Положение О почетном (нештатном) консуле Республики Казахстан
Утверждено Министром иностранных дел Республики Казахстан 9 декабря 1996 г. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 1997 г. N 254. Утратило силу приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 мая 2013 года № 08-1-1-1/201.
Сноска. Утратило силу приказом Министра иностранных дел РК от 23.05.2013 № 08-1-1-1/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел I
Задачи и организация деятельности почетного
(нештатного) консула Республики Казахстан
Глава I. Общие положения
1.1. Выполнение отдельных консульских функций может быть поручено почетным (нештатным) консулам Республики Казахстан, назначенным Министерством иностранных дел Республики Казахстан по соглашению с государством пребывания.
Почетный (нештатный) консул подотчетен в своей деятельности Министерству иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическому представительству и консульским учреждениям Республики Казахстан в стране пребывания.
1.2. Почетным (нештатным) консулом Республики Казахстан в иностранном государстве может быть назначен только гражданин данного государства. При этом почетный (нештатный) консул должен занимать определенное общественное положение, обладать необходимыми деловыми и моральными качествами и должным образом выполнять возложенные на него консульские функции.
Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан не может быть почетным (нештатным) консулом другого государства.
1.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан не стоит на государственной службе.
1.4. Почетный (нештатный) консул выполняет следующие функции:
- обеспечивает защиту в своем консульском округе прав и интересов Республики Казахстан, ее граждан и юридических лиц;
- содействует развитию дружественных отношений Республики Казахстан с государством пребывания, расширению торгово-экономических связей и туризма;
- оказывает необходимое содействие деятельности дипломатического представительства и консульских учреждений Республики Казахстан в стране пребывания;
- обеспечивает взаимодействие с властями государства пребывания по вопросам консульской деятельности.
Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан может по указанию Министерства иностранных дел Республики Казахстан, дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан выполнять иные отдельные консульские функции, не предусмотренные настоящим Положением, если это не противоречит нормативным актам Республики Казахстан и государства пребывания.

Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi 1996 жылғы 9 желтоқсан Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 29 қаңтардағы N 254 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 23 мамырдағы № 08-1-1-1/201 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 23.05.2013 № 08-1-1-1/201 бұйрығымен (алғашқы рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
I БӨЛIМ
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс)
консулының мiндеттерi мен қызметiн ұйымдастыру
1 тарау. Жалпы ережелер
1.1. Кейбiр консулдық қызметтiң орындалуы баратын елiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi тағайындаған Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулдарына тапсырылуы мүмкiн.
Құрметтi (штаттан тыс) консул өз қызметiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiне, барған елдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi мен консулдық мекемелерiне бағынышты.
1.2. Қазақстан Республикасының шет ел мемлекетiнде құрметтi (штаттан тыс) консулы болып тек қана осы мемлекеттiк азаматы тағайындалуы мүмкiн. Осымен бiрге Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы қоғамды белгiлi бiр орны, жеке басында қажеттi iскерлiк және моральдық қасиеттерi бар, өзiне жүктелген консулдық қызметтердi ойдағыдай орындап шыға алатын адам болуы керек.
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы басқа мемлекеттiң құрметтi (штаттан тыс) консулы бола алмайды.
1.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметiнде қызмет атқара алмайды.
1.4. Құрметтi (штаттан тыс) консул мынадай қызметтердi атқарады:
- өзiнiң консулдық аймағында Қазақстан Республикасы азаматтары мен заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз етедi;
- Қазақстан Республикасының өзi барған елмен достық қатынастарын дамытуға, сауда-экономикалық байланыстарын және туризмдi кеңейтуге жәрдемдеседi;
- өзi барған елде Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi мен консулдық мекемелерiнiң қызметiне қажеттi жәрдем көрсетедi;
- өзi барған елдiң үкiметiмен консулдық қызмет мәселелерi жөнiнде өзара iс-қимылды қамтамасыз етедi.
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiгiнiң немесе консулдық мекемесiнiң нұсқауы бойынша, егер бұл Қазақстан Республикасының және барған мемлекетiнiң нормативтi актiлерiне қайшы келмесе, осы Ережеде көрсетiлмеген басқа да жекелеген консулдық қызметтердi орындай алады.

1.5. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан при выполнении консульских функций руководствуется настоящим Положением, законодательством  Республики Казахстан, международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и государство пребывания.
1.6. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан подчиняется Министерству иностранных дел Республики Казахстан и действует в тесном взаимодействии дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан в государстве пребывания, которым он подотчетен.
1.7. Границы консульского округа, местонахождение канцелярии или резиденции почетного (нештатного) консула определяются Министерством иностранных дел по согласованию с государством пребывания.
1.8. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и названием консульского учреждения, отражающего границы консульского округа, на казахском языке и языке пребывания.
1.9. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан имеет право укреплять на своей канцелярии или резиденции щит с Государственным гербом Республики Казахстан и названием консульского учреждения, отражающего границы консульского округа.
1.10. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан имеет право поднимать на занимаемых зданиях, включая резиденцию, а также, когда это связано с исполнением консульских функций, на своих средствах передвижения Государственный флаг Республики Казахстан.
1.11. При осуществлении прав, указанных в пунктах 1.9. и 1.10., должны приниматься во внимание законы, правила и обычаи Республики Казахстан и государства пребывания.
Глава II. Порядок назначения почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан и прекращения его деятельности
2.1. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан назначается и освобождается от обязанностей Министром иностранных дел Республики Казахстан или лицом, его заменяющим, с согласия государства пребывания (при назначении). При назначении и освобождении почетного (нештатного) консула учитывается мнение дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан в стране пребывания.
Почетный (нештатный) консул назначается на неопределенный срок.
Согласование вопросов, связанных с назначением и прекращением деятельности почетного (нештатного) консула Республики Казахстан, с государством пребывания осуществляется по дипломатическим каналам.
Кандидат в почетные (нештатные) консулы представляет в Министерство иностранных дел Республики Казахстан заявление на имя Министра иностранных дел Республики Казахстан с обоснованием своего желания стать почетным (нештатным) консулом и обязательством о том, что будет исправно выполнять порученные консульские функции и не требовать за это оплаты или другого вознаграждения, а также анкету, информацию о своей профессиональной деятельности, и рекомендательные письма видных политиков и бизнесменов страны пребывания и Республики Казахстан.

1.5. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы консулдық қызметтердi атқару кезiнде осы Ереженi, Қазақстан Республикасының  заңдарын, Қазақстан Республикасы мен барған мемлекетi қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарды басшылыққа алады.
1.6. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiне бағынады және барған елдегi Қазақстан Республикасының өзi бағынышты дипломатиялық өкiлдiгiмен немесе консулдық мекемесiмен өзара тығыз бiрлесе отырып әрекет етедi.
1.7. Құрметтi (штаттан тыс) консулдың консулдық аймағының шекарасын, кеңсесi және резиденциясының орналасу жерiн, барған елмен келiсiм бойынша Сыртқы iстер министрлiгi анықтайды.
1.8. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Елтаңбасы бейнеленген және консулдық аймақ шекарасын көрсететiн консулдық мекеменiң қазақ тiлiнде және барған елiнiң тiлiнде аты жазылған мөрi болады.
1.9. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының өз кеңсесiне немесе өздерi тұрған ғимаратқа Қазақстан Республикасының Елтаңбасы бейнеленiп және консулдық аймақ шекарасын көрсететiн консулдық мекемесiнiң аты жазылған тақта бекiтiп қою құқығы бар.
1.10. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының резиденциясын қоса алғанда өзi тұрған ғимараттарға, сондай-ақ консулдық қызметiн атқаруына байланысты мiнiп жүрген көлiгiне де Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жалауын қадап қою құқығы бар.
1.11. 1.9 және 1.10 тармақтарда аталған құқықтарды жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасы мен барған мемлекетiнiң заңдары, ережелерi және әдеттерi есте болуы керек.
II тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулын тағайындау және оның
қызметiн тоқтату тәртiбi
2.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулын барған мемлекет келiсiмiмен (тағайындалғанда) Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi немесе оның орнындағы адам тағайындайды және орнынан босату кезiнде барған елдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi мен консулдық мекемесiнiң пiкiрi ескерiледi.
Құрметтi (штаттан тыс) консул белгiсiз мерзiмге тағайындалады.
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулын тағайындау және қызметтен босатуға байланысты мәселелердi барған мемлекетпен келiсу дипломатиялық арналар арқылы жүзеге асырылады.
Құрметтi (штаттан тыс) консулдыққа кандидат Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң атына өзiнiң не себептi құрметтi (штаттан тыс) консул болғысы келетiнiн негiздеп және тапсырылған консулдық қызметтi тиянақты атқаратындығын және ол үшiн еңбекақы немесе сыйақы талап етпейтiндiгi туралы мiндеттемесiн көрсетiп арызын, сондай-ақ анкетаны, мен өзiнiң кәсiби қызметi туралы ақпаратты және барған елi мен Қазақстан Республикасының көрнектi саясатшылары мен iскер адамдарының ұсыну хаттарын Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiне тапсырады.

2.2. При назначении почетный (нештатный) консул Республики Казахстан получает документ, имеющий форму патента или подобного ему свидетельства, удостоверяющего его полномочия, полное имя, фамилию, гражданство, консульский округ, в котором он будет исполнять свои обязанности, и местонахождение почетного (нештатного) консула.
Консульский патент почетного (нештатного) консула Республики Казахстан подписывается Министром иностранных дел Республики Казахстан или лицом, его заменяющим.
2.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан приступает к исполнению своих функций по получении согласия (экзекватуры) государства пребывания.
Дата выдачи экзекватуры или другого заменяющего ее документа почетному (нештатному) консулу Республики Казахстан, дата его вступления в должность сообщаются Министерству иностранных дел Республики Казахстан дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан в стране пребывания.
2.4. Во всех случаях временного отсутствия в консульском округе почетный (нештатный) консул Республики Казахстан заблаговременно информирует об этом дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан.
2.5. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан прекращает свои функции:
а) по уведомлению государства пребывания Министерством иностранных дел Республики Казахстан о том, что полномочия почетного (нештатного) консула прекращаются;
б) по аннулированию экзекватуры;
в) по уведомлению государства пребывания Министерства иностранных дел Республики Казахстан о том, что государство пребывания перестало считать его почетным (нештатным) консулом Республики Казахстан;
г) прекращение функций может наступить и по личному ходатайству почетного (нештатного) консула, которое с обоснованием причин он направляет в Министерство иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в государстве пребывания.
2.6. При назначении на пост и уходе с поста почетный (нештатный) консул Республики Казахстан принимает и передает по акту гербовую печать, штампы, кассу, марки консульских сборов, архив и другой консульский реквизит дипломатическому представительству или консульскому учреждению Республики Казахстан в государстве пребывания.
Министерство иностранных дел Республики Казахстан уведомляет государство пребывания о прекращении выполнения почетным (нештатным) консулом Республики Казахстан его функций.
Глава III. Порядок выполнения почетным (нештатным)
консулом Республики Казахстан своих функций

2.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы тағайындалу кезiнде өзiнiң өкiлеттiгiн, толық аты-жөнiн, азаматтығын, өз мiндеттерiн атқаратын консулдық аймағын және құрметтi (штаттан тыс) консулдың туған жерiн растайтын патент нысанында немесе сол сияқты куәлiк түрiндегi құжатты алады.
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының консулдық патентiне Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi немесе оның орнындағы адам қол қояды.
2.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы баратын мемлекетiнiң келiсiмiн (экзекватура) алысымен өзiнiң қызметiн атқаруға кiрiседi.
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулына экзекватура немесе оны алмастырушы басқа құжат берiлген күнiн, оның қызметiне кiрiскен күнiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне барған мемлекеттегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесi хабарлайды.
2.4. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы консулдық аймақта уақытша болмаған жағдайлардың бәрiнде бұл туралы алдын ала Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне хабарлап отырады.
2.5. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы өз қызметiн мынадай жағдайда тоқтатады:
а) барған мемлекеттiң Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiне құрметтi (штаттан тыс) консулдың өкiлеттiгi тоқтатылды деген мәлiметi бойынша;
б) экзекватураны күшiнен қалдыру бойынша;
в) барған мемлекеттiң Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiне ол ел оны Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы деп есептеудi тоқтатты деген мәлiметi бойынша;
г) қызмет Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiне, оның өзi барған елдегi Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiгіне немесе консулдық мекемесiн иландырарлық себептердi көрсетiп құрметтi (штаттан тыс) консулдың жолдаған жеке өтiнiшi бойынша да тоқтатылуы мүмкiн.
2.6. Басқа қызметке тағайындалғанда және қызметтен кеткенде Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы елтаңба бейнеленген мөрдi, штамптарды, кассаны, консулдық алым жинау маркасын, архивтi және басқа да консулдық реквизиттердi өзi тұрған мемлекеттегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiнен немесе консулдық мекемесiнен актi бойынша қабылдап алады және өткiзiп бередi.
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасы құрметтi (штаттан тыс) консулы қызметiнiң тоқтағаны туралы барған мемлекеттi хабардар етедi.
III тарау. Қазақстан Республикасы құрметтi (штаттан тыс)
консулының өз мiндеттерiн орындау тәртiбi

3.1. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан выполняет возложенные на него функции лично.
3.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан сносится с казахстанскими и иностранными учреждениями и организациями, а также с частными лицами, находящими вне консульского округа, в связи с выполнением им консульских функций исключительно через дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан, под руководством которого он действует. При отсутствии дипломатического представительства или консульского учреждения почетный (нештатный) консул действует через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
3.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан при содействии дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан организует в соответствии с действующими инструкциями МИД Республики Казахстан делопроизводство и хранение консульского архива, обеспечивает его сохранность и безопасность.
3.4. Регистрационными журналами, штампами и другим необходимым консульским реквизитом почетный (нештатный) консул Республики Казахстан обеспечивается Министерством иностранных дел Республики Казахстан или дипломатическим представительством, или консульским учреждением Республики Казахстан в государстве пребывания, под чьим непосредственным руководством он действует.
3.5. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан не реже одного раза в год производит объезд своего консульского округа.
3.6. Нарекания на действия почетного (нештатного) консула Республики Казахстан рассматриваются в порядке подчиненности Министерством иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан в государстве пребывания.
Раздел II
Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан в отношении юридических
лиц и граждан Республики Казахстан
Глава IV. Общие положения
4.1. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан самостоятельно и во взаимодействии с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан, под руководством которого он действует, принимает меры к тому, чтобы юридические лица и граждане Республики Казахстан, находящиеся в его консульском округе, пользовались в полном объеме всеми правами, предоставленными им законодательством государства пребывания и международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и государство пребывания, оказывает необходимое содействие соотечественникам.
4.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан принимает соответствующие меры для восстановления нарушенных прав юридических лиц и граждан Республики Казахстан, находящихся в его консульском округе.

3.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы өзiне жүктелген мiндеттердi жеке өзi орындайды.
3.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы өзiнiң консулдық мiндеттерiн атқаруға байланысты консулдық аймақтан тыс орналасқан қазақстандық және шетелдiк мекемелер және ұйымдармен, сондай-ақ жеке адамдармен қатынасты тек ол өзi қол астында iстеп отырған Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесi арқылы ғана жасайды. Дипломатиялық өкiлдiк немесе консулдық мекеме болмаған жағдайда құрметтi (штаттан тыс) консул Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi арқылы әрекет етедi.
3.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiнiң жәрдемдесуiмен, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң iс жүзiндегi нұсқаулықтарына сәйкес iс жүргiзудi және консулдық архивтi сақтауды ұйымдастырады, оның сақталуы мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етедi.
3.4. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулын тiркеу журналымен, штамппен және басқа да консулдық реквизиттермен Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, барған елiндегi ол өзi тiкелей басшылығымен қол астында iстейтiн Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесi қамтамасыз етедi.
3.5. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы өзiнiң консулдық аймағын бiр жылда бiр рет айналып шығады.
3.6. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының үстiнен түскен өкпе-ренiш бағыныс тәртiбi бойынша Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi, барған мемлекеттегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi мен консулдық мекемесi қарайды.
II БӨЛIМ
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс)
консулының Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары
мен азаматтарына қатысты қызметтерi
IV тарау. Жалпы ережелер
4.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы жеке өзi және ол өзi қол астында iстеп отырған Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiмен бiрiге отырып, оның консулдық аймағындағы Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және азаматтары оларға барған мемлекеттiң заңдары берген және Қазақстан Республикасы мен барған мемлекет қатысушы болып табылатын халықаралық шарттар берген барлық құқықтарды толық көлемде пайдаланулары үшiн шара қолданады, сондай-ақ отандастарға қажеттi жәрдем көрсетедi.
4.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы оның консулдық аймағындағы Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен азаматтарының бұзылған құқықтарын қалпына келтiру үшiн тиiстi шаралар қолданады.

4.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан ведет учет постоянно проживающих и временно находящихся в его консульском округе граждан Республики Казахстан, оказывает им необходимую консульскую помощь.
4.4. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан информирует постоянно проживающих и временно находящихся в его консульском округе граждан Республики Казахстан о законах и постановлениях государства пребывания, а также о местных обычаях и традициях.
4.5. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан содействует проведению культурно-просветительных мероприятий для граждан Республики Казахстан и соотечественников.
4.6. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан по согласованию с дипломатическим представительством и консульским учреждением Республики Казахстан имеет право с соблюдением практики и порядка, принятых в государстве пребывания, представлять или обеспечивать надлежащее представительство физических и юридических лиц Республики Казахстан в судебных и иных учреждениях государства пребывания с целью защиты прав и интересов этих лиц, если, в связи с отсутствием или по другим причинам, такие лица не могут своевременно осуществить защиту своих прав и интересов.
Глава V. Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан в отношении опеки, попечительства
и имущества граждан Республики Казахстан
5.1. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан по согласованию с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан принимает меры к установлению опеки и попечительства над находящимися в его консульском округе несовершеннолетними гражданами Республики Казахстан, которые оказались без родительского попечения, а также над совершеннолетними гражданами Республики Казахстан, которые по состоянию здоровья не могут самостоятельно осуществлять свои права и выполнять свои обязанности.
5.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан в случае смерти гражданина Республики Казахстан безотлагательно уведомляет об этом дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан и по согласованию с ним принимает меры к охране имущества, оставшегося после смерти гражданина Республики Казахстан, или по его продаже, если оставшееся имущество полностью или частично состоит из предметов, подверженных порче, а равно при чрезмерной дороговизне хранения. Вырученные деньги должны передаваться по принадлежности.
5.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан по согласованию с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан может принимать на хранение деньги, материальные ценности, ценные бумаги, документы и иное имущество, принадлежащее гражданам и юридическим лицам Республики Казахстан.
Глава VI. Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан в отношении граждан
Республики Казахстан, пропавших без вести,
находящихся под арестом, задержанных или лишенных
свободы в иной форме, или отбывающих наказание

4.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы оның консулдық аймағында тұрақты және уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарына есеп жүргiзедi, оларға қажеттi консулдық көмек көрсетедi.
4.4. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы өзiнiң консулдық аймағында тұрақты және уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын барған мемлекеттiң заңдары, қаулылары туралы, сондай-ақ жергiлiктi әдет-ғұрып және дәстүрлер туралы хабардар етедi.
4.5. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының азаматтарына және отандастарға арналған мәдени-ағарту шараларын жүргiзуге жәрдемдеседi.
4.6. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiмен келiсiп барған елдегi қабылданған практика мен тәртiптi сақтай отырып, барған мемлекеттiң сот және басқа мекемелерiнде Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының, егерде бұл адамдар олардың болмауына немесе басқа да себептерге байланысты уақытылы өз құқықтары мен мүдделерiн қорғауды жүзеге асыра алмаса, осы адамдар құқықтары мен мүдделерiн қорғау мақсатымен қажеттi түрде өкiлеттiгiн қамтамасыз етуге құқығы бар.
V тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы азаматына
жанашырлық бiлдiру, қамқорлық көрсету және олардың
мүлкiн қорғау жөнiндегi қызметтерi
5.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемелерiмен келiсiп, оның консулдық аймағында тұратын Қазақстан Республикасының кәмелетке жасы толмаған ата-анасының қамқорынсыз қалған азаматтарына, сондай-ақ жасы кәмелетке толған, бiрақ денсаулығына байланысты өз құқығын өздiгiнен жүзеге асыра алмайтын және мiндетiн орындай алмайтын Қазақстан Республикасының азаматтарына жанашырлық және қамқорлықты тағайындауға шаралар қабылдайды.
5.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының азаматы қайтыс болған жағдайда ол туралы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне дереу хабарлайды және олардың келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасы азаматы қайтыс болғаннан кейiн артында қалған мүлкiн қорғауға немесе егер бұл мүлiктер iшiнара бүлiнетiн заттардан тұратын болса, сонымен бiрге сақтауы өте қымбатқа түсетiн болса, оларды сатуға шара қолданады. Сатудан түскен ақша тиесiлi иесiне қайтарылуы тиiс.
5.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен азаматтарының ақшаларын, материалдық заттарын, құнды қағаздарын, құжаттарын және басқа да мүлiгiн сақтауға қабылдай алады.
VI тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулының Қазақстан Республикасының
хабар-ошарсыз жоғалып кеткен, тұтқында отырған, ұсталған
немесе басқа түрде бостандығынан айырылған немесе
жазасын өтеп келген азаматтарына қатысты қызметтерi

6.1. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан может обращаться к компетентным властям государства пребывания за содействием в розыске пропавших без вести граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих или временно находящихся на территории его консульского округа.
6.2. В случае ареста, задержания или лишения свободы в иной форме граждан Республики Казахстан почетный (нештатный) консул Республики Казахстан незамедлительно информирует об этом дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в государстве пребывания и действует в соответствии с полученными от них указаниями.
6.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан по согласованию с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан следит за тем, чтобы в отношении гражданина Республики Казахстан, заключенного под стражу (арестованного), или задержанного по подозрению в совершении преступления, или подвергнутого иным мерам, судебного или административного воздействия, соблюдались законы государства пребывания и положения международных договоров, заключенных Республикой Казахстан.
В случае обнаружения нарушений, он немедленно информирует об этом Министерство иностранных дел, дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан.
Глава VII. Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан по вопросам паспортно-визовых
документов, истребования документов и нотариата
7.1. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан по согласованию с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан может продлевать паспорта гражданам Республики Казахстан и вносить изменения в паспорта граждан Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан принимает заявления и ходатайства об истребовании документов из Республики Казахстан и направляет их на рассмотрение дипломатическому представительству или консульскому учреждению Республики Казахстан. По поручению последних почетный (нештатный) консул Республики Казахстан занимается вопросами истребования документов страны пребывания по ходатайствам организаций и физических лиц, находящихся в Республике Казахстан.
7.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан по согласованию с Министерством иностранных дел, дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан может осуществлять нотариальные действия:
а) удостоверяет сделки (договоры, завещания, доверенности и др.), кроме договоров об отчужденности недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
б) принимает меры к охране наследственного имущества;
в) выдает свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов или иных лиц, имеющих имущество на праве совместной собственности;
г) выдает свидетельство о праве на наследство;
д) налагает и снимает запрещения отчуждения имущества
е) свидетельствует верность копий документов и выписок из них;
ж) свидетельствует подлинность подписи на документах;
з) свидетельствует верность перевода документов с одного языка на другой;
и) удостоверяет факт нахождения гражданина в живых;
к) удостоверяет факт нахождения гражданина в определенном месте;
л) удостоверяет тождественность гражданина с лицом, изображенным на фотографической карточке;
м) удостоверяет время предъявления документов;
н) передает заявления физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам;
о) принимает в депозит денежные суммы и ценные бумаги;
п) совершает исполнительные надписи;
р) принимает на хранение документы;
с) обеспечивает доказательства;
т) совершает морские протесты.

6.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы оның консулдық аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматының хабар-ошарсыз жоғалуына байланысты iздеу салу үшiн өзi барған мемлекеттiң құзырлы үкiметiнен жәрдем сұрай алады.
6.2. Қазақстан Республикасының азаматы тұтқындалған, ұсталған немесе басқа түрде бас бостандығынан айырылған жағдайда Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы бұл туралы барған мемлекеттегi Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiгi мен консулдық мекемесiн дереу хабардар етедi және олардан алған нұсқаулар бойынша әрекет жасайды.
6.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiмен келiсiм бойынша күзетке алынған (тұтқындалған) немесе қылмысты жасауына күдiкпен ұсталған немесе Қазақстан Республикасы азаматтарының бостандығын шектейтiн басқа шараларға тап болған, бас бостандығынан айырылып жазасын өтеушi, немесе басқа да сот шаралары немесе әкiмшiлiк шараларға пара-пар келетiндей түрде кесiмдi мерзiмiн өтеушi Қазақстан Республикасының азаматына қатысты, барған мемлекет заңдарының және Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттар ережелерiнiң сақталуын қадағалайды.
Заңдар мен шарттар бұзылған жағдайда ол бұл туралы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне, дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне дереу хабарлайды.
VII тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулының төл-құжат виза құжаттары,
құжаттарды талап ету және нотариат мәселелерi
бойынша қызметi
7.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерiмен немесе консулдық мекемелерiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтары төлқұжаттарының мерзiмiн ұзарта алады және Қазақстан Республикасының азаматтарының төлқұжаттарына өзгерiстер енгiзедi.
7.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасынан құжаттар талап еткен арыздар мен өтiнiштердi қабылдайды және оларды Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiктерiнiң немесе консулдық мекемелерiнiң қарауына жолдайды. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы соңғысының тапсыруымен Қазақстан Республикасының аумағындағы заңды тұлғалар мен жеке адамдардың өтiнiшi бойынша консулдық орналасқан елден құжаттарды талап ету мәселелерiмен де шұғылданады.
7.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiмен келiсе отырып, мынадай нотариалдық iстердi жүзеге асыра алады:
а) Қазақстан Республикасына орналасқан қозғалмайтын мүлiктi иелiгiнен алу туралы шарттарды қоспағанда мәмiлелердi (шарттарды, өсиеттердi, сенiмхаттарды және басқаларды) куәландырады;
б) мұраға қалған мүлiктердi қорғауға шара қолданады;
в) бiрлескен меншiк құқығындағы мүлкi бар ерлi-зайыптылардың ортақ мүлiк үлесiне меншiк құқығы туралы куәлiктер бередi;
г) мұраға құқық туралы куәлiк бередi;
д) мүлiктi иелiгiнен алуға тыйым салады және салынған тыйымды алып тастайды;
е) құжаттардың көшiрмелерiн және олардан жазып алынған үзiндiлердiң дұрыстығын растайды;
ж) құжаттарға қойылған қолдардың растығын куәландырады;
з) құжаттардың бiр тiлден екiншi тiлге аудармасының дұрыстығын куәландырады;
и) азаматтың тiрi екендiгi фактiсiн куәландырады;
к) азаматтың белгiлi бiр орында тұрғандығы фактiсiн куәландырады;
л) азаматтық фотографиялық кәртiшкедегi бейнеленген адаммен сәйкес келетiндiгiн куәландырады;
м) құжаттарды көрсеткен уақытты куәландырады;
н) жеке адамдар мен заңды тұлғалардың өтiнiштерiн өзге жеке адамдар мен заңды тұлғаларға тапсырады;
о) депозитке ақша сомалары мен құнды қағаздар қабылдайды;
п) атқарушылық жазбаларын жүзеге асырады;
р) сақтауға құжаттар қабылдайды;
с) дәлелдемелердi қамтамасыз етедi;
т) теңiз наразылығын iске асырады.

7.4. При совершении нотариальных действий почетный (нештатный) консул Республики Казахстан руководствуется Законом о государственном нотариатеКонсульским Уставом и другими актами законодательства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
7.5. При совершении нотариальных действий почетный (нештатный) консул Республики Казахстан соблюдает тайну совершаемых нотариальных действий.
7.6. Справки о совершенных почетным (нештатным) консулом Республики Казахстан нотариальных действиях и документы выдаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном нотариате.
7.7. Нотариально удостоверяемые заявления и иные документы подписываются в присутствии почетного (нештатного) консула Республики Казахстан, совершающего нотариальные действия. Если заявление или иной документ подписаны в отсутствие почетного (нештатного) консула, подписавший должен лично подтвердить, что документ подписан им.
Совершающий нотариальные действия почетный (нештатный) консул Республики Казахстан разъясняет гражданам Республики Казахстан их права и обязанности, предупреждает о последствиях совершаемых нотариальных действий с тем, чтобы юридическая неосведомленность и другие подобные обстоятельства не могли быть использованы им во вред.
7.8. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан не может совершать нотариальные действия на свое имя и от своего имени, на имя и от имени своей (своего) супруги (супруга), ее (его) и своих родственников по прямой линии.
7.9. Нотариальное и другое делопроизводство почетного (нештатного) консула Республики Казахстан ведется на казахском или русском языке, либо на языке государства пребывания.
7.10. Если почетному (нештатному) консулу Республики Казахстан станет известно об открывшемся наследстве в пользу проживающих в Республике Казахстан граждан Республики Казахстан, он незамедлительно сообщает все известные ему сведения о наследстве и возможных наследниках в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан.
7.11. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан отказывает в совершении нотариального действия, если оно противоречит законодательству Республики Казахстан или может по своему содержанию нанести вред интересам Республики Казахстан, или содержит сведения, порочащие честь и достоинство граждан.
По просьбе лица, которому отказано в совершении нотариального действия, ему излагаются причины отказа и разъясняется порядок его обжалования.
Глава VIII. Консульские сборы и возмещение фактических
расходов, связанных с выполнением консульских функций

7.4. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы нотариалдық әрекеттер iстегенде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нотариатконсулдық жарна және басқа да заң актiлерiн, сондай-ақ осы ереженi басшылыққа алады.
7.5. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы нотариалдық әрекет жасағанда оның құпиялығын сақтайды.
7.6. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы iстеген нотариалдық әрекеттер туралы анықтамалар мен құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нотариаты туралы заңдарына сәйкес берiледi.
7.7. Нотариалдық куәландырылатын арыздарға және басқа да құжаттарға Қазақстан Республикасының нотариалдық әрекетке iстеген құрметтi (штаттан тыс) консулының қатысуымен қол қойылады. Егер арыздар мен басқа да құжаттар құрметтi (штаттан тыс) консул жоқ кезде қол қойылған болса, онда қол қоюшы құжатта өзiнiң қол қойғанын растауға тиiс.
Нотариалдық әрекет жасаған Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының азаматтарына олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiредi, заңнан хабарсыздық және басқа да жағдайлар нотариалдық әрекет нәтижесiнде оларға зиянын тигiзе алмайтындай болуы туралы ескертедi.
7.8. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы өз атына және өз атынан, өздерiнiң (өзiнiң) жұбайларының (жұбайының) атына және атынан, өзiнiң және жұбайының тiкелей туыстарының атына және атынан нотариалдық әрекет жасай алмайды.
7.9. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы нотариалдық жұмыстарды қазақ тiлiнде немесе орыс тiлдерiнде не сол өзi тұрған мемлекеттiң тiлiнде жүргiзедi.
7.10. Егер Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулына Қазақстан Республикасындағы Қазақстан азаматының пайдасына ашылған мұралар белгiлi болса, ол туралы барлық белгiлi болған мәлiметтердi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне дереу хабарлайды.
7.11. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы, егер Қазақстан Республикасының заңына қайшы келген жағдайда немесе өзiнiң мазмұнымен Қазақстан Республикасының мүддесiне зиян келтiретiн жағдайда, немесе азаматтардың намысы мен арына нұқсан келтiретiн жағдайда нотариалдық iс жүргiзуден бас тартады.
Нотариалдық iсi жүргiзiлуден бас тартылған адамның өтiнiшi бойынша оған бас тартылу себебi баяндалады және шағымдану тәртiбi түсiндiрiледi.
VIII тарау. Консулдық қызметтердi атқаруға
байланысты консулдық алымдар және iсжүзiндiк
шығымдардың төлемi

8.1. За совершение консульских действий почетный (нештатный) консул Республики Казахстан взимает консульские сборы в соответствии с Тарифом консульских сборов Республики Казахстан в валюте страны пребывания.
Консульские сборы зачисляются в доход бюджета Республики Казахстан.
8.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан имеет право, по согласованию с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан, взимать плату для покрытия фактических расходов, связанных с выполнением им консульских действий. Получаемые в этом случае средства поступают в распоряжение почетного (нештатного) консула.
8.3. Почетному (нештатному) консулу Республики Казахстан предоставляется право понижать ставки консульских сборов или совсем не взимать сбор с отдельных лиц по их заявлениям, если указанные ими причины будут уважительными.
8.4. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан предоставляет отчеты о полученных им суммах денег в качестве консульских сборов Министерству иностранных дел Республики Казахстан.
8.5. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан не взимает консульских сборов:
а) при наличии международного договора, участниками которого являются Республика Казахстан и государство пребывания, об отказе от взимания консульских сборов;
б) за истребование и легализацию документов о трудовом стаже, социальном обеспечении граждан, по алиментным делам и в других случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Раздел III
Глава IХ. Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан в отношении морских
и воздушных судов Республики Казахстан
9.1. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан во взаимодействии с Министерством иностранных дел, дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан оказывает содействие и консульскую защиту морским и воздушным судам Республики Казахстан, находящимся в соответственно в портах, территориальных и внутренних водах, на аэродромах и в других пунктах государства пребывания в пределах его консульского округа, следит за тем, чтобы казахстанским судам предоставлялись в полном объеме права и иммунитеты в соответствии с законодательством государства пребывания и международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и государство пребывания, международными и местными обычаями.
9.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан информирует капитанов и командиров судов Республики Казахстан о санитарном состоянии местности, правилах порта или аэропорта, местных законах и обычаях, исполнение которых обязательно или которыми необходимо руководствоваться капитану или командиру судна и членам экипажа, а также о других сведениях, необходимых при сношении капитанов или командиров судов с местными властями.

8.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы консулдық жұмыстар жүргiзгенi үшiн Қазақстан Республикасының консулдық алымдар тарифiне сәйкес өзi тұрған елдiң валютасымен консулдық алым жинайды.
Консулдық алымдар Қазақстан Республикасының бюджеттiк кiрiсiне қосылады.
8.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулында Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiмен немесе консулдық мекемесiмен келiсiп, өзiнiң консулдық жұмыстарын орындауына байланысты жұмсалған iсжүзiндiк шығындардың өтемiн төлеп алу құқығы болады. Мұндай жағдайда түскен қаражат құрметтi (штаттан тыс) консулдың өз билiгiнде қалады.
8.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулына, егер олардың өтiнiштерiнде көрсетiлген себептерi иландырарлық болса, кейбiр жеке адамдардан алынатын консулдық алымдарды азайту немесе мүлде алмау құқығы берiледi.
8.4. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы консулдық алымдар ретiнде түскен кiрiс туралы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне есеп берiп отырады.
8.5. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы мынадай жағдайларда консулдық алымдар алмайды:
а) Қазақстан Республикасы мен құрметтi (штаттан тыс) консул қызмет iстеп тұрған мемлекет арасында консулдық алым алыспау туралы халықаралық шарт болған жағдайда;
б) еңбек стажы, азаматтардың әлеуметтiк қамсыздандырылуы алимент iстерi және Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетiлген басқа да жағдайларда құжаттар талап еткенi және ресмилендiргенi үшiн.
III БӨЛIМ IХ тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулының теңiз және әуе кемелерiне
қатысты қызметтерi
9.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң, дипломатиялық өкiлдiгiнiң немесе консулдық мекемесiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы жұмыс iстеп жатқан елде оның консулдық аймағы шеңберiндегi портта аумақтық және iшкi сауда, әуежайлар мен басқа да бекеттерде тұрған Қазақстан Республикасының кемелерiне жәрдем көрсетедi және консулдық қорғау жасайды, Қазақстан Республикасының кемелерiнде тұрған мемлекеттiң заңдарына және Қазақстан Республикасы мен барған мемлекетi қатысқан халықаралық заңдарға және жергiлiктi әдетке сәйкес толық көлемде құқық және иммунитет берiлуiн қадағалайды.
9.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы мекемелерiнiң капитандары мен командирлерiн және экипаж мүшелерiн олар атқаруға мiндеттi немесе басшылыққа алуға тиiстi жергiлiктi жердiң санитарлық жағдайы, порттың немесе әуежайдың ережелерi, жергiлiктi заңдар мен әдеттерден, сондай-ақ кеме капитандары мен командирлерi жергiлiктi үкiмет орындарымен байланысқанда қажеттi басқа да мәлiметтерден хабардар етедi.

9.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан может посетить прибывшее судно Республики Казахстан и в необходимых случаях сопровождать капитанов или командиров судов Республики Казахстан при нанесении визитов должностным лицам государства пребывания.
9.4. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан оказывает помощь капитанам или командирам судов Республики Казахстан в установлении связи с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан в государстве пребывания.
9.5. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан получает от капитанов судов Республики Казахстан информацию об обстоятельствах плавания.
По поручению дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан он может делать отметки в судовых ролях об изменениях в составе судового экипажа.
9.6. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан имеет право:
а) способствовать входу судна Республики Казахстан в порт или посадке в аэропорту, пребыванию, выходу или вылету из них;
б) содействовать разрешению трудовых споров, которые могут возникнуть между капитанами или командирами и членами экипажей судов Республики Казахстан и портовыми и другими местными организациями и фирмами, полицейскими, таможенными и иными властями государства пребывания;
в) принимать декларации и другие документы в отношении судов Республики Казахстан и информировать об этом дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в государстве пребывания;
г) оказывать содействие в организации и проведении отдыха и культурно-спортивных мероприятий для членов экипажей.
9.7. В случае необходимости и по согласованию с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан в государстве пребывания почетный (нештатный) консул Республики Казахстан организует лечение и отправку в Республику Казахстан членов экипажей и пассажиров морских и воздушных судов Республики Казахстан.
В случае смерти члена экипажа или пассажира-гражданина Республики Казахстан, по согласованию с дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан, почетный (нештатный) консул Республики Казахстан принимает меры к отправке тела умершего, его документов и личного имущества в Республику Казахстан.
9.8. В случае кораблекрушения или аварии судна Республики Казахстан почетный (нештатный) консул Республики Казахстан немедленно извещает об этом дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в государстве пребывания, принимает все зависящие от него меры к спасению пассажиров, экипажа, судна и груза.
Он оказывает необходимую помощь капитанам или командирам судов Республики Казахстан в организации медицинской помощи пострадавшим и отправке людей в Республику Казахстан, в оформлении акта о морском протесте и других документов.

9.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының сол елге келген кемесiне кiрiп шыға алады, және қажет болған жағдайда сол ел лауазымды адамдардың зияраты кезiнде кеме капитандарына немесе командирлерiне ерiп жүредi.
9.4. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының кеме капитандарына немесе командирлерiне сол мемлекеттегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiмен байланыс орнатуға көмектеседi.
9.5. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы кемелерiнiң капитандарынан жүзу жағдайы туралы ақпарат алады.
Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiнiң тапсыруы бойынша ол кеме экипажы құрамының өзгеруi туралы кеме ролiне белгi қоя алады.
9.6. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының мынадай құқықтары болады:
а) Қазақстан кемелерiнiң сол елдiң портына кiруiне немесе әуежайына қонуына онда болуына, олардан шығуына немесе ұшып шығуына жәрдемдеседi;
б) Қазақстан Республикасы кемелерiнiң капитандары немесе командирлерiмен кеме экипаждары және порттағы басқа да жергiлiктi ұйымдармен және фирмалармен, полициялармен, кедендермен, сондай-ақ осы елдiң басқа да үкiмет орындарымен арада туылған дауларын шешуге көмектеседi;
в) Қазақстан кемелерiне байланысты декларация және басқа да құжаттар қабылдайды, ол туралы Қазақстан Республикасының сол елде тұрған дипломатиялық өкiлдiгiн немесе консулдық мекемесiн хабардар етедi;
г) экипаждардың демалыстарын, мәдени спорттық шараларын ұйымдастыруларына және өткiзулерiне жәрдемдеседi.
9.7. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы қажет болған жағдайда сол елдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiмен немесе консулдық мекемесiмен келiсiп Қазақстан Республикасы кемелерiнiң экипаж мүшелерiнiң теңiз және әуе кемелерiнiң жолаушыларын Қазақстан Республикасында емделуге жөнелтудi ұйымдастырады.
Қазақстан Республикасының азаматтары - экипаж мүшелерi немесе жолаушылары қайтыс болған жағдайда Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекемесiнiң келiсiмi бойынша, қайтыс болған адамның денесiн, оның құжаттары мен заттарын Қазақстан Республикасына жөнелтуге шара қолданады.
9.8. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының кемелерi апатқа немесе аварияға тап болған жағдайда Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының сол елдегi дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне ол туралы дереу хабарлайды, жолаушыларды, экипажды, кеменi және жүктердi құтқару үшiн қолынан келген шаралардың бәрiн қолданады.
Ол Қазақстан Республикасы кемелерiнiң капитандарына немесе командирлерiне күйзелiске ұшырағанда дәрiгерлiк көмек ұйымдастыру, адамдарды Қазақстан Республикасына жөнелту, теңiз наразылығы және басқа құжаттар туралы актiлер жасауда қажеттi жәрдем көрсетедi.

9.9. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан имеет право по просьбе капитанов или командиров морских и воздушных судов Республики Казахстан выдавать свидетельство, в котором указываются время пребывания и ухода судна, день явки капитана или командира в канцелярию почетного (нештатного) консула Республики Казахстан, порт назначения, число пассажиров, а также количество, род и место назначения груза.
9.10. Если по имеющимся у почетного (нештатного) консула Республики Казахстан сведениям, заход судна Республики Казахстан в какой-либо порт представляется небезопасным или невозможным, он предупреждает об этом капитана или командира судна.
Раздел IV
Глава Х.
Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан в отношении автомобильного,
железнодорожного транспорта и судов речного флота
10.1. При выполнении консульских функций в отношении средств автомобильного, железнодорожного транспорта и судов речного флота почетный (нештатный) консул Республики Казахстан руководствуется положениями раздела III настоящего Положения.
Раздел V
Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан по санитарной,
фитосанитарной и ветеринарной охране
Глава ХI. Функции почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан по санитарной охране
11.1. При появлении карантинных и иных инфекционных заболеваний на ранее свободных от этих заболеваний территориях почетный (нештатный) консул Республики Казахстан немедленно сообщает об этом Министерству иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в государстве пребывания с указанием названия зараженного района, число случаев и противоэпидемических мер, принятых местными властями.
11.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан информирует граждан, получивших разрешение на въезд в Республику Казахстан, о необходимости представления при въезде в Республику Казахстан международных сертификатов о прививках и других соответствующих документов.
Глава ХII.
Функции консула по фитосанитарной и
ветеринарной охране
12.1. При появлении в пределах консульского округа опасных болезней или вредителей сельскохозяйственных растений, а также в случаях массового заболевания скота и птиц или угрозы распространения болезней, общих для человека и животных, почетный (нештатный) консул Республики Казахстан немедленно сообщает об этом в Министерство иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в государстве пребывания.

9.9. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасы теңiз және әуе кемелерi капитандарының немесе командирлерiнiң өтiнiшi бойынша кемелерден келген және кеткен уақыттарын, капитан немесе командирлердiң Қазақстан Республикасы құрметтi (штаттан тыс) консулының кеңсесiнде болған күнiн, белгiленген портты, жолаушылардың тiзiмдерiн, сондай-ақ жүктердiң санын, түрiн және белгiленген орындарын куәландыратын куәлар шақыру құқығы болады.
9.10. Егер Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулынан Қазақстан Республикасының кемесi енетiн қандай да бiр порттың қауiпсiздiгi күмәндi екендiгi немесе мүмкiн еместiгi туралы мәлiмет болса, ол туралы кеме капитандарына немесе командирлерiне ескертедi.
IV БӨЛIМ Х тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулының автомобиль, темiр жол
көлiгiне және өзен флоты кемелерiне қатынасы
10.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы автомобиль, темiр жол көлiгi және өзен флоты кемелерiне байланысты қызметiн атқарған кезде осы ереженiң үшiншi бөлiгiндегi ережелердi басшылыққа алады.
V БӨЛIМ Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс)
консулының санитарлық, фитосанитарлық және
малдәрiгерлiк жөнiндегi қызметтерi ХI тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулының санитарлық қорғау
жөнiндегi қызметтерi
11.1. Кейбiр осындай аурулар бұрын көрiлмеген аумақта карантин мен басқа да жұқпалы аурулар пайда болғанда Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы ол туралы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне, сол елдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне ауру ауданның атын, оған ұшыраған адамдар санын және жергiлiктi үкiметтiң жұқпалы ауруларға қарсы қолданған шараларын атап көрсете отырып хабарлайды.
11.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасына баруға рұқсат алған азаматтарды Қазақстан Республикасына барарда, егiлгендiгi және басқа қатысты құжаттар жөнiнде сертификатты көрсету қажеттiгi туралы хабардар етедi.
ХII тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулының фитосанитарлық және
малдәрiгерлiк қорғау қызметi
12.1. Консулдық аймақ көлемiнде қауiптi аурулар немесе ауыл шаруашылық зиянкестерi пайда болғанда, сондай-ақ мал мен құстардың жаппай ауруға шалдығуы немесе аурудың адамға да, малға да ортақ таралу қауiп пайда болғанда Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы ол туралы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне, Қазақстан Республикасының сол елдегi дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне дереу хабарлайды.

12.2. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан информирует граждан, получивших разрешение на въезд в Республику Казахстан, о необходимости представления при въезде в Республику Казахстан ветеринарных сертификатов на животных, сырье и продукты животного происхождения и о правилах ввоза в Республику Казахстан семян, живых растений, посадочного материала, свежих плодов и овощей.
Раздел VI
Глава ХIII. Обязанности почетного (нештатного) консула
Республики Казахстан по сохранности консульской
корреспонденции и его отчетность
13.1. Находящиеся в пользовании почетного (нештатного) консула Республики Казахстан Государственный флаг Республики Казахстан, Государственный герб Республики Казахстан, консульский щит, официальные печати и штампы, а также консульский архив являются государственной собственностью Республики Казахстан.
Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан принимает меры по обеспечению их сохранности и неприкосновенности и несет за это персональную ответственность.
13.2. Государственной собственностью Республики Казахстан являются консульская корреспонденция, а также официальные книги и издания, относящиеся к служебной деятельности почетного (нештатного) консула Республики Казахстан и предоставленные ему дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан.
Консульская корреспонденция почетного (нештатного) консула Республики Казахстан не может быть опубликована или передана третьим лицам без особого на то разрешения Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
13.3. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан до 31 января каждого года представляет в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в государстве пребывания отчет о своей консульской деятельности в истекшем году.
В годовом отчете излагаются, в частности, сведения о деятельности почетного (нештатного) консула Республики Казахстан в отношении временно находящихся и постоянно проживающих в консульском округе граждан Республики Казахстан, организаций и фирм с казахстанским участием, экипажей морских и воздушных судов Республики Казахстан, посетивших консульский округ, информация об осуществленных консульских действиях, о новых законодательных актах государства пребывания, относящихся к консульской деятельности, а также об основных событиях в торговой, экономической и культурной жизни консульского округа.
13.4. Почетный (нештатный) консул Республики Казахстан представляет Министерству иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическому представительству или консульскому учреждению Республики Казахстан в государстве пребывания финансовый отчет о полученных в истекшем году суммах денег в качестве консульских сборов за консульские действия и услуги, поступлениях в счет возмещения фактических расходов при осуществлении консульских операций, а также расходах, связанных с выполнением им консульских функций.

12.2. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасына баруға рұқсат алған адамдарды Қазақстан Республикасына барарда хайуандарға, шикiзаттарға және мал өнiмдерiнен жасалған азықтарға және Қазақстан Республикасына барарда ұрықтарды, тiрi өсiмдiктердi, егетiн заттарды, жаңа үзiлген жемiстер мен көкөнiстердi алып жүру ережелерi жөнiндегi сертификаттарды көрсету қажеттiлiгi туралы хабардар етедi.
VI БӨЛIМ  ХIII тарау. Қазақстан Республикасының құрметтi
(штаттан тыс) консулының консулдық хат-хабарларды
сақтау және оның есеп беру жөнiндегi мiндеттемесi
13.1. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының пайдаланылуындағы Қазақстан Республикасының Елтаңбасы, консулдық тақтасы, ресми мөрi мен штамптары, сондай-ақ консулдық архивi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiгi болып табылады.
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы олардың сақталуы және қол сұғылмайтындығы бойынша шаралар қолданады және ол үшiн тiркелей өзi жауап бередi.
13.2. Консулдық хат-хабарлар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының қызметiне қатысты және оған Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi мен консулдық мекемесi берген ресми кiтаптар мен басылымдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiгi болып табылады.
Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының консулдық хабарлары Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң рұқсатынсыз жариялануы немесе үшiншi тұлғаларға берiлмеуi керек.
13.3. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы әр жылы 31 желтоқсанға дейiн Қазақстан Республикасының сол мемлекеттегi дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне өзiнiң өткен бiр жылдық консулдық қызметiнен есептеледi.
Жылдық есепте Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулының консулдық аймақта уақытша және тұрақты тұрған Қазақстан Республикасының азаматтарына қаратылған қызметi туралы, Қазақстан қатысқан ұйымдар мен фирмалар, консулдық аймаққа келген Қазақстан Республикасы теңiз және әуе кемелерiнiң экипаждары, консулдық қызмет туралы ақпараттар, сол мемлекеттiң консулдық қызметi туралы жаңа заң актiлерi, сондай-ақ консулдық аймақтың сауда, экономика және мәдени өмiрiндегi негiзгi оқиғалар қамтылады.
13.4. Қазақстан Республикасының құрметтi (штаттан тыс) консулы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне, сол мемлекеттегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгiне немесе консулдық мекемесiне өткен жылы консулдық әрекет пен қызмет көрсетуден жиналған ақша туралы, консулдық операцияларды жүзеге асыру кезiнде iсжүзiндiк шығындарды қайтарып алудан түскен түсiмдер, сондай-ақ консулдық қызметтердi атқаруына байланысты жұмсалған шығындары туралы есеп бередi.