Об утверждении Инструкции "О порядке введения в действие режима особых условий в следственных изоляторах ГСК Республики Казахстан
Приказ Председателя Государственного следственного комитета и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 мая 1996 года N 99/192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 26.10.1996г. N 214. Утратил силу - приказом И.о. министра внутренних дел РК от 25.12.2004г. N 713
Извлечение из приказа И.о. министра внутренних дел РК
от 25.12.2004г. N 713
"В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие законодательству Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан:
...
приказ Председателя Государственного следственного комитета и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 мая 1996 года N 99/192 "Об утверждении Инструкции "О порядке введения в действие режима особых условий в следственных изоляторах ГСК Республики Казахстан" ...
И.о. министра
генерал-майор полиции".
--------------------------------------------------------------------
В целях выполнения указов Президента Республики Казахстан NN 2706, 2707 от 21 декабря 1995 года, имеющих силу Закона, U952706_ U952707_ "О Государственном комитете Республики Казахстан и его органах" и "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", для обеспечения эффективного взаимодействия и поддержания правопорядка приказываем:
1. Утвердить Инструкцию "О порядке введения в действие режима особых условий в следственных изоляторах ГСК Республики Казахстан" (прилагается).
2. Начальникам УГСК по областям, начальникам УВД областей, командирам соединений внутренних войск в месячный срок утвердить план совместных действий при введении особых условий в следственных изоляторах ГСК Республики Казахстан.
3. Копии совместных планов хранить в дежурных частях УВД, УГСК областей, штабах частей и соединений внутренних войск для их реализации при введении режима особых условий в следственных изоляторах.
4. Приказ объявить всему оперативно-начальствующему составу ГСК и МВД Республики Казахстан.
Председатель                       Министр
Государственного                   внутренних дел
следственного комитета
Республики Казахстан
Инструкция
"О порядке введения в
действие режима особых условий в
следственных изоляторах ГСК Республики Казахстан
I. Общие положения
1.1. Действия при чрезвычайных обстоятельствах являются временной мерой, вводимой в соответствии с Законом "О внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан" и указами Президента Республики Казахстан NN 2706, 2707 от 21 декабря 1995 года, имеющими силу Закона, "О Государственном следственном комитете и его органах" и "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", в следственных изоляторах, на территориях, прилегающих к ним, и означает особый правовой режим деятельности органов Государственного следственного комитета, внутренних дел и внутренних войск, устанавливающий ограничения прав и свобод граждан, прав юридических лиц, а также возложение на них дополнительных обязанностей.
Режим особых условий вводится исключительно в интересах обеспечения безопасности лиц, проживающих на прилегающей к следственным изоляторам территории, населенных пунктах, персонала, работающего в них, а также подследственных и осужденных (спецконтингента).

"Қазақстан Респбуликасы МТК-нiң тергеу изоляторларында айрықша жағдай режимiн iске енгiзу тәртiбi туралы" Нұсқаулықты бекiту жөнiнде
Мемлекеттiк тергеу комитетi мен Iшкi iстер министрлiгiнің 1996 жылғы 28 мамырдағы N 99/192 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 26 қазанда тіркелді. Тіркеу N 214. Күші жойылды - ҚР Iшкi Iстер Министрлiгiнің 2004 жылғы 25 желтоқсандағы N 713 Бұйрығымен.
----------------Бұйрықтан үзінді----------------------
Ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң мынадай:
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде 1996 жылғы 26 қазанда N 214 болып тiркелген "Қазақстан Республикасы MTК-нiң тергеу изоляторларында айрықша жағдай режимiн қолданысқа енгiзу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Мемлекеттiк тергеу комитетi мен Iшкi iстер министрлiгiнiң 1996 жылғы 28 мамырдағы N 99/192...
Министрдiң міндетін атқарушы
полиция генерал-лейтенанты
__________________________________
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 15 желтоқсанындағы NN 2706 2707 , "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi мен оның органдары туралы" және "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" заң күшi бар Жарлықтарын орындау мақсатында, өзара тиiмдi қимыл жасау мен құқық тәртiбiнiң сақталуын қамтамасыз ету үшiн
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасы МТК-нiң тергеу изоляторларында айрықша жағдай режимiн iске енгiзу тәртiбi туралы" Нұсқаулық бекiтiлсiн (қоса тiркелген).
2. Қазақстан Республикасы МТК-нiң тергеу изоляторларында айрықша жағдай режимiн енгiзу кезiнде облыстар бойынша МТКБ бастықтары, облыстардың IIБ бастықтары, iшкi әскерлер құрамаларының командирлерi бiр айлық мерзiмде бiрлесiп қимыл жасау жоспарын бекiтсiн.
3. Бiрлесiп жасалған жоспарлардың көшiрмелерi оларды тергеу изоляторларында айрықша жағдай режимiн енгiзу кезiнде орындау үшiн IIБ, МТКБ-нiң кезектi бөлiмдерiнде сақталсын.
4. Бұйрық Қазақстан Республикасының МТК мен IIМ-нiң барлық жедел-басшы құрамына хабарлансын.
Қазақстан Республикасы             Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк Тергеу                 Iшкi iстер
комитетiнiң                        МИНИСТРI
ТӨРАҒАСЫ                           Iшкi әскерлер қолбасшысы
әдiлет генерал-полковнигi          генерал-лейтенант
"Қазақстан Республикасы МТК-нiң тергеу
изоляторларында айрықша жағдай режимiн
iске енгiзу тәртiбi туралы"
Нұсқаулық
I. Жалпы ережелер
1.1. Төтенше жағдайлар кезiндегi iс-қимылдар "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Iшкi әскерлерi туралы" Заңға сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 15 желтоқсанындағы N N 2706, 2707 "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi мен оның органдары туралы" және "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" Жарлықтарымен тергеу изоляторларында, оларға iргелес жатқан аумақтарда енгiзiлетiн уақытша шара болып табылады және Мемлекеттiк тергеу комитетi, iшкi iстер және iшкi әскерлер органдары қызметiнiң азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, заңды тұлғалардың құқықтарын шектеудi, сондай-ақ оларға қосымша мiндеттер жүктеудi белгiлейтiн айрықша құқықтық режимдi бiлдiредi.
Айрықша жағдай режимi тек тергеу изоляторына iргелес жатқан аумақта, елдi мекендерде тұратын, онда жұмыс iстейтiн адамдардың, сондай-ақ тергеуде отырғандар мен сотталғандардың (арнаулы контингенттiң) қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында ғана енгiзiледi.

1.2. Целью введения режима особых условий является скорейшая стабилизация оперативной обстановки, возвращение следственных изоляторов к нормальной жизнедеятельности, восстановление законности и правопорядка, обеспечение безопасности персонала СИЗО, спецконтингента и лиц, проживающих на прилегающей к учреждению территории, а также создание условий, необходимых для проведения неотложных спасательных и аварийно-восстановительных работ.
II. Основания, задачи
и порядок ввода режима особых условий
2.1. Режим особых условий вводится лишь при наличии реальной угрозы нормальной жизнедеятельности следственного изолятора, безопасности работающего в ней персонала, подследственных и осужденных, а также лиц, проживающих в прилегающей территории, устранение которых невозможно без применения чрезвычайных мер.
Элементы режима особых условий предполагают следующие действия:
- переход личного состава органов ГСК и МВД на круглосуточный, усиленный график работы;
- приостановление работы производственных цехов и участков;
- приведение в боевую готовность сил и средств ВВ в соответствии с планами при "ЧО";
- подготовка автотракторной, бронетанковой, пожарно-водометной и иной техники для использования в действиях при чрезвычайных обстоятельствах;
- проверка готовности оружия, спецсредств, средств связи и служебно-розыскных собак;
- получение и анализ для использования в проводимых мероприятиях оперативной информации.
2.2. Основаниями для введения режима особых условий в следственных изоляторах могут быть:
а) стихийные бедствия, катастрофы, аварии и пожары, повлекшие гибель людей и уничтожение материальных ценностей;
б) массовые беспорядки, эксцессы с участием большого количества спецконтингента (более 10 чел.);
в) нанесение большим (более 20 человек) количеством спецконтингента членовредительства;
г) побег из под охраны;
д) нападение на сотрудников и вольнонаемных работников следственного изолятора;
е) захват заложников, транспортных средств и оружия;
ж) массовый отказ от приема пищи;
з) массовые отравления;
и) возникновение эпидемии и эпизоотии.
Части и подразделения внутренних войск привлекаются для выполнения задач, предусмотренных п.п. а) и б)
2.3. Полномочиями ввода в действие режима особых условий в следственных изоляторах обладают Председатель Государственного следственного комитета Республики Казахстан, начальники УГСК РК по областям на сроки, необходимые для устранения обстоятельств, вызвавших его введение.
Режим особых условий может вводиться распоряжениями уполномоченных должностных лиц соответственно как в отдельно взятом следственном изоляторе, так и по службе по руководству спецучреждениями области, равно по региону или в целом по следственным изоляторам республики. О принятом решении по вводу режима особых условий незамедлительно уведомляются по региону или в целом по следственным изоляторам республики. О принятом решении по вводу режима особых условий незамедлительного уведомляются прокурор области и Генеральный прокурор Республики Казахстан.

1.2. Айрықша жағдай режимiн енгiзудегi мақсат - жедел жағдайды тезiрек тұрақтандыру, тергеу изоляторларының қалыпты қызметiн қамтамасыз ету, заңдылық пен құқық тәртiбiн қалпына келтiру, тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, арнаулы контингент пен осы мекемеге iргелес аумақта тұрып жатқан адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, сондай-ақ шұғыл құтқару және қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу үшiн қажеттi жағдайлар жасау.
II. Айрықша жағдай режимiн енгiзудiң негiздерi,
мiндеттерi мен тәртiптерi
2.1. Тергеу изоляторының қалыпты қызметiне, онда жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң, тергеуде отырғандар мен сотталғандардың, сондай-ақ iргелес аумақта тұрып жатқан адамдардың қауiпсiздiгiне тiкелей қауiп төнгенде ғана және төтенше шаралар қолданбай онымен күресу мүмкiн болмаған жағдайда ғана айрықша жағдай режимi енгiзiледi.
Айрықша жағдай режимi төмендегiдей iс-әрекеттердi қамтиды:
- МТК мен IIМ органдарының жеке құрамын тәулiктiк, күшейтiлген жұмыс кестесiне көшiру.
- Өндiрiстiк цехтар мен учаскелердiң жұмысын тоқтату;
- "ТЖ" кезiндегi жоспарларға сәйкес Iшкi әскерлердiң күшi мен техникасын жауынгерлiк дайындыққа келтiру.
- төтенше жағдай кезiндегi iс-қимылда пайдалану үшiн автотракторлық, бронетанктiк, өрт сөндiру-су шашқыш және басқа техникаларды даярлау;
- қарудың, арнаулы құралдардың, байланыс жабдықтары мен қызметтiк-iз кесу иттерiнiң әзiрлiгiн тексеру;
- жүргiзiлетiн шараларда пайдалану үшiн жедел ақпараттарды алу және оларға талдау жасау.
2.2. Мыналар тергеу изоляторларында айрықша жағдай режимiн енгiзудiң негiздерi болып табылады:
а) адамдардың өлiмi мен материалдық құндылықтардың жойылуына әкеп соқтыратын табиғат зауалдары, катастрофалар, апаттар мен өрттер;
ә) жаппай тәртiпсiздiк, арнаулы контингенттiң көп адамының (10-нан астам) қатысуымен болған бұзақылықтар;
б) арнаулы контингенттiң көп адамының (20-дан астам) зиянды әрекеттер жасауы;
в) күзеттен қашу;
г) тергеу изоляторының қызметкерлерi мен жалдамалы жұмысшыларына шабуыл жасау;
ғ) адамдарды кепiлдiкке ұстау, көлiктер мен қаруларды басып алу;
д) тамақ iшуден жаппай бас тарту;
е) жаппай ұшыну;
ж) эпидемия мен эпизоотияның пайда болуы.
Iшкi әскерлердiң бөлiмдерi мен құрылымдары "а" және "ә" тармақшаларында көзделген тапсырмаларды орындауға тартылады.
2.3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы, ҚР облыстар бойынша МТКБ бастықтары режимдi енгiзуге мәжбүр еткен жағдайды түзетуге қажеттi мерзiмде тергеу изоляторларында айрықша жағдай режимiн енгiзу өкiлеттiгiне ие.
Айрықша жағдай режимi өкiлеттi лауазымды адамдардың өкiмдерiмен жекелеген тергеу изоляторларындағы сияқты облыстың арнаулы мекемелерiне басшылық ету жөнiндегi қызмет бойынша да, аймақ бойынша немесе жалпы республикадағы тергеу изоляторлары бойынша енгiзiледi. Айрықша жағдай режимiн енгiзу жөнiнде қабылданған шешiм облыс прокуроры мен Қазақстан Республикасының Бас прокурорына шұғыл хабарланады.

2.4. В распоряжении о введении режима особых условий указываются:
а) обстоятельства, послужившие основанием для введения режима особых условий в соответствии с п. 2.2 данного раздела;
б) перечень мероприятий, подлежащих исполнению согласно Уставу боевой службы ВВ МВД Республики Казахстан;
в) задействованные силы и средства органов ГСК, МВД и внутренних войск, ответственные должностные лица;
г) наименование и полные данные о следственном изоляторе (группа по руководству спецучреждениями);
д) предположительный срок выполнения задач и его продление в случае необходимости.
Распоряжение о вводе режима особых условий доводится до спецконтингента не ранее чем за 2 часа до начала специальной операции. По основаниям, предусмотренным в разделе 2.2. п.п. б),в),г),д),ж),з), о начале специальной операции спецконтингенту не сообщается. Правонарушителям предлагается прекратить противоправные действия и в их адрес следует предупреждение о применении чрезвычайных мер с вводом личного состава.
Выполнение задач в режиме особых условий осуществляется в строгом соответствии с законами Республики Казахстан. Порядок и последовательность исполнения мероприятий, проводимых при вводе режима особых условий, определяются Уставом Боевой службы внутренних войск МВД РК и другими нормативными актами ГСК и МВД республики, регламентирующими их деятельность.
Примечание: Настоящий приказ действует до выхода Устава боевой службы внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Управление по руководству
спецучреждениями ГСК РК

2.4. Айрықша жағдай режимiн енгiзу туралы өкiмде:
а) осы тараудың 2.2. тармақтарына сәйкес айрықша жағдай режимiн енгiзуге негiз болған жағдайлар;
ә) Қазақстан Республикасы IIМ IӘ-нiң Жауынгерлiк қызмет Жарғысына сәйкес атқарылатын шаралар тiзбесi;
б) МТК, IIМ және iшкi әскерлер органдарының iске қосылған күштерi мен құралдары, жауапты лауазымды адамдар;
в) атауы және тергеу изоляторы туралы толық деректер (арнаулы мекемелерге басшылық ету жөнiндегi топ):
г) тапсырмаларды орындаудың алдын ала болжау және қажет болған жағдайда оны ұзарту мерзiмi көрсетiледi.
Айрықша жағдай режимiн енгiзу туралы өкiм арнаулы контингентке арнаулы операция басталардан 2 сағат бұрын ғана айтылады. 2.2. тараудың ә, б, в, г, ғ, д тармақшаларында көзделген негiздер бойынша арнаулы операцияның басталғаны туралы арнаулы контингентке хабарланбайды. Тәртiп бұзушылардан бұзақылық әрекеттерiн тоқтату талап етiледi және оларға жеке құрамды кiргiзу арқылы төтенше шаралар қолданылатындығы ескертiледi.
Айрықша жағдай режимi кезiнде тапсырмаларды орындау Қазақстан Республикасының Заңдарын қатаң сақтай отырып жүзеге асырылады. Айрықша жағдай режимiн енгiзу кезiнде жүргiзiлетiн шаралардың орындалу тәртiбi мен реттiлiгi ҚР IIМ iшкi әскерлерiнiң Жауынгерлiк қызмет Жарғысымен және олардың қызметiн белгiлейтiн МТК мен IIМ-нiң басқа да нормативтiк актiлерiмен анықталады.
Ескерту: Бұл бұйрық Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi iшкi әскерлерiнiң жауынгерлiк қызмет Жарғысы шыққанша әрекет етедi.
Арнаулы мекемелерге басшылық
жасау жөнiндегi  басқарма
Қызмет бабында пайдалану үшiн
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгi            Мемлекеттiк тергеу комитетi