Об утверждении Правил закупки материальных и финансовых ресурсов, оборудования для производственных нужд субъектами естественной монополии на тендерной основе
Приказ Комитета Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 августа 1998 года N 03/1-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 05.11.1998 г. N 639. Утратил силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 6 июня 2003 года N 149-ОД (V032373)
Руководствуясь статьей 7  Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правилами закупки материальных и финансовых ресурсов, оборудования для производственных нужд субъектами естественных монополий на тендерной основе, одобренные постановлением коллегии от 14 августа 1998 года № 2/6.
2. Управлению регулирования естественных монополий (Попандопуло Е.Н.) обеспечить проведение государственной регистрации настоящих Правил в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке.
3. Организационно-кадровому отделу довести настоящие Правила до территориальных комитетов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на и.о. заместителя председателя Пушкареву Е.А.
Председатель - Министр
Правила
закупки материальных и финансовых ресурсов,
оборудования для производственных нужд субъектами
естественной монополии на тендерной основе
Сноска. Название - с изменениями, внесенными приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий от 3.12.99г. N 10-ОД .
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" с целью привлечения по минимальным ценам и оптимальным срокам финансовых средств и эффективного их расходования на производство услуг (товаров, работ) субъектов естественной монополии и минимизации их цен.
2. Правила определяют порядок и условия проведения закупок субъектами естественной монополии независимо от формы собственности материальных и финансовых ресурсов, оборудования для производственных нужд на тендерной основе.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий от 3.12.99г. N 10-ОД .
3. Закупке на тендерной основе в обязательном порядке подлежат следующие виды материальных ресурсов:
основные виды сырья и материалов;
оборудование;
строительно-монтажные и ремонтные работы, проводимые подрядным способом.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 17 мая 1999 года N 27-ОД ; приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий от 3.12.99г. N 10-ОД .

Табиғи монополия субъектілерінің тендерлік негізде материалдық және қаржылық ресурстарды, жабдықтарды және өндірістік қажеттері үшін қызметтерді сатып алуы Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі комитетінің Төрағасының бұйрығы 1998 жылдың 15 тамызы N 03/1-ОД. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 мамырда тіркелді. Тіркеу N 639. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі комитетінің Төрағасының 2003.06.06. N 149 бұйрығымен
Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" заңның  7-ші бабын басшылыққа алып Бұйырамын:
1. Қосымша етіп берілген, 1998 жылдың 14 тамыздан N 2/6 Алқада мақұлдаған табиғи монополия субъектілерінің тендерлік негізде материалдық және қаржылық ресурстарды, жабдықтарды және өндірістік қажеттер үшін қызметтерді сатып алуы Ережелері бекітілсін.
2. Монополияларды реттеу басқармасы (Е.Н. Попандопуло) табиғи монополия субъектілерінің тендерлік негізде материалдық және қаржылық ресурстарды, жабдықтарды және өндірістік қажеттері үшін қызметтерді сатып алуы Ережелері белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
3. Ұйымдық-кадрлар бөлімі осы Ережелерді аумақтық комитеттерге жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Төраға орынбасары міндетін атқарушы Е.Н. Пушкареваға жүктелсін.
Төраға-Министр
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестiктi қорғау
жөнiндегi Комитетi Алқасының
1998 жылғы 14-ші тамыздағы
N 2/6 қаулысымен бекітілген
Табиғи монополия субъектілерінің тендерлік негізде
материалдық және қаржылық ресурстарды, жабдықтарды және
өндірістік қажеттері үшін қызметтерді сатып алуы
Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табиғи монополия субъектiлерiнiң ең төмен бағада және ұтымды мерзiмде қаржылар тартуы және оларды қызметтер (тауарлар, жұмыстар) өндіруге тиімді жұмсауы және олардың бағаларын төмендетуі мақсатында әзірленген.
2. Ережелер меншік түрінен тәуелсіз табиғи монополия субъектілерінің өндірістік қажеттері үшін материалдық және қаржы ресурстарын, жабдықтарды тендерлік негізде сатып алуының тәртібі мен шарттарын анықтайды.
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі
агенттігінің 1999 жылғы 8 желтоқсандағы N 20-ОД Бұйрығымен .
3. Материалдық ресурстар тендерлік негізде сатып алуға жататын түрлері мыналар:
шикізат пен материалдардың негізгі түрлері;
құрал-жабдық;
мердігерлік әдіспен жүргізілетін құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстары;
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 1999.05.17. N 27-ОД бұйрығымен .
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігінің 1999 жылғы 8 желтоқсандағы N 20-ОД Бұйрығымен .

12. Подготовку к проведению тендера осуществляет рабочая группа из числа представителей Заказчика, которая обеспечивает своевременную публикацию информационного сообщения о проведении тендера, направляет уведомление в Уполномоченный и компетентный органы, знакомит участников с условиями проведения тендера, проводит прием заявок и регистрацию участников, передает поступившие материалы для рассмотрения Комиссии.
13. Заказчик публикует сообщение о проведении тендера в средствах массовой информации не менее, чем за 20 дней до начала тендера. Сообщение должно содержать:
дату, место и время проведения тендера;
обязательные условия для участия в тендере;
место и сроки приема заявок.
14. В тендере может принять участие любое юридическое лицо, независимо от формы собственности, или частные предприниматели.
15. Обязательным условием для участия в тендере является предоставление претендентами пакета документов, который включает:
заявку на участие в тендере;
юридические реквизиты (копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции);
копию лицензии на право занятия соответствующим видом деятельности если такая необходима);
копию сертификата качества предлагаемого товара, его технические и технологические свойства;
документы (заключения, лицензии и т.п.) контрольных и надзорных органов, необходимые для производства (реализации) данного товара;
информацию о цене поставляемого товара, условиях и объемах предлагаемых поставок;
доверенность представителя.
16. Регистрация участников тендера начинается со дня публикации информационного сообщения и завершается за один день до проведения тендера.
17. Для регистрации в качестве участника тендера необходимо представить:
заявку на участие в тендере;
паспорт или другой удостоверяющий личность документ;
документ, удостоверяющий полномочия представителя;
пакет документов, оговоренных в п.15 настоящий Правил.
18. Прием заявок и регистрация участников тендера производится при наличии полного пакета требуемых документов. Протокол рабочей группы по приему заявок от лиц, желающих принять участие в тендере, передается Комиссии в день окончания регистрации участников тендера.
Протокол регистрации участников тендера рассматривается и утверждается Комиссией. Протокол должен содержать следующие сведения: состав Комиссии; дату и место приема заявок; дату и место проведения тендера; сведения об участниках, допущенных к участию в тендере; сведения об участниках, не допущенных к участию в тендере, и обоснование такого решения.
Лицо, прошедшее регистрацию, приобретает статус участника тендера.

12. Тендерді өткізуге әзірлікті тендер өткізілетіндігі туралы ақпараттық хабарламаның уақытылы жариялануын қамтамасыз ететін, және білікті органдарға жазбаша ескерту жіберетін, қатысушыларды тендерді өткізу шарттарымен таныстыратын, өтініштерді қабылдау мен қатысушыларды тіркеуді жүргізетін, түскен материалдарды Комиссия қарауына беретін Тапсырысшының өкілдерінен тұратын жұмыс тобы жүзеге асырады.
13. Тапсырысшы бұқаралық ақпарат құралдарында тендер басталардан жиырма күн бұрын хабар жариялайды. Хабарда:
тендер өтетін күні, орны, уақыты;
тендерге қатысу үшін міндетті шарттар;
өтініштерді қабылдау орны мен мерзімі туралы ақпарат болуы керек.
14. Тендерге меншік түріне қарамастан кез келген заңды тұлға немесе жеке іскерлер қатыса алады.
15. Үміткерлердің төмендегідей құжаттардан тұратын пакетті тапсыруы тендерге қатысудың міндетті шарты болып табылады:
тендерге қатысу туралы өтініш;
заңды реквизиттер (әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткені (қайта тіркелгені) туралы куәліктің көшірмесі);
сәйкес қызмет түрімен айналысу құқығын беретін лицензияның (сәйкес қызмет түрі лицензиялауға жатса) көшірмесі;
ұсынылатын тауардың сапа сертификатының көшірмесі, оның техникалық және технологиялық қасиеттері;
бақылау және қадағалау органдарының тауарды өндіру (сату) үшін қажетті құжаттары (қорытындысы, лицензиясы және т.б.);
ұсынылатын тауардың бағасы, күтілетін жеткізіп берудің шарттары мен көлемдері туралы ақпарат;
өкілдің сенімхаты.
16. Тендерге қатысушыларды тіркеу ақпараттық хабар жарияланған күннен басталып, тендер өткізуге бір күн қалғанда аяқталады.
17. Тендерге қатысушы ретінде тіркелу үшін мыналар табыс етілуі тиіс:
тендерге қатысу туралы өтініш;
төлқұжат немесе жеке куәландыратын құжат;
өкілеттілікті куәландыратын құжат;
Осы Ережелердің 16 тармағында көрсетілген құжаттар пакеті.
18. Өтініштерді қабылдау мен тендерге қатысушыларды тіркеу талап етілген құжаттар пакеті толық болған жағдайда ғана жүргізіледі. Тендерге қатысуға тілек білдірушілерден өтініштерді қабылдау жөніндегі жұмысшы тобының хаттамасы тендерге қатысушыларды тіркеу аяқталған күні Комиссияға тапсырылады.
Тендерге қатысушыларды тіркеу хаттамасын Комиссия қарап, бекітеді. Хаттамада төмендегідей деректер болуға тиіс:
Комиссия құрамы; өтініштерді қабылдаудың уақыты мен орны; тендердің өту уақыты мен орны; тендерге қатысуға рұқсат алған қатысушылар туралы дерек; тендерге қатысуға рұқсат етілмегендер туралы дерек және мұндай шешімнің негіздемесі.
Тіркеуден өткен тұлға тендерге қатысушы статусына ие болады.

19. Пакет документов, необходимый для участия в тендере, после регистрации в специальном журнале, хранится в закрытых конвертах в специальном сейфе до дня проведения открытого тендера и вскрывается в присутствии всех членов Комиссии.
20. Тендер считается состоявшимся, если в нем участвуют не менее двух участников.
21. В день проведения тендера производится вскрытие конвертов, оглашение тендерных предложений участников. После анализа и оценки тендерных предложений участников Комиссия определяет победителя (победителей) тендера, которыми могут стать участники, предложившие наилучшие условия поставки и оплаты товара необходимого качества и наименьшие цены (с учетом транспортно-заготовительных расходов) по сравнению с другими участниками.
22. После вскрытия конвертов и оценки тендерных предложений Комиссия может принять решение о проведении в срок не более 10 дней открытых переговоров с участниками тендера по дальнейшему снижению предлагаемых цен.
23. Комиссия при определении победителя тендера учитывает дополнительные условия, предложенные участниками в ходе проведения тендера.
24. В случае необходимости получения дополнительной информации, окончательное решение Комиссии по определению победителя тендера может быть отложено на срок не более одного месяца, что оформляется отдельным решением Комиссии.
25. Отечественные потенциальные поставщики (подрядчики) и товаропроизводители, в том числе субъекты малого предпринимательства, при подаче конкурсных заявок вправе вносить предложения о поставке меньшего количества товаров (работ, услуг), против заявленных, при прочих равных условиях.
Сноска. Пункт 25 - с изменениями, внесенными приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 17 мая 1999 года N 27-ОД .
26. Окончательное решение Комиссии оформляется протоколом об итогах тендера, который подписывается всеми членами Комиссии и председателем.
В решении тендерной комиссии обязательно должны быть указаны цены, условия оплаты и поставки товаров победителя тендера.
Член Комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу.
Сноска. Пункт 26 - с изменениями, внесенными приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий от 3.12.99г. N 10-ОД .
27. Протокол об итогах тендера в трехдневный срок выдается поставщику (поставщикам), выигравшему (выигравшим) тендер. Протокол является основанием для заключения договора о поставке товаров между потребителем и поставщиком (поставщиками). По результатам тендера всем участникам высылается уведомление о результатах проведенного тендера.

19. Тендерге қатысуға қажет құжаттар пакеті арнайы журналда тіркелгеннен кейін ашық тендер өтетін күнге дейін жабық конвертке салынған күйде арнайы сейфте сақталып, Комиссия мүшелері толық жиналған кезде ашылады.
20. Екіден кем емес қатысушы қатысқан кезде ғана тендер заңды деп есептеледі.
21. Тендер өтетін күні конверттерді ашу, қатысушылардың тендерлік ұсыныстары жария ету өткізіледі. Қатысушылардың тендерлік ұсыныстары талданып, бағаланғаннан кейін Комиссия басқа қатысушылармен салыстырғанда қажетті сападағы тауарды жеткізу және ақысын төлеудің ең оңтайлы шарттары мен ең арзан бағасын ұсынған (көлік әзірлеу шығындарын қоса есептегенде) жеңімпазды (жеңімпаздарды) жариялайды.
22. Конверттер ашылып, тендерлік ұсыныстар бағаланып болған соң он күндік мерзім ішінде Комиссия ұсынылған бағаларды одан әрі төмендету жөнінде тендерге қатысушылармен ашық келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдай алады.
23. Комиссия тендер жеңімпазын анықтау барысында тендерді өткізу кезінде қатысушылар ұсынған қосымша шарттарды ескереді.
24. Қосымша ақпаратты алу қажеттігі туындаған жағдайда тендер жеңімпазын анықтау жөніндегі Комиссияның түпкілікті шешімі Комиссияның бөлек толтырылған шешімімен бір айдан аспайтын мерзімге шегеріле алады.
25. Отандық әлуеттi жеткiзушiлер (мердiгерлер) және тауар өндiрушiлер, оның iшiнде кiшi кәсiпкерлiктiң субъектiлерi де бар, конкурстық өтiнiштер бергенде басқалай бiрдей жағдайларда өтiнiште аталғаннан тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) аз көлемiн жеткiзу туралы ұсыныстарын енгiзуiне құқылы.
ЕСКЕРТУ. 25-тармақ жаңа редакция жазылды - ҚР Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 1999.05.17. N 27-ОД бұйрығымен .
26. Комиссияның түпкілікті шешімі тендер нәтижелері туралы хаттамамен толтырылып, оған Комиссия мүшелері мен төрағасы қол қояды.
Тендерлік комиссияның шешімінде тендер жеңімпазының бағалары, төлем және тауар шарттары міндетті түрде көрсетілуі керек.
Комиссия мүшесі өзінің бөлек пікірін жазбаша түрде мазмұндап, оны хаттамаға қосымшалайды.
Ескерту: 26-тармақ өзгертілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігінің 1999 жылғы 8 желтоқсандағы N 20-ОД Бұйрығымен .
27. Тендердің нәтижесі туралы хаттама үш күн ішінде тендерде жеңген қатысушыға (қатысушыларға) тапсырылады. Хаттама тендер тапсырысшы мен жеңімпазы арасында келісім-шарт жасалуына негіз бола алады. Тендер нәтижелері бойынша барлық қатысушыларға өткізілген тендер қорытындылары туралы жазбаша ескерту жіберіледі.

33. Закупки из одного источника
Закупки из одного источника означают закупки без применения конкурса и проводятся в случаях, когда:
1) какой-либо конкретный потенциальный поставщик обладает исключительными правами в отношении необходимых материальных и финансовых ресурсов;
2) вследствие чрезвычайной ситуации возникает срочная потребность в данных товарах, работах или финансов, что делает нецелесообразным проведение конкурсов;
3) заказчик, закупив товары, оборудование, технологию у какого-либо поставщика, определяет, что у того же поставщика должны быть произведены другие закупки согласно унификации, стандартизации или ввиду необходимости обеспечения совместимости с имеющимися товарами, оборудованием, технологией.
При применении закупок из одного источника заказчик обязан запросить у потенциального поставщика все необходимые обоснования предлагаемой этим потенциальным поставщиком цены материальных ресурсов.
При проведении закупок из одного источника заказчик должен вести протокол о закупках, в котором должна содержаться следующая информация:
1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание товаров, работ, закупленных из одного источника;
3) наименование и место нахождения поставщика, с которым заключен договор о закупках, и цена такого договора.
Сноска. Пункт 33 - с изменениями, внесенными приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий от 3.12.99г. N 10-ОД .
4. Ответственность за нарушение Правил закупки
34. Субъекты естественной монополии, допустившие нарушения настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

33. Бір жерден сатып алу
Бір жерден сатып алу конкурсты қолданбай сатып алуды білдіреді және ол мына жағдайларда өткізіледі:
1) белгілі бір мүмкіндігі мол қатысушы қажет материалдық және қаржылық ресурстарға қатысты ерекше құқыққа ие болса;
2) төтенше жағдайдың салдарынан аталған тауарларға, жұмыстарға немесе қаржыларға қажеттілік туындағандықтан конкурстар өткізу қажет болмай қалса;
3) белгілі бір жеткізіп берушіден тауарларды, жабдықтарды, технологияны сатып алған тапсырысшы сол жеткізушіден бірізділік, стандарттау мақсатымен немесе басқа да сөзсіз себептерге байланысты басқа да сатып алу жұмыстарын жасау керек деп тапса.
Бір жерден сатып алу жүргізілген кезде тапсырысшы төмендегідей ақпарат көрсетілген сатып алу туралы хаттама жүргізуі керек:
1) бір жерден сатып алуды негіздеу;
2) бір жерден сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың қысқаша сипаттамасы;
3) сатып алу туралы келісім-шарт жасалған жеткізіп берушінің аталуы, мекен-жайы және келісім шарттың бағасы.
Сатып алудың бұл әдісін қолдану тек өкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
Ескерту: 33-тармақ өзгертілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігінің 1999 жылғы 8 желтоқсандағы N 20-ОД Бұйрығымен .
4. Сатып алу Ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілік
34. Сатып алу Ережелерінің бұзылуына жол қойған табиғи монополия субъектілері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке тартылады.