Об утверждении Правил организации и проведения аукционов по продаже объектов приватизации
Постановление Департамента государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 22 октября 1998 г. N 616. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 07.12.1998 г. N 649. Утратило силу - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 25 августа 2000 года N 195
Извлечение
из приказа Председателя
Комитета государственного
имущества и приватизации
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 25 августа 2000 года N 195
"Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года N 942 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты, регулирующие продажу объектов приватизации, согласно приложению...
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Комитета
государственного имущества и
приватизации Министерства
финансов Республики Казахстан
N 195 от 25.08.2000г.
Перечень утративших силу некоторых
нормативных правовых актов,
регулирующих продажу объектов на торгах
1. Постановление Департамента государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 22 октября 1998 г. N 616 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционов по продаже объектов приватизации"...".
--------------------------------------------------------------------
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, "О приватизации" от 23 декабря 1995 года N 2721 U952721_ Департамент государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые "Правила организации и проведения аукционов по продаже объектов приватизации" и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу "Положение об организации и проведении аукционов по продаже объектов приватизации", утвержденное постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации от 22 февраля 1996 г. N 60, зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 1996 г. N 158 V960158_ , со дня государственной регистрации вышеуказанных Правил.
3. Управлению объектов социальной инфраструктуры (Полимбетова Д.С.) в установленном порядке осуществить регистрацию вышеуказанных Правил.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя директора Департамента Уртембаева А.К.
Вице-Министр финансов
Правила организации и
проведения аукционов по
продаже объектов приватизации
Правила организации и проведения аукционов по продаже объектов приватизации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О приватизации" от 23 декабря 1995 года N 2721  U952721_ , и регулируют порядок продажи объектов приватизации, а также права и обязанности участников аукционов.

Жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукциондар ұйымдастыру мен өткізу Ережесін бекіту туралы
ҚАУЛЫ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру департаменті 1998 ж. 22 қазан N 616 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 7 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 649. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2000.08.25 N 195 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2000.08.25 N 195 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Жекешелендіру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсанындағы N 2721 U952721_Заң күші бар Жарлығын орындау үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру Департаменті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукциондар ұйымдастыру мен өткізу ережесі" бекітілсін және олар Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жекешелендіру жөніндегі мемлекеттік комитетінің 1996 жылғы 22 ақпандағы N 60 қаулысымен бекітілген, 1996 жылғы 11 наурызда N 158 V960158_ Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген "Жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукциондар ұйымдастыру және өткізу туралы Ереже" жоғарыда аталған Ереже мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күші жойылған деп танылсын.
3. Әлеуметтік инфрақұрылым объектілері басқармасы (Д.С. Полымбетова) белгіленген тәртіппен жоғарыда аталған Ережені тіркеуді жүзеге асырсын. 4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Департамент директорының орынбасары А.Қ. Өртембаевқа жүктелсін. Қаржы Вице-Министрі - Департамент директоры Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру Департаментінің 1998 жылғы 22 қазандағы N 616 қаулысымен бекітілген Жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукциондар ұйымдастыру мен және өткізу тәртібі
Жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукциондарды ұйымдастырудың және өткізу Ережесі Қазақстан Республикасы Президентінің "Жекешелендіру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 Заң күші бар Жарлығына сәйкес әзірленді және жекешелендіру объектілерін сатудың тәртібін, сондай-ақ аукционға қатысушылардың құқықтары мен міндеттерін реттейді.

1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) "Объект приватизации" - государственное предприятие и учреждение, как имущественный комплекс; выделенные из него, без нарушения замкнутого технологического цикла, производственные подразделения и структурные единицы; а также все виды имущества.
2) "Продавец" - Департамент государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан.
3) "Организатор" - Продавец либо посредник - иное юридическое или физическое лицо, организующее подготовку и проведение аукциона по продаже объектов приватизации.
4) "Участник" - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе.
5) "Участвующий в торгах по объекту" - Участник, публично согласившийся поднятием номера на участие в торгах по объекту.
6) "Торги" - аукционная форма продажи объектов приватизации.
7) "Английский метод торгов" - метод торгов, при котором начальная цена повышается с заранее объявленным шагом до момента, когда остается один Участник, предложивший наиболее высокую цену.
8) "Голландский метод торгов" - метод торгов, при котором начальная цена понижается с объявленным шагом до момента,когда один из Участников согласится купить объект по объявленной цене.
9) "Минимальная цена объекта" - цена, ниже которой объект не может быть продан.
10) "Начальная цена объекта" - цена, с которой начинаются торги по каждому объекту.
11) "Лицо, выигравшее торги" - Участник, предложивший наиболее высокую цену за объект на торгах.
12) "Покупатель" - Лицо, выигравшее торги, заключившее с Продавцом договор купли-продажи объекта.
13) "Второй Покупатель" - Участник, назвавший вторую по величине цену за объект на аукционе по английскому методу торгов, и подписавший протокол о проведении торгов, изъявив таким образом свое согласие приобрести объект по предложенной им цене в случае отказа Лица, выигравшего торги, на любой стадии оформления документов, либо неоплаты стоимости объекта.
14) "Физические лица" - граждане Республики Казахстан, граждане других государств, а также лица без гражданства.
2. Объектом приватизации является государственное имущество, переданное на продажу в установленном порядке. Балансодержатель несет ответственность за сохранность объекта и достоверность сведений по объекту приватизации до его продажи и подписания акта приема-передачи.
Решение о выставлении объекта приватизации на аукцион принимает Продавец.
По объектам приватизации, расположенным в отдельно стоящих зданиях и пристроенных помещениях, на аукционах продается объект в целом, то есть здания, помещения и все государственное имущество объекта вместе с отведенным для него земельным участком.
По объектам приватизации, расположенным во встроенных помещениях, выделение для продажи части земельного участка, на котором расположен объект приватизации, производится только в том случае, если участок, согласно земельному законодательству, относится к разряду делимых. В случае расположения объекта на неделимом участке в условиях продажи части объекта, оговаривается порядок общего пользования земельным участком.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Жекешелендіру объектісі" - мүліктік кешен ретіндегі мемлекеттік кәсіпорын мен мекеме; тұйықталған технологиялық айналымды бұзбай, одан бөлінген өндірістік бөлімшелер мен құрылымдық бірліктер; сондай-ақ мүліктің барлық түрлері;
2) "Сатушы" - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік мүлік және жекешелендіру департаменті;
3) "Ұйымдастырушы" - сатушы немесе делдал - жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукционның дайындалуы мен өткізілуін ұйымдастыратын өзге заңды немесе жеке тұлға;
4) "Қатысушы" - аукционға қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген заңды немесе жеке тұлға;
5) "Объект бойынша сауда-саттыққа қатысушы" - объект бойынша сауда- саттыққа қатысуға нөмірін көтеріп жариялы түрде келіскен Қатысушы;
6) "Сауда-саттық" - жекешелендіру объектілерін сатудың аукциондық нысаны;
7) "Сауда-саттықтың ағылшындық тәсілі" - бастапқы баға алдын ала хабарланған қадаммен неғұрлым ең жоғарғы баға ұсынған бір Қатысушы қалған сәтке дейін көтерілген жағдайдағы саудаласу тәсілі;
8) "Сауда-саттықтың голландтық тәсілі" - бастапқы баға хабарланған қадаммен хабарланған баға бойынша Қатысушылардың бірі объектіні сатып алуға келіскен сәтке дейін төмендеген жағдайдағы саудаласу тәсілі;
9) "Объектінің ең аз бағасы" - объектінің осыдан төмен сатылуы мүмкін емес баға;
10) "Объектінің бастапқы бағасы" - әрбір объект бойынша сауда-саттық басталатын баға;
11) "Сауда-саттықтағы жеңіп шыққан тұлға" - сауда-саттықта объект үшін ең жоғары баға ұсынған Қатысушы;
12) "Сатып алушы" - сауда саттықта жеңіп шыққан, Сатушымен объектіні сатып алу-сату шартын жасасқан тұлға;
13) "Екінші Сатып алушы" - сауда-саттықтың ағылшындық тәсілі бойынша жүргізілген аукционда көлемі жөнінен екінші баға берген және осылайша құжатты ресімдеудің кез-келген сатысында сауда-саттықта жеңіп шыққан Тұлға бас тартқан не объектінің құнын төлемеген жағдайда оларға ұсынылған баға бойынша объектіні сатып алуға өзінің ықыласын білдіріп, сауда-саттық өткізу туралы хаттамаға қол қойған Қатысушы;
14) "Жеке тұлға" - Қазақстан Республикасының азаматтары, басқа мемлекеттердің азаматтары, сондай-ақ азаматтығы жоқ тұлғалар.
2. Белгіленген тәртіппен сатуға тапсырылған мемлекетті мүлік жекешелендіру объектісі болып табылады. Объектінің сақталуына және оны сатқанға дейін жекешелендіру объектісі бойынша мәліметтердің дұрыстығына және қабылдап алу-жөнелту актісіне қол қоюға жауапкершілік баланс ұстаушыға жүктеледі.
Жекешелендіру объектісін аукционға шығару туралы шешімді Сатушы қабылдайды.
3. Жеке тұрған ғимараттарда және қосалқы үй-жайларда орналасқан жекешелендіру объектілері бойынша аукциондарда объект тұтастай, яғни ғимарат, үй-жай және объектінің барлық мемлекеттік мүлкі оған бөлінген жер учаскесімен бірге сатылады.
Іштен салынған үй-жайларда орналасқан жекешелендіру объектілері бойынша сату үшін жекешелендіру объектісі орналасқан жер учаскесінің бөлігін бөлу, егер учаске жер заңдарына сәйкес бөліну разрядына жататын болса ғана жүргізіледі. Объект бөлінбейтін учаскеде орналасқан жағдайда сату шарты кезінде объектінің бөліктері жер учаскесін жалпы пайдалану тәртібіне келісіледі.

4. Если объект не продан на первом аукционе, он выставляется на второй и последующие аукционы.
5. Опубликование извещения о продаже на аукционе объекта приватизации является официальным уведомлением о начале приватизации.
6. Продавец осуществляет продажу объектов в порядке, определенном действующим законодательством и настоящими Правилами.
7. Исключительными функциями Продавца являются:
1) утверждение перечня объектов приватизации по отдельным аукционам и установление сроков их проведения;
2) официальное уведомление территориальных органов Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан о проведении работ по определению стоимости земельного участка;
3) утверждение начальных и минимальных цен объектов, размеров гарантийных взносов;
4) определение метода проведения аукциона;
5) заключение договоров на организацию и проведение аукционов с Организаторами;
6) осуществление контроля за ходом организации и проведения аукционов;
7) заключение договоров купли-продажи с Лицами, выигравшими торги, и контроль за их исполнением;
8) распределение объектов приватизации при выставлении на второй ипоследующие аукционы;
9) осуществление расчетов с Участниками, Покупателями и Организаторами.
8. Продавец организует и проводит аукцион самостоятельно либо заключает договор на организацию и проведение аукциона по продаже объектов приватизации с Организатором.
Продавец не вправе передавать функции, перечисленные в пункте 7 настоящих Правил.
9. Договор на организацию и проведение аукциона по продаже объектов приватизации заключается в письменной форме между Продавцом и Организатором и должен содержать:
1) перечень объектов приватизации с разбивкой по отдельным аукционам;
2) предельные сроки проведения аукциона;
3) метод проведения торгов при продаже каждого объекта;
4) перечень документов по каждому объекту, передаваемых Организатору;
5) периодичность и форму отчетности Организатора о ходе подготовки и проведения аукциона;
6) взаимные обязательства и имущественную ответственность сторон;
7) размер и условия получения вознаграждения Организатором и порядок взаиморасчетов с Продавцом;
8) срок действия договора и условия его расторжения.
10. Размер вознаграждения Организатора составляет не более 5% от цены продажи каждого объекта, по которому Покупатель произвел авансовый платеж в соответствии с пунктом 44 настоящих Правил.
11. К участию в аукционе допускаются физические лица, негосударственные юридические и иностранные юридические лица, прошедшие регистрацию в порядке, определенном пунктами 29 и 30 настоящих Правил.
12. Участниками аукциона не могут быть:
1) Организации, в уставном капитале которых доля государственной собственности составляет более 20%;
2) Организатор аукциона;
3) Аукционист;
4) Лица, выигравшие предыдущие торги, но не выполнившие соответствующих обязательств по заключению и исполнению договора купли-продажи.
13. На аукционе имеют право присутствовать все желающие.
2. Подготовка к проведению аукциона
14. Подготовка к проведению аукциона осуществляется в следующем порядке:
1) определяется перечень объектов, выставляемых на аукцион;
2) определяется метод продажи каждого объекта;
3) определяются начальные и минимальные цены объектов;
4) определяются размер и порядок внесения гарантийного взноса;
5) устанавливается дата проведения аукциона;
6) при необходимости проводится тендер на право заключения договора на организацию и проведение аукциона;
7) устанавливается порядок посещения объектов;
8) публикуется извещение о проведении аукциона и осуществляется другая рекламная деятельность;
9) принимаются гарантийные взносы;
10) производится регистрация Участников.
15. Начальная цена объекта приватизации рассчитывается, согласно действующему нормативному правовому акту, регулирующему оценку объектов приватизации.
16. При необходимости начальная цена объекта индексируется на  коэффициент увеличения стоимости основных фондов (средств).
17. Минимальная цена определяется в зависимости от метода торгов:
1) при английском методе торгов минимальная цена равна начальной  цене;
2) при голландском методе торгов минимальная цена может не устанавливаться;
3) при установлении минимальной цены, ее величина указывается в  извещении о проведении торгов.
18. В случае победы на торгах гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств Участника:
1) подписать протокол о результатах торгов;
2) заключить договор купли-продажи в соответствии с протоколом о результатах торгов;
3) надлежащим образом исполнить обязательства по договору купли-продажи.

4. Егер объект бірінші аукционда сатылмаса, ол екінші және одан кейінгі аукциондарға шығарылады.
5. Жекешелендіру объектісін аукционда сату туралы хабарламаның жариялануы жекешелендірудің басталғаны туралы ресми хабар болып табылады. 6. Сатушы объектілері сатуды қолданылып жүрген заңдарда және осы Ережеде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. 7. Сатушының бірден-бір міндеттері мыналар болып табылады: 1) жеке аукциондар бойынша жекешелендіру объектілерінің тізбесін бекіту және оларды өткізу мерзімдерін белгілеу; 2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөніндегі комитеті аумақтық органдарының жер учаскесінің құнын анықтау жөніндегі жұмыстар жүргізу туралы ресми хабарлауы; 3) объектілердің бастапқы және ең аз бағасын, кепілдік жарна мөлшерін бекіту; 4) аукцион өткізу тәсілін анықтау; 5) Ұйымдастырушылармен бірге аукцион ұйымдастыруға және өткізуге шарттар жасасу; 6) аукциондар ұйымдастырудың және жүргізудің барысына бақылау жасауды жүзеге асыру;
7) сауда-саттықта жеңіп шыққан Тұлғалармен бірге сатып алу-сату шарттарын жасасу және олардың орындалуына бақылау жасау;
8) жекешелендіру объектілерін екінші және одан кейінгі аукциондарға шығарған кезде бөлу;
9) Қатысушылармен, Сатып алушылармен және Ұйымдастырушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру.
8. Сатушы аукционды өз бетімен ұйымдастырады және жүргізеді не жекешелендіру объектілерін сату жөнінде аукционды ұйымдастыру мен өткізуге Ұйымдастырушымен шарт жасасады. Сатушы осы Ереженің 7-тармағында атап көрсетілген міндеттерді беруге құқығы жоқ. 9. Жекешелендіру объектілерін сату жөніндегі аукционды ұйымдастыру және өткізу шарты Сатып алушы мен Ұйымдастырушы арасында жазбаша нысанда жасалады және мыналарды: 1) жекелеген аукциондар бойынша бөлінген жекешелендіру объектілерінің тізімін; 2) аукцион өткізудің шектеулі мерзімін; 3) әрбір объектіні сату кезінде сауда-саттықты өткізу тәсілін; 4) Ұйымдастырушыға берілетін әрбір объект бойынша құжаттардың тізбесін; 5) аукционға дайындық пен оны өткізу барысы туралы Ұйымдастырушы есебінің мерзімділігі мен нысанын; 6) тараптардың өзара міндеттемелері мен мүліктік жауапкершілігін; 7) Ұйымдастырушы алатын сыйақының мөлшері мен шартын және Сатушымен өзара есеп айырысу тәртібін; 8) шарттың әрекет ету мерзімін және оны бұзудың шартын қамтуы керек. 10. Ұйымдастырушыға берілетін сыйақының мөлшері Сатып алушы осы Ереженің 44-тармағына сәйкес аванстық төлем жасаған әрбір объектіні сату бағасының кемінде 5%-ін құрайды. 11. Аукционға қатысуға осы Ереженің 30 және 31-тармақтарында белгіленген тәртіппен тіркеуден өткен жеке тұлға, мемлекеттік емес заңды және шетелдік заңды тұлғаларға рұқсат етіледі. 12. Аукционға мыналар қатыса алмайды: 1) жарғылық капиталының мемлекеттік меншіктің үлесі 20%-тен артық құрайтын Ұйымдар; 2) аукционды Ұйымдастырушы; 3) Аукционшы; 4) Алдыңғы өткен сауда-саттықтарда жеңіп шыққан, бірақ сатып алу-сату келісім-шарттарын жасасу және орындау жөніндегі тиісті міндеттемелерін орындамаған жақтар. 13. Аукционға барлық ниет білдірушілердің қатысуға құқығы бар. 2. Аукционды өткізуге дайындық 14. Аукционды өткізуге дайындық мынадай тәртіппен жүргізіледі: 1) аукционға шығарылатын объектілердің тізбесі анықталады; 2) әрбір объектіні сатудың тәсілі анықталады; 3) объектілердің бастапқы және ең аз бағалары анықталады; 4) кепілдік жарнаның мөлшері мен оны енгізу тәртібі анықталады; 5) аукционды өткізудің уақыты белгіленеді; 6) қажет болған жағдайда аукционды ұйымдастыру және өткізу үшін шарт жасасу құқығына арналған тендер өткізіледі; 7) объектілерде болудың тәртібі белгіленеді; 8) аукционды өткізу туралы хабарлама жарияланады және басқада жарнамалық қызметтер жүзеге асырылады; 9) кепілдік жарналар қабылданады; 10) Қатысушыларды тіркеу жүргізіледі. 15. Жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы жекешелендіру объектілерінің бағасын реттейтін қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептеледі. 16. Қажет болған жағдайда объектінің бастапқы бағасы негізгі қорлар (қаражаттар) құнының өсу коэффициентіне индекстеледі. 17. Ең аз баға сауда-саттықтың мынадай тәсілдеріне байланысты анықталады: 1) сауда-саттықтың ағылшындық тәсілі кезінде ең аз баға бастапқы бағаға тең болады; 2) сауда-саттықтың голландтық тәсілі кезінде ең аз баға белгіленбеуі мүмкін; 3) ең аз бағаны белгілеу кезінде оның көлемі сауда-саттықты жүргізу туралы хабарламада көрсетіледі. 18. Сауда-саттықты жеңіп шыққан жағдайда кепілдік жарна Қатысушының мынадай міндеттемелерін қамтамасыз еткен болып табылады: 1) сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамаға қол қою; 2) сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес сатып алу-сату шартын жасасу; 3) сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді лайықты орындау.

19. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в одинаковом размере для всех объектов приватизации, выставляемых на  аукцион, и рассчитывается по следующей методике:
1) по каждому объекту определяются 5% от начальной цены объекта;
2) определяется среднеарифметическая величина сумм, полученных  согласно подпункту 1) настоящего пункта;
3) определяется наименьшая начальная цена объекта из числа объектов, выставляемых на аукцион по английскому методу торгов;
4) определяется наименьшая, из величин равных 30% начальной цены каждого объекта, выставляемого на аукцион по голландскому методу торгов;
5) размер гарантийного взноса принимается равным наименьшей из величин, полученных в подпунктах 2), 3) и 4) настоящего пункта;
6) по неликвидным объектам, которые выставляются на торги по голландскому методу без установления минимальной цены, величина размера гарантийного взноса устанавливается по усмотрению Продавца.
20. Участники вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки одного объекта. Ни Организатор, ни Продавец не вправе требовать от Участника информации о том, в торгах по какому объекту он будет принимать участие.
21. Гарантийный взнос вносится в форме и порядке, установленном в извещении о проведении торгов, и в соответствии с действующим законодательством. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени Участника любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является Продавец.
22. Гарантийный взнос Лица, выигравшего торги и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
В том случае, если стоимость объекта продажи окажется меньше суммы гарантийного взноса, разница между ними не позднее пяти банковских дней Продавцом возвращается Лицу, выигравшему торги. Если количество гарантийных взносов, внесенных Участником торгов окажется больше, чем количество приобретенных на торгах объектов, неиспользованные гарантийные взносы возвращаются Участнику не позднее пяти банковских дней со дня проведения торгов.
23. Гарантийный взнос не возвращается Продавцом в случаях:
1) отказа от участия в аукционе менее чем за три дня до его  проведения;
2) отказа Лица, выигравшего торги, и Второго Покупателя (при  английском методе торгов) от подписания протокола о результатах торгов либо от заключения договора купли-продажи;
3) неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи;

19. Аукционға қатысуға арналған кепілдік жарна аукционға шығарылатын барлық жекешелендіру объектілері үшін бірдей мөлшерде белгіленеді және мынадай әдіс бойынша есептеледі:
1) әрбір объект бойынша бастапқы бағасынан 5% анықталады;
2) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес алынған соманың ортаарифметикалық көлемі анықталады;
3) сауда-саттықтың ағылшындық тәсілі бойынша аукционға шығарылған объектілердің санынан объектінің ең аз бастапқы бағасы анықталады;
4) сауда-саттықтың голландтық тәсілі бойынша аукционға шығарылған әрбір объектінің бастапқы бағасының 30%-не тең көлемнен ең төмені анықталады;
5) кепілдік жарнаның мөлшері осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларынан алынған көлемнен ең төменіне тең қабылданады;
6) ең аз баға белгіленбей голландтық тәсіл бойынша сауда-саттыққа шығарылатын таратылмайтын объектілер бойынша кепілдік жарна мөлшерінің көлемі Сатушының еркі бойынша белгіленеді.
20. Қатысушыларының кепілдік жарналардың кез келген санын енгізуге құқылы, бұл ретте кепілдік жарна бір объектіні сатып алуға құқық береді. Ұйымдастырушы да, Сатушы да Қатысушыдан сауда-саттықта қандай объект бойынша қатысатындығы туралы ақпарат талап етуге құқығы жоқ.
21. Кепілдік жарна сауда-саттықты өткізу туралы деректерде белгіленген нысан мен тәртіпте және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес енгізіледі. Кепілдік жарнаның мөлшері хабарлама жарияланғаннан кейін өзгертілуі мүмкін емес. Кепілдік жарнаны Қатысушының атынан кез келген басқа жеке немесе заңды тұлға енгізуі мүмкін. Кепілдік жарнаны алушы Сатушы болып табылады.
22. Сауда-саттықта жеңіп шыққан және сатып алу-сату шартын жасасқан Тұлғаның кепілдік жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесілі төлемдердің есебіне жатады.
Егер сату объектісінің құны кепілдік жарнасының сомасынан кем болған жағдайда, Сатушы олардың арасындағы айырмашылықты сауда-саттықта жеңіп шыққан Тұлғаға 5 банк күннен кешіктірілмей қайтарады. Егер сауда-саттыққа Қатысушы енгізген кепілдік жарнаның саны сауда-саттықта сатып алынған объектілердің санынан асса, пайдаланбаған кепілдік жарналар Қатысушыға сауда-саттық өткізген күннен бастап 5 банк күнінен кешіктірілмей қайтарылады.
23. Сатушы кепілдік жарнаны мынадай жағдайларда:
1) аукционды өткізуге кемінде үш күн қалғанда оған қатысудан бас тартса;
2) сауда-саттықта жеңіп шыққан Тұлға және Екінші Сатып алушы (сауда- саттықтың ағылшындық тәсілі кезінде) сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюдан не сатып алу-сату шартынан бас тартса;
3) сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді орындамаса немесе лайықты орындамаса;

4) обнаружившегося несоответствия Участника требованиям,  предъявляемым к нему настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не более пяти банковских дней со дня окончания аукциона, а если деньги  поступили на счет Продавца после аукциона, то в течение пяти банковских дней со дня их поступления.
24. Извещение о проведении аукциона должно быть опубликовано не менее чем за 15 дней до проведения аукциона в республиканской официальной печати на казахском и русском языках.
Если объект приватизации расположен в данной области и/или аукцион проводится на ее территории, извещение может быть дополнительно  опубликовано в местной прессе.
25. Извещение о проведении торгов должно содержать:
1) дату, место и время проведения аукциона;
2) наименование и основной профиль деятельности объектов, выставляемых на торги;
3) метод проведения торгов по каждому объекту;
4) начальные цены объектов, выставляемых на продажу;
5) размер гарантийного взноса и банковский счет Продавца;
6) место и сроки приема заявок;
7) телефоны и адреса для справок;
8) возможность приобретения объекта Вторым Покупателем;
9) другую дополнительную информацию по решению Продавца.
26. Дополнительно может быть выпущен Информационный бюллетень,  содержащий другую информацию об объекте приватизации (объем выпуска  продукции, рынки сырья и сбыта, характеристику основных фондов и пр.).
27. После публикации извещения Организатор обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к информации об объекте продажи и правилах проведения аукциона.
28. Регистрация Участников аукциона производится со дня публикации извещения и заканчивается за один час до начала аукциона.
29. Для регистрации в качестве Участника аукциона необходимо представить:
1) заявку на участие в аукционе;
2) паспорт или иной удостоверяющий личность документ;
3) подлинник и копию платежного документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса;
4) документ, удостоверяющий полномочия представителя.
30. Юридические лица дополнительно представляют:
1) нотариально заверенные копии устава и свидетельства о регистрации юридического лица;
2) информацию о доле государства в уставном капитале, в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
31. Продавец и Организатор не вправе:
1) требовать от Участника информацию о его намерениях приобрести
тот или иной объект из числа выставленных на аукцион;
2) разглашать информацию, имеющую отношения к Участникам торгов в
течение всего периода подготовки торгов и их проведения;
3) требовать предоставления дополнительных документов для
регистрации в качестве Участника, кроме перечисленных в пункте 29 и 30 настоящих Правил.

4) оған осы Ережемен және Қазақстан Республикасының заңдарымен қойылатын талаптарға Қатысушының лайықты еместігін байқаса қайтармайды.
Барлық басқа жағдайларда кепілдік жарналар аукцион аяқталған күннен бастап бес банк күнінен аспайтын мерзімде қайтарылады, ал егер ақша аукционнан кейін Сатушының шотына түссе, онда олардың түскен күнінен бастап бес банк күнінің ішінде қайтарылады.
24. Аукционды өткізу туралы хабарлама аукцион өткізгенге дейінгі кемінде 15 күннің ішінде қазақ және орыс тілдерінде республикалық ресми басылымда жариялануы мүмкін. Егер жекешелендіру объектісі аталған облыста орналасса және/немесе аукцион оның аумағында өткізілсе, хабарлама жергілікті баспасөзде қосымша жариялануы мүмкін. 25. Сауда-саттық өткізу туралы хабарлама мыналарды: 1) аукцион өткізілетін күнді, орынды және кезеңді; 2) сауда-саттыққа шығарылатын объектілер қызметінің атауы мен негізгі саласын; 3) әрбір объект бойынша сауда-саттықты жүргізу тәсілін; 4) сатуға шығарылатын объектілердің бастапқы бағаларын; 5) Сатушының кепілдік жарнасы мөлшерін және банктік шотын; 6) өтініштер қабылданатын орынды және мерзімді; 7) анықтама телефондары мен мекен-жайын; 8) Екінші Сатып алушының объектіні алу мүмкіндігін; 9) Сатушының шешімі бойынша басқа да қосымша ақпаратты қамтуы керек. 26. Жекешелендіру объектісі туралы басқа да ақпаратты (өнімді шығару көлемін, шикізат пен өткізу базарларын, негізгі қорлардың сипаттамасын және т.б.) қамтитын қосымша Ақпараттық бюллетень шығарылуы мүмкін. 27. Хабарлама жарияланғаннан кейін Ұйымдастырушы барлық ниет білдірушілерге сатылатын объекті мен аукционды өткізу ережесі туралы ақпаратқа еркін жол ашылуын қамтамасыз етуге міндетті. 28. Аукционға Қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және аукцион басталғанға дейін бір сағат бұрын аяқталады. 29. Аукционға Қатысушы ретінде тіркелу үшін мыналар: 1) аукционға қатысу жөніндегі өтініш; 2) төлқұжат немесе тұлғаны куәландыратын өзге құжат; 3) кепілдік жарнасын енгізгендігін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы мен көшірмесі; 4) өкілдің уәкілеттігін куәландыратын құжат тапсырылуы керек. 30. Заңды тұлғалар қосымша мыналарды: 1) жарғының нотариалдық расталған көшірмесін және заңды тұлғаның тіркелгені туралы куәлікті; 2) осы Ереженің 12-тармағына сәйкес жарғылық капиталдағы мемлекеттің үлесі туралы ақпаратты тапсырады. 31. Сатушы мен Ұйымдастырушының мыналарға:
1) Қатысушыдан аукционға шығарылғандардың ішінен сол немесе өзге объектіні сатып алу ниеті туралы ақпаратты талап етуге;
2) сауда-саттыққа дайындалудың және оны өткізудің барлық кезеңінде сауда-саттыққа Қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жариялауға;
3) осы Ереженің 29 және 39-тармақтарында атап көрсетілгендерден басқа, Қатысушы ретінде тіркеу үшін қосымша құжаттар берілуін талап етуге құқығы жоқ.

32. Лицо, прошедшее регистрацию, получает билет Участника, который обменивается на аукционный номер в день аукциона. При этом Организатор не вправе регистрировать выдаваемые номера с закреплением их к определенным объектам. Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов запрещено.
3. Проведение аукциона
33. Аукцион проводит Аукционист. Аукцион начинается с объявления правил его проведения. Участники и присутствующие лица не имеют право влиять на ход аукциона или нарушать правила его проведения, в противном случае, они могут быть удалены из зала проведения аукциона. Решение о последовательности выставления объектов на торги принимает Аукционист.
34. Торги по каждому объекту начинаются с объявления Аукционистом наименования объекта приватизации, краткой его характеристики, метода проведения торгов, начальной цены и шага изменения цены.
Аукционист перед началом торгов по каждому объекту фиксирует количество участвующих в торгах по объекту. Если количество участвующих в торгах по объекту менее двух, торги объявляются несостоявшимися, за исключением третьих и последующих торгов, на которых объект приватизации может быть продан единственному участнику.
Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 5% до 10% текущей цены объекта. Интервал между повторами объявления Аукционистом цены объекта должен быть не менее 10 секунд.
35. Торги проводятся по одному из двух ниже описанных методов:
1) Английский метод торгов.
Аукционист объявляет начальную цену объекта и шаг увеличения цены. Поднятием номера Участники торга повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг. Для удобства Аукционист может округлять цену объекта на величину, не превышающую 1/2 текущего шага. Аукционист объявляет аукционные номера участвующих в торгах по объекту, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Торги по объекту идут до наивысшей предложенной цены. Аукционист объявляет Участника, предложившего наиболее высокую цену за объект. Аукционист трижды повторяет последнюю цену объекта и, при отсутствии других поднятых номеров, с ударом молотка объявляет о продаже данного объекта.
После того, как Лицо, выигравшее торги, будет определено, Продавец на случай невыполнения процедур и соответствующих обязательств по заключению,а также по исполнению договора купли-продажи Лицом,  выигравшим торги, должен предложить право на покупку объекта Участнику, назвавшему на торгах вторую по величине цену за данный объект (Второй Покупатель).

32. Тіркеуден өткен Тұлға аукцион өткізілетін күні аукциондық нөмірге ауыстырылатын Қатысушының билетін алады. Бұл ретте Ұйымдастырушының белгілі бір объектілерге бекітіліп берілген нөмірлерді тіркеуге құқығы жоқ. Басқа тұлғаның сауда-саттық процесінде аукциондық нөмірді пайдалануына тыйым салынады.
3. Аукцион өткізу
33. Аукционды Аукционшы өткізеді. Аукцион оны өткізудің ережесін жариялаудан басталады. Қатысушылар мен қатысып отырған тұлғалардың аукционның барысына ықпал етуге немесе оны өткізудің ережесін бұзуға құқығы жоқ, басқаша жағдайда олар аукцион өткізілетін залдан шығарылып жіберілуі мүмкін. Объектілердің сауда-саттыққа дәйекті түрде шығарылуы туралы шешімді Аукционшы қабылдайды.
34. Әрбір объект бойынша сауда-саттық Аукционшының жекешелендіру объектісінің атауын, оның қысқаша сипаттамасын, сауда-саттықты өткізу тәсілін, бастапқы бағасы мен баға өзгерісінің қадамын жариялаудан басталады.
Аукционшы әрбір объект бойынша сауда-саттық басталар алдында осы объект бойынша сауда-саттыққа қатысушылардың саны екіден кем болса, жекешелендіру объектісі бір ғана қатысушыға сатылуы мүмкін үшінші және келесі сауда-саттықтарды қоспағанда, сауда-саттық болмайды деп жарияланады.
Аукционшы бұл туралы хабарлай отырып, сауда-саттық процесіндегі қадамдарды өзгертуге құқылы. Өзгерту қадамдары объектінің ағымдағы бағасының 5%-інен 10%-іне дейінгі мөлшерде белгіленеді. Аукционшының объект бағасын қайталап хабарлауы арасындағы үзіліс кемінде 10 секунд болуы керек.
35. Сауда-саттық төменде сипатталған тәсілдердің екеуінің бірі бойынша жүргізіледі:
1) Сауда-саттықтың ағылшындық тәсілі.
Аукционшы объектінің бастапқы бағасын және бағаның ұлғаю қадамын жариялайды. Сауда-саттыққа Қатысушылар нөмірді көтере отырып, бастапқы бағаны көтере түседі, бірақ оның мөлшері жарияланған қадамнан кем болмауы тиіс. Қолайлы болу үшін Аукционшы объектінің бағасын ағымдағы қадамның 1/2 аспайтын көлемге дөңгелектей алады. Аукционшы объект бойынша сауда-саттыққа қатысушы аукциондық нөмірлерді хабарлайды, бағаны бекітеді және оны жоғарылатуды ұсынады. Объект бойынша сауда-саттық ең жоғарғы ұсынылған бағаға дейін жүргізіледі. Аукционшы объектіге неғұрлым жоғары баға ұсынған Қатысушыны жариялайды. Аукционшы объектінің соңғы бағасын үш рет хабарлайды және басқа көтерілген нөмірлер болмаған жағдайда, балғаны соғу арқылы бұл объектінің сатылғандығы туралы хабарлайды.
Сауда-саттықта жеңіп шыққан тұлға айқындалғаннан кейін, сауда- саттықта жеңіп шыққан Тұлға рәсімдерді және шарт жасасу жөніндегі, сондай- ақ сатып алу-сату шартын орындау жөніндегі тиісті міндеттемелерді орындамаған жағдайда. Сатушы объектіні сатып алу құқығын осы объект үшін көлемі жөнінен екінші баға берген Қатысушыға (Екінші Сатып алушыға) беруі керек.

2) Голландский метод торгов.
Аукционист объявляет начальную цену объекта и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену. Аукционист называет номер Участника, который первый поднял аукционный номер при объявленной цене и с ударом молотка объявляет его Лицом, выигравшим торги по данному объекту.
В случае, если в момент объявления цены имеются два и более Участников, согласных с предложенной ценой, то Аукционист начинает повышать цену на величину фиксированного шага до момента определения Лица, выигравшего торги.
Данный метод торгов может быть реализован с использованием электронных систем.
36. Допускается в одном аукционе проведение двух методов торгов. При этом, в первую очередь, производятся торги по голландскому методу.
37. Результаты торгов по каждому проданному объекту оформляются протоколом о результатах торгов.
Для подписания протокола Аукционист приглашает Лицо, выигравшее торги, Второго Покупателя (при английском методе торгов). Протокол составляется в  четырех экземплярах, по одному для Продавца, Покупателя, Территориального комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства и Организатора. Организатор обязан передать Продавцу один экземпляр протокола о результатах торгов не позднее одного дня, следующего за днем проведения аукциона.
38. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства Лица, выигравшего торги, и Продавца заключить договор купли-продажи объекта приватизации по цене, установленной в ходе торгов.
39. В течение пяти календарных дней после торгов производится передача приобретенного объекта или его имущества Лицу, выигравшему торги. Для этого Лицо, Выигравшее торги, руководитель приватизируемого объекта, представитель Продавца составляют акт приема-передачи объекта с указанием в нем стоимости финансовых активов и пассивов данного объекта (в случае приватизации ликвидированного объекта финансовые активы и пассивы в акт приема-передачи не включаются, и их погашение осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан). Имущество объекта передается Лицу, выигравшему торги, на условиях ответственного хранения, о чем Продавцом делается отметка в акте приема-передачи. Акт приема-передачи утверждается Продавцом.
40. Не позднее 10 календарных дней после завершения торгов, на основании сведений акта приема-передачи и протокола о результатах торгов, Покупатель и Продавец подписывают договор купли-продажи. По истечении 10 календарных дней это право утрачивается.

2) Сауда-саттықтың голландтық тәсілі.
Аукционшы объектінің бастапқы бағасын жариялайды және жаңа бағаны жариялай отырып, оны мәлімделген қадам бойынша төмендетіп отырады. Аукционшы жарияланған бағада аукциондық нөмірін бірінші көтерген Қатысушының нөмірін атайды және балғаны ұрып, оны осы объект бойынша сауда- саттықта жеңіп шыққан Тұлға деп жариялайды.
Егер баға жарияланған сәтте ұсынылған бағамен келісетін Қатысушылар екі және одан көп болған жағдайда, Аукционшы бағаны сауда-саттықты жеңіп шыққан Тұлғаны анықтаған сәтке дейін тіркелген қадамның мөлшеріне көтере бастайды.
Сауда-саттықтың бұл тәсілі электрондық жүйені қолдана отырып іске асырылуы мүмкін.
36. Бір аукционда сауда-саттықтың екі тәсілін жүргізуге рұқсат етіледі. Бұл ретте ең алдымен сауда-саттықтың голландтық тәсілі жүргізіледі.
37. Әрбір сатылған объект бойынша сауда-саттықтың нәтижелері сауда- саттықтың нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді.
Хаттамаға қол қою үшін Аукционшы сауда-саттықты жеңіп шыққан тұлғаны, Екінші Сатып алушыны (сауда-саттықтың ағылшындық тәсілі кезінде) шақырады. Хаттама Сатушы, Сатып алушы, Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық комитеті және Ұйымдастырушы үшін бір-бірден төрт дана етіп жасалады. Ұйымдастырушы аукцион өткізілген күннен кейінгі бір күннен кешіктірмей сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттаманың бір данасын Сатушыға табыстауға міндетті.
38. Сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттама сауда-саттықтың нәтижелерін және сауда-саттықта жеңіп шыққан Тұлға мен Сатушының сауда- саттықтың барысында белгіленген баға бойынша жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шартын жасауды тіркейтін құжат болып табылады.
39. Сауда-саттықтан кейінгі бес күнтізбелік күннің ішінде сатып алынған объектіні және оның мүлкін сауда-саттықта жеңіп шыққан Тұлғаға беру жүргізіледі. Бұл үшін сауда-саттықта жеңіп шыққан Тұлға, жекешелендірілген объектінің басшысы, Сатушының өкілі объектіні қабылдау-тапсыру актісін, онда осы объектінің қаржылық активтері мен пассивтерінің құнын көрсете отырып (таратылған объект жекешелендірілген жағдайда, қаржылық активтер мен пассивтер қабылдау-тапсыру актісіне енгізілмейді және оларды өтеу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады) жасайды. Объектінің мүлкі жауапты сақталу жағдайында сауда-саттықты жеңіп алған Тұлғаға табыс етіледі, бұл туралы Сатушы қабылдау-тапсыру актісіне белгі қояды. Қабылдау-тапсыру актісін Сатушы бекітеді.
40. Сауда-саттық аяқталған соң 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей, қабылдау-тапсыру актісі деректерінің және сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттаманың негізінде Сатып алушы мен Сатушы сатып алу-сату шартына қол қояды. 10 күнтізбелік күн өткен соң бұл құқық жойылады.

41. Сроки оформления акта приема-передачи и заключения договора купли-продажи объекта, установленные настоящими Правилами, исчисляются для Второго Покупателя с момента возникновения его права на покупку объекта, но не позднее трех дней после его уведомления.
42. В случае, если объект не был продан на аукционе, он выставляется на последующие аукционы.
Если объект не продан в течение шести месяцев после его передачи в установленном порядке на продажу, Продавец возвращает объект по принадлежности или принимает решение по его дальнейшему использованию или списанию.
4. Порядок расчета с покупателями и
оформление права собственности
43. Договор купли-продажи объекта приватизации заключается в  письменной форме между Продавцом и Покупателем, в котором отражается  предмет договора, права и обязанности сторон, стоимость объекта, форма и сроки оплаты.
44. Расчеты по договору купли-продажи производятся между Продавцом и Покупателем, при этом Покупатель производит расчеты в следующем порядке:
1) авансовый платеж вносится в размере не менее 50% от цены, установленной в ходе торгов, в срок не позднее пяти банковских дней со дня подписания договора купли-продажи. Гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа;
2) оставшаяся сумма должна быть внесена не позднее 30 календарных дней со дня подписания договора купли-продажи.
45. В случае просрочки авансового или окончательного платежа Продавец расторгает договор в одностороннем порядке и вправе потребовать от Покупателя возмещения реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом, и неустойки, установленной в договоре.
46. После полной оплаты объекта приватизации на договоре куплипродажи делается соответствующая отметка, что является основанием для проведения государственной регистрации об изменении собственника на проданный объект.
47. Право собственности на объект приватизации и земельный участок по договору купли-продажи наступает у Покупателя с момента регистрации сделки в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" от 25 декабря 1995 года N 2727  U952727_ .
48. Объекты приватизации, по которым окончательная оплата не была произведена, выставляются на повторные аукционы.
5. Средства, полученные от реализации объекта приватизации
49. Средства, полученные от продажи объектов приватизации, направляются в доход государственного бюджета, за исключением расходов на организацию и проведение торгов, определяемых Правительством Республики Казахстан.

41. Объектіні қабылдау-тапсыру актісін ресімдеудің және сатып алу-сату шартын жасасудың осы қағидамен белгіленген мерзімдері Екінші сатып алушы үшін оның объектіні сатып алу құқығы пайда болған сәттен бастап, бірақ оған хабарланғаннан кейін үш күннен кешіктірмей есептеледі.
42. Егер объект аукционда сатылмаған жағдайда, ол келесі аукциондарға шығарылады.
Егер объект белгіленген тәртіппен сатуға тапсырылғаннан кейінгі алты айдың ішінде сатылмаса, Сатушы объектіні иесіне қайтарады немесе оны одан әрі пайдалану немесе есептен шығару жөнінде шешім қабылдайды.
4. Сатып алушылармен есеп айырысу және
меншік құқығын ресімдеу тәртібі
43. Жекешелендіру объектісін сатып алу-саты шарты шарттың мәні, тараптардың құқықтары мен міндеттері, объектінің құны, төлем нысаны мен мерзімі көрсетілген Сатушы мен Сатып алушы арасында жазбаша түрде жасалады.
44. Сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысу Сатушы мен Сатып алушы арасында жүргізіледі, бұл ретте Сатып алушы есеп айырысуды мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) аванстық төлем сатып алу-сату шартына қол қойған күннен бастап бес банктік күннен кешіктірілмей сауда-саттық барысында белгіленген бағадан 50%-тен кем емес мөлшерде енгізіледі;
2) қалған сома сатып алу-сату шартына қол қойған күннен бастап 30 күнтізбелік күннен кешіктірілмей енгізілуі керек.
45. Аванстық және ақырғы төлемнің мерзімі өткен жағдайда, Сатушы біржақты тәртіппен шартты бұзады және Сатушыдан кепілдік жарна жаппаған және шартта белгіленген айыпақы бөлігінде нақты шығындарды қайтарып алуды талап етуге құқылы.
46. Жекешелендіру объектісін толық төленгеннен кейін сатып алу-сату шартында сатылған объектіге меншік иесінің өзгергендігі туралы мемлекеттік тіркеу жүргізу үшін негіз болып табылатын тиісті белгі қойылады.
47. Сатып алу-сату шарты бойынша жекешелендіру объектісіне және жер учаскесіне меншік құқығы сатып алушыда Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінде және Қазақстан Республикасы Президентінің "Жылжымайтын мүлікке және олармен мәмілеге берілетін құқықты мемлекеттік тіркеу туралы" 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 U952727_ Заң күші бар Жарлығында көзделген тәртіппен мәмілені тіркеу сәтінен бастап пайда болады. 48. Ақырғы төлем жүргізілмеген жекешелендіру объектілері қайталама аукциондарға шығарылады. 5. Жекешелендіру объектілерін сатудан түскен қаражаттар 49. Жекешелендіру объектілерін сатудан түскен қаражаттар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге жұмсалған шығындарды қоспағанда, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі. Оқығандар: Багарова Ж.А. Икебаева А.Ж.