Об утверждении ПОЛОЖЕНИЯ о порядке организации и проведения экспертизы инвестиционной заявки
Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 17 апреля 1997 г. N 12. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 1997 г. N 392. Утратило силу - приказом председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 7-п
Извлечение из приказа председателя Комитета
по инвестициям Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 7-п
"В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях", постановления Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года N 436 "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях", в соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" приказываю:
1. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты по вопросам инвестиций:
5) постановление Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 17 апреля 1997 г. N 12 "Об утверждении Положения о порядке организации и проведения экспертизы инвестиционной заявки" (N 392 от 15 октября 1997 г.)..."
Председатель
-------------------------------------------------------------------
В соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан  Z970075_  "О государственной поддержке прямых инвестиций" от 28 февраля 1997г. Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение "О порядке организации и проведения экспертизы инвестиционной заявки".
Председатель
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке организации и проведения
экспертизы инвестиционной заявки
1. Общее положение
Настоящее Положение разработано на основании статьи 12 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 1997 г. "О государственной поддержке прямых инвестиций" и определяет порядок организации и проведения экспертизы инвестиционной заявки (далее - заявка).
Экспертиза заявки организуется и проводится Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям (далее - Комитет) в целях оценки соответствия заявки законодательству Республики Казахстан и проверки финансовой, технической и организационной возможности инвестора.
2. Основные задачи экспертизы заявки
Основными задачами экспертизы заявки являются:
- определение соответствия заявки законодательству Республики Казахстан о государственной поддержке прямых инвестиций;
- проверка финансовой, технической и организационной возможности инвестора;
- определение соответствия проекта основным критериям предоставления льгот и преференций;
- анализ заявки на структуру и размер запрашиваемых льгот и преференций.

"Инвестициялық өтiнiмге сараптама ұйымдастыру мен оны жүргiзудiң тәртiбi туралы ереженi" бекiту туралы"
Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитеті Төрағасының 1997 жылғы 8 сәуiрдегі N 12 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 15 қазанда тіркелді. Тіркеу N 392. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар жөнiндегi комитетi Төрағасының 2004 жылғы 20 ақпандағы N 7-п бұйрығымен
------------------Бұйрықтан үзінді------------
"Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының , "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы N 436 қаулысының  қабылдануымен байланысты, "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының  27-бабының 1-тармағына сәйкес бұйырамын:
1. Инвестициялар мәселелері жөніндегі мынадай нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын:
5) "Инвестициялық өтiнiмге сараптама ұйымдастыру мен оны жүргiзудiң тәртiбi туралы" ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1997 жылғы 17 сәуiрдегi N 12 қаулысы (1997 жылғы 15 қазан N 392)....
Төраға
--------------------------------------------
"Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  12-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Инвестициялық өтiнiмге сараптама ұйымдастыру мен оны жүргiзудiң тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
1997 жылғы 8 сәуiрдегi
N 12 қаулысымен бекiтiлген
Инвестициялық өтiнiмге сараптама ұйымдастыру мен
оны жүргiзудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ереже
Осы Ереже "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 28 ақпандағы Заңының  12-бабының негiзiнде әзiрлендi және инвестициялық өтiнiмге сараптама ұйымдастыру мен оны жүргiзудiң тәртiбiн (бұдан әрi - өтiнiм) айқындайды.
2. Өтiнiмге сараптаманың негiзгi мiндеттерi
Сараптаманың негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
- өтiнiмнiң тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкестiгiн айқындау;
- инвестордың қаржылық, техникалық және ұйымдық мүмкiндiгiн тексеру;
- жобаның жеңiлдіктер мен преференцияларды берудiң негiзгi өлшемдерiне сәйкестiгiн айқындау;
- өтiнiмдi сұралатын жеңiлдiктер мен преференциялардың құрамы мен мөлшерiнде талдау.

3. Порядок организации проведения экспертизы заявки
3.1. Дирекция администрации, регистрации и контроля в срок не более 30 дней со дня регистрации проводить экспертизу на соответствие заявки действующему законодательству Республики Казахстан, и определяет финансовую, техническую и организационные возможности инвестора.
3.2. Дирекция администрации, регистрации и контроля определяет соответствие выбранного инвестором вида инвестиционной деятельности перечню приоритетных секторов экономики, и списку наиболее важных производств для привлечения прямых отечественных и иностранных инвестиций на период до 2000 года.
3.3. В зависимости от объема инвестиций, инвестор оплачивает указанную Дирекцией администрации, регистрации и контроля залоговую сумму, на специальный счет Комитета согласно Инструкции "О порядке возмещения издержек Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям по организации и проведению экспертизы инвестиционной заявки и контракта" за проведение экспертизы заявки и инвестиционного контракта.
3.4. При необходимости Дирекция администрации, регистрации и контроля привлекает соответствующих специалистов из числа физических лиц Республики Казахстан и иных государств в соответствии с Положением "О порядке привлечения специалистов государственных органов, советников, консультантов и экспертов для проведения экспертизы заявки и подготовки контрактов".
3.5. Проверка финансовой возможности инвестора проводится путем анализа представленных аудированных финансовых показателей баланса за последние три года, либо другими документами, подтверждающими финансовые возможности инвестора.
3.6. Дирекция администрации, регистрации и контроля определяет перечень необходимых согласительных и разрешительных документов, лицензий, виз и других документов, который затем передается в Дирекцию рекламы и координации.
3.7. Дирекция исследования, планирования и информации в те же сроки проводит анализ на предмет соответствия основным критериям мер стимулирования и анализ заявки на структуру и размер запрашиваемых льгот и преференций. Результат анализа передается в Дирекцию администрации, регистрации и контроля.
3.8. Дирекция администрации, регистрации и контроля при положительном результате экспертизы заявки готовит заключение и передает заявку со всеми приложенными документами в Дирекцию оценки проектов и ведения переговоров.
3.9. В случае отрицательного результата экспертизы заявки Комитет в письменном виде уведомляет об этом инвестора с указанием причин отказа и возвращает неиспользованную часть залоговой суммы, предусмотренную на экспертизу инвестиционного контракта.

3. Өтiнiмге сараптама ұйымдастыру мен
оны жүргiзудiң тәртiбi
3.1. Әкiмшiлiк, тексеру және бақылау дирекциясы тiркеу күнiнен бастап 30 күннен аспайтын мерзiмде өтiнiмнiң Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкестiгiне сараптама жүргiзедi және инвестордың қаржылық, техникалық және ұйымдық мүмкiндiгiн айқындайды.
3.2. Әкiмшiлiк, тiркеу және бақылау дирекциясы инвестордың таңдап алған инвестициялық қызметi түрiнiң экономиканың басым секторларының тiзбесiне және 2000 жылға дейiнгi кезеңге арналған тiкелей отандық және шетелдiк инвестицияларды тарту үшiн мейлiнше маңызды өндiрiстердiң тiзiмiне сәйкестiгiн айқындайды.
3.3. Инвестицияларды көлемiне қарай инвестор аталған әкiмшiлiк, тiркеу және бақылау дирекциясына, "Қазақстан Республикасы Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң инвестициялық өтiнiм мен келiсiм-шартқа сараптама ұйымдастыру және оны жүргiзуi бойынша шығындарын өтеудiң тәртiбi туралы" нұсқаулыққа сәйкес өтiнiмге және инвестициялық келiсiм-шартқа сараптама жүргiзгенi үшiн Комитеттiң арнаулы шотына кепiл сома төлейдi.
3.4. Әкiмшiлiк, тiркеу және бақылау дирекциясы қажет болғанда "Өтiнiмдерге сараптама жүргiзу және келiсiм-шарттарды әзiрлеу үшiн мемлекеттiк органдардың мамандарын, кеңесшiлердi, консультанттар мен сарапшыларды тартудың тәртiбi туралы" ережеге сәйкес Қазақстан Республикасының және өзге де мемлекеттердiң жеке адамдарының арасынан тиiстi мамандарды тартады.
3.5. Инвестордың қаржылық мүмкiндiгiн тексеру соңғы үш жылдағы баланстың тапсырылған аудиттелген қаржылық көрсеткiштерiн талдау жолымен не инвестордың қаржылық мүмкiндiгiн растайтын басқа да құжаттарымен жүргiзiледi.
3.6. Әкiмшiлiк, тiркеу және бақылау дирекциясы қажеттi келiсушi және рұқсат етушi құжаттардың, лицензиялардың, визалар мен басқа да құжаттардың тiзбесiн айқындайды, кейiн ол жарнама және үйлестiру дирекциясына берiледi.
3.7. Зерттеу, жоспарлау және ақпарат дирекциясы дәл сол мерзiмдерде нысананың ынталандыру шарасының негiзгi өлшемдерiне сәйкестiгiне талдау мен сұралатын жеңiлдiктер мен преференциялардың құрылымы мен мөлшерiне арналған өтiнiмге талдау жүргiзедi. Талдаудың нәтижесi Әкiмшiлiк, тiркеу және бақылау дирекциясына берiледi.
3.8. Әкiмшiлiк, тiркеу және бақылау дирекциясы өтiнiмнiң сараптамасы оң нәтижелi болған жағдайда қорытынды әзiрлейдi және өтiнiмдi барлық берiлген құжаттарымен Жобаларды бағалау және келiссөздер жүргiзу дирекциясына жiбередi.
3.9. Өтiнiмнiң сараптамасы терiс нәтижелi болған жағдайда Комитет бас тартудың себептерiн көрсете отырып инвесторға бұл туралы жазбаша түрде хабарлайды, сөйтiп инвестициялық келiсiм-шартты сараптауға көзделген кепiл соманың пайдаланылмаған бөлiгiн қайтарады.