Правила о порядке государственной регистрации избирательных фондов кандидатов в Президенты Республики Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 октября 1998 года № 114. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 20.10.1998 г. № 624. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 95
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 02.04.2010 № 95.
В соответствии с пунктом 2 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан Z952464_ "О выборах в Республике Казахстан", приказываю: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 11 февраля 2005 года N 40 .
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации избирательных фондов кандидатов в Президенты Республики Казахстан.
2. Поручить Комитету регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан осуществлять государственную регистрацию избирательных фондов кандидатов в Президенты Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 11 февраля 2005 года N 40 .
3. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-Министра юстиции. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 11 февраля 2005 года N 40 .
Министр
Правила
О порядке государственной регистрации избирательных
фондов кандидатов в Президенты Республики Казахстан
<*>
Сноска. По тексту:
слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона," заменены словами "Конституционного закона Республики Казахстан";
слова "Агентством", "Агентство", "Агентства" заменены словом "Комитетом" - приказом Министра юстиции РК от 11 февраля 2005 года N   40 .
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регламентируют деятельность Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет) по государственной регистрации избирательных фондов кандидатов в Президенты Республики Казахстан (далее - Избирательный фонд) и разработаны на основании:
1) Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу конституционного закона, "О выборах в Республике Казахстан" от 28 сентября 1995 года;
2) (подпункт исключен - от 11 февраля 2005 года N 40 ) . <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 11 февраля 2005 года N 40 .
2. Избирательный фонд образуется с целью обеспечения финансирования предвыборной агитации кандидата в Президенты Республики Казахстан, образуется и используется в порядке, предусмотренной статьями 34 и 58 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан".

Қазақстан Республикасы Президенттігіне кандидаттардың сайлау қорларын мемлекеттік тіркеу мәселелері
Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 1998 жылғы 20 қазандағы N 114 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 20 қазанда тіркелді. Тіркеу N 624. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі N 95 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.04.02 N 95 Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 34-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасы Президенттігіне кандидаттардың сайлау қорларын мемлекеттік тіркеу Ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президенттігіне кандидаттардың сайлау қорларын мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тiркеу қызметi комитетiне тапсырылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшiлiк ететiн Әдiлет вице-министрiне жүктелсін.
Ескерту: Бұйрыққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы N 40 бұйрығымен .
Министр
Қазақстан Республикасының
Әділет Министрінің
1998 жылдың 20 қазандағы
N 114 Бұйрығымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасының Президенттігіне
кандидаттардың сайлау қорларын мемлекеттік
тіркеудің тәртібі туралы
Ереже І. Жалпы ережелер
Ескерту: Ереженiң барлық мәтiндерi бойынша:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң Конституциялық заң күшi бар Жарлығын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын" деген сөздермен ауыстырылды;
"Агенттiктiң", "Агенттiк" деген сөздер тиiстi септiктермен "Комитеттiң" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы N 40 бұйрығымен .
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тiркеу қызметi комитетiнiң (бұдан әрi - Комитет) Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттардың сайлау қорларын (бұдан әрі - Сайлау қоры) мемлекеттік тіркеу жөніндегі қызметін регламенттейді:
1) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылдың 28 қыркүйегіндегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы;
2) алынып тасталды .
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы N 40 бұйрығымен .
2. Сайлау қоры Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың сайлау қарсаңындағы үгітін қаржыландыруды қамтамасыз ету мақсатымен құрылады және "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 34 және   58-баптарымен көзделген тәртіппен құрылады.

3. Избирательный фонд подлежит государственной регистрации в порядке, установленном настоящими Правилами, в качестве фонда физического лица. Государственная регистрация фондов осуществляется в целях удостоверения факта их образования и прекращения деятельности. Официальным подтверждением факта образования избирательного фонда является занесение сведений в государственный реестр избирательных фондов и свидетельство о государственной регистрации, выдаваемое Комитетом.
4. Комитет ведет государственный реестр избирательных фондов, в который вносятся сведения об образовательных и ликвидированных избирательных фондах (приложение N 1).
5. Сбор за государственную регистрацию избирательных фондов не взимается. Расходы Комитета, связанные с регистрацией избирательных фондов, покрываются из средств республиканского бюджета, выделяемых на его содержание.
2. Порядок государственной регистрации
избирательного фонда
6. Государственная регистрация избирательного фонда производится в течение одного рабочего дня с момента обращения кандидата в Президенты Республики Казахстан в Комитет. Время приема документов указывается в журнале входящей корреспонденции.
7. Для государственной регистрации избирательного фонда, в Комитет представляются:
1) заявление установленного образца (приложение N 2);
2) копия удостоверения о регистрации кандидата в Президенты Республики Казахстан. На регистратора Комитета возлагается обязанность по проверке соответствия представленной копии удостоверения оригиналу.
8. Комитет на основании представленных документов обязан:
1) внести в государственной реестр избирательных фондов данные о регистрируемом избирательном фонде;
2) выдать свидетельство о государственной регистрации избирательного фонда (приложение N 3) с указанием регистрационного номера;
3) уведомить Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан о произведенной государственной регистрации избирательного фонда.
Представленные для регистрации документы подшиваются в специальный наряд Комитета.
3. Порядок прекращения деятельности
избирательного фонда
9. Избирательный фонд прекращает свою деятельность:
1) в случае отмены решения о регистрации кандидата в Президенты Республики Казахстан в соответствии с пунктом 10 статьи 34, пунктом 3 статьи 50, пунктом 3 статьи 60 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
2) по решению Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан о принятии отчета кандидата в Президенты Республики Казахстан о расходовании средств избирательного фонда, в связи с подведением итогов выборов;

3. Сайлау қоры жеке тұлғаның қоры ретінде осы Ережемен бекітілген тәртіппен тіркеуге жатады. Қорларды мемлекеттік тіркеу оларды құру және олардың қызметін тоқтату фактісін куәландыру мақсатында жүзеге асырылады. Сайлау қорын құруды ресми растайтын факт сайлау қорларының мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу және Комитет беретін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болып табылады.
4. Комитет сайлау қорларының арнайы тізілімін жүргізеді, оларға құрылған және таратылған сайлау қорлары туралы (N 1 қосымша) мәліметтер енгізіледі.
5. Сайлау қорларын мемлекеттік тіркеу үшін алым алынбайды, қорларды тіркеуге байланысты Комитеттiң шығындары республикалық бюджет қаражаттарынан өтеледі.
ІІ. Сайлау қорын мемлекеттік тіркеудің тәртібі
6. Сайлау қорын мемлекеттік тіркеу кандидат Комитетке жүгінген сәттен бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Құжаттарды қабылдау уақыты кіріс хат-хабарлары журналында көрсетіледі.
7. Сайлау қорын мемлекеттік тіркеу үшін Комитетке мыналар ұсынылады:
1) бекітілген үлгідегі арыз (N 2 қосымша);
2) Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатты тіркеу туралы куәліктің көшірмесі. Комитеттiң тіркеушісіне ұсынылған куәлік көшірмесінің түпнұсқамен сәйкес келетінін тексеру жөнінде міндет жүктеледі.
8. Комитет ұсынылған құжаттардың негізінде:
3) мемлекеттік тізілімге тіркелетін сайлау қоры туралы деректер енгізеді;
4) тіркеу нөмірі көрсетіліп сайлау қорын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (N 3 қосымша) беруге;
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясына банк мекемелерінде қорлардың арнайы уақытша есепшоттарын ашу үшін сайлау қорларын мемлекеттік тіркеудің өткізілгені туралы хабарлауға міндетті.
Тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Комитеттiң арнайы нарядына бауланады.
ІІІ. Сайлау қорының қызметін тоқтату тәртібі
9. Сайлау қоры өз қызметін:
1) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 34-бабының 10-тармағына,   50-бабының 3-тармағына, 60-бабының 3-тармағына сәйкес кандидатты тіркеу туралы шешім өзгертілген жағдайда;
2) Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясының Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың сайлау қорытындыларын шығаруға байланысты сайлау қоры қаражаттарының жұмсалуы туралы есепті қабылдау жөніндегі шешімі бойынша;

3) в случае признания Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан выборов недействительными;
4) по решению суда.
10. Регистрация прекращения деятельности избирательного фонда осуществляется на основании решения Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан по результатам принятого ею отчета об использовании средств избирательного фонда кандидатом в Президенты Республики Казахстан и распределения оставшихся неизрасходованных денежных средств. Указанное решение представляется в Комитет в семидневный срок.
11. О прекращении деятельности избирательного фонда Комитет вносит в государственный реестр избирательных фондов соответствующие записи.
12. В случае обжалования в судебном порядке решения Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан об отмене регистрации кандидата в Президенты Республики Казахстан, действия Комитета по регистрации прекращения деятельности избирательного фонда приостанавливаются до вынесения окончательного решения.
Образец                          Приложение N 1
к Правилам о порядке государственной
регистрации избирательных фондов
кандидатов в Президенты Республики Казахстан
Реестр избирательных фондов
1998 год
___________________________________________________________________________
Номер  !Запись о!Наимено-!Наименование !Место житель- !Ф.И.О.,подпись!Приме
реестра!регист- !вание   !избирательной!ства кандидата!должностного  !чание
Дата   !рации   !избира- !комиссии, за-!в Президенты  !лица, внесшего!
внесе- !прекраще!тельного!регистрировав!Республики    !запись        !
ния за-!ния дея-!фонда   !шей кандидата!Казахстан     !              !
писи   !тельнос-!        !в Президенты !              !              !
!ти изби-!        !Республики   !              !              !
!рательно!        !Казахстан    !              !              !
!го фонда!        !             !              !              !
_______!________!________!_____________!______________!______________!_____
___1___!____2___!____3___!______4______!_______5______!______6_______!__7__
I.     !Регистра!Избира- !Центральная  !Индекс,г.Аста-!Абилова С.А., !
1.12.98!ция изби!тельный !избирательная!на, микр.Аль- !специалист пер!
г.     !рательно!фонд кан!комиссия Рес-!Фараби, дом 5,!вой категории !
!го фонда!дидата в!публики Казах!кв.3          !(подпись)     !
!        !Президен!стан         !              !              !
!        !ты Респу!             !              !              !
!        !блики Ка!             !              !              !
!        !захстан !             !              !              !
!        !Ахметова!             !              !              !
!        !Болата  !             !              !              !
!        !Касымо- !             !              !              !
!        !вича    !             !              !              !
_______!________!________!_____________!______________!______________!_____
I.     !Прекраще!Избира- !Центральная  !Индекс,г.Аста-!Абилова С.А., !
18.1.98!ние дея-!тельный !избирательная!на, микр.Аль- !специалист пер!
г.     !тельнос-!фонд кан!комиссия Рес-!Фараби, дом 5,!вой категории !
!ти изби-!дидата в!публики Казах!кв.3          !(подпись)     !
!рательно!Президен!стан         !              !              !
!го фонда!ты Респу!             !              !              !
!        !блики Ка!             !              !              !
!        !захстан !             !              !              !
!        !Ахметова!             !              !              !
!        !Болата  !             !              !              !
!        !Касымо- !             !              !              !
!        !вича    !             !              !              !
_______!________!________!_____________!______________!______________!_____
Образец                          Приложение N 2
к Правилам о порядке государственной
регистрации избирательных фондов
кандидатов в Президенты Республики Казахстан
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Заявление
Ахметов Болат Касымович, 1950 года рождения
---------------------------------------------------------------------------
(фамилия, имя, отчество, год рождения кандидата в Президенты Республики
---------------------------------------------------------------------------
Казахстан)
Представляет на регистрацию
Избирательный фонд кандидата в Президенты Республики Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
(наименование избирательного фонда)
Кандидат в Президенты Республики Казахстан зарегистрирован
Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
(кем и когда)
Место жительства кандидата: индекс, г.Астана, микр.Аль-Фараби, дом 5, кв.3
-----------------------------------------------
(почтовый адрес)
Заявитель                                           ------------------
(подпись)
------------------
(дата)
Образец                          Приложение N 3
к Правилам о порядке государственной
регистрации избирательных фондов
кандидатов в Президенты Республики Казахстан <*>
Сноска. В приложение 3 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 11 февраля 2005 года N 40 .
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Свидетельство
о государственной регистрации избирательного фонда
N 1

3) Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы сайлауды жарамсыз деп таныған жағдайда;
4) соттың шешімі бойынша өз қызметін тоқтатады.
10. Сайлау қорының қызметін тоқтатуды тіркеу Орталық сайлау комиссиясының шешімінің негізінде Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың сайлау қоры қаражаттарының пайдаланылуы туралы ол қабылдаған есептің нәтижелері және пайдаланылмай қалған ақша қаражаттарының бөлінуінің нәтижелері бойынша жүзеге асырылады. Аталған шешім Комитетке жеті күндік мерзімде ұсынылады.
Сайлау қорының қызметін тоқтату туралы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі тізілімге тиісті жазба енгізеді.
11. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатты тіркеуден бас тарту жөніндегі шешімі сот тәртібімен шағым жасалып өзгертілген жағдайда Комитеттiң сайлау қорының қызметін тоқтатуды тіркеу туралы іс әрекеті түпкілікті шешім шығарылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
ҮЛГІ                              Қазақстан Республикасының
Президенттігіне кандидаттардың
сайлау қорларын мемлекеттік
тіркеу тәртібі туралы Ережеге
N 1 қосымша
САЙЛАУ ҚОРЛАРЫНЫҢ ТІЗІЛІМІ
1998 ЖЫЛ
Тізі-
лімнің
нөмірі.
Жазба-
ның ен-
гізіл-
ген күні
Сайлау
қорының
қызме-
тін
тіркеу,
тоқтату
туралы
жазба
Сайлау
қорының
атауы
Қазақстан
Республика-
сының Пре- зиденттігіне
кандидатты
тіркеген сайлау ко- миссиясының
атауы
Қазақстан
Республи-касының
Президенттігіне
кандидат-тың тұра-
тын жері
Жазбаны енгізген лауазым-ды адам-
ның Т.А.Ә., қолы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
1.
1.12.98ж
Сайлау
қорын
тіркеу
Қазақ-
стан
Респуб-ликасы-ның Прези-
дентті-гіне
канди-
дат
Болат
Қасым-
ұлы
Ахметов-тың
сайлау
қоры
Қазақстан
Республика-
сының Орталық сайлау
комиссиясы
Индекс, Астана қ.,
Әл-Фараби
шағын-
ауданы,
5 үй,
3 пәтер
С.Ә.
Әбілова,
1 сан-
аттағы
маман
(қолы)
1.
18.01.98ж.
Сайлау
қорының
қызме-
тін
тоқтату
Қазақ-
стан
Респуб-ликасы-ның Прези-
дентті-гіне
канди-
дат
Болат
Қасым-
ұлы
Ахметов-тың
сайлау
қоры
Қазақстан
Республика-
сының Орталық сайлау
комиссиясы
Индекс, Астана қ.,
Әл-Фараби
шағын-
ауданы,
5 үй,
3 пәтер
С.Ә.
Әбілова,
1 сан-
аттағы
маман
(қолы)
ҮЛГІ                        Қазақстан Республикасының
Президенттігіне кандидаттардың
сайлау қорларын мемлекеттік
тіркеу тәртібі туралы Ережеге
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
АРЫЗ
Ахметов Болат Қасымұлы, 1950 жылы туған
____________________________________________________________________ (Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың тегі, аты,   ___________________________________________________________________
әкесінің аты, туған жылы)
Тіркеуге ұсынады Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың_____________________________________________сайлау қоры
(сайлау қорының атауы)
Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидат Қазақстан _______
___________________________________________________________________
(кіммен және қашан)
Республикасының Орталық сайлау комиссиясында тіркелген_____________
Кандидаттың тұратын жері: индекс, Астана қ., Әл-Фараби шағын ауданы 5 үй, 3 п. __________
Арыз беруші                               ___________________
(қолы)
___________________
(күні)
ҮЛГІ                           Қазақстан Республикасының
Президенттігіне кандидаттардың
сайлау қорларын мемлекеттік
тіркеу тәртібі туралы Ережеге
N 3 қосымша
Ескерту: 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы N 40 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Сайлау қорын мемлекеттік тіркеу туралы
N 1
Куәлік

г. Астана                                       1 декабря 1998 года
Наименование избирательного фонда: Избирательный фонд кандидата в
---------------------------------  Президенты Республики Казахстан
Ахметова Болата Касымовича
Кем зарегистрирован кандидат в Президенты Республики Казахстан:
-----------------------------------------------------------------------
Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан
Место жительства кандидата в Президенты Республики Казахстан:
-----------------------------------------------------------------------
Индекс, г.Астана, микр.Аль-Фараби, дом 5, кв.3
Срок действия свидетельства: до отмены решения о регистрации кандидата
---------------------------  в Президенты Республики Казахстан либо
до окончания выборных мероприятий
Председатель
Комитета регистрационной службы
Министерства юстиции
Республики Казахстан                    ______________________
(имя, фамилия)
М.П.

Астана қ.                               1 желтоқсан 1998 жыл.
Сайлау қорының атауы: Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидат Ахметов Болат Қасымұлының сайлау қоры______
Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидат кіммен тіркелген:    ____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы
Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың тұратын жері:     ___________________________________________________________________
Индекс, Астана қ., Әл-Фараби шағын ауданы 5 үй, 3 пәтер.
Куәліктің қолданылу мерзімі: Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатты тіркеу туралы шешім өзгертілгенге не сайлау шаралары аяқталғанға дейін
Тiркеу қызметi комитетiнiң
Төрағасы                         ______________________
(аты, тегі)
М.О.