О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2024 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2024 года № 35511
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263) следующее изменение:
Стандарт организации оказания медицинской реабилитации, утвержденный приложением 1 к указанному приказу изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 3 пункта 16 главы 4 Стандарта организации оказания медицинской реабилитации, утвержденного указанным приказом, который вводится в действие с 1 января 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Нурлыбаев
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 109
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
Стандарт организации оказания медицинской реабилитации в Республике Казахстан Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания медицинской реабилитации (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания медицинской реабилитации.

"Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 24 желтоқсанда № 35511 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық оңалтуды көрсетуді ұйымдастыру стандартының 4-тарауы, 16 – тармағының 3) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушы
Е. Нурлыбаев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 109 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.

2. Термины и определения, используемые в настоящем стандарте:
1) эффективность медицинской реабилитации у детей – соотношение динамических показателей по результатам сравнения данных первичной и итоговой диагностики биопсихосоциальных функций (далее – БПСФ) пациента после завершения курса лечения/реабилитации на основе критериев международной классификации функционирования.
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
3) результат медицинской реабилитации у взрослых – разница между итоговой суммой реабилитационного диагноза исходного состояния до медицинской реабилитации и итоговой суммой реабилитационного диагноза фактического состояния после медицинской реабилитации в реабилитационных баллах;
4) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
5) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
6) медицинская абилитация – процесс медицинской реабилитации, направленный на приобретение или компенсацию несформированных функций и навыков детей с инвалидностью и интеграцию их в общество. Медицинская абилитация проводится детям с врожденными функциональными ограничениями до достижения ими возраста трех лет;
7) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
8) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
9) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских мероприятий за счет активов фонда социального медицинского страхования;
10) мультидисциплинарная группа (далее – МДГ) – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;

2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) балаларды медициналық оңалту тиімділігі – жұмыс істеудің халықаралық сыныптамасы өлшемшарттары негізінде емдеу/оңалту курсы аяқталғаннан кейін пациенттің биопсихологиялық-әлеуметтік функцияларының бастапқы және қорытынды диагностикасының (бұдан әрі – БПӘФ) деректерін салыстыру нәтижелері бойынша динамикалық көрсеткіштердің арақатынасы;
2) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
3) ересектерді медициналық оңалту нәтижесі – медициналық оңалтуға дейінгі бастапқы жай-күйдегі оңалту әлеуетінің қорытынды сомасы мен оңалту балдарындағы медициналық оңалтудан кейінгі нақты жай-күйдегі оңалту әлеуетінің қорытынды сомасы арасындағы айырмашылық;
4) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
5) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер - аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
6) медициналық абилитация – мүгедектігі бар балалардың қалыптаспаған функциялар мен дағдыларды меңгеруге немесе алмастыруға және оларды қоғамға интеграциялауға бағытталған медициналық оңалту процесі. Медициналық абилитация туа біткен функционалдық шектеулері бар балаларға олар үш жасқа толғанға дейін жүргізіледі;
7) медициналық көрсетілетін қызметтер – нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар денсаулық сақтау субъектілерінің іс-әрекеттері;
8) медициналық оңалту – пациент организмінің функцияларын сақтауға, бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
9) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
10) мультипәндік топ (бұдан әрі – МПТ) – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;

11) реабилитационный потенциал (далее – РП) – клинически обоснованная вероятность перспективы частичного или полного восстановления нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента в определенный отрезок времени;
12) реабилитационный балл – изменение реабилитационного диагноза на один шаг по степени отклонения доменов международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья в результате реабилитационных вмешательств;
13) реабилитационный центр – самостоятельная медицинская организация или структурное подразделение медицинской организации, оказывающая комплекс реабилитационных услуг в амбулаторных или стационарных условиях, в санаторно-курортных организациях на основании лицензии по медицинской реабилитации.
14) шкала реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ) – шкала, определяющая уровень получения медицинской реабилитации, основанная на оценке состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности;
15) реабилитационный диагноз – диагноз, отражающий критерии оценки функциональных последствий заболевания (травмы), включающий в себя описание возникшего повреждения и последовавших за этим нарушений БСФ в категориях МКФ;
16) реабилитационная карта – форма первичной медицинской документации, где отражены данные об объективном состоянии больного, проведенных исследованиях, результаты реабилитационного лечения;
17) краткосрочная цель реабилитации – ожидаемое состояние пациента после текущего курса реабилитации;
18) долгосрочная цель реабилитации – ожидаемое финальное состояние пациента после основного курса реабилитации;
19) медицинская часть индивидуальной программы реабилитации пациента (далее – ИПР) – план реабилитационных мероприятий с указанием объемов медицинских услуг, видов и сроков проведения реабилитации;
20) санаторно-курортные организации – организации, предоставляющие санаторно-курортные услуги по оздоровлению и восстановлению здоровья человека с применением медицинских и иных услуг, природных лечебных факторов, расположенные на курортах или в лечебно-оздоровительных местностях: санаторий (для взрослых, взрослых и детей, детей), студенческий санаторий-профилакторий, детский реабилитационно-оздоровительный центр;
21) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
22) международная классификация функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья (далее – МКФ) – классификация компонентов здоровья, ограничений жизнедеятельности и функционирования;

11) оңалту әлеуеті (бұдан әрі – ОӘ) – белгілі бір уақыт аралығында пациенттің организмінің бұзылған және (немесе) жойылған функцияларын ішінара немесе толықтай қалпына келтірудің клиникалық тұрғыдан негізделген мүмкіндігі;
12) оңалту балы – оңалту араласулары нәтижесінде тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы доменінің ауытқу дәрежесі бойынша оңалту диагнозын бір қадамға өзгерту;
13) оңалту орталығы - медициналық оңалту жөніндегі лицензияның негізінде амбулаториялық немесе стационарлық жағдайларда, санаторийлік-курорттық ұйымдарда оңалту қызметтерінің кешенін көрсететін дербес медициналық ұйым немесе медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесі;
14) оңалту бағдарының шкаласы (бұдан әрі – ОБШ) – тыныс-тіршіліктің жұмыс істеу және шектелу жай-күйін бағалауға негізделген медициналық оңалтуды алу деңгейін айқындайтын шкала;
15) оңалту диагнозы – туындаған зақымдануды сипаттауды және осы бұзушылықтың салдарынан болған тұрмыстық және кәсіби дағдыны және БӘФ қамтитын аурудың (жарақаттың) функционалдық салдарын бағалау өлшемін тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы санаттарында көрсететін диагноз;
16) оңалту картасы – зерттеу жүргізілген, оңалту емінің нәтижесі көрсетілген науқастың объективті жағдайы туралы деректер жазылған бастапқы медициналық құжаттаманың нысаны;
17) оңалтудың қысқа мерзімді мақсаты – ағымдағы оңалту курсынан кейін пациенттің күткен жағдайы;
18) оңалтудың ұзақ мерзімді мақсаты – негізгі оңалту курсынан кейін пациенттің күтетін соңғы жағдайы;
19) пациентті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігі (бұдан әрі – ОЖБ) – медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін, оңалтуды жүргізу түрлері мен мерзімдерін көрсететін оңалту іс-шараларының жоспары;
20) санаторийлік-курорттық ұйымдар – медициналық және өзге де көрсетілетін қызметтерді, курорттарда немесе емдеу-сауықтыру орындарында орналасқан табиғи емдік факторларды қолдана отырып, адамның денсаулығын сауықтыру және қалпына келтіру жөніндегі қызметтерді көрсететін ұйымдар;
21) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
22) тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі – ЖХС) – денсаулық, тіршілік әрекетінің шектелуі және жұмыс істеу компоненттерінің сыныптамасы;

23) международные критерии (индексы, шкалы, тесты) – инструменты в медицинской реабилитации, позволяющие оценить степень нарушений БСФ, реабилитационный потенциал человека, определить объем, тактику и этапность медицинской реабилитации;
24) физическая медицина и реабилитация (далее – ФМР) – медицинская специальность, которая занимается медицинской реабилитацией;
3. Медицинская деятельность по медицинской реабилитации осуществляется субъектами здравоохранения независимо от форм собственности при наличии государственной лицензии на указанный вид деятельности, полученной в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Требованиями для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи является соответствие укомплектованности штатных нормативов и оснащения медицинскими изделиями согласно приложению 1 к настоящему Стандарту по Перечню диагнозов по кодам МКБ - 10 и операций (манипуляций) по кодам МКБ - 9 с указанием уточняющего диагноза по коду XXI класса МКБ - 10 медицинской реабилитации II - Ш этапов в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, указанному в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381).
4. Медицинская реабилитация оказывается в рамках ГОБМП, ОСМС, добровольного медицинского страхования и на платной основе.
5. В случаях чрезвычайных ситуаций и (или) во время пандемии для повышения доступности медицинской реабилитации применяются дистанционные медицинские услуги в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151).
Глава 2. Структура организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию
6. К медицинским организациям, оказывающим медицинскую реабилитацию, независимо от формы собственности, относятся:
1) республиканские, областные, городские реабилитационные центры;
2) отделения (койки) медицинской реабилитации республиканских центров, многопрофильных стационаров (областные, городские, центральные районные, межрайонные и сельские больницы);
3) отделения (кабинет) медицинской реабилитации медицинских организаций, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
4) санаторно-курортные организации.

23) халықаралық өлшемшарттар (индекстер, шкалалар, тесттер) – БӘФ бұзылу дәрежесін, адамның оңалту әлеуетін бағалауға, медициналық оңалтудың көлемін, тактикасы мен кезеңділігін анықтауға мүмкіндік беретін медициналық оңалту құралдары;
24) физикалық медицина және оңалту (бұдан әрі – ФМО) – медициналық оңалтумен айналысатын медицина маманы;
3. Медициналық оңалту жөніндегі медициналық қызметті "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен алынған қызметтің көрсетілген түріне мемлекеттік лицензиясы болған кезде меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау субъектілері жүзеге асырады.
Медициналық көмек көрсету деңгейлері бойынша медициналық оңалтуды жүзеге асыруға қойылатын талаптар осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығында көрсетілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық оңалтудың ІІ-ІІ кезеңдерінің АХЖ-10 класының ХХІ коды бойынша нақтыланған диагноз көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша диагноздардың және АХЖ-9 кодтары бойынша операциялардың (манипуляциляциялардың) тізбесіне сәйкес штаттық нормативтердің жасақталуы және медициналық бұйымдармен жарақтандырылуы сәйкестігі болып табылады.
4. Медициналық оңалту ТМККК, МӘМС, ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде және ақылы негізде көрсетіледі.
5. Төтенше жағдайлар кезінде және (немесе) пандемия уақытында медициналық оңалтудың қолжетімділігін арттыру үшін "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) сәйкес қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер қолданылады.
2-тарау. Медициналық оңалтуды көрсететін ұйымдардың құрылымы
6. Меншік нысанына қарамастан медициналық оңалтуды көрсететін медициналық ұйымдарға мыналар жатады:
1) республикалық, облыстық, қалалық оңалту орталықтары;
2) республикалық орталықтардың, көп бейінді стационарлардың (облыстық, қалалық, орталық аудандық, ауданаралық және ауылдық ауруханалар) медициналық оңалту бөлімшелері (төсектері);
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың медициналық оңалту бөлімшелері (кабинеті);
4) санаторийлік-курорттық ұйымдар.

7. При оказании медицинской реабилитации в организациях здравоохранения формируется учетно-отчетная документация в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020), приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности медицинских организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию
8. Основными задачами медицинских организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию, являются:
1) раннее начало;
2) непрерывность;
3) преемственность;
4) индивидуальный и мультидисциплинарный подход;
5) применение методов, обладающих наибольшей доказанной эффективностью и безопасностью;
6) оказание реабилитационных услуг на всех этапах медицинской реабилитации;
7) внедрение инновационных, эффективных методов медицинской реабилитации.
9. Основными направлениями деятельности медицинских организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию, является оказание реабилитационных услуг в рамках лечения основного заболевания и медицинской реабилитации второго и третьего этапов в соответствии с КП и стандартами оказания медицинской помощи.
Глава 4. Порядок организации оказания медицинской реабилитации взрослому населению Республики Казахстан
10. Медицинская реабилитация населению Республики Казахстан оказывается на первичном, вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи в соответствии со статьей 116 Кодекса с учетом оснащения медицинскими изделиями и укомплектованности штатных нормативов согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
11. Медицинская реабилитация на первичном уровне оказывается в организациях, имеющих в своей структуре кабинет (отделение) ФМР, соответствующих требованиям для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему Стандарту и проводится пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов в соответствии с ШРМ по степени тяжести нарушений функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;

7. Денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық оңалту көрсету кезінде "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы), "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес есепке алу-есептік құжаттама қалыптастырылады.
3-тарау. Медициналық оңалту көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
8. Медициналық оңалту көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) ерте басталуы;
2) үздіксіздік;
3) сабақтастық;
4) жеке және мультипәндік тәсіл;
5) тиімділігі мен қауіпсіздігі барынша дәлелденген әдістерді қолдану;
6) медициналық оңалтудың барлық кезеңдерінде оңалту қызметтерін көрсету;
7) медициналық оңалтудың инновациялық, тиімді әдістерін енгізу болып табылады.
9. Медициналық оңалтуды көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары КХ-ға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес негізгі ауруды емдеу мен екінші және үшінші кезеңдерде медициналық оңалту шеңберінде оңалту қызметтерін көрсету болып табылады.
4-тарау. Қазақстан Республикасының ересек халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
10. Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдармен жарақтандыру мен штаттық нормативтермен жасақтау жинақталуы ескеріле отырып, Кодекстің 116-бабына сәйкес медициналық көмек көрсетудің бірінші, екінші және үшінші деңгейлерінде көрсетіледі.
11. Бірінші деңгейдегі медициналық оңалту осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көрсету деңгейлер бойынша медициналық оңалтуды жүзеге асыруға арналған талаптарға сәйкес келетін өз құрылымында ФМО кабинеті (бөлімшесі) бар ұйымдарда көрсетіледі және осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің бұзылуының және шектелуінің жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 1-ден 2 балға дейін бағаланатын пациенттерге жүргізіледі.

12. При медицинском и фельдшерско-акушерском пункте организуется кабинет ФМР для оказания реабилитационных услуг по ИПР третьего этапа медицинской реабилитации;
13. Медицинская реабилитация на вторичном уровне осуществляется в медицинских организациях, имеющих в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, соответствующих требованиям для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему Стандарту и проводится пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 5-ти баллов в соответствии с ШРМ по профилю неврология, нейрохирургия (взрослая) и от 2-х до 4-х баллов в соответствии с ШРМ по всем остальным профилям по степени тяжести нарушений функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
14. Медицинская реабилитация на вторичном уровне по профилю кардиология, кардиохирургия (взрослая) осуществляется согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
15. Медицинская реабилитация на третичном уровне оказывается в республиканских специализированных медицинских организациях, а также в реабилитационных центрах, соответствующих требованиям для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему Стандарту и проводится пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 5-ти баллов в соответствии с ШРМ по профилю неврология, нейрохирургия (взрослая) и от 2-х до 4-х баллов в соответствии с ШРМ по всем остальным профилям по степени тяжести нарушений функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
16. Медицинская реабилитация осуществляется в три этапа:
1) первый этап - проведение медицинской реабилитации в острейший (до 72 часов) и острый периоды течения заболевания, а также при оперативных вмешательствах, травмах, в стационарных условиях в структурных подразделениях (отделение реанимации и интенсивной терапии или специализированное профильное отделение), оказывающих специализированную, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь, в рамках лечения основного заболевания согласно КП диагностики и лечения, при наличии реабилитационного потенциала;
2) второй этап - проведение медицинской реабилитации в острый и ранний восстановительный периоды в течение первых 6 месяцев заболевания или травмы и период остаточных явлений течения заболевания при оказании специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи в стационарных (круглосуточных) условиях в отделении медицинской реабилитации или на реабилитационных койках республиканских организаций здравоохранения, реабилитационных центров, многопрофильных стационаров при наличии реабилитационного потенциала;

12. Медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункт жанынан медициналық оңалтудың үшінші кезеңінің ОЖБ бойынша оңалту қызметтерін көрсету үшін ФМО кабинеті ұйымдастырылады.
13. Екінші деңгейдегі медициналық оңалту осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көрсету деңгейі бойынша медициналық оңалтуды жүзеге асыруға арналған талаптарға сәйкес келетін өз құрылымында мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады және осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің бұзылуының және шектелуінің ауырлық дәрежесі бойынша неврология, нейрохирургия (ересектер) бейіні бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 2-ден 5 балға дейін және барлық басқа бейіндер бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге жүргізіледі;
14. Кардиология, кардиохирургия (ересектер) бейіні бойынша екінші деңгейдегі медициналық оңалту осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
15. Үшінші деңгейдегі медициналық оңалту республикалық мамандандырылған медициналық ұйымдарда, сондай-ақ осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көрсету деңгейі бойынша медициналық оңалтуды жүзеге асыруға арналған талаптарға сәйкес оңалту орталықтарында көрсетіледі және осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелу жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша неврология, нейрохирургия (ересектер) бейіні бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 2-ден 5 балға дейін және барлық басқа бейіндер бойынша ОБШ-ға сәйкес 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге көрсетіледі;
16. Медициналық оңалту үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең - аурудың аса жедел (72 сағатқа дейін) және жіті кезеңдерінде, сондай-ақ операциялық араласулар, жарақаттар кезінде КХ-ға сәйкес негізгі ауруды емдеу шеңберінде мамандандырылған, оның ішінде оңалту әлеуеті болған жағдайда жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін стационарлық жағдайларда (реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі немесе мамандандырылған бейінді бөлімше) медициналық оңалту жүргізу;
2) екінші кезең - аурудың немесе жарақаттың алғашқы 6 айында жіті және ерте қалпына келтіру кезеңдерінде және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының, оңалту орталықтарының, көп бейінді медициналық оңалту бөлімшелерінде немесе оңалту төсектерінде стационарлық (тәулік бойы) жағдайларда мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмек көрсету кезінде оңалту әлеуеті болған жағдайда ауру ағымының қалдық құбылыстары кезеңіне медициналық оңалтуды жүргізу;

3) третий этап - проведение медицинской реабилитации последствий острых состояний, хирургических вмешательств, в том числе после кардиохирургических операций, трансплантации сердца и имплантации вспомогательного механического устройства левого желудочка (LVAD) и травм при оказании первичной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи в амбулаторно-поликлинических организациях, дневных стационарах, круглосуточных стационарах, реабилитационных центрах, санаториях, а также в случаях чрезвычайных ситуаций и (или) во время пандемии посредством дистанционной медицинской услуги при наличии реабилитационного потенциала.
17. Медицинская реабилитация в стационарных условиях на первом этапе при лечении основного заболевания включает консультацию врача ФМР или врача реабилитолога, установление реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, проведение реабилитационных услуг по показаниям, определение ШРМ, РП, рекомендации о дальнейшей тактике ведения пациента. Срок действия ШРМ – 30 дней.
Услуги ФМР в стационарных условиях в профильных отделениях или на койках медицинской реабилитации многопрофильных стационаров оказываются параклиническим отделением ФМР и включает консультацию врача ФМР или врача реабилитолога и проведение реабилитационных услуг.
Медицинская реабилитация в стационарных условиях второго и третьего этапа включает первичный осмотр с установлением реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, формирования краткосрочных и долгосрочных целей реабилитации, оценку факторов риска проведения медицинской реабилитации, проведение реабилитационных услуг, осмотр в динамике и по окончанию оказания реабилитационных услуг с оформлением 3 дневниковых записей и более по необходимости, определение эффективности медицинской реабилитации, оценку результатов медицинской реабилитации, определение ШРМ, РП, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента с оформлением реабилитационной карты согласно приложению 4 к настоящему Стандарту. Срок действия ШРМ – 30 дней.
18. Медицинская реабилитация в стационарозамещающих условиях проводится в медицинских организациях согласно подпунктов 1) и 2) пункта 6 настоящего Стандарта при наличии круглосуточного стационара 2 и (или) 3 этапа. В стационарозамещающих условиях проводится третий этап медицинской реабилитации, который включает первичный осмотр с установлением реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, формирования краткосрочных и долгосрочных целей реабилитации, проведение реабилитационных услуг, осмотр в динамике и по окончанию оказания реабилитационных услуг с оформлением 3 дневниковых записей и более по необходимости, определение эффективности медицинской реабилитации, оценку результатов медицинской реабилитации, определение ШРМ, РП, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента с оформлением реабилитационной карты согласно приложению 4 к настоящему Стандарту. Срок действия ШРМ – 30 дней.

3) үшінші кезең - жіті жай-күйлердің, хирургиялық араласулардың, оның ішінде кардиохирургиялық операциялардың, жүректі трансплантаттау сол жақ қарыншаның қосалқы механикалық құрылғысын (LVAD) имплантаттау және медициналық-санитариялық алғашқы көмек, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық көмек көрсету кезіндегі жарақаттар, амбулаториялық-емханалық ұйымдарда, күндізді стационарларда, тәулік бойғы стационарларда, оңалту орталықтарында, санаторийлерде медициналық көмек салдарларына, сондай-ақ төтенше жағдайларда және (немесе) пандемия кезінде, оңалту әлеуеті болған кезде қашықтықтан медициналық қызмет көрсету арқылы медициналық оңалту жүргізу.
17. Стационарлық жағдайларда негізгі ауруды емдеу кезінде бірінші кезеңдегі медициналық оңалту ФМО дәрігерінің немесе реабилитолог дәрігердің консультациясын, ЖХС өлшемшарттарының негізінде оңалту диагнозын белгілеуді, көрсетілімдер бойынша оңалту қызметтерін жүргізуді, ОБШ, ОӘ анықтауды, пациентті одан әрі қадағалап-қарау тәсілі туралы ұсынымдарды қамтиды. ОБШ жарамдылық мерзімі – 30 күн.
ФМО қызметтері – егер медициналық оңалту медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде талап етілмейтін жеке жағдайларда ФМО мамандары жеке қолданатын диагностика мен емдеудің КХ шеңберінде негізгі ауруларды емдеу кезіндегі ФМО бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер. Амбулаториялық жағдайда негізгі ауруды емдеу кезінде медициналық оңалтуды көрсету КХ-ға сәйкес консультация беруді және оңалту қызметтерін қамтиды.
Стационарлық жағдайларда бейінді бөлімшелерде немесе медициналық оңалту жөніндегі төсектерде көп бейінді стационарларда оңалту қызметтерін ФМО параклиникалық бөлімшесі көрсетеді және ФМО дәрігерінің немесе реабилитолог дәрігердің консультациясын және ФМО қызметтерін жүргізуді қамтиды.
Екінші және үшінші кезеңдегі медициналық оңалту ЖХС өлшемшарттары негізінде оңалту диагнозын белгілеу, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттарды қалыптастыру, алғашқы қарап-тексеруді, оңалту қызметтерін жүргізудің тәуекел факторларын бағалауды, динамикада қарап-тексеруді және медициналық оңалтудың тиімділігін анықтау үшін оңалту қызметтерін көрсету аяқталғаннан кейін қарап-тексеруді, медициналық оңалту нәтижелерін, осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес оңалту картасын ресімдей отырып, пациентті одан әрі қадағалап-қарау тактикасы бойынша ұсынымдарды бағалауды қамтиды. ШРМ жарамдылық мерзімі – 30 күн.
18. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық оңалту 2 және (немесе) 3 кезеңдерідей тәулік бойғы стационар болған жағдайда осы Стандарттың 6-тармағы 1) және 2) тармақшаларына сәйкес медициналық ұйымдарда жүргізіледі. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық оңалтудың үшінші кезеңі ЖХС өлшемшарттары негізінде оңалту диагнозын қоюмен біріншілік қарап тексеруді, оңалтудың қызқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттарын қалыптастыруды, оңалту қызметтерін жүргізуді, динамикада қарап-тексеруді және оңалту қызметін көрсету аяқталғаннан кейін 3 күнделікті жазбаларды және қажеттілік бойынша одан да көп ресімдеуді, медициналық оңалту тиімділігін анықтауды, медициналық оңалту нәтижелерін бағалауды, ОБШ, ОӘ анықтауды, осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес оңалту картасын ресімдеумен пациентке одан әрі қадағалап қарау тактикасы бойынша ұсынымдарды қамтиды. ШРМ жарамдылық мерзімі – 30 күн.

19. Медицинская реабилитация третьего этапа в амбулаторных условиях включает осмотр для установления реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, определение ШРМ, РП, проведение реабилитационных услуг, осмотр в динамике и по окончанию оказания реабилитационных услуг определение эффективности медицинской реабилитации и оформление реабилитационной карты согласно приложению 4 к настоящему стандарту. При медицинской реабилитации одного случая применяется не более 6 наименований реабилитационных услуг.
Услуги ФМР - медицинские услуги по ФМР при лечении основного заболевания в рамках КП диагностики и лечения, применяемые специалистами ФМР индивидуально в тех случаях, когда медицинская реабилитация не требуется, на всех уровнях оказания медицинской помощи. Проведение услуг ФМР в амбулаторных условиях включает консультацию и проведение услуг в соответствии с КП.
20. Госпитализация пациента на медицинскую реабилитацию осуществляется в плановом порядке при наличии медицинских показаний по направлению специалистов медицинских организаций в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381).
При наличии показаний к плановой госпитализации направляющая медицинская организация проводит клинико-диагностические исследования (лабораторные, инструментальные и функциональные, консультации профильных специалистов) согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
21. При оказании медицинской реабилитации второго и третьего этапов осуществляется:
1) оценка степени тяжести состояния и нарушений БСФ пациента при поступлении и по окончании медицинской реабилитации в соответствии с международными критериями;
2) установление реабилитационного диагноза, включающего характеристику состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности на основе критериев МКФ, его изменения в процессе медицинской реабилитации;
3) оценка реабилитационного потенциала, определяющего уровень максимально возможного восстановления пациента в определенный отрезок времени;
4) формирование цели проведения реабилитационных услуг;
5) оценка факторов риска проведения реабилитационных мероприятий и факторов, ограничивающих проведение реабилитационных услуг;
6) формирование и реализация медицинской части ИПР;
7) оценка эффективности реабилитационных услуг;
8) составление заключения (эпикриза), содержащего реабилитационный диагноз, реабилитационный потенциал, итоги реализации ИПР с описанием достигнутой динамики в состоянии пациента, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента.
22. Показанием к медицинской реабилитации взрослых является степень нарушения функционирования и ограничений жизнедеятельности для взрослых согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
Пациент, в отношении которого проведены мероприятия по медицинской реабилитации на любом этапе при отсутствии нарушений функционирования и ограничения жизнедеятельности (ШРМ-0), не нуждается в продолжении медицинской реабилитации.

19. Амбулаториялық жағдайда үшінші кезеңдегі медициналық оңалту ЖХС өлшемшарттарының негізінде оңалту диагнозын белгілеу үшін қарап-тексеруді, ОБШ, ОӘ айқындауды, оңалту қызметтерін жүргізуді, оңалту қызметтерін көрсету динамикасында және аяқталғаннан кейін қарап-тексеруді, медициналық оңалтудың тиімділігін айқындауды және осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес оңалту картасын ресімдеуді қамтиды. Бір жағдайды медициналық оңалту кезінде оңалту қызметтерінің 6-удан аспайтын атауы қолданылады.
19. Медициналық оңалтуға пациентті емдеуге жатқызу "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша медициналық көрсетілімдер бар болған кезде жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылады.
Жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдер болған кезде жолдама беретін медициналық ұйым осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеулер (зертханалық, аспаптық және функционалдық, бейінді мамандардың консультациялары) жүргізеді.
20. Екінші және үшінші кезеңдерде медициналық оңалту көрсету кезінде:
1) халықаралық өлшемшарттарға сәйкес медициналық оңалтуға келіп түскен кезде және медициналық оңалту аяқталғаннан кейін пациент жағдайының ауырлық дәрежесін және БӘФ бұзылуын бағалау;
2) ЖХС өлшемшарттары негізінде тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының сипаттамасын, медициналық оңалту процесінде оның өзгеруін қамтитын оңалту диагнозын белгілеу;
3) белгілі бір уақыт аралығында пациенттің мүмкіндігінше барынша қалпына келу деңгейін анықтайтын оңалту әлеуетін бағалау;
4) оңалту қызметтерін жүргізудің мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру;
5) оңалту іс-шараларын жүргізудің тәуекел факторларын және оңалту қызметтерін жүргізуді шектейтін факторларды бағалау;
6) ОЖБ медициналық бөлігін қалыптастыру және іске асыру;
7) оңалту қызметтерінің тиімділігін бағалау;
8) оңалту диагнозын, оңалту әлеуетін, пациенттің жай-күйіндегі қол жеткізілген динамиканы сипаттай отырып, ОЖБ іске асыру қорытындыларын, пациентке одан әрі қарау тактикасы бойынша ұсынымдарды қамтитын қорытындыны (эпикризді) жасау жүзеге асырылады.
21. Медициналық оңалтуға көрсетілімдер осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ересектер үшін тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелу дәрежесі болып табылады.
Кез-келген кезеңде медициналық оңалту іс-шаралары жүргізілген пациент тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелуі (ОБШ-0) болмаған жағдайда медициналық оңалтуды жалғастыруды мұқтаж етпейді.

Пациент, имеющий легкое нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности (ШРМ-1), направляется на третий этап медицинской реабилитации в амбулаторно-поликлинических условиях с проведением 1 курса медицинской реабилитации после лечения основного заболевания в течение 6 месяцев, в объеме медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
Пациент, имеющий умеренное (ШРМ-2), нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности, направляется на второй этап медицинской реабилитации круглосуточного стационара однократно, третий этап медицинской реабилитации круглосуточного стационара однократно или третий этап медицинской реабилитации в амбулаторно-поликлинических с проведением не более 2 курсов медицинской реабилитации после лечения основного заболевания в течение 6 месяцев, в объеме медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
Пациент, имеющий выраженное (ШРМ-3) и резко выраженное (ШРМ-4) нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности, направляется на второй этап медицинской реабилитации в течение первых 6 месяцев с кратностью и длительностью лечения по решению МДГ или третий этап медицинской реабилитации круглосуточного стационара и в амбулаторно-поликлинических условиях в течение первых 3-х лет после завершения лечения основного заболевания с кратностью 4 раза в год, в объеме медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
Пациент, имеющий грубое (ШРМ-5) нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности, направляется на второй этап медицинской реабилитации в течение первых 12 месяцев с кратностью лечения по решению МДГ. При отсутствии положительной динамики в состоянии и отсутствии реабилитационного потенциала в течение двух курсов реабилитации, по заключению МДГ, пациент исключается из группы пациентов, нуждающихся в медицинской реабилитации.
Пациент с отсутствием реабилитационного потенциала (ШРМ- 6), исключается из группы пациентов, нуждающихся в медицинской реабилитации.
Пациенты с отсутствием реабилитационного потенциала подлежат повторной оценке один раз в три месяца, при улучшении показателя функционирования и ограничения жизнедеятельности и (или) появления реабилитационного потенциала направляются на реабилитацию в соответствии с оценкой ШРМ
23. Результат медицинской реабилитации за 1 курс у взрослых оценивается по разнице между итоговой суммой реабилитационного диагноза исходного состояния до медицинской реабилитации и итоговой суммой реабилитационного диагноза фактического состояния после медицинской реабилитации в реабилитационных баллах.
Эффективность медицинской реабилитации оценивается на третьем этапе реабилитации по следующим критериям:

Тіршілік әрекетінің жеңіл жұмыс iстеу бұзылуы және шектелуі (ОБШ-1) бар пациент осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көлемінде 6 айдың ішінде негізгі ауруды емдегеннен кейін медициналық оңалтудың 1 курсын жүргізе отырып, амбулаториялық-емханалық жағдайларда медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің орташа жұмыс iстеу бұзылуы және шектелуі бар (ОБШ-2) пациент тәулік бойы стационарды медициналық оңалтудың екінші кезеңіне бір рет, тәулік бойы стационарды медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне бір рет немесе осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмектің көлемінде 6 айдың ішінде негізгі ауруды емдегеннен кейін медициналық оңалтудың 2 курсынан аспайтын медициналық оңалтуды жүргізе отырып, амбулаториялық-емханалық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің айқын құбылысын (ОБШ-3) және кенеттен болған айқын құбылысының (ОБШ-4) жұмыс iстеуінің бұзылуы және шектелуі бар пациент МПТ шешімі бойынша қысқа мерзімді емдеумен бірінші 6 ай ішінде медициналық оңалтудың екінші кезеңіне немесе тәулік бойы стационардың немесе осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмектің көлемінде жылына 4 рет еселікпен негізгі ауруды емдегеннен кейін бірінші 3 жыл ішінде амбулаториялық-емханалық жағдайларда медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің өрескел (ОШБ-5) жұмыс iстеуінің бұзылуы және шектелуі бар пациент МПТ-ның шешімі бойынша емдеудің еселігімен алғашқы 12 айдың ішінде медициналық оңалтудың екінші кезеңіне жіберіледі. Оңалтудың екі курсы ішінде жай-күйінде оң динамика болмаған және оңалту әлеуеті болмаған кезде МПТ-ның қорытындысы бойынша пациент медициналық оңалтуға мұқтаж пациенттер тобынан шығарылады.
Оңалту әлеуеті жоқ пациент (ОБШ - 6) медициналық оңалтуға мұқтаж пациенттер тобынан шығарылады.
Оңалту әлеуеті жоқ пациенттер үш айда бір рет қайта бағалануға жатады, тіршілік әрекетінің жұмыс істеу мен шектеу көрсеткіші және (немесе) оңалту әлеуетінің пайда болуы жақсарған кезде ОБШ-ның бағасына сәйкес оңалтуға жіберіледі.
22. Ересектердегі 1 курстың медициналық оңалту нәтижесі медициналық оңалтуға дейінгі бастапқы жағдайдағы оңалту диагнозының қорытынды сомасы мен оңалту балдарындағы медициналық оңалтудан кейінгі нақты жағдайдағы оңалту диагнозының қорытынды сомасы арасындағы айырмашылық бойынша бағаланады.
Медициналық оңалту тиімділігі оңалтудың үшінші кезеңінде мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:

1) выраженная положительная динамика;
2) умеренно положительная динамика;
3) отсутствие динамик;
4) отрицательная динамика.
24. Мобильные бригады по медицинской реабилитации предназначены для проведения реабилитационных услуг в рамках ИПР третьего этапа медицинской реабилитации на дому пациентам с ШРМ 4 и ШРМ 5, которые имеют реабилитационный потенциал, но не могут самостоятельно передвигаться, в том числе по социальным показаниям, и нуждаются в длительном проведении мероприятий по медицинской реабилитации и по объективной причине не могут пройти курс реабилитации в организациях медицинской реабилитации.
Мобильная бригада формируется на базе медицинских организаций имеющих государственную лицензию на осуществление деятельности по медицинской реабилитации вне зависимости от форм собственности и утверждаются внутренним приказом руководителя медицинской организации.
Состав мобильной бригады входят специалисты ФМР (врач ФМР, кинезиотерапевт и эрготерапевт.
При отсутствии специалистов ФМР минимальный состав мобильной бригады включает кинезиотерапевта или эрготерапевта.
Первичный выезд мобильной бригады осуществляет врач ФМР или профильный специалист, последующие выезды по оказанию реабилитационных услуг осуществляются отдельными членами мобильной бригады в зависимости от ИПР.
Оказание реабилитационных услуг третьего этапа мобильной бригадой осуществляется в амбулаторных условиях кратностью 4 раза в год за пролеченный случай в течение первых 3-х лет после установления диагноза, в объеме медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
Глава 5. Порядок организации оказания медицинской реабилитации детскому населению Республики Казахстан
25. Медицинская абилитация и реабилитация детскому населению оказывается на первичном, вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи в соответствии со статьей 116 Кодекса, клиническими протоколами и нормативными правовыми документами, касающимся медицинской абилитации и реабилитации детскому населению, согласно этапов с учетом штатных нормативов и оснащения медицинскими изделиями медицинских организаций, оказывающих медицинскую абилитацию и реабилитацию в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту.
26. Медицинская абилитация и реабилитация детскому населению оказывается МДГ. В состав МДГ для определения ШРМ и РП включается профильный специалист, врач реабилитолог или врач ФМР и специалист (-ы) по показаниям.
27. По показаниям, в состав МДГ привлекаются следующие специалисты:
1) с высшим, послевузовским медицинским образованием: кинезиотерапевт, оториноларинголог (сурдолог), эрготерапевт, психотерапевт, специалист протезист-ортезист;

1) айқын көрінетін оң динамика;
2) орташа оң динамика;
3) динамиканың болмауы;
4) теріс динамика.
23. Медициналық оңалту жөніндегі мобильді бригадалар оңалту әлеуеті бар, бірақ өз бетінше қозғала алмайтын, оның ішінде әлеуметтік көрсетілімдер бойынша және медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды ұзақ уақыт жүргізуді қажет ететін және объективті себеппен оңалту әлеуеті бар ОБШ-4 және ОБШ-5 пациенттерге үйде медициналық оңалтудың үшінші кезеңінің ОЖБ шеңберінде оңалту қызметтерін жүргізуге арналған медициналық оңалту ұйымдарында оңалту курсынан өткізуге арналған.
Мобильді бригада меншік нысанына қарамастан медициналық оңалту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға мемлекеттік лицензиясы бар медициналық ұйымдардың базасында қалыптастырылады және медициналық ұйым басшысының ішкі бұйрығымен бекітіледі.
Мобильді бригаданың құрамына ФМО мамандары (ФМО дәрігері, кинезиотерапевт және кәсіптік терапевт) кіреді.
ФМО мамандары болмаған жағдайда мобильді бригаданың ең аз құрамына кинезотерапия немесе эрготерапия маманы кіреді.
Мобильді бригаданың бірінші баруын ФМО дәрігері немесе бейінді маман жүзеге асырады, оңалту қызметтерін көрсету бойынша кейінгі баруды ОЖБ-ға байланысты мобильді бригаданың жекелеген мүшелері жүзеге асырады.
Мобильді бригада үш кезеңдегі оңалту қызметтерін көрсетуді осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көлемінде диагноз қойылғаннан кейінгі алғашқы 3 жылдың ішінде емделген жағдай үшін жылына 4 рет еселікпен амбулаториялық жағдайда жүзеге асырады.
5-тарау. Қазақстан Республикасының балалар халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
24. Балалар халқына медициналық абилитациялау және оңалту Кодекстің 116-бабына, клиникалық хаттамаларға және балалар халқын медициналық абилитациялау мен оңалтуға қатысты басқа да нормативтік-құқықтық құжаттарға сәйкес медициналық көмек көрсетудің бірінші, екінші және үшінші деңгейлерінде штаттық нормативтерді ескере отырып және осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық абилитация мен оңалтуды көрсететін медициналық ұйымдарды медициналық бұйымдармен жарақтандыру кезеңдеріне сәйкес көрсетіледі.
25. Балалар халқына медициналық абилитация мен оңалтуды МПТ көрсетеді. ОБШ және ОӘ анықтау үшін МПТ құрамына міндетті түрде бейінді маман, реабилитолог дәрігер немесе ФМО дәрігері және көрсетілімдер бойынша маман (дар) кіреді.
26. Көрсетілімдер бойынша МПТ-ның құрамына мынадай мамандар тартылады:
1) жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар: кинезиотерапевт, оториноларинголог (сурдолог), эрготерапевт, психотерапевт, протезист-ортезист маман;

2) со средним медицинским образованием: инструктор ЛФК, эрготерапевт, специализированная медицинская сестра;
3) с высшим педагогическим образованием: специалист по физической культуре и спорту, специалист по адаптивной физической культуре и спорту, логопед, психолог, эрготерапевт, учитель-дефектолог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель (педагог), социальный работник, воспитатель, специалист протезист-ортезист; техник-ортезист со специальным техническим образованием c высшим или средним медицинским, или немедицинским образованием.
4) со средним педагогическим образованием: инструктор ЛФК, эрготерапевт, логопед, психолог, учитель-дефектолог, учитель-сурдолог, тифлопедагог, воспитатель, учитель (педагог), социальный работник/педагог;
5) с высшим/послевузовским/средним немедицинским образованием: медицинский психолог, специалист протезист-ортезист.
28. По решению МДГ в зависимости от степени тяжести состояния и нарушений биопсихосоциальных функций (далее – БПСФ) в соответствии с международными критериями определяется:
- уровень и этап медицинской абилитации и реабилитации;
- периодичность медицинской абилитации и реабилитации.
29. Периодичность медицинской абилитации и реабилитации на втором и третьем этапе составляет не более 4 раз в год, а в центрах раннего вмешательства (далее – ЦРВ) в возрасте до 3 лет – не более 6 раз в год.
30. Эффективность медицинской реабилитации у детей определяется по оценке состояния пациента на основе критериев МКФ, формирование которой осуществляется соотношением динамических показателей по результатам сравнения данных первичной (R1) и итоговой диагностики (R2) биопсихосоциальных функций: b – оценка функции и d – оценка активности и участия по формуле R = (b+d) /2.
Оценка эффективности реабилитации проводится по формуле R1:R2, где R1 = (b1+d1)/2 - состояние пациента до начала реабилитации в критериях МКФ, a R2 = (b2+d2) /2 – состояние пациента после окончания реабилитации в критериях МКФ.
При значении R1:R2 <1 – эффективность неудовлетворительная, 1<1,5 – удовлетворительная, 1,5–2,0 – хорошая, > 2,0 – значительная.
31. Продолжительность курса медицинской абилитации и реабилитации на втором и третьем этапах зависит от клинического и реабилитационного диагноза в соответствии с международной классификацией болезней 10 пересмотра (МКБ-10), от степени нарушения БПСФ по МКФ и в соответствии с клиническим протоколом медицинской реабилитации. Продолжительность курса реабилитации не менее 14 календарных дней и выше (по показаниям).
32. Маршрут ребенка из группы риска:

2) орта медициналық білімі бар: ЕДШ нұсқаушысы, эрготерапевт, мамандандырылған мейіргер;
3) жоғары педагогикалық білімі бар: дене шынықтыру және спорт жөніндегі маман, бейімделген дене шынықтыру және спорт жөніндегі маман, логопед, психолог, эрготерапевт, дефектолог-мұғалім, сурдопедагог, тифлопедагог, мұғалім (педагог), әлеуметтік қызметкер, тәрбиеші, протезист-ортезист маманы; жоғары немесе орта медициналық немесе медициналық емес біліммен арнайы техникалық білімі бар техник-ортезист.
4) орта педагогикалық білімі бар: ЕДШ нұсқаушысы, эрготерапевт, логопед, психолог, дефектолог-мұғалім, сурдолог-мұғалім, тифлопедагог, тәрбиеші, мұғалім (педагог), әлеуметтік қызметкер/педагог;
5) жоғары/жоғары оқу орнынан кейінгі/орта медициналық емес білімі бар: медициналық психолог, протезист-ортезист маман.
27. Халықаралық өлшемшарттарға сәйкес жай-күйдің ауырлығына және биопсихологиялық-әлеуметтік функциялардың бұзылуына (бұдан әрі-БПӘФ) байланысты МПТ-ның шешімі бойынша мыналар айқындалады:
- медициналық абилитация және оңалту деңгейі мен кезеңі;
- медициналық абилитация және оңалту кезеңділігі.
28. Екінші және үшінші кезеңдегі медициналық абилитация мен оңалтудың кезеңділігі жылына 4 реттен аспайды, ал 3 жасқа дейінгі ерте араласу орталықтарында (бұдан әрі – ЕАО) – жылына 6 реттен аспайды.
29. Балаларды медициналық оңалтудың тиімділігі ЖХС өлшемшарттарының негізінде пациенттің жай-күйін бағалау бойынша анықталады, оның қалыптасуы биопсихологиялық-әлеуметтік функциялардың бастапқы (R1) және қорытынды диагностикасы (R2) деректерін салыстыру нәтижелері бойынша динамикалық көрсеткіштердің арақатынасы арқылы жүзеге асырылады: b – функцияны бағалау және d –белсенділікті бағалау және R = (b+d)/2 формуласы бойынша қатысу.
Оңалту тиімділігін бағалау R1:R2 формуласы бойынша жүргізіледі, мұндағы R1 = (b1+d1)/2 - ЖХС өлшемшарттарында оңалту басталғанға дейінгі пациенттің жай-күйі, a R2 = (b2+d2) /2 – ЖХС өлшемшарттарында оңалту аяқталғаннан кейінгі пациенттің жай-күйі.
R1:R2 <1 мәнінде – тиімділігі қанағаттанарлықсыз, 1 < 1,5 – қанағаттанарлық, 1,5–2,0 – жақсы, > 2,0 – елеулі.
30. Екінші және үшінші кезеңдердегі медициналық абилитация және оңалту курсының ұзақтығы 10-қайта қарау ауруларының халықаралық жіктемесіне (АХЖ-10) сәйкес клиникалық және оңалту диагнозына, медициналық оңалтудың клиникалық хаттамасына сәйкес ЖХС бойынша БПӘФ бұзылу дәрежесіне байланысты. Оңалту курсының ұзақтығы кемінде 14 күнтізбелік күн және одан жоғары (көрсетілімдер бойынша).
31. Қауіп тобындағы баланың бағдары:

1) Родильный дом – перинатальный центр, кабинет катамнеза, детский стационар (определение группы риска);
2) Медицинская организация ПМСП (диагноз и оценка с установлением ШРМ на основе МКФ и направление на второй или третий этап медицинской абилитации и реабилитации);
3) Центр раннего вмешательства оказывает помощь детям до 3 лет из групп риска. Раннее вмешательство – это все виды мероприятий, ориентированных на развитие ребенка, а также на сопровождение родителей, которые осуществляются непосредственно и незамедлительно после определения состояния и уровня развития ребенка. Раннее вмешательство направлено как на ребенка, так и на родителей, семью и его социальное окружение.
В случае отсутствия ЦРВ в населенном пункте проживания ребенка предусматривается получение реабилитационных услуг в Реабилитационном центре (далее – РЦ) или отделении по месту жительства или направляется в региональные ЦРВ по выбору.
Маршрут ребенка для получения медицинской абилитации и реабилитации с установленным диагнозом и ШРМ:
1) Перинатальный центр, детский стационар, ПМСП (постановка диагноза и определение ШРМ);
2) Медицинская организация ПМСП (направление на второй или третий этап медицинской абилитации и реабилитации);
3) ЦРВ, РЦ, отделения и кабинеты второго или третьего этапа медицинской абилитации и реабилитации.
33. Выделяются четыре категории реабилитационного потенциала:
- категория потенциала полного восстановления здоровья;
- категория потенциала частичного восстановления функционирования пациента;
- категория потенциала адаптации и компенсации пациента;
- категория потенциала адаптации среды окружения (обучение и уход за пациентом, психологическая и методическая поддержка пациента и лиц по уходу).
Оценка реабилитационного потенциала проводится при поступлении или после завершения курса абилитации или реабилитации МДГ, а также при поступлении и после завершения курса абилитации или реабилитации в случае изменения реабилитационного потенциала.
34. Показанием к медицинской абилитации и реабилитации является степень нарушения функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 6 настоящего Стандарта.
Пациент, в отношении которого проведены мероприятия по медицинской абилитации и реабилитации на любом этапе при достижении категории потенциала полного восстановления здоровья и итоговой оценки нарушений функционирования и ограничения жизнедеятельности ШРМ-0, не нуждается в продолжении медицинской реабилитации.
Пациент, имеющий легкое нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности (ШРМ-1), направляется на третий этап медицинской реабилитации в амбулаторно-поликлинических условиях.

1) перзентхана - перинаталдық орталық, катамнез кабинеті, балалар стационары (тәуекел тобын анықтау);
2) МСАК медициналық ұйымы (ЖХС негізінде ОБШ белгілеумен диагноз және бағалау және медициналық абилитация мен оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңіне жолдама);
3) Ерте араласу орталығы тәуекел тобындағы 3 жасқа дейінгі балаға көмек көрсетеді. Ерте араласу – бұл баланың дамуына, сондай-ақ баланың жай-күйі мен даму деңгейі айқындалғаннан кейін тікелей және дереу жүзеге асырылатын ата-аналарды сүйемелдеуге бағытталған іс-шаралардың барлық түрлері. Ерте араласу балаға да, ата-анаға да, отбасына және оның әлеуметтік ортасына да бағытталған.
Бала тұратын елді мекенде ЕАО болмаған жағдайда Оңалту орталығында (бұдан әрі – ОО) немесе тұрғылықты жері бойынша бөлімшеде оңалту қызметтерін алу көзделеді немесе таңдау бойынша өңірлік ЕАО-ға жіберіледі.
Диагноз қойылған және ОБШ бар медициналық абилитация мен оңалтуды алу үшін баланың бағдары:
1) Перинаталдық орталық, балалар стационары, МСАК (диагноз қою және ОБШ анықтау);
2) МСАК медициналық ұйымы (медициналық абилитация мен оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңіне жолдама);
3) ЕАО, ОО, медициналық абилитация мен оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңіндегі бөлімшелер мен кабинеттер.
32. Оңалту әлеуеті төрт санатқа бөлінеді:
- денсаулықты толық қалпына келтіру әлеуетінің санаты;
- пациенттің жұмысын ішінара қалпына келтіру әлеуетінің санаты;
- пациенттің бейімделу және өтемақы әлеуетінің санаты;
- қоршаған ортаны бейімдеу әлеуетінің санаты (пациентті оқыту және күту, пациент пен күтімге психологиялық және әдістемелік қолдау).
Оңалту әлеуетін бағалау абилитация немесе МПТ оңалту курсы түскен кезде немесе аяқталғаннан кейін, сондай-ақ оңалту әлеуеті өзгерген жағдайда абилитация немесе оңалту курсы түскен кезде және аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
33. Медициналық абилитация мен оңалтуға көрсетілімдер осы Стандарттың 6-қосымшасына сәйкес тіршілік әрекетінің бұзылуы мен шектеулерінің дәрежесі болып табылады.
Денсаулықты толық қалпына келтіру әлеуеті санатына қол жеткізілген кезде және тіршілік әрекетінің жұмыс істеуі бұзылуын және шектеуін ОБШ-0 қорытынды бағалау кезінде кез келген кезеңде медициналық абилитация және оңалту бойынша іс-шаралар жүргізілген пациентке медициналық оңалтуды жалғастыру қажет емес.
Тіршілік әрекетінің жеңіл жұмыс істеу бұзылуы және шектеуі (ОБШ-1) бар пациент амбулаториялық-емханалық жағдайларда медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.

Пациент, имеющий умеренное (ШРМ-2), выраженное (ШРМ-3) или грубое (ШРМ-4) нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности, направляется на второй или третий этап медицинской абилитации и реабилитации.
Пациенты с нарушениями функционирования и ограничения жизнедеятельности крайней степени тяжести (ШРМ - 5) и с категорией реабилитационного потенциала адаптации среды окружения (медико-социальная помощь, уход, обучение лиц по уходу), состояние которых не изменилось после проведения мероприятий по медицинской абилитации и реабилитации подлежат повторной оценке в первые три месяца ежемесячно, в последующие - один раз в три месяца, и при улучшении показателя функционирования и ограничения жизнедеятельности и (или) появления реабилитационного потенциала направляются на второй или третий этап реабилитации круглосуточного стационара.
Пациенты, имеющие нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности крайней степени тяжести (ШРМ-5), состояние которых не изменилось после проведения мероприятий по медицинской абилитации и реабилитации на втором или третьем этапе, направляются в медицинские организации паллиативной помощи, до появления у них реабилитационного потенциала.
35. Медицинская абилитация и реабилитация на первичном уровне детскому населению оказывается в организациях, имеющих в своей структуре кабинет (отделение) ФМР, соответствующих требованиям для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему Стандарту и проводится пациентам, состояние которых оценивается в 1-4 балла в соответствии с ШРМ по степени тяжести нарушений функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
36. Медицинская абилитация и реабилитация детскому населению на вторичном уровне оказывается в медицинских организациях, имеющих в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, центры раннего вмешательства, , соответствующих требованиям для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему Стандарту и проводится пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов в соответствии с ШРМ по степени тяжести нарушений функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 6 к настоящему Стандарту. Дети до 3 лет с ШРМ 1 балл при отсутствии медицинского учреждения, оказывающего услуги медицинской абилитации в населенном пункте проживания, также могут получать услуги вторичного уровня.
37. Медицинская абилитация и реабилитация детскому населению на третичном уровне оказывается в республиканских специализированных медицинских организациях, а также в реабилитационных центрах, соответствующих требованиям для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему Стандарту и проводится пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов в соответствии с ШРМ по степени тяжести нарушений функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 6 к настоящему Стандарту, при наличии коечного фонда второго этапа не менее 30 %.

Тіршілік әрекетінің орташа (ОБШ-2), айқын (ОБШ-3) немесе өрескел көрінетін (ОБШ-4) жұмыс істеу бұзылуы және шектеуі бар пациент медициналық абилитация мен оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңіне жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің аса ауыр дәрежедегі (ОБШ - 5) жұмыс істеу бұзылуы және шектеуі және қоршаған ортаны бейімдеудің оңалту әлеуетінің санаты бар (медициналық-әлеуметтік көмек, күтім, күтім жасау бойынша адамдарды оқыту), медициналық абилитация және оңалту жөніндегі іс-шаралар жүргізілгеннен кейін жағдайы өзгермеген пациенттер ай сайын алғашқы үш айда, келесі айларда қайта бағалануға жатады - үш айда бір рет және тіршілік әрекетінің жұмыс істеу бұзылуы және шектеуінің көрсеткіші және (немесе) оңалту әлеуетінің пайда болуы жақсарған кезде тәулік бойы стационарда оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңіне жіберіледі.
Екінші немесе үшінші кезеңде медициналық абилитация және оңалту жөніндегі іс-шаралар жүргізілгеннен кейін жағдайы өзгермеген тіршілік әрекетінің аса ауыр дәрежедегі (ОБШ-5) жұмыс істеу бұзылуы және шектеуі бар пациенттер оларда оңалту әлеуеті пайда болғанға дейін медициналық паллиативтік көмек ұйымдарына жіберіледі.
34. Балалар халқына бірінші деңгейде медициналық абилитациялау және оңалту осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес жүргізілетін медициналық көмек көрсету деңгейі бойынша медициналық оңалтуды жүзеге асыруға арналған талаптарға сәйкес өз құрылымында ФМО кабинеті (бөлімшесі) бар ұйымдарда, осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес тіршілік әрекеті жұмыс істеуінің бұзылуы мен шектеуінің ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 1-4 балмен бағаланатын пациенттерге көрсетіледі.
35. Балалар халқына екінші деңгейде медициналық абилитациялау және оңалту өз құрылымында осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көрсету деңгейі бойынша медициналық оңалтуды жүзеге асыруға арналған талаптарға сәйкес мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары, ерте араласу орталықтары бар медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады және осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің бұзылуы және шектеуінің ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге көрсетіледі. ОБШ-сы 1 балдан басталатын 3 жасқа дейінгі балалар тұрғылықты елді мекенде медициналық абилитация қызметтерін көрсететін медициналық мекеме болмаған кезде де екінші деңгейдегі қызметтерді ала алады.
36. Балаларға медициналық абилитация және оңалту үшінші деңгейде республикалық мамандандырылған медициналық ұйымдарда, сонымен қатар осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көрсету деңгейі бойынша медициналық оңалтуды жүргізу талаптарына сәйкес келетін оңалту орталықтарында және осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес екінші кезеңнің төсек қоры кемінде 30 % болған жағдайда, тіршілік әрекетінің жұмыс істеу бұзылуы және шектеуінің ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге жүргізіледі.

Медицинская абилитация и реабилитация на третичном уровне по профилю неврология, нейрохирургия оказывается детям, состояние которых оценивается от 2-х баллов (детям в возрасте до 7 лет) или 3-х баллов (7 лет и старше) до 4-х баллов в соответствии с ШРМ по степени тяжести нарушений функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
38. Медицинская абилитация и реабилитация осуществляется в три этапа:
1) первый этап – проведение медицинской абилитации и реабилитации в острейший (до 72 часов) и острый периоды течения заболевания, а также при оперативных вмешательствах, травмах, в стационарных условиях в структурных подразделениях стационаров (отделение реанимации и интенсивной терапии или специализированное профильное отделение), оказывающих специализированную, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь, в рамках лечения основного заболевания согласно КП диагностики и лечения;
2) второй этап – проведение медицинской абилитации и реабилитации в острый и ранний восстановительный периоды в течение первых 6 месяцев заболевания или травмы и период остаточных явлений течения заболевания при оказании специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи в стационарных (круглосуточных) условиях в отделении медицинской реабилитации или на реабилитационных койках республиканских организаций здравоохранения, специализированных реабилитационных центров, многопрофильных стационаров;
3) третий этап – проведение медицинской абилитации и реабилитации последствий острых состояний, хирургических вмешательств и травм при оказании первичной медико-санитарной помощи, при оказании специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи в амбулаторно-поликлинических организациях, круглосуточных стационарах, реабилитационных центрах, санаториях.
39. Медицинская абилитация и реабилитация в стационарных условиях второго и третьего этапа включает первичный осмотр с установлением реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, формирования краткосрочных и долгосрочных целей реабилитации, оценку факторов риска проведения медицинской реабилитации, проведение реабилитационных услуг, осмотр в динамике и по окончанию оказания реабилитационных услуг с оформлением 3 дневниковых записей и более по необходимости, определение эффективности медицинской реабилитации, оценку результатов медицинской реабилитации, определение ШРМ, РП, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента с оформлением реабилитационной карты согласно приложению 7 к настоящему Стандарту. Срок действия ШРМ – 30 дней.
40. Третий этап медицинской абилитации и реабилитации в амбулаторных условиях включает осмотр для установления реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, определение ШРМ, РП, проведение реабилитационных услуг, осмотр в динамике и по окончанию оказания реабилитационных услуг, определение эффективности медицинской абилитации и реабилитации. При медицинской абилитации и реабилитации одного случая в рамках третьего этапа применяется не более 10 реабилитационных услуг.

Неврология, нейрохирургия бейіні бойынша үшінші деңгейдегі медициналық абилитация және оңалту осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес тіршілік әрекетінің жұмыс істеу бұзылуы және шектеуінің ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ-ға сәйкес жай-күйі 2 балдан (7 жасқа дейінгі балалар) немесе 3 балдан (7 жас және одан жоғары) 4 балға дейін бағаланатын балаларға көрсетіледі.
37. Медициналық абилитация және оңалту үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең - аурудың аса жедел (72 сағатқа дейін) және жіті кезеңдерінде, сондай-ақ операциялық араласулар, жарақаттар кезінде КХ-ға сәйкес негізгі ауруды емдеу шеңберінде мамандандырылған, оның ішінде оңалту әлеуеті болған жағдайда жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін стационарлық жағдайларда стационарлардың құрылымдық бөлімшелерінде (реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі немесе мамандандырылған бейінді бөлімше) медициналық оңалту жүргізу;
2) екінші кезең - аурудың немесе жарақаттың алғашқы 6 айында жіті және ерте қалпына келтіру кезеңдерінде және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының, оңалту орталықтарының, көп бейінді медициналық оңалту бөлімшелерінде немесе оңалту төсектерінде стационарлық (тәулік бойы) жағдайларда мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмек көрсету кезінде ауру ағымының қалдық құбылыстары болған кезеңіне медициналық оңалтуды жүргізу;
3) үшінші кезең - амбулаториялық-емханалық ұйымдарда, тәулік бойы стационарларда, оңалту орталықтарында, санаторийлерде медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету кезінде, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмек көрсету кезінде жіті жай-күйлердің, хирургиялық араласулар мен жарақаттардың салдарын медициналық абилитациялау және оңалту жүргізу.
38. Стационарлық жағдайда екінші және үшінші кезеңдегі медициналық абилитация және оңалту ЖХС өлшемшарттарының негізінде оңалту диагнозын белгілей отырып, бастапқы қарап-тексеруді, оңалтудың қысқа және ұзақ мерзімді мақсаттарын қалыптастыруды, медициналық оңалтуды жүргізудің тәуекел факторларын бағалауды, оңалту қызметтерін жүргізуді, оңалту қызметтерін көрсетудің динамикасында және аяқталуы бойынша қарап-тексеруді, қажеттілігі бойынша 3 және одан да көп күнделік жазбаны, медициналық оңалтудың тиімділігін анықтау, медициналық оңалту нәтижелерін бағалау, ОБШ, ОӘ анықтау, осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес оңалту картасын ресімдей отырып, пациентті қадағалап-қараудың одан арғы тәсілі бойынша ұсынымдарды қамтиды. ОБШ-ның жарамдылық мерзімі – 30 күн.
39. Амбулаториялық жағдайда үшінші кезеңдегі медициналық абилитация мен оңалтудың үшінші кезеңі ЖХС өлшемшарттарының негізінде оңалту диагнозын белгілеу үшін қарап-тексеруді, ОБШ, ОӘ айқындауды, оңалту қызметтерін жүргізуді, оңалту қызметтерін көрсету динамикасында және аяқталғаннан кейін қарап-тексеруді, медициналық абилитация мен оңалтудың тиімділігін айқындауды қамтиды. Үшінші кезең шеңберінде бір жағдайды медициналық абилитациялау және оңалту кезінде 10-нан аспайтын оңалту қызметі қолданылады.

В рамках Индивидуальной программы реабилитации (далее – ИПР) третьего этапа медицинской реабилитации на дому пациентам с ШРМ 4 и ШРМ 5, которые имеют реабилитационный потенциал, но не могут самостоятельно передвигаться, в том числе по социальным показаниям, и нуждаются в длительном проведении мероприятий по медицинской реабилитации и по объективной причине не могут пройти курс реабилитации в организациях медицинской реабилитации предоставляются услуги Мобильных бригад.
Мобильная бригада формируется на базе медицинских организаций имеющих государственную лицензию на осуществление деятельности по медицинской реабилитации вне зависимости от форм собственности и утверждаются внутренним приказом руководителя медицинской организации.
В состав мобильной бригады входят: профильный специалист, врач реабилитолог или врач ФМР, кинезиотерапевт и эрготерапевт.
Первичный выезд мобильной бригады осуществляется врачом реабилитологом или врач ФМР или профильным специалистом. Последующие выезды по оказанию реабилитационных услуг проводятся отдельными членами мобильной бригады в зависимости от ИПР.
Оказание реабилитационных услуг третьего этапа мобильной бригадой осуществляется в амбулаторных условиях кратностью 4 раза в год за пролеченный случай в течение первых 3-х лет после установления диагноза, в объеме медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
41. Реабилитационные услуги при проведении медицинской абилитации и реабилитации оказываются в соответствии с перечнем услуг вида медицинской реабилитации согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
42. Госпитализация детского населения на медицинскую абилитацию и реабилитацию осуществляется в плановом порядке при наличии медицинских показаний по направлению специалистов ПМСП или организаций здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381).
При наличии показаний к плановой госпитализации направляющая медицинская организация проводит клинико-диагностические исследования) (лабораторные, инструментальные и функциональные, консультации профильных специалистов) согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
43. При оказании медицинской абилитации и реабилитации второго и третьего этапов осуществляется:
1) оценка степени тяжести состояния и нарушений БПСФ пациента при поступлении и по окончании медицинской абилитации и реабилитации в соответствии с международными критериями;

Үйде медициналық оңалтудың үшінші кезеңінің Жеке оңалту бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) шеңберінде оңалту әлеуеті бар, бірақ өз бетінше қозғала алмайтын, оның ішінде әлеуметтік көрсетілімдер бойынша және медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды ұзақ жүргізуді қажет ететін және объективті себеппен оңалту курсынан өте алмайтын ОБШ-4 және ОБШ-5 пациенттеріне медициналық оңалту ұйымдарында мобильді бригадалардың қызметтері ұсынылады.
Мобильді бригада меншік нысанына қарамастан медициналық оңалту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға мемлекеттік лицензиясы бар медициналық ұйымдардың базасында қалыптастырылады және медициналық ұйым басшысының ішкі бұйрығымен бекітіледі.
Мобильді бригаданың құрамына: бейінді маман, реабилитолог дәрігер немесе ФМО дәрігері, кинезиотерапевт және эрготерапевт кіреді.
Мобильді бригаданың алғашқы шығуын реабилитолог дәрігер немесе ФМО дәрігері немесе бейінді маман жүзеге асырады. Оңалту қызметтерін көрсету бойынша кейінгі сапарларды ОЖБ-ға байланысты мобильді бригаданың жекелеген мүшелері жүргізеді.
Мобильді бригада үш кезеңдегі оңалту қызметтерін көрсетуді осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық көмек көлемінде диагноз қойылғаннан кейінгі алғашқы 3 жылдың ішінде емделген жағдай үшін жылына 4 рет еселікпен амбулаториялық жағдайда жүзеге асырады.
40. Медициналық абилитация мен оңалтуды жүргізу кезінде оңалту қызметтері осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық оңалту түріндегі қызметтер тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
41. Балалар халқын медициналық абилитацияға және оңалтуға емдеуге жатқызу "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес МСАК немесе денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша медициналық көрсетілімдер болған кезде жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылады.
Жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдер болған кезде жолдама берген медициналық ұйым осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеулер (зертханалық, аспаптық және функционалдық, бейінді мамандардың консультациялары) жүргізеді.
42. Екінші және үшінші кезеңдердегі медициналық абилитация және оңалту кезінде:
1) халықаралық өлшемшарттарға сәйкес медициналық абилитация және оңалтуға келіп түскен кезде және аяқталғаннан кейін пациенттің жай-күйінің ауырлық дәрежесін және БПӘФ бұзушылықтарын бағалау;

2) установление реабилитационного диагноза, включающего характеристику состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности на основе критериев МКФ, его изменения в процессе медицинской реабилитации;
3) оценка реабилитационного потенциала, определяющего уровень максимально возможного восстановления пациента в определенный отрезок времени;
4) формирование цели (-ей) проведения реабилитационных услуг;
5) оценка факторов риска проведения реабилитационных мероприятий и факторов, ограничивающих проведение реабилитационных услуг;
6) формирование и реализация медицинской части ИПР;
7) оценка эффективности реабилитационных услуг;
8) составление заключения (эпикриза), содержащего реабилитационный диагноз, реабилитационный потенциал, итоги реализации ИПР с описанием достигнутой динамики в состоянии пациента, рекомендации по дальнейшей тактике ведения ребенка.
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 109
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
Требования для осуществления медицинской реабилитации по уровням оказания медицинской помощи
Профиль "травматология" и "ортопедия" взрослые
Уровень
Объем медицинской помощи
Перечень услуг медицинской реабилитации
Оснащение
Штаты
Первичный уровень
Медицинская реабилитация 3 этапа в амбулаторных условиях:
ПМСП, амбулаторно-поликлиническая организация, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1.Консультация врача реабилитолога –3
2.Кинезотерапия (1 услуга из перечня) – 10
и/или
3.Механотерапия (1 услуга из перечня)-10
4.Физиопроцедура (2 услуги из перечня) – до 10
и/или
5. Массаж (1 услуга из перечня) – до 10
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.085.000 Дистанционная консультация: Реабилитолог⁕
A02.089.000 Дистанционная кинезотерапия индивидуальная⁕
A02.090.000 Дистанционное занятие по эрготерапии⁕
A02.093.000 Дистанционный консилиум⁕
D02.002.001 Электрофорез
D02.007.001 Диадинамические токи
D02.008.001 Амплипульстерапия
D02.010.001 Электронейростимуляция чрескожная (TENS-терапия)
D02.013.001 Электростимуляция мышц
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.018.001 Ультравысокочастотная терапия
D02.020.001 Сантиметровая терапия
D02.023.001 Магнитотерапия
D02.025.001 Магнитолазеротерапия
D02.030.001 Биоптрон
D02.001.002 Местное ультрафиолетовое облучение
D02.010.002 Терапия лазерным сканирующим лучом
D02.001.005 Парафинотерапия
D02.002.005 Озокеритолечение
D02.017.006 Ультразвуковая терапия (фонофорез)
D02.002.007 Сегментарный массаж

2) ЖХС өлшемшарттарының негізінде тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектеу жай-күйінің сипаттамасын, оның медициналық оңалту процесіндегі өзгерістерін қамтитын оңалту диагнозын белгілеу;
3) пациенттің белгілі бір уақыт аралығында барынша ықтимал қалпына келу деңгейін айқындайтын оңалту әлеуетін бағалау;
4) оңалту қызметтерін жүргізу мақсатын (мақсаттарын) қалыптастыру;
5) оңалту іс-шараларын жүргізудің тәуекел факторларын және оңалту қызметтерін жүргізуді шектейтін факторларды бағалау;
6) ОЖБ медициналық бөлігін қалыптастыру және іске асыру;
7) оңалту қызметтерінің тиімділігін бағалау;
8) оңалту диагнозы, оңалту әлеуеті, пациенттің жай-күйіндегі қол жеткізілген динамиканы сипаттай отырып, ОЖБ іске асыру қорытындылары, баланы одан әрі қадағалап-қарау тәсілі бойынша ұсынымдар бар қорытынды (эпикриз) жасау.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 109 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық көмек көрсету деңгейлері бойынша медициналық оңалтуды жүзеге асыруға қойылатын талаптар
Ересектер "травматологиясы" және "ортопедиясы" бейіні
Деңгей
Медициналық көмектің көлемі
Медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Жарақтандыру
Штаттар
Біріншілік деңгей
Амбулаториялық жағдайда 3 кезеңдегі медициналық оңалту: МСАК, амбулаториялық-емханалық ұйым, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы–3
2.Кинезотерапия (тізбеден 1 қызмет) – 10
және/немесе
3.Механотерапия (тізбеден 1 қызмет)-10
4.Физиоемшара (тізбеден 2 қызмет)– 10-ға дейін
және/немесе
4. Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10-ға дейін
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.085.000 Қашықтықтан консультация: Реабилитолог⁕
A02.089.000 Қашықтықтан жеке кинезотерапия ⁕
A02.090.000 Эрготерапия бойынша қашықтықтан сабақ⁕
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум⁕
D02.002.001 Электрофорез
D02.007.001 Диадинамикалық токтар
D02.008.001 Амплипульстерапия
D02.010.001 Тері арқылы электронейростимуляция (TENS-терапия)
D02.013.001 Бұлшық ет электростимуляциясы
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.018.001 Ультра жоғары жиіліктегі терапия
D02.020.001 Сантиметрлік терапия
D02.023.001 Магниттік терапия
D02.025.001 Магниттік-лазерлік терапия
D02.030.001 Биоптрон
D02.001.002 Жергілікті ультракүлгін сәулелену
D02.010.002 Лазерлік сканерлеу сәулесінің терапиясы
D02.001.002 Жергілікті ультракүлгін сәулелену
D02.001.005 Парафиндік терапия
D02.002.005 Озокериттік емдеу
D02.017.006 Ультрадыбыстық терапия (фонофорез)
D02.002.007 Сегментарлық массаж

D02.014.007 Массаж верхней конечностей
D02.020.007 Массаж всего позвоночника
D02.026.007 Массаж нижней конечности
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.002.008 Кинезотерапия групповая
D02.021.008 Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
D02.022.008 Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
D02.023.008 Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
D02.024.008 Кинезотерапия индивидуальная на баланс сидя/стоя
D02.025.008 Кинезотерапия индивидуальная на обучение/коррекция ходьбы
D02.026.008 Кинезотерапия пассивная верхней конечности
D02.027.008 Кинезотерапия пассивная нижней конечности
D02.028.008 Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
D02.001.009 Аппаратный лимфодренаж
Кабинет реабилитолога:
-Аппарат для измерения артериального давления (по числу врачей)
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
Кабинет физиотерапии:
- Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
- Аппарат для УФО-терапии
- Аппарат лазерный терапевтический (по требованию)
-Аппарат для фототерапии/биоптрон (по требованию)
- Аппарат ультравысокочастоной/сверхвысокочастотной терапии (по требованию)
- Аппарат для дарсонвализации (по требованию)
- Оборудование для парафинотерапии
Кабинет кинезиотерапии:
Аппарат для активной, пассивной и активно-пассивной механотерапии верхних и нижних конечностей -1
Мини-велотренажер с электроприводом-1
Стойка с комплектом тренажеров -1
Активные реабилитационные тренажеры для суставов верхних и нижних конечностей-1
Доска для равновесия-1
Балансировочная подушка -1
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
1. Заведующий отделением, врач ФМР/реабилитолог – 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 15 пациентов в смену
3. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК** (с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 15 пациентов.
4. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
5. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
6. Санитарка — не менее 1 должности (в соответствие с нормативами)

D02.014.007 Қол массажы
D02.020.007 Бүкіл омыртқа массажы
D02.026.007 Аяқ массажы
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.002.008 Топтық кинезотерапия
D02.021.008 Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.022.008 Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.023.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
D02.024.008 Отыру/тұру теңгеріміне жеке кинезотерапия
D02.025.008 Оқу/жаяу жүруді түзетуге жеке кинезотерапия
D02.026.008 Қолдың пассивті кинезотерапиясы
D02.027.008 Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
D02.028.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
D02.001.009 Аппараттық лимфодренаж
Реабилитологтың кабинеті:
-Артериялық қысымды өлшеуге арналған аппарат (дәрігерлердің саны бойынша)
-Портативті спирометр
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер/балалар үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
Физиотерапия кабинеті:
-Токтардың стандартты түрлерімен электротерапияға арналған аппарат
- Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- Төмен жиілікті магниттік терапияға арналған аппарат
- Аппарат для УФО-терапии
- Лазерлік терапиялық аппарат (талап бойынша)
- Фототерапия аппараты / биоптрон (талап бойынша)
- Ультра жоғары жиілікті / ультра жоғары жиілікті терапия аппараты (талап бойынша)
- Дарсонвализацияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Парафин терапиясына арналған жабдық (талап бойынша)
Кинезиотерапия кабинеті :
Қолдар мен аяқтардың белсенді, пассивті және белсенді-пассивті механотерапиясына арналған аппарат -1
Электр жетегі бар шағын стационарлық велосипед-1
Тренажер жинағы бар тірек -1
Қолдар мен аяқтардың буындарына арналған белсенді оңалту тренажерлері-1
Тепе-теңдік тақтасы-1
Тепе-теңдік жастығы - 1
Массажист кабинеті:
- Биіктігі реттелетін массаждық терапия үстелі
- Үлкен және кіші валиктер
- Емшара үстелі
1. Бөлімше меңгерушісі, ФМО дәрігері / реабилитолог-1 лауазым
2. ФМО дәрігері / реабилитолог-ауысымдағы 15 пациентке 1 лауазым
3. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар - 45 минут, механотерапия — 30 минут) - 15 пациентке 1 лауазым.
4. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физиоем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
5. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
6. Санитар — кемінде 1 лауазым (нормативтерге сәйкес)

7.Сестра-хозяйка — 1 должность
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 2 этапа КС: МПБ, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1.Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2. Консультации профильных специалистов –по показаниям
3.Кинезотерапия (2-4 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
4.Механотерапия (2 услуги из перечня)-10 в течение 10 рабочих дней
5. Эрготерапия – 10 в течение 10 рабочих дней
6. Физиопроцедура (2 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
7.Массаж (1 услуга из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
8. Консультация психолога по показаниям – 1
9. Услуги психолога по показаниям - 3 в течение 10 рабочих дней
10. Перевязки – по показаниям
11. Внутримышечные инъекции по показаниям по основному заболеванию
12. Внутривенная инъекции по показаниям по основному заболеванию
13.Медикаментозная терапии по показаниям
Дополнительно к первичному уровню:
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.018.000 Консультация: Невролог
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.026.000 Консультация: Уролог
A02.032.000 Консультация: Травматолог-ортопед
D02.002.009 Аппаратный лимфодренаж с ультразвуковой и амплипульстерапией
D02.002.011 Тейпирование
D02.003.009 Интервальная вакуумная терапия
D02.005.008 Лечение положением
D02.007.007 Тракция позвоночника (один отдел)
D02.008.005 Криотерапия
D02.010.004 Подводный душ-массаж
D02.014.012 Вертикализация на подъемном устройстве
D02.017.008 Заниятие по эрготерапии
D02.020.008 Ударно-волновая терапия
D02.029.008 Кинезотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитиации
D02.033.008 Гидрокинезотерапия индивидуальная
D94.022.902 Психотерапия рациональная
D94.023.904 Психокорреционная работа
D93.571.415 Перевязки
D99.590.022 Внутримышечная инъекция
D99.590.023 Внутривенная инъекция
Дополнительно к первичному уровню:
Кабинет физиотерапии:
-Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
- Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
-Ванна для пододного душ-массажа верхней конечности
-Ванна для пододного душ-массажа нижней конечности
- Аппарат для ударно-волновой терапии (по требованию)
- Аппарат для криотерапии (по требованию)
Кабинет кинезиотерапии:
Кушетка – 1 на 1 инструктора
Стол-вертикализатор
- Аппарат декомпрессионно-тракционной терапии (система вытяжения позвоночника) (по требованию)
-Механотерапевтический аппарат тазобедренного и коленного суставов -1
Механотерапевтический аппарат плечевого сустава-1
Механотерапевтический аппарат локтевого сустава-1
Механотерапевтический аппарат голеностопного сустава-1
Механотерапевтический аппарат лучезапястного сустава-1(по требованию)
Механотерапевтический аппарат межфаланговых суставов-1(по требованию)
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации

7.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
Екінші деңгей КС 2- кезеңін медициналық оңалту: КБА, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2. Бейінді мамандардың консультациялары –көрсетілімдер бойынша
3.Кинезотерапия (Тізбеден 2-4 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
4.Механотерапия (тізбеден 2 қызмет)-10 жұмыс күні ішінде10
5. Эрготерапия – 10 жұмыс күні ішінде10
6. Физиоем-шара (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
7.Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
8. Көрсетілімдер бойынша психологтың консультациясы– 1
9. Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері- 3 10 жұмыс күні ішінде
10. Таңғыштар-көрсетілімдер бойынша
11. Негізгі аурудың көрсетілімдері бойынша бұлшықетішілік инъекциялар
12. Негізгі аурудың көрсетілімдері бойынша венаішілік инъекция
13.Көрсетілімдері бойынша дәрілік терапия
Бастапқы деңгейге қосымша
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.018.000 Консультация: Невролог
A02.032.000 Консультация: Травматолог-ортопед
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.026.000 Консультация: Уролог
D02.029.008 Проприоцептивті нерв-бұлшықет фасилитациясы әдісі бойынша кинезотерапия
D02.007.008 Гидротоптық кинезотерапия
D02.010.004 Су астындағы душ-массаж
D02.033.008 Гидрожеке кинезотерапия
D02.017.008 Эрготерапия сабағы
D02.001.009 Аппараттық лимфодренаж
D02.002.009 Ультрадыбыстық және амплипульстерапиямен аппараттық лимфа дренажы
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.007.007 Омыртқа тракциясы (бір бөлім)
D02.014.012 Көтеру құрылғысындағы вертикализациялау
D02.003.009 Интервалдық вакуумдық терапия
D02.002.011 Тейпирлік
D02.008.005 Криотерапия
D02.020.008 Соққы-толқынды терапия
D94.023.904 Психокоррекция жұмысы
D94.022.902 Рациональды психотерапия
D93.571.415 Таңғыштар
D99.590.022 Бұлшықетішілік инъекция
D99.590.023 Венаішілік инъекция
Бастапқы деңгейге қосымша
Физиотерапия кабинеті:
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
- Қолдар мен аяқтарды прессотерапиялауға арналған аппарат
- Қолдың су асты душ массажына арналған ванна
- Аяқтардың су асты душ массажына арналған ванна
- Декомпрессиялық-тартқыш терапия аппараты (омыртқаны тарту жүйесі) (талап бойынша)
- Соққы-толқынды терапияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Криотерапияға арналған аппарат (талап бойынша)
Кинезиотерапия кабинеті:
- Күндізгі төсек-1 нұсқаушыға 1
- Вертикализатор үстелі
Жамбас және тізе буындарының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат -1
Иық буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1
Шынтақ буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1
Тобық буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1
Сәуле білезік буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1 (талап бойынша)
Фалангааралық буындардың ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1 (талап бойынша)
Эрготерапия бойынша кабинет:
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар

1. Заведующий (Врач ФМР/реабилитолог) — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 10 пациентов КС (в целях организации работы в дневное время), 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
3. Профильный специалист — 0,5 должности
4. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК**
( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 15 пациентов
3. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный))(с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
4. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
7. Эрготерапевт — 1 должность на отделение
8. Медицинская сестра палатная (постовая/перевязочная по необходимости, медицинская сестра по ФМР) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 10 коек)
9.Старшая медицинская сестра — 1 должность
10.Сестра-хозяйка — 1 должность
11. Санитарка-буфетчица – 1 должность на отделение в смену
12. Санитарка — 4,75 должности в целях организации работы 1 круглосуточного поста
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 3 этапа КС, 3 этапа ДС, 3 этапа в амбулаторных условиях:
МПБ, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1.Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2.Кинезиотерапия (1 услуга из перечня) – 10
и/или
3.Механотерапия (1 услуга из перечня) -10
4.Физиопроцедура (1 услуга из перечня) – 10
и/или
5.Массаж (1 услуга из перечня) – 10
6. Консультация психолога по показаниям – 1
7. Услуги психолога по показаниям - 3 в течение 10 рабочих дней
Дополнительно к первичному уровню
A02.005.000 Консультация: Психолог
D02.002.009 Аппаратный лимфодренаж с ультразвуковой и амплипульстерапией
D02.002.011 Тейпирование
D02.003.009 Интервальная вакуумная терапия
D02.005.008 Лечение положением
D02.007.007 Тракция позвоночника (один отдел)
D02.007.008 Гидрокинезотерапия групповая
D02.010.004 Подводный-душ массаж
D02.014.012 Вертикализация на подъемном устройстве
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
D02.029.008 Кинезотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитиации
D02.033.008 Гидрокинезотерапия индивидуальная
D94.022.902 Психотерапия рациональная
D94.023.904 Психокорреционная работа
Дополнительно к первичному уровню
Кабинет физиотерапии:
- Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
-Ванна для пододного душ-массажа верхней конечности (по требованию)
-Ванна для пододного душ-массажа верзней конечности (по требованию)
- Аппарат для ударно-волновой терапии (по требованию)
- Аппарат для криотерапии по требованию)
Кабинет кинезиотерапии:
- Аппарат декомпрессионно-тракционной терапии (система вытяжения позвоночника) (по требованию)
Механотерапевтический аппарат тазобедренного и коленного суставов -1
Механотерапевтический аппарат плечевого сустава-1
Механотерапевтический аппарат локтевого сустава-1
Механотерапевтический аппарат голеностопного сустава-1
Механотерапевтический аппарат лучезапястного сустава-1 (по требованию)
Механотерапевтический аппарат межфаланговых суставов-1 (по требованию)
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации

1. Меңгеруші (ФМО дәрігері/реабилитолог) - 1 лауазым
2. ФМО дәрігері / реабилитолог-10 КС пациентіне 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында), 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
3. Бейінді маман-0,5 лауазым
4. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар 45 минут, механотерапия - 30 минут) - 15 пациентке 1 лауазым
3. Мейіргер (мамандандырылған (1 физиоем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
4. Массажист (1 емшараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
7. Эрготерапевт-бөлімшеге 1 лауазым
8. Палаталық мейіргер (қажеттілік бойынша пост/таңу, ФМО бойынша мейіргер ) - 30 төсекке 5,25 лауазым (10 төсекке 1 тәулік бойы жұмыс істеуді ұйымдастыру мақсатында)
9.Аға мейіргер-1 лауазым
10.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
11.Санитар-буфетші – ауысымға бөлімшеге 1 лауазым
12.Санитар – 4,75 лауазым 1 тәулік бойы жұмыс істеуді ұйымдастыру мақсатында
Екінші деңгей медициналық оңалту КС 3 кезеңі, ТС 3 кезеңі, амбулаторлық жағдайда 3 кезеңде: КБА, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2.Кинезиотерапия (тізбеден 1 қызмет) – 10
және/немесе
3.Механотерапия (тізбеден 1 қызмет) -10
4.Физиоем-шара (тізбеден 1 қызмет) – 10
және/немесе
5.Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10
6. Көрсетілімдер бойынша психологтың консультациясы– 1
7. Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері- 3 10 жұмыс күні ішінде
Бастапқы деңгейге қосымша
A02.005.000 Консультация: Психолог
D02.029.008 Проприоцептивті нерв-бұлшықет фасилитациясы әдісі бойынша кинезотерапия
D02.007.008 Гидротоптық кинезотерапия
D02.010.004 Су астындағы душ-массаж
D02.033.008 Гидрожеке кинезотерапия
D02.017.008 Эрготерапия сабағы
D02.001.009 Аппараттық лимфодренаж
D02.002.009 Ультрадыбыстық және амплипульстерапиямен аппараттық лимфа дренажы
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.007.007 Омыртқа тракциясы (бір бөлім)
D02.014.012 Көтеру құрылғысындағы вертикализациялау
D02.003.009 Интервалдық вакуумдық терапия
D02.002.011 Тейпирлеу
D94.023.904 Психокоррекциялық жұмыс
D94.022.902 Рациональды психотерапия
D93.571.415 Таңғыштар
D99.590.022 Бұлшықетішілік инъекция
D99.590.023 Венаішілік инъекция
Бастапқы деңгейге қосымша
Физиотерапия кабинеті:
- Қолдар мен аяқтарды прессотерапиялауға арналған аппарат (талап бойынша)
- Қолдың су асты душ массажына арналған ванна(талап бойынша)
- Аяқтардың су асты душ массажына арналған ванна
- Декомпрессиялық-тартқыш терапия аппараты (омыртқаны тарту жүйесі) (талап бойынша)
- Соққы-толқыны терапиясына арналған аппарат
- Криотерапияға арналған аппарат (талап бойынша)
(талап бойынша)
Кинезиотерапия кабинеті:
- Күндізгі төсек-1 нұсқаушыға 1
- Вертикализатор үстелі
Жамбас және тізе буындарының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат -1
Иық буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1
Шынтақ буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1
Білек буынының ТОҚ -1 үшін механотерапиялық аппарат
Білек буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1
Фалангааралық буындардың ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат-1
Эрготерапия кабинеті:
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар

1. Заведующий (Врач ФМР/реабилитолог) — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 10 пациентов КС (в целях организации работы в дневное время), 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
3. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК**
( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 15 пациентов
4. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный))(с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
5. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
5. Эрготерапевт — 1 должность на отделение
5. Медицинская сестра палатная (постовая, медицинская сестра по ФМР) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
8.Старшая медицинская сестра — 1 должность
9. Санитарка — не менее 1 должности (в соответствие с нормативами)
10.Сестра-хозяйка — 1 должность
Третичный уровень Медицинская реабилитация 2 этапа КС:
республиканские МО, МПБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1.Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2. Консультации профильных специалистов – по показаниям
3.Кинезиотерапия (2-4 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
4.Механотерапия (2-3 услуги из перечня) -10 в течение 10 рабочих дней
5. Физиопроцедура (2 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
6.Массаж (1 услуга из перечня)- 10 в течение 10 рабочих дней
7.Консультация психолога по показаниям - 1
8.Услуги психолога по показаниям до 3 - в течение 10 рабочих дней
9. Перевязки – по показаниям
10. Внутримышечные инъекции по показаниям по основному заболеванию
11. Внутривенная инъекции по показаниям по основному заболеванию
12.Медикаментозная терапии по показаниям по КП
Дополнительно к вторичному уровню 2 этапа:
D02.002.012 Диагностическое тестирование навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом
D02.003.012 Занятие по восстановлению навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом
D02.005.012 Роботизированная локомоторная кинезотерапия (экзоскелет)
D02.005.013 Изготовление ортопедических стелек
D02.006.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.007.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)

1. Меңгеруші (ФМО дәрігері/реабилитолог) - 1 лауазым
2. ФМО дәрігері / реабилитолог-10 КС пациентіне 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында), 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
3. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар 45 минут, механотерапия - 30 минут) - 15 пациентке 1 лауазым
4. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физием-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
5. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
5. Эрготерапевт-бөлімшеге 1 лауазым
6. Палаталық мейіргер (пост, ФМО бойынша мейіргер) - 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсекке 1 тәулік бойы постың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
7.Аға мейіргер-1 лауазым
8. Санитар — кемінде 1 лауазым (нормативтерге сәйкес)
9.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
Үшіншілік деңгей медициналық оңалту КС 2-кезеңі: республикалық МҰ, КБА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2. Бейінді мамандардың консультациялары – көрсетілімдер бойынша 1 және одан да көп
3.Кинезиотерапия (Тізбеден 2-3 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
4.Механотерапия (Тізбеден 2-3 қызмет) -10 жұмыс күні ішінде10
5. Физиоем-шара (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
6.Массаж (тізбеден 1 қызмет)- 10 жұмыс күні ішінде10
7.Көрсетілімдер бойынша психологтың консультациясы- 1
8.Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері - 10 жұмыс күні ішінде 3-ке дейін
9. Таңғыштар-көрсетілімдер бойынша
10. Негізгі аурудың көрсетілімдері бойынша бұлшықетішілік инъекциялар
11. Негізгі аурудың көрсетілімдері бойынша венаішілік инъекция
12.КХ көрсетілімдері бойынша дәрілік терапия
Екінші деңгейге қосымша 2-кезең:
D02.005. 013 ортопедиялық табандар дайындау
D02.006. 013 Аяқтың ортездерін дайындау
D02.007. 013 Қолдың ортездерін дайындау
D02.008. 013 Корсет дайындау
D02.012. 008 Подометрия
D02.013. 008 Биологиялық кері байланыс (БКБ ) бағдарламасымен талдамалық тренажерларда сабақ
D02.002. 012 БКБ және бейне талдауы бар жабдықта жаяу жүру дағдыларын диагностикалық тестілеу
D02. 003. 012 БКБ және бейне талдаумен жабдықта жаяу жүру дағдыларын қалпына келтіру сабағы
D02.005. 012 Роботтандырылған локомоторлы кинезотерапия (экзоқаңқа)
D02. 006. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.007. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу

D02.008.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.009.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.010.008 Постурография (роботизированная) диагностическая и лечебная
D02.010.012 Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
D02.011.012 Занятие на тренажере с биологически активной связью (БОС) и с цифровым зеркалом
D02.012.008 Подометрия
D02.012.012 Занятие на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологически обратной связью (БОС) (стабилоплатформа)
D02.013.008 Занятие на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.006.013 Изготовление ортезов нижних конечностей
D02.007.013 Изготовление ортезов верхних конечностей
D02.008.013 Изготовление корсетов
D93.571.415 Перевязки
D99.590.022 Внутримышечная инъекция
D99.590.023 Внутривенная инъекция
Дополнительно к вторичному уровню 2 этапа:
Кабинет физиотерапии:
- Аппарат для ударно-волновой терапии
- Оборудование для криотерапии ( по требованию)
- Аппарат декомпрессионно-тракционной терапии (система вытяжения позвоночника)
- Комплекс для подводного вытяжения и гидромассажа позвоночника (по требованию)
- Комплекс оборудования для гидрокинезотерапии, механотерапии в воде для верхней и нижней конечности (по требованию)
- Система для экстракорпоральной магнитной стимуляции мышц тазового дна и органов малого таза (по требованию)
- Аппарат интервальной вакуумной терапии (по требованию)
Кабинет кинезиотерапии:
Тредмил с разгрузкой веса тела с автоматической подстройкой скорости движения полотна под скорость движения пациентов-1 (по требованию)
Реабилитационный комплекс для опорно-двигательного аппарата с БОС -1 (по требованию)
Аппараты механотерапии маятникового типа с электроприводом для суставов конечностей-1(по требованию)
Реабилитационный тренажер с БОС для развития баланса с электрической системой вертикализации пациента-1(по требованию)
Настенная слинговая система-1 (по требованию)
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
1. Заведующий (Врач ФМР/реабилитолог/ — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 10 пациентов КС (в целях организации работы в дневное время), 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)

D02.008. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар қол аяқ-қолдарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.009. 012 Биологиялық кері байланыс (БКБ)Қолдың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02. 010. 012 Жүктемені ұлғайту, тестілеу және талдау арқылы пневматикалық тренажерде сабақ
D02.011. 012 Биологиялық белсенді байланысы (БКБ) бар және цифрлық айнасы бар тренажер сабағы
D02.012. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар тепе-теңдік пен вестибулярлық аппаратты қалпына келтіру және бағалау жүйесіндегі сабақ (тұрақтандыру платформасы)
D02.010. 008 Постурография (роботтандырылған) диагностикалық және емдік
D93.571.415 Таңғыштар
D99.590.022 Бұлшықетішілік инъекция
D99.590.023 Венаішілік инъекция
Екінші деңгейге қосымша 2-кезең:
Физиотерапия кабинеті:
- Қолдар мен аяқтардың прессотерапиялауға арналған аппарат
- Декомпрессиялық-тартқыш терапия аппараты (омыртқаны тарту жүйесі) (талап бойынша)
- Соққы-толқыны терапиясына арналған аппарат
- Криотерапияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Ультракүлгін терапияға арналған аппарат
- Омыртқаның су астындағы тартылуы мен гидромассажына арналған кешен (талап бойынша)
- Гидрокинезотерапияға, механотерапияға арналған аяқ пен қолдың жабдықтар кешені (талап бойынша)
- Жамбас қабатының бұлшықеттері мен жамбас мүшелерін экстракорпоралдық магниттік ынталандыруға арналған жүйе (талап бойынша)
- Аралық вакуумдық терапия аппараты (талап бойынша)
Кинезиотерапия кабинеті:
- Күндізгі төсек-1 нұсқаушыға 1
- Вертикализатор үстелі
- Пациенттердің қозғалыс жылдамдығына арналған кенептің қозғалыс жылдамдығын автоматты түрде реттей отырып, дене салмағын түсіретін тредмил-1(талап бойынша)
- БКБ бар тірек-қимыл аппаратына арналған оңалту кешені-1 (талап бойынша)
- Аяқ-қол буындарына арналған электр жетегі бар маятник түріндегі механотерапия аппараттары-1 (талап бойынша)
- Пациенттің вертикализациялаусының электр жүйесімен тепе-теңдікті дамытуға арналған (талап бойынша)
- Қабырғаға ілмек жүйесі-1(талап бойынша)
- Тепе-теңдік тақтасы-1 (талап бойынша)
Психолог/Психотерапевт кабинеті:
- БКБ көмегімен психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыру аппараты
1. Меңгеруші (ФМО дәрігері/реабилитолог) - 1 лауазым
2. ФМО дәрігері / реабилитолог-10 КС пациентіне 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында), 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)

3. Профильный специалист — 0,5 должности (по необходимости)
4. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК** ( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 15 пациентов
3. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный)) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
4. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
7. Эрготерапевт — 1 должность на отделение
8. Психолог – 1 должность
9. Медицинская сестра палатная (постовая/перевязочная по необходимости, медицинская сестра по ФМР) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 10 коек)
10.Старшая медицинская сестра — 1 должность
11.Сестра-хозяйка — 1 должность
12. Санитарка-буфетчица – 1 должность на отделение в смену
13. Санитарка — 4,75 должности в целях организации работы 1 круглосуточного поста
14. Социальный работник — 0,5 должности
Третичный уровень
Медицинская реабилитация 3 этапа КС, 3 этапа ДС, 3 этапа в амбулаторных условиях:
республиканские МО, МПБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1.Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2.Кинезотерапия (2-3 услуги из перечня) – 10
и/или
3.Механотерапия (2-3 услуги из перечня) -10
4. Физиопроцедура (2-3 услуги из перечня) – 10
и/или
5.Массаж (1 услуга из перечня)- 10
6.Консультация и услуги психолога по показаниям - до 10
7. Консультация и услуги логопеда по показаниям – до 10
Дополнительно к вторичному уровню 3 этапа:
D02.002.012 Диагностическое тестирование навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом
D02.003.012 Занятие по восстановлению навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом
D02.005.012 Роботизированная локомоторная кинезотерапия (экзоскелет)
D02.006.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.007.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.008.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)

3. Бейінді маман-0,5 лауазым (қажеттілігіне қарай)
4. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы** ( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар - 45 минут, механотерапия — 30 минут) - 15 пациентке 1 лауазым. Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса (механотерапия)
5. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физиоем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
6. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
7. Эрготерапевт-бөлімшеге 1 лауазым
8. Психолог-1 лауазым
9. Палаталық мейіргер (посттық, ФМО бойынша мейіргер ) - 30 төсекке 5,25 лауазым (10 төсекке 1 тәулік бойы жұмыс істеуді ұйымдастыру мақсатында)
10.Аға мейіргер -1 лауазым
11. Шаруашылық бикесі -1 лауазым
12.Санитар-буфетші – ауысымға бөлімшеге 1 лауазым
13.Санитар – 4,75 лауазым 1 тәулік бойы жұмыс істеуді ұйымдастыру мақсатында
14.Әлеуметтік қызметкер-0,5 лауазым
Үшіншілік деңгей медициналық оңалту КС 3 кезеңі, ТС 3 кезеңі, амбулаторлық жағдайда 3 кезеңде: республикалық МҰ, КБА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2.Кинезотерапия (Тізбеден 2-3 қызмет) – 10
және/немесе
3.Механотерапия (Тізбеден 2-3 қызмет) -10
4. Физиоем-шара (Тізбеден 2-3 қызмет) – 10
және/немесе
5.Массаж (тізбеден 1 қызмет)- 10
6.Консультация и Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері - 10-ға дейін
7. Логопедтің көрсеткіштері бойынша консультация беру және қызмет көрсету – 10-ға дейін
Екінші деңгейге қосымша 3 кезең:
D02.005. 013 ортопедиялық табандар дайындау
D02.006. 013 Аяқтың ортездерін дайындау
D02.007. 013 Қолдың ортездерін дайындау
D02.008. 013 Корсет дайындау
D02.012. 008 Подометрия
D02.013. 008 Биологиялық кері байланыс бағдарламасымен (БКБ )талдамалық тренажерларда сабақ
D02.002. 012 БКБ және бейне талдауы бар жабдықта жаяу жүру дағдыларын диагностикалық тестілеу
D02. 003. 012 БКБ және бейне талдаумен жабдықта жаяу жүру дағдыларын қалпына келтіру сабағы
D02.005. 012 Роботтандырылған локомоторлы кинезотерапия (экзоқаңқа)
D02. 006. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.007. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02.008. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар қол аяқ-қолдарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ

D02.009.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.010.008 Постурография (роботизированная) D02.010.012 Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
D02.011.012 Занятие на тренажере с биологически активной связью (БОС) и с цифровым зеркалом
D02.012.008 Подометрия
D02.012.012 Занятие на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологически обратной связью (БОС) (стабилоплатформа)
диагностическая и лечебная
D02.013.008 Занятие на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.005.013 Изготовление ортопедических стелек
D02.006.013 Изготовление ортезов нижних конечностей
D02.007.013 Изготовление ортезов верхних конечностей
D02.008.013 Изготовление корсетов
Дополнительно к вторичному уровню 3 этапа:
Кабинет физиотерапии:
- Аппарат для ударно-волновой терапии
- Аппарат для криотерапии (по требованию)
- Комплекс для подводного вытяжения и гидромассажа позвоночника (по требованию)
- Комплекс оборудования для гидрокинезотерапии, механотерапии в воде для верхней и нижней конечности (по требованию)
- Система для экстракорпоральной магнитной стимуляции мышц тазового дна и органов малого таза (по требованию)
- Аппарат интервальной вакуумной терапии (по требованию)
Кабинет кинезиотерапии:
Кушетка – 1 на 1 инструктора
Стол-вертикализатор
Тредмил с разгрузкой веса тела с автоматической подстройкой скорости движения полотна под скорость движения пациентов-1 (по ребованию)
Реабилитационный комплекс для опорно-двигательного аппарата с БОС -1 (по требованию)
Аппарат для тракционного вытяжения-1 (по требованию)
Аппараты механотерапии маятникового типа с электроприводом для суставов конечностей-1 (по требованию)
Активные реабилитационные тренажеры для суставов верхних и нижних конечностей-1 (по требованию)
Реабилитационный тренажер с БОС для развития баланса с электрической системой вертикализации пациента-1
Настенная слинговая система-1
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
1. Заведующий (Врач ФМР/реабилитолог) — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 10 пациентов КС (в целях организации работы в дневное время), 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)

D02.009. 012 Биологиялық кері байланыс (БКБ) бар қолдың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02. 010. 012 Жүктемені ұлғайту, тестілеу және талдау арқылы пневматикалық тренажерде сабақ
D02.011. 012 Биологиялық белсенді байланысы (БКБ) бар және цифрлық айнасы бар тренажер сабағы
D02.012. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар тепе-теңдік пен вестибулярлық аппаратты қалпына келтіру және бағалау жүйесіндегі сабақ (тұрақтандыру платформасы)
D02.010. 008 Постурография (роботтандырылған) диагностикалық және емдік
Екінші деңгейге қосымша 3 кезең:
Физиотерапия кабинеті:
- Соққы-толқыны терапиясына арналған аппарат
- Криотерапияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Омыртқаның су астындағы тартылуы мен гидромассажына арналған кешен (талап бойынша)
- Гидрокинезотерапияға, механотерапияға арналған аяқ пен қолдың жабдықтар кешені (талап бойынша)
- Жамбас қабатының бұлшықеттері мен жамбас мүшелерін экстракорпоралдық магниттік ынталандыруға арналған жүйе (талап бойынша)
- Аралық вакуумдық терапия аппараты (талап бойынша)
Кинезиотерапия кабинеті:
Күндізгі төсек-1 нұсқаушыға 1
Вертикализатор үстелі
Қолдар мен аяқтардың белсенді, пассивті және белсенді-пассивті механотерапиясына арналған аппарат-1
Электр жетегі бар шағын стационарлық велосипед-1
тренажер жинағы бар тірек -1
Пациенттердің қозғалыс жылдамдығына арналған кенептің қозғалыс жылдамдығын автоматты түрде реттей отырып, дене салмағын түсіретін тредмил-1(талап бойынша)
БКБ -1 бар тірек-қимыл аппаратына арналған оңалту кешені(талап бойынша)
Тартқыш тарту аппараты-1
Аяқ-қол буындарына арналған электр жетегі бар маятник түріндегі механотерапия аппараттары-1 (талап бойынша)
Қолдар мен аяқтардың буындарына арналған белсенді оңалту тренажерлері-1(талап бойынша)
Пациенттің вертикализациялаусының электр жүйесімен тепе-теңдікті дамытуға арналған БКБ бар оңалту тренажері-1
Қабырғаға ілмек жүйесі-1
Психолог/Психотерапевт кабинеті:
- БКБ көмегімен психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыру аппараты
1. Меңгеруші (ФМОдәрігері/реабилитолог) - 1 лауазым
2ФМО дәрігері / реабилитолог-10 КС пациентіне 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында), 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)

3. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК**
( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 15 пациентов. Дополнительно –1 должность на роботизированные реабилитационные технологии, при наличии (механотерапия)
4. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
5. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
5. Эрготерапевт — 1 должность на отделение
6. Психолог – 1 должность
7. Медицинская сестра палатная (постовая, медицинская сестра по ФМР) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
8.Старшая медицинская сестра — 1 должность
9. Санитарка — не менее 1 должность (в соответствие с нормативами)
10.Сестра-хозяйка — 1 должность
11. Социальный работник — 0.5 должности
Профиль "неврология нейрохирургия" взрослые
Уровень
Объем медицинской помощи
Перечень услуг медицинской реабилитации
Оснащение
штаты
Первичный уровень
Медицинская реабилитация 3 этапа в амбулаторных условиях:
ПМСП, амбулаторно-поликлиническая организация, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1. Консультация врача реабилитолога –3
2.Кинезотерапия (1 услуги из перечня) – 10
3.Механотерапия (1 услуга из перечня)-10
4. Эрготерапия – до 10
5.Физиопроцедура (1 услуги из перечня) или массаж (1 услуга из перечня) – до 10
6. Консультация психолога по показаниям - 1
7. Услуги психолога по показаниям (1 услуга из перечня) - 3 -5 по показаниям
8. Консультация логопеда по показаниям– 1
9. Услуги логопеда по показаниям (1 услуга из перечня) – 3-5 по показаниям
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.085.000 Дистанционная консультация: Реабилитолог⁕
A02.089.000 Дистанционная кинезотерапия индивидуальная⁕
A02.090.000 Дистанционное занятие по эрготерапии⁕
A02.093.000 Дистанционный консилиум⁕
D02.002.001 Электрофорез
D02.005.001 Электросон
D02.007.001 Диадинамические токи
D02.008.001Амплипульстерапия
D02.010.001Электронейростимуляция чрескожная (TENS-терапия)
D02.013.001Электростимуляция мышц
D02.014.001Дарсонвализация
D02.023.001Магнитотерапия
D02.024.001Ультразвуковая терапия
D02.025.001Магнитолазеротерапия
D02.001.005Парафинотерапия
D02.002.005Озокеритолечение
D02.002.007 Сегментарный массаж
D02.008.007 Массаж головы (лобно-височной и затылочно-теменной области)
D02.010.007 Массаж воротниковой зоны
D02.014.007 Массаж верхней конечностей
D02.020.007 Массаж всего позвоночника
D02.026.007 Массаж нижней конечности

3. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар - 45 минут, механотерапия — 30 минут) - 15 пациентке 1 лауазым. Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса (механотерапия)
4. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физиоем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
5. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
6. Эрготерапевт-бөлімшеге 1 лауазым
7. Психолог-1 лауазым
8. Палаталық мейіргер (посттық, ФМО бойынша мейіргер ) - 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсектік 1 тәуліктегі посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
9.Аға мейіргер -1 лауазым
10. Санитар — кемінде 1 лауазым (нормативтерге сәйкес)
11.Шаруашылық бикесі -1 лауазым
127. Психолог-1 лауазым
. Әлеуметтік қызметкер - 0.5 лауазымдар
Ересектер "Неврология нейрохирургия" бейіні
Деңгей
Медициналық көмектің көлемі
Медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Жарақтандыру
Штаттар
Бастапқы деңгей
Амбулаториялық жағдайда 3 кезеңдегі медициналық оңалту: МСАК, амбулаториялық-емханалық ұйым, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1. Реабилитолог дәрігердің консултациясы–3
2.Кинезотерапия (тізбеден 1 қызмет) – 10
3.Механотерапия (тізбеден 1 қызмет)-10
4. Эрготерапия – 10-ға дейін
5.Физиоем-шара (тізбеден 1 қызмет) немесе массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10-ға дейін
6. Көрсетілімдер бойынша психологтың консультациясы - 1
7. Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері (тізбеден 1 қызмет) - 3 -5 көрсетілімдер бойынша
8. Логопедтің консультациясы көрсетілімдер бойынша– 1
9. Көрсетілімдер бойынша логопедтің қызметтері (тізбеден 1 қызмет) –көрсетілімдер бойынша 3-5
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум⁕
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум⁕
A02.085.000 Қашықтықтан консультация: Реабилитолог⁕
A02.089.000 Қашықтықтан жеке кинезотерапия ⁕
A02.090.000 Эрготерапия бойынша қашықтықтан сабақ⁕

2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 15 пациентов в смену
3. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК** ( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 15 пациентов
4. Эрготерапевт – 1 должность
5. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
6. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
7. Психолог – 1 должность
8. Логопед – 1 должность
9. Санитарка — 1 должность
10.Сестра-хозяйка — не менее 1 должность (в соответствие с нормативами)
Первичный уровень.
Медицинская реабилитация 3 этапа в амбулаторных условиях:
мобильная бригада реабилитационного центра
Комплекс услуг:
1. Консультация врача реабилитолога –1
2.Кинезотерапия (1 услуги из перечня) – 10
3. Эрготерапия –10
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
D02.026.008 Кинезотерапия пассивная верхней конечности
D02.027.008 Кинезотерапия пассивная нижней конечности
-
-
1. Врач ФМР
2. Кинезитерапевт
3. Эрготерапевт
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 2 этапа КС: МПБ, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1. Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2. Консультации профильных специалистов – 1 и более по показаниям
3.Кинезиотерапия (3-4 услуги из перечня) – по 10 в течение 10 рабочих дней
4.Механотерапия (2 услуги из перечня)- по 10 в течение 10 рабочих дней
5.Занятие по эрготерапии - по 10 в течение 10 рабочих дней
6.Физиопроцедура (2 услуги из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
7.Массаж (2 услуги из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
8.Консультация психолога по показаниям - 1 в течение 10 рабочих дней
9.Услуги психолога по показаниям (1 услуга из перечня) – до 5-7 в течение 10 рабочих дней
107.Консультация логопеда по показаниям – 1 в течение 10 рабочих дней
11.Услуги логопеда по показаниям – до 10 в течение 10 рабочих дней
12. Перевязки – по показаниям
13. Внутримышечные инъекции по показаниям по основному заболеванию
14. Внутривенная инъекции по показаниям по основному заболеванию
15.Медикаментозная терапии по показаниям по КП
Дополнительно к первичному уровню:
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.014.000 Консультация: Оториноларинголог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.026.000 Консультация: Уролог
A02.033.000 Консультация: Нейрохирург

2. ФМО дәрігері / реабилитолог-ауысымдағы 15 пациентке 1 лауазым
3. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар 45 минут, механотерапия - 30 минут) - 15 пациентке 1 лауазым
4. Эрготерапевт-1 лауазым
5. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физиоем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
6. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
7. Психолог-1 лауазым
8. Логопед-1 лауазым
9. Санитар — 1 лауазым
10.Шаруашылық бикесі - кемінде 1 лауазым (нормативтерге сәйкес)
Бастапқы деңгей
Амбулаториялық жағдайда 3 кезеңдегі медициналық оңалту: оңалту орталығының мобильді бригадасы
Қызметтер кешені:
1. Реабилитолог дәрігердің консултациясы–1
2.Кинезотерапия (тізбеден 1 қызмет) – 10
3. Эрготерапия –10
D02.026.008 –Қолдың пассивті кинезотерапиясы
D02.027.008 –Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
D02.017.008 –Эргонотерапия сабағы
-
1. ФМО дәрігері
2. Кинезитерапевт
3. Эрготерапевт
Екінші деңгей КС 2- кезеңін медициналық оңалту: КБА, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1. Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2. Бейінді мамандардың консультациялары – 1 және одан да көп көрсетілімдер бойынша
3.Кинезиотерапия (тізбеден 3-4 қызмет ) – 10 жұмыс күні ішінде 10-ға дейін
4.Механотерапия (тізбеден 2 қызмет)- 10 жұмыс күні ішінде 10-ға дейін
5.Эрготерапия сабағы - 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
6.Физиоем-шара (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
7.Массаж (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
8.Көрсетілімдер бойынша психологтың консультациясы- 10 жұмыс күні ішінде1
9.Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері(тізбеден 1 қызмет) –10 жұмыс күні ішінде5-7 дейін
10. Көрсетілімдер бойынша логопедтің консультациясы– 10 жұмыс күні ішінде 1
11.Көрсетілімдер бойынша логопедтің қызметтері – 10 жұмыс күні ішінде 10-ға дейін
12. Таңғыштар-көрсетілімдер бойынша
13. Негізгі аурудың көрсетілімдері бойынша бұлшықетішілік инъекциялар
14. Негізгі аурудың көрсеткіштері бойынша венаішілік инъекция
15.КХ көрсетілімдері бойынша дәрілік терапия
Бастапқы деңгейге қосымша:
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.033.000 Консультация: Нейрохирург
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.014.000 Консультация: Оториноларинголог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.026.000 Консультация: уролог
D02.007.008 Гидротоптық кинезотерапия
D02.033.008 Гидрожеке кинезотерапия

D02.001.003 Аэрозольтерапия
D02.003.007 Точечный массаж
D02.004.007 Вакуумный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.005.008 Лечение положением
D02.007.008 Гидрокинезотерапия групповая
D02.033.008 Гидрокинезотерапия индивидуальная
D99.590.022 Внутримышечная инъекция
D99.590.023 Внутривенная инъекция
D93.571.415 Перевязки
Кабинет реабилитолога:
-Аппарат для измерения артериального давления (по числу врачей)
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых)
-Весы
-Ростомер
Кабинет физиотерапевтического лечения:
-Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
-Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
-Аппарат для аудиовизуальной стимуляции с двухмодальной биологически обратной связью (по требованию)
-Аппарат для транскраниальной электростимуляции (мезодиэнцефальной модуляции) (по требованию)
-Оборудование для парафинотерапии
Кабинет кинезиотерапии:
- Кушетка
- Стол-Вертикализатор
- Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС (по требованию)
- Аппарат механотерапии с функцией антиспазм (по требованию)
-Установка кинезитерапевтическая (по требованию)
-Аппараты для роботизированной механотерапии верхних и нижних конечностей (по требованию)
-Стол для неврологической реабилитации по методике Bobath and Voita с возможностью регулировки высоты/
-Велотренажер для кардиореспираторной нагрузки (по требованию)
-Роботизированный стол вертикализатор с функцией разработки нижних конечностей (по требованию)
-Роботизированная механотерапия с функцией разработки (по требованию)
-Активно-пассивный тренажер для нижних и верхних конечностей для лежащих пациентов (по требованию )
-Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС (по требованию)
-Система для моторно-познавательных упражнений и контроля равновесия с БОС
(по требованию)
-Эллипсоидный тренажер
-Система тренировки ходьбы групповая (по требованию)
-Балансировочный диск
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Стул для массажа шейно-воротниковой зоны для кардиологических пациентов
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей (по требованию)
-Изделия для мелкой моторики и координации
-Устройство для механотерапии верхних конечностей с системой БОС (по требованию)
-Тренажер с БОС для восстановления мелкой моторики с возможностью удаленного назначения занятий и их контроля (по требованию)
-Аппарат для зеркальной тренировки
Кабинета логопеда:
-Зонд логопедический
-Катетер для электростимуляции мышц глотки (по требованию)
-Аппарат для нейромышечной стимуляции неба, глотки, гортани с набором электродов для внутриглоточной стимуляции (по требованию)
-Набор логопедических шпателей
-Комплект наглядно-дидактического материала (набор специальных таблиц, текстов, обучающих игр, рабочих тетрадей)
- Логопедический комплекс БОС (по требованию)
Кабинет Психолога/ врача-психотерапевта:
- Аппарат для аудиовизуальной стимуляции для коррекции психоэмоционального состояния с БОС (по требованию)

D02.001.003 Аэрозольтерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.004.007 Вакуумдық массаж
D02.005.007 Діріл массаж
D93.571.415 Таңғыштар
D99.590.022 Бұлшықетішілік инъекция
D99.590.023 Венаішілік инъекция
Реабилитологтың кабинеті:
-Артериялық қысымды өлшеуге арналған аппарат (дәрігерлердің саны бойынша)
-Портативті спирометр
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
- Токтардың стандартты түрлері бар электротерапияға арналған аппарат
- Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- Төмен жиілікті магниттік терапияға арналған аппарат
- Оттегі ингаляторы
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
- Аэрозольтерапия/ аэроионтерапия аппараты
- Екі модалдық биологиялық кері байланысы бар аудиовизуалды ынталандыру аппараты (талап бойынша)
- Транскраниалдық электростимуляцияға арналған аппарат (мезодиэнцефалдық модуляция) (талап бойынша)
- Парафин терапиясына арналған жабдық
Кинезиотерапия кабинеті:
- Кушетка
-Вертикализатор үстелі
-БКБ-пен қол, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері (талап бойынша)
- Антиспазм функциясы бар механотерапия аппараты (талап бойынша)
- Кинезитерапиялық қондырғы (талап бойынша)
- Қолдар мен аяқтардың роботтандырылған механотерапиясына арналған аппараттар (талап бойынша)
- Биіктігін реттеу мүмкіндігі бар Bobath and Voita әдістемесі бойынша неврологиялық оңалтуға арналған үстел/
- Кардиореспираторлық жүктемеге арналған велотренажер (талап бойынша)
- Аяқ-қолды дамыту функциясы бар роботтандырылған вертикализатор үстелі (талап бойынша)
- Даму функциясы бар роботтандырылған механотерапия (талап бойынша)
- Пациенттерге арналған аяқ-қолына арналған белсенді-пассивті тренажер (талап бойынша)
-БКБ-мен қол, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері (талап бойынша)
-Мотор-танымдық жаттығуларға және БКБ-мен тепе-теңдікті бақылауға арналған жүйе (талап бойынша)
- Эллипсоидты жаттықтырушы
- топтық жаяу жүрудің жаттығу жүйесі (талап бойынша)
- Тепе-теңдік дискісі
Массажист кабинеті:
- Биіктігі реттелетін массаж терапиясы үстелі
-Кардиологиялық пациенттерге арналған мойын-жаға аймағына массажға арналған орындық
- Үлкен және кіші валиктер
- Ем-шара үстелі
- Аяққа арналған массаж аппараты
Эрготерапия кабинеті:
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел (талап бойынша)
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
- БКБ жүйесі бар қол аяқ-қол механотерапиясына арналған құрылғы (талап бойынша)
- Сабақтарды қашықтан тағайындау және оларды бақылау мүмкіндігімен ұсақ моториканы қалпына келтіруге арналған БКБ бар тренажер (талап бойынша)
- Айна жаттығуларына арналған аппарат
Логопед кабинеті:
- Логопедтік сүңгі
- Жұтқыншақ бұлшықеттерін электрлік ынталандыруға арналған катетер (талап бойынша)
- Таңдайды, жұтқыншақты, көмейді нейромускулалық ынталандыруға арналған аппарат, жұтқыншақ ішілік ынталандыруға арналған электродтар жиынтығы бар (талап бойынша)
- Логопедтік шпателдер жиынтығы
-Көрнекі-дидактикалық материалдар жиынтығы (арнайы кестелер, мәтіндер, оқыту ойындары, жұмыс дәптерлері жиынтығы)
- БКБ логопедтік кешені (талап бойынша)
Психолог/психотерапевт кабинеті:
- БКБ көмегімен психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыру аппараты (талап бойынша)

1. Заведующий (Врач ФМР/реабилитолог/ профильный специалист) — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 10 пациентов КС (в целях организации работы в дневное время), 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
3. Профильный специалист — 1 должность на 15 коек, дополнительно 0,5 должности на 30 коек
4. Медицинская сестра палатная (постовая) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 15 коек)
5. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК** (с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 10 пациентов
6. Эрготерапевт – 1 должность на 15 коек
7. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
8. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
9. Психолог – 1 должность
10. Логопед – 1 должность
11. Старшая медицинская сестра – 1 должность на отделение
12. Санитарка палатная /младшая медицинская сестра по уходу- 1 должность на отделение
13.Сестра-хозяйка — 1 должность
14. Санитарка — 1 должность,
4,75 должности в целях организации работы 1 круглосуточного поста,
15. Санитарка-буфетчица 2 должности на 1 круглосуточный пост
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 3 этапа КС, 3 этапа ДС, 3 этапа в амбулаторных условиях: МПБ, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1. Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2.Кинезиотерапия (2 услуги из перечня) – по 10 в течение 10 рабочих дней
3.Механотерапия (2 услуги из перечня)- по 10 в течение 10 рабочих дней
4.Занятие по эрготерапии - по 10 в течение 10 рабочих дней
5.Физиопроцедура (1 услуги из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
6.Массаж (1 услуги из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
7.Консультация психолога по показаниям - 1 в течение 10 рабочих дней
8.Услуги психолога по показаниям (1 услуга из перечня) – до 5-7 в течение 10 рабочих дней
9.Консультация логопеда по показаниям – 1 в течение 10 рабочих дней
10.Услуги логопеда по показаниям – до 10 в течение 10 рабочих дней
Дополнительно к первичному уровню:
D02.001.003 Аэрозольтерапия
D02.003.007 Точечный массаж
D02.004.007 Вакуумный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.005.008 Лечение положением
D02.007.008 Гидрокинезотерапия групповая
D02.033.008 Гидрокинезотерапия индивидуальная
Кабинет реабилитолога:
-Аппарат для измерения артериального давления (по числу врачей)
-Спирометр портативный (по требованию)
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых)
-Весы
-Ростомер
Кабинет физиотерапевтического лечения:
-Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
-Ингалятор кислородный
-Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
-Аппарат аэрозольтерапии/ аэроионтерапии (по требованию)
-Аппарат для аудиовизуальной стимуляции с двухмодальной биологически обратной связью (по требованию)
-Аппарат для транскраниальной электростимуляции (мезодиэнцефальной модуляции) (по требованию)
-Оборудование для парафинотерапии
Кабинет кинезиотерапии:
- Кушетка
- Стол-Вертикализатор
-Аппарат пассивной реабилитации верхних конечностей (по требованию)
-Аппарат пассивной реабилитации нижних конечностей (по требованию)
- Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС (по требованию)
- Аппарат механотерапии с функцией антиспазм (по требованию)
-Установка кинезитерапевтическая(по требованию)
-Аппараты для роботизированной механотерапии верхних и нижних конечностей(по требованию)
-Стол для неврологической реабилитации по методике Bobath and Voita с возможностью регулировки высоты/
-Велотренажер для кардиореспираторной нагрузки(по требованию)
-Роботизированный стол вертикализатор с функцией разработки нижних конечностей (по требованию)
-Роботизированная механотерапия с функцией разработки (по требованию)
-Активно-пассивный тренажер для нижних и верхних конечностей для лежащих пациентов(по требованию)
-Система для моторно-познавательных упражнений и контроля равновесия с БОС(по требованию)
-Эллипсоидный тренажер
-Система тренировки ходьбы групповая
-Балансировочный диск
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
- Стул для массажа шейно-воротниковой зоны для кардиологических пациентов
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
-Аппарат для массажа стоп (по требованию)
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей (по требованию)
-Изделия для мелкой моторики и координации
-Устройство для механотерапии верхних конечностей с системой БОС (по требованию)
-Тренажер с БОС для восстановления мелкой моторики с возможностью удаленного назначения занятий и их контроля(по требованию)
-Аппарат для зеркальной тренировки
Кабинета логопеда:
-Зонд логопедический
-Катетер для электростимуляции мышц глотки (по требованию)
-Аппарат для нейромышечной стимуляции неба, глотки, гортани с набором электродов для внутриглоточной стимуляции (по требованию)
-Набор логопедических шпателей
-Комплект наглядно-дидактического материала (набор специальных таблиц, текстов, обучающих игр, рабочих тетрадей)
- Логопедический комплекс БОС(по требованию)
Кабинет Психолога/ врача-психотерапевта:
- Аппарат для аудиовизуальной стимуляции для коррекции психоэмоционального состояния с БОС(по требованию)

1. Меңгеруші (ФМО дәрігері/реабилитолог/ Бейінді маман немесе) - 1 лауазым
2ФМО дәрігері / реабилитолог-10 КС пациентіне 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында), 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
3. Бейінді маман-15 төсекке 1 лауазым, 30 төсекке қосымша 0,5 лауазым
4. Палаталық (посттық) мейіргер-30 төсекке 5,25 лауазым (15 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
5. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар 45 минут, механотерапия - 30 минут) - 10 пациентке 1 лауазым
6. Эрготерапевт-15 төсекке 1 лауазым
7. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физием-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
8. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
9. Психолог-1 лауазым
10. Логопед-1 лауазым
11. Аға мейіргер-бөлімшеге 1 лауазым
12. Күтім дайындау бойынша кіші мейіргер -бөлімшеге 1 лауазым
13.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
14. Санитар — 1 лауазым
1 тәуліктік постың жұмысын ұйымдастыру мақсатында 4,75 лауазым
15. Санитар-буфетші 1 тәуліктегі постқа 2 лауазым
Екінші деңгей медициналық оңалту КС 3 кезеңі, ТС 3 кезеңі, амбулаторлық жағдайда 3 кезеңде: КБА, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1. Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2..Кинезиотерапия (тізбеден 2 қызмет ) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
3.Механотерапия (тізбеден 2 қызмет)- 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
4.Эрготерапия сабағы - 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
5.Физиоем-шара (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
6.Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
7.Көрсетілімдер бойынша психологтың консультациясы- 10 жұмыс күні ішінде1
8.Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері(тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде 5-7-ге дейін
9.Көрсетілімдер бойынша логопедтің консультациясы– 10 жұмыс күні ішінде1
10.Көрсетілімдер бойынша логопедтің қызметтері – 10 жұмыс күні ішінде 10-ға дейін
Бастапқы деңгейге қосымша:
D02.007.008Гидротоптық кинезотерапия
D02.033.008Гидрожеке кинезотерапия
D02.001.003 Аэрозольтерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.004.007 Вакуумдық массаж
D02.005.007 Діріл массаж
Реабилитологтың кабинеті:
-Артериялық қысымды өлшеуге арналған аппарат (дәрігерлердің саны бойынша)
-Портативті спирометр (талап бойынша)
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
- Токтардың стандартты түрлері бар электротерапияға арналған аппарат
- Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- Төмен жиілікті магниттік терапияға арналған аппарат
- Оттегі ингаляторы
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
- Аэрозольтерапия/ аэроионтерапия аппараты (талап бойынша)
- Екі модалдық биологиялық кері байланысы бар аудиовизуалды ынталандыру аппараты (талап бойынша)
- Транскраниалдық электростимуляцияға арналған аппарат (мезодиэнцефалдық модуляция)
- Парафин терапиясына арналған жабдық
Кинезиотерапия кабинеті:
- Кушетка
-Вертикализатор үстелі
- Қолдарды пассивті оңалту аппараты (талап бойынша)
- Аяқтарды пассивті оңалту аппараты (талап бойынша)
-БКБ-мен қол, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері (талап бойынша)
- Антиспазм функциясы бар механотерапия аппараты (талап бойынша)
- Кинезитерапиялық қондырғы (талап бойынша)
- Қолдар мен аяқтардың роботтандырылған механотерапиясына арналған аппараттар (талап бойынша)
- Биіктігін реттеу мүмкіндігі бар Bobath and Voita әдістемесі бойынша неврологиялық оңалтуға арналған үстел/
- Кардиореспираторлық жүктемеге арналған велотренажер (талап бойынша)
- Аяқ-қолды дамыту функциясы бар роботтандырылған вертикализатор үстелі (талап бойынша)
- Даму функциясы бар роботтандырылған механотерапия(талап бойынша)
- Пациенттерге арналған аяқ-қолына арналған белсенді-пассивті тренажер (талап бойынша)
-Мотор-танымдық жаттығуларға және БКБ-мен тепе-теңдікті бақылауға арналған жүйе (талап бойынша)
- Эллипсоидты жаттықтырушы
- Жаяу жүру жүйесі топтық
- Теңгерім дискісі
Массажист кабинеті:
- Биіктігі реттелетін массаж терапиясы үстелі
-Кардиологиялық пациенттерге арналған мойын-жаға аймағына массажға арналған орындық
- Үлкен және кіші валиктер
- Ем-шаралық үстел
- Табанға арналған массаж аппараты (талап бойынша)
Эрготерапия кабинеті:
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел (талап бойынша)
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
- БКБ жүйесі бар қол аяқ-қол механотерапиясына арналған құрылғы (талап бойынша)
- Сабақтарды қашықтан тағайындау және оларды бақылау мүмкіндігімен ұсақ моториканы қалпына келтіруге арналған БКБ бар тренажер (талап бойынша)
- Айна жаттығуларына арналған аппарат
Логопед кабинеті:
- Логопедтік сүңгі
- Жұтқыншақ бұлшықеттерін электрлік ынталандыруға арналған катетер (талап бойынша)
- Таңдайды, жұтқыншақты, көмейді нейромускулалық ынталандыруға арналған аппарат, жұтқыншақ ішілік ынталандыруға арналған электродтар жиынтығы бар (талап бойынша)
- Логопедтік шпателдер жиынтығы
-Көрнекі-дидактикалық материалдар жиынтығы (арнайы кестелер, мәтіндер, оқыту ойындары, жұмыс дәптерлері жиынтығы)
- БКБ логопедтік кешені (талап бойынша)
Психолог/психотерапевт кабинеті:
- БКБ көмегімен психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыру Аппараты (талап бойынша)

D02.003.012 Занятие по восстановлению навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом
D02.005.012 Роботизированная локомоторная кинезотерапия (экзоскелет)
D02.006.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.007.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.008.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.009.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.010.012 Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
D02.011.012 Занятие на тренажере с биологически активной связью (БАС) и с цифровым зеркалом
D02.012.012 Занятие на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологически обратной связью (БОС) (стабилоплатформа)
D02.014.012 Вертикализация на подъемном устройстве
D02.003.013 Диагностический тест на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.006.013 Изготовление ортезов нижних конечностей
D02.007.013 Изготовление ортезов верхних конечностей
D02.008.013 Изготовление корсетов
D93.571.415 Перевязки
D99.590.022 Внутримышечная инъекция
D99.590.023 Внутривенная инъекция
Кабинет реабилитолога:
-Аппарат для измерения артериального давления (по числу врачей)
-Спирометр портативный (по требованию)
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых)
-Весы
-Ростомер
Кабинет физиотерапевтического лечения:
- Аппарат для гальванизации и электрофореза
-Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
-Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
-Аппарат для высокоинтенсивной импульсной магнитотерапии (по требованию)
-Оборудование для общесистемной магнитотерапии
-Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
-Аппарат для дарсонвализации(по требованию)
-Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей(по требованию)
-Комплекс для подводного вытяжения и гидромассажа позвоночника
- - Комплекс оборудования для гидрокинезотерапии, механотерапии в воде для верхней и нижней конечности
-Система для экстракорпоральной магнитной стимуляции мышц тазового дна и органов малого таза/ (по требованию)
-Аппарат для криотерапии(по требованию)
-Аппарат интервальной вакуумной терапии (по требованию)
-Камера для гипербарической оксигинации(по требованию)
-Аппарат для аудиовизуальной стимуляции с двухмодальной биологически обратной связью(по требованию)
-Аппарат для транскраниальной электростимуляции (мезодиэнцефальной модуляции) (по требованию)
-Оборудование для парафинотерапии
Кабинет кинезиотерапии:
- Кушетка
-Стол-Вертикализатор
-Система локомоторной/эрготерапии(по требованию)
-Комплекс реабилитационный для локомоторной терапии с электростимуляцией и возможностью инициации движения от электромиограммы пациента и системой виртуальной среды(по требованию)
-Тренажер реабилитационный механотерапевтический (различных вариантов исполнения)
-Аппарат нейромышечной диагностики и реабилитации(по требованию)
-Комбинезон для нейроортопедической реабилитации(по требованию)
-Экзоскелет для реабилитации различных типоразмеров(по требованию)
-Аппарат пассивной реабилитации верхних конечностей(по требованию)
-Аппарат пассивной реабилитации нижних конечностей(по требованию)
-Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС(по требованию)
-Установка кинезитерапевтическая(по требованию)
-Аппараты для роботизированной механотерапии верхних и нижних конечностей(по требованию)
-Стол для неврологической реабилитации по методике Bobath and Voita с возможностью регулировки высоты/
-Велотренажер для кардиореспираторной нагрузки(по требованию)
-Тредмил для кардиореспираторной нагрузки с возможностью формирования нагркзок по границам ЧСС(по требованию)
-Имитатор ходьбы
-Комплекс роботизированный реабилитационный для восстановления опорно-двигательного аппарата/верхних конечностей(по требованию)
-Тренажер лестница-брусья с электрической регулировкой высоты(по требованию)
-Аппарат механотерапии с функцией антиспазм(по требованию)
-Роботизированный стол вертикализатор с функцией разработки нижних конечностей(по требованию)
-Роботизированная механотерапия с функцией разработки(по требованию)
-Активно-пассивный тренажер для нижних и верхних конечностей для лежащих пациентов(по требованию)
-Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС(по требованию)
-Костюм нейро-мышечной тренировки, по одному на каждый размер(по требованию)
-Система для моторно-познавательных упражнений и контроля равновесия с БОС(по требованию)
-Эллипсоидный тренажер
-Система тренировки ходьбы групповая
-Балансировочный диск
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
- Аппарат для массажа стоп(по требованию)
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей(по требованию)
-Изделия для мелкой моторики и координации
-Устройство для механотерапии верхних конечностей с системой БОС(по требованию)
-Роботизированные аппараты с биологической обратной связью(по требованию)
-Роботизированная система для функциональной терапии верхних конечностей(по требованию)
-Тренажер с БОС для восстановления мелкой моторики с возможностью удаленного назначения занятий и их контроля(по требованию)
-Аппарат для зеркальной тренировки
Кабинета логопеда:
-Зонд логопедический
-Катетер для электростимуляции мышц глотки (по требованию)
-Аппарат для нейромышечной стимуляции неба, глотки, гортани с набором электродов для внутриглоточной стимуляции (по требованию)
-Набор логопедических шпателей
-Комплект наглядно-дидактического материала (набор специальных таблиц, текстов, обучающих игр, рабочих тетрадей)
- Логопедический комплекс БОС(по требованию)
Кабинет Психолога/ врача-психотерапевта:
-Комплекс методик для оценки психологического состояния индивида, Методические пособия (схемы нейропсихологического обследования высших психических функций, сборники упражнений, книги для чтения)
-Психофизиологическая антистрессовая система
-Аппарат для аудиовизуальной стимуляции для коррекции психоэмоционального состояния с БОС(по требованию)

D02. 003. 012 БКБ және бейне талдаумен жабдықта жаяу жүру дағдыларын қалпына келтіру сабағы
D02. 006. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.007. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02.008. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар қол аяқ-қолдарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.009. 012 Биологиялық кері байланыс (БКБ) қолдың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02.011. 012 биологиялық белсенді байланысы бар (БББ) және цифрлық айнасы бар тренажер сабағы
D02.012. 012 биологиялық кері байланысы (БКБ) бар тепе-теңдік пен вестибулярлық аппаратты қалпына келтіру және бағалау жүйесіндегі сабақ (тұрақтандыру платформасы)
D02.001.009 Аппараттық лимфодренаж
D02.002.009 Ультрадыбыстық және амплипульстерапиямен аппараттық лимфа дренажы
D02.005. 012 Роботтандырылған локомоторлы кинезотерапия (экзоқаңқа)
D02. 010. 012 Жүктемені ұлғайту, тестілеу және талдау арқылы пневматикалық тренажерде сабақ
D02.010. 008 Постурография (роботтандырылған) диагностикалық және емдік
D02.007.007 Омыртқа тракциясы (бір бөлім)
D02.014.012 Көтеру құрылғысындағы вертикализациялау
D02.003. 013 Биологиялық кері байланыс (БКБ) бағдарламасы бар талдамалық тренажерлардағы диагностикалық тест
D02.013. 012 Биологиялық кері байланысы бар (БКБ) жатқан пациенттер үшін бұлшықет белсенділігін қалпына келтіру және бағалау жүйесі бойынша сабақ
D02.006. 013 Аяқтың ортездерін дайындау
D02.007. 013 Қолдың ортездерін дайындау
D02.008. 013 Корсет дайындау
D93.571.415 Таңғыштар
D99.590.022 Бұлшықетішілік инъекция
D99.590.023 Венаішілік инъекция
Реабилитологтың кабинеті:
-Артериялық қысымды өлшеуге арналған аппарат (дәрігерлердің саны бойынша)
-Портативті спирометр (талап бойынша)
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
- Гальванизациялау және электрофорезге арналған аппарат
- Токтардың стандартты түрлері бар электротерапияға арналған аппарат
- Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- Төмен жиілікті магниттік терапияға арналған аппарат
- Жоғары қарқынды импульсті магниттік терапияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Жалпы жүйелік магниттік терапияға арналған жабдық
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
- Дарсонвализацияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Қол және аяқтарды прессотерапиялауға арналған аппарат (талап бойынша)
- Омыртқаның су астындағы тартылуы мен гидромассажына арналған кешен
- Гидрокинезотерапияға, механотерапияға арналған аяқ пен қолдың жабдықтар кешені
- Жамбас қабатының бұлшықеттері мен жамбас мүшелерін экстракорпоралдық магниттік ынталандыруға арналған жүйе/ (талап бойынша)
- Криотерапияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Аралық вакуумдық терапия аппараты (талап бойынша)
- Гипербариялық оксигинация камерасы (талап бойынша)
- Екі модалдық биологиялық кері байланысы бар аудиовизуалды ынталандыру аппараты (талап бойынша)
- Транскраниалдық электростимуляцияға арналған аппарат (мезодиэнцефалдық модуляция) (талап бойынша)
- Парафин терапиясына арналған жабдық
кинезиотерапия кабинеті:
- Кушетка
-Вертикализатор үстелі
- Локомотор/эрготерапия жүйесі (талап бойынша)
- Электростимуляциямен және пациенттің электромиограммасынан қозғалысты бастау мүмкіндігімен және виртуалды орта жүйесімен локомоторлық терапияға арналған оңалту кешені (талап бойынша)
- Оңалту механотерапиялық тренажер (әртүрлі орындау нұсқалары)
- Нерв-бұлшықет диагностикасы және оңалту аппараты (талап бойынша)
- Нейроортопедиялық оңалтуға арналған комбинезон (талап бойынша)
- Әртүрлі типтік өлшемдерді қалпына келтіруге арналған экзоқаңқа (талап бойынша)
- Қолдарды пассивті оңалту аппараты (талап бойынша)
- Аяқтарды пассивті оңалту аппараты (талап бойынша)
-БКБ-мен қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері (талап бойынша)
- Кинезитерапиялық қондырғы (талап бойынша)
- Қолдар мен аяқтардың роботтандырылған механотерапиясына арналған аппараттар (талап бойынша)
- Биіктігін реттеу мүмкіндігі бар Bobath and Voita әдістемесі бойынша неврологиялық оңалтуға арналған үстел/
- Кардиореспираторлық жүктемеге арналған велотренажер (талап бойынша)
- Кардиореспираторлық жүктемеге арналған тредмил, жүрек соғу жиілігінің шекаралары бойынша жүктеме қалыптастыру мүмкіндігі бар (талап бойынша)
- Жаяу жүруге арналған тренажер
-Тірек-қимыл аппаратын/қол аяқтарын қалпына келтіруге арналған роботтандырылған оңалту кешені (талап бойынша)
- биіктікті электрлік реттеумен тренажер баспалдақ-брусья (талап бойынша)
- Антиспазм функциясы бар механотерапия аппараты (талап бойынша)
- Аяқ-қолды дамыту функциясы бар роботтандырылған вертикализатор үстелі (талап бойынша)
- Даму функциясы бар роботтандырылған механотерапия (талап бойынша)
- Пациенттерге арналған аяқтар мен қолдарға арналған белсенді-пассивті тренажер (талап бойынша)
-БКБ-мен қолдарға аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері (талап бойынша)
- Нейро-бұлшықет жаттығуларының костюмі, әр өлшемге біреуден (талап бойынша)
-Мотор-танымдық жаттығуларға және БКБ-мен тепе-теңдікті бақылауға арналған жүйе (талап бойынша)
- Эллипсоидты жаттықтырушы
- жаяу жүру жүйесі топтық
- Теңгерім дискісі
Массажист кабинеті:
- Биіктігі реттелетін массаж терапиясы үстелі
- Үлкен және кіші валиктер
- Емшара үстелі
- Табанға арналған массаж аппараты (талап бойынша)
Эрготерапия кабинеті:
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел (талап бойынша)
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
- БКБ жүйесі бар қол аяқ-қол механотерапиясына арналған құрылғы (талап бойынша)
- Биологиялық кері байланысы бар роботтандырылған аппараттар (талап бойынша)
- Қолдың функционалды терапиясына арналған роботтандырылған жүйе (талап бойынша)
- Сабақтарды қашықтан тағайындау және оларды бақылау мүмкіндігімен ұсақ моториканы қалпына келтіруге арналған БКБ бар тренажер (талап бойынша)
- Айна жаттығуларына арналған аппарат
Логопед кабинеті:
- Логопедтік сүңгі
- Жұтқыншақ бұлшықеттерін электрлік ынталандыруға арналған катетер (талап бойынша)
- Таңдайды, жұтқыншақты, көмейді нейромускулалық ынталандыруға арналған аппарат, жұтқыншақ ішілік ынталандыруға арналған электродтар жиынтығы бар (талап бойынша)
- Логопедтік шпателдер жиынтығы
-Көрнекі-дидактикалық материалдар жиынтығы (арнайы кестелер, мәтіндер, оқыту ойындары, жұмыс дәптерлері жиынтығы)
- БКБ логопедтік кешені (талап бойынша)
Психолог/психотерапевт кабинеті:
-Жеке тұлғаның психологиялық жағдайын бағалауға арналған әдістемелер кешені, әдістемелік құралдар (жоғары психикалық функцияларды нейропсихологиялық зерттеу схемалары, жаттығулар жинақтары, оқуға арналған кітаптар)
- Психофизиологиялық стреске қарсы жүйе
- БКБ көмегімен психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыру аппараты (талап бойынша)

1.Заведующий (Врач ФМР/реабилитолог/профильный специалист) — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 10 пациентов КС (в целях организации работы в дневное время), 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
3. Профильный специалист — 1 должность на 15 коек, дополнительно 0,5 должности на 30 коек
4. Медицинская сестра палатная (постовая) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 15 коек)
5. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК** ( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 10 пациентов. Дополнительно –1 должность на роботизированные реабилитационные технологии, при наличии (механотерапия)
6. Эрготерапевт – 1 должность на 15 коек
7. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный)) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
8. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
9. Психолог – 1 должность
10. Логопед – 1 должность
11. Старшая медицинская сестра – 1 должность на отделение
12. Младшая медицинская сестра по уходу- 1 должность на отделение
13.Сестра-хозяйка — 1 должность
14. Санитарка — 1 должность
4,75 должности в целях организации работы 1 круглосуточного поста,
15. Санитарка-буфетчица 2 должности на 1 круглосуточный пост
16.Социальный педагог или социальный работник 1 должность на отделение
17.Специалист - ортезист со средним специальным медицинским образованием
1 должность при наличии лаборатории ортезирования
18.Техник-ортезист со специальным техническим образованием
1 единица должность при наличии лаборатории ортезирования
Третичный уровень Медицинская реабилитация 3 этапа КС, 3 этапа ДС, 3 этапа в амбулаторных условиях: республиканские МО, МПБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1. Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2.Кинезиотерапия (3-4 услуги из перечня) – по 10 в течение 10 рабочих дней
3.Механотерапия (2 услуги из перечня)- по 10 в течение 10 рабочих дней
4.Занятие по эрготерапии - по 10 в течение 10 рабочих дней
5.Физиопроцедура (2 услуги из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
6.Массаж (2 услуги из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
7.Консультация психолога по показаниям - 1 в течение 10 рабочих дней
8.Услуги психолога по показаниям (1 услуга из перечня) – до 5-7 в течение 10 рабочих дней

1.Меңгеруші (ФМОдәрігері/реабилитолог/ Бейінді маман немесе) - 1 лауазым
2ФМО дәрігері / реабилитолог-10 КС пациентіне 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында), 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
3. Бейінді маман-15 төсекке 1 лауазым, 30 төсекке қосымша 0,5 лауазым
4. Палаталық (посттық ) мейіргер -30 төсекке 5,25 лауазым (15 төсектік 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
5. Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар - 45 минут, механотерапия — 30 минут) - 10 пациентке 1 лауазым. Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса (механотерапия)
6. Эрготерапевт-15 төсекке 1 лауазым
7. Мейіргер медициналық (мамандандырылған) (1 физиоем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
8. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
9. Психолог-1 лауазым
10. Логопед-1 лауазым
11. Аға мейіргер -бөлімшеге 1 лауазым
12. Күтім дайындау бойынша кіші мейіргер -бөлімшеге 1 лауазым
13.Шаруашылық бикесі -1 лауазым
14. Санитар — 1 лауазым
1 тәуліктік постың жұмысын ұйымдастыру мақсатында 4,75 лауазым, ,
15. Санитар-буфетші 1 тәуліктегі постқа 2 лауазым
16.Әлеуметтік педагог немесе әлеуметтік қызметкер бөлімшеге 1 лауазым
17.Орта арнайы медициналық білімі бар ортезист-маман
1 лауазым ортездеу зертханасы болған кезде
18.Арнайы техникалық білімі бар техник-ортезист
1 бірлік ортездеу зертханасы болған кезде лауазымы
Үшінші деңгей КС 3-кезеңіндегі медициналық оңалту, ТС 3 кезеңі, амбулаторлық жағдайда 3 кезеңде: республикалық МҰ, КБА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1. Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2.Кинезиотерапия (тізбеден 3-4 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
3.Механотерапия (тізбеден 2 қызмет)- 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
4.Эрготерапия сабағы - 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
5.Физиоем-шара (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
6.Массаж (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
7.Көрсетілімдер бойынша психологтың консультациясы- 10 жұмыс күні ішінде1
8.Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері(тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде 5-7-ге дейін

1.Заведующий (Врач ФМР/реабилитолог/профильный специалист) — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 15 пациентов КС (в целях организации работы в дневное время), 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
3. Медицинская сестра палатная (постовая) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 15 коек)
5. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК** ( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 10 пациентов. Дополнительно –1 должность на роботизированные реабилитационные технологии, при наличии (механотерапия)
6. Эрготерапевт – 1 должность на 15 коек
7. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
8. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
9. Психолог – 1 должность
10. Логопед – 1 должность
11. Старшая медицинская сестра – 1 должность на отделение
13.Сестра-хозяйка — 1 должность
14. Санитарка — 1 должность
4,75 должности в целях организации работы 1 круглосуточного поста,
15. Санитарка-буфетчица 2 должности на 1 круглосуточный пост
16.Социальный педагог или социальный работник 1 должность на отделение
17.Специалист - ортезист со средним специальным медицинским образованием
1 должность при наличии лаборатории ортезирования
18.Техник-ортезист со специальным техническим образованием
1 единица должность при наличии лаборатории ортезирования
Профиль "кардиология кардиохирургия" взрослые
Уровень
Объем медицинской помощи
Перечень услуг медицинской реабилитации
Оснащение
штаты
Первичный уровень
Медицинская реабилитация 3 этапа в амбулаторных условиях: ПМСП, амбулаторно-поликлиническая организация, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1. Консультация врача реабилитолога –3
2.Кинезотерапия (1 услуга из перечня) – 10
и/или
3.Механотерапия (1 услуга из перечня)-10
4.Физиопроцедура (1 услуги из перечня)
или
Массаж (1 услуга из перечня) – до 10
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.073.000 Консультация: Диетолог
A02.085.000 Дистанционная консультация: Реабилитолог⁕
A02.093.000 Дистанционный консилиум⁕
C02.010.000 Электрофизиологическое исследование сердца: ишемический тест (" 6 минутная ходьба")
A02.089.000 Дистанционная кинезотерапия индивидуальная⁕\
D02.004.012
Кардиотренировка с использованием аппаратов и тренажеров индивидуальная

1.Меңгеруші (ФМОдәрігері/реабилитолог/ Бейінді маман немесе) - 1 лауазым
2. ФМО дәрігері/реабилитолог — 15 пациентке 1 лауазым КС (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында), 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсекке 1 тәуліктік посты ұйымдастыру мақсатында)
3. Палаталық (посттық) мейіргер - 30 төсекке 5,25 лауазым (15 төсекке 1 тәуліктік посты ұйымдастыру мақсатында)
5. Кинезиотерапевт* немесе ЕДШ нұсқаушысы** ( жеке ем-шаралардың ұзақтығын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар - 45 минут, механотерапия — 30 минут) - 10 пациентке 1 лауазым.
Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса (механотерапия)
6. Эрготерапевт – 15 төсекке 1 лауазым
7. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физио ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
8. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
9. Психолог – 1 лауазым
10. Логопед – 1 лауазым
11. Аға мейіргер – бөлімшеге 1 лауазым
13.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
14. Санитар — 1 лауазым
1 тәуліктік постың жұмысын ұйымдастыру мақсатында 4,75 лауазым,
15. Санитар-буфетші 1 тәуліктік постқа 2 лауазым
16.Әлеуметтік педагог немесе әлеуметтік қызметкер бөлімшеге 1 лауазым
17.Протездеу зертханасы болған кезде 1 лауазым арнайы орта медициналық білімі бар ортезист-маман
18. Ортездеу зертханасы болған кезде арнайы техникалық білімі бар 1 бірлік лауазым техник-ортезист
Ересектер "кардиология кардиохирургия" бейіні
Деңгей
Медициналық көмектің көлемі
Медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Жарақтандыру
Штаттар
Бастапқы деңгей
Амбулаториялық жағдайда 3 кезеңдегі медициналық оңалту: МСАК, амбулаториялық-емханалық ұйым, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1. Реабилитолог дәрігердің консултациясы–3
2.Кинезотерапия (тізбеден 1 қызмет) – 10
және/немесе
3.Механотерапия (тізбеден 1 қызмет)-10
4.Физиоемшара (тізбеден 1 қызмет)
немесе
Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10-ға дейін
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.073.000 Консультация: Диетолог
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум⁕
A02.085.000 Қашықтықтан консультация: Реабилитолог⁕
C02. 010. 000 Жүректі электрофизиологиялық зерттеу: ишемиялық тест ("6 минуттық жаяу жүру ")
A02.089.000 Қашықтықтан жеке кинезотерапия ⁕\
D02.004.012
Жеке Аппараттары мен тренажерларын пайдалана отырып кардио жаттығулары

D02.031.008
Кардиотренировка индивидуальная
D02.032.008
Кардиотренировка групповая
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.002.007 Сегментарный массаж
D02.008.007 Массаж головы (лобно-височной и затылочно-теменной области)
D02.010.007 Массаж воротниковой зоны
D02.014.007 Массаж верхней конечностей
D02.020.007 Массаж всего позвоночника
D02.026.007 Массаж нижней конечности
D02.025.001Магнитолазеротерапия
D02.004.002Лазеротерапия (квантовая терапия)
D02.010.002 Терапия лазерным сканирующим лучом
D02.030.001 Биоптрон
D02.002.001 Электрофорез
D02.007.001 Диадинамические токи
D02.008.001 Амплипульстерапия
D02.010.001 Электронейростимуляция чрескожная (TENS-терапия)
D02.013.001 Электростимуляция мышц
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.018.001 Ультравысокочастотная терапия
D02.023.001 Магнитотерапия
D02.025.001 Магнитолазеротерапия
D02.030.001 Биоптрон
D02.001.002 Местное ультрафиолетовое облучение
D02.017.006 Ультразвуковая терапия (фонофорез)
D02.001.003 Аэрозольтерапия
Кабинет реабилитолога:
1.Отдельный кабинет, оборудованный телефонами, компьютерами, офисной мебелью.
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
2.Отдельный учебный кабинет кардиореабилитации (учебный зал с креслами, телевизором, а также набором информационных буклетов и видео-уроки. Размер образовательной комнаты будет зависеть от количества участников (пациентов, супругов и персонала) в учебных занятиях и имеющихся ресурсов)
3.Доступный туалет для пациентов.
4.Зал кинезотерапии / ЛФК не менее 30 кв м, оборудованный кондиционером
Оснащение:
- Оборудованная тележка первой помощи, портативный аспиратор, дефибриллятор и кислород
- Автоматический/механический аппарат для регистрации артериального давления
- Беговая дорожка
- Велотренажер
- инвентарь: резистивные резинки для фитнеса, фитболы, гантели (0,5 кг-1,0 кг-1,5 кг)
- кулер для воды
5.Кабинет для массажа не менее -15 кв. м
Оснащение: Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты, стул для массажа шейно-воротниковой зоны, столик процедурный, валики большой и малый.
Кабинет физиотерапевтического лечения:
- Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
- Аппарат лазерный терапевтический (в том числе для пациентов с механической поддержкой LVAD на зону выхода кабеля)
-Аппарат для фототерапии/биоптрон
Аппарат для УФО терапии
- Ингалятор кислородный
- Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
- Аппарат ультравысокочастоной/сверхвысокочастотной терапии
- Аппарат для дарсонвализации

D02.031.008
Жеке кардио жаттығулар
D02.032.008
Топтық кардио жаттығулары
D02. 004. 008 Пассивті механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.002.007 Сегментарлық массаж
D02.008.007 Бас массажы (фронтемпоралдық және желке-париеталдық аймақ)
D02.010. 007 Мойын аймағының массажы
D02.014.007 Қол массажы
D02.020.007 Бүкіл омыртқа массажы
D02.026.007 Аяқ массажы
D02.025.001Магниттік-лазерлік терапия
D02.004.002 Лазеротерапия (кванттық терапия)
D02.010.002 Лазерлік сканерлеу сәулесінің терапиясы
D02.030.001 Биоптрон
D02.002.001 Электрофорез
D02.007.001 Диадинамикалық токьтар
D02.008.001 Амплипульстерапия
D02.010.001 Электронейростимуляция тері арқылы (TENS-терапия)
D02.013.001 Бұлшықет электростимуляциясы
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.018.001 Ультражоғары жиілікті терапия
D02.023.001 Магнитотерапия
D02.025.001 Магнитолазеротерапия
D02.030.001 Биоптрон
D02.001.002 Жергілікті ультракүлгін сәулелену
D02.017.006 Ультрадыбысты терапия (фонофорез)
D02.001.003 Аэрозольтерапия
Реабилитологтың кабинеті:
1. Телефондармен, компьютерлермен, кеңсе жиһаздарымен жабдықталған бөлек кабинет
-портативті спирометр ,
-пульсоксиметр,
кресло-сүйрегіш (ересектер/балалар үшін)
-Таразы,
-бой өлшегіш
2. Кардиооңалтудың бөлек оқу кабинеті (Креслолармен, теледидармен, ақпараттық буклеттер мен бейне-сабақтар жиынтығымен оқу залы. Білім беру бөлмесінің мөлшері оқу сабақтарына қатысушылардың (пациенттердің, ерлі-зайыптылардың және қызметкерлердің) санына және қолда бар ресурстарға байланысты болады)
3.Пациенттер үшін қол жетімді дәретхана.
4.Кинезотерапия/ЕДШ залы кемінде 30 шаршы метр, кондиционермен жабдықталған:
Жарақтандыру:
Жабдықталған алғашқы көмек арбасы, портативті аспиратор, дефибриллятор және оттегі
Қан қысымын тіркеуге арналған автоматты/механикалық Аппарат-
жүгіру жолы,
велотренажер
инвентарь: фитнеске арналған резистентті резеңке, фитболдар, гантельдер
Суға арналған кулер
5.Массажға арналған кабинет – кемінде 15 шаршы метр
Жарақтандыру: Биіктігі реттелетін терапиялық массаж үстелі, мойын-жаға аймағын уқалауға арналған орындық, ем-шара үстелі, үлкен және кішкентай валиктер.
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
Токьтің стандартты түрлерімен электротерапияға арналған аппарат
Ультрадыбысты терапияға арналған аппарат
Төменжиілікті магнитотерапияға арналған аппарат
лазерлік терапия аппараты (соның ішінде кабель шығатын аймаққа LVAD механикалық қолдауы бар пациенттер)
фототерапия/биоптрон аппараты
оттегі ингаляторы
аэрозольды кмпрессорлық ингалятор (небулайзер)
аппарат

1.Заведующий — 1 должность
2. Врач ФМР — 1 должность на 20 пациентов КС
3. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК** ( с учетом выполнения продолжительности индивидуальных процедур - 30 минут, групповых занятий 45 минут, механотерапии- 30 минут) — 1 должность на 20 пациентов.
4. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный))(с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 8-15 минут) или массажист(с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
5. Клинический психолог – 1 должность
6. Старшая медицинская сестра – 1 должность на отделение
7.Сестра-хозяйка — 1 должность
8. Санитарка — 1 должность
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 2 этапа КС: МПБ, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1.Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
2. Консультации профильных специалистов – 1 и более по показаниям
3.Кинезиотерапия (2 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
и/или
4.Механотерапия (1-2 услуги из перечня)-10 в течение 10 рабочих дней
5.Физиопроцедура по показаниям (1 услуга из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
и/или
6.Массаж (1 услуга из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
7.Консультация психолога -1
8.Услуги психолога по показаниям - 3 по показаниям в течение 10 рабочих дней
11.Консультация логопеда -1
12.Услуги логопеда по показаниям 5 по показаниям - в течение 10 рабочих дней
Дополнительно к первичному уровню:
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.073.000 Консультация: Диетолог
D02.003.007 Точечный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.005.001 Электросон
D02.001.009 Аппаратный лимфодренаж
Кабинет реабилитолога:
1.Отдельный кабинет, оборудованный телефонами, компьютерами, офисной мебелью.
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
2.Отдельный учебный кабинет кардиореабилитации (учебный зал с креслами, телевизором, а также набором информационных буклетов и видео-уроки. Размер образовательной комнаты будет зависеть от количества участников (пациентов, супругов и персонала) в учебных занятиях и имеющихся ресурсов)
3.Доступный туалет для пациентов.
4.Зал ЛФК: должен быть оборудован кондиционером и быть не менее 50 кв.
Оснащение:
- Оборудованная тележка первой помощи, портативный аспиратор, дефибриллятор и кислород
- Автоматический/механический аппарат для регистрации артериального давления-
- Беговая дорожка
- Эллипсоидный тренажер,
- Велотренажер
- Баллансировачный диск

1.Меңгеруші - 1 лауазым
2. ФМО дәрігері – КС 20 пациентіне 1 лауазым
3.Кинезиотерапевт* немесе жаттығу терапиясының нұсқаушысы**
( жеке рәсімдердің ұзақтығының орындалуын ескере отырып - 30 минут, топтық сабақтар - 45 минут, механотерапия — 30 минут) - 20 пациентке 1 лауазым.
4.Медициналық мейіргер (мамандандырылған) (1 физиоемшараның ұзақтығын ескере отырып – 8-15 минут) немесе массажист (1 емшараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
5.Клиникалық психолог – 1 лауазым
6. Аға мейіргер -бөлімшеге 1 лауазым
7.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
8. Санитар — 1 лауазым
Екіншілік деңгей КС 2- кезеңін медициналық оңалту: КБА, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және оданда көп
2 .Бейінді мамандардың консультациялары – көрсетілімдер бойынша 1 және одан да көп
3.Кинезиотерапия (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
және/немесе
4.Механотерапия (1-тізбеден 2 қызмет)-10 жұмыс күні ішінде10
5.Физиоем-шара көрсетілімдер бойынша (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
және/немесе
6.Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
7.Психологтың консультациясы -1
8. Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері- көрсетілімдер бойынша 10 жұмыс күні ішінде 3
11.Логопедтің консультациясы-1
12.Көрсетілімдер бойынша логопедтің консультациясы көрсетілімдер бойынша - 10 жұмыс күні ішінде 5
Бастапқы деңгейге қосымша:
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.073.000 Консультация: Диетолог
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.005.007 Діріл массаж
D02.005.001 Электросон
D02.001.009 Аппаратты лимфодренаж
Реабилитологтың кабинеті:
1.Телефондармен, компьютерлермен, кеңсе жиһаздарымен, портативті спирометрмен, пульсоксиметрмен, кресло-сүйрегішпен (ересектер/балалар үшін)
Таразы мен, бой өлшегішпен жабдықталған кардиологиялық оңалту қызметкерлеріне арналған бөлек кабинет
2.Кардиооңалтудың жеке оқу кабинеті. Креслолармен, теледидармен, ақпараттық буклеттер мен бейне сабақтар жиынтығымен оқу залы. Білім беру бөлмесінің мөлшері білім беру және қолда бар ресурстароқу сабақтарына қатысушылардың (пациенттердің, ерлі-зайыптылардың және қызметкерлердің) санына байланысты
3. Пациенттер үшін қол жетімді дәретхана.
4. Жаттығу залы: кондиционермен жабдықталуы керек және кемінде 50 шаршы метр болуы керек.
Жарақтандыру:
-Жабдықталған алғашқы көмек арбасы, портативті аспиратор, дефибриллятор және оттегі
Артериальды қан қысымын тіркеуге арналған автоматты/механикалық Аппарат-
3. жүгіру жолы,
эллипсоидты тренажер,
велотренажер
тепе-теңдік дискісі,

- инвентарь: резистивные резинки для фитнеса, фитболы, гантели (0,5 кг-1,0 кг-1,5 кг)
- Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС,
- Кулер для воды
5.Кабинет для массажа не менее -15кв.м
Оснащение: Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты, стул для массажа шейно-воротниковой зоны, столик процедурный, валики большой и малый.
Кабинет физиотерапевтического лечения:
- Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
- Аппарат лазерный терапевтический (в том числе для пациентов с механической поддержкой LVAD на зону выхода кабеля)
-Аппарат для фототерапии/биоптрон
Аппарат для УФО терапии
- Ингалятор кислородный
- Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
- Аппарат ультравысокочастоной/сверхвысокочастотной терапии
- Аппарат для дарсонвализации
- Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
- Аппарат для вибромассажа
Кабинет для эрготерапии:
Оснащение:
Реабилитационгный комплекс для эрготерапии
Кабинета логопеда:
Оснащение:
Набор логопедического зонда
Набор логопедических шпателей
Зеркало логопедическое
Логопедический дидактический материал
1.Заведующий отделением — 1 должность
2. Врач ФМР — 1 должность на 20 пациентов КС.
3. Профильный специалист — 0,5 должности
4. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК**
(с учетом выполнения индивидуальных процедур, продолжительность одной процедуры 30 минут, групповых занятий 45 минут) — 1 должность на 15 пациентов
Дополнительно –1 должность на роботизированные реабилитационные технологии, при наличии. (механотерапия)
5. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный))(с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 8-15 минут) или массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
6.Старшая медицинская сестра — 1 должность
7.Сестра-хозяйка — 1 должность
8. Санитарка-буфетчица – 1 должность на отделение в смену
9. Санитарка — 4,75 должности в целях организации работы 1 круглосуточного поста
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 3 этапа КС, 3 этапа ДС, 3 этапа в амбулаторных условиях: МПБ, ЦРБ, реабилитационный центр
Комплекс услуг:
1.Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
3.Кинезиотерапия (2 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
и/или
4.Механотерапия (1-2 услуги из перечня)-10 в течение 10 рабочих дней
5.Физиопроцедура по показаниям (1 услуга из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
и/или

инвентарь: фитнеске арналған резистентті резеңке, фитболдар, гантелдер (0,5 кг -1,0 кг -1,5кг)
БКБ-мен қолды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері,
Суға арналған кулер
5. Массажға арналған кабинет – кемінде 15 шаршы метр
Жарақтандыру: Биіктігі реттелетін терапиялық массаж үстелі, мойын-жаға аймағына массажға арналған орындық, Ем-шара үстелі, валиктер үлкен және кішкентай.
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
-токьтың стандартты түрлерімен электротерапияға арналған аппарат
-Ультрадыбысты терапияға арналған аппарат
-Төменжиілікті магнитотерапияға арналған аппарат
-лазерлік терапия аппараты (соның ішінде кабель шығатын аймаққа LVAD механикалық қолдауы бар пациенттер)
-фототерапия/биоптрон аппараты
-УКС терапия үшін аппарат
-оттегі ингаляторы
-аэрозольды компрессорлық ингалятор (небулайзер)
-ультражоғарыжиілікті/өтежоғарыжиілікті терапия аппараты
-дарсонвализация аппараты
-Қолдың және аяқтың прессотерапиясы үшін аппарат
-вибромассаж үшін аппарат
Эрготерапия бойынша кабинет:
Жарақтандыру:
Эрготерапияға арналған оңалту кешені
Логопедтің кабинеті:
Жарақтандыру:
Логопедтік зонд жиынтығы
Логопедтік шпателдер жиынтығы
Логопедтік айна
Логопедтік дидактикалық материал
1.Бөлімше меңгерушісі - 1 лауазым
2. ФМО дәрігері -20 КС пациентіне 1 лауазым
3. Бейінді маман-0,5 лауазым
4. Кинезиотерапевт* немесе ЕДШ нұсқаушысы**
( жеке рәсімдерді орындауды ескере отырып, бір рәсімнің ұзақтығы 30 минут, топтық сабақтар 45 минут) - 15 пациентке 1 лауазым
Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса
(механотерапия)
5. Медициналық мейіргер (мамандандырылған) (1 физиоемшараның ұзақтығын ескере отырып – 8-15 минут) немесе массажист (1 емшараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
6. Аға мейіргер – 1 лауазым
7.Шаруашылық бикесі – 1 лауазым
8.Санитар-буфетші – ауысымға бөлімшеге 1 лауазым
9. Санитар – 1 тәуліктік посттың жұмысын ұйымдастыру мақсатында 4,75 лауазым
Екінші деңгей медициналық оңалту КС 3-кезеңі, ТС 3 кезеңі, амбулаторлық жағдайда 3 кезеңде: КБА, АОА, оңалту орталығы
Қызметтер кешені:
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
3.Кинезиотерапия (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
және/немесе
4.Механотерапия (тізбеден 1-2 қызмет)-10 жұмыс күні ішінде10
5.Физиоемшара көрсетілімдер бойынша (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
және/немесе

6.Массаж (1 услуга из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
7.Консультация психолога -1
8.Услуги психолога по показаниям - 3 по показаниям в течение 10 рабочих дней
Дополнительно к первичному уровню:
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.073.000 Консультация: Диетолог
D02.003.007 Точечный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.002.001 Электрофорез
D02.005.001 Электросон
D02.001.009 Аппаратный лимфодренаж
Кабинет реабилитолога:
1.Отдельный кабинет, оборудованный телефонами, компьютерами, офисной мебелью.
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
2.Отдельный учебный кабинет кардиореабилитации (учебный зал с креслами, телевизором, а также набором информационных буклетов и видео-уроки. Размер образовательной комнаты будет зависеть от количества участников (пациентов, супругов и персонала) в учебных занятиях и имеющихся ресурсов)
3.Доступный туалет для пациентов.
4.Зал ЛФК: должен быть оборудован кондиционером и быть не менее 50 кв.
Оснащение:
- Оборудованная тележка первой помощи, портативный аспиратор, дефибриллятор и кислород
- Автоматический/механический аппарат для регистрации артериального давления-
- Беговая дорожка
- Эллипсоидный тренажер,
- Велотренажер
- Баллансировачный диск
- инвентарь: резистивные резинки для фитнеса, фитболы, гантели (0,5 кг-1,0 кг-1,5 кг)
- Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС,
- Кулер для воды
5.Кабинет для массажа не менее -15кв.м
Оснащение: Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты, стул для массажа шейно-воротниковой зоны,столик процедурный, валики большой и малый.
Кабинет физиотерапевтического лечения:
- Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
- Аппарат лазерный терапевтический (в том числе для пациентов с механической поддержкой LVAD на зону выхода кабеля)
-Аппарат для фототерапии/биоптрон
- Аппарат для УФО терапии
- Ингалятор кислородный
- Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
- Аппарат ультравысокочастоной/сверхвысокочастотной терапии
- Аппарат для дарсонвализации
- Небулайзер
- Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
- Аппарат для вибромассажа
Кабинет по эрготерапии:
Оснащение:
Реабилитационгный комплекс для эрготерапии
Кабинета логопеда:
Оснащение:
Набор логопедического зонда
Набор логопедических шпателей
Зеркало логопедическое
Логопедический дидактический материал

6.Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
7.Психологтың консультациясы -1
8.Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері- көрсетілімдер бойынша 10 жұмыс күні ішінде 3
Бастапқы деңгейге қосымша:
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.073.000 Консультация: Диетолог
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.005.007 Діріл массаж
D02.002.001 Электрофорез
D02.005.001 Электросон
D02.001.009 Аппаратты лимфодренаж
Реабилитологтың кабинеті:
1.Телефондармен, компьютерлермен, кеңсе жиһаздарымен, портативті спирометрмен, пульсоксиметрмен, кресло-сүйрегішпен (ересектер/балалар үшін) Таразы мен, бой өлшегішпен жабдықталған бөлек кабинет
2.Кардиооңалтудың жеке оқу кабинеті. Креслолармен, теледидармен, ақпараттық буклеттер мен бейне сабақтар жиынтығымен оқу залы. Білім беру бөлмесінің мөлшері білім беру және оқу сабақтарына қатысушылардың (пациенттердің, ерлі-зайыптылардың және қызметкерлердің) санына байланысты
3.Пациенттер үшін қол жетімді дәретхана.
4.Емдік физикалық жаттығу залы: кондиционермен жабдықталуы және кемінде 50 шаршы метр болуы керек.
Жарақтандыру:
-Жабдықталған алғашқы көмек арбасы, портативті аспиратор, дефибриллятор және оттегі
-Артериальды қан қысымын тіркеуге арналған автоматты/механикалық аппарат
-Жүгіру жолы,
-Эллипсоидты тренажер,
-велотренажер
-тепе-теңдік дискісі
-инвентарь: фитнес үшін резистентті резіңке, фитболдар, гантельдер (0,5 кг – 1,0 кг – 1,5 кг)
-БКБ-мен қолдың және аяқтың белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері,
Суға арналған кулер
5.Массажға арналған кабинет – кемінде 15 шаршы метр
Жарақтандыру: Биіктігі реттелетін терапиялық массаж үстелі, мойын-жаға аймағына массажға арналған орындық, ем-шара үстелі, үлкен және кішкентай валиктер
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
-токьтың стандартты түрлерімен электротерапияға арналған аппарат
-ультрадыбысты терапияға арналған аппарат
-төменжиілікті магнитотерапияға арналған аппарат
-лазерлік терапия аппараты (соның ішінде кабель шығатын аймаққа LVAD механикалық қолдауы бар пациенттер)
-фототерапия/биоптрон аппараты
-УКС терапия үшін аппарат
-оттегі ингаляторы
-аэрозольды кмпрессорлық ингалятор (небулайзер)
-льтражоғарыжиілікті/өтежоғарыжиілікті терапия аппараты
-дарсонвализация аппараты
-небулайзер
-Қолдың және аяқтың прессотерапиясы үшін аппарат
-вибромассаж үшін аппарат
Эрготерапия бойынша кабинет:
Жарақтандыру:
Эрготерапияға арналған оңалту кешені
Логопедтің кабинеті:
Жарақтандыру:
Логопедтік зонд жиынтығы
Логопедтік шпателдер жиынтығы
Логопедтік айна
Логопедтік дидактикалық материал

1.Заведующий отделением — 1 должность
2. Врач ФМР — 1 должность на 20 пациентов КС.
3. Профильный специалист — 0,5 должности
4. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК**
(с учетом выполнения индивидуальных процедур, продолжительность одной процедуры 30 минут, групповых занятий 45 минут) — 1 должность на 15 пациентов
Дополнительно –1 должность на роботизированные реабилитационные технологии, при наличии. (механотерапия)
5. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный) (с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 8-15 минут) или массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
6.Старшая медицинская сестра — 1 должность
7.Сестра-хозяйка — 1 должность
8. Санитарка-буфетчица – 1 должность на отделение в смену
9. Санитарка — не менее 1 должность (в соответствие с нормативами)
10 Социальный работник – 1 должность
Профиль "онкореабилитация" взрослая
Уровень
Объем медицинской помощи
Перечень услуг медицинской реабилитации
Оснащение
штаты
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 3 этапа ДС, 3 этапа в амбулаторных условиях: онкологические центры, онкологические диспансеры
Комплекс услуг или моноуслуга
1.Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
3.Кинезиотерапия (1 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
и/или
4.Механотерапия (1 услуги из перечня)-10 в течение 10 рабочих дней
и/или
5. Эрготерапия – 10 в течение 10 рабочих дней
и/или
6. Лимфодренажный массаж или аппаратный лимфодренаж - 10 в течение 10 рабочих дней
и/или
8. Консультация психолога -1
и/или
9. Услуги психолога по показаниям - 3 по показаниям в течение 10 рабочих дней
и/или
10. Консультация логопеда -1
и/или
11. Услуги логопеда по показаниям –до 10 в течение 10 рабочих дней
и/или
12. Услуги социального работника
Дополнительные:
13. Внутримышечные инъекции по показаниям по основному заболеванию
14. Внутривенная инъекции по показаниям по основному заболеванию
15. Медикаментозная терапии по показаниям по КП
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
А02.087.000 Консультация Логопед
А01.006.000 Прием: Социальный работник с высшим образованием
D94.022.902 Психотерапия рациональная
D94.023.904 Психокорреционная работа
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.002.008 Кинезотерапия групповая
D02.028.008 Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
D02.021.008 Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
D02.022.008 Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
D02.023.008 Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза

1.Бөлімше меңгерушісі - 1 лауазым
2. ФМО дәрігері -20 КС пациентіне 1 лауазым
3. Бейінді маман-0,5 лауазым
4. Кинезиотерапевт* немесе ЕДШ нұсқаушысы**
( жеке рәсімдерді орындауды ескере отырып, бір рәсімнің ұзақтығы 30 минут, топтық сабақтар 45 минут) - 15 пациентке 1 лауазым
Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса (механотерапия)
5. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физиоемшараның ұзақтығын ескере отырып – 8-15 минут) немесе массажист (1 емшараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
6.Аға мейіргер – 1 лауазым
7.Шаруашылық бикесі – 1 лауазым
8.Санитар-буфетші – ауысымға бөлімшеге 1 лауазым
9. Санитар – кемінде 1 лауазым (нормативтерге сәйкес)
10.Әлеуметтік қызметкер – 1 лауазым
Ересектер "онкореабилитация" бейіні
Деңгей
Медициналық көмектің көлемі
Медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Жарақтандыру
штаттар
Екіншілік деңгей Амбулаториялық жағдайда 3-кезеңдегі медициналық оңалту, ТС 3 кезеңі: онкологиялық орталықтар, онкологиялық диспансерлер
Қызметтер кешені немесе моноқызмет
1.Реабилитолог дәрігердің консультациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
3.Кинезиотерапия (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
және/немесе
4.Механотерапия (тізбеден 1 қызмет)-10 жұмыс күні ішінде10
және/немесе
5. Эрготерапия – 10 жұмыс күні ішінде10
және/немесе
6. Лимфодренаждық массаж немесе аппараттық лимфодренаж - 10 жұмыс күні ішінде10
және/немесе
8. Психологтың консультациясы -1
және/немесе
9. Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері- 3 көрсетілімдер бойынша 10 жұмыс күні ішінде
және/немесе
10. Логопедтің консультациясы-1
және/немесе
11. Көрсетілімдер бойынша логопедтің консультациясы –10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
және/немесе
12. Әлеуметтік қызметкердің қызметтері
13. Негізгі аурудың көрсетілімдері бойынша бұлшықетішілік инъекциялар
14. Негізгі аурудың көрсеткіштері бойынша венаішілік инъекция
15. КХ көрсетілімдері бойынша дәрілік терапия
A02.005.000 Консультация: Психолог
А02.087.000 Логопед консультациясы
А01.006.000 Қабылдау: жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
D94.022.902 Ұтымды психотерапия
D94.023.904 Психотүзету жұмысы
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.002.008 Топтық кинезотерапия
D02.028.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
D02.021.008 Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.022.008 Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.023.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия

D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.009 Аппаратный лимфодренаж
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
Велотренажер
Эллипсоидный тренажер
Гимнастические палочки
Фитболлы
Система экстракорпоральной магнитной стимуляции нервно-мышечного аппарата тазового дна
1. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 20 пациентов КС
2. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК**
(с учетом выполнения индивидуальных процедур, продолжительность одной процедуры 30 минут, групповых занятий 45 минут) — 1 должность на 15 пациентов
Дополнительно –1 должность на роботизированные реабилитационные технологии, при наличии
(механотерапия)
7. Эрготерапевт — 1 должность на отделение
9.Старшая медицинская сестра — 1 должность
10. Санитарка — 1 должность
11.Сестра-хозяйка — 1 должность
8. Социальный работник — 1 должность
10. Клинический психолог - 1 должность
Вторичный уровень Медицинская реабилитация 2 этапа КС: онкологические центры, онкологические диспансеры
Основные:
1.Консультация врача реабилитолога –не менее 3 и далее по показаниям
2. Консультация профильного специалиста – по показаниям.
3.Кинезиотерапия (2 услуги из перечня) – 10 в течение 10 рабочих дней
4. Эрготерапия – 10 в течение 10 рабочих дней
5. Консультация психолога -1
6. Услуги психолога по показаниям - 3 по показаниям в течение 10 рабочих дней
7. Услуги социального работника
8. Перевязки – по показаниям
9. Внутримышечные инъекции по показаниям по основному заболеванию
10. Внутривенная инъекции по показаниям по основному заболеванию
11. Медикаментозная терапии по показаниям по КП
Дополнительные:
12. Физиопроцедура по показаниям (1 услуга из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
13.Массаж (1 услуга из перечня) – до 10 в течение 10 рабочих дней
14.Механотерапия (2 услуги из перечня)-10 в течение 10 рабочих дней
15. Консультация логопеда -1
16. Услуги логопеда по показаниям –до 10 в течение 10 рабочих дней
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.039.000 Консультация: Онколог
А02.040.000 Консультация: Онколог хирург
А02.041.000 Консультация: Онколог Гинеколог
А02.042.000 Консультация: Проктолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.016.000 Консультация: Пульмонолог
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.022.000 Консультация: Гастроэнтеролог
А02.035.000 Консультация: Сосудистый хирург

D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.009 Аппараттық лимфодренаж
D02.017.008 Эрготерапия сабағы
Қолдар мен аяқтарды прессотерапиялауға арналған аппарат
БКБ-мен қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
Велотренажер
Эллипсоидтық тренажер
Гимнастикалық таяқшалар
Фитболлдар
Экстракорпоралдық магниттік ынталандыру жүйесі
Жамбас қабатының нерв-бұлшықет аппаратын
1. ФМО дәрігері / реабилитолог-20 КС пациентіне 1 лауазым
2. Кинезиотерапевт* немесе ЕДШ нұсқаушысы**
( жеке рәсімдерді орындауды ескере отырып, бір рәсімнің ұзақтығы 30 минут, топтық сабақтар 45 минут) - 15 пациентке 1 лауазым
Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса
(механотерапия)
7. Эрготерапевт — бөлімшеге 1 лауазым
9.Аға мейіргер – 1 лауазым
10. Санитар — 1 лауазым
11.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
8. Әлеуметтік қызметкер — 1 лауазым
10. Клиникалық психолог - 1 лауазым
Екіншілік деңгей КС 2- кезеңін медициналық оңалту: онкологиялық орталықтар, онкологиялық диспансерлер
1.Реабилитолог дәрігердің консултациясы–көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
2. Бейінді маманның консультациясы– көрсетілімдер бойынша.
3.Кинезиотерапия (тізбеден 2 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10
4.Механотерапия (тізбеден 2 қызмет)-10 жұмыс күні ішінде10
5. Эрготерапия – 10 жұмыс күні ішінде10
6. Физиоемшара көрсетілімдер бойынша (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
7.Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
8. Психологтың консультациясы -1
9. Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері- 3 көрсетілімдер бойынша 10 жұмыс күні ішінде
10. Логопедтің консультациясы-1
11. Көрсетілімдер бойынша логопедтің консультациясы –10 жұмыс күні ішінде10-ға дейін
12. Әлеуметтік қызметкердің қызметтері
13. Таңғыштар-көрсетілімдер бойынша
14. Негізгі аурудың көрсетілімдері бойынша бұлшықетішілік инъекциялар
15. Негізгі аурудың көрсеткіштері бойынша венаішілік инъекция
16. КХ көрсетілімдері бойынша дәрілік терапия
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.039.000 Консультация: Онколог
А02.040.000 Консультация: Онколог хирург
А02.041.000 Консультация: Онколог Гинеколог
А02.042.000 Консультация: Проктолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.001.000 Консультация: Терапевт
A02.016.000 Консультация: Пульмонолог
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.021.000 Консультация: Эндокринолог
A02.022.000 Консультация: Гастроэнтеролог
А02.035.000 Консультация: Қан тамыры хирургі

A02.025.000 Консультация: Нефролог
А02.052.000 Консультация: Маммолог
А02.073.000 Консультация: Диетолог
А02.087.000 Консультация Логопед
А01.006.000 Прием: Социальный работник с высшим образованием
D94.022.902 Психотерапия рациональная
D94.023.904 Психокорреционная работа
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.002.008 Кинезотерапия групповая
D02.028.008 Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
D02.021.008 Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
D02.022.008 Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
D02.023.008 Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.005.008 Лечение положением
D02.005.001 Электросон
D02.005.007 Вибромассаж
D02.023.001 Магнитотерапия
D02.001.009 Аппаратный лимфодренаж
D02.013.001 Электростимуляция мышц
D02.010.001 Электронейростимуляция чрескожная (TENS-терапия)
D02.008.005 Криотерапия
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
D02.003.009 Интервальная вакуумная терапия
D02.001.003 Аэрозольтерапия
Нет в тарификаторе Консультация по эрготерапии
Механотерапевтический аппарат тазобедренного и коленного суставов
Механотерапевтический аппарат плечевого сустава
Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
Устройство для механотерапии верхних конечностей с системой БОС
Аппарат нейромышечной диагностики и реабилитации
Беговая дорожка с биологической обратной связью с системой адаптации скорости
Велотренажер
Эллипсоидный тренажер
Гимнастические палочки
Фитболлы
Система экстракорпоральной магнитной стимуляции нервно-мышечного аппарата тазового дна
Установка магнитотерапевтическая низкочастотная
Аппарат аэрозольтерапии/ аэроионтерапии
Камера для гипербарической оксигинации
Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
Аппарат светолечения/ цветолечения
Аппарат для магнитотерапии
Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
1.Заведующий отделением, профильный специалист — 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог — 1 должность на 20 пациентов КС
3. Профильный специалист — 0,5 должности
4. Кинезиотерапевт* или инструктор ЛФК**
(с учетом выполнения индивидуальных процедур, продолжительность одной процедуры 30 минут, групповых занятий 45 минут) — 1 должность на 15 пациентов
Дополнительно –1 должность на роботизированные реабилитационные технологии, при наличии
(механотерапия)
3. Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный))(с учетом продолжительности 1 физиопроцедуры – 15 минут) — 1 должность в зависимости от показателей нагрузки

A02.025.000 Консультация: Нефролог
А02.052.000 Консультация: Маммолог
А02.073.000 Консультация: Диетолог
А02.087.000 Логопед консультациясы
А01.006.000 Қабылдау: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
D94.022.902 Рациональды психотерапия
D94.023.904 Психокоррекция жұмысы
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.002.008 Топтық кинезотерапия
D02.028.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
D02.021.008 Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.022.008 Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.023.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.005.001 Электросон
D02.005.007 Діріл массаж
D02.023.001 Магниттік терапия
D02.001.009 Аппараттық лимфодренаж
D02.013.001 Бұлшық ет электростимуляциясы
D02.010.001 Тері арқылы электронейростимуляция (TENS-терапия)
D02.008.005 Криотерапия
D02.017.008 Эрготерапия сабағы
D02.003.009 Интервалдық вакуумдық терапия
D02.001.003 Аэрозольтерапия
Тарификаторда консультация беру/эрготерапия жоқ
Жамбас және тізе буындарының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат
Иық буынының ТОҚ үшін механотерапиялық аппарат
Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
БКБ жүйесі бар жоғарғы аяқ-қол механотерапиясына арналған құрылғы
Нейромускулалық диагностика және оңалту аппараты
Жылдамдықты бейімдеу жүйесімен биологиялық кері байланысқан жүгіру жолы
Велотренажер
Эллипсоидтық тренажер
Гимнастикалық таяқшалар
Фитболлдар
Жамбас қабатының нерв-бұлшықет аппаратын экстракорпоралдық магниттік ынталандыру жүйесі
Төмен жиілікті магниттік терапиялық қондырғы
Аэрозоль терапиясы/ аэроионотерапия аппараты
Гипербарикалық оттегімен қамтамасыз ету камерасы
Қолдар мен аяқтарды прессотерапиялауға арналған аппарат
Жарықпен емдеу/гүлді емдеу аппараты
Магниттік терапияға арналған аппарат
Токтардың стандартты түрлерімен электротерапияға арналған аппарат
1.Бөлімше меңгерушісі, бейінді маман-1 лауазым
2. ФМО дәрігері / реабилитолог-20 КС пациентіне 1 лауазым
3. Бейінді маман-0,5 лауазым
4. Кинезиотерапевт* немесе ЕДШ нұсқаушысы**
( жеке рәсімдерді орындауды ескере отырып, бір рәсімнің ұзақтығы 30 минут, топтық сабақтар 45 минут) - 15 пациентке 1 лауазым
Роботтандырылған оңалту технологияларына қосымша -1 лауазым, бар болса
(механотерапия)
3. Мейіргер (мамандандырылған) (1 физио ем-шараның ұзақтығын ескере отырып – 15 минут) — жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым

7. Эрготерапевт — 1 должность на отделение
8. Медицинская сестра палатная (постовая/перевязочная по необходимости, медицинская сестра по ФМР) – 5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 10 коек)
9.Старшая медицинская сестра — 1 должность
10. Санитарка — 1 должность, 4,75 должности в целях организации работы 1 круглосуточного поста
11.Сестра-хозяйка — 1 должность
8. Социальный работник — 1 должность
10. Клинический психолог - 1 должность
Профиль неврология нейрохирургия (дети)
Уровень
Объем медицинской помощи
Услуги медицинской реабилитации
Оснащение
Штаты
Первичный уровень
Медицинская реабилитация
АПП
3 этап
Кинезиотерапия:
- 2-4 услуги (из списка услуг медицинской реабилитации) – 10 процедур
и/или
Физиотерапия:
- 2-4 услуга (из списка услуг медицинской реабилитации) – 10 процедур
и/или
Массаж:
- 1 услуга (из списка услуг медицинской реабилитации, детям до 3-х лет -общий массаж) – 10 процедур
Эрготерапия
- консультация – 1
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней
Логопед по показаниям
- консультация – 1
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней
Психолог
- консультация – 1
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.053.000 Консультация: Генетик
A02.046.000 Консультация: Психиатр
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.033.000 Консультация: Нейрохирург
A02.073.000 Консультация: Диетолог
A02.083.000 Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
A02.093.000 Дистанционный консилиум
A02.085.000 Дистанционная консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Дистанционная консультация: Психолог
A02.087.000 Дистанционная консультация: Логопед
A02.091.000 Дистанционная психокорреционная работа
D02.002.008 Кинезотерапия групповая
D02.021.008 Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
D02.022.008 Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
D02.023.008 Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
D02.024.008 Кинезотерапия индивидуальная на баланс сидя/стоя
D02.025.008 Кинезотерапия индивидуальная на обучение/коррекция ходьбы
D02.026.008 Кинезотерапия пассивная верхней конечности
D02.027.008 Кинезотерапия пассивная нижней конечности
D02.028.008 Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.005.008 Лечение положением
D02.017.008 Занятие по эрготерапии

7. Эрготерапевт — бөлімшеге 1 лауазым
8. Палаталық мейіргер (қажеттілік бойынша пост/таңу, ФМО бойынша мейіргер) - 30 төсекке 5,25 лауазым (10 төсекке 1 тәулік бойы жұмыс істеуді ұйымдастыру мақсатында)
9.Бөлімше меңгерушісі (ФМО дәрігері /реабилитолог) - 1 лауазым
10. Санитар-1 лауазым, 1 тәуліктік постың жұмысын ұйымдастыру мақсатында 4,75 лауазым,
11.Шаруашылық бикесі-1 лауазым
8. Әлеуметтік қызметкер — 1 лауазым
10. Клиникалық психолог - 1 лауазым
Неврология нейрохирургия бейіні (балалар)
Деңгей
Медициналық көмектің көлемі
Медициналық оңалту қызметтері
Жарақтандыру
Штаттар
Бастапқы деңгей
Медициналық оңалту КС 2-кезеңі
АЕК
3 -кезең
ЕДШ /Кинезиотерапия:
- 1 қызмет (медициналық оңалту қызметтерінің тізбесінен) - 10 ем-шара
және/немесе
Физиотерапия:
- 1 қызмет (медициналық оңалту қызметтерінің тізбесінен) - 10 ем-шара
және/немесе
Массаж:
- 1 қызмет (медициналық оңалту қызметтерінің тізбесінен) - 10 ем-шара
Эрготерапия
- консультация – 2
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ
Логопед
- консультация – 2
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ
Психолог
- консультация – 2
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.069.000 Консультация: Емдік дене шынықтыру және спорт дәрігері
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.053.000 Консультация: Генетик
A02.046.000 Консультация: Психиатр
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.033.000 Консультация: Нейрохирург
A02.073.000 Консультация: Диетолог
A02.083.000 Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум
A02.085.000 Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Қашықтықтан консультация: Психолог
A02.087.000 Қашықтықтан консультация: Логопед
A02.091.000 Қашықтықтан Психотүзету жұмысы
D02.002.008 Топтық кинезотерапия
D02.021.008 Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.022.008 Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.023.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
D02.024.008 Отыру/тұру теңгеріміне жеке кинезотерапия
D02.025.008 Оқу/ жаяу жүруді түзетуге жеке кинезотерапия
D02.026.008 Қолдың пассивті кинезотерапиясы
D02.027.008 Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
D02.028.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.017.008 Эрготерапия сабағы

D02.071.226 Занятие с логопедом
D02.010.014 Занятие по игровой терапии
D02.012.014 Занятие по музыкотерапии
D02.002.007 Сегментарный массаж
D02.003.007 Точечный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.008.007 Массаж головы (лобно-височной и затылочно-теменной области)
D02.010.007 Массаж воротниковой зоны
D02.014.007 Массаж верхней конечностей
D02.020.007 Массаж всего позвоночника
D02.026.007 Массаж нижней конечности
D02.001.001 Гальванизация
D02.002.001 Электрофорез
D02.023.001Магнитотерапия
D02.024.001Ультразвуковая терапия
D02.001.003 Аэрозольтерапия
D02.002.003 Аэрозольтерапия синглетно-кислородной смесью
D02.002.002 Общее ультрафиолетовое облучение
D94.081.903 Психологическое диагностирование
D94.023.904 Психокорреционная работа
Нет в тарификаторе Проведение ботулинотерапии
Кабинет реабилитолога:
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
-Аппарат для измерения артериального давления (по числу врачей)
Кабинет физиотерапевтического лечения:
- Аппарат для гальванизации и электрофореза
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
- Ингалятор кислородный
- Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
- Аппарат для УФО терапии
Кабинет кинезиотерапии:
- Кушетка
- Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
- Аппарат механотерапии с функцией антиспазм
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
Кабинета логопеда:
-Зонд логопедический
-Набор логопедических шпателей
-Комплект наглядно-дидактического материала (набор специальных таблиц, текстов, обучающих игр, рабочих тетрадей)
Кабинет Психолога/ врача-психотерапевта:
- Комплекс методик для оценки психологического состояния индивида,
--Методические пособия (схемы нейропсихологического обследования высших психических функций, сборники упражнений, книги для чтения)
1.Врач ФМР/реабилитолог/ реабилитолог:
- 1 должность на 15 пациентов в смену
2.Педиатр:
- 1 должность на 15 для РЦ с АПП вне ПМСП
3.Кинезиотерапевт или инструктор ЛФК:
- 1 должность на 10 пациентов в смену
4 Специализированная медицинская сестра (физиотерапия):
- 1 должность на 15 пациентов в смену
5. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут)
- 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
6. Сестра-хозяйка:
- 1 должность на отделение
7.Санитар(ка) в соответствии с нормативами

D02.071.226 Логопедпен сабақ
D02.010.014 Ойын терапиясы бойынша сабақ
D02.012.014 Музыка терапиясы бойынша сабақ
D02.002.007 Сегментарлық массаж
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.005.007 Діріл массаж
D02.008.007 Бас массажы (маңдай-самай және желке-қарақұс аймағы)
D02.010.007 Жаға аймағы массажы
D02.014.007 Қол массажы
D02.020.007 Бүкіл омыртқа массажы
D02.026.007 Аяқ массажы
D02.001.001 Гальванизациялау
D02.002.001 Электрофорез
D02.023.001Магниттік терапия
D02.024.001Ультрадыбыстық терапия
D02.001.003 Аэрозольтерапия
D02.002.003 Синглеттік-оттегі қоспасымен аэрозольтерапия
D02.002.002 Жалпы ультракүлгін сәулелену
D94.081.903 Психологиялық диагностикалау
D94.023.904 Психотүзету жұмысы
Тарифаторда ботулинотерапия жүргізу жоқ
Реабилитологтың кабинеті:
-Портативті спирометр
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер/балалар үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
- Гальванизациялау және электрофорезге арналған аппарат
-Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- Төмен жиілікті магниттік терапия аппараты
- Оттегі ингаляторы
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
- Ультракүлгін терапияға арналған аппарат
Кинезиотерапия кабинеті:
- Кушетка
- Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
- Антиспам функциясы бар механотерапия аппараты
Массажистің кабинеті:
- Биіктігі реттелетін массаж терапиясы үстелі
-Үлкен және кіші валиктер
-Ем-шара үстелі
Эрготерапия бойынша кабинет:
-Саусақ және қол тренажері
-Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
-Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
Логопедтің кабинеті:
-Логопедтік сүңгі
-Жұтқыншақ бұлшықеттерін электрлік ынталандыруға арналған катетер
-Жасушаішілік ынталандыруға арналған электродтар жиынтығы бар таңдайды, жұтқыншақты, көмейді нейробұлшықетті ынталандыруға арналған аппарат
-Логопедтік шпателдер жиынтығы
-Көрнекі-дидактикалық материалдар жиынтығы (арнайы кестелер, мәтіндер, оқыту ойындары, жұмыс дәптерлері жиынтығы)
Психологтың/ психотерапевт дәрігердің кабинеті:
- БКБ бар психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыруға арналған аппарат
1.ФМО дәрігері / реабилитолог/реабилитолог:
- бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
2.Педиатр:
- МСАК-тан тыс АЕК-пен АО үшін 15-ке 1 лауазым
3.Кинезиотерапевт немесе ЕДШ нұсқаушысы:
- бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
4Мамандандырылған мейіргер (физиотерапия):
- бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
5. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып-15 минут)
-жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
6. Шаруашылық бикесі :
- бөлімшеге 1 лауазым
7.Нормативтерге сәйкес санитар

8. Эрготерапевт:
– 1 должность на 10 пациентов в смену
9. Логопед:
– 1 должность на 10 пациентов в смену для РЦ вне ПМСП
10. Психолог или врач-психотерапевт:
– 1 должность на 15 пациентов в смену
Первичный уровень
Медицинская реабилитация 3 этапа в амбулаторных условиях: мобильная бригада реабилитационного центра
Комплекс услуг:
1. Консультация врача реабилитолога –1
2.Кинезотерапия (2-4 услуги из перечня) – 10
3. Эрготерапия –10
-
-
1. Врач ФМР
2. Кинезитерапевт
3. Эрготерапевт
Вторичный уровень
Медицинская реабилитация
КС
2 этап
Вторичный уровень
Медицинская реабилитация
КС и АПП
3 этап
Основные реабилитационные мероприятия по 4 группам нарушений:
1. при преимущественно двигательных;
2. при преимущественно речевых и когнитивных нарушениях;
3.смешанных двигательных и психоречевых нарушениях;
4. после кохлеарной имплантации.
1.Реабилитационные мероприятия в стационарных условиях –
1.1. Основные:
- Медикаментозная терапия (по показаниям):
-комплекс ботулинический токсин тип А – гемагглютинин 500 ЕД
- Баклофен 10мг, 25мг таблетки
- Ламотриджин таблетки 25мг, 50мг
Жевательные таблетки 5мг, 25мг, 50мг, 100мг, 200мг
-Топиромат капсулы 25мг, 50мг
-Вальпроевая кислота 150мг, 300мг, 500мг в капсулах; 300мг, 500мг в таблетках; капли для приема внутрь
-Карбамазепин таблетки 200мг, 400мг;
-Ацетазоламид таблетки 250мг при гипокалиемии препараты калия;
- Тиоридазин
Таблетки 10 мг, 50 мг;
- Амитриптилин
Таблетки 25 мг.
- Консультация и занятия
Кинезиотерапия:
- 9 индивидуальных или групповых занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; смешанных двигательных и психоречевых нарушениях);
- 9 общих (групповых) занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно речевых и когнитивных нарушениях; после кохлеарной имплантации).
- Физиотерапия (по показаниям):
- 10 процедур в течение 10 рабочих дней (при всех 4-х группах нарушений).
- Консультация и занятия психолога:
- Консультация-1
- Занятий-5 в течение 10 рабочих дней (при всех 4-х группах нарушений);
- Консультация и занятия логопеда
-Консультация-1
- 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно речевых и когнитивных нарушениях; смешанных двигательных и психоречевых нарушениях; после кохлеарной имплантации);
- Консультация и занятия по трудо-/эрготерапии:
- Консультация-1
- Занятий-9 в течение 10 рабочих дней (при всех 4-х группах нарушений).
- Нутритивная коррекция - диетолог (по показаниям при всех 4-х группах нарушений).
- Консультация и занятие сурдопедагога:
- Консультация-1
- Занятий-9 в течение 10 рабочих дней (после кохлеарной имплантации).
- Консультация и настройка слухового процессора сурдологом:

8. Эрготерапевт:
– бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
9. Логопед:
– МСАК-тан тыс АО үшін бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
10. Психолог немесе психотерапевт дәрігер:
– бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
Бастапқы деңгей
Амбулаториялық жағдайда 3-кезеңдегі медициналық оңалту: оңалту орталығының мобильді бригадасы
Қызметтер кешені:
1. Реабилитолог дәрігердің консултациясы–1
2.Кинезотерапия (тізбеден 1 қызмет) – 10
3. Эрготерапия –10
-
-
1. ФМО дәрігері
2. Кинезитерапевт
3. Эрготерапевт
Қайталама Деңгей
Медициналық оңалту КС 2-кезеңі
К
Қайталама деңгей
Медициналық оңалту КС 2-кезеңі
АЕК
3-кезең
4 бұзушылық тобы бойынша негізгі оңалту іс-шаралары:
1.Басым қозғалыс кезінде;
2. Сөйлеу және когнитивті бұзылулар кезінде;
3.Аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары;
4. Кохлеарлық имплантаттаудан кейін.
1.Стационарлық жағдайларда оңалту іс-шаралары
1.1. Негізгі:
- Дәрі-дәрмек терапиясы (көрсетілімдер бойынша):
- А типті ботулинум токсин кешені-гемагглютинин 500 бірлік
- Баклофен 10мг, 25мг таблетка
- Ламотриджин таблеткалары 25 мг, 50 мг
Шайнайтын таблеткалар 5мг, 25мг, 50мг, 100мг, 200мг
- Топирамат капсулалары 25 мг, 50 мг
- Вальпрой қышқылы 150 мг, 300 мг, 500 мг капсулаларда; 300 мг, 500 мг таблеткаларда; ішуге арналған тамшылар
- Карбамазепин таблеткалары 200 мг, 400 мг;
- Ацетазоламид 250 мг таблеткалар гипокалиемия кезінде калий препараттары;
- Тиоридазин
10 мг, 50 мг таблеткалар;
- Амитриптилин
25 мг таблеткалар.
- Консультация және ЕДШ сабағы/кинезиотерапия:
- 10 жұмыс күн ішіндеде 10 жеке немесе топтық сабақтар (басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылулары кезінде);
- 10 жұмыс күні ішіндеде 10 жалпы (топтық) сабақ(басым сөйлеу және когнитивтік бұзылулар кезінде; кохлеарлық имплантаттаудан кейін).
- Физиотерапия (көрсетілімдер бойынша):
- 10 жұмыс күн ішінде 5 ем-шара(барлық 4 бұзушылық тобында).
- Психологтың консультациясы мен сабағы:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (при всех 4;
- Логопедтің консультациясы мен сабағы:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым сөйлеу және когнитивті бұзылулары; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде);
- 10 жұмыс күні ішінде 10 сабақ( кохлеарлық имплантаттаудан кейін).
- Еңбек-/эрготерапия бойынша консультация беру және сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (барлық 4 бұзушылық тобында).
- Нутритивтік түзету- диетолог (барлық 4 бұзушылық тобындағы көрсетілімдер бойынша).
- Сурдопедагогтың консультациясы мен сабағы:
- 10 жұмыс күні ішінде 10 сабақ (кохлеарлық имплантаттаудан кейін).
- Сурдологтың есту процессорына консультация беруі және конфигурациялау:

4. при аутизме;
5. после кохлеарной имплантации.
2. Реабилитационные услуги в условиях амбулаторно-поликлинических учреждений -
2.1. Основные:
- Медикаментозная терапия (по показаниям):
-комплекс ботулинический токсин тип А – гемагглютинин 500 ЕД
- Баклофен 10мг, 25мг таблетки
- Ламотриджин таблетки 25мг, 50мг
Жевательные таблетки 5мг, 25мг, 50мг, 100мг, 200мг
-Топиромат капсулы 25мг, 50мг
-Вальпроевая кислота 150мг, 300мг, 500мг в капсулах; 300мг, 500мг в таблетках; капли для приема внутрь
-Карбамазепин таблетки 200мг, 400мг;
-Магния сульфат 25% раствор в ампулах по 5, 10 и 20 мл.
-Ацетазоламид таблетки 250мг при гипокалиемии препараты калия;
- Тиоридазин
Таблетки 10 мг, 50 мг;
- Амитриптилин
Таблетки 25 мг.
- Консультация и занятия ЛФК/кинезиотерапия:
- 9 индивидуальных занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; смешанных двигательных);
- 9 общих (групповых) занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно речевых и когнитивных нарушениях; аутизме; после кохлеарной имплантации).
- Физиотерапия (по показаниям):
- 10 процедур в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Консультация и занятия логопеда:
- Консультация-1
- 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно речевых и когнитивных нарушениях; смешанных двигательных и психоречевых нарушениях аутизме, кохлеарной имплантации);
- Консультация и занятия по трудо-/эрготерапии:
- Консультация-1
- 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Консультация и занятие сурдопедагога:
- 1 консультация и 9 занятий в течение 10 рабочих дней (после кохлеарной имплантации).
- Консультация и настройка слухового процессора сурдологом:
- 2 консультации и настройки в течение 10 рабочих дней (после кохлеарной имплантации).
2.1. Дополнительные:
- Нутритивная коррекция - диетолог (по показаниям при всех 5-ти группах нарушений).
-Дефектолог:
- 1 консультация и 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при 4-х группах нарушений за исключением детей после кохлеарной имплантации ).
- Консультация и занятия психолога:
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при 4-х группах нарушений кроме аутизма);
- 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при аутизме).
- Консультация и занятия ЛФК/кинезиотерапия:
- 9 индивидуальных занятий в течение 10 рабочих дней (психоречевых нарушениях; после кохлеарной имплантации; при аутизме);
- 9 общих (групповых) занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; смешанных двигательных нарушениях).
- Механотерапия:
- 10 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных и при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях, аутизм).
- Массаж (по показаниям):
- 10 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при преимущественно речевых и когнитивных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- ДПК костюмы:
- 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при преимущественно речевых и когнитивных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях; при аутизме).
- Диагностическое тестирование и тренинги на аппарате БОС психоэмоциональной коррекции (по показаниям):
- 1 диагностика и 4 занятия в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Диагностическое тестирование и занятия на аппарате БОС логопедической коррекции (по показаниям):
- 1 диагностика и 4 занятия в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Диагностическое тестирование и занятия на аппарате БОС-опорно-двигательной коррекции (по показаниям):
- 1 диагностика и 4 занятия в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Диагностическое тестирование и занятия по развитию/восстановлению навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом (по показаниям):
- 1 диагностика и 4 занятия в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Диагностическое тестирование и занятия на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологической обратной связью (по показаниям):
- 1 диагностика и 4 занятия в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Диагностическое тестирование и занятия на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологической обратной связью (по показаниям):
- 1 диагностика и 4 занятия в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Диагностический тест и занятия на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (по показаниям):
- 1 диагностика и 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Диагностическое тестирование и занятия на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологической обратной связью (стабилоплатформа) по показаниям):
- 1 диагностика и 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).

4. аутизм кезінде;
5. кохлеарлық имплантаттаудан кейін.
2. Амбулаториялық-емханалық мекемелер жағдайындағы оңалту қызметтері-
2.1. Негізгі:
- Дәрі-дәрмектік терапия (көрсетілімдер бойынша):
-А типті ботулинум токсин кешені-гемагглютинин 500 бірлік
- Баклофен 10мг, 25мг таблеткалар
- Ламотриджин таблеткалар 25мг, 50мг
Шайнайтын таблеткалар 5мг, 25мг, 50мг, 100мг, 200мг
-Топиромат капсулалар 25мг, 50мг
-Вальпрой қышқылы 150 мг, 300 мг, 500 мг капсулаларда; 300 мг, 500 мг таблеткаларда; ішуге арналған тамшылар
-Карбамазепин таблеткалар 200мг, 400мг;
-Магний сульфаты 5, 10 және 20 мл ампулалардағы 25% ерітінді.
-Ацетазоламид таблеткалар 250мг гипокалиемия кезінде калий препараттары;
- Тиоридазин
Таблеткалар 10 мг, 50 мг;
- Амитриптилин
Таблеткалар 25 мг.
- Консультация және ЕДШ сабағы /кинезиотерапия:
- 10 жұмыс күні ішінде 9 жеке (топтық) сабақ(басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде);
- 10 жұмыс күні ішінде 5 жеке сабақ( кохлеарлық имплантаттаудан кейін; аутизм кезінде);
- 10 жұмыс күні ішінде 5 жалпы (топтық) сабақ (басым сөйлеу және когнитивті бұзылулар ; аутизм кезінде; кохлеарлық имплантаттаудан кейін).
- Физиотерапия (көрсетілімдер бойынша):
- 10 жұмыс күні ішінде 5 ем-шара(барлық 5 бұзушылық тобында).
- Логопедтің консультациясы мен сабағы:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым сөйлеу және когнитивті бұзылулары; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде аутизме);
- 10 жұмыс күні ішінде 9 сабақ( кохлеарлық имплантаттаудан кейін).
- Еңбек-/эрготерапия бойынша консультация беру және сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (барлық 5 бұзушылық тобында).
- Сурдопедагогтың консультациясы мен сабағы:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 консультация және 9 сабақ ( кохлеарлық имплантаттаудан кейін).
- Сурдологтың есту процессорына консультация беруі және конфигурациялау:
- 10 жұмыс күні ішінде 2 консультациясы және баптау( кохлеарлық имплантаттаудан кейін).
2.1. Қосымша:
- Нутритивтік түзету- диетолог (көрсетілімдер бойынша барлық 5 бұзушылық тобында).
- Психологтың консультациясы мен сабағы:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (аутизмнен басқа 4 бұзушылық тобында);
- 10 жұмыс күні ішінде 9 сабақ(аутизм кезінде).
- Механотерапия:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым қозғалыс және аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Массаж (көрсетілімдер бойынша):
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым қозғылыс; басым сөйлеу және когнитивті; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- ДПК костюмдер:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым қозғылыс; басым сөйлеу және когнитивті; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде; аутизм кезінде).
- Психоэмоционалдық түзетудің БКБ аппаратында диагностикалық тестілеу және тренингтер:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(барлық 5 бұзушылық тобында).
- БКБ логопедтік түзету аппаратындағы диагностикалық тестілеу және сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(барлық 5 бұзушылық тобында).
- БКБ тірек-қимыл түзету аппаратындағы диагностикалық тестілеу және сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- БКБ және бейнеталдауы бар жабдықта диагностикалық тестілеу және жаяу жүру дағдыларын дамыту/қалпына келтіру сабақтары:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Биологиялық кері байланысы бар аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу және сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Биологиялық кері байланысы бар қолдың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу және сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Биологиялық кері байланыс бағдарламасы бар талдамалық тренажерлардағы диагностикалық тест және сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Биологиялық кері байланысы бар тепе-теңдік пен вестибулярлық Аппаратты қалпына келтіру және бағалау жүйесіндегі диагностикалық тестілеу және сабақтар (тұрақтандыру платформасы):
- 10 жұмыс күні ішінде 1 диагностика мен 4 сабақ(барлық 5 бұзушылық тобында).

- Монтессори-терапия (детям от 1 до 6 лет):
- 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Консультация и занятия логопеда:
- 1 консультация и 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных нарушениях).
- Занятие логоритмики:
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Гидрокинезотерапия:
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при 5-ти группах нарушений (дети после кохлеарной имплантации могут посещать только без речевого процессора при сопровождении инструктора ЛФК по гидрокинезиотерапии).
- Дефектолог:
- 1 консультация и 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при 4-х группах нарушений за исключением детей после кохлеарной имплантации).
- Роботизированная кинезиотерапия на аппарате "Экзоскелет" (по показаниям):
- 4 занятия в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Занятия по системе Бобат:
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Кинезиотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитации
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Лечением положением:
- 10 занятия в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Дыхательная гимнастика:
- 9 занятий в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Вертикализация с подъемным устройством:
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Занятия по системе Войта-терапия:
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при преимущественно двигательных; при смешанных двигательных и психоречевых нарушениях).
- Ортопедическая коррекция (ортезы, стельки, корсеты и др) по показаниям):
- не более 3 изделий.
- Кинезиотейпирование:
- 2 процедуры кинезиотейпирования в течение 10 рабочих дней
- Сенсорная комната (по показаниям):
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
- Сенсорная интеграция (при всех 5-ти группах нарушений):
- Психолог: 1 занятие в течение 10 рабочих дней;
- Эрготерапевт: 2 занятия в течение 10 рабочих дней.
- Интерактивная комната:
- 5 занятий в течение 10 рабочих дней (при всех 5-ти группах нарушений).
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог

- Монтессори-терапия (детям от 1 до 6 лет):
- 10 жұмыс күні ішінде 9 сабақ(барлық 5 бұзушылық тобында).
- Логопедтің консультациясы мен сабағы:
- 1 консультация и 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым қозғалыс бұзылыстары кезінде).
- Логоритмика сабағы:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (барлық 5 бұзушылық тобында).
- Гидрокинезотерапия:
- 10 жұмыс күні ішінде 4 сабақ (кохлеарлық имплантаттаудан кейінгі балаларды қоспағанда 4 бұзушылық тобында).
- Дефектолог:
- 1 консультация и 10 жұмыс күні ішінде 4 сабақ (кохлеарлық имплантаттаудан кейінгі балаларды қоспағанда 4 бұзушылық тобында).
-"Экзоқаңқа" Аппаратындағы роботтандырылған кинезиотерапия:
- 10 жұмыс күні ішінде 4 сабақ (басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Бобат жүйесі бойынша сабақ:
- 10 жұмыс күні ішінде 4 сабақ (басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Проприоцептивті нерв-бұлшықет фасилитациясы әдісі бойынша кинезиотерапия
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Жатқызып емдеу:
- 10 жұмыс күні ішінде 10 сабақ (барлық 5 бұзушылық тобында).
- Тыныс алу гимнастикасы:
- 10 жұмыс күні ішінде 9 сабақ(барлық 5 бұзушылық тобында).
- Көтеру құрылғысымен вертикализациялау:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Войта-терапия жүйесі бойынша сабақтар:
- 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ (басым қозғалыс; аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде).
- Ортопедиялық түзету (ортоздар, ұлтарақтар, корсеттер және т. б.) көрсетілім бойынша):
- 3 бұймнан артық емес.
- Кинезиотейпирлік:
- 10 жұмыс күні ішінде кинезиотейпирлеудің 2 емшарасы
- Сенсорлық бөлме (көрсетілім бойынша):
- 10 жұмыс күні ішінде 2 сабақ (барлық 5 бұзушылық тобында).
- Күндердің сенсорлық интеграциясы(барлық 5 бұзушылық тобында):
- Психолог: 10 жұмыс күні ішінде 1 сабақ;
- Эрготерапевт: 10 жұмыс күні ішінде 2 сабақ.
- Интербелсенді бөлме:
- 10 жұмыс күні ішінде 2 сабақ (барлық 5 бұзушылық тобында).
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог

A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.033.000 Консультация: Нейрохирург
A02.059.000 Консультация: Протезист/ ортезист
A02.073.000 Консультация: Диетолог
A02.066.000 Консультация: Рефлексотерапевт
A02.083.000 Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
A02.093.000 Дистанционный консилиум
A02.085.000 Дистанционная консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Дистанционная консультация: Психолог
A02.087.000 Дистанционная консультация: Логопед
A02.091.000 Дистанционная психокорреционная работа
D02.002.008 Кинезотерапия групповая
D02.021.008 Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
D02.022.008 Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
D02.023.008 Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
D02.024.008 Кинезотерапия индивидуальная на баланс сидя/стоя
D02.025.008 Кинезотерапия индивидуальная на обучение/коррекция ходьбы
D02.026.008 Кинезотерапия пассивная верхней конечности
D02.027.008 Кинезотерапия пассивная нижней конечности
D02.028.008 Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
D02.029.008 Кинезотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитиации
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.007.008 Гидрокинезотерапия групповая
D02.033.008 Гидрокинезотерапия индивидуальная
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.005.008 Лечение положением
D02.029.008 Кинезотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитиации
D02.009.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС
D02.008.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.007.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.006.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.015.008 Занятия по системе Бобат
D02.001.011 Занятия по системе Войта-терапия
D02.004.012 Кардиотренировка с использованием аппаратов и тренажеров индивидуальная
D02.014.012 Вертикализация на подъемном устройстве
D02.003.013 Диагностический тест на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.013.008 Занятие на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.013.012 Занятие по системе восстановления и оценки мышечной активности для лежачих больных с биологически обратной связью (БОС)

A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.033.000 Консультация: Нейрохирург
A02.059.000 Консультация: Протезист/ ортезист
A02.073.000 Консультация: Диетолог
A02.066.000 Консультация: Рефлексотерапевт
A02.083.000 Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум
A02.085.000 Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Қашықтықтан консультация: Психолог
A02.087.000 Қашықтықтан консультация: Логопед
A02.091.000 Қашықтықтан Психотүзету жұмысы
D02.002.008 Топтық кинезотерапия
D02.021.008 Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.022.008 Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.023.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
D02.024.008 Отыру/тұру теңгеріміне жеке кинезотерапия
D02.025.008 Оқу/ жаяу жүруді түзетуге жеке кинезотерапия
D02.026.008 Қолдың пассивті кинезотерапиясы
D02.027.008 Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
D02.028.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
D02.029.008 Проприоцептивті нерв-бұлшықет фасилитациясы әдісі бойынша кинезотерапия
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.007.008 Гидротоптық кинезотерапия
D02.033.008 Гидрожеке кинезотерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.029.008 Проприоцептивті нерв-бұлшықет фасилитациясы әдісі бойынша кинезотерапия
D02.009.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар Қолдың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02.008. 012 биологиялық кері байланысы (БКБ) бар жоғарғы аяқ-қолдарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.007. 012 биологиялық кері байланысы (БКБ) бар Аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02. 006. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар төменгі аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02. 015. 008 Бобат жүйесі бойынша сабақтар
D02.001. 011 Войта-терапия жүйесі бойынша сабақтар
D02.004. 012 Жеке аппараттар мен тренажерларды пайдалана отырып кардио жаттығулары
D02.014.012 Көтеру құрылғысындағы вертикализациялау
В02.003. 013 Биологиялық кері байланыс (БКБ) бағдарламасымен талдамалық тренажерлардағы диагностикалық тест
D02.013. 008 Биологиялық кері байланыс (БКБ) бағдарламасымен талдамалық тренажерларда сабақ
D02.013. 012 Биологиялық кері байланысы (БКБ ) бар жатқан пациенттер үшін бұлшықет белсенділігін қалпына келтіру және бағалау жүйесі бойынша сабақ

D02.010.008 Постурография (роботизированная) диагностическая и лечебная
D02.002.007 Сегментарный массаж
D02.003.007 Точечный массаж
D02.004.007 Вакуумный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.008.007 Массаж головы (лобно-височной и затылочно-теменной области)
D02.010.007 Массаж воротниковой зоны
D02.014.007 Массаж верхней конечностей
D02.020.007 Массаж всего позвоночника
D02.026.007 Массаж нижней конечности
D02.022.007 Массаж пояснично-крестцовой области
D02.030.007 Массаж лица
D02.002.001 Электрофорез
D02.003.001 4-х камерная электрогальваническая ванна
D02.005.001 Электросон
D02.006.001Трансцеребральная электроанальгезия
D02.007.001Диадинамические токи
D02.008.001Амплипульстерапия
D02.010.001Электронейростимуляция чрескожная (TENS-терапия)
D02.013.001 Электростимуляция мышц
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.023.001 Магнитотерапия
D02.024.001 Ультразвуковая терапия
D02.025.001 Магнитолазеротерапия
D02.010.004 Подводный душ-массаж
D02.001.005 Парафинотерапия
D02.002.005 Озокеритолечение
D02.028.001 Вакуум-фонофорез
D02.071.227 Занятие с сурдопедагогом
D95.470.233 Сурдопедагогическое обследование состояния слуха пациента
D95.470.234 Обследование сурдопедагогом настройки слуховых аппаратов
D95.470.235 Обследование сурдопедагогом настройки аудио- (речевого) процессора системы кохлеарной имплантации, среднего уха, костной проводимости
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
D02.014.008 Занятия по системе Монтессори
D02.002.014 Занятие логоритмики
D02.003.014 Занятие с дефектологом
D02.004.014 Занятие по трудовому обучению
D02.005.014 Кружок по прикладному творчеству
D02.006.014 Занятие в парикмахерской
D02.007.014 Занятие в костюмерной
D02.008.014 Агротерапия
D02.009.014 Занятие в секции адаптивного спорта
D02.010.014 Занятие по игровой терапии
D02.011.014 Занятие на автодроме
D02.012.014 Занятие по музыкотерапии
D94.022.902 Психотерапия рациональная
D94.029.909 Индивидуальный сеанс психотерапии
D94.030.909 Групповой сеанс психотерапии
D02.010.012 Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
Кабинет реабилитолога:
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
-Аппарат для измерения артериального давления (по числу врачей)
Кабинет физиотерапевтического лечения:
-Аппарат для гальванизации и электрофореза
-Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
-Ингалятор кислородный
-Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
-Аппарат аэрозольтерапии/ аэроионтерапии
-Аппарат для УФО терапии
- Система для экстракорпоральной магнитной стимуляции мышц тазового дна и органов малого таза (по требованию)
-Камера для гипербарической оксигинации (по требованию)
-Аппарат для аудиовизуальной стимуляции с двухмодальной биологически обратной связью (по требованию)
-Аппарат для транскраниальной электростимуляции (мезодиэнцефальной модуляции) (по требованию)
-Оборудование для парафинотерапии (по требованию)
Кабинет кинезиотерапии:
- Кушетка
- Стол-Вертикализатор
-Аппарат пассивной реабилитации верхних конечностей
-Аппарат пассивной реабилитации нижних конечностей
- Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
- Аппарат механотерапии с функцией антиспазм
-Установка кинезитерапевтическая
-Аппараты для роботизированной механотерапии верхних и нижних конечностей (по требованию)
-Стол для неврологической реабилитации по методике Bobath and Voita с возможностью регулировки высоты/
-Велотренажер для кардиореспираторной нагрузки (по требованию)
-Роботизированный стол вертикализатор с функцией разработки нижних конечностей (по требованию)
-Роботизированная механотерапия с функцией разработки (по требованию)
-Активно-пассивный тренажер для нижних и верхних конечностей для лежащих пациентов (по требованию)
-Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
-Система для моторно-познавательных упражнений и контроля равновесия с БОС
-Эллипсоидный тренажер
-Система тренировки ходьбы групповая (по требованию)
-Балансировочный диск
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Стул для массажа шейно-воротниковой зоны для кардиологических пациентов
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
-Аппарат для массажа стоп (по требованию)
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
-Устройство для механотерапии верхних конечностей с системой БОС (по требованию )
-Тренажер с БОС для восстановления мелкой моторики с возможностью удаленного назначения занятий и их контроля (по требованию)
-Аппарат для зеркальной тренировки (по требованию)
Кабинет по эрготерапии:
- реабилитационный комплекс для эрготерапии
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
Кабинета логопеда:
-Зонд логопедический
-Катетер для электростимуляции мышц глотки (по требованию)
-Аппарат для нейромышечной стимуляции неба, глотки, гортани с набором электродов для внутриглоточной стимуляции (по требованию)
-Набор логопедических шпателей
-Комплект наглядно-дидактического материала (набор специальных таблиц, текстов, обучающих игр, рабочих тетрадей)
- Логопедический комплекс БОС (по требованию)
Кабинет Психолога/ врача-психотерапевта:
- Комплекс методик для оценки психологического состояния индивида, Методические пособия (схемы нейропсихологического обследования высших психических функций, сборники упражнений, книги для чтения)
- Психофизиологическая антистрессовая система (по требованию)
- Аппарат для аудиовизуальной стимуляции для коррекции психоэмоционального состояния с БОС (по требованию)

D02.010. 008 Диагностикалық және емдік постурография (роботтандырылған)
D02.002.007 Сегментарлық массаж
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.004.007 Ваккумдық массаж
D02.005.007 Діріл массаж
D02.008.007 Бас массажы (маңдай-самай және желке-қарақұс аймағы)
D02.010.007 Жаға аймағы массажы
D02.014.007 Қол массажы
D02.020.007 Бүкіл омыртқа массажы
D02.026.007 Аяқ массажы
D02.022. 007 Бел-сегізкөз аймақтың массажы
D02.030. 007 бет массажы
D02.002. 001 Электрофорез
B02.003. 001 4 камералы электрогальваникалық ванна
B02. 005. 001 Электрон
D02.006. 001 Трансцеребральды электроанальгезия
D02.007.001Диадинамикалық токтар
D02.008.001Амплипульстерапия
D02.010.001Тері арқылы электронейростимуляция(TENS-терапия)
D02.013.001 Бұлшық ет электростимуляциясы
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.023.001 Магниттік терапия
D02.024.001 Ультрадыбыстық терапия
D02.025.001 Магниттік-лазерлік терапия
D02.010.004 Су астындағы душ-массаж
D02.001.005 Парафиндік терапия
D02.002.005 Озокериттік емдеу
D02.028.001 Вакуум-фонофорез
D02.071. 227 Сурдопедагогпен сабақ
D95.470. 233 Пациенттің есту жағдайын сурдопедагогикалық тексеру
D95.470. 234 Сурдопедагогтың есту Аппараттарының параметрлерін тексеруі
D95.470. 235 Сурдопедагогтың кохлеарлық имплантация жүйесінің, ортаңғы құлақтың, сүйек өткізгіштігінің аудио- (сөйлеу) процессорын баптауын тексеруі
D02. 017. 008 Эрготерапия сабағы
D02. 014. 008 Монтессори жүйесі бойынша сабақтар
D02. 002. 014 Логоритмика сабағы
D02.003. 014 дефектологпен сабақ
D02.004. 014 Еңбекке баулу сабағы
D02.005. 014 Қолданбалы шығармашылық үйірмесі
D02.006. 014 Шаштараз сабағы
D02.007. 014 Костюм бөлмесіндегі сабақ
D02. 008. 014 Агротерапия
D02.009. 014 Адаптивті спорт секциясындағы сабақ
D02.010.014 Ойын терапиясы бойынша сабақ
D02.011.014 Автодромда сабақ
D02.012.014 Музыка терапиясы бойынша сабақ
D94.022.902 Ұтымды психотерапия
D94.029. 909 Жеке психотерапия сессиясы
D94.030. 909 Топтық психотерапия сессиясы
Реабилитологтың кабинеті:
-Портативті спирометр
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер/балалар үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
-Гальванизациялау және электрофорезге арналған аппарат
- Токтардың стандартты түрлерімен электротерапияға арналған аппарат
- Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- Төмен жиілікті Магниттік терапияға арналған аппарат
- Оттегі ингаляторы
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
-Аэрозоль терапиясы/ аэроионотерапия аппараты
- Ультракүлгін терапияға арналған аппарат
- Жамбас қабатының бұлшықеттері мен жамбас мүшелерін экстракорпоралдық магниттік ынталандыруға арналған жүйе
-Гипербариялық оттегімен қамтамасыз ету камерасы
- Екі модулдік биологиялық кері байланысы бар аудиовизуалды ынталандыруға арналған аппарат
- Транскраниалдық электростимуляцияға арналған аппарат (мезодиэнцефалдық модуляция)
- Парафин терапиясына арналған жабдық
Кинезиотерапия кабинеті:
- Кушетка
- Вертикализатор үстелі
- Қолдарды пассивті оңалту аппараты
- Аяқтарды пассивті оңалту аппараты
- Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
- Антиспам функциясы бар механотерапия аппараты
- Кинезитерапиялық қондырғы
- Қолдар мен аяқтардың роботтандырылған механотерапиясына арналған аппараттар
-- Биіктігін реттеу мүмкіндігі бар Bobath and White әдістемесі бойынша неврологиялық оңалтуға арналған үстел/
- Кардиореспираторлық жүктемеге арналған стационарлық велосипед
- Аяқ-қолды дамыту функциясы бар роботтандырылған вертикализатор үстелі
- Даму функциясы бар роботтандырылған механотерапия
-Жатып қалған пациенттерге арналған қол- аяқтарға арналған белсенді-пассивті тренажер
-Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
- Мотор-танымдық жаттығулар мен БКБ-пен тепе-теңдікті бақылауға арналған жүйе
- Эллипсоидтық тренажер
- жаяу жүру жүйесі топтық
- Теңгерім дискісі
Массажист кабинеті:
- Биіктігі реттелетін массаж терапиясы үстелі
-Кардиологиялық пациенттерге арналған мойын-жаға аймағына массажға арналған орындық
- Үлкен және кіші валиктер
- Ем-шара үстелі
- Аяққа арналған массаж Аппараты
Эрготерапия бойынша кабинет:
- Саусақ және қол тренажері
- Жоғарғы аяқтарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
-Бастық жүйесі бар жоғарғы аяқ-қол механотерапиясына арналған құрылғы
- Сабақтарды қашықтан тағайындау және оларды бақылау мүмкіндігімен ұсақ моториканы қалпына келтіруге арналған БКБ бар Тренажер
- Айна жаттығуларына арналған Аппарат
Эрготерапия бойынша кабинет:
- эрготерапияға арналған оңалту кешені
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
Логопедтің кабинеті:
- Логопедтік сүңгі
- Жұтқыншақ бұлшықеттерін электрлік ынталандыруға арналған катетер
- Жасушаішілік ынталандыруға арналған электродтар жиынтығы бар таңдайды, жұтқыншақты, көмейді нейромускулалық ынталандыруға арналған аппарат
-Логопедтік шпателдер жиынтығы
- Көрнекі-дидактикалық материалдар жиынтығы (арнайы кестелер, мәтіндер, оқыту ойындары, жұмыс дәптерлері жиынтығы)
- БКБ логопедиялық кешені
Психолог/Психотерапевт кабинеті:
- Жеке тұлғаның психологиялық жағдайын бағалауға арналған әдістемелер кешені, әдістемелік құралдар (жоғары психикалық функцияларды нейропсихологиялық зерттеу схемалары, жаттығулар жинақтары, оқуға арналған Кітаптар)
- Психофизиологиялық стреске қарсы жүйе
- БКБ көмегімен психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыру Аппараты

1. Заведующий отделением
Профильный специалист или Врач ФМР/реабилитолог/реабилитолог
– 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог/ реабилитолог:
- КС - 1 должность на 15 коек;
- АПП - 1 должность на 15 пациентов в смену
3. Профильный специалист:
- КС - 1 должность на 15 коек
4. Педиатр:
- КС – 1 должность на 20 коек (с круглосуточным постом);
- 1 должность на 15 коек для РЦ вне ПМСП
5. Неонатолог:
- АПП – 1 должность на 15 пациентов в смену для ЦРВ
6. Кинезиотерапевт или инструктор ЛФК:
- КС – 1 должность на 10 коек
- КС - 1 должность дополнительно – на роботизированные реабилитационные технологии
- АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену
7. Эрготерапевт:
КС – 1 должность на 10 коек
АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену
8. Логопед:
- КС – 1 должность на 10 коек
- АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену для РЦ вне ПМСП
9. Психолог или врач-психотерапевт:
- КС – 1 должность на 15 коек
- АПП – 1 должность на 15 пациентов в смену
10. Дефектолог:
- КС – 1 должность на 15 коек
- АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену
11. Воспитатель:
КС – 1 должность на 15 коек
12. Старшая медицинская сестра:
- 1 должность на отделение
13. Медицинская сестра постовая (палатная, медсестра):
- КС - 1 должность для организации работы одного круглосуточного поста на 15 коек
14. Младшая медицинская сестра по уходу за пациентами/или помощник воспитателя:
- 1 круглосуточная должность на 7 детей/коек без лиц по уходу
15. Сестра-хозяйка:
1 должность на отделение
16. Санитар(ка) в соответствии с нормативами
17. Врач ФМР/реабилитолог для параклинических отделений; специалист (врач) лаборатории:
- КС – 1 должность на 30 коек
- АПП – 1 должность на 30 пациентов в смену
18. Специализированная медицинская сестра по ФМР (физиотерапия, массаж) для параклинических отделений ФМР, лаборатории:
- КС – 1 должность на 15 коек
- АПП – 1 должность на 15 пациентов
19. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут)
- 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
Третичный уровень
Медицинская реабилитация
КС 3 этап
АПП 3 этап
Основные реабилитационные мероприятия по 5 группам нарушений:
1. при преимущественно двигательных;
2. при преимущественно речевых и когнитивных нарушениях;
3.смешанных двигательных и психоречевых нарушениях;
4. при аутизме;
5. после кохлеарной имплантации.
1. Основные:
- Медикаментозная терапия (по показаниям):
-комплекс ботулинический токсин тип А – гемагглютинин 500 ЕД
- Баклофен 10мг, 25мг таблетки
- Ламотриджин таблетки 25мг, 50мг
Жевательные таблетки 5мг, 25мг, 50мг, 100мг, 200мг
-Топиромат капсулы 25мг, 50мг
-Вальпроевая кислота 150мг, 300мг, 500мг в капсулах; 300мг, 500мг в таблетках; капли для приема внутрь

1. Бөлімше меңгерушісі
Бейінді маман немесе ФМО дәрігері / реабилитолог / реабилитолог
– 1 лауазым
2. ФМО дәрігері / реабилитолог/реабилитолог:
- КС - 15 төсекке 1 лауазым;
- АЕК - бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
3. Бейінді маман:
- КС - 15 төсекке 1 лауазым
4. Педиатр:
- КС – 20 төсекке 1 лауазым (тәуліктік постпен);
- МСАК-тан тыс АО үшін 15 төсекке 1 лауазым
5. Неонатолог:
- АЕК –АОА үшін бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
6. Кинезиотерапевт немесе ЕДШ нұсқаушысы:
- КС – 10 төсекке 1 лауазым
- КС - 1 лауазым қосымша - роботтандырылған оңалту технологияларына
- АЕК – бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
7. Эрготерапевт:
КС – 10 төсекке 1 лауазым
АЕК – бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
8. Логопед:
- КС – 10 төсекке 1 лауазым
- АЕК – МСАК-тан тыс АО үшін бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
9. Психолог немесе психотерапевт дәрігер:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК – бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
10. Дефектолог:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК – бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
11. Тәрбиеші:
КС – 15 төсекке 1 лауазым
12. Аға мейіргер:
- бөлімшеге 1 лауазым
13.Посттық (палаталық, мейіргер) мейіргер:
- КС - 1 лауазым 15 төсектік бір тәуліктегі постың жұмысын ұйымдастыру үшін
14. Пациенттерге күтім дайындау жөніндегі кіші мейіргер және/немесе тәрбиешінің көмекшісі:
- 7 балаға/күтім жасайтын адамсыз төсекке 1 тәуліктегі лауазым
15. Шаруашылық бикесі :
бөлімшеге 1 лауазым
16. Нормативтерге сәйкес санитар
17. Параклиникалық бөлімшелер үшін ФМО дәрігері / реабилитолог; зертхана маманы (дәрігері):
- КС – 30 төсекке 1 лауазым
- АЕК – бір аусымда 30 пациентке 1 лауазым
18. ФМО параклиникалық бөлімшелеріне, зертханаға арналған ФМО (физиотерапия, массаж) бойынша мамандандырылған мейіргер:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК – 15 пациентке 1 лауазым
19. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып-15 минут)
-жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
Үшінші деңгей
Медициналық оңалту КС 2-кезеңі
КС 3 -кезең
АЕК 3 -кезең
Бұзушылықтардың 5 тобы бойынша негізгі оңалту іс-шаралары: :
1басым қозғылыс кезінде;
2.басым сөйлеу және когнитивті бұзылыстар кезінде;
3.аралас қозғалыс және психо-сөйлеу бұзылыстары кезінде;
4. аутизм кезінде;
5. кохлеарлық имплантаттаудан кейін.
1. Негізгі:
- Дәрі-дәрмектік терапия (көрсетілімдер бойынша):
-А типті ботулинум токсин кешені-гемагглютинин 500 бірлік
- Баклофен 10мг, 25мг таблеткалар
- Ламотриджин таблеткалар 25мг, 50мг
Шайнайтын таблеткалар 5мг, 25мг, 50мг, 100мг, 200мг
-Топиромат капсулалар 25мг, 50мг
-Вальпрой қышқылы 150 мг, 300 мг, 500 мг капсулаларда; 300 мг, 500 мг таблеткаларда; ішуге арналған тамшылар

D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.007.008 Гидрокинезотерапия групповая
D02.033.008 Гидрокинезотерапия индивидуальная
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.005.008 Лечение положением
D02.002.007 Сегментарный массаж
D02.003.007 Точечный массаж
D02.004.007 Вакуумный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.008.007 Массаж головы (лобно-височной и затылочно-теменной области)
D02.010.007 Массаж воротниковой зоны
D02.014.007 Массаж верхней конечностей
D02.020.007 Массаж всего позвоночника
D02.026.007 Массаж нижней конечности
D02.022.007 Массаж пояснично-крестцовой области
D02.030.007 Массаж лица
D02.029.008 Кинезотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитиации
D02.009.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС
D02.008.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.007.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.006.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.003.013Диагностический тест на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.004.014 Занятие по трудовому обучению
D02.013.012 Занятие по системе восстановления и оценки мышечной активности для лежачих больных с биологически обратной связью (БОС)
D02.003.009 Интервальная вакуумная терапия
D02.015.008 Занятия по системе Бобат
D02.001.011 Занятия по системе Войта-терапия
D02.004.012 Кардиотренировка с использованием аппаратов и тренажеров индивидуальная
D02.014.012 Вертикализация на подъемном устройстве
D02.003.013 Диагностический тест на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.013.008 Занятие на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
D02.013.012 Занятие по системе восстановления и оценки мышечной активности для лежачих больных с биологически обратной связью (БОС)
D02.010.008 Постурография (роботизированная) диагностическая и лечебная
D02.002.012 Диагностическое тестирование навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом
D02.003.012 Занятие по восстановлению навыков ходьбы на оборудовании с БОС и видеоанализом
D02.006.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)

D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.007.008 Гидротоптық кинезотерапия
D02.033.008 Гидрожеке кинезотерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.005.008 Жатқызып емдеу
D02.002.007 Сегментарлық массаж
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.004.007 Ваккумдық массаж
D02.005.007 Діріл массаж
D02.008.007 Бас массажы (маңдай-самай және желке-қарақұс аймағы)
D02.010.007 Жаға аймағы массажы
D02.014.007 Қол массажы
D02.020.007 Бүкіл омыртқа массажы
D02.026.007 Аяқ массажы
D02.022.007 Бел-сегізкөз аймаққа массаж
D02.030.007 Бетке массаж
D02.029.008 Проприоцептивті нерв-бұлшықет фасилитациясы әдісі бойынша кинезотерапия
D02.009.012 Биологиялық кері байланыс (БКБ) Қолдың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02.008.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ)бар жоғарғы аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.007.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар Аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02.006.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар төменгі аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.003.Биологиялық кері байланыс (БКБ) бағдарламасы бар Талдамалық тренажерлардағы диагностикалық тест
D02.004.014 Еңбекке баулу сабағы
D02.013.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ)
бар жатқан пациенттер үшін бұлшықет белсенділігін қалпына келтіру және бағалау жүйесі бойынша сабақ
D02.003.009 Интервалдық вакуумдық терапия
D02.015.008 Бобат жүйесі бойынша сабақ
D02.001.011 Войта-терапия жүйесі бойынша сабақтар
D02.004.012 Жеке аппараттар мен тренажерларды пайдалана отырып кардио жаттығулары
D02.014.012 Көтеру құрылғысындағы вертикализациялау
D02.003.013 Биологиялық кері байланыс (БКБ) бағдарламасы бар талдамалық тренажерлардағы диагностикалық тест
D02.013.008 Биологиялық кері байланыс (БКБ) бағдарламасымен талдамалық тренажерларда сабақ D02.013.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар жатқан пациенттер үшін бұлшықет белсенділігін қалпына келтіру және бағалау жүйесі бойынша сабақ
D02.010.008 Диагностикалық және емдік постурография (роботтандырылған)
D02.002.012 БКБ және бейнеталдауы бар жабдықта жаяу жүру дағдыларын диагностикалық тестілеу
D02.003.012 БКБ және бейнеталдауы бар жабдықта жаяу жүру дағдыларын қалпына келтіру бойынша сабақ
D02.006.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар төменгі аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ

D02.007.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.008.012 Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.009.012 Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
D02.011.012 Занятие на тренажере с биологически активной связью (БАС) и с цифровым зеркалом
D02.012.012 Занятие на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологически обратной связью (БОС) (стабилоплатформа)
D02.005.012 Роботизированная локомоторная кинезотерапия (экзоскелет)
D02.010.012 Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
D02.007.007 Тракция позвоночника (один отдел)
D02.014.012 Вертикализация на подъемном устройстве
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
D02.014.008 Занятия по системе Монтессори
D02.071.227 Занятие с сурдопедагогом
D95.470.233 Сурдопедагогическое обследование состояния слуха пациента
D95.470.234 Обследование сурдопедагогом настройки слуховых аппаратов
D95.470.235 Обследование сурдопедагогом настройки аудио- (речевого) процессора системы кохлеарной имплантации, среднего уха, костной проводимости
D02.002.014 Занятие логоритмики
D02.003.014 Занятие с дефектологом
D02.004.014 Занятие по трудовому обучению
D02.005.014 Кружок по прикладному творчеству
D02.006.014 Занятие в парикмахерской
D02.007.014 Занятие в костюмерной
D02.008.014 Агротерапия
D02.009.014 Занятие в секции адаптивного спорта
D02.010.014 Занятие по игровой терапии
D02.011.014 Занятие на автодроме
D02.012.014 Занятие по музыкотерапии
D02.071.226 Занятие с логопедом
D02.006.013 Изготовление ортезов нижних конечностей
D02.007.013 Изготовление ортезов верхних конечностей
D02.008.013 Изготовление корсетов
D94.081.903 Психологическое диагностирование
D94.023.904 Психокорркеционная работа
D94.022.902 Психотерапия рациональная
D94.029.909 Индивидуальный сеанс психотерапии
D94.026.907 Гештальт-терапия
D94.031.909 Психодрама
D94.030.909 Групповой сеанс психотерапии
D94.032.909 Диагностическое обследование расстройств аутистического спектра с использованием методик ADOS и ADI-R
D94.032.909 Нейропсихологическое обследование
D94.034.909 Психокоррекционная работа по применению РЕСS-системы
D94.035.909 Психокоррекционная работа по альтернативным методам коммуникации
Нет в тарификаторе: Проведение ботулинотерапии; Консультации Дефектолога, Эрготерапевта; Занятий в интерактивной и сенсорной комнатах

D02.007.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар Аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу
D02.008.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар жоғарғы аяқтарға арналған локомоторлық терапияға арналған роботтандырылған кешендегі сабақ
D02.009.012 Биологиялық кері байланыс (БКБ) Қолдың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешендегі диагностикалық тестілеу)
D02.011.012 Биологиялық белсенді байланысы (БББ) бар және цифрлық айнасы бар тренажер сабағы
D02.012.012 Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар тепе-теңдік пен вестибулярлық аппаратты қалпына келтіру және бағалау жүйесіндегі сабақ (стабилоплатформа)
D02.005.012 Роботталған локомоторлы кинезотерапия (экзоқаңқа)
D02.010.012 Пневматикалық тренажерде жүктемені ұлғайту, тестілеу және талдау арқылы сабақ
D02.007.007 Омыртқа тракциясы(бір бөлім)
D02.014.012 Көтеру құрылғысындағы вертикализациялау
D02.017.008 Эрготерапия сабағы
D02.014.008 Монтессори жүйесі бойынша сабақтар
D02.071.227 Сурдопедагогпен сабақ
D95.470.233 Пациенттің есту жағдайын сурдопедагогикалық зерттеп-қарау
D95.470.234 Сурдопедагогтың есту аппараттарының баптауын зерттеп-қарауы
D95.470.235 Сурдопедагогтың кохлеарлық имплантаттау жүйесінің, ортаңғы құлақтың, сүйек өткізгіштігінің аудио- (сөйлеу) процессорының баптауын тексеруі
D02.002.014 Логоритмика сабағы
D02.003.014 Дефектологпен сабақ
D02.004.014 Еңбекке баулу сабағы
D02.005.014 Қолданбалы шығармашылық үйірмесі
D02.006.014 Шаштараздағы сабақ
D02.007.014 Костюм өлшеу орнындағы сабақ
D02.008.014 Агротерапия
D02.009.014 Адаптивті спорт секциясындағы сабақ
D02.010.014 Ойын терапиясы бойынша сабақ
D02.011.014 Автодромдағы сабақ
D02.012.014 Музыка терапиясы бойынша сабақ
D02.071.226 Логопедпен сабақ
D02.006.013 Аяқтың ортездерін дайындау
D02.007.013 Қолдардың ортездерін дайындау
D02.008.013 Корсеттерді дайындау
D94.081.903 Психологиялық диагностикалау
D94.023.904 Психотзету жұмысы
D94.022.902 Ұтымды психотерапия
D94.029.909 Жеке психотерапия сессиясы
D94.026.907 Гештальт-терапия
D94.031.909 Психодрама
D94.030.909 Топтық психотерапия сессиясы
D94.032.909 ADOS және ADI-R әдістерін қолдана отырып, аутизм спектрінің бұзылуын диагностикалық зерттеп-қарау
D94.032.909 Нейропсихологиялық зерттеп-қарау
D94.034.909 РЕСS - жүйесін қолдану бойынша психотүзету жұмысы
D94.035.909 Коммуникацияның балама әдістері бойынша психотүзету жұмысы
Тарифаторда жоқ: ботулинотерапия жүргізу, дефектолог, эрготерапевт консультациясы;интерактивті және сенсорлы бөлмеде сабақтар

D02.010.012 Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
Кабинет реабилитолога:
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
- Коляска для перевозки детей
-Весы
-Ростомер
-Аппарат для измерения артериального давления (по числу врачей)
Кабинет физиотерапевтического лечения:
- Аппарат для гальванизации и электрофореза
-Аппарат для электротерапии со стандартными видами токов
-Аппарат для ультразвуковой терапии
-Аппарат для УВЧ терапии
-Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
-Аппарат для высокоинтенсивной импульсной магнитотерапии (по требованию)
-Оборудование для общесистемной магнитотерапии
-Ингалятор кислородный
-Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
-Ингалятор стационарный ультразвуковой (по требованию)
-Аппарат аэрозольтерапии/ аэроионтерапии
-Аппарат для УФО терапии
-Аппарат лазерный терапевтический
-Аппарат для фототерапии/
-Биоптрон
-Аппарат сверхвысокочастотной терапии
-Аппарат для дарсонвализации (по требованию)
-Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей (по требованию)
-Аппарат декомпрессионно-тракционной терапии (система вытяжения позвоночника) (по требованию)
-Аппарат для ударно-волновой терапии (по требованию)
-Комплекс для подводного вытяжения и гидромассажа позвоночника
- - Комплекс оборудования для гидрокинезотерапии, механотерапии в воде для верхней и нижней конечности
-Система для экстракорпоральной магнитной стимуляции мышц тазового дна и органов малого таза/ (по требованию)
-Аппарат для криотерапии (по требованию)
-Аппарат интервальной вакуумной терапии
-Камера для гипербарической оксигинации (по требованию)
-Аппарат для аудиовизуальной стимуляции с двухмодальной биологически обратной связью (по требованию)
-Аппарат для транскраниальной электростимуляции (мезодиэнцефальной модуляции) (по требованию)
-Оборудование для парафинотерапии
Кабинет кинезиотерапии:
- Кушетка
-Стол-Вертикализатор
-Система локомоторной/эрготерапии
-Комплекс реабилитационный для локомоторной терапии с электростимуляцией и возможностью инициации движения от электромиограммы пациента и системой виртуальной среды(по требованию)
-Тренажер реабилитационный механотерапевтический (различных вариантов исполнения)
-Аппарат нейромышечной диагностики и реабилитации
-Комбинезон для нейроортопедической реабилитации
-Экзоскелет для реабилитации различных типоразмеров (по требованию)
-Аппарат пассивной реабилитации верхних конечностей
-Аппарат пассивной реабилитации нижних конечностей
-Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
-Установка кинезитерапевтическая
-Аппараты для роботизированной механотерапии верхних и нижних конечностей
-Стол для неврологической реабилитации по методике Bobath and Voita с возможностью регулировки высоты/
-Велотренажер для кардиореспираторной нагрузки
-Тредмил для кардиореспираторной нагрузки с возможностью формирования нагркзок по границам ЧСС
-Имитатор ходьбы
-Комплекс роботизированный реабилитационный для восстановления опорно-двигательного аппарата/верхних конечностей
-Тренажер лестница-брусья с электрической регулировкой высоты
-Аппарат механотерапии с функцией антиспазм
-Роботизированный стол вертикализатор с функцией разработки нижних конечностей
-Роботизированная механотерапия с функцией разработки
-Активно-пассивный тренажер для нижних и верхних конечностей для лежащих пациентов
-Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
-Костюм нейромышечной тренировки, по одному на каждый размер
-Система для моторно-познавательных упражнений и контроля равновесия с БОС
-Эллипсоидный тренажер
-Система тренировки ходьбы групповая
-Балансировочный диск
Кабинет массажиста:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты
-Валики большой и малый
-Столик процедурный
- Аппарат для массажа стоп
Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
-Устройство для механотерапии верхних конечностей с системой БОС
-Роботизированные аппараты с биологической обратной связью
-Роботизированная система для функциональной терапии верхних конечностей
-Тренажер с БОС для восстановления мелкой моторики с возможностью удаленного назначения занятий и их контроля
-Аппарат для зеркальной тренировки
Кабинет по эрготерапии:
- реабилитационный комплекс для эрготерапии
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
Кабинета логопеда:
-Зонд логопедический
-Катетер для электростимуляции мышц глотки (по требованию)
-Аппарат для нейромышечной стимуляции неба, глотки, гортани с набором электродов для внутриглоточной стимуляции (по требованию)
-Набор логопедических шпателей
-Комплект наглядно-дидактического материала (набор специальных таблиц, текстов, обучающих игр, рабочих тетрадей)
- Логопедический комплекс БОС
Кабинет Психолога/ врача-психотерапевта:
-Комплекс методик для оценки психологического состояния индивида, Методические пособия (схемы нейропсихологического обследования высших психических функций, сборники упражнений, книги для чтения)
-Психофизиологическая антистрессовая система
-Аппарат для аудиовизуальной стимуляции для коррекции психоэмоционального состояния с БОС (по требованию)

D02.010.012 Жүктемені, тестілеуді және талдауды арттырумен пневматикалық тренажерда сабақ
Реабилитологтың кабинеті:
-Портативті спирометр
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер/балалар үшін)
- Балаларды тасымалдауға арналған арба
-Таразы
-Бой өлшегіш
-Артериальды қан қысымын өлшеу аппараты (дәрігерлер саны бойынша)
Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
- Гальванизациялау және электрофорезге арналған аппарат
- Токтардың стандартты түрлерімен электротерапияға арналған аппарат
- Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- УЖЖ терапиясына арналған аппарат
- Төмен жиілікті магниттік терапияға арналған аппарат
- Жоғары қарқынды импульсті магниттік терапияға арналған аппарат (талап бойынша)
- Жалпы жүйелік магниттік терапияға арналған жабдық
- Оттегі ингаляторы
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
- Стационарлық ультрадыбыстық ингалятор (талап бойынша)
-Аэрозоль терапиясы/ аэроионотерапия аппараты
- Ультракүлгін терапияға арналған аппарат
- Лазерлік терапиялық аппарат
- Фототерапияға арналған аппарат/
- Биоптрон
- Ультра жоғары жиілікті терапия аппараты
- Дарсонвализацияға арналған аппарат (талап бойынша)
-Қолдар мен аяқтарды прессотерапиялауға арналған аппарат (талап бойынша)
- Декомпрессиялық-тартқыш терапия аппараты (омыртқаны тарту жүйесі) (талап бойынша)
- Соққы-толқынды терапиясына арналған аппарат (талап бойынша)
- Омыртқаның су астындағы тартылуы мен гидромассажына арналған кешен
- Гидрокинезотерапияға, механотерапияға арналған аяқ пен қолдың жабдықтар кешені (талап бойынша)
- Жамбас қабатының бұлшықеттері мен жамбас мүшелерін экстракорпоралдық магниттік ынталандыруға арналған жүйе/
- Криотерапияға арналған аппарат
- Аралық вакуумдық терапия аппараты
-Гипербариялық оттегімен қамтамасыз ету камерасы
-Екі модулдік биологиялық кері байланысы бар аудиовизуалды ынталандыруға арналған аппарат
- Транскраниалдық электростимуляцияға арналған аппарат (мезодиэнцефалдық модуляция)
- Парафин терапиясына арналған жабдық
Кинезиотерапия кабинеті:
- Кушетка
- Вертикализатор үстелі
- Локомотор/эрготерапия жүйесі
- Электростимуляциямен және пациенттің электромиограммасынан қозғалысты бастау мүмкіндігімен және виртуалды орта жүйесімен локомоторлық терапияға арналған оңалту кешені
- Оңалту механотерапиялық тренажер (әртүрлі орындау нұсқалары)
- Нерв-бұлшықет диагностикасы және оңалту аппараты
- Нейроортопедиялық оңалтуға арналған комбинезон
- Әртүрлі типтік өлшемдерді қалпына келтіруге арналған экзоқаңқа
- Жоғарғы аяқтарды пассивті оңалту аппараты
- Аяқтарды пассивті оңалту аппараты
-Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
- Кинезитерапиялық қондырғы
- Қол-аяқтардың роботтандырылған механотерапиясына арналған аппараттар
-Биіктігін реттеу мүмкіндігі бар Bobath and White әдістемесі бойынша неврологиялық оңалтуға арналған үстел/
- Кардиореспираторлық жүктемеге арналған стационарлық велосипед
-Жүрек соғу жиілігінің шекаралары бойынша жүктемелерді қалыптастыру мүмкіндігі бар кардиореспираторлық жүктемеге арналған тредмил
- Жаяу жүруге арналған тренажер
-Тірек-қимыл аппаратын/жоғарғы аяқтарын қалпына келтіруге арналған роботтандырылған оңалту кешені
- Тренажер баспалдақ-электрлік биіктікті реттейтін штангалар
- Антиспам функциясы бар механотерапия аппараты
- Аяқ-қолды дамыту функциясы бар роботтандырылған вертикализатор үстел
- Даму функциясы бар роботтандырылған механотерапия
-Жатып қалған пациенттерге арналған аяқ-қолдарға арналған белсенді-пассивті тренажер
-Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
-Нейро-бұлшықет жаттығуларының костюмі, әр өлшемге бір
-Мотор-танымдық жаттығуларға және БКБ-мен тепе-теңдікті бақылауға арналған жүйе
-Эллипсоидтық тренажер
-Топтық жаяу жүру жүйесі
-Теңгерім дискісі
Массажистің кабинеті:
- Биіктігі реттелетін массаж терапиясы үстелі
- Үлкен және кіші валиктер
- Ем-шара үстелі
- Аяққа арналған массаж аппараты
Бойынша кәсіптік терапиясы кабинеті:
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Жоғарғы аяқтарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
-БКБ жүйесі бар жоғарғы аяқтарды механотерапиялауға арналған құрылғы
- Биологиялық кері байланысы бар роботтандырылған аппараттар
- Қолдың функционалды терапиясына арналған роботтандырылған жүйе
- Сабақтарды қашықтан тағайындау және оларды бақылау мүмкіндігімен ұсақ моториканы қалпына келтіруге арналған БКБ бар тренажер
- Айна жаттығуларына арналған аппарат
Эрготерапия бойынша кабинет:
- эрготерапияға арналған оңалту кешені
- Саусақ пен қолға арналған тренажер
- Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
- Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
Логопедтің кабинеті:
-Логопедтік сүңгі
- Жұтқыншақ бұлшықеттерін электрлік ынталандыруға арналған катетер (талап бойынша)
- Жасушаішілік ынталандыруға арналған электродтар жиынтығы бар таңдайды, жұтқыншақты, көмейді нейромускулалық ынталандыруға арналған аппарат (талап бойынша)
-Логопедтік шпателдер жиынтығы
-Көрнекі-дидактикалық материалдар жиынтығы (арнайы кестелер, мәтіндер, оқыту ойындары, жұмыс дәптерлері жиынтығы)
- БКБ логопедтік кешені
Психологтың/ психотерапевт дәрігердің кабинеті:
-Жеке тұлғаның психологиялық жағдайын бағалауға арналған әдістемелер кешені, әдістемелік құралдар (жоғары психикалық функцияларды нейропсихологиялық зерттеу схемалары, жаттығулар жинақтары, оқуға арналған кітаптар)
- Психофизиологиялық стреске қарсы жүйе
- БКБ-мен психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыруға арналған аппарат (талап бойынша)

1. Заведующий отделением
Профильный специалист или Врач ФМР/реабилитолог/ реабилитолог
– 1 должность
2. Врач ФМР/реабилитолог/реабилитолог:
- КС - 1 должность на 15 коек
- АПП - 1 должность на 15 пациентов в смену
3. Профильный специалист:
- КС - 1 должность на 15 коек
4. Педиатр:
- КС – 1 должность на 20 коек (с круглосуточным постом)
- 1 должность на 15 коек для РЦ вне ПМСП
5. Неонатолог:
- АПП – 1 должность на 15 пациентов в смену для ЦРВ
6. Кинезиотерапевт или инструктор ЛФК:
- КС – 1 должность на 10 коек
- КС - 1 должность дополнительно – на роботизированные реабилитационные технологии
- АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену
7. Эрготерапевт:
- КС – 1 должность на 10 коек
- АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену
8. Логопед:
- КС – 1 должность на 10 коек
- АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену для РЦ вне ПМСП
9. Психолог или врач-психотерапевт:
- КС – 1 должность на 15 коек
- АПП – 1 должность на 15 пациентов в смену
10. Игротерапевт:
- 1 должность на 15 коек
11. Дефектолог:
- КС – 1 должность на 15 коек
- АПП – 1 должность на 10 пациентов в смену
12. Воспитатель:
- КС – 1 должность на 15 коек
13. Музыкотерапевт:
- КС – 1 должность на 15 коек
- АПП – 1 должность на 15 пациентов в смену
14. Монтессори педагог (для детей от 1 до 6 лет):
- КС и ДС – 1 должность на 15 коек
15. Социальный работник:
1 должность на отделение
16. Старшая медицинская сестра:
- 1 должность на отделение
17. Медицинская сестра постовая (палатная, медсестра):
- КС - 1 должность для организации работы одного круглосуточного поста на 15 коек
18. Младшая медицинская сестра по уходу за пациентами/или помощник воспитателя:
- 1 круглосуточная должность на 7 детей/коек без лиц по уходу
19. Сестра-хозяйка:
- 1 должность на отделение
20. Санитар(ка) в соответствии с нормативами
21. Специалист-ортезист со средним специальным медицинским образованием:
- 1 должность на 30 коек при наличии лаборатории ортезирования
22. Техник-ортезист со специальным техническим образованием:
- 1 должность на 15 коек при наличии лаборатории ортезирования
23. Врач ФМР/реабилитолог/реабилитолог для параклинических отделений ФМР; специалист (врач) лаборатории:
КС – 1 должность на 30 коек
АПП – 1 должность на 30 пациентов в смену
24. Кинезиотерапевт или инструктор ЛФК, специализированная медицинская сестра по ФМР (физиотерапия, массаж) для параклинических отделений ФМР, лаборатории:
- КС – 1 должность на 15 коек
- АПП – 1 должность на 15 пациентов
25. Учитель:
- КС, имеющие на базе школу - Согласно нормативным документам Министерства просвещения РК
26. Врач диетолог:
- 1 должность на организацию.

1. Бөлімше меңгерушісі
Бейінді маман немесе ФМО дәрігері / реабилитолог/реабилитолог
– 1 лауазым
2. ФМО дәрігері/реабилитолог/реабилитолог:
- КС - 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК - бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
3. Бейінді маман:
- КС - 15 төсекке 1 лауазым
4. Педиатр:
- КС – 1 лауазым на 20 коек (тәуліктік постпен)
- МСАК-тан тыс АО үшін 15 төсекке 1 лауазым
5. Неонатолог:
- АЕК – бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым для АОА
6. Кинезиотерапевт немесе ЕДШ нұсқаушысы:
- КС – 10 төсекке 1 лауазым
- КС - 1 лауазым қосымша - роботтандырылған оңалту технологияларына
- АЕК – бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
7. Эрготерапевт:
- КС – 10 төсекке 1 лауазым
- АЕК – бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
8. Логопед:
- КС – 10 төсекке 1 лауазым
- АЕК – МСАК-тан тыс АО үшін бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
9. Психолог немесе психотерапевт дәрігер:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК – бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
10. Игротерапевт:
- 15 төсекке 1 лауазым
11. Дефектолог:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК – бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
12. Тәрбиеші:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
13. Музыкотерапевт:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК – бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
14. Монтессори педагог (для детей от 1 до 6 лет):
- КС и ДС – 15 төсекке 1 лауазым
15. Әлеуметтік қызметкер:
бөлімшеге 1 лауазым
16. Аға мейіргер:
- бөлімшеге 1 лауазым
17.Посттық (палаталық, мейіргер) мейіргер:
- КС - 1 лауазым 15 төсектік бір тәуліктегі постың жұмысын ұйымдастыру үшін
18. Пациенттерге күтім дайындау жөніндегі кіші мейіргер және/немесе тәрбиешінің көмекшісі:
- 7 балаға/күтім жасайтын адамсыз төсекке 1 тәуліктегі лауазым
19. Шаруашылық бикесі :
- бөлімшеге 1 лауазым
20. Нормативтерге сәйкес санитар
21. Орта арнайы медициналық білімі бар ортезист-маман:
- Ортездеу зертханасы болған кезде 30 төсекке 1 лауазым
22. Арнайы техникалық білімі бар техник-ортезист:
- ортездеу зертханасы болған кезде 15 төсекке 1 лауазым
- ортездеу зертханасы болған кезде 15 төсекке 1 лауазым
23. ФМО параклиникалық бөлімшелері үшін ФМО дәрігері/реабилитолог/реабилитолог; зертхана маманы (дәрігері):
КС – 30 төсекке 1 лауазым
АЕК – бір аусымда 30 пациентке 1 лауазым
24. Кинезиотерапевт немесе ЕДШ нұсқаушысы, ФМО параклиникалық бөлімшелеріне, зертханаға арналған ФМО (физиотерапия, массаж) бойынша мамандандырылған мейіргер:
- КС – 15 төсекке 1 лауазым
- АЕК – 15 пациентке 1 лауазым
25. Мұғалім:
- Базасында мектебі бар КЖ - ҚР Ағарту министрлігінің нормативтік құжаттарына сәйкес
26. Диетолог дәрігер:
- ұйымға1 лауазым .

A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.034.000 Консультация: Кардиохирург
A02.035.000 Консультация: Сосудистый хирург
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.073.000 Консультация: Диетолог
А01.006.000 Прием: Социальный работник с высшим образованием
A02.083.000 Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
A02.093.000 Дистанционный консилиум
A02.085.000 Дистанционная консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Дистанционная консультация: Психолог
A02.087.000 Дистанционная консультация: Логопед
C02.010.000 Электрофизиологическое исследование сердца: ишемический тест (6 минутная ходьба)
D02.002.008 Кинезиотерапия групповая
D02.021.008 Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
D02.022.008 Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
D02.023.008 Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
D02.024.008 Кинезотерапия индивидуальная на баланс сидя/стоя
D02.025.008 Кинезотерапия индивидуальная на обучение/коррекция ходьбы
D02.026.008 Кинезотерапия пассивная верхней конечности
D02.027.008 Кинезотерапия пассивная нижней конечности
D02.028.008 Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
A02.089.000 Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.001.008 Дыхательная гимнастика
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
A02.090.000 Дистанционное занятие по эрготерапии
D02.002.007 Сегментарный массаж
D02.003.007 Точечный массаж
D02.005.007 Вибромассаж
D02.008.007 Массаж головы (лобно-височной и затылочно-теменной области)
D02.010.007 Массаж воротниковой зоны
D02.014.007 Массаж верхней конечностей
D02.020.007 Массаж всего позвоночника
D02.026.007 Массаж нижней конечности
D02.002.001 Электрофорез
D02.005.001 Электросон
D02.007.001 Диадинамические токи
D02.008.001 Амплипульстерапия
D02.013.001 Электростимуляция мышц
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.023.001 Магнитотерапия
D02.024.001 Ультразвуковая терапия (Фонофорез)
D02.025.001 Магнитолазеротерапия
D02.004.002 Лазеротерапия (квантовая терапия)
D02.010.002 Терапия лазерным сканирующим лучом
D02.011.002 Инфракрасное излучение
D02.017.008 Занятие по эрготерапии
D02.071.226 Занятие с логопедом
D94.081.903 Психологическое диагностирование
D94.023.904 Психокорреционная работа
1. Кабинет для сотрудников кардиологической реабилитации, оборудованный телефонами, компьютерами, офисной мебелью
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
2.Учебный кабинет кардиореабилитации (Учебный зал с креслами, телевизором, а также набором информационных буклетов и видео-уроки. Размер образовательной комнаты будет зависеть от количества участников (пациентов, родителей и персонала) в учебных занятиях и имеющихся ресурсов
3.Доступный туалет для пациентов

A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.034.000 Консультация: Кардиохирург
A02.035.000 Консультация: Қан тамыры хирургі
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.073.000 Консультация: Диетолог
А01.006.000 Қабылдау: жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
A02.083.000 Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум
A02.085.000 Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Қашықтықтан консультация: Психолог
A02.087.000 Қашықтықтан консультация: Логопед
C02.010.000 Жүректі электрофизиологиялық зерттеу: ишемиялық тест (6 минуттық "Жаяу жүру")
D02.002.008 Кинезиотерапия топтық
D02.021.008 Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.022.008 Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.023.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
D02.024.008 Отыру/тұру теңгеріміне жеке кинезотерапия
D02.025.008 Оқу/ жаяу жүруді түзетуге жеке кинезотерапия
D02.026.008 Қолдың пассивті кинезотерапиясы
D02.027.008 Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
D02.028.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
A02.089.000 Қашықтықтан жеке кинезотерапия
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы
D02.017.008 Эрготерапия сабағы
A02.090.000 Эрготерапия бойынша қашықтықтан сабақ
D02.002.007 Сегментарлық массаж
D02.003.007 Нүктелік массаж
D02.005.007 Діріл массаж
D02.008.007 Бас массажы (маңдай-самай және желке-қарақұс аймағы)
D02.010.007 Жаға аймағы массажы
D02.014.007 Қол массажы
D02.020.007 Бүкіл омыртқа массажы
D02.026.007 Аяқ массажы
D02.002.001 Электрофорез
D02.005.001 Электросон
D02.007.001 Диадинамикалық токтар
D02.008.001 Амплипульстерапия
D02.013.001 Бұлшық ет электростимуляциясы
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.023.001 Магниттік терапия
D02.024.001 Ультрадыбыстық терапия (Фонофорез)
D02.025.001 Магниттік-лазерлік терапия
D02.004.002 Лазеротерапия (кванттық терапия)
D02.010.002 Лазерлік сканерлеу сәулесінің терапиясы
D02.011.002 Инфрақызыл сәулелену
D02.017.008 Эрготерапия сабағы
D02.071.226 Логопедпен сабақ
D94.081.903 Психологиялық диагностикалау
D94.023.904 Психотүзету жұмысы
1. Телефондармен, компьютерлермен, кеңсе жиһаздарымен жабдықталған кардиологиялық оңалту қызметкерлеріне арналған кабинет
-Портативті спирометр
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер/балалар үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
2.Кардиооңалту оқу кабинеті (Креслолармен, теледидармен, сондай-ақ ақпараттық буклеттер мен бейне сабақтар жиынтығымен оқу залы. Білім беру бөлмесінің мөлшері оқу сабақтарына қатысушылардың (пациенттердің, ата-аналардың және қызметкерлердің) санына және қолда бар ресурстарға байланысты болады
3.Пациенттерге арналған қол жетімді дәретхана

4. Зал кинезиотерапии/ЛФК (должен быть оборудован кондиционером и быть не менее 30 кв.м.).
Оснащение:
- оборудованная тележка первой помощи, портативный аспиратор, дефибриллятор и кислород
- автоматический/механический аппарат для регистрации артериального давления
- беговая дорожка, фитнес-резинки, фитбол,
- кулер для воды
- Кушетка
- Реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
- Аппарат механотерапии с функцией антиспазм
5. Кабинет для массажа (не менее -15кв.м.)
Оснащение:
- Стол массажный терапевтический с регулировкой высоты,
- стул для массажа шейно-воротниковой зоны,
- столик процедурный,
- валики большой и малый.
6. Кабинет физиотерапевтического лечения:
- оборудование для светотерапии,
- лазеротерапия (пациенты с механической поддержкой LVAD на зону выхода кабеля),
- оборудование для электротерапии
- Аппарат для гальванизации и электрофореза
-Аппарат для ультразвуковой терапии
- Аппарат для низкочастотной магнитотерапии
- Ингалятор кислородный
- Ингалятор аэрозольный компрессорный (небулайзер)
- Аппарат для УФО терапии
7. Кабинет по эрготерапии:
-Тренажер для пальцев и кистей рук
-Стол для активной тренировки верхних конечностей
-Изделия для мелкой моторики и координации
8. Кабинета логопеда:
-Зонд логопедический
-Катетер для электростимуляции мышц глотки
-Аппарат для нейромышечной стимуляции неба, глотки, гортани с набором электродов для внутриглоточной стимуляции
-Набор логопедических шпателей
-Комплект наглядно-дидактического материала (набор специальных таблиц, текстов, обучающих игр, рабочих тетрадей)
9. Кабинет Психолога/ врача-психотерапевта:
- Комплекс методик для оценки психологического состояния индивида, Методические пособия (схемы нейропсихологического обследования высших психических функций, сборники упражнений, книги для чтения)
- Психофизиологическая антистрессовая система
- Аппарат для аудиовизуальной стимуляции для коррекции психоэмоционального состояния с БОС
1.Врач ФМР/реабилитолог/ реабилитолог:
- 1 должность на 15 пациентов в смену
2.Педиатр:
- 1 должность на 15 для РЦ с АПП вне ПМСП
3.Кинезиотерапевт или инструктор ЛФК:
- 1 должность на 20 пациентов в смену
3. Специализированная медицинская сестра (физиотерапия):
- 1 должность на 15 пациентов в смену
4. Массажист (с учетом продолжительности 1 процедуры – 15 минут)
- 1 должность в зависимости от показателей нагрузки
5. Сестра-хозяйка:
- 1 должность на отделение
6.Санитар(ка) в соответствии с нормативами

4. Кинезиотерапия /ЕДШ залы (кондиционермен жабдықталуы және кемінде 30 шаршы метр болуы керек.).
Жарақтандыру:
- жабдықталған алғашқы көмек арбасы, портативті аспиратор, дефибриллятор және оттегі
- қан қысымын тіркеуге арналған автоматты/механикалық аппарат
- жүгіру жолы, фитнес-резеңке таспалар, фитбол,
- Суға арналған кулер
- кушетка
- Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
- Антиспам функциясы бар механотерапия аппараты
5. Массажға арналған кабинет (кемінде -15 ш. м.)
Жарақтандыру:
- Биіктігі реттелетін массаж терапиясы үстелі,
- мойын-жаға аймағына массажға арналған орындық,
- ем-шара үстелі,
- үлкен және кіші валиктер.
6. Физиотерапиялық емдеу кабинеті:
- Жарық терапиясына арналған жабдық,
- лазеротерапия (кабельдің шығу аймағына LVAD механикалық қолдауы бар пациенттер),
- электротерапияға арналған жабдық
- Гальванизациялау және электрофорезге арналған аппарат
-Ультрадыбыстық терапияға арналған аппарат
- Төмен жиілікті магниттік терапия аппараты
- Оттегі ингаляторы
- Аэрозолдік компрессорлық ингалятор (небулайзер)
- Ультракүлгін терапияға арналған аппарат
7. Эрготерапия бойынша кабинет:
-Саусақ және қол тренажері
-Қолдарды белсенді жаттықтыруға арналған үстел
-Ұсақ моторика мен үйлестіруге арналған бұйымдар
8. Логопедтің кабинеті:
-Логопедтік сүңгі
-Жұтқыншақ бұлшықеттерін электрлік ынталандыруға арналған катетер
-Жасушаішілік ынталандыруға арналған электродтар жиынтығы бар таңдайды, жұтқыншақты, көмейді нейробұлшықетті ынталандыруға арналған аппарат
-Логопедтік шпателдер жиынтығы
-Көрнекі-дидактикалық материалдар жиынтығы (арнайы кестелер, мәтіндер, оқыту ойындары, жұмыс дәптерлері жиынтығы)
9. Психологтың/ психотерапевт дәрігердің кабинеті:
- Жеке тұлғаның психологиялық жағдайын бағалауға арналған әдістемелер кешені, әдістемелік құралдар (жоғары психикалық функцияларды нейропсихологиялық зерттеу схемалары, жаттығулар жинақтары, оқуға арналған кітаптар)
- Психофизиологиялық стреске қарсы жүйе
- БКБ бар психоэмоционалдық жағдайды түзетуге арналған аудиовизуалды ынталандыруға арналған аппарат
1.ФМО дәрігері / реабилитолог/реабилитолог:
- бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
2.Педиатр:
- МСАК-тан тыс АЕК-пен АО үшін 15-ке 1 лауазым
3.Кинезиотерапевт немесе ЕДШ нұсқаушысы:
- бір ауысымда 20 пациентке 1 лауазым
3.Мамандандырылған мейіргер (физиотерапия):
- бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
4. Массажист (1 ем-шараның ұзақтығын ескере отырып-15 минут)
-жүктеме көрсеткіштеріне байланысты 1 лауазым
5. Шаруашылық бикесі :
- бөлімшеге 1 лауазым
6.Нормативтерге сәйкес санитар

7. Эрготерапевт:
– 1 должность на 10 пациентов в смену
8 Логопед:
– 1 должность на 10 пациентов в смену для РЦ вне ПМСП
9. Психолог или врач-психотерапевт:
– 1 должность на 15 пациентов в смену
10. Социальный работник:
- 1 должность на отделение
Вторичный уровень Медицинская реабилитация
КС 2 этап
АПП 3 этап
Консультация врача реабилитолога – не менее 3 и далее по показаниям
Консультации профильных специалистов – 1 и более по показаниям
Кинезиотерапия (2-3 услуги из перечня) – 10 занятий в течение 10 рабочих дней
Механотерапия (1-2 услуги из перечня) - 10 занятий в течение 10 рабочих дней
Эрготерапия – 5 занятий в течение 10 рабочих дней
Физиотерапия (2-3 услуги из перечня) – 10 процедур в течение 10 рабочих дней
Массаж (1 услуга из перечня) – 10 процедур в течение 10 рабочих дней
Консультация психолога -1
Услуги психолога по показаниям – 3 занятия в течение 10 рабочих дней
Консультация логопеда -1
Услуги логопеда по показаниям - 5 занятий в течение 10 рабочих дней
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.034.000 Консультация: Кардиохирург
A02.035.000 Консультация: Сосудистый хирург
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.073.000 Консультация: Диетолог
А01.006.000 Прием: Социальный работник с высшим образованием
A02.083.000 Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
A02.093.000 Дистанционный консилиум
A02.085.000 Дистанционная консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Дистанционная консультация: Психолог
A02.087.000 Дистанционная консультация: Логопед
A02.091.000 Дистанционная психокорреционная работа
C02.010.000 Электрофизиологическое исследование сердца: ишемический тест (6 минутная ходьба)
D02.002.008 Кинезиотерапия групповая
D02.021.008 Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
D02.022.008 Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
D02.023.008 Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
D02.024.008 Кинезотерапия индивидуальная на баланс сидя/стоя
D02.025.008 Кинезотерапия индивидуальная на обучение/коррекция ходьбы
D02.026.008 Кинезотерапия пассивная верхней конечности
D02.027.008 Кинезотерапия пассивная нижней конечности
D02.028.008 Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
A02.089.000 Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
D02.004.008 Механотерапия пассивная
D02.001.012 Механотерапия активная
D02.001.008 Дыхательная гимнастика

7. Эрготерапевт:
– бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
8 Логопед:
– МСАК-тан тыс АО үшін бір ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
9. Психолог немесе психотерапевт дәрігер:
– бір ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
10. Әлеуметтік қызметкер:
- бөлімшеге 1 лауазым
Қайталама деңгей Медициналық оңалту
КС 2 -кезең
АЕК 3 -кезең
Реабилитолог дәрігердің консултациясы– көрсетілімдер бойынша кемінде 3 және одан әрі
Бейінді мамандардың консультациялары – көрсетілімдер бойынша 1 және одан да көп
Кинезиотерапия (Тізбеден 2-3 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде 10 сабақ
Механотерапия (1-тізбеден 2 қызмет) - 10 жұмыс күні ішінде 10 сабақ
Эрготерапия – 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ
Физиотерапия (Тізбеден 2-3 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде 10 ем-шара
Массаж (тізбеден 1 қызмет) – 10 жұмыс күні ішінде 10 ем-шара
Психологтың консультациясы -1
Көрсетілімдер бойынша психологтың қызметтері– 10 жұмыс күні ішінде 3 сабақ
Логопедтің консультациясы-1
Көрсетілімдер бойынша логопедтің консультациясы - 10 жұмыс күні ішінде 5 сабақ
A02.050.000 Консультация: Реабилитолог
A02.015.000 Консультация: Кардиолог
A02.063.000 Консультация: Физиотерапевт
A02.034.000 Консультация: Кардиохирург
A02.035.000 Консультация: Қан тамыры хирургі
A02.002.000 Консультация: Педиатр
A02.045.000 Консультация: Психотерапевт
A02.018.000 Консультация: Невропатолог
A02.005.000 Консультация: Психолог
A02.071.000 Консультация: Логопед
A02.073.000 Консультация: Диетолог
А01.006.000 Қабылдау: жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
A02.083.000 Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
A02.093.000 Қашықтықтан консилиум
A02.085.000 Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
A02.086.000 Қашықтықтан консультация: Психолог
A02.087.000 Қашықтықтан консультация: Логопед
A02.091.000 Қашықтықтан Психотүзету жұмысы
C02.010.000 Жүректі электрофизиологиялық зерттеу: ишемиялық тест (6 минуттық "Жаяу жүру")
D02.002.008 Кинезиотерапия топтық
D02.021.008 Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.022.008 Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
D02.023.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
D02.024.008 Отыру/тұру теңгеріміне жеке кинезотерапия
D02.025.008 Оқу/жаяу жүруді түзетуге жеке кинезотерапия
D02.026.008 Қолдың пассивті кинезотерапиясы
D02.027.008 Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
D02.028.008 Дене мен жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
A02.089.000 Қашықтықтан жеке кинезотерапия
D02.004.008 Енжар механотерапия
D02.001.012 Белсенді механотерапия
D02.001.008 Тыныс алу гимнастикасы

D02.007.001 Диадинамические токи
D02.008.001Амплипульстерапия
D02.030.001 Биоптрон
D02.013.001 Электростимуляция мышц
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.023.001 Магнитотерапия
D02.024.001 Ультразвуковая терапия (Фонофорез)
D02.025.001 Магнитолазеротерапия
D02.004.002 Лазеротерапия (квантовая терапия)
D02.010.002 Терапия лазерным сканирующим лучом
D02.011.002 Инфракрасное излучение
D02.004.012
Кардиотренировка с использованием аппаратов и тренажеров индивидуальная
D02.031.008
Кардиотренировка индивидуальная
D02.032.008
Кардиотренировка групповая
D02.005.007
Вибромассаж
D02.011.007
Массаж шейно-грудного отдела позвоночника
D02.012.007
Массаж шеи, воротниковой зоны и обоих плечевых суставов
D02.013.007
Массаж грудного отдела позвоночника
D02.012.007
Массаж шеи, воротниковой зоны и обоих плечевых суставов
D02.026.007
Массаж нижней конечности
D02.027.007
Массаж коленного сустава
D02.029.007
Массаж стопы и голени
D02.004.014
Занятие по трудовому обучению
C02.004.000
Электрокардиографическое исследование с дозированной физической нагрузкой (тредмил, велоэргометр)
C02.011.000
Стресс тесты: психоэмоциональные на ишемию (спироэргометрия)
D02.012.012
Занятие на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологически обратной связью (БОС) (стабилоплатформа)
D02.010.012 Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
D02.071.226 Занятие с логопедом
D94.081.903 Психологическое диагностирование
D94.023.904 Психокорреционная работа
1. Кабинет для сотрудников кардиологической реабилитации, оборудованный телефонами, компьютерами, офисной мебелью
-Спирометр портативный
-Пульсоксиметр
-Кресло-каталка (для взрослых /детей)
-Весы
-Ростомер
2. Учебный кабинет кардиореабилитации (Учебный зал с креслами, телевизором, а также набором информационных буклетов и видео-уроки. Размер образовательной комнаты будет зависеть от количества участников (пациентов, родителей и персонала) в учебных занятиях и имеющихся ресурсов
3. Доступный туалет для пациентов
4. Зал кинезиотерапии/ЛФК (должен быть оборудован кондиционером и быть не менее 70 кв.м.).
Оснащение:
- кушетка
- оборудованная тележка первой помощи, портативный аспиратор, дефибриллятор и кислород
- автоматический/ механический аппарат для регистрации артериального давления
- эллипсоидный тренажер
- балансировочный диск
- беговая дорожка,
- фитнес-резинки, фитбол,
- кулер для воды
- реабилитационные тренажеры для активной, пассивной, активно-пассивной разработки верхних, нижних конечностей с БОС
- тренажер-лестница/ экскалатор
- тредмил с разгрузкой веса тела с автоматической подстройкой скорости движения полотна под скорость движения.
- Аппарат механотерапии с функцией антиспазм

D02.007.001 Диадинамикалық токтар
D02.008.001Амплипульстерапия
D02.030.001 Биоптрон
D02.013.001 Бұлшық ет электростимуляциясы
D02.014.001 Дарсонвализация
D02.023.001 Магниттік терапия
D02.024.001 Ультрадыбыстық терапия (Фонофорез)
D02.025.001 Магниттік-лазерлік терапия
D02.004.002 Лазеротерапия (кванттық терапия)
D02.010.002 Лазерлік сканерлеу сәулесінің терапиясы
D02.011.002 Инфрақызыл сәулелену
D02.004.012
Жеке аппараттар мен тренажерларды пайдалана отырып кардио жаттығулары
D02.031.008
Кардиожаттығу жеке
D02.032.008
Кардиожаттығу топтық
D02.005.007
Діріл массаж
D02.011.007
Мойын-кеуде омыртқасының массажы
D02.012.007
Мойынға, жаға аймағына және екі иық буынына массаж
D02.013.007
Кеуде омыртқасының массажы
D02.012.007
Мойынға, жаға аймағына және екі иық буынына массаж
D02.026.007
Аяқ массажы
D02.027.007
Тізе буынына массаж
D02.029.007
Массаж стопы и голени
D02.004.014
Еңбекке баулу сабағы
C02.004.000
Дозаланған физикалық белсенділікпен электрокардиографиялық зерттеу(тредмил, велоэргометр)
C02.011.000
Стресс сынақтары: ишемияға психоэмоционалдық (спироэргометрия)
D02.012.012
Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар тепе-теңдік пен вестибулярлық аппаратты қалпына келтіру және бағалау жүйесіндегі сабақ (стабилоплатформа)
D02.010.012 Пневматикалық тренажерде жүктемені ұлғайту, тестілеу және талдау арқылы сабақ
D02.071.226 Логопедпен сабақ
D94.081.903 Психологиялық диагностикалау
D94.023.904 Психотүзету жұмысы
1. Телефондармен, компьютерлермен, кеңсе жиһаздарымен жабдықталған кардиологиялық оңалту қызметкерлеріне арналған кабинет
-Портативті спирометр
-Пульсоксиметр
-Кресло-сүйрегіш (ересектер/балалар үшін)
-Таразы
-Бой өлшегіш
2. Кардиооңалту оқу кабинеті Креслолармен, теледидармен, сондай-ақ ақпараттық буклеттер мен бейне сабақтар жиынтығымен оқу залы. Білім беру бөлмесінің мөлшері оқу сабақтарына қатысушылардың (пациенттердің, ата-аналардың және қызметкерлердің) санына және қолда бар ресурстарға байланы
3. Пациенттерге арналған қол жетімді дәретхана
4. Кинезиотерапия /ЕДШ залы(кондиционермен жабдықталуы және кемінде 70 ш. м. болуы тиіс.).
Жарақтандыру:
- кушетка
- жабдықталған алғашқы көмек арбасы, портативті аспиратор, дефибриллятор және оттегі
- артериялық тіркеуге арналған автоматты/механикалық аппарат
- Эллипсоидтық тренажер
- Теңгерім дискісі
- жүгіру жолы,
- фитнес- резіңке, фитбол,
- Суға арналған кулер
- Қолдарды, аяқтарды белсенді, пассивті, белсенді-пассивті дамытуға арналған оңалту тренажерлері
- тренажер-баспалдақ/ экскалатор
- кенептің қозғалыс жылдамдығын қозғалыс жылдамдығына автоматты түрде реттей отырып, дене салмағын түсіретін тредмил.
- Антиспам функциясы бар механотерапия аппараты

1) не может выполнять виды деятельности (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и другие) с той степенью активности, которая была до болезни, но может справляться с ними без посторонней помощи;
2) может самостоятельно себя обслуживать (сам одевается и раздевается, ходит в магазин, готовит еду, может совершать небольшие путешествия и переезды, самостоятельно передвигается);
3) не нуждается в наблюдении;
4) может проживать один дома от недели и более без посторонней помощи.
1) не может выполнять виды деятельности (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и другие) с той степенью активности, которая была до болезни, но может справляться с ними без посторонней помощи;
2) обычная физическая нагрузка не вызывает выраженного утомления, слабости, одышки или сердцебиения. Стенокардия развивается при значительном, ускоренном или особо длительном напряжении (усилии).
Тест шестиминутной ходьбы (ТШМ)> 426-550 м.
Тест с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия) ≥ 7 МЕ/18,1-22,0мл/кг/мин (Кардиотренировка с использованием аппаратов и тренажеров)
3) может самостоятельно себя обслуживать (сам одевается и раздевается, ходит в магазин, готовит еду, может совершать небольшие путешествия и переезды, самостоятельно передвигается);
4) не нуждается в наблюдении;
5) может проживать один дома от недели и более без посторонней помощи.
2
Высокий потенциал
Умеренное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) может передвигаться самостоятельно;
2) Незначительное ограничение возможностей самообслуживания, самостоятельно одевается, раздевается, ходит в туалет, ест и выполняет др. виды повседневной активности;
3) нуждается в посторонней помощи при выполнении сложных видов активности: приготовлении пищи, уборке дома, походе в магазин за покупками и других;
4) нуждается в помощи для выполнения операций с денежными средствами;
5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
1) может передвигаться самостоятельно, передвигается с помощью трости;
2) незначительное ограничение возможностей самообслуживания при одевании, раздевании, посещении туалета, приеме пищи и выполнении других видов повседневной активности;
3) нуждается в посторонней помощи при выполнении сложных видов активности: приготовлении пищи, уборке дома, походе в магазин за покупками и других;
4) умеренно выраженный болевой синдром во время ходьбы, незначительно выраженный болевой синдром в покое (1 - 3 балла по визуальной аналоговой шкале боли (ВАШ);

1) ауруға дейінгі белсенділік дәрежесімен іс-әрекеттерді (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т. б.) орындай алмайды, бірақ оларды көмексіз басқара алады;
2) ол өзіне өзі қызмет ете алады (өзі киінеді және шешінеді, дүкенге барады, тамақ дайындайды, шағын саяхаттар мен қозғалыстар жасай алады, өздігінен қозғалады);
3) бақылауды қажет етпейді;
4) үйде бір апта немесе одан да көп көмексіз жалғыз тұра алады.
1) ауруға дейінгі белсенділік дәрежесімен іс-әрекеттерді (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т. б.) орындай алмайды, бірақ оларды көмексіз басқара алады;
2) кәдімгі физикалық белсенділік айқын шаршауды, әлсіздікті, ентігуді немесе жүрек соғуын тудырмайды. Стенокардия айтарлықтай, жеделдетілген немесе ерекше ұзақ кернеумен (күшпен) дамиды..
Алты минуттық жаяу жүру тесті(АЖТ) > 426-550 м.
Дене жүктемесі бар тест (велоэргометрия немесе спироэргометрия) ≥ 7 МЕ / 18,1-22,0 мл/кг / мин (аппараттар мен тренажерлерді пайдалана отырып кардиожаттығу)
3) ол өзіне өзі қызмет ете алады (өзі киінеді және шешінеді, дүкенге барады, тамақ дайындайды, шағын саяхаттар мен қозғалыстар жасай алады, өздігінен қозғалады);
4) бақылауды қажет етпейді;
5) үйде бір апта немесе одан да көп көмексіз жалғыз тұра алады.
2
Жоғары әлеует
Тіршілік әрекетінің жұмыс iстеуінің орташа бұзылысы және шектеуі
1) өздігінен қозғала алады;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің шамалы шектелуі, өздігінен киінуі, шешінуі, дәретханаға баруы, тамақтануы және күнделікті іс-әрекеттің басқа түрлерін орындауы;
3) күрделі қызмет түрлерін орындау кезінде сырттан көмек қажет: тамақ дайындау, үй жинау, дүкенге бару және басқалар;
4) ақша операцияларын орындау үшін көмек қажет;
5) үйде жалғыз көмексіз 1 күннен 1 аптаға дейін тұра алады.
1) өздігінен қозғала алады, таяқтың көмегімен қозғалады;
2) киіну, шешіну, дәретханаға бару, тамақтану және күнделікті іс-әрекеттің басқа түрлерін орындау кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің шамалы шектелуі;
3) күрделі қызмет түрлерін орындау кезінде сырттан көмек қажет: тамақ дайындау, үй жинау, дүкенге бару және басқалар;
4) жаяу жүру кезінде орташа ауырсыну синдромы, демалу кезінде аздап ауырсыну синдромы (визуалды аналогтық ауырсыну шкаласы (ВАШ) бойынша 1 - 3 ұпай ;

5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
1) может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
2) патологические симптомы в покое отсутствуют, обычная физическая нагрузка вызывает слабость, утомляемость, сердцебиение, одышку, стенокардия развивается при ходьбе на расстояние> 500 м по ровной местности, при подъеме на> 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 301 - 425 м.
Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия)
4-6,9МЕ/14,1-18,0мл/кг/мин; (Кардиотренировка с использованием аппаратов и тренажеров)
3) самостоятельно одевается, раздевается, ходит в туалет, ест и выполняет другие виды повседневной активности;
4) нуждается в посторонней помощи при выполнении сложных видов активности: приготовление пищи, уборке дома, похода в магазин за покупками;
5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
6) Наличие инфекции выхода кабеля
(пациенты со вспомогательными устройствами (LVAD)
3
Средний потенциал
Выраженное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи; нуждается в дополнительных средствах опоры – ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения. Не может ходить по лестнице
2) нуждается в посторонней помощи при выполнении повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
3) в обычной жизни нуждается в ухаживающем;
4) может проживать один дома без посторонней помощи 1 сутки.
1) выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительном средстве опоры - костылях;
2) умеренное ограничение возможностей самообслуживания и выполнения всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
3) выраженный болевой синдром во время движений, умеренно выраженный болевой синдром в покое
(4 - 7 баллов по ВАШ);
5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
1) умеренное ограничение возможностей передвижения;
2) стенокардия возникает при ходьбе от 100 до 500 м по ровной местности, при подъеме на 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 150 - 300 м, тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия) = 2 - 3,9 МЕ/10,1-14,0мл/кг/мин (Кардиотренировка с использованием аппаратов и тренажеров)
3) нуждается в посторонней помощи при выполнении повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
4) в обычной жизни нуждается в ухаживающем;
5) может проживать один дома без посторонней помощи до 1 суток.

5) үйде жалғыз көмексіз 1 күннен 1 аптаға дейін тұра алады.
1) бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
2) тыныштықта патологиялық белгілер жоқ, әдеттегі физикалық белсенділік әлсіздік, шаршау, жүрек соғысы, ентігу, стенокардия тегіс жерде > 500 м қашықтықта жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен > 1 аралыққа көтерілгенде дамиды.
АЖТ = 301 - 425 м.
Жаттығу сынақтары (велоэргометрия немесе спироэргометрия)
4-6,9МЕ/14,1-18,0мл/кг/мин; (аппараттар мен тренажерлерді пайдалана отырып кардиожаттығу)
3) өз бетінше киінеді, шешінеді, дәретханаға барады, тамақтанады және күнделікті іс-әрекеттің басқа түрлерін орындайды;
4) қызметтің күрделі түрлерін орындау кезінде сырттан көмек қажет: тамақ дайындау, үй жинау, дүкенге сауда дайындау ға бару;
5) үйде жалғыз көмексіз 1 күннен 1 аптаға дейін тұра алады.
6) Кабельден шығу инфекциясының болуы
(көмекші құрылғылары бар науқастар (LVAD)
3
Орта әлеует
Выраженное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) не бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады; қосымша тірек құралдары қажет – жаяу жүргінші немесе арбада өздігінен қозғалады. Қозғалыс стационарлық бөлімшенің шегімен шектеледі. Баспалдақпен жүре алмайды
2) күнделікті тапсырмаларды орындау кезінде сырттан көмек қажет: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және басқалар;
3) кәдімгі өмірге қамқоршы қажет;
4) үйде 1 тәулік сырттан көмексіз жалғыз тұра алады .
1) қозғалыс мүмкіндіктерінің айқын шектелуі, қосымша тірек құралы - балдақтар қажет;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету және барлық күнделікті тапсырмаларды орындау мүмкіндіктерін орташа шектеу: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және басқалар;
3) қозғалыс кезінде айқын ауырсыну синдромы, тыныштықта орташа айқын ауырсыну синдромы
(ВАШ бойынша 4-7 балл);
5) үйде жалғыз көмексіз 1 күннен 1 аптаға дейін тұра алады.
1) қозғалыс мүмкіндіктерін қалыпты шектеу;
2) стенокардия тегіс жерде 100-ден 500 м-ге дейін жаяу жүру кезінде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен 1 аралыққа көтерілу кезінде пайда болады.
УШМ = 150-300 м, жаттығу сынақтары (велоэргометрия немесе спироэргометрия) = 2 - 3,9 ХБ/10,1-14,0 мл/кг / мин (аппараттар мен тренажерлерді пайдалана отырып кардиожаттығу)
3) күнделікті тапсырмаларды орындау кезінде сырттан көмек қажет: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және басқалар;
4) кәдімгі өмірге қамқоршы қажет;
5үйде сырттан көмексіз 1 тәулікке дейін жалғыз тұра алады.

6) Наличие инфекции выхода кабеля
(пациенты со вспомогательными устройствами (LVAD)
7) Кахексия
4
Низкий потенциал
Резко выраженное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Резко выраженное ограничение возможностей самообслуживания и при выполнении всех повседневных задач: большую часть суток нуждается во внимании, помощи при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
3) постоянно нуждается в ухаживающем;
4) не может проживать один дома без посторонней помощи.
1) Резко выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительных средствах опоры - ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения.
Не может ходить по лестнице;
2) выраженное ограничение возможностей самообслуживания и выполнения всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет и других;
3) выраженный болевой синдром в покое (7-8 баллов по ВАШ), усиливающийся при движении;
4) может проживать один дома без посторонней помощи до 1 суток.
1) пациент комфортно чувствует себя только в состоянии покоя, минимальные физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце.
ТШМ <150 м;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
3) нуждается в постоянном внимании, помощи при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
4) круглосуточно нуждается в уходе;
5) не может быть оставлен один дома без посторонней помощи.
6) Кахексия средней степени: снижение веса более 5% за полгода
7) Наличие инфекции выхода кабеля
(пациенты со вспомогательными устройствами (LVAD)
5
Крайне низкий потенциал
Грубое нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) пациент прикован к постели;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
3) нуждается в постоянном внимании, помощи при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
4) круглосуточно нуждается в уходе;
5) не может быть оставлен один дома без посторонней помощи.
Крайне низкий потенциал
-
-
6
Отсутствует потенциал
Нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности крайней степени тяжести
1) хроническое нарушение сознания:
витальные функции стабильны; нейромышечные и коммуникативные функции глубоко нарушены; 2) нейромышечная несостоятельность:
психический статус в пределах нормы, глубокий двигательный дефицит (тетраплегия) и бульбарные нарушения

6) Кабельден шығу инфекциясының болуы
(көмекші құрылғылары бар науқастар (LVAD)
7) Кахексия
4
Төмен әлеует
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің күрт бұзылуы және шектелуі
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің күрт шектелуі және барлық күнделікті тапсырмаларды орындау кезінде: күннің көп бөлігі назар аударуды, барлық күнделікті тапсырмаларды орындау кезінде көмекті қажет етеді: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және басқалар;
2) не бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
3) үнемі қамқоршыға мұқтаж;
4) үйде жалғыз бөгде көмексіз өмір сүре алмайды.
1) қозғалыс мүмкіндіктерінің күрт шектелуі, қосымша тірек құралдарын қажет етеді - жаяу жүргінші немесе арбада өздігінен қозғалады. Қозғалыс стационарлық бөлімшенің шегімен шектеледі.
Баспалдақпен жүре алмайды;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету және барлық күнделікті міндеттерді орындау мүмкіндіктерінің айқын шектелуі: киіну, шешіну, дәретхана және басқалар;
3) қозғалу кезінде күшейетін тыныштықтағы айқын ауырсыну синдромы (сіздікі бойынша 7-8 балл);
4) үйде бөгде адамның көмегінсіз 1 тәулікке дейін жалғыз тұра алады.
1) пациент тек тыныштық жағдайында өзін жайлы сезінеді, минималды физикалық белсенділік әлсіздікке, жүрек соғуына, ентігуге, жүректің ауырсынуына әкеледі.
АЖТ <150 м;
2) не бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
3) барлық күнделікті тапсырмаларды орындау кезінде үнемі назар аударуды, көмекті қажет етеді: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және басқалар;
4) тәулік бойы күтімді қажет етеді;
5) үйде көмексіз жалғыз қалдыруға болмайды.
6) орташа кахексия: алты айда 5% - дан астам салмақ жоғалту
7) Кабельден шығу инфекциясының болуы
(көмекші құрылғылары бар науқастар (LVAD)
5
Аса төмен әлеует
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің өрескел бұзылуы және шектелуі
1) пациент төсекке таңылады;
2) не бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
3) барлық күнделікті тапсырмаларды орындау кезінде үнемі назар аударуды, көмекті қажет етеді: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және басқалар;
4) тәулік бойы күтімді қажет етеді;
5) үйде көмексіз жалғыз қалдыруға болмайды.
Аса төмен әлеует
-
-
6
Әлеует жоқ
Аса ауыр дәрежедегі тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелуі
1) сананың созылмалы бұзылуы:
өмірлік функциялар тұрақты; нейро-бұлшықет және коммуникативтік функциялар терең бұзылған; 2) нейробұлшықеттік дәрменсіздік:
қалыпты шектердегі психикалық мәртебе, терең мотор тапшылығы (тетраплегия) және бульбарлық бұзылулар

3) глубокая деменция
Отсутствует потенциал
1) крайне выраженное ограничение возможностей передвижения, самостоятельно не передвигается, передвигается в коляске с ухаживающим лицом.
2) отсутствие возможностей самообслуживания и выполнения всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет и других;
3) резко-выраженный болевой синдром в покое (9-10 баллов по ВАШ) в покое и усиливающийся при движении;
4) не может проживать один дома без посторонней помощи.
Отсутствует потенциал
1) пациент дискомфортно чувствует себя даже в состоянии покоя, минимальные физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце. Признаки декомпенсации соматической патологии.
ТШМ <50 м;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
3) нуждается в постоянном внимании, помощи при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
4) круглосуточно нуждается в уходе;
5) не может быть оставлен один дома без посторонней помощи.
Отсутствует потенциал
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
Алгоритм медицинской реабилитации пациентов с БСК
Код основного диагноза
Название реабилитационного мероприятия
Код уточняющего диагноза и операции
Z86.7
В личном анамнезе БСК
- восстановительное лечение пациентов, перенесших инфаркт миокарда;
- восстановительное лечение после кардиохирургических операций, уточняющий диагноз, в том числе после трансплантации сердца и имплантации вспомогательного механического устройства левого желудочка (LVAD)
Уточняющий диагноз и операции по МКБ-10/9, согласно приложения "Перечень диагнозов по кодам МКБ 10 и операций (манипуляций) по кодам МКБ – 9 с указанием уточняющего диагноза по коду XXI класса МКБ – 10 для восстановительного лечения и медицинской реабилитации II - Ш этапов", приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации"
Показания для медицинской реабилитации и критерии для определения этапа и объема реабилитационных мероприятий
Нозологи ческая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения БСФ и (или) степень тяжести заболевания) круглосуточный стационар
Международные критерии (степень нарушения БСФ и (или) степень тяжести заболевания) санаторий
Международные критерии (степень нарушения БСФ и (или) степень тяжести заболевания) амбулаторно-поликлиническая организация/санаторий/
телемедицина
1
Z86.7
ШРМ 2 (d230.2)
1) может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;

3) терең деменция
Әлеует жоқ
1) қозғалыс мүмкіндіктерінің аса айқын шектелуі, өз бетінше қозғалмайды, күтуші адамымен арбада қозғалады.
2) өзіне-өзі қызмет көрсету және барлық күнделікті тапсырмаларды орындау мүмкіндіктерінің болмауы: киіну, шешіну, дәретхана және басқалар;
3) тыныштықта айқын ауырсыну синдромы (ВАШ бойынша 9-10 балл) тыныштықта және қозғалыс кезінде күшейеді;
4) үйде жалғыз бөгде көмексіз өмір сүре алмайды.
Әлеует жоқ
1) пациент тыныштық жағдайында да өзін жайсыз сезінеді, ең аз физикалық белсенділік әлсіздікке, жүрек соғуына, ентігуге, жүректің ауырсынуына әкеледі. Соматикалық патологияның декомпенсациясының белгілері.
АЖТ < 50 м;
2) не бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
3) күнделікті барлық тапсырмаларды орындау кезінде үнемі назар аудару, көмек қажет: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және басқалар;
4) тәулік бойы күтімді қажет етеді;
5) үйде бөгде көмексіз жалғыз қалдыруға болмайды.
Әлеует жоқ
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 бұйрығына
3-қосымша
ҚЖА бар пациенттерді медициналық оңалту алгоритмі
Негізгі диагноз коды
Оңалту іс-шарасының атауы
Нақтылау диагнозы мен операциясының коды
Z86.7
ҚЖА жеке анамнезінде
- миокард инфарктісімен ауыратын пациенттерді қалпына келтіру емі;
- кардиохирургиялық операциялардан кейін қалпына келтіру емі, диагнозды нақтылау, оның ішінде жүректі трансплантаттаудан және сол жақ қарыншаның көмекші механикалық құрылғысын (LVAD) имплантаттаудан кейін
"Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы№ ҚР ДСМ-116/2000 бұйрығының "Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтудың II – Ш кезеңдері үшін АХЖ - 10 XXI класының коды бойынша нақтылаушы диагнозды көрсете отырып, АХЖ-10 кодтары бойынша диагноздардың және АХЖ- 9 кодтары бойынша операциялардың (манипуляциялар) тізбесі" қосымшасына сәйкес АХЖ-10/9 бойынша нақтылаушы диагноз бен операция
Медициналық оңалтуға арналған көрсеткіштер анықтау өлшемшарттары-оңалту іс-шараларының кезеңі мен көлемі
Нозолгиялық нысан (АХЖ-Х бойынша код)
Халықаралық өлшемшарттар(БПӘФ бұзылу дәрежесі және (немесе) аурудың ауыр дәрежесі) тәуліктік стационар
Халықаралық өлшемшарттар (БПӘФ бұзылу дәрежесі және (немесе) аурудың ауыр дәрежесі) санаторий
Халықаралық өлшемшарттар(БПӘФ бұзылу дәрежесі және (немесе) аурудың ауыр дәрежесі) амбулаториялық-емханалық ұйым/санаторий/
телемедицина
1
Z86.7
ОБШ 2 (d230.2)
1) бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;

2) патологические симптомы в покое отсутствуют, обычная физическая нагрузка вызывает слабость, утомляемость, сердцебиение, одышку, стенокардия развивается при ходьбе на расстояние> 500 м по ровной местности, при подъеме на> 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 301 - 425 м. Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия и (или) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4 - 6,9 МЕ;
ШРМ 3 (d230.3) 1) умеренное ограничение возможностей передвижения;
2) стенокардия возникает при ходьбе от 100 до 500 м по ровной местности, при подъеме на 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 150 - 300 м, тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия) = 25 - 50 Вт/2 - 3,9 МЕ;
ШРМ 4 (d230.4) 1) пациент комфортно чувствует себя только в состоянии покоя, минимальные физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце.
ТШМ <150 м;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
ШРМ 2 (d230.2)
1) может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
2) патологические симптомы в покое отсутствуют, обычная физическая нагрузка вызывает слабость, утомляемость, сердцебиение, одышку, стенокардия развивается при ходьбе на расстояние> 500 м по ровной местности, при подъеме на > 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 301 - 425 м. Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия и (или) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4 - 6,9 МЕ;
ШРМ 3 (d230.3) Выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительных средствах опоры – ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения. Не может ходить по лестнице; (СН II ФК(NYHA))
ШРМ 1 (d230.1)
обычная физическая нагрузка не вызывает выраженного утомления, слабости, одышки или сердцебиения. Стенокардия развивается при значительном, ускоренном или особо длительном напряжении (усилии).
Тест шестиминутной ходьбы (ТШМ)> 425 м.
Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия) ≥ 125 Вт ≥ 7 МЕ;.
ШРМ 2 (d230.2) может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
2) патологические симптомы в покое отсутствуют, обычная физическая нагрузка вызывает слабость, утомляемость, сердцебиение, одышку, стенокардия развивается при ходьбе на расстояние> 500 м по ровной местности, при подъеме на> 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 301 - 425 м. Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия и (или) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4 - 6,9 МЕ;
ШРМ 3 (d230.3) Выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительных средствах опоры – ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения. Не может ходить по лестнице; (СН II ФК(NYHA))
Продолжительность медицинской реабилитации
Нозологическая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения БСФ и (или) степень тяжести заболевания)
Продолжительность/сроки реабилитации
II –ЭТАП
(ШРМ III-IV)
III-ЭТАП
(ШРМ I-III)
1
Код основного диагноза по МКБ-10-Z86.7 Уточняющий диагноз и операции по МКБ-10/9, согласно приложения "Перечень диагнозов по кодам МКБ 10 и операций (манипуляций) по кодам МКБ – 9 с указанием уточняющего диагноза по коду XXI класса МКБ – 10 для восстановительного лечения и медицинской реабилитации II - Ш этапов", приказа МЗ РК КР ДСМ-9/2020 № 98 "Об утверждении Правил восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации" от 10.02.2020
ШРМ 1 (d230.1)
обычная физическая нагрузка не вызывает выраженного утомления, слабости, одышки или сердцебиения. Стенокардия развивается при значительном, ускоренном или особо длительном напряжении (усилии).
Тест шестиминутной ходьбы (ТШМ) > 425 м.
Тесты с физической нагрузкой, тредмилл-тест или спироэргометрия) ≥ 125 Вт ≥ 7 МЕ; (СН I ФК(NYHA)
ШРМ 2 (d230.2)

2) тыныштықта патологиялық белгілер жоқ, әдеттегі физикалық белсенділік әлсіздік, шаршау, жүрек соғысы, ентігу, стенокардия тегіс жерде > 500 м қашықтықта жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен > 1 аралыққа көтерілгенде дамиды.
АЖТ = 301 - 425 м. Жаттығу сынақтары (велоэргометрия және (немесе) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4-6,9 МЕ;
OБШ 3 (d 230.3) 1) қозғалыс мүмкіндіктерін орташа шектеу;
2) стенокардия тегіс жерде 100-ден 500 м-ге дейін жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен 1 аралыққа көтерілгенде пайда болады.
АЖТ = 150 - 300 м, жаттығу сынақтары (велоэргометрия немесе спироэргометрия) = 25-50 Вт/2-3,9 МЕ; ОБШ 4 (d 230.4) 1) пациент тек тыныштық жағдайында өзін жайлы сезінеді, ең аз физикалық белсенділік әлсіздікке, жүрек соғуына, ентігуге, жүрек ауруына әкеледі.
АЖТ <150 м;
2) не бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
ОБШ 2 (d230.2)
1) бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
2) тыныштықта патологиялық белгілер жоқ, әдеттегі физикалық белсенділік әлсіздік, шаршау, жүрек соғысы, ентігу, стенокардия тегіс жерде > 500 м қашықтықта жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен > 1 аралыққа көтерілгенде дамиды.
АЖТ = 301 - 425 м. Жаттығу сынақтары (велоэргометрия және (немесе) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4-6,9 МЕ;
ОБШ 3 (d230.3) Қозғалыс мүмкіндіктерінің айқын шектелуі, қосымша тірек құралдары қажет – жаяу жүргінші немесе арбада өздігінен қозғалады. Қозғалыс стационарлық бөлімшенің шегімен шектеледі. Баспалдақпен жүре алмайды; ( ЖЖ II ФК(NYHA))
ОБШ 1 (d230.1) кәдімгі физикалық белсенділік айқын шаршауды, әлсіздікті, ентігуді немесе жүрек соғуын тудырмайды. Стенокардия айтарлықтай, жеделдетілген немесе ерекше ұзақ кернеумен (күшпен) дамиды..
Алты минуттық жаяу жүру сынағы(АЖТ) > 425 м.
Дене жүктемесімен тесттер (велоэргометрия немесе спироэргометрия) ≥ 125 Вт ≥ 7 МЕ;. ОБШ 2 (d230.2) бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
2) тыныштықта патологиялық белгілер жоқ, әдеттегі физикалық белсенділік әлсіздік, шаршау, жүрек соғысы, ентігу, стенокардия тегіс жерде > 500 м қашықтықта жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен > 1 аралыққа көтерілгенде дамиды.
АЖТ = 301 - 425 м. Жаттығу сынақтары (велоэргометрия және (немесе) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4-6,9 МЕ;
ОБШ 3 (d230.3) Қозғалыс мүмкіндіктерінің айқын шектелуі, қосымша тірек құралдары қажет – жаяу жүргінші немесе арбада өздігінен қозғалады. Қозғалыс стационарлық бөлімшенің шегімен шектеледі. Баспалдақпен жүре алмайды; ( ЖЖ II ФК(NYHA))
Медициналық оңалту ұзақтығы
Нозолгиялық нысан (АХЖ-Х бойынша код)ческая форма (код по МКБ-Х)
Халықаралық өлшемшарттар(БПӘФ бұзылу дәрежесі және (немесе) аурудың ауыр дәрежесі)
Оңалтудың ұзақтығы/мерзімі
II –-КЕЗЕҢ
(ОБШ III-IV)
III--КЕЗЕҢ
(ОБШ I-III)
1
АХЖ-10-Z86.7 бойынша негізгі диагнозының коды "Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 ақпандағы № ҚР ДСМ-9/2000 №98 бұйрығының "Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтудың II – Ш кезеңдері үшін АХЖ - 10 XXI класының коды бойынша нақтылаушы диагнозды көрсете отырып, АХЖ-10 кодтары бойынша диагноздардың және АХЖ- 9 кодтары бойынша операциялардың (манипуляциялар) тізбесі" қосымшасына сәйкес АХЖ-10/9 бойынша нақтылаушы диагноз бен операция
ОБШ 1 (d230.1)
кәдімгі физикалық белсенділік айқын шаршауды, әлсіздікті, ентігуді немесе жүрек соғуын тудырмайды. Стенокардия айтарлықтай, жеделдетілген немесе ерекше ұзақ кернеумен (күшпен) дамиды..
Алты минуттық жаяу жүру сынағы(АЖТ) > 425 м.
Дене жүктемесі бар тесттер, тредмил-тест немесе спироэргометрия) ≥ 125 Вт ≥ 7 МЕ; ( ЖЖ I ФК(NYHA)
ОБШ 2 (d230.2)

1) может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
2) патологические симптомы в покое отсутствуют, обычная физическая нагрузка вызывает слабость, утомляемость, сердцебиение, одышку, стенокардия развивается при ходьбе на расстояние > 500 м по ровной местности, при подъеме на > 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 301 - 425 м. Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия и (или) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4 - 6,9 МЕ;
(СН II ФК(NYHA)
ШРМ 3 (d230.3)
1) умеренное ограничение возможностей передвижения;
2) стенокардия возникает при ходьбе от 100 до 500 м по ровной местности, при подъеме на 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 150 - 300 м, тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия) = 25 - 50 Вт/2 - 3,9 МЕ;
(СН III ФК(NYHA)
ШРМ 4 (d230.4)
1) пациент комфортно чувствует себя только в состоянии покоя, минимальные физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце.
ТШМ <150 м;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
СН IV ФК(NYHA)
Не менее 14 дней
После кардиохирургических операций – от 3 до 6 недель
После LVAD и TC – до 12 недель
В санаторных условиях – не менее 3 недель
Вторичная профилактика (ШРМ 0-1)
Рекомендации
Класс
Уровень
Физические упражнения всем рекомендованы пациентам, которые способны к их выполнению для повышения толерантности к физической нагрузке и качества жизни, а также для уменьшения числа госпитализации по поводу сердечной недостаточности
I
A
Для профилактики и отсрочки развития СН рекомендовано консультирование в отношении малоподвижного образа жизни, ожирение, курение сигарет и злоупотребление алкоголем
I
С
Кардиопульмональный нагрузочный тест доложен быть рассмотрен для выявления причины необъяснимой одышки или непереносимости физической нагрузки, также для оптимизации назначения физических упражнений
IIa
C
Нагрузочные тесты
(для оценки функционального статуса, эффективности проводимого лечения и в отдельных случаях для дифференциальной диагностики причин возникновения одышки
и других симптомов сердечной недостаточности)
Функциональный класс при применении разных методик исследоваии
ФК
Тест 6 минутной
ходьбы, м
ВЭМ-проба/ВТ
ТредмилЭМ-проба
МЕ
МПК
Мл/кг/мин
I

1) бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
2) тыныштықта патологиялық белгілер жоқ, әдеттегі физикалық белсенділік әлсіздік, шаршау, жүрек соғысы, ентігу, стенокардия тегіс жерде > 500 м қашықтықта жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен > 1 аралыққа көтерілгенде дамиды.
АЖТ = 301 - 425 м. Жаттығу сынақтары (велоэргометрия және (немесе) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4-6,9 МЕ;
( ЖЖ II ФК(NYHA)
ОБШ 3 (d230.3)
1) қозғалыс мүмкіндіктерін қалыпты шектеу;
2) стенокардия тегіс жерде 100-ден 500 м-ге дейін жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен 1 аралыққа көтерілгенде пайда болады.
АЖТ = 150 - 300 м, жаттығу сынақтары (велоэргометрия немесе спироэргометрия) = 25-50 Вт/2-3,9 МЕ;
( ЖЖ III ФК(NYHA)
ОБШ 4 (d230.4)
1пациент тек тыныштық жағдайында өзін жайлы сезінеді, минималды физикалық белсенділік әлсіздікке, жүрек соғуына, ентігуге, жүректің ауырсынуына әкеледі.
АЖТ <150 м;
2) бөгде көмексіз өздігінен қозғала алады;
ЖЖ IV ФК(NYHA)
Кем дегенде 14 күн
Кардиохирургиялық операциялардан кейін-3-тен 6 аптаға дейін
LVAD және TC кейін – 12 аптаға дейін
Санаторийлік жағдайда-кемінде 3 апта
Қайталама профилактика (ОБШ 0-1)
Ұсынымдар
Класс
Деңгей
Дене жаттығулары дене жүктемесіне төзімділік пен өмір сүру сапасын арттыру және жүрек жеткіліксіздігі үшін емдеуге жатқызу санын азайту үшін оларды орындауға қабілетті пациенттерге барлығына ұсынылады
I
A
ЖЖ дамуының профилактикасы және кейінге қалдыру үшін аз қимылдаған өмір салтына, семіздікке, темекі шегуге және алкогольді теріс пайдалануға қатысты консультация беру ұсынылады
I
С
Кардиопульмональды жүктеме сынағы түсініксіз ентігудің немесе жаттығуларға төзбеушіліктің себебін анықтау үшін, сондай-ақ жаттығулардың мақсатын оңтайландыру үшін қарастырылуы керек
IIa
C
Жүктеме тесттер (функционалдық мәртебесін, жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау үшін және жекелеген жағдайларда ентігу себептерін сараланған диагностикалау үшін және жүрек жеткіліксіздігінің басқа белгілері) Әртүрлі зерттеу әдістерін қолдану кезіндегі функционалдық класс
ФК
6 минуттық
жаяу жүру тесті, м
ВЭМ-сынама/ВТ
ТредмилЭМ-сынама
МЕ
МПК
Мл/кг/мин
I

426-550
более 125
более 7
18,1- 22,0
II
301-425
75-100
5
14,1-18,0
III
151-300
50
2-3
10,1-14,0
IV
менее 150
менее 25
1,6
менее 10,0
Классификация сердечной недостаточности по стадиям AHA/ACC и по ФК NYHA
AHA/ACC
Наличие симптомов, признаков и поражения сердца
ФК
Пояснения
Стадия А:
Риск СН
Риск сердечной недостаточности, но без симптомов, с структурным заболеванием сердца или сердечными биомаркерами растяжения миокарда или травмы (например, у пациентов с артериальной гипертензией атеросклеротическими сердечно-сосудистыми заболеваниями, диабетом, метаболическим синдромом и ожирением, воздействием кардиотоксических агентов генетическим вариантом кардиомиопатии или положительным семейным анамнезом кардиомиопатии )
NYHA Связь симптомов и уровня физической нагрузки
Стадия В:
При СН
Отсутствие симптомов или признаков СН и наличие одного из следующих признаков.
Структурные заболевания сердца:
• Снижение систолической функции
• ЛЖ или IDK
• Уменьшенная ФВ, уменьшенная деформация миокарда
• Желудочковая гипертрофия
• Расширение камеры сердца
• Аномалии движения стенок
• Клапанная болезнь сердца
Доказательства повышенного давления наполнения -
• Путем инвазивного измерения гемодинамики
• Путем неинвазивного теста
• (допплер эхокардиография)
Пациенты с факторами риска -
Повышенный уровень BNP
* Стойкое повышение тропонина при отсутствии конкурирующих диагнозов, приводящих к повышению таких биомаркеров, как острый коронарный синдром, ХБП, легочная эмболия или миоперикардит
I
Hет ограничений
физической
активности.
Обычная физическая
активность не вызывает симптомов CH
Стадия С:
Симптоматическая сердечная недостаточность
Структурное заболевание сердца с текущими или предыдущими симптомами СН
I
Нет ограничений
физической
активности.
физическая активность не вызывает
усталости,
сердцебиения или одышки
I I
Умеренное ограничение физической активности
комфортно в покое, но
физическаяактивность
вызывает усталость,
сердцебиение или одышку
I I I-А
Ограничение физической активности, комфортно в покое, но обычная
Деятельность вызывает
Усталость, сердцебиение
или одышку
I I I -В
Значительное ограничение физической активности. комфортно в покое. но минимальная активность вызывает
усталость.
сердцебиение или одышку
IV
Неспособность переносить физическую
нагрузку.
симптомы СН в покое
Стадия D:
Прогресси
рующая СН
Выраженные симптомы СН, которые мешают повседневной жизни и приводят к повторным госпитализациям, несмотря на попытки оптимизировать терапию СН (GDMT)
IV
Неспособность переносить физическую
нагрузку.
симптомы СН в покое
Индикаторы эффективности лечения:

426-550
125-дан астам
более 7
18,1- 22,0
II
301-425
75-100
5
14,1-18,0
III
151-300
50
2-3
10,1-14,0
IV
150-ден кем
25-тен кем
1,6
10,0-ден кем
Жүрек жеткіліксіздігінің AHA/ACC дәрежесі және NYHA ФК бойынша жіктелуі
AHA/ACC
Жүрек симптомдарының, белгілерінің және зақымдалуының болуы
ФК
Түсіндірме
А дәрежесі:
ЖЖ қауіп
Жүрек жеткіліксіздігінің қаупі, бірақ симптомсыз, жүректің құрылымдық ауруы немесе жүрек биомаркерлері бар миокардтың созылуы немесе жарақаттануы (мысалы, артериялық гипертензиясы бар атеросклеротикалық жүрек-қан тамырлары аурулары, қант диабеті, метаболикалық синдром және семіздік, кардиотоксикалық агенттердің әсері кардиомиопатияның генетикалық нұсқасы немесе кардиомиопатияның оң отбасылық тарихы бар пациенттерде)
NYHA Симптомдар мен дене жүктемесі деңгейінің байланысы
В дәрежесі:
ЖЖ кезінде
ЖЖ белгілерінің немесе белгілерінің болмауы және келесі белгілердің біреуінің болуы.
Жүректің құрылымдық аурулары:
• Систолалық функцияның төмендеуі
• ЛЖ немесе IDK
• Төмендетілген ФВ, миокардтың деформациясы төмендеді
• Қарыншалық гипертрофия
• Жүрек камерасының кеңеюі
• Қабырға қозғалысының ауытқулары
• Жүректің қақпашасы ауруы
• Толтыру қысымының жоғарылауының дәлелі –
• Гемодинамиканы инвазивті өлшеу арқылы
• Инвазивті емес тест арқылы
• (Доплер эхокардиографиясы)
Қауіп факторлары бар пациенттер -
• BNP жоғары деңгейі
• Жедел коронарлық синдром, БСА, өкпе эмболиясы немесе миоперикардит сияқты биомаркерлердің жоғарылауына әкелетін бәсекелес диагноздар болмаған кезде тропониннің тұрақты жоғарылауы
I
Физикалық белсенділікке ешқандай шектеулер жоқ. Кәдімгі физикалық белсенділік ЖЖ белгілерін тудырмайды
С дәрежесі:
Симптоматикалық жүрек функциясының жеткіліксіздігі
Ағымдағы немесе алдыңғы ЖЖ белгілері бар жүректің құрылымдық ауруы
I
Физикалық белсенділікке ешқандай шектеулер жоқ.
физикалық белсенділік шаршауды, жүрек соғуын немесе ентігуді тудырмайды
I I
Дене белсенділігінің орташа шектелуі
тыныштықта ыңғайлы, бірақ физикалық белсенділік
шаршауды, жүрек соғуын немесе ентігуді тудырады
I I I-А
Физикалық белсенділікті шектеу, демалуға ыңғайлы, бірақ әдеттегі әрекеттер шаршауды, жүрек соғуын немесе ентігуді тудырады
I I I -В
Физикалық белсенділіктің айтарлықтай шектелуі, демалуға ыңғайлы, бірақ ең төмен белсенділік шаршауды, жүрек соғуын немесе ентігуді тудырады
IV
Физикалық жүктемеге төзбеушілік.
тыныштықтағы ЖЖ белгілері
D дәрежесі:
Өршіген ЖЖ
Күнделікті өмірге кедергі келтіретін және ЖЖ (GDMT) терапиясын оңтайландыруға тырысқанына қарамастан, қайта емдеуге жатқызуға әкелетін айқын ЖЖ белгілері
IV
Физикалық жүктемеге төзбеушілік.
тыныштықтағы ЖЖ белгілері
Емдеу тиімділігінің индикаторлары:

1. Достижение симптоматического улучшения (уменьшение и/или отсутствие признаков и симптомов СН, отсутствие болевого синдрома).
2. Улучшение функционального класса СН (Тест 6- минутной ходьбы СН III →II→I ФК (NYHA), не менее 300 метров) или подтверждена инструментальными методами исследования (спироэргометрия).
3. Увеличение ФВ.
4. Стабилизация гемодинамических параметров (САД 90-130 85 мм.рт.ст./ диастолическое 60-85 мм.рт.ст., ЦВД до 15 мм.рт.ст., ЧСС- 55-115 уд/мин.).
5. Для пациентов после имплантации LVAD – оптимальные цифры гемодинамики (АДср 75-85 мм рт.ст., ЧСС не менее 90 уд/мин), оптимальные параметры LVAD (кровоток 3,5-4,2 л/мин, фиксированная скорость без эпизодов присасывания, индекс пульсатильности 3-5, мощность 3,0-4,5 ватт), отсутствие нарушений ритма.
6. Улучшение качества жизни, оцененная опросником EuroQol-5D (Выше 80%).
Второй и третий этап кардиореабилитация (КР) снижает смертность и заболеваемость, а также предотвращает рецидивы сердечных событий и госпитализацию у пациентов с ишемической болезнью сердца (ИБС) и хронической сердечной недостаточностью (ХСН) КР на основе упражнений составляет важную часть амбулаторного мультидисциплинарного КР и , как было показано , улучшает способность к физической нагрузке и качество жизни. Широко признано, что эффективность КР на основе упражнений во многом зависит от методов тренировки и что результаты могут быть улучшены, если содержание программ тренировок адаптировано к личным целям пациентов и базовой физической способности
Цели второго этапа КР: Программа кардиологической реабилитации при болезнях сердца имеет четыре основных направления:
1. Лечение традиционное медикаментозное.
2. Лечение немедикаментозное:
а) физиопроцедуры по показаниям (лазерное излучение, низкочастотное магнитное поле, электросонтерапия, наружная контрапульсация для лечения ИБС, рефрактерной сердечной недостаточности);
б) индивидуально адаптированные физические нагрузки (по шкале Борга или тест 6-минутной ходьбы):
● лечебная гимнастика,
● дозированная ходьба,
● ходьба по лестнице
● терренкур (дозированные по расстоянию, времени и углу наклона пешие восхождения).
● массаж
3. Мероприятия, направленные на изменение модифицируемых факторов риска (школа здоровья).
4. Психолого-психотерапевтические методики и т.д., направленные на психологическую поддержку, социальную, профессиональную адаптацию (личностно-ориентированная терапия, ориентир на смысл жизни, когнитивно-поведенческая терапия, психофармакотерапия, арт-терапия).
Третий этап реабилитации. Амбулаторно-поликлинический (адаптационный) этап реабилитации, этот этап предполагает большую независимость и самоконтроль. Фаза III сосредоточена на повышении гибкости, укреплении и аэробной выносливости.
Цель: способствовать долгосрочному поддержанию изменений образа жизни, мониторингу изменений факторов риска и вторичной профилактике.
Программы амбулаторной кардиологической реабилитации
Пациенты с сердечно-сосудистыми заболеваниями
Наименование мероприятия
- острое сердечно-сосудистое заболевание;
- ишемическая болезнь сердца (ИБС),
- кардиомиопатии;
- стенокардия напряжения;
- миокардиты, перикардиты;
- сердечные аритмии;
- сердечная недостаточность (СН);
Ревматизм Врожденные и приобретенные пороки сердца Атеросклероз
Инфаркты миокарда Пациенты, перенесшие сердечно-сосудистые вмешательства, такие как коронарная ангиопластика или аортокоронарное шунтирование Клапанная хирургия Трансплантация сердца
Наличие вспомогательного механического устройства левого желудочка (LVAD)
механотерапия
тест 6-минутной ходьбы
кардиотренировки
образовательные занятия
телемедицина
постоянное участие партнеров/супругов/семьи
физиопроцедуры /бальнеотерапия
Требования к кардиореабилитации Минимальные условия, необходимые для оказания услуг кардиореабилитации на втором этапе:

1. Симптоматикалық жақсаруға қол жеткізу ( ЖЖ белгілері мен симптомдарының болмауы, ауырсыну синдромының болмауы).
2. ЖЖ функционалдық класының жақсаруы және ОБШ жалпы 1 баллға төмендеуі (6 минуттық жаяу жүру сынағы ЖЖ ІІІ →II→I ФК (NYHA), кемінде 300 метр) немесе аспаптық зерттеу әдістерімен расталған (спироэргометрия).
3. ФВ ұлғайту.
4. Гемодинамикалық параметрлерді тұрақтандыру (БАҚ 90-130 85 мм. сын. бағ.ст. / диастолалық 60-85 мм. сын. бағ., ОВД 15 мм. сынап бағ. дейін, ЖЖТ-55-115 соғу/мин.).
5. Имплантаттаудан кейінгі пациенттер үшін LVAD-гемодинамиканың оңтайлы сандары (АҚорт 75-85 мм сын.бағ., жүрек соғу жиілігі кемінде 90 соғу / мин), LVAD оңтайлы параметрлері (қан ағымы 3,5-4,2 л/мин, сору эпизодтары жоқ тұрақты жылдамдық, пульсация индексі 3-5, қуаты 3,0-4,5 ватт), ырғақтың бұзылуының болмауы.
6. EuroQol-5D сауалнамасымен бағаланған өмір сапасын жақсарту (80%-дан жоғары).
Кардиооңалтудың (КО) екінші және үшінші кезеңдері өлім мен сырқаттанушылықты азайтады, сонымен қатар жүректің ишемиялық ауруы (ЖИА) және созылмалы жүрек жеткіліксіздігі (СЖЖ) бар пациенттерде жүрек оқиғаларының қайталануын және емдеуге жатқызуды болдырмайды. Жаттығулардың негізінде КО амбулаториялық мультипәндік КО маңызды бөлігін құрайды және физикалық белсенділік пен белсенділік қабілетін және өмір сапасын жақсартатыны көрсетілген. Жаттығулардың негізінде КО тиімділігі көбінесе жаттығу әдістеріне байланысты және егер жаттығу бағдарламаларының мазмұны пациенттердің жеке мақсаттарына және негізгі физикалық қабілетіне бейімделген болса нәтижелерді жақсартуға болатындығы кеңінен танылды.
КО екінші кезеңінің мақсаттары: жүрек ауруларын кардиологиялық оңалту бағдарламасының төрт негізгі бағыты бар:
1. Емдеу дәстүрлі дәрі-дәрмек болып табылады.
2. Емдеу дәрілік емес:
а) көрсетілімдер бойынша физиотерапиялық ем-шаралары (лазерлік сәулелену, төмен жиілікті магнит өрісі, электротерапия, ЖИА, рефракерлік жүрек жеткіліксіздігін емдеуге арналған сыртқы контрапульсация);
б)жеке бейімделген физикалық белсенділік (Борг шкаласы бойынша немесе 6 минуттық жаяу жүру тесті):
• емдік гимнастика,
• дозаланған серуендеу,
• баспалдақпен жүру
• терренкур(қашықтыққа, уақытқа және көлбеу бұрышына қарай өлшенген жаяу жүру)
• массаж
3. Өзгертілетін факторларды өзгертуге бағытталған іс-шаралар (денсаулық мектебі).
4. Психологиялық қолдауға, әлеуметтік, кәсіби бейімделуге бағытталған психологиялық-психотерапиялық әдістер және т.б. (тұлғаға бағытталған терапия, өмірдің мәніне бағдар, когнитивті-мінез-құлық терапиясы, психофармакотерапия, арт-терапия).
Оңалтудың үшінші кезеңі. Амбулаториялық - емханалық (бейімделу) -оңалту кезеңі, бұл кезең үлкен тәуелсіздік пен өзін-өзі бақылауды қамтиды. III саты икемділікті арттыруға бағытталған, күшейту және аэробты төзімділік.
Мақсаты: өмір салтын өзгертуді ұзақ мерзімді қолдауға, қауіп факторларының өзгеруін бақылауға және қайталама алдын алуға ықпал ету.
Амбулаториялық кардиологиялық оңалту бағдарламалары
Жүрек- тамырлар аурулары бар пациенттер
Іс-шараның атауы
- жіті жүрек -қан тамыры ауруы;
- жүректің ишемиялық ауруы (АЖЖ),
- кардиомиопатиялар;
- кернеу стенокардиясы;
- миокардит, перикардит;
- жүрек аритмиясы;
- жүрек жеткіліксіздігі (ЖЖ);
Ревматизм Жүректің туа біткен және жүре пайда болған ақаулары Атеросклероз
Миокард инфарктісі коронарлық ангиопластика немесе аортокоронарлық шунттауды бастан өткерген пациенттер Қақпақша хирургиясы Жүректі трансплантаттау
Сол жақ қарыншаның көмекші механикалық құрылғысының (LVAD)болуы
механотерапия
6 минуттық жаяу жүру тесті
кардиожаттығу
Білім беру сабағы
телемедицина
серіктестердің/ерлі-зайыптылардың /отбасының тұрақты қатысуы
Физиоем-шаралар /бальнеотерапия
Кардиооңалтуға қойылатын талаптар Екінші кезеңде Кардиооңалту қызметтерін көрсету үшін қажетті ең төменгі жағдайлар

1. Отдельные офисные помещения и помещения для персонала кардиореабилитации.
2. Учебный зал с креслами, телевизором, а также набором информационных буклетов и видео-уроки. Размер образовательной комнаты будет зависеть от количества участников (пациентов, супругов и персонала) в учебных занятиях и имеющихся ресурсов.
3. Рекомендуется, чтобы площадь зоны для разминки и тренажерного зала составляла не менее 30 кв. Тренажерный зал должен быть оборудован кондиционером.
4. Доступная питьевая вода, душ и раздевалка и туалет
Минимальные условия, необходимые для оказания услуг кардиореабилитации на третьем этапе:
1. Отдельные офисные помещения и помещения для персонала кардиореабилитации
2. Тренажерный зал должен быть оборудован кондиционером и быть не менее 70 кв.
3. Учебный зал с креслами, телевизором, а также набором информационных буклетов и видео-уроки. Размер образовательной комнаты будет зависеть от количества участников (пациентов, супругов и персонала) в учебных занятиях и имеющихся ресурсов.
Оборудование в тренажерном зале третьего этапа:
Центральный монитор и телеметрия
Спироэргометр
LVAD монитор, зарядное устройство для батарей
Оборудованная тележка первой помощи, портативный аспиратор, дефибриллятор и кислород.
Автоматический аппарат для регистрации артериального давления, например Dinamap
Беговая дорожка
Двухцикловый эргометр
Велоэргометр
Эллиптический тренажер
Ручная рукоятка
Мультитренажерная система с отягощениями и/или гантелями.
Фитнес-резинки
Фитбол
Стулья
Гребной тренажер
Стетоскоп
Музыкальная система
Глюкометр
Измерительная лента
Противопоказания для второго и третьего этапа реабилитации:
1. Нестабильная стенокардия
2. Первые 6–8 недель после имплантации отсутствие (субмаксимальных) силовых тренировок на верхние конечности
3. (SpO2) должен оставатся ≥90 % во время тренировки (и не должен снижаться на ≥4 %)
4. Тахипноэ (частота дыхания более 40 вдохов в минуту)
5. Значительные колебания артериального давления (повышение систолического артериального давления более чем на 40 мм рт. ст., диастолического - более чем на 10 мм рт. ст.; падение систолического артериального давления на 10 мм рт. ст. и более)
6. Серьезные когнитивные проблемы (память, внимание и концентрация) .
7. Прибавка в весе >3 кг за несколько дней, независимо от того, сопровождаются они или нет. усилением одышки в покое
8. Возникновение приступа стенокардии во время физической нагрузки; появление аритмий
9. Систолическое артериальное давление выше 180 и/или диастолическое артериальное давление выше 100 мм рт. ст. (Для LVAD пациентов АД среднее менее 70 мм рт.ст. или более 90 мм рт.ст.)

1. Кардиологиялық оңалту персоналына арналған жеке кеңсе және үй-жайлар.
2. Креслолармен, теледидармен, сондай-ақ ақпараттық буклеттер мен бейне сабақтар жиынтығымен оқу залы. Білім беру бөлмесінің мөлшері оқу сабақтарына қатысушылардың (пациенттердің, ерлі-зайыптылардың және қызметкерлердің) санына және қолда бар ресурстарға байланысты болады.
3. Босаңсу залы мен жаттығу залы үшін ауданның ауданы кемінде 30 шаршы метр болуы ұсынылады.
4. Қол жетімді ауыз су, душ және киім ауыстыратын бөлме және дәретхана
Үшінші кезеңде кардиооңалту қызметтерін көрсету үшін қажетті ең төменгі шарттар:
1. Жеке офистік үй-жайлар және кардиологиялық оңалту персоналына арналған үй-жайлар
2. Кондиционермен жабдықталуы және кемінде 70 шаршы метр болуы тиіс жаттықтыру залы
3. креслолармен, теледидармен, сондай-ақ ақпараттық буклеттер мен бейне сабақтар жиынтығымен оқу залы. Білім беру бөлмесінің мөлшері оқу сабақтарына қатысушылардың (пациенттердің, ерлі-зайыптылардың және қызметкерлердің) санына және қолда бар ресурстарға байланысты болады.
Үшінші кезеңдегі жаттығу залындағы жабдық:
Орталық монитор және телеметрия
Спироэргометр
LVAD монитор, батарея зарядтағышы
Жабдықталған алғашқы көмек арбасы, портативті аспиратор, дефибриллятор және оттегі.
Dinamap сияқты артериялық қысымды тіркеуге арналған автоматты аппарат
Жүгіру жолы
Екі циклдік эргометр
Велоэргометр
Эллипстік тренажер
Қол рукояткасы
Салмақтары және/немесе гантельдері бар мультижаттығу жүйесі
Фитнес-резіңкелер
Фитбол
Орындықтар
Ескек есу тренажері
Стетоскоп
Музыкалық жүйе
Глюкометр
Өлшегіш жолақ
Оңалтудың екінші және үшінші кезеңіне қарсы көрсетілімдер:
1. Тұрақсыз стенокардия
2. Имплантаттаудан кейінгі алғашқы 6-8 апта қолдарда күш жаттығуларының болмауы (субмаксималдық)
3. (SpO2) жаттығу кезінде ≥90% болып қалуы тиіс (және ≥4 % төмендемеуі керек)
4. Тахипноэ (тыныс алу жиілігі минутына 40-тан жоғары)
5. Артериялық қысымның айтарлықтай ауытқуы (систолалық артериялық қысымның 40 мм сынап бағанасынан жоғары көтерілуі. диастолалық-10 мм сын. бағ. артық. систолалық артериялық қысымның 10 және одан да көп мм сын.бағ. төмендеуі. )
6. Маңызды когнитивті проблемалар (есте сақтау, зейін және шоғырлану) .
7. Бірнеше күннің ішінде >3 кг салмақ қосу, олар бірге жүрсе де, жүрмесе де, тыныштықта ентігуді күшейту
8. Жаттығу кезінде стенокардия ұстамасының туындауы; аритмияның пайда болуы
9. Систолалық артерия қысым 180 мм сын. бағ. жоғары және/немесе диастолалық артериялық қысым 100 мм сын. бағ. жоғары (LVAD пациенттері үшін АҚ орташа 70 мм сын.бағ. кем.немесе 90 мм сын.бағ. немесе одан жоғары)

10. Пульс в состоянии покоя выше 100 ударов в минуту
11. Заболевания, сопровождающиеся лихорадкой
12. Тромбоз глубоких вен
13. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения;
14. эпилепсия с частыми приступами, частые генерализованные судороги различной этиологии;
15. острые инфекционные заболевания;
16. активная стадия всех форм туберкулеза;
17. злокачественные новообразования (III-IV стадии);
18. недостаточность функции дыхания III степени и более;
19. фебрильная лихорадка или субфебрильная лихорадка неизвестного происхождения;
20. наличие сложных сопутствующих заболеваний;
21. заболевания в стадии декомпенсации, а именно, некорректируемые метаболические болезни (сахарный диабет, микседема, тиреотоксикоз и другие), функциональная недостаточность печени, поджелудочной железы III степени;
22. гнойные болезни кожи, заразные болезни кожи (чесотка, грибковые заболевания и другие);
23. Жизнеугрожающие нарушения ритма (желудочковая тахикардия, фибрилляция желудочков, трепетание предсердий)
Диагностические мероприятия второго и третьего этап реабилитации Основные мероприятия
1. общий анализ крови;
2. общий анализ мочи;
3. биохимическое исследование крови (АлАТ, АсАТ, билирубин общий и прямой, общий белок, альбумин, преальбумин, электролиты, мочевина, креатинин, глюкоза, С-реактивный белок, липидограмма, лактатдегидрогеназа)
4. Коагулограмма (включая обязательно МНО)
5. NT-proBNP
6. ЭКГ;
7. ЭхоКГ;
8. Оценка выраженности клинико-функциональных нарушений в соответствии с международными шкалами (ШРМ, Функциональный класс ХСН (по NYHA))
9. Определение дистанции шестиминутной ходьбы.
10. Эргоспирометрия (через 6 месяцев реабилитации)
11. Опросник EuroQol-5D.
Дополнительные мероприятия по показаниям:
1. Холтеровское мониторирование ЭКГ (для исключения жизнеугрожающих аритмий);
2. СМАД;
3. кардиопульмональный (Эргоспирометрия)
4. определение концентрации ТТГ, свободного тироксина, свободного трийодтиронина методом ИФА;
5. УЗИ щитовидной железы; органов брюшной полости, плевральной полости
6. Рентгенография органов грудной клетки;
7. КТ/МРТ головного мозга.
Алгоритм третьего этапа процесса реабилитации пациентов с БСК
Реабилитационный диагноз на основе критериев МКФ
↓
Оценка класса тяжести и реабилитационного потенциала (ШРМ)
↓
Выбор программы физической реабилитации
(на основе результатов риск стратификации и нагрузочных тестов)
ШРМ 1-2 балла
ШРМ 2-4 балла
СН I- II ФК
СН III-IV ФК
Нарушение ритма: экстрасистолическая аритмия
1.Лечебная гимнастика индивидуальным и групповым методом.
2.Массаж
3.Коррекция образа жизни
4.Диета
5.Психотерапия
6.Физиотерапевтическое лечение/ (бальнеотерапия: сероводородные ванны, радоновые ванны)
7.Механотерапия
8.Гидрокинезотерапия
9.Плавание
1.Лечебная гимнастика индивидуальным методом.
2.Массаж
3.Коррекция образа жизни
4.Диета
5.Психотерапия
6.Физиотерапевтическое лечение / бальнеотерапия, при III ФК
7.(сероводородные ванны, радоновые ванны)
8.Лазеротерапия пациентам с механической поддержкой LVAD на зону выхода кабеля
1.Лечебная гимнастика индивидуальным методом
2.Массаж
3.Коррекция образа жизни
4.Диета
5.Психотерапия
6.Физиотерапевтическое лечение (Лазеротерапия пациентам с механической поддержкой LVAD на зону выхода кабеля )
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
№ ________Оңалту картасы
Реабилитационная карта (взрослые) № _________

10. Тыныштық импульсі минутына 100 соғудан жоғары
11. Қызбамен бірге жүретін аурулар
12. Терең вена тромбозы
13. Әртүрлі шығу тегі жиі қайталанатын немесе ауыр қан кету;
14. жиі ұстамалары бар эпилепсия, әртүрлі этиологиядағы жиі жалпыланған ұстамалар;
15. жедел инфекциялық аурулар;
16. туберкулездің барлық түрінің белсенді дәрежесі;
17. қатерлі ісіктер (III-IV дәреже);
18. III дәрежелі және одан жоғары тыныс алу функциясының жеткіліксіздігі;
19. фебрильді қызба немесе шығу тегі белгісіз субфебрильді қызба;
20. күрделі қосалқы аурулардың болуы;
21. декомпенсация сатысындағы аурулар, атап айтқанда, түзетілмейтін метаболикалық аурулар (қант диабеті, микседема, тиреотоксикоз және басқалар), бауырдың, ұйқы безінің III дәрежелі функционалдық жеткіліксіздігі;
22. терінің іріңді аурулары, терінің инфекциялық аурулары (қышыма, саңырауқұлақ аурулары және басқалар);
23. Өмірге қауіп төндіретін ырғақ бұзылыстары (қарыншалық тахикардия, қарыншалық фибрилляция, жүрек ортасы дірілі)
Диагностикалық іс-шаралар Оңалтудың екінші және үшінші кезеңі басталды Негізгі іс-шаралар
1. жалпы қан талдауы;
2. жалпы несеп талдауы;
3. қанды биохимиялық зерттеу (АлАТ, АсАТ, жалпы және тікелей билирубин, жалпы ақуыз, альбумин, преальбумин, электролиттер, несепнәр, креатинин, глюкоза, С-реактивті ақуыз, липидограмма, лактатдегидрогеназа)
4. Коагулограмма (міндетті түрде МНО қоса алғанда)
5. NT-proBNP
6. ЭКГ;
7. ЭхоКГ;
8. Халықаралық мектептерге сәйкес клиникалық-функционалдық бұзылулардың ауырлығын бағалау (ОБШ, ЖЖ функционалдық сыныбы Х (NYHA бойынша))
9. Алты минуттық жаяу жүру қашықтығын анықтау.
10. Эргоспирометрия (6 айдан кейін оңалту)
11. EuroQol-5D сауалнамасы.
Көрсетілімдер бойынша қосымша іс-шаралар:
1. ЭКГ Холтер мониторингі (өмірге қауіп төндіретін аритмияны болдырмау үшін);
2. СМАД;
3. кардиопульмональды (Эргоспирометрия)
4. ИФА әдісімен TТГ, бос тироксин, бос трийодтиронин концентрациясын анықтау;
5. Қалқанша безінің ультрадыбыстық зерттеуі; іш қуысы, плевра қуысы
6. Кеуде ағзаларының рентгенографиясы;
7. Мидың КТ/МРТ.
ҚЖА бар пациенттерді оңалту процесінің үшінші кезеңінің алгоритмі ЖХС өлшемшарттарының негізінде оңалту диагнозы ↓ Ауыр класының дәрежесін және оңалту әлеуетін бағалау (ОБШ) ↓ Физикалық оңалту бағдарламасын таңдау (қауіп стратификаттауы мен жүктеме тесттері нәтижелерінің негізінде) ↓
ОБШ 1-2 балл
ОБШ 2-4 балл
ЖЖ I- II ФК
ЖЖ III-IV ФК
Ырғақтың бұзылуы: экстрасистолиялық аритмия
1.Жеке және топтық әдіспен емдік гимнастика.
2.Массаж
3.Өмір салтын түзету
4.Диета
5.Психотерапия
6.Физиотерапиялық емдеу/ (бальнеотерапия: күкіртсутекті ванналар, радондық ванналар)
7.Механотерапия
8.Гидрокинезотерапия
9.Жүзу
1.Жеке әдіспен емдік гимнастика.
2.Массаж
3.Өмір салтын түзету
4.Диета
5.Психотерапия
6.Физиотерапиялық емдеу/ бальнеотерапия, III ФК кезінде
7.(күкіртсутекті ванналар, радондық ванналар)
8.Кабелдің шығу аймағына LVAD механикалық қолдауы бар пациенттерге лазерлік терапия
1.Жеке әдіспен емдік гимнастика
2.Массаж
3.Өмір салтын түзету
4.Диета
5.Психотерапия
6.Физиотерапиялық емдеу (Кабелдің шығу аймағына LVAD механикалық қолдауы бар пациенттерге лазерлік терапия )
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 бұйрығына
4-қосымша
№ ________Оңалту картасы
Реабилитационная карта (взрослые) № _________

33. Психолог/Психотерапевт қосымша парағы Вкладной лист психолога/психотерапевта
34. Логопедтің қосымша парағы/ Вкладной лист логопеда
Расшифровка аббревиатур:
ИИН- индивидуальный идентификационный номер
ПМСП – первичная медико-санитарная поморщь
МКБ – международная квалификация болезней
МКФ - международная классификация функционирования
Приложение 5 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
Клинико-диагностические исследования (лабораторные, инструментальные и функциональные, консультации профильных специалистов) на плановую госпитализацию в организации медицинской реабилитации
№ п/п
Наименование исследований
Метод лечения
Срок действия результатов исследований
Медицинская реабилитация
Общие исследования
1.
Общий анализ крови (развернутый)
+
До 14 дней
2.
Общий анализ мочи
+
До 14 дней
3.
Биохимические анализы крови (креатинин, общий белок, аланинаминотрансфеназа (далее - АЛТ), аспартатаминотрансфераза (далее - АСТ)
+
До 14 дней
Мочевина, глюкоза
по показаниям
До 14 дней
4.
Коагулограмма
+
До 14 дней
5.
Электрокардиограмма (ЭКГ)
+
До 14 дней
До 1 месяца
6.
Флюорография (пациентам с 15 лет и лицам, осуществляющим уход за детьми)
+
До 12 месяцев
7.
Рентгенограмма
По профилю "травматология и ортопедия"
До 1 месяца
8.
Микрореакция
+ (с 14 лет)
До 1 месяца
9.
Консультация терапевта (педиатра)
+
До 14 дней
10
Консультации профильных специалистов
по профилю
До 30 дней
11
Справка об эпидемиологическом окружении с поликлиники по месту жительства
+
(для детей)
До 7 дней
Приложение 6 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
Шкала реабилитационной маршрутизации (ШРМ) для детей по степени тяжести функционирования и ограничений жизнедеятельности
Балл
Описание состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности1
0 – 3 года
4 – 6 лет
7 - 11 лет
12 – 15 лет
16 – 18 лет
0
Отсутствие нарушений функционирования и ограничения жизнедеятельности. Функции, структуры организма сохранены полностью
1
Легкое нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Недостаточность сформированности навыков: постоянное проливание или опрокидывание пиши, ограничение в одевании одежды, отсутствие качества выполнения гигиенических процедур на фоне использование вспомогательных средств.
2) Ограничивается расстояния, нарушается правильность ходьбы, увеличивается время перемещения посредством ходьбы, при сохранении возможности преодоления предусмотренных возрастом расстояний другими способами. Необходима помощь в полном объеме по регулярному выполнению действий по перемещению, поддержанию положения тела и манипулированию предметами.

33. Психолог/Психотерапевт қосымша парағы /Вкладной лист психолога/психотерапевта
34. Логопедтің қосымша парағы/ Вкладной лист логопеда
Аббревиатураларды ашып жазу:
ЖСН- жеке сәйкестендіру нөмірі
МСАК –медициналық-санитариялық алғашқы көмек
АХЖ – халықаралық аурулар жіктелімі
ЖХС – жұмыс істеудің халықаралық сыныптамасы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 бұйрығына
5-қосымша
Медициналық оңалту ұйымына жоспарлы емдеуге жатқызуға клиникалық-диагностикалық зерттеу (зертханалық, аспаптық және функционалдық, бейінді мамандардың консультациялары)
р/с№
Зерттеу атауы
Емдеу әдісі
Зерттеу нәтижелерінің қолданылу мерзімі *
Медициналық оңалту
Жалпы зерттеулер
1.
Жалпы қан талдауы(кеңейтілген)
+
14 күнге дейін
2.
Жалпы несеп талдауы
+
14 күнге дейін
3.
Биохимиялық қан талдауы (креатинин, жалпы ақуыз, аланинаминотрансфераза (бұдан әрі - АЛТ), аспартатаминотрансфераза (бұдан әрі-АСТ)
+
14 күнге дейін
несепнәр, глюкоза
көрсетілімдер бойынша
14 күнге дейін
4.
Коагулограмма
+
14 күнге дейін
5.
Электрокардиограмма (ЭКГ)
+
14 күнге дейін
1 айға дейін
6.
Флюорография (15 жастан бастап пациенттерге және бала күтімін жүзеге асыратын адамдарға)
+
12 айға дейін
7.
Рентгенограмма
"Травматология және ортопедия" бейіні бойынша
1 айға дейін
8.
Микрореакция
+ (14 жастан бастап)
1 айға дейін
9.
Терапевтің (педиатрдың) консультациясы
+
14 күнге дейін
10
Бейінді мамандардың консультациялары
бейіні бойынша
30 күнге дейін
11
Тұрғылықты жері бойынша емханадан эпидемиологиялық орта туралы анықтама
+
(балалар үшін)
7 күнге дейін
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 бұйрығына
6-қосымша
Балаларға арналған тіршілік әрекетінің жұмыс істеу бұзылуы мен шектеуінің ауырлық дәрежесі бойынша оңалту бағдарының шкаласы (ОБШ)
Балл
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеуінің жай-күйі мен шектеулерінің сипаттамасы1
0 – 3 жас
4 – 6 жас
7 - 11 жас
12 – 15 жас
16 – 18 жас
0
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеуі бұзылуының және шектелуінің болмауы. Организмнің функциялары, құрылымдары толығымен сақталған
1
Тіршілік әрекеті жеңіл жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелуі
1) дағдыларды қалыптастырудың жеткіліксіздігі: тұрақты тұру немесе тамақты аудару, киім киюді шектеу, көмекші құралдарды пайдалану аясында гигиеналық рәсімдерді орындау сапасының болмауы.
2) арақашықтық шектеледі, жүрудің дұрыстығы бұзылады, жүру арқылы жүру уақыты ұлғаяды, жасына қарай көзделген арақашықтықты басқа тәсілдермен еңсеру мүмкіндігі сақталады. Қозғалу, дене қалпын сақтау және заттарды манипуляциялау бойынша әрекеттерді тұрақты орындау бойынша толық көлемде көмек қажет.

3) Незначительно снижены качество и объем восприятия вербальной речи, ее воспроизведение по сравнению со здоровыми сверстниками. Возможность общения с окружающими обычными, характерными для данного возраста способами сохранена. Может посещать ДДУ2.
1) Снижение способности самообслуживания в возрастных рамках: уменьшение количества и ухудшение качества выполнения операций.
2) Снижается качество, сокращаются расстояние и время перемещения посредством ходьбы, требуется использование сложных средств компенсации или регулярного участия взрослых. Запаздывает развитие мелкой моторики на один эпикризный срок. Невозможно поддержание фиксированного положения тела.
3) Нарушены воспроизведение, восприятие, анализ окружающей информации. Требуются дополнительные простые средства компенсации или методики обучения. Общее дальнейшее развитие ребенка не ограничивается. Возможно посещение ДДУ.
1) Незначительное сокращение количества и ухудшение качества выполнения операций в возрастных рамках.
2) Имеются небольшие отклонения в ходьбе на фоне сохранения способности преодоления предусмотренных возрастом расстояний, в выполнении отдельных дифференцированных движений, не нарушающих общей способности самостоятельного передвижения. Отстает развитие манипулятивных движений на один эпикризный срок. Необходима эпизодическая помощь в выполнении отдельных двигательных актов.
3) Нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации при компенсации простыми средствами или развивающими методиками не влияют на общее развитие ребенка. Возможно обучение по общеобразовательной и специальной программе начальной школы.
1) Незначительное снижение возможности осуществления возрастного уровня самообслуживания, низкая сформированность навыков сложного порядка. Требуется эпизодическая помощь. Может посещать среднюю школу.
2) Незначительные изменения походки, изменения темпа, уменьшение скорости ходьбы, сокращение дальности прохождения расстояний единовременно на фоне сохранения способности самостоятельного перемещения на предусмотренные возрастом расстояния, в том числе с использованием простых средств компенсации.
3) Снижены качество и объем сформированных возрастных форм общения при эффективном использовании средств компенсации и коррекции. Сохранены возможность общения с окружающими характерными для данного возраста способами и обучения в средней школе.
1) Небольшие погрешности в осуществлении элементарных возрастных навыков без возможности компенсации или на фоне использования простых вспомогательных средств, а также умеренным отставанием развития усложненных и сложных навыков. Необходима эпизодическая помощь. Может посещать среднюю школу.

3) сау құрдастарымен салыстырғанда ауызша сөйлеуді қабылдаудың сапасы мен көлемі, оның көбеюі аздап төмендеді. Айналаңыздағы адамдармен осы жасқа тән әдеттегі тәсілдермен қарым-қатынас дайындау мүмкіндігі сақталған. МБМ 2-ге бара алады.
1) Жас шеңберіндегі өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің төмендеуі: операцияларды орындау санының азаюы және сапасының нашарлауы.
2) Сапа төмендейді, жүру арқылы жүру қашықтығы мен уақыты қысқарады, күрделі өтемақы құралдарын немесе ересектердің тұрақты қатысуын пайдалану қажет. Ұсақ моториканың дамуын бір эпикриздік кезеңге кешіктіреді. Дененің тұрақты күйін сақтау мүмкін емес.
3) Қоршаған ақпаратты жаңғырту, қабылдау, талдау бұзылған. Қосымша қарапайым өтемақы құралдары немесе оқыту әдістері қажет. Баланың жалпы одан әрі дамуы шектелмейді. МБМ -ға бару мүмкін.
1) жас шеңберінде операцияларды орындау санының шамалы қысқаруы және сапасының нашарлауы.
2) өз бетінше қозғалудың жалпы қабілетін бұзбайтын жекелеген сараланған қозғалыстарды орындауда жасына қарай көзделген қашықтықтарды еңсеру қабілетін сақтау аясында жүруде ауыртпалықсыз ауытқулар бар. Манипуляциялық қозғалыстардың дамуы бір эпикриздік кезеңге артта қалады. Жекелеген қозғалыс актілерін орындауда эпизодтық көмек қажет.
3) қарапайым құралдармен немесе дамытушы әдістермен өтеу кезінде ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және жаңғыртудың бұзылуы баланың жалпы дамуына әсер етпейді. Бастауыш мектептің жалпы білім беретін және арнайы бағдарламасы бойынша оқуға болады.
1) өзіне-өзі қызмет көрсетудің жас деңгейін жүзеге асыру мүмкіндігінің шамалы төмендеуі, күрделі тәртіп дағдыларының төмен қалыптасуы. Эпизодтық көмек қажет. Орта мектепке бара алады.
2) жүрістің шамалы өзгерістері, қарқынның өзгеруі, жүру жылдамдығының төмендеуі, жасына қарай көзделген қашықтықтарға өз бетінше жылжу қабілетін сақтау аясында, оның ішінде қарапайым өтемақы құралдарын пайдалана отырып, қашықтықтардың бір мезгілде өту қашықтығының қысқаруы.
3) өтемақы және түзету құралдарын тиімді пайдалану кезінде қалыптасқан жас ерекшелік қарым-қатынас нысандарының сапасы мен көлемі төмендеді. Осы жасқа тән басқа әдістермен қарым-қатынас дайындау және орта мектепте оқу мүмкіндігі сақталған.
1) өтемақы алу мүмкіндігінсіз немесе қарапайым көмекші құралдарды пайдалану аясында қарапайым жас дағдыларын жүзеге асырудағы кішігірім қателіктер, сондай-ақ күрделі және күрделі дағдыларды дамытудың Орташа артта қалуы. Эпизодтық көмек қажет. Орта мектепке бара алады.

2) Сохранена способность преодоления предусмотренных возрастом расстояний при легких нарушениях качественных и количественных характеристик передвижения, возможно использование простых средств компенсации, незначительно нарушена способность поддержания положения тела. Незначительно нарушено развитие мелких манипулятивных движений. Уровень развития двигательных навыков не требует специальных условий для обучения, приобретения специальности.
3) Снижена способность к получению, анализу, воспроизведению информации при общей сохранности устанавливать и поддерживать социальные контакты (легкие нарушения речи, письма, слуха и т.д.). Возможно обучение, приобретение профессии в обычных условиях.
2
Умеренное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Сохраняются отдельные элементы навыка, при необходимости систематического ухода. Требуется осуществление ухода на дому или создание специальных условий в ДДУ.
2) Ограничивается передвижение в допустимом возрастными рамками объеме любыми способами и при использовании любых средств компенсации, минимизируется возможность поддержания положения тела. Требуется систематическое участие взрослых в перемещении на расстояние и манипулировании предметами.
3) Нарушены воспринимающие (зрение, слух, психическая сфера), аналитические и воспроизводящие (артикуляционные, двигательные) системы. Требуются более сложные методы коррекции и развития коммуникативных способностей. Необходим индивидуальный подход при посещении ДДУ или посещение специализированных ДДУ.
1) Отставание сформированности навыков на один эпикризный срок, усложненные и сложные навыки не сформированы. Требуется осуществление ухода на дому или создание специальных условий в ДДУ.
2) Невозможно самостоятельное передвижение на расстояния в рамках возрастных норм посредством ходьбы на фоне невозможности перемещения другими способами. Резко снижены навыки мелкой моторики. Ограничено поддержание определенного положения тела, малый резерв дифференцирования движений.
3) Требуются более сложные методики коррекции и развития коммуникативных способностей (или средства компенсации). Возможно посещение ДДУ при условии индивидуального подхода или специализированных ДДУ.
1) Развитие усложненных и сложных навыков резко ограничено. Возможно посещение обычной группы ДДУ или класса при условии индивидуального подхода.
2) Сокращена длительность и ухудшено качество ходьбы, уменьшена дальность преодолеваемых расстояний на фоне использования простых средств компенсации, что требует применения более сложных средств компенсации при сохранении общей способности к самостоятельному передвижению, регулярной помощи в выполнении отдельных двигательных актов или преодолений предусмотренных возрастом расстояний. Развитие мелких манипулятивных движений отстает на 2 эпикризных срока.

2) қозғалыстың сапалық және сандық сипаттамаларының жеңіл бұзылулары кезінде жасына байланысты қашықтықты еңсеру қабілеті сақталса, қарапайым өтемақы құралдарын пайдалануға болады, Дене қалпын сақтау қабілеті аздап бұзылады. Кішкентай манипуляциялық қозғалыстардың дамуы аздап бұзылған. Деңгей моториканы дамыту оқу, мамандық алу үшін арнайы жағдайларды қажет етпейді.
3) әлеуметтік байланыстарды (сөйлеудің, жазудың, естудің жеңіл бұзылулары және т.б.) жалпы сақтау кезінде ақпаратты алу, талдау, жаңғырту қабілеті төмендеген. Қалыпты жағдайда оқыту, кәсіп алу мүмкін.
2
Тіршілік әрекетінің қалыпты жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелуі
1) Дағдылардың жекелеген элементтері, қажет болған жағдайда жүйелі күтім сақталады. Үйде күтім дайындау немесе МБМ-да арнайы жағдайлар дайындау қажет.
2) Кез келген тәсілмен және кез келген өтемақы құралдарын пайдаланған кезде рұқсат етілген жас шеңберіндегі көлемде қозғалу шектеледі, дене қалпын сақтау мүмкіндігі барынша азайтылады. Ересектердің қашықтықты жылжытуға және заттарды манипуляциялауға жүйелі қатысуы қажет.
3) Қабылдау (көру, есту, психикалық сала), талдамалық және репродуктивті (артикуляциялық, моторлы) жүйелер бұзылған. Қарым-қатынас қабілеттерін түзету мен дамытудың күрделі әдістері қажет. МБМ-ға бару немесе мамандандырылған МБМ-ға бару кезінде жеке көзқарас қажет.
1)Дағдыларды қалыптастырудың бір эпикриздік мерзімге артта қалуы, күрделі және күрделі дағдылар қалыптаспаған. Үйде күтім дайындау немесе МБМ-да арнайы жағдайлар дайындау қажет.
2) Басқа тәсілдермен жүріп-тұру мүмкінонестігі аясында жүру арқылы жас нормалары шеңберінде қашықтыққа дербес жүріп-тұру мүмкін емес. Ұсақ моториканың дағдылары күрт төмендеді. Белгілі бір дене қалпын сақтау, қозғалыстарды саралаудың шағын резерві шектеулі.
3) Коммуникативтік қабілеттерді түзету мен дамытудың неғұрлым күрделі әдістемелері (немесе өтемақы құралдары) талап етіледі. Жеке тәсіл немесе мамандандырылған МБМ жағдайында МБМ-ға бару мүмкін.
1) Қиын және күрделі дағдыларды дамыту күрт шектеледі. Жеке көзқараспен әдеттегі МБМ тобына немесе сыныпқа баруға болады.
2) Жүрудің ұзақтығы қысқарып, сапасы нашарласа, қарапайым өтемақы құралдарын пайдалану аясында еңсерілетін қашықтықтардың қашықтығы азаяды, бұл өз бетінше қозғалуға жалпы қабілетін сақтай отырып, неғұрлым күрделі өтемақы құралдарын қолдануды, жекелеген қозғалыс актілерін орындауда тұрақты көмек көрсетуді немесе жасына қарай көзделген қашықтықтарды еңсеруді талап етеді. Кішкентай манипуляциялық қозғалыстардың дамуы 2 эпикриздік мерзімге артта қалады.

3) Нарушения коммуникативных способностей ребенка требует применения более сложных методов коррекции и развития коммуникативных способностей (или средств компенсации - слуховой аппарат). Возможно обучение в общеобразовательной начальной школе при условии индивидуального подхода или обучение в условиях специализированных школ.
1) Уменьшение количества и снижение качества выполнения действий по самообслуживанию на фоне сохранения способности обслуживать свои основные потребности. Необходимо использование сложных средств компенсации дефекта и периодической помощи. Возможно посещение обычной средней школы.
2) Имеются ограничения в перемещении на расстояния, предусмотренные возрастными нормами на фоне использования простых средств компенсации. Необходимо применения более сложных средств компенсации двигательной недостаточности, а также периодическая помощь в преодолении расстояний. Развитие манипулятивной деятельности, дифференцирования движений, способности удержания тела в определенном положении отстает от возрастных норм.
3) Необходимо применение более сложных методов коррекции или средств компенсации (слуховой аппарат). Возможно обучение по программе общеобразовательной школы при условии индивидуального подхода к процессу обучения или обучения в условиях специализированных школ.
1) Необходима периодическая помощь при выполнении сложных видов повседневной деятельности или использования сложных технических средств компенсации дефекта. Возможно посещение средней, в том числе специальной школы.
2) Необходимы применение более сложных средств компенсации для полноценного перемещения, периодическая помощь в выполнении отдельных двигательных, манипулятивных актов. Недостаточный уровень двигательных навыков компенсируется индивидуальным подходом в процессе обучения, повседневной деятельности и социальной жизни.
3) Необходимо применение более сложных методик общения и средств компенсации (слуховой аппарат, высокая степень коррекции очков и др.), сохранена возможность поддерживать и устанавливать социальные контакты, проходить общеобразовательное и профессиональное обучение в обычных условиях.
3
Выраженное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Резкое некомпенсируемое ограничение или полное отсутствие способности ухода в полном объеме.
2) Способность к самостоятельному передвижению и поддержанию тела в фиксированном положении резко ограничена. Способность к манипулятивным действиям практический отсутствует. Необходима постоянна помощь.
3) Нарушения вербального и жестового общения не коррегируются, необходимы мероприятия по развития форм общения. Возможно посещение специализированных ДДУ.

3) Баланың коммуникативтік қабілеттерінің бұзылуы коммуникативтік қабілеттерін түзету мен дамытудың неғұрлым күрделі әдістерін (немесе өтемақы құралдарын - есту аппаратын) қолдануды талап етеді. Жеке көзқарас жағдайында жалпы білім беретін бастауыш мектепте оқуға немесе мамандандырылған мектептер жағдайында оқуға болады.
1) Өзінің негізгі қажеттіліктеріне қызмет көрсету қабілетін сақтау аясында өзіне-өзі қызмет көрсету жөніндегі іс-қимылдардың санын азайту және орындау сапасын төмендету. Күрделі ақауларды өтеу және мерзімді көмек құралдарын қолдану қажет. Кәдімгі орта мектепке баруға болады.
2) Қарапайым өтемақы құралдарын пайдалану аясында жас нормаларында көзделген қашықтыққа жылжуда шектеулер бар. Қозғалыс жеткіліксіздігінің орнын толтырудың неғұрлым күрделі құралдарын, сондай-ақ қашықтықты еңсеруде мерзімді көмекті қолдану қажет. Манипуляциялық белсенділіктің дамуы, қозғалыстарды саралау, денені белгілі бір қалыпта ұстау қабілеті жас нормаларынан артта қалады.
3) Түзетудің неғұрлым күрделі әдістерін немесе өтемақы құралдарын (есту аппаратын) қолдану қажет. Мамандандырылған мектептер жағдайында оқыту немесе оқыту процесіне жеке көзқарас жағдайында жалпы білім беретін мектептің бағдарламасы бойынша оқуға болады.
1) Күнделікті қызметтің күрделі түрлерін орындау немесе ақауды өтеудің күрделі техникалық құралдарын пайдалану кезінде мерзімді көмек қажет. Орта мектепке, оның ішінде арнайы мектепке баруға болады.
2) Толыққанды орын ауыстыру үшін неғұрлым күрделі өтемақы құралдарын қолдану, жекелеген қозғалыс, манипуляциялық актілерді орындауда кезеңдік көмек қажет. Қозғалыс дағдыларының жеткіліксіздігі оқу процесінде, күнделікті іс-әрекетте және әлеуметтік өмірде жеке көзқараспен өтеледі.
3) Қарым-қатынастың неғұрлым күрделі әдістемелерін және өтемақы құралдарын (есту аппараты, көзілдірікті түзетудің жоғары дәрежесі және т.б.) қолдану қажет, әлеуметтік байланыстарды қолдау және орнату, қарапайым жағдайларда жалпы білім беру және кәсіптік оқытудан өту мүмкіндігі сақталған.
3
Тіршілік әрекетінің айқын көрінетін жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелуі
1) Күрт өтелмейтін шектеу немесе толық көлемде күтім дайындау қабілетінің болмауы.
2) Өздігінен қозғалу және денені тұрақты күйде ұстау қабілеті күрт шектеледі. Манипуляциялық іс-әрекетке қабілеттілік практикалық жоқ. Тұрақты көмек қажет.
3) Ауызша және ишаралық қарым-қатынастың бұзылуы түзетілмейді, қарым-қатынас нысандарын дамыту жөніндегі іс-шаралар қажет. Мамандандырылған МБМ -ға баруға болады.

1) Присутствуют отдельные элементы навыков, необходима постоянная помощь.
2) Невозможно перемещение любым способом на расстояния, предусмотренные возрастом; практически отсутствует способность к дифференцированию манипулятивных движений и поддержанию фиксированного положения тела. Необходим постоянный уход.
3) Нарушения общения не коррегируются, требуется использование специальных методик (жестовая речь). Возможно посещение специализированных ДДУ.
1) Значительные ограничения в выполнении элементарных навыков, полное отсутствие усложненных и сложных. Необходим постоянный присмотр и помощь со стороны.
2) Нарушено перемещение посредством ходьбы, не компенсируемое вспомогательными средствами. Ограничена способность к поддержанию положения тела, что требует дополнительных способов фиксации, методов коррекции. Резко снижено качество и уменьшено количество дифференцированных движений. Необходима систематическая помощь при передвижении.
3) Некоррегируемые нарушения общения, ограничивающие общее развитие ребенка и требующие применения специальных методик (жестовая речь, методики обучения слепых). Возможно посещение специализированных ДДУ и школ.
1) Ограничения в выполнении элементарных навыков, в том числе на фоне использования сложных средств компенсации. Требуется: регулярная помощь в осуществлении повседневных потребностей, уход и обучение на дому или в специализированных школах-интернатах.
2) Ограничение способности к самостоятельному передвижению не компенсируется, требуется систематическая помощь или используются средства передвижения. Необходимо создание особых условий в процессе обучения и повседневной деятельности.
3) Нарушения общения некоррегируемые, требующие использования специальных методик (жестовая речь, методики обучения слепых) и обучения в специально созданных условиях.
1) Отставание развития навыков более чем на два возрастных периода. Требуется систематическая помощь. Возможно посещение детских учреждений специализированного типа или обучение на дому.
2) Нарушения способности к самостоятельному передвижению, поддержанию фиксированного положения тела, манипулятивной деятельности не компенсируются, что требует систематической помощи, а также создания особых условий в процессе обучения, повседневной деятельности, социальной жизни.
3) Некоррегируемые нарушения общения, требующие использования специальных методик жестовая речь, методики обучения слепых). Рекомендуется обучение в специально созданных условиях.
4
Грубое нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности

1) Дағдылардың жеке элементтері бар, үнемі көмек қажет.
2) Кез-келген тәсілмен жасына байланысты қашықтыққа жылжу мүмкін емес; манипуляциялық қозғалыстарды саралау және дененің тұрақты күйін сақтау мүмкіндігі іс жүзінде жоқ. Тұрақты күтім қажет.
3) Қарым-қатынастың бұзылуы түзетілмейді, арнайы әдістерді қолдану қажет (жестау сөзі). Мамандандырылған МБМ -ға баруға болады.
1) Қарапайым дағдыларды орындаудағы елеулі шектеулер, күрделі және күрделі дағдылардың толық болмауы. Сырттан үнемі бақылау және көмек қажет.
2) Жүру арқылы қозғалу бұзылған, көмекші құралдармен өтелмеген. Дене қалпын сақтау мүмкіндігі шектеулі, бұл қосымша бекіту әдістерін, түзету әдістерін қажет етеді. Сапа күрт төмендейді және сараланған қозғалыстар саны азаяды. Қозғалыс кезінде жүйелі көмек қажет.
3) Баланың жалпы дамуын шектейтін және арнайы әдістерді (жестау сөзі, зағиптарды оқыту әдістемесі) қолдануды талап ететін қарым-қатынастың түзетілмейтін бұзылыстары. Мамандандырылған МБМ мен мектептерге баруға болады.
1) Қарапайым дағдыларды орындаудағы, оның ішінде өтемақының күрделі құралдарын пайдалану аясындағы шектеулер. Талап етіледі: күнделікті қажеттіліктерді жүзеге асыруда тұрақты көмек, үйде немесе мамандандырылған мектеп-интернаттарда күтім дайындау және оқыту.
2) Өз бетінше жүріп-тұру қабілетінің шектелуі өтелмейді, жүйелі көмек қажет немесе жүріп-тұру құралдары пайдаланылады. Оқу процесінде және күнделікті іс-әрекетте ерекше жағдайлар дайындау қажет.
3) Арнайы әдістемелерді (жестау тілі, зағиптарды оқыту әдістемесі) және арнайы жасалған жағдайларда оқытуды талап ететін түзетілмейтін қарым-қатынастың бұзылуы.
1) Дағдыларды дамытудың екі жас кезеңінен артық артта қалуы. Жүйелі көмек қажет. Мамандандырылған типтегі балалар мекемелеріне баруға немесе үйде оқуға болады.
2) Өз бетінше қозғалу, дененің тұрақты жағдайын сақтау, манипуляциялық қызмет қабілетінің бұзылуы өтелмейді, бұл жүйелі көмекті, сондай-ақ оқу процесінде, күнделікті іс-әрекетте, әлеуметтік өмірде ерекше жағдайлар дайындау ды талап етеді.
3) Арнайы әдістерді қолдануды талап ететін қарым-қатынастың түзетілмейтін бұзылуы жестау, зағиптарды оқыту әдістемесі). Арнайы жасалған жағдайларда оқыту ұсынылады.
4
Тіршілік әрекетінің өрескел жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелуі

1) Полное отсутствие способности самообслуживания, требуется уход в полном объеме.
2) Полностью отсутствует возможность перемещения, необходим постоянный уход в полном объеме на фоне необходимости использования дополнительных средств компенсации.
3) Тяжелые сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации (полное отсутствие речевых навыков, слепоглухонемота, психические нарушения и т.д.), не поддающиеся коррекции при невозможности использования специальных методик.
1) Полное отсутствие навыков самообслуживания, требуется уход в полном объеме
2) Полностью отсутствует возможность перемещения. Требуется постоянная помощь.
3) Тяжелые, сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации (полное отсутствие речевых навыков, слепоглухонемота, психические нарушения и т.д.), оказывающие значительное влияние на дальнейшее развитие ребенка, не поддающиеся коррекции.
1) Резкое ограничение или полное отсутствие навыков самообслуживания, уход в полном объеме.
2) Резко ограничена или полностью отсутствует способность к перемещению в пространстве, поддержанию положения тела и манипулятивной деятельности.
3) Тяжелые, сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации (полное отсутствие речевых навыков, слепоглухонемота, психические нарушения и т.д.), оказывающие значительное влияние на дальнейшее развитие ребенка, не поддающиеся коррекции.
1) Резкое ограничение или отсутствие навыков самообслуживания. Необходим постоянный уход на дому или в специальных учреждениях.
2) Резкое снижение или полное отсутствие способности к передвижению, поддержанию определенного положения тела, манипулятивной деятельности, что требует постоянного ухода в полном объеме.
3) Тяжелые, сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации, оказывающие значительное влияние на дальнейшее развитие ребенка, не поддающиеся коррекции.
1) Резкое снижение или полное отсутствие навыков самообслуживания, необходим постоянный уход. Невозможность посещения организованных детских коллективов (при сохранности адекватной способности к обучению на дому).
2) Резкое снижение или полное отсутствие способности к передвижению, поддержанию определенного положения тела, манипулятивной деятельности, что требует постоянного ухода в полном объеме.
3) Тяжелые, сочетанные не поддающиеся коррекции нарушения восприятия, анализ и воспроизведения информации при невозможности использования специальных методик.
5
Нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности крайней степени тяжести

1) Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің толық болмауы, толық көлемде күтім қажет.
2) Орын ауыстыру мүмкіндігі мүлдем жоқ, қосымша өтемақы құралдарын пайдалану қажеттілігі аясында толық көлемде тұрақты күтім қажет.
3) Арнайы әдістерді қолдану мүмкін болмаған кезде түзетуге келмейтін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және жаңғыртудың (сөйлеу дағдыларының толық болмауы, соқыр саңырау мылқау, психикалық бұзылулар және т. б.) ауыр аралас бұзылулары.
1) өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының толық болмауы, толық көлемде күтім қажет
2) Қозғалу мүмкіндігі мүлдем жоқ. Тұрақты көмек қажет.
3) Түзетуге келмейтін баланың одан әрі дамуына елеулі әсер ететін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және жаңғыртудың (сөйлеу дағдыларының толық болмауы, соқыр саңырау мылқау, психикалық бұзылулар және т. б.) ауыр, аралас бұзылулары.
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының күрт шектелуі немесе толық болмауы, толық көлемде күтім дайындау .
2) Кеңістікте қозғалу, дене қалпын сақтау және манипуляциялық белсенділік қабілеті күрт шектелген немесе мүлдем жоқ.
3) Түзетуге келмейтін баланың одан әрі дамуына елеулі әсер ететін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және жаңғыртудың (сөйлеу дағдыларының толық болмауы, соқыр саңырау мылқау, психикалық бұзылулар және т. б.) ауыр, аралас бұзылулары.
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының күрт шектелуі немесе болмауы. Үйде немесе арнайы мекемелерде тұрақты күтім қажет.
2) Қозғалу қабілетінің күрт төмендеуі немесе толық болмауы, дененің белгілі бір жағдайын сақтау, манипуляциялық белсенділік, бұл толық көлемде үнемі күтімді қажет етеді.
3) Түзетуге келмейтін баланың одан әрі дамуына елеулі әсер ететін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және жаңғыртудың ауыр, аралас бұзылуы.
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының күрт төмендеуі немесе толық болмауы, үнемі күтім қажет. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарына барудың мүмкін .стігі (үйде оқытуға барабар қабілеті сақталған жағдайда).
2) Қозғалу қабілетінің күрт төмендеуі немесе толық болмауы, дененің белгілі бір жағдайын сақтау, манипуляциялық белсенділік, бұл толық көлемде үнемі күтімді қажет етеді.
3) Арнайы әдістемелерді пайдалану мүмкін болмаған кезде ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және жаңғыртудың түзетуге келмейтін ауыр, біріктірілген бұзылулары.
5
Тіршілік әрекетінің аса ауыр дәрежедегі жұмыс істеуінің бұзылуы және шектелуі