Изменения и дополнения к Инструкции N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц" в соответствии с Законами Республики Казахстан от 28 февраля 1997 г. N 76-1 ~Z970076, от 11 апреля 1997 г. N 92-1 ~Z970092 , от 27 мая 1997 г. N 114-1 ~Z970114 , от 9 июня 1997 г. N 116-1 ~Z970116 , от 19 июня 1997 г. N 134-1 ~Z970134 , от 2 июля 1997 г. N 144-1 ~Z970144 и от 11 июля 1997г. N 154-1 ~Z970154 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 ~U952235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Утверждены приказом Председателя налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 30 сентября 1997 г. N 322. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 29.10.1997 г. N 56. Утратили силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 30 сентября 1997 года N 322 "Изменения и дополнения к Инструкции N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц" в соответствии с Законами Республики Казахстан от 28 февраля 1997 года N 76-1, от 11 апреля 1997 года N 92-1, от 27 мая 1997 года N 114-1, от 9 июня 1997 года N 116-1, от 19 июня 1997 года N 134-1, от 2 июля 1997 года N 144-1 и от 11 июля 1997 года N 154-1 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24 апреля 1995 года N 2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
1. В главе 1 пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Освобождение физического лица от подоходного налога или уменьшение ставки налога может производиться только в порядке внесения изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", а также на основании контракта, заключенного с Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям в соответствии с вышеназванным Указом и Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций". Запрещается предоставление налоговых льгот другими актами, в том числе льгот, носящих индивидуальный характер, за исключением льгот, предоставляемых Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций".

Өзгерiстер мен толықтырулар
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитетi 1997 жылғы 30 қыркүйектегi N 322. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 29 қазанда тіркелді. Тіркеу N 56. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
28. 1997 жылғы 28 ақпандағы N 76-1, 1997 жылғы 11 сәуiрдегi N 92-1, 1997 жылғы 27 мамырдағы N 114-1, 1997 жылғы 9 шiлдедегi N 116-1, 1997 жылғы 19 маусымдағы N 134-1, 1997 жылғы 2 шiлдедегi N 144-1 және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1997 жылғы 11 маусымдағы N 154-1 Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес "Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" N 40 Нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1997 жылғы 30 қыркүйектегi N 322 V970050_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 ж. 28 ақпандағы N 76-1, 1997 ж. 11 ақпандағы N 92-1, 1997 ж. 27 мамырдағы N 114-1, 1997 ж. 9 маусымдағы N 116-1, 1997 ж. 19 маусымдағы N 134-1, 1997 ж. 2 шiлдедегi N 144-1 және 1997 ж. 11 шiлдедегi N 154-1 Z970076_ Z970092_ Z970114_ Z970116_ Z970134_ Z970144_ Z970154_ Заңдарына сәйкес "Жеке тұлғалардан алынатын табыс салықтарын есептеу мен төлеудiң тәртiбi туралы" N 40 нұсқаулыққа
Өзгерiстер мен толықтырулар
1. I тарауда 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жеке тұлғаны табыс салығынан босату немесе салықтың ставкасын бекiту тек Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Z952235_ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбiмен ғана, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң жоғарыда аталған Жарлыққа және "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Заңға сәйкес жасалған келiсiм-шарты негiзiнде жүргiзiледi. "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi беретiн жеңiлдiктердi есептемегенде, басқа актiлермен салықтық жеңiлдiктер, оның iшiнде дербес сипаттағы жеңiлдiктер беруге тыйым салынады.

2. В главе III:
В пункте 12:
- в подпункте "а" после слова "труда" дополнить словами "и пенсионных выплат";
- подпункт "а" дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: К доходам, получаемым в виде пенсионных выплат,
относятся выплаты из накопительных пенсионных фондов".
В пункте 14 в "подпункте "е" во втором абзаце исключить слова
"доплату к государственной пенсии".
В пункте  15:
- подпункт "в" изложить в следующей редакции:
"в) доходы, полученные физическим лицом в виде вознаграждения
(интереса). Это могут быть вознаграждения (интерес) за
предоставленные займы";
- в подпункте "д" слова "денежные средства" заменить словом
"деньги";
- подпункт "м" дополнить словами "кроме выигрышей по
государственной (национальной) лотерее".
В пункте 17:
- подпункт "б" изложить в следующей редакции:
"б) выигрыши, полученные физическими лицами, облагаемые у
источника выплаты".
3. В главе IV:
- в пункте 18 слова "отчисления на государственное социальное страхование и в специальные фонды, регулируемые законодательством Республики Казахстан" заменить словами "обязательных взносов и отчислений в Фонд государственного социального страхования, Фонд содействия занятости, Фонд обязательного медицинского страхования, Государственный центр по выплате пенсий, накопительные пенсионные фонды, Дорожный фонд" и далее по тексту;
- пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты (займы) подлежат вычету в пределах сумм, рассчитанных по официальной ставке рефинансирования Национального банка Республики Казахстан, увеличенной на 50 процентов указанной ставки по кредитам (займам) в тенге, и по ставкам Лондонского межбанковского рынка, увеличенной на 50 процентов по кредитам (займам) в иностранной валюте";
- после пункта 37 ввести пункт "37а" следующего содержания:
"37а. Физическое лицо имеет право на вычет по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством о пенсионном обеспечении".
4. В главе V:
- пункт 46а дополнить словами "кроме выигрышей по государственной (национальной) лотерее";
- в подпункте 1) пункта 47 слово "проценты" заменить словами "вознаграждение (интерес)".
5. В главе VI в пункте 49:
- подпункт "г" изложить в следующей редакции:
"г) пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий, стипендии, государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, а также иные пособия и выплаты, в том числе по беременности и родам, в связи с потерей трудоспособности в результате травм и другого ущерба здоровью и с потерей кормильца";
- подпункт "ж" изложить в следующей редакции:
"ж) вознаграждение (интерес) по государственным ценным бумагам";
- дополнить подпунктом "и" следующего содержания:
"и) вознаграждение (интерес) по вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также выигрыши по государственной (национальной) лотерее";
- дополнить подпунктом "к" следующего содержания:
"к) совокупный годовой доход налогоплательщика (физического лица) уменьшается на сумму добровольных пенсионных взносов в негосударственные накопительные фонды в размере, не превышающем десяти месячных расчетных показателей в месяц";
- дополнить подпунктом "л" следующего содержания:
"л) доход (за исключением дохода, который подлежит
налогообложению у источника выплаты в Республике Казахстан),
полученный индивидуальным предпринимателем от занятия
предпринимательской деятельностью, не превышающий суммы
необлагаемого налогом годового дохода, установленного законом для
физических лиц".
6. В главе IХ:
В пункте 68:
- подпункт "д" изложить в следующей редакции:
"д) выигрыши, кроме выигрышей по государственной (национальной)
лотерее".
В пункте 71:
- после слова "доходе" дополнить словами "и сведения о доходах
и имуществе";
- подпункт "б"  изложить в следующей  редакции:
"б) совершившими в налоговом году строительство или крупные
приобретения на общую сумму свыше 1000-месячных расчетных
показателей в год, за исключением строительства жилища и крупных
приобретений строительных материалов для такого строительства";
- в подпункте "в" слова "денежные средства" заменить словом
"деньги".
Председатель

2. III тарауда:
12-тармақта:
- "а" тармақшасы мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын;
"Ескерту: Зейнеткерлiк төлемдер түрiнде алынатын кiрiстерге жинақтау зейнеткерлiк қорынан төленетiн төлемдер жатады".
14-тармақтағы "е" тармақшасында екiншi абзацтағы "мемлекеттiк зейнетақыға қосымша төлем" деген сөздер алып тасталсын.
15-тармақта:
- "в" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"в) сыйақы (мүдделер) түрiнде жеке тұлғаларға берiлген кiрiстер. Мұның берiлген қарыздар үшiн сыйақы (мүдде) болуы мүмкiн;
- "д" тармақшасында "ақшалай қаржылар" деген сөздер "ақша" деген сөзбен ауыстырылсын.
- "м" тармақшасы "мемлекеттiк (ұлттық) лоторея жөнiндегi ұтыстардан басқа" деген сөздермен толықтырылсын.
17-тармақта:
"б" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) төлем кезiнде салық салынатын, жеке тұлғалардан алынатын ұтыстар".
3. IV тарауда:
- 18-тармақта "Қазақстан Республикасының заңдарымен реттелетiн мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру және арнаулы қорларға аударылатын" деген сөздер "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына, еңбекпен қамтуға жәрдемдесу қорына, Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына, Зейнетақыларды төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталыққа, жинақтық зейнетақы қорларына, Жол қорына мiндеттi жарналар мен аударымдар" деген сөздермен ауыстырылсын, әрi қарай мәтiн бойынша.
- 20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Алынған несиелер (қарыздар) үшiн сыйақы (мүдде) теңгемен берiлген несие (қарыз) бойынша аталған ставканың 50 процентiне көбейтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң ресми қайта қаржыландыру ставкасы бойынша есептелген, және шетелдiк валютамен берiлген несие (қарыз) бойынша 50 процентке көбейтiлген Лондон халықаралық рыногының ставкасы бойынша есептелген соманың шегiнде шегеруге жатады".
- 37-тармақтан соң мынадай мазмұндағы "37а" тармағы енгiзiлсiн:
"37а. Жеке тұлға зейнеткерлiк қамтамасыз ету туралы заңдарда белгiленген мөлшерде жинақтық зейнеткерлiк қорларына мiндеттi зейнеткерлiк жарналар жөнiнде шегерiм жасауға құқы бар."
4. V тарау:
- 46а тармағы "мемлекеттiк (ұлттық) лоторея жөнiндегi ұтыстардан басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
- 47 тармақтың 1) тармақшасында "проценттер" деген сөз "сыйақы (мүдде)" деген сөзбен ауыстырылсын.
5. VI тараудағы 49 тармағында:
- "г" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г" зейнетақылар, стипендия, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылған жағдай бойынша және жасына қарай мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемдер төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi, сондай-ақ өзге де жәрдемақылар мен төлемдер, екiқабаттығы және бала туғандығы бойынша, мертiгуi және денсаулығына басқа да нұқсан келуi салдарынан еңбек ету қабiлетiнен жоғалтуына және асыраушысынан айырылуына байланысты;
- "ж" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ж) мемлекеттiк бағалы қағаздар жөнiндегi сыйақы (мүдде)";
- мынадай мазмұндағы "и" тармақшасымен толықтырылсын:
"и) банктердегi және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге
асыратын ұйымдардағы салымдар жөнiндегi сыйақы (мүдде), сондай-ақ
мемлекеттiк (ұлттық) лоторея жөнiндегi ұтыстар";
- мынадай мазмұндағы "к" тармақшасымен толықтырылсын:
"к) салық төлеушiнiң (жеке тұлғаның) жиынтық жылдық табысы
мемлекеттiк емес жинақтау қорларына төлейтiн айына он айлық есептiк
көрсеткiшiнен аспайтын мөлшердегi ерiктi зейнетақы жарналарының сомасына
кемiтiледi";
- мынадай мазмұндағы "л" тармақшасымен толықтырылсын:
"л) дербес кәсiпкердiң жеке тұлғалар үшiн заңда белгiленген
кәсiпкерлiк әрекетiмен айналысуынан алынған, табыс (Қазақстан
Республикасындағы төлем көзiнен салық алуға жататын табыстардан басқа)".
IХ тарауда:
68-тармақта:
"д" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"д) мемлекеттiк (ұлттық) лоторея жөнiндегi ұтыстардан басқа ұтыстар".
71-тармақта:
- "табыс" деген сөзден соң "және табыстар мен мүлiк туралы
мәлiметтер" деген сөздермен толықтырылсын;
- "б" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б" тұрғын үй құрылысын және осындай құрылысқа арналған көп құрылыс
материалдарын сатып алуды қоспағанда, жалпы сомасы жылына 1000 айлық
есептiк көрсеткiштен асатын құрылыс салушылар мен көп мөлшерде сатып
алушылар.
- "в" тармақшасында "ақшалай жылдар" деген сөздер "ақша" деген сөзбен
ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi
Салық комитетiнiң
Төрағасы