Об утверждении Правил ведения кассовых операций в бюджетных организациях
Приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 8 сентября 1997 г. N 298. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 1997 г. N 385. Утратил силу - приказом Министерства финансов РК от 25 апреля 2000 г. N 195 ~V001135
Утвердить прилагаемые к настоящему приказу Правила ведения кассовых операций в бюджетных организациях.
Вице-министр
Правила
ведения кассовых операций
в государственных учреждениях <*>
Сноска. В названии Временного порядка, далее по тексту и в приложениях к нему слова "Временный порядок" заменены словом "Правила", слова "бюджетные организации", "организации" заменены словами "государственные учреждения"; слова "министерства (ведомства)" заменены словами "администратор республиканских бюджетных программ"; слова "специальных средств" заменены словами "средств, получаемых от реализации платных услуг" согласно приказу Комитета Казначейства МФ РК от 3 мая 1999 года N 310 V990797_ .
I. Общие положения
1.1. Настоящие Правила устанавливает порядок ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных денег в кассах государственных учреждений и предельной суммы использования наличных денег в расчетах.
1.2. Расчеты государственных учреждений по своим обязательствам производятся, как правило, в безналичном порядке.
С использованием наличных денег допускается осуществление расчетов в общей сумме по спецификам 131 "Приобретение продуктов питания", 132 "Приобретение медикаментов и прочих средств медицинского назначения", 133 "Приобретение предметов и материалов для текущих хозяйственных целей", 139 "Прочие расходы на приобретение товаров", 151 "Содержание и текущий ремонт оборудования и инвентаря", 159 "Прочие текущие расходы" в течение месяца в размерах, не превышающих:
- 50-кратного расчетного показателя - для бюджетных средств;
- 100-кратного расчетного показателя - для средств, получаемых от реализации платных услуг. На оставшуюся сумму выделенного лимита бюджетных средств заключаются договора на поставку товаров, работ и услуг, согласно порядку, установленному законодательством Республики Казахстан.
Ограничение на получение наличности не устанавливается:
по расходам на выплату денежной компенсации взамен табачных изделий для военнослужащих срочной службы по специфике 131 "Приобретение продуктов питания";
по расходам на выплату денежной компенсации взамен форменного обмундирования военнослужащим по специфике 134 "Приобретение мягкого инвентаря и обмундирования";
по командировочным расходам внештатных водителей по трудовым договорам по специфике 147 "Эксплуатация служебных легковых автомобилей для транспортного обслуживания государственных органов Республики Казахстан";
по особым расходам в силовых и правоохранительных органах по специфике 157 "Особые расходы";
по расходам на приобретение проездных билетов для лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ограничения свободы, ареста или лишения свободы, до места жительства, и по расходам на проведение выборов (на оплату труда освобожденных членов избирательных комиссий, возмещение заработной платы кандидатов в Президенты, депутаты Парламента, за исключением кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, а также в депутаты в маслихаты, оплату труда внештатных работников на основании трудовых соглашений, командировочные расходы, приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, горюче-смазочных материалов) по специфике 159 "Прочие текущие расходы";

Мемлекеттік мекемелерге кассалық операцияларды жүргiзудiң Қағида бекiту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi 1997 жылғы 8 қыркүйектегi N 298. ҚР Әділет министрлігінде 1997 жылғы 9 қазанда тіркелді. Тіркеу N 385. Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлiгiнің 2000 жылғы 25 сәуірдегi N 195 бұйрығымен. ~V001135
Осы бұйрыққа қосымша ұсынылып отырған Мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды жүргiзудiң Қағида бекiтiлсiн.
Вице-министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң 1997 жылғы 8 қыркүйектегi N 298 бұйрығымен Бекiтiлдi
Мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды
жүргiзудiң
Қағида <*>
Ескерту. Уақытша тәртіптің атауындағы, бұдан әрі мәтін бойынша және
оған қосымшалардағы "Уақытша тәртіп" деген сөздер "Қағида"
деген сөзбен, барлық септеулердегі көпше түрінде болсын және
жекеше түрінде болсын пайдаланылатын "бюджеттік ұйымдар",
"ұйымдар" деген сөздер ауыстырылатын сөздердің септеуіне және
жеке/немесе түріне сәйкес "мемлекеттік мекемелер" деген
сөздермен ауыстырылды, "министрлік (ведомство)" деген сөздер
"республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі" деген
сөздермен ауыстырылды, "арнайы қаражаттар" деген сөздер
"ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттар"- ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.10. N 195
V990797_ бұйрығымен.
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы Қағида кассалық операцияларды жүргiзу, мемлекеттік мекемелердің кассаларында қолма-қол ақша қалдығының лимитiн және қолма-қол ақшаны есеп айырысуда пайдаланудың шектi сомасын анықтау тәртiбiн белгiлейдi.
1.2. Мемлекеттік мекемелердің өз мiндеттемелерi бойынша есеп айырысулары, әдетте, қолма-қол ақшасыз тәртiппен жүргiзiледi.
Қолма-қол ақшаны пайдалана отырып 131 "Тамақ өнiмдерiн сатып алу", 132 "Дәрi-дәрмектерді және медициналық мақсаттағы басқа да құралдарды сатып алу", 133 "Ағымдағы шаруашылық мақсаттар үшiн заттар мен материалдар сатып алу", 139 "Тауарлар сатып алу мен қызметтер көрсетуге жұмсалатын өзге де шығыстар", 151 "Жабдықтар мен құрал-саймандарды ұстау және ағымдағы жөндеу", 159 "Өзге де ағымдағы шығыстар" бiр ай ішінде:
- бюджеттiк қаражаттар үшiн - 50 еселенген есептi көрсеткiштен;
- ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттар үшiн - 100 еселенген есептi көрсеткiштен аспайтын мөлшерде. Бюджет қаражатының бөлінген лимитінің қалған сомасына Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпке сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді беруге арналған шарттар жасалады. <*>
Қолма-қол ақша алуға шектеу мыналар:
"Азық-түлік өнімдерін сатып алу" 131 ерекшелігі бойынша мерзімді қызметтің әскери қызметшілері үшін темекі бұйымдарының орнына ақшалай өтемақы төлеуге арналған шығыстар бойынша;
"Жұмсақ мүкәммал және киім-кешектер сатып алу" 134 ерекшелігі бойынша әскери қызметшілерге нысанды киім-кешектің орнына ақшалай өтемақы төлеуге арналған шығыстар бойынша;
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көлік қызметін көрсету үшін қызметтік жеңіл автомобильдерді пайдалану" 147 ерекшелігі бойынша еңбек шарттары бойынша штаттан тыс жүргізушілердің іс-сапар шығыстары бойынша;
"Ерекше шығыстар" 157 ерекшелігі бойынша күш және құқық қорғау органдарындағы ерекше шығыстар бойынша;
"Өзге де ағымдағы шығыстар" 159 ерекшелігі бойынша бостандықты шектеу, қамау немесе бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеуден босатылатын тұлғалар үшін тұратын жеріне дейін жолақы билеттерін сатып алуға арналған шығыстар бойынша және сайлау өткізуге (босатылған сайлау комиссиясы мүшелерінің еңбегіне ақы төлеуге, партиялық тізімдер бойынша сайлауға түсіп отырған талапкерлерді қоспағанда, Президенттікке, Парламент депутаттығына, сондай-ақ мәслихатқа депутаттыққа талапкерлердің жалақысын өтеуге, еңбек келісімдерінің негізінде штаттан тыс қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге, іс-сапар шығыстарына, кеңсе және шаруашылық тауарларын, жанар-жағар май материалдарын сатып алуға) арналған шығыстар бойынша;

по расходам на оплату труда внештатных работников по трудовым договорам и оплату услуг консультантов по заключенным договорам со специфик: 143 "Оплата транспортных услуг", 146 "Оплата услуг по обслуживанию здания", 147 "Эксплуатация служебных легковых автомобилей для транспортного обслуживания государственных органов Республики Казахстан", 149 "Прочие услуги", 151 "Содержание и текущий ремонт оборудования и инвентаря", 152 "Содержание и текущий ремонт зданий, помещений и сооружений", 159 "Прочие текущие расходы" и 163 "Услуги, оказываемые физическими лицами".
В исключительных случаях использование наличных денег с бюджетных счетов и текущих счетов "Средства от платных услуг" сверх лимита:
- государственными учреждениями, содержащимися за счет республиканского бюджета, допускается по письменному разрешению Комитета казначейства, выданному по ходатайству администратора республиканских бюджетных программ и по согласию Бюджетного департамента;
- государственными учреждениями, содержащимися за счет средств местных бюджетов, осуществляется путем согласования увеличения лимита с соответствующим финансовым органом. <*>
Сноска. Пункт 1.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433 V980648_ ; приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ ; приказом Комитета Казначейства МФ РК от 8 ноября 1999 года N 597 V990992_ .
1.3. Администратор республиканских бюджетных программ при составлении сметы расходов на предстоящий финансовый год для центрального аппарата и подведомственных государственных учреждений, содержащихся за счет средств республиканского бюджета, а также сметы доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг государственных учреждений, составляют расчет лимита остатка наличных денег в кассе (Приложение N 1). Расчет лимита остатка наличных денег в кассе подтверждается на основании утвержденной сметы расходов из бюджета, а также сметы доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг для администратора республиканских бюджетных программ в Министерстве финансов Республики Казахстан, а для подведомственных государственных учреждений в соответствующем администраторе республиканских бюджетных программ. <*>
Сноска. Пункт 1.3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433; приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ .

"Көлік қызметіне ақы төлеу" 143, "үйге қызмет көрсету жөніндегі қызметтерге ақы төлеу" 146, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көлік қызметін көрсету үшін қызметтің жеңіл автомобильдерді пайдалану" 147, "Өзге де қызмет көрсетулер" 149, "Жабдықтар мен мүкәммалды ұстау және ағымдағы жөндеу" 151, "Үйлерді, үй-жайларды және ғимараттарды ұстау және ағымдағы жөндеу" 152, "Өзге де ағымдағы шығыстар" 159 және "Жеке тұлғалар көрсететін қызметтер" 163 ерекшеліктерімен жасалған шарттар бойынша еңбек шарттары бойынша штаттан тыс қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге және консультанттардың қызметіне ақы төлеуге арналған шығыстар бойынша белгіленбейді. <*>
Ерекше жағдайларда, лимиттен тыс шоттарының және "Ақылы қызметтерден алынатын қаражат" ағымдағы шоттарының қолма-қол ақшаларды пайдалануға: <*>
- республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің ұсынымымен берiлген Қазынашылық комитетiнiң жазбаша рұқсаты бойынша және Бюджеттiк департаменттiң келiсiмi бойынша рұқсат етiледi; <*> <*>
- лимиттiң өсуiн тиiсті қаржы органымен келiсу арқылы жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 1.2.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.
Ескерту. 1.2.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1999.05.10. N 195
V990797_ бұйрығымен.
Ескерту. 1.2.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық комитеті 1999.10.08. N 597
V990992_ бұйрығымен.
1.3. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері орталық аппарат және республикалық бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын бағыныстағы мемлекеттік мекемелер үшiн алдағы қаржы жылына арналған шығыстардың сметасын, сондай-ақ мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттары бойынша кiрiстер мен шығыстар сметасын жасау кезiнде кассадағы қолма-қол ақша қалдығы лимитiнiң есебiн жасайды (N 1 қосымша). Кассадағы қолма-қол ақша қалдығы лимитiнiң есебi республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде, ал бағыныстағы мемлекеттік мекемелер үшiн тиiстi республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде бюджеттен жұмсалатын шығыстардың бекiтiлген сметасы, сондай-ақ ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттар бойынша өрiстер мен шығыстар сметасының негізiнде расталады. <*>
Ескерту. 1.3.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.09.22.
N 433 V980648_ бұйрығымен.
Ескерту. 1.3.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1999.05.10. N 195
V990797_ бұйрығымен.

1.4. Государственные учреждения, содержащиеся за счет средств местных бюджетов, и имеющие средства, получаемые от реализации платных услуг, также составляют расчет лимита остатка наличных денег в кассе и подтверждают вместе со сметой расходов и сметой доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг в соответствующем местном финансовом органе. <*>
Сноска. Пункт 1.4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433.
1.5. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе бюджетного государственного учреждения определяют, исходя из утвержденной годовой суммы бюджетных ассигнований и годовой суммы расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг, по спецификам 136 "Командировки и служебные разъезды внутри страны" и 137 "Командировки и служебные разъезды за пределы страны" в следующих пределах:
1. до 5 млн.тенге - 20 тыс.тенге;
2. от 5 до 10 млн.тенге - 40 тыс.тенге;
3. от 10 до 20 млн.тенге - 100 тыс.тенге;
4. свыше 20 млн.тенге - 150 тыс.тенге.
В случае, если к началу предстоящего года смета расходов еще не утверждена, то в соответствии со статьей 19 Закона "О бюджетной системе" от 24 декабря 1996 г. N 52-1 Z960052_ составляется смета расходов на I квартал предстоящего года и соответственно к ней определяется лимит остатка наличных денег в кассе. Если в течение финансового года изменяется смета расходов по вышеназванным спецификам, соответственно изменяется и доводится до подведомственных государственных учреждений уточненный лимит остатка наличных денег в кассе.
Если к началу предстоящего года смета доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг не утверждена, то бюджетному государственному учреждению разрешается до утверждения сметы, но не позднее 1 апреля, использовать для расчета лимита остатка наличных денег в кассе суммы расходов, предусмотренные в смете на 1 квартал. В случае изменения в течение финансового года утвержденной сметы доходов и расходов средств, получаемых от реализации платных услуг по спецификам 136 и 137 соответственно уточняется лимит остатка наличных денег в кассе и доводится до подведомственных государственных учреждений. <*>
Сноска. Пункт 1.5 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433.
1.6. Государственные учреждения имеют право хранить в своих кассах наличные деньги, полученные по чеку из банка второго уровня, не более 3-х рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем банке. <*>
Сноска. Раздел I дополнен новым пунктом 1.6 согласно приказу Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433.

1.4. Жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен ұсталатын және ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттары бар мемлекеттік мекемелер да кассадағы қолма-қол ақша қалдығының лимиті есебiн жасайды және тиiстi жергiлiктi қаржы органында шығыстар сметасын және ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттар бойынша кiрiстер мен шығыстар сметасын растайды. <*>
Ескерту. 1.4.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433 V980648_
бұйрығымен.
1.5. Мемлекеттік мекемелерінің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимитiн мемлекеттік мекемелердің 136 "Ел iшiндегi iссапарлар мен қызмет бабындағы жоспарлары", 137 "Елден тысқары жерлерге iссапарлар мен қызмет бабындағы жолсапарлар" деген ерекшемелер бойынша бюджеттен бөлiнетiн қаржының бекiтiлген жылдық сомасын және ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттар бойынша шығыстардың жылдық сомасын басшылыққа ала отырып, мынадай шекте айқындайды: <*>
1. 5 млн. теңгеден - 20 мың теңге;
2. 2.5 млн. теңгеден 10 млн. теңгеге дейiн - 40 мың теңге;
3. 10 млн. теңгеден 20 млн. теңгеге дейiн - 100 мың теңге;
4. 20 млн. теңгеден жоғары - 150 мың теңге. <*>
Алдағы жылдың басында шығыстар смета әлi бекiтiлмеген жағдайда "Бюджет жүйесi туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы N 52-1 Z960052_ Заңның 19-бабына сәйкес 1-тоқсанға арналған шығыстар сметасы жасалады және соған орай кассадағы қолма-қол ақша қалдығының лимитi айқындалады. Егер қаржы жылы iшiнде аталған ерекшемелер бойынша шығыстар сметасы өзгертiлетiн болса, онда кассадағы қолма-қол ақша қалдығының нақтыланған лимитi тиiсiнше өзгертiлiп, бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге хабарланады.
Егер алдағы жылдың басына қарай ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттар бойынша кiрiстер мен шығыстар сметасы бекiтiлмеген болса, онда мемлекеттік мекемелерге сметаны бекiткенше, бiрақ 1 сәуiрден кешiктiрмей кассадағы қолма-қол ақшалардың лимитiн есептеу үшiн 1 тоқсанға арналған сметада көзделген шығыстар сомасын пайдалануға рұқсат етiледі. Қаржы жылының iшiнде 136 және 137 ерекшелiктер бойынша бекiтiлген ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттардың кiрiстер мен шығыстар сметасы өзгерген жағдайда, тиiсiнше кассадағы қолма-қол ақша қалдығының лимитi нақтыланады және ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға жеткiзiледi. <*>
Ескерту. 1.5.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.
1.6. Мемлекеттік мекемелер өздерiнiң кассаларында екiншi деңгейдегi банктердiң чегi бойынша алынған қолма-қол ақшаларды ақшаның қызмет көрсететiн банктен алған күнiн есептемегенде, 3 жұмыс күнiнен артық емес күн сақтауға құқығы бар. <*>
Ескерту. 1.6.-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.

1.7. Наличные деньги от реализации платных услуг, спонсорская и благотворительная помощь, депозитные суммы и внебюджетного фонда Акима г.Алматы, поступающие непосредственно в кассу бюджетного государственного учреждения, должны сдаваться в обслуживающий банк не позднее 3 дней со дня приема для последующего зачисления на соответствующий счет.
Использование этих средств без предварительной сдачи их на соответствующие счета не допускается. <*>
Сноска. Раздел I дополнен новым пунктом 1.7 согласно приказу Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433; с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ .
II. Порядок получения наличных денег
в уполномоченных банках
2.1. Для получения наличных денег кассир бюджетного государственного учреждения или лицо, его заменяющее, заполняет чек на сумму, указанную в платежном поручении на перечисление денег со счета бюджетного государственного учреждения в обслуживающем Казначействе на транзитный счет Казначейства. Затем главный бухгалтер или лицо, возглавляющее подразделение, обеспечивающее бухгалтерский учет бюджетного государственного учреждения, проверяет правильность заполнения чека и передает его вместе с платежным поручением ответисполнителю соответствующего органа Казначейства. <*>
Сноска. Пункт 2.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433.
2.2. В целях контроля за правильностью выплаты заработной платы по определенным расходам в структуре специфик экономической классификации и получения наличных денег на другие цели государственные учреждения, содержащиеся за счет средств госбюджета, представляют в соответствующие органы Казначейства заявку на получение наличности с бюджетного и текущего счета "Средства от платных услуг", счета для спонсорской и благотворительной помощи и депозитного счета, с указанием сумм, причитающихся к выдаче. Заявка на получение наличности представляется отдельно по бюджетным средствам, средствам, получаемым от реализации платных услуг, в виде спонсорской или благотворительной помощи, депозитных сумм и средств внебюджетного фонда Акима города Алматы вместе с денежным
чеком. При этом по средствам, получаемым в виде спонсорской или
благотворительной помощи, депозитным суммам и внебюджетного фонда Акима
города Алматы код бюджетной классификации не заполняется. Заявка
составляется на основании платежных ведомостей или расходных кассовых
ордеров по следующей форме:
ЗАЯВКА
на получение наличных средств
___________________________________________
(наименование государственного учреждения)
к чеку N __________
Дата
--------------------------------------------------------------------
N !   Назначение платежа   ! Код бюджетной !       Сумма
!                        ! классификации !      (тенге)
--------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
Итого:
--------------------------------------------------------------------
М.П.    Руководитель государственного учреждения
Гл. бухгалтер
Ответственный работник отдела по обеспечению наличности казначейства принимает и проверяет заявку, платежное поручение и чек, проверив правильность их оформления, а также соответствие каждого документа по сумме и спецификам, ответисполнитель сверяет сумму, на которую выписан чек, с суммой, указанной на лицевой стороне корешка чека, и ставит подпись на лицевой и оборотной стороне чека. Проверенное и завизированное платежное поручение передается ответственному исполнителю операционного отдела для формирования реестра чеков. Реестр чеков вместе с чеками, заверенными подписями руководителя, ответработника и печатью Казначейства, передается в обслуживающий банк для оплаты, заявка остается в деле органа казначейства.

1.7. Мемлекеттік мекемелерінің кассасына тiкелей түсетiн ақылы қызметтерді сатудан түсетін, демеушілік және қайырымдылық көмек, депозиттік сомалар және Алматы қаласы Әкімінің бюджеттен тыс қорлары қолма-қол ақшалар тиiсті шотқа алдағы уақытта есепке алу үшiн қабылдаған күннен бастап 3 күннен кешiктiрiлмей қызмет көрсететiн банкке тапсырылуы керек. <*>
Мұндай қаражаттарды тиісті шоттарға оларды алдын ала тапсырмай пайдалануға рұқсат етiлмейдi. <*>
Ескерту. 1.7.-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.
Ескерту. 1.7.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1999.05.10. N 195 V990797_ бұйрығымен.
II. Уәкiлеттi банктерде қолма-қол ақша алу
тәртiбi
2.1. Қолма-қол ақша алу үшiн мемлекеттік мекемелерінің кассирi немесе оны ауыстыратын адам чектi Қазынашылықта қызмет көрсететiн мемлекеттік мекемелерінің шотынан Қазынашылықтың транзиттік шотына ақшаларды аудару төлем тапсырысында көрсетiлген сомада толтырады. Сонан соң бас бухгалтер немесе бөлiмшенi басқаратын, мемлекеттік мекемелерінің бухгалтерлiк есебiн қамтамасыз ететiн адам чектiң дұрыс толтырылуын тексерiп және оны төлем тапсырысымен бiрге Қазынашылықтың тиiстi органының жауапты атқарушысына бередi. <*>
Ескерту. 2.1.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433 V980648_
бұйрығымен.
2.2. Экономикалық сыныптама ерекшемелерiнiң құрылымында белгiлi бiр шығыстар бойынша жалақының дұрыс төленуiн бақылау және басқа мақсаттарға бюджеттік және "Ақылы қызметтен түсетін қаражат" ағымдағы шоты", демеушілік және қайырымдылық көмекке арналған шоттар және депозиттік шоттардан қолма-қол ақша алу мақсатында мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттік мекемелер тиiстi қазынашылық органдарға бюджеттік және "Ақылы қызметтен түсетін қаражат" ағымдағы шоты", демеушілік және қайырымдылық көмекке арналған шоттар және депозиттік шоттардан қолма-қол ақша алуға өтiнiм бередi, онда берiлуге тиiс сома көрсетiледi. Қолма-қол ақшаны алуға өтінім бюджеттік қаражаттар, ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттар, демеушілік немесе қайырымдылық көмек, депозиттік сомалар түріндегі қаражаттар және Алматы қаласы Әкімнің бюджеттен тыс қоры қаражаттары бойынша ақшалай чекпен бірге тапсырылады.
Бұл орайда демеушілік және қайырымдылық көмек депозиттік сомалар және
Алматы қаласы Әкімінің бюджеттен тыс қоры түріндегі алынатын қаражаттар
бойынша бюджеттік сыныптама коды толтырылмайды. Өтiнiм төлем тiзiмдемелерi
немесе мынадай нысандағы кассалық шығыс ордерлерi негiзiнде жасалады.
<*>
Ескерту. 2.2.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1999.05.10. N 195
V990797_
бұйрығымен.
Қолма-қол қаражат алуға
Өтінім
__________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N_______________чекке
Күнi ________________
___________________________________________________________________
N         Төлемнiң атауы          Бюджет сыныптама.       Сома
сының коды           (теңге)
___________________________________________________________________
1.
2.
3.
Жиыны
___________________________________________________________________
М.О.    Мемлекеттік мекеменің басшысы
Бас бухгалтер
Қазынашылықтың қолма-қол ақшамен қамтамасыз ету жөніндегі жауапты қызметкерi өтiнiм мен чектi қабылдап, тексередi, олардың ресімделуінің дұрыстығын, сондай-ақ әрбiр құжаттың сомалар мен ерекшелiктер бойынша сәйкестiгiн тексерiп, жауапты атқарушы чек берiлген соманы чек түбiртегiнiң бет жағында көрсетiлген сомамен салыстырады және чектiң бет және артқы жағына қол қояды. Тексерiлген және қол қойылған төлем тапсырысы чектер тiзiлiмiн қалыптастыру үшiн операциялық бөлiмнiң жауапты атқарушысына берiледi. Чектердiң тiзiлiмi басшының, жауапты атқарушының қолымен және Қазынашылық мөрiмен расталған чектермен бiрге төлеу үшiн қызмет көрсететiн банкке жiберiледi, өтiнiм қазынашылық органының атқарушысына бередi, өтiнiм, төлем тапсырысы қазынашылық органның iс қағазында қалады. <*>

При осуществлении контроля расчетно-денежных документов государственных учреждений, содержащихся за счет средств бюджета и имеющих средства, получаемые от реализации платных услуг, ответисполнитель Казначейства проверяет соблюдение лимита получаемых наличных денег за счет бюджетных и средств, получаемых от реализации платных услуг (в общей сумме по спецификам 131,132,133,139,151,159). Для осуществления контрольных функций Казначейство на каждое бюджетное государственное учреждение открывает аналитическую карточку по регистрации получаемых наличных денег за месяц.
С целью контроля за своевременным оприходованием наличных денег в кассу бюджетного государственного учреждения ответисполнителем отдела по обеспечению наличности производится сверка записи об оприходовании наличных денег на оборотной стороне корешка чековой книжки с реестром оплаченных чеков. Записи на оборотной стороне корешка чековой книжки заверяются подписью ответработника отдела. <*>
Сноска. Пункт 2.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433; приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ .
2.3. В необходимых случаях подразделения Казначейства имеют право требовать от государственных учреждений представления первичных документов (ведомости на заработную плату, премирование и т.д.) для проверки тождественности сумм, включенных в заявку на получение наличности. <*>
Сноска. Пункт 2.3 - с изменениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433.
2.4. При получении наличных денег в кассе банка кассир или лицо, его заменяющее, бюджетного государственного учреждения обязан пересчитать полистно общую полученную сумму в присутствии контролера банка и убедиться, что она соответствует сумме, указанной в чеке. Если клиент не пересчитал полистно полученную сумму наличных денег в присутствии контролера банка, то впоследствии при обнаружении недостачи ответственность несет материальноответственное лицо, получившее наличные деньги.
2.5. Полученные в уполномоченном банке наличные деньги приходуются в кассу бюджетного государственного учреждения в тот же день, для чего бухгалтером выписывается приходный кассовый ордер (Форма N КО-1). Приходный кассовый ордер до передачи в кассу регистрируется бухгалтерией в журнале регистрации приходных и расходных кассовых ордеров (форма № КО-3а).
Кроме того, на оборотной стороне корешка чековой книжки делается запись об оприходовании наличных денег в кассу с указанием номера и даты приходного ордера за подписью главного бухгалтера, которая подтверждается подписью ответработника Казначейства в соответствии с п.2.2. <*>
Сноска. Пункт 2.5 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433.

Бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын және ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттары бар мемлекеттік мекеменің есеп айырысу-ақша құжаттарын жүзеге асырған кезде. Қазынашылықтың жауапты атқарушысы бюджеттік және ақылы қызметтерді сатудан алынатын қаражаттардың есебiнен алатын қолма-қол ақшаның лимиттi сақтауын тексередi (жалпы сомасы 131, 132, 133, 139, 151, 159 ерекшелiктерi бойынша). Бақылау функцияларын жүзеге асырған кезде Қазынашылық әрбiр мемлекеттік мекемелерге айына алатын қолма-қол ақшаларды тiркеу жөнiнде талдама карточка ашады. <*>
Қолма-қол ақшаларды мемлекеттік мекемелерінің кассасына уақытылы кiрiске алуға бақылау жасау мақсатында қолма-қол ақшаларға қызмет көрсету жөнiндегi бөлiмнiң жауапты атқарушысы қолма-қол ақшаларды кiрiске алу туралы төленген чектердiң тiзiлiмiмен чек кiтапшасының артқы жағында жазбаларды салыстыруды жүргiзедi. Чек кiтапшасының артқы жағындағы жазбаларға бөлiмнің жауапты атқарушысы қол қояды. <*>
Ескерту. 2.2.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.
2.3. Қазынашылық бөлiмшелердiң қолма-қол ақша алуға берген өтiнiмге енгiзiлген сомалардың сәйкес болуын тексеру үшiн қажет болған жағдайда мемлекеттік мекемелерден бастапқы құжаттар (жалақы, сыйлықақы, т.б. тiзiлiмдемелерiн) берудi талап етуге құқығы бар. <*>
Ескерту. 2.3.-тармақтың екінші абзацы алынып тасталды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.
2.4. Банк кассасынан қолма-қол ақша алу кезiнде мемлекеттік мекемелерінің кассирi немесе оның орнындағы адам жалпы алынған соманы банк бақылаушысының қатысуымен бет сайын қайта санап оның чекте көрсетiлген сомаға сай келетiнiне көз жеткiзуге мiндеттi. Егер клиент алынған қолма-қол ақшаны банк бақылаушысының қатысуымен бет сайын қайта санап шықпаса, онда кейiннен жетiспеушiлiк анықталған жағдайда қолма-қол ақшаны алған жауапты адамға материалдық жауапкершiлiк жүктеледi.
2.5. Уәкiлеттi банкте алынған қолма-қол ақша сол күнi мемлекеттік мекеменің кассасында кiрiске алынады, бұл үшiн бухгалтер кассалық кiрiс ордерiн (N ҚО-3а) жазады. Кассалық кiрiс ордерiн кассаға берiлгенге дейiн бухгалтерия кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiн тiркеу журналына (N КО-2 нысаны) тiркейдi. <*>
Бұдан басқа, чек кiтапшасының артқы жағында 2.2.-тармаққа сәйкес Қазынашылықтың жауапты атқарушысының қолымен расталатын бас бухгалтердiң қолы қойылған кiрiс ордерiнiң нөмiрi мен күнi көрсетiлiп, қолма-қол ақшаларды кассаға кiрiске алу туралы жазба жүргiзiледi. <*>
Ескерту. 2.5.-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды және өзгертілді - ҚР
Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.09.22.
N 433 V980648_ бұйрығымен.

2.6. Порядок получения наличных денег государственными учреждениями в банках второго уровня через текущие счета наличности устанавливается отдельными указаниями Министерства финансов Республики Казахстан.
III. Порядок приема и выдачи наличных
денег и оформления кассовых документов
3.1. При приеме банкнот и монет в платежи кассир бюджетного государственного учреждения или лицо, его заменяющее, обязан руководствоваться признаками и порядком определения платежности денежных знаков, установленных Национальным Банком Республики Казахстан.
Прием наличных денег кассами государственных учреждений производится по приходным кассовым ордерам, подписанным главным бухгалтером или лицом, им уполномоченным.
В приеме наличных денег выдается квитанция за подписями главного бухгалтера или лица, им уполномоченного, и кассира, заверенная печатью (штампом) кассира.
3.2. Выдача наличных денег из касс государственных учреждений производится по расходным кассовым ордерам (форма № КО-2) или надлежаще оформленным другим документам, с наложением на этих документах штампа с реквизитами расходного кассового ордера. Документы на выдачу наличных денег должны быть подписаны руководителем и главным бухгалтером бюджетного государственного учреждения или лицами, ими уполномоченными.
В централизованных бухгалтериях, обслуживающих государственные учреждения, на общую сумму выданной заработной платы составляется один расходный кассовый ордер, дата и номер которого проставляется на каждой платежной ведомости. <*>
Сноска. Пункт 3.2 - с дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433. V980648_
3.3. При выдаче денег по расходному кассовому ордеру или заменяющему его документу отдельному лицу кассир или лицо, его заменяющее, требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя*, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан и отбирает расписку получателя. Если заменяющий расходный кассовый ордер документ составлен на выдачу наличных денежных средств нескольким лицам, то получатели также предъявляют документы, удостоверяющие их личность, и расписываются в соответствующей графе платежных документов.
Примечание. Документом, удостоверяющим личность, является паспорт гражданина Республики Казахстан и других республик СНГ, общегражданский заграничный паспорт или вид на жительство лица без гражданства. Документами, заменяющими паспорт, могут быть военный билет Министерства обороты Республики Казахстан, служебное удостоверение военнослужащих армии Военно-Морского флота, пограничных войск, КНБ Республики Казахстан, внутренних войск МВД Республики Казахстан и других республик СНГ. <*>
В государственных учреждениях выдача денег может производиться по удостоверению, выданному данному государственному учреждению, при наличии на нем фотографии и личной подписи владельца.
Сноска. Пункт 3.3 - с изменениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433. V980648_

2.6. Мемлекеттік мекемелердің екiншi деңгейдегi банктерден қолма-қол ақшаның ағымдағы шоты арқылы қолма-қол ақша алуы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жекелеген нұсқауларымен белгiленедi.
III. Қолма-қол ақшаны қабылдау және беру, кассалық
құжаттарды ресiмдеу тәртiбi
3.1. Банкнот пен ақшаны төлемге қабылдау кезiнде мемлекеттік мекемелерінің кассирi немесе оның орнындағы адам Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген ақша белгiлерiнiң төлемдiлiгiн анықтау белгiлерi мен тәртiбiн басшылыққа алуға мiндеттi.
Мемлекеттік мекемелер кассаларының қолма-қол ақшаны қабылдауы бас бухгалтер немесе ол уәкiлеттiк берген адам қол қойған кассалық кiрiс ордерi бойынша жүргiзiледi.
Қолма-қол ақшаны қабылдау кезiнде бас бухгалтер немесе ол уәкiлеттiк берген адам мен кассир қол қойған және кассирдiң мөрi (мөртабаны) басылып расталған кассалық кiрiс ордерлерi бойынша квитанция берiледi.
3.2. Ұйымдардың кассаларынан қолма-қол ақша беру кассалық шығыс ордерлерi (N ҚО-2 нысаны) немесе тиiсiнше ресiмделген басқа да құжаттар бойынша жүргiзiледi, бұл құжаттарда мөртабан басылып, кассалық шығыс ордерiнiң реквизиттерi толтырылуы керек. Қолма-қол ақшаны беруге арналған құжаттарға мемлекеттік мекемелерінің басшысы мен бас бухгалтер немесе ол уәкiлеттiк берген адам қол қоюға тиiс. <*>
Мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсететiн орталықтандырылған бухгалтерияларда берiлген жалақының жалпы сомасына бiр кассалық шығыс ордерi толтырылады, оның күнi мен нөмiрi әрбiр төлем тiзiмдемесiне қойылады.
Ескерту. 3.2.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.
3.3. Жекелеген адамға кассалық шығыс ордерi немесе оны ауыстыратын құжат бойынша ақша беру кезiнде кассир немесе оны ауыстыратын адам алушының жеке басын куәландыратын <*> құжат ұсынуды талап етедi, құжаттың атауы мен нөмiрiн, оны кiм бергенiн және қашан берiлгенiн жазып алады, алушының қолхатын алып қалады. Егер кассалық шығыс ордерiн ауыстыратын құжат бiрнеше адамға қолма-қол ақша беруге жазылса, онда алушылар өздерiнiң жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынады және төлем құжаттарының тиiстi бағанына қол қояды.
Мемлекеттік мекемелерде ақша беру осы мемлекеттік мекеме берген куәлiк бойынша жүргiзiледi, онда иесiнiң суретi мен қолы болуға тиiс. __________________________________
<*> Қазақстан Республикасы мен басқа да ТМД республикалары азаматының төлқұжаты, шетелдiк жалпы азаматтық төлқұжат немесе азаматтығы жоқ адамдардың тұруға рұқсат куәлiгi жеке басты куәландыратын құжат болып табылады. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери билетi, армияның, Әскери-теңiз флотының әскери қызметшiлерiнiң, шекара әскерлерiнiң, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы мен ТМД-ның басқа да республикаларының IIМ iшкi әскерлерiнiң қызмет куәлiктерi төлқұжатты ауыстыратын құжат бола алады. <*>
Ескерту. 3.3.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_ бұйрығымен.

3.4. Расписка в получении наличных денег может быть сделана только собственноручно чернилами или пастой шариковых ручек с указанием полученной суммы: тенге - прописью, тиын - цифрами. При получении наличных денег по ведомости сумма прописью не указывается.
3.5. Выдача наличных денег лицам, не состоящим в списочном составе бюджетного государственного учреждения, производится по расходным кассовым ордерам, выписываемым отдельно на каждое лицо, или по отдельной ведомости на основании заключенных договоров.
3.6. Выдачу наличных денег кассир или лицо, его заменяющее, производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере или заменяющем его документе. Если выдача денег производится по доверенности, оформленной в установленном порядке, в тексте ордера после фамилии, имени и отчества получателя денег в бухгалтерии указываются фамилия, имя и отчество лица, которому доверено получение денег. Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег кассир делает запись: "По доверенности". Доверенность остается у кассира и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.
3.7. При выдаче лицу, не имеющему возможности по болезни или по другим причинам расписаться лично, по его просьбе согласно доверенности, оформленной в установленном порядке, за него может расписаться другое лицо, но только не работник бухгалтерии или кассы данного бюджетного государственного учреждения. На расходном кассовом ордере указываются наименование, номер, дата и место выдачи документа, удостоверяющего личность фактического получателя наличных денежных средств, и лица, за него расписавшегося.
3.8. Оплата труда, выплата пособий по временной нетрудоспособности, стипендий, премий производится кассиром по платежным (расчетно-платежным) ведомостям без составления расходного кассового ордера на каждого получателя.
3.9. На титульном (заглавном) листе платежной (расчетно-платежной) ведомости делается разрешительная надпись о выдаче наличных денежных средств за подписями руководителя и главного бухгалтера бюджетного государственного учреждения или лиц, ими уполномоченных, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
В аналогичном порядке могут оформляться и разовые выдачи наличных денег на заработную плату (при уходе в отпуск, по болезни и другим причинам), а также выдача депонированных сумм и наличных денежных средств под отчет на расходы, связанные со служебными командировками, нескольким лицам.
Разовые выдачи наличных денег на заработную плату отдельным лицам производятся, как правило, по расходным кассовым ордерам.

3.4. Қолма-қол ақшаны алғаны жөнiндегi қолхат тек сиямен немесе шариктi қаламсаптың пастасымен өз қолымен жазылуы керек, онда алынған сома көрсетiледi: теңге - жазумен, тиын цифрмен жазылады. Қолма-қол ақшаны тiзiмдеме бойынша алу кезiнде сома жазумен көрсетiлмейдi.
3.5. Мемлекеттік мекемелерінің тiзiмдiк құрамында жоқ адамдарға қолма-қол ақша әр адамға жеке-жеке жазылатын кассалық шығыс ордерi бойынша немесе жасасылған шарт негiзiнде жеке тiзiмдеме бойынша берiледi.
3.6. Қолма-қол ақшаны кассир немесе оны ауыстыратын адам тек кассалық шығыс ордерiнде немесе ауыстыратын құжатта көрсетiлген адамға ғана бередi. Егер ақша тиiстi тәртiппен ресiмделген сенiмхат бойынша берiлетiн болса, онда ордердiң мәтiнiнде бухгалтериядан ақша алушының тегiнен, аты-жөнiнен ақша алуға сенiм бiлдiрiлген адамның тегi, аты-жөнi көрсетiледi. Егер ақша тiзiмдеме бойынша берiлетiн болса, онда кассир ақша алу жөнiндегi қолхаттың алдына "Сенiмхат бойынша" деген жазу жазады. Сенiмхат кассирде қалады және кассалық шығыс ордерiне немесе тiзiмдемеге тiркеледi.
3.7. Аурулығы себептi немесе басқа да себептермен қол қоюға мүмкiндiгi жоқ адамға ақша беру кезiнде оның өтiнуi бойынша белгiленген тәртiппен ресiмделген сенiмхатқа сәйкес оған басқа адам қол қоюына болады, бiрақ ол осы мемлекеттік мекеме бухгалтериясының немесе кассасының қызметкерi болмауға тиiс. Кассалық шығыс ордерiнде қолма-қол ақшаны нақты алушының немесе ол үшiн қол қойған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмiрi, берiлген күнi мен жерi көрсетiледi.
3.8. Еңбекке ақы төлеудi, еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жәрдемақы, стипендия, сыйлықақы төлеудi кассир алушының әрқайсысына кассалық шығыс ордерiн толтырмастан төлем (есеп айырысу-төлем) тiзiмдемесi бойынша жүзеге асырады.
3.9. Төлем (есеп айырысу-төлем) тiзiмдемесiнiң титул (басты) парағында қолма-қол ақшалай қаражатты беру туралы рұқсат етiлген жазу жазылып, мемлекеттік мекеме басшысы мен бас бухгалтерiнiң немесе олар уәкiлеттiк берген адамдардың қолы қойылып, қолма-қол ақшаның берiлген күнi және жазбаша сомасы көрсетiледi.
Жалақы үшiн қолма-қол ақшаны бiр жолғы беру де (демалысқа кеткенде, ауырулығы себептi, басқа да себептер бойынша), қызмет бабындағы iссапарларға байланысты шығыстар жөнiнде есеп беретiн болып бiрнеше адамға депозицияланған сома мен қолма-қол ақшалай қаражат беру де осы тәртiппен ресiмделедi.
Жекелеген адамдарға жалақы үшiн қолма-қол ақшаны бiр жолғы беру, әдетте, кассалық шығыс ордерi бойынша жүргiзiледi.

3.10. По истечении установленных сроков выплаты заработной платы, премий, пособий по временной нетрудоспособности кассир должен:
а) в платежной ведомости против фамилий лиц, которым не произведены выплаты, поставить штамп или сделать отметку от руки "Депонировано";
б) составить реестр депонированных сумм;
в) в конце ведомости сделать надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, премии, пособии по временной нетрудоспособности, подлежащих депонированию, сверить эти суммы с общим итогом по платежной ведомости и скрепить своей подписью. Если наличные деньги выдавались не кассиром, а другим лицом, то на ведомости дополнительно делается надпись: "Деньги по ведомости выдавал (подпись)". Выдача наличных денег кассиром и раздатчиком по одной ведомости запрещается;
г) записать в кассовую книгу фактически выплаченную сумму и поставить на ведомости штамп: "Расходный кассовый ордер N".
Бухгалтерия производит проверку отметок, сделанных кассирами в платежных ведомостях, и подсчет выданных и депонированных по ним сумм.
Депонированные суммы сдаются в уполномоченный банк и на сданные суммы составляется один общий расходный кассовый ордер, служащий основанием для выписки объявления на взнос наличными с обязательным указанием 10-значного кода бюджетной классификации.
3.11. Приходные кассовые ордера и квитанции к ним, а также расходные кассовые ордера и заменяющие их документы должны быть заполнены бухгалтерией четко и ясно чернилами или пастой шариковых ручек или выписаны на машине (пишущей, вычислительной). Никаких подчисток, помарок или исправлений, хотя бы и оговоренных, в этих документах не допускается.
В расходных кассовых ордерах указывается основание для их составления и перечисляются прилагаемые к ним документы.
Выдача расходных кассовых ордеров или заменяющих их документов на руки лицам, получающим наличные деньги, запрещается.
3.12. При получении приходного и расходных кассовых ордеров или заменяющих их документов кассир или лицо, его заменяющее обязан проверить:
а) наличие и подлинность на документах подписи главного бухгалтера, а на расходном кассовом ордере или заменяющем его документе - разрешительной подписи руководителя государственного учреждения или лиц, ими уполномоченных;
б) правильность оформления документов;
в) наличие перечисленных в документах приложений. В случае несоблюдения хотя бы одного из этих требований кассир возвращает документы в бухгалтерию для надлежащего оформления.
Приходный и расходные кассовые ордера или заменяющие их документы вместе с приложениями подлежат обязательному гашению штампом или подписью от руки "Получено" или "Оплачено" с указанием числа, месяца, года.

3.10. Жалақы, сыйлықақы, еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша жәрдемақы төлеудiң белгiленген мерзiмi өткеннен кейiн кассир:
а) төлем тiзiмдемесiнде төлем төленбеген адамдардың тегiнiң қарсысына мөртабан басуға немесе "Депозицияланды" деп қолмен белгi соғуға;
б) депозицияланған соманың тiзбесiн жасауға;
в) тiзiмдеменiң аяғына жалақының нақты төленген сомасы туралы және алынбаған сомасы туралы жазу жасауға, бұл соманы төлем тiзiмдемесiндегi жалпы жиынымен салыстыруға және оған өзiнiң қолын қоюға тиiс. Егер қолма-қол ақшаны кассир емес басқа адам берсе, онда тiзiмдемеде: "Ақшаны тiзiмдеме бойынша берген (қолы қойылады)" деген қосымша жазу жасалады. Қолма-қол ақшаны кассирдiң немесе таратушының бiр тiзiмдеме бойынша беруiне тыйым салынады;
г) кассалық кiтапқа нақты төленген соманы жазуға және тiзiмдемеге: "N_____ кассалық шығыс ордерi" деген мөртабан басуға мiндеттi.
Бухгалтерия төлем тiзiмдемесiне кассир жасаған белгiлерi тексерiп, ол бойынша берiлген соманы есептейдi.
Депозицияланған сома уәкiлеттi банкке өткiзiледi және өткiзiлген сомаға бiр ортақ кассалық шығыс ордерi толтырылады, ол қолма-қол ақшалай салым жөнiндегi құлақтандырма жазу үшiн негiз болады, онда бюджеттiк сыныптаманың 10 таңбалы коды мiндеттi түрде көрсетiледi.
3.11. Кассалық кiрiс ордерлерi мен олардың квитанцияларын, сондай-ақ кассалық шығыс ордерлерi мен оларды ауыстыратын құжаттарды бухгалтерия сиямен немесе шариктi қаламсаптың пастасымен дәл де анық етiп толтыруға немесе машинкамен (жазу, есептеу машинкасымен) жазуға тиiс. Бұл құжаттарда тазартуға, өшiрiп жазуға, түзетуге, ескерту жасалса да, жол берiлмейдi.
Кассалық шығыс ордерлерiнде олардың толтырылуы үшiн негiздеме көрсетiледi, оларға тiркелген құжаттар аталады.
Кассалық шығыс ордерлерiн немесе оларды ауыстыратын құжаттарды қолма-қол ақша алушы адамның қолына беруге тыйым салынады.
3.12. Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiн немесе оларды ауыстыратын құжаттарды алу кезiнде кассир немесе оны ауыстыратын адам:
а) құжаттарда бас бухгалтердiң қолы, ал кассалық шығыс ордерi мен оны ауыстыратын құжатта мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкiлеттiк берген адамдардың рұқсат еткен қолы болуын және оның растығын;
б) құжаттардың дұрыс толтырылуын;
в) құжаттарда аталған қосымшалардың болуын тексеруге мiндеттi.
Осы талаптардың бiрi болмаса бiрi сақталмаған жағдайда кассир құжаттарды тиiстi дәрежеде ресiмдеу үшiн бухгалтерияға қайтарады.
Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiне немесе оларды ауыстыратын құжаттарға қосымшаларымен бiрге мiндеттi түрде "Алынды" немесе "Төлендi" деп жазылған мөртабан басылуға немесе бұл жазулар қолмен жазылып, қол қойылуға және оларда күнi, айы, жылы көрсетiлуге тиiс.

3.13. Расходные кассовые ордера, оформленные на платежных (расчетно-платежных) ведомостях на выплату заработной платы, регистрируются после ее выдачи.
IV. Порядок ведения кассовой книги,
книги использования денег и правила
хранения денег
4.1. Для осуществления расчетов наличными деньгами каждое бюджетное государственное учреждение должна вести кассовую книгу по установленной форме N КО-4 или по форме N 440, если в бюджетном государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетным и средствам и средствам, получаемым от реализации платных услуг, в виде спонсорской или благотворительной помощи и депозитных сумм. <*>
Сноска. Пункт 4.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ .
4.2. Каждое бюджетное государственное учреждение ведет только одну кассовую книгу, которая должна быть пронумерована, прошнурована и опечатана сургучной или мастичной печатью. Количество листов в кассовой книге заверяется подписями руководителя, главного бухгалтера или лица, возглавляющего подразделение, обеспечивающее бухгалтерский учет данного бюджетного государственного учреждения.
Записи в кассовой книге ведутся в 2 экземплярах через копировальную бумагу шариковой ручкой или чернилами. Вторые экземпляры листов должны быть отрывными и служат отчетом кассира. Первые экземпляры листов остаются в кассовой книге. Первые и вторые экземпляры листов нумеруются одинаковыми номерами.
Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются. Исправление ошибки в книге должно быть оговорено надписью "Исправлено" и подтверждено подписями кассира и главного бухгалтера бюджетного государственного учреждения или лица, его заменяющего, с указанием даты исправления.
4.3. Записи в кассовую книгу производятся кассиром или лицом, его заменяющем, сразу же после получения или выдачи наличных денег по каждому ордеру или заменяющему его документу. Ежедневно, в конце рабочего дня, кассир подсчитывает итоги операций за день, выводит остаток наличных денег в кассе на следующее число и передает в бухгалтерию в качестве отчета кассира второй отрывной лист (копию записей в кассовой книге за день) с приходными и расходными кассовыми документами под расписку в кассовой книге. Одновременно кассир сверяет остаток наличных денег в кассе с фактическим наличием денег.
4.4. Выдача наличных денег из кассы, не подтвержденная распиской получателя в расходном кассовом ордере или в другом заменяющем его документе, в оправдание остатка наличных денег в кассе не принимается. Эта сумма считается недостачей и взыскивается с кассира. Наличные деньги, не оправданные приходными кассовыми ордерами, считаются излишком кассы и зачисляются в доход государственного бюджета по счету 203109 "Прочие санкции и штрафы" первой группы счетов Единого стандартного плана счетов. <*>
Сноска. Пункт 4.4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ .

3.13. Жалақы төлеуге арналған төлем (есеп айырысу-төлем) тiзiлiмдемелерiнде ресiмделген кассалық шығыс ордерлерi жалақы берiлгеннен кейiн тiркеледi.
IV. Кассалық кiтапты, ақшаны пайдалану кiтабын
жүргiзу тәртiбi және ақшаны сақтау ережелерi
4.1. Қолма-қол ақшалай есеп айырысу үшiн әрбiр мемлекеттік мекеме, егер мемлекеттік мекемелерде бюджеттiк қаражаттар және ақылы қызметтерді сатудан, демеушілік немесе қайырымдылық көмек және депозиттік сомалар түрінде алынатын қаражаттар бойынша қаражат операциялары бар болса, белгiленген N КО-4 нысаны немесе N 440 нысаны бойынша кассалық кiтап жүргiзуге тиiс. <*>
Ескерту. 4.1.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1999.05.10. N 195 V990797_
бұйрығымен.
4.2. Әрбiр мемлекеттік мекеме тек бiр ғана кассалық кiтапты жүргiзедi, ол нөмiрленген, бау тағылған, сүргiштi немесе мастикалық мөр басылған болуға тиiс. Кассалық кiтаптағы парақтардың саны басшының немесе осы мемлекеттік мекемелерінің бухгалтерлiк есебiн қамтамасыз ететiн бөлiмшенi басқаратын адамның қолы қойылып расталады.
Кассалық кiтаптағы жазу көшiргi қағаз арқылы шариктi қаламсаппен немесе сиямен 2 дана етiп жазылады. Парақтардың екiншi даналары жыртылмалы болуға тиiс және кассирдiң есеп беруiне керек болады. Парақтардың бiрiншi даналары кассалық кiтапта қалады. Парақтардың бiрiншi және екiншi даналары бiрдей нөмiрлермен нөмiрленедi.
Кассалық кiтапта өшiруге және ескертiлмеген түзету енгiзуге тыйым салынады. Кiтапта қатенi түзету "Түзетiлдi" деген жазумен ескертiлуге және мемлекеттік мекемелерінің кассирi мен бас бухгалтерiнiң немесе оны ауыстыратын адамның қойылған қолымен қуатталуға, түзетiлген күнi көрсетiлуге тиiс.
4.3. Кассалық кiтапқа жазуды кассир немесе оны ауыстыратын адам әрбiр ордер немесе оны ауыстыратын құжат бойынша қолма-қол ақшаны алғаннан кейiн немесе бергеннен кейiн дереу жазуға тиiс. Күн сайын, жұмыс күнiнiң аяғында кассир бiр күнгi операциялардың қорытындысын есептеп, келесi күнге кассадағы қолма-қол ақша қалдығы шығарады, сөйтiп екiншi жыртылмалы парақты (кассалық кiтаптағы бiр күнгi жазбалардың көшiрмесiн) кассалық кiрiс және шығыс құжаттарымен бiрге есеп ретiнде бухгалтерияға берiп, кассалық кiтапқа қол қояды. Сонымен бiрге кассир кассадағы қолма-қол ақша қалдығын нақты қолма-қол ақшамен салыстырады.
4.4. Кассалық шығыс ордерiнде немесе оны ауыстыратын құжатта алушының қойылған қолымен қуатталмайынша кассадан қолма-қол ақша беру кассадағы қолма-қол ақша қалдығын растау үшiн қабылданбайды. Бұл сома жетiспеушiлiк деп саналып, кассирден өндiрiп алынады. Кассалық кiрiс ордерiмен расталмаған қолма-қол ақша кассаның артық ақшасы деп саналып, Бiрыңғай стандарттық шоттар жоспары шоттарының бiрiншi тобының 203109 "Өзге де санкциялар мен айыппұлдар" шоты бойынша мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне есептеледi. <*>
Ескерту. 4.4.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1999.05.10. N 195 V990797_
бұйрығымен.

4.5. Наличные деньги, полученные государственными учреждениями в уполномоченных банках, расходуются строго по целевому назначению. Для контроля за учетом целевого использования наличных денег всем бюджетным государственным учреждениям необходимо вести книги контроля использования наличных денег по целевому назначению отдельно для бюджетных средств (Приложение N 2) и для средств, получаемых от реализации платных услуг, в виде спонсорской или благотворительной помощи и депозитных сумм (Приложение № 3). В данной книге показывается остаток наличных денег на начало месяца, поступление денег, расход и остаток денег на конец месяца по спецификам экономической классификации. Сумма итогов остатков наличных денег по двум книгам должна соответствовать остатку наличных денег по кассовой книге на конец месяца. Записи в книге ведутся кассиром или лицом, его заменяющим. <*>
Сноска. Пункт 4.5 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433 V980648_ ; приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ .
4.6. Контроль за правильным и своевременным ведением кассовой книги и книг контроля использования наличных денег по целевому назначению (Приложения № 2 и № 3) возлагается на главного бухгалтера, или лицо, возглавляющее подразделение, обеспечивающее ведение бухгалтерского учета в бюджетном государственном учреждении. <*>
Сноска. Пункт 4.6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433 V980648_ .
4.7. Каждое бюджетное государственное учреждение для осуществления расчетов наличными деньгами должна иметь кассу. Касса - это специально оборудованное и изолированное помещение, предназначенное для приема, выдачи и временного хранения наличных денег. Руководители государственного учреждения обязаны оборудовать кассу и обеспечить сохранность наличных денег в помещении кассы, а также при доставке их из уполномоченного банка и сдаче в банк и несут в установленном соответствующим законодательством порядке ответственность в тех случаях, когда по их вине не были созданы необходимые условия, обеспечивающие сохранность наличных денег при их хранении и транспортировке.
Помещение кассы должно быть изолировано, а двери в кассу во время совершения операций заперты с внутренней стороны. Доступ в помещение кассы лицам, не имеющим отношения к ее работе, воспрещается. В каждом бюджетном государственном учреждении составляется список лиц, имеющих доступ в кассу, который подписывается руководителем и главным бухгалтером.

4.5. Мемлекеттік мекемелердің уәкiлеттi банктерден алған қолма-қол ақшасы қатаң түрде нысаналы мақсатқа жұмсалады. Қолма-қол ақшаның бюджеттік қаражаттар үшін жекелеген нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау үшiн және ақылы қызметтерді сатудан, демеушілік немесе қайырымдылық көмек және депозиттік сомалар түрінде алынатын қаражаттар үшін (N 3-қосымша) барлық мемлекеттік мекемелер қолма-қол ақшаның бюджеттік қаражаттар үшін жекелеген нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау кітаптарын (N 2 қосымша) жүргiзедi. Бұл кiтапта айдың басындағы қолма-қол ақшаның қалдығы, ақшаның түсуi, шығысы және айдың аяғындағы ақшаның қалдығы экономикалық сыныптама ерекшемелерi бойынша көрсетiледi. Екі кітап бойынша қолма-қол ақша қалдығы жиынының сомасы кассалық кiтап бойынша айдың аяғындағы қолма-қол ақшаның қалдығына сай келуге тиiс. Кiтапқа жазуды кассир немесе оны ауыстыратын адам түсiредi. <*>
Ескерту. 4.5.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433 V980648_
бұйрығымен.
Ескерту. 4.5.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1999.05.10. N 195 V990797_
бұйрығымен.
4.6. Кассалық кiтаптардың дұрыс және уақытылы енгізілуіне және қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау кiтабын (N 2 және N 3-қосымша) кітаптарын бақылау бас бухгалтерге немесе мемлекеттік мекемеде бухгалтерлiк есептiң жүргiзiлуiн қамтамасыз ететiн бөлiмшенi басқаратын адамға жүктеледi. <*>
Ескерту. 4.6.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433 V980648_
бұйрығымен.
4.7. Әрбiр мемлекеттік мекемелерінің қолма-қол ақшамен есеп айырысуды жүргiзу үшiн кассасы болуға тиiс. Касса - қолма-қол ақшаны қабылдауға, беруге және уақытша сақтауға арналып арнайы жабдықталған және оқшауландырылған бөлме. Мемлекеттік мекемелердің басшылары кассаны жабдықтауға және қолма-қол ақшаның касса бөлмесiнде, сондай-ақ оны уәкiлеттi банктен жеткiзу және банкке өткiзу кезiнде сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi және оларға солардың кiнәсiнен қолма-қол ақшаны сақтау мен тасымалдау кезiнде оның сақталуын қамтамасыз ететiн қажеттi жағдайлардың жасалмағаны үшiн жауапкершiлiк жүктеледi.
Касса бөлмесi оқшауландыруға, ал кассаға кiретiн есiк операциялар жасау кезiнде iш жағынан кiлттелiп жабылуға тиiс. Кассаның жұмысына қатысы жоқ адамдардың оның бөлмесiне кiруiне тыйым салынады. Әрбiр мемлекеттік мекемеде кассаға кiретiн адамдардың тiзiмi жасалады, оған басшы мен бас бухгалтер қол қояды.

4.8. Все наличные деньги, чеки и ценные бумаги в государственных учреждениях хранятся, как правило, в сейфах или несгораемых металлических шкафах, а в отдельных случаях - в комбинированных и обычных металлических шкафах, которые по окончании работы кассы закрываются ключом и опечатываются сургучной печатью кассира. Ключи от металлических шкафов и печати хранятся у кассиров, которым запрещается оставлять их в условных местах, передавать посторонним лицам либо изготавливать неучтенные дубликаты.
Учтенные дубликаты ключей в опечатанных кассирами пакетах, шкатулках и других упаковках хранятся у руководителей государственных учреждений. Не реже одного раза в квартал проводится их комиссионная проверка. При обнаружении утраты ключа руководитель бюджетного государственного учреждения сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к немедленной замене замка металлического шкафа.
Хранение в кассе наличных денег и других ценностей, не принадлежащих данному бюджетному государственному учреждению, запрещается.
4.9. Перед открытием помещения кассы и металлических шкафов кассир обязан осмотреть сохранность замков, дверей, оконных решеток и печатей, убедиться в исправности охранной сигнализации.
В случае повреждения или снятия печати, поломки замков, дверей и решеток кассир обязан немедленно доложить об этом руководителю бюджетного государственного учреждения, который сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к охране кассы до прибытия сотрудников милиции.
В этом случае руководитель, главный бухгалтер или лица, их заменяющие, а также кассир государственного учреждения после получения разрешения органов внутренних дел производят проверку наличия денег и других ценностей, хранящихся в кассе. Эта проверка должна быть произведена до начала кассовых операций. О результатах проверки составляется акт в 4 экземплярах, который подписывается всеми участвующими в проверке лицами. Первый экземпляр акта передается в органы внутренних дел, второй - отсылается в страховую компанию, третий - отсылается в вышестоящее государственное учреждение (в случае ее наличия), а четвертый остается у бюджетного государственного учреждения.
4.10. Кассир в соответствии с действующим законодательством о материальной ответственности работающих по найму несет полную материальную ответственность за сохранность всех принятых им ценностей и за всякий ущерб, причиненный бюджетному государственному учреждению как в результате умышленных действий, так и в результате небрежного или недобросовестного отношения к своим обязанностям.

4.8. Мемлекеттік мекемелердегі барлық қолма-қол ақша, чектер мен бағалы қағаздар, әдетте, сейфтерде немесе отқа жанбайтын металл жәшiктерде, ал жекелеген жағдайларда - құрамдастырылған және жай металл жәшiктерде сақталады, олар жұмыс аяқталғаннан кейiн кiлттелiп, сүргiш мөр басылады. Металл жәшiктердiң кiлттерi мен мөрлер кассирлерде сақталады және олардың кiлттердi шартты жерлерде қалдыруына, бөгде адамдарға беруiне не ескерiлмеген қосымша даналарын жасатуына тыйым салынады.
Кассирлер пакеттерге, қобдишаларға немесе басқа да орауыштарға салып мөрлеген кiлттердiң ескерiлген қосымша даналары мемлекеттік мекемелердің басшыларында сақталады. Сирек дегенде тоқсан сайын бiр рет оларға комиссиялық тексеру жүргiзiледi. Кiлттiң жоғалғаны анықталған жағдайда мемлекеттік мекеменің басшысы болған оқиғаны iшкi iстер органдарына хабарлап, металл жәшiктiң құлпын дереу ауыстыру шараларын қолданады.
Осы мемлекеттік мекемеге тиесiлi емес қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтардың кассада сақталуына тыйым салынады.
4.9. Кассаның бөлмесi мен металл жәшiктердi ашар алдында кассир құлыптадың, есiктердiң, терезе торлары мен мөрлердiң бүлiнген-бүлiнбегенiн қарап шығуға, күзет дабылының бұзылмағандығына көз жеткiзуге тиiс.
Мөр бүлiнген немесе алынған, құлыптар, есiктер мен терезе торлары сындырылған жағдайда кассир мұны дереу мемлекеттік мекеменің басшысына хабарлауға мiндеттi, ол болған оқиғаны iшкi iстер органдарына хабарлап, милиция қызметкерлерi келгенше кассаны күзету шараларын қолданады.
Мұндай жағдайда мемлекеттік мекеменің басшысы, бас бухгалтерi немесе оны ауыстыратын адам, сондай-ақ кассир iшкi iстер органдарының рұқсатын алғаннан кейiн кассада сақтаулы қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтардың бар екендiгiн тексередi. Бұл тексеру кассалық операциялар басталмастан бұрын жүргiзiледi. Тексеру нәтижелерi туралы 4 дана етiлiп акт жазылады, оған тексеруге қатысушы барлық адамдар қол қояды. Актiнiң бiрiншi данасы iшкi iстер органдарына берiледi, ал екiншiсi сақтандыру компаниясына жiберiледi, үшiншiсi - жоғары тұрған мемлекеттік мекемеге (ондай мемлекеттік мекеме болған жағдайда) жiберiледi, төртiншiсi - мемлекеттік мекемеде қалады.
4.10. Жалданып жұмыс iстеушiлердiң материалдық жауапкершiлiгi туралы қолданыстағы заңдарға сәйкес кассирге өзi қабылдап алған барлық құндылықтар үшiн қасақана әрекеттермен де, өзiнiң мiндеттерiне салдыр-салақ қарауы немесе адал қарамауы салдарынан да мемлекеттік мекемеге келтiрiлген қандай да болсын зиян үшiн материалдық жауапкершiлiк жүктеледi.

4.11. После издания приказа о назначении кассира на работу, руководитель государственного учреждения обязан под роспись ознакомить кассира с настоящими Правилами, после чего с кассиром или лицом, его заменяющим, заключается договор о его полной индивидуальной материальной ответственности.
4.12. Кассиру запрещается передоверять выполнение порученной ему работы другим лицам.
4.13. В государственных учреждениях, имеющих одного кассира, в случае необходимости временной его замены, исполнение обязанностей кассира возлагается на другого работника по письменному приказу руководителя бюджетной организации. С этим работником заключается договор, предусмотренный пунктом 4.11.
В случае внезапного оставления кассиром работы (болезнь и другие причины) находящиеся у него под отчетом ценности немедленно пересчитываются другим лицом, которому они передаются, в присутствии руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения или в присутствии комиссии из лиц, назначенных руководителем государственного учреждения. О результатах пересчета и передачи ценностей составляется акт за подписями указанных лиц.
4.14. Руководители, главные бухгалтеры и другие работники,
пользующиеся правом подписи кассовых документов, не могут исполнять
обязанности кассиров.
В государственных учреждениях с малой численностью работающих, не
имеющих, в штате кассира, обязанности кассира могут исполняться главным
бухгалтером или другим работником по письменному распоряжению руководителя
бюджетного государственного учреждения.
V. Ревизия кассы и контроль
за соблюдением кассовой
дисциплины
5.1. В сроки, установленные руководителем бюджетного государственного учреждения, но не реже одного раза в квартал, производится внезапная ревизия кассы с полным полистным пересчетом всех наличных денег и проверкой других ценностей, находящихся в кассе. Для производства ревизии кассы приказом руководителя бюджетного государственного учреждения назначается комиссия, которая составляет акт.
5.2. При обнаружении ревизией недостачи или излишка ценностей в кассе в акте указывается сумма недостачи или излишка и обстоятельства их возникновения.
В условиях компьютеризированного ведения кассовой книги должна производиться проверка правильности работы программных средств обработки кассовых документов.
5.3. Администратор республиканских бюджетных программ, органы Казначейства при проведении ревизии или проверок финансово-хозяйственной деятельности в государственных учреждениях обязательно производят ревизию кассы, особо обращая внимание на обеспечение сохранности наличных денег и ценностей и соблюдение предельного размера использования наличных денег в расчетах.
Органами казначейства при проведении проверок целевого использования наличных денег, выделенных из республиканского и местных бюджетов, а также денег, поступивших от реализации платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи, депозитных сумм, контролируется движение наличных денег по данным книги контроля использования наличных денег по целевому назначению и кассовой книге. <*>
Сноска. Пункт 5.3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433 V980648_ ; приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195 V990797_ .

4.11. Кассирдi жұмысқа қабылдау туралы бұйрық берiлгеннен кейiн мемлекеттік мекеменің басшысы кассирге осы уақытша тәртiптi таныстырып, қолын қойдыруға мiндеттi, сонан соң кассирмен немесе оны ауыстыратын адаммен оның толық жеке материалдық жауапкершiлiгi туралы шарт жасалады.
4.12. Кассирдiң өзiне жүктелген жұмысты басқа бiреуге сенiп тапсыруына тыйым салынады.
4.13. Бiр кассирi бар мемлекеттік мекемелерде оны уақытша ауыстыру қажет болған жағдайда кассирдiң мiндетi мемлекеттік мекемелер басшысының жазбаша бұйрығымен кассирдiң мiндетiн атқару басқа қызметкерге жүктеледi. Бұл қызметкермен 4.11-тармақта көзделген шарт жасасылады.
Кассир кенеттен жұмыста болмай қалған жағдайда (сырқаттанып қалуы, басқа да себептермен) оның есебiнде тұрған құндылықтар табыс етiлетiн адам мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерiнiң қатысуымен немесе мемлекеттік мекеме басшысы тағайындаған адамдардан құралған комиссияның қатысуымен оларды дереу қайта санайды. Құндылықтарды қайта санау және табыстау нәтижелерi туралы аталған адамдардың қолы қойылған акт жазылады.
4.14. Басшысының, бас бухгалтер мен кассалық құжаттарға қол қою құқығын пайдаланатын басқа да қызметкерлердiң кассирлердiң мiндеттерiн атқаруына болмайды.
Жұмыскерлерiнiң саны аз, штатында кассирi жоқ мемлекеттік мекемелерде кассирдiң мiндетiн мемлекеттік мекеме басшысының жазбаша өкiмiмен бас бухгалтердiң немесе басқа қызметкердiң атқаруына болады.
V. Кассаны тексеру және кассалық тәртiптiң
сақталуын бақылау
5.1. Мемлекеттік мекеменің басшысы белгiлеген мерзiмде, бiрақ сирек дегенде тоқсан сайын бiр рет барлық қолма-қол ақшаны парақтап толық қайта есептей отырып және кассадағы басқа да құндылықтарды тексере отырып, кассаға тексерiс жүргiзедi. Кассаға тексерiс жүргiзу үшiн мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен комиссия тағайындалады, ол акт жазады.
5.2. Тексерiс кезiнде кассада құндылықтар жетiспеген не артық болған жағдайда актiде жетiспеген немесе артық шыққан сома және оның пайда болуының мән-жайы көрсетiледi.
Кассалық кiтап компьютерлендiрiлген әдiспен жүргiзiлетiн жағдайда кассалық құжаттарды өңдеудiң бағдарламалық құралдарының дұрыс жұмыс iстеуiне тексеру жүргiзiледi.
5.3. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, Қазынашылық органдары мемлекеттік мекемелерде қаржы-шаруашылық қызметке тексерiс пен тексеру жүргiзу кезiнде кассаға мiндеттi түрде тексерiс жүргiзедi, мұнда қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуының қамтамасыз етiлуiне және есеп айырысуда қолма-қол ақшаның шектi пайдалану мөлшерiнiң сақталуына ерекше назар аударылады. <*>
Қазынашылық органдар республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген қолма-қол ақшаның, сондай-ақ ақылы қызметтерді сатудан, демеушілік және қайырымдылық көмектен, депозиттік сомадан түскен ақшалардың бөлiнген қолма-қол ақшаның мақсатқа сай пайдаланылуына тексеру жүргiзу кезiнде қолма-қол ақшаның қозғалысын қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа және кассалық кiтап бойынша пайдаланылуын бақылау кiтабының
деректерi бойынша бақылайды.
<*>
Ескерту. 5.3.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_
бұйрығымен.
Ескерту. 5.3.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1999.05.10. N 195
V990797_
бұйрығымен.

5.4. Ответственность за соблюдение кассовой дисциплины возлагается на
руководителя бюджетного государственного учреждения, главного бухгалтера,
руководителя финансовой службы и кассира.
Заместитель директора
Приложение N 1
к Правилам ведения
кассовых операций в государственных
учреждениях, утвержденным
приказом Минфина РК
от 08.09.97 г. N 298
<*>
Сноска. Приложение N 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433
V980648_
.
Расчет
лимита остатка наличных денег в кассе
--------------------------------------------------------
(наименование бюджетного государственного учреждения)
(тыс.тенге)
__________________________________________________________________________
!                            !
!                            !               Годовая  сумма
!                            !-----------------------------------------
№  !      Специфика             ! ассигнований !средств,получа-  !Итого
!                            ! из бюджета   !емых от реализа- !
!                            !              !ции платных услуг!
---------------------------------------------------------------------------
1  !         2                  !     3        !        4        !  5
---------------------------------------------------------------------------
!   136 "Командировки и      !              !                 !
! служебные разъезды внутри  !              !                 !
! страны"                    !              !                 !
---------------------------------------------------------------------------
!   137 "Командировки и      !              !                 !
!  служебные разъезды за     !              !                 !
!  пределы страны"           !              !                 !
---------------------------------------------------------------------------
!                            !              !                 !
!     Итого                  !              !                 !
!                            !              !                 !
---------------------------------------------------------------------------
Лимит остатка наличных денег в кассе устанавливается в зависимости от
годовой суммы, предусмотренной в смете расходов,в следующих размерах:
1.       до  5 млн.тенге  -  20 тыс.тенге;
2.  от 5 до 10 млн.тенге  -  40 тыс.тенге;
3. от 10 до 20 млн.тенге  - 100 тыс.тенге;
4.  свыше   20 млн.тенге  - 150 тыс.тенге;
Руководитель
администратора республиканских
бюджетных программ,
бюджетного государственного
учреждения:                -----------      --------------
(подпись)          (Ф.И.О.)
Лимит остатка наличных денег в кассе в размере_________________________
(сумма)
на ______ 199__ года подтверждаю на основании проверенных мною смет:
--------------   ------------------------
(подпись)  (Ф.И.О.ответственного исполнителя)
Дата "  "__________199__г.
Приложение N 2
к Правилам
ведения кассовых операций
в государственных учреждениях,
утвержденным приказом
Минфина РК
от 08.09.1997 г. N 298
КНИГА
КОНТРОЛЯ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ НАЛИЧНЫХ
ДЕНЕГ ПО ЦЕЛЕВОМУ НАЗНАЧЕНИЮ
Наименование государственного
учреждения __________________________________________
___________месяц 199__г.
(тенге)
--------------------------------------------------------------------
N!Содержание операции!Дата!Номер!Поступило (израсходовано) наличных
!                   !    !доку-!денег по спецификам
!                   !    !мента!-----------------------------------
!                   !    !     !111!112!113!121!131!132!133!136!137
--------------------------------------------------------------------
1!        2          !  3 !  4  ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10!11 ! 12!13
--------------------------------------------------------------------
!Остаток на начало  !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
!месяца             !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
!------------------------------------------------------------------
!Приход             !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
!------------------------------------------------------------------
!------------------------------------------------------------------
!------------------------------------------------------------------
!Итого по приходу   !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
--------------------------------------------------------------------
!Расход             !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
!------------------------------------------------------------------
!------------------------------------------------------------------
!------------------------------------------------------------------
!Итого по расходу   !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
!------------------------------------------------------------------
!Остаток на конец   !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
!месяца             !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !
--------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------
Поступило (израсходовано) наличных денег по спецификам!Итого по
------------------------------------------------------!спецификам
139 ! 151 ! 159 ! и т.д.!                           !
--------------------------------------------------------------------
14  ! 15  ! 16  !  17   !         18                !    19
--------------------------------------------------------------------
Приложение № 3
<*>

5.4. Кассалық тәртiптiң сақталуы үшiн жауапкершiлiк мемлекеттік
мекеменің басшысына, бас бухгалтерiне, қаржы қызметiнiң басшысы мен
кассирге жүктеледi.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi
Қазынашылық департаментi
директорының орынбасары
ҚР Қаржы министрлiгiмен
бекiтiлген мемлекеттік мекемелерге кассалық операцияларды енгiзудiң уақытша тәртiбiне N 1-қосымша <*>
Ескерту. N 1 қосымша өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_
бұйрығымен.
Кассадағы қолма-қол ақшалардың қалдық лимитін
Есептеу
____________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
_________________________________________________________________________
|N|      Ерекшелігі                      |            Жылдық сома   |
| |                                      ___________________________|
| |                                      | бюджеттен  |ақылы қызмет-|Жиыны
| |                                      |қаржыландыру|терді сатудан|
| |                                      |            |алынатын     |
| |                                      |            |қаражаттардан|
_|______________________________________|____________|_____________|_____
|1|                    2                 |     3      |      4      |   5
|_|______________________________________|____________|_____________|_____
| |"Ел ішіндегі іссапарлар мен қызмет    |            |             |
| |бабындағы жүріп-тұрулар" 136          |            |             |
|_|______________________________________|____________|_____________|_____
| |"Елден тысқары іссапарлар мен қызмет  |            |             |
| |бабындағы жүріп-тұрулар"              |            |             |
|_|______________________________________|____________|_____________|_____
| |Жиыны                                 |            |             |
|_|______________________________________|____________|_____________|_____
Кассадағы қолма-қол ақшаның қалдық лимиті шығыстар сметасында көзделген
жылдық сомаға байланысты мынадай мөлшерде белгіленеді:
1. 5 млн теңгеге дейін          - 20 мың теңге;
2. 5-тен 10 млн. теңгеге дейін  - 40 мың теңге;
3. 10-нан 20 млн. теңгеге дейін - 100 мың теңге;
4. 20 млн. теңгеден жоғары      - 150 мың теңге;
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісінің,
мемлекеттік мекеменің басшысы:   _____________    _____________
(қолы)            (аты-жөні)
199__ жылғы _____________ ________________ мөлшердегі кассадағы
(сомасы)
қолма-қол ақшаның қалдық лимиті өзім тексерген сметалардың негізінде
растаймын:
_________________ ________________________________
(қолы)         (жауапты атқарушысының аты-жөні)
Күні 199___ жылғы "___"_____________
ҚР Қаржы министрлiгiмен
бұйрығымен бекiтiлген мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды енгiзудiң уақытша тәртiбiне N 2-қосымша
Қолда бар ақшаларды мақсатты пайдалану бойынша
бақылау кiтабы
Мемлекеттік мекеменің атауы
_________________айы 199__ ж.
___________________________________________________________________
N |Операцияның мазмұны |Күнi|Құжат |Ерекшелiктер бойынша қолда бар
|                    |    |      |ақшалар түстi (шығындалды)
|                    |    |      |_______________________________
|                    |    |      | 111| 112| 113| 121| 131| 132|
___________________________________________________________________
1|        2           | 3  |  4   |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10
___________________________________________________________________
|Айдың басына қалғаны|    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Табыс               |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Табыс бойынша жиыны |    |      |    |    |    |    |    |
__|________________________________________________________________
|Шығыс               |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Шығыс бойынша жиыны |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Айдың аяғына қалғаны|    |      |    |    |    |    |    |
__|________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ерекшелiктер бойынша қолда бар          |  | Ерекшелiктерi
ақшалар түстi (шығындалды)              |  | бойынша
________________________________________| _| жиыны
133| 136| 137| 139| 151| 159| және т.б.|  |
________________________________________|_ | _______________________
11  12    13   14   15  16    17        18            19
___________________________________________________________________
|Айдың басына қалғаны|    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Табыс               |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Табыс бойынша жиыны |    |      |    |    |    |    |    |
__|________________________________________________________________
|Шығыс               |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|                    |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Шығыс бойынша жиыны |    |      |    |    |    |    |    |
|________________________________________________________________
|Айдың аяғына қалғаны|    |      |    |    |    |    |    |
__|________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 22 қыркүйектегі N 433 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды жүргізудің уақытша тәртібіне толықтырулар мен өзгерістерге N 3-қосымша <*>

Сноска. Порядок дополнен новым приложением N 3 согласно приказу
Департамента Казначейства Минфина РК от 22.09.1998г. N 433
V980648_
;
приказом Комитета Казначейства МФ РК от 10 мая 1999 года N 195
V990797_
.
Книга
Контроля использования по целевому
назначению наличных денег, поступивших
от реализации платных услуг, спонсорской
и благотворительной помощи, депозитных сумм
Наименование государственного
учреждения_______________________
________________________месяц 199__г.
(тенге)
___________________________________________________________________________
№! Содержание!Дата!Номер!Поступило из банка по чеку (израсход-но)наличных
! операции  !    !доку-!денег по спецификам
!           !    !мента!__________________________________________________
!           !    !     !111!112!113!121!131!132!133!136!137!139!151!159!и
т.д.
___________________________________________________________________________
1!     2     !  3 !  4  ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !10 !11 ! 12! 13!14 ! 15! 16!17
___________________________________________________________________________
!Остаток на !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!начало ме- !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!сяца       !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
---------------------------------------------------------------------------
!Приход     !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!           !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!           !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!Итого по   !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!приходу    !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
---------------------------------------------------------------------------
!Расход     !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!           !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!           !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!Итого по   !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!расходу    !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
---------------------------------------------------------------------------
!Остаток на !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!конец меся-!    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
!ца         !    !     !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !    !
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Поступило наличными в кассу                             !Итого поступило
для зачисления                                          !(сдано в банк) на
на следующие счета:                                     !наличных денег
--------------------------------------------------------!
"средства ! "депозитный"    !"спонсорская и!внебюджетный!
от платных!                 !благотворитель!фонд Акима  !
услуг"    !                 !ная помощь"   !гор.Алматы  !
___________________________________________________________________________
18     !     19          !   20         !   21       !      22
___________________________________________________________________________

Ескерту. N 3 қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.09.22. N 433
V980648_
бұйрығымен.
Ескерту. N 3 қосымша өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1999.05.10. N 195
V990797_
бұйрығымен.
Ақылы қызметтерді сатудан, демеушілік
және қайырымдылық көмектен, депозиттік сомадан түсетін
қолма-қол ақшаларды нысаналы мақсат бойынша
пайдалануды бақылау
Кітабы
<*>
Мемлекеттік мекеменің атауы ________________________________________
199___ жылғы ________________________ ай
______________________________________________________________________
|N| Операцияның |Күні|Құжат.|Ерекшеліктер бойынша банктен чек бойынша
| |   мазмұны   |    |тың   |түсетін (шығындалған) қолма-қол ақша
| |             |    |нөмірі|
| |             |    |
|________________________________________________________________________
| |             |    |    |111|112|113|121|131|132|133|136|137|139|151|159|
|_|_____________|____|____|___|___|___|___|___|___|___|___|___|__ |___|__
|1|      2      |  3 | 4  | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10| 11| 12| 13|14 | 15|16 |
|_|_____________|____|____|___|___|___|___|___|___|___|___|___|__ |___|__ |
| |Ай басындағы |                                                         |
| |қалдық       |                                                         |
|_|_____________|                                                         |
| |Кіріс        |                                                         |
| |_____________|                                                         |
| |Кіріс бойынша|                                                         |
| |жиыны        |                                                         |
| |_____________|                                                         |
| |Шығыс        |                                                         |
| |_____________|                                                         |
| |Шығыс бойынша|                                                         |
| |жиыны        |                                                         |
|_|_____________|                                                         |
| |Ай аяғындағы |
| |қалдық       |
|_|_____________|__________________________________________________________
таблицаның жалғасы
(теңге)
__________________________________________________________________________
|     |Мынадай шоттарға есепке алу үшін кассаға                   |Жиынын-|
|     |қолма-қол ақша қаражаты түсті                              |да түс-|
|     |                                                           |кен (ба|
|_____|___________________________________________________________|нкке та|
|жөн с|   ақылы    | депозиттік    |  демеушілік   |Алматы қаласы |псырыл-|
|т.б. |қызметтерден|               | және қайырым- |Әкімнің бюджет|ған) қо|
|     |түсетін қара|               | дылық көмек   |тен тыс қоры  |лма-қол|
|     |жаттар      |               |               |              |ақша   |
|_____|____________|_______________|_______________|______________|_______|
|  17 |    18      |       19      |       20      |           21 |  22   |
|_____|____________|_______________|_______________|______________|_______|
|_____|____________|_______________|_______________|______________|_______|