Об утверждении Инструкции о порядке оформления пользования рыбными запасами и другими водными животными
Приказ Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан от 12 апреля 1996 г. N 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13.05.1996 г. N 172. Утратил силу - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 февраля 2003 года N 72 (V032199)
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", Положением об охране рыбных запасов и регулировании рыболовства в водоемах Республики Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5.04.95 г. N 414, и в целях обеспечения единого подхода к оформлению пользования рыбными запасами и другими водными животными,
приказываю:
1. Утвердить "Инструкцию о порядке оформления пользования рыбными запасами и другими водными животными".
2. Начальнику Главного управления по охране, воспроизводству и использованию биоресурсов (Кирееву М.А.), областным управлениям экологии и биоресурсов принять утвержденную Инструкцию к руководству и исполнению.
3. Раздел у "Временного порядка заключения договора на специальное природопользование", утвержденного приказом Минэкобиоресурсов РК от 11.04.94 г. N 25, считать утратившим силу.
4. Начальнику общего отдела (Малюхову А.Д.) размножить указанную Инструкцию и довести до областных управлений экологии и биоресурсов.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра Жаркенова М.И.
Министр
Инструкция о порядке оформления пользования
рыбными запасами и другими водными животными
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", Положением об охране рыбных запасов и регулировании рыболовства в водоемах Республики, утвержденного Постановлением Кабинета Министров РК от 5 апреля 1995 года N 414, и определяет порядок возбуждения и рассмотрения ходатайств о пользовании рыбными запасами и другими водными животными и их оформления.
1. Установить, что решения областных органов исполнительной власти о предоставлении права на промысловый лов рыб, других водных животных и закреплении рыбохозяйственных водоемов (участников) принимаются:
- по водоемам Урало-Каспийского и Балхаш-Илийского бассейнов, Алакульской группы озер, Бухтарминскому и Шардаринскому водохранилищам - только при наличии положительного письменного заключения Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан;
- по другим рыбохозяйственным водоемам - по предложениям, подготовленным и вносимым органами рыбохраны.
Кроме того, для соответствующей подготовки предложений и принятия указанных решений обоснованием является письменное ходатайство (заявка) заинтересованного лица (приложением N 1) и прилагаемого к нему положительного заключения экологической экспертизы на предполагаемую хозяйственную деятельность, применяемые при этом технологии и орудия лова.

Балық қорлары және басқа да су жануарларын пайдалануды ресiмдеу тәртiбi туралы нұсқаулық
Қазақстан Республикасы Экобиоресурсминi 1996 жылғы 12 сәуiрдегі N 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 23 мамырда N 172 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2003 жылғы 13 ақпандағы N 72 бұйрығымен.
Балық қорлары және басқа
да су жануарларын ресiмдеу
мен пайдалану тәртiбi
туралы нұсқаулықты бекiту
туралы
"Жануарлар дүниесiн қорғау, үдемелi өсiру және пайдалану туралы" Z933300_ Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414 P950414_ қаулысымен бекiткен Қазақстан Республикасының су айдындарында балық қорларын қорғау және балық аулауды реттеу туралы ережеге сәйкес және балық қорлары мен басқа да су жануарларын пайдалануға ресiмдеуге бiрыңғай көзқарасты қамтамасыз ету мақсатында бұйырамын:
1. "Балық қорлары және басқа да су жануарларын ресiмдеу мен пайдалану тәртiбi туралы нұсқаулық" бекiтiлсiн.
2. Биоресурстарды қорғау, ұдайы өсiру мен пайдалану жөнiндегi бас басқарманың бастығы /Киреев М.А./, экология және биоресурстар облыстық басқармалары бекiтiлген Нұсқаулықты басшылыққа алсын және орындасын.
3. Қазақстан Республикасының Экобиоресурсминi 1994 жылғы 11 сәуiрдегi N 25 бұйрығымен бекiткен "Табиғатты арнайы пайдалануға шарт жасаудың уақытша тәртiбi" V бөлiмiнiң күшi жойылған деп саналсын.
4. Жалпы бөлiмнiң бастығы /Малюхов А.Д./ көрсетiлген Нұсқаулықты көбейтiп, Экология және биоресурстар облыстық басқармаларына жеткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Министрдiң орынбасары М.И.Жәркеновке жүктелсiн.
Министр
Осы Нұсқаулық "Жануарлар дүниесiн қорғау, үдемелi өсiру және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414 қаулысымен бекiткен Қазақстан Республикасының су айдындарында балық қорларын қорғау және балық аулауды реттеу туралы ережеге сәйкес әзiрленген және балық қорлары мен басқа да су жануарларын пайдалану және оларды ресiмдеу жөнiндегi өтiнiштердi қозғауды қарау тәртiбiн айқындайды.
1. Атқарушы өкiмет облыстық органдарының балықты, басқа да су жануарларын кәсiпшiлiк аулауға құқық беру және балық аулау шаруашылығы су айдындарын (учаскелерiн) бекiту туралы шешiмi:
- Орал-Каспий су айдындары Балқаш-Iле бассейндерi, Алакөл көлдер тобы, Бұқтырма және Шардара су қоймалары бойынша - тек Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң оңды қорытындысы болғанда ғана;
- басқа да балық шаруашылығы су айдындары бойынша - балық қорғау органдары дайындаған және енгiзген ұсыныстар бойынша қабылданады деп белгiленсiн.
Оның үстiне, ұсыныстарды тиiстi түрде дайындау және көрсетiлген шешiмдердi қабылдау үшiн негiз мүдделi жақтың (N 1 қосымша) жазбаша өтiнiшi (өтiнiмi) және соған қоса берiлетiн көзделген шаруашылық қызметiнде осы жағдайда қолданылатын технология мен аулау құралдарының экологиялық сараптамасының оңды қорытындысы болып табылады.

2. После принятия решений областными органами исполнительной власти между природопользователями и органами рыбохраны заключается договор на пользование водоемов, добычу рыбы и других водных животных (приложение N 2). Обязательным приложением к договору служит паспорт водоема (участка) (приложение N 3), карта-схема и акт обследования водоема (участка).
2.1. Обследование рыбохозяйственного водоема (участка), с целью подготовки паспорта водоема (участка) и карты-схемы водоема (участка) осуществляется ихтиологической службой органов рыбохраны.
3. Материалы по водоемам Урало-Каспийского и Балхаш-Илийского бассейнов, Алакульской группы озер, Бухтарминскому и Шардиринскому водохранилищам для заключения договоров подготавливаются бассейновым управлениями и облгосрыбинспекциями рыбохраны и направляются в республиканский орган рыбохраны для окончательного оформления.
3.1. Рассмотрение заявок и подготовку предложений для принятия решений о предоставлении права промысловый лов рыбы и закрепление рыбохозяйственных водоемов (участков) органы рыбохраны проводят, исходя из утвержденного в установленном порядке объема (лимита) вылова рыбы, на основе конкурса (тендера), с участием представителей органов исполнительной власти.
4. Договор заключается на срок до трех лет с ежегодной выдачей разрешения (промыслового билета) на ведение промысла рыбы (приложение N 4), где указывается объем (лимит) вылова рыбы,
выделенный органами рыбохраны.
5. Пользователь водоема обязан вести на рыбопромысловом водоеме (участке) промысловый журнал по установленной форме (приложение N 5) и предъявлять его по требованию органов рыбохраны.
Приложение N 1
Кому предоставляется___________
в зависимости
______________________________
от категории водоема (участка)
_______________________________
З А Я В К А
на предоставление права на промысловый
лов рыбы, других водных животных и
закрепления рыбохозяйственных водоемов
(участков)
1. Наименование, ведомственная принадлежность, реквизиты, адрес заявителя___________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Административно-территориальное местоположение водоемов
(участков), название, площадь или протяженность, границы промысла
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

2. Атқарушы өкiмет облыстық органдарының шешiмi қабылданғаннан кейiн табиғат пайдаланушылар мен балық қорғау органдарының арасында су айдындарын пайдалануға, балық пен басқа да су жануарларын өндiруге шарт жасалады (N 2 қосымша). Шартқа мiндеттi қосымша қызметiн су айдынының учаскесiнiң төлқұжаты (N 3 қосымша) карта-схема және су айдынының тексеру актiсi атқарады.
2.1. Су айдыны учаскесi төлқұжатын және су айдыны (учаскесi) карта-схемасын дайындау мақсатымен балық шаруашылығы су айдынын (учаскесiн) тексерудi балық қорғау органдарының ихтиологиялық қызметi жүзеге асырады.
3. Орал-Каспий су айдындары Балқаш-Iле бассейндерi, Алакөл көлдер тобы, Бұқтырма және Шардара су қоймалары бойынша шарттар жасау үшiн материалдарды бассейндiк басқармалар мен балық қорғау облыстық мемлекеттiк балық инспекциялары дайындап, түбегейлi ресiмдеу үшiн балық қорғау республикалық органына жiбередi.
3.1. Өтiнiмдердi қарауды және балықты кәсiпшiлiк аулауға құқық беру мен балық шаруашылығы су айдындарын (учаскелерiн) бекiту туралы шешiм қабылдау үшiн ұсыныстарды дайындауды балық аулау көлемiнiң (лимитiнiң) бекiтiлген тәртiбiн негiзге ала отырып, атқарушы өкiмет органдары өкiлдерiнiң қатысуымен конкурс негiзiнде (тендер) балық қорғау органдары жүргiзедi.
4. Балық қорғау органдары берген балық аулау көлемi (лимитi)
көрсетiлген балық кәсiпшiлiгiн жүргiзуге жыл сайынғы рұқсатты
(кәсiпшiлiк билетiн) бере отырып, үш жылғы дейiнгi мерзiмге шарт
жасалады (N 4 қосымша).
5. Су айдынын пайдаланушы балық кәсiпшiлiгi су айдынында
(учаскесiнде) белгiленген нысанда кәсiпшiлiк журналын жүргiзуге (N 5
қосымша) және оны балық қорғау органдарының талап етуi бойынша
ұсынуға мiндеттi.
Келiсiлдi
N 1 қосымша
Су айдынының (учаскесiнiң) санатына
___________________________________
байланысты кiмге берiледi
___________________________________
Балық, басқа да су жануарларын кәсiпшiлiк
аулауға және балық шаруашылығы су айдындарын
(учаскелерiн) бекiтуге құқық беретiн
ӨТIНIМ
1. Өтiнiм берушiнiң атауы, ведомстволық қарауы, реквизиттерi,
мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Су айдындарының (учаскелерiнiң) әкiмшiлiк-аумақтық тұрған
жерi, ауданды немесе ұзындығы, кәсiпшiлiктiң шекаралары ___________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

3. Перечень промысловых рыб, подлежащих вылову на водоеме (участке), объем их вылова, в т.ч. по кварталам____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Орудия лова, подлежащие применению на промысле (параметры, размер ячей, количество)___________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Наименование органа рыбоохраны, выдавшего представление___________________________________________________________________________________________________________________________
6. Наименование природоохранного органа, выдавшего положительное заключение экологической экспертизы_________________________________________________________
7. Срок закрепления водоемов (участков)_____________________________
____________________________________________________________________
8. Сроки уплаты и размеры платежей за природопользование____________
____________________________________________________________________
Приложение: 1. Представление органа рыбоохраны
2. Заключение экологической экспертизы
Примечание: Заявка оформлена в трех экземплярах, по 1 экз. для
первого адресата, органа рыбоохраны, заявителя
______________________         МП       ____________________________
(дата подачи заявки)                    (Ф.И.О. и подпись заявителя)
Приложение N 2
КАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫН       ГЕРБ           МИНИСТЕРСТВО
ЭКОЛОГИЯ ЖЭНЕ БИОРЕСУРСТАР                 ЭКОЛОГИИ И БИОРЕСУРСОВ
МИНИСТРЛIГI                           РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Главное управление по охране,
воспроизводству и использованию
биологических ресурсов
КАЗГЛАВБИОРЕСУРСЫ
Д О Г О В О Р
О ПОЛЬЗОВАНИИ БИОРЕСУРСАМИ ВОДОЕМОВ
И ЗАКРЕПЛЕНИИ ВОДОЕМА (УЧАСТКА)
Город_______________                      "____"_____________19___г.
Мы, нижеподписавшиеся, от имени специально уполномоченного
органа государственного управления животным миром___________________
________________________________ именуемый в дальнейшем "орган
рыбохраны", в лице начальника_______________________________________
_________________________________,действующего на основании_________
____________________________________________________________________
с одной стороны, и__________________________________________________
именуемый (ая) в дальнейшем "пользователь водоема (участка)", в лице
его руководителя____________________________________________________
действующего на основании___________________________________________
с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
I. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
"Орган рыбоохраны" предоставил, а "пользователь водоема
(участка)" приобрел право на пользование биоресурсами (ведение
промыслового лова рыбы, добыча других водных животных)
на ___________________________________________________________
(наименование водоема (участка) размер и границы которого указаны в прилагаемом к договору паспорте.
II. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА СТОРОН

3. Су айдынында (учаскесiнде) аулауға жататын кәсiпшiлiк
балықтардың тiзбесi, оларды аулаудың, соның iшiнде тоқсан бойынша
аулаудың көлемi ___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Кәсiпшiлiк қолдануға жататын аулау құралдары (көздерiнiң
өлшемi, мөлшерi, саны) ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Ұсыныс берушi балық қорғау органының атауы_________________
___________________________________________________________________
6. Экологиялық сараптамаға оңды қорытынды берген табиғат қорғау органының атауы_____________________________________________
___________________________________________________________________
7. Су айдындарының (учаскелерiнiң) бекiтiлу мерзiмi __________
___________________________________________________________________
8. Табиғатты пайдаланғаны үшiн төлемдердi төлеудiң мерзiмi және мөлшерi________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қосымша: 1. Балық қорғау органының ұсынысы
2. Экологиялық сараптама қорытындысы
Ескерту: Өтiнiм үш дана, бiрiншi берiлетiн жаққа, балық қорғау
органына, өтiнiм берушiге ресiмделедi.
_________________________         ___________________________
(Өтiнiмнiң берiлген күнi)         (Өтiнiм берушiнiң тегi, аты,
әкесiнiң аты және қолы)
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының    Елтаңба   Министерство
Экология және биоресурстар             Экологии и биоресурсов
министрлiгi                            Республики Казахстан
ҚАЗБАСБИОРЕСУРСТАРЫ
Биологиялық ресурстарды қорғау, үдемелi өсiру
және пайдалану жөнiндегi бас басқарма
_____________________ қаласы         19___ ж. "__"___________
Бiз, төменде қол қоюшылар, жануарлар дүниесiн мемлекеттiк
басқаруға арнайы уәкiлдiк берiлген орган __________________________
___________________________________ бұдан әрi "балық қорғау органы"
деп аталатын орган атынан, бiр жағынан, ___________________________
________________________________________________ негiзiнде iс-қимыл
жасайтын бастық арқылы ____________________________________________
және бұдан әрi "су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" деп аталатын,
екiншi жағынан, ___________________________________________________
негiзiнде iс-қимыл жасайтын оның басшысы арқылы ___________________
___________________________________________________________________
төмендегi жөнiнде осы шартты жасады:
I. ШАРТ НЫСАНАСЫ
"Балық қорғау органы" бердi, "су айдынын (учаскесiн)
пайдаланушы" мөлшерi мен шекарасы шартқа қоса берiлетiн төлқұжатта
көрсетiлген биоресурстарды пайдалану құқығына (балықты кәсiпшiлiк
аулауды жүргiзуге, басқа да су жануарларын өндiруге) ие болды.
___________________________________________________________________
II. ТАРАПТАРДЫҢ МIНДЕТТЕМЕЛЕРI

1. "Орган рыбоохраны" обязуется:
а) определять границы (площадь, длину и т.д.), в которых "пользователь водоема (участка)" обязан заниматься спасением молоди промысловых рыб и рыборазведением;
б) обеспечить контроль за рыбоводно-мелиоративными работами, проводимыми "пользователем водоема (участка)";
в) проводить среди работников "пользователя водоема (участка)" массово-разъяснительную работу по вопросам рыбоохраны, рыборазведения и рыбохозяйственной мелиорации, пользования биоресурсами водоема (беседы, лекции и т.п.).
2. "Пользователь водоема (участка)" не вправе сдавать предоставленный ему водоем (участок) другим организациям и обязуется:
а) своевременно и в полном объеме вносить плату на пользование биоресурсами водоема (участка);
б) охранять рыбные запасы и другие биоресурсы водоемов, соблюдать Правила рыболовства;
в) обозначать границы рыбопромысловых участков специальными знаками по указанию органов рыбоохраны;
г) содержать в надлежащем санитарном состоянии рыбопромысловые станы и береговые участки в местах выборки орудий лова;
д) эксплуатировать рыбопромысловый водоем (участок) полностью и теми орудиями лова, для которых он предназначен;
е) вести на рыбопромысловом водоеме (участке) рыбопромысловый журнал по установленной форме и предъявлять его по требованию органов рыбоохраны, а также представлять органу рыбоохраны ежемесячно к 5 числу сведения о вылове рыбы по видам и данные по промобстановке;
ж) не превышать лимита вылова рыбы и других биоресурсов водоемов;
з) производить работы по рыбозаведению, спасению молода, мелиорации в естественных водоемах и расчистке рыбоходных участков в соответствии с утвержденным ежегодным планом, согласованным с органами рыбоохраны;
и) обеспечить сохранение и поддержание на водоемах условий для воспроизводства добываемых гидробионтов, их кормовой базы и оптимальной численности;
к) не производить без разрешения органа рыбоохраны работ, заменяющих естественные условия рыбопромыслового водоема (участка);
л) предоставлять рыбоводным заводам, контрольно-наблюдательным пунктам, научно-исследовательским организациям производителей и разновозрастных рыб на договорных началах;
м) допускать во всякое время работников органа рыбоохраны к
осмотру рыболовных судов, орудий лова, уловов, находящихся научастке производственных помещений и сооружений;
н) производить все работы, предусмотренные в настоящей статье
за свой счет и своими силами и представлять "органу рыбоохраны"
информацию ежегодно к 5 января.
III. ОСНОВНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ К ПРИМЕНЯЕМОЙ ТЕХНОЛОГИИ
Режим рыболовства и добычи других водных животных и растенийустанавливается в соответствии с утвержденными Правилами рыболовства.
IV. ПРЕДОСТАВЛЯЕМЫЕ ЛЬГОТЫ
При перевыполнении планов рыбоводно-мелиоративных работ, спасения молоди рыб и достижения высоких показателей рыбопродуктивности на закрепленном водоеме (участке), "пользователь водоема (участка)" получает право расширения промыслового участка, получения дополнительных водоемов в пользование.
V. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
За нарушение требований и условий настоящего договора стороны несут гражданскую, административную и уголовную ответственность в установленном законом порядке.
В случае неоднократного нарушения "пользователем водоема (участка)" Правил рыболовства и условий настоящего договора, он может быть расторгнут "органом рыбоохраны" в установленном порядке, а до расторжения договора действие его может быть приостановлено.
VI. РАЗРЕШЕНИЕ СПОРОВ
Споры по настоящему договору решаются в установленном порядке, в соответствии с существующим правовым законодательством и межправительственными соглашениями и договорами.
VII. ОСОБЫЕ УСЛОВИЯ
Плата за пользование биоресурсами водоемов вносится в соответствии с действующим законодательством.
Размер платы за пользование биоресурсами водоема может корректироваться, исходя из индекса цен, не чаще одного раза в
квартал.
Объем добычи рыбы устанавливается на один год, с разбивкой по
кварталам, с учетом рекомендаций научно-исследовательских
организаций и установленных квот и лимитов.
Необходимая "пользователю водоема (участка)" земельная площадь
для возведения на ней рыбохозяйственных сооружений и построек
отводится в установленном порядке по ходатайству "пользователя
водоема (участка)".
Настоящий договор составлен в двух экземплярах, из которых
первый выдан______________________________________________________                        пользователь водоема (участка)
второй хранится в________________________________________________                              орган рыбоохраны
Дата ввода в действие договора "_____"______________19___г.
Дата окончания действия договора "____"_____________19___г.
ЮРИДИЧЕСКИЕ АДРЕСА СТОРОН:
"Орган рыбоохраны" __________________________________________                         (наименование, почтовый, телеграфный адреса,
__________________________________________________________________
банковские реквизиты)
__________________________________________________________________                 (должность, Ф.И.О., подпись, печать)
"пользователь водоема (участка)"__________________________________
(наименование, почтовый, телеграфный
__________________________________________________________________                  адреса,   банковские реквизиты)
__________________________________________________________________              (должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Договор от________________________зарегистрирован в органе
рыбоохраны за N______________
Дата оформления регистрации_________________
Лицо, зарегистрировавшее договор__________________________                                             должность, Ф.И.О.
_______________________________                                                подпись
Примечание: обязательным приложением к договору служат паспорт, карта-схема и акт обследования водоема (участка).
Приложение N 3
КАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫН       ГЕРБ         МИНИСТЕРСТВО
ЭКОЛОГИЯ ЖЭНЕ БИОРЕСУРСТАР               ЭКОЛОГИИ И БИОРЕСУРСОВ
МИНИСТРЛIГI                          РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Главное управление по охране, воспроизводству
и использованию биоресурсов
КАЗГЛАВБИОРЕСУРСЫ
П А С П О Р Т
__________________________________________________________________               (наименование водоема, участка)
Название органа рыбоохраны, составившего паспорт____________________
____________________________________________________________________
Пользователь водоема (участка)______________________________________
____________________________________________________________________
Цель закрепления водоема (участка)__________________________________
(промысел рыбы,
____________________________________________________________________      создание культурного рыбного хозяйства или организации
____________________________________________________________________           любительского и спортивного рыболовства)
I. МЕСТОНАХОЖДЕНИЕ ВОДОЕМА (УЧАСТКА)

1. "Балық қорғау органы":
а) "су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" кәсiпшiлiк балықтардың жас өскiндерiн құтқарумен және балық өсiрумен айналысуға мiндеттi шекараны (ауданын, ұзындығын) және т.б. анықтауға;
б) "су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" жүргiзетiн балық өсiру-мелиорация жұмыстарына бақылауды қамтамасыз етуге;
в) "су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" қызметкерлер арасында балық қорғау, балық өсiру және балық шаруашылығы мелиорациясы, су айдыны биоресурстарын пайдалану мәселелерi жөнiнде бұқаралық түсiндiру жұмыстарын (әңгiме, лекция және т.б.) жүргiзуге мiндеттенедi.
2. "Су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" өзiне берiлген су айдынын учаскесiн басқа ұйымдарға тапсыруға құқылы емес және:
а) су айдыны (учаскесi) биоресурстарын пайдаланғанына төлемдi дер кезiнде және толық көлемде енгiзуге;
б) су айдындарының балық қорлары мен басқа да биоресурстарын қорғауға, балық қорғау ережесiн сақтауға;
в) балық кәсiпшiлiгi учаскелерiнiң шекараларын балық қорғау органдарының нұсқауы бойынша арнайы белгiлермен белгiлеуге;
г) балық кәсiпшiлiгi қостарын және аулау құралдарын таңдаған жерлердегi жағалау учаскелерiн тиiстi санитарлық күйде ұстауға;
д) балық кәсiпшiлiгi су айдынын (учаскесiн) соған арналған аулау құралдарымен толық пайдалануға;
е) балық кәсiпшiлiгi су айдынында (учаскесiнде) белгiленген нысан бойынша балық кәсiпшiлiгi журналын жүргiзуге және оны балық қорғау органдарының талап етуi бойынша көрсетуге, сондай-ақ балық қорғау органына ай сайын айдың 5-күнiне қарай балықты түрлерi бойынша аулау және кәсiпшiлiк жағдайы бойынша деректер туралы мәлiметтердi берiп тұруға;
ж) су айдындарынан балық аулаудың және басқа биоресурстардың лимитiнен асып кетпеуге;
з) балық қорғау органдарымен келiсiлген жыл сайынғы бекiтiлген жоспарға сәйкес балық өсiру, жас өскiндердi құтқару, табиғи су айдындарындағы мелиорация және балық жүретiн учаскелердi тазарту жөнiндегi жұмыс жүргiзуге;
и) су айдындарында өндiрiлетiн гидробионттарды үдемелi өсiру, олардың азық базасы мен үйлесiмдi саны үшiн жағдайларын сақтауды және ұстануды қамтамасыз етуге;
к) балық қорғау органының рұқсатынсыз балық кәсiпшiлiгi су айдынының (учаскесiнiң) табиғи жағдайларын өзгертетiн жұмыстарды жүргiзбеуге;
л) балық өсiретiн зауыттарға, бақылау-байқау пункттерiне, ғылыми-зерттеу ұйымдарына шартты бастамалармен аталықтары мен әр түрлi жастағы балықтарды беруге;
м) кез келген уақытта балық қорғау органы қызметкерлерiн өндiрiс мекен-жайлары мен ғимараттарының учаскесiнде тұрған балық аулау кемелерiн, аулау құралдарын, ауланған балықтарды тексеруге жiберуге;
н) осы бапта көзделген барлық жұмыстарды өз есебi мен өз күшi арқылы жүргiзуге және "балық қорғау органына" жыл сайын 5 қаңтарға қарай ақпаратты берiп тұруға мiндеттенедi.
III. ҚОЛДАНЫЛАТЫН ТЕХНОЛОГИЯҒА НЕГIЗГI ТАЛАПТАР
Балық аулау және басқа да су жануарлары мен өсiмдiктерiн өндiру режимi Балық аулау ережелерiмен бекiтiлгенге сәйкес белгiленедi.
IV. БЕРIЛЕТIН ЖЕҢIЛДIКТЕР
Бекiтiлген су айдынында (учаскесiнде) балық өсiру-мелиорация жұмыстарын, жас балықтарды құтқару және балық өнiмiнiң жоғары көрсеткiштерiне жету жоспарларын асыра орындағанда "су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" кәсiпшiлiк учаскесiн кеңейту, қосымша су айдындарын пайдалануды алу құқығын иеленедi.
V. ТАРАПТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
Осы шарттың талаптары мен шарттарын бұзғаны үшiн тараптар заңда белгiленген тәртiппен азаматтық, әкiмшiлiк және қылмыстық
жауапкершiлiктi мойнына алады.
"Су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" Балық аулау ережелерi мен
осы шарттың шарттарын әлденеше рет бұзған жағдайда оны "балық қорғау
органы" белгiлеген тәртiппен бұза алады, ал шартты бұзғанға дейiн
оның күшi тоқтатылуы мүмкiн.
VI. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ
Осы шарт даулар қолданылып жүрген құқықтық заңдарға жәнеүкiметаралық келiсiмдер мен шарттарға сәйкес белгiленген тәртiппен шешiледi.
VII. ЕРЕКШЕ ЖАҒДАЙЛАР
Су айдындарының биоресурстарын пайдаланғаны үшiн төлем
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес енгiзiледi.
Су айдынының биоресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемнiң мөлшерi баға индексiн негiзге ала отырып, тоқсанына бiр реттен аспайтындай түзетiлуi мүмкiн.
Балық өндiру көлемi ғылыми-зерттеу ұйымдарының ұсыныстарын және белгiленген квоталар мен лимиттердi ескерiп, тоқсандар бойынша
белгiлене отырып, жылына бiр рет белгiленедi.
Балық шаруашылығы ғимараттары мен құрылыстарын салуға арналған
"су айдынын (учаскесiн) пайдаланушыға" қажеттi жердiң ауданы "су
айдынын (учаскесiн) пайдаланушының" өтiнiшi бойынша белгiленген
тәртiппен бөлiнедi.
Осы шарт екi данада жасалып, оның бiрiншi данасы______________
___________________________________________________________________
су айдынын (учаскесiн) пайдаланушыға
берiлдi, екiншi данасы ____________________________________________
балық қорғау органында
сақталады.
Шарттың күшiне енген күнi 19___ ж. "___"____________
Шарт күшiнiң аяқталатын күнi 19__ ж. "__"____________
ЗАҢДЫ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ МЕКЕН-ЖАЙЛАРЫ:
"балық қорғау органы" ________________________________________
(атауы, пошталық, телеграфтық мекен-жайы,
______________________________________________________________
банк реквизиттерi)
______________________________________________________________
(қызметi, тегi, аты, әкесiнiң аты, қолы, мөр)
"Су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы" _________________________
(атауы, пошталық,
______________________________________________________________
телеграфтық мекен-жайы, банк реквизиттерi)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(қызметi, тегi, аты, әкесiнiң аты, қолы, мөр)
Шарт __________________________________ балық қорғау органында
N ____________ болып тiркелдi.
Тiркеудi ресiмдеген күн ______________________
Шартты тiркеген адам _________________________________________
(қызметi, тегi, аты, әкесiнiң аты)
_________________________________________
қолы
Ескерту: төлқұжат, карта-схема және су айдынын (учаскесiн)
тексеру актiсi шартқа мiндеттi қосымша қызметiн
атқарады.
N 3 қосымша
Қазақстан Республикасының    Елтаңба   Министерство
Экология және биоресурстар             Экологии и биоресурсов
министрлiгi                            Республики Казахстан
ҚАЗБАСБИОРЕСУРСТАРЫ
Биологиялық ресурстарды қорғау, үдемелi өсiру
және пайдалану жөнiндегi бас басқарма
ТӨЛҚҰЖАТ
______________________________________________________________                  (су айдынының, учаскесiнiң атауы)
Төлқұжатты толтырған балық қорғау органының атауы ____________
______________________________________________________________
Су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы ___________________________
су айдынының (учаскесiнiң) бекiтiлу мақсаты __________________
(балық
______________________________________________________________
кәсiпшiлiгi, мәдени балық шаруашылығын немесе әуесқой және
______________________________________________________________
спорттық балық аулау ұйымдарын құру)
I. СУ АЙДЫНЫНЫҢ (УЧАСКЕСIНIҢ) ТҰРҒАН ЖЕРI

1. Область________________________________________________________
район_________________________________________________________
2. Название водоема (участка) ____________________________________
__________________________________________________________________
3. Инспекторский район____________________________________________
и участок______________________________________________________
II. ОПИСАНИЕ ВОДОЕМА (УЧАСТКА)
4. Границы участка_______________________________________________
_________________________________________________________________
5. Размеры водоема (участка):
- длина, км___________________________
- ширина, км__________________________
- площадь, га_________________________
- глубина максимальная, м_____________
- глубина средняя, м___________________
6. Степень зарастания водоема (участка)___________________________                                           (сильно, средне, слабо)
7. Состав ихтиофауны________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Перечень промысловых рыб, разрешенных к вылову___________________
____________________________________________________________________
9. Рыбопродуктивность водоема, кг/га________________________________
10. Другие объекты промысла_________________________________________
11. Орудия лова, разрешенные к применению___________________________
____________________________________________________________________
12. Количество тоней, плавов, стахов и др. мест постоянного лова,
находящихся на водоемах (участке)___________________________________
13. Загрязнение водоема (участка) стоками промышленных предприятий,
засорение отходами производства_____________________________________
14. Водозаборы (классы водозаборных сооружений, мощность,
ведомственная принадлежность)_______________________________________
____________________________________________________________________
15. Другие сведения общего порядка__________________________________
____________________________________________________________________
Примечание: Настоящий паспорт составлен в двух экземплярах и
является неотъемлемой частью договора о пользовании биоресурсами
водоемов и закреплений водоема (участка)
М.П.     Орган рыбоохраны___________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
М.П.     Пользователь водоема (участка)_____________________________
(должность Ф.И.О.)
Приложение N 4
МИНИСТЕРСТВО ЭКОЛОГИИ И          МИНИСТЕРСТВО ЭКОЛОГИИ И
БИОРЕСУРСОВ РЕСПУБЛИКИ           БИОРЕСУРСОВ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН                        КАЗАХСТАН
Главное управление по охране,    Главное управление по охране,
воспроизводству и использованию  воспроизводству и использованию
биоресурсов                        биоресурсов
КАЗГЛАВБИОРЕСУРСЫ                  КАЗГЛАВБИОРЕСУРСЫ
Корешок разрешения (промыслового Разрешение (промысловый билет)N____
билета)N_________                Промысловый билет выдан____________
Промысловый билет выдан_________                      (наименование
(наименование ___________________________________
________________________________ рыбодобывающей организации)
рыбодобывающей организации)      На право лова______________________
На право лова___________________              (кол-во рыбаков, Ф.И.О.
(к-во рыбаков,Ф.И.О.___________________________________
________________________________  бригадира - ответственного лица)
бригадира - ответственного лица) Срок от____________до______________
Срок от_________до______________ в__________________________________
в_______________________________  (наименование водоема, участка)
(наименование водоема, участка) лов рыбы производится______________
лов рыбы производится___________                       (наименование
(наименование  ___________________________________
________________________________ орудий лова, их размеры и кол-во)
орудий лова, их размеры и к-во)  Объем вылова_______________________
Объем вылова____________________             (в т.ч. по кварталам)
(в т.ч. по кварталам) Размер платы за природопользование
Размер платы за                  ___________________________________
природопользование______________ ___________________________________
________________________________ ___________________________________
Срок уплаты_____________________ Срок уплаты________________________
Фамилия, имя, отчество           Фамилия, имя, отчество
ответственного лица_____________ ответственного лица________________
________________________________ ___________________________________
Подпись________________          Подпись________________
М.П. "___"_____________19___г.   М.П. "___"______________19___г.
К СВЕДЕНИЮ ВЛАДЕЛЬЦА БИЛЕТА

1. Облысы ____________________________________________________
ауданы ___________________________________________________
2. Су айдынының (учаскесiнiң) атауы __________________________
______________________________________________________________
3. Инспекторлық аудан ________________________________________
және учаске _______________________________________________
II. СУ АЙДЫНЫН (УЧАСКЕСIН) СИПАТТАУ
4. Учаскенiң шекаралары ______________________________________
______________________________________________________________
5. Су айдынының (учаскесiнiң) көлемi:
- ұзындығы, км _______________________________________________
- енi, км ____________________________________________________
- ауданы, га _________________________________________________
- ең үлкен тереңдiгi, м ______________________________________
- орташа тереңдiгi, м ________________________________________
6. Су айдынының (учаскесiнiң) өсу дәрежесi ___________________
(күштi, орташа, әлсiз)
7. Ихтофаунасының құрамы _____________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
8. Аулауға рұқсат етiлген кәсiпшiлiк балықтар тiзбесi ________
______________________________________________________________
9. Су айдынының балық өнiмдiлiгi, кг/га ______________________
10. Кәсiпшiлiктiң басқа объектiлерi __________________________
11. Қолдануға рұқсат етiлген аулау құралдары__________________
______________________________________________________________
12. Үлкен ау, шағын ау, салдардың саны және су айдынында
(учаскесiнде) тұрған тұрақты аулайтын басқа да орындар _______
13. Су айдынының (учаскесiнiң) өнеркәсiп кәсiпорындарының
ағындарымен ластануы, өндiрiс қалдықтарымен бүлiнуi __________
14. Су қоршаулары (су қоршау ғимараттарының сыныптары, қуаты,
ведомстволық қарауы) _________________________________________
______________________________________________________________
15. Жалпы тәртiптегi басқа да мәлiметтер _____________________
______________________________________________________________
Ескерту: осы төлқұжат екi данада толтырылды және су айдындары
биоресурстарын пайдалану және су айдынын (учаскесiн)
бекiту жөнiндегi шарттың ажырамас бөлiгi болып
табылады.
Мөрдiң орны
Балық қорғау органы _________________________________________
(қызметi, тегi, аты, әкесiнiң аты)
Мөрдiң орны
Су айдынын (учаскесiн) пайдаланушы ___________________________
(қызметi, тегi, аты,
әкесiнiң аты)
Қазақстан Республикасының Экология және
биоресурстар министрлiгi
ҚАЗБАСБИОРЕСУРСТАРЫ
Биологиялық ресурстарды қорғау, үдемелi өсiру
және пайдалану жөнiндегi бас басқарма
Рұқсаттың түбiртегi (Кәсiпшiлiк билетiнiң) N _________________
Кәсiпшiлiк билетiн берген ____________________________________
(балық өндiретiн
______________________________________________________________
ұйымның атауы)
Аулауға құқығы _______________________________________________
(балықшылардың саны, бригадирдiң,
______________________________________________________________
жауапты адамның тегi, аты, әкесiнiң аты)
Мерзiмi _______________________________________________ дейiн
______________________________________________________________
(су айдынының, учаскесiнiң атауы)
балық аулау жүргiзiледi ______________________________________
(аулау құралдарының атауы,
______________________________________________________________
олардың мөлшерi мен саны)
Аулау көлемi _________________________________________________
(соның iшiнде тоқсан бойынша)
Табиғат пайдаланғаны үшiн төлемнiң мөлшерi ___________________
______________________________________________________________
Төлем мерзiмi ________________________________________________
Жауапты адамның тегi, аты, әкесiнiң аты ______________________
______________________________________________________________
Қолы _______________________________________________
Мөр орны 19__ ж. "___"____________
БИЛЕТ ИЕСIНIҢ НАЗАРЫНА

1. Промысловый билет предъявляется по первому требованию инспекторов органов рыбоохраны.
2. При несоблюдении Правил рыболовства промысловый билет отбирается, а виновные привлекаются к ответственности.
3. Изготовление копий и дубликатов промыслового билета строго
запрещается.
4. Промысловый билет с просроченным сроком действия считается
утратившим свою силу.
5. Промысловый билет действителен только при наличии
регистрационного номера и штампа (для пакетов) Казглавбиоресурсов, а
также печати соответствующей областной рыбинспекции.
6. Лов рыбы в пограничных водах Республики Казахстан
производится согласно Закона и установленной органами пограничной
охраны правилам о пограничной зоне.
Приложение N 5
ПРОМЫСЛОВЫЙ ЖУРНАЛ
Ф.И.О.______________________________________________________________                            бригадира-рыбака
Название водоема (участка)__________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дата    !Количество рыб по видам, штук! Всего !Подпись!Ф.И.О. и
ведения !-----------------------------! улов  !рыбака !подпись
промысла!сазан!лещ!су-!сом!  !  !  !  !  кг   !       !приемщика
!     !   !дак!   !  !  !  !  !       !       !
____________________________________________________________________
Примечание: Промжурнал является обязательным приложением к
документу, представляющему право на ведение
промысла рыбы.
Прошнурованный журнал подписывается руководителем
и заверяется печатью.
Промжурнал заверяется печатью облгосрыбинспекции,
выдавшей промысловый билет.

1. Кәсiпшiлiк билетi балық қорғау органы инспекторының алғашқыталап етуi бойынша көрсетiледi.
2. Балық аулау ережелерiн сақтамаған кезде кәсiпшiлiк билетi алып қойылады, ал кiнәлi адамдар жауапкершiлiкке тартылады.
3. Кәсiпшiлiк билеттiң көшiрмелерi мен дубликаттарын дайындауға
қатаң тыйым салынады.
4. Кәсiпшiлiк билетi күшiнiң мерзiмi өтсе, күшiн жоғалтқан болып саналады.
5. Кәсiпшiлiк билетi Қазбасбиоресурстардың тiркеу номерi мен
штампы (пакеттер үшiн), сондай-ақ тиiстi балық инспекциясының мөрi
болғанда ғана жарамды болады.
6. Қазақстан Республикасының шекаралық суларында балық аулау
Заңға және шекара қорғау органдары белгiлеген шекара аймағы туралы
ережелерге сәйкес жүргiзiледi.
N 5 қосымша
КӘСIПШIЛIК ЖУРНАЛЫ
Тегi, аты, әкесiнiң аты ______________________________________                                      балықшы-бригадирi
Су айдынының (учаскесiнiң) атауы _____________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кәсiпшiлiктi| түрлерi бойынша балықтың |барлық|балық.|қабылдаушының
жүргiзген |        саны, түйiрi      |аулан.|шының |тегi, аты,
күн    |__________________________|ғаны, |қолы  |әкесiнiң аты
| сазан | көксерке | жайын |кг    |      |және қолы
____________|_______|__________|_______|______|______|_____________
Ескерту: Кәсiпшiлiк журналы балық кәсiпшiлiгiн жүргiзуге құқық
беретiн құжатқа мiндеттi қосымша болып табылады, жiп
өткiзiлген журналға басшы қол қояды және мөрмен
куәландырады.
Кәсiпшiлiк журналы кәсiпшiлiк билетiн берген облыстық
мемлекеттiк балық инспекциясының мөрiмен
куәландырады.