О внесении изменений в приказ руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года № 42 "Об утверждении Методики расчета гендерных статистических индикаторов"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 28 января 2025 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2025 года № 35687
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года №42 "Об утверждении Методики расчета гендерных статистических индикаторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31420) следующие изменения:
в Методике расчета гендерных статистических индикаторов, утвержденной указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"Индикатор "Гендерный разрыв в средней заработной плате женщин относительно мужчин" предназначен для отображения расхождения между заработком женщин и мужчин в отдельно взятом периоде времени (год). Определяется отношением среднемесячной заработной платы женщин к среднемесячной заработной плате мужчин. Измеряется в процентах и рассчитывается по следующей формуле:
s = (sm-sw)/sm x 100,
где s – гендерный разрыв в средней заработной плате женщин относительно мужчин;
sw – среднемесячная заработная плата женщин;
sm – среднемесячная заработная плата мужчин.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"Индикатор "Доля женщин в государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений" включает в себя четыре показателя, отражающих различные сферы принятия решений:
1) доля женщин на руководящих должностях (включает все сектора);
2) доля женщин на руководящих должностях в государственном секторе;
3) доля женщин на руководящих должностях в квазигосударственном секторе;
4) доля женщин на руководящих должностях в корпоративном (частном) секторе.
Показатель "Доля женщин на руководящих должностях" определяется как доля женщин в общей численности занятых на должностях в высшем и среднем звене, соответствующих Национальному классификатору Республики Казахстан 01-2017 (Классификатор занятий). Единица измерения - проценты.
Показатель "Доля женщин на руководящих должностях в государственном секторе" рассчитывается как доля женщин, занимающих должности руководителей по укрупненным группам занятий в организациях государственного сектора, к общему числу лиц, занимающих указанные должности. Единица измерения - проценты.
shw = shz/tnez x 100,
где shw - доля женщин на руководящих должностях;
shz - количество женщин, работающих на руководящих должностях;
tnez - общее количество лиц, работающих на руководящих должностях.
Для определения доли женщин в государственном секторе используется Класификатор секторов экономики (финансовые и нефинансовые корпорации).
Показатель "Доля женщин на руководящих должностях в квазигосударственном секторе" рассчитывается как доля женщин, занимающих должности руководителей по укрупненным группам занятий в предприятиях квазигосударственного сектора, к общему числу лиц, занимающих указанные должности. Единица измерения - проценты.
shw = shz/tnez x 100,
где shw - доля женщин на руководящих должностях;
shz - количество женщин, работающих на руководящих должностях;
tnez - общее количество лиц, работающих на руководящих должностях.
Для определения доли женщин в квазигосударственном секторе используется Класификатор секторов экономики (финансовые и нефинансовые корпорации).
Показатель "Доля женщин на руководящих должностях в корпоративном (частном) секторе" рассчитывается как доля женщин, занимающих должности руководителей по укрупненным группам занятий в предприятиях корпоративного (частного) сектора, к общему числу лиц, занимающих указанные должности. Единица измерения - проценты.
shw = shz/tnez x 100,
где shw - доля женщин на руководящих должностях;
shz - количество женщин, работающих на руководящих должностях;
tnez - общее количество лиц, работающих на руководящих должностях.
Для определения доли женщин в корпоративном (частном) секторе используется Класификатор секторов экономики (финансовые и нефинансовые корпорации).";
приложение к указанной Методике изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

"Гендерлік статистикалық индикаторларды есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 42 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2025 жылғы 28 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 қаңтарда № 35687 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Гендерлік статистикалық индикаторларды есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31420 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Гендерлік статистикалық индикаторларды есептеу әдістемесінде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Әйелдердің ерлерге қарағанда орташа жалақысындағы гендерлік алшақтық" индикаторы белгілі бір уақыт кезеңінде (жыл) әйелдер мен ерлер жалақысының арасындағы алшақтықты көрсетуге арналған. Ол әйелдердің орташа айлық жалақысының ерлердің орташа айлық жалақысына қатынасы арқылы анықталады. Көрсеткіш пайызбен өлшенеді және мына формула бойынша есептеледі:
s = (sm-sw)/sm x 100,
мұнда s – әйелдердің ерлерге қарағанда орташа жалақысындағы гендерлік алшақтық;
sw – әйелдердің орташа айлық жалақысы;
sm – ерлердің орташа айлық жалақысы.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторларда шешімдер қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі" индикаторы шешім қабылдаудың әр түрлі салаларын көрсететін төрт көрсеткішті қамтиды:
1) басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі (барлық секторды қамтиды);
2) мемлекеттік сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі;
3) квазимемлекеттік сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі;
4) корпоративтік (жеке) сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі.
"Басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі" көрсеткіші Қазақстан Республикасының 01-2017 Ұлттық жіктеуішіне (Қызметтер жіктеуіші) сәйкес келетін жоғары және орта деңгейдегі лауазымдарда жұмыспен қамтылғандардың жалпы санындағы әйелдердің үлесі ретінде анықталады. Өлшем бірлігі - пайыз.
"Мемлекеттік сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі" көрсеткіші басшы лауазымын атқаратындардың жалпы санына мемлекеттік сектор ұйымдарындағы ірілендірілген топтар бойынша көрсетілген лауазымдарды атқаратын әйелдердің үлесі ретінде есептеледі. Өлшем бірлігі - пайыз.
shw = shz/tnez x 100,
мұнда shw – басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі;
shz – басшылық лауазымдарда жұмыс істейтін әйелдердің саны;
tnez – басшылық лауазымдарда жұмыс істейтін адамдардың жалпы саны
Мемлекеттік сектордағы әйелдердің үлесін айқындау үшін Экономика секторларының жіктеуіші (қаржы және қаржылық емес корпорациялар) пайдаланылады.
"Квазимемлекеттік сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі" көрсеткіші квазимемлекеттік сектор кәсіпорындардағы ірілендірілген топтар бойынша басшы лауазымын атқаратындардың жалпы санына көрсетілген лауазымдарды атқаратын әйелдердің үлесі ретінде есептеледі. Өлшем бірлігі - пайыз.
shw = shz/tnez x 100,
мұнда shw – басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі;
shz – басшылық лауазымдарда жұмыс істейтін әйелдердің саны;
tnez – басшылық лауазымдарда жұмыс істейтін адамдардың жалпы саны.
Квазимемлекеттік сектордағы әйелдердің үлесін айқындау үшін Экономика секторларының жіктеуіші (қаржы және қаржылық емес корпорациялар) пайдаланады.
"Корпоративтік (жеке) сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі" көрсеткіші корпоративтік (жеке) сектор кәсіпорындардағы ірілендірілген топтар бойынша басшы лауазымдарын атқаратындардың жалпы санына көрсетілген лауазымдарды атқаратын әйелдердің үлесі ретінде есептеледі. Өлшем бірлігі - пайыз.
shw = shz/tnez x 100,
мұнда shw – басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі;
shz – басшылық лауазымдарда жұмыс істейтін әйелдердің саны;
tnez – басшылық лауазымдарда жұмыс істейтін адамдардың жалпы саны.
Корпоративтік (жеке) сектордағы әйелдердің үлесін айқындау үшін Экономика секторларының жіктеуіші (қаржы және қаржылық емес корпорациялар) пайдаланады.";
көрсетілген Әдістемеге қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Департаменту международного сотрудничества и устойчивого развития совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту международного сотрудничества и устойчивого развития Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
Приложение к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 28 января 2025 года № 4
Приложение
к Методике расчета гендерных
статистических индикаторов
Единицы измерения и источники данных
№ п/п
Наименование показателей
Единицы измерения
Источники данных

2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Халықаралық ынтымақтастық және орнықты даму департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Халықаралық ынтымақтастық және орнықты даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық бөлімшелеріне жұмыста басшылыққа алу үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2025 жылғы 28 қаңтардағы
№ 4 Бұйрыққа
қосымша
Гендерлік статистикалық
индикаторларды есептеу
әдістемесіне
қосымша
Өлшем бірліктер мен дереккөздер
р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірліктері
Дереккөздер

1. Гендерный разрыв в ожидаемой продолжительности жизни мужчин относительно женщин
1
Гендерный разрыв в ожидаемой продолжительности жизни мужчин относительно женщин
в годах
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее - Бюро), записи отделов Регистрации актов гражданского состояния, медицинские свидетельства о смерти.
2. Доля расторгнутых браков к общему количеству зарегистрированных браков
1
Доля расторгнутых браков к общему количеству зарегистрированных браков
%
Бюро, Информационная система "Статистический регистр населения".
3. Гендерный разрыв в средней заработной плате женщин относительно мужчин
1
Гендерный разрыв в средней заработной плате женщин относительно мужчин
%
Бюро, Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду", индекс 1-Т, периодичность - годовая.
4. Доля женщин относительно мужчин, владеющих материальным активом (имущество (жилье), индивидуальные предприниматели)
1
Доля женщин среди владельцев жилья (недвижимости)
%
Бюро, Информационная система "Статистический регистр жилищного фонда".
2
Доля женщин среди индивидуальных предпринимателей
%
Бюро, Информационная система "Статистический бизнес регистр".
5. Доля женщин в государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений
1
Доля женщин на руководящих должностях (включает все сектора)
%
Бюро, статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения", индекс Т-001, периодичность - годовая.
2
Доля женщин на руководящих должностях в государственном секторе
%
Бюро, статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду", индекс 1-Т, периодичность – годовая.
3
Доля женщин на руководящих должностях в квазигосударственном секторе
%
Бюро, статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду", индекс 1-Т, периодичность – годовая.
4
Доля женщин на руководящих должностях в корпоративном (частном) секторе
%
Бюро, статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду", индекс 1-Т, периодичность – годовая.

1. Ерлердің әйелдерге қарағанда күтілетін өмір сүру ұзақтығындағы гендерлік алшақтық
1
Ерлердің әйелдерге қарағанда күтілетін өмір сүру ұзақтығындағы гендерлік алшақтық
жылдармен
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі - Бюро), Азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімдерінің жазбалары, қайтыс болу туралы медициналық анықтамалар.
2. Тіркелген некелердің жалпы санына қарағанда бұзылған некелердің үлесі
1
Тіркелген некелердің жалпы санына қарағанда бұзылған некелердің үлесі
%
Бюро, "Халықтың статистикалық тіркелімі" ақпараттық жүйесі.
3. Әйелдердің ерлерге қарағанда орташа жалақысындағы гендерлік алшақтық
1
Әйелдердің ерлерге қарағанда орташа жалақысындағы гендерлік алшақтық
%
Бюро, "Еңбек бойынша есеп" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны,
индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық.
4. Материалдық активтері (мүлік (тұрғын үй), дара кәсіпкерлер) бар әйелдердің ерлерге қарағанда үлесі
1
Тұрғын үй (жылжымайтын мүлік) иелері арасындағы әйелдер үлесі
%
Бюро, "Тұрғын үй қорының статистикалық тіркелімі" ақпараттық жүйесі.
2
Дара кәсіпкерлер арасындағы әйелдер үлесі
%
Бюро, "Статистикалық бизнес тіркелімі" ақпараттық жүйесі.
5. Мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторларда шешімдер қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі
1
Басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі (барлық секторларды қамтиды)
%
Бюро, "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны, индексі Т-001, кезеңділігі жылдық.
2
Мемлекеттік сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі
%
Бюро, "Еңбек бойынша есеп"
индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
3
Квазимемлекеттік сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі
%
Бюро, "Еңбек бойынша есеп"
индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық, жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
4
Корпоративтік (жеке) сектордағы басшылық лауазымдардағы әйелдердің үлесі
%
Бюро, "Еңбек бойынша есеп"
индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық, жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны