ПОЛОЖЕНИЕ о государственных знаках почтовой оплаты и специальных почтовых штемпелях Республики Казахстан
Утвержденное приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 1994 г. N 198. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.06.1995 г. № 70. Утратило силу - приказом председателя Агентства РК по информатизации и связи от 22.10.2004г. N 233-П
Приказ председателя Агентства РК
по информатизации и связи
от 22.10.2004г. N 233-П
"В соответствии с законами Республики Казахстан  "О связи", "О почте" и Актами XXII Конгресса Всемирного Почтового Союза (Пекин, 1999 год), ратифицированными Законом Республики Казахстан "О ратификации Шестого дополнительного протокола к Уставу Всемирного почтового союза", приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке утверждения видов и объемов выпуска государственных знаков почтовой оплаты.
2. Признать утратившим силу приказ Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 1994 года № 198 "Об утверждении Положения о государственных знаках почтовой оплаты и специальных почтовых штемпелях Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 26 июня 1995 года за № 70).
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания, подлежит ознакомлению и рассылке.
И.о.Председателя".
____________________________________________________________________
1. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ЗНАКИ ПОЧТОВОЙ ОПЛАТЫ.
1. Общие положения.
1.1. Государственные знаки почтовой оплаты Республики Казахстан (почтовые марки, в том числе беззубцовые, блоки, маркированные конверты и карточки) являются средствами для оплаты пересылки внутренних и международных почтовых отправлений согласно действующим тарифам.
1.2. Организация издания Государственных знаков почтовой оплаты осуществляется только Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в соответствии со статьей 10, параграф 1, Всемирной почтовой конвенции, Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 марта 1992 г. N 215 "О неотложных мерах по обеспечению самостоятельности системы связи Республики Казахстан" и Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 ноября 1994 г. N 1302 "Положение о Министерстве транспорта и коммуникаций".
1.3. Государственные знаки почтовой оплаты Республики Казахстан должны отвечать Уставу Всемирного Почтового Союза и решениям, принятым органами Союза, отражать в своих сюжетах историческое и культурное наследие казахского народа и других народов Казахстана, флору и фауну, достижения во всех областях человеческих знаний, основные события внутренней и международной жизни, филателии.

Е Р Е Ж Е Қазақстан Республикасының почта төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерi мен арнайы почта штемпельдерi туралы
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi 1994 жылғы 9 желтоқсандағы N 198 бұйрық. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 26 маусымда тіркелді. Тіркеу N 70. Күші жойылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 22 қазандағы N 233-П бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді------------------
Қазақстан Республикасының "Байланыс туралы", "Почта туралы" Заңдарына және "Дүниежүзілік Почта Одағы Жарғысының Алтыншы қосымшасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен бекітілген Дүниежүзілік Почта Одағы XII Конгресінің (Пекин, 1999 жыл) кесмідеріне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
2. "Қазақстан Республикасының почта төлемi мемлекеттiк белгiлерi мен арнайы почта мөртабандары туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнің 1994 жылғы 9 желтоқсандағы N 198 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 1995 жылғы 26 маусымда N 70-құжат болып тіркелген).
Төраға м.а.
____________________________
ПОЧТА ТӨЛЕМДЕРIНIҢ МЕМЛЕКЕТТIК БЕЛГIЛЕРI 1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасы почта төлемдерiнiң мемлекеттiк белгiлерi (почта маркiлерi мен блоктары, соның iшiнде айналасы перфорацияланбаған, маркiленген хат қалтасы және карточкалар) қолданылып жүрген тарифтерге сәйкес халықаралық және iшкi почта жолдамаларын жөнелту үшiн төлеу қаражаты болып табылады.
1.2. Почта төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiнiң басылымын ұйымдастыруды Бүкiләлемдiк почта конвенциясының 10-бабының & 1, "Қазақстан Республикасы байланыс жүйелерiнiң еркiндiгiн қамтамасыз етудiң шұғыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 11 наурыздағы N 215 қаулысына және "Қазақстан Республикасының көлiк және коммуникациялар министрлiгi туралы Ереженi бекiту жайында" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 қарашадағы N 1302  P941302_  қаулысына сәйкес тек қана Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жүзеге асырады.
1.3. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерi Бүкiл әлемдiк Почта Одағының Жарғысы мен Одақ органдары қабылдаған шешiмдерге жауап бере отырып, өздерiнiң сюжеттерiнде қазақ халқы мен Қазақстанның басқа да халықтарының тарихи және мәдени жалғастығын, флорасы мен фаунасын, адамзат бiлiмдерiнiң барлық саласындағы жетiстiктерiн, iшкi және халықаралық өмiрдiң негiзгi жаңалықтарын сондай-ақ филателияны бейнелеуi тиiс.

1.4. Издание Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан производится с учетом наиболее полного удовлетворения потребностей предприятий почтовой связи, населения, предприятий, организаций и учреждений.
1.5. Непосредственное планирование, издание и распространение Государственных знаков почтовой оплаты, экспорт и импорт филателистических товаров осуществляются Казахским Издательско-торговым центром "Казбайланысмарка" Государственной почты Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
1.6. Предприятия почтовой связи на территории Казахстан осуществляют прием к пересылке и доставке внутренних и международных почтовых отправлений только при наличии знаков почтовой оплаты Республики Казахстан.
1.7. Практическая работа по выпуску Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан строится на основе перспективных и ежегодных тематических планов, разрабатываемых Казахским Издательско-торговым центром "Казбайланысмарка" при участии комиссии по почтовым эмиссиям, создаваемой при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в состав которой входят представители Министерства, Государственной почты, Казахского ИТЦ "Казбайланысмарка" в задачи которой входит определение принципов эмиссионной политики, рассмотрение проектов тематических планов издания Государственных знаков почтовой оплаты.
1.8. Почтовые марки и блоки, почтовые карточки и конверты с оригинальными марками вводятся в почтовое обращение приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, маркированные конверты и карточки - приказом Государственной почты.
1.9. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан определяет предприятие-изготовитель на конкурсной основе для печатания Государственных знаков почтовой оплаты Казахстана с участием заинтересованных предприятий, организаций и учреждений.
2. Общие принципы формирования тематических планов
издания Государственных знаков почтовой оплаты
Республики Казахстан
2.1. Тематические планы издания Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан составляются на основе заявок предприятий почтовой связи, предложений государственных, общественных и других предприятий и организаций, Союза филателистов Казахстана, частных лиц, поступивших в Казахский ИТЦ "Казбайланысмарка" не позднее чем за 18 месяцев до начала планируемого года.
2.2. Проекты ежегодных тематических планов издания почтовых марок и блоков, конвертов и карточек с оригинальными марками представляются Казахским ИТЦ "Казбайланысмарка" в Комиссию по почтовым эмиссиям при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан не позднее 1 мая предшествующего планируемого года, которая после рассмотрения рекомендует их к утверждению Министром.

1.4. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн басып шығару мемлекеттiк почта кәсiпорындарының, тұрғын халықтың, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң қажеттiлiктерiн толық қанағаттандырылуын ескере отырып жүзеге асырылады.
1.5. Почта төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн жоспарлау, жасап шығару және тарату, филателистiк тауарларды шетелге шығару және оларды шетелден әкелу Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Мемлекеттiк почтасының Қазақ "Қазбайланысмарка" Баспа сауда орталығы (БСО) тарапынан жүзеге асырылады.
1.6. Почта кәсiпорындары Қазақстан аумағында iшкi және халықаралық жолдамаларды жiберу мен жеткiзудi тек оларда Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң белгiлерi бар болғанда ғана жүзеге асырады.
1.7. Қазақстан Республикасының почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн шығаруды iске асыру жұмыстары Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң жанынан почта эмиссиясы жөнiнде құрылатын комиссия қатысуымен "Қазбайланысмарка" Баспа сауда орталығы (БСО) жасайтын перспективалық және жыл сайынғы тақырыптық бойынша жүргiзiледi. Почталық эмиссия комиссиясының құрамына Министрлiктiң, Мемлекеттiк почтаның және Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО өкiлдерi кiредi және оның мiндетiне эмиссиялық саясат принциптерiн анықтау, почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiн жасап шығаруды тақырыптық жоспарларының жобасын қарау мәселелерi кiредi.
1.8. Почта маркiлерi мен блоктары, ерекше маркiлi почта карточкалары мен хат қалталары Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң бұйрығымен, маркiленген хат қалталары мен карточкалар Мемлекеттiк почта бұйрығымен почталық айналымға енгiзiледi.
1.9. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстанның почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн басып шығару үшiн дайындаушы-кәсiпорынды, мүдделi кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң қатысуымен бәсекелестiк негiзде анықтайды.
2. Қазақстан Республикасы почталық төлемдердiң
Мемлекеттiк белгiлерiн басып шығарудың тақырыптық
жоспарларын құрастырудың жалпы принциптерi
2.1. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн басып шығарудың тақырыптық жоспарлары почталық байланыс кәсiпорындарының тапсырулары және мемлекеттiк, қоғамдық, басқа да кәсiпорындар мен ұйымдардың, Қазақстан филателистер Одағының, жекелеген адамдарының жоспарланған жылдың басталуынан бұрын 18 айдан кешiкпей Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-сына түскен ұсыныстары негiзiнде жасалады.
2.2. Почталық маркiлер мен блоктары, ерекше маркiлi хат қалталары мен карточкаларды басып шығарудың жыл сайынғы тақырыптық жоспарының жобалары Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жанындағы почталық эмиссиялар жайлы Комиссияда жоспарланған жылдың алдындағы 1 мамырынан кешiктiрмей қаралып, содан соң министрдiң бекiтуiне Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО тарапынан ұсынылады.

2.3. Ежегодные тематические планы издания художественных конвертов и карточек составляются Казахским ИТЦ "Казбайланысмарка" и утверждаются Государственной почтой, согласовываются с Департаментом связи.
2.4. Издание стандартных почтовых марок осуществляется массовым тиражом не реже одного раза в 10 лет.
В случае использования запаса отдельных, наиболее ходовых стандартных марок допускается выпуск дополнительного тиража израсходованных марок.
2.5. Изготовление надпечаток на Государственных знаках почтовой оплаты производится, в исключительных случаях, по решению Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в централизованном порядке.
2.6. При формировании тематических планов издания Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан учитываются следующие принципы:
2.6.1. Не посвящаются выпуски Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан ныне здравствующим лицам.
2.6.2. Выдающиеся Государственные и политические деятели, деятели науки и культуры, искусства могут быть изображены на Государственных знаках почтовой оплаты Республики Казахстан не ранее чем через 10 лет после кончины и юбилеям, кратным 25.
В случае выпуска тематических серий допускается отклонение от данного правила.
2.6.3. Государственные знаки почтовой оплаты Республики Казахстан не издаются в честь политических партий, общественных, религиозных и благотворительных организаций.
2.6.4. Юбилеи городов, областей, предприятий, учреждений, университетов и других учебных заведений Казахстана, кратные 50-ти могут быть отмечены выпуском художественных маркированных конвертов или карточек.
2.6.5. По заявке различных министерств, ведомств, фирм в рекламных целях выпускаются маркированные почтовые карточки, выпуск которых финансируется заказчиком.
2.7. Не издаются Государственные знаки почтовой оплаты Республики Казахстан надбавкой к номиналу (почтово-благотворительные выпуски).
2.8. Издание внеплановых почтовых марок и блоков (в т.ч. изготовление надпечаток), почтовых конвертов и карточек с оригинальными марками принимаются к рассмотрению Министерством транспорта и коммуникаций не позднее чем за 6 месяцев до их выхода в почтовое обращение.
3. Количество сюжетов, номиналы, тиражи
Государственных знаков почтовой оплаты.
3.1. Ежегодный тематический план издания почтовых марок и блоков Казахстана предусматривают выпуск не более 25 сюжетов (без учета стандартных выпусков), до 6 сюжетов конвертов и карточек с оригинальными марками.
Количество сюжетов художественных конвертов и карточек определяется ежегодно Казахским ИТЦ "Казбайланысмарка" с учетом наиболее полного удовлетворения потребности предприятий почтовой связи и населения.

2.3. Көркем хат қалталары мен карточкалар басып шығарудың жыл сайынғы тақырыптық жоспары Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО тарапынан жасалып, Байланыс департаментiнiң келiсiмiмен Мемлекеттiк почта бекiтедi.
2.4. Стандартты почталық маркiлердi басып шығарудың жалпы таралымы кем дегенде 10 жылда бiр рет жүзеге асырылады.
Жекелеген өтiмi жоғары стандарттық маркiлердiң қоры таусылған жағдайда, олардың қосымша таралымын шығаруға жол берiледi.
2.5. Айналымдағы почта төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерi бетiне арнаулы өзгерiс енгiзу төтенше жағдайда ғана Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi шешiмiмен бiр орталықтан жүргiзiледi.
2.6. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн басып шығарудың тақырыптық жоспарын құруда келесi қағидалар ескерiледi:
2.6.1. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн шығару өмiрде бар адамдарға арналмайды.
2.6.2. Көрнектi Мемлекет және саяси қайраткерлерi, ғылым мен мәдениет, өнер қайраткерлерi Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiнде қайтыс болғанына 10 жылдан ерте емес және 25-ке еселiк жылдардағы мерейтойларында бейнеленуi мүмкiн.
Тақырыптық серияларды шығару жағдайында осы берiлген ережеден ауытқуларға жол берiлуi мүмкiн.
2.6.3. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң мемлекеттiк белгiлерi саяси партиялар, қоғамдық, дiни және қайырымдылық ұйымдарының құрметiне шақырылмайды.
2.6.4. Қалалардың, аумақтардың, кәсiпорындардың, мекемелердiң, университеттер мен Қазақстанның басқа да жоғары оқу орындарының 50 жылдан төмен емес мерейтойлары көркемдiк маркiленген хат қалталары мен карточкаларды шығарумен аталып өтуi мүмкiн.
2.6.5. Әр түрлi министрлiктер, ведомстволар, фирмалардың тапсырысы бойынша жарнамалау мақсатымен, тапсырыс берушiнiң қаржыландыруымен маркiленген почталық карточкалар шығарылады.
2.7. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерi өздерiнде көрсетiлген бағаға (почталық-қайырымдылық шығарылымдары) үстеме бағамен басылмайды.
2.8. Жоспардан тыс почталық маркiлер мен блоктардың (оның iшiнде марка бейнесiнде арнайы өзгерiс енгiзу) ерекше маркiлi почталық хат қалталары мен карточкаларды басып шығару Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң қарауына оның почталық айналымға шығуына 6 ай бұрын уақыттан кешiктiрмей қабылданады.
3. Почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiндегi
сюжеттер саны, көрсетiлген бағалары, таралымдар
3.1. Қазақстан почталық маркiлерi мен блоктарының сюжеттерi (стандарттық шығарылымдарды есептемегенде) жыл сайынғы шығарудың тақырыптық жоспары 25-тен аспауы, ерекше маркiлi хат қалталары мен карточкалары 6 сюжеттерге дейiн шығаруды қарастырады.
Көркем хат қалталары мен карточкалар сюжеттерiнiң саны жыл сайын Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-мен почталық байланыс кәсiпорындары мен халық қажеттiлiктерiнiң қанағаттандырылуын ескере отырып анықталады.

3.2. Номиналы Государственных знаков почтовой оплаты должны соответствовать действующим на территории Казахстана тарифам на услуги почтовой связи.
3.3. Тиражи издаваемых Государственных знаков почтовой оплаты определяются в каждом конкретном случае Казахским ИТЦ "Казбайланысмарка" с учетом потребностей почты и населения, коммерческой деятельности Казахского ИТЦ "Казбайланысмарка" и формирования необходимого резерва.
Казахскому ИТЦ "Казбайланысмарка" разрешается изготавливать часть тиражей Государственных знаков почтовой оплаты в гашеном виде.
4. Разработка оригиналов Государственных знаков
почтовой оплаты Республики Казахстан и их утверждение.
4.1. После утверждения тематических планов выпуска Государственных знаков почтовой оплаты Казахский ИТЦ "Казбайланысмарка" разрабатывает оригиналы запланированных сюжетов. Для этой работы привлекаются наиболее способные и творчески мыслящие художники, имеющие опыт работы в области миниатюры.
4.2. Оригиналы Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан рассматриваются редакционно-художественным Советом Казахского ИТЦ "Казбайланысмарка" и при необходимости согласовываются со специалистами по данной теме.
4.3. Подготовленные к сдаче в производстве оригиналы почтовых марок и блоков, конвертов и карточек с оригинальными марками утверждаются Министерством транспорта и коммуникаций, остальных Государственных знаков почтовой оплаты - Государственной почтой.
4.4. В соответствии со статьей 195, параграф 1, Исполнительного регламента Всемирной почтовой конвенции на почтовых марках и блоках Республики Казахстан обязательно размещаются следующие служебные надписи - название государства на казахском и в латинской транслитерации "Казакстан", номинал и год выпуска арабскими цифрами. В случае необходимости, допускается издание Государственных знаков почтовой оплаты с буквенным обозначением стоимости оплаты (номинал).
Служебные надписи должны быть четко читаемыми, их местоположение на марке диктуется композиционным решением сюжета.
4.5. После ввода в почтовое обращение почтовых марок и блоков, конвертов и карточек с оригинальными марками, их утвержденные оригиналы, а также печатные проекты передаются в Казахский ИТЦ "Казбайланысмарка" и хранятся в обеспеченном порядке. Обязательным условием договора на печатание ЗПО являются передача изготовителями печатных проектов и утвержденных оригиналов.
5. Порядок заказа и рассылки Государственных
знаков почтовой оплаты Республики Казахстан.

3.2. Почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiнiң көрсетiлген бағасы Қазақстан аумағында қолданылып жүрген почталық байланыс қызметтерiнiң тарифтерiне сәйкес келуi тиiс.
3.3. Почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiнiң басып шығарылуы таралымы нақтылы жағдайда Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО тарапынан почта мен халық қажеттiлiгiн, Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО коммерциялық қызметi мен қажеттi резервтiң қалыптасуын ескере отырып анықталады.
Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-ға почта Мемлекеттiк белгiлерi таралымының тиiстi бөлiгiне филателистерге арнап штемпель таңбасын қойып дайындауға рұқсат етiледi.
4. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң
Мемлекеттiк белгiлерiнiң түпнұсқаларын жасау
мен олардың бекiтiлуi
4.1. Почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiн шығарудың тақырыптық жоспары бекiтiлгеннен кейiн Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-сы жоспарланған сюжеттердiң түпнұсқаларын жасайды. Бұл жұмысқа қабiлеттi және шығармашылық толғамды, миниатюра саласындағы тәжiрибесi бар суретшiлерге тапсырылады.
4.2. Қазақстан Республикасы почта төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiнiң түпнұсқалары Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-ның редакциялық-көркемдiк кеңесiнде қаралады және қажет жағдайда осы тақырыптағы мамандармен келiсiледi.
4.3. Почталық маркiлер мен блоктардың, ерекше маркiлi хат қалталары мен карточкалардың өндiрiске беруге дайындалған түпнұсқаларын Көлiк және коммуникациялар министрлiгi тарапынан, қалған почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерi Мемлекеттiк почта тарапынан бекiтiледi.
4.4. Бүкiләлемдiк конвенциясының атқару регламентiнiң 195-бабының &1 сәйкес Қазақстан Республикасының почталық маркiлерi мен блоктарының беттерiне мiндеттi түрде мемлекет аты "Қазақстан" қазақша және латын транслитерациясы, араб цифрларымен көрсетiлген құны, шығарылар жылы қызмет бабының жазулары орналасуы тиiс. Қажет болған жағдайда почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiсiн жасап шығаруда оның төлем құнын (номинал) әрiптермен белгiлеуге жол берiледi.
Қызметтiк жазулар жақсы оқытылатындай болуы тиiс, олардың маркiлерде орналасу тәртiбi сюжеттiң композициялық шешiмiмен жазылады.
4.5. Почталық маркiлер мен блоктардың, ерекше маркiлi хат қалталары мен карточкалардың почталық айналымға енгiзiлгеннен кейiн, олардың бекiтiлген түпнұсқалары сондай-ақ баспалық жобалары Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-сына берiледi және онда тәртiпке сай сақталады. Почталық төлем белгiлерiн бастырудың мiндеттi шарты дайындаушылардың бастыру жобаларымен бекiтiлген түпнұсқаларды табыс етуi болып табылады.
5. Қазақстан Республикасы почталық төлемдердiң
Мемлекеттiк белгiлерiне тапсырыс беру және
оларды тарату тәртiбi

5.1. Государственная почта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан формирует заявки на получение от Казахского ИТЦ "Казбайланысмарка" Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан с учетом наиболее полного удовлетворения потребности предприятий почтовой связи с населения Республики Казахстан.
5.2. Заявки на получение Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан должны быть направлены в Государственную почту за 18 месяцев до начала планируемого года по маркированным конвертам и карточкам и за 6 месяцев по маркам, блокам, почтовым конвертам и карточкам с оригинальными марками.
Корректировка заявок допускается не позднее, чем за 6 месяцев по маркированным конвертам и карточкам и 3 месяца по почтовым маркам и блокам, почтовым конвертам и карточкам с оригинальными марками до начала планируемого года.
5.3. При проведении на предприятии связи специального гашения по его заявке может быть направлено дополнительное количество Государственных знаков почтовой оплаты.
5.4. Порядок заказа и рассылка Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан осуществляется в соответствии с действующей нормативно-технической документацией. Рассылка Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан производится с учетом получения их предприятиями почтовой связи за три дня до их выпуска в почтовое обращение.
6. Продажа и изъятие Государственных
знаков почтовой оплаты Республики Казахстан
6.1. Продажа Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан осуществляется предприятиями почтовой связи. Стандартные почтовые марки, маркированные конверты и карточки, в т.ч. с оригинальными марками, продаются на предприятиях почтовой связи и применяются в почтовом обращении без ограничений до полного использования их запасов.
Художественные почтовые марки и блоки продаются на предприятиях почтовой связи в течение года выпуска и последующего за ним года.
Продажа почтовых марок и блоков с надпечатками производится в сроки, устанавливаемые в приказах Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан об их выпуске в почтовое обращение.
6.2. Для обслуживания коллекционеров на предприятиях почтовой связи организуется абонементное обслуживание, предусматривающее полное и преимущественное снабжение членов Союза филателистов Казахстана Государственными знаками почтовой оплаты Республики Казахстан.
Областные предприятия Государственной почты, почтамты определяют отделения связи, в которых производится абонементное обслуживание населения и порядок организации филателистического абонемента.
Абонементы Казахских марок высылаются только физическим лицам. Филателисту по абонементу выдается не более 6 экземпляров почтовых марок и блоков, почтовых карточек и конвертов с оригинальными марками, одного экземпляра малого листа почтовых марок и др. малотиражного материала. Порядок снабжения Государственными знаками почтовой оплаты Союза филателистов Казахстана определяется Казахским ИТЦ "Казбайланысмарка".

5.1. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Мемлекеттiк почтасы Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн алу үшiн Қазақстан Республикасының почталық кәсiпорындары мен халықтың қажеттiлiгi толығымен қанағаттандыруды ескере отырып, Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-на тапсырыстар жасайды.
5.2. Қазақстан Республикасының почталық төлемдерiнiң белгiлерiн алу үшiн Мемлекеттiк почтаға тапсырыстар:
18 ай бұрын маркiленген хат қалталары мен карточкаларға, 6 ай бұрын маркiлер мен блоктар, ерекше маркiлi почталық хат қалталары мен карточкаларға жоспарланған жылдың басталуынан бұрын жолданады.
Тапсырыстарға түзетулер маркiленген хат қалталары мен карточкалары үшiн жоспарланған жылдың басталуынан 6 ай бұрын, почта маркiсi мен блоктары, ерекше маркiлi почталық хат қалталары мен карточкалары үшiн 3 ай бұрын жол берiледi.
5.3. Байланыс кәсiпорындарында арнайы штемпель таңбасын қою жүргiзiлгенде оларға өздерiнiң тапсырыстарына қосымша почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерi жiберiлуi мүмкiн.
5.4. Қазақстан Республикасының почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiне тапсырыстар беру мен тарату тәртiбi қолданылып жүрген нормативтi-техникалық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн тарату олардың почталық айналымға шығарылуынан үш күн бұрын почта кәсiпорындары алатындығы ескерiлiп орындалады.
6. Қазақстан Республикасының почталық төлемдерiнiң
Мемлекеттiк белгiлерiн сату және пайдаланудан шығару
6.1. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн сатуды мемлекеттiк почта кәсiпорындары жүзеге асырады. Стандартты почталық маркiлер, маркiленген хат қалталары мен карточкалары, оның iшiнде ерекше маркiлi почталық байланыс кәсiпорындарында сатылады және олардың қорының толық пайдаланылғанына дейiн шектеусiз почталық айналымда қолданылады.
Көркемдiк почталық маркiлер мен блоктар почта кәсiпорындарында шығарылған жыл бойы және одан кейiнгi бiр жылда сатылады.
Жазулары бар почталық маркiлер мен блоктарын сату Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң оларды почталық айналымға шығару туралы бұйрықтарында көрсетiлген мерзiмде жүргiзiледi.
6.2. Коллекционерлерге қызмет көрсету үшiн почталық кәсiпорындарда Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiмен Қазақстан филателистер Одағының мүшелерiн толықтай және басшылықпен жабдықтауды қамтамасыз ететiн абонементтiк қызмет ұйымдастырылады.
Облыстық мемлекеттiк почта кәсiпорындары, почтамптар халыққа абонеметтiк қызмет көрсететін байланыс бөлiмшелерiн және филателистiк абонементтi ұйымдастыру тәртiбiн анықтайды.
Қазақ маркiлерiнiң абонементтерi тек жеке тұлғаларға ғана жiберiледi. Абонемент бойынша филателистке почталық маркiлер мен блоктардың, почталық ерекше маркiлi хат қалталары мен карточкалар 6 данасы, кiшi беттi почта маркiлерi мен басқа да шағын таралымды материалдардың бiр данасы берiледi. Қазақстан филателистер Одағын почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiмен қамтамасыз ету тәртiбi Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-сы тарапынан анықталады.

6.3. Областные предприятия Государственные почты обязаны, в первую очередь, обеспечить художественными марками, а также изданиями, выпущенными ограниченным тиражом, предприятия почтовой связи, выделенные для продажи марок по абонементам.
6.4. По истечении срока, указанного в п.6.1. художественные марки и блоки Приказом Министерства транспорта и коммуникаций снимаются с продажи на предприятиях почтовой связи и возвращаются в Казахский ИТЦ "Казбайланысмарка" для создания резерва и комплектования филателистической продукции.
6.5. Снятые с продажи на предприятиях почтовой связи художественные почтовые марки и блоки действительны для оплаты внутренней и международной корреспонденции в соответствии с действующими почтовыми тарифами.
6.6. Изъятие из почтового обращения Государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан производится, в особых случаях, Приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Государственные знаки почтовой оплаты, изъятые из почтового обращения уничтожаются в установленном порядке в кратчайшие сроки. Копии актов об уничтожении направляются в ИТЦ "Казбайланысмарка" в недельный срок после его утверждения.
6.7. Снятые из почтового обращения Государственные знаки почтовой оплаты являются коллекционными филателистическим продуктом и реализуются через ИТЦ "Казбайланысмарка".
6.8. Казахский ИТЦ "Казбайланысмарка", кроме обеспечения заявок на Государственные знаки почтовой оплаты предприятий Государственной почты Министерства транспорта и коммуникаций, осуществляют продажу филателистических товаров, а также ЗПО с момента их выхода в почтовое обращение другим юридическим и физическим лицам. В случае предоставления Издатцентром "Казбайланысмарка" торговой скидки юридическим и физическим лицам, не относящимся к Государственной почте, размер скидки должен обеспечивать уровень розничных цен на знаки почтовой оплаты, непревышающий их номинальной стоимости.
Поставка Государственных знаков почтовой оплаты на внешний рынок производится только Казахским ИТЦ "Казбайланысмарка" в соответствии с заключаемым им или по его поручению контрактами с зарубежными партнерами.
2. СПЕЦИАЛЬНЫЕ ПОЧТОВЫЕ ШТЕМПЕЛЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
1. Общие положения
1.1. Специальные почтовые штемпеля являются памятными штемпелями и применяются для гашения знаков почтовой оплаты при проведении мероприятий, посвященных важным государственным событиям, историческим и памятным местам и датам, выставкам и т.п.

6.3. Облыстық мемлекеттiк почта кәсiпорындары көркем маркiлерiмен, сондай-ақ шектеулi таралыммен шығарылған басылымдармен бiрiншi кезекте абонементтер бойынша маркiлер сатуға бөлiнген почталық кәсiпорындарын қамтамасыз етуге мiндеттi.
6.4. Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң бұйрығымен 6.1. тармағында көрсетiлген мерзiмнiң бiтуiне орай көркем маркiлер мен блоктар почталық кәсiпорындардан сатылудан алынып, Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-на филателистiк өнiмдердi iрiктеп алу мен резервтi қалыптастыру үшiн қайтарылады.
6.5. Почталық байланыс кәсiпорындарындағы сатудан алынған көркем почталық маркiлер мен блоктар қолданылып жүрген почталық тарифтерге сәйкес iшкi және халықаралық корреспонденцияларды төлеу үшiн жарамды деп танылады.
6.6. Қазақстан Республикасы почталық төлемдерiнiң Мемлекеттiк белгiлерiн почталық айналымынан шығару Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Бұйрығымен ерекше жағдайда жүргiзiледi. Почталық айналымнан шығарылған почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерi қысқа мерзiмде белгiленген тәртiпте жойылады. Жою туралы актiлердiң көшiрмелерi бекiтiлгеннен кейiн апталық мерзiмде Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-сына жiберiледi.
6.7. Почталық айналымнан сатудан алынған почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерi филателистiк коллекциялық өнiмдер болып табылады және Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-сы арқылы таратылады.
6.8. Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Мемлекеттiк почтасы кәсiпорындарының почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiне тапсырыстарын қамтамасыз етуден басқа, филателистiк тауарларды, сондай-ақ почта төлемдерiнiң белгiлерi олардың почталық айналымға шыққан сәтiнен бастап, басқа да заңды және жеке тұлғаларға сатуды жүзеге асырады. "Қазбайланысмарка" баспа-сауда орталығы заңды және жеке тұлғаларға Мемлекеттiк почтаға қатысы жоқ сауда жеңiлдiгiн жасаған жағдайда почталық төлем белгiлерiнiң бөлшек саудадағы бағасының олардың көрсетiлген құнынан артық болмауын қамтамасыз етуi тиiс.
Почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiн сырттық саудаға шығарылуы тек қана Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО тарапынан бекiтiлген немесе оның тапсыруы бойынша шетелдiк әрiптестермен жасалынған келiсiмге сәйкес жүргiзiледi.
2. Қазақстан Республикасының арнайы почталық
штемпельдерi
1. Жалпы ережелер
1.1. Арнайы почталық штемпельдер (АПШ) ескерткiштiк штемпельдер болып табылады және мемлекеттiк маңызды оқиғаларға, тарихи және ескерткiш орындар мен күндерге, көрмелер мен т.т. арналған шараларды өткiзуге почталық төлемдердiң белгiлерiне штемпель таңбасын қою үшiн қолданылады.

1.2. Непосредственное планирование и изготовление специальных почтовых штемпелей возлагается на Казахский Издательско-торговый центр "Казбайланысмарка".
1.3. Специальные почтовые штемпеля выпускаются с фиксированной и переводной календарной датой.
2. Общие принципы формирования тематических планов
изготовления специальных почтовых штемпелей Республики
Казахстан
2.1. Планы изготовления СПШ составляются Казахским Издатцентром "Казбайланысмарка" на один год на основе заявок областных предприятий связи и предложений государственных, общественных и иных предприятий, организаций, Союза филателистов Казахстана и частных лиц.
К рассмотрению принимаются заявки, поступившие в Казахский Издатцентр "Казбайланысмарка" до 1 мая предшествующего планируемого года.
2.2. Общее количество СПШ не должно превышать 20 в год, при этом для одного предприятия связи изготавливается не более двух специальных почтовых штемпелей (для предприятий связи Алматы и Ленинска не более 6), без учета штемпелей "Первого дня".
2.3. Изготовление внеплановых специальных почтовых штемпелей осуществляется на основании распоряжения Министерства транспорта и коммуникаций после предварительного рассмотрения на Комиссии по почтовым эмиссиям. Предложение по изготовлению внеплановых штемпелей специального гашения принимаются к рассмотрению не позднее чем за 4 месяца до даты применения СПШ.
2.4. Проекты ежегодных планов изготовления специальных штемпелей представляются Казахским Издатцентром "Казбайланысмарка" в Комиссию при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по почтовым эмиссиям до 1 мая, предшествующего планируемому.
Комиссия при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по почтовым эмиссиям рассматривает указанный проект плана и рекомендует его к утверждению Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
2.5. Изготовление специальных почтовых штемпелей производится в соответствии с оригиналами, утвержденными Казахским Издатцентром "Казбайланысмарка".
При изготовлении нескольких экземплярах СПШ с одним текстом и рисунком, каждый должен иметь цифровое или буквенное отличие.
2.6. На СПШ, предназначенных для предприятий почтовой связи, на территории Казахстана наименование предприятий связи указывается на казахском языке.
2.7. Специальные почтовые штемпеля выпускаются в обращение приказом Государственной почты по согласованию с Министерством транспорта коммуникаций Республики Казахстан и рассылаются предприятиям связи в установленном порядке. В приказе указывается наименование СПШ, время и место его применения, цвет используемой мастики, краткое описание рисунка, сведения об авторе.

1.2. Арнайы почталық штемпельдердi тiкелей жоспарлау мен дайындау Қазақ "Қазбайланысмарка" Баспа-сауда орталығына жүктеледi.
1.3. Арнайы почталық штемпельдер бекiтiлген және ауыспалы күнтiзбелiк даталармен шығарылады.
2. Қазақстан Республикасына арнайы почталық штемпельдерiн жасаудың тақырыптық жоспарын қалыптастырудың жалпы қағидалары:
2.1. АПШ дайындау жоспарларын Қазақ "Қазбайланысмарка" Баспа-сауда облыстық мемлекеттiк почта кәсiпорындарының тапсырыстары мен мемлекеттiк, қоғамдық және басқа да кәсiпорындардың, ұйымдардың, Қазақстан филателистер Одағы мен жекелеген тұлғалардың ұсыныстары негiзiнде бiр жылға жасайды.
Қазақ "Қазбайланысмарка" баспа-сауда орталығы жоспарланған жылдың алдындағы 1 мамырына дейiн келiп түскен тапсырыстар қарауға қабылданады.
2.2. АПШ-ның жалпы саны бiр жылда 20 дан аспауы тиiс, осы жағдайда бiр байланыс кәсiпорны үшiн "Бiрiншi күннiң" штемпельдерiн есептемегенде екеуден артық емес (Алматы мен Ленинск байланыс кәсiпорындары үшiн 6-дан аспауы тиiс) арнайы почталық штемпельдерi дайындалады.
2.3. Жоспардан тыс арнайы почталық штемпельдердi жасау почталық эмиссиялар жөнiндегi Комиссия алдын ала қарастырғаннан кейiн Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң жарлығы негiзiнде жүзеге асырылады. Жоспардан тыс арнайы почталық штемпельдерiн жасау жөнiндегi ұсыныстар АПШ-тың қолдану датасына дейiнгi 4 айдан кешiктiрiлмей қарауға қабылданады.
2.4. Арнайы штемпельдер жасаудың жыл сайынғы жоспарының жобасы Қазақ "Қазбайланысмарка" баспа-сауда орталығы тарапынан жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейiн Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң почта эмиссиялары жөнiндегi Комиссиясына тапсырылады.
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң почта эмиссиясы жөнiндегi Комиссия айтылған жобаны қарастырады және оны бекiту үшiн Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне ұсынады.
2.5. Арнайы почта штемпелi Қазақ "Қазбайланысмарка" баспа-сауда орталығы бекiткен түпнұсқаға сәйкес жасалынады.
Текстерi мен кескiндерi бiрдей бiрнеше АПШ жасалған жағдайлардың әрқайсысының бiр-бiрiнен цифрлық немесе әрiптiк айырмашылықтары болуы тиiс.
2.6. Қазақстан аумағындағы почта кәсiпорындарына арналып жасалынған АПШ-лардағы байланыс кәсiпорнының аттары қазақ тiлiнде көрсетiледi.
2.7. Арнайы почталық штемпельдер Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң келiсiмi бойынша мемлекеттiк почта бұйрығымен пайдалануға шығарылады және белгiленген тәртiпке сай байланыс кәсiпорындарына таратылады. Бұйрықта АПШ-ның аты, қолданылатын уақыты және орны, пайдаланылатын пастаның түсi көрсетiлiп штемпель бетiндегi суреттерге қысқаша сипаттама және авторы туралы мәлiметтер берiлуi тиiс.

2.8. Казахский Издательско-торговый центр "Казбайланысмарка" за 1 месяц до проведения специального гашения информирует областные предприятия Государственной почты и Союз филателистов Казахстана о месте, сроках применения специального почтового штемпеля и выпускаемые к гашению Государственных знаков почтовой оплаты и сопутствующих филателистических материалах.
2.9. Порядок учета специальных почтовых штемпелей определяется Приказом Казахского ИТЦ "Казбайланысмарка".
3. Порядок применения.
3.1. Казахский Издатцентр "Казбайланысмарка" направляет СПШ в места применения с учетом их получения предприятиями связи за 3 дня до проведения специальных гашений.
3.2. Использование специальных гашений почтовых штемпелей производится только для специальных гашений конкретными предприятиями связи и в течение сроков, оговоренных в Приказе Государственной почты о введении применяемых штемпелей в обращение.
3.3. Специальными почтовыми штемпелями гасятся знаки почтовой оплаты, находящиеся в почтовом обращении на территории Республики Казахстан. Гашение СПШ производится при приеме исходящей корреспонденции к пересылке.
СПШ не проставляются на знаки почтовой оплаты, изъятые из почтового обращения, ранее прошедшие почту, а также иностранной филателистический материал.
Допускается безадресное гашение на чистых листах бумаги.
3.4. Предприятие связи, производящее специальное гашение, информирует население о сроках и месте применения СПШ.
3.5. На предприятиях связи заблаговременно, до проведения спецгашения, устанавливаются специальные почтовые ящики для опускания в них почтовых отправлений, подлежащих гашений.
После гашения эти почтовые отправления рассылаются адресатам.
3.6. Предприятие связи обязано погасить корреспонденцию, поступившую из других регионов, в которой высказывается просьба о ее гашении.
Ответственность за правильность использования и сохранность СПШ возлагается на начальника предприятия связи, в котором производится гашение.
4. Порядок хранения.
4.1. Специальные почтовые штемпеля хранятся на предприятиях связи в установленном порядке и должны быть отправлены в Казахский Издатцентр "Казбайланысмарка" на следующий день после окончания гашения.
4.2. После поступления штемпелей от предприятий связи Казахский Издатцентр "Казбайланысмарка" производит гашение филматериала по заказам торговой сети и Союза филателистов Казахстана, инофирм, после чего на СПШ производится насечка и они остаются на хранении в Казахском ИТЦ "Казбайланысмарка".
Приложение N 2 к приказу
Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 9 декабря 1994 г. N 198
СОСТАВ КОМИССИИ
по почтовым эмиссиям при Министерстве
транспорта и коммуникаций Республики Казахстан

2.8. Қазақ "Қазбайланысмарка" баспа-сауда орталығы маркiлерге арнайы почта штемпельдерiн қоюды ұйымдастырудан бiр ай бұрын оның өткiзiлетiн орны, арнайы почта штемпелiнiң қолдану мерзiмi, шығарылатын почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерi және қосалқы филателистикалық материалдар туралы облыстық мемлекеттiк почтаны және Қазақстанның филателистер Одағын хабардар етедi.
2.9. Арнайы почта штемпельдерiн есепке алу тәртiбi Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-ның бұйрығымен анықталады.
3. Қолдану тәртiбi
3.1. Қазақ "Қазбайланысмарка" БСО-сы арнайы почта штемпельдерiн оларды қолданатын мекемелерге маркiлердi арнайы өшiрудiң өткiзiлуiнен үш күн бұрын алынатындай есеппен жiбередi.
3.2. Маркiлерге арнайы почта штемпельдерiн қою мемлекеттiк почта бұйрығында көрсетiлген нақтылы байланыс кәсiпорны тарапынан сол бұйрықта штемпельдi қолдануға енгiзу туралы көрсетiлген мерзiм iшiнде iске асырылады.
3.3. Арнайы почта штемпелi Қазақстан Республикасы территориясында почталық айналымда жүрген почталық төлем белгiлерiне қойылады. Арнайы почта штемпелi шығыс корреспонденцияларды жөнелтуге қабылдау кезiнде орындалады.
Айналымнан бұрын өткен почталық төлем белгiлерiне және шет елдiк филателиялық материалдарға АПШ қойылмайды. Таза парақ қағаздарға адрессiз АПШ белгiсiн қоюға жол берiледi.
3.4. Арнайы почта штемпелiн қоюды жүргiзетiн кәсiпорыны АПШ-ны қолдану мерзiмi және орны туралы халықты хабардар етедi.
3.5. Арнайы почта штемпелiн қою жұмысын жүргiзуден күн бұрын байланыс кәсiпорындарында өшiрiлуi тиiстi почталық жөнелтiлiмдердi салуға арналған арнайы жәшiктер орналастырылады.
АПШ қойылғаннан кейiн ол жөнелтiмдер адресаттарға жiберiледi.
3.6. Почта кәсiпорын сұраныс жасаған басқа аймақтардан келiп түскен корреспонденцияларды да арнайы штемпель қоюға мiндеттi.
АПШ-ны дұрыс пайдалану және сақтау мiндеттерi iске асыратын почта кәсiпорнының бастығына жүктеледi.
4. Сақтау тәртiбi
4.1. Арнайы почтаға штемпелi почта кәсiпорындарында белгiленген тәртiпке сәйкес сақталады және ол аяқталғасын келесi күнi Қазақ "Қазбайланысмарка" баспа-сауда орталығына жiберiлуi тиiс.
4.2. Почта кәсiпорындарынан штемпельдер келiп түскесiн Қазақ "Қазбайланысмарка" баспа-сауда орталығы сауда жүйесiнiң, Қазақстан филателистер Одағының, шетелдер фирмаларының сұраныстары бойынша филателиялық материалдарға арнайы почта штемпельдерiн қою жұмысын жүргiзедi, сосын АПШ-ларға олардың iстен шығарылу белгiлерi соғылады, одан соң Қазақ "Қазбайланысмарка" орталығында сақталуға қалдырылады.
Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникациялар министрлiгiнiң
1994 жылдың 9 желтоқсанындағы
N 198 бұйрығына N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар
министрлiгi жанындағы почталық эмиссиялар жөнiндегi
Комиссияның құрамы

1. Для определения принципов эмиссионной политики, рассмотрение проектов тематических планов издания Государственных знаков почтовой оплаты создать комиссию по почтовым эмиссиям в следующем составе:
Базылов К.Б.       - зам. министра транспорта и коммуникаций,
председатель комиссии
Шаймуханов С.Д.    - 1-й зам. директора департамента связи
Министерства транспорта и коммуникаций,
зам. председателя
Члены комиссии:
Айбасов Ю.Х.       - архитектор, начальник Ведущего управления
планировки и застройки населенных мест
Минстроя Республики Казахстан
Бекдаирова С.К.    - начальник ИТЦ "Казбайланысмарка"
Доронина В.К.      - председатель Правления Союза филателистов
Казахстан
Жазыкбаев А.К.     - начальник ГСПС
Лесин А.М.         - начальник "Казбаспасоз"
Романов Ю.И.       - зам. директора института истории,
археологии и этнографии им. Ч. Валиханова
АН Республики Казахстан
Туякбаева Б.Т.     - директор Казпроект реставрации Минкультуры
Республики Казахстан
Шоткалиев М.К.     - начальник отдела департамента связи
Юсупова Р.Т.       - начальник Алматинского почтамта
2. Комиссия заседает один раз в год и представляет материал на утверждение в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. При определении почтовых эмиссий комиссия в своей работе в первую очередь учитывает следующие положения:
- важные республиканские и международные события;
- участие Казахстана в международных событиях;
- знаменитые личности Казахстана по случаю особенных юбилеев;
- юбилеи городов, архитектурных памятников Казахстана;
- актуальные события, общественно-политические цели и важнейшие мероприятия.

1. Эмиссиялық саясаттың қағидаларын анықтаудың, почталық төлемдердiң Мемлекеттiк белгiлерiн басып шығарудың тақырыптық жоспарларының жобасын қарау үшiн почталық эмиссиялар жөнiндегi Комиссия мына құрамда құрылысын:
Базылов Қ.Б.             - Көлiк және коммуникациялар
министрiнiң орынбасары, Комиссия
төрағасы
Шаймұханов С.Д.          - Көлiк және коммуникациялар                                           министрлiгi байланыс департаментi
директорының 1-шi орынбасары,
төрағаның орынбасары
Комиссия мүшелерi:
Айбасов Ю.Х.             - сәулетшi, Қазақстан Республикасы
Құрылыс министрлiгiнiң елдi                                          мекендердi жоспарлау және құрылыс
жүргiзу жетекшi басқармасының
бастығы
Бекдаирова С.Қ.          - "Қазбайланысмарка" БСО-ның бастығы
Доронина В.К.            - Қазақстан филателистер Одағы
Басқармасының төрағасы
Жазықбаев Ә.Қ.           - Мемлекеттiк почтаның бастығы
Лесин А.М.               - "Қазбаспасөз" бастығы
Романов Ю.И.             - Қазақстан Республикасы
Ғ.А.-Ш. Уәлиханов атындағы тарих,
архиология және этнография институты
директорының орынбасары
Тұяқбаева Б.Т.           - Қазақстан Республикасы Мәдениет
министрлiгiнiң Қазжобажаңғыртудың
директоры
Шотқалиев М.Қ.           - Байланыс департаментiнiң бөлiм
меңгерушiсi,
Жүсiпова Р.Т.            - Алматы почтампының бастығы
2. Комиссия жылына бiр рет мәжiлiс өткiзедi және Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне бекiтуге құжаттар жиынтығын ұсынады.
3. Почталық эмиссияларды анықтауда комиссия өз жұмысында бiрiншi кезекте мына жағдайларда ескередi:
- маңызды республикалық және халықаралық оқиғаларды;
- Қазақстанның халықаралық оқиғаларға қатысуы;
- Қазақстанның айрықша мерейтойлар жағдайындағы танымал
тұлғалары;
- Қазақстандағы қалалардың сәулет ескерткiштерiнiң мерейтойлары;
- өзектi оқиғалар, қоғамдық-саяси мақсаттары мен маңызды шаралар.