Положение по применению контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью
Утверждено приказом Министра финансов Республики Казахстан 24 марта 1997 года (N 9-3-2-3/1847). Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 1997 г. N 275. Утратило силу - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 мая 2002 года N 228
1. Данное Положение разработано в соответствии с п.3 постановления Правительства Республики Казахстан "О применении контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью при осуществлении денежных расчетов с населением" P970067_ N 67 от 15 января 1997г.
2. Понятия, используемые в Настоящем положении:
- постоянное место деятельности - место налогоплательщика, через которое он полностью или частично осуществляет предпринимательскую деятельность, включая деятельность, осуществляемую через уполномоченное лицо, стационарную сеть (в том числе ларьки и киоски);
- население - потребители услуг и товаров, осуществляющих расчеты в наличной форме, кредитными карточками, талонами, заменяющими денежные знаки, чековые книжки и другие документы, заменяющие наличную оплату;
- разносная торговля - торговля с лотков, корзин, столиков, ручных тележек;
- ответственное лицо пользователя - непосредственно руководитель юридического или физического лица или же лицо этой организации, отвечающее по заданию руководства за работу ККА с ФП;
- кассир-операционист (пользователь) - лицо, осуществляющее расчеты с населением при помощи контрольно-кассовых аппаратов;
- контрольно-кассовый аппарат c фискальной памятью (ККА с ФП) - это контрольно-кассовый аппарат с включенной фискальной памятью;
- кассовый терминал - ККА с ФП, имеющий возможность подключения к компьютерной системе в качестве источника информации.
3. Денежные расчеты юридическими и физическими лицами (включая киоски, ларьки и другую стационарную сеть) всех форм собственности, осуществляющими торговую деятельность и оказывающими платные услуги потребителю (в дальнейшем именуются - организация), производятся с обязательным применением контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, допускаемых к применению в соответствии с Государственным реестром моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, используемых на территории Республики Казахстан.
4. Организации, которые осуществляют денежные расчеты с населением, обязаны:
- до начала деятельности зарегистрировать в установленном порядке контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью;
- использовать исправные контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью для осуществления денежных расчетов с потребителем;
- выдавать покупателю (клиенту) вместе с покупкой (после оказания услуги) отпечатанный контрольно-кассовым аппаратом с фискальной памятью чек за покупку (услугу), подтверждающий исполнение обязательств по договору купли-продажи (оказания услуги) между покупателем (клиентом) и соответствующей организацией;
- обеспечивать работникам налоговых органов беспрепятственный доступ к контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью;
- соблюдать правила пользования контрольно-кассовыми аппаратами с фискальной памятью, определенных изготовителем и налоговыми органами.

Фискалдық рухы бар бақылау кассалық аппараттарды қолдану жөнiндегi ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi 1997 жылғы 24 наурыздағы N 9-3-2-3/1847. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 275. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2002 жылғы 21 мамырдағы N 228 бұйрығымен.
1. Осы Ереже "Халықпен ақшалай есеп айырысуды жүргiзу кезiнде фискалдi рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды қолдану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 15 қаңтардағы N 67 P970067_ қаулысының 3 тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы ереженi қолданудағы түсiнiктемелер:
- қызметiнiң тұрақты орны - өзiнiң кәсiпкерлiк қызметiн толығымен немесе жартылай жүзеге асыратын салық төлеушiнiң орны, оған өкiлдi тұлға, стационарды жүйе арқылы жүзеге асыратын қызметiн қоса (сонымен бiрге лакертар мен киоскiлер)
- халық - есеп айырысуды нақты түрде, ақшалай белгiнi алмастыратын кредит карточкаларымен, талондармен, нақты төлемдi алмастыратын чектiк кiтапшалар мен және басқа құжаттармен жүзеге асыратын қызмет пен тауар тұтынушылар;
- тарату саудасы-лотоктармен, корзиналармен, столиктармен, қол арбалармен сауда жүргiзу;
- пайдаланушы жауапты лауазым - заңды немесе жеке тұлғаның тiкелей басшысы немесе ФР БКА жұмысына басшысының тапсырмасы бойынша жауап беретiн осы ұйымның тұлғасы.
- кассир-операторшы (пайдаланушы) бақылау-кассалық аппаратының көмегi арқылы халықпен есеп айырысуды жүргiзетiн тұлға;
- фискалдi рухы бар бақылау-кассалық аппарат - бұл фискалдi рухы қосылған бақылау-кассалық аппарат;
- ФР БКА-кассалық терминалы-ақпарат құралы ретiнде компьютерлiк жүйеге қосылғыш мүмкiндiгi бар.
3. Халыққа сауда қызметiн жүзеге асыратын және ақылы қызмет көрсететiн меншiктiң барлық түрiндегi заңды және жеке жүйелердi қоса (киоскiлердi, ларектердi және басқа стационарды жүйелердi қоса) есеп айырысу (бұдан әрi - ұйым), Қазақстан Республикасының территориясында Мемлекеттiк реестрге сәйкес қолданылатын фиксалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды пайдалануға жiберiлген фиксалдi рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды мiндеттi пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
4. Халықпен есеп айырысуды жүзеге асыратын ұйымдар мiндеттi:
- қызметiнiң алдында белгiленген тәртiп бойынша фискалдi рухы бар бақылау-кассалық аппарат тiркелсiн;
- халықпен есеп айырысуды жүзеге асыру үшiн түзелген фискалдi рухы бар бақылау-кассалық аппарат пайдаланылсын;
- сатып алушыға (клиентке) алғанына (қызмет көрсеткеннен кейiн) фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппарат басқан сатушы (клиент) мен және тиiстi ұйымның арасында сатып алу сату (қызмет көрсету) шарты бойынша мiндеттеменiң орындалғанын анықтайтын чек берiледi.
- салық органдарының қызметкерлерi фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратына тосқауылсыз жiберiлсiн.
- шығарушы және салық органы анықтаған фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратты пайдалану ережесiн сақтау.

5. Все организации, осуществляющие розничную торговлю (оказание услуг), обязаны вывешивать в доступном покупателю (клиенту) месте ценники на продаваемые товары (прейскуранты на оказываемые услуги), заверенные печатью (штампом) организации или подписью ответственного лица, которые должны соответствовать документам, подтверждающим объявленные цены и тарифы.
6. Кассовый чек должен содержать необходимую для потребителя информация на казахском или русском языках: наименование организации, шифры, дата и время совершения покупки (услуги), наименование товара (услуги), цена и сумма покупки, заводской номер контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, по форме N 7. В случае применения фискальной карты чек должен иметь номер фискальной карты, порядковый номер чека, валидирующий код.
7. Оформление кассовых операций осуществляется в соответствии с порядком ведения кассовых операций в Республики Казахстан, утверждаемым Национальным банком Республики Казахстан.
8. Министерством финансов Республики Казахстан разрабатываются и утверждаются по согласованию с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан, Министерством обороны Республики Казахстан, Союзом промышленников и предпринимателей Республики Казахстан следующие нормативные документы:
- Основные правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, требования к работе кассира-операциониста (пользователя) (Приложение N 1);
- Технические требования к контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью и их классификацию (Приложение N 2);
- Положение о порядке продажи, технического обслуживания, и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в Республике Казахстан (Приложение N 3);
- Положение о межведомственной экспертной комиссии по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью (Приложение N 4);
- Порядок регистрации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, кассовых терминалов на базе персональных компьютеров с интеллектуальной фискальной картой в налоговых органах (Приложение N 5).<*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 2.04.98г. N 21.
9. Организации (в том числе физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, в случае осуществления ими торговых операций или оказания услуг), которые в силу специфики своей деятельности либо особенностей местонахождения могут осуществлять денежные расчеты с населением без применения контрольно-кассовых аппаратов<*>:
а) Физические лица, не имеющие постоянного места деятельности, и работающие по патенту, осуществляющие реализацию товаров (услуг) в независимости от места деятельности;
б) организации (в том числе физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица) в части оказания услуг населению с выдачей квитанций, путевок, билетов, талонов, знаков почтовой оплаты или других приравненных к чекам документов строгой отчетности по формам, утвержденных Министерством финансов Республики Казахстан;
в) организации в части осуществления:
- продаж средствами разносной торговли за исключением алкогольной, табачной продукции и сложнобытовой техники;
- предприятия питания, размещенные в государственных школах, обслуживающие только школьный персонал и учащихся.
Примечание: Данные организации обязаны выдавать товарные чеки по требованию потребителей.
Приложение N 1
"Утверждаю"                            " Согласовано"
Министерство финансов                  Министерство экономики и
Республики Казахстан                 торговли Республики Казахстан
_________________________            _____________________________
_________________________            _____________________________
"___"___________1997 г.
Министерство обороны
Республики Казахстан
_____________________________
_____________________________
Союз промышленников и
предпринимателей Республики
Казахстан
____________________________
____________________________
ОСНОВНЫЕ ПРАВИЛА
ЭКСПЛУАТАЦИИ КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫХ
АППАРАТОВ С ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТЬЮ, ТРЕБОВАНИЯ К
РАБОТЕ КАССИРА-ОПЕРАЦИОНИСТА (ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ)
В соответствии с п. 8 Положения по применению контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью Министерство финансов Республики Казахстан устанавливает следующие Основные правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью и требования к работе кассира-операциониста.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью (ККА) представляет собой сложную электронную вычислительную систему, оснащенную фискальной памятью, чекопечатающим устройством и предназначенную для учета денежных поступлений в расчетах.
Юридическим и физическим лицам (в дальнейшем пользователь) разрешается эксплуатация только тех типов ККА, серийные образцы которых прошли испытания в установленном порядке, и внесены в Государственный реестр моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью Республики Казахстан.
Ввод в эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт кассовых аппаратов должен производится изготовителями или центрами технического обслуживания, допущенных Министерством финансов Республики Казахстан к выполнению этих работ.
Контрольно-кассовые аппараты, используемые для денежных расчетов с населением, подлежат регистрации в налоговых органах по месту регистрации пользователя или его структурного подразделения.
Контроль за соблюдением правил использования контрольно-кассовых аппаратов, за полнотой учета выручки денежных средств пользователя осуществляют налоговые службы.
II. ПРАВИЛА ЭКСПЛУАТАЦИИ И ПОРЯДОК РАБОТЫ
НА КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫХ АППАРАТАХ С ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТЬЮ

5. Бөлшек сауданы (қызмет көрсетудi) жүзеге асыратын барлық ұйымдар сатып алушыға (клиентке) жайлы жерде хабарланған баға мен тарифтi растайтын құжатқа сәйкес ұйымның немесе жауапты тұлғаның қолы мен мөрi куәландырылған сататын тауарлардың (қызмет көрсету нұсқамасын) бағасын iлiп қоюға тиiс.
6. Кассалық чекте қазақша немесе орыс тiлдерiнде тұтынушыға қажеттi ақпарат болуға тиiс: ұйымның атауы, шифрi, сатып алуды (қызметтi) атқарған күнi мен уақтысы, тауардың (қызметтiң) атауы, тауардың бағасы мен сомасы, N 7 нысан түрiндегi фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттың заводтық нөмiрi. Фискалдық картаны пайдаланған жағдайда чекте фискалдық картаның нөмiрi, чектiң реттiк нөмiрi, тұрақты коды болуы тиiс.
7. Кассалық операцияларды рәсiмдеу Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi бекiткен Қазақстан Республикасында кассалық операцияларды енгiзу тәртiбiне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Қазақстан Республикасының өндiрiс және кәсiпкерлер одағының келiсiмiмен мынадай нормалық құжаттар әзiрленiп және бекiтiлуде:
- фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратты пайдаланудың негiзгi тәртiбi, кассир-операцияшының (пайдаланушының) жұмысына талап;
- фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратқа және олардың түрлерiне техникалық талаптар;
- Қазақстан Республикасындағы фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды сату, техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртiбi туралы ереже;
- фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттар жөнiндегi ведомствоаралық сараптау комиссиясы туралы ереже;
- салық органдарындағы интеллектуалды фискалды картасы бар жеке компьютерлi базасында, кассалық терминалды фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды тiркеу тәртiбi туралы;
Ескерту. 8-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.04.02. N 21 V980640_ бұйрығымен.
9. Ұйымдар (заңды тұлғаларды құрмай-ақ өздерiнiң сауда операцияларын немесе қызмет көрсету жағдайында кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асырушы соның iшiндегi тұлғалар) өзiнiң қызметiнiң ауқымына байланысты немесе тұрған жерiне байланысты халықпен есеп айырысуды бақылау-кассалық аппараттарды қолданбай жүзеге асырулары мүмкiн:
а) өзiнiң қызметiнiң орнына байланысты тауарларды сатуды (қызмет) жүзеге асыратын патент бойынша жұмыс iстейтiн тұрақты орны жоқ жеке тұлғалар.
б) Ұйымдар (заңды тұлғаларды құрмай-ақ өздерiнiң сауда операцияларын немесе қызмет көрсету жағдайында кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асырушы соның iшiндегi тұлғалар) халыққа квитанция, жолдама, билет, талон, пошта төлемiнiң белгiсiн беруге қызмет көрсету бөлiгiндегi немесе Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен нысандағы қатаң есеп беру құжаттарына басқа теңдестiрiлген чектер.
в) Ұйымдар:
- iшiмдiк, темекi өнiмдерiн және алуан тұрмыстық техникаларды
қоспағанда тасымалдау сауда құралдарымен сату;
- мектеп ұжымын және оқушыларға ғана қызмет көрсететiн мемлекеттiк
мектептердегi орналастырылған тамақтандыру кәсiпорындары;
Ескертпе: Аталған ұйымдар тұтынушылардың талабы бойынша тауар
чектерiн беруге мiндеттi.
Қосымша 1
"Бекiтемiн"                            "Келiсiлген"
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi                    Экономика және сауда
министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсiп және кәсiпкерлер
одағы
ФИСКАЛДЫҚ РУХЫ БАР БАҚЫЛАУ-КАССАЛЫҚ АППАРАТТАРДЫ
ПАЙДАЛАНУДЫҢ НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕРI, КАССИР-ОПЕРАЦИОНШЫНЫҢ
(ПАЙДАЛАНУШЫНЫҢ) ЖҰМЫСЫНА ТАЛАП
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды пайдаланудың негiзгi Ережелерiнiң 8 тармағына сәйкес фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды пайдаланудың және кассир-операционшының жұмысына талаптың мынадай негiзгi ережелерiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
Фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппарат (БКА) фискалдық рухы бар чек басатын құрылғысы бар және есеп айырысу кезiнде ақша түсiмдерiн есептейтiн алуан электронды есептеу жүйесiн құрайды.
Заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрi пайдаланушыға) тек қана белгiленген тәртiп бойынша сериялық үлгiлерi сынақтан өткен және Қазақстан Республикасының фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттар үлгiсi Мемлекеттiк реестрге енгiзiлген типтi БКА пайдалануға рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы жұмыстарды орындауға жiберiлген кассалық аппараттарды пайдалануға беру, техникалық қамтамасыз ету, жөндеу әзiрлеушiлер немесе техникалық қызмет көрсету орталықтарымен жүргiзiледi.
Халықпен ақшалай есеп айырысуға арналған бақылау-кассалық аппараттар пайдаланушы немесе оның құрылымды бөлiмшелерiн тiркейтiн мекендегi салық органында тiркеуге жатады.
Бақылау-кассалық аппараттарды пайдалану ережелерiн сақтауға, пайдаланушының ақшалай пайда қаржыларының толық есебiне бақылау жүргiзудi салық қызметтерi жүзеге асырады.
II. Фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттардағы
пайдалану ережелерi мен жұмыс тәртiбi

2.1. К работе на кассовом аппарате допускаются лица, освоившие правила по эксплуатации кассовых аппаратов в объеме технического минимума и изучившие настоящие правила. С лицами, допущенными к работе, в обязательном порядке заключается договор о материальной ответственности.
2.2. Заводской номер кассового аппарата, отображенный на маркировочной табличке ККА, должен соответствовать N% ККА, указанному в паспорте, а так же номеру ККА, печатаемому на каждом кассовом чеке и отчетной ведомости. Этот номер обязательно указывается во всех документах, относящихся к данному кассовому аппарату (книге кассира-операциониста, актах возврата, аннулирования, документах по передаче ККМ другой организации, отправке в ремонт и др.).
2.3. Пользователь должен иметь паспорта на ККА с ФП, в который заносятся сведения о вводе аппарата в эксплуатацию, среднем и капитальном ремонтах.
2.4. При установке фискального режима работы ККА налоговый инспектор или организация, уполномоченная налоговым органом (НО) вводит пароль доступа к фискальной памяти. Пароли доступа к ФП всех ККА, хранятся в НО.
2.5. Фискальный отчет ККА снимается налоговым инспектором в случаях:
- проведения проверок торгующих (оказывающих услуги) организаций налоговыми органами;
- замены блока фискальной памяти (ФП);
- смены владельца, ККА (перед повторной фискализацией и соответственно - регистрацией ККА);
- при выводе ККА из эксплуатации.
При этом составляется акт снятия фискального отчета с указанием итоговых данных фискальных отчетов по форме N 1.
2.6. При отсутствия электроэнергии или недостаточности напряжения в сети, или несоответствии температурным режимам ККА с ФП у пользователя по независящим от него причинам, пользователь уведомляет об этом налоговые органы. При этом осуществление торговли (оказание услуг) осуществляется с помощью товарных чеков.
2.7. В случае неисправности контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью пользователь уведомляет об этом соответствующий технический центр, который имеет право на техническое обслуживание этих аппаратов. При этом осуществление торговли (оказание услуг) до исправности контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью без разрешения налогового органа запрещается. В случае если контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью вышел из строя во время рабочего дня и нет возможности заменить его запасным аппаратом, разрешается продолжение работы до окончания рабочего дня, но с обязательной выдачей товарных чеков.
При приеме на ремонт контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью Центр технического обслуживания обязан представить организации на время ремонта, зарегистрированный в установленном порядке в налоговых органах контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью бесплатно в случае превышения установленных сроков ремонта.

2.1. Кассалық аппаратта жұмыс iстеуге техникалық шектердегi көлемде кассалық аппараттарды пайдалану жөнiндегi ереженi меңгерген және осы ережелердi жатқан бiлетiн адамдар жiберiледi.
2.2. БКА маркалық бедерiнде бейнеленген кассалық аппараттың заводтық нөмiрi паспортта көрсетiлген БКА N %, сондай-ақ әрбiр кассалық чекте және есеп беру парағындағы нөмiрiне сай келуi керек. Бұл нөмiр осы кассалық аппаратқа қатысты барлық құжаттарда мiндеттi көрсетiледi, (кассир-операционшының кiтабында, қайтару, жою актiлерiнде, БКА басқа ұйымға қайтару жөнiндегi құжаттарда, жөндеуге жiберу және басқалар).
2.3. Пайдаланушы ФР БКА паспорты болуы керек, оған аппаратты пайдалануды қосу туралы, орташа және күрделi жөндеу мәлiметтерi кiредi.
2.4. БКА жұмысының фискалды режимiн орнатқан салық органы (СО) өкiлдеген салық инспекторы немесе ұйым фискалдық рухқа кiру паролiн енгiзедi. Барлық БКА ФР кiру паролi СО сақталады.
2.5. БКА фискалдық есебiн мынадай жағдайда салық инспекторы алады:
- салық органдарының сауда (қызмет көрсету) ұйымын тексеру өткiзгенде;
- фискалдық рухтың (ФР) блогын алмастырғанда;
- БКА иесiн алмастырғанда (фискалдендiрудi қайталау алдында және БКА тиiстi тiркегенде).
- БКА пайдаланудан шығарғанда.
Бұл жағдайда N 1 нысан бойынша фискалдық есеп беру қорытынды көрсеткiштерiн атап фискалдық есеп беру актiсi жасалады.
2.6. Пайдаланушы электр энергиясы жоқ болғанда немесе желiдегi қуаттың аздығынан немесе ФР БКА режим температурасының сәйкес келмеуi оған байланысты емес себептерден болғандықтан пайдаланушы бұл жайында салық органдарына хабарлайды. Бұл жағдайда сауда жүргiзу (қызмет көрсету) тауар чектерiнiң көмегi арқылы жүргiзiледi.
2.7. Фискалдық рухты бақылау-кассалық аппараттың ақауы кезiнде пайдаланушы бұл жайында осы аппараттарды техникалық қызмет көрсету құқығы бар тиiстi техникалық орталыққа хабарлайды. Бұл жағдайда салық органының рұқсатынсыз фискалдық рухты бақылау-кассалық аппаратты жөндегенге дейiн сауда жүргiзуге (қызмет көрсетуге) тыйым салынады. Егер де фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппарат жұмыс уақыты кезiнде iстен шықса оны басқа аппаратпен алмастыру мүмкiндiгi болмаған жағдайда товарлық чектердi мiндеттi беру арқылы жұмыс аяғына дейiн жұмысты жалғастыруға рұқсат берiледi.
Фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратты жөндеуге қабылдау кезiнде Техникалық қызмет орталығы салық органында белгiленген тәртiппен тiркелген фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратты жөндеу мерзiмi белгiленген уақытқа тегiн беруге тиiс.

Срок предоставления отсрочки налоговыми органами организациям по расчетам с населением без применения контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью в случае неисправности контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью не должен превышать 3 дней для областных городов и г. Алматы, а для регионов не более 15 дней.
2.8. При разрешении налоговым органом осуществления торговли (оказания услуг) без применения контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, организация должна при расчетах с населением выдавать на руки потребителю товарный чек, заполненный от руки кассиром (пользователем).
Выписываемые чеки должны быть пронумерованы и зарегистрированы в налоговых органах в виде чековой книжки по форме N 6 и учитываться в книге учета товарных чеков по форме N 6а.
2.9. Неутвержденные формы выдаваемых организациями счетов, квитанций и других документов не освобождают организацию от применения контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью при приеме наличных денег от населения за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2.7 настоящего Положения.
2.10. Организации, осуществляющие расчеты с населением при помощи контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, должны в обязательном порядке выдавать покупателю (заказчику) на руки кассовый чек, подтверждающий денежные расчеты.
2.11. При работе на всех контрольно-кассовых аппаратах с фискальной памятью в обязательном порядке применяется контрольная лента и книга кассира-операциониста по форме N 2, которая должна быть прошнурована, пронумерована и скреплена подписями налогового инспектора и подписью ответственного лица пользователя и печатью для юридического лица. Однако "Книга кассира-операциониста" не заменяет кассового отчета.
Допускается ведение общей книги на все аппараты. В таком случае записи должны производиться в порядке нумерации всех касс (NN 1, 2, 3 и т.д.) с указанием в числителе заводского номера кассового аппарата показания денежных регистров недействующих кассовых аппаратов ежедневно повторяются с указанием причин бездействия (в запасе, в ремонте и т.п.) и заверяются подписью представителя администрации организации.
Все записи в книге производятся в хронологическом порядке чернилами без помарок. При внесении в книгу исправлений они должны оговариваться и заверяться подписями ответственных лиц пользователя ККА с ФП.
III. ПОДГОТОВКА КАССОВЫХ АППАРАТОВ К РАБОТЕ
3.1. Ввод в эксплуатацию новых кассовых аппаратов и терминалов производит специалист организации, осуществляющей техническое обслуживание и ремонт кассовых аппаратов данного типа. Специалист должен иметь удостоверение на право проведения технического обслуживания и ремонта аппарата данного типа, выданное организацией-изготовителем или центром технического обслуживания контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью (ЦТО) и предъявлять его руководству организации пользователя по первому требованию.

Салық органдары ұйымдарға фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратты қолданбай халықпен есеп жүргiзу мерзiмiн облыстық қалалар мен Алматы қаласы үшiн 3 күн, ал аумақтарға 15 күннен асырмай белгiлеулерi тиiс.
2.8. Салық органдары фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратты қолданбай сауда жүргiзуге (қызмет көрсетуге) рұқсат бергенде ұйым халықпен есеп айырысқанда тұтынушының қолына кассирдiң (пайдаланушының) қолымен толтырылған чек беруге мiндеттi.
Берiлген чектер салық органында N 6 нысандағы чек кiтапшасы түрiнде нөмiрленiп және тiркелуi тиiс және тауарлы чектердi тiркеу кiтабында N 6 нысанда есептелуi тиiс.
2.9. Ұйымдарға бекiтiлмей берiлген нысандағы шоттар, квитанциялар және басқа құжаттар осы ереженiң 2.7. тармағында көзделгеннен басқа жағдайда халықтан нақты ақша алған кезде ұйымды фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды қолданудан босатпайды.
2.10. Фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттардың көмегi арқылы халықпен есеп айырысуды жүргiзгенде ұйымдар сатып алушының (тапсырыс берушiнiң) қолына ақшалай есеп айырысуды растайтын мiндеттi түрде кассалық чек берулерi тиiс.
2.11. Фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттардың барлығында жұмыс iстегенде мiндеттi түрде бақылау лентасы мен N 2 нысандағы кассир-операционшының кiтабы қолданылады, бұлар қапталып, нөмiрленiп салық инспекторының қолымен және жауапты пайдаланушы тұлғаның қолымен және заңды тұлғаның мөрiмен куәландыруы тиiс. Бiрақ "Кассир-операционшының кiтабы" кассалық есеп берудi алмастырмайды.
Барлық аппараттарға жалпы кiтап жүргiзуге рұқсат берiледi. Мұндай жағдайда жазбаларда барлық кассалардың нөмiрi көрсетiлiп (NN 1, 2, 3, және басқалары) кассалық аппараттың заводтық нөмiрiнiң сандық көрсеткiшiнде iстен шыққан кассалық аппараттың ақшалай регистрi көрсетiледi, ол күн сайын қайталанады (запаста, жөндеуде және басқаларда) және ұйым әкiмшiлiгi өкiлiнiң қолымен куәландырылады.
Кiтаптағы барлық жазбалар хронологиялық тәртiппен түзетiлмей сиямен толтырылады. Кiтапқа түзетулер енгiзiлгенде ол айтылады және ФР БКА пайдаланушы жауапты тұлғаның қолымен куәландырылады.
III. Кассалық аппараттарды жұмысқа әзiрлеу
3.1. Жаңа кассалық аппараттарды және терминалдарды пайдалануға қосуды осы типтi кассалық аппараттарға техникалық қызмет және жөндеу жұмысын жүргiзетiн осы ұйымның маманы атқарады. Маман дайындаған-ұйымның немесе фискалдық рухы бар бақылау-кассалық аппараттарға техникалық қызмет көрсету орталығы берген аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуге құқығы бар куәлiгi болуы тиiс және пайдаланушы ұйымның басшысының алғашқы талабы бойынша ұсынады.

3.1.1. При вводе аппаратов в эксплуатацию должен присутствовать ответственный представитель пользователя.
3.2. Специалист по ремонту кассовых аппаратов (при необходимости программист-электронщик) производит проверку исправности, опробование кассового аппарата в работе, программирует режимы его работы, пломбирует аппарат, оформляет передачу ККМ в эксплуатацию, заполняя необходимые разделы в паспорте (формуляре) завода-изготовителя.
Налоговый инспектор или организация, уполномоченная налоговым органом устанавливает фискальный режим работы ККА, вводит пароль доступа к фискальной памяти, снимает фискальный отчет, заверяет его своей подписью и штампом налогового органа и оставляет на хранение в организации.
3.3. Для ККА, оснащенных ключами доступа к режимам работы:
а) ключи доступа к ФП передаются в налоговый орган по месту установки ККА;
б) ключи доступа к режиму "Программирование" хранятся в ЦТО.
3.4. Паспорт кассового аппарата, книга кассира-операциониста, акты и другие документы хранятся у ответственного лица пользователя.
3.5. Ответственное лицо пользователя обязано перед началом работы выполнить все операции согласно инструкции завода-изготовителя.
IV. РАБОТА КАССИРА В ТЕЧЕНИЕ СМЕНЫ
4.1. Кассир-операционист или другое материальное ответственное лицо (контроллер-кассир, официант, продавец, буфетчик, приемщик заказов и др.) обязаны:
- обеспечить тщательный уход и бережное обращение с кассовым аппаратом, содержать его в чистоте и порядке;
- осуществлять операции ввода сумм в соответствии с руководством по эксплуатации на данный тип кассовых аппаратов;
- для одного покупателя (клиента) определить общую сумму покупки, услуги по показанию индикатора кассового аппарата и назвать ее покупателю (клиенту);
- получить от покупателя (клиента) деньги за товары или оказанные услуги согласно сумме, называемой покупателю (клиенту), обозначенной в прейскуранте на оказываемые услуги, ценнике на продаваемый товар, на предприятиях общественного питания - обозначенной в меню или ценнике, в следующем порядке:
а) четко назвать сумму полученных денег и положить эти деньги
отдельно на виду у покупателя (клиента);
б) напечатать кассовый чек;
в) назвать сумму причитающейся сдачи и выдать ее покупателю (клиенту) вместе с кассовым чеком (при этом бумажные купюры и разменную монету выдать одновременно).
4.2. Кассир-операционист может выдавать деньги по возвращенным покупателям (клиентам) кассовым чекам только при наличии на чеке своей подписи или подписи ответственного лица пользователя и только по кассовому чеку, выданному в данной организации.

3.1.1. Аппараттарды iске қосқанда пайдаланушының жауапты тұлғасы қатысуға тиiс.
3.2. Кассалық аппараттарды жөндеу жөнiндегi маман (қажет болған жағдайда электроншы-бағдарламашы) кассалық аппараттардың жұмысын бақылап тексередi, жұмысының режимiн бағдарлайды, аппаратты пломбылайды, аппаратты пайдалануға рәсiмдейдi, шығарушы-завод паспортының (нысанының) қажеттi бөлiмiн толтырады.
Салық инспекторы немесе салық органы өкiлдеген ұйым БКА фискалдық жұмыс режимiн белгiлейдi, фискалдық рухқа кiру поролiн енгiзедi, фискалдық есептi алады, оны өзiнiң қолымен және салық органының мөртабанымен куәландырады және ұйымда сақтауға қалдырады.
3.3. Жұмыс режимiне кiруге кiру кiлтiмен жабдықталған БКА үшiн:
а) ФБ кiру кiлтi БКА қондырған жердегi салық органына берiледi;
б) "Бағдарлама" режимiне кiру кiлтi ТҚО сақталады.
3.4. Кассалық аппараттың паспорты, кассир-операционшы кiтабы, актiлер және басқа құжаттар жауапты пайдаланушы тұлғада сақталады.
3.5. Пайдаланушы жауапты тұлға жұмыс алдында шығарушы заводтың нұсқаулығына сәйкес барлық операцияны орындауы тиiс.
IV. Ауысым кезiндегi кассирдiң жұмысы
4.1. Кассир-операционшы немесе басқа материалдық жауапты тұлғаның (бақылаушы-кассир, даяшы, сатушы, тоқхана, тапсырыс берудi қабылдаушы және басқалардың) мiндетi:
- кассалық аппаратқа дұрыс қарауды және сақтауды қамтамасыз ету, оны тазалап тәртiппен қарау;
- осы типтес кассалық аппараттарды пайдалану жөнiндегi нұсқамаға сәйкес сомаларды енгiзу операциясын жүзеге асыру;
- бiр сатушыға (клиентке) сатып алудың жалпы сомасын кассалық аппараттың қызмет көрсету индикаторындағы қызметтi анықтап және оны сатып алушыға (клиентке) айтады;
- сатып алушыдан (клиенттен) тауар немесе қызмет көрсетуге сатып алушыға (клиентке) айтқан сомадан ақша алу, қызмет көрсетуге сатып алу тауарына арналған нұсқада көрсетiлген қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындардағы ұсыныс немесе бағамада көрсетiлген мынадай тәртiппен:
а) алынған ақша сомасын нақты атап осы ақшаны сатып алушының (клиенттiң) көзiнше бөлек қою;
б) кассалық чектi басу;
в) қайтару сомасын атап, оны сатып алушыға (клиентке) кассалық чекпен бiрге беру (бұл жағдайда ақша купюрасын және тиындарды бiрге беру).
4.2. Кассир-операционшы қайта келген сатып алушыға (клиентке) кассалық чекте өзiнiң қолы немесе жауапты пайдаланушы тұлғаның қолы бар болса, онда осы ұйым берген кассалық чек бойынша ақша бере алады.

4.3. В случае ошибки кассира-операциониста (пользователя):
- при вводе суммы и невозможности погашения чека в течение смены выполняется процедура - "аннулирования" с печатью соответствующего чека на ошибочно-введенную сумму.
Неиспользованный чек вместе с чеком "аннулирования" актируется в конце смены;
- в выдаче сдачи покупателю (клиенту) при возникновении спора покупатель имеет право потребовать у администрации снятия кассы;
- составить и оформить в конце рабочего дня совместно с администрацией организации акт по форме N 3 о возврате денежных сумм покупателям (клиентам) по неиспользованным кассовым чекам, погасить их, наклеить на лист бумаги и вместе с актом сдать в бухгалтерию (где они хранятся при текстовых документах за данное число);
- записать в книгу кассира-операциониста, суммы, выплаченные по возвращенным покупателям (клиентам) чекам.
4.4. Кассир-операционист имеет право:
- получать распечатки по кассовому аппарату.
При возникновении неисправности кассир обязан:
- выключить кассовый аппарат.
Ответственное лицо пользователя при невозможности устранения неисправности своими силами вызывает технического специалиста центра технического обслуживания, сделав соответствующую запись в журнале вызова технического специалиста, и регистрации выполненных работ (Форма N 4);
- выдавать наличные денежные средства только ответственному лицу пользователя за исключением сумм по возвратам чеков покупателей.
4.5. Кассиру-операционисту запрещается:
- работать без контрольной ленты или склеивать ее в местах
обрыва (за исключением случаев использования кассового
аппарата на базе фискальной карты);
- допускать посторонних лиц к пользованию кассовым аппаратом,
кроме ответственных лиц пользователя и с их разрешения
технического специалиста центра технического обслуживания;
- самостоятельно вносить изменения в программу работы кассового
аппарата (для чего последний должен иметь защиту от
несанкционированного доступа);
- иметь при себе личные деньги и деньги, не учтенные через
кассовый аппарат с фискальной памятью;
- снимать кассу без разрешения ответственного лица пользователя.
V. ОКОНЧАНИЕ РАБОТЫ НА КАССОВОМ АППАРАТЕ
5.1. По окончании работы организации или по прибытии инкассатора, если он по графику прибывает до закрытия организации, кассир должен:
- подготовить денежную выручку и другие платежные документы;
- составить кассовый отчет и сдать выручку вместе с кассовым
отчетом по приходному ордеру в кассу организации.
5.2. Выявленные недостачи или излишки заносятся в соответствующие графы книги кассира-операциониста.
По результатам проверки ответственный пользователь в случае недостачи денежных средств, должен принять меры к взысканию их с виновных лиц в установленном порядке, а при наличии излишков денежных средств - оприходовать их по учету с отнесением на результаты хозяйственной деятельности.

4.3. Кассир-операционшы (пайдаланушы) қателескен жағдайда:
- сома енгiзiлгенде және ауысым кезiнде чектi өтеуге мүмкiндiк болмаған жағдайда "алынып тасталған" рәсiмi орындалып, қателесiп енгiзiлген сома чегiнде мөр қойылады. "Алынып тасталған" чекпен қоса пайдаланылмаған чек ауысым соңында актiленедi.
- сатып алушы (клиент) есептесуде дау туған жағдайда ол әкiмшiлiктен кассаны алуға құқығы бар;
- жұмыс соңында ұйымның әкiмшiлiгiмен бiрлесiп пайдаланбаған кассалық чек бойынша сатып алушыға (клиентке) ақшалай соманың қайтарылғаны жайлы N 3 нысан бойынша акт жазып, рәсiмдейдi, есептесiп, қағаз парақшасына желiмдеп актiмен бiрге бухгалтерияға тапсырады (онда сол күнгi текстiк құжатпен сақталады);
- кассир-операционшының кiтабына сатып алушыға (клиентке) қайтарылған чек бойынша төленген сома жазылады.
4.4. Кассир-операционшының құқығы:
- кассалық аппарат бойынша басылымдарды алады.
Ақау кезiндегi кассирдiң мiндетi:
- кассалық аппаратты сөндiредi;
Пайдаланушы жауапты тұлға өз күшiмен ақауды жоя алмаған жағдайда техникалық қызмет көрсету орталығының техникалық маманын шақырады, техникалық маманды шақыру және атқарылған жұмысты тiркеу (N 4 нысан) журналында тиiстi жазу қалдырады.
- нақты ақшаны тек қана пайдаланушы жауапты тұлғаға бередi, сатып алушыға чектердi қайтару сомасынан басқасы.
4.5. Кассир-операционшыға тыйым салынады:
- бақылау лентасыз жұмыс iстеуге немесе олардың үзiлген жерiн желiмдеуге (кассалық аппараттарды фискалдық карта базасында пайдалану жағдайынан басқасы);
- кассалық аппаратпен пайдалануға басқа адамдарды жiберуге, пайдаланушы жауапты тұлғаны және олардың рұқсатымен техникалық қызмет көрсету орталығының техникалық маманынан басқасы;
- кассалық аппараттың жұмыс бағдарламасына өз бетiнше түзету енгiзуге (соңғысы санкциясы жоқ құжатқа жiберiлуден қорғалуы тиiс);
- өзiмен бiрге өз ақшасын ұстауға фискалдық рухы бар аппарат арқылы ескерілмеген ақшаны ұстауға;
- пайдаланушы жауапты тұлғаның рұқсатынсыз кассаны алуға;
V. Кассалық аппаратта жұмысты аяқтау
5.1. Ұйымның жұмысы аяқталғанда немесе инкассатор келген кезде, егер де ол ұйымның жұмыс аяғына дейiн тiзбе бойынша келгенде кассирдiң мiндетi:
- ақша түсiмiн және басқа төлем құжатын әзiрлеуге;
- кассалық есептi әзiрлеп және кассалық есеппен бiрге кiрiс ордерi бойынша ұйымның кассасына табысты тапсыру.
5.2. Анықталған жетпеген немесе артық ақшалар кассир-операционшы кiтабының тиiстi бағанына енгiзiледi.
Тексеру нәтижесi бойынша жауапты пайдаланушы ақша қаражаты жетпеген жағдайда, оларды белгiленген тәртiппен оған жауапты адамдардан өндiрiп алуға шара қолдануы тиiс, ал артық ақша қаражаты анықталса оларды шаруашылық қызметiнiң нәтижесiне жатқызып есеп бойынша кiрiске алады.

5.3. Закончив оформление кассовых документов, кассир выполняет процедуру "конец смены", согласно техническим требованиям изготовителя модели аппарата.
Ответственное лицо пользователя после получения всех необходимых документов составляет сводный отчет по форме N 5 за текущий день.
Сводный отчет вместе с актами, приходными и расходными документами передается в бухгалтерию организации.
VI. СРОКИ ХРАНЕНИЯ КАССОВЫХ ДОКУМЕНТОВ
6.1. Использованные контрольные ленты, чеки и другие документы, подтверждающие суммы произведенных расчетов с потребителями, должны храниться в организации в упакованном виде в течение 15 дней после проведения последней инвентаризации и проверки товарного отчета, а потом уничтожаются, при этом составляется акт уничтожения (в случае излишков или недостачи - до окончания рассмотрения дела).
Товарные, фискальные и итоговые "Z" отчеты, а также приложенные к ним документы строгой отчетности должны храниться организацией в течение пяти лет. После окончания установленного срока хранения сдаются по акту об их списании (уничтожении) организациям по заготовке вторичного сырья или же составляется акт на их уничтожение самой организацией (пользователем).
Ответственность за хранение документов несут ответственные лица пользователя.
Приложение N 2
"Утверждаю"                            " Согласовано"
Министерство финансов                  Министерство экономики и
Республики Казахстан                 торговли Республики Казахстан
_________________________            _____________________________
_________________________            _____________________________
"___"___________1997 г.
Министерство обороны
Республики Казахстан
_____________________________
_____________________________
Союз промышленников и
предпринимателей Республики
Казахстан
____________________________
____________________________
Технические требования к контрольно-кассовым
аппаратам с фискальной памятью
I. Настоящие технические требования к контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью разработаны в соответствии с п. 8 Положения о применении контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью при осуществлении денежных расчетов с населением, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан за N 67 от 15 января 1997 г.
II. Контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью, используемые на территории Республики Казахстан, классифицируются по группам:
1. Автономный контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью.
2. Пассивный системный контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью.
3. Активный системный контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью.
Понятия, используемые в классификаторе:

5.3. Кассалық құжаттарды ресiмдеудi аяқтап, кассир "ауысым аяқталады" рәсiмiн аппарат моделiн әзiрлеген техникалық талаптарға сәйкес орындайды.
Пайдаланушы жауапты тұлға барлық тиiстi құжаттарды алғанда өткен күнге N 5 нысан бойынша салыстырмалы есеп әзiрлейдi.
Актiлермен, кiрiс және шығыс құжаттарымен бiрге салыстырмалы есеп ұйымның бухгалтериясына берiледi.
VI. Кассалық құжаттарды сақтау мерзiмi
6.1. Тұтынушымен есеп айырысу сомасын анықтайтын пайдаланылған бақылау ленталары, чектер және басқа құжаттар ұйымда қапталған күйiнде соңғы тауар есебiн тексеру мен мүккәмалданғаннан кейiн 15 күн мерзiмге сақталады, содан кейiн жойылады, бұл жағдайда жою актiсi жасалады, (артық немесе жетпеген жағдайда -iстi қарағанша).
Тауарлы, фискалдық және "z" қорытындылы есептер, сондай-ақ оларға
қосылған қатаң есеп құжаттары ұйымда бес жылға сақталады. Белгiленген
сақтау мерзiмi аяқталғанда шикiзат қабылдайтын ұйымға акт бойынша оларды
есептен алып тастау (жою) туралы тапсырылады немесе осы ұйымның
(пайдаланушының) өзi жойылғандығы жайлы акт жасалады.
Құжаттарды сақтауға пайдаланушы жауапты тұлға жауап бередi.
Қосымша 2
"Бекiтiлген"                          "Келiсiлген"
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi                  Экономика және сауда
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсiпшiлер және
кәсiпкерлер одағы
Фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарға
қойылатын техникалық талаптар
I. Фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарға қойылатын осы техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 15 қаңтардағы N 97 қаулысымен бекiтiлген, халықпен ақша есептерiн жүзеге асыру кезiнде фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын қолдану туралы Ереженiң 8 тармағына сәйкес жасалған.
II. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттары:
1. Фискальды жадты автономды бақылау-кассалық аппарат
2. Фискальды жауапты пассивтi жүйелi бақылау-кассалық аппарат
3. Фискальды жадты активтi жүйелi бақылау-кассалық аппарат топтары бойынша жiктеледi.
Жiктелiмде қолданылатын ұғымдар:

1. Автономный контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью (ККА), расширение функциональных возможностей которой может достигаться только за счет подключения дополнительных устройств ввода-вывода, управляемых ККА по размещенным в них программам. К автономным контрольно-кассовым аппаратам с фискальной память также относятся сетевые, портативные (сетевые и имеющие возможность работать на встроенных источниках электроэнергии без подключения к электросети), не имеющие возможности выхода в локальную или удаленную информационную сеть.
2. Пассивный системный контрольно-кассовый аппарат (ККА), имеющий возможность работать в компьютерно-кассовой системе в качестве источника информации, но не имеющий возможности управлять работой этой системы.
Пассивный системный ККА может использоваться как автономный ККА.
3. Активный системный контрольно-кассовый аппарат (ККА), имеющий возможность работать в компьютерно-кассовой системе, управляя при этом работой системы.
К активной системе ККА относится также ККА с фискальной памятью, обладающая возможностями персонального компьютера по вводу-выводу, хранению, обработке и отображению информации.<*>
Активный системный ККА может использоваться как пассивный, системный или автономный ККА.
В качестве активного системного контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью может быть использован персональный компьютер. В этом случае в состав персонального компьютера должна безусловно входить фискальная карта*.
Примечание. Технические требования к фискальным картам, допущенным к использованию на территории Республики Казахстан, будут разработаны дополнительно.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 2.04.98г. N 21.
III. Технические требования к контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью по их классификации.
Контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью
Раздел 1. Требования, общие для всех групп ККЛ
1. Программный пароль (не менее 4 разрядов) или номерные ключи (не менее 99 вариантов), входящих в комплект поставки ККА (количество ключей определяется конкретной моделью) или электронный ключ к ИФК.
2. Чековая лента и контрольная лента, оформляемые в едином рабочем цикле при регистрации покупки контрольно-кассовым аппаратом. В случае применения ИФК, контрольная лента с обязательным включением валидирующего кода на каждую операцию может вестись в файле на жестком диске ККА или сервера.
3. Фискальная память.
4. Блокировка аппарата в случае отсутствия чековой ленты или в случае применения ИФК при невозможности записи транзакций на жестком диске.

1. Фискальды жадты бақылау-кассалық аппараты (БКА) оған енгiзiлген бағдарламалар бойынша БКА басқаратын функциональдық мiндетiн кеңейтуге тек енгiзу-шығару қосымша қосылған қондырғылар есебiнен жете алады. Фискальды жадты автономды бақылау-кассалық аппаратына сондай-ақ, локальды немесе қашықтағы аппарат жүйесiне шығу мүмкiндiгi жоқ жүйелiк, портативтiк (жүйелiк және электр жүйесiне қосылмай тұрақты электр энергиясының көздерiнен жұмыс iстеу мүмкiндiгi бар) жатады.
2. Фискальды жауап пассивтi жүйелi бақылау-кассалық аппараттың (БКА) ақпарат көзi ретiнде компьютерлiк-кассалық жүйеде жұмыс iстеу мүмкiндiгi бар, бiрақ бұл жүйе жұмысын басқару мүмкiндiгi жоқ.
Пассивтi жүйелi БКА автономды БКА ретiнде қолдануға болады.
3. Активтi жүйелi бақылау-кассалық аппарат (БКА) компьютерлiк-кассалық жүйеде жұмыс iстеу мүмкiндiгi бар, бұл ретте жұмыс жүйесiн басқара алады.
Активтi жүйелi БКА-на сондай-ақ, енгiзiп-шығару, сақтау, ақпараттарды өңдеу және бейнелеу бойынша жеке компьютерлiк мүмкiндiкке ие, фискальды жадты - БКА жатады.
Активтi жүйелi БКА пассивтi, жүйелi немесе автономды БКА ретiнде қолданылады.
Фискальды жадты активтi жүйелi бақылау-кассалық аппараты ретiнде жеке
компьютердi қолдануға болады. Мұндай жағдайда, жеке компьютер құрамына
фискальды карта
сөзсiз енгiзiлуi керек.
Ескерту. Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға
жiберiлген фискальды карталарға қойылатын техникалық талаптар қосымша
жасалады.
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.04.02. N 21
V980640_
бұйрығымен.
III. Олардың жiктелуi бойынша фискальды жадты бақылау-кассалық
аппараттарға қойылатын техникалық талаптар.
Фискальдық жадты бақылау-кассалық аппараттары
1-тарау. БКА-ның барлық топтары үшiн қойылатын
жалпы талаптар
1. БКА жабдықтарына (кiлттердiң саны нақтылы моделiмен анықталады) енетiн бағдарламалық пароль (кемi 4 разряд) немесе нөмiрлiк кiлтi (кемi 99 нұсқа) немесе АФК-ға электрондық кiлт.
2. Бақылау-кассалық аппарат сатып аларда тiркеу кезiнде бiрыңғай жұмыс циклында тiркелетiн тек таспасы және бақылау таспасы. БКА-ны қолданған жағдайда кодты реттеп, мiндеттi түрде қосатын бақылау таспасы файлға БКА-ның қатты дискiнде немесе серверiнде әр операцияға енгiзiлуi мүмкiн.
3. Фискальды жад.
4. Тек таспасы болмаған жағдайда аппаратты бөлу немесе қатты дискiде транзанциямен жазу мүмкiн болмаған жағдайда АФҚ-ны қолдану.

5. Блокировка аппарата в случае отсутствия контрольной ленты.
6. Блокировка аппарата в случае неправильного выполнения операций кассиром.
7. Блокировка аппарата при возникновении аварийных ситуаций в аппарате, приводящих к порче печатаемого документа. Допускается отсутствие такой блокировки при наличии в аппарате режима сторнирования (аннулирования проведенных операций).
8. Блокировка аппарата при переполнении, неисправности, отключении фискальной памяти, а также несанкционированном доступе к фискальной памяти при работе ККА в фискальном режиме.
9. Разрядность контрольных счетчиков (операционных регистров) количества снятых показаний и количества гашений не менее 4.
10. Сохранность информации денежных и операционных регистров, а также служебной информации в энергонезависимой памяти при отключении сетевого питания не менее 1 мес. (720 часов).
11. Индикатор кассира.
12. Индикатор покупателя (по требованию потребителей для портативных ККА не обязателен).
13. Программирование основных режимов работы.
14. Наличие автоматического тестирования.
15. Скорость печати (строк средней длины в сек.) не менее 1,5.
16. Обозначение на клавиатуре, выводимая на печать и индикацию информация в импортируемых и производимых по лицензиям ККА должны быть русифицированы (или же на казахском языке).
17. ККА должен иметь маркировку, содержащую:
- название аппарата;
- заводской номер;
- дату выпуска;
- фирменный знак производителя ККА.
Способ нанесения маркировки должен обеспечивать ее сохранность в течение срока службы аппарата.
Раздел 2. Требования, различные для разных групп ККА
_____________________________________________________________________
Наименование параметров            іНормы для ККА по группам
--------------------------
і   1   і   2    і    3
_____________________________________________________________________
1. Кожух, снабженный устройством,
устройством, исключающим его
бесконтрольное снятие и опломбированный
предприятием-изготовителем или
организацией, проводящей техническое
обслуживание ККА или налоговой
инспекцией                                   +       +       +
2. Денежный ящик, обеспечивающий доступ к
денежной наличности только при окончании
формирования чека и (или) с помощью
специального ключа                           +2)     +       +
3. Печать на вкладной (подкладной) документ
(в режимах, предусматривающих его
оформление)                                  -5)     *       *
4. Информация, печатаемая на чеке:
- порядковый номер чека                      +       +       +
- дата и время покупки                       +       +       +
- сумма покупки                              +       +       +
- сумма, внесенная покупателем               *       *       *
- сумма сдачи                                *       *       *
- заводской номер аппарата                   +       +       +
- программируемое наименование торгового
предприятия, не менее 18 символов          +       +       +
- наименование или код товаров               *       *       +
- шифр кассира                               *       *       +

5. Бақылау таспасы болмаған жағдайда аппаратты бөлу.
6. Кассир операцияны дұрыс орындамаған жағдайда аппаратты бөлу.
7. Басылған құжатты бүлдiруге әкелiп соғатын, аппаратта апат жағдайы орын алған жағдайда аппаратты бөлу. Аппаратта үйкелу (жүргiзiлген операцияларды жою) режимi бар болған жағдайда мұндай бөлудiң болмауына жол берiледi.
8. Фискальды жадтың шамадан тыс толық болған, бұзылған, ажыратылған,
сондай-ақ фискальды режимде БКА-ның жұмыс жағдайында фискальды жадқа
рұқсатынсыз iске қосу кезiнде аппаратты бөлу.
9. Жазылған көрсетулердiң саны мен жою саны кемi 4 бақылау
есептегiштердiң разрядтығы (операциялық регистрлер).
10. Ақша және операциялық регистрлер ақпаратын, сондай-ақ жүйелiк
қуатты кемi 1 ай (720 сағат) ажыратып тастаған жағдайда жадтың
энергетикалық тәуелдi ақпараттық қызметiн сақтау.
11. Кассирдiң индикаторы.
12. Сатып алушының индикаторы (сатып алушының талаптары бойынша,
портативтi БКА үш мiндеттi емес).
13. Негiзгi жұмыс режимiн бағдарламалау.
14. Автоматты тестiлеудiң бар болуы.
15. Басу жылдамдығы "жылдың орташа ұзындығы сек/1,5 кем емес.
16. Басуға енгiзу үшiн клавиатурада белгiленетiн, БКА лицензиясы
бойынша импортталатын және өндiрiлетiн ақпараттарды индикациялау
орысшаланған (немесе қазақ тiлiнде) болуы керек.
17. БКА-ның маркировкасы, мазмұны болуы керек:
- аппараттың атауы;
- заводтың нөмiрi;
- шығарылған күнi;
- БКА-ны жасаушының фирмалық белгiсi.
Маркировкалау тәсiлi оның сақталуын аппараттың қызмет ету мерзiмi
бойында оның сақталуын қамтамасыз ету керек.
2-тарау. БКА-ның түрлi топтары үшiн қойылатын
түрлi талаптар
___________________________________________________________________
Өлшемдердiң атаулары                         1       2      3
___________________________________________________________________
1. Қондырғымен жабдықталған сыртқы қабы,
қондырғы оны бақылаусыз алуға жол бермейдi
және жасаушы-кәсiпорынның немесе БКА-ға
техникалық қызмет жүргiзушi ұйымдардың не
болмаса салық инспекциясының қойған пломбасы
2. Тек чектердi қалыптастырып болғаннан кейiн     +2       +     +
және (немесе) арнаулы кiлттiң көмегiмен
ғана қолма-қол ақшаға ашылатын жолды
қамтамасыз ететiн ақша жәшiгi
3. Салым (салынған) құжаттардағы мөр (оны         -5)      *     *
тiркеу көзделген режимде).
4. Чекке басылатын мәлiмет:
* чектiң осы нөмiрi                             +       +     +
* сатып алынған күнi және уақыты                +       +     +
* сатып алу сомасы                              +       +     +
* сатып алушы енгiзген сома                     *       *     *
* қайтарып берiлген сома                        *       *     *
* аппараттың заводтық нөмiрi                    +       +     +
* бағдарламалайтын сауда кәсiпорнының           +       +     +
* атауы, 18 символдан кем емес тауардың         *       *     +
* атауы немесе коды кассирдiң шифрi             *       *     *

5. Информация, печатаемая на контрольной
ленте
- порядковый номер чека                      +       +       +
- дата покупки                               +       +       +
- время покупки                              +       +       +
- сумма покупки                              +       +       +
- идентификатор секции                       +2)     +       +
- шифр кассира                               *       *       +
6. Информация, печатаемая на вкладном
(подкладном) документе:
- заводской номер аппарата                   -       +       +
- программируемое наименование
торгового предприятия, не менее 18
символов                                     -       +       +
- порядковый номер чека                      -5)     +       +
- дата покупки                               -5)     +       +
- время покупки                              -5)     +       +
- сумма покупки                              -5)     +       +
- наименование или код товара                -5)     *       +
- идентификатор секции                       -       +       +
- шифр кассира                               -       *       +
7. Количество секций, не менее               4/1 (порт) 8       16
8. Количество кассиров, не менее             2/1 (порт) 4       16
9. Разрядность вводимых и индицируемых
сумм, не менее                               7       7       8
10. Возможность питания от аккумулятора         *3)     *       -
11. Возможность питания от аккумулятора         *3)     *       -
12. Формирование отчетных документов:           4)      4)      4)
- фискальный отчет                          +       +       +
- по кассирам                               +       +       +
- по секциям                                +       +       +
- по видам отчетов                          *       +       +
- почасовой отчет                           *       +       +
- Сменный (суточный) отчет                  +       +       +
13. Возможность подключения дополнительных
устройств:
- считыватель платежной карты               -       *       +
- считывание штрихового кода                -       *       +
- подкладная печать                         -5)     *       +
- электронные весы                          *       *       +
- канал связи PC ориентированный            -       +       +
14. Возможность программирования цен, при
наличии в ККА дифференцированного
учета о товарах:                            +       +       +
____________________________________________________________________
Примечание:
1. Условные обозначения:
"+" - обязательный параметр, "-" - необязательный параметр,
"*" - параметр по требованию потребителя.

5. Бақылау таспасына басылатын мәлiмет
* чектiң рет нөмiрi                             +       +     +
* сатып алынған күнi                            +       +     +
* сатып алу уақыты                              +       +     +
* сатып алу сомасы                              +       +     +
* секциялардың индентификаторлары               +2      +     +
* кассирдiң шифрi                               *       *     *
6. Салым (салынған) құжатқа басылатын мәлiмет:
* аппараттың заводтық нөмiрi                    -       *     *
* бағдарламалайтын сауда кәсiпорынның           -       *     *
атауы, 18
* символдан кем емес                            -5)     +     +
* чектiң рет нөмiрi                             -5)     +     +
* сатып алынған күнi                            -5)     +     +
* сатып алынған уақыты                          -5)     +     +
* сатып алу сомасы                              -5)     *     *
тауардың атауы немесе коды
секциялардың индентификациялары                -       +     +
кассирдiң шифрi                                -       *     +
7. Секциялардың саны, кем емес                4/1 (порт)   8     16
8. Кассирлердiң саны, кем емес                2/1 (порт)   4     16
9. Енгiзiлген және индицирленген
сомалардың разрядтығы, кем емес                 7       7      8
10.Аккумулятордан жұмыс iстеу мүмкiндiгi           *3)     *      -
11.Аккумулятордан жұмыс iстеу мүмкiндiгi           *3)     *      -
12.Есеп құжаттарын жасау                           4)      4)     4)
* фиксельдiк есеп                               +       +      +
* кассирлер бойынша                             *       +      +
* секциялар бойынша                             +       +      +
* есеп түрлерi бойынша                          *       +      +
* сағат сайынғы есеп                            *       +      +
* ауысымдық (тәулiктiк) есеп                    +       +      +
13.Қосымша қондырғыларды қосу мүмкiндiгi:
* төлем карталарынан шегерiп есептеу            -       *      +
штрихты
* кодтан шегерiп есептеу                        -       *      +
* тапсырма мөр                                  -5)     *      +
* электронды таразы                             *       *      *
* бағдарланған ЕШ байланыс арнасы               -       +      +
14.БҚА-да тауарлар туралы дифференцирленген        +       +      +
есептiң бар болған жағдай бағаларды
бағдарламалау мүмкiндiгi.
______________________
Ескерту:
1. Шартты белгiлер:
"+ " мiндеттi өлшемдер, "___"___" * " тұтынушы талап етуi
бойынша өлшемдер.

2. Допускается отсутствие параметра для портативных ККА.
3. Для портативных ККА требование обязательно.
4. Допускается совмещение различных типов отчетов (кроме
фискального) в одной ведомости.
5. Для ККА, используемых в сфере услуг, отелей и ресторанов
требование обязательно.
ТЕХНИЧЕСКИЕ ТРЕБОВАНИЯ
к фискальной памяти электронных
контрольно-кассовых аппаратов
1. ОПРЕДЕЛЕНИЯ
ФИСКАЛЬНАЯ ПАМЯТЬ ККА     (ФП) - комплекс программно-аппаратных
средств в составе ККА, обеспечивающий
некорректируемую ежесменную, ежесуточную
регистрацию и энергонезависимое
долговременное хранение итоговой
информации о денежных расчетах с
населением, проведенных на ККА,
необходимой для правильного исчисления
налогов.
ПРИМЕЧАНИЕ:
- ежесуточная (ежесменная) регистрация, далее сменная означает
безусловную запись итоговой информации о денежных расчетах с
населением в ФП при проведении операции закрытия смены, причем
продолжительность смены не должна превышать 24 часа.
ЭНЕРГОНЕЗАВИСИМОЕ
ДОЛГОВРЕМЕННОЕ ХРАНЕНИЕ - долговременное хранение
информации без использования внешних и
внутренних источников питания.
НАКОПИТЕЛЬ ФП           - одна или несколько специально выделенных
микросхем памяти для хранения фискальных
данных.
ФИСКАЛЬНЫЕ ДАННЫЕ       - информация, подлежащая регистрации в
фискальной памяти.
ФИСКАЛИЗАЦИЯ            - включение фискального режима ККА.
ИТОГ                    - сумма, подлежащая регистрации по
завершению оформления документов.
ЧАСТНЫЙ ИТОГ            - сумма, формируемая ККА в процессе
оформления документа.
ИТОГ СМЕННЫХ            - сумма итогов документов, оформленных ККА
ПРОДАЖ                  - регистрации продаж (оказания услуг) в
течение смены.
ИТОГ СМЕННЫХ            - сумма итогов документов, оформленных ККА
ПОКУПОК                   при регистрации покупок валюты, оплаты
переводов, выплаты пенсий в течение смены.
СМЕННЫЕ ДЕНЕЖНЫЕ        - область оперативно запоминающего устройства
РЕГИСТРЫ                  (ОЗУ) в ККА, в котором регистрируется
проведение денежных сумм через
ККА в течение смены.
ОБЩИЕ ДЕНЕЖНЫЕ          - область ОЗУ ККА, в котором регистрируется
РЕГИСТРЫ                  проведение денежных сумм через ККА в
течение всего срока работы, либо момента
последнего общего гашения.
ОПЕРАЦИОННЫЕ            - область ОЗУ ККА, в котором регистрируется
РЕГИСТРЫ                  количество проведенных операций.
ЗАКРЫТИЕ СМЕНЫ          - обнуление сменных денежных регистров
фискальных данных.
ОБЩИЕ ГАШЕНИЯ           - обнуление общих денежных и операционных
регистров (кроме регистра количества
гашений). Если в ККА предусмотрено
программирование режима работы с
накоплением итогов без общего гашения,
его включение производится согласно
заданных данных ККА при его установке.
ПРИМЕЧАНИЯ:

2. Портативтi БКА үшiн өлшемдердiң болмауына жол берiледi.
3. Портативтi БКА үшiн талаптар мiндеттi.
4. Түрлi есеп түрлерiн (фискальдықтан басқа) бiр ведомоста
бiрiктiруге жол берiледi.
5. Қызмет көрсету салаларында, отельдерде және ресторандарда
қолданылатын БКА үшiн талаптар мiндеттi.
Электронды бақылау-кассалық аппараттарының
фиксалдық жадына қойылатын
ТЕХНИКАЛЫҚ ТАЛАПТАР
1. Айқындама
БКА ФИСКАЛЬДЫҚ ЖАДЫ (ФЖ)       - түзетiлмейтiн айлық, тәулiктiк
тiркеулердi және салықты дұрыс
есептеу үшiн қажеттi, БКА-да
жүргiзiлген, халықпен ақша
есебiн жүргiзу туралы қорытынды
мәлiметтi ұзақ мерзiмге сақтауға
энергетикалық тәуелсiздiктi
қамтамасыз етушi БКА құрамындағы
бағдарламалық-аппараттық жабдықтар
кешенi
Ескерту:
- тәулiктiк (айлық) тiркеу, одан әрi ауысымдық-ауысымды жабу
операцияларын жүргiзу кезiнде ФЖ-да халық ақша есебiн жүргiзу туралы
қорытынды мәлiметтердi сөзсiз жазуды бiлдiредi, солай болғанымен,
ауысымның ұзақтығы 24 сағаттан аспауы керек.
ҰЗАҚ МЕРЗIМГЕ САҚТАУҒА ЭНЕРГЕТИКАЛЫҚ ТӘУЕЛСIЗДIК -
ақпараттарды iшкi және сыртқы қуат
көздерiн пайдаланбай ұзақ мерзiмде
сақтау.
ФЖ ЖИНАҚТАУШЫ  - фискальдық мәлiметтердi сақтау үшiн жадқа
арнайы енгiзiлген бiр немесе бiрнеше
микросхемалар
ФИСКАЛЬДЫҚ МӘЛIМЕТТЕР  - фискальдық жадқа тiркеуге
жататын мәлiметтер:
ФИСКАЛЬДАУ             - БКА-ның фискальды режимiн қосу
ҚОРЫТЫНДЫ              - құжаттарды толтыру бiткеннен кейiн
тiркеуге жататын сомалар.
ЖЕКЕ ҚОРЫТЫНДЫ         - құжаттарды толтыру процесi кезiнде
БКА қалыптастыратын сомалар.
АУЫСЫМДЫҚ ҚОРЫТЫНДЫ    - БКА толтырған құжаттар қорытындысының
сомасы
САТУ                   - ауысым бойында сатылғандарды
(қызмет көрсетудi) тiркеу.
АУЫСЫМ ҚОРЫТЫНДЫСЫ     - БКА толтырған құжаттар
қорытындысының сомасы
САТЫП АЛУ              - ауысым iшiнде валюталарды сатып алуды
аударымдарды төлеудi, зейнетақыларды
төлеудi тiркеу кезiнде
АУЫСЫМДЫҚ АҚША         - ауысым iшiнде БКА арқылы өткен ақша
сомаларды БКА-да тiркелетiн жедел
есте ұстаушы қондырғы (ЖЕҚ) аумағы
ЖАЛПЫ АҚША             - жұмыс уақытының барлық мерзiмiнде,
РЕГИСТРЛЕРI            - не болмаса соңғы жалпы өтеу сәтiнен
БКА арқылы өткен ақша сомалары
тiркелетiн БКА-ның ЖЕҚ аумағы
ОПЕРАЦИЯЛЫҚ РЕГИСТРЛЕР - жүргiзiлген операциялар саны
тiркелетiн БКА-ның ЖЕҚ аумағы.
ЖАБДЫҚ АУЫСЫМДАР       - ауысымдық ақша регистрлерiндегi
фискальдық мәлiметтердi нөлдендiру
ЖАЛПЫ ЖАБУ             - жалпы ақша және операциялық
регистрлердi нөлдендiру (жабу
регистрлерiнiң санынан басқа).
Егер БКА-да жұмыс режимдерiн
бағдарламалау қорытындыларды жалпы
жадсыз жинақтау көзделсе, оны қосу,
оны орнату кезiндегi БКА мәлiметтерiне
сәйкес жүргiзiледi
Ескерту:

1. Значение итога и частного итога не могут быть
отрицательными.
2. В процессе формирования частного итога, операция
сторнирования, коррекции, скидки уменьшают частный итог на
соответствующее значение.
2. ИНФОРМАЦИЯ, РЕГИСТРИРУЕМАЯ В ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТИ
2.1 Таблица 1
_____________________________________________________________________
Вид записиі              Реквизит                іРазрядностьіКоличе-
і                                      іреквизита  іство
і                                      ідесятичных ізаписей
і                                      іразрядов   і
_____________________________________________________________________
Номер    - Заводской номер ККА                   12 мин.      1
Фискали-   - Регистрационный номер ККА             8 мин.
зация ККА  - Идентификационный код владельца ККА   12 мин.
- Дата фискализации                     6 мин.       1
- Пароль для проведения                 5 мин.
перерегистрации и получения
фискального отчета
Перереги-  - Регистрационный номер ККА             8 мин.
страция    - Идентификационный код владельца ККА   12 мин.
ККА        - Дата перерегистрации                  6 мин.       1
- Номер последнего закрытия смены       4. мин.
- Пароль для проведения                 5 мин.
перерегистрации и получения
фискального отчета.
Закрытие   - Дата отчета                           6 мин.
смены      - Номер закрытия смены                  4 мин.
- Итог сменных продаж                   7 мин.       3000
- (**) Итог сменных покупок             7 мин.
Служеб-    - Контрольные суммы записей
ная        - Место положения запятой в               Определяются
информа-     регистрируемых в ФП значения            изготовителем
ция          итогов
(обяза-    - Служебные индексы, признаки, флаги
тельная)
_____________________________________________________________________
ПРИМЕЧАНИЯ:
1. Значения, отмеченные знаком (*) относятся только к ККА,
предназначенной для работы в пунктах обмена валюты.
2. Реквизиты, отмеченные знаком (**) относятся к ККА для
пунктов обмена валюты и ФУПС.
2.2. Физическое хранение указанных данных должно осуществляться
в накопителе ФП.
Хранение в этом накопителе данных, не указанных в табл. 1
запрещается.
3. РЕЖИМЫ РАБОТЫ И ПОРЯДОК ЗАПОЛНЕНИЯ ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТИ
ККА должен обеспечивать работы в НЕФИСКАЛЬНОМ и ФИСКАЛЬНОМ
режимах.
3.1. Нефискальный режим (HP) - режим функционирования ККА до
проведения фискализации.
В HP остаются незадействованными функции регистрации сменных отчетов в ФП и получения фискального отчета. HP должен поддерживать все остальные функции ККА, включая накопление данных по продажам и формирование документов в соответствии с эксплуатационной документацией (ЭД) на конкретную модель ККА.
Использование ККА для проведения денежных расчетов с населением в нефискальном режиме недопустимо.

1. Қорытынды және қорытынды мәнi жоққа шығарылуы мүмкiн емес.
2. Жеке қорытындыны қалыптастыру кезiнде үйлестiру, түзету,
шегеру операциялары сәйкес мағынаға жеке қорытынды азайтады.
2. Фискальдық жадқа тiркелетiн ақпарат
___________________________________________________________________
Жазбалардың  |         Реквизит            |ондық разряд|жазбалардың
түрi      |                             |реквизитiнiң|саны
|                             |разрядтығы  |
___________________________________________________________________
нөмiрi      - БКА-ның заводтық нөмiрi          12 мин       1
___________________________________________________________________
БКА-ны        - БКА-ның тiркеу нөмiрi            8 мин
фискальдан.   - БКА иесiнiң идентификациялық
дыру            нөмiрi                                        1
- фискальдау күнi                  6 мин
- фискальдық есептi қайта
тiркеудi өткiзу және алу үшiн
пароль                           5 мин
___________________________________________________________________
- БКА-ның тiркеу нөмiрi            8 мин
БКА-ны қайта  - БКА иесiнiң идентификациялық
тiркеу        - нөмiрi
- қайта тiркеу күнi                6 мин        1
- Ауысымды соңғы жабу күнi         4 мин
- Фискальдың есептi қайта
тiркеудi өткiзу және алу үшiн
пароль                           5 мин
___________________________________________________________________
- Есеп күнi                        6 мин
- Ауысымды жабу нөмiрi             4 мин
Аусымды жабу  - Ауысымдық сату қорытындысы       7 мин        3000
- (**) Ауысымдық сатып алу         7 мин
қорытындысы
___________________________________________________________________
Ескерту: 1. (*) белгiленген белгi мағынасы валюталарды айырбастау пункттерiндегi жұмыстар үшiн ғана арналған тек БКА-на қатысты.
2. (**) белгiсiмен белгiленген реквизиттер валюталарды айырбастау пункттерi мен ФБЖС үшiн БКА-ға қатысты.
2.2. Көрсетiлген мәлiметтердi физикалық сақтау ФЖ жинағында жүзеге асырылуы керек.
1-кестеде көрсетiлген мәлiметтердi бұл жинағышта сақтауға Тиым салынады.
3. Фискальды жад жұмыстарының режимi және толтыру тәртiбi
БКА Фискальды емес және Фискальды режимдердегi жұмыстармен қамтамасыз етедi.
3.1. Фискальды емес режим (ФЕР) - БКА-ның фискальды жүргiзгенге дейiнгi қызмет ету режимi.
ФЕР-де ФЖ-дағы ауысымдық есептердi тiркеудiң iске қосылмаған мiндетi және фискальдық алу қалады. ФЕР БКА-ның қалған барлық мiндеттерiн қолдауы керек, БКА-ның нақтылы түрлерiне пайдалану құжаттарына (ПҚ) сәйкес сату және қалыптастыру жөнiндегi жинақталған мәлiметтердi қоса.
Фискальдық режимде халықпен ақшалай есептеулердi жүргiзу үшiн БКА-ны пайдалануға жол берiлмейдi.

3.2. Фискальный режим (ФР) - режим функционирования ККА, обеспечивающий регистрацию фискальных данных в ФП.
ФР должен обеспечивать работу ККА в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
Все документы, оформленные ККА в фискальном режиме, должны иметь четкий отличительный признак, указанный ЭД на конкретную модель ККА и выводимый на печать только по завершению формирования фискальных данных.
3.3. Данные сменного отчета должны регистрироваться в ФП при проведении операции закрытия смены (при формировании ККА сменного отчета с гашением).
При этом гашение денежных сменных регистров должно происходить только после печати сменного отчета и успешной регистрации данных в ФП.
Операции проведения общего гашения, перерегистрации, снятия фискального отчета и коррекции даты могут проводится на ККА только по завершению операции закрытия смены. До этого момента проведения вышеупомянутых операций должно блокироваться.
3.4. ККА должен контролировать продолжительность смены, которая должна быть ограничена календарными сутками либо составлять не более 24 часов.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену. В случае превышения указанной выше продолжительности смены ККА должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения сменного отчета с гашением.
3.5. При исправлении текущей даты ККА должен контролировать корректность вводимой даты, которая не может быть более ранней, чем дата последней записи в ФП, включая и дату проведения операции фискализации или перерегистрации.
При попытке ввода значения более ранней даты, ККА должен блокировать проведение всех операций до ввода правильной даты. При вводе значения даты, более чем на один день в большую сторону, в ККА должны быть предприняты специальные меры по предупреждению случайной ошибки ввода, например, повторный запрос даты и установка ее только после 2-х кратного совпадения.
ПРИМЕЧАНИЕ:
- дата с номером года "00" и далее считается более поздней чем
дата с номером года "99".
4. ПОРЯДОК ДОСТУПА К ФИСКАЛЬНЫМ ДАННЫМ
Получение фискального отчета и проведение перерегистрации
возможно исключительно по паролю доступа к ФП.
5. УСЛОВИЯ БЛОКИРОВКИ ККА С ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТЬЮ
5.1. ККА должен блокировать выполнение функций в следующих
случаях:
- при попытке ввода неправильного пароля доступа к ФП;
- при попытке проведения операций - общего гашения, перерегистрации, снятия фискального отчета и коррекции даты в случае, произведенном в п.З.З. Блокировка выполнения этих функций ККА должна сниматься после проведения операции закрытия смены;
- при попытке изменения положения десятичной точки без проведения операции общего гашения ККА Блокировка этой функции ККА должна сниматься после проведения операции общего гашения ККА;

3.2. Фискальдық режим (ФР) - ФЖ-дағы фискальдық мәлiметтердi тiркеудi қамтамасыз етушi БКА-ның жұмыс режимi
ФР БКА жұмысын пайдалану құжаттарына сәйкес толық қамтамасыз етуi керек. Фискальдық режимде БКА-ның толтырылған барлық құжаттары БКА-ның ЭҚ-да көрсетiлген нақтылы үлгiсiнiң және фискальдық мәлiметтердi қалыптастыруды аяқтау бойынша тек басуға енгiзiлуiнiң оның ерекшелiк белгiсi болуы керек.
3.3. Ауысымдық есептiң мәлiметтерi ауысымды жабу операцияларды жүргiзу кезiнде (БКА-ны ауысымдық есептi жабумен қалыптастыру кезiнде) ФЖ-қа тiркелуi керек.
Бұл ретте, ақша ауысымдарының регистрлерiн жабу ауысымдық есептердi басқаннан және ФЖ мәлiметтерiн табысты тiркегеннен кейiн жүзеге асырылуы керек.
Жалпы жабу, қайта тiркеу, фискальдық есептердi және мәлiметтердi түзету операцияларын жүргiзу БКА-ды тек ауысымдарды жабу операциялар аяқталғаннан кейiн ғана жүргiзiледi.
3.4. БКА календарлық тәулiкпен шектелетiн немесе 24 сағаттан аспайтын болуы керек ауысым ұзақтығымен бақылануы керек.
Ауысым ұзақтығының есептелу сәтiнiң басталуы ауысым iшiнде төлем құжаттарының алғашқы тiркелуi саналады. Жоғарыда көрсетiлген ауысым артып кеткен жағдайда БКА төлем құжаттарын тiркеу мүмкiндiгiн жабуды ауысымдық есебiн өткiзгенге дейiн бөлу керек.
3.5. БКА-ның ағымдағы күнiн өзгерту кезiнде енгiзiлетiн мәлiметтердi түзетудi бақылау керек, бұл ретте фискальдау және қайта тiркеу операциялар жүргiзу күндерiн қосқанда, олар ФЖ-дағы соңғы жазбадан бұрын болмауы керек.
Бұдан бiршама бұрынғы күн мәндi енгiзуге әрекеттенген кезде БКА дұрыс күн енгiзiлгенге дейiн барлық операцияларды жүргiзу бөлiнiп тасталуы керек. Бiр күн артық басымдыққа күн мағынасын енгiзу кезiнде БКА-да кездейсоқ қателердiң енуiн ескерту бойынша арнаулы шаралар қабылдануы керек, мысалы, күндердi қайта енгiзу және оны белгiлеу тек 2 мәрте сәйкес
келгеннен кейiн ғана.
Ескерту:
- "00" жыл нөмiрлi күн және одан әрi "99" жыл нөмiрлi күннен
әлдеқайда кейiнгi болып есептеледi.
4. Фискальды мәлiметтердi пайдалану тәртiбi
Фискальдық есептi алу және қайта тiркеудi жүргiзу тек ФЖ пайдалану
паролi бойынша ғана мүмкiн.
5. Фискальды жадты БКА бөлу тәртiбi
5.1. БКА функцияларды атқаруда мынадай жағдайда бөлiнуi керек:
- ФЖ пайдалануда қате парольдi енгiзуге әрекет еткен жағдайда;
- жалпы жабу, қайта тiркеу, фискальдық есептi алу операцияларын жүргiзуге әрекет еткен кезде және 3.3.-тармақтағы жүргiзiлген күндердi түзету жағдайында БКА-ның бұл мiндеттердi атқаруын ауысымды жабу операцияларын жүргiзгеннен кейiн алынып тасталады;
- БКА жалпы жабу операцияларын жүргiзусiз ондық нүкте ережесiн өзгертуге әрекет еткен кезде. БКА-ның бұл мiндеттерiн бөлу БКА-ның жалпы жабу операцияларын жүргiзгеннен кейiн алынуы керек;

- при непроведении операции закрытия смены в случае, приведенном в п.3.4. Блокировка регистрирующих функций ККА должна сниматься после проведения операции закрытия смены;
- при коррекции даты в случаях, приведенных в п.3.5. Блокировка регистрирующих функций ККА должна сниматься после ввода правильной даты;
- при обнаружении переполнения, неисправности или отключения ФП. Блокировка регистрирующих функций ККА должна сниматься после устранения причин, вызвавших блокировку. При этом может быть разрешено получение сменного и накопительного отчетов без гашения, а при переполнении ФП - получение фискального отчета.
5.2. ККА должен обеспечивать вывод сообщения о количестве свободных полей в ФП для записи сменных отчетов.
При количестве свободных полей менее 30, вывод сообщения строго обязателен и должен осуществляться автоматически на документе, оформляемом ККА при операциях закрытия смены или начала смены.
6. ПОЛУЧЕНИЕ ФИСКАЛЬНОГО ОТЧЕТА
Образец фискального отчета и последовательность действий для
его получения должны быть указаны в ЭД на конкретную модель ККА.
6.1. Фискальный отчет должен содержать следующие реквизиты:
- наименование предприятия в соответствии с ТТ для конкретной
группы ККА;
- признак фискального отчета;
- сквозной порядковый номер документа;
- дату получения отчета;
- время  получения  отчета в соответствии с ТТ для конкретной
группы ККА;
- период, за который формируется отчет;
- заводской номер ККА;
- реквизиты (кроме пароля) фискализации ККА;
- реквизиты (кроме пароля) проведенных перерегистраций ККА;
<*> Все итоги сменных покупок (продаж) за период с указанием даты
регистрации конкретного итога и номера закрытия смены;
<**> Суммарный итог покупок (продаж) за период.
Примечания.
* Реквизиты выводятся только при получении полного
фискального отчета.
** Если в период, за который снимается фискальный отчет
менялось положение десятичной точки, реквизиты должны
быть пересчитаны и распечатаны в формате, из
установленных в ККА, содержащем максимальное количество
знаков после десятичной точки.
7. СОХРАННОСТЬ ИНФОРМАЦИИ
Информация, зарегистрированная в накопителе ФП, должна сохранять в течение не менее 6 лет с момента перевода ККА в фискальный режим.
8. КОНСТРУКТИВНОЕ ИСПОЛНЕНИЕ ФП
8.1. ФП должна быть размещена под общим опломбированным кожухом ККА, а в случае блочной конструкции ККА - под опломбированным кожухом, накрывающим энергонезависимое оперативное запоминающее устройство, в котором формируются фискальные данные, процессор управления ФП и печатающим устройством платежных документов. Другие размещения фискальной памяти не допускаются.

- 3.4-тармақта келтiрiлген ауысымдарды жабу операцияларын жүргiзген жағдай кезiнде БКА міндеттерiн тiркеудi бөлу ауысымды жабу операцияларын жүргiзгеннен кейiн алынуы керек;
3.5-тармағында келтiрiлген жағдайлардағы күндi түзету кезiнде, БКА мiндеттерiн тiркеудi бөлу дұрыс күн енгiзiлгеннен кейiн алынуы керек;
- ФЖ шамадан тыс толықтығын, бұзылғандығын және ажыратылғандығын анықтаған жағдайда. БКА мiндеттерiн тiркеудi бөлу, бөлуге себепшi болған себептердi жөндегеннен кейiн алынуы керек. Бұл ретте, ауысымдық және жинақтық есептердi жабылмай-ақ алуға, ал ФЖ шамадан тыс толық жағдайда - фискальдық есептi алуға рұқсат етiлуi мүмкiн.
5.2. БКА ауысымдық есептердiң жазбасы үшiн ФЖ-та бос алаңдар саны
туралы хабарламаны енгiзумен қамтамасыз етуi керек.
Бос алаңдардың саны кемi 30 болған жағдайда хабарламалардың енгiзiлуi
қатаң мiндеттi болып табылады және ауысымды жабу немесе ауысымды босату
операциялар кезiнде БКА жасайтын құжаттарда автоматты түрде жүзеге
асырылуы керек.
6. Фискальды есептердi алу
Фискальды есептiң үлгiсi және оларды алу үшiн әрекеттердiң жүйелiгi
БКА-ның нақтылы моделiнде ЭҚ-та көрсетiлуi керек.
6.1. Фиксальды есеп мынадай реквизиттi мазмұнға ие болуы керек:
- БКА-ның нақтылы тобы үшiн ТС сәйкес кәсiпорындардың атауы;
- фискальдық есептiң белгiсi;
- құжаттың аралық рет нөмiрi;
- есептi алу күнi;
- БКА-ның нақтылы тобы үшiн ТС сәйкес есептi алу уақыты;
- есеп қалыптасатын мерзiмi;
- БКА-ның заводтық нөмiрi;
- БКА-ның фискальдау нөмiрi (парольдан басқа);
- БКА-ның қайта тiркелу жүргiзiлген реквизиттерi (парольдан басқа);
* - ауысымды нақтылы жабу қорытындысы мен нөмiрiн тiркеу күнi
көрсетiлген мерзiм үшiн барлық ауысымдық сатып алу (сату) қорытындысы;
** - мерзiм iшiнде сатып алудың (сатудың) жиынтық сомасы.
Ескерту:
1. * - реквизиттер фискальдық есептер толық алынғаннан кейiн ғана
енгiзiледi.
2. ** - егер, алынатын фискальдық есеп мерзiмi iшiнде ондық нүкте
ережесi өзгерсе реквизиттер ондық нүктеден кейiнгi барынша көп белгiлерi
бар, БКА белгiленген үлгiде қайта саналып, басылуы керек.
7. Ақпараттардың сақталуы
ФЖ жиынтығында тiркелген ақпараттар БКА фискальдық режимге көшкен
сәттен кемi 6 жыл бойы сақталуы керек.
8. ФЖ-тың конструктивтiк атқарылуы
8.1. ФЖ БКА сыртқы қорабы пломбаланып, орналасуы керек, ал БКА блокты - конструкциялы болған жағдайда сыртқы қабы энергетикалық тәуелсiз жедел есте сақтаған қондырғымен жабылып, пломбалануы керек, онда төлем құжаттарының фискальдық мәлiметтерi, ФЖ-ның басқару процессоры және басу қондырғысы қалыптасады. Фискальдық жадқа басқа орналастыруларға жол берiлмейдi.

8.2. ФП или, по крайней мере, накопитель ФП, должны быть выполнены в виде отдельного модуля (платы).
Конструкция второго модуля должна обеспечивать невозможность доступа к хранящейся в ФП информации и замены (накопителя ФП).
8.3. Конструкция фискальной памяти (накопителя ФП) должна предусматривать защиту от механических электромагнитных и других видов воздействий, как при работе ККА, так и при техническом обслуживании и ремонте с применением штатных приборов, оборудования и расходных материалов.
9. ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
9.1. В ККА должен быть предусмотрен режим проверки сохранности фискальных данных.
Порядок проведения режима должен быть указан в ЭД на конкретную модель ККА.
9.2. Изготовитель ККА должен предусмотреть при аварии ККА возможность прочтения налоговым инспектором содержимого ФП на других технических средствах в условиях ЦТО.
Порядок прочтения содержимого ФП для этого случая должен быть указан в ремонтной документации на конкретную модель ККА.
10. ТРЕБОВАНИЯ К ПРОГРАММНОМУ ОБЕСПЕЧЕНИЮ
Программное обеспечение ККА с ФП должно наряду с полной реализацией функции в соответствии с ТТ для конкретной группы ККА исключать возможность без нарушения пломбировки ККА изменения пользователем той своей части, которая управляет чтением и регистрацией информации в ФП, формированием фискальных данных в энергонезависимом запоминающем устройстве и выводом на документы отличительного признака фискального режима.
В случае мультипроцессорного построения ККА выделенное в предыдущем абзаце требованиям относится к программному обеспечению только одного выделенного для управления ФП процессора, через который (и только через него) должен осуществляться программный и физический доступ других процессоров к фискальным функциям.
Приложение N 3
"Утверждаю"                            " Согласовано"
Министерство финансов                  Министерство экономики и
Республики Казахстан                 торговли Республики Казахстан
_________________________            _____________________________
_________________________            _____________________________
"___"___________1997 г.
Министерство обороны
Республики Казахстан
_____________________________
_____________________________
Союз промышленников и
предпринимателей Республики
Казахстан
____________________________
____________________________
Положение
о порядке продажи, технического обслуживания
и ремонта контрольно-кассовых аппаратов
с фискальной памятью в Республике Казахстан
Положение имеет цель создания эффективно действующей сети организаций по продаже, ремонту и техническому обслуживанию контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, защиту интересов физических и юридических лиц, использующих контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью для денежных расчетов с населением.

8.2. ФЖ немесе ең болмағанда ФЖ жинақтаушысы жекелеген модуль (төлем) түрiнде орындалған болуы керек.
Екiншi модульдық конструкциясы ФЖ-да сақталатын ақпараты мен
алмастырушыны (ФЖ жинақтаушыны) пайдалана алмауды қамтамасыз етуi керек.
8.3. Фискальды жад конструкциясы (ФЖ жинақтаушы) БКА жұмысы кезiнде
де және штаттық құралдарды, жабдықтарды және жұмсалым материалдарын
қолдана отырып техникалық жабдықтау және жөндеу кезiнде де механикалық
электромагниттiк және әсер етудiң басқа да түрлерiнен қорғану көзделуi
керек.
9. Қосымша талаптар
9.1. БКА-да фискальды мәлiметтердiң сақталуын тексеру режимi
көзделген болуы керек.
Режимдi жүргiзу тәртiбi БКА-ның нақтылы моделiнiң ЭҚ-да көрсетiлген
болуы керек.
9.2. БКА-ны жасаушы БКА апатқа ұшыраған жағдайда салық инспекторының
ОТҚ жағдайында ФЖ мазмұны басқа техникалық құралдарды оқу мүмкiндiгiн
қарастыруы керек.
Мұндай жағдайда арналған ФЖ мазмұнын оқу тәртiбi БКА-ның нақтылы моделiне арналған жөндеу құжаттарында көрсетiлуi керек.
10. Бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын
талаптар
ФЖ-дан БКА-ға бағдарламалық қамтамасыз ету оқумен және ФЖ-да ақпараттарды тiркеумен басқаратын фискальды мәлiметтердi энергетикалық есте сақтаушы қондырғыларымен және фискальдық режимнiң ерекшелiк белгiлерiн енгiзумен басқаратын, өз бөлiгiнде пайдаланушының БКА пломбасын өзгертiп, тәртiп бұзу мүмкiндiгiн болдырмай, БКА-ның нақты тобы үшiн сәйкес функцияларды толық өткiзумен бiрге болуы керек.
БКА-ға ФЖ-ға, процессорға бағдарламалық және фискальдық функциялардың басқа процессорларын iске қосуды жүзеге асыру арқылы (тек ол арқылы ғана) басқару үшiн бөлiнген тек ғана бағдарламалық қамтамасыз ету талаптарына жататын алдыңғы абзацтағы бөлiнген мулпроцессорлық БКА құру жағдайында.
Қосымша 3
"Бекiтiлген"                         "Келiсiлген"
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi                 Экономика және сауда
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсiпшiлер және
кәсiпкерлер одағы
Қазақстан Республикасында фискальды жадты
бақылау-кассалық аппараттарын сату техникалық
қызмет көрсету және жөндеу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Ереженiң фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарды сату, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, халықпен ақша есептерiн жүргiзу үшiн фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарды қолданушы жеке және заңды тұлғалардың мүдделерiн қорғау бойынша тиiмдi әрекет етушi жұйесiн құру мақсаты бар.

1. Общие положения
1.1. Положение подготовлено в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 1997 г. N 67 "О применении контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью при осуществлении денежных расчетов с населением".
1.2. В Положении использованы следующие основные понятия: заявитель контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью (далее заявитель) - лицо, по инициативе которого модель контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью внесена в Государственный реестр моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, используемых на территории Республики Казахстан (далее государственный реестр);
поставщик контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью (далее - поставщик) - лицо, организующее продажу, техническое обслуживание и ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью определенных моделей;
центр технического обслуживания контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью (далее - ЦТО) - лицо, оказывающее услуги по подготовке контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью к эксплуатации, их техническому обслуживанию и ремонту;
продавец контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью (далее - продавец) - лицо, осуществляющее продажу контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
потребитель - лицо, которое в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан применяет контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью;
эталонный образец контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью - это образец модели контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, включенной в Государственный реестр, прошедший технические испытания, сертификацию и хранящийся в лаборатории эталонных образцов Министерства финансов Республики Казахстан.
1.3. К организациям, участвующим в установлении порядка продажи, технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью и пользования ими относятся:
- Министерство финансов;
- Министерство экономики и торговли;
- Министерство обороны.
Исключительное право контроля за этими видами деятельности принадлежит Министерству финансов Республики Казахстан.
2. Министерство финансов совместно с Министерством экономики и торговли, Министерством обороны Республики Казахстан:
принимает решение по вопросам продажи, технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, обязательные для исполнения всеми министерствами и ведомствами, органами исполнительной власти субъектов Республики Казахстан и лицами, применяющими контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью;
утверждает заявленные заявителем поставщика модели контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью. Данные о поставщике вносятся в Информационную карту Государственного реестра моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, используемых на территории Республики Казахстан;
предоставляет заинтересованным организациям и лицам информацию о моделях контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, допущенных к эксплуатации на территории Республики Казахстан;
информирует областные администрации Республики Казахстан, налоговые органы республики, органы метрологии и стандартизации Республики Казахстан о поставщиках контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
требует от поставщика представления информации о развитии сети ЦТО, обслуживающих контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью соответствующих моделей;
исключает из Государственного реестра модели контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, если в течение 6 месяцев со дня их внесения в Государственный реестр не организовано их техническое обслуживание и ремонт;
координирует работу областных органов исполнительной власти Республики Казахстан по вопросам организации продажи, технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
организует контроль за соответствием продаваемых контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью эталонным образцом, за состоянием технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
принимает решение и контролирует проведение экспериментов с целью определения оптимальных условий эксплуатации и технического обслуживания конкретных моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
обеспечивает сбор и анализ информации о состоянии технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в Республике Казахстан, при необходимости представляет информацию в Правительство Республики Казахстан;
рассматривает жалобы и обращения, связанные с продажей, техническим обслуживанием, ремонтом и применением контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью.
Налоговые органы:
ставят и снимают с учета ЦТО в случае нарушения требований настоящего Положения по собственной инициативе, по представлению Госстандарта Республики Казахстан и его территориальных органов, имеют оттиски используемых ЦТО пломбиров и печатей;
регистрируют контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью, допущенные к использованию в Республике Казахстан, ведут учет зарегистрированных контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
снимают с регистрации контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью тех моделей, которые не допущены к использованию Государственным реестром моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
ведут регистрацию карточки, в которых отмечают постановку на учет или снятие с учета контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, а также постановку на ремонт и ввод в эксплуатацию после ремонта;
проверяют наличие пломбы на контрольно-кассовом аппарате с фискальной памятью, установленной налоговым органом и ЦТО;
вводят пароль налогового инспектора и контролируют включение фискальной памяти контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, контролируют фискальную память в процессе эксплуатации машины;
проверяют исправность применяемых контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, привлекая для участия в таких проверках специалистов ЦТО, в которых контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью находятся на обслуживании;
проводят обучение работников налоговых органов.

1. Жалпы ережелер
1.1. Ереже Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 1 қаңтардағы N 67 "Халықпен ақша есептерiн жүзеге асыру кезiнде фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын қолдану туралы" қаулысына сәйкес жасалған.
1.2. Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының өтiнiш бiлдiрушiлерi (одан әрi өтiнiш бiлдiрушi) - Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын, фискальды жадты бақылау-кассалық аппаратының моделi фискальды бақылау-кассалық аппаратының Мемлекеттiк реестрлер модельдерiне инициативасы бойынша енгiзiлген адам (одан әрi мемлекеттiк реестр);
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын жеткiзушi (одан әрi - жеткiзушi) - фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының белгiлi бiр модельдерiн сатуды, техникалық қызмет көрсетудi және жөндеудi ұйымдастырушы адам;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарына қызмет көрсетушi техникалық орталық (одан әрi - ҚТО) - фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын пайдалануды, оларға техникалық қызмет көрсетудi және жөндеудi әзiрлеу бойынша қызмет көрсетушi адам;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сатушы (одан әрi - сатушы) - фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сатуды жүзеге асырушы адам;
тұтынушы - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысына сәйкес фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын қолданушы адам;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының эталондық үлгiсi - фискальды-жадты бақылау-кассалық аппаратының бұл моделi техникалық сынақтан өткен, сертификатталған және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң эталондық үлгiлер лабораториясында сақталатын, Мемлекеттiк реестрге енгiзiлген үлгi.
1.3. Фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сату, техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртiптерiн белгiлеуге қатысушы ұйымдарға және оларды пайдаланушыларға мыналар жатады:
- Қаржы министрлiгi;
- Экономика және сауда министрлiгi;
- Қорғаныс министрлiгi.
Қызметтiң бұл түрiне бақылау жасаудың айрықша құқығына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi ие.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Экономика және Сауда министрлiгiне, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiне бiрлесе отырып;
Қазақстан Республикасының атқарушы субъект органдарының министрлiктер мен ведомстволарының мiндеттi атқаруы үшiн және фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын қолданушы адамдарға фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сату, техникалық қызмет көрсету және жөндеу мәселелерi бойынша шешiм қабылдайды;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының модельдерiн жеткiзушiлерге жеткiзу өтiнiштерiн бекiтедi. Жеткiзушi туралы мәлiметтер Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының модельдерiнiң Мемлекеттiк реестрлерiнiң Ақпараттық картасына енгiзiледi;
Қазақстан Республикасының аумақтарында пайдалануға рұқсат етiлген, фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының модельдерi туралы қызығушылық бiлдiрген ұйымдар мен адамдарға ақпарат бередi;
Қазақстан Республикасының облыстық әкiмшiлiктерiн, республиканың салық органдарын, Қазақстан Республикасының метрология және стандарттау органдарын фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын жеткiзушiлер туралы хабардар етедi;
фискальды аппаратты бақылау-кассалық аппараттарының тиiстi модельдерiне қызмет көрсетушi ҚТО жүйесiн дамыту туралы жеткiзушiден ақпарат берудi талап етедi:
фискальды бақылау-кассалық аппараттарының модельдерiн Мемлекеттiк реестрлерден алып тастайды, егер олар Мемлекеттiк реестрге енгiзiлген күннен 6 ай iшiнде оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу ұйымдастырылмаса;
Қазақстан Республикасының атқарушы үкiметiнiң облыстық органдарының жұмыстарын фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сатуды, техникалық қызмет көрсетудi және жөндеудi ұйымдастыру мәселелерi бойынша үйлестiредi;
сатылатын фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының эталондық үлгiлерiнiң сәйкестiгiн, фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының техникалық қызмет көрсету және жөндеу жағдайына бақылауды ұйымдастырады;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының нақтылы модельдерiн тиiмдi пайдалану тәртiптерiн және техникалық қызмет көрсетудi айқындау мақсатында эксперименттер жүргiзуге шешiм қабылдайды және бақылайды;
Қазақстан Республикасындағы фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының техникалық қызмет көрсету және жөндеу жағдайы туралы ақпараттарды жинауды және талдауды қамтамасыз етедi, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат бередi;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сатуға, техникалық қызмет көрсетуге, жөндеуге байланысты шағымдар мен өтiнiштердi қарайды.
Салық органдары:
осы Ереженiң талаптары бұзылған жағдайда Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттау комитетiнiң және оның аумақтық органдарының ұсынысы бойынша ҚТО есебiне қояды және алады, ҚТО пайдаланатын пломбылары мен мөрлерiнiң бедерi бар;
Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етiлген фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын тiркейдi, тiркелген фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының есебiн жүргiзедi;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының мемлекеттiк реестрлер үлгiлерi пайдалануға жiберiлмеген фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының үлгiлерiн тiркеуден шығарады;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын есепке алу және есептен шығару, сондай-ақ жөндеуге қою және жөндеуден кейiн пайдалануға енгiзу туралы тiркеу карточкаларын жүргiзедi;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарындағы салық органдары және ҚТО белгiлеген пломбалардың бар болуын тексередi;
салық инспекторының паролiн енгiзедi және фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының фискальды жадын қосуды бақылайды, машинаны пайдалану процесi кезiнде фискальдық жадын бақылайды;
қолданыстағы фискальды жадты бақылау-кассалық ақпараттарының дұрыстығын тексередi, оған қолданыстағы фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарына қызмет көрсетушi ҚТО мамандарын тарта отырып жүргiзiледi;
салық органдарының қызметкерлерiн оқытуды жүргiзедi.

3. Областные органы стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан и их центры:
проводят проверку обеспечения ЦТО в части безопасности рабочих мест и оборудования;
проводят проверку средств измерений, используемых ЦТО для ремонта, настройки и контроля контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
вносят рекомендации в Министерство финансов Республики Казахстан об исключении из Государственного реестра моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в случае их несоответствия сертифицируемым параметрам;
по поручению Министерства финансов:
Министерство экономики и торговли Республики Казахстан:
осуществляют контроль за соответствием типов моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью сертифицируемым параметрам (по безопасности, радиопомехам, функциональным характеристикам);
дают экспертное заключение о качестве ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, производимого ЦТО.
4. Заявители:
осуществляют поставки контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, соответствующих эталонным образцам моделей, внесенных в Государственный реестр;
обеспечивает приведение поставляемых ими контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в соответствие с техническими требованиями к контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью в случае изменения технических требований;
выполняют заявки ЦТО на поставку стандартного оборудования, тестового программного обеспечения, запасных частей и принадлежностей, ремонтной и эксплуатационной документации в течение всего срока использования контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, определенного Министерством финансов Республики Казахстан;
несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан за несоответствие поставляемых ими контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью эталонным образцам или за конструктивные дефекты контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
выполняют функции поставщиков заявленных ими моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью на территории Республики Казахстан, если они зарегистрированы в этом качестве в Министерстве финансов Республики Казахстан или заключают договор с юридическим лицом, принимающим на себя обязанности поставщика, о чем ставят в известность Министерство финансов Республики Казахстан;
вправе выполнять функции продавца и ЦТО при условии соблюдения ими требований, установленных соответственно пунктами 6 и 8 настоящего Положения.
5. Поставщики:
несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан за несоответствие контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью эталонным образцам;
создают на договорной основе сеть продавцов и ЦТО, координируют и контролируют их деятельность;
заключают договоры с продавцами на продажу им контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, с ЦТО - на техническое обслуживание и ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
несут ответственность за ненадлежащую организацию работы продавцов и ЦТО;
заключают с заявителями договоры на поставку контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
обеспечивают через ЦТО гарантийный ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в соответствии с требованиями, несут обязательства по обеспечению ЦТО запасными частями и принадлежностями, ремонтной и эксплуатационной документацией в течение всего срока использования контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, определенного Министерством финансов Республики Казахстан;
проводят обучение продавцов и работников ЦТО, их аттестацию, выдают им соответствующие удостоверения;
участвуют в проведении обучения налоговыми органами работников налоговых органов по вопросам применения контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
оказывают методическую помощь в организации обучения работников налоговых органов и потребителей по вопросам применения контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
проводят сбор и обобщение информации об эксплуатации поставляемых ими контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью и передают ее заявителям и в Министерство финансов Республики Казахстан по их запросам;

3. Қазақстан Республикасы стандарттаудың, метрологияның сертификаттаудың облыстық органдары және олардың орталықтары:
жұмыс орындары мен жабдықтардың қауiпсiздiгi бойынша ҚТО тексеру жүргiзумен қамтамасыз етедi;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарды жөндеу, жұмысқа даярлау және бақылау үшiн ҚТО пайдаланатын өлшемдер құралдарын тексеру жүргiзiледi;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне фискальды жадты бақылау кассалық аппараттарының модельдерiн сертификаттау өлшемдерiне сай келмеген жағдайда Мемлекеттiк реестрден шығару туралы ұсыныс енгiзедi;
Қаржы министрлiгiнiң тапсырмасы бойынша:
Қазақстан Республикасының Экономика және Сауда министрлiгi:
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының өлшемдер мен сертификатталған модельдерiнiң үлгiлерiне сәйкес бақылауды жүзеге асырады (қауiпсiздiк, радиолық шуылдар, функционалдық сипаттамалар бойынша);
фискальдық жадты бақылау-кассалық аппараттарына ҚТО жүргiзген жөндеу сапасы туралы сараптық қорытынды бередi.
4. Талап бiлдiрушiлер:
Мемлекеттiк реестрге енгiзiлген, эталондық модель үлгiсiне сәйкес келетiн фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын жеткiзудi жүзеге асырады;
олар жеткiзген фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарына қойылатын техникалық талаптар өзгертiлген жағдайда техникалық талаптарға сәйкес реттеудi қамтамасыз етедi;
ҚТО-ның стандартты жабдықтарға, тестiлiк бағдарламалық қамтамасыз етуге, қосалқы бөлшектерге және жөндеу, пайдалану құжаттарына қатысты заттарға берген сұраныстарын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi белгiлеген фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының барлық пайдалану мерзiмi iшiнде атқарады;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының олар жеткiзетiн эталондық үлгiлерi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес келмесе немесе фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарындағы конструкторлық ақаулар үшiн жауап бередi;
Қазақстан Республикасы аумақтарындағы фискальдық жадты бақылау-кассалық аппараттарының олар ұсынған үлгiлерi бойынша жеткiзушiлердiң мiндеттерiн атқарады, егер олар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде осы сипатта тiркелген болса, немесе өзiне жеткiзушiнiң мiндетiн алатын заңды тұлғалармен шарт жасасады, ол туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне алдын-ала хабарлайды;
осы Ереженiң 6 және 8-тармақтарында белгiленген талаптарды сақтаған жағдайда сатушының және ҚТО-ның мiндетiн атқаруға құқылы.
5. Жеткiзушiлер:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының эталондық үлгiлерiне сәйкессiздiгi үшiн жауап бередi;
келiсiм-шарт негiзiнде сатушылар және ҚТО жүйесiн құрады, олардың қызметтерiн үйлестiредi және бақылайды;
сатушылармен фискальды-жадты бақылау-кассалық аппараттарын сатуға, фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары үшiн ҚТО-мен келiсiм-шарт жасайды;
сатушылар мен ҚТО жұмыстарын тиiстi ұйымдастыру үшiн жауап бередi;
талап бiлдiрушiлермен фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын жеткiзуге шарт жасасады;
ҚТО арқылы фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарына кепiлдiк жөнiндегi жұмыстарын талаптарға сәйкес қамтамасыз етедi, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi белгiлеген фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарының барлық мерзiмдегi жөндеу және пайдалану құжаттары, ҚТО-ны қосалқы бөлшектермен және жабдықтармен қамтамасыз ету бойынша мiндеттемелерге жауап бередi;
сатушылар мен ҚТО қызметкерлерiнiң оқуын, оларды аттестациялауды жүргiзедi, оларға тиiстi куәлiк бередi;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын қолдану мәселелерi бойынша салық органдарының қызметкерлерiмен салық органдарының өткiзiлетiн оқуларына қатысады;
олар жеткiзетiн фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарды пайдалану туралы жиын өткiзедi және ақпараттарды жинақтайды және оны талап бiлдiрушiлерге, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне олардың сұрауы бойынша бередi;

вправе выполнять функции продавцов и ЦТО при условии соблюдения ими требований, установленных соответственно пунктами 6 и 8 настоящего Положения;
контролируют качество выполнения продавцами функций по продаже контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, ЦТО по техническому обслуживанию и ремонту контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью и дают обязательные для них указания по вопросам организации продажи, технического обслуживания и качества ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
выполняют решения Министерства финансов Республики Казахстан, отчитываются перед ним о своей деятельности, представляют ежегодно по состоянию на 1.01. текущего года материалы об имеющейся сети продавцов и ЦТО по обслуживанию соответствующих моделей, ежеквартально представляют информацию о количествах и моделях реализованных контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
несут ответственность за невыполнение разделов паспорта или формуляра на контрольно-кассовом аппарате с фискальной памятью, определяющих гарантийные обязательства и приемку по качеству. Кроме этого в паспорте должны быть указаны полное наименование и почтовый адрес поставщика, а так же данные об региональных ЦТО, производящих гарантийный ремонт.
Поставщики моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, являющихся заявителями, выполняют помимо функций поставщика также функции, предусмотренные пунктом 4 настоящего Положения.
6. Продавцы:
осуществляют продажу контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью при наличии договора с ЦТО о принятии на техническое обслуживание и ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью этих моделей.
Примечание: продавцы вправе продавать контрольно-кассовые аппараты только в тех регионах, где имеются ЦТО, с которым продавцом заключен договор о принятии на техническое обслуживание и ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью соответствующих моделей.
Оказывают содействие покупателю в заключении с ЦТО договора о техническом обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью.
Примечание: в случае необходимости продажи контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью одним потребителем другому потребителю при наличии отметки налогового органа о снятии с учета по месту предыдущей регистрации.
Проводят работы, связанные с распаковкой контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью от заводской упаковки только при участии представителей ЦТО.
7. Потребители:
заключают договоры на техническое обслуживание и ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью с ЦТО.
Примечание: контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью, приобретенные до введения в действие настоящего Положения, принимают на техническое обслуживание в соответствующем ЦТО, независимо от места их покупки и регистрации в налоговых органах;
регистрируют в налоговых органах приобретенные контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью;
используют контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью только после их регистрации в налоговых органах.
Потребители вправе приобретать за пределами Республики Казахстан контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью, модели которых включены в Государственный реестр контрольно-кассовых аппаратов, разрешенных к использованию на территории Республики Казахстан, с последующей регистрацией в налоговых органах при условии, что приобретенные контрольно- кассовые аппараты соответствуют техническим требованиям, установленным Положением по применению контрольно-кассовых аппаратов c фискальной памятью.
При регистрации в налоговых органах необходимо представлять документы с отметкой таможенных органов об уплате таможенных пошлин и налогов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае приобретения потребителем контрольно-кассового аппарата не у заявителей, поставщиков, центров технического обслуживания и уполномоченных продавцов, ответственность за несоответствие контрольно-кассового аппарата техническим требованиям несет потребитель;<*>
не вправе пользоваться в целях технического обслуживания (ввод в эксплуатацию или работы, связанные со вскрытием пломб) и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью услугами каких- либо предприятий или физических лиц, кроме ЦТО, где контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью находятся на техническом обслуживании;
не вправе пользоваться контрольно-кассовыми аппаратами с фискальной памятью, незарегистрированными в налоговых органах. В случае нарушения данного пункта Положения, налоговые органы имеют право налагать штраф на потребителей как за неиспользование контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
оборудуют рабочие места и эксплуатируют контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью в соответствии с требованиями эксплуатационной документации завода-изготовителя;
участвуют в оформлении акта ввода контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью в эксплуатацию;
организуют ведение, учет, хранение и списание документов, связанных с техническим обслуживанием и ремонтом контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, назначают лиц, несущих персональную ответственность за их хранение;
выполняют рекомендации работников ЦТО и налоговых органов по надлежащей эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
обеспечивают допуск к работе на контрольно-кассовых аппаратах с фискальной памятью лиц, имеющих соответствующие навыки;
предоставляют налоговым органам по их требованию документацию, связанную с приобретением, техническим обслуживанием и ремонтом контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
обеспечивают беспрепятственный допуск работников налоговых органов и к используемым контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью при условии предъявления ими предписания, служебных документов с фотографией и печатью организации, выдавшей документ;
обеспечивают работникам ЦТО возможность проведения плановых мероприятий по техническому обслуживанию контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью согласно заключенного договора;
прекращают использование контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в случае обнаружения нарушения пломбы, выявления других неисправностей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, а также наложения запрета налоговыми органами на использование контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью на основании письменного уведомления;
вносят в Министерство финансов Республики Казахстан предложения по улучшению качества, предпродажной подготовки, технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
незамедлительно ставят в известность ЦТО о любых неисправностях, включая повреждение пломбы, обнаруженных в процессе эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
незамедлительно сообщают в налоговые органы о повреждениях пломбы кожуха контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью или средств защиты фискальной памяти от несанкционированного доступа.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 2.04.98г. N 21 V980640_ .

осы Ереженiң 6 және 8-тармақтарындағы тәртiптерге сәйкес талаптарды орындаған жағдайда сатушы және КТО мiндетiн атқаруға құқылы;
фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сату бойынша мiндеттердi сатушылардың сапалы орындауын, фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ҚТО қызметкерлерiн мiндетiн атқаруына бақылау жасайды және фискальды жадты бақылау-кассалық аппараттарын сатуды техникалық қызмет көрсетудi және сапалы жөндеудi ұйымдастыру мәселелерi бойынша, олар үшiн мiндеттi, нұсқаулар бередi.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң шешiмдерiн орындайды, оның алдында өздерiнiң қызметтерi туралы есеп берiп отырады, жыл сайын
1.01. күнiне өзiнiң қызметi туралы және өткен жылы жөндеу жұмыстарының ТҚКО-ның қызметi туралы бар жүйе бойынша материалдар берiп отырады, әр тоқсан сайын фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының саны мен моделдерi жайлы хабарлар берiп отырады;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының сапасы туралы көрсетiлген кепiлдiк мiндеттемелерге, формуляры немесе паспорттағы орындалмаған талаптарға жауап бередi, бұдан басқа толық атауы және сатушының почталық мекен-жайы кепiлдiк жөндеу жұмыстарын жүргiзетiн аумақтағы ТҚКО-ның мәлiметтерi паспортта көрсетiледi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың моделдерiн сатушылар оны сату функцияларынан басқа осы нұсқаулықтың 4-бабында көрсетiлгендегiдей талап етушi де бола алады;
6. Сатушылар:
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды ТҚКО-мен оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу жайлы шарт болған жағдайда сатуды қамтамасыз етедi;
Ескерту: сатушылар фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды ТҚКО бар жерлерге және онымен сатушылар шартқа отырып, фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың сол моделдерiн жөндеуге мiндеттелгенде сата алады.
Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен оны жөндеу жөнiнде ТҚКО-мен сатып алушының шарт жасасуына ықпал жасайды.
Ескерту: фискальды жадты кассалық-бақылау аппараты бiр тұтынушының екiншi тұтынушыға сату жағдайы салық органының бiрiншi тiркелген жерiнен шығарылғандығы туралы белгiсi болған жағдайда жүргiзiледi, фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың бумасын шешу жұмыстары ТҚКО-ның өкiлiнiң қатысуымен өтедi;
7. Тұтынушылар:
ТҚКО-тарымен фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарына жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуге шарттар жасасады.
Ескерту: осы нұсқаулық күшiне енгенге дейiн сатып алынған фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарына техникалық қызмет көрсету оның қай жерде сатып алынғанына байланыссыз ТҚКО тұрғылықты жерлерiнде жүргiзiледi:
салық органдары сатып алынған фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды тiркеуге алады;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттары салық органдарында тiркеуге алынғаннан кейiн ғана пайдаланылады;
Фискальды тетігі бар бақылау-кассалық аппараттарды қолдану жөніндегі ережемен белгіленген техникалық талаптарға сатып алынған бақылау-кассалық аппараттар сәйкес келген жағдайда салық органдарында одан әрі тіркей отырып, Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға рұқсат етілген бақылаукассалық аппараттардың Мемлекеттік тіркеліміне енгізілген үлгісін фискальды тетігі бар бақылау-кассалық аппараттарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде сатып алуға тұтынушылар құқылы.
Салық органдарында тіркеу кезінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден баждары мен салықтарын төлегендігі туралы кеден органдары белгі жасаған құжаттарды ұсынуы қажет.
Бақылау-кассалық аппараттарды тұтынушылар өтініштерден, жеткізуден, техникалық қызмет көрсету орталықтарынан және өкілетті сатушылардан сатып алған жағдайда бақылау-кассалық аппараттардың техникалық талаптарға сәйкессіздігі үшін жауапкершілік тұтынушыларға жүктеледі.
техникалық қызмет көрсету мақсатында (жұмыс iстеуге тек пломбаны алғаннан кейiн ғана рұқсат етiледi) және фискалды жадты кассалық-бақылау аппараттарды олар есепке тұрған ТҚКО-дан басқа кәсiпорындар мен жеке тұлғалардың жөндеуiне тиым салынады;
салық органдарында тiркелуге тұрмаған фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалануға рұқсат етiлмейдi. Нұсқаулықтың осы бабы орындалмаған жағдайда салық органдары фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдаланғаны үшiн тұтынушыларға айып салуға құқылы;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалану және оның тұрған орнын жабдықтау, оны шығарған заводтың пайдалану талаптары қойылған құжаттарға сәйкес жүргiзiледi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды жұмысқа қосуға акт жасауға қатысады;
жұмысқа қосады, есеп жүргiзедi, сақтау мен фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың техникалық күтiмiне байланысты құжаттарды жояды, оны сақтауға басымен жауап беретiн адамдарды тағайындайды;
ТҚКО-ның қызметкерлерi мен салық органдарының фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалануға арналған нұсқауларын орындайды;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарымен жұмыс iстей алатын адамдарды жұмысқа жiбередi;
салық органдарына олардың талаптары бойынша фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, сатып алуға байланысты құжаттары туралы мiндеттi түрде мәлiметтер берiп отырады;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға салық органдарының қызметкерлерiн құжаттарды берген мекеменiң мөрi басылған және суретi бар қызмет құжаттарын, жiберген мекеменiң қатынас қағазын көрсеткен жағдайда салық органдарының инспекторлары тоқтау жiберiледi;
жасалған келiсiм-шарт бойынша фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсетудiң жоспарлы шараларын жүргiзу үшiн ТҚКО-ның жұмысшыларына мүмкiншiлiк жасалады;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың бұзылуы байқалған жағдайда, оның пломбасының бұзылғандығы анықталған жағдайда, фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалану тоқтатылады, сол сияқты салық органдары жазба түрiнде фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалануға тиым салғанда да оны пайдалану тоқтатылады;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргiзу, оны сатып алу алдындағы сапасын тексеру жайлы ұсыныстар жасалады;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалану кезiндегi ақаулар, пломбаның бұзылуын қоса есептегенде, басқа да кез-келген бұзулар кешiктiрiлмей ТҚКО-ға хабарланып жөндету тапсырылады;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың пломба қабығының зақымдануы оларға заңсыз араласудан, фискалдық есте сақтауды қорғау үшiн жедел түрде салық органдарына хабарланады.
Ескерту. 7-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.04.02. N 21 V980640_ бұйрығымен.

8. Центр технического обслуживания (ЦТО).
8.1. Условия регистрации и деятельности ЦТО.
8.1.1. Регистрацию организаций в качестве ЦТО осуществляет Государственный налоговый комитет Республики Казахстан при условии представления ему:
заявления на регистрацию в качестве ЦТО с указанием наименования и организационно-правовой формы лица, номера, расчетного счета и соответствующего банка;
копии договора(ов) с завода-изготовителя о техническом обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
перечня моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, принимаемых на техническое обслуживание и ремонт в соответствии с договорами между поставщиком и ЦТО;
копии свидетельства о государственной регистрации организации;
копии договора на аренду или документ, подтверждающий наличие в собственности производственных помещений;
справки организации о наличии полного комплекта документации, рекомендуемой поставщиком для качественного проведения технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, заверенной поставщиком;
справки организации о наличии оборудования и измерительных приборах, рекомендуемых поставщиком для технического обслуживания, программирования, диагностики и ремонта контрольно-кассовых аппаратов, заверенных поставщиком;
справки организации о наличии специалистов, прошедших обучение у завода-изготовителя или в организации, получившей право на обучение от завода-изготовителя, заверенной заводом-изготовителем.
Использование контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в денежных расчетах самими ЦТО, находящихся в ведомственной или иной подчиненности от организаций, определяется порядком использования ККА с ФП, утвержденных Министерством финансов Республики Казахстан.
Техническое обслуживание и ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью вне ЦТО, где они находится на учете, запрещены.
8.1.2. Один и тот же ЦТО вправе заключать договора о техническом обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью с несколькими поставщиками.
Поставщик вправе заключать договоры о техническом обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью с несколькими ЦТО на территории Республики Казахстан.
8.1.3. В случае расторжения договора, между поставщиками и ЦТО последний утрачивает право на техническое обслуживание и ремонт контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью соответствующей модели, а поставщик обязан обеспечить потребителей обслуживаемых этим ЦТО, услугами другого ЦТО.

8. Техникалық қызмет көрсету орталығы (ТҚКО).
8.1. ТҚКО-ны тiркеу және оның қызметiнiң шарттары.
8.1.1. Ұйымды ТҚКО ретiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң мемлекеттiк салық комитетi мынадай шарттармен жүргiзедi:
тұлғаның ұйымдастыру құқықтық формалары мен атаулары көрсетiлiп ТҚКО ретiнде тiркелуге өтiнiш есеп шотының реттiк саны оған қызмет ететiн банк көрсетiледi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды жөндеу мен оларға қызмет көрсету жайлы шығарушы заводпен келiсiм (дердiң) көшiрмелерi көрсетiледi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың моделдерiнiң тiзiмi оларға техникалық көрсететiн және жөндеу жұмыстарын жүргiзетiн ТҚКО-лар мен сатушылардың арасындағы шарттар да көрсетiледi;
мемлекеттiк тiркеу жүргiзген ұйым берген куәлiктiң көшiрмесi;
жалға алу туралы шарттың немесе өндiрiстiк ғимараттың меншiктiлiгiн анықтайтын құжаттың көшiрмесi;
сатушы куәландырған фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттың техникалық қызметтi сапалы жүргiзу үшiн сатушы берген құжаттардың толық жиынтығының болуы жайлы ұйымның анықтамасы болуға тиiс;
сатушы куәландырған фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың жөндеуi мен диагностикасын, бағдарлама жасауын, техникалық қызмет көрсетуiн қамтамасыз ететiн өлшеу приборлары мен құрал-жабдықтардың болуына ұйымның анықтамасы болуға тиiс;
шығарушы завод куәландырған осы заводта оқып-үйренген немесе шығарушы завод оқып-үйренуге құқық берген ұйымдарда дайындалған мамандардың болуы жайлы ұйымның анықтамасы болуға тиiс.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен ФЖ-ы КБА пайдаланудың тәртiбi ұйымның ведомстволық немесе басқа да ұйымдық бағыныштылығына байланысты фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалану ТҚКО-ны өзiнiң ақшалай есептерiнде де пайдаланылады.
Өздерi есепте тұрмаған ТҚКО-дан басқа жерде фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргiзуге болмайды.
8.1.2. Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды бiрнеше пайдаланушылар және сатушылармен бiр ТҚКО оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөнiнде шартқа отыра алады.
Қазақстан Республикасының аумағындағы бiрнеше ТҚКО-мен фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жөнiнде оны пайдаланушы мен сатушы шартқа отыра алады.
8.1.3. ТҚКО-мен сатушының арасындағы шарт бұзылған жағдайда көрсетiлген моделдегi фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу құқығынан айырылады, бiрақ оны сатушы бұрынғы ТҚКО-ның орнына, басқа ТҚО-ның қызметiн пайдалануға тиiстi.

8.1.4. ЦТО осуществляет свои функции в отношении предприятий (в том числе физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), организаций и учреждений, применяющих контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью, на договорных началах.
8.1.5. ЦТО вправе иметь на территории Республики Казахстан филиалы или пункты, подлежащие постановке на учет в налоговых органах по месту своего нахождения.
8.1.6. ЦТО вправе выполнять функции продавца при условии соблюдения ими требований, установленных пунктом 6 настоящего Положения.
8.1.7. ЦТО вправе осуществлять передачу контрольно-кассовых аппаратов в аренду организациям, применяющим контрольно-кассовые аппараты, с последующей их регистрацией в налоговых органах указанными организациями.
8.1.8. Технический персонал ЦТО должен пройти обучение по обслуживанию контрольно-кассовых аппаратов соответствующих моделей на курсах, организованных поставщиком, а также иметь квалификационную группу электробезопасности не ниже третьей.
8.1.9. Работники ЦТО при посещении организаций, применяющих контрольно-кассовые аппараты, в целях осмотра контрольно-кассовых аппаратов должны предъявлять служебные удостоверения с фотокарточкой и задание на техническое обслуживание и ремонт, полученное в ЦТО.
До начала работы по техническому обслуживанию и ремонту контрольно-кассового аппарата работники ЦТО обязаны оформить документы, предусмотренные Типовыми правилами эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов при осуществлении денежных расчетов с населением.
По окончании работы в организации, которой принадлежит контрольно-кассовый аппарат, выдается акт о проведенных работах и делается запись в журнале технического обслуживания и ремонта контрольно-кассовых аппаратов.
8.2. Права и обязанности ЦТО:
заключают договора с поставщиками в целях технического обслуживания и ремонта соответствующих моделей контрольно-кассовых аппаратов, другие договора;
разрабатывают и согласовывают с поставщиками документы, устанавливающие порядок оказания услуг по техническому обслуживанию и ремонту контрольно-кассовых аппаратов;
формируют и поддерживают фонд документации, устанавливающей технические требования на обслуживание контрольно-кассовых аппаратов, методы их испытаний, правила эксплуатации, технического обслуживания и ремонта, а также фонд документации на используемые при испытаниях и ремонте средства, измерений и оборудования;
имеют резерв контрольно-кассовых аппаратов для замены в случае необходимости неисправных контрольно-кассовых аппаратов и для передачи в аренду;
осуществляют ввод в эксплуатацию контрольно-кассовых аппаратов, в том числе предпродажную подготовку контрольно-кассовых аппаратов, их расконсервацию, регулировку, наладку и входной контроль функциональных характеристик, устранения обнаруженных неисправностей;
производит сверку паспортных данных аппаратов с данными на шильдике (заводская табличка) контрольно-кассового аппарата;
составляют техническое заключение об исправности контрольно-кассового аппарата при его постановке на техническое обслуживание, ремонте, регистрации, снятии с учета в налоговых органах, в иных случаях при невозможности дальнейшего использования контрольно-кассового аппарата;
ставят на техническое обслуживание только контрольно-кассовые аппараты, модели которых допущены к использованию Государственной комиссией;
заключают договор с потребителем о техническом обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов.
При заключении договора с потребителями о техническом обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов условия договора должны быть равнозначными независимо от того, где приобретен контрольно-кассовый аппарат;
проверяют выполнение потребителем необходимых условий эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов;
осуществляют опломбирование контрольно-кассового аппарата после его технического осмотра, технического обслуживания или ремонта;
представляют в налоговые органы оттиски, используемых ЦТО пломбиров и печатей;
выдают в случае утраты паспортов на контрольно-кассовые аппараты или иных приравниваемых к ним документов дубликаты этих документов, не допуская при этом изменения наименования модели контрольно-кассового аппарата;
извещают налоговые органы о вновь вводимых в эксплуатацию контрольно-кассовых аппаратах для организации их учета, а также обо всех случаях применения неисправных контрольно-кассовых аппаратов, об изъятии из эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов для их ремонта;
обучают работников налоговых органов правилам эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов за счет средств ЦТО;
передают в налоговые органы образцы оттисков клейм для опломбирования контрольно-кассовых аппаратов, а также, образцы оттисков штампов и подписей обслуживающих контрольно-кассовые аппараты механиков;

8.1.4. Келiсiм шарттар бойынша фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдаланатын ұйымдармен және мекемелермен, кәсiпорындармен (оның iшiнде заңды тұлға құрмаған, бiрақ кәсiпкершiлiкпен айналысатын жеке тұлғалар да енедi) ТҚКО өзiнiң атқаратын мiндеттерiн және келiсiмдерiн белгiлеп алады.
8.1.5. ТҚКО Қазақстан Республикасының аумағында өзiнiң филиалдарын немесе тұрғылықты жерi бойынша салық органдарында тiркеу есебiн жүргiзетiн пункттердi ашуға құқылы.
8.1.6. Осы нұсқаулықтың 6-бабында көрсетiлгендегiдей ТҚКО оның шарттары мен талаптарын орындап сатушының мiндетiн атқаруға құқылы.
8.1.7. ТҚКО бақылау-кассалық аппараттарын қолданатын, көрсетiлген ұйымдармен салық органдарында оларды тiркеудi жүргiзетiн ұйымдарға фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды жалға бере алады.
8.1.8. ТҚКО-ның техникалық қызметкерлерi фискалды жадты кассалық-бақылау аппараттардың тиiстi моделдерiн жеткiзушiлер ұйымдастырған курстарда оқып-үйренуге, сол сияқты электр қауiпсiздiгi бойынша үшiншi топтан кем емес квалификацияға ие болуға мiндеттi.
8.1.9. ТҚКО-ның қызметкерлерi фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдаланатын ұйымдарға барғанда өздерiнiң суретi жапсырылған қызмет куәлiгiн көрсетуге және ТҚКО-дан алған техникалық қызметке байланысты тапсырманы көрсетуге тиiстi.
Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын бастамастан бұрын ТҚКО-ның қызметкерлерi фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың тұрғындар мен ақша есебiн жүргiзу кезiндегi Типтiк тәртiптерi көрсетiлген құжаттарды толтыруға мiндеттi.
Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттары бар ұйымдармен жөндеу жұмыстары аяқталғаннан кейiн iстелген жұмыс жайлы акт берiлiп техникалық қызмет көрсету мен бақылау кассалық аппараттардың жөнделуi жайлы журналға жазу жазылады.
8.2. ТҚКО-ның мiндеттерi мен құқығы:
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың тиiстi моделдерiне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргiзу туралы жеткiзушiлермен келiсiм шартқа, басқа да келiсiм шарттарға отырады;
кассалық-бақылау аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарының белгiленген тәртiптерi бойынша жеткiзушiлер мен келiсiмдер жүргiзедi басқа да мәселелердi шешедi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды техникалық талаптарын және құжаттарының қорын қолдайды және ұйымдастырады, сынақтан өткiзу әдiснамаларын пайдалану тәртiптерiн техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, сол сияқты сынақ және жөндеу кезiндегi жабдықтар мен өлшеу құралдарын құрайды;
бұзылған кассалық-бақылау аппараттарды ауыстыру қажет болған жағдайда ауыстыру үшiн және оны жалға беру үшiн қорда кассалық-бақылау аппараттар болады;
кассалық-бақылау аппараттарды пайдалануға енгiзудi, оның iшiнде кассалық-бақылау аппараттарды сатуға дайындық алдында жұмысқа дайындау, реттеу, жақсарту және құрама сипаттамасына кiрме бақылау, бұзылған жерлерiн қалпына келтiрудi жүргiзедi;
кассалық-бақылау аппараттардың шилдигтiк көрсеткiштерiн (заводтық кесте) берiлген паспорттық анықтамасын тексередi;
бақылау-кассалық аппараттар қойылған кезде олардың дұрыс жұмыс iстейтiндiгiне, жөндеуiне, тiркеуiне салық органдарында жөндеуден шығаруына басқа жағдайларда кассалық-бақылау аппараттардың әрi қарай пайдаланудың мүмкiндiгi жоқтығына техникалық қорытынды жасайды;
кассалық-бақылау аппараттар моделдерiнiң мемлекеттiк комиссия пайдалануға жiберген, бар түрлерi ғана техникалық қызмет көрсетуге есепке алынады;
бақылау-кассалық аппараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын жүргiзу жайлы тұтынушылармен келiсiм шарттарға отырады;
Бақылау-кассалық аппараттарды техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сатып алушылармен шарт жасасқан кезде бақылау-кассалық аппарат қайда сатып алынғанына тәуелсіз шарт тәртібі бірдей болуы тиіс;
бақылау-кассалық аппараттарын пайдаланудың тиiстi жағдайын тұтынушылардың iске асыру тексерiледi;
бақылау-кассалық аппаратқа техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, техникалық байқау жасалғаннан кейiн оған пломба қойылады;
салық органдарына ТҚКО пайдаланатын пломбалар мен мөрлердiң таңбаларын тапсырады;
бақылау-кассалық аппараттардың паспорттарын немесе құжаттарын жоғалтып алса, осылардың мiндетiн атқаратын құжаттың көшiрмелерi бақылау-кассалық аппараттарының тиiстi моделдерiне өзгертулер енгiзiлмей берiледi;
бақылау-кассалық аппараттардың есебiн жүргiзудi ұйымдастыру үшiн, жаңадан алынған бақылау-кассалық аппараттары жайлы, сол сияқты бұзылған бақылау-кассалық аппараттарды пайдалануға мүмкiншiлiк бермеу үшiн пайдаланудағы бақылау-кассалық аппараттарын оларды жөндетуге алынғандығы туралы салық органдарына хабарлайды;
салық органдарының қызметкерлерiн бақылау-кассалық аппараттарды пайдалану тәртiбiне үйрету ТҚКО-ның қаржысы есебiнен жүргiзiледi;
бақылау-кассалық аппараттардың пломбаларының батырылған таңбасы сол сияқты таңбалы штамптардың және бақылау-кассалық аппараттарға қызмет ететiн механиктердiң қол таңбаларының үлгiлерi салық органдарына берiледi;

обеспечивают гарантийный и послегарантийный ремонт контрольно-кассовых аппаратов в срок не более 36 часов с момента передачи вызова в условиях города, в срок не более 72 часов - в условиях сельской местности, или замену контрольно-кассового аппарата в эти же сроки на контрольно-кассовый аппарат из резерва ЦТО на время ремонта. Контрольно-кассовые аппараты резерва должны быть зарегистрированы в налоговых органах;
вносят в паспорт (формуляр) контрольно-кассового аппарата сведения о вводе аппарата в эксплуатацию, о проведении технического обслуживания и ремонта;
регистрируют выполнение работ в журнале вызова технических специалистов, хранящемся у потребителя;
содействуют обеспечению потребителей эксплуатационными материалами;
фиксируют совместно с налоговыми органами показания денежных и операционных счетчиков контрольно-кассового аппарата при вводе в эксплуатацию, а также до и после проведения технического обслуживания и ремонта в отчетных ведомостях, заверенных штампом и подписью представителя ЦТО. Проводит совместно с налоговыми органами активизацию фискальной памяти;
оказывают потребителям консультационные услуги по вопросам использования контрольно-кассовых аппаратов;
осуществляют программирование и перепрограммирование контрольно-кассовых аппаратов в соответствии с письменной заявкой потребителя;
производят разборку и утилизацию контрольно-кассовых аппаратов, а также узлов и блоков, снятых с аппарата и не подлежащих восстановлению в соответствии с действующим порядком;
получают от потребителей справки и объяснения по вопросам, относящимся к эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов;
выдают потребителям предписания с указанием допущенных нарушений правил эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов и мер по устранению этих нарушений;
создают в регионе сеть филиалов и пунктов по техническому обслуживанию и ремонту контрольно-кассовых аппаратов, совместно с органами исполнительной власти определяют их территориальное размещение, устанавливают обслуживаемые ими зоны;
проводят обязательное обучение привлеченных к работе специалистов, организует подготовку кассиров-операционнистов;
не допускают к работе технический персонал, имеющий квалификационную группу по электробезопасности ниже третьей;
обеспечивают сбор и анализ информации о качестве находящихся на техническом обслуживании контрольно-кассовых аппаратов, замеченных недостатках, предложениях и замечаниях потребителей и направляют на безвозмездной основе соответствующие материалы в межведомственную комиссию по контрольно-кассовым аппаратам;
организуют ведение, учет, хранение и списание документов, связанных с техническим обслуживанием и ремонтом контрольно-кассовых аппаратов, назначают лиц, несущих персональную ответственность за их хранение. <*>
Сноска. Подпункт 8.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными  приказом Налогового комитета Минфина РК от 2.04.98г. N 21.
"Утверждаю"                        " Согласовано"
Министерство финансов              Министерство экономики и
Республики Казахстан             торговли Республики Казахстан
____________________________      _________________________________
____________________________      _________________________________
"____"_________ 1997 г.
Министерство обороны
Республики Казахстан
_________________________________
_________________________________
Союз промышленников и
предпринимателей Республики
Казахстан
_________________________________
_________________________________
О межведомственной экспертной комиссии
по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью

бақылау-кассалық аппараттарды жөндеуге шақырылғаннан бастап қала жағдайында 36 сағаттың iшiнде оларға кепiлдiк және кепiлдiктен кейiнгi жөндеу қамтамасыз етiледi, селолық жерлердiң жағдайында бұл тапсырма 72 сағаттың iшiнде орындалады немесе жөндеу жұмыстары кезiнде ТҚКО-ның резервi есебiнен осы мерзiм iшiнде бақылау-кассалық аппараттар алмастырылады. Резервтегi бақылау-кассалық аппараттар салық органдарында тiркеледi.
Бақылау-кассалық аппараттар туралы мәлiметтер, оның пайдалануға берiлуi, техникалық қызмет көрсету мен жөндеуi паспортқа (формуляр) енгiзiледi;
тұтынушыда сақталу тұрған журналға техникалық маманды шақыру және оның атқарған жұмыстары тiркеледi;
тұтынушының пайдалану материалдарымен қамтамасыз етiлуiне жағдай туғызады;
салық органдарымен бiрлесе отырып бақылау-кассалық аппараттарды пайдалануға енгiзгенде ақша операцияларының көрсеткiштерiн белгiлейдi, сол сияқты техникалық қызмет көрсетiлгеннен және жөндеу жұмыстары жүргiзiлгеннен кейiнгi ТҚКО-ның өкiлiнiң қолы қойылған және штамппен куәландырылған анықтама көрсетiледi. Салық органдарымен бiрлесе отырып фискальдық еске алу мүмкiндiгiн жетiлдiредi;
бақылау-кассалық аппараттарды пайдалану мәселелерi жөнiнде тұтынушыларға консультациялық қызмет көрсетiледi;
тұтынушының жазбаша өтiнiшiне сәйкес бақылау-кассалық аппараттарға бағдарлама және алдын-ала бағдарлама жасау жүргiзiледi;
жұмыс iстеуге жарамайтын, бұзылған бақылау-кассалық аппараттарын белгiленген тәртiп бойынша шашу және утильге жiберу сол сияқты аппараттан алынған бөлшектер мен блоктарды жою жүргiзiледi;
бақылау-кассалық аппараттарын пайдалану туралы тұтынушылардан анықтамалар мен түсiнiктемелер алады;
тұтынушыларға бақылау-кассалық аппараттарды пайдалану кезiндегi жiберiлген қателiктер және бұларды болдырмау жөнiндегi нұсқаулар көрсетiлген жазбаша ескерту тапсырылады;
аймақта орындаушы үкiмет ұйымдармен бiрлесе отырып бақылау-кассалық аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргiзу жөнiнде филиалдар мен пункттер жүйесiн ашады, олар қызмет көрсететiн аймақты белгiлеп аумаққа орналасуын айқындайды;
қызметке шақырылған мамандардың мiндеттi түрде бiлiгiн жетiлдiруiн, операция жасайтын кассирлердi әзiрлеудi ұйымдастырады;
электр қауiпсiздiгi тобы бойынша квалификациясы үшiншiден төмен техникалық қызметкер жұмысқа жiберiлмейдi;
техникалық қызмет көрсетiлуге тiркелген бақылау-кассалық аппараттарының сапасы туралы хабарларға талдау жасалып, мұндай хабарлар жинақталады, ұсыныстарда және тұтынушылардың ескертпелерiнде байқалған кемшiлiктердi жою үшiн бақылау-кассалық аппарат жөнiндегi ведомствоаралық
комиссияға есепсiз негiзде жiберiледi;
бақылау-кассалық аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
жұмыстарына байланысты құжаттарды жою және сақтау есебiн жүргiзуге және
оларды сақтап күтуге жеке жауап беретiн адамдар тағайындалады.
Ескерту. 8.2.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.04.02. N 21
V980640_
бұйрығымен.
Қосымша 4
Фискальды жады бар кассалық-бақылау аппараттары
жөнiнде ведомствоаралық сараптау комиссиясы туралы

В целях упорядочения и совершенствования контроля за поступлением денежной наличности, своевременности уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, на основании постановления Правительства Республики Казахстан "О применении контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью при осуществлении денежных расчетов с населением" N 67 от 15 января 1997 г. и Положения по применению контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью создать межведомственную экспертную комиссию по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью.
Утвердить прилагаемое Положение о межведомственной экспертной комиссии по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью и персональный состав этой комиссии и Порядок регистрации моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью на территории Республики Казахстан.
Назначить председателем межведомственной экспертной комиссии по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью Государственного советника налоговой службы II ранга Республики Казахстан В.М.Иванова.
Межведомственной экспертной комиссии по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью в двухмесячный срок утвердить Государственный реестр моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, используемых на территории Республики Казахстан.
Приложение N 1
Персональный состав
межведомственной экспертной
комиссии по контрольно-кассовым аппаратам
Министерство финансов Республики Казахстан
1. Абдулкаримов Ильмир Хайдарович - начальник отдела по
контрольно-кассовым аппаратам
2. Кошмагамбетов Мырзабек Хамитбекович - главный налоговый
инспектор
3. Абдирова Алия Жеткергеновна - заместитель начальника
городского налогового комитета по г. Алматы
Министерство экономики
и торговли Республики Казахстан
1. Тулеова Бахытгуль Амангалиевна - начальник отдела прогнозирования и коньюктуры потребительского рынка
2. Нигметов Жалгас Жалелович - зам. директора Алматинского
центра стандартизации, метрологии и сертификации
3. Сарсенбин Галымжан Абдульхаирович - начальник отдела ГП и МА
механических средств измерений
Министерство обороны
Республики Казахстан
1. Байгарин Бекбулат Абдыгалиевич - заместитель председателя
Комитета оборонной промышленности при Министерстве промышленности и
торговли
2. Кадыров Марат Удетович - начальник отдела Комитета оборонной
промышленности при Министерстве обороны
Союз промышленников и предпринимателей
Республики Казахстан
1. Ветошкин Николай Иванович - вице-председатель Союза
2. Попелюшко Анатолий Висханович - член Союза
Представители центров технического обслуживания
1. Торшин Гани Галимович - генеральный директор ТОО
"КАЗСОФТРЕЙД"

Қолма-қол ақшаның түсiмiн тәртiпке келтiру және жетiлдiру және салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердiң бюджетке уақтылы түсуiн қадағалау мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 ж., 15 қаңтардағы N 67 "Халықтан ақша түсiмiнiң есебiн ретке келтiруде фискалды жадты кассалық-бақылау аппараттарын қолдану туралы" қаулысының негiзiнде және фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын қолдану жөнiндегi нұсқаулыққа байланысты фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттары жөнiндегi ведомствоаралық сараптық комиссия құрылсын.
Фискальды жадты аппараттары жөнiндегi ведомствоаралық сараптық комиссияның ұсынып отырған ережесi және осы комиссияның жеке-жеке құрамы және Қазақстан Республикасының аумағында фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттары моделдерiн тiркеу тәртiбi бекiтiлсiн.
Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттары жөнiндегi
ведомствоаралық сараптық комиссияның төрағалығына Қазақстан Республикасы
салық қызметiнiң екiншi дәрежелi кеңесшiсi В.М.Иванов тағайындалсын.
Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттары ведомствоаралық сараптық
комиссиясының Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланатын фискальды
жадты кассалық-бақылау аппараттарының мемлекеттiк реестрi екi ай
мерзiмiнде бекiтiлсiн.
Кассалық-бақылау аппараттары ведомствоаралық
сараптық комиссиясының жеке-дара құрамы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
1. Абдукаримов Илмир Хайдарович - кассалық-бақылау аппараттары
бөлiмiнiң бастығы.
2. Қошмағанбетов Мырзабек Хамитұлы - бас салық инспекторы.
3. Әбдiрова Әлия Жеткергенқызы - Алматы қаласы бойынша салық комитетi
бастығының орынбасары.
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгi
1. Түлеева Бақытгүл Аманғалиқызы - тұтынушылар рыногын жорамалдау
және коньюктура бөлiмiнiң бастығы.
2. Нығметов Жалғас Жалелұлы - стандарттау, метрология және
сертификаттау жөнiндегi Алматы орталығы директорының орынбасары.
3. Сәрсенбин Ғалымжан Әбiлхайырұлы - МА механикалық өлшемдер жасау
және МК бөлiмiнiң бастығы.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi
1. Байғарин Бекболат Әбдiғалиұлы - Қорғаныс министрлiгi жанындағы
Қорғаныс өнеркәсiбi комитетi төрағасының орынбасары.
2. Қадыров Марат Өдетұлы - Қорғаныс министрлiгi жанындағы Қорғаныс
өнеркәсiбi комитетiнiң бөлiм бастығы.
Қазақстан Республикасы өнеркәсiпшiлер мен
кәсiпкерлер одағы
1. Ветошкин Николай Иванович - одақ төрағасының орынбасары.
2. Попелюшко Анатолий Висханович - одақтың мүшесi.
Техникалық қызмет көрсету орталығының өкiлдерi
1. Торшин Ғани Галимович - Алматы қаласындағы "КАЗСОФТРЕЙД" ЖШС-тiң
бас директоры.

2. Имангулов Марат Айсуфович - управляющий технического центра
обслуживания "ЭЛЬ"
3. Игольников Сергей Иванович - заместитель директора Центра
технического обслуживания контрольно-кассовых аппаратов по
Кустанайской области
Приложение N 4
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N____
ПОЛОЖЕНИЕ
О МЕЖВЕДОМСТВЕННОЙ ЭКСПЕРТНОЙ
КОМИССИИ ПО КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫМ
АППАРАТАМ С ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТЬЮ
1. Межведомственная экспертная комиссия по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью (в дальнейшем именуемая Комиссия) действует в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан "О применении контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью при осуществлении денежных расчетов с населением" и Положения по применению контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью.
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, другими законодательными актами Республики Казахстан, указами и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями и распоряжениями Правительства Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Основными задачами Комиссии являются:
- определение моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, допускаемых к использованию на территории Республики Казахстан;
- формирование и ведение Государственного реестра, моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, используемых на территории Республики Казахстан;
- решение межведомственных проблем, связанных с использованием контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью.
4. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами:
- координирует работу министерств и ведомств, органов исполнительной власти областей и районов по применению контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
- рассматривает заявки и принимает решения о разрешении эксплуатации на территории Республики Казахстан моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью;
- организует проверки использования контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в организациях, осуществляющих денежные расчеты с населением.
5. Комиссии предоставляется право:
- запрашивать и получать от министерств и ведомств, органов исполнительной власти областей информацию по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
- принимать решения по вопросам использования контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью в республике, обязательные для исполнения министерствами и ведомствами, органами областей, г. Алматы;
- создавать при необходимости рабочие группы и временные творческие коллективы, привлекать в установленном порядке для участия в их работе специалистов министерств и ведомств, а также предприятия и организации независимо от форм собственности.

2. Иманғұлов Марат Айсуфович - Алматы қаласындағы "ЭЛЬ" техникалық
қызмет көрсету орталығының бастығы.
3. Игольников Сергей Иванович - Қостанай облысындағы бақылау-кассалық
аппараттарына техникалық қызмет көрсету Орталығы директорының орынбасары.
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
______________1997 ж.N_____
ФИСКАЛЬДЫ ЖАДТЫ КАССАЛЫҚ-БАҚЫЛАУ АППАРАТТАРЫНЫҢ
ВЕДОМСТВОАРАЛЫҚ САРАПТЫҚ КОМИССИЯСЫ ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ
1. Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттары ведомствоаралық сараптық комиссиясы (одан әрi комиссия) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын халықпен ақшалай есеп айырысқанда пайдалану туралы" қаулысына және фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын пайдаланудың нұсқаулығына сәйкес қолданылады.
2. Комиссия өзiнiң қызметi барысында Қазақстан Республикасының конституциясын, Қазақстан Республикасының басқа да заңдық актiлерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен өкiмдерiн осы нұсқаулықты басшылыққа алады.
3. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жiберiлетiн моделдерiн айқындау;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын моделдерiн енгiзудiң мемлекеттiк реестрiн айқындау;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын пайдалануға байланысты ведомствоаралық проблемаларды шешу, - болып табылады.
4. Комиссия өзiне жүктелген мiндеттерге байланысты:
фискальды жадты кассалық бақылау аппараттарын пайдалану жөнiнде министрлiктер мен ведомстволардың, облыстар мен аудандардың өкiлеттi атқарушы органдарының жұмыстарын үйлестiредi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға рұқсат етiлген түрлерiне түскен сұраныстар жайлы шешiм қабылдайды;
тұрғындармен ақшалай есеп айырысатын фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының пайдаланылуын тексерудi ұйымдастырады.
5. Комиссияға мынадай құқықтар берiледi: комиссияның мiндетiне енетiн хабарлар аумағындағы мәселелердi министрлiктер мен ведомстволардан, үкiметтiң атқарушы органдарынан сұрауға және алуға тиым салады;
қажеттi жағдайда жұмысшылар топтарын және уақытша творчестволық мамандарының жұмыстарына, сол сияқты жекеменшiктiң түрлерiне байланыссыз ұйымдар мен кәсiпорындарға белгiленген тәртiп бойынша тартуға құқықты;

6. В состав Комиссии входят представители Министерства финансов, Министерства экономики и торговли, Министерства обороны Республики Казахстан, а также организации, осуществляющие производство контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью на территории Республики Казахстан, их сервисное обслуживание, разработку новых моделей аппаратов.
Персональный состав Комиссии утверждается Министерством финансов Республики Казахстан по согласованию с принимающими участием в ней министерствами.
7. Председатель Комиссии:
- организует работу и несет ответственность за выполнение возложенных на Комиссию задач и функций;
- отчитывается о деятельности Комиссии при необходимости перед Правительством Республики Казахстан.
8. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с планами работы, утверждаемыми ее председателем.
Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Заседание Комиссии ведет ее председатель, а в его отсутствие - заместитель председателя Комиссии.
9. Заседания Комиссии оформляются протоколом, решение считается принятым, если за них проголосовало большинство членов Комиссии, присутствовавших на заседании. При равенстве голосов решающим является голос председательствующего на заседании.
Протоколы заседаний Комиссии подписываются председательствующим на заседании.
Протоколы и иная информация о деятельности Комиссии доводится до членов Комиссии и других заинтересованных лиц, путем рассылки материалов в течение одной недели со дня проведения заседания Комиссии.
10. Рекомендации Комиссии при необходимости проводятся в жизнь решениями Правительства Республики Казахстан.
11. Организационно-техническое обеспечение работы Комиссии осуществляет Министерство финансов Республики Казахстан.
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N____
Порядок
внесения моделей контрольно-кассовых
аппаратов с фискальной памятью для регистрации
их на территории Республики Казахстан
Порядок приема документов на регистрацию моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью для внесения их в Государственный реестр моделей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью (ККА) производится на основе ходатайств, направляемых заявителем.
В качестве заявителей могут выступать:
- отечественные и зарубежные организации-производители ККА;
- юридические и физические лица, зарегистрированные в качестве предпринимателей без образования юридического лица, занимающиеся импортом и (или) сбытом ККА;
Заявителю следует обращаться в межведомственную экспертную комиссию по контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью (Комиссия), в котором должны содержаться следующие сведения:
- наименование (для физических лиц - фамилия, имя, отчество), адрес и телефон заявителя;
- наименование модели контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью;
- наименование, адрес и телефон организации-производителя контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью (при условии выпуска изделия в Республике Казахстан);
- цель включения модели в Государственный реестр (производство, поставка, сбыт и т.д.);
- свидетельство о государственной регистрации предприятия ;
- другие сведения, которые заявитель считает необходимым сообщить.
К заявлению должны быть приложены:
- образцы формируемых чеков;
- фотография или рекламный проспект с фотографией образца контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью;
- технический паспорт (иной документ), одержащий подробное описание технических и функциональных характеристик модели;
- эксплуатационная документация;
- документ, подтверждающий возможности заявителя производить или осуществлять поставки контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью данной модели;
- документы, подтверждающие обязательства заявителя на техническое обслуживание, гарантийный ремонт центрами технического обслуживания, поставку запасных частей к контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью; обучение персонала;
- гарантийное обязательство организации-изготовителя перед Государственным налоговым комитетом Республики Казахстан по поставке запасных частей контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью центрам технического обслуживания;
- инструкция по работе с контрольно-кассовым аппаратом с фискальной памятью для налогового инспектора;
- сертификат изготовителя контрольно-кассовых аппаратов
с фискальной памятью.
Письмо-заявление и прилагаемые к нему материалы должны
быть составлены на казахском и русском языках, оформлены
надлежащим образом и направлены по адресу: 480002, г.Алматы,
ул. Жибек Жолы 15, Межведомственная экспертная комиссия по
контрольно-кассовым аппаратам с фискальной памятью
(Министерство финансов Республики Казахстан).
Приложение N 5
"Утверждаю"                           "Согласовано"
Министерство финансов                 Министерство экономики и
Республики Казахстан                торговли Республики Казахстан
__________________________         _______________________________
__________________________         _______________________________
"___"_________1997 г.
Министерство обороны
Республики Казахстан
________________________________
________________________________
Союз промышленников и
предпринимателей Республики
Казахстан
ПОРЯДОК
РЕГИСТРАЦИИ КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫХ
АППАРАТОВ С ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТЬЮ, КАССОВЫХ
ТЕРМИНАЛОВ НА БАЗЕ ПЕРСОНАЛЬНЫХ КОМПЬЮТЕРОВ С
ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ ФИСКАЛЬНОЙ КАРТОЙ В НАЛОГОВЫХ ОРГАНАХ <*>
Сноска. Название Приложения N 5 - с изменениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 2.04.98г. N 21.

6. Комиссияның құрамына қаржы министрлiгiнiң, экономика сауда министрлiгiнiң, қорғаныс министрлiгiнiң, сол сияқты Қазақстан Республикасының аумағында фискальды жадты кассалық бақылау аппараттарын шығаруды ұйымдастыратын, оларға сервистiк қызмет көрсететiн, аппараттардың жаңа моделдерiн ойлап табатын өкiлдер енедi.
Комиссияның жеке-дара мүшелерiнiң құрамын - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы iске қатысты министрлiктермен келiсе отырып бекiтедi.
7. Комиссияның төрағасы:
жұмысты ұйымдастырады және Комиссия оған жүктеген мiндеттер мен талаптарды орындауға жауап бередi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң алдында қажет болған жағдайда Комиссияның қызметi туралы есеп бередi.
8. Комиссия өзiнiң қызметiн оның төрағасы бекiткен жұмыс жоспарларына сәйкес жүргiзедi.
Қажет болған жағдайда Комиссияның отырысы өткiзiледi, бiрақ бiр ай мерзiмнен жиi емес.
Комиссияның отырысын оның төрағасы өткiзедi, ал ол болмаған жағдайда бұл мiндеттi Комиссия төрағасының орынбасары атқарады.
9. Комиссияның отырысы протоколмен хатталады, шешiм отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерiнiң көпшiлiгi дауыс бергенде қабылданады. Дауыстар тең түскен жағдайда отырысты жүргiзушiнiң дауысы басымдылық алады.
Отырыс протоколының хаттамасына отырысқа басшылық етушi төрағаның
қолы қойылады.
Комиссия отырысы өткен күннен бiр аптаның аралығында Комиссияның
қызметi жайлы протоколдар мен басқа да хабарлар, Комиссияның мүшелерiне
және басқа да ынталы адамдарға материалдарды жiберу арқылы таныстырылады.
10. Комиссияның ұсыныстары қажет жағдайда Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң шешiмдерiмен өмiрге енедi.
11. Комиссияның ұйымдастыру-техникалық жағын қамтамасыз ету жұмысы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi арқылы жүргiзiледi.
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
____________1997 ж. N______
Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының
моделдерiн Қазақстан Республикасының аумағында
тiркеу тәртiбiн енгiзу туралы
Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының моделдерiн тiркеуге құжаттар қабылдау тәртiбi фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының моделдерiн мемлекеттiк реестрге енгiзу (КБА) талап етушiнiң өтiнiшi негiзiнде жасалады.
Талап етушi ретiнде:
отандық және шетелдiк КБА шығаратын ұйымдар;
КБА-ны сататын немесе оны шетелдерден әкелетiн заңды тұлға ретiнде емес, кәсiпкер ретiнде тiркелген барлық заңды және жеке тұлғалар жатады.
Талап етушi фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының
ведомствоаралық сараптық комиссиясына (комиссия) мынадай мәлiметтердi
көрсетiп өтiнiш жасауына болады:
атауы (жеке тұлғаға-фамилиясы, аты, әкесiнiң аты) өтiнiш берушiнiң
мекен-жайы және телефоны;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттың моделiнiң атауы;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппаратты шығарушы кәсiпорынның
атауы, мекен-жайы және телефоны (мүлiк Қазақстан Республикасында
шығарылған жағдайда);
моделдi мемлекеттiк реестрге тiркеудегi мақсаты (өндiру, табыстау,
сату т.б.);
кәсiпорынның мемлекеттiк тiркеуден өткендiгi туралы куәлiк;
талап етушi хабарлауға мiндеттiмiн деп есептейтiн басқа да мәлiметтер.
Өтiнiшке мыналар қосылады:
қалыпты чектердiң үлгiлерi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының фотосуретi немесе
проспектiсiмен қоса берiлген фотосуретi;
моделдiң техникалық және функциялық мiнездемесiнiң мазмұны толық
жазылған техникалық паспорты (басқа құжат);
эксплуатациялық құжат;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының осы моделiн табыстай немесе шығара алатындығын бекiткен өтiнiш жасаушының құжаты;
өтiнiш жасаушының техникалық қызмет көрсетудi қамтамасыз ете алатындығын, техникалық көмек көрсету орталығының жөндеуге кепiлдiк беретiндiгiн, фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының қосалқы бөлшектерiн тапсыра алатындығын, қызметкерлердi оқытатындығын кепiлдейтiн құжаттар;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды қосалқы бөлшектермен және техникалық қызмет көрсету орталығымен қамтамасыз етуге шығарушының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк салық комитетi алдындағы кепiлдiк мiндеттемесi;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының жұмысы туралы салық
инспекторына берiлетiн нұсқаулық;
фискальды жадты кассалық-бақылау аппаратын шығарушының сертификаты;
өтiнiш хат арқылы және оған қосымша құжаттар қазақ және орыс
тiлдерiнде жазылады, белгiлi тәртiп бойынша реттелiп, мына мекен-жайға
жiберiледi: 480002, Алматы қаласы, Жiбек жолы көшесi 15, фискальды жадты
кассалық-бақылау аппараттар жөнiндегi ведомствоаралық сараптық комиссия
(Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi).
Қосымша 5
"Бекiтiлген"                         "Келiсiлген"
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi                 Экономика және сауда
министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсiпшiлер және
кәсiпкерлер одағы
ФИСКАЛЬДЫ ЖАДТЫ КАССАЛЫҚ БАҚЫЛАУ АППАРАТТАРЫН,
КАССАЛЫҚ ТЕРМИНАЛДАРДЫ, ИНТЕЛЕКТУАЛДЫҚ ФИСКАЛЬДЫҚ
КАРТАСЫ БАР ЖЕКЕМЕНШIК КОМПЬЮТЕРЛЕРДIҢ БАЗАСЫНДА
САЛЫҚ ОРГАНДАРЫНДА ТIРКЕУДIҢ
ТӘРТIБI
Ескерту. N 5-қосымшаның атауы өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.04.02. N 21 V980640_ бұйрығымен.

1. В соответствии с п. 8 Положения по применению контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью Министерство финансов Республики Казахстан устанавливает следующий порядок регистрации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, РОS-терминалов, кассовых терминалов на базе персональных компьютеров с интеллектуальной фискальной картой в налоговых органах.
2. Юридические лица, их филиалы, а также физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в случае осуществления ими торговых операций или оказания услуг (далее - организация), подают в налоговый орган по месту регистрации организации или его структурного подразделения заявление о регистрации контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью по форме, приведенной в приложении N 1 и 1а к настоящему Порядку. К заявлению прилагаются паспорта на подлежащие регистрации контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью и договор об их техническом обслуживании и ремонте Центром технического обслуживания или непосредственно организацией-изготовителем контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью. Паспорт должен быть написан на казахском или русском языках, или иметь перевод на один из этих языков.
3. Налоговый орган проверяет правильность заполнения заявления организации и соответствие контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью установленным требованиям и производит регистрацию контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью. Регистрация производится путем внесения сведений о контрольно- кассовых аппаратах с фискальной памятью в книгу учета контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, ведущуюся налоговым органом по форме, приведенной в приложении N 2 к настоящему Порядку, опломбированием блока фискальной памяти и фискализацией контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью (Книга должна быть пронумерована, прошнурована и скреплена печатью налогового органа).
4. Налоговый орган одновременно с регистрацией контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью выдает организации карточку регистрации контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью в налоговом органе по форме, согласно приложению N 3 к настоящему Порядку (при этом номер регистрационной карточки должен совпадать с порядковым номером в книге учета регистрации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью), а также возвращает паспорта на регистрируемые контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью и договор об их техническом обслуживании и ремонте в Центре технического обслуживания.
5. Налоговый орган, получивший заявление организации о замене контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, производит регистрацию новых и снятие с учета изымаемых из эксплуатации в данной организации контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью и выдает организации карточки на вновь зарегистрированные в установленном настоящим Порядком налоговом органе контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью.

1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды пайдалану жөнiндегi нұсқаулығының 8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының салық комитетi фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды, роs-терминалдарды, кассалық терминалдарды, интелектуалдық фискальдық картасы бар жекеменшiк компьютерлердiң базасында салық органдарында тiркеудi мынадай тәртiбiн бекiтедi.
2. Кәсiпкерлiкпен айналысатын заңды тұлғалар, олардың филиалдары, сол сияқты жеке тұлғалар сауда операцияларын жүргiзген немесе қызмет көрсеткен жағдайда (әрi қарай ұйымдар) ұйымдары немесе оның жүйелiк құрылымдары тiркелген жердегi салық органдарына фискальды жадты кассалық бақылау аппараттары фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын тiркеу жөнiнде осы нұсқаулықтың N 1 және N 1 а қосымшаларында көрсетiлгендегiдей формада өтiнiш табыстайды. Өтiнiш тапсырушы тiркеуге жататын фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының паспортын және техникалық қызмет көрсету орталығының, фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын шығаратын кәсiпорындардың жөндеуге кепiлдемесiн тапсырады. Паспорт Қазақ және орыс тiлдерiнде толтырылуға тиiс немесе осы екi тiлдiң бiрiндегi аудармасы қоса берiледi.
3. Салық органы ұйымның өтiнiшiнiң дұрыс толтырылғанын және фискальды жадты кассалық-бақылау аппаратының қойылған талаптарға сай келетiндiгiн және шығарылған фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттардың дұрыс жұмыс iстейтiндiгiн тексередi. Тiркеу кезiнде салық органдары осы нұсқаулықтың N 2 қосымшасында көрсетiлген формада фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын, фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын фискальдау және фискаль блогын пломбылап есеп кiтабына (кiтап номерленген түптелген және салық органының мөрi басылған болуға тиiс) тiркейдi.
4. Салық органы фискальды жадты кассалық-бақылау аппараты тiркеуден ұйымдастырумен бiрге осы тәртiптiң N 3 қосымшасына сәйкес оның тiркелген карточкасын бередi (бұған қоса тiркеу карточкасының номерi фискальды жадты кассалық-бақылау аппаратының есеп кiтабының номерiне сәйкес келуi тиiс), бұған қоса фискальды жадты кассалық бақылау аппаратының тiркеу жасалған паспорты және техникалық қызмет көрсету орталығында оған техникалық жөндеу жұмыстарын жасау туралы келiсiм шартта бiрге қайтарылады.
5. Фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын алмастыру туралы ұйымдардан өтiнiш алғаннан кейiн жаңа аппараттарды тiркеуге алып, пайдаланудан түскен бұрынғы аппараттарды тiркеуден шығарады, фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарды тапсырған ұйымдарға олардың қайтадан тiркелгендiгi жайлы осы тәртiп бойынша салық органының фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының жаңа карточкасын бередi.

6. Во всех случаях, когда кассовый аппарат выбывает из обращения в данной организации, он подлежит снятию с учета или перерегистрации. При этом организация подает заявление в налоговый орган о снятии с учета контрольно-кассовой машины. Налоговый орган, получив заявление организации, производит снятие с учета контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, о чем делает отметку в Карточке регистрации контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, которая заверяется подписью должностного лица налогового органа, ответственного за регистрацию, и скрепляется печатью.
7. По окончанию срока применения модели контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью, указанного в Государственном реестре контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, используемых на территории Республики Казахстан, налоговые органы снимают с учета контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью этих моделей. При этом организации, имеющие в пользовании такие контрольно-кассовых аппараты с фискальной памятью, уведомляют налоговые органы за 2 месяца до истечения срока их применения.
8. Карточка регистрации контрольно-кассового аппарата хранится в организации по месту установки контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью в течение всего срока ее эксплуатации, предъявляется по требованию представителей налогового органа и других организаций, осуществляющих контроль за применением контрольно-кассовых аппаратов с фискальной памятью, и возвращается налоговому органу при снятии контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью с регистрации. В налоговом органе Карточка регистрации контрольно-кассового аппарата хранится в течение пяти лет после снятия контрольно-кассового аппарата с учета.
9. Порядок регистрации кассовых терминалов, фискальных карт производится аналогично общему порядку регистрации.<*>
Сноска. Пункт 9 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 2.04.98г. N 21.
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997г. N_______
Форма N 1
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
АКТ N ____
снятия фискального отчета или
замены фискального блока
город (район)____________                    "____"__________19   г.
Комиссия в составе:
Представителя налогового органа _______________________________
____________________________________________________________________
Представителя центра технического обслуживания ________________
____________________________________________________________________
Представителя пользователя ККА ________________________________
____________________________________________________________________
составила настоящий акт в том (причина снятия фискального
отчета) ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

6. Осы ұйымдағы кассалық аппарат iстен шыққандағы барлық жағдайда оны есептен шығарып, қайтадан тiркейдi. Мұндай жағдайда ұйым салық органына кассалық бақылау машинасын есептен шығару жайлы өтiнiш бередi. Ұйымның өтiнiшiн алғаннан кейiн салық органы фискальды жадты кассалық-бақылау аппаратты есептен шығарады, бұл жайлы фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттың тiркеу карточкасына белгi соғылып, оны тiркеуге мiндеттi салық органының өкiлеттi адамы куәландырып, мөр басылады.
7. Фискальды жадты кассалық-бақылау аппаратының моделiнiң пайдалану мерзiмi аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын фискалды жадты кассалық-бақылау аппараттың көрсетiлген мемлекеттiк реестрiн салық органдары фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарының осы моделiн пайдаланудан шығарады. Мұндай жағдайда фискальды жадты кассалық-бақылау аппараттарын пайдалануға құқы бар ұйымдар оны пайдаланудың мерзiмiнен екi ай асқанға шейiн бұл туралы салық органдарына хабар бередi.
8. Кассалық-бақылау машинасын тiркеу карточкасы ұйымдар фискальды жадты кассалық-бақылау аппаратын құрған жерде оның пайдалану мерзiмi аяқталғанша сақталады, салық органдарының және басқа ұйымдардың өкiлдерiнiң талабы бойынша көрсетiлiп, фискалды жадты кассалық-бақылау аппараттардың пайдалануына бақылауланады және тiркеуден шыққан соң салық органдарына қайтарылады. Фискалды жадты кассалық-бақылау аппараттар тiркеуге карточка салық органдарында кассалық-бақылау аппараты тiркеуден шыққаннан кейiн бес жыл сақталады.
9. Кассалық-терминалдарды, фискальдық карталарды тiркеу тәртiбi осы тiркеудiң жалпы тәртiбiне сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту. 9-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.04.02. N 21 V980640_ бұйрығымен.
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 1 Нысаны
Фискальдық есептi алу немесе фискальдық
блокты алмастыру
N_______АКТI
қала(аудан)____________                    " "__________1997 ж.
Мына құрамдағы комиссия:
Салық органының төрағасы _____________________________________
___________________________________________________________________
Техникалық қызмет көрсету орталығының өкiлi  _________________
___________________________________________________________________
БКА пайдаланудың өкiлi       _________________________________
___________________________________________________________________
осы актiнi жасады (фискальдық есеп алу себебi)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1. Снят фискальный отчет
последняя запись N _______________________________________
всего ____________________________________________________
2. Заменен блок фискальной памяти: _______________________
__________________________________________________________
3. Снят фискальный отчет после замены блока фискальной памяти:
последняя запись N ___________________________________
всего ________________________________________________
После замены блока фискальной памяти ККА
модель_______________________________________________
заводской номер _____________________________________
передана пользователю в исправном и работоспособном состоянии
Приложения:
фискальный отчет до замены БФП_____________________________
фискальный отчет после замены БФП _________________________
Представитель налогового органа ____________________________________
Представитель ЦТО __________________________________________________
Представитель пользователя ККА _____________________________________
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______ 1997 г. N ________
Форма N 2
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
Контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью
_______________________________________________
(заводской и регистрационный номера аппарата)
Организация _____________________
Филиал __________________________
КНИГА КАССИРА-ОПЕРАЦИОНИСТА
Начата __________________199____г.
Окончена ________________199____г.
Таблица
--------------------------------------------------------------------
!   !-----------------!-----------!-----------!    !    !    !
1 ! 2 !  3  !  4  !  5  !  6  !  7  !  8  !  9  ! 10 ! 11 ! 12 ! 13
--------------------------------------------------------------------
1 - Дата
2 - Сумма кассы на начало дня
3 - Суммовые данные счетчика: на начало дня
4 - Суммовые данные счетчика: поступлений за день
5 - Суммовые данные счетчика: на конец дня
6 - Возврат чеков: количество
7 - Возврат чеков: сумма
8 - Данные об ошибочных платежах: количество
9 - Данные об ошибочных платежах: сумма
10 - Выплаты из кассы ответственных лиц
11 - Сумма кассы на конец дня
12 - Подпись кассира
13 - Подпись ответственного лица
--------------------------------------------------------------------
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N________
Форма N 3
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
Организация ________________________________________________________
Филиал _____________________________________________________________
А К Т  N __________
о возврате денежных сумм
покупателям (клиентам) по
неиспользованным кассовым чекам
по кассе контрольно-кассового
аппарата с фискальной памятью
___________________________________________
(заводской и регистрационный номера аппарата)
"____"____________199   г.
Акт составлен комиссией в составе ответственных лиц
пользователя:
_________________________
_________________________
_________________________
--------------------------------------------------------------------
!     !                 !       !             !По распоряжению
N  !  N  !   Наименование  !  N    !  Сумма чека !кого возвращены
п/п  !чека !      отдела     !бригады!             !деньги
!     !                 !       !             !покупателям
--------------------------------------------------------------------
А  !  1  !        2        !   3   !      4      !        5
--------------------------------------------------------------------
Всего на сумму ______________________тенге __________тиын
(сумма прописью)
На указанную сумму следует уменьшить выручку кассы.
Перечисленные возвращенные покупателям (клиентам) кассовые чеки
погашены и прилагаются к акту.
Приложение: __________________________________________________
Подписи ответственных лиц пользователя
__________________________
__________________________
__________________________
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N________
Форма N 4
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
Организация _____________________
Филиал __________________________
Адрес: __________________________
__________________________
__________________________
Ж У Р Н А Л
вызова технических специалистов
и регистрации выполненных работ
--------------------------------------------------------------------
N !Дата и! N ! N !Причина!Ф.И.О.!Отметка!Содер-!Подпись!Под-!Отсут.
п/п!время !за-!ККА!вызова !спец. !о плом-!жание !спец   !пись!или
!вызова!яв-!   !       !ЦТО и !бирова-!выпол-!ЦТО и  !от- !недо-
!      !ки !   !       !налог.!нии и  !ненных!налог. !вет-!статок
!      !   !   !       !органа!оттиск !работ !органа !стве!напря-
!      !   !   !       !      !клейма !      !       !нно-!жения
!      !   !   !       !      !       !      !       !го  !
!      !   !   !       !      !       !      !       !за  !
!      !   !   !       !      !       !      !       !при-!
!      !   !   !       !      !       !      !       !емку!
!      !   !   !       !      !       !      !       !рабо!
!      !   !   !       !      !       !      !       !ты  !
--------------------------------------------------------------------
А !   1  ! 2 ! 3 !   4   !  5   !   6   !  7   !   8   ! 9  !  10
--------------------------------------------------------------------
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N________
Форма N 5
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
СВОДНЫЙ ОТЧЕТ
ПО КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫМ
АППАРАТАМ С ФИСКАЛЬНОЙ ПАМЯТЬЮ
--------------------------------------------------------------------
N ! Дата !          Денежная выручка сданная по отделам
п/п!      !---------------------------------------------------------
!      !Отдел N 1 !Отдел N 2 !Отдел N 3 ! Отдел N 4 ! Отдел N 5
--------------------------------------------------------------------
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N________
Форма N 6
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
Форма чековой книжки
и товарного чека,
выписываемого от руки
!------------------------------------------!
!                                          !
! РНН _________________                    !
!                                          !
!        Наименование организации          !
!        ________________________          !
!        ________________________          !
!                                          !
!            ЧЕКОВАЯ КНИЖКА                !
!     при расчетах с населением без        !
!    применения контрольно-кассового       !
!               аппарата                   !
!                                          !
!  Серия кассовых чеков с N __________     !
!                      по N __________     !
!                                          !
!                                          !
!М.П. налогового органа                    !
!------------------------------------------!
Товарный чек
--------------------------------------------------------------------
Корешок чека N _____________!   Кассовый чек N ________________
Дата ________время__________!   Дата_________ время ___________
продавец ___________________!   продавец ______________________
РНН ________________________!   РНН ___________________________
товар ______________________!   товар _________________________
сумма ______________________!   сумма _________________________
подпись ____________________!   подпись _______________________
МП__________________________!   МП ____________________________
--------------------------------------------------------------------
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N________
Форма N 6
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
Контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью
________________________________________________
(заводской и регистрационный номера аппарата)
Организация ______________________
Филиал ___________________________
КНИГА УЧЕТА ТОВАРНЫХ ЧЕКОВ
Начата ________________199___г.
Окончена ______________199___г.
--------------------------------------------------------------------
N чека !Дата! Время !Наименование!Цена! Причина !Подпись ! Подпись
!    !       !товара      !    ! выдачи, !кассира !отв.лица
!    !       !(услуг)     !    !возврата !        !
!    !       !            !    !  чека   !        !
--------------------------------------------------------------------

1. Фискальдық есеп алынсын
соңғы жазу             N __________________________
барлығы_____________________________________________
2. Фискальдық рух блогын алмастыру:____________________
______________________________________________________
3. Фискальдық рух блогын алмастырғаннан кейiн фискальдық есеп
алынсын
соңғы жазу             N __________________________
барлығы____________________________________________
БКА фискальдық рухы блогын алмастырғаннан кейiн
моделi _______________________________________________
завод    номерi ______________________________________
пайдаланушыға түзелген және жұмысшы жағдайында берiлдi.
Қосымша:
ФРБ алмастырғанға дейiнгi фискальдық есеп _____________________
ФРБ алмастырғаннан кейiнгi фискальдық есеп ____________________
Салық органының өкiлi ________________________________________
ТҚО өкiлi ____________________________________________________
БКА пайдаланушы өкiлi ________________________________________
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 2 Нысаны
Фискальдық рухы бар бақылау-кассалық
аппарат
___________________________________
(аппараттың заводтық және тiркеу нөмiрi)
Ұйым ______________________________
Филиалы ___________________________
КАССИР-ОПРАЦИОНШЫНЫҢ КIТАБЫ
Басы     _________________199 ж.
Аяқталды _________________199 ж.
___________________________________________________________________
Күнi |Күн басындағы   |Счетчiк көрсеткiшiнiң| Чектердi қайтару
|кассаның сомасы |        сомасы       |
|                |_____________________|_____________________
|                |күн   |күндегi|күн   |   Саны   |  Сомасы
|                |басына|түскенi|аяғына|          |
___________________________________________________________________
1  |        2       |   3  |   4   |   5  |     6    |     7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қате төлем          |Кассадан  | Күн     |Кассирдiң|Жауапты
көрсеткiштерi       |жауапты   |аяғындағы|   қолы  |адамның
_________________________|адамға    |касса    |         |қолы
Саны    |  Сомасы   |берiлдi   |сомасы   |         |
___________________________________________________________________
8      |      9    |    10    |    11   |   12    |   13
___________________________________________________________________
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 3 Нысаны
Ұйым ________________________________________
Филиалы ________________________________
Фискальдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратының
кассасы бойынша пайдаланбаған кассалық чектер
бойынша сатып алушыға (клиентке) қайтарылған ақша
сомасы туралы N_________  АКТ
(аппараттың заводтық және тiркеу нөмiрi)
" " _______________199_ж.
Жауапты пайдаланушы адамдардың құрамы комиссиясымен
акт жазылды:
____________________________
____________________________
____________________________
___________________________________________________________________
N  |   Чек     | Бөлiмнiң атауы | бригада |Чек    |Кiмнiң өкiмi
р/с |    N      |                |    N    |сомасы |бойынша сатып
|           |                |         |       |алушыға ақша
|           |                |         |       |қайтарылды
___________________________________________________________________
A |     1     |        2       |     3   |   4   |      5
___________________________________________________________________
Барлық сомасы _____________________________теңге_______тиын
Касса пайдасын қандай сомаға азайту көзделген. Сатып алушыларға
(клиенттерге) аударылып қайтарылған кассалық чектер өтелдi және
актiге тiгiледi.
Қосымша:  ________________________________________________
жауапты пайдаланушы тұлғаның қолы
__________________________________
__________________________________
__________________________________
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 4 Нысаны
Ұйым: _________________________________________
Филиалы: ______________________________________
Мекен-жайы: ____________________________________
____________________________________
____________________________________
Техникалық мамандарды шақыру және атқарылған
жұмысты тiркеу
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________
N | Күнi және   | Тапсырыс| БКА |  Шақыру |  ТҚО және  |Пломбалау
р/с|шақыру уақыты|     N   |  N  | себебi  |салық орган.|және түрiн
|             |         |     |         |маман. аты  |таңбалау бе.
____________________________________________________________________
А |       1     |    2    |  3  |    4    |      5     |     6
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Атқарылған  | ТҚО және салық| Жұмысты қабылдауға|Қауыртт. немесе
жұмыс көлемi|орган. маман.  |жауаптының қолы    |жетiспеудiң
мазмұны     |   қолы        |                   |жоқтығы
___________________________________________________________________
7      |       8       |         9        |       10
___________________________________________________________________
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 5 Нысаны
Фискальдық рухы бар бақылау-кассалық аппарат
бойынша салыстырмалы есеп
___________________________________________________________________
N |  Күнi |  Бөлiмдерге берiлген ақша түсiмi
р/с|       |_______________________________________________________
|       |N 1 бөлiм |N 2 бөлiм| N 3 бөлiм| N 4 бөлiм |N 5 бөлiм
___________________________________________________________________
|       |          |         |          |           |
|       |          |         |          |           |
|       |          |         |          |           |
|       |          |         |          |           |
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 6 Нысаны
Қолымен жазылған чек кiтапшасы мен тауар
чегiнiң нысаны
________________________________________________________
|                                                      |
|  РНН________________________                         |
|                                                      |
|       Ұйымның атауы                                  |
|       _____________________________                  |
|       _____________________________                  |
|                                                      |
|                                                      |
|  халықпен есеп айырысу кезiнде                       |
|  бақылау-кассалық аппаратты қолданбаған              |
|         ЧЕК  КIТАПШАСЫ                               |
|                                                      |
|  Кассалық чектер                 N____________       |
|                                  N____________       |
|                                                      |
|                                                      |
|  Салық органының                                     |
|      М.О.                                            |
|                                                      |
|                                                      |
|______________________________________________________|
Товар чегi
________________________________________________________________
|  Чек түбiршегi N ___________  |  Чек түбiршегi N __________  |
|  Күнi ________уақыт ________  |  Күнi ________уақыт________  |
|  сатушы ____________________  |  сатушы ___________________  |
|  РНН _______________________  |  РНН ______________________  |
|  товар _____________________  |  товар ____________________  |
|  сомасы_____________________  |  сомасы ___________________  |
|  қолы ______________________  |  қолы _____________________  |
|  МО ________________________  |  МО _______________________  |
|_______________________________|______________________________|
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 6 Нысаны
Фискальдық рухы бар бақылау-кассалық
аппарат
___________________________________
(аппараттың заводтық және тiркеу нөмiрi)
Ұйым ______________________________
Филиалы ___________________________
ТОВАРЛЫҚ ЧЕКТЕРДI ЕСЕПТЕУ КIТАБЫ
Басы     _________________199 ж.
Аяқталды _________________199 ж.
___________________________________________________________________
Чек N|Күнi|Уақыты|Товардың (қызмет)|Баға|  Чектi     |Кассир|Жауапты
|    |      |        атауы    |    |беру-қайтару|қолы  |адамның
|    |      |                 |    |себебi      |      |қолы
____________________________________________________________________

1   ! 2  !   3   !     4      ! 5  !    6    !   7    !    8
--------------------------------------------------------------------
"Утверждено"
Министерством финансов
Республики Казахстан
_______1997 г. N ________
Форма N 7
к основным правилам эксплуатации
ККА с ФП, требования к работе
кассира-операциониста (пользователя)
Ф О Р М А Ч Е К А
!-------------------------------------------------!
!  N ____________ F или Ф ________________________!_____1
!  ________________________ ______________________!_____2
!                   Х      Х Х    Х Х   __________!_____3
!                              Х Х Х  ____________!_____4
!      Время             ХХ. ХХ. 1997 ____________!_____5
6____!_______Х X X X          Х Х Х Х Х Х _____________!_____7
!                        Х Х Х Х Х Х _____________!_____!
!                        Х Х Х Х Х Х _____________!_____!
!      ИТОГО____________ Х Х Х Х Х Х _____________!_____8
!               Валидирующий код _________________!_____9
!-------------------------------------------------!
1. Заводской номер ККА и признак фискальной памяти
2. Наименование организации
3. Шифр района (Первый знак ставится буква и обозначает
область, вторые два знака обозначают шифр района и проставляется
цифрами, третьи два знака обозначают порядковый номер ККА в
Государственном реестре моделей ККА)
4. Порядковый номер чека
5. Время, дата
6. Наименование (код) и цена товара (услуги)
7. Сумма стоимости покупки (услуги)
8. Итого
9. Валидирующий код (только при применении ИФК)
Порядок расположения информации на кассовом чеке может быть
изменен в зависимости от технических возможностей ККА с ФП
Приложение 1
к Порядку  регистрации
контрольно-кассовых аппаратов
в налоговых органах
(для юридических лиц)
В налоговый орган по
городу (району)
З А Я В Л Е Н И Е
____________________________________________________________________
(наименование организации)
просит зарегистрировать контрольно-кассовые аппараты (терминалы) в
количестве _____________ штук.
Для взятия на учет указанных контрольно-кассовых аппаратов
(терминалов) сообщаю необходимые сведения:
1. Полное наименование организации с указанием ее
организационно-правовой формы, адрес, телефон, телефакс, дата
регистрации организации
____________________________________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество руководителя организации, номер
телефона
____________________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество главного бухгалтера организации,
номер телефона
____________________________________________________________________

1  |  2 |   3  |        4        |  5 |     6      |   7  |   8
____________________________________________________________________
|    |      |                 |    |            |      |
|    |      |                 |    |            |      |
"Бекiтiлген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
__________1997ж N ________
ФБ және БКА пайдаланудың негiзгi
ережесi, кассир-операционшының
пайдаланушының/талабының
N 7 Нысаны
Ч Е К Н Ы С А Н Ы
_________________________________________________
|  N____________F немесе Ф______________________|_________ 1
|  ___________________________________    ______|_________ 2
|                  _______________________      |
|                  | X    XX       XX    |____  |_________ 3
|                  |_____________________|      |
|                           _____________       |
|                           |  X  X  X  |_______|_________ 4
|                           |___________|       |
|     ______________   ____________________     |
|     |  Уақыт     |   | ХХ. ХХ. 1997     |_____|_________ 5
|     |____________|   |__________________|     |
|     _____________    ___________________      |
6____|_____|  X X X X  |    | X  X  X  X  X  X |_____|_________ 7
|     |___________|    |__________________|     |        |
|                      ___________________      |        |
|                      | X  X  X  X  X  X |_____|________|
|                      |__________________|     |        |
|                      ___________________      |        |
|                      | X  X  X  X  X  X |_____|________|
|                      |__________________|     |
|     _____________    ___________________      |
|     |ЖИЫНЫ      |    | Х  Х  Х  Х  Х  Х |_____|________ 8
|     |___________|    |__________________|     |
|     _____________________________________     |
|     |    Валидирлiк коды                |_____|________ 9
|     |___________________________________|     |
|_______________________________________________|
1. БКА заводтық нөмiрi және фискальдық рух белгiсi
2. Ұйымның аталуы
3. Аудан шифрi (Бiрiншi белгi әрiп қойылады және область берiлген
екiншi белгi аудан шифрi берiледi және сандармен қойылады, үшiншi екi
белгi БКА моделiндегi Мемлекеттiк реестрдегi БКА реттiк нөмiрi қойылады
4. Чектiң реттiк нөмiрi
5. Уақыты күнi
6. Тауардың (қызмет) аталуы (коды) және бағасы
7. Алынғанның (қызмет) тұратын бағасы
8. Жиыны
9. Валидирлiк коды  (тек қана ИФК қолданғанда)
ФБ және БКА техникалық мүмкiндiгiне байланысты кассалық чектегi
ақпараттың орналасуы өзгеруi мүмкiн.
Салық органдарындағы бақылау
кассалық аппараттарды тiркеу
тәртiбiне (заңды тұлғалар үшiн)
1 Қосымша
Қала (аудан) бойынша салық
органына
Ө Т I Н I Ш
___________________________________________________________________
(ұйымның аталуы)
мына санда бақылау-кассалық аппаратты (терминалды) тiркеудi
өтiнедi      ________________ дана.
Аталған бақылау-кассалық аппараттарды (терминалды) есепке алу
үшiн қажеттi мәлiметтердi  хабарлаймыз:
1. Ұйымның оның ұйымдық құқықтық нысанын көрсете отырып толық
аталуы, мекенi, телефоны, телефаксi, ұйымды тiркеу күнi
___________________________________________________________________
2. Ұйым басшысының аты-жөнi, телефон нөмiрi
___________________________________________________________________
3. Ұйым бас бухгалтерiнiң аты-жөнi, телефон нөмiрi
___________________________________________________________________

4. Наименование учреждения банка, номер расчетного, текущего
счета, субсчета и других счетов, дата открытия _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Наименование филиалов и других структурных подразделений организации, их адреса и номера телефонов (при необходимости приложить список) __________________________________________________ ____________________________________________________________________
6. Модели контрольно-кассовых аппаратов (терминалов), год их
выпуска, количество показаний счетчиков, место установки аппарата
(терминала) в организации, в филиале, другом обособленном
подразделении с указанием мест их нахождения, номера технического
паспорта машин и т.д.), в каком центре технического обслуживания
поставлены на обслуживание и ремонт
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Приложения:
техпаспорта, в количестве ___ единиц, договор о техническом
обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов (терминалов)
на_____ листах.
Руководитель организации                         (подпись)
Главный бухгалтер                                (подпись)
Дата получения заявления                (подпись должностного
налоговым органом                       лица налогового органа)
Приложение 1a
к Порядку регистрации
контрольно-кассовых аппаратов в
налоговых органах
(для физических лиц)
В налоговый орган по
городу (району)
З А Я В Л Е Н И Е
от ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
прошу зарегистрировать контрольно-кассовые аппараты (терминалы) в
количестве _____________ штук.
Для взятия на учет указанных контрольно-кассовых аппаратов
(терминалов) сообщаю необходимые сведения:
1. Адрес физического лица, телефон, телефакс
_____________________________________________________________________
2. Адрес,  телефон,  телефакс стационарного места
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество главного бухгалтера, номер телефона
_____________________________________________________________________
4. Наименование учреждения банка, номер расчетного, текущего
счета, субсчета и других счетов, дата открытия ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

4. Банк мекемесiнiң аталуы, есептесу өткен шот субшот және
басқа счеттар нөмiрi, ашылу күнi __________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Ұйымның филиалдары және басқа құрылымдық бөлiмдерiнiң аталуы
олардың мекенi және телефондар нөмiрi (қажет болған жағдайда тiзiм
берiледi)__________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Бақылау-кассалық аппараттардың (терминалдар) моделi, шығарылу
жылы, счетчиктер көрсеткiшi, аппаратты қондыру орны филиалда басқа
бөлектенген бөлiмшелерде мекенiн көрсетiп, машинаның нөмiрiн техникалық
паспорт ж.б.) қандай техникалық қызмет көрсету орталығында қызмет
көрсетуге тiркелген
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Қосымша
техпаспорты, саны ______ бiрлiк, бақылау-кассалық аппараттарды
(терминалдарды) техникалық қызмет көрсету және жөндеу туралы шарты
_______________парақта.
Ұйымның басшысы                               (қолы)
Бас бухгалтер                                 (қолы)
Салық органының өтiнiш                (салық органының жауапты
алған күнi                            тұлғасының қолы)
Салық органдарындағы бақылау
кассалық аппараттарды тiркеу
тәртiбiне (заңды тұлғалар үшiн)
1а Қосымша
Қала (аудан) бойынша салық
органына
Ө Т I Н I Ш
_________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң аты-жөнi)
мына санда бақылау-кассалық аппараттарды (терминалдарды) тiркеудi
өтiнемiн _____________________дана.
Аталған бақылау-кассалық аппараттарды (терминалдарды) есепке алу үшiн
мыналарды хабарлаймын.
1. Жеке тұлғаның мекен-жайы телефоны, телефаксi
___________________________________________________________________
2. Стационарлық орынның мекенi, телефоны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Бас бухгалтердiң аты-жөнi, телефон нөмiрi
___________________________________________________________________
4. Банк мекемесiнiң аталуы, есептесу өткен шот субсчет және счеттар
нөмiрi, ашылу күнi _________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

5. Модели контрольно-кассовых аппаратов (терминалов), год их
выпуска, количество показаний счетчиков, место установки аппарата
(терминала) с указанием места нахождения, номера технического
паспорта машин и т.д., в каком центре технического обслуживания
поставлен на обслуживание и ремонт
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Приложения:
техпаспорта, в количестве ____ единиц, договор о техническом
обслуживании и ремонте контрольно-кассовых аппаратов (терминалов) на
_____ листах.
Подпись заявителя ____________________
Дата получения заявления
налоговым органом                     (подпись должностного
лица налогового органа)
Приложение 2
к Порядку регистрации
контрольно-кассовых аппаратов в
налоговых органах
К Н И Г А
учета контрольно-кассовых аппаратов
с фискальной памятью юридических
и физических лиц на территории
_______________________________________________
(наименование района, города, района в городе)
на 1997 - _______годы
Таблица
----------------------------------------------------------------
!       !   !       !   !   !       !     !-------------!
1 !   2   ! 3 !   4   ! 5 ! 6 !   7   !  8  ! 9 ! 10 ! 11 ! 12
----------------------------------------------------------------
1 - N п/п
2 - Наименование юридического и Ф.И.О. физического лица
3 - РНН
4 - Тип (модель), заводской номер, год выпуска, страна-
изготовитель, фирма-изготовитель ККА и номер паспорта
5 - Показания счетчиков ККА
6 - Место установки ККА
7 - Отметка о внесении ККА в Госреестр
8 - Отметка о постановке на обслуживание и ремонт в ЦТО
(наименование ЦТО) дата и номер договора
9 - Отметка о выдаче карточки регистрации: N карточки
10 - Отметка о выдаче карточки регистрации: Дата
11 - Отметка о выдаче карточки регистрации: Роспись в получении
12 - Примечание
Приложение 3
к Порядку регистрации
контрольно-кассовых аппаратов
в налоговых органах
РНН Шифр района
РЕГИСТРАЦИОННАЯ КАРТОЧКА N ______
на контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью
Регистрационная карточка выдана _______________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического, физического лица)
Налоговым отделом по _______________________________________________
Юридический адрес: город (район)____________________________________
улица _________________________________ дом _________ кв.___________
телефон: _____________________
Данные регистрируемого ККА: тип (модель) ___________________________
заводской номер _______________ фирма-изготовитель _________________
_____________________________________ номер паспорта _______________
Данные фискального счетчика: Сфера применения (ненужное зачеркнуть)
!_________________________! торговля; сфера услуг; обмен валют;
!_________________________! торговля ГСМ; для отелей, ресторанов;
Место установки:____________________________________________________
____________________________________________________________________
(штамп ЦТО ККА)
Начальник налогового отдела ________________________________________
Дата "____" _______________199___г.             ____________________
(подпись)
Примечание: Карточка регистрации контрольно-кассового аппарата
хранится по месту установки ККА в течение всего
срока его эксплуатации, предъявляется по требованию
предъявителем

5. Бақылау-кассалық аппараттардың (терминалдардың) моделi, шығу жылы,
счетчиктер көрсеткiшiнiң саны, тұрған жердегi аппараттың қондыру мекенi
машинаның техникалық паспортының нөмiрi ж.б. қызмет көрсетуге қандай
орталыққа тiркелдi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Қосымша
техпаспорты,     саны ______________данасы, бақылау-кассалық
аппараттарды (терминалдарды) жөндеу және қызмет көрсетуге тiркеу
_________парақта
Тұтынушының қолы ______________________
Салық органының өтiнiштi               (салық органы жауапты
алған күнi                              тұлғасының қолы)
Салық органындағы бақылау
кассалық аппараттарды тiркеу
тәртiбiне 2 қосымша
Аумақтардағы заңды және жеке тұлғалардың фискальдық
рухы бар бақылау-кассалық аппараттарды есептеу
кiтабы
_____________________________________________________
(ауданның, қаланың, қаладағы ауданның аталуы)
1997 ________жылға
___________________________________________________________________
N | Заңды және| РНН |   Типi (моделi),   |БКА счетчик|БКА қондыру
р/с| жеке      |     |заводтық номерi,шығу|көрсеткiшi |орны
|тұлғаның   |     | жылы, шығарушы     |           |
|аты-жөнi   |     |мемлекет,БКА әзiрлеу|           |
|           |     |фирмасы, паспорт    |           |
|           |     |нөмiрi              |           |
___________________________________________________________________
1 |     2     |  3  |         4          |     5     |      6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
БКА Мемреестрге|Қызмет көрсету | Тiркеу карточкасын тiркеу |Ескерту
енгiзу нөмiрi  |және жөндеу ТҚО|___________________________|
|аты нөмiрi мен |карточкалар|Күнi|Алу қолы  |
|күнiнiң шарты  |           |    |          |
___________________________________________________________________
7       |       8       |      9    | 10 |     11   |  12
___________________________________________________________________
Салық органындағы бақылау
кассалық аппараттарды тiркеу
тәртiбiнiң
N 3 қосымшасы
______________                                     ______________
|   РНН      |                      Аудан шифрi    |            |
|____________|                                     |____________|
Фискальдық рухы бар бақылау-кассалық аппаратының
ТIРКЕУ КАРТОЧКАСЫ
Тiркеу карточкасы берiлдi        __________________________________
___________________________________________________________________
(заңды, жеке тұлғаның толық аталуы)
салық органы     __________________________________________________
Заңды мекенi     қала (аудан)   ___________________________________
көшесi _____________________________________үй _________ пәтер
телефоны__________________
БКА тiркеу көрсеткiшi типi (моделi)     ___________________________
заводтық номерi _________________әзiрлеген фирма _____________
______________________________________паспорт нөмiрi ______________
Фискальдық счетчиктiң көрсеткiшi      Қабылдау сферасы (қажетiн сызу)
________________________             сауда қызмет саласы валюта
| | | | | | | | | | | | |            айырбастау, ЖЖМ саудалау,
_________________________            отелдер үшiн, мейрамхана
Қондыру орны _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(БКА ТҚО мөрi)
Салық бөлiмiнiң бастығы      _______________________________________
Күнi _________________      199__ж.           ______________________
(қолы)
Ескертпе:   Бақылау-кассалық аппаратын тiркеу карточкасы БКА
қондырған жерде оның барлық пайдалану мерзiмiнде
сақталады, талапкердiң ұсынысы бойынша берiледi.