Об утверждении Правил внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 2 мая 2025 года № 207-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2025 года № 36079
В соответствии с подпунктом 13-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и подпунктом 119) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 214-НҚ "Об утверждении Правил внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32569).
3. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерством науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Центральная изберательная комиссия
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр культуры и
информации
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасындағы жастардың даму индексін ендіру мен қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 2 мамырдағы № 207-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 мамырда № 36079 болып тіркелді
"Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 13-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы кейбір мәселелер" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-бабының 119) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы жастардың даму индексін енгізу және қолдану қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасындағы жастардың даму индексін ендіру мен қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы №214-НҚ бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 32569 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитетіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлаужәне
реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және
ақпарат министрі

от 2 мая 2025 года
№ 207-НҚ
Правила внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 13-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" (далее – Закон) и с подпунктом 119) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяют порядок внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан, основные направления и методы формирования оценки подходов к динамике уровня развития молодежи Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) индекс развития молодежи в Республике Казахстан (далее – индекс развития молодежи) – сводный индекс для анализа реализуемой государственной молодежной политики и уровня развития молодежи по основным направлениям: образование, здоровье и благополучие, занятость и возможности, политическое участие, гражданское участие, досуг, безопасность;
2) уполномоченный орган по вопросам государственной молодежной политики (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере государственной молодежной политики.
3. Индекс развития молодежи реализуется с целью адаптации к национальной специфике Глобального индекса развития молодежи, а также рейтинговой оценки эффективности государственных органов в части реализации государственной молодежной политики.
Глава 2. Порядок внедрения и применения индекса развития молодежи
Параграф 1. Порядок внедрения индекса развития молодежи
4. Внедрение индекса развития молодежи направлено на своевременное выявление сдерживающих факторов эффективной реализации государственной молодежной политики, мер по улучшению положения молодежи с учетом мнения молодежи.
5. Внедрение индекса развития молодежи осуществляется путем интеграции его индикаторов в концепцию развития сферы государственной молодежной политики и планы развития области, города республиканского значения и столицы.
6. Индикаторы индекса развития молодежи определяются согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Информация об итогах индекса развития молодежи размещается в национальном докладе "Молодежь Казахстана".

2025 жылғы 2 мамырдағы
№ 207-НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы жастардың даму индексін ендіру мен қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында жастардың даму индексін ендіру мен қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Заңының 6-бабы 13-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы кейбір мәселелер" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-бабының 119) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында жастардың даму индексін ендіру мен қолдану тәртібін, Қазақстан Республикасы жастары деңгейінің даму серпіні тәсілдеріне көп аспектілі бағалауды қалыптастырудың негізгі бағыттары мен әдістерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасындағы жастардың даму индексі (бұдан әрі – жастардың даму индексі) – іске асырылатын мемлекеттік жастар саясатын және мынадай негізгі: білім беру, денсаулық және саламаттылық, жұмыспен қамту және мүмкіндіктер, саяси қатысу, азаматтық қатысу, бос уақыт, қауіпсіздік бағыттары бойынша жастардың даму деңгейін талдауға арналған жиынтық индекс;
2) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік жастар саясаты саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Жастардың даму индексі Жастардың жаһандық даму индексін ұлттық өзіндік ерекшелікке бейімдеу, сондай-ақ мемлекеттік жастар саясатын іске асыру бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігін рейтингтік бағалау мақсатында іске асырылады.
2-тарау. Жастардың даму индексін ендіру мен қолдану тәртібі
1-параграф. Жастардың даму индексін ендіру тәртібі
4. Жастардың даму индексін ендіру мемлекеттік жастар саясатын тиімді іске асырудың тежеуші факторларын, жастардың пікірін ескере отырып, жастардың жағдайын жақсарту жөніндегі шараларды уақтылы анықтауға бағытталған.
5. Жастардың даму индексін ендіруі оның индикаторларын мемлекеттік жастар саясаты саласын дамыту тұжырымдамасына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың даму жоспарларына интеграциялау жолымен жүзеге асырылады.
6. Жастардың даму индекстің индикаторлары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес айқындалады.
7. Жастардың даму индексінің қорытындылары туралы ақпарат "Қазақстан жастары" Ұлттық баяндамасында орналастырылады.

Параграф 2. Порядок применения индекса развития молодежи
8. Индекс развития молодежи применяется для оценки результатов реализации молодежной политики, в том числе в разрезе регионов Республики Казахстан, для сравнения с результатами исследований, обзоров международных организаций и международных рейтингов.
9. Индекс развития молодежи измеряет 6 (шесть) направлений по 32 (тридцать два) индикаторам.
10. Уполномоченный орган ежегодно не позднее 30 (тридцать) мая года, следующего за отчетным периодом, осуществляет сбор и анализ информации об итогах индекса развития молодежи.
11. Необходимые данные для сбора и анализа информации об итогах индекса развития молодежи формируются из открытых источников центральных государственных органов. Опросные данные формируются путем анкетирования молодежи.
12. На основании информации об итогах индекса развития молодежи уполномоченным органом формируются рекомендации по совершенствованию государственной молодежной политики.
13. Информация об итогах индекса развития молодежи не позднее 20 (двадцать) июля года, следующего за отчетным периодом, направляется уполномоченным органом в центральные и местные исполнительные органы, а также размещается на интернет-ресурсе, официальных аккаунтах в социальных сетях уполномоченного органа.
14. Для центральных и местных исполнительных органов к информации по итогам расчета индекса развития молодежи прилагаются пояснения и рекомендации.
Приложение
к Правилам внедрения
и применения индекса
развития молодежи в
Республике Казахстан"
Индикаторы индекса развития молодежи
Домен (вес)
Код (вес)
Индикатор
Характеристика индикатора
Направление "Образование и наука"
1.
J1
Образование и наука (вес домена – 25%)
Jo1.1 (вес индикатора – 5%)
Уровень качества среднего образования
Описание
Доля обучающихся на "хорошо" и "отлично"
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МП РК
Периодичность
Ежегодно
2.
Jo1.2 (вес индикатора – 5%)
Охват молодежи техническим и профессиональным образованием
Описание
Доля молодежи, охваченной техническим и профессиональным образованием
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МП РК
Периодичность
Ежегодно
3.
Jo1.3 (вес индикатора – 5%)
Охват молодежи высшим образованием
Описание
Доля молодежи, охваченной высшим образованием
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
БНС АСПиР РК
Периодичность
Ежегодно
4.
Jo1.4 (вес индикатора – 5%)
Уровень научного кадрового потенциала молодежи
Описание
Доля научных сотрудников в возрасте до 34 лет (включительно) от общего количества научных сотрудников
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МНВО РК
Периодичность
Ежегодно
5.

2-параграф. Жастардың даму индексін қолдану тәртібі
8. Жастардың даму индексі Қазақстан Республикасы жастарының дамуы бойынша жағдайды бағалау үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері бөлінісінде нәтижелерді зерттеу, халықаралық ұйымдардың шолулары мен халықаралық рейтингтердің нәтижелерімен салыстыру үшін қолданылады.
9. Жастардың даму индексі 32 (отыз екі) индикатор бойынша 6 (алты) бағытты анықтайды.
10. Уәкілетті орган жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 (отыз) мамырынан кешіктірмей жастардың даму индексінің қорытындылары туралы ақпаратты жинауды және талдауды жүзеге асырады.
11. Жастардың даму индексінің қорытындылары туралы ақпаратты жинау және талдау үшін қажетті деректер орталық мемлекеттік органдардың ашық көздерінен қалыптастырылады. Сауалнама деректері жастарға сауалнама жүргізу арқылы қалыптастырылады.
12. Жастардың даму индексінің қорытындылары туралы ақпарат негізінде уәкілетті орган мемлекеттік жастар саясатын жетілдіру жөнінде ұсынымдар қалыптастырады.
13. Жастарды дамыту индексінің қорытындылары туралы ақпаратты есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 (жиырма) шілдеден кешіктірмей уәкілетті орган орталық және жергілікті атқарушы органдарға жібереді, сондай-ақ интернет-ресурста, уәкілетті органның әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттарда орналастырылады.
14. Орталық және жергілікті атқарушы органдар үшін жастардың даму индексін есептеу қорытындысы бойынша ақпаратқа түсініктемелер мен ұсынымдар қоса беріледі.
Қазақстан Республикасында
жастарды дамыту
индексін ендіру мен
қолдану қағидаларына
қосымша
Жастардың даму индексінің индикаторлары
Домен (салмағы)
Код (салмағы)
Индикатор
Индикатордың сипаттамасы
"Білім және ғылым" бағыты
1.
J1
Білім және ғылым (домен салмағы – 25%)
Jo1.1
(индикатордың салмағы – 5%)
Орта білім сапасының деңгейі
Сипаты
"Жақсы" және "өте жақсы" бағалармен оқитындардың үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ОАМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
2.
Jo1.2 (индикатордың салмағы – 5%)
Жастарды техникалық және кәсіптік біліммен қамту
Сипаты
Техникалық және кәсіптік біліммен қамтылған жастардың үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ОАМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
3.
Jo1.3 (индикатордыңсалмағы – 5%)
Жастарды жоғары біліммен қамту
Сипаты
Жоғары біліммен қамтылған жастардың үлесі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
4.
Jo1.4 (индикатордыңсалмағы – 5%)
Жастардың ғылыми кадрлық әлеуетінің деңгейі
Сипаты
Ғылыми қызметкерлердің жалпы санынан 34 жасқа дейінгі (қоса алғанда) ғылыми қызметкерлердің үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ҒЖБМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
5.

Js1.5 (вес индикатора – 5%)
Удовлетворенность молодежи качеством образования
Описание
Показатель удовлетворенности молодежи качеством полученного или получаемого образования по пятибалльной шкале
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
Направление "Здоровье и благополучие"
6.
J2
Здоровье и благополучие (вес домена – 25%)
Jo 2.1
(вес индикатора – 5%)
Уровень смертности среди молодежи
Описание
Доля смертности молодежи от несчастных случаев, отравлений и травм от общей численности молодежи
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
БНС АСПиР РК
Периодичность
Ежегодно
7.
Jo 2.2
(вес индикатора – 5%)
Уровень суицида среди молодежи
Описание
Уровень попыток и завершенных суицидов среди молодежи на 10 000 населения в возрасте от 14 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
КПСиСУ ГП РК
Периодичность
Ежеквартально/ежегодно
8.
Jo 2.3
(вес индикатора – 3,5%)
Уровень заболеваемости молодежи вирусом иммунодефицита человека, синдромом приобретенного иммунодефицита
Описание
Уровень заболевания вирусом иммунодефицита человека, синдромом приобретенного иммунодефицита среди молодежи на 10 000 населения в возрасте 14-34 лет
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МЗ РК
Периодичность
Ежегодно
9.
Jo 2.4 (вес индикатора – 3,5%)
Уровень заболеваемости молодежи инфекциями, передающихся половым путем
Описание
Уровень заболевания инфекциями, передающихся половым путем среди молодежи на 10 000 населения в возрасте от 14 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МЗ РК
Периодичность
Ежегодно
10.
Jo 2.5
(вес индикатора – 3%)
Уровень подростковой беременности
Описание
Уровень подростковой беременности среди несовершеннолетних на 1 000 женщин в возрасте 15-17 лет (включительно)
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МЗ РК
Периодичность
Ежегодно
11.
Jo 2.6
(вес индикатора – 3%)
Уровень психического здоровья молодежи
Описание
Уровень заболевания психическими и поведенческими расстройствами среди молодежи на 10 000 населения в возрасте от 14 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МЗ РК
Периодичность
Ежегодно
12.
Js2.6 (вес индикатора – 2%)
Охват услугами молодежных центров здоровья
Описание
Доля молодежи, отметивших, что обращались в молодежные центры здоровья
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
Направление "Занятость и возможности"
13.
J3
Занятость и возможности (вес домена – 25%)

Js1.5 (индикатордың салмағы – 5%)
Жастардың білім сапасына қанағаттануы
Сипаты
Бес балдық шкала бойынша алынған немесе алынатын білім сапасына жастардың қанағаттану көрсеткіші
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
"Денсаулық және әл-ауқат" бағыты
6.
J2
Денсаулық және әл-ауқат (домен салмағы – 25%)
Jo 2.1
(индикатордың салмағы – 5%)
Жастар арасындағы өлім деңгейі
Сипаты
Жастардың жалпы санынан жазатайым оқиғалардан, уланудан және жарақаттанудан болатын өлім-жітім үлесі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
7.
Jo 2.2
(индикатордың салмағы – 5%)
Жастар арасындағы суицид деңгейі
Сипаты
14 пен 34 жас аралығындағы (қоса алғанда)10 000 тұрғынға шаққандағы жастар арасындағы әрекеттердің және аяқталған суицидтердің деңгейі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
Қалыптасу кезеңділігі
Тоқсан сайын/жыл сайын
8.
Jo 2.3
(индикатордың салмағы – 3,5%)
Адамның иммун тапшылығы вирусымен, жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромымен жастардың сырқаттану деңгейі
Сипаты
14-34 жас аралығындағы 10 000 тұрғынға шаққанда жастар арасында адамның иммун тапшылығы вирусымен, жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромымен сырқаттану деңгейі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
9.
Jo 2.4 (индикатордың салмағы – 3,5%)
Жастардың жыныстық жолмен берілетін инфекциялармен сырқаттану деңгейі
Сипаты
14 пен 34 жас аралығындағы 10 000 тұрғынға шаққанда (қоса алғанда) жастар арасында жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың ауру деңгейі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
10.
Jo 2.5
(индикатордың салмағы – 3%)
Жасөспірімдердің жүктілік деңгейі
Сипаты
15-17 жас аралығындағы 1000 әйелге шаққандағы кәмелетке толмағандар арасындағы жасөспірімдік жүктілік деңгейі (қоса алғанда)
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
11.
Jo 2.6
(индикатордың салмағы – 3%)
Жастардың психикалық денсаулық деңгейі
Сипаты
14 пен 34 жас аралығындағы (қоса алғанда)10 000 тұрғынға шаққанда жастар арасындағы психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының ауру деңгейі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ДСМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
12.
Js2.6 (индикатордың салмағы – 2%)
Жастар денсаулық орталықтарының қызметтерімен қамту
Сипаты
Жастар денсаулық орталықтарына жүгінгендерін атап өткен жастардың үлесі
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
"Жұмыспен қамту және мүмкіндіктер" бағыты
13.
J3
Жұмыспен қамту және мүмкіндіктер (домен салмағы – 25%)

Jo 3.1
(вес индикатора – 5%)
Уровень молодежной безработицы
Описание
Доля численности безработного населения в возрасте от 15 до 34 лет (включительно) в численности рабочей силы в возрасте от 15 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
БНС АСПиР РК
Периодичность
Ежеквартально/ежегодно
14.
Jo 3.2
(вес индикатора – 5%)
Уровень молодежи-NEET
Описание
Доля молодежи-NEET от общей численности населения в возрасте от 15 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
БНС АСПиР РК
Периодичность
Ежеквартально/ежегодно
15.
Jo 3.3
(вес индикатора – 2,5%)
Уровень предпринимательской активности молодежи
Описание
Доля молодежи, зарегистрированной и действующей индивидуальными предпринимателями, собственниками (100%) юридических лиц, от общего количества населения в возрасте до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
БНС АСПиР РК
Периодичность
Ежеквартально/ежегодно
16.
Jo 3.4
(вес индикатора – 5%)
Уровень дохода населения
Описание
Среднемесячная номинальная заработная плата работников (в разрезе возрастных групп)
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
БНС АСПиР РК
Периодичность
Ежегодно
17.
Jo 3.5
(вес индикатора –5%)
Уровень миграции молодежи
Описание
Доля внешней миграции молодежи за пределы региона и страны от общего количества населения в возрасте от 14 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
БНС АСПиР РК
Периодичность
Ежегодно
18.
Js 3.6
(вес индикатора – 2,5%)
Уровень материального положения молодежи
Описание
Степень удовлетворенности материальным (экономическим) положением семьи по пятибалльной шкале
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
Направление "Гражданское и политическое участие"
19.
J4
Гражданское и политическое участие (вес домена – 10%)
Jo 4.1
(вес индикатора – 2%)
Уровень представленности молодежи в маслихатах
Описание
Доля депутатов маслихатов не старше 34 (включительно) лет от общего количества депутатов маслихатов
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
ЦИК РК
Периодичность
Ежегодно
20.
Jo 4.2
(вес индикатора – 2%)
Уровень представленности молодежи в общественных советах
Описание
Доля членов общественных советов при акиматах не старше 34 (включительно) лет от общего количества членов общественных советов
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МКИ РК
Периодичность
Ежегодно
21.

Jo 3.1
(индикатордың салмағы – 5%)
Жастар жұмыссыздығының деңгейі
Сипаты
15 жастан 34 жасқа дейінгі (қоса алғанда) жұмыс күші санындағы 15 жастан 34 жасқа дейінгі (қоса алғанда)жұмыссыз халық санының үлесі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
Қалыптасу кезеңділігі
Тоқсан сайын/жыл сайын
14.
Jo 3.2
(индикатордың салмағы – 5%)
NEET санатындағы жастар деңгейі
Сипаты
15 пен 34 жас аралығындағы халықтың жалпы санынан NEET санатындағы жастардың үлесі (қоса алғанда)
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
Қалыптасу кезеңділігі
Тоқсан сайын/жыл сайын
15.
Jo 3.3
(индикатордың салмағы – 2,5%)
Жастардың кәсіпкерлік белсенділік деңгейі
Сипаты
34 жасқа дейінгі (қоса алғанда) халықтың жалпы санынан дара кәсіпкерлер, заңды тұлғалардың меншік иелері (100%) тіркеген және жұмыс істейтін жастардың үлесі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
Қалыптасу кезеңділігі
Тоқсан сайын/жыл сайын
16.
Jo 3.4
(индикатордың салмағы – 5%)
Халықтың табыс деңгейі
Сипаты
Қызметкерлердің орташа айлық номиналды жалақысы (жас топтары бөлінісінде)
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
17.
Jo 3.5
(индикатордың салмағы –5%)
Жастардың көші-қон деңгейі
Сипаты
14 жастан 34 жасқа дейінгі (қоса алғанда) халықтың жалпы санынан өңірден және елден тыс жастардың сыртқы көші-қон үлесі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР СЖРА ҰСБ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
18.
Js 3.6
(индикатордың салмағы – 2,5%)
Жастардың материалдық жағдайының деңгейі
Сипаты
Бес балдық шкала бойынша отбасының материалдық (экономикалық) жағдайына қанағаттану дәрежесі
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
"Азаматтық және саяси қатысу" бағыты
19.
J4
Азаматтық және саяси қатысу (домен салмағы – 10%)
Jo 4.1
(индикатордың салмағы – 2%)
Мәслихаттарда жастардың өкілдік деңгейі
Сипаты
Мәслихаттар депутаттарының жалпы санынан 34 (қоса алғанда) жастан аспаған мәслихат депутаттарының үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ОСК
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
20.
Jo 4.2
(индикатордыңсалмағы – 2%)
Қоғамдық кеңестерде жастардың өкілдік деңгейі
Сипаты
Әкімдіктер жанындағы қоғамдық кеңес мүшелері санынан 34 жастан (қоса алғанда) аспаған қоғамдық кеңес мүшелерінің үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР МАМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
21.

Jo 4.3
(вес индикатора – 2%)
Уровень представленности молодежи на государственной службе
Описание
Доля государственных служащих не старше 34 (включительно) лет от общего количества государственных служащих
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
АДГС РК
Периодичность
Ежегодно
22.
Js 4.4
(вес индикатора – 2%)
Уровень участия молодежи в волонтерской деятельности
Описание
Доля молодежи, отметивших, что принимали участие в волонтерской деятельности за 1-2 года
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
23.
Js 4.5
(вес индикатора – 2%)
Уровень удовлетворенности государственной молодежной политикой
Описание
Оценка эффективности государственной молодежной политикой по пятибалльной шкале
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
Направление "Инфраструктура, досуг и спорт"
24.
J5
Инфраструктура, досуг и спорт (вес домена – 10%)
Jo 5.1
(вес индикатора – 2%)
Охват молодежи специалистами по работе с молодежью
Описание
Количество специалистов по работе с молодежью молодежных ресурсных центров, комьюнити-центров на 10 000 населения в возрасте от 14 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
МКИ РК
Периодичность
Ежегодно
25.
Jo 5.2
(вес индикатора – 2,5%)
Уровень развития спортивной инфраструктуры
Описание
Доля спортивных сооружений на 10 000 населения в возрасте от 14 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МТС РК
Периодичность
Ежегодно
26.
Jo 5.3
(вес индикатора – 2,5%)
Уровень развития культурно-досуговой инфраструктуры
Описание
Доля культурно-досуговых объектов на 10 000 населения в возрасте от 14 до 34 лет (включительно)
Характеристика данных
Административные данные
Источник данных
МКИ РК
Периодичность
Ежегодно
27.
Js 5.5
(вес индикатора – 1,5%)
Уровень посещения молодежью культурно-досуговых объектов
Описание
Доля молодежи, отметивших, что в свободное время посещают музеи, театры и кинотеатры
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
28.
Js 5.6
(вес индикатора – 1,5%)
Уровень вовлеченности молодежи в спорт
Описание
Доля молодежи, отметивших, что в свободное время занимаются фитнесом и физическими упражнения, а также посещают спортивные секции
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
Направление "Безопасность"
29.
J6
Безопасность (вес домена – 5%)
Jo- 6.1 (вес индикатора – 1,5%)
Уровень преступности против молодежи
Описание
Доля молодежи, ставшей потерпевшими по правонарушениям и преступности от общего количества потерпевших
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
КПСиСУ ГП РК
Периодичность
Ежемесячно/ ежегодно
30.

Jo 4.3
(индикатордыңсалмағы – 2%)
Мемлекеттік қызметте жастардың өкілдік деңгейі
Сипаты
Мемлекеттік қызметшілердің жалпы санынан 34 (қоса алғанда) жастан аспаған мемлекеттік қызметшілер үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР МҚІА
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
22.
Js 4.4
(индикатордың салмағы – 2%)
Жастардың волонтерлік қызметке қатысу деңгейі
Сипаты
1-2 жыл ішінде волонтерлік қызметке қатысқанын атап өткен жастардың үлесі
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
23.
Js 4.5
(индикатордың салмағы – 2%)
Мемлекеттік жастар саясатына қанағаттану деңгейі
Сипаты
Бес балдық шкала бойынша мемлекеттік жастар саясатының тиімділігін бағалау
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
"Спорт, бос уақыт және инфрақұрылымға қолжетімділік" бағыты
24.
J5
Спорт, бос уақыт және инфрақұрылымға қолжетімділік (домен салмағы – 10%)
Jo 5.1
(индикатордың салмағы – 2%)
Жастарды жастармен жұмыс жөніндегі мамандармен қамту
Сипаты
14 жастан 34 жасқа дейінгі (қоса алғанда) 10 000 тұрғынға шаққанда жастар ресурстық орталықтары мен комьюнити-орталықтардың жастармен жұмыс жөніндегі мамандарының саны
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР МАМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
25.
Jo 5.2
(индикатордың салмағы – 2,5%)
Спорттық инфрақұрылымды дамыту деңгейі
Сипаты
14 жастан 34 жасқа дейінгі (қоса алғанда) 10 000 тұрғынға шаққандағы спорт ғимараттарының үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР ТСМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
26.
Jo 5.3
(индикатордыңсалмағы – 2,5%)
Мәдени-демалыс инфрақұрылымын дамыту деңгейі
Сипаты
14 жастан 34 жасқа дейінгі (қоса алғанда) 10 000 тұрғынға мәдени-демалыс объектілерінің үлесі
Деректер сипаты
Әкімшілік деректер
Дереккөз
ҚР МАМ
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
27.
Js 5.5
(индикатордың салмағы – 1,5%)
Жастардың мәдени-демалыс объектілеріне бару деңгейі
Сипаты
Бос уақытында мұражайлар, театрлар мен кинотеатрларға баратындығын атап өткен жастардың үлесі
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
28.
Js 5.6
(индикатордың салмағы – 1,5%)
Жастардың спортқа қатысу деңгейі
Сипаты
Бос уақытында фитнес және дене шынықтыру жаттығуларымен айналысатындығын, сондай-ақ спорт секцияларына қатысатындығын атап өткен жастар үлесі
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
"Қауіпсіздік" бағыты
29.
J6
Қауіпсіздік (домен салмағы – 5%)
Jo- 6.1 (индикатордыңсалмағы – 1,5%)
Жастарға қарсы қылмыс деңгейі
Сипаты
Жәбірленушілердің жалпы санынан құқық бұзушылық және қылмыс бойынша жәбірленуші болған жастардың үлесі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
Қалыптасу кезеңділігі
Ай сайын/жыл сайын
30.

Jo- 6.2 (вес индикатора – 1,5%)
Уровень молодежной преступности
Описание
Доля молодежи, совершивших преступления от общего количества преступлений
Характеристика данных
Официальная статистическая информация
Источник данных
КПСиСУ ГП РК
Периодичность
Ежегодно
31.
Js- 6.3 (вес индикатора – 1%)
Уровень физической агресии среди молодежи
Характеристика данных
Доля молодежи, отметивших, что сталкивались с ситуациями в форме физической агрессии
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
32.
Js- 6.4 (вес индикатора – 1%)
Уровень вербальной агресии среди молодежи
Характеристика данных
Доля молодежи, отметивших, что сталкивались с оскорблениями (вербальная агрессия)
Характеристика данных
Итоги социологического исследования
Источник данных
НИЦ "Молодежь"
Периодичность
Ежегодно
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КПСиСУ ГП РК – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
МНВО РК – Министерство науки и высшего образование Республики Казахстан;
МЗ РК – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
НИЦ "Молодежь" – Научно-исследовательский центр "Молодежь".
МКИ РК – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
АДГС РК - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МП РК – Министерство просвещения Республики Казахстан;
ЦИК РК – Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан;
БНС АСПиР РК – Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
МТС РК – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан.

Jo- 6.2 (индикатордың салмағы – 1,5%)
Жастар қылмысының деңгейі
Сипаты
Қылмыстардың жалпы санынан қылмыс жасаған жастардың үлесі
Деректер сипаты
Ресми статистикалық ақпарат
Дереккөз
ҚР БП ҚСжАЕК
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
31.
Js- 6.3 (индикатордың салмағы – 1%)
Жастар арасындағы физикалық агрессия деңгейі
Деректер сипаты
Физикалық агрессия түріндегі жағдайларға тап болғанын атап өткен жастардың үлесі
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
32.
Js- 6.4 (индикатордыңсалмағы – 1%)
Жастар арасындағы ауызша агрессия деңгейі
Деректер сипаты
Қорлаумен бетпе-бет келген жастардың үлесі (ауызша агрессия)
Деректер сипаты
Социологиялық зерттеу нәтижелері
Дереккөз
"Жастар" ҒЗО
Қалыптасу кезеңділігі
Жыл сайын
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР БП ҚСжАЕК – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті;
ҚР ҒЖБМ – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім Министрлігі;
ҚР ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі;
"Жастар" ҒЗО – "Жастар" ғылыми-зерттеу орталығы.
ҚР МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ҚР МҚІА – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
ҚР ОАМ – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі;
ҚР ОСК – Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы;
ҚР СЖжРА ҰСБ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
ҚР ТСМ – Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі.