Правила регистрации выпуска и погашения облигаций
Утверждено Постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 декабря 1996 г. N 156. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 1997 г. N 263. Утратили силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года N 385 (V032591) (пост. N 385 у.с - пост. от 30.07.2005 г. N 269 (V053822) (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК)
<*>
Сноска. Название с изменениями;
по тексту Положения слова "Настоящее Положение" в различных падежах заменены словами "Настоящие Правила" -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
Глава I. Общие положения
1.  <*>
Сноска. Пункт 1 исключен -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
2. Настоящие Правила устанавливает порядок выпуска облигаций и его регистрации в Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее НКЦБ) юридическими лицами негосударственной формы собственности.
3. Юридические лица Республики Казахстан вправе эмитировать
различные виды облигаций в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
4.  (Пункт 4 исключен согласно  постановлению  НКЦБ РК от 30
сентября 2000 года N 84).
5. По способу подтверждения прав облигации должны быть
именными.
6. Обеспечением выпуска облигаций являются активы эмитента, к
числу которых относятся:
обеспечением выпуска ипотечных облигаций является залог прав
требования по договорам ипотечного банковского займа (кредита), обеспеченным ипотекой недвижимости, и/или залог ипотечных свидетельств по таким договорам, а также залог ценных бумаг,
которые могут быть приняты Национальным Банком Республики Казахстан в качестве обеспечения по кредитам, и денег;
стоимость залога, являющегося обеспечением по ипотечным облигациям, состоит из сумм остатка основного долга по договорам ипотечного банковского займа (кредита), денег, являющихся предметом залога, а также из номинальной стоимости (по купонным долговым ценным бумагам) либо цены приобретения (по дисконтным долговым ценным бумагам). При этом залог денег и ценных бумаг не может быть включен в состав залога, являющегося обеспечением ипотечных облигаций при выпуске и размещении ипотечных облигаций, а в процессе обращения стоимость заложенных денег и ценных бумаг, предлагаемых в качестве обеспечения ипотечных облигаций, должна составлять не более 20 % от общей стоимости залога;
- недвижимость;
- ценные бумаги, принадлежащие эмитенту, за исключением
залога по ипотечным облигациям;
- денежные средства;
- иное движимое имущество.
Не допускается отчуждение имущества, являющегося обеспечением
облигаций, до окончания срока их погашения.
Нематериальные активы не могут служить обеспечением
облигаций.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
7. Условия выпуска облигаций могут предполагать возможность погашения выпуска путем обмена на собственные акции эмитента.
8. При изменении Условий выпуска облигаций собственники облигаций имеют право на досрочное погашение облигаций с выплатой соответствующего процента по ним.
9. При изменении условий выпуска облигаций эмитент обязан
опубликовать сообщение об этом в печатном органе, определенном в
Условиях выпуска облигаций.
10. Имущественные права собственника облигации, а также
порядок выпуска и погашения облигаций определяются эмитентом в
соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и
настоящими Правилами.

Облигациялар шығарылымын тiркеу және өтеу Ережесін бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 20 желтоқсандағы N 156 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 28 ақпанда N 263 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы N 385 (V032591) қаулысымен.
Ескерту: Қаулының атауы өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. Облигациялар шығарылымын тiркеу және өтеу Ережесі бекiтiлсiн.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы осы Ереженi бекiту үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынсын.
3. Талдау-сараптау басқармасы осы Ереженi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi бекiткеннен кейiн жариялауды қамтамасыз етсiн.
4. Ереже Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
5. Осы Ереженiң орындалысына бақылау жасау Бағалы қағаздар эмиссиясын тiркеу және бақылау басқармасына және осы Басқармаға жетекшiлiк ететiн БҚҰК мүшесiне жүктелсiн.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясының
1997 жылғы 20 желтоқсандағы
N 156 Қаулысымен бекiтiлдi
Облигациялар шығарылымын тiркеу және өтеу
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту: Ереженің атауы және мәтіні бойынша түрлі септіктегі "Осы Ереже" деген сөздер тиісті септіктегі "Осы Ережелер" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
I тарау. Жалпы ережелер
1. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
2. Осы Ережелер мемлекеттiк емес меншiк нысанындағы заңды тұлғалардың облигациялар шығару және оны Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясында (бұдан әрi - БҚҰК) тiркеу тәртiбiн белгiлейдi.
3. Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес облигациялардың әр түрлi түрлерiн эмиссиялауға құқықты.
4. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі
Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 30 қыркүйектегі N 84 қаулысымен .
5. Құқықтарды растау тәсiлi бойынша облигациялар атаулы болу керек.
6. Қатарына мыналар жатқызылған эмитенттiң активтерi облигация шығарылымын қамтамасыз ететiндер болып табылады:
жылжымайтын мүлік ипотекасымен қамтамасыз етілген, ипотекалық банктік заем (кредит) шарттары бойынша талап ету құқықтарының кепілі және/немесе осындай шарттар бойынша ипотекалық куәліктер кепілі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кредиттер бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылдауы мүмкін бағалы қағаздар және ақша кепілі ипотекалық облигациялар шығарылымын қамтамасыз ету болып табылады;
ипотекалық облигациялар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын кепілдің құны ипотекалық банктік заем (кредит) шарттары бойынша негізгі борыш қалдығының сомаларынан, кепіл заты болып табылатын ақшадан, сондай-ақ номиналдық құннан (купондық борыштық бағалы қағаздар бойынша) не сатып алу бағасынан (дисконттық борыштық бағалы қағаздар бойынша) тұрады. Мұндайда ақша және бағалы қағаздар кепілі ипотекалық облигациялар шығару және орналастыру кезінде ипотекалық облигацияларды қамтамасыз ету болып табылатын кепілдің құрамына енгізіле алмайды, ал айналыс процесінде ипотекалық облигацияларды қамтамасыз ету ретінде ұсынылған, кепілге салынған ақша мен бағалы қағаздардың құны кепілдің жалпы құнының кемінде 20%-ін құрауы керек;
- жылжымайтын мүлiктер;
- эмитентке тиесiлi бағалы қағаздар;
- ипотекалық облигациялар бойынша кепілді қоспағанда, ақша қаражаттары;
- жылжымалы мүлiктер.
Облигацияны өтеу мерзiмi аяқталғанша оның шығарылымын қамтамасыз ететiн мүлiктi үшiншi тұлғаларға иеленуге тыйым салынады.
Материалдық емес активтер облигация шығарылымын қамтамасыз етуге қызмет ете алмайды.
Ескерту: 6-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
7. Облигация шығару шарттары эмитенттiң өз акцияларына ауыстыру арқылы шығарылымды өтеу мүмкiндiгiн жобалай алады.
8. Облигация шығару шарттары өзгертiлгенде облигацияларды олар бойынша тиiстi проценттердi төлей отырып мерзiмiнен бұрын өтеуге облигацияның меншiк иелерiнiң құқығы бар.
9. Облигация шығару шарттары өзгертiлгенде Облигация шығару
шарттарында айқындалған баспа органында бұл туралы хабар жариялауға
эмитент мiндеттi.
10. Облигацияның меншiк иесiнiң мүлiктiк құқықтарын, сондай-ақ
облигация шығару және өтеу тәртiбiн эмитент Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына және осы Ережелерге сәйкес айқындайды.

11. Номинальная стоимость облигации может быть установлена
как в национальной валюте Республики Казахстан, так и в иностранной
валюте и должна быть единой для всех облигаций одной эмиссии.
Сноска. Пункт 11 в новой редакции согласно  постановлению  НКЦБ РК от 30 сентября 2000 года N 84.
12.  (Пункт 12 исключен согласно  постановлению  НКЦБ РК от 30
сентября 2000 года N 84) .
13. Собственники облигаций имеют право на распределяемую
прибыль и активы предприятия при его ликвидации в соответствии с
действующим законодательством Республики Казахстан.
14. Проценты по облигациям должны выплачиваться в
установленные условиями выпуска сроки, независимо от финансового
состояния эмитента.
15. Облигация, выпущенная в материализованной форме, должна
содержать следующие реквизиты:
на титульной стороне:
- наименование ценной бумаги - "облигация";
- вид ценной бумаги - "именная";
- фирменное наименование, юридический адрес и банковские
реквизиты эмитента;
- номер и дату государственной регистрации данного выпуска в
НКЦБ;
- национальный идентификационный номер облигаций данного
выпуска, присвоение которого осуществляется НКЦБ;
- общий объем данного выпуска облигаций;
- номинальная стоимость облигации, размер выплачиваемых по
ней процентов и/или, если это предусмотрено, иные имущественные
права;
- серия и номер облигации, подписи уполномоченных лиц и печать
эмитента.
на оборотной стороне:
- для именной облигации - фирменное наименование и место
нахождения юридического лица-собственника, или ФИО и паспортные
данные физического лица-собственника;
- условия проведения тиражей, розыгрышей (если это
предусмотрено);
- условия погашения.
Кроме основной части к облигации может прилагаться купонный
лист на выплату процентов.
Купон на выплату процентов должен содержать следующие основные
реквизиты:
- порядковый номер купона;
- номер и серия облигации;
- название эмитента;
- периодичность выплаты процентов;
- подписи уполномоченных лиц и печать эмитента.
Глава 2. Выпуск облигаций
16. Решение о выпуске облигаций принимается в порядке,
предусмотренном законодательством Республики Казахстан, уставом
эмитента и оформляется решением высшего органа управления эмитента.
17. Выпуск облигаций может быть осуществлен как в
материализованной, так и в дематериализованной форме.
18. Облигации не дают их собственникам права на участие в
управлении делами эмитента.
19. Средства от размещения облигаций направляются на цели,
определенные эмитентом в Условиях выпуска.
Глава 3. Регистрация выпуска облигаций

11. Облигацияның атаулы құны Қазақстан Республикасының ұлттық
валютасымен де және шетелдiк валютамен де белгiлене алады және бiр
эмиссияның барлық облигациялары үшiн бiрыңғай болу керек.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 30 қыркүйектегі
N 84 қаулысымен .
12. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі
Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 30 қыркүйектегі N 84 қаулысымен .
13. Бөлiнiп берiлетiн пайданы және кәсiпорын таратылған кезде
оның активтерiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес иеленуге облигацияның меншiк иелерiнiң құқығы бар.
14. Облигациялар бойынша проценттер эмитенттiң қаржы жағдайына
қарамастан шығару шарттарымен белгiленген мерзiмдерде төлену керек.
15. Материалдық нысанда шығарылған облигацияның мынадай
реквизиттерi болу керек:
алдыңғы жағында:
- бағалы қағаздың атауы -"облигация";
- бағалы қағаздың түрi -"атаулы";
- эмитенттiң фирмалық атауы, заңды мекенi және банктiк
реквизиттерi;
- осы шығарылымның БҚҰК мемлекеттiк тiркеу нөмiрi мен күнi;
- осы шығарылым облигациясының БҚҰК беретiн ұлттық
идентификациялық нөмiрi;
- облигацияның осы шығарылымның жалпы көлемi;
- облигацияның нақтылы құны, облигация бойынша төленетiн проценттердiң мөлшерi және/немесе, өзге мүлiктi құқықтар, егер бұл
көзделген болса;
- облигацияның сериясы мен нөмiрi, уәкiлеттi тұлғалардың
қолдары және эмитенттiң мөрi.
сыртқы жағында:
- атаулы облигациялар үшiн - фирмалық атауы және заңды
тұлға-меншiк иесiнiң орналасқан жерi немесе жеке тұлға-меншiк иесiнiң аты-жөнi мен төлқұжат мәлiметтерi;
- тираждар, ұтыс ойындарын жүргiзу шарттары (егер бұл көзделген болса);
- өтеу шарттары.
Облигацияға негiзгi бөлiгiнен басқа, проценттер төлеуге арналған купондық парақ қоса тiркелуi мүмкiн.
Проценттер төлеуге арналған купонның мынадай реквизиттерi болу
керек:
- купонның реттiк нөмiрi;
- облигацияның нөмiрi мен сериясы;
- эмитенттiң аты;
- проценттер төлеу мерзiмдiлiгi;
- уәкiлеттi тұлғалардың қолдары мен эмитенттiң мөрi.
2 тарау. Облигация шығарылымы
16. Облигация шығарылымы туралы шешiм Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында, эмитенттiң жарғысында көзделген тәртiппен қабылданады және эмитенттiң жоғары басқару органының шешiмiмен ресiмделедi.
17. Облигация шығарылымы материалдық және материалдық емес нысанда жүзеге асырылуы мүмкiн.
18. Облигациялар олардың меншiк иелерiне эмитент iстерiн
басқаруға қатысуға құқықтар бермейдi.
19. Облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттар Шығарылым
шарттарында эмитент айқындаған мақсаттарға жұмсалады.
3 тарау. Облигация шығарылымын тiркеу

20. Для регистрации выпуска облигаций, независимо от его объема, в НКЦБ необходимо представить документы согласно приложению N 1а и Условия выпуска облигаций в обращение в соответствии с приложением N 2 к настоящим Правилам.
21. Эмитентам запрещается новый выпуск облигаций до выполнения всех обязательств по предыдущему выпуску облигаций и до утверждения НКЦБ отчета по погашению облигаций.
21-1. Действие пункта 21 настоящих Правил не распространяется на следующие случаи:
1) если облигации нового выпуска являются ипотечными;
2) если на момент принятия решения Национальной комиссией о государственной регистрации нового выпуска облигаций у их эмитента отсутствуют случаи неисполнения, неполного или несвоевременного исполнения обязательств по погашению ранее выпущенных им облигаций и/или по выплате вознаграждения (интереса) по ним; и
если на момент принятия решения Национальной комиссией о государственной регистрации нового выпуска облигаций их эмитент имеет долгосрочную необеспеченную кредитную рейтинговую оценку в иностранной валюте не ниже "В" (по классификации "Standard & Рооr's", "Moody's" или "Fitсh"); и
если по состоянию на конец последнего квартала, предшествующего подаче документов в целях государственной регистрации нового выпуска облигаций, левередж (соотношение между размерами обязательств и собственного капитала их эмитента, рассчитанными в соответствие с законодательством о бухгалтерском учете) не превышает 1,0 и не будет превышать указанной величины в результате полного размещения данного выпуска облигаций (с учетом особенности, предусмотренной пунктом 21-2 настоящих Правил).
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 21-1 согласно  постановлению  НКЦБ РК от 30 сентября 2000 года N 84; в новой редакции согласно  постановлению  Председателя НКЦБ РК от 21 декабря 2000 года N 92; с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
21-2. Для банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в качестве предельного допустимого значения левереджа, при соблюдении которого им разрешается осуществление новых выпусков облигаций до утверждения отчетов об итогах погашения предыдущих выпусков, используется нормативное значение коэффициента достаточности собственного капитала, установленное Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Глава дополнена пунктом 21-2 согласно  постановлению  НКЦБ РК от 21 декабря 2000 года N 92.
22. В случае регистрации эмитентом последующих эмиссий облигаций необходимо представление документов перечисленных в приложении N 1а к настоящим Правилам, за исключением устава и учредительного договора (или документа, заменяющего его), если в эти документы не были внесены изменения.
Также следует представить копии свидетельств о регистрации предыдущих эмиссий облигаций и отчетов об их погашении, утвержденных НКЦБ.

20. Облигация шығарылымын тiркеу үшiн, оның көлемiне қарамастан осы Ережелердiң N 1 қосымшасына сәйкес құжаттарды және N 2 қосымшасына сәйкес Облигация шығару шарттарын БҚҰК ұсыну керек.
21. Бұрынғы облигация шығарылымдары бойынша барлық мiндеттемелер орындалып болғанша және облигацияларды өтеу жөнiндегi есептi БҚҰК бекiткенше эмитентке облигацияның жаңа шығарылымына тыйым салынады.
21-1. Осы Ережелердің 21-тармағының күші мынадай жағдайларға қолданылмайды:
1) егер жаңа шығарылымның облигациялары ипотекалық болып табылса;
2) егер облигациялардың жаңа шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы Ұлттық комиссияның шешімін қабылдау сәтіне олардың эмитентінде олардың бұрын шығарған облигацияларын өтеу жөніндегі және/немесе олар бойынша сыйақы (мүдде) төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындалмау, толық немесе уақытында орындалмау жағдайлары болмаса;
егер облигациялардың жаңа шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы Ұлттық комиссияның шешімін қабылдау сәтіне олардың эмитентінде "В-дан" ("Standart & Рооr's", "Moody's" немесе "Fitch" жіктеуі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді қамтамасыз етілмеген шетелдік валютадағы кредиттік рейтингтік бағалау бар болса;
егер облигациялардың жаңа шығарылымын мемлекеттік тіркеу мақсатында құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның аяғының жағдайы бойынша левераж (міндеттемелердің мөлшерлерінің және олардың эмитентінің бухгалтерлік есеп жүргізу туралы заңдарға сәйкес есептелген өз капиталының арасындағы ара қатынас) 1,0-ден аспаса және осы облигациялар шығарылымын толық орналастыру нәтижесінде аталған өлшемнен аспайтын болса (осы Ережелердің 21-2-тармағында көзделген ерекшеліктерді ескерумен).
Ескерту: 21-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 21 желтоқсандағы
N 92 қаулысымен .
Ескерту: 21-1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
21-2. Екінші деңгейдегі банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін олардың сақтаулары кезінде оларға облигациялардың бұрынғы шығарылымдарын өтеу туралы есептерді бекіткенге дейін облигациялардың жаңа шығарылымдарын жүзеге асыруға рұқсат етілетін левераждың шекті рұқсат етілген мәні ретінде өз капиталының жеткіліктілік коэффициентінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген нормативтік мәні қолданылады.
Ескерту: 21-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар
жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 21 желтоқсандағы
N 92 қаулысымен .
22. Эмитент облигацияның кейiнгi эмиссияларын тiркеген жағдайда, жарғы мен құрылтай шартынан (немесе оны ауыстыратын құжаттан) басқа, осы Ережелердiң N 1а қосымшасында көрсетiлген құжаттарды, егер бұл құжаттарға өзгерiстер енгiзiлмесе, ұсыну қажет.
Сондай-ақ, облигациялардың бұрынғы эмиссияларын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктердiң көшiрмелерiн және оларды өтеу туралы БҚҰК бекiткен есептердi ұсыну керек.

23. НКЦБ не несет ответственности за достоверность сведений в документах, представленных эмитентом для регистрации выпуска облигаций.
24. При регистрации эмиссии облигаций НКЦБ вправе потребовать от эмитента представления дополнительной документации, касающейся деятельности, особенностей создания эмитента, а также обеспечения предстоящей эмиссии облигаций.
25. При рассмотрении документов подлежат проверке:
- полнота сведений;
- наличие сведений, позволяющих сделать вывод о соответствии условий выпуска, размещения и погашения облигаций действующему законодательству;
- соответствие условий выпуска облигаций в обращение данным учредительных документов, балансов, отчетов и других документов.
26. При несоответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящим Правилам НКЦБ направляет эмитенту письменный мотивированный отказ в регистрации выпуска облигаций.
27. Документы о выпуске облигаций рассматриваются в НКЦБ в течение 30 дней с момента представления пакета документов на регистрацию эмиссии.
28. В случае отказа в регистрации выпуска облигаций и повторного представления документов на регистрацию эмиссии облигаций, исчисление срока рассмотрения возобновляется.
29. В случае замены облигаций или их изъятия из обращения эмитент обязан в течение 10 дней с даты принятия соответствующего решения представить в НКЦБ следующие документы:
- заявление с указанием причины вносимых изменений;
- протокол общего собрания акционеров с указанием порядка замены, изъятия и уничтожения облигаций;
- образцы облигаций;
- ксерокопия сообщения в печатном органе;
- изменения к условиям выпуска облигаций.
После получения соответствующего разрешения о замене облигаций или изъятии их из обращения, эмитент обязан в течении 30 дней представить в НКЦБ акт об уничтожении облигаций.
30. Должностные лица эмитента, подписавшие документы, представленные на регистрацию эмиссии облигаций в НКЦБ, несут установленную законом ответственность за достоверность данных, содержащихся в этих документах, а также за соблюдение правил выпуска, размещения и погашения облигаций.
31. При соответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящим Правилам эмитенту выдается свидетельство о государственной регистрации выпуска облигаций в соответствии с приложением N 3 к настоящим Правилам.
32. Наряду с указанным свидетельством эмитенту возвращается экземпляр Условий выпуска в обращение облигаций, заверенный штампом исполнительного аппарата НКЦБ, с присвоенным регистрационным номером.

23. Облигация шығарылымдарын тiркеу үшiн эмитент ұсынған құжаттардағы мәлiметтердiң нақтылы үшiн БҚҰК жауап бермейдi.
24. Облигация эмиссиясын тiркеу кезiнде БҚҰК эмитенттiң қызметiне, құрылу ерекшелiктерiне, сондай-ақ облигацияның болашақтағы шығарылымын қамтамасыз етуге қатысты қосымша құжаттамаларды эмитенттен талап етуге құқықты.
25. Облигация шығарылымын тiркеуден бас тартқан және тiркеуге құжаттарды қайтадан ұсынған жағдайда, қарау мерзiмiн есептеу жаңарады.
26. Облигациялар ауыстырылған немесе оларды айналыстан алып қойған жағдайда тиiстi шешiм қабылданған күннен бастап 10 күн iшiнде эмитент БҚҰК-на мынадай құжаттарды ұсыну керек:
- енгiзiлген өзгерiстердiң себептерi көрсетiлген өтiнiш;
- акционерлердiң жалпы жиналысының облигацияларды ауыстыру, алып қою және жою тәртiбi көрсетiлген хаттамасы;
- жаңа облигациялардың үлгiлерi;
- баспа органында жарияланған хабардың ксерокөшiрмесi;
- облигация шығару шарттарына жасалған өзгерiстер.
Облигацияларды ауыстыру немесе оларды айналыстан алып қою туралы тиiстi рұқсатты алғаннан кейiн эмитент 30 күн iшiнде БҚҰК материалдық нысанда шығарылған облигацияларды жою туралы актiнi ұсынуға мiндеттi.
27. Облигация шығарылымын тiркеу туралы БҚҰК ұсынылған құжаттарға қол қойған эмитенттiң лауазымды тұлғасы осы құжаттар мазмұнындағы мәлiметтердiң анықтылығы үшiн, сондай-ақ облигациялар шығару, орналастыру және өтеу ережелерiн сақтау үшiн заңмен белгiленген тәртiппен жауап бередi.
28. Ұсынылған құжаттар қолданылып жүрген заң және осы Ережелер талаптарына сәйкес келсе эмитентке осы Ережелердiң N 3 қосымшасына сәйкес облигация шығарылымын тiркеу туралы мемлекеттiк куәлiк берiледi.
29. Эмитентке аталған куәлiкпен қатар Айналысқа облигациялар шығару шарттарының БҚҰК атқарушы аппаратының штампымен расталған, тiркеу нөмiрi берiлген данасы қайтарылады.
30. Облигация шығарылымы тiркелгеннен кейiн эмитент:
- материалдық нысанда шығарылған жағдайда облигациялардың
шығарылуын қамтамасыз етуге;
- облигациялар шығарылымының шарттары, орналастыру және өтеу
туралы ақпараттық хабардың мәтiнiн БҚҰК келiсуге мiндеттi.
31. Жарияланған хабар облигацияларды айналысқа шығару шарттарына сәйкес келмеген жағдайда БҚҰК сәйкессiздiк жойылғанша облигация шығаруды кiдiртуге құқықты.
32. Эмиссияны мемлекеттiк тiркеу жүзеге асырылғанша бұқаралық
ақпарат құралдарына облигация шығару шарттарын жарнамалауға тыйым
салынады.
4 тарау. Облигация айналысы

33. После регистрации выпуска облигаций эмитент обязан:
- обеспечить изготовление облигаций в случае их выпуска в
материализованной форме;
- согласовать с НКЦБ текст информационного сообщения об
условиях выпуска, размещения и погашения облигаций.
34. В случае несоответствия опубликованного сообщения
утвержденным условиям выпуска в обращение облигаций НКЦБ вправе
приостановить выпуск облигаций до устранения несоответствий.
35. Реклама условий выпуска облигаций в средствах массовой
информации до осуществления государственной регистрации эмиссии
запрещается.
Глава 4. Обращение облигаций
36. Учет движения прав по выпущенным в обращение именным
облигациям осуществляется путем регистрации в реестре держателей
облигаций.
37. Ведение реестра независимо от формы и объема выпуска
облигаций осуществляется независимым регистратором на основании
заключенного с эмитентом договора.
38. При изменении собственника именной облигации, выпущенной в
материализованном виде, облигация прежнего собственника аннулируется
и эмитент выдает новому собственнику облигацию, выписанную на его
имя.
Глава 5. Отказ в регистрации, приостановление
обращения облигаций и признание выпуска несостоявшимся
39. НКЦБ вправе отказать в регистрации выпуска облигаций в
случаях:
- несоответствия представленных документов на регистрацию
выпуска облигаций действующему законодательству Республики
Казахстан;
- представления информации о выпуске облигаций, содержащей
ложные или неточные сведения;
- нарушения требований настоящих Правил.
40. НКЦБ вправе приостановить размещение и обращение облигаций
в случаях:
- нарушения условий выпуска в обращение облигаций;
- поступления в ходе обращения облигаций новой информации,
существенно меняющей условия выпуска и требующей дополнительного
оповещения инвесторов;
- превышения зарегистрированного объема эмиссии облигации.
41. В случае неисполнения эмитентом требований по исправлению нарушений, послуживших основанием для приостановления эмиссии облигаций, НКЦБ вправе признать эмиссию облигаций не состоявшейся.
42. НКЦБ вправе признать эмиссию облигаций несостоявшейся в случае неполного размещения выпуска облигаций в срок, установленный пунктом 49 Главы 6 настоящих Правил.
43. В случае признания эмиссии облигаций несостоявшейся, облигации данного выпуска подлежат возврату эмитенту и уничтожаются, а средства полученные эмитентом от размещения облигаций, возвращаются инвесторам.
44. При возникновении спора, НКЦБ вправе обратиться в судебные органы с иском о принудительном возврате полученных эмитентом средств.

33. Айналысқа шығарылған атаулы облигациялар жөнiндегi
құқықтардың қозғалысына есеп жүргiзу облигация ұстаушылар тiзiлiмiне
тiркеу арқылы жүзеге асырылады.
34. Тiзiлiм жүргiзудi облигация шығарылымының нысанына, тәсiлiне және көлемiне қарамастан эмитентпен жасасқан шарт негiзiнде тәуелсiз тiркеушi жүзеге асырады.
35. Материалдық түрде шығарылған атаулы облигацияның меншiк иесi өзгергенде, бұрынғы меншiк иесiнiң облигациясы жойылады және эмитент жаңа меншiк иесiне оның атына жазылған облигацияны бередi.
5 тарау. Облигацияны тiркеуден бас тарту, айналысын
кiдiрту және шығарылымды болмаған деп тану
36. БҚҰК мынадай жағдайларда облигация шығарылымын тiркеуден бас тартуға құқықты:
- облигация шығарылымын тiркеуге ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес келмесе;
- облигация шығарылымы туралы мазмұнында жалған және үстiрт мәлiметтер бар ақпараттар берiлсе;
- осы Ережелердiң талаптары бұзылса.
37. БҚҰК облигацияларды орналастыруды және айналысын мынадай жағдайларды кiдiртуге құқықты:
- айналысқа облигациялар шығару шарттары бұзылса;
- облигациялар айналысы барысында шығарылым шарттарын елеулi түрде өзгертетiн және инвесторларға қосымша хабарлауды талап ететiн жаңа ақпарат келiп түссе;
- нақты орналастыру облигация эмиссиясының тiркелген көлемiнен асып кетсе.
38. Облигация эмиссиясын кiдiрту үшiн негiз болған жолсыздықтарды жою жөнiндегi талаптарды эмитент орындамаған жағдайда БҚҰК облигация эмиссиясын болмаған деп тануға құқықты.
39. Осы Ережелердiң 6-тарауының 49-тармағында белгiленген мерзiмде облигация шығарылымы толық орналастырылмаған жағдайда БҚҰК облигация эмиссиясын болмаған деп тануға құқықты.
40. Облигация эмиссиясы болмаған деп танылған жағдайда осы шығарылымның облигациялары эмитентке қайтарылуға жатады және жойылады, ал эмитенттiң орналастырудан алған қаражаттары инвесторларға қайтарылады.
41. Дау туындағанда БҚҰК эмитент алған қаражаттарды мәжбүр етiп қайтару туралы талаппен сот органдарына жүгiнуге құқықты.
42. БҚҰК облигация эмиссиясын болмаған деп тану туралы шешiмi жөнiнде сот тәртiбiмен шағымдануы мүмкiн.
43. Облигация айналысын кiдiртудi және эмиссияны болмаған деп тануды БҚҰК эмитентке жазбаша нысанда жеткiзедi және эмитент БҚҰК жазбаша ескертпесiн алған сәттен бастап 7 күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына жариялайды.
44. Осы Ережелерде көрсетiлмеген негiздер бойынша шығарылымды тiркеуден бас тартуға және оны кiдiртуге, сондай-ақ облигация эмиссиясын болмаған деп тануға жол берiлмейдi.
6 тарау. Облигацияларды орналастыру және өтеу

45. Решение НКЦБ о признании эмиссии облигаций несостоявшейся может быть обжаловано в судебном порядке.
46. Приостановление обращения облигаций и признание эмиссии несостоявшейся доводится НКЦБ до эмитента в письменной форме и публикуется эмитентом в средствах массовой информации в течение 7 дней с момента получения уведомления НКЦБ.
47. Отказ в регистрации выпуска и его приостановление, а также признание эмиссии облигаций несостоявшейся по основаниям, не указанным в настоящих Правилах, не допускается.
Глава 6. Размещение и погашение облигаций
48. Срок размещения облигаций составляет 7 месяцев с даты государственной регистрации выпуска.
49. Погашение облигаций и выполнение обязательств по данному выпуску осуществляется эмитентом в сроки, определенные условиями выпуска облигаций в обращение.
50. После окончания срока размещения облигаций эмитент обязан в течение месяца представить в НКЦБ для утверждения отчет об итогах размещения выпуска облигаций в соответствии с Приложением N 4 к настоящим Правилам.
51. В случае неполного размещения выпуска зарегистрированного объема эмитент обязан перерегистрировать выпуск на размер фактически привлеченного заемного капитала, представив в НКЦБ комплект документов в соответствии с приложением N 1б к настоящим Правилам.
52. После окончания срока погашения облигаций эмитент обязан в течение месяца представить в НКЦБ для утверждения отчет об итогах погашения выпуска облигаций в соответствии с приложением N 5 к настоящим Правилам.
53. Утверждение отчетов об итогах размещения и погашения выпуска облигаций оформляется уведомлением и направляется эмитенту в течение 14 дней со дня предоставления отчета в НКЦБ. Если в течение 14 дней, начиная со дня, следующего за днем предоставления отчета, НКЦБ не сообщила о результатах его рассмотрения, то представленный отчет считается утвержденным.
54. В случае реорганизации эмитента его обязательства по погашению облигаций переходят к правопреемнику независимо от его организационно-правовой формы.
55. Должностные лица, подписавшие отчет об итогах размещения (погашения) облигаций, отвечают за достоверность содержащихся в нем сведений в соответствии с действующим законодательством.
Приложение 1a
к Правилам
регистрации выпуска
и погашения облигаций"  <*>
Сноска. Приложение с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
Перечень документов,
представляемых в Национальную
комиссию Республики Казахстан по ценным
бумагам при регистрации эмиссии облигаций
Для регистрации эмиссии облигаций необходимо представить следующие документы:

45. Облигацияларды орналастыру мерзiмi шығарылымды мемлекеттiк тiркеген күннен бастап 7 айдан тұрады.
46. Облигацияларды өтеудi және осы шығарылым бойынша мiндеттемелердi орындауды эмитент айналысқа облигацияларды шығару шарттарымен белгiленген мерзiмдерде жүзеге асырады.
47. Облигацияларды орналастыру мерзiмi аяқталғаннан кейiн эмитент бiр ай iшiнде осы Ережелердiң N 4 қосымшасына сәйкес облигация шығарылымын орналастыру қорытындылары туралы есептi бекiту үшiн БҚҰК ұсынуға мiндеттi.
48. Шығарылымның тiркелген көлемi толық орналастырылмаған жағдайда эмитент БҚҰК осы Ережелердiң N 16 қосымшасына сәйкес құжаттар жиынтығын ұсына отырып, нақты тартылған заем капиталының мөлшерiне шығарылымды қайта тiркеуге мiндеттi.
49. Облигацияларды өтеу мерзiмi аяқталғаннан кейiн эмитент бiр ай iшiнде осы Ережелердiң N 5 қосымшасына сәйкес облигация шығарылымын өтеу қорытындылары туралы есептi бекiту үшiн БҚҰК ұсынуға мiндеттi.
50. Облигация шығарылымын орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептердi бекiту жазбаша ескертпемен ресiмделедi және есептi БҚҰК ұсынған күннен бастап 14 күн iшiнде эмитентке жiбередi. Егер есептi ұсынған күннен кейiнгi келесi күннен бастап 14 күн iшiнде оны қарау нәтижелерi туралы БҚҰК хабарламаса, онда ұсынылған есеп бекiтiлген болып саналады.
51. Эмитент қайта ұйымдастырылған жағдайда оның облигацияларды өтеу жөнiндегi мiндеттемелерi ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан құқықтық мұрагерге өтедi.
52. Облигацияларды орналастыру (өтеу) қорытындылары туралы есепке қол қойған лауазымды тұлғалар оның мазмұнындағы мәлiметтердiң анықтылығы үшiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.
"Облигациялар шығарылымын тiркеу
және өтеу тәртiбi туралы Ережеге"
N 1а қосымша
Ескерту: 1а қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
Облигациялар эмиссиясын тiркеу кезiнде
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясына ұсынылатын
құжаттардың
тiзбесi
Облигациялар эмиссиясын тiркеу үшiн мынадай құжаттарды ұсыну қажет:

1. Заявление эмитента, составленное в произвольной форме и подписанное его должностными лицами с указанием суммы и структуры эмиссии, вида выпускаемых облигаций, номера эмиссии, вида хозяйствующего субъекта, цели осуществления эмиссии.
2. Протокол или выписка из протокола высшего органа управления эмитента, на котором принято решение о выпуске облигаций, составленный в соответствии с требованиями законодательства, с указанием формы, вида и типа выпускаемых облигаций.
3. Нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица.
4. Копия устава со всеми изменениями и дополнениями к нему, зарегистрированными в органах государственной регистрации, прошитая и нотариально заверенная.
5. Копия учредительного договора с изменениями и дополнениями к нему, нотариально заверенная (за исключением акционерных обществ открытого типа).
6. При документарной форме выпуска - образец облигации, в двух экземплярах, содержащий необходимые реквизиты в соответствии с требованиями настоящих Правил.  <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
7. Условия выпуска облигаций в обращение прошитые, с финансовой отчетностью в двух экземплярах, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером и председателем ревизионной комиссии, заверенные печатью эмитента и составленные в соответствии с Приложением N 2. Финансовая отчетность подтверждается аудиторским отчетом.
При государственной регистрации обеспеченных облигаций (за исключением ипотечных облигаций), - аудиторский отчет либо отчет об оценке имущества, подтверждающий наличие и денежную оценку обеспечения выпуска облигаций.  <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
7-1. В случае, если эмитентом предполагается размещение и/или обращение облигаций на организованном рынке ценных бумаг - заключение организатора торгов с ценными бумагами о возможности включения этих облигаций в официальный список ценных бумаг, разрешенных к обращению в торговой системе данного организатора торгов (с указанием категории листинга, которой соответствуют эти облигации).
Сноска. Приложение дополнено новым пунктом 7-1 -  постановлением  НКЦБ РК от 11 января 2001 года N 98.
8. Копия платежного документа об оплате налога на операции с ценными бумагами. В платежном документе обязательно должно быть отмечено, что уплачен налог на операции с ценными бумагами - эмиссия облигаций.
9. Копии свидетельств о регистрации предыдущих выпусков ценных бумаг и отчетов о размещении, утвержденных НКЦБ.

1. Эмиссия сомасы мен құрылымы, шығарылатын облигациялардың түрi, эмиссия нөмiрi, шаруашылық субъектiсiнiң түрi, эмиссияны жүзеге асыру мақсаттары көрсетiлiп еркiн нысанда жазылған және лауазымды тұлғасы қол қойған эмитенттiң өтiнiшi.
2. Эмитенттiң жоғары басқару органының облигация шығарылымы туралы шешiм қабылданған, шығарылатын облигациялардың нысаны, түрi және үлгiсi көрсетiлiп заң талаптарына сәйкес жасалған хаттамасы немесе хаттамадан үзiндi-көшiрме.
3. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариалды куәландырылған көшiрмесi.
4. Барлық өзгерiстерi мен толықтыруларымен мемлекеттiк тiркеу органдарында тiркелген, тiгiлген және нотариалды жолмен расталған жарғының көшiрмесi.
5. Өзгерiстерi мен толықтыруларымен бiрге құрылтай шартының нотариалды жолмен куәландырылған көшiрмесi (ашық үлгiдегi акционерлiк қоғамдардан басқа).
6. Шығарылымның материалдық нысаны кезiнде - мазмұнында осы Ережеге сәйкес қажеттi реквизиттерi бар облигациялардың үлгiсi, екi дана.
Ескерту: 6-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
7. Бiрiншi басшы, бас бухгалтер және тексеру комиссиясының төрағасы қол қойған, эмитенттiң мөрiмен куәландырылған, N 2 қосымшаға сәйкес жасалған қаржылық есеп берумен бiрге тiгiлген Айналысқа облигациялар шығару шарттарының екi данасы. Қаржылық есеп беру аудиторлық есеппен расталады.
Қамтамасыз етілген облигацияларды (ипотекалық облигацияларды қоспағанда) мемлекеттік тіркеу кезінде - аудиторлық есеп не облигациялар шығарылымының қамтамасыз етілгендігін және ақшалай бағалауды растайтын мүлікті бағалау туралы есеп.
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
7-1. Егер эмитент ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногында облигацияларды орналастыруды және/немесе айналысын жобаланған жағдайда - сауда-саттық ұйымдастырушының осы облигацияларды осы сауда-саттық ұйымдастырушының сауда жүйесiндегi айналысқа рұқсат етiлген бағалы қағаздардың ресми тiзiмiне енгiзу мүмкiндiгi туралы қорытындысы (листингтiң осы облигациялар сәйкес келетiн санатын көрсетумен).
Ескерту: 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 11 қаңтардағы N 98 қаулысымен .
8. Бағалы қағаздармен жасалған операцияларға төленген салық туралы төлем құжатының көшiрмесi. Төлем құжатында бағалы қағаздар-облигациялар эмиссиясымен жасалған операцияларға салық төлегендiк туралы мiндеттi түрде көрсетiлу керек.
9. Бағалы қағаздардың бұрынғы шығарылымдарын тiркеу туралы куәлiктердiң және орналастыру туралы БҚҰК бекiткен есептердiң көшiрмелерi.

10. Для банков и небанковских финансовых учреждений, осуществляющих банковские операции, при регистрации эмиссии облигаций необходимо представить в НКЦБ экспертное заключение Национального Банка Республики Казахстан.
Приложение 1б
к Правилам
регистрации выпуска
и погашения облигаций"  <*>
Сноска. Приложение с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
Перечень документов,
представляемых в Национальную
комиссию Республики Казахстан по ценным
бумагам при перерегистрации выпуска облигаций
Для перерегистрации выпуска облигаций необходимо представить следующие документы:
1. Заявление эмитента, составленное в произвольной форме и подписанное его должностными лицами с указанием фактически привлеченного объема заемного капитала.
2. Изменения к условиям выпуска облигаций в обращение.
3. Протокол общего собрания участников об утверждении вносимых изменений в условия выпуска облигаций в обращение.
4. Подлинник свидетельства о регистрации данного выпуска и условия выпуска облигаций в обращение с отметкой НКЦБ.
5. Для банков и небанковских финансовых учреждений, осуществляющих банковские операции, при перерегистрации эмиссии облигаций необходимо представить в НКЦБ экспертное заключение Национального Банка Республики Казахстан.
6. Ксерокопия объявления об изменении условий выпуска в печатном органе.
Приложение N 2
к Правилам
регистрации выпуска
и погашения облигаций  <*>
Сноска. Приложение с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
УСЛОВИЯ ВЫПУСКА
ОБЛИГАЦИЙ В ОБРАЩЕНИЕ
I. Сведения об эмитенте
1. Полное и сокращенное наименование эмитента.
2. Организационно-правовая форма эмитента.
3. Местонахождение и банковские реквизиты: полный почтовый
адрес, название обслуживающего банка и его местонахождение, код
банка и МФО.
4. Наименование регистрирующего органа и дата государственной
регистрации, как юридического лица.
5. Номер хозяйствующего субъекта по государственному реестру.
6. Основные виды деятельности.
7. Краткое описание основных средств эмитента:
- Например: здания, сооружения, транспортные средства, станки
и оборудование и т.д.;
- Дата последней переоценки. Стоимость (согласно данным
бухгалтерского баланса) по каждому виду основных средств.
8. Размер земельного участка.
9. Краткий перечень объектов соцкультбыта, находящихся на
балансе эмитента
(например: детские сады, жилые дома, дома отдыха, больницы и
т.д.)
Наименование объекта соцкультбыта. Местонахождение. Балансовая
стоимость.
10. Размер Резервного фонда по Уставу (в процентах).
Фактический размер Резервного фонда на дату принятия решения о
выпуске облигаций.

10. Банктiк операцияларды жүзеге асыратын банктер және банктiк емес қаржы мекемелерi үшiн облигация эмиссиясын тiркеу кезiнде БҚҰК-на Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң сараптау қорытындысын ұсыну қажет.
"Облигациялар шығарылымын тiркеу
және өтеу тәртiбi туралы Ережеге"
N 1б қосымша
Облигациялар шығарылымын тiркеу кезiнде Қазақстан
Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық
комиссиясына ұсынылатын құжаттардың
тiзбесi
Облигациялар шығарылымын қайта тiркеу үшiн мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1. Заем капиталының нақты тартылған көлемi көрсетiле отырып, еркiн нысанда жазылған және лауазымды тұлғалары қол қойған эмитенттiң өтiнiші.
2. Айналысқа облигациялар шығару шарттарындағы өзгерiстер.
3. Айналысқа облигациялар шығару шарттарына енгiзiлген өзгерiстердi бекiту туралы қатысушылардың жалпы жиналысының хаттамасы.
4. Осы шығарылымды тiркеу туралы куәлiктiң түпнұсқасы және БҚҰК белгiсi қойылған айналысқа облигациялар шығару шарттары.
5. Банктiк операцияларды жүзеге асыратын банктер және банктiк емес қаржы мекемелерi үшiн облигация эмиссиясын қайта тiркеу кезiнде БҚҰК Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң сараптау қорытындысын ұсыну қажет.
6. Шығарылым шарттарының өзгерiсi туралы баспа органында жарияланған хабарландырудың ксерокөшiрмесi.
"Облигациялар шығарылымын тiркеу
және өтеу тәртiбi туралы Ережеге"
N 2 қосымша
Айналысқа облигациялар шығару шарттары
I. Эмитент туралы мәлiметтер
1. Эмитенттiң толық және қысқаша атауы.
2. Эмитенттiң ұйымдық-құқықтық нысаны.
3. Орналасқан жерi және банктiк реквизиттерi: пошталық толық атауы, қызмет көрсететiн банктiң аты және оның орналасқан жерi, банктiң коды және ФАА.
4. Тiркеушi органның атауы және заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркеу датасы.
5. Шаруашылық субъектiсiнiң мемлекеттiк тiзiлiм бойынша нөмiрi.
6. Қызметiнiң негiзгi түрлерi.
7. Эмитенттiң негiзгi қаражаттарының қысқаша сипаты:
- Мысалы: үй, ғимарат, көлiк құралдары, станоктар және
құрал-жабдықтар және т.б.;
- Соңғы рет қайта бағалаудың датасы. Негiзгi қаражаттың әрбiр
түрi бойынша құны (бухгалтерлiк баланстың мәлiметi бойынша).
8. Жер учаскесiнiң мөлшерi.
9. Жарғы бойынша Резерв қорының мөлшерi (процентпен), Облигация шығарылымы туралы шешiм қабылданған датаға Резерв қорының нақты мөлшерi.
10. Салықтар төлеу жөнiндегi мерзiмi өтiп кеткен қарыздардың
облигациялар шығарылымы туралы шешiм қабылдау сәтiне мөлшерi. Салықтың түрi. Қарыздың сомасы.

11. Размер просроченной задолженности по уплате налогов на
момент принятия решения о выпуске облигаций. Вид налога. Сумма
задолженности.
12. Сведения о дебиторской и кредиторской задолженностях на
последнюю отчетную дату по схеме:
- наименование дебитора (кредитора);
- его подробный адрес;
- сумма задолженности;
- сроки погашения;
- сумма задолженности, безнадежной к взысканию.
13. Сведения об административных и экономических санкциях,
налагавшихся на эмитента органами государственного управления,
судом, государственным арбитражем или третейским судом в течение 3
лет до момента принятия решения о выпуске облигаций:
а) даты наложения санкций;
б) орган, наложивший санкции;
в) причина наложения санкций;
г) вид санкций (административные, финансовые и т.д.);
д) размер санкций (финансовых);
е) степень исполнения санкций к моменту принятия решения о
выпуске ценных бумаг.
14. Сведения о предыдущем выпуске облигаций:
а) вид облигаций;
б) дата выпуска;
в) сведения о государственной регистрации выпуска;
г) дата погашения;
д) объем выпуска;
е) размер процентной ставки.
II. Данные о финансовом состоянии эмитента
15. Документы, подтверждающие финансовое состояние эмитента
включают:
Бухгалтерский баланс (Форма N 1 по ОКУД) и приложения к балансу (Форма N2 и N3 по ОКУД) за последние три финансовых года с отметкой налоговой инспекции.
Бухгалтерский баланс и приложения к бухгалтерскому балансу по состоянию на конец последнего квартала перед представлением документов в НКЦБ, должны быть подтверждены аудиторской проверкой.
Период между датой принятия решения о выпуске облигаций и датой представления документов на регистрацию не должен превышать трех месяцев.
16. Все финансовые документы должны быть прошиты с условиями
выпуска облигаций в обращение.  <*>
Сноска. Пункт 16 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
III. Сведения о предстоящем выпуске облигаций
17. Общие данные о выпуске облигаций:
а) общий объем выпуска и номинальная стоимость облигаций;
б) вид выпускаемых облигаций;
в) общее количество выпускаемых облигаций;
г) срок обращения;
д) способы обеспечения исполнения обязательств по облигациям;
д-1) сведения о намерении эмитента инициировать включение
облигаций в список ценных бумаг, разрешенных к обращению в торговой
системе организатора торгов с ценными бумагами, с указанием
предполагаемой категории листинга этих облигаций;
е) срок размещения.
Сноска. Пункт 17 - с дополнениями, внесенными  постановлением
НКЦБ РК от 11 января 2001 года N 98.
18. Данные о порядке погашения выпуска:
а) сроки выплаты процентов;
б) условия проведения тиражей розыгрышей (если это
предусмотрено);
в) условия погашения.

11. Бағалы қағаздардың бұрынғы шығарылымдары туралы мәлiметтер:
а) түрлерi;
ә) шығарылымдардың даталары;
б) шығарылымдарды мемлекеттiк тiркеу туралы мәлiметтер;
в) акциялар эмиссиялары бойынша есептердi және облигациялардың
бұрынғы шығарылымдарын өтеу қорытындылары туралы есептердi бекiту даталары;
г) шығарылымдардың көлемдерi.
II. Эмитенттiң қаржылық күй-жайы туралы мәлiметтер
12. Эмитенттiң қаржылық күй-жайын растайтын құжаттарға мыналар
жатады:
Салық инспекциясының белгiсi қойылған соңғы үш қаржы  жылдарының бухгалтерлiк балансы (ЕҚЖЖ бойынша N 1-үлгi) және  балансқа қосымша (ЕҚЖЖ бойынша N 2 және N 3-үлгiлер).
Соңғы есептi кезең жағдайы бойынша бухгалтерлiк баланстар және бухгалтерлiк балансқа қосымшалар.
Облигациялар шығарылымы туралы шешiмдi қабылдау датасы мен құжаттарды тiркеуге ұсыну датасы арасындағы кезең үш айдан аспау керек.
13. Барлық қаржылық құжаттар облигациялардың айналымға шығу шартына сәйкес тігілуі керек.
Ескерту: 13-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .
III. Келешектегi облигация шығарылымы туралы мәлiметтер
14. Облигация шығарылымы туралы жалпы мәлiметтер:
а) шығарылымның жалпы көлемi және облигацияның нақтылы құны;
ә) шығарылатын облигациялардың түрлерi;
б) шығарылатын облигациялардың жалпы саны;
в) айналыс мерзiмi;
г) облигациялар бойынша мiндеттемелердiң орындалысын қамтамасыз ету тәсiлдерi;
ғ) орналастыру мерзiмi;
д-1) эмитенттiң облигацияларды листингтiң осы облигациялар сәйкес келетiн санатын көрсете отырып сауда-саттық ұйымдастырушының
сауда жүйесiндегi айналысқа рұқсат етiлген бағалы қағаздардың ресми тiзiмiне енгiзу бастамасы жөнiндегі ниетi туралы мәлiмет.
Ескерту: д-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 11 қаңтардағы N 98 қаулысымен .
15. Шығарылымды өтеу тәртiбi туралы мәлiметтер:
а) проценттердi төлеу мерзiмдерi;
ә) ұтыс тираждарын өткiзу шарттары (егер бұл қарастырылса);
б) өтеу шарттары.
16. Эмитенттiң мiндеттемелерiн орындайтын орын.
17. Облигация шығару арқылы жұмылдырылатын қаражаттарды пайдалану бағыттары мен тәртiбi:
- жаңа өндiрiстi ұйымдастыру (нақты қайсы екенiн атаңыз);
- жұмыс iстеп тұрған өндiрiстi кеңейту, түрлендiру немесе қайта құру (қайта құрылатын өндiрiстiк бөлiмшелердi атаңыз);
- жаңа технология жасау және игеру;
- басқасы.
18. Облигациялық заем бағдарламасын енгiзу кезiнде жұмсалған қаражаттардың есебi және жобаланған пайданың есебi.

19. Место исполнения обязательств эмитента.
20. Направление и порядок использования средств, мобилизуемых
путем выпуска облигаций:
- организация нового производства (укажите, какого именно);
- расширение, модернизация или реконструкция имеющегося производства (перечислите производственные подразделения, которые будут реконструированы);
- проведение природоохранных мероприятий;
- разработка и внедрение новых технологий.
21. Расчет средств, затраченных при внедрении программы облигационного займа и расчет предполагаемой прибыли.
22. Анализ факторов риска по группам:
- экономические (например: подверженность сферы деятельности эмитента инфляции, влияние банковского процента на формирование оборотных средств предприятия и т.д.);
- влияние конкуренции (например, наличие в отрасли предприятий, выпускающих аналогичную продукцию по более низким ценам и т.д.);
- социальные (например: отсутствие в данном регионе необходимых специалистов, влияние возможного сокращения численности работающих на обстановку в регионе, влияние на бюджет предприятия содержания объектов социально-культурного назначения);
- технические (например: износ части оборудования и т.п.);
- экологические (например: возможное закрытие предприятия из-за нарушения экологических нормативов).
Приложение N 3
к Правилам
регистрации и выпуска
и погашения облигаций  <*>
Сноска. Приложение с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
С В И Д Е Т Е Л Ь С Т В О
о государственной регистрации выпуска облигаций
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам
разрешает __________________________________________________________
(полное наименование и юридический адрес)
зарегистрированному
в __________________________________________________________________
(местонахождение регистрирующего органа)
________________________________________выпуск следующих ценных
номер эмиссии)
бумаг:
вид облигаций   количество   номинал    сумма     НИН
_____________   __________   _______    _____     __________
на общую сумму _____ тенге, при уставном фонде ______ тенге.
Эмиссия облигаций осуществляется в ______ форме.
Эмиссия облигаций внесена в Государственный реестр под N ______
Председатель Национальной комиссии      ____________________________
(подпись)
Приложение N 4
к Правилам
регистрации выпуска
и погашения облигаций  <*>
Сноска. Приложение с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
ТИПОВОЙ ОТЧЕТ  ОБ ИТОГАХ
РАЗМЕЩЕНИЯ ВЫПУСКА ОБЛИГАЦИЙ
1. Полное и сокращенное наименование эмитента ______________________
____________________________________________________________________
(указать вид и тип хозяйствующего субъекта, местонахождение, где,
кем и когда зарегистрирован)
2. Почтовый (юридический) адрес____________________________________
3. Дата и номер государственной регистрации выпуска облигаций
___________________________________
Размер и структура эмиссии ______________________________________
____________________________________________________________________
(общая сумма, количество по видам, типам и номиналам).
4. Форма выпуска: __________________________________________________
(материализованная или дематериализованная).
Если эмиссия размещалась в материализованной форме, то необходимо
указать кем был выполнен заказ на изготовление облигаций.
5. Сведения о реестродержателе данного выпуска облигаций ___________
6. Наименование печатного органа и дата публикации информационного
сообщения о выпуске облигаций _______________________
7. Дата начала размещения облигаций   ______________________________
и дата окончания размещения облигаций ___________________________
7-1. При выпуске ипотечных облигаций эмитент представляет копию (копии) договора (договоров) залога прав требований по договорам ипотечного банковского займа (кредита), обеспеченным ипотекой недвижимости, и/или залога ипотечных свидетельств по таким договорам, а также залога ценных бумаг, которые могут быть приняты Национальным Банком Республики Казахстан в качестве обеспечения по кредитам, и денег, с отметкой об их государственной регистрации.

19. Топтар бойынша тәуекел факторларын талдау:
- экономикалық (мысалы: эмитент қызметi жүйесiнiң инфляцияға ұшырауы, кәсiпорынның айналыс қаражаттарын құруға банктiк проценттiң әсерi және т.б.);
- бәсекелер әсерi (мысалы: саладағы аса төмен бағалармен ұқсас өнiмдер шығаратын кәсiпорындар және т.б.);
- техникалық (мысалы: құрал-саймандар бөлшектерiнiң тозуы және т.б.);
- экологиялық (мысалы: экологиялық нормативтердiң бұзылуынан кәсiпорынның жабылу мүмкiндiгi).
"Облигациялар шығарылымын тiркеу
және өтеу тәртiбi туралы Ережеге"
N 3 қосымша
Облигация шығарылымын мемлекеттiк тiркеу туралы
КУӘЛIК
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық
комиссиясы ____________________________________________________
(тiркеушi органның орналасқан жерi)
тiркелген ____________________________________________________
(толық атауы және заңды мекенi)
мынадай бағалы қағаздардың __________________ шығарылымына рұқсат
(эмиссия нөмiрi)
етедi: облигация түрi    саны    номиналы    сомасы    ҰИН
______________    ____    ________    ______    ___
жарғылық қоры ________ теңге болғанда, жалпы сомасы _______ теңгеге.
Облигацияның эмиссиясы _________ нысанда жүзеге асырылады.
Облигацияның эмиссиясы Мемлекеттiк тiзiлiмге N _____ енгiзiлдi.
Ұлттық комиссияның Төрағасы     __________________
(қолы)
"Облигациялар шығарылымын
тiркеу және өтеу тәртiбi туралы
Ережеге" N 4 қосымша
Облигация шығарылымын орналастыру қорытындылары
туралы бiрыңғай есеп
1. Эмитенттiң толық және қысқаша атауы _______________________
(шаруашылық субъектiсiнiң
____________________________________________________________________
түрiн және үлгiсiн, орналасқан жерiн, қашан, кiм және қайда
____________________________________________________________________
тiркелгенiн көрсету керек)
2. Пошталық (заңды) мекенi ___________________________________
3. Облигация шығарылымын мемлекеттiк тiркеу датасы мен нөмiрi
____________________________________________________________________  (жалпы сомасы, түрлерi, үлгiлерi және номиналдары бойынша саны)
4. Шығарылым нысаны___________________________________________
(материалдық немесе материалдық емес)
Егер эмиссия материалдық нысанда орналастырылса, онда
облигацияны дайындауға тапсырысты кiм орындағанын көрсету керек.
5. Облигацияның осы шығарылымының тiзiлiм ұстаушысының атауы
____________________________________________________________________
6. Облигация шығарылымы туралы ақпараттық хабар жарияланған
баспа органының атауы және жариялау датасы__________________________
7. Облигацияны орналастырудың басталуы________________________
және облигацияны орналастырудың аяқталуы ___________________________
7-1. Ипотекалық облигациялар шығару кезінде эмитент жылжымайтын мүлік ипотекасымен қамтамасыз етілген, ипотекалық банктік заем (кредит) шарттары бойынша талап ету құқықтарының кепілі және/немесе осындай шарттар бойынша ипотекалық куәліктер кепілі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кредиттер бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылдауы мүмкін бағалы қағаздар және ақша кепілі шартының (шарттарының) олардың мемлекеттік тіркелгендігі туралы белгісімен қоса көшірмесін (көшірмелерін) ұсынады.
Ескерту: 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 қыркүйектегі N 392 қаулысымен .

8. Оплата облигаций производилась путем:
внесения денежных средств в сумме _______________________________
материальными средствами, внесенными в качестве платы за
облигации в сумме __________________________________________________
другое __________________________________________________________
9. Неразмещенный объем выпуска облигаций ___________________________
Президент ____________________________
МП                   Главный бухгалтер_____________________
Председатель ревизионной комиссии
___________________
Приложение N 5
к Правилам
регистрации выпуска
и погашения облигаций  <*>
Сноска. Приложение с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
ТИПОВОЙ ОТЧЕТ  ОБ ИТОГАХ
ПОГАШЕНИЯ ВЫПУСКА ОБЛИГАЦИЙ
1. Полное и сокращенное наименование эмитента_______________________
____________________________________________________________________
(указать вид и тип хозяйствующего субъекта, местонахождение, где,
кем и когда зарегистрирован)
2. Почтовый (юридический) адрес____________________________________
3. Дата и номер государственной регистрации выпуска облигаций
_______________________
Размер и структура эмиссии _________________________________________
____________________________________________________________________
(общая сумма, количество по видам, типам и номиналам).
4. Форма выпуска: __________________________________________________
(материализованная или дематериализованная)
Если эмиссия размещалась в материализованной форме, то необходимо
указать кем был выполнен заказ на изготовление облигаций.
5. Сведения о реестродержателе данного выпуска облигаций.
6. Дата утверждения НКЦБ отчета о размещении выпуска облигаций _____
______________________
7. Дата начала погашения облигаций _________________________________
и дата окончания погашения облигаций _______________________________
8. Размер выплаченного процента ____________________________________
9. Количество непогашенных облигаций________________________________
Президент _______________________________
МП                         Главный бухгалтер _______________________
Председатель ревизионной комиссии
_________________________________________
Приложение N 6
к Правилам
регистрации выпуска
и погашения облигаций  <*>
Сноска. Приложение с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 23 сентября 2002 года N 392.
ОБРАЗЕЦ ОФОРМЛЕНИЯ
ПРЕДСТАВЛЯЕМОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
ДОКУМЕНТЫ, ПРЕДСТАВЛЕННЫЕ
НА РЕГИСТРАЦИЮ ЭМИССИИ ОБЛИГАЦИЙ
Дата поступления в НКЦБ "____"_____________ 199___ г.
Наименование эмитента ______________________________________________
Адрес эмитента _____________________________________________________
____________________________________________________________________
Ответственный сотрудник эмитента ___________________________________
____________________________________________________________________
(ФИО, номер телефона, факса)
Перечень представленной документации:                   Кол-во
экземпляров

8. Облигацияларды төлеу _____________ сомада ақша қаражаттарын
енгiзу арқылы жүргiзiлдi.
9. Облигация шығарылымының орналастырылмаған көлемi___________
Президент __________________________
М.О .                   Бас бухгалтер_______________________
Тексеру комиссиясының төрағасы _____
"Облигациялар шығарылымын тiркеу және
өтеу тәртiбi туралы Ережеге"
N 5 қосымша
Облигация шығарылымын өтеу қорытындылары
туралы бiрыңғай есеп
1. Эмитенттiң толық және қысқаша атауы ________________________
(шаруашылық субъектiсiнiң
____________________________________________________________________
түрiн және үлгiсiн, орналасқан жерiн, қашан, кiм және қайда
____________________________________________________________________
тiркелгенiн көрсету керек)
2. Пошталық (заңды) мекенi ____________________________________
3. Облигация шығарылымын мемлекеттiк тiркеу датасы мен нөмiрi__
Эмиссияның мөлшерi мен құрылымы _______________________________
(жалпы сомасы, түрлерi,
____________________________________________________________________
үлгiлерi және номиналдары бойынша саны)
4. Шығарылым нысаны____________________________________________
(материалдық немесе материалдық емес)
Егер эмиссия материалдық нысанда орналастырылса, онда
облигацияны дайындауға тапсырысты кiм орындағанын көрсету керек.
5. Облигацияның осы шығарылымының тiзiлiм ұстаушысы туралы
мәлiметтер.
6. Облигация шығарылымын орналастыру туралы есептi БҚҰК
бекiткен датасы____________________
7. Облигацияны орналастырудың басталуы_________________________
және облигацияны орналастырудың аяқталуы ___________________________
8. Төленген проценттердiң мөлшерi _____________________________
9. Өтелмеген облигациялардың саны _____________________________
Президент __________________________
М.О.                   Бас бухгалтер_______________________
Тексеру комиссиясының төрағасы _____
"Облигациялар шығарылымын
тiркеу және өтеу тәртiбi туралы
Ережеге" N 6 қосымша
Ұсынылатын құжаттамаларды ресiмдеу үлгiсi
Облигация эмиссиясын тiркеу үшiн ұсынған құжаттар
БҚҰК келiп түскен датасы "__"__________ 199__ ж.
Эмитенттiң атауы ________________________________
Эмитенттiң мекенi________________________________
_________________________________________________
Эмитенттiң жауапты қызметкерi____________________
_________________________________________________
(аты-жөнi, телефон, факс нөмiрлерi)
Ұсынылған құжаттамалардың тiзбесi:                 Данасы

1. Заявление эмитента                                      1
2. Протокол решения общего собрания                        1
3. Копия свидетельства о гос. регистрации                  1
4. Копия устава (нотариально заверенная)                   1
5. Копия учредительного договора                           1
6. Образцы облигаций                                       -
7. Документы, определяющие порядок ведения реестра         -
8. Условия выпуска облигаций в обращение                   2
9. Копия платежного поручения                              1
10. Отчет об итогах предыдущей эмиссии                     -
11. Копия карточки статистического учета                   1
12. Документы, подтверждающие обеспеченность выпуска
облигаций (балансы, аудиторское заключение и пр.)         ---
Наличие документов проверено_________________________________
(ответственный сотрудник исполнительного аппарата Национальной
комиссии)
Примечание: Документы необходимо представлять в бумажной
папке-скоросшивателе, приклеив на папку образец оформления.

1. Эмитенттiң өтiнiшi                                1
2. Жалпы жиналыс шешiмдердiң хаттамасы               1
3. Мем.тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi             1
4. Жарғының көшiрмесi                                1
5. Құрылтай шартының көшiрмесi                       1
6. Облигациялардың үлгiлерi                          -
7. Тiзiлiм жүргiзу тәртiбiн айқындайтын құжаттар     -
8. Айналысқа облигациялар шығару шарттары            2
9. Төлем тапсырысының көшiрмесi                      1
10. Бұрынғы эмиссия қорытындысы туралы есеп          -
11. Статистикалық карточканың көшiрмесi              1
12. Облигация шығарылымын қамтамасыз етудi           -
растайтын құжаттар
Құжаттардың толықтығы тексерiлдi _____________________________
(Ұлттық комиссияның атқарушы аппаратының жауапты қызметкерi)
Ескерту: Құжаттардың ресiмдеу үлгiлерiн папкаға желiмдей отырып, құжат тiгiлетiн қағаз папкамен ұсыну керек.