Инструкция О порядке деятельности квалификационной комиссии при Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан
Утверждена приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 1998 г. № 181 Зарегистрированa в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.04.1998 г. за № 509. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2010 года № 128
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 20.04.2010 № 128.
1. Деятельность квалификационной комиссии осуществляется на основе Положения "О порядке присвоения квалификации судебного эксперта в Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан".
2. Председатель квалификационной комиссии планирует работу, созывает и руководит заседаниями, отчитывается о работе комиссии перед Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Секретарь комиссии осуществляет подготовку материалов для проведения заседания и докладывает их на комиссии, ведет делопроизводство по работе комиссии, учет лиц, которым присвоена квалификация судебного эксперта.
4. Для рассмотрения вопроса о присвоении квалификации судебного эксперта в комиссию направляются следующие материалы:
- представление о присвоении квалификации судебного эксперта, содержащее обоснования указанного предложения;
- развернутый отзыв, подготовленный руководителем профессиональной подготовки;
- сведения о сдаче зачетов;
- наблюдательные производства по экспертизам, в которых принимал участие соискатель в ходе подготовки.
5. Вопрос о присвоении квалификации судебного эксперта рассматривается комиссией в месячный срок.
6. В процессе заседания комиссия изучает представленные материалы, принимает экзамен у соискателя и заслушивает мнение руководителя профессиональной подготовки, руководителя структурного подразделения. По результатам обсуждения комиссия оценивает его уровень подготовки и принимает решение.
7. Фактическим основанием для присвоения квалификации судебного эксперта является освоение объемов специальных знаний, предусмотренных программами первоначальной подготовки, подтвержденное сдачей зачетов по разделам программы.
8. Лицо, в отношении которого решается вопрос о присвоении квалификации (в дальнейшем - соискатель), присутствует на заседании квалификационной комиссии.
9. Решение принимается комиссией открытым голосованием большинством голосов участвующих в заседании членов комиссии.
Несогласие с принятым решением члены комиссии могут изложить в особом мнении.
10. Копия решения комиссии направляется в организацию по месту работы соискателя и приобщается к его личному делу.

Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы Орталығы жанындағы біліктілік комиссиясы қызметінің тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің Бұйрық 1998 жылғы 16 наурыз N 181 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 сәуірде N 509 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 128 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 128 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің
Сот сараптамасы Орталығы жанындағы біліктілік комиссиясы
қызметінің тәртібі туралы
Нұсқау
1. Біліктілік комиссиясының қызметі "Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы орталығында сот сараптамасы біліктілігін беру тәртібі туралы" Ереже негізінде жүзеге асырылады.
2. Біліктілік комиссиясының төрағасы комиссияның жұмысын жоспарлайды, мәжілістерді шақырады және басқарады, комиссияның жұмысы туралы Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің алдында есеп береді.
3. Комиссияның хатшысы мәжілістерді өткізу үшін материалдар дайындайды және оларды комиссияға баяндайды, комиссияның жұмысы жөніндегі істерді жүргізеді, сот сараптамасы біліктілігі берілген адамдардың есебін жүргізуді жүзеге асырады.
4. Сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі мәселені қарау үшін мына төмендегі материалдар комиссияға тапсырылады:
- сот сараптамасы біліктілігін беру туралы негізделген ұсыныс;
- кәсіби дайындықтың басшысы дайындаған пікір;
- сынақтарды тапсыру туралы мәліметтер;
- ізденушінің дайындық кезінде қатысқан сараптамалары бойынша бақылау ісін жүргізу.
5. Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы мәселені комиссия бір ай мерзім ішінде қарайды.
6. Мәжіліс процесіне комиссия ұсынылған материалдарды тексереді, ізденушіден емтихан алады және кәсіби дайындық басшысы мен құрылымдық бөлімше басшысының пікірін тыңдайды. Талқылаудың нәтижесі бойынша комиссия оның дайындық деңгейін бағалайды және шешім қабылдайды.
7. Сот сарапшысы біліктілігін берудің нақты негізі болып оның алғашқы дайындық бағдарламаларында көзделген, бағдарлама тараулары бойынша сынақтарды тапсырумен расталған, арнайы білім көлемін игеру болып табылады.
8. Біліктілікті беру туралы мәселесі шешіліп отырған адам (ілгеріде - ізденуші) біліктілік комиссиясының мәжілісіне қатысады.
9. Шешім комиссия мүшелерінің мәжілісіне қатысушылардың ашық дауыс беруімен көпшілік дауыспен қабылданады.
Қабылданған шешімге келіспеушілігін комиссия мүшелері ерекше пікірде айтуы мүмкін.
10. Комиссия шешімінің көшірмесі ізденушінің жұмыс орны ұйымына жіберіледі және ол оның жеке іс қағазына жазылады.

11. В ходе заседания комиссии ведется протокол (Приложение 1), который подписывается председателем и секретарем комиссии.
12. На основании решения квалификационной комиссии лицу, получившему квалификацию судебного эксперта, выдается "Свидетельство о присвоении квалификации судебного эксперта".
13. Делопроизводство квалификационной комиссии предусматривает оформление "Производства по присвоению квалификации судебного эксперта" и "Журнала регистраций выдачи свидетельств судебного эксперта" (Приложение 2).
14. "Производство по присвоению квалификации судебного эксперта
оформляется индивидуально на каждое лицо и включает следующие материалы:
- представление о присвоении квалификации судебного эксперта;
- развернутый отзыв, подготовленный руководителем стажировки;
- сведения о сдаче зачетов по разделам Программы подготовки (выписки
из протоколов заседаний комиссий);
- выписку из протокола заседания комиссии, содержащую решение по
вопросу о присвоении квалификации;
- карточку судебного эксперта.
15. "Карточка судебного эксперта" (Приложение 3) заполняется на лицо,
которому присвоена квалификация судебного эксперта. В карточку заносятся
также сведения о присвоении квалификации по дополнительной экспертной
специальности.
16. В "Журнале регистрации выдачи свидетельств судебного эксперта"
осуществляется учет выдачи свидетельств о присвоении квалификации
судебного эксперта.
17. Материалы квалификационной комиссии относятся к категории
документов постоянного хранения.
Приложение 1
Протокол
заседания квалификационной комиссии
___________________________________________________________________________
(наименование судебно-экспертного органа)
"____"___________199__г.
В заседании участвовали ______________________________________________
(если в заседании квалификационной
___________________________________________________________________________
комиссии принимали участие специалисты, не являющиеся ее членами,
___________________________________________________________________________
то в протоколе кроме фамилии указывается их место работы,
___________________________________________________________________________
должность и специальность)
Квалификационная комиссия в соответствии с "Положением о порядке
присвоения квалификации судебного эксперта в Центре судебной экспертизы
Министерства юстиции Республики Казахстан" рассмотрела:
1. Представление______________________________________________________
о присвоении квалификации судебного эксперта_______________________________
(вид экспертизы,
______________на___________________________________________________________
специальность)        (фамилия, имя, отчество, должность)

11. Комиссия мәжілісі барысында хаттама жазылады (1-қосымша), оған комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қояды.
12. Біліктілік комиссиясының шешімі негізінде сот сарапшысы біліктілігі берілген адамға "Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы куәлік" беріледі.
13. Біліктілік комиссиясының іс жүргізу "Сот сарапшысы біліктілігін беру бойынша іс жүргізу" және "Сот сарапшысының куәлігін беруді тіркеу кітабын" (2-қосымша) ресімдеуді көздейді.
14. "Сот сарапшысы біліктілігін беру бойынша іс жүргізу" әрбір адамға жеке ресімделеді және оған мына материалдар енеді:
- сот сарапшысы біліктілігін беру туралы ұсыныс;
- стажировка басшысы дайындаған кең көлемді пікір;
- дайындық Бағдарламасы тараулары бойынша сынақтар тапсыру туралы
мәліметтер (комиссия мәжілісі хаттамаларының көшірмелері);
- біліктілікті беру туралы мәселе бойынша қабылданған шешімі бар
комиссия мәжілісі хаттамасының көшірмесі;
- сот сарапшысының карточкасы.
15. "Сот сарапшысының карточкасы" сот сарапшысы біліктілігі берілген
адамға толтырылады (3-қосымша). Сондай-ақ карточкаға қосымша сарапшылық
мамандықтар бойынша берілген біліктілік туралы мәліметтер енгізіледі.
16. "Сот сарапшысының куәлігін беруді тіркеу кітабында" сот сарапшысы
біліктілігін беру туралы куәлікті берудің есебі жүргізіледі.
17. Біліктілік комиссиясының материалдары тұрақты сақтауға жататын
құжаттар категориясына жатады.
1-қосымша
Біліктілік комиссиясы мәжілісінің
ХАТТАМАСЫ
______________________________________________________________________
(сот-сараптама органының аты)
"  " ________________ 199  ж.
Мәжіліске қатысқандар
________________________________________________
егер біліктілік комиссиясының
______________________________________________________________________
мәжілісіне оның мүшелері емес мамандар қатысатын болса,
______________________________________________________________________
онда хаттамаға олардың аты-жөнімен бірге, жұмыс орны,
_____________________________________________________________________
лауазымы және мамандығы көрсетіледі
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы
орталығында сот сарапшысы біліктілігін берудің тәртібі туралы Ережеге
сәйкес Біліктілік комиссиясы:
1. ___________________________________________________________________
аты-жөні, тегі, лауазымы
______________________________________________________________________
сараптама түрі, мамандығы
______________________________________________________________________
сот сарапшысы біліктілігін беру туралы _______________________________
ұсынысын;

2. Характеристику ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
3. Наблюдательные производства или проекты заключений эксперта,
составленные_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________________
Для выяснения уровня знаний___________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
были заданы вопросы:__________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
на которые им даны___________________________________________________ответы
(правильные, неправильные)
Квалификационная комиссия решает:
Присвоить____________________________________________________квалификацию
судебного эксперта с правом производства___________________________________
(вид экспертизы, специальность)
Воздержаться от присвоения____________________________________________
квалификации судебного эксперта____________________________________________
(указать мотивы)
___________________________________________________________________________
Председатель комиссии:
Секретарь:
Приложение N 2
Журнал
регистрации выдачи свидетельств о присвоении
квалификации судебного эксперта
______________________________________________________________________
N !Номер         !Фамилия, имя, отчества !дата выдачи  !расписка в
п/п!свидетельства !лица, получившего      !свидетельства!в получении
!              !свидетельство          !             !
___!______________!_______________________!_____________!_____________
Приложение N 3
Карточка судебного эксперта
Фамилия, имя, отчество_____________________________________________________
Образование________________________________________________________________
(какое учебное заведение окончил и когда)
Ученая степень, звание_____________________________________________________
___________________________________________________________________________
Должность__________________________________________________________________
(на момент присвоения квалификации судебного эксперта)
Стаж работы в судебно-экспертных организациях______________________________
Квалификация судебного эксперта присвоена решением экспертно-
квалификационной комиссии__________________________________________________
(наименование судебно-экспертной организации)
________________________________________________от "____" _________199__г.,
протокол N____________________ с правом производства_______________________
___________________________________________________________________________
экспертиз по специальности_________________________________________________
___________________________________________________________________________
Дополнительно предоставлено право производства экспертиз___________________
___________________________________________________________________________
(какого вида и по какой специальности)
________________________решением экспертно-квалификационной комиссии
от "____"___________________199__г.
Продлено право производства экспертиз______________________________________
(какого вида и по какой
____________________________ решением экспертно-квалификационной комиссии
специальности)
____________________________________________от "___"________________199__г.
лишен права производства экспертиз  "___"__________________199__г.
в связи с _________________________________________________________________
(указать причину)

2.  _____________________________________________________мінездемесін;
аты-жөні, тегі, лауазымы
3.  __________________________________________________________ жасаған
аты-жөні, тегі
бақылау іс-жүргізу немесе сарапшы қорытындысының жобасын қарап шықты
______________________________________________________________________
аты-жөні, тегі
Білім деңгейін анықтау үшін __________________________________________
мынандай сұрақтар қойылды: ___________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
оларға ______________________________________________жауаптар берілді
(дұрыс, дұрыс емес)
Біліктілік комиссиясы шешті:
іс жүргізу құқығымен сот сарапшысы біліктілігін
______________________________________________________________________
______________________________________________________________берілсін
Сот сарапшысы біліктілігін _________________________________________
беруден қалыс қалу ___________________________________________________
(себебін көрсету)
______________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
Хатшысы:
2-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы
куәліктерді беруді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
_____________________________________________________________
Рет | Куәлік | Куәлікті алған адамның | Куәлік   | Алғандығы
саны|нөмірі  | аты-жөні, тегі         | берілген | жөнінде
|        |                        | күн      | қолы
_____________________________________________________________
|        |                        |          |
|        |                        |          |
|        |                        |          |
3-қосымша
Сот сарапшысының карточкасы
Фамилиясы, аты-жөні __________________________________________________
Білімі _______________________________________________________________
(қандай жоғарғы оқу орнын, қашан бітірді)
Ғылыми дәрежесі, атағы _______________________________________________
______________________________________________________________________
Лауазымы _____________________________________________________________
(сот сарапшысы біліктілігін беру кезіндегі)
Сот-сараптама ұйымдарындағы жұмыс стажы ______________________________
______________________________________________________________________
___________________________________сарапшылық-біліктілік комиссиясының
___________________________________ 199  ж. "  " ___________шешімімен
____________________________________________N ________ хаттама
__________________________________________________іс-жүргізу құқығымен
_________________________________________________________сараптама
мамандығы бойынша сот сараптамасы біліктілігі берілді
Сарапшылық-біліктілік комиссиясының 199 ж. "   " _____________________
_________________________шешімімен____________________________________
______________________________________________________________________
(қай түрі және қандай мамандықтар бойынша)
сараптамалар жүргізуге қосымша құқық берілді
Сарапшылық-біліктілік комиссиясының 199  ж.  "  " ____________________
_______________________шешімімен_________________________________
______________________________________________________________________
(қай түрі және қандай мамандықтар бойынша)
сараптамалар жүргізу құқығы ұзартылды
____________________________________________________________байланысты
(себептерін көрсету керек)
199  ж.  "  " ______________________________ сараптамалар жүргізу
құқығынан айырылды.