О внесении дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 10 декабря 2024 года № 1015. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2024 года № 35471
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся дополнения.
2. Департаменту организации экспертной деятельности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А. Ескараев
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 10 декабря 2024 года № 1015
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся дополнения
1. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 303 "Об утверждении Правил определения категорий сложности судебных экспертиз, порядка исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности, а также оснований и порядка приостановления и продления срока производства судебных экспертиз" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14961) внести следующее дополнение:
в Правилах определения категорий сложности судебных экспертиз, порядок исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности, а также основания и порядок приостановления и продления срока производства судебных экспертиз, утвержденные вышеуказанным приказом:
приложение дополнить пунктом 30 следующего содержания:
"30. Судебная экспертиза объектов интеллектуальной собственности 31.1 Судебно-экспертное исследование обозначений средств индивидуализации
1) средней степени сложности:
выявление доминирующих элементов словесных обозначений;
выявление доминирующих элементов изобразительных обозначений, состоящих не более чем из 3 элементов;
2) сложные:
выявление доминирующих элементов изобразительных обозначений, состоящих из 4 и более элементов;
выявление доминирующих элементов комбинированных обозначений;
исследование словесных обозначений на предмет схожести до степени смешения, состоящих не более чем из 5 графем, или не более чем из 3 знаков;
исследование буквенных и цифровых обозначений на предмет схожести до степени смешения, состоящих не более чем из 5 элементов;
исследование изобразительных обозначений на предмет схожести до степени смешения, состоящих не более чем из 3 элементов;

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 10 желтоқсандағы № 1015 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 желтоқсанда № 35471 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына қоса беріліп отырған толықтырулар енгізу тізбесі бекітілсін.
2. Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2024 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 1015 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Cот сараптамаларының күрделілік санаттарын айқындау қағидаларын, сот сараптамаларының күрделілік санаттарына қарай оларды жүргізу мерзімдерін есептеу тәртібін, сондай-ақ сот сараптамаларын жүргізуді тоқтата тұрудың және мерзімін ұзартудың негіздері мен тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 303 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14961 болып тіркелді) мынадай толықтыру енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Cот сараптамаларының күрделілік санаттарын айқындау қағидалары, сот сараптамаларының күрделілік санаттарына қарай оларды жүргізу мерзімдерін есептеу тәртібі, сондай-ақ сот сараптамаларын жүргізуді тоқтата тұрудың және мерзімін ұзартудың негіздері мен тәртібінде:
қосымша мынадай мазмұндағы 30-тармақпен толықтырылсын:
"30. Зияткерлік меншік объектілерінің сот сараптамасы
31.1 Дараландыру құралдарының белгіленуін сот-сараптамалық зерттеу
1) күрделілігі орташа дәрежедегі:
ауызша белгілеудің басым элементтерін анықтау;
3 элементтен аспайтын бейнелеу белгілерінің басым элементтерін анықтау;
2) күрделі:
4 және одан да көп элементтен тұратын бейнелеу белгілерінің басым элементтерін анықтау;
құрамдастырылған белгілердің басым элементтерін анықтау;
5 графемадан аспайтын немесе 3 таңбадан аспайтын араластыру дәрежесіне дейінгі ұқсастық тұрғысынан ауызша белгілеулерді зерттеу;
5 элементтен аспайтын араластыру дәрежесіне дейінгі ұқсастық тұрғысынан әріптік және цифрлық белгілеулерді зерттеу;
3 элементтен аспайтын араластыру дәрежесіне ұқсастық тұрғысынан бейнелеу белгілеулерін зерттеу;

3) особо сложные:
исследование редко встречающихся средств индивидуализации (голографические; звуковые; обонятельные; изменяющиеся (в том числе движущиеся;) позиционные; световые; цветовые и другие);
исследование словесных обозначений на предмет схожести до степени смешения, состоящих из 6 и более графем (букв), или из 4 и более знаков (иероглифов);
исследование буквенных и цифровых обозначений на предмет схожести до степени смешения, состоящих из 6 и более элементов (графем, цифр и тому подобное);
исследование изобразительных обозначений на предмет схожести до степени смешения, состоящих из 4 и более элементов;
исследование комбинированных обозначений на предмет схожести до степени смешения.".
2. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2017 года № 310 "Об утверждении стандартов и требований к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14972) внести следующие дополнения:
приложение 1 к Стандартам и требованиям к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы, дополнить строкой, порядковый номер 42-1 следующего содержания:
"
42-1
Судебная экспертиза объектов интеллектуальной собственности
м2
23,2
";
приложение 4 к Стандартам и требованиям к специально оснащенным Помещениям для производства судебной экспертизы, дополнить строкой, порядковый номер 23 следующего содержания:
"
23
Судебная экспертиза объектов интеллектуальной собственности
Судебно-экспертное исследование обозначений средств индивидуализации
1. Персональный компьютер в комплекте
2. Лупа с увеличением до 10х

3) аса күрделі:
сирек кездесетін даралау құралдарын зерттеу (голографиялық; дыбыстық; иіс сезу; өзгеретін (оның ішінде қозғалатын;) позициялық; жарық; түс және басқалар);
6 және одан да көп графемадан (әріптен) немесе 4 және одан да көп белгілерден (иероглифтерден) тұратын араласу дәрежесіне ұқсастық тұрғысынан ауызша белгілеулерді зерттеу;
6 және одан да көп элементтен (графемалар, сандар және сол сияқтылар) тұратын араластыру дәрежесіне ұқсастық тұрғысынан әріптік және цифрлық белгілеулерді зерттеу;
4 және одан да көп элементтен тұратын араластыру дәрежесіне ұқсастық тұрғысынан бейнелеу белгілеулерін зерттеу;
құрамдастырылған белгілердің араластыру дәрежесіне дейін ұқсастығын зерттеу.".
2. "Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 28 наурыздағы № 310 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14972 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайлардың стандарттары мен талаптарына 1-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 42-1-жолмен толықтырылсын:
"
42-1
Зияткерлік меншік объектілерінің сот сараптамасы
м2
23,2
";
Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайлардың стандарттары мен талаптарына 4-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 23-жолмен толықтырылсын:
"
23
Зияткерлік меншік объектілерінің сот сараптамасы
Дараландыру құралдарының белгіленуін сот-сараптамалық зерттеу
1. Дербес компьютер жиынтықта
2. 10х дейін үлкейткіш әйнек

3. Цифровой фотоаппарат
4. Сейф
5. Линейки измерительные металлические 150 мм, 300 мм, 500 мм.
".
3. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 327 "Об утверждении Нормативов нагрузки судебных экспертов органов судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14985) внести следующее дополнение:
в Нормативах нагрузки судебных экспертов органов судебной экспертизы, утвержденных указанным приказом приложение 1 дополнить строкой, порядковый номер 23 следующего содержания:
"
23
Судебная экспертиза объектов интеллектуальной собственности
2
1
1
".

3. Сандық камера
4. Сейф
5. Металл өлшеу сызғыштары 150мм, 300мм, 500мм.
".
3. "Сот сараптамасы органдары сот сарапшыларының жүктемелері нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 327 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14985 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамасы органдары сот сарапшыларының жүктемелері нормативтерінде 1-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 23-жолмен толықтырылсын:
"
23
Зияткерлік меншік объектілерінің сот сараптамасы
2
1
1
".