О внесении изменений в совместные постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан"
Совместные постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 83 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 886. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2024 года № 35559
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ и Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Внести в совместные постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33512) следующие изменения:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Приостановить с 1 января 2025 года до 1 января 2026 года действие:
1) пункта 4 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"4. Датой экспорта или импорта товаров, работ, услуг является:
1) при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза – дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающая помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта, указанная в информации о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) при перемещении товаров внутри таможенной территории Евразийского экономического союза:
для импорта – дата принятия на учет товара, указанная в заявлении о ввозе товаров;
для экспорта – дата счета-фактуры, указанная в заявлении о ввозе товаров;
3) в случаях, не указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта:
дата, указанная в уведомлении о временном ввозе (вывозе) товаров, или дата принятия на учет давальческого сырья;
дата, указанная в отчете об исполнении обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки;
дата выпуска товаров в декларации на товары иностранного государства, подписания (принятия) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ, оказание услуг, в том числе без фактического перемещения через таможенную границу Евразийского экономического союза или перемещения с территории (на территорию) Республики Казахстан на территорию (с территории) другого государства-члена Евразийского экономического союза;
дата выставления счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы, оказанные услуги или дата выписки электронного счета-фактуры за фактически выполненные работы, оказанные услуги;
дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями валютного договора по экспорту или импорту, не предусматривающего подписание (принятие) документов, подтверждающих выполнение работ, оказание услуг и выставление счета-фактуры, инвойса за фактически выполненные работы, оказанные услуги.";

"Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысы мен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 83 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 886 бірлескен қаулысы мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 желтоқсанда № 35559 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен қаулы мен бұйрық 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) Қағидалардың 4-тармағы тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақтың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"4. Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер экспортының немесе импортының күні:
1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы өткізген кезде – тауарларға арналған декларацияда көрсетілген, тауардың экспорт немесе импорт ретінде сыртқы сауданың кедендік статистикасында есепке алынатын кеден рәсімі болып орналастырылғанын растайтын, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратта Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі көрсетілген тауарларды шығару күні;
2) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағының ішінде өткізген кезде:
импорт үшін – тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген тауарды есепке қабылдаған күн;
экспорт үшін – шот-фактураның тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген күні;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайларда:
тауарларды уақытша әкелу (әкету) туралы хабарламада көрсетілген күн немесе алыс-беріс шикізатын есепке алу күні;
қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттеменің орындалуы туралы есепте көрсетілген күн;
шет мемлекеттің тауарларына арналған декларацияда тауарлардың шығарылғанын, тауарлардың берілуін, жұмыстардың орындалуын, қызметтердің көрсетілуін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы нақты өткізбестен немесе Қазақстан Республикасының аумағынан (аумағына) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына (аумағынан) өткізбестен жасалғанын растайтын құжаттарға қол қойылған (қабылданған) күн;
нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін шот-фактураның, инвойстың берілген күні немесе нақты орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін электрондық шот-фактураны жазып берген күн;
жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің көрсетілгенін растайтын құжаттарға қол қоюды (қабылдауды) және нақты орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін шот-фактура, инвойс беруді көздемейтін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындаудың басталған күні болып табылады.";

2) подпункта 2) пункта 5 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, помещенных под одну из таможенных процедур, учитываемых в таможенной статистике внешней торговли Республики Казахстан в качестве экспорта или импорта, указанных в информации о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам.";
3) части второй пункта 24 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Национальный Банк в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения указанного в части первой настоящего пункта Правил запроса направляет новому банку учетной регистрации информацию, имеющуюся в Национальном Банке:
1) о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам;
3) по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам.";
4) пунктов 37, 38 и 39 Правил, установив, что в период приостановления данные пункты действуют в следующей редакции:
"37. Орган государственных доходов в срок до 5 (пятого) числа месяца, следующего за от четным, направляет в Национальный Банк информацию о движении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 16 к Правилам ежемесячно в разрезе учетного номера валютного договора по экспорту или импорту.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта Правил информации направляет ее уполномоченным банкам, являющимися банками учетной регистрации, и территориальным филиалам Национального Банка, являющимися банками учетной регистрации.
38. Уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, на основании копии заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученной от экспортера или импортера, направляет Национальному Банку посредством информационной системы электронный запрос на получение информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – электронный запрос) по форме согласно приложению 17 к Правилам.
Национальный Банк посредством информационной системы перенаправляет органу государственных доходов полученный от уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации, или территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, электронный запрос, за исключением сведений по учетному номеру валютного договора.

2) Қағидалардың 5-тармағының 2) тармақшасы тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақшаның қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының сыртқы саудасының кедендік статистикасында есепке алынатын кеден рәсімдерінің бірі болып орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратта Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі көрсетілген тауарлар болып табылады.";
3) Қағидалардың 24-тармағының екінші бөлігі тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Ұлттық Банк Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген сұратуды алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жаңа есептік тіркеу банкіне Ұлттық Банкте бар мынадай:
1) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы;
2) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы;
3) Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініштер бойынша ақпарат жібереді.";
4) Қағидалардың 37, 38 және 39-тармақтары тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақтардың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"37. Мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банкке экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі бөлінісінде Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күніне дейінгі мерзімде ай сайын жібереді.
Ұлттық Банк Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты мемлекеттік кірістер органынан алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны есептік тіркеу банктері болып табылатын уәкілетті банктерге және есептік тіркеу банктері болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарына жібереді.
38. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы экспорттаушыдан немесе импорттаушыдан алынған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің көшірмесі негізінде Ұлттық Банкке Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұратуды (бұдан әрі – электрондық сұрату) ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ұлттық Банк валюталық шарттың есептік нөмірі бойынша мәліметтерді қоспағанда, ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік кірістер органына есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктен немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалынан алынған электрондық сұратуды қайта жібереді.

Орган государственных доходов в течение 1 (одного) рабочего дня после получения электронного запроса представляет Национальному Банку посредством информационной системы информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам.
Национальный Банк посредством информационной системы передает уполномоченному банку, являющемуся банком учетной регистрации, или территориальному филиалу Национального Банка, являющемуся банком учетной регистрации, инициировавшему электронный запрос, полученную от органа государственных доходов информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам в день получения такой информации.
Орган государственных доходов посредством информационной системы направляет информацию об изменении сведений по ранее направленной органом государственных доходов информации по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 19 к Правилам, информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 18 к Правилам, по которому произведены изменения и дополнения:
при отзыве в связи с заменой на новое, при представлении с отражением разницы между измененной и предыдущей стоимостью в случае увеличения цены импортированных товаров – в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения информации о приеме заявления о ввозе товаров налоговыми органами Евразийского экономического союза;
при отзыве в связи с удалением – в течение 1 (одного) рабочего дня после дня изменения статуса заявления о ввозе товаров.
Национальный Банк перенаправляет уполномоченному банку, являющемуся банком учетной регистрации, или территориальному филиалу Национального Банка, являющемуся банком учетной регистрации, информацию об изменениях и (или) дополнениях по заявлениям о ввозе товаров в течение 1 (одного) рабочего дня после ее получения от органа государственных доходов.
39. Уполномоченное должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов при оформлении декларации на товары по валютному договору по экспорту или импорту, по которому требуется присвоение учетного номера в соответствии с Правилами, сверяет учетный номер валютного договора по экспорту или импорту, заявленный экспортером или импортером в декларации на товары, с полученной в соответствии с пунктом 34 Правил информацией по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
При несовпадении с фактической информацией экспортер или импортер вносит соответствующие корректировки в декларацию на товары в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.";

Мемлекеттік кірістер органы электрондық сұратуды алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке ақпараттық жүйе арқылы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат береді.
Ұлттық Банк ақпараттық жүйе арқылы есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке немесе электрондық сұратуға бастамашылық жасаған есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша мемлекеттік кірістер органынан алынған ақпаратты осындай ақпаратты алған күні береді.
Мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген ақпарат бойынша мәліметтердің өзгеруі туралы ақпаратты, Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер мен толықтырулар жүргізілген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпаратты:
жаңасына ауыстыруға байланысты кері қайтарып алу кезінде импортталған тауарлардың бағасы ұлғайған жағдайда өзгертілген және алдыңғы құн арасындағы айырманы көрсете отырып ұсыну кезінде – Еуразиялық экономикалық одақтың салық органдары тауарларды әкелу туралы өтінішті қабылдау туралы ақпаратты алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
алып тастауға байланысты кері қайтарып алу кезінде – тауарларды әкелу туралы өтініштің мәртебесі өзгерген күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жібереді.
Ұлттық Банк есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты мемлекеттік кірістер органынан алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қайта жібереді.
39. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің уәкілетті лауазымды адамы Қағидаларға сәйкес есептік нөмір беру талап етілетін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тауарларға декларацияны ресімдеу кезінде экспорттаушы немесе импорттаушы тауарларға арналған декларацияда мәлімдеген экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірін Қағидалардың 34-тармағына сәйкес есепке алу нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша алынған ақпаратпен салыстырып тексереді.
Экспорттаушы немесе импорттаушы нақты ақпаратпен сәйкес келмеген жағдайда Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларға арналған декларацияға тиісті түзетулер енгізеді.";

5) части первой пункта 47 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"47. При установлении факта отсутствия и (или) наличия расхождений в сведениях из деклараций на товары, заявлений о ввозе товаров в информационных системах органа государственных доходов и Национального Банка, территориальное подразделение органа государственных доходов в течение срока, установленного в пункте 46 Правил, извещает орган государственных доходов о необходимости направления в Национальный Банк достоверных данных.";
6) пункта 51 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"51. Орган государственных доходов в срок до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию о результатах валютного контроля по форме согласно приложению 13 к Правилам ежемесячно путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.";
7) части второй пункта 53 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Орган государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет направляет в Национальный Банк соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.";
8) частей первой, второй, третьей и четвертой пункта 56 Правил, установив, что в период приостановления данные части действуют в следующей редакции:
"56. Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.

5) Қағидалардың 47-тармағының бірінші бөлігі тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"47. Мемлекеттік кірістер органы мен Ұлттық Банктің ақпараттық жүйелеріндегі тауарларға арналған декларациялардан, тауарларды әкелу туралы өтініштерден алынған мәліметтерде алшақтықтардың болмау және (немесе) болу фактісі белгіленген кезде Қағидалардың 46-тармағында белгіленген мерзім ішінде мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Ұлттық Банкке дәйекті деректерді жіберу қажеттілігі туралы мемлекеттік кірістер органын хабардар етеді.";
6) Қағидалардың 51-тармағы тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы тармақтың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"51. Мемлекеттік кірістер органы репатриациялау талабын бақылау үшін есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша валюталық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты ай сайын жібереді.";
7) Қағидалардың 53-тармағының екінші бөлігі тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Мемлекеттік кірістер органы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты жібереді.";
8) Қағидалардың 56-тармағының бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктері тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы бөліктердің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"56. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.

Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения информации банка учетной регистрации или на основании имеющейся в органе государственных доходов информации о движении денег, перемещении товаров, выполнении работ, оказании услуг снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения от Национального Банка информации о возобновлении процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.";
в Правилах осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, утвержденных указанными совместными постановлением и приказом:
подпункт 1) части второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) лицевая карточка банковского контроля – информация уполномоченного банка (его филиала) или территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) о наличии признака нарушения экспортером или импортером требования репатриации, срока обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера, срока предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда есептік тіркеу банкінің ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпаратын алған сәттен бастап немесе мемлекеттік кірістер органында бар ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпарат негізінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда Ұлттық Банктен есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдерінің қайта басталуы туралы ақпаратты алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.";
Осы бірлескен қаулымен және бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банктік бақылаудың жеке карточкасы – уәкілетті банктің (оның филиалының) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) аумақтық филиалының экспорттаушының немесе импорттаушының репатриациялау талабын, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір алуға берілген өтініш мерзімін, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерді орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлар туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды ұсыну мерзімін бұзу белгісінің болуы туралы ақпараты;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Предоставление Национальным Банком (его территориальным филиалом), органом государственных доходов (его территориальным подразделением), уполномоченным банком (его филиалом) информации, предусмотренной Правилами, осуществляется электронным способом посредством использования транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и аутентичность передаваемых данных, и (или) посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
Допускается предоставление Национальным Банком (его филиалом) информации, предусмотренной Правилами, путем выгрузки из информационной системы Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Допускается предоставление органом государственных доходов информации, предусмотренной Правилами, посредством использования информационной системы Национального Банка путем загрузки в информационную систему Национального Банка по экспортно-импортному валютному контролю с соблюдением процедур информационной безопасности.
Допускается предоставление уполномоченным банком (его филиалом) информации на бумажном носителе при невозможности предоставления информации электронным способом по техническим причинам. В таком случае ранее представленная на бумажном носителе информация подлежит направлению электронным способом в течение 3 (трех) рабочих дней с даты устранения технических причин.
Орган государственных доходов обеспечивает конфиденциальность и сохранность информации, полученной в соответствии с Правилами.";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации после завершения процедур контроля выполнения требования репатриации при наличии оснований, указанных в пункте 26 Правил.
Снятие валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации, за исключением случаев, предусмотренных настоящим пунктом, осуществляется на основании заявления экспортера или импортера, поданного им в произвольной форме. В заявлении о снятии валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 13) и 14) пункта 26 Правил, экспортер или импортер указывает дополнительно информацию о прекращении действия валютного договора по экспорту или импорту.

"6. Ұлттық Банк (оның аумақтық филиалы), мемлекеттік кірістер органы (оның аумақтық бөлімшесі), уәкілетті банк (оның филиалы) Қағидаларда көзделген ақпаратты берілетін деректердің жасырындылығын және теңтүпнұсқалығын қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдарымен ақпаратты кепілдік бере отырып жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалану арқылы және (немесе) электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдерін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық тәсілмен беруді жүзеге асырады.
Ұлттық Банк (оның филиалы) Қағидаларда көзделген ақпаратты ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесінен көшіріп алу жолымен ұсынуына жол беріледі.
Мемлекеттік кірістер органының Қағидаларда көзделген ақпаратты Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы ақпараттық қауіпсіздік рәсімдерін сақтай отырып, экспорттық-импорттық валюталық бақылау жөніндегі Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесіне жүктеу жолымен ұсынуына жол беріледі.
Техникалық себептер бойынша ақпаратты электрондық тәсілмен беру мүмкін болмаған кезде уәкілетті банктің (оның филиалының) ақпаратты қағаз тасымалдағышта беруіне жол беріледі. Мұндай жағдайда бұрын қағаз тасымалдағышта ұсынылған ақпарат техникалық себептер жойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық тәсілмен жіберілуге тиіс.
Мемлекеттік кірістер органы Қағидаларға сәйкес алынған ақпараттың жасырындылығы мен сақталуын қамтамасыз етеді.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген негіздер болған кезде репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері аяқталғаннан кейін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алып тастайды.
Осы тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу экспортердің немесе импортердің еркін нысанда берген өтініші негізінде жүзеге асырылады. Қағидалардың 26-тармағының 2), 3), 13) және 14) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу туралы өтініште экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың қолданылуын тоқтату туралы қосымша ақпаратты көрсетеді.

Снятие валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации по основаниям, предусмотренным подпунктами 5), 6), 7), 8), 15), 16), 17), 18), 19), 21) и 22) пункта 26 Правил, по основанию, предусмотренному подпунктом 20) пункта 26 Правил, в отношении валютного договора по экспорту или импорту, по которому отсутствует исполнение обязательств по истечении 1 (одного) календарного года после дня присвоения учетного номера, а также в случае, предусмотренном пунктом 27 Правил, осуществляется без соответствующего заявления экспортера или импортера.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня поступления заявления экспортера или импортера с документами, подтверждающими основания для снятия.
Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации в течение 3 (трех) рабочих дней после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации уведомляет об этом экспортера или импортера в произвольной форме, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 22 и 31 Правил.
Досье по валютному договору по экспорту или импорту, снятому с учетной регистрации, хранится в уполномоченном банке (его филиале), являющимся банком учетной регистрации или территориальном филиале Национального Банка, являющимся банком учетной регистрации в течение 5 (пяти) лет после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации.
26. Основаниями для снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации являются:
1) исполнение обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту в полном объеме, прекращение обязательств в случаях предоставления отступного, зачета, совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, издания акта государственного органа, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по валютному договору по экспорту или импорту и подтверждающих документов, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 23) настоящего пункта Правил;
2) возврат нерезиденту ранее полученных от него товаров, электронных денег, возврат нерезиденту переданных им ранее частично исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, возврат нерезиденту имущества, переданного им ранее для аренды, либо возврат нерезидентом импортеру неиспользованного авансового платежа, полученного в оплату валютного договора по импорту в связи с неисполнением нерезидентом обязательств;

Қағидалардың 26-тармағының 5), 6), 7), 8), 15), 16), 17), 18), 19), 21) және 22) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша, есептік нөмір берілген күннен кейін күнтізбелік 1 (бір) жыл өткен соң міндеттемелері орындалмаған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа қатысты Қағидалардың 26-тармағының 20) тармақшасында көзделген негіз бойынша, сондай-ақ Қағидалардың 27-тармағында көзделген жағдайда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу экспорттаушының немесе импорттаушының тиісті өтінішін алмастан жүзеге асырылады.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы экспорттаушының немесе импорттаушының есептік тіркеуден алу негіздерін растайтын құжаттармен бірге өтініші келіп түскен күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алуды жүзеге асырады.
Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидалардың 22 және 31-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы экспорттаушыға немесе импорттаушыға еркін нысанда хабарлайды.
Есептік тіркеуден алынған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша досье есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкте (оның филиалында) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалында экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін 5 (бес) жыл ішінде сақталады.
26. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден шығару үшін мыналар:
1) Қағидалардың осы тармағының 23) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін толық көлемде орындауы, бас тартылған, мақұлданған, борышкер мен кредитор бір тұлға болған, мемлекеттік органның актісін орындау, шығару мүмкін болмаған жағдайларда, экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптар міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттар болған кезде міндеттемелердің тоқтатылуы;
2) бейрезидентке бұрын алынған тауарларды, электрондық ақшаны қайтару, бейрезидентке зияткерлік меншік объектілеріне бұрын берілген ішінара айрықша құқықтарды қайтару, бейрезидентке бұрын жалға алу үшін берген мүлкін қайтару не бейрезиденттің міндеттемелерін орындамауына байланысты бейрезиденттің импорт жөніндегі валюталық шартты төлеуге алған пайдаланылмаған аванстық төлемді импорттаушыға қайтаруы;

3) возврат экспортеру ранее отгруженных товаров, электронных денег, возврат экспортеру переданных им ранее частично исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, возврат экспортеру имущества, переданного им ранее для аренды, в случае неисполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров, работ, услуг, либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату валютного договора по экспорту, в случае неисполнения обязательств экспортером по поставке товаров, по выполнению работ, оказанию услуг;
4) представление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5) подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, осуществляющего личное индивидуальное предпринимательство, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6) отсутствие исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту в течение 1 (одного) календарного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо экспортера или импортера, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте;
7) наличие судебного решения, либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8) ликвидация экспортера или импортера и отсутствие правопреемника;
9) полное исполнение требования репатриации в случаях, указанных в пункте 3 статьи 9 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 21) настоящего пункта Правил;
10) поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11) лишение уполномоченного банка лицензии на проведение всех банковских операций;
12) учет уполномоченным банком (его филиалом) предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по валютному договору по импорту, при исполнении обязательств сторонами по валютному договору по импорту в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте;
13) перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по валютному договору по экспорту или импорту другому резиденту на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, с учетом пункта 64 Правил;

3) бейрезидент тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда бұрын жөнелтілген тауарларды, электрондық ақшаны экспорттаушыға қайтаруы, экспорттаушыға зияткерлік меншік объектілеріне бұрын берілген ішінара айрықша құқықтарды қайтаруы, экспорттаушыға бұрын жалға беру үшін берілген мүлікті қайтаруы не экспорттаушы тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда экспорттаушы экспорт жөніндегі валюталық шартты төлеуге алған валютаны бейрезидентке қайтаруы;
4) экспорттаушы немесе импорттаушы бейрезидент алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған бейрезидент тарапынан шағым-талаптың жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5) дара кәсіпкерлікті жеке жүзеге асыратын экспорттаушының немесе импорттаушының Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге қоныс аударуы туралы уәкілетті органының растауы;
6) тараптардың міндеттемелерді балама орындауы немесе бейрезиденттің не экспорттаушының немесе импорттаушының 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан аспайтын баламадағы берешек қалдығының болуы шартымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күннен бастап күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың болмауы;
7) бейрезидентті тарату немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шет мемлекеттің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8) экспорттаушыны немесе импорттаушыны тарату және құқықтық мирасқордың болмауы;
9) Қағидалардың осы тармағының 21) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 9-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайларда репатриациялау талаптарының толық орындалуы;
10) ақшалай талапты басқаға бере отырып (факторинг) қаржыландыруға арналған шарт шеңберінде экспорттаушының немесе импорттаушының банктік шотына ақшаның түсуі;
11) уәкілетті банкті барлық банктік операцияларды жүргізуге лицензиядан айыру;
12) уәкілетті банктің (оның филиалының) тараптар импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді толық көлемде орындаған не бейрезиденттің 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан аспайтын баламадағы берешегінің қалдығы болған кезде импорттаушы импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есеп айырысу үшін шығарған бейрезидент ұсынған вексельді есепке алуы;
13) Қағидалардың 64-тармағын ескере отырып, бейрезиденттің келісімін растайтын құжаттар негізінде экспорттаушының немесе импорттаушының басқа резидентке экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезидент алдындағы өз борышын аударуы;

14) уступка экспортером или импортером другому резиденту права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов с учетом пункта 64 Правил;
15) наличие документа государственного органа или иного уполномоченного органа о смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
16) истечение 3 (трех) лет после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет;
17) изменение экспортером или импортером банка учетной регистрации по валютному договору по экспорту или импорту, с учетом пунктов 21 – 24 Правил;
18) принудительная ликвидация уполномоченного банка;
19) наличие решения судебного органа или иного государственного органа, арбитража о взыскании с нерезидента и (или) погашении нерезидентом суммы задолженности по валютному договору по экспорту или импорту, с учетом срока, указанного в пункте 65 Правил;
20) отсутствие исполнения обязательств по валютному договору по экспорту или импорту;
21) прекращение обязательств нерезидента по договору заменой первоначального обязательства, существовавшего между ним и экспортером или импортером, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающим иной предмет или способ исполнения;
22) прекращение деловых отношений в соответствии с Законом о ПОДФТ;
23) наличие остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по валютному договору по экспорту или импорту и подтверждающих документов (при наличии).";
часть первую пункта 33 изложить в следующей редакции:
"33. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам в течение 3 (трех) рабочих дней после дня присвоения учетного номера, снятия с учетной регистрации, получения запроса уполномоченного банка (его филиала), являющегося новым банком учетной регистрации, о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.";
часть вторую пункта 40 изложить в следующей редакции:

14) Қағидалардың 64-тармағын ескере отырып растайтын құжаттар болған кезде экспорттаушының немесе импорттаушының бейрезидентке талап ету құқығын басқа резидентке беруі;
15) дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспорттаушының немесе импорттаушының қайтыс болғандығы, қайтыс болған деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылуы туралы мемлекеттік орган немесе өзге уәкілетті орган құжатының болуы;
16) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке алуға жатқызған күннен бастап 3 (үш) жыл өтуі;
17) экспорттаушының немесе импорттаушының Қағидалардың 2124-тармақтарын ескере отырып, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептік тіркеу банкін өзгертуі;
18) уәкілетті банкті мәжбүрлеп тарату;
19) Қағидалардың 65-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, сот органының немесе өзге де мемлекеттік органның, төреліктің бейрезиденттен экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша берешек сомасын өндіріп алуы және (немесе) оның өтеуі туралы шешімінің болуы;
20) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы;
21) бейрезидент пен экспорттаушы немесе импорттаушы арасындағы бастапқы міндеттемені осы тұлғалар арасындағы өзге нысандағы немесе өзге орындау тәсілін көздейтін басқа міндеттемеге ауыстыра отырып бейрезиденттің шарт бойынша міндеттемелерін тоқтату;
22) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес іскерлік қатынастарды тоқтату;
23) экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін тоқтату туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттары (болған жағдайда) болған кезде бейрезиденттің не резиденттің 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан аспайтын баламадағы берешегі қалдығының болуы негіз болып табылады.";
33-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты есептік нөмір берілген, есептік тіркеуден шығарылған, жаңа есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдерінің қайта басталғаны жөнінде ақпарат беру туралы сұратуын алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке жібереді.";
40-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Если по таким валютным договорам по экспорту или импорту общая сумма денег, полученных экспортером или отправленных импортером, в отчетном месяце превысила 100 000 (сто тысяч) долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк до 15 (пятнадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, направляет в Национальный Банк информацию об осуществленных платежах и (или) переводах денег по экспорту или импорту на сумму, превышающую 100 000 (сто тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте по форме согласно приложению 10 к Правилам, которая передается в орган государственных доходов в целях контроля выполнения требования репатриации.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Национальный Банк в срок до последнего числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, полученную по форме согласно приложению 7 к Правилам от уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации, или территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации, информацию, указанную в подпункте 1) части второй пункта 41 Правил, направляет ее в орган государственных доходов по форме согласно приложению 7 к Правилам.";
часть вторую пункта 43 изложить в следующей редакции:
"При поступлении денег по такому договору в другой уполномоченный банк (его филиал), последний зачисляет деньги на банковский счет своего клиента-резидента с переводом поступивших денег не позднее следующего рабочего дня в уполномоченный банк (его филиал), указанный в части первой настоящего пункта Правил, на основании соответствующего указания экспортера или импортера (платежного документа). Экспортер или импортер прилагает к указанию на перевод денег копию листа валютного договора по экспорту или импорту с отметкой о присвоении учетного номера либо копию извещения в произвольной форме о присвоении валютному договору учетного номера.";
часть первую пункта 45 изложить в следующей редакции:
"45. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в срок до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем (месяц истечения срока репатриации), направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля по форме согласно приложению 12 к Правилам в следующих случаях:
1) срок репатриации истек, а сумма неисполненных нерезидентом обязательств по валютному договору по экспорту или импорту перед экспортером или импортером превысила 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте;

"Егер экспорт немесе импорт жөніндегі осындай валюталық шарттар бойынша экспорттаушы алған немесе импорттаушы жіберген ақшаның жалпы сомасы есепті айда 100 000 (бір жүз) мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, уәкілетті банк Ұлттық Банкке есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін (қоса алғанда) репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсатында мемлекеттік кірістер органына берілетін, Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 100 000 (бір жүз) мың Америка Құрама Штаттарының доллары баламасынан асатын сомаға экспорт немесе импорт бойынша жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты жібереді.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Ұлттық Банк есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктен немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалынан Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған, Қағидалардың 41-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген ақпаратты есепті кезеңнен кейінгі айдың соңғы күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органына жібереді.";
43-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осындай шарт бойынша басқа уәкілетті банкке (оның филиалына) ақша түскен кезде соңғысы өзінің резидент клиентінің банктік шотына Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті банкке (оның филиалына) экспорттаушының немесе импорттаушының тиісті нұсқауы (төлем құжаты) негізінде түскен ақшаны келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аудара отырып есепке алады. Экспорттаушы немесе импорттаушы ақша аударуға арналған нұсқауға есептік нөмір беру туралы белгі қойылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт парағының көшірмесін не валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы еркін нысандағы хабарламаның көшірмесін қоса береді.
45-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есепті айдан кейінгі айдың 15 күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде (репатриациялау мерзімі өткен ай) Ұлттық Банкке Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын мынадай жағдайларда:
1) репатриациялау мерзімі аяқталса, ал экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезидент орындамаған міндеттемелер сомасы 50 000 (елу мың) АҚШ доллары баламасынан асқан жағдайда;

2) экспортер или импортер нарушил срок обращения за присвоением учетного номера валютному договору по экспорту или импорту;
3) экспортер или импортер нарушил предусмотренный пунктом 17 Правил срок предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту.";
часть первую пункта 48 изложить в следующей редакции:
"48. Территориальное подразделение органа государственных доходов после проведения сверки и установления факта наличия признаков нарушений валютного законодательства Республики Казахстан, допущенных экспортером или импортером, по которым предусмотрена ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней после дня получения от Национального Банка лицевой карточки банковского контроля и (или) информации по подпунктам 3) и 4) пункта 52 Правил направляет экспортеру или импортеру запрос о представлении:
1) письменных пояснений о причинах необеспечения выполнения требования репатриации, несвоевременного обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера, несвоевременного предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту;
2) документов, подтверждающих исполнение обязательств нерезидентом по валютному договору по экспорту или импорту.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Территориальное подразделение органа государственных доходов относит валютный договор по экспорту или импорту на отдельный учет в следующие сроки:
1) по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 52 Правил, – в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения решения суда, вынесенного в отношении экспортера или импортера в рамках производства по делу об административном правонарушении за невыполнение требования репатриации, или обнаружения отсутствия экспортера или импортера по месту его постоянного проживания или нахождения;
2) по основанию, предусмотренному подпунктом 3) пункта 52 Правил, – течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения информации о снятии валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации по основанию, предусмотренному подпунктом 22) пункта 26 Правил;

2) экспорттаушы немесе импорттаушы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасау мерзімін бұзған жағдайда;
3) экспорттаушы немесе импорттаушы Қағидалардың 17-тармағында көзделген тараптардың экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімін бұзған жағдайда жібереді.";
48-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Ұлттық Банктен банктік бақылаудың жеке карточкасын және (немесе) Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшалары бойынша ақпаратты алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілігі көзделген экспорттаушы немесе импорттаушы жол берген Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзу белгілерінің бар-жоғына салыстырып тексеру жүргізгеннен және оны анықтағаннан кейін экспорттаушыға немесе импорттаушыға мыналарды:
1) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын қамтамасыз етпеу, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беруге уақтылы өтініш жасамау, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерді орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындауын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды уақтылы ұсынбау себептері туралы жазбаша түсініктемелер;
2) бейрезиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындағанын растайтын құжаттарды ұсыну туралы сұрату жібереді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты мынадай мерзімдерде:
1) Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша – репатриациялау талабын орындамағаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу шеңберінде экспорттаушыға немесе импорттаушыға қатысты шығарылған сот шешімін алған немесе тұрақты орналасқан жері бойынша экспорттаушының немесе импорттаушының жоқ екені анықталған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
2) Қағидалардың 52-тармағының 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша – Қағидалардың 26-тармағының 22) тармақшасында көзделген негіз бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу туралы ақпаратты алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде;

3) по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 52 Правил, – в течение срока, предусмотренного в части четвертой пункта 71 Правил.
Орган государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет направляет в Национальный Банк соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта Правил информации по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1) и 2) пункта 52 Правил, направляет в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.";
пункты 55, 56 и 57 изложить в следующей редакции:
"55. Основаниями для завершения процедур, связанных с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете, являются:
1) истечение 3 (трех) лет после дня отнесения валютного договора по экспорту или импорту на отдельный учет;
2) возобновление движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 52 Правил;
3) исполнение обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту в полном объеме или наличие остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего 50 000 (пятидесяти тысяч) долларов США в эквиваленте по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 4) пункта 52 Правил, в течение нахождения его на отдельном учете;
4) переход экспортера или импортера в новый банк учетной регистрации по валютным договорам по экспорту или импорту, отнесенным на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 4) пункта 52 Правил.
Территориальное подразделение органа государственных доходов при наличии основания, предусмотренного подпунктом 2) пункта 55 Правил, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и передает его на валютный контроль в порядке, предусмотренном пунктом 56 Правил, в уполномоченный банк (его филиал), который ранее осуществлял учетную регистрацию этого договора или территориальный филиал Национального Банка, который ранее осуществлял учетную регистрацию этого договора.

3) Қағидалардың 52-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша – Қағидалардың 71-тармағының төртінші бөлігінде көзделген мерзім ішінде жеке есепке жатқызады.
Мемлекеттік кірістер органы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке жатқызған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты жібереді.
Ұлттық Банк Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты мемлекеттік кірістер органынан алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты жібереді.
55, 56 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтауға арналған негіздер мыналар:
1) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт жеке есепке жатқызылған күннен бастап 3 (үш) жыл өткеннен кейін;
2) Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жекелеген есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын, тауарларды өткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді қайта бастау;
3) тараптардың экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындауы немесе Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезиденттің не резиденттің 50 000 (елу мың) АҚШ доллары баламасынан аспайтын берешегі қалдығының болуы;
4) экспорттаушының немесе импорттаушының Қағидалардың 52-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша жаңа есептік тіркеу банкіне ауысуы болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіздер болған кезде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен алып тастайды және Қағидалардың 56-тармағында көзделген тәртіппен оны бұрын осы шартты есептік тіркеуді жүзеге асырған уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе бұрын осы шартты есептік тіркеуді жүзеге асырған Ұлттық Банктің аумақтық филиалына валюталық бақылауға береді.

Территориальное подразделение органа государственных доходов при наличии основания, предусмотренного подпунктом 4) пункта 55 Правил, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и передает его на валютный контроль в новый банк учетной регистрации в порядке, предусмотренном пунктом 56 Правил.
56. Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения информации банка учетной регистрации или на основании имеющейся в органе государственных доходов информации о движении денег, перемещении товаров, выполнении работ, оказании услуг снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 55 Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней завершает процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 55 Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня получения от Национального Банка информации о возобновлении процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером, снимает валютный договор по экспорту или импорту с отдельного учета и направляет в Национальный Банк информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения от органа государственных доходов указанной в части первой настоящего пункта информации по валютным договорам, отнесенным на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) или 2) пункта 52 Правил, в части второй и четвертой настоящего пункта информации, направляет ее уполномоченному банку (его филиалу), являющемуся банком учетной регистрации или территориальному филиалу Национального Банка, являющемуся банком учетной регистрации.

Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіздер болған кезде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен алып тастайды және Қағидалардың 56-тармағында көзделген тәртіппен оны жаңа есептік тіркеу банкіне валюталық бақылауға береді.
56. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы есептік тіркеу банкінің ақпаратын алған сәттен бастап немесе мемлекеттік кірістер органында бар ақшаның қозғалысы, тауарлардың өткізілуі, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпарат негізінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда 15 (он бес) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімдерді аяқтайды және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі Қағидалардың 55-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда Ұлттық Банктен есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдерінің қайта басталуы туралы ақпаратты алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есептен шығарады және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке жібереді.
Ұлттық Банк мемлекеттік кірістер органынан осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты, осы тармақтың екінші және төртінші бөліктерінде көрсетілген ақпаратты алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жібереді.

Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения от Национального Банка информации, указанной в части пятой настоящего пункта, по валютным договорам, отнесенным на отдельный учет по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) или 2) пункта 52 Правил, снимает валютный договор по экспорту или импорту с учетной регистрации на основании подпункта 16) пункта 26 Правил и в течение 3 (трех) рабочих дней после дня снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации направляет информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 5 к Правилам.
57. Уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации или территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в случае возобновления движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет, по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 52 Правил, направляет в Национальный Банк соответствующую информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам, в порядке и сроки, предусмотренном пунктом 35 Правил, (за исключением информации о движении товаров, выполнении работ, оказания услуг, направляемых органом государственных доходов в порядке, предусмотренном Правилами).
Национальный Банк в течение 1 (одного) рабочего дня после дня получения указанной в части первой настоящего пункта информации направляет в орган государственных доходов информацию по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Банк, обслуживающий счет частного судебного исполнителя, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня осуществления перевода денег на основании исполнительных документов по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером на основании письменного согласия частного судебного исполнителя, содержащего информацию о банке учетной регистрации экспортера или импортера, направляет в уполномоченный банк (его филиал), являющийся банком учетной регистрации, информацию об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером по форме согласно приложению 7 к Правилам.";

Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы осы тармақтың бесінші бөлігінде көрсетілген, Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты Ұлттық Банктен алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қағидалардың 26-тармағы 16) тармақшасының негізінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алады және экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт есептік тіркеуден алынған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты жібереді.
57. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк (оның филиалы) немесе есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жеке есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысы, тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету қайта басталған жағдайда Ұлттық Банкке Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша тиісті ақпаратты Қағидалардың 35-тармағында көзделген тәртіппен және мерзімдерде жібереді (Қағидаларда көзделген тәртіппен мемлекеттік кірістер органы жіберетін тауарлардың қозғалысы, жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі туралы ақпаратты қоспағанда).
Ұлттық Банк осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты алған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпаратты мемлекеттік кірістер органына жібереді.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Жеке сот орындаушысының шотына қызмет көрсететін банк есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша атқарушылық құжаттар негізінде ақша аударымы жүзеге асырылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорттаушының немесе импорттаушының есептік тіркеу банкі туралы ақпарат қамтылған жеке сот орындаушысының жазбаша келісімі негізінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкке (оның филиалына) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалғаны туралы ақпаратты жібереді.";

приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящим совместным постановлению и приказу;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящим совместным постановлению и приказу.
2. Департаменту платежного баланса Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящих совместных постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящих совместных постановления и приказа на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после их официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящих совместных постановления и приказа представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящих совместных постановления и приказа возложить на курирующих заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан и Вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящие совместные постановление и приказ подлежат официальному опубликованию и вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ М. Такиев
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
__________ Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНЫ
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместным постановлению
и приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2024 года № 886
и Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 83
Приложение 5
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: XMCO_2
Периодичность: ежедневно
Отчетный период: за "____" ___________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в течение 3 (трех) рабочих дней:

5-қосымша осы бірлескен қаулы мен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы бірлескен қаулы мен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем балансы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулы мен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулы мен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен қаулы мен бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау жəне
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 886 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 83 бірлескен қаулы
мен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге
асыру қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: XMCO_2
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезеңі: 20 ___ жылғы "____" ___________ үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
3 (үш) жұмыс күні ішінде:

1) после дня присвоения учетного номера, снятия с учетной регистрации, получения запроса уполномоченного банка (его филиала), являющегося новым банком учетной регистрации о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, возобновления движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет, возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером;
2) после дня принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка,
являющегося банком
учетной регистрации,
территориального филиала
Национального Банка,
являющегося банком
учетной регистрации
_________________________
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту
Код вида валютного договора по экспорту или импорту
Информация по экспортеру или импортеру
Номер
Дата
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
Признак экспортера или импортера
Код области
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Информация по валютному договору по экспорту или импорту
Признак экспорта или импорта
Номер
Дата
Сумма в тысячах единиц
Валюта
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Информация по нерезиденту
Срок репатриации
Снятие валютного договора с учетной регистрации
Отнесение валютного договора на отдельный учет
Уведомление о завершении процедуры, связанные с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
Код страны
Дата
Основание
Дата
Основание
14
15
16
17
18
19
20
21
Наименование _____________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Информация по валютному
договору по экспорту или
импорту с учетным номером"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером
(индекс – XMCO_2, периодичность – ежедневно)

1) есептік нөмір берген, есептік тіркеуден шығарған, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат беру туралы есептік тіркеудің жаңа банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) сұратуын алған, жекелеген есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын жаңғыртқан, тауарларды өткізген, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері қайта басталған күннен кейін;
2) есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенін растайтын құжаттарды қабылдаған күннен кейін.
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Есептік тіркеу банкі болып
табылатын уәкілетті банктің,
есептік тіркеу банкі болып
табылатын
Ұлттық Банктің аумақтық
филиалының
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
____________________________
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт түрінің коды
Экспорттаушы немесе импорттаушы жөніндегі ақпарат
Нөмірі
Күні
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
БСН
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
Облыс коды
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат
Экспорт немесе импорт белгісі
Нөмірі
Күні
Сомасы мың бірлікпен
Валютасы
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Бейрезидент жөніндегі ақпарат
Репатриациялау мерзімі
Валюта
лық шартты есептік тіркеуден алу
Валюталық шартты жеке есепке жатқызу
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімнің аяқталғаны туралы хабарлама
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Елдің коды
Күні
Негіздеме
Күні
Негіздеме
14
15
16
17
18
19
20
21
Атауы _________________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушысы _________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
_______________________________________ _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Есептік нөмірі бар экспорт
немесе импорт жөніндегі
валюталық шарт
бойынша ақпарат"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат (индексі – XMCO_2, кезеңділігі – күн сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, территориальным филиалом Национального Банка, являющимся банком учетной регистрации, используются имеющиеся данные по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером.
4. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма не представляется.
5. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
6. Форма представляется в соответствии с подпунктом 3) пункта 22, пунктами 33, 34, 55, 56 и 60 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и направляется по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером при наличии случаев:
1) присвоения учетного номера, снятия с учетной регистрации, получения запроса уполномоченного банка (его филиала), являющегося новым банком учетной регистрации о представлении информации об исполнении обязательств по валютному договору по экспорту или импорту, возобновления движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, отнесенному на отдельный учет, возобновления процедур контроля выполнения требования репатриации по валютному договору по экспорту или импорту с учетным номером;
2) принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в валютный договор по экспорту или импорту с учетным номером.
7. В графе 1 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
8. В графе 2 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
9. В графе 3 указывается:
"1" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"2" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено выполнение работ, оказание услуг;
"3" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого предусмотрено как перемещение товаров через границу Республики Казахстан, так и выполнение работ, оказание услуг;
"4" – валютный договор по экспорту и (или) импорту, условиями которого не предусмотрено перемещение товаров через границу Республики Казахстан;
"5" – валютный договор, предусматривающий приобретение или погашение электронных денег.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Нысанды толтырған кезде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
4. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
5. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. Нысан Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 22-тармағының 3) тармақшасына, 33, 34, 55, 56 және 60-тармақтарына сәйкес ұсынылады және мына жағдайлар болған кезде есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша жіберіледі:
1) есептік нөмір берген, есептік тіркеуден шығарған, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат беру туралы есептік тіркеудің жаңа банкі болып табылатын уәкілетті банктің (оның филиалының) сұратуын алған, жекелеген есепке жатқызылған экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақша қозғалысын жаңғыртқан, тауарларды өткізген, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен, есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері қайта басталған;
2) есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенін растайтын құжаттарды қабылдаған.
7. 1-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
8. 2-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірін беру күні көрсетіледі.
9. 3-бағанда мыналар көрсетіледі:
"1" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"2" – талаптарында жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"3" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу, сондай-ақ жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету көзделген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"4" – талаптарында тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу көзделмеген экспорт және (немесе) импорт жөніндегі валюталық шарт;
"5" – электрондық ақшаны сатып алуды немесе өтеуді көздейтін валюталық шарт.

10. В графе 4 указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) экспортера или импортера.
11. В графе 5 указывается БИН экспортера или импортера.
12. В графе 6 указывается ИИН экспортера или импортера.
13. В графе 7 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), и признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
14. В графе 8 указываются первые две цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2021 "Классификатор административно-территориальных объектов".
15. В графе 9 указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.
16. В графе 10 указывается номер (при наличии) валютного договора по экспорту или импорту.
17. В графе 11 указывается дата валютного договора по экспорту или импорту.
18. В графе 12 указывается сумма валютного договора по экспорту или импорту в тысячах единиц валюты договора.
19. В графе 13 указывается буквенное обозначение валюты согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
20. В графе 14 указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) иностранного покупателя или поставщика.
21. В графе 15 указывается двухбуквенный код страны иностранного покупателя или поставщика согласно национальному классификатору НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
22. В графе 16 указывается срок репатриации.
23. В графе 17 указывается дата снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации.
24. В графе 18 указывается цифровой код, соответствующего основанию снятия валютного договора по экспорту или импорту с учетной регистрации согласно пункту 26 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.
25. В графе 19 указывается дата отнесения валютного договора по экспорту или импорту с учетным номером на отдельный учет в соответствии с пунктом 53 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.
26. В графе 20 указывается цифровой код, соответствующего основанию отнесения валютного договора по экспорту или импорту с учетным номером на отдельный учет согласно пункту 52 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан:
"1" – наличие решения суда, вынесенного в отношении экспортера или импортера в рамках производства по делу об административном правонарушении за невыполнение требования репатриации и отсутствии при этом движения денег, перемещения товаров, выполнения работ, оказания услуг по валютному договору по экспорту или импорту, подлежащих дальнейшему контролю репатриации;
"2" – отсутствие экспортера или импортера по месту его постоянного проживания или нахождения;
"3" – наличие решения о прекращении с экспортером или импортером деловых отношений, принятого уполномоченным банком (его филиалом), выступавшим банком учетной регистрации;
"4" – наличие решения суда, вступившего в законную силу о принудительной ликвидации уполномоченного банка, являвшегося банком учетной регистрации.

10. 4-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
11. 5-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының БСН көрсетіледі.
12. 6-бағанда экспорттаушы немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі.
13. 7-бағанда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі және егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
14. 8-бағанда ҚР ҰС 11-2021 "Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес экспорттаушы немесе импорттаушының заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы екі цифрі көрсетіледі.
15. 9-бағанда мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.
16. 10-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі.
17. 11-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың күні көрсетіледі.
18. 12-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
19. 13-бағанда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
20. 14-бағанда шетелдік сатып алушының немесе жеткізушінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
21. 15-бағанда ҚР ҰС ISO 3166-1 "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ұлттық сыныптауышына сәйкес шетелдік сатып алушы немесе жеткізуші елінің екі әріптік коды көрсетіледі.
22. 16-бағанда репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
23. 17-бағанда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік тіркеуден алынған күні көрсетіледі.
24. 18-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 26-тармағына сәйкес экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты есептік тіркеуден алу негізіне сәйкес келетін цифрлық код көрсетіледі.
25. 19-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 53-тармағына сәйкес есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке жатқызу күні көрсетіледі.
26. 20-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 52-тармағына сәйкес есептік нөмірі бар экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартты жеке есепке жатқызу негізіне сәйкес келетін цифрлық код көрсетіледі:
"1" – экспорттаушыға немесе импорттаушыға қатысты репатриациялау талабын орындамағаны және бұл ретте репатриацияның одан әрі бақылауына жататын экспорт немесе импорт жөніндегі валюта шарты бойынша ақша қозғалысының, тауарларды өткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтер көрсетудің болмағаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу шеңберінде шығарылған сот шешімінің болуы;
"2" – экспорттаушының немесе импорттаушының оның тұрақты тұратын немесе тұрған жері бойынша болмауы;
"3" – есептік тіркеу банкі болған уәкілетті банк (оның филиалы) қабылдаған экспорттаушымен немесе импорттаушымен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы шешімнің болуы;
"4" – есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банкті мәжбүрлеп тарату туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы.

27. В графе 21 указывается дата завершения процедуры, связанной с нахождением валютного договора по экспорту или импорту на отдельном учете согласно пункту 56 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.
28. Графы 2, 11 и 17 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
29. Строки "Наименование", "Адрес", "Телефон", "Адрес электронной почты", "Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности" и "Исполнитель" заполняются в случае представления Формы на бумажном носителе.
Приложение 2
к совместным постановлению
и приказу Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2024 года № 886
и Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 83
Приложение 12
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Лицевая карточка банковского контроля № ______ /______/______
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: XMCO_8
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за ________ месяц _____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк, являющийся банком учетной регистрации, территориальный филиал Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в срок до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем (месяц истечения срока репатриации)
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес-идентификационный
номер (далее – БИН)
уполномоченного банка,
являющегося банком учетной
регистрации, территориального
филиала Национального Банка,
являющегося банком
учетной регистрации
___________________________
Наименование информации по лицевой карточке банковского контроля
Код строки
Информация по лицевой карточке банковского контроля
1.
Основание направления лицевой карточки банковского контроля:
10
2.
Информация по экспортеру или импортеру:
20
3.
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
21
4.
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
22
5.
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
23
6.
Признак экспортера или импортера
24
7.
Адрес
25
8.
Код области
26
9.
Реквизиты учетного номера валютного договора по экспорту или импорту:
30
10.
Номер
31
11.
Дата
32
12.
БИН уполномоченного банка:
40
13.
Информация по валютному договору по экспорту или импорту:
50
14.
Признак экспорта или импорта
51
15.
Номер
52
16.
Дата
53
17.
Сумма в тысячах единиц
54
18.
Валюта валютного договора по экспорту или импорту
55
19.
Информация по нерезиденту:
60
20.
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
61
21.
Страна
62
22.
Срок репатриации:
70
23.
Информация о сумме неисполненных обязательств нерезидента по валютному договору по экспорту или импорту в сроки репатриации перед экспортером или импортером:
80
24.
В валюте валютного договора по экспорту или импорту
81
25.
В долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США)
82
26.
Примечание:
90
Наименование _____________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Лицевая карточка банковского контроля".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Лицевая карточка
банковского контроля"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Лицевая карточка банковского контроля
(индекс – XMCO_8, периодичность – ежемесячно)

27. 22-бағанда Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларының 56-тармағына сәйкес экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың жеке есепте болуына байланысты рәсімнің аяқталу күні көрсетіледі.
28. 2, 11 және 17-бағандар сегіз цифрды мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
29. "Атауы", "Мекенжайы", "Телефоны", "Электрондық пошта мекенжайы", "Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам" және "Орындаушысы" деген жолдар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 886 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 83 бірлескен қаулы
мен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылды
Банктік бақылаудың жеке карточкасы № ______ /______/______
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: XMCO_8
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: _____ жылғы ________ ай үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, Ұлттық Банктің есептік тіркеу банкі болып табылатын аумақтық филиалы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейінгі мерзімде (репатриациялау мерзімі өткен ай)
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Есептік тіркеу банкі болып
табылатын уәкілетті банктің,
есептік тіркеу банкі болып
табылатын
Ұлттық Банктің аумақтық
филиалының бизнес-
сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
____________________________
Банктік бақылаудың жеке карточкасы бойынша ақпараттың атауы
Жолдың коды
Банктік бақылаудың жеке карточкасы бойынша ақпарат
1.
Банктік бақылаудың жеке карточкасын жіберуге негіз:
10
2.
Экспорттаушы немесе импорттаушы бойынша ақпарат:
20
3.
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
21
4.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
22
5.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)
23
6.
Экспорттаушы немесе импорттаушы белгісі
24
7.
Мекенжайы
25
8.
Облыс коды
26
9.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірінің деректемелері:
30
10.
Нөмірі
31
11.
Күні
32
12.
Уәкілетті банктің БСН:
40
13.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша ақпарат:
50
14.
Экспорттың немесе импорттың белгісі
51
15.
Нөмірі
52
16.
Күні
53
17.
Сомасы мың бірлікпен
54
18.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың валютасы
55
19.
Бейрезидент бойынша ақпарат:
60
20.
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
61
21.
Елі
62
22.
Репатриациялау мерзімі:
70
23.
Бейрезиденттің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы репатриациялау мерзімдерінде орындамаған міндеттемелерінің сомасы туралы ақпарат:
80
24.
Экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт валютасымен
81
25.
Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларымен
82
26.
Ескертпе:
90
Атауы _____________________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________________
Орындаушысы _________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
____________________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банктік бақылаудың жеке карточкасы" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктік бақылаудың
жеке карточкасы"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Банктік бақылаудың жеке карточкасы (индексі – XMCO_8, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Лицевая карточка банковского контроля" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, территориальным филиалом Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, в срок до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем (месяц истечения срока репатриации).
4. При заполнении Формы уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, территориальным филиалом Национального Банка, являющийся банком учетной регистрации, используется имеющаяся информация о наличии:
1) неисполненных нерезидентом обязательствах по валютному договору по экспорту или импорту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте;
2) нарушения экспортером или импортером срока обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера;
3) нарушения экспортером или импортером предусмотренного пунктом 17 Правил срока предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту.
5. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма не представляется.
6. Корректировки (изменения, дополнения) данных вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Заполнение Формы
7. Номер лицевой карточки банковского контроля состоит из двух частей, разделенных наклонной чертой:
1) в первой части указывается БИН уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации;
2) во второй части указывается уникальный для уполномоченного банка (с учетом его филиалов) номер лицевой карточки банковского контроля.
8. В строке с кодом 10 указывается:
"1" – неисполнение нерезидентом обязательств по валютному договору по экспорту или импорту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте;
"2" – нарушение экспортером или импортером срока обращения за присвоением валютному договору по экспорту или импорту учетного номера.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банктік бақылаудың жеке карточкасы" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейінгі мерзімде (репатриациялау мерзімі өткен ай) жібереді.
4. Есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Нысанды толтырған кезде қолда бар ақпаратты пайдаланады:
1) есепті айдың (репатриациялау мерзімі біткен айдың) соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімінде экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша бейрезидент орындамаған міндеттемелер;
2) экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін өтініш мерзімін бұзуы;
"3" – Қағидалардың 17-тармағында көзделген экспорттаушы немесе импорттаушы тараптардың экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімінің бұзуы.
5. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
6. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру
7. Банктік бақылаудың жеке карточкасының нөмірі көлбеу сызықпен бөлінген екі бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлігінде есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің БСН көрсетіледі;
2) екінші бөлікте уәкілетті банк үшін (оның филиалдарын ескере отырып) банктік бақылаудың жеке карточкасының бірегей нөмірі көрсетіледі.
8. 10-коды бар жолда мыналар көрсетіледі:
"1" – бейрезиденттің есепті айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімінде экспорттаушы немесе импорттаушы алдындағы экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындамауы;
"2" – экспорттаушының немесе импорттаушының экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін өтініш мерзімін бұзуы;

"3" – нарушения экспортером или импортером предусмотренного пунктом 17 Правил срока предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по валютному договору по экспорту или импорту.
9. Строка с кодом 22 указывается БИН экспортера или импортера.
10. Строка с кодом 23 указывается ИИН экспортера или импортера.
11. В строке с кодом 24 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (его филиалом), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. В строке с кодом 26 указываются первые две цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2021 "Классификатор административно-территориальных объектов".
13. В строке с кодом 31 указывается учетный номер валютного договора по экспорту или импорту.
14. В сроке 32 указывается дата присвоения учетного номера валютному договору по экспорту или импорту.
15. В строке с кодом 40 указывается БИН уполномоченного банка, являющегося банком учетной регистрации, территориального филиала Национального Банка, являющегося банком учетной регистрации.
16. В строке с кодом 51 указываются следующие признаки:
"1" – если валютный договор по экспорту;
"2" – если валютный договор по импорту.
17. В строке с кодом 52 указывается номер (при наличии) валютного договора по экспорту или импорту.
18. В строке с кодом 53 указывается дата валютного договора по экспорту или импорту.
19. В строке с кодом 55 указывается буквенное обозначение валюты согласно национальному классификатору НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
20. Строка с кодом 62 заполняется с использованием национального классификатора НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
21. В строке с кодом 70 указывается срок репатриации.
22. Строки 81 и 82 заполняются в тысячах единиц валюты.
23. В строке с кодом 90 уполномоченным банком, территориальным филиалом Национального Банка указывается любая иная дополнительная информация.
24. Если лицевая карточка банковского контроля направлялась в Национальный Банк в предыдущие отчетные периоды, и в отчетном периоде также имеется основание для ее направления, уполномоченный банк или территориальный филиал Национального Банка направляет лицевую карточку банковского контроля с указанием номера, под которым лицевая карточка банковского контроля направлялась в первый раз без заполнения строк с кодами 20-70, кроме случаев, когда информация в указанных строках была изменена.

"3" – Қағидалардың 17-тармағында көзделген экспорттаушы немесе импорттаушы тараптардың экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімінің бұзуы.
9. 22-коды бар жолда экспорттаушының немесе импорттаушының БСН көрсетіледі.
10. 23-коды бар жолда экспорттаушының немесе импорттаушының ЖСН көрсетіледі.
11. 24-коды бар жолда егер экспорттаушы немесе импорттаушы заңды тұлға (оның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспорттаушы немесе импорттаушы дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 26-коды бар жолда ҚР ҰС 11-2021 "Әкімшілік-аумақтық объектілерінің сыныптауышы" Қазақстан Республикасы ұлттық сыныптауышына сәйкес экспорттаушының немесе импорттаушының заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы екі цифрі көрсетіледі.
13. 31-коды бар жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың есептік нөмірі көрсетіледі.
14. 32-жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілген күн көрсетіледі.
15. 40-коды бар жолда есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банктің, есептік тіркеу банкі болып табылатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалының БСН көрсетіледі.
16. 51-коды бар жолда мына белгілер көрсетіледі:
"1" – егер экспорт жөніндегі валюталық шарт болса;
"2" – егер импорт жөніндегі валюталық шарт болса.
17. 52-коды бар жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың нөмірі (бар болса) көрсетіледі.
18. 53-коды бар жолда экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттың күні көрсетіледі.
19. 55-коды бар жолда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
20. 62-коды бар жол ҚР ҰС ISO 3166-1 "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлік. Елдердің коды" ұлттық сыныптауышын пайдалана отырып толтырылады.
21. 70-коды бар жолда репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
22. 81 және 82-жолдар валютаның мың бірлігімен толтырылады.
23. 90-коды бар жолда уәкілетті банк, Ұлттық Банктің аумақтық филиалы кез келген өзге қосымша ақпаратты көрсетеді.
24. Банктік бақылаудың жеке карточкасы алдыңғы есепті кезеңдерде Ұлттық Банкке жіберілген болса және есепті кезеңде оны жіберу үшін негіз бар болса, уәкілетті банк немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалы алғашқы рет банктік бақылаудың жеке карточкасы жіберілген нөмірді көрсете отырып, 20-70 кодтары бар жолдардағы ақпарат өзгерген жағдайларды қоспағанда, осы жолдарды толтырмай, банктік бақылаудың жеке карточкасын жібереді.

25. Строки с кодами 32, 53 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
26. Строки "Наименование", "Адрес", "Телефон", "Адрес электронной почты", "Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности" и "Исполнитель" заполняются в случае представления Формы на бумажном носителе.

25. 32, 53-кодтары бар жолдар сегіз цифрді мына тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
26. "Атауы", "Мекенжайы", "Телефоны", "Электрондық пошта мекенжайы", "Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам" және "Орындаушысы" деген жолдар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.