О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 мая 2025 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2025 года № 36092
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) следующие изменения:
в Методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной приложением 2 к указанному приказу:
в пункте 3:
подпункт 6) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" с учетом поправочных коэффициентов;";
подпункт 21) исключить;
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН") к субъекту здравоохранения ПМСП;";
подпункт 32) исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. КПН ПМСП определяется на одного прикрепленного жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц.".
пункт 7 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Расчет КПН ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 8 мамырдағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 12 мамырда № 36092 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
3-тармақта:
6) тармақша алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – түзету коэффициенттерін ескере отырып, "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққандағы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі-ТМККК) шеңберінде көрсетілетін қызметтері кешенінің құны;";
21) тармақша алып тасталсын;
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
27) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;";
32) тармақша алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. КЖН МСАК айына "БХТ" АЖ-да МСАК субъектісіне тіркелген, бекітілген бір тұрғынға айқындалады.";
7-тармақ алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға МСАК КЖН есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:

КПН ПМСП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кэколог. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксельск. обл. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (К омп - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кn- 1), где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
Vпмсп_РК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению;
Vэкол_ РК – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее - ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и Законом Республики Казахстан "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне" (далее - ЗРК о соцзащите граждан СИЯП);
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВКрк = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i)/n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КЖН МСАК = КЖНбаз.МСАК х ЖЖК МСАК + КЖНбаз.МСАК х (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кжылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кұәк – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кn- 1), мұндағы:
КЖНбаз.МСАК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға айына түзету коэффициенттерін ескерусіз айқындалған МСАК субъектілері үшін алдағы қаржы жылына арналған МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vэкол_қр – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын облыстар үшін экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – МСАК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖЖКқр – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқр = (ЖЖКобл. 1 + ЖЖКобл.2 +... + ЖЖКобл. i)/n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК (n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Собл. k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.рк = (Кплотн.район.1 х Чрайон.1+ Кплотн.район.2 х Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i х Чрайон.i) / n, где:
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;
При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n, где
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.қр = (Kаудан тығыз. 1 х Саудан 1+ Каудан тығыз.2 х Саудан 2 + ... + Каудан тығыз.i х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х ҚР.тығыз./Т аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Ѕаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.
Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл обл. 1 х Собл.1 + Кауыл обл.2 х Собл.2 + ... + Кауыл обл.і х Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл.i = 1+0,25 х (Сауыл і/Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына байланысты қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірлікке) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан.
К омп – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, и к республиканскому центру первичной медико-санитарной помощи для оказания ОМП региональным медицинским организациям, который определяется согласно следующей формуле:
К омп = 1 + (S командировочные расходы + ФОТ привлек.персонала)/ (V фин.ПМСП ), где:
S командировочные расходы − годовая сумма затрат на командировочные расходы научных организаций в области здравоохранения и республиканского центра первичной медико-санитарной помощи;
ФОТ привлекаемого персонала – фонд оплаты труда привлекаемого персонала из расчета на 1 штатную единицу заместителя руководителя, 3 штатных единиц руководителей структурных подразделений, 4 штатных единиц врача-эксперта (с высшим медицинским образованием), 6 штатных единиц врача-статиста, 6 штатных единиц эксперта, 0,5 штатных единиц экономиста, 0,5 штатных единиц юриста, 0,5 штатных единиц IT-специалиста.
V фин. ПМСП – годовая сумма общих расходов за предыдущий год по первичной медико-санитарной помощи с учетом прикрепленного населения текущего года.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к КПН ПМСП.";

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан1 х Саудан1+ Кжылыту аудан2 х Саудан2 + ... + Кжылыту аудан і х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту аудан х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
К ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығына қолданылатын коэффициент, ол мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
К ұәк = 1 + (S іссапар шығындары + ЕАҚ тартыл. персонал)/ (V МСАК қарж.), мұндағы:
S іссапар шығыстары – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының іссапар шығыстарына жұмсалатын шығындардың жылдық сомасы;
ЕАҚ тартыл. персонал – басшының орынбасарының 1 штат бірлігіне, құрылымдық бөлімшелер басшыларының 3 штат бірлігіне, сарапшы дәрігердің 4 штат бірлігіне (жоғары медициналық білімі бар), дәрігер-статистің 6 штат бірлігіне, сарапшының 6 штат бірлігіне, экономистің 0,5 штат бірлігіне, заңгердің 0,5 штат бірлігіне, IT-маманның 0,5 штат бірлігіне есептегенде тартылатын персоналдың еңбегіне ақы төлеу қоры.
V МСАК қарж. – ағымдағы жылдың бекітілген халқын ескере отырып, медициналық-санитариялық алғашқы көмек бойынша өткен жылғы жалпы шығыстардың жылдық сомасы.
Kn – КЖН МСАК-қа қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).

пункт 8-2 изложить в следующей редакции:
"8-2. Подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП определяется на одного прикрепленного городского жителя (столицы, городов республиканского, областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц и осуществляется по формуле:
ПНразукруп.=Vразукруп./Чнас.для разукруп./m,где
ПНразукруп. – подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП;
Vразукруп. – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП населению;
Чнас.для разукруп. – расчетная численность городского населения, прикрепленная в медицинских организациях ПМСП, подлежащих разукрупнению;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование разукрупнения организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП.
Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областных центров, обслуживающих городское население), превышающих 30 тысяч прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тысяч человек для обеспечения доступности ПМСП.
Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП, на одного прикрепленного жителя (столицы, городов республиканского, областных центров), к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц, осуществляется по формуле:
ПНразукруп.обл i = ПНразукруп. х Кпвк.гор. i + ПНразукруп. х (Кплотн.район i - 1) + ПНразукруп. х (Котопит.район i - 1) + ПНразукруп. х (Кэколог.обл i - 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район, где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

8-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-2. МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген бір қала тұрғынына (астанаға, республикалық, облыстық орталықтарға) айқындалады және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН ірілендіру=Vірілендіру / Схалқ.ірілендіру үшін/ m, мұндағы
ЖН ірілендіру – МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив;
V ірілендіру – Халыққа МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
С ірілендіру үшін халқ. – ірілендіруге жататын МСАК медициналық ұйымдарында бекітілген қала халқының есептесу саны;
m-МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын бөлуді қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.
Ірілендіру МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін бекітілген халық саны 10 мың адамға дейінгі жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен 30 мыңнан асатын бекітілген халық саны бар МСАК ұйымдарында (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және қала халқына қызмет көрсететін облыс орталықтарында) жүргізіледі.
Бір бекітілген тұрғынға (астана, республикалық, облыстық орталықтарының, қалалары) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге түзету коэффициенттері ескеріле отырып, айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне жан басына шаққандағы нормативтің есебі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНірілендіру обл.i = ЖНірілендіру х Кжтк.қала i + ЖНірілендіру х (Ктығыз.аудан i - 1) + ЖНірілендіру х (Кжылыту аудан i - 1) + ЖНірілендіру х (Кэколог.обл. i - 1), мұндағы:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз.халқ аудан, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының санынан республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша орташа халық тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.қр =Сқр/Sқр, мұндағы
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз халқ.аудан - аудан, қала халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады.
Тығыз халқ.аудан = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан - халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті аудан, қала аумағының ауданы;

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. i = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
ПВКгор i – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКгор i = ∑ (Чгор k/n х ПВКПМСП(n))/ Чгор, где:
Чгор – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чгор k/n – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице, к комплексной формуле расчета комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Таудан – ТҚР/орта.)/ТҚР/орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылға тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындарының жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлемінің шығындарының үлесі;
Таудан – алдыңғы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қалалар және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылу маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орта. = (Таудан 1 + Таудан 2 + … + Таудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. i = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1 (бірлікке) тең.
ЖЖКқала і – өңір бойынша ауыл халқының медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жасына байланысты түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқала i = (Сқала k/n х ЖЖКМСАК(n))/ Сқала, мұндағы:
Сқала – "БХТ" АЖ-да өңірдің тіркелген қала халқының саны;
Сқала к/n – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген қала халқының саны жыныстық жас тобына жататын халықтың k нөмірі n нөмірі;
ЖЖКМСАК(n) – МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес n нөмірі жыныстық жас тобының жыныстық-жас түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны мен халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына МСАК көрсетуге қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.

Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областного и районного значения, обслуживающих городское население), превышающих 30 тысяч прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тысяч человек для обеспечения доступности ПМСП.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к ПНразукруп.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Расчет подушевого норматива на оказание неотложной помощи (далее – НП) на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПН_НП = ПНбаз.НПРК х ПВК НП + ПНбаз.НПРК х (Кплотн.район – 1) + ПНбаз.НПРК х (Котопит.район. – 1) + ПНбаз.НПРК х (Ксельск.обл. – 1) + ПНбаз.НПРК х (Кэколог. – 1)+ ПНбаз.НПРК х (Кn – 1), где:
ПНбаз.НПРК – базовый подушевой норматив НП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз. НПРК = ПНсред.НПРК/(ПВК РК + (Кплотн.РК - 1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК – 1)), где:
ПНсред. НПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание НП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред. НПРК = (V НПРК – V экол_рк)/Чрк/m, где:
V НПРК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание НП населению;
V экол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам здравоохранения по оказанию НП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование НП.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:

Ірілендіру бекітілген халық саны 10 мың адамға дейін жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен бекітілген халық саны 30 мыңнан асатын МСАК ұйымдарында (астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда, қала халқына қызмет көрсететін) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін жүргізіледі.
Kn – ЖНірілендіруге қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға кезек күттірмейтін көмек (бұдан әрі – КК) көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативті есептеу кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН_КК = ЖНбаз. ККҚР х ЖЖК КК + ЖНбаз. ККҚР х (Каудан тығыз. - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кжылыту аудан - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кауыл обл. - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кэколог – 1) + ЖНбаз.ККҚР х (Кn – 1), мұндағы:
ЖНбаз.ККҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттері ескерілмей айқындалған, бір айға "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған КК базалық жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ККҚР = ЖНорт.ККҚР / (ЖЖК ҚР + (Ктығыз.ҚР – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1), мұндағы:
ЖНорт. ККҚР – алдағы қаржы жылына арналған Қазакстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға КК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорт. ККҚР = (V ККҚР – V экол_қр)/Сқр/m, мұндағы:
V ККҚР – халыққа КК көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
V экол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың КК көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – КК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл.i)/n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.рк = (Кплотн.район.1 х Чрайон.1+ Кплотн.район.2 х Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас.район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

ЖЖК ҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл.i)/ n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК(n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл. k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады, олар алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.қр = (Ктығыз.аудан 1 х Саудан 1+ Ктығыз.аудан 2 х Саудан 2 + Ктығыз.аудан i х Саудан i)/ n, мұндағы:
n – аудандар саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз.аудан, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының аудандар, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/ Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл.2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n, где:
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мына формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл.обл.1 х Собл.1 + Кауыл.обл.2 х Собл.2 + ... + Кауыл.обл.і х Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл.i = 1 + 0,25 х (Сауыл.і/Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1-ге (бірлікке) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1 х Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 х Саудан 2 + ... + Кжылыту аудан і х Саудан i)/n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан. – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту аудан х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытуды жылдық көлеміне шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к ПН_НП.";
пункты 13, 14, 15 и 16 исключить;
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Расчет подушевого норматива на оказание СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения, оказывающему СП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПН_СП = (ПНбаз.СПРК х ПВК СП + ПНбаз.СПРК х (Кплотн.регион - 1) + ПНбаз.СПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Кэколог - 1)) х Крегион, где:
ПНбаз.СПРК – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СПРК = ПНсред. СПРК/(ПВК РК + (Кплот.регионРК – 1) + (Котопит.РК – 1) + (Ксельск.РК – 1) + (Кэколог.РК – 1)), где: ПНсред. СПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание СП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред. СПРК = Vсп рк/Чрк/m, где:
Vсп рк – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание СП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем организациям по оказанию СП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i)/ n
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту СП, определяется на основе данных по населению из ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание СП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
Kn – ЖН_КК қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).";
13, 14, 15 және 16-тармақтар алып тасталсын;
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51.Айына ЖЖ көрсететін денсаулық сақтау субъектісін "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ЖЖ көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің есебі, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН_ЖЖ = (ЖНбаз.ЖЖҚР х ЖЖК ЖЖ + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Көңір.тығыз - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Кобл.жылыту - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (К ауыл.обл. - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Кэколог - 1)) х Көңір, мұндағы:
ЖНбаз.ЖЖҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін есепке алмағанда айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға арналған ЖЖ базалық жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ЖЖҚР = ЖНорташаЖЖҚР/(ЖЖК ҚР + (КҚРөңір.тығыз – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1) + (КэкологҚР – 1)), мұндағы:
ЖНорташаЖЖҚР – алдағы қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға ЖЖ көрсетуге жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорташаЖЖҚР = Vжж қр/Сқр/m, мұндағы:
Vжж қр – халыққа ЖЖ көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың ЖЖ көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – ЖЖ-ны қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлар саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формуламен айқындалады:
ЖЖКҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл. i)/ n
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК(n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес n нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті.
ЖЖ субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған ЖЖ көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы халқының тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.рк = (Кплотн.обл.1 х Чобл.1+ Кплотн.обл.2 х Чобл.2 + … + Кплотн.обл.i х Чобл.i) / n
n – количество регионов
Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.обл = 1 + В х Плотн.РК/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения и столицы от численности населения областей, городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан
согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.обл. – плотность населения в области, которая определяется по формуле.
Пнас.обл.= Чобл./Sобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП области, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sобл. – площадь территории области согласно данным официальной статистической информации;
Для субъектов СП городов республиканского значения, столицы и областных центров, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n
n - количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения, оказывающих СП и медицинскую помощь с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемую санитарным автотранспортом, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.қр = (Ктығыз.обл.1 х Собл.1+ Ктығыз.обл.2 х Собл.2 + … + Ктығыз.обл. і х Собл.і)/n
n – өңірлер саны
Ктығыз.обл – осы облыс бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.обл = 1 + С х Тығыз.ҚР /Тығыз.обл.халқ., мұндағы:
С – облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халық тығыздығының облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚР тығыз. = Сқр/Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.обл.халқ. – облыс халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.обл.халқ. = Собл./Sобл., мұндағы:
Собл. – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген облыстың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sобл. – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес облыс аумағының ауданы;
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының ЖЖ субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
КауылҚР – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл ҚР = (Кауыл.обл. 1 х Собл.1 + Кауыл обл. 2 х Собл. 2 + … + Кауыл обл. i х Собл. і)/ n
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл.і = 1+0,25 х (Сауыл і / Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, ЖЖ көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына білікті мамандарды тарта отырып, санитариялық автокөлік көрсететін ЖЖ және медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірлікке) тең.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n
n - количество районов
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог.РК = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n
n – количество регионов Республики Казахстан
Кэколог. = (Vсп + Vэкол.) / Vсп
Vсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего скорую медицинскую помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Крегион – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов здравоохранения в городах республиканского значения и столице.";
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц.
56. Комплексный подушевой норматив на сельское население включает затраты, связанные с деятельностью субъекта села по обеспечению комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС сельскому населению по видам медицинской помощи, в том числе доврачебная, специализированная, ПМСП, которые оказываются в амбулаторных, стационарных и стационарнозамещающих условиях, в соответствии с пунктом 4 настоящей Методики.
Размер комплексного подушевого норматива на сельское население устанавливается в зависимости от структуры субъектов села по видам медицинской помощи (ПМСП, специализированная).";
пункт 57 исключить;
пункт 58 изложить в следующей редакции:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1. х Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 х Саудан 2+ … + Кжылыту аудан і х Саудан і) / n
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Каудан - КҚР/орташа)/ КҚР/орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қалалар және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог.ҚР = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n
n – Қазақстан Республикасы өңірлерінің саны
Кэколог. = (Vжж + Vэкол.) / Vжж
Vжж – жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Көңір – тарифті түзету және республикалық маңызы бар қалалар мен астанада денсаулық сақтау субъектілерінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті.";
55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Ауыл халқына кешенді жан басына шаққандағы норматив МСАК көрсететін ауыл денсаулық сақтау субъектілері үшін айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл халқына есептеуден айқындалады.
56. Ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің осы Әдістеменің 4-тармағына сәйкес амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілетін медициналық көмектің, оның ішінде дәрігерге дейінгі, мамандандырылған, МСАК түрлері бойынша ауыл тұрғындарына ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтер кешенін қамтамасыз ету бойынша ауыл денсаулық сақтау субъекттің қызметімен байланысты шығындарды қамтиды.
Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің мөлшері медициналық көмектің нысандары (МСАК, мамандандырылған) бойынша ауыл денсаулық сақтау субъектілерінің құрылымына байланысты белгіленеді.";
57-тармақ алып тасталсын;
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"58. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население в месяц для субъектов села осуществляется по формуле:
КПНсело = КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз. ПМСП х (Кплотн.район – 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.район. – 1) + КПНбаз. ПМСП х (Ксельск.обл – 1)+ КПНбаз.ПМСП х(Кэкол. – 1) + Vсп/сзт_село/ Чсело/m, где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, который рассчитывается по формуле согласно пункту 8 настоящей Методики;
ПВКсело – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКсело = S (Чсело k/n х ПВКпмсп(n))/ Чсело, где:
Чсело – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело k/n – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району, который определяется по формуле:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

"58. Ауыл субъектілері үшін айына ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеу мынадай формулада жүзеге асырылады:
КЖНауыл = КЖНбаз.МСАК х ЖЖК МСАК + КЖНбаз.МСАК х (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К жылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К ұәк – 1), мұндағы:
КЖНбаз.мсак – осы Әдістеменің 8-тармағына сәйкес формула бойынша есептелетін түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖТКауыл – өңір бойынша ауыл МСАК-ты тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКауыл = S (Сауыл k/n х ЖТКмсак(n))/ Сауыл, мұндағы:
Сауыл – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің ауыл халқының саны;
Сауыл k/n – "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың k нөмірі, өңірдің бекітілген ауыл халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың n нөмірі;
ЖТКмсак(n) – МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес жыныстық-жастық тобының жыныстық-жастық түзету коэффициенті нөмірі n;
МСАК субъектісін бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.аудан – осы аудан бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Ктығыз.аудан = 1 + С * Тығыз.ҚР/Тығыз.аудан халық, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығынан, республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = СҚР /SҚР, мұндағы:
СҚР – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тхал. аудан – формула бойынша анықталатын аудандағы, қаладағы халық тығыздығы
Тхал. аудан=Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан –халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген тиісті ауданның, қаланың МСАК-тың барлық субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + V экол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях на предстоящий финансовый год;
ПСсп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется по формуле:
ПСсп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПСсп/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
ПСсзт/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта.";
приложение 1 к указанной методике исключить.

Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Каудан жылыту – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан жылыту = 1 + Үжылыту х (Кауд - КҚР/орташа)/КҚР/орташа, мұндағы:
Каудан жылыту– аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдағы жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (Республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны
Кобл.ауыл – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл.ауыл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. * Үауыл), мұндағы:
Үауыл – ауыл денсаулық сақтау субъектілердің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген МСАК көрсететін ауыл денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак, мұндағы:
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Vжк/Сак_ауыл – ауыл денсаулық сақтау субъектісі үшін тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vжк/Сак_ауыл=Vжк/Сак_ауыл/обл/ЕЖжк/сак_ауыл/обл.хЕЖжк/сак_ауыл, мұндағы:
Vжк/Сак_ауыл/обл - алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған облыс бойынша қаражаттың жылдық көлемі;
ЕЖск/сак_ауыл/обл – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына облыс бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол ауылдың барлық субъектілері бойынша емделіп шығу жағдайларының сомасы ретінде айқындалады (ЕЖжк/сак_ауыл/обл):
ЕЖжк/сак_ауыл – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына ауылдық денсаулық сақтау субъектісі бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖжк/сак_ауыл = ЕЖжк/ауыл+ ЕЖжк/ауыл х % қарқжк/ауыл + ЕЖсак/ауыл + ЕЖсак/ауыл х % қарқсак/ауыл, мұндағы:
ЕЖжк/ауыл – бекітілген ауыл халқы арасында стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл денсаулық сақтау субъектісінің алдағы жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
ЕЖсак/ауыл – бекітілген ауыл халқы арасында стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауылдық денсаулық сақтау субъектісінің алдыңғы жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
% қарқжк/ауыл, % қарқсак/ауыл – алдағы қаржы жылына жоспарланған, тиісінше стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің өсу немесе төмендеу қарқыны, пайыздық мәнде;
m – ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлардың саны";
көрсетілген әдістемеге 1-қосымша алып тасталсын.

2. Департаменту совершенствования и анализа обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2025 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды жетілдіру және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова