Об утверждении Типового положения о кабинете охраны труда
Приказ Министра труда и соцзащиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 1997 года N 190-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.02.1998 г. N 474. Утратил силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п
Извлечение из приказа Министра труда и
социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п
"В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан о безопасности и охране труда ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Перечень
утративших силу некоторых нормативных правовых актов
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
...
6. Приказ Министра труда и соцзащиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 1997 года N 190-п "Об утверждении Типового положения о кабинете охраны труда"...".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 января 1997 г. N 64 P970064_ "О работе по дальнейшему совершенствованию подзаконных актов" и Положением о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденным P970290_ постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 марта 1997 г. N 290 приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение "О кабинете охраны труда".
2. Отраслевым министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам на основе Типового положения утвердить Положение "О кабинете охраны труда" с учетом конкретных условий и особенностей отрасли, предварительно согласовав его с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Начальникам управления Госинспекции охраны и условий труда, областных, Алматинского городского управлений труда и социальной защиты населения обеспечить:
контроль за созданием в организациях, независимо от форм их  собственности и хозяйствования, кабинетов охраны труда в соответствии с Типовым отраслевым положением;
доведение настоящего Типового положения "О кабинете охраны труда" до работодателей.
4. Опубликовать Типовое положение "О кабинете охраны труда" в бюллетене Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Вопросы труда".
Министр
Типовое положение
о кабинете охраны труда
1. Общие положения

Еңбектi қорғау кабинетi туралы Үлгi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 1997 жылғы 3 қарашадағы N 190-п бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 ақпанда N 474 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2005 жылғы 7 ақпандағы N 37-ө бұйрығымен.
--------------Бұйрықтан үзінді--------------
Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы заңнамасын жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық кесімдерінің күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрiнiң
2005 жылғы 7 ақпандағы
N 37-ө бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір нормативтік
құқықтық кесімдерінің тізбесі
6. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң "Еңбектi қорғау кабинетi туралы Үлгi ереженi бекiту туралы" 1997 жылғы 3 қарашадағы N 190-Ө (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 474 тіркелген) бұйрығы...
---------------------------
"Заңды актiлердi одан әрi жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 14 қаңтардағы N 64 қаулысына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 3 наурыздағы N 290 қаулысымен бекітiлген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi туралы Ережеге сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Еңбектi қорғау туралы ұсынылып отырған Үлгiлi ереже бекiтiлсiн.
2. Салалық министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де атқарушы органдар салалардың нақты жағдайлары мен ерекшелiктерiн ескере отырып, оны алдын ала Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен келiсе отырып, еңбектi қорғау кабинетi туралы Ереженi Үлгiлi ереже негiзiнде бекiтсiн.
3. Еңбектi қорғау және еңбек жағдайы мемлекеттiк инспекциясы басқармаларының, облыстар мен Алматы қаласының еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының бастықтары:
меншiк және шаруашылықты жүргiзу нысандарына қарамастан ұйымдарда Үлгiлi салалық ережеге сәйкес еңбектi қорғау кабинеттерiнiң құрылуына бақылау жасалуын;
еңбектi қорғау кабинетi туралы осы Үлгiлi ереженiң жұмыс берушiлерге жеткiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
4. Еңбектi қорғау кабинетi туралы Үлгiлi ереженi Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң бюллетенiнде жарияласын.
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау
министрiнiң 1997 ж. "3" қараша
N 190-п бұйрығымен бекiтiлген
ЕҢБЕКТI ҚОРҒАУ КАБИНЕТI ТУРАЛЫ
ҮЛГI ЕРЕЖЕ
1 . Жалпы ереже

1.1. Кабинет охраны труда создается работодателями в организациях независимо от форм их собственности и предпринимательской деятельности со списочным количеством работников 100 человек и более.
1.2. Для оборудования кабинета охраны труда в соответствии с СНиП 2.09.04-87 "Административные и бытовые здания" должно быть выделено специальное помещение, площадь которого определяется в зависимости от списочной численности работников в организации:
до  1000 человек  24 м2
от  1001 до  3000 человек  48 м2
от  3001 до  5000 человек  72 м2
от  5001 до 10000 человек 100 м2
от 10001 до 20000 человек 150 м2
свыше 20000 человек       200 м2
1.3. В случае необходимости в организациях, кроме стационарных, могут оборудоваться передвижные кабинеты охраны труда (в вагонах, автобусах и т.п.).
1.4. Кабинет охраны труда оборудуется в соответствии с настоящим Положением, а порядок его работы утверждается работодателем.
1.5. Основным назначением и содержанием работы кабинета охраны труда является:
- обучение и инструктаж по безопасным методам труда работников, поступающих в на работу в организацию, а также учащихся средних и специальных школ и училищ (лицеев), студентов техникумов (колледжей), высших учебных заведений, проходящих производственную практику в организации;
- проведение семинаров, курсов и тематических занятий с руководителями подразделений и специалистами, уполномоченными трудового коллектива и профсоюзным активом, работниками, к которым предъявляются требования специальных знаний по технике безопасности и производственной санитарии;
- проведение периодического инструктажа и проверки знаний работников, руководителей и специалистов по вопросам охраны труда;
- организация консультаций, лекций, бесед, просмотров кинофильмов, выставок, пропагандирующих передовой опыт работы по охране труда;
- инструктирование по применению средств индивидуальной защиты и оказание первой медицинской помощи;
- оказание помощи цехам, участкам, другим производственным подразделениям в организации и работе уголков по охране труда.
1.6. На основе Типового положения отраслевые министерства, государственные комитеты и иные центральные исполнительные органы применительно к отраслям разрабатывают положения о кабинетах охраны труда и утверждают положения о кабинетах охраны труда по согласованию с Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Оснащение кабинета охраны труда
2.1. Кабинет охраны труда должен быть оснащен:
- нормативными правовыми актами по охране труда, учебными программами, методическими, справочными, директивными и другими материалами, необходимыми для проведения обучения, инструктажа и консультаций работников по вопросам трудового законодательства, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты и по оказанию первой медицинской помощи;
- техническими средствами обучения (проекционной, звукозаписывающей и воспроизводящей аппаратурой, контрольно-обучающими машинами, тренажерами, контрольно-измерительными приборами) и учебным инвентарем;
- наглядными пособиями (плакатами, схемами, макетами, натурными образцами, другими средствами индивидуальной защиты и первой медицинской помощи, диафильмами, кинофильмами и другими средствами наглядной пропаганды по безопасности труда).

1.1. Еңбектi қорғау кабинетiн меншiк нысанына және кәсiпкерлiк қызметiне қарамастан жұмыс берушiлер тiзiм бойынша 100 адам қызметкер құрамында құрады.
1.2. "Әкiмшiлiк және тұрмыстық үйлер" деген 2.09.04-87 ҚНжЕ-не сәйкес еңбектi қорғау кабинетiн жабдықтау үшiн арнайы үй бөлiнуге тиiс, оның алаңы ұйымдағы қызметкерлер санына қарай белгiленедi:
1000 адамға дейiн                   24 шаршы метр
1001 адамнан 3000 адамға дейiн      48 шаршы метр
3000 адамнан 5000 адамға дейiн      72 шаршы метр
5000 адамнан 10000 адамға дейiн     100 шаршы метр
10001 адамнан 20000 адамға дейiн    150 шаршы метр
20000 адамнан әрi қарай             200 шаршы метр
1.3. Қажет болған жағдайда ұйымдарда, стационарлық ұйымдардан басқасында, еңбектi қорғаудың жылжымалы кабинеттерi (вагондарда, автобустарда) құрылады.
1.4. Еңбектi қорғау кабинетi осы ережеге сәйкес жабдықталады, ал оның жұмыс тәртiбiн жұмыс берушi бекiтедi.
1.5. Еңбектi қорғау кабинетiнiң басты қызметi мен мазмұны:
- ұйымдарға жұмысқа кiрiскен қызметкерлерге, сондай-ақ орта және арнайы оқу орындары мен училищелердiң (лицейлердiң), техникумдардың (колледждердiң), жоғары оқу орындарының студенттерiн, өндiрiстiк практикаларын ұйымдарда өтiп жүргендерді қауiпсiз еңбек әдiстерi бойынша оқыту және нұсқаулықтар беру;
- бөлiмшелер басшыларымен және еңбек ұжымдарының уәкiлеттi мамандарымен және кәсiподақ активтерiмен, техника қауiпсiздiгiне және өндiрiстiк санитарияға талаптар қойылатын қызметкерлермен семинарлар, курстар және тақырыптық сабақтар өткiзу;
- қызметкерлердi, басшылар мен мамандарды еңбектi қорғау мәселелерi жөнiнде мерзiмдi нұсқаулық өткiзiп, олардың бiлiмiн тексеру;
- кеңестер, лекциялар, әңгiмелер, еңбектi қорғау жөнiндегi жұмыс тәжiрибесiн насихаттайтын кинофильмдер көрсету, көрмелердi ұйымдастыру;
- жеке қорғану құралдарын және алғашқы медициналық көмектi қолдану жөнiнде нұсқамалық беру;
- цехтарға, учаскелерге, басқа да өндiрiстiк бөлiмшелерге еңбектi қорғау жөнiндегi бұрыштарды ұйымдастыруға және оның жұмысына көмек көрсету болып табылады.
1.6. Салалық министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және басқа да орталық атқарушы органдар осы Үлгiлi ереженiң негiзiнде салалардың қолданылуы үшiн Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен келiсiмi бойынша еңбектi қорғау кабинеттерi туралы Ереженi әзiрлеп, бекiтедi.
2. Еңбектi қорғау кабинетiн жарақтандыру
2.1. Еңбектi қорғау кабинетi:
- еңбектi қорғау жөнiндегi нормативтiк құқылық актiлермен, оқу бағдарламаларымен, әдiстемелiктермен, анықтамалықтармен, директивтi және қызметкерлермен еңбек заңы, қауiпсiздiк техникасы, өндiрiстiк санитария, өрттен қорғау және алғашқы медициналық көмек көрсету мәселелерi жөнiнде оқыту жүргiзу, нұсқамалық және кеңес беру үшiн қажеттi басқа да материалдармен;
- оқытудың техникалық құралдарымен (жобалық, дыбыс жазулық және қалпына келтiру аппаратураларымен) және оқу құралдарымен;
- көрнектi құралдармен (плакаттармен, схемалармен, макеттермен, табиғи үлгiлермен, қорғанудың жеке құралдарымен және алғашқы медициналық көмекпен, диафильмдермен, кинофильмдермен және еңбек-қауiпсiздiгiн насихаттау жөнiндегi басқа да көрнектi құралдармен) жарақтандырылуға тиiс.

3. Организация работы кабинета охраны труда
3.1. Работа кабинета охраны труда проводится в соответствии с годовым и месячными планами мероприятий по охране труда, утвержденными работодателем по согласованию с профсоюзным либо иным представительным органом работников.
3.2. Ответственность за организацию работы кабинета охраны труда и контроль за его работой возлагается на работодателя.
3.3. Обязанности специалистов кабинета охраны труда:
- разработка годовых и месячных планов работы кабинета;
- организация и подготовка проведения вводного инструктажа работников, поступающих на работу, а также учащихся средних школ, училищ (лицеев), студентов техникумов (колледжей) и вузов, проходящих производственную практику в организации;
- организация проведения периодической проверки знаний по охране труда и технике безопасности;
- обучение работников безопасным методам работы, пропаганда передового опыта работы в вопросах охраны труда и по оказанию первой медицинской помощи;
- контроль за исправным состоянием оборудования кабинета и подготовка предложений по совершенствованию его оснащенности и работы;
- помощь в организации и оформлении уголков по охране труда в цехах и на производственных участках;
- оказание помощи в обеспечении структурных подразделений организации средствами печатной и наглядной пропаганды по вопросам охраны труда.
4. Организационно-методическое руководство работой
кабинетов охраны труда в отрасли
4.1. Для методического руководства и оказания практической помощи в работе кабинетов охраны труда в отрасли министерством, государственным комитетом или иным центральным исполнительным органом организуется базовый отраслевой кабинет охраны труда при министерстве, государственном комитете, либо наиболее наиболее крупной организации, располагающей необходимыми кадрами и материально-технической базой.
4.2. Общее руководство работой базового отраслевого кабинета охраны труда осуществляет отдел охраны труда министерства, государственного или иного центрального исполнительного органа.
4.3. Основным содержанием работы базового отраслевого кабинета охраны труда является:
- разработка предложений по совершенствованию организационной и методической работы кабинетов охраны труда в организациях отрасли;
- распространение передового опыта по предупреждению несчастных случаев, методов и форм пропаганды и обучения, в том числе программного;
- систематическая информация работодателей о новых средствах пропаганды и обучения, методических рекомендациях и других материалах, необходимых для работы кабинетов;
- проведение отраслевых совещаний, семинаров с руководящими и инженерно-техническими работниками, с общественными инспекторами по охране труда;
- организация тематических и передвижных выставок, пропагандирующих передовой опыт по предупреждению несчастных случаев и профессиональных заболеваний;
- оказание помощи в обеспечении кабинетов охраны труда организаций отрасли наглядными, печатными, техническими и другими средствами пропаганды и обучения по вопросам охраны труда;
- осуществление периодического контроля за работой и оборудованием кабинетов охраны труда в организациях отрасли, за эффективностью проведения обучения и пропаганды.

3. Еңбектi қорғау кабинетiнiң жұмысын ұйымдастыру
3.1. Еңбектi қорғау кабинетiнiң жұмысы жұмыс берушiнiң қызметкерлердiң кәсiподақ не басқа өкiлдi органдармен келiсе отырып бекiткен еңбектi қорғау жөнiндегi шараларының айлық жоспарына сәйкес жүргiзiледi.
3.2. Еңбектi қорғау кабинетiнiң жұмысын ұйымдастыру үшiн жауапкершiлiк және оның жұмысына бақылау жасау жұмыс берушiге жүктеледi.
3.3. Еңбектi қорғау кабинетi мамандарының мiндеттерi:
- кабинет жұмысының жылдық және айлық жоспарын әзiрлеу;
- жұмысқа кiрiсушi қызметкерлерге, сондай-ақ өндiрiстiк практикаларын ұйымдарда өтiп жүрген орта мектептiң, училищелердiң (лицейлердiң) оқушыларына, техникумдар мен жоғары оқу орындарының студенттерiне кiрiспе нұсқамалықтарды ұйымдастырып, өткiзуге әзiрлiк жасау;
- еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгi жөнiндегi бiлiмдерiн әлсiн-әлсiн тексерудi ұйымдастыру;
- қызметкерлердi жұмыстың қауiпсiз әдiстерiне оқыту, еңбектi қорғау мәселелерi және алғашқы медициналық көмек көрсету жөнiндегi жұмыс тәжiрибесiн насихаттау;
- кабинеттiң жабдықталу жағдайына бақылау жасау және оны жарақтандыру мен жұмысын жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;
- цехтар мен өндiрiстiк учаскелерде еңбектi қорғау жөнiндегi бұрыштарды ұйымдастыруға және оны көркемдеуге жәрдемдесу;
- ұйымдардың құрылымдық бөлiмшелерiн еңбектi қорғау мәселелерi жөнiндегi баспасөз құралдарымен және көрнектi насихат құралдарымен қамтамасыз етуге жәрдемдесу.
4. Саладағы еңбектi қорғау кабинетiнiң жұмысына
ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылық жасау
4.1. Министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, басқа да атқарушы органдардың еңбектi қорғау кабинетiнiң жұмысына әдiстемелiк басшылық жасауы үшiн министрлiкте, мемлекеттiк комитетте не тиiстi кадрлары және материалдық-техникалық базасы бар әлдеқайда iрi ұйымдарда еңбектi қорғаудың базалық салалық кабинетi құрылады.
4.2. Еңбектi қорғаудың базалық салалық кабинетiне жалпы басшылықты министрлiктiң, мемлекеттiк комитеттiң не орталық атқарушы органның еңбектi қорғау қызметтерi жүзеге асырады.
4.3. Базалық салалық кабинеттiң басты мазмұны:
- сала ұйымдарындағы еңбектi қорғау кабинетiнiң ұйымдастырушылық және әдiстемелiк жұмыстарын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
- жазатайым жағдайлардан сақтандыру жөнiндегi тәжiрибелердi, насихаттау мен оқытудың әдiстерi мен нысандарын, соның iшiнде бағдарламалық оқытуды кеңiнен тарату;
- насихаттау мен оқытудың жаңа құралдары, әдiстемелiк нұсқамалықтар және кабинеттiң жұмысы үшiн қажеттi басқа да материалдар туралы жұмыс берушiлердi үнемi хабардар етiп отыру;
- еңбектi қорғау жөнiндегi басшылармен және инженер-техник қызметкерлермен, қоғамдық инспекторлармен салалық кеңестер, семинарлар өткiзу;
- жазатайым жағдайлардан және кәсiптiк аурулардан сақтандыру жөнiндегi озық тәжiрибелердi насихаттайтын тақырыптық және көшпелi көрмелер ұйымдастыру;
- сала ұйымдарының еңбектi қорғау кабинеттерiн көрнекi, басылым, техникалық және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша насихат жүргiзу мен оқытудың басқа да құралдарымен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
- сала ұйымдарындағы еңбектi қорғау кабинетiнiң жұмысына және жабдықтарына, оқыту мен насихат жүргiзудiң тиiмдiлiгiне әлсiн-әлсiн бақылау жасап отыру болып табылады.

4.4. Работа базового отраслевого кабинета охраны труда осуществляется в соответствии с перспективным и годовым планами, утвержденными службой охраны труда министерства, государственного комитета или иного центрального исполнительного органа по согласованию с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4.5. В базовом отраслевом кабинете охраны труда, оборудованном в организации, проводится также работа, предусмотренная п.1.5 настоящего Положения.

4.4. Базалық салалық еңбектi қорғау кабинетiнiң жұмысы министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттiң немесе өзге де орталық атқарушы органның еңбектi қорғау қызметiнiң Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен келiсе отырып бекiткен перспективалық және жылдық жоспарымен жүзеге асырылады.
4.5. Ұйымдарда жабдықталған базалық салалық еңбектi қорғау кабинетiнде сондай-ақ осы Ереженiң 1.5 тармағында көзделген жұмыстар да жүргiзiледi.