Об утверждении Положения (Стандарта) аудита 1 "Цель и общие принципы аудита финансовой отчетности"
Приказ Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 7 апреля 1998 г. N 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.05.1998 г. за N 516. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года N 179.
Извлечение из приказа
Министра финансов РК
от 15.04.2008 N 179
"В соответствии с пунктом 1  статьи 27  Закона "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии управления государственными активами Министерства финансов Республики Казахстан (Айтжанова Ж.Н.) в недельный срок сообщить Министерству юстиции Республики Казахстан и в официальные печатные издания о признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр                                    Б. Жамишев
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 апреля 2008 года N 179
Перечень утративших силу некоторых нормативных
правовых актов Республики Казахстан

1 аудит Ережелерін (стандартын) "Қаржылық есеп-қисап аудитінің мақсатты және жалпы мұраттары" бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бухгалтерлік есеп әдіснамасы және аудит департаменті БҰЙРЫҚ 1998 жылғы 7 сәуір N 56. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 26 мамырда тіркелді. Тіркеу N 516. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі N 179 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі N 179 бұйрығымен.
Үзінді:
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңның  27-бабы  1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару әдіснамасы департаменті (Ж.Н. Айтжанова) бір апта мерзімде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне және ресми баспа басылымдарына Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп тану туралы хабарласын.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр                                     Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 15 сәуірдегі
N 179 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының күшін жойған кейбір
нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1. Приказ Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 7 апреля 1998 года N 56 "Об утверждении Положения (стандарта) аудита 1 "Цель и общие принципы финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 516).
2.  ........ .
3.  ........ .
4.  ........ .
5.  ........ .
6.  ........ .
7.  ........ .
8.  ........ .
9.  ........ .
10. ........ .
11. ........ .
12. ........ .
13. ........ .
14. ........ .
15. ........ .
16. ........ .
17. ........ .
18. ........ .
19. ........ .

1. "1 аудит Ережелерін (стандартын) "Қаржылық есеп-қисап аудитінің мақсатты және жалпы мұраттары" бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бухгалтерлік есеп әдіснамасы және аудит департаментінің 1998 жылғы 7 сәуірдегі N 56 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 516 болып тіркелді).
2.  ........ .
3.  ........ .
4.  ........ .
5.  ........ .
6.  ........ .
7.  ........ .
8.  ........ .
9.  ........ .
10. ........ .
11. ........ .
12. ........ .
13. ........ .
14. ........ .
15. ........ .
16. ........ .
17. ........ .
18. ........ .
19. ........ .

20. ........ .
21. ........ .
22. ........ .
23. ........ .
24. ........ .
25. ........ .
26. ........ .
27. ........ .
28. ........ ."
__________________________________________________________________________
На основании Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 26 декабря 1995 года N 2732  Z952732_  "О бухгалтерском учете", указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 17 апреля 1995 года N 2200  Z952200_  "О лицензировании", Положения "О Департаменте методологии бухгалтерского учета и аудита", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 года.
Приказываю:

20. ........ .
21. ........ .
22. ........ .
23. ........ .
24. ........ .
25. ........ .
26. ........ .
27. ........ .
28. ........ ."
_____________________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2732  Z952732_  "Бухгалтерлік есеп туралы" Заң күшіне ие Жарлығының, Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 17 сәуірдегі N 2200  Z952200_  "Лицензиялау туралы" Заң күшіне ие Жарлығының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 18 желтоқсандағы Қаулысымен бекітілген "Бухгалтерлік есеп әдіснамасы және аудит Департаменті туралы" Ережелерінің негізінде бұйырамын:

1. Утвердить Положение (Стандарт) аудита 1 "Цель и общие принципы аудита финансовой отчетности".
2. Настоящее Положение (Стандарт) аудита вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Начальнику Управления организации аудиторской деятельности - Пироговской С.Н. зарегистрировать утвержденное Положение (Стандарт) в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
4. Отделу внедрения и контроля Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан довести настоящий приказ до областных управлений Департамента, комитетов и министерств.
5. Контроль за исполнением Приказа возложить на заместителя директора Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан - Айтхожину Л.Ж.
Директор
Положение (стандарт) аудита 1
"Цель и общие принципы аудита финансовой отчетности"
Введение
1. Настоящее положение (стандарт) аудита определяет цели и общие принципы аудита финансовой отчетности. Данное положение (стандарт) аудита следует читать в контексте с основами положений (стандартов) аудита.
Цель аудита
2. Целью аудита финансовой отчетности является предоставление возможности аудитору выразить мнение о том, составлена ли финансовая отчетность по всем существенным аспектам в соответствии с установленными требованиями. В аудиторском заключении аудитор использует следующие фразы: "представляет достоверную и объективную картину" или "представлена объективно по всем существенным аспектам", эти термины являются эквивалентными по значению.
3. Заключение аудитора повышает доверие к финансовой отчетности, но для пользователя оно не может служить достаточным основанием оценки успешной деятельности субъекта в будущем или эффективности работы его руководства.
Основные принципы аудита
4. Деятельность аудитора должна соответствовать кодексу этики аудиторов. Аудитор должен руководствоваться следующими этическими принципами:
1) независимость;
2) честность;
3) объективность;
4) профессиональная компетентность и должная тщательность;
5) конфиденциальность;
6) профессиональное поведение;
7) следование техническим стандартам.
5. Аудитор должен проводить аудит в соответствии с положениями (стандартами) аудита, которые включают основные принципы, процедуры и рекомендации, необходимые в процессе проведения аудита.

1. 1 аудит Ережелері (стандартты) "Қаржылық есеп-қисап аудитінің мақсаты және жалпы мұраттары" бекітілсін.
2. Осы Ережелер (стандарт) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген күннен күшіне енеді.
3. Аудиторлық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі Басқарманың бастығы С.Н. Пироговскаяға бекітілген ережелерді тағайындалған заң актілері негізінде Қазақстан Республикасы әділет министрлігінде тіркеу міндеттелсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Бухгалтерлік есеп әдіснамасы және аудит Департаментінің енгізу және бақылау бөліміне осы бұйрықты Департаменттің облыстық басқармаларына, комитеттер мен министрліктерге жеткізу тапсырылсын.
5. Бұйрықтың орындалуына бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Бухгалтерлік есеп әдіснамасы және аудит Департаменті директорының орынбасары Л.Ж. Айтқожинаға жүктелсін.
Директор
Қазақстан Республикасы Қаржы
Министрлігінің Бухгалтерлік есеп
әдіснамасы және аудит
Департаментінің
1998 жылғы 7 сәуірдегі N 56
бұйрығымен бекітілген
1 аудит Ережелері (стандарт)
Қаржылық есеп-қисап аудитінің мақсаты және
жалпы мұраттары
Алматы, 1998
Кіріспе
1. Аудиттің осы Ережелері (стандарт) қаржылық есеп аудитінің мақсаты мен негізгі мұраттарын анықтайды. Аудиттің осы Ережелерін (стандарт) аудит Ережелерінің (стандарттарының) негіздерімен байланыстыра оқу шарт.
Аудиттің мақсаты
2. Қаржылық есеп-қисаптың аудиттік мақсаты аудиторға қаржылық есептік бүкіл негізгі хал-ахуалы тағайындалған талаптарға сәйкес жасалып-жасалынбағаны жөнінде пікір білдіруге мүмкіндік беру болып табылады. Өзінің қорытындысын жасаған сәтте аудитор төмендегі сөздерді қолданады: "нанымды және объективті жағдайды бейнелейді", немесе "бүкіл негізгі елеулі ахуалдар бойынша объективті түрде көрсетілген" - осы екі сөйлемнің мағынасы бір-бірімен тең.
3. Аудитордың қорытындысы қаржылық есепке деген сенімді нығайтады,
алайда тікелей пайдаланушы үшін ол әрекетші тұлғаның келешектегі жақсы
жұмысына немесе оның басшылығы жұмысының тиімділігіне баға беруге
жеткілікті мөлшерде негіз бола алмайды.
Аудиттің негізгі мұраттары
4. Аудитордың іс-әрекеті аудиторлар этикасының кодексіне сай болуы
шарт. Аудитор төмендегідей этикалық мұраттарды басшылыққа алуы тиіс:
1) тәуелсіздік;
2) адалдық;
3) әділдік;
4) кәсіби білімдарлық және қажетті дәрежедегі ұқыптылық;
5) сыр шашпаушылық;
6) кәсіби мінез-құлық;
7) техникалық стандарттарды басшылыққа алу.
5. Аудитор аудитті аудит жүргізілетін кезеңде сақталуға тиісті негізгі мұраттарды, іс-әрекеттерді және ұсынымдарды қамтитын аудит жөніндегі Ережелерге (стандарттарға) сәйкес жүргізуі шарт.

6. Аудитор должен планировать и проводить проверку с определенной долей профессионального скептицизма, сознавая, что всегда могут существовать обстоятельства, влекущие за собой искажение финансовой отчетности по отдельным важным аспектам. В частности, аудитор должен искать подтверждение заявлением руководства, имея в виду, что они могут быть и неверными.
Масштаб аудита
7. Термин "масштаб аудита" относится к аудиторским процедурам, необходимым в данных обстоятельствах для достижения цели аудита. Эти процедуры должны быть определены аудитором, принимая во внимание требования положений (стандартов) аудита, законодательства Республики Казахстан, предварительно согласованные условия проведения аудиторской проверки и требования по составлению отчетности.
Разумная уверенность
8. Аудит в соответствии с положениями (стандартами) аудита предполагает обеспечение разумной уверенности в том, что финансовая отчетность в целом не содержит в себе существенных неточностей. Разумная уверенность - это понятие, относящееся к сбору доказательств, необходимых аудитору для получения высокой, но не абсолютной степени уверенности в том, что в целом в финансовой отчетности нет существенных искажений. Разумная уверенность относится ко всему процессу аудита.
9. Абсолютная уверенность аудитора недостижима, поскольку существуют факторы, которые препятствуют обнаружению существенных неточностей:
1) использование тестирования;
2) присущие бухгалтерскому учету и системам внутреннего контроля ограничения (например, возможность сговора);
3) характер большинства аудиторских доказательств скорее убедительный, чем заключительный.
10. Кроме того, работа, осуществленная аудитором по формированию мнения, подкрепляется суждением, в частности, в отношении:
1) сбора аудиторских доказательств, например, определения характера, сроков и масштаба аудиторских процедур;
2) составления выводов на основе собранных доказательств, например, определения разумности оценок, сделанных руководством при подготовке финансовой отчетности.
11. Другие ограничивающие факторы также могут повлиять на убедительность доказательств по определенным аспектам финансовой отчетности при составлении заключения (например, по операциям, совершаемым между связанными сторонами). В связи с этим, в ряде положений (стандартов) аудита предусматриваются соответствующие процедуры, обеспечивающие достаточные аудиторские доказательства при:
1) необычных обстоятельствах, усиливающих риск существенного искажения;
2) любого признака, указывающего на то, что произошло существенное искажение.
Ответственность за финансовую отчетность

6. Аудитор тексеруді жоспарлау және жүргізу барысында қандай да болмасын қаржылық есеп-қисапта жекелеген маңызды бағыттар бойынша бұрмалаушылыққа себеп боларлық жағдайлардың орын алу мүмкіндігін сезіне отырып, белгілі бір мөлшердегі кәсіби сенімсіздік сезімін басшылыққа алуға міндетті.
Аудиттің көлемі
7. "Аудиттің көлемі" деген термин дәл сол жағдайда аудиттің мақсатына жетуге бағытталған аудиторлық қимыл-әрекеттерге қатысты болады. Осы қимыл- әрекеттер аудитор тарапынан аудит жөніндегі Ережелерді (стандарттарды), Қазақстан Республикасының Заң актілерін, сонымен қатар аудиторлық тексеруді жүргізудің алдын-ала келісілген шарттары мен есеп жүргізу жөніндегі талаптарды ескере отырып белгіленуі тиіс.
Ақылға сиымды сенім
8. Аудит жөніндегі Ережелерге (стандарттарға) сәйкес аудит жалпы алғанда қаржылық есеп-қисапта елеулі қателіктер болмайды деген мағынадағы ақылға сиымды сенімді басшылыққа алады. Ақылға сиымды сенім дегеніміз - жалпы алғанда қаржылық есеп-қисапта елеулі қателіктер болмайды деген мағынадағы жоғары дәрежедегі, алайда абсолюттік емес сенімді дәлелдейтін фактілерді жинауға қатысты ұғым. Ақылға сиымды сенім аудиттің бүкіл процесіне қатысты болады.
9. Аудитор тарапынан елеулі қателіктерді іздеп табуға кедергі келтіретін төмендегідей факторларға сәйкес аудитор үшін абсолюттік сенімнің салтанат құруы мүлде мүмкін емес:
1) сынақтан өткізуді қолдану;
2) бухгатерлік есепке және ішкі бақылау жүйелеріне тән шектеулер (мәселен, сыбайластық мақсатта сөз байласу мүмкіндігі);
3) аудиторлық дәлелдердің көпшілігінің сипаттары қорытындыдан гөрі иландыруға бейім.
10. Аудитор тарапынан пікір қалыптастыру бұлардан басқа төмендегідей жайттар арқылы да дәйектеледі:
1) аудиторлық дәлелдерді жинақтау, мәселен аудиторлық іс-әрекеттердің сипаттарын, мерзімін және көлемін анықтау;
2) жинақталған дәлелдер негізінде қорытынды жасау, мәселен қаржылық есеп-қисаптарды әзірлеу барысында басшылық тарапынан берілген бағаның ақылға сиымдылығын анықтау;
11. Қорытынды жасау кезінде (мәселен өзара байланысты жақтармен екі арадағы іс-қимылдар бойынша) қаржылық есеп-қисаптың белгілі бір жайттары турасындағы дәлелдердің иланымдығына басқа да бір шектеуші факторлар әсер етуі мүмкін. Осыған байланысты Аудит жөніндегі Ережелердің (стандарттар) кейбір жерлерінде төмендегі жағдайларда жеткілікті дәрежеде аудиторлық дәлелдерді қамтамасыз ететін тиісті іс-әрекеттер күні бұрын ескеріледі:
1) елеулі бұрмалаушылық тәуекелін күшейте түсетін ерекше жағдайларда;
2) елеулі бұрмалаушылықтардың орын алғанын аңғартатын кез-келген белгілер байқалған жағдайларда.
Қаржылық есеп үшін жауапкершілік

12. Хотя аудитор отвечает за формирование и выражение им мнения по финансовой отчетности, ответственность за составление и представление финансовой отчетности остается за руководителем субъекта. Аудит финансовой отчетности не освобождает руководителя от ответственности.
Аудит финансовой отчетности субъектов
государственного сектора
13. Основные принципы аудита остаются неизменными при аудите финансовой отчетности всех субъектов, в том числе государственного сектора. В то же время аудит таких субъектов может отличаться по целям и масштабу. Это является следствием отличий в полномочиях аудитора, требованиях действующего законодательства или в требованиях, касающихся финансовой отчетности. Например, субъектов государственного сектора могут обязать составлять дополнительные финансовые отчеты.
14. При аудите субъектов государственного сектора аудитор должен принимать во внимание требования всех действующих законодательных и других нормативных правовых актов, которые влияют на полномочия аудитора, и любые другие требования, включая необходимость учитывать вопросы национальной безопасности. Полномочия аудитора при аудите государственного сектора могут носить более специфический и объемный характер или охватывать более широкий круг вопросов. Полномочия аудитора могут также влиять, например, на его мнение при определении существенности, на форму его отчета и др. Могут быть отличия также в подходах и стиле аудита. Однако, эти отличия не касаются основных принципов аудита.

12. Қаржылық есеп-қисаптар бойынша аудитор белгілі бір пікірді қалыптастыру және оны білдіру үшін жауапты болғанымен, қаржылық есеп-қисапты жасау және оны көрсету үшін жауапкершілік заңды тұлғаның басшысына тән болып қала береді. Қаржылық есеп-қисаптың аудиті ешқандай басшыны жауапкершіліктен құтқармайды.
Мемлекеттік сектордағы тұлғалардың қаржылық есебінің аудиті
13. Аудиттің негізгі мұраттары барлық тұлғалардың, оның ішінде мемлекеттік секторлардың қаржылық есеп-қисаптарының аудиті кезінде өзгеріссіз қала береді. Солай бола тұрса да мұндай салалардың аудиті өзінің мақсаттары мен көлемі жөнінен өзгешеленуі мүмкін. Бұл аудитордың өкілеттілігіндегі, іс үстіндегі заң актілеріндегі немесе қаржылық есепке қойылған талаптардағы ерекшеліктердің салдарынан болатын іс. Мәселен, мемлекеттік сектордағы тұлғалар қосымша түрде қаржылық есеп жүргізу турасында міндеттелуі мүмкін.
14. Мемлекеттік сектордағы тұлғаларға аудит жүргізілгенде аудитор
өзінің өкілеттігіне әсер ететін іс үстіндегі бүкіл заң актілерінің және
құқықтық нормативтік актілердің талаптарын, оның ішінде ұлттық қауіпсіздік
мүдделерін назарда ұстайды. Мемлекеттік сектордағы тұлғаларға аудит
жүргізетін аудитордың өкілеттігі бұдан әрі көрі ерекшелеу немесе көлемді
сипатта болып, кең ауқымдағы мәселелерді қамтуы мүмкін. Сондай-ақ,
аудиттің маңызы мен стилінде де белгілі бір өзгешеліктер болуы мүмкін.
Алайда мұндай өзгешеліктер аудиттің негізгі мұраттарына ықпал ете алмайды.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.