О внесении изменения и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-70 "Об утверждении Гигиенических нормативов к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, на территориях промышленных организаций"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 февраля 2025 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2025 года № 35741
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-70 "Об утверждении Гигиенических нормативов к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, на территориях промышленных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29011) следующее изменение и дополнение:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 95 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71, ПРИКАЗЫВАЮ:";
предельно-допустимые концентрации загрязняющих веществ в атмосферном воздухе городских и сельских населенных пунктов, утвержденные приложением 1 к указанному приказу дополнить таблицей 3 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 февраля 2025 года № 10
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

"Қалалық және ауылдық елді мекендердегі, өнеркәсіптік ұйымдар аумақтарындағы атмосфералық ауаның гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-70 бұйрығына өзгеріс және толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 18 ақпандағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 20 ақпанда № 35741 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалалық және ауылдық елді мекендердегі, өнеркәсіптік ұйымдар аумақтарындағы атмосфералық ауаға гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-70 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29011 болып тіркелген) мынадай толықтыру мен өзгеріс енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі" туралы Кодексінің 95-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Қалалық және ауылдық елді мекендердің атмосфералық ауасындағы ластаушы заттардың рұқсат етілетін шекті шоғырлануы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 3-кестемен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 ақпандағы
№ 10 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Вольфрамат натрия, мышьяковистый ангидрид, парамолибдат аммония, свинца ацетат (Ккдравен 2,0)
55
Вольфрамат натрия, германия диоксид, мышьяковистый ангидрид, парамолибдат аммония, свинца ацетат (Ккд равен 2,5)
При совместном присутствии сохраняются ПДК индивидуальных веществ
56
Гексиловый, октиловый спирты
57
Серы диоксид, цинка оксид
Эффектом потенцирования обладают
58
Бутилакрилат и метилакрилат с коэффициентом 0,8
59
Фтористый водород и фторсоли с коэффициентом 0,8
Комбинированное действие многокомпонентных смесей
При совместном присутствии в атмосферном воздухе нескольких веществ, обладающих суммацией действия, сумма их концентраций не должна превышать 1 (единицы) при расчете по формуле:

Натрий вольфраматы, мышьякті ангидриді, аммоний парамолибдаты, қорғасын ацетаты (Аәк 2,0 тең)
55
Натрий вольфрамы, германий диоксиді, мышьякті ангидриді, аммоний парамолибдаты, қорғасын ацетаты (Аәк 2,5 тең)
Бірге болған кезде жекелеген заттардың шекті рұқсат етілген концентрациясы сақталады
56
Гексил, октил спирттері
57
Күкірт диоксиді, мырыш оксиді
Потенциялану әсері бар
58
Коэффициенті 0,8 болатын бутилакрилат және метилакрилат
59
Коэффиценті 0,8 болатын фторлы сутегі және фтор тұздары
Көп компонентті қоспалардың аралас әрекеті
Атмосфералық ауада әсер ету сомасы бар бірнеше заттар бірге болған кезде олардың шоғырлану сомасы формула бойынша есептеу кезінде 1 (бірліктен) аспауға тиіс:

1) С1, С2, Сn - фактические концентрации веществ в атмосферном воздухе;
2) ПДК1, ПДК2, ПДКn - предельно допустимые концентрации тех же веществ.
Не обладают эффектом суммации 2-х, 3-х и 4-х компонентные смеси, включающие диоксид азота и/или сероводород и входящие в состав многокомпонентного загрязнения атмосферного воздуха, если удельный вес концентраций одного из них, выраженный в долях соответствующих максимальных разовых ПДК составляет: в 2-х компонентной смеси более - 80 %; в 3-х компонентной смеси более - 70 %; в 4-х компонентной смеси более – 60 %.

1) С1, С2,Сn - атмосфералық ауадағы заттардың нақты қанықпасы;
2) ҚРШ1, ҚРШ2, ҚРШn - сол заттар қанықпасының рұқсат етілген шегі.
Жинақтау әсермен 2, 3 және 4 компоненттік қосындылардың қабілеттері жоқ, азот диоксиді және/немесе күкіртсутегі енгізілсе және атмосфералық ауаны көп компоненттік ластауыш құрамына енгізілсе, егерде біреулерінің концентрациясының үлес салмағы, максималдық бір реттік ШРЕШ үлесімен көрсетілгенде, 2 компоненттік қосындыда 80% астам; 3 компоненттік қосындыда -70% астам; 4 компоненттік қосындыда - 60% астамды құрайды.