О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 34 "Об утверждении Правил предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъекты квазигосударственного сектора"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 марта 2025 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2025 года № 35780
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъекты квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14764), следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора и методики расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, со статьями 5-5, 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктами 2), 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора;
2) Методику расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора.";
в Правилах предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъекты квазигосударственного сектора, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора (далее - Правила), разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, статьями 5-5 и 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктами 2), 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы №34 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 4 наурыздағы № 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 наурызда № 35780 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14764 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидаларын және квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бюджет кодексіне, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-5, 5-6 - баптарына "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2), 2-1) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидалары;
2) квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидалары";
1 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-5 және 5-6-баптарына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2), 2-1) тармақшаларына сәйкес әзірленді және ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау тәртібін айқындайды";
2 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В рамках настоящих Правил предусматривается предоставление субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Обязательные условия для заемщика:
срок кредитования по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках подраздела Программы "Повышение доступности ипотечного кредитования" – до 180 месяцев;
срок кредитования по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" в соответствии с внутренними документами Жилищный строительный сберегательный банк, обладающий статусом национального института развития (далее – Институт развития);
наличие у заемщика, обратившегося в БВУ, средств в размере не менее 30 % от стоимости приобретаемого жилья, и/или подтверждающих документов об оплате средств продавцу, и/или равноценного дополнительного залога жилой недвижимости, принадлежащего заемщику или третьим лицам;
наличие у заемщика, обратившегося в институт развития, средств на банковском счете в размере не менее 30 % от стоимости приобретаемого жилья;
целевое назначение – покупка первичного жилья;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию, при приобретении жилья в городах Астана и Алматы – до 20 млн. тенге, в других регионах до 15 млн. тенге включительно;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию при приобретении жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" составляет до 20 млн. тенге включительно;
погашение ипотечного жилищного займа осуществляется ежемесячными аннуитетными или дифференцированными платежами и иными методами погашения займа, рассчитанными в соответствии с внутренними правилами БВУ, 10 (десятого) числа каждого месяца (в случае, если дата погашения выпадает на выходной либо праздничный день погашение производится в следующий за ним рабочий день).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. В рамках задачи Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" по истечении 5 (пяти) лет, по предварительным или промежуточным жилищным займам, а также при переходе на жилищный заем субсидирование ставки вознаграждения прекращается. Институт развития предоставляет очередникам, участвующим по указанному направлению Программы, займы для выкупа индивидуального жилого дома в порядке, установленным внутренними документами института развития.";

"2. Осы Қағидалардың шеңберінде ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы өтеу үшін субсидиялар беру көзделеді.";
13 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қарыз алушы үшін міндетті шарттар:
"Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру" бағдарламаның кіші бөлімі шеңберінде тұрғын үй сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша кредит беру мерзімі – 180 айға дейін;
Ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылысы жинақ банкін (бұдан әрі – Даму институты) ішкі құжаттарына сәйкес "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" бағдарламасының кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үйді сатып алуға ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша кредит беру мерзімі;
ЕДБ-ға жүгінген қарыз алушыда сатып алынатын тұрғын үй құнының 30 %-нан кем және/немесе сатушыға қаражат төлеу туралы растайтын құжаттарының және/немесе қарыз алушыға немесе үшінші тұлғаға тиесілі тұрғын үй жылжымайтын мүлігінің тең бағалы қосымша кепілі қаражатының болуы;
Даму институтқа жүгінген қарыз алушының банк шотында сатып алынатын тұрғын үй құнының кемінде 30 % -ы мөлшерінде қаражатының болуы;
нысаналы мақсаты – бастапқы тұрғын үйді сатып алу;
Астана және Алматы қалаларында тұрғын үй сатып алу кезінде субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы– 20 млн. теңгеге дейін, ал басқа өңірлерде – 15 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" бағдарламасының кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үйді сатып алу кезінде субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы қоса алғанда 20 млн. теңгеге дейін құрайды;
ипотекалық тұрғын үй қарызын өтеу ЕДБ-нің ішкі қағидаларына сәйкес есептелген ай сайынғы аннуитеттік немесе сараланған төлемдермен және қарызды өтеудің өзге де әдістерімен әрбір айдың 10 (оныншы) күні жүзеге асырылады (егер өтеу күні демалыс не мереке күніне сәйкес келсе, өтеу одан кейінгі жұмыс күніе жүргізіледі).";
17 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" бағдарламасының міндеті шеңберінде алдын ала немесе аралық тұрғын үй қарыздары бойынша 5 (бес) жыл өткеннен кейін, сондай-ақ тұрғын үй қарызына көшкен кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылады. даму институттың бағдарламаның көрсетілген бағыты бойынша қатысатын кезекте тұрғандарға даму институттың ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жеке тұрғын үйді сатып алу үшін қарыздар береді.";

пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Перечисление средств финансовому агенту осуществляется уполномоченным органом в соответствии с индивидуальным планом финансирования на специальный счет финансового агента на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
34. Поступившие средства для выплаты субсидий на погашение части ставки вознаграждения со специального счета финансового агента перечисляются единым траншем на операторский текущий счет финансового агента, открытого в одном из БВУ.";
дополнить пунктом 60 следующего содержания:
"60. Оплата за оказанные услуги субъекту квазигосударственного сектора, осуществляется на основании заключенного договора на оказание услуг между уполномоченным органом и субъектом квазигосударственного сектора в соответствии с методикой расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора утверждаемым уполнамоченным органом в соответствии с подпунктом 3) статьи 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".";
приложения 1, 2, 3 и 4 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
дополнить методикой расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора согласно приложением 5 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев восемнадцатого, двадцатого и двадцать шестого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 24 мая 2025 года.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам"
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2025 года № 76
Приложение 1 к Правилам
субсидирования части ставки
вознаграждения по ипотечным
жилищным займам
через субъекты
квазигосударственного сектора
и методику расчета стоимости
услуг субъекта
квазигосударственного сектора
Перечень сведений для кредитного досье
1
Наименование БВУ
2
Уникальный код займа в БВУ
3
Данные заемщика (ФИО (при его наличии), № и дата документа, удостоверяющего личность, ИИН)
4
Целевое назначение
5
Договор банковского займа
6
Сумма по договору банковского займа
7
Валюта банковского займа
8
Ставка вознаграждения, субсидируемая ставка
9
Срок договора банковского займа
10
Обеспечение по займу (данные по залогу)
11
График платежей (дата пересчета, основной долг, субсидируемое и несубсидируемое вознаграждение)
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2025 года № 76
Приложение 2 к Правилам
субсидирования части ставки
вознаграждения по ипотечным
жилищным займам
через субъекты
квазигосударственного сектора
и методику расчета стоимости
услуг субъекта
квазигосударственного сектора
Реестр об исполнении заемщиками обязательств по ипотечным жилищным займам
по состоянию на " ___" ___________ 20___ года
Наименование БВУ ________________________
Уникальный код займа в БВУ
Наименование региона
Ф.И.О (при его наличии) заемщика
ИИН
Договор банковского займа
номер
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
Ставка вознаграждения, %
Договор субсидирования
субсидируемая часть
несубсидируемая часть
номер
дата
9
10
11
12
Дата погашения
Погашено по графику платежей
Погашено просроченной задолженности
по графику платежей
по факту
основной долг
не субсидируемая часть ставки вознаграждения
субсидируемая часть вознаграждения
основной долг
не субсидируемая часть ставки вознаграждения
субсидируемая часть вознаграждения
13
14
15
16
17
18
19
20
Полное/ частичное досрочное погашение
Примечание
основной долг
не субсидируемая часть ставки вознаграждения
субсидируемая часть вознаграждения
21
22
23
24
Должностное лицо ______________________________________________
Ф.И.О (при его наличии) (подпись, печать БВУ)
Ответственный работник ________________________________________
Приложение 3 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2025 года № 76
Приложение 3 к Правилам
субсидирования части ставки
вознаграждения по ипотечным
жилищным займам через
субъекты квазигосударственного
сектора и методике расчета
стоимости услуг субъекта
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сводная информация по освоению средств субсидий и расшифровка по использованию средств субсидий в разрезе регионов.

33 және 34 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қаржы агентіне қаражатты аударуды уәкілетті орган қаржы агентінің арнайы шотына қаржыландырудың жеке жоспарына сәйкес олардың арасында жасалатын қаражатты аудару шарты негізінде жүзеге асырады.
34. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге арналған субсидияларды төлеу үшін қаржы агентінің арнайы шотынан түскен қаражат ЕДБ-нің бірінде ашылған қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотына бірыңғай траншпен аударылады.";
мынадай мазмұндағы 60 тармақпен толықтырылсын:
"60. Квазимемлекеттік сектор субъектісіне көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-6-бабының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесіне сәйкес уәкілетті орган мен квазимемлекеттік сектор субъектісі арасында қызметтер көрсетуге жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4 қосымшалар 1, 2, 3 және 4 қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесімен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 24 мамырдан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он сегізінші, жиырмасыншы және жиырма алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агентігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 76 Бұйрыққа
1-қосымша
Ипотекалық тұрғын үй
қарыздары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
квазимемлекеттік сектор
субъектілері арқылы
субсидиялау қағидаларын және
квазимемлекеттік сектор
субъектісінің көрсетілетін
қызметтерінің құнын есептеу
әдістемесіне
1-қосымша
Кредиттік құжаттама үшін мәліметтер тізбесі
1
ЕДБ атауы
2
ЕДБ-дегі қарыздың бірегей коды
3
Қарыз алушының деректері (Т.А.Ә. (болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттың № және күні, жеке куәлігі, ЖСН)
4
Нысаналы мақсаты
5
Банктік қарыз шарты
6
Банктік қарыз шарты бойынша сома
7
Банктік қарыз валютасы
8
Сыйақы мөлшерлемесі, субсидияланатын мөлшерлеме
9
Банктік қарыз шартының мерзімі
10
Қарыз бойынша қамтамасыз ету (кепіл бойынша деректер)
11
Төлемдер кестесі (қайта есептеу күні, негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы)
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 76 Бұйрыққа
2-қосымша
Ипотекалық тұрғын үй
қарыздары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
квазимемлекеттік сектор
субъектілері арқылы
субсидиялау қағидаларын және
квазимемлекеттік сектор
субъектісінің көрсетілетін
қызметтерінің құнын есептеу
әдістемесіне
2-қосымша
20__ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша қарыз алушылардың ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша міндеттемелерін орындауы туралы тізілім
ЕДБ атауы ________________________
ЕДБ-дегі қарыздың бірегей коды
Өңір атауы
Қарыз алушының
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН
Банктік қарыз шарты
нөмірі
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидиялау шарты
субсидияланатын бөлік
субсидияланбайтын бөлік
нөмірі
күні
9
10
11
12
Өтеу күні
Төлемдер кестесі бойынша өтеу
Мерзімі өткен берешекті өтеу
Төлем кестесі бойынша
факт бой-ынша
негізгі борыш
сыйақы мөлшер-лемесінің субси-диялан-байтын бөлігі
Сыйақының субси-диялан-атын бөлігі
негізгі борыш
сыйақы мөлшер-лемесінің субси-диялан-байтын бөлігі
сыйақы-ның субси-диялан-атын бөлігі
13
14
15
16
17
18
19
20
Толық/ішінара мерзімінен бұрын өтеу
Ескертпе
негізгі борыш
сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі
сыйақының субсидияланатын бөлігі
21
22
23
24
Лауазымды тұлға ______________________________________________
Т.А.Ә. ( бар болған жағдайда) (қолы, ЕДБ мөрі)
Жауапты жұмыскер _____________________________________________
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 76 Бұйрыққа
3-қосымша
Ипотекалық тұрғын үй
қарыздары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
квазимемлекеттік сектор
субъектілері арқылы
субсидиялау қағидаларын және
квазимемлекеттік сектор
субъектісінің көрсетілетін
қызметтерінің құнын есептеу
әдістемесіне
3-қосымша
әкімшілік деректер
жинауға арналған
нысан
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: субсидиялар қаражатын игеру жөніндегі жиынтық ақпарат және өңірлер бөлінісінде субсидиялар қаражатын пайдалану жөніндегі толық ақпарат.

Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ПС-34-03.
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: ____________20___года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: АО "Казахстанская Жилищная Компания".
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
Сводная информация по освоению средств субсидий за период
с _____________ по ____________ года по состоянию на " ___" ___________ 20___ года
(1-ое число квартала, следующего за отчетным периодом)
п/п
Наименование БВУ
Всего предусмотрено субсидий, тыс. тенге
в том числе:
Всего перечислено субсидий, тыс. тенге
по действующим договорам субсидирования, заключенным за период с начала года к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
1
2
3
4
5
6
в том числе:
Возмещено по ранее просроченным займам, тыс. тенге
в том числе:
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
ИПН
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
ИПН
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
7
8
9
10
11
12
13

Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан индексі өтеусіз негізде (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ПС-34-03.
Жиілігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: ____________20___жылы
Жинауға арналған нысанды білдіретін адамдар тобы өтеусіз негізде әкімшілік деректер: "Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" АҚ.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 - күніне дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
20____жылғы "___" ___________ жағдай бойынша (есепті кезеңнен кейінгі тоқсанның 1-күні) _______жылдан ___________ жылға дейінгі кезеңде субсидиялар қаражатын игеру бойынша жиынтық ақпарат
Р/Б №
ЕДБ атауы
Аймақтың атауы
оның ішінде:
Барлығы аударылған субсидиялар, мың теңге
Субсидияланған ипотекалық портфель сомасы, мың теңге
Субсидияланғандар саны ипотекалық тұрғын үй қарыздары, мың бірлік
1
2
3
4
5
6
оның ішінде:
Бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелді, мың теңге
оның ішінде:
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
ЖТС
есепті тоқсанда жасалған субсидия-лау шарты бойынша
ЖТС
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыс-тағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
7
8
9
10
11
12
13

Остаток субсидий к выплате, тыс. тенге (гр.3-6-11)
в том числе:
примечание
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
14
15
16
17
Приложение к форме
"Сводная информация
по освоению средств субсидий",
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы "Сводная информация по освоению средств субсидий"
1. В графе 1 Формы указывается порядковый номер;
2. В графе 2 Формы указывается наименование банков второго уровня, которые выдали субсидируемые займы;
3. В графе 3 Формы указывается сумма субсидий за весь период субсидирования (в тенге);
4. В графе 4 Формы указывается сумма субсидий за весь период субсидирования по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
5. В графе 5 Формы указывается сумма субсидий за весь период субсидирования по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
6. В графе 6 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий и индивидуального подоходного налога (в тенге);
7. В графах 7-8 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий и индивидуального подоходного налога по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
8. В графах 9-10 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий и индивидуального подоходного налога по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
9. В графе 11 Формы указывается сумма субсидий, возмещенная по ранее просроченным займам (в тенге);
10. В графе 12 Формы указывается сумма субсидий, возмещенная по ранее просроченным займам по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);

Төленетін субсидиялардың қалдығы, мың теңге (3-6-11-бағандар)
оның ішінде:
Ескертпе
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
14
15
16
17
"Субсидиялар қаражатын игеру
жөніндегі жиынтық ақпаратқа"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Субсидиялар қаражатын игеру жөніндегі жиынтық ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсініктеме
1. Нысанның 1 бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2. Нысанның 2-бағанында субсидияланатын қарыздар берген Екінші деңгейдегі банктердің атауы көрсетіледі;
3. Нысанның 3 бағанында субсидиялаудың барлық кезеңі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
4. Нысанның 4-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша субсидиялаудың барлық кезеңі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
5. Нысанның 5-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша субсидиялаудың барлық кезеңі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
6. Нысанның 6 бағанында аударылған субсидиялардың және жеке табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
7. Нысанның 7-8-бағандарында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың және жеке табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
8. Нысанның 9-10-бағандарында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың және жеке табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
9. Нысанның 11-бағанында бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелген субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
10. Нысанның 12-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелген субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);

11. В графе 13 Формы указывается сумма субсидий, возмещенная по ранее просроченным займам по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
12. В графе 14 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах (в тенге);
13. В графе 15 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);

11. Нысанның 13-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелген субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
12. Нысанның 14-бағанында болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);
13. Нысанның 15-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);

14. В графе 16 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
15. В графе 17 Формы указывается примечания (при наличии).
Форма
Расшифровка по использованию средств субсидий в разрезе регионов по состоянию
на " ___" ___________ 20____ года (1-ое число квартала, следующего за отчетным периодом)
п/п
Наименование БВУ
Наименование региона
Сумма субсидированного ипотечного портфеля, тыс. тенге
Количество субсидированных ипотечных жилищных займов, тыс. ед
в том числе:
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
1
2
3
4
5
6
7
Сумма перечисленных субсидий, тыс. тенге
в том числе:
примечание
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
8
9
10
11
Приложение к форме
"Расшифровка по использованию
средств субсидий в разрезе регионов",
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы "Расшифровка по использованию средств субсидий в разрезе регионов"

14. Нысанның 16-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);
15. Нысанның 17-бағанында ескертулер (болған жағдайда) көрсетіледі.
Нысан
20___жылғы "___" ________ жағдай бойынша өңірлер бөлінісінде (есепті кезеңнен кейінгі тоқсанның 1-күніне) субсидиялар қаражатының пайдаланылуы бойынша талдама
Р/с
ЕДБ атауы
Өңір атауы
Субсидия-ланған ипотекалық портфельдің сомасы, мың теңге
Субсидия-ланған ипотекалық тұрғын үй қарыздарының саны, мың бірлік
оның ішінде:
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидия-лау шарты бойынша
1
2
3
4
5
6
7
Аударылған субсидиялар сомасы, мың теңге
оның ішінде:
Ескертпе
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
8
9
10
11
"Өңірлер бөлінісінде
субсидиялар қаражатын
пайдалану жөніндегі таратып
жазу" әкімшілік деректерді
жинауға рналған нысанына
қосымша
"Өңірлер бөлінісінде субсидиялар қаражатын пайдалану жөніндегі таратып жазу" нысанын толтыру бойынша түсініктеме

1. В графе 1 Формы указывается порядковый номер;
2. В графе 2 Формы указывается наименование банков второго уровня, которые выдали субсидируемые займы;
3. В графе 3 Формы указывается наименование региона, в котором были выданы субсидируемые займы согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
4. В графе 4 Формы указывается сумма займов, подлежащих субсидированию (в тенге);
5. В графе 5 Формы указывается количество займов, подлежащих субсидированию;
6. В графе 6 Формы указывается сумма займов, подлежащих субсидированию по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
7. В графе 7 Формы указывается сумма займов, подлежащих субсидированию по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
8. В графе 8 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий (в тенге);
9. В графе 9 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
10. В графе 10 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
11. В графе 11 Формы указывается примечания (при наличии).
Наименование __________________ Адрес ______________________
_______________________________ ____________________________
____________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель ______________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 4 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2025 года № 76
Приложение 4 к Правилам
субсидирования части ставки
вознаграждения по ипотечным
жилищным займам через субъекты
квазигосударственного сектора
и методике расчета стоимости услуг
субъекта квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ПС-34-04.
Периодичность: ежемесячно.
Отчетный период: ____________20___года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: АО "Казахстанская Жилищная Компания".
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования на " ___" ___________ 20___ года
№ п/п
Остаток на начало периода
Поступило средств на текущий год
Перечислено
Остаток на конец периода
Остаток принятых обязательств по субсидиям за весь период субсидирования без выплаченных субсидий
Прогнозный остаток средств для субсидирования

1. Нысанның 1 бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2. Нысанның 2-бағанында субсидияланатын қарыздар берген Екінші деңгейдегі банктердің атауы көрсетіледі;
3. Нысанның 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышына (АТО) сәйкес субсидияланатын қарыздар берілген өңірдің атауы көрсетіледі;
4. Нысанның 4-бағанында субсидиялауға жататын қарыздардың сомасы көрсетіледі (теңгемен);
5. Нысанның 5-бағанында субсидиялауға жататын қарыздар саны көрсетіледі;
6. Нысанның 6-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша субсидиялауға жататын қарыздардың сомасы көрсетіледі (теңгемен);
7. Нысанның 7-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша субсидиялауға жататын қарыздардың сомасы көрсетіледі (теңгемен);
8. Нысанның 8 бағанында аударылған субсидиялардың жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
9. Нысанның 9-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
10. Нысанның 10-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
11. Нысанның 11-бағанында ескертулер көрсетіледі (болған жағдайда)
Атауы _________________ Мекен-жайы ______________________
_______________________________ __________________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
_______________________________________
Орындаушы
______________________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 76 Бұйрыққа
4-қосымша
Ипотекалық тұрғын үй
қарыздары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
квазимемлекеттік сектор
субъектілері арқылы
субсидиялау қағидаларын және
квазимемлекеттік сектор
субъектісінің көрсетілетін
қызметтерінің құнын
есептеу әдістемесіне
4-қосымша
әкімшілік деректер
жинауға арналған
нысан
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Қабылданған міндеттемелер және субсидиялау үшін қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан индексі өтеусіз негізде (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ПС-34-04.
Жиілігі: ай сайын
Есепті кезең: ____________20___жылы
Жинауға арналған нысанды білдіретін адамдар тобы өтеусіз негізде әкімшілік деректер: "Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" АҚ.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 - күніне дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
20___жылғы "____" ____________ субсидиялауға арналған қабылданған міндеттемелер мен қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп
Р/с
Кезең басын-дағы қалдық
Ағымдағы жылға түскен қаражат
Аудар-ылды
Кезең соңын-дағы қалдық
Төленген субсидия-сыз субсидиялаудың барлық кезеңінде субсидиялар бойынша қабылданған міндеттемелердің қалдығы
Субсидиялауға арналған қаражаттың болжамды қалдығы

3. В графе 3 Формы указывается сумма средств для субсидирования, поступивших в текущем году из Республиканского бюджета (в тенге);
4. В графе 4 Формы указывается сумма субсидий, перечисленных в Банки второго уровня для субсидирования ипотечных жилищных займов (в тенге);
5. В графе 5 Формы указывается остаток средств для субсидирования на конец отчетного периода (в тенге);
6. В графе 6 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах по договорам (в тенге);
7. В графе 7 Формы указывается сумма субсидий, которая должна будет поступить из Республиканского бюджета для выплаты в будущих периодах по договорам (в тенге).
Наименование __________________ Адрес ______________________
_________________________________ __________________________
____________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель ______________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 5 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2025 года № 76
Утвержден приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2017 года № 34
Методика расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора
1. Настоящая методика определяет механизм расчета стоимости за услуги по субсидированию ипотечных жилищных займов субъектом квазигосударственного сектора в соответствии с подпунктом 3) статьи 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктами 10) и 484) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 октября 2023 года № 864 "О некоторых вопросах Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан".
2. Расчет стоимости исходит из бизнес-процесса обслуживания субсидируемых договоров, официальной статистической информации по среднемесячной номинальной заработной плате в финансовых и страховых деятельностях, баланса рабочего времени и нормативного коэффициента накладных расходов (эксплуатационные, материальные, обязательные отчисления и платежи в государственный бюджет, включая налог на добавленную стоимость и прочие расходы).

3. Нысанның 3-бағанында ағымдағы жылы республикалық бюджеттен түскен субсидиялауға арналған қаражат сомасы көрсетіледі (теңгемен);
4. Нысанның 4-бағанында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын субсидиялау үшін екінші деңгейдегі банктерге аударылған субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
5. Нысанның 5 бағанында есепті кезеңнің соңына субсидиялауға арналған қаражат қалдығы көрсетіледі (теңгемен);
6. Нысанның 6-бағанында шарттар бойынша болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);
7. Нысанның 7-бағанында болашақ кезеңдерде шарттар бойынша төлеу үшін республикалық бюджеттен түсуге тиіс субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен).
Атауы _________________ Мекен-жайы ______________________
_______________________________ __________________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ______________________________________       _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________                   _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 76 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 31 қаңтардағы
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесі
1. Осы Әдістеме "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-6-бабының 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 04 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 10) және 484) тармақшаларына сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің ипотекалық тұрғын үй қарыздарын субсидиялау жөніндегі қызметтер құнын есептеу тетігін айқындайды.
2. Құн есебі субсидияланатын шарттарға қызмет көрсетудің бизнес-процесіне, қаржылық және сақтандыру қызметтеріндегі орташа айлық номиналды жалақы бойынша ресми статистикалық ақпаратқа, жұмыс уақытының балансына және үстеме шығыстардың нормативтік коэффициентіне (пайдалану, материалдық, міндетті аударымдар және қосылған құн салығын және өзге де шығыстарды қоса алғанда, мемлекеттік бюджетке төленетін төлемдер) негізделеді.

3. Расчет стоимости услуг по субсидированию части ставки вознаграждения субъекту квазигосударственного сектора производится ежегодно при составлении бюджетных заявок в рамках формирования проекта Республиканского бюджета на предстоящий планируемый период. Поставщиками данных для произведения расчета стоимости услуг являются Банки второго уровня, субъект квазигосудартвенного сектора.
4. Стоимость услуг по субсидированию части ставки вознаграждения по ипотечным займам населения определяется (С) по следующей формуле:
С=Воппп
где:
Воп – стоимость работ по обслуживанию договоров, в тенге;
Кпп– количество субсидируемых договоров, в единицах (административные данные Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – МПС РК));
Х – количество месяцев оказания услуг;
где, стоимость работ по обслуживанию договоров определяется следующим образом:
Воп = Pбп * Zзп/V*кo
где:
Pбп– продолжительность бизнес-процесса, в часах (административные данные МПС РК);
Zзп – среднемесячная номинальная заработная плата в финансовых и страховых деятельностях, в тенге (официальная статистическая информация Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан);
V – баланс рабочего времени, в средних рабочих часах (административные данные Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан);
кo – коэффициент накладных расходов (эксплуатационные, материальные, обязательные отчисления и платежи в бюджет, включая НДС и прочие расходы), установленный на уровне 2,9 (административные данные МПС РК).

3. Квазимемлекеттік сектор субъектілері сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жөніндегі қызметтер құнының есебі алдағы жоспарланатын кезеңге арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру шеңберінде бюджеттік өтінімдер жасалған кезде жыл сайын жүргізіледі. Екінші деңгейдегі банктер, квазимемлекеттік сектор субъектісі қызметтер құнының есебін жүргізу үшін деректерді жеткізушілер болып табылады.
4. Халықтың ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жөніндегі қызметтердің құны мынадай формула бойынша (С) айқындалады :
С=Воппп
мұндағы,
Воп – шарттарға қызмет көрсету бойынша жұмыстардың құны, теңгемен;
Кпп – субсидияланатын шарттардың саны, бірліктерде (Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ӨҚМ) әкімшілік деректері);
Х – қызмет көрсету айларының саны.
мұндағы, шарттарға қызмет көрсету бойынша жұмыстардың құны былайша айқындалады:
Воп = Pбп * Zзп/V*кo
мұндағы,
Pбп – бизнес-процестің ұзақтығы, сағатпен (ҚР ӨҚМ әкімшілік деректері);
Zзп – қаржы және сақтандыру қызметтеріндегі орташа айлық атаулы жалақы, теңгемен (Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросының ресми статистикалық ақпараты);
V – жұмыс уақытының балансы, орташа жұмыс сағаттарында (Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің әкімшілік деректері);
кo – 2,9 (ҚР ӨҚМ әкімшілік деректері) деңгейінде белгіленген үстеме шығыстардың коэффициенті (ҚҚС және басқа шығыстарды қоса алғанда, пайдалану, материалдық, міндетті аударымдар және бюджетке төлемдер).