Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в Махамбетском районе
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 4 мая 2024 года № 117. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Атырауской области 13 мая 2024 года № 5190-06
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33763), Махамбетской районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи в Махамбетском районе, согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Махамбетского районного маслихата, согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата К. Мажиев
Приложение 1
к решению Махамбетского
районного маслихата от 4
мая 2024 года № 117
Размер и порядок оказания жилищной помощи в Махамбетском районе
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) проживающим в Махамбетском районе, постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченной семьи (гражданина), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Махамбетский районный отдел занятости и социальных программ" (далее – уполномоченный орган).

Махамбет ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2024 жылғы 4 мамырдағы № 117 шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 13 мамырда № 5190-06 болып тіркелді
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 97-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабына және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) сәйкес, Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Махамбет ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі айқындалсын.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес, Махамбет аудандық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы К. Мажиев
Махамбет аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
4 мамырдағы № 117 шешіміне
1-қосымша
Махамбет ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Махамбет ауданында тұратын, жалғыз тұрғынжай ретінде Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасының (азаматтың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың жиыны ретінде айқындалады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Махамбет аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырылады.

3. Совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33763) (далее-Правила).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде и предельно допустимым уровнем расходов малообеспеченных семей (граждан) на эти цели, в размере 3 (трех) процентов.
При назначении жилищной помощи принимается норма площади в размере не менее 15 (пятнадцати) квадратных метров и не более 18 (восемнадцати) квадратных метров полезной площади на одного человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии.
5. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально-защищаемым гражданам осуществляется в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33200).
6. Для назначения жилищной помощи малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решения либо административном акте) обращается в Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее–Государственная корпорация) или веб-портал "электронного правительства" с предоставлением документов согласно Правилам.
Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации либо через веб-портал "электронного правительства" составляет 8 (восемь) рабочих дней.

3. Аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысын Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағида) айқындалатын тәртіппен тұрғын үй көмегін алуға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсан үшін уәкілетті орган есептейді.
4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақынының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй корынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу сомасы мен аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының 3 (үш) пайыз мөлшерінде шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде бір адамға пайдалы алаңның 15 (он бес) шаршы метрден кем емес және 18 (он сегіз) шаршы метрден артық емес, бірақ бір бөлмелі пәтерден немесе жатақханадағы бөлмеден кем емес аудан нормасы қабылданады.
5. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 295/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде болып тіркелген № 33200) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Аз қамтылған отбасы (азамат) (немесе оның сенімхатқа, заңдарға, сот шешіміне не әкімшілік құжатқа негізделген өкілі) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін Қағидаларға сәйкес құжаттарды ұсына отырып "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкімет" веб-порталына жүгінеді.
Құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау немесе көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мерзімі Мемлекеттік корпорациядан немесе "электрондық үкімет" веб-порталынан құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күнін құрайды.

7. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств малообеспеченным семьям (гражданам).
8. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на соответствующий финансовый год.
9. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи ежемесячно до 10 числа месяца, следующего за месяцем назначения.
10. Необоснованно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателям в добровольном порядке, а в случае отказа в установленном законодательном порядке.
Приложение 2
к решению Махамбетского
районного маслихата от 4
мая 2024 года № 117
Перечень утративших силу некоторых решений Махамбетского районного маслихата
1. Решение Махамбетского районного маслихата от 24 декабря 2015 года № 349 "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в Махамбетском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3433);
2. Решение Махамбетского районного маслихата от 26 апреля 2016 года № 21 "О внесении изменений в решение районного маслихата от 24 декабря 2015 года № 349 "Об утверждении правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Махамбетском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3505);
3. Решение Махамбетского районного маслихата от 24 мая 2023 года № 342 "О внесении изменения и дополнений в решение Махамбетского районного маслихата от 24 декабря 2015 года № 349 "Об утверждении правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Махамбетском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4411);
4. Решение Махамбетского районного маслихата от 28 февраля 2020 года № 420 "О внесении изменений в решение Махамбетского районного маслихата от 24 декабря 2015 года № 349 "Об утверждении правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Махамбетском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4608);
5. Решение Махамбетского районного маслихата от 2 февраля 2023 года № 106 "О внесении изменений в решение Махамбетского районного маслихата от 24 декабря 2015 года № 349 "Об утверждении правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Махамбетском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26788);

7. Тұрғын үй көмегі көрсетілген аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға және шығыстар сметасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау тиісті қаржы жылына арналған аудан бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
9. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктер арқылы есептелген сомаларды тағайындалған айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін ай сайын тұрғын үй көмегін алушылардың жеке шоттарына аудару жолымен жүзеге асырады.
10. Негізсіз алынған тұрғын үй көмегінің сомалары алушымен ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда заңнамамен белгіленген тәртіпте қайтарылуға жатады.
Махамбет аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
4 мамырдағы № 117 шешіміне
2-қосымша
Махамбет аудандық мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Махамбет ауданы мәслихатының 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 349 "Махамбет ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3433 болып тіркелді) шешімі;
2. Махамбет ауданы мәслихатының "Аудандық мәслихаттың 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 349 "Махамбет ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2016 жылғы 26 сәуірдегі № 21 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3505 болып тіркелді) шешімі;
3. Махамбет ауданы мәслихатының "Махамбет ауданы мәслихатының 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 349 "Махамбет ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 24 мамырдағы № 342 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4411 болып тіркелді) шешімі;
4. Махамбет ауданы мәслихатының "Махамбет аудандық мәслихатының 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 349 "Махамбет ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 28 ақпандағы № 420 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4608 болып тіркелді) шешімі;
5. Махамбет ауданы мәслихатының "Махамбет ауданы мәслихатының "Махамбет ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің қағидасын бекіту туралы" 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 349 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2022 жылғы 2 ақпандағы № 106 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26788 болып тіркелді) шешімі;

6. Решение Махамбетского районного маслихата от 16 января 2023 года №200 "О внесении изменения в решение Махамбетского районного маслихата от 24 декабря 2015 года № 349 "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в Махамбетском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4974);
7. Решение Махамбетского районного маслихата от 14 сентября 2023 года №64 "О внесении изменений и дополнения в решение Махамбетского районного маслихата от 24 декабря 2015 года № 349 "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в Махамбетском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5083-06).

6. Махамбет ауданы мәслихатының "Махамбет ауданы мәслихатының "Махамбет ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 349 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2023 жылғы 16 қаңтардағы № 200 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4974 болып тіркелді) шешімі;
7. Махамбет ауданы мәслихатының "Махамбет аудандық мәслихатының 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 349 "Махамбет ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру туралы" 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 64 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5083-06 болып тіркелді) шешімі.