией государства, а также зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в любой другой банк-участник;
6) перевести суммы накопленных средств с начисленным вознаграждением банка-участника и премией государства на вклад третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, зарегистрированный в едином реестре, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
7) в случае поступления в зарубежную организацию образования произвести оплату за обучение из накопленных средств вклада, с учетом начисленной премии государства и вознаграждения банка-участника, а также зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
8) в случае присуждения вкладчику образовательного гранта:
продолжить накопление средств вклада, с дальнейшим начислением вознаграждения банка-участника и премии государства;
перевести средства вклада на вклад, открытый (открываемый) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
перевести по заявлению всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на Договор на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;
направить средства вклада на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
получить средства вклада с капитализированным вознаграждением банка-участника и начисленной премией государства, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
9) при остатке средств на вкладе после оплаты образовательных услуг за весь период обучения вкладчик/законный представитель вправе изъять данную сумму с вознаграждением банка-участника и начисленной премией государства, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии).
25. Банк-участник:
1) при заключении Договора проверяет соответствие вкладчика требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора об образовательном накопительном вкладе, открытого на имя вкладчика или договора образовательного накопительного страхования, по которым вкладчик и выгодоприобретатель являются одним и тем же лицом через оператора;

24, 25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Салымшы/заңды өкіл:
1) салымға ақша енгізуге, оның ішінде қатысушы банк ұсынған тәртіпте және мерзімдерде;
2) салымның жай-күйі туралы толық ақпарат алуға;
3) салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке толық көлемде бір жылда бір реттен асырмай аударуды жүзеге асыруға;
4) Шарт бойынша мемлекет сыйлықақысын алуға;
5) қатысушы банк Заңның талаптарына сай келмейді деп танылғанда және қатысушы банк пен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісім бұзылған жағдайда салымда жинақталған қаражат сомасын қатысушы банктің есептелген сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен, сондай-ақ есептелген нысаналы жинақ төлемдерімен (бар болса) бірге кез келген басқа қатысушы банкке аударуға;
6) жинақталған қаражат сомасын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, қатысушы банктің есептелген сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен бірге Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның атындағы бірыңғай тізілімде тіркелген салымға аударуға;
7) шетелдік білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда есептелген мемлекет сыйлықақысы мен қатысушы банктің сыйақысын, сондай-ақ есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке алғандағы жинақталған салым қаражатынан оқу ақысын төлеуді жүзеге асыруға;
8) салымшыға білім беру гранты тағайындалған жағдайда:
қатысушы банктің сыйақысы мен мемлекет сыйлықақысын әрі қарай есептеумен салымда қаражат жинақтауды жалғастыруға;
салымдағы қаражатты, есептелген нысаналы жинақ төлемдерді (бар болса) қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына ашылған (ашылатын) салымға аударуға;
нысаналы жинақ төлемдері есебінен қалыптастырылған салым қаражатын (бар болса) уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударуға;
салымдағы қаражатты, білімнің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерінің ақысын төлеуге аударуға;
салымның қаражатын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, қатысушы банктің капиталға айналған сыйақысымен және есептелген мемлекет сыйлықақысымен бірге алуға;
9) оқудың барлық кезеңдері үшін білім беру қызметтерінің ақысы төленгеннен кейін салымда қаражат қалған жағдайда, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, салымшы/заңды өкіл аталған соманы қатысушы банктің сыйақысымен және мемлекет сыйлықақысымен бірге алуға құқылы.
25. Қатысушы банк:
1) Шарт жасасу кезінде салымшының Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін, сондай-ақ салымшының атына оператор арқылы ашылған қолданыстағы білім беру жинақтау салымы туралы шартының немесе салымшы мен пайда алушы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау сақтандыруы шартының жоқтығын тексереді;

2) принимает на банковский счет вкладчика деньги;
3) ежемесячно начисляет вкладчику вознаграждение на сумму вклада, с учетом ежемесячной капитализации;
4) при поступлении премии государства, выплат целевых накоплений (при наличии), в течение двух рабочих дней зачисляет их на банковский счет вкладчика, в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан;
5) при предоставлении вкладчиком/законным представителем подтверждающих документов о зачислении в организацию образования либо в зарубежную организацию образования и соответствующего поручения о переводе денег, в течение одного рабочего дня перечисляет средства с вклада на банковский счет соответствующей организации образования/зарубежной организации образования в размере, согласно поручению вкладчика;
6) при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора, в течение трех рабочих дней со дня получения справки о размере суммы премии государства от оператора перечисляет премию государства в бюджет через оператора;
7) в случае досрочного расторжения Договора по инициативе вкладчика/законного представителя или прекращения обязательств по Договору в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения, выплачивает основную сумму вклада и начисленное вознаграждение не ниже ставки вознаграждения банка-участника вкладчику/законному представителю, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений;
8) при досрочном расторжении Договора по инициативе вкладчика/законного представителя или прекращения обязательств по Договору в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения зачисленную выплату целевых накоплений в течение трех рабочих дней перечисляет на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;
9) не выдает вкладчику/законному представителю наличными деньгами в процессе перевода средств вклада в другой банк-участник или на вклад третьего лица;
10) производит все расходные операции по вкладам после получения подтверждения от оператора;
11) при переводе средств вклада в другой банк-участник в платежном поручении указывает сумму зачисленных выплат целевых накоплений.
26. Вкладчик/законный представитель:
1) вносит деньги в национальной валюте – тенге;
2) предоставляет оригинал либо копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг из средств вклада в организации образования, находящиеся на территории Республики Казахстан;
3) предоставляет подтверждающие документы о зачислении (договор об оказании образовательных услуг, инвойс) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский либо русский язык, при оплате образовательных услуг из средств вклада в зарубежные организации образования;

2) салымшының банк шотына ақша қабылдайды;
3) ай сайынғы капиталдандыруды есепке ала отырып, салымшыға ай сайын салым сомасына сыйақы есептейді;
4) мемлекет сыйлықақысы, нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) түскен жағдайда екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес оларды салымшының банк шотына есепке жазады;
5) салымшы/заңды өкіл білім беру ұйымына не шетелдік білім беру ұйымына қабылдану туралы растау құжаттарын және ақша аудару туралы тиісті тапсырманы ұсынған жағдайда бір жұмыс күні ішінде салымшының тапсырмасына сәйкес мөлшерде салым қаражатын тиісті білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының банктік шотына аударады;
6) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде оператордан мемлекет сыйлықақысы сомасының мөлшері туралы анықтаманы алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оператор арқылы мемлекет сыйлықақысын бюджетке аударады;
7) салымшының/заңды өкілдің бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда немесе нысаналы мақсатын сақтамай мерзімнің өтуіне байланысты Шарт бойынша міндеттемелер тоқтатылған салымның негізгі сомасын және есептелген сыйақыны, есептелген нысаналы жинақ төлемдерді (бар болса) қоспағанда, салымшыға/заңды өкілге қатысушы банктің сыйақы мөлшерлемесінен төмен емес мөлшерде төлейді;
8) салымшының/заңды өкілдің бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда немесе нысаналы мақсатын сақтамай мерзімнің өтуіне байланысты Шарт бойынша міндеттемелер тоқтатылған есептелген нысаналы жинақ төлемдерін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударады;
9) салым қаражатын басқа қатысушы банкке немесе үшінші тұлғаның салымына аудару процесінде салымшыға/заңды өкілге қолма-қол ақшаны бермейді;
10) салымдар бойынша барлық шығыс операцияларын оператордан растама алғаннан кейін жүзеге асырады;
11) салым қаражатын басқа қатысушы банкке аудару кезінде төлем тапсырмасында есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын көрсетеді.
26. Салымшы/заңды өкіл:
1) ақшаны ұлттық валюта - теңгемен енгізеді;
2) салым қаражатынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың түпнұсқасын не көшірмесін ұсынады;
3) салым қаражатынан шетелдік білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке оқуға қабылдану туралы растау құжаттарын (білім беру қызметін көрсету туралы шарт, инвойс) нотариалды куәландырылған қазақ не орыс тіліндегі аудармасымен бірге ұсынады;

4) предоставляет свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ высшего образования или свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ послевузовского образования в соответствии с формами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями высшего и (или) послевузовского образования в образовательной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991), в случае получения средств вклада, в связи с присуждением вкладчику образовательного гранта для оплаты высшего или послевузовского образования;
5) предоставляет подтверждающий документ в случае получения средств вклада, в связи со смертью, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности вкладчика продолжать обучение вследствие состояния здоровья;
6) предоставляет подтверждающий документ организации образования/зарубежной организации образовании, в случае получения остатка средств вклада в связи с оплатой образовательных услуг за весь период обучения;
7) в случае изменения места жительства, реквизитов документа, удостоверяющего личность вкладчика, уведомляет в течение семи рабочих дней со дня изменений в произвольной форме;
8) не переводит вклад из одного банка-участника в другой в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года, в связи с начислением премии государства;
9) не осуществляет снятие средств вклада при переводе средств вклада из одного банка-участника в другой и переводе на вклад третьих лиц;
10) дает согласие на изъятие суммы премии государства, подлежащей возврату в бюджет, с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике, при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора;
11) дает согласие на изъятие суммы зачисленной выплаты целевых накоплений, подлежащей возврату на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора, с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике, при расторжении Договора.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В случае нарушения вкладчиком обязательств по Договору банк-участник расторгает Договор в одностороннем порядке, письменно уведомив вкладчика об этом за десять календарных дней до дня фактического расторжения Договора. При этом, вклад выплачивается вкладчику/законному представителю при первом требовании, премия государства по справке-выписке оператора возвращается в бюджет через оператора, согласно пункту 2 статьи 14 Закона, выплаты целевых накоплений (при наличии) возвращаются на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

4) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімге ақы төлеу үшін салымшыға білім беру гранты тағайындалуына байланысты салым қаражаты алынатын жағдайда "Жоғары және (немесе) жоғары оқуынан кейн білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 4991 болып тіркелген) бекітілген нысандарға сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім беру грантын беру туралы куәлікті немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім грантын беру туралы куәлікті ұсынады;
5) салымшының қаза болуына, соттың оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тануы не қайтыс болды деп жариялауы немесе оның денсаулық жағдайы салдарынан оқуын жалғастыра алмауына байланысты салым қаражатын алу жағдайында растау құжаттарын ұсынады;
6) барлық оқу кезеңі үшін білім беру қызметтерінің ақысы төленуіне байланысты салымда қалған қаражатты алу жағдайында білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының растау құжатын ұсынады;
7) салымшының тұрғылықты орны, жеке басын куәландыратын құжатының деректемелері өзгерген жағдайда өзгеріс енгізілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бұл туралы қатысушы банкке еркін нысанда хабарлайды;
8) мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аудармайды;
9) салым қаражатын бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке және үшінші тұлғаның атындағы салымға аудару кезінде салым қаражатын алмайды;
10) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар болғанда салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шоттарынан бюджетке қайтаруға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын алуына келісімін береді;
11) Шартты бұзған кезде салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына қайтарылуға жататын тиіс нысаналы жинақ төлемдерінің есептелген сомасын алуға келісім береді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Салымшы Шарт бойынша міндеттемелерін бұзған жағдайда қатысушы банк Шарттың нақты бұзылу күніне дейін күнтізбелік он күн бұрын салымшыны бұл туралы жазбаша ескертіп, Шартты біржақты тәртіппен бұзады. Бұл жағдайда салым салымшыға/заңды өкілге оның бірінші талабы бойынша төленеді, мемлекет сыйлықақысы Заңның 14-бабының 2-тармағына сәйкес оператордың анықтама-үзіндісі бойынша бюджетке оператор арқылы қайтарылады, нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына қайтарылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. Вклад является объектом обязательного страхования депозитов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан". Банк-участник является участником системы обязательного гарантирования депозитов на основании свидетельства № _____ от "___" _____ года.
В случае если Банком-участником является Национальный оператор почты, сохранность вклада обеспечивается путем размещения его в государственные ценные бумаги и иные ликвидные финансовые инструменты, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О почте".";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. В случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств, принятых по Договору, виновная Сторона несет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Оплата суммы неустойки (пени, штрафа) не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
36. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках Договора без предварительного письменного согласия другой Стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.";
в пункт 37 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. Сторона, для которой в силу обстоятельств, указанных в пункте 37 Договора, создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по Договору, обязана не позднее семи календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую Сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.
39. Не уведомление или несвоевременное извещение о наступивших чрезвычайных обстоятельствах лишает соответствующую Сторону права ссылаться на какую-нибудь из них в качестве основания, освобождающего ее от ответственности за неисполнение договорных обязательств.";
в пункты 40 и 41 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"30. Салым "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналасқан депозиттерді міндетті кепілдендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерді міндетті кепілдендірудің нысаны болып табылады.
Қатысушы банк _____ жылғы "___"_____ №_____ куәліктің негізінде депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылады.
Егер қатысушы банк Ұлттық пошта операторы болып табылған жағдайда, салымның сақталуы "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оны мемлекеттiк бағалы қағаздарға және өзге де өтiмдi қаржы құралдарына орналастыру арқылы қамтамасыз етіледі.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Тараптар Шарт бойынша қабылдаған міндеттерін орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда айыпты Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікке тартылады.";
35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Тұрақсыздық айыппұлы (өсімпұл, айыппұл) сомасын төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
36. Тараптар Шарттың шеңберінде алған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайларды қоспағанда екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндет алады.
37. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда Шартқа қол қойылғаннан кейін басталған және Шарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе жарым-жартылай орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.
38. Шарттың 37-тармағында көрсетілген мән-жайларға байланысты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған Тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл жайында екінші Тарапқа хабарлауы тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген фактілер уәкілетті ұйымдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.
39. Төтенше жағдайлардың орын алғандығы туралы уақытында ескертпеу немесе хабарламау бұл Тарапты шарттық міндеттемелерін орындау жауапкершілігінен босататын себеп ретінде оларға жүгіну құқынан айырады.
40. Шартты жасасу және орындау процесінде туындайтын немесе оған қатысты барлық келіспеушіліктер мен дауларды Тараптар он күндік мерзімде бірлесіп қарауға міндеттенеді. Туындаған даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
41. Шарт қатысушы банкке салымның бастапқы сомасы (минималды бір жолғы жарна) енгізілген сәттен бастап күшіне енеді.

"42. В случае, если вклад не востребован вкладчиком/законным представителем по окончании срока его размещения и/или ни одна из Сторон не выразит намерения прекратить его действие, то по усмотрению банка-участника, Договор продлевается автоматически на тот же срок и на тех же условиях, с начислением вознаграждения по ставке вознаграждения, действующей для данного вида вклада на день продления срока размещения вклада.";
в пункт 43 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 44, 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"44. В случае изменения информации, указанной в Договоре, соответствующая Сторона обязана уведомить другую Сторону о таких изменениях в течение семи рабочих дней.
45. В части, не урегулированной Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
46. Договор составлен в четырех экземплярах по два экземпляра для каждой из Сторон на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.";
в пункт 47 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Юридические адреса и реквизиты Сторон";
в Типовом договоре образовательного накопительного страхования, утвержденном указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Согласие на сбор и обработку персональных данных, раскрытие тайны страхования, целевых накоплений (при наличии) Страховой организации-участнику и оператору предоставляется Страхователем (Законным представителем) до заключения Договора при оформлении заявления на страхование.
Страховая организация-участник и оператор несут ответственность за распространение персональных данных, раскрытие тайны страхования, целевых накоплений (при наличии) Страхователя и Застрахованного в соответствии с законодательством Республики Казахстана.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В Договоре используются следующие понятия:
1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;

42. Егер салым салымшымен/заңды өкілмен оны орналастыру мерзімі аяқталғаннан кейін талап етілмесе және/немесе Тараптардың бірде біреуі оның қолданысын тоқтатуға ниет білдірмесе, онда қатысушы банктің қарастыруы бойынша Шарт мерзімі салымды орналастыру мерзімін ұзарту күніне осы салым түріне қолданылатын сыйақы мөлшерлемесі бойынша сыйақыны есептеумен оның қолданылу мерзіміне автоматты түрде және сол шарттарда ұзартылады.
43. Шартқа енгізілетін кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша жазбаша келісімдерді жасау және қол қою жолымен жүргізіледі.
44. Шартта көрсетілген ақпарат өзгерген жағдайда тиісті Тарап екінші Тарапты бұл өзгерістер туралы жеті жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
45. Шартпен реттелмейтін бөлікте Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
46. Шарт бірдей заңды күші бар төрт данада Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
47. Шартқа қоса берілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шартта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке деректерді жинауға және өңдеуге, Қатысушы - сақтандыру ұйымының және оператордың сақтандыру, нысаналы жинақтар (бар болса) құпиясын ашуға келісімді Сақтанушы (Заңды өкіл) Шарт жасасқанға дейін сақтандыруға өтінішті ресімдеу кезінде береді.
Қатысушы - сақтандыру ұйымы мен оператор Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректердi таратуға, Сақтанушы мен Сақтандырылушының сақтандыру, нысаналы жинақтар (бар болса) құпиясын ашуға жауапты болады.";
мынадай мазмұндағы 4-1- тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Шартта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;
2) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі - нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;

3) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.
Иные понятия, используемые в Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Период действия Договора, размеры страховой суммы, страховой премии (страховых взносов), порядок и сроки уплаты страховой премии (страховых взносов) по Договору";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Оплата страховой премии (страховых взносов) Страховой организации-участнику осуществляется за счет собственных средств Страхователя и за счет выплат целевых накоплений Выгодоприобретателя (при наличии).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Оплата страховой премии (страховых взносов) Страховой организации-участнику осуществляется:
единовременно (страховая премия) - в срок до "___" _________ ____ года;
в рассрочку (страховые взносы) – ежемесячно, ежеквартально, один раз в полгода или один раз в год.
Оплата страховых взносов осуществляется не позднее "_____" _____________.";
подпункт 3) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"3) смерть Застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 12 Договора.";
подпункт 7) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"7) алкогольного (наркотического) опьянения, в том числе управление транспортным средством в состоянии алкогольного (наркотического) опьянения;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При поступлении Выгодоприобретателя на обучение в юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – организация образования) или юридическое лицо, созданное и действующее за пределами территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – зарубежная организация образования), Страхователь (Выгодоприобретатель) предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:
1) заявление на осуществление страховой выплаты;
2) копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг в организации образования;

3) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.
Шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі, сақтандыру сомасының, сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) мөлшері, Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу тәртібі және мерзімі";
мынадай мазмұндағы 9-1- тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу Сақтанушының өз қаражаты есебінен және Пайда алушының нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) есебінен жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу:
бір рет (сақтандыру сыйлықақысы) - ____ жылғы "__" ________ дейінгі мерзімде;
бөліп төлеу (сақтандыру жарналары) - ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда бір рет немесе жылына бір рет.
Сақтандыру жарналарын төлеу "__" ________ кешіктірілмей жүзеге асырылады.";
11-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Шарттың 12-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде Сақтанушының қайтыс болуы.";
12-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) алкогольдік (есірткілік) масаңдық, оның ішінде алкогольдік (есірткілік) масаңдық күйінде көлік жүргізу;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Пайда алушы Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі - білім беру ұйымы) немесе Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі - шетелдік білім беру ұйымы) оқуға қабылданған жағдайда Сақтанушы (Пайда алушы) Қатысушы-сақтандыру ұйымына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға өтініш;
2) білім беру ұйымдарында білім беру қызметтеріне ақы төлеу кезінде білім беру қызметтерін көрсету шартының көшірмесі;

3) подтверждающие документы о зачислении (договор об оказании образовательных услуг, инвойс) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский либо русский язык, при оплате образовательных услуг в зарубежную организацию образования;
4) документы необходимые для открытия банковского счета в режиме "эскроу-счета" на имя Выгодоприобретателя с ограничением права данного лица на совершение расходных операций по банковскому счету исключительно в целях оплаты услуг образования в зарубежную организацию образования и перевода суммы страховой выплаты на этот счет.
При присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь (Выгодоприобретатель) предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:
1) заявление на осуществление страховой выплаты либо продление срока действия Договора и направление страховой выплаты на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования, либо на перевод выкупной суммы по Договору, с учетом премии государства, на оплату Договора в пользу третьего лица;
2) заявление на осуществление перевода зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии) на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
3) свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ высшего образования или свидетельство о присуждении образовательного гранта по группам образовательных программ послевузовского образования в соответствии с формами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями высшего и (или) послевузовского образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991).";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Сумму выплат целевых накоплений (при наличии), зачисленную по Договору, при присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь, в случае смерти Страхователя - Выгодоприобретатель либо его законный представитель, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, вправе:
1) перевести на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора, для использования в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования либо возврата в долларах США по курсу валют на момент перевода на целевой накопительный счет Выгодоприобретателя, открытый в едином накопительном пенсионном фонде;

3) шетелдiк бiлiм беру ұйымына бiлiм беру қызметiне ақы төлеу кезiнде қазақ не орыс тiлiндегi нотариалды куәландырылған аудармасы бар оқуға қабылданғаны туралы растайтын құжаттар (бiлiм беру қызметiн көрсету туралы шарт, инвойс);
4) Пайда алушының банктік шот бойынша шығыс операцияларын жасау құқығын шектей отырып, шетелдік білім беру ұйымына білім беру қызметіне ақы төлеу мақсатында ғана осы тұлғаның атына "эскроу-шот" режиміндегі банктік шот ашу және сақтандыру төлемі сомасын осы шотқа аудару үшін қажетті құжаттар.
Пайда алушыға білім беру гранты тағайындалған жағдайда Сақтанушы (Пайда алушы) Қатысушы-сақтандыру ұйымына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға не Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және сақтандыру төлемін білімнің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеу үшін жұмсауға не мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын аударуға, үшінші тұлғаның пайдасына Шартты төлеуге өтініш;
2) есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына аударуды жүзеге асыруға өтініш;
3) "Жоғары және (немесе) жоғары оқуынан кейн білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 4991 болып тіркелген) бекітілген нысандарға сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім беру грантын беру туралы куәлік немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының топтары бойынша білім грантын беру туралы куәлік.";
мынадай мазмұндағы 14-1- тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Шарт бойынша есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын (бар болса), Пайда алушыға білім гранты тағайындалған жағдайда, Сақтанушы, Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - пайда алушы не оның заңды өкілі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда:
1) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында пайдалану үшін уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына аударуға немесе аудару кезіндегі валюталар бағамы бойынша АҚШ долларында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында ашылған Пайда алушының нысаналы жинақтау шотына қайтаруға;

2) продлить срок действия Договора и направить страховую выплату по Договору на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования.";
пункты 18, 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"18. При поступлении Выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования страховая выплата осуществляется путем перевода суммы денег на банковский счет в режиме "эскроу-счета" в срок, предусмотренный пунктом 17 Договора.
19. Расходы по открытию банковского счета в режиме "эскроу-счета" оплачиваются за счет средств Страховой организации-участника.
20. При превышении размера страховой выплаты суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора, страховая выплата, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), в размере суммы превышения подлежит выплате Выгодоприобретателю либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законному представителю.
21. Страховая организация-участник предоставляет Страхователю (Выгодоприобретателю) отсрочку оплаты страховых выплат на срок не более трех лет при отчислении из организации образования или зарубежной организации образования.
Страховая организация-участник осуществляет выплату выкупной суммы, за вычетом начисленной премии государства, подлежащей возврату в бюджет, и зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежащей возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора в следующих случаях:
1) не восстановление Выгодоприобретателя в отчисленной организации образования или зарубежной организации образования;
2) не поступление на обучение в другую организацию образования или зарубежную организацию образования.";
в заголовок главы 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При смерти Выгодоприобретателя либо вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим, Страхователь, при смерти Страхователя - его наследники, вправе:
1) заменить Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) получить выкупную сумму по Договору с сохранением начисленной премии государства.
При этом, зачисленная сумма выплат целевых накоплений наследуется в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. В случае признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим или неспособности продолжать обучение вследствие состояния здоровья Выгодоприобретателя, Страхователь, при смерти Страхователя - его наследники, вправе:

2) білім берудің басқа деңгейлерін алу мақсатында Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және Шарт бойынша сақтандыру төлемін білім беру қызметтеріне ақы төлеуге жұмсауға құқылы.";
18-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
19, 20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. "Эскроу шот" режимінде банк шотын ашуға арналған шығыстар Қатысушы-сақтандыру ұйымының қаражаты есебінен төленеді.
20. Сақтандыру төлемiнiң сомасы Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн оқудың бүкiл кезеңi үшiн бiлiм беру қызметiне ақы төлеу сомасынан асып кеткен жағдайда артық сома мөлшеріндегі сақтандыру төлемi, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Пайда алушыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкіліне төленуі тиіс.
21. Білім беру ұйымынан немесе шетелдік білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда Қатысушы - сақтандыру ұйымы Сақтанушыға (Пайда алушыға) үш жылдан аспайтын мерзімге сақтандыру төлемдерін төлеу мерзімін кейінге қалдырады.
Қатысушы - сақтандыру ұйымы мына жағдайларда бюджетке қайтаруға жататын есепке жатқызылған мемлекет сыйлықақысын және уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жататын есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) шегере отырып, сатып алу сомасын:
1) Пайда алушы шығарылған білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына қалпына келтірілмегенде;
2) басқа білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына қабылданбағанда төлейді.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Шарт бойынша төлем шарттары және сатып алу сомасының мөлшері";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Пайда алушы қайтыс болғанда не оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - оның мұрагерлері:
1) Пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен ауыстыруға;
2) есептелген мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын алуға құқылы.
Бұл ретте есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің сомасы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мұраға қалдырылады.";
мынадай мазмұндағы 22-1- тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Сот әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп таныған немесе денсаулық жағдайына байланысты Пайда алушының оқуды жалғастыруға қабілеті болмаған жағдайда, Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - оның мұрагерлері:

1) заменить Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) получить выкупную сумму по Договору с сохранением начисленной премии государства.
При этом, зачисленная сумма выплат целевых накоплений переводится Страховой организацией-участником на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора в течение семи рабочих дней со дня поступления документов, подтверждающих наступление событий, предусмотренных частью первой настоящего пункта.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. При смерти Застрахованного, наступившей в период действия Договора и не являющейся страховым случаем в соответствии с условиями Договора, действие Договора прекращается с даты смерти Застрахованного, и наследники Застрахованного имеют право получить выкупную сумму, при ее наличии. В этом случае премия государства подлежит возврату в бюджет, сумма выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежит возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
25. Страхователь имеет право получить выкупную сумму, при наличии таковой, обратившись с заявлением о досрочном прекращении Договора или при прекращении Договора по инициативе Страховой организации - участника. В этом случае премия государства подлежит возврату в бюджет, выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежат возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Страховая организация - участник при выплате выкупной суммы, при наличии таковой, вправе удержать сумму денег в размере задолженности Страхователя по просроченным страховым взносам, причитающимся к уплате до наступления даты досрочного прекращения, начисленную сумму премии государства, зачисленную выплату целевых накоплений (при наличии) на дату расторжения Договора, а также любую другую задолженность Страхователя перед Страховой организации-участником, в том числе расходы, связанные с конвертацией.";
подпункт 2) пункта 30 изложить в следующей редакции:
"2) отказать в страховой выплате:
по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан и Правилами;
при смерти Застрахованного по причине, не являющейся страховым случаем;
при сообщении Страхователем заведомо ложных сведений о состоянии здоровья, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
если событие с Застрахованным произошло в период, когда страховая защита по Договору не действовала;
при не предоставлении Страховой организации-участнику документов, подтверждающих причину смерти Застрахованного, и (или) не установление причины смерти Застрахованного, в том числе отказ от проведения патологоанатомического вскрытия на основании письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни.
В случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта Договора, Страховая организация-участник осуществляет выплату выкупной суммы с возвратом премии государства в бюджет и зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.";

1) Пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен ауыстыруға;
2) есептелген мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын алуға құқылы.
Бұл ретте, Қатысушы - сақтандыру ұйымы есептелген нысаналы жинақ төлемдерін осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген оқиғалардың басталғанын растайтын құжаттар келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған Пайда алушынының банктік шотына аударады.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Шарттың қолданылу кезеңі ішінде Сақтандырылушы қайтыс болғанда және бұл Шарт талаптарына сәйкес сақтандыру жағдайы болып табылмайтын жағдайда Шарт Сақтандырылушы қайтыс болған күннен бастап бұзылады, ал Сақтандырылушының мұрагерлері, сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, алуға құқылы. Бұл жағдайда мемлекет сыйлықақысы бюджетке қайтарылуға жатады, нысаналы жинақ төлемдер сомасы (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жатады.
25. Сақтандырушы сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, Шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы өтініш беру арқылы немесе Қатысушы-сақтандыру ұйымының бастамасы бойынша Шарт бұзылған жағдайда алуға құқылы. Бұл ретте мемлекет сыйлықақысы бюджетке қайтарылуға жатады, нысаналы жинақ төлемдер сомасы (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жатады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сатып алу сомасын төлеу кезінде, егер бар болса, мерзімінен бұрын тоқтатылған күнге дейін мерзімі өткен сақтандыру жарналары бойынша Сақтанушының берешегі көлеміндегі ақша сомасын, Шартты бұзу күніне мемлекет сыйлықақысының есептелген сомасын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса), сондай-ақ Сақтанушының Қатысушы-сақтандыру ұйымы алдындағы кез келген басқа берешекті, оның ішінде айырбастауға байланысты шығыстарды ұстап қалуға құқылы.";
30-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру төлемінен бас тартуға:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қағидаларда көзделген негіздер бойынша;
сақтандыру жағдайы болып табылмайтын себептер бойынша Сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда;
Сақтанушы денсаулық жағдайы, сақтандыру тәуекелі, сақтандыру жағдайы және оның салдары туралы көрінеу жалған ақпарат берген жағдайда;
егер оқиға Сақтанушымен Шарт бойынша сақтандыру қорғауы қолданыста болмаған кезеңде орын алса;
Қатысушы-сақтандыру ұйымына Сақтанушының қайтыс болу себебін растайтын құжаттар ұсынылмаған және (немесе) Сақтандырылушының қайтыс болу себебі анықталмаған, оның ішінде жұбайының, жақын туыстарының немесе заңды өкiлдерiнiң жазбаша өтiнiшi немесе сол адам тірі кезінде берген жазбаша өсиетi негізінде патологоанатомиялық сараптаманы жүргізуден бас тартқан жағдайда.
Шарттың осы тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда Қатысушы-сақтандыру ұйымы мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке және есептелген нысаналы жинақ төлемдерді (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтара отырып, сатып алу сомасын төлейді.";

пункты 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"31. Страхователь вправе:
1) требовать от Страховой организации-участника исполнения принятых в соответствии с Договором обязательств;
2) получить полную информацию по Договору;
3) расторгнуть Договор с получением выкупной суммы, за исключением начисленной премии государства, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
4) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, перевести выкупную сумму с учетом начисленной премии государства и зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в любую другую страховую организацию-участник;
5) при присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь (при смерти Страхователя - Выгодоприобретатель либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель) вправе:
получить страховую выплату по Договору, рассчитанную с учетом инвестиционного дохода и начисленной премии государства, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
продлить срок действия Договора и направить страховую выплату по Договору на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
перевести выкупную сумму по Договору с учетом инвестиционного дохода и премией государства на оплату договора страхования, заключенного (заключаемого) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
перевести по заявлению всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на Договор, на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
32. Страховая организация-участник:
1) проверяет соответствие Выгодоприобретателя требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, заключенного в пользу Выгодоприобретателя или договора образовательного накопительного вклада, по которым Выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом;
2) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, уведомляет Страхователя в течение 3 (трех) рабочих дней;
3) при неполучении страхового взноса (за исключением первого) в установленный Договором срок, уведомляет Страхователя о необходимости уплаты очередного страхового взноса. Уведомление о необходимости уплаты страховых взносов направляется Страхователю способом, позволяющим подтвердить отправку уведомления;

31, 32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Сақтандырушы:
1) Қатысушы-сақтандыру ұйымынан Шартқа сәйкес өзіне алған міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) Шарт бойынша толық ақпарат алуға;
3) есептелген мемлекет сыйлықақысын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, сатып алу сомасын ала отырып Шартты бұзуға;
4) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда сатып алу сомасын есептелген мемлекет сыйлықақысымен және есептелген нысаналы жинақ төлемдерімен (бар болса) қоса кез келген басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударуға;
5) Пайда алушыға білім беру грантын тағайындаған жағдайда Сақтанушы (Сақтанушы қайтыс болған жағдайда - Пайда алушы немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі):
инвестициялық кіріс пен есептелген мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, есептелген Шарт бойынша сақтандыру төлемін, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, алуға;
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және басқа білім деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеуге Шарт бойынша сақтандыру төлемін бағыттауға;
инвестициялық кіріс пен есептелген мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына жасалатын (жасалған) сақтандыру шартына төлеуге аударуға құқылы;
6) өтініш бойынша бұрын Шартқа есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына аударуға құқылы.
32. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Пайда алушының Заңда белгiленген талаптарға сәйкестiгiн, сондай-ақ Пайда алушының пайдасына жасалған қолданыстағы сақтандыру шартының немесе Пайда алушы мен салымшы бiр тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шарттың болмауын тексереді;
2) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда бұл туралы Сақтанушыны 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
3) Шартта белгiленген мерзiмде сақтандыру жарнасын (бiрiншiсiн қоспағанда) алмаған жағдайда Сақтанушыға кезектi сақтандыру жарнасын төлеу қажеттiгi туралы хабарлайды. Сақтанушыға сақтандыру сыйлықақыларын төлеу қажеттігі туралы хабарлама хабарламаның жіберілгенін растауға мүмкіндік беретін тәсілмен жіберіледі;

4) при досрочном расторжении Договора по инициативе Страхователя, выплачивает выкупную сумму по Договору, за исключением премии государства, подлежащей возврату в бюджет и зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии), подлежащей возврату на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
5) переводит выкупную сумму, с учетом начисленной премии государства и зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в другую Страховую организацию-участник, при заключении Страхователем договора образовательного накопительного страхования с другой страховой организацией-участником;
6) не выдает Страхователю (Выгодоприобретателю) наличными деньгами в процессе перевода страховой выплаты в организацию образования, выкупной суммы, начисленной премии государства, зачисленной выплатой целевых накоплений (при наличии) в другую страховую организацию-участник или при заключении договора страхования в пользу третьего лица.
33. Страхователь (Выгодоприобретатель):
1) представляет в заявлении на заключение Договора все известные ему сведения, имеющие существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая, и несет ответственность за представленные сведения;
2) оплачивает страховую премию (страховые взносы) наличными деньгами либо безналичными денежными средствами в сроки и на условиях, установленных Договором;
3) предоставляет Страховой организации-участнику документы в случаях и объеме установленные Договором;
4) при превышении размера страховой выплаты полной суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора предоставляет подтверждающий документ организации образования или зарубежной организации образовании для получения страховой выплаты в размере суммы превышения, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
5) в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней представляет Страховой организации-участнику копии подтверждающих документов в отношении Выгодоприобретателя при его зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования или зарубежной организации образования, в том числе в связи с выпуском;
6) осуществляет возврат использованной суммы премии государства, сумму выплаты целевых накоплений (при наличии) на дату расторжения Договора, в случае превышения вышеуказанной суммы над выкупной суммой.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 3) пункта 11 Договора "смерть Застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 12 Договора" Выгодоприобретатель (Законный представитель) предоставляет Страховой организации-участнику следующие документы:

4) Сақтанушының бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, бюджетке қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысын және уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылуға жататын есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Шарт бойынша сатып алу сомасын төлейді;
5) Сақтанушы басқа Қатысушы- сақтандыру ұйымымен білім беру жинақтау сақтандыру шартын жасасқан жағдайда есептелген мемлекет сыйлықақысын және есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке ала отырып, сатып алу сомасын басқа Қатысушы-сақтандыру ұйымына аударады;
6) білім беру ұйымына сақтандыру төлемін, сатып алу сомасын және есептелген мемлекет сыйлықақысын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аудару барысында немесе үшінші тұлғаның пайдасына сақтандыру шартын жасасу кезінде Сақтанушыға (Пайда алушыға) ақшаны қолма-қол ақша түрінде бермейді.
33. Сақтанушы (Пайда алушы):
1) Шарт жасасуға өтініште сақтандыру жағдайының болу ықтималдығын айқындау үшiн айтарлықтай маңызы бар өзiне белгiлi барлық ақпаратты көрсетеді және ұсынылған мәлімет үшiн жауапты болады;
2) сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) Шартта белгiленген мерзiмдерде және шарттарда қолма-қол немесе қолма-қол емес ақшалай нысанда төлейді;
3) Шартта белгіленген жағдайларда және көлемде Қатысушы-сақтандыру ұйымына құжаттарды береді;
4) сақтандыру төлемінің мөлшері оқудың барлық кезеңі үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеуге толық сомадан асып кеткен жағдайда, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін артылған сома мөлшерінде сақтандыру төлемін алуға білім беру ұйымының немесе шетелдік білім беру ұйымының растайтын құжатын ұсынады;
5) Пайда алушы оқуға қабылданған, ауысқан, академиялық демалыс ресімдеген, қайта қабылданған, білім беру ұйымынан немесе шетелдік білім беру ұйымынан шығарылған, оның ішінде оқу бітіруіне байланысты шығарылған жағдайда оған қатысты растайтын құжаттарды 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады;
6) Шарт бұзылған күнге мемлекет сыйлықақысының пайдаланылған сомасын, нысаналы жинақ төлемдерінің сомасын (бар болса) жоғарыда көрсетілген сома сатып алу сомасынан асып кеткен жағдайда қайтаруды жүзеге асырады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Шарттың 11-тармағының 3) тармақшасында көзделген "Шарттың 12-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде Сақтанушының қайтыс болуы" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Пайда алушы (Заңды өкіл) Қатысушы-сақтандыру ұйымына мына құжаттарды ұсынады:

1) уведомление о событии, имеющем признаки страхового случая;
2) копия свидетельства о смерти либо уведомление о смерти, полученное посредством веб-портала "электронного правительства";
3) копия медицинского свидетельства о смерти Застрахованного (с указанием причины смерти);
4) выписка из истории болезни;
5) если правоохранительными органами рассматривался вопрос о возбуждении уголовного дела по факту события (несчастного случая), произошедшего с Застрахованным, Страховая организация-участник вправе затребовать справку с правоохранительных органов по факту регистрации причинения вреда жизни и здоровью Застрахованного, а при регистрации в едином реестре досудебных расследований (ЕРДР) - постановление о прекращении уголовного дела либо приговор суда;
6) копия заключения судебно-медицинской экспертизы или патологоанатомического исследования о причинах и обстоятельствах наступления смерти с результатами химико-токсикологического исследования, заверенную печатью и подписью юридического лица, выдавшего данный документ (если проведение экспертизы или исследования предусмотрено нормативными правовыми актами Республики Казахстан).
При непредставлении Выгодоприобретателем (Законным представителем) документов, подтверждающих наступление страхового случая, Страховая организация-участник не позднее 35 (тридцати пяти) рабочих дней с даты получения уведомления от Выгодоприобретателя (Законного представителя) о наступлении страхового случая направляет в адрес Выгодоприобретателя (Законного представителя) уведомление о недостающих документах.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Страхователь вправе направить заявление о внесении изменений и дополнений в Договор в случаях:
1) замены Выгодоприобретателя;
2) изменения персональных данных Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя;
3) изменения размера и сроков уплаты страховой премий (страховых взносов - при уплате страховой премии в рассрочку);
4) другие изменения с согласия Страховой организации-участника с учетом ограничений, установленных Правилами и законодательством Республики Казахстан.";
в пункт 40 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 42 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

1) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиға туралы хабарлама;
2) қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама;
3) Сақтанушының қайтыс болуы туралы медициналық анықтаманың көшірмесі (қайтыс болу себебін көрсете отырып);
4) ауру тарихынан үзінді;
5) егер құқық қорғау органдары Сақтандырылушының басынан өткен оқиға (жазатайым оқиға) фактісі бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені қараса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы құқық қорғау органдарынан Сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіргенін тіркеу фактісі туралы анықтаманы, ал сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (СДТБТ) тіркелген жағдайда - қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны не сот үкімін талап етуге құқылы;
6) осы құжатты берген заңды тұлғаның мөрімен және қолымен куәландырылған химиялық-токсикологиялық зерттеу нәтижелері бар сот-медициналық сараптама немесе өлімнің себептері мен жағдайлары туралы патоанатомиялық зерттеу қорытындысының көшірмесі (егер сараптама немесе зерделеу Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделсе).
Пайда алушы (Заңды өкіл) сақтандыру жағдайының басталғанын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Пайда алушыдан (Заңды өкілден) сақтандыру жағдайы туралы хабарламаны алған күннен бастап 35 (отыз бес) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру жағдайы басталған кезде Пайда алушыға (Заңды өкілге) құжаттардың жетіспейтіні туралы хабарлама жібереді.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Сақтанушы:
1) Пайда алушыны ауыстырған;
2) Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының дербес деректерін өзгерткен;
3) сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері мен төлеу мерзімдерін өзгерткен (сақтандыру жарналары - сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеу кезінде);
4) Қатысушы-сақтандыру ұйымының келісімімен Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулерді ескере отырып, өзге де өзгерістер болған жағдайларда Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш жіберуге құқылы.
40. Сақтанушының Шартқа өзгерістер енгізу туралы өтініші оны Қатысушы- сақтандыру ұйымы қабылдағаннан және ол барлық қажетті құжаттарды алғаннан кейін Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарттың қолданылуының әрбір жылдығында сақтандыру сомасының мөлшерін, Шартқа қосымшаға сәйкес сатып алу сомаларын сақтандырудың өткен жылға нақты алынған сақтандыру жарналарын (аванстық төлемдерді қоса алғанда) негізге ала отырып, Қағидаларда белгіленген тәртіппен, қайта есептеуді жүзеге асыруға құқылы.";

пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. При нарушении Страхователем (Выгодоприобретателем) или в порядке и случае, предусмотренные Гражданским Кодексом Республики Казахстан, его законным представителем обязательств по Договору, Страховая организация-участник имеет право расторгнуть Договор в одностороннем порядке, письменно уведомив Страхователя об этом за 10 (десять) календарных дней до дня фактического расторжения Договора. При этом, выкупная сумма по Договору выплачивается Страхователю при первом требовании, премия государства по справке-выписке оператора возвращается в бюджет через оператора, выплаты целевых накоплений (при наличии) возвращаются на банковский счет Выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.
46. При необходимости досрочного расторжения Договора по инициативе законного представителя несовершеннолетнего Выгодоприобретателя, не достигшего 18 лет, в Страховую организацию-участнику предоставляются документы, удостоверяющие право законного представительства от имени несовершеннолетнего Выгодоприобретателя (документы, выданные органом опеки и попечительства).";
дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:
"54-1. По соглашению сторон Договор может быть дополнен условиями, улучшающие положение Страхователя и не противоречащие требованиям законодательства Республики Казахстан.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Договор оформляется на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
в Типовом соглашении о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и банком-участником, утвержденным указанным приказом:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) образовательный накопительный вклад (далее – вклад) – деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, в том числе за счет выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях оплаты образования в соответствии с законами Республики Казахстан, капитализированные вознаграждения банка-участника и премию государства;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, Национальный оператор почты, отвечающие установленным Законом требованиям и заключившие соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;";

45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Сақтанушы (Пайда алушы) немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен оның заңды өкілі Шарт бойынша міндеттемелерді бұзған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шартты іс жүзінде бұзу күнінен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде Сақтанушыны хабардар ете отырып, біржақты тәртіппен Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Шарт бойынша сатып алу сомасы Сақтанушыға бірінші талап ету бойынша төленеді, оператордың өтініші бойынша мемлекет сыйлықақысы оператор арқылы бюджетке қайтарылады, нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) уәкілетті операторда ашылған Пайда алушының банктік шотына қайтарылады.
46. 18 жасқа толмаған кәмелетке толмаған Пайда алушының заңды өкілінің бастамасы бойынша Шартты мерзімінен бұрын бұзуға Қатысушы-сақтандыру ұйымына кәмелетке толмаған Пайда алушының атынан заңды өкілдік ету құқығын куәландыратын құжаттарды (қорғаншылық және қамқоршылық органдарынан құжаттар) ұсынған кезде жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 54-1- тармақпен толықтырылсын:
"54-1. Тараптардың келісімі бойынша Шарт Сақтанушының жағдайын жақсартатын және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін талаптармен толықтырылуы мүмкін.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Шарт бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде жасалған.";
қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы банк арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімде:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі - салым) – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдері есебінен жарналарын, қатысушы банктің капиталдандырылған сыйақылары мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;"
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қатысушы банк – осы Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі, Ұлттық пошта операторы;";

дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 17) и 18) следующего содержания:
"17) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;
18) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Банк-участник принимает вклады от вкладчиков или вносителей, начисляет вознаграждение и зачисляет премию государства, выплаты целевых накоплений (при наличии) на банковские счета вкладчиков, а оператор осуществляет расчет суммы премии государства подлежащей зачислению на вклады, зарегистрированные в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе, и представляет его банку-участнику.
3. Договор вклада заключается на срок не менее трех лет, по истечении которого действие договора вклада продлевается автоматически на тот же срок или на иной срок по соглашению сторон, либо заключается с другим банком-участником по выбору вкладчика с переводом остатка денег. Вклады открываются в тенге.";
в пункт 16 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Вкладчик либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель вправе перевести сумму накопленных средств с начисленной премией государства на вклад третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан, зарегистрированный в едином реестре договоров об образовательном накопительном вкладе, за исключением зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии). Премия государства, поступившая вкладчику при переводе с вкладов третьих лиц, подлежит возврату в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 14 Закона.";

мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;";
мынадай мазмұндағы 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі - нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;
18) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қатысушы банк салымшылардан немесе енгізушілерден салымдарды қабылдайды, салымшылардың банктік шоттарына сыйақыны есепке жазады және мемлекет сыйлықақысын, нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке жазады, ал оператор білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салымдарға есептелуге жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын есептеуді жүзеге асырады және оны қатысушы банкке ұсынады.
3. Салым шарты кемінде үш жылға жасалады, ол аяқталғаннан кейін салым шартының қолданылу мерзімі автоматты түрде сол мерзімге немесе тараптардың келісімімен өзге мерзімге ұзартылады не қалған ақша аударыла отырып, салымшының таңдауы бойынша басқа қатысушы банкпен жасалады. Салымдар теңгемен ашылады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі салымның ақшасын бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке толық көлемде жылына бір рет қана аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Қаражатты бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке салымшы тарапынан қатысушы банк пен салымшы арасындағы білім беру жинақтау салымы туралы шарттың талаптарын бұзу болып есептелмейді, бұл ретте мемлекет сыйлықақысы бастапқы салым шартының жасалу күні ескеріле отырып есепке жазылады.
17. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі жинақталған қаражат сомасын есепке жазылған мемлекет сыйлықақысымен бірге, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның атындағы білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімінде тіркелген салымға аударуға құқылы. Үшінші тұлғалардың салымдарынан аудару кезінде түскен мемлекет сыйлықақысы Заңның 14-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда қайтаруға жатады.";

дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Вкладчик либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель вправе перевести всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений, ранее зачисленной на вклад, на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора.";
в пункте 21:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в целях оптимизации работы по обмену сведений о вкладчиках, состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков, начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений (при наличии) интегрировать с оператором информационную систему;";
в подпункт 4) вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 1) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"1) запрашивать у банка-участника необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора вклада, начисления премии государства, зачисления выплат целевых накоплений (при наличии), стоимости и оплаты образовательных услуг, статуса обучающегося, оплаты в организации образования, в том числе в зарубежные организации образования;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Банк-участник:
1) подтверждает свое соответствие требованиям пункта 2 статьи 15 Закона.
Требования подпунктов 1) и 2) пункта 2 статьи 15 Закона не распространяются на Национального оператора почты;
2) заключает договоры вклада с учетом условий, указанных в Законе;
3) в целях регистрации договора вклада оператором направляет не позднее 17:00 часов рабочего дня, следующего после заключения договора вклада, оператору в электронном виде либо посредством почты следующие данные:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) вкладчика:
номер договора вклада;
дата заключения договора вклада;
номер сберегательного счета по договору вклада;
сумма первоначального взноса по договору вклада;
регион и отделение банка;
4) по запросу оператора, в целях проведения сверки, предоставляет копии следующих документов/сведений в бумажном или электронном формате:
удостоверяющих личность вкладчика;
договор вклада;
подтверждение обучения вкладчика;
основания перевода средств вклада на банковский счет организации образования;
основания перевода всей суммы или части суммы выплаты целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на вклад, на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;
основания снятия вкладов с выплатой премии государства, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);

мынадай мазмұндағы 17-1- тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Салымшы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі бұрын салымға есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударуға құқылы.";
21-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) салымшылар, банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен оның сомасы, есептелген нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) туралы мәліметтерді алмасу жұмысын оңтайландыру мақсатында оператормен тиісті ақпараттық жүйені интеграциялауға;
4) салым шартын жасасу кезінде салым шартының талаптарын, қатысушы банк сыйақысының мөлшері және мемлекет сыйлықақысының төлену және қайтарылу тәртібін түсіндіруге құқылы.";
22-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қатысушы банктен салым шартының жасалуына, оның қолданысына, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына, есептелген нысаналы жинақ төлемдеріне (бар болса), білім беру қызметтерінің құны мен төленуіне, білім алушының мәртебесіне, білім беру ұйымындағы, оның ішінде шетелдік білім беру ұйымдарындағы төлеміне қатысты қажетті мәліметтерді сұратуға;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қатысушы банк:
1) Ұлттық пошта операторын қоспағанда, Заңның 15-бабының 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін растайды.
Заңның 15 - бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларының талаптары Ұлттық пошта операторына қолданылмайды;
2) Заңда көрсетілген талаптарды ескере отырып, салым шарттарын жасасады;
3) оператор салым шартын тіркеуі үшін салым шарты жасалғаннан кейінгі келесі жұмыс күні сағат 17:00-ден кешіктірмей операторға электрондық түрде не пошта арқылы мына деректерді жібереді:
салымшының жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН);
салым шартының нөмірін;
салым шартының жасалу күнін;
салым шарты бойынша жинақ шотының нөмірін;
салым шарты бойынша бастапқы жарнаның сомасын;
өңір және банктің бөлімшесін;
4) салыстырып тексеру мақсатында оператордың сұратуы бойынша мына құжаттардың/мәліметтердің көшірмелерін қағаз немесе электронды форматта:
салымшының жеке куәлігін;
салым шартын;
салымшының оқуын растауды;
салым қаражатын білім беру ұйымының банк шотына аудару негіздемесін;
бұрын салымға есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аудару негіздемесін;
мемлекет сыйлықақысының, есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) төленуімен салымдарды алуға негіздемені ұсынады;

5) ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет оператору сведения о вкладчиках (состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков), начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений и целевом использовании (при наличии) по формам, согласно приложениям 1, 2 и 3 к Соглашению;
6) своевременно и в полном объеме начисляет вознаграждение по вкладам;
7) при заключении договора вклада проверяет соответствие вкладчика требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора вклада, открытого на имя вкладчика или договора образовательного накопительного страхования, по которым вкладчик и выгодоприобретатель являются одним и тем же лицом через оператора;
8) осуществляет возврат премии государства оператору в случаях, указанных в пунктах 11 и 12 Соглашения, в течение трех рабочих дней со дня получения справки-выписки от оператора;
9) при досрочном расторжении договора вклада по инициативе вкладчика либо в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законного представителя или прекращения обязательств по договору вклада в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения зачисленную выплату целевых накоплений в течение трех рабочих дней перечисляет на банковский счет вкладчика, открытый у уполномоченного оператора;
10) в течение двух рабочих дней со дня получения от оператора общей суммы премий государства зачисляет их на вклады;
11) в течение двух рабочих дней со дня получения от уполномоченного оператора выплату целевых накоплений (при наличии) зачисляет их на вклады;
12) при предоставлении вкладчиком подтверждающих документов о зачислении в организацию образования (зарубежную организацию образования), в течение одного рабочего дня перечисляет средства с вклада на банковский счет соответствующей организации образования (зарубежной организации образования);
13) проводит все расходные операции по перечислению средств в организацию образования или зарубежную организацию образования с уведомлением оператора;
14) не удерживает комиссии за осуществления операций по вкладу непосредственно с премии государства и выплаты целевых накоплений (при наличии);
15) ежегодно до десятого января года, следующего за отчетным, предоставляет оператору информацию о фактически накопленных остатках сумм вклада по каждому вкладчику по состоянию на 1 января текущего года для начисления премии государства.
При наличии сведений/информации, указанной в настоящем пункте в государственных базах данных, оператор вправе самостоятельно получать такие сведения/информацию.";

5) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың онына дейін операторға салымшылар (банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы), мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы және сомасы, есептелген нысаналы жинақтау төлемдері және нысаналы пайдалануы (бар болса) туралы мәліметтерді Келісімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ұсынады;
6) салымдар бойынша сыйақыны уақтылы және толық көлемде есепке жазады;
7) салым шартын жасасу кезінде салымшының Заңда белгіленген талаптарға сай келетінін, сондай-ақ оператор арқылы салымшының атына ашылған қолданыстағы басқа салым шартының немесе салымшы мен пайда алушы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау сақтандыру шартының жоқтығын тексереді;
8) Келісімнің 11 және 12-тармақтарында көрсетілген жағдайларда оператордан анықтама-үзінді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде операторға мемлекет сыйлықақысын қайтаруды жүзеге асырады;
9) салымшының не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілінің бастамасымен салым шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда немесе нысаналы мақсатын сақтамай мерзімнің өтуіне байланысты салым шарты бойынша міндеттемелердің тоқтатылуына байланысты есептелген нысаналы жинақ төлемдерін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған салымшының банктік шотына аударады;
10) оператордан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды салымдарға есепке жатқызады;
11) уәкілетті оператордан нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды салымдарға есепке жатқызады;
12) салымшы білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданғандығын растайтын құжаттарды ұсынған жағдайға бір жұмыс күні ішінде салымнан қаражатты тиісті білім беру ұйымының (шетелдік білім беру ұйымының) банктік шотына аударады;
13) операторға хабарлай отырып, білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына қаражат аудару бойынша барлық шығыс операцияларын жүргізеді;
14) салым бойынша операцияларды жүзеге асырғаны үшін тікелей мемлекет сыйлықақысынан және нысаналы жинақ төлемдерінен (бар болса) комиссия ұстамайды;
15) мемлекет сыйлықақысын есепке жазу үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін операторға ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әрбір салымшының салымындағы нақты жинақталған қалдық сомасы туралы ақпарат береді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтер/ақпараттар мемлекеттік деректер қорларында болған жағдайда оператор мұндай мәліметтерді/ақпараттарды өз бетінше алуға құқылы.";

подпункт 2) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"2) представляет в банк-участник в течении одного рабочего дня сведения о наличии либо отсутствии у вкладчика зарегистрированного договора вклада или договора образовательного накопительного страхования, по которым вкладчик и выгодоприобретатель являются одним и тем же лицом;";
пункты 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"29. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно, военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания Соглашения и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по Соглашению, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.
30. Сторона, для которой в силу обстоятельств, указанных в пункте 29 Соглашения, создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по Соглашению, обязана не позднее семи календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.";
дополнить приложениями 1, 2 и 3 согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему совместному приказу;
в Типовом соглашении о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и страховой организацией-участником, утвержденном указанным приказом:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) выплаты целевых накоплений - сумма целевых накоплений, выплачиваемых с целевого накопительного счета получателю целевых накоплений, а также наследникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 20) и 21) следующего содержания:
"20) целевые накопления из единого пенсионного накопительного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (далее - целевые накопления) - деньги, накопленные на целевом накопительном счете получателя целевых накоплений за счет пятидесяти процентов от усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода Национального фонда Республики Казахстан и усредненного за восемнадцать лет, предшествующих отчетному году, инвестиционного дохода, ежегодно начисляемого на данную сумму;
21) уполномоченные операторы - банки второго уровня, Национальный оператор почты, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов для зачисления выплат целевых накоплений, перечисляемых единым накопительным пенсионным фондом в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

24-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қатысушы банкке бір жұмыс күні ішінде салымшының атында тіркелген салым шартының немесе салымшы мен пайда алушы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау сақтандыру шартының бары не жоқтығы туралы мәліметтерді ұсынады;";
29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда Келісімге қол қойылғаннан кейін басталған және Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе ішінара орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.
30. Келісімнің 29-тармағында көрсетілген мән-жайларға байланысты байланысты Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл туралы екінші тарапқа хабарлауы тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген фактілер уәкілетті ұйымдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.";
осы бірлескен бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 1, 2 және 3-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен қатысушы-сақтандыру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімде:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) нысаналы жинақ төлемдері – нысаналы жинақтарды алушыға, сондай-ақ мұрагерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысаналы жинақтау шотынан төленетін нысаналы жинақтар сомасы;";
мынадай мазмұндағы 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"20) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақтар (бұдан әрі – нысаналы жинақтар) – нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шотында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірісінің және жыл сайын осы сомаға есепке жазылатын, есепті жылдың алдындағы он сегіз жылдағы орташаланған инвестициялық кірістің елу пайызы есебінен жинақталған ақша;
21) уәкілетті операторлар – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры аударатын нысаналы жинақ төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Страховая организация-участник принимает страховую премию (страховые взносы при оплате страховой премии в рассрочку) от страхователей, начисляет инвестиционный доход и зачисляет премию государства, выплаты целевых накоплений (при наличии) на расчетную сумму по договору страхования, а оператор осуществляет полный расчет суммы премии государства подлежащей зачислению на договоры страхования, зарегистрированные в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, и представляет его страховой организации-участнику.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Страхователь вправе осуществить перевод выкупной суммы с учетом инвестиционного дохода, начисленной премии государства по договору страхования, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии) из одной страховой организации-участника в другую страховую организацию-участнику, но не ранее двух лет с даты заключения договора страхования.
Перевод средств из одной страховой организации-участника в другой страховую организацию-участник не является нарушением со стороны страхователя условий договора страхования между страховой организацией-участником и страхователем, при этом начисление премии государства производится с учетом даты заключения первоначального договора страхования.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Страхователь (выгодоприобретатель) вправе перевести всю сумму или часть суммы выплат целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на договор страхования, на банковский счет выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора.";
подпункт 3) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"3) в целях оптимизации работы по обмену сведений о страхователях и (или) выгодоприобретателях, о начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений (при наличии) интегрировать с оператором информационную систему;";
подпункт 1) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"1) запрашивать у страховой организации-участника, необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора страхования, начисления премии государства, зачисления выплат целевых накоплений (при наличии), стоимости и оплаты образовательных услуг, статуса обучающегося, оплаты в организации образования, в том числе в зарубежные организации образования;";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Страховая организация-участник:
1) подтверждает свое соответствие требованиям пункта 2 статьи 18-1 Закона;
2) заключает договоры страхования с учетом условий, указанных в Законе;

"2. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтанушылардан сақтандыру сыйақысын (бөліп төлеу арқылы сақтандыру сыйақысын төлеу кезінде сақтандыру жарналарын) қабылдайды, сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына инвестициялық табысты есепке жазады және мемлекет сыйлықақысын, нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке жазады, ал оператор білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелген сақтандыру шарттарына есептелуге жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын толық есептеуді жүзеге асырады және оны қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Сақтанушы сатып алу сомасын сақтандыру шарты бойынша инвестициялық табысын, есепке жазылған мемлекет сыйлықақысын, есептелген нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) есепке ала отырып, бірақ сақтандыру шарты жасалған күннен бастап екі жылдан ерте емес, бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Қаражатты бір қатысушы-сақтандыру ұйымынан басқа қатысушы-сақтандыру ұйымына аудару сақтанушы тарапынан қатысушы-сақтандыру ұйымы мен сақтанушы арасындағы сақтандыру шартының талаптарын бұзу болып есептелмейді, бұл жағдайда мемлекет сыйлықақысы бастапқы сақтандыру шартының жасалу күндері ескеріле отырып есепке жазылады.";
мынадай мазмұндағы 19-1- тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Сақтанушы (пайда алушы) бұрын сақтандыру шартына есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған пайда алушының банктік шотына аударуға құқылы.";
20-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтанушылар және (немесе) пайда алушылар туралы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен оның сомасы, есептелген нысаналы жинақ төлемдері (бар болса) туралы мәліметтерді алмасу жұмысын оңтайландыру мақсатында оператормен тиісті ақпараттық жүйені интеграциялауға;";
21-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қатысушы-сақтандыру ұйымынан сақтандыру шартының жасалуына, оның қолданысына, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына, есептелген нысаналы жинақ төлемдеріне (бар болса), білім беру қызметтерінің құны мен төленуіне, білім алушының мәртебесіне, білім беру ұйымындағы, оның ішінде шетелдік білім беру ұйымдарындағы төлеміне қатысты қажетті мәліметтерді сұратуға;";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Заңның 18-1-бабының 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін растайды;
2) Заңда көрсетілген талаптарды ескере отырып, сақтандыру шарттарын жасасады;

3) в целях регистрации оператором договора страхования направляет не позднее 17:00 часов рабочего дня, следующего после заключения договора страхования, оператору в электронном виде либо посредством почты следующие данные:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) страхователя, выгодоприобретателя:
номер договора страхования;
дата заключения договора страхования;
сумма первоначального страхового взноса или страховой премии по договору страхования;
4) по запросу оператора, в целях проведения сверки, предоставляет копии следующих документов/сведений в бумажном или электронном формате:
удостоверяющих личность страхователя, выгодоприобретателя;
договор страхования;
подтверждение обучения выгодоприобретателя;
основания перевода средств страховой выплаты на банковский счет организации образования;
основания перевода всей суммы или части суммы выплаты целевых накоплений (при наличии), ранее зачисленной на договор страхования, на банковский счет выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
основания получения страховой выплаты с выплатой премии государства, зачисленной выплаты целевых накоплений (при наличии);
5) ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет оператору сведения о страхователях, выгодоприобретателях, начислении и сумме премии государства, зачислении выплат целевых накоплений и целевом использовании (при наличии) по формам, согласно приложениям 1, 2, 3 к Соглашению;
6) своевременно и в полном объеме начисляет инвестиционный доход по договору страхования;
7) при заключении договора страхования проверяет соответствие выгодоприобретателя требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, открытого на имя выгодоприобретателя или договора об образовательном накопительном вкладе, по которым выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом через оператора;
8) осуществляет возврат премии государства оператору в случаях, указанных в пунктах 11 и 12 Соглашения, в течение пяти рабочих дней со дня получения справки-выписки от оператора;
9) при досрочном расторжении договора страхования по инициативе страхователя (выгодоприобретателя) зачисленную выплату целевых накоплений в течение трех рабочих дней перечисляет на банковский счет выгодоприобретателя, открытый у уполномоченного оператора;
10) в течение пяти рабочих дней со дня получения от оператора общей суммы премий государства зачисляет их на договоры страхования;
11) в течение двух рабочих дней со дня получения от уполномоченного оператора выплаты целевых накоплений (при наличии) зачисляет их на договор страхования;

3) оператор сақтандыру шартын тіркеуі үшін сақтаyдыру шарты жасалғаннан кейінгі келесі жұмыс күні сағат 17:00-ден кешіктірмей операторға электрондық түрде не пошта арқылы мына деректерді жібереді:
сақтанушының, пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН);
сақтандыру шартының нөмірін;
сақтандыру шартының жасалу күнін;
сақтандыру шарты бойынша бастапқы сақтандыру жарнасының немесе сақтандыру сыйлықақысының сомасын;
4) салыстырып тексеру мақсатында оператордың сұратуы бойынша мына құжаттардың/мәліметтердің көшірмелерін қағаз немесе электронды форматта:
сақтанушының, пайда алушының жеке куәлігін;
сақтандыру шартын;
пайда алушының оқуын растауды;
сақтандыру төлемін білім беру ұйымының банк шотына аудару негіздемесін;
бұрын салымға есептелген нысаналы жинақ төлемдері сомасының бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті операторда ашылған пайда алушының банктік шотына аудару негіздемесін;
мемлекет сыйлықақысының, есептелген нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) төленуімен сақтандыру төлемін алуға негіздемесін ұсынады;
5) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың онына дейін операторға сақтанушылар, пайда алушылар, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы және сомасы, есептелген нысаналы жинақтау төлемдері және нысаналы пайдалануы (бар болса) туралы мәліметтерді Келісімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ұсынады;
6) сақтандыру шарты бойынша инвестициялық табысты уақтылы және толық көлемде есепке жазады;
7) сақтандыру шартын жасасу кезінде пайда алушының Заңда белгіленген талаптарға сай келетінін, сондай-ақ оператор арқылы пайда алушының атына ашылған қолданыстағы басқа сақтандыру шартының немесе пайда алушы мен салымшы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шартының жоқтығын тексереді;
8) Келісімнің 11 және 12-тармақтарында көрсетілген жағдайларда оператордан анықтама-үзінді алған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде операторға мемлекет сыйлықақысын қайтаруды жүзеге асырады;
9) сақтанушының (пайда алушының) бастамасымен сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда есептелген нысаналы жинақ төлемдерін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті операторда ашылған пайда алушының банктік шотына аударады;
10) оператордан мемлекет сыйлықақыларының жалпы сомасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды сақтандыру шарттарына есепке жатқызады;
11) уәкілетті оператордан нысаналы жинақ төлемдерін (бар болса) алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды сақтандыру шартына есепке жатқызады;

12) при предоставлении страхователем или выгодоприобретателем подтверждающих документов о зачислении в организацию образования (зарубежную организацию образования), в течение пяти рабочих дней перечисляет страховую выплату на банковский счет соответствующей организации образования, а в случае поступления в зарубежную организацию образования на "эскроу счет", открытый на имя выгодоприобретателя;
13) проводит все расходные операции по перечислению средств в организацию образования или зарубежную организацию образования на банковский счет в режиме "эскроу-счета" на имя выгодоприобретателя с уведомлением оператора;
14) не удерживает комиссии за осуществления операций по страховой выплате непосредственно с премии государства и выплаты целевых накоплений (при наличии);
15) ежегодно до десятого января года, следующего за отчетным, предоставляет оператору информацию о фактически накопленных размерах расчетной суммы по договору страхования по каждому выгодоприобретателю по состоянию на 1 января текущего года для начисления премии государства.
При наличии сведений/информации, указанной в настоящем пункте в государственных базах данных, оператор вправе самостоятельно получать такие сведения/информацию.";
подпункт 2) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"2) представляет в страховую организацию-участник в течении одного рабочего дня сведения о наличии либо отсутствии у выгодоприобретателя зарегистрированного договора страхования или договора об образовательном накопительном вкладе, по которым выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом;";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. В случае возникновения чрезвычайных обстоятельств непреодолимой силы, а именно, военных действий, стихийных бедствий, забастовок, запретительных и ограничительных законодательных решений государственных органов, наступивших после подписания Соглашения и препятствующих полному или частичному исполнению каких-либо обязательств по Соглашению, срок исполнения обязательств продлевается на время действия таких обстоятельств.
29. Сторона, для которой в силу обстоятельств, указанных в пункте 28 Соглашения, создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по Соглашению, обязана не позднее семи календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.";
дополнить приложениями 1, 2 и 3 согласно приложениям 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу;
в Типовом соглашении о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы между оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы и организацией образования, утвержденном указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Предмет настоящего Соглашения";

12) сақтанушы немесе пайда алушы білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданғандығын растайтын құжаттарды ұсынған жағдайға бес жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемін тиісті білім беру ұйымының банктік шотына, ал шетелдік білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда пайда алушының атына ашылған "эскроу шотқа" аударады;
13) операторға хабарлай отырып, білім беру ұйымына немесе шетелдік білім беру ұйымына пайда алушның атындағы "эскроу-шот" режиміндегі банктік шотқа қаражат аудару бойынша барлық шығыс операцияларын жүргізеді;
14) сақтандыру төлемі бойынша операцияларды жүзеге асырғаны үшін тікелей мемлекет сыйлықақысынан және нысаналы жинақ төлемдерінен (бар болса) комиссия ұстамайды;
15) мемлекет сыйлықақысын есепке жазу үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін операторға ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әрбір пайда алушының сақтандыру шарты бойынша есеп сомасының мөлшерлері туралы ақпарат береді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтер/ақпараттар мемлекеттік деректер қорларында болған жағдайда оператор мұндай мәліметтерді/ақпараттарды өз бетінше алуға құқылы.";
23-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қатысушы-сақтандыру ұйымына бір жұмыс күні ішінде пайда алушының атында тіркелген сақтандыру шартының немесе пайда алушы мен салымшы бір тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шартының бары не жоқтығы туралы мәліметтерді ұсынады;";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Еңсерілмейтін күштердің төтенше жағдайлары орын алғанда, атап айтқанда Келісімге қол қойылғаннан кейін басталған және Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді толықтай немесе ішінара орындауға кедергі келтіретін соғыс іс-қимылдары, табиғат апаттары, ереуілдер, мемлекеттік органдардың тыйым салатын және шектеу қоятын заңнамалық шешімдері болса, міндеттемелерді орындау мерзімі аталмыш жағдайлар аяқталғанша ұзартылады.
29. Келісімнің 28-тармағында көрсетілген мән-жайларға байланысты байланысты Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл жайында екінші тарапқа хабарлау тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген фактілер уәкілетті ұйымдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.";
осы бірлескен бұйрыққа 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес 1, 2 және 3-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен білім беру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор мен білім беру ұйымы арасындағы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісім";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Осы Келісімнің мәні";

пункты 5, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"5. Организация образования вправе:
1) требовать от оператора письменный список банков-участников или страховых организаций-участников, заключивших соглашение о сотрудничестве, а также иную информацию в рамках ГОНС;
2) в случае наличия технических возможностей обеспечить интеграцию собственных информационных систем с информационными системами оператора.
6. Оператор вправе:
1) принимать меры для привлечения к ответственности организацию образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним Законом и настоящим Соглашением;
2) запрашивать у организации образования необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора об оказании образовательных услуг, стоимости и оплаты образовательных услуг, успеваемости обучающегося.
7. Организация образования:
1) по запросу оператора на семестровой основе предоставляет необходимые сведения о вкладчике или выгодоприобретателе, обучающемся в организации образовании по форме, согласно приложению к Соглашению;
2) при отчислении вкладчика или выгодоприобретателя из организации образования перечисляет на образовательный накопительный вклад вкладчика в течение трех рабочих дней или на банковский счет страховой организации-участника в течение пяти рабочих дней остаток произведенной оплаты образовательных услуг со дня издания приказа об отчислении;
3) не выдает средства, перечисленные на оплату образовательных услуг, непосредственно вкладчику или выгодоприобретателю (страхователю) либо его законному представителю.
8. Оператор по запросу организации образования представляет сведения о наличии либо отсутствии у обучающихся в данной организации образования зарегистрированных договоров об образовательном накопительном вкладе или договоров образовательного накопительного страхования.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Сторона, для которой в силу вышеуказанных обстоятельств создалась невозможность исполнения каких-либо обязательств по настоящему Соглашению, обязана не позднее 7 (семи) календарных дней со дня наступления таких обстоятельств известить об этом другую сторону. Факты, содержащиеся в таком извещении, должны быть документально подтверждены уполномоченными организациями.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Срок действия и порядок расторжения настоящего Соглашения";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Настоящее Соглашение составлено в четырех экземплярах, по два экземпляра для каждой из сторон на казахском и русском языках, имеющих равную юридическую силу.";
дополнить приложением согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу.

5, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Білім беру ұйымы:
1) оператордан ынтымақтастық туралы келісім жасасқан қатысушы банктердің немесе қатысушы-сақтандыру ұйымдарының жазбаша тізімін, сондай-ақ МБЖЖ шеңберінде басқа да ақпаратты талап етуге;
2) техникалық мүмкіндіктер бар болған жағдайда меншікті ақпараттық жүйелерін оператордың ақпараттық жүйелерімен интеграциялауды қамтамасыз етуге құқылы.
6. Оператор:
1) Заңда және осы Келісімде білім беру ұйымына қойылған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда білім беру ұйымын жауапқа тарту үшін шара қолдануға;
2) білім беру ұйымынан білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың жасалуына, қолданысына, білім беру қызметтерінің құны мен төлеміне, білім алушының үлгеріміне қатысты қажетті мәліметтерді сұрауға құқылы.
7. Білім беру ұйымы:
1) оператордың сұратуы бойынша семестрлік негізде білім беру ұйымында оқитын салымшы немесе пайда алушы туралы қажетті мәліметтерді Келісімнің қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады;
2) салымшы немесе пайда алушы білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда оның шығарылуы туралы бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салымшының білім беру жинақтау салымына немесе бес жұмыс күні ішінде қатысушы-сақтандыру ұйымының банктік шотына білім беру қызметтеріне төленген ақының қалдығын аударады;
3) білім беру қызметтерінің ақысын төлеуге аударылған қаражатты тікелей салымшыға немесе пайда алушыға (сақтанушыға) не оның заңды өкіліне бермейді.
8. Оператор білім беру ұйымының сұрауы бойынша сол білім беру ұйымында білім алушының атында тіркелген білім беру жинақтау салымы туралы шарттың немесе білім беру жинақтау сақтандыруы шарты бойынша шарттардың болуы не болмауы туралы мәлімет береді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жоғарыда аталған жағдайларға байланысты осы Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмаған тарап осындай жағдайлар орнаған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей бұл туралы екінші тарапқа хабарлауы тиіс. Мұндай хабарламада мәлімделген фактілер уәкілетті ұйымдардың тарапынан құжатпен расталуы керек.";
7-тараудың тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Осы Келісім бірдей заңды күші бар төрт данада тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.";
осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.

2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
__________ Г. Бейсембаев
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
__________ С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение
к Типовому договору
образовательного
накопительного страхования
Таблица выкупных сумм*
Год страхования
Размер выкупной суммы, тенге
*Размеры выкупной суммы указываются в настоящем приложении по состоянию на дату окончания каждого года страхования с учетом того, что страховые взносы до указанных дат уплачены полностью.
Приложение 2
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение 1
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и банком-участником
Форма
Сведения банка-участника __________________________________
(наименование банка-участника)
по образовательным накопительным вкладам по состоянию
на "___" _______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика
№ договора вклада
Дата открытия вклада
Срок размещения вклада, месяц
% ставка по вкладу
Размер выплат целевых накоплений (при наличии), тенге
Общая сумма вклада, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
_______________________ ___________________ __________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение 2
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной
образовательной накопительной
системы и банком-участником
Форма
Сведения банка-участника _____________________________ по перечислению
(наименование банка-участника)
образовательных накопительных вкладов в организации образования
по состоянию на "___" _______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика
Наименование организации образования
№ счета организации образования, на который перечисляются вклады
Курс обучения вкладчика
Полная стоимость обучения, тенге
Перечисленная сумма вклада, тенге
Дата перечисления
всего
в том числе выплаты целевых накоплений (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
_____________________ ___________________ ____________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение 3
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и банком-участником
Форма
Сведения банка-участника _____________________________
о расторжении договоров (наименование банка-участника)
образовательных накопительных вкладов по состоянию на "___" _______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика
Дата расторжения договора вклада
Основания расторжения договора вклада
Сумма премии государства, подлежащая возврату, тенге
1
2
3
4
5
6
1
______________________ ___________________ ___________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение 1
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и страховой
организацией-участником
Форма
Сведения страховой организации-участника
______________________________________________
(наименование страховой организации-участника)
по договорам образовательного накопительного страхования
по состоянию на "___" _______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при наличии) страхователя
Фамилия, имя, отчество (при наличии) выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
№ договора страхования
Дата заключения договора страхования
Страховая сумма по договору страхования, тенге
Размер страховой премии (страховых взносов), тенге
Размер выплат целевых накоплений (при наличии), тенге
Расчетная сумма по договору страхования, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
___________________________ ____________ ____________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение 2
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и страховой
организацией-участником
Форма
Сведения страховой организации-участника
_______________________________________________
(наименование страховой организации-участника)
по перечислению страховых выплат по договорам образовательного
накопительного страхования в организации образования по состоянию на "__" ____ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при наличии) страхователя
Фамилия, имя, отчество (при наличии) выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Наименование организации образования
№ счета организации образования, на который перечисляются страховые выплаты
Курс обучения выгодоприобретателя
Полная стоимость обучения, тенге
Перечисленная сумма страховых выплат, тенге
Дата перечисления
всего
в том числе выплаты целевых накоплений (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
___________________________ __________ _______________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 7
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение 3
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы между
оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и страховой
организацией-участником
Форма
Сведения страховой организации-участника
________________________________________________
(наименование страховой организации-участника)
о расторжении договоров образовательного накопительного страхования
по состоянию на "___" _______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при наличии) выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Дата расторжения договора страхования
Основания расторжения договора страхования
Сумма премии государства, подлежащая возврату, тенге
1
2
3
4
5
6
1
____________________________ ___________ _____________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 8
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2024 года № 340
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 ноября 2024 года № 530
Приложение
к Типовому соглашению
о сотрудничестве в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
между оператором в сфере
Государственной образовательной
накопительной системы
и организацией образования
Форма
Сведения о вкладчике или выгодоприобретателе,
обучающемся в организации образования
________________________________________________
(наименование организации образования)
по состоянию на "___" _______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при наличии) вкладчика или выгодоприобретателя
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика или выгодоприобретателя
Дата зачисления
Форма обучения (грант, платная)
Дата отчисления
Период академического отпуска
Дата окончания обучения
Стоимость обучения за один академический период или учебный год, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
__________________ ___________________ _______________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)

2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
1- қосымша
Білім беру жинақтау
сақтандыруының
үлгілік шартына
қосымша
Сатып алу сомаларының кестесі *
Сақтандыру жылы
Сатып алу сомасының мөлшері, теңге
* Сатып алу сомасының мөлшері көрсетілген күндерге дейін барлық сақтандыру жарналарының толық төленгені ескеріле отырып, әрбір сақтандыру жылының аяқталу күніне қалыптасқан жағдай бойынша осы қосымшада көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
2 - қосымша
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы банк
арасындағы Мемлекеттік
білім беру жинақтау жүйесі
саласындағы ынтымақтастық
туралы үлгілік келісіміне
1 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау салымдары бойынша қатысушы банк _____________________________ (қатысушы банктің атауы) 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтері
Салымшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі
Салым шартының№
Салымның ашылу күні
Салымды орналастыру мерзімі, ай
% салым бойынша мөлшерлеме
Нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) мөлшері, теңге
Салымның жалпы сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
___________________ _________________ ________________________________
(лауазымы)                         (қолы)       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
3 - қосымша
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы банк
арасындағы Мемлекеттік
білім беру жинақтау жүйесі
саласындағы ынтымақтастық
туралы үлгілік келісіміне
2 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау салымдарын білім беру ұйымдарына аудару бойынша қатысушы банк ________________________ 20__ жылғы (қатысушы банктің атауы) "___" ___________ жағдай бойынша мәліметтері
Салымшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі
Білім беру ұйымының атауы
Салымдар аударылатын білім беру ұйымының шотының №
Салымшының оқу курсы
Оқудың толық құны, теңге
Аударылған салым сомасы, теңге
Аударылған күні
барлығы
оның ішінде нысаналы жинақ төлемдері (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
___________________       ___________________       __________________________
(лауазымы)                         (қолы)       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
4 - қосымша
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы банк
арасындағы Мемлекеттік
білім беру жинақтау жүйесі
саласындағы ынтымақтастық
туралы үлгілік келісіміне
3 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бұзылуы бойынша қатысушы банк _____________________________ (қатысушы банктің атауы) 20__ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша мәліметтері
Салымшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі
Салым шартын бұзу күні
Салым шартын бұзу негіздері
Қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
1
____________________       ______________             ____________________
(лауазымы)                         (қолы)       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
5 - қосымша
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы-
сақтандыру ұйымы арасындағы
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
ынтымақтастық туралы
үлгілік келісіміне
1 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау сақтандыруы шарттары бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымы _____________________________ (қатысушы-сақтандыру ұйымының атауы) 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтері
Сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандыру шартының №
Сақтандыру шартының жасалған күні
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы, теңге
Сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) өлшемі, теңге
Нысаналы жинақ төлемдерінің (бар болса) мөлшері, теңге
Сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
_______________       _______________                  _________________________
(лауазымы)             (қолы)                   Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
6 - қосымша
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы-
сақтандыру ұйымы арасындағы
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
ынтымақтастық туралы
үлгілік келісіміне
2 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау сақтандыруы шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін білім беру ұйымдарына аудару бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымы _____________________________ (қатысушы-сақтандыру ұйымының атауы) 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтері
Сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Білім беру ұйымының атауы
Сақтандыру төлемдері аударылатын білім беру ұйымының шотының №
Пайда алушының оқу курсы
Оқудың толық құны, теңге
Аударылған сақтандыру төлемдерінің сомасы, теңге
Аударылған күні
барлығы
оның ішінде нысаналы жинақ төлемдері (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
_______________ ___________________ _____________________________
(лауазымы)             (қолы)             Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
7 - қосымша
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен қатысушы-
сақтандыру ұйымы арасындағы
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
ынтымақтастық туралы
үлгілік келісіміне
3 - қосымша
Нысан
Білім беру жинақтау сақтандыруы шарттардың бұзылуы бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымы ______________________________ (қатысушы-сақтандыру ұйымының атауы) 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтері
Пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандыру шартын бұзу күні
Сақтандыру шартын бұзу негіздері
Қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
1
_______________ ________________ __________________________
(лауазымы)             (қолы)             Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 340 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 20 қарашадағы
№ 530 Бірлескен бұйрыққа
8 - қосымша
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
оператор мен білім беру
ұйымы арасындағы
Мемлекеттік білім беру
жинақтау жүйесі саласындағы
ынтымақтастық туралы
үлгілік келісіміне
қосымша
Нысан
Білім беру ұйымында ______________________________________ (білім беру ұйымының атауы) оқитын салымшы немесе пайда алушы туралы 20__ жылғы "___" _________ бойынша мәліметтер
Салымшының немесе пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Салымшының немесе пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Қабылдау күні
Оқу нысаны (грант, ақылы)
Шығарылған күні
Академиялық демалыс кезеңі
Оқуды аяқтау күні
Бір академиялық кезең немесе оқу жылы үшін оқу құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
_______________       _________________             ________________________
(лауазымы)             (қолы)                   Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)