Об утверждении нормативно-правовых актов
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года N 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.05.1999 г. за N 756. Утратил силу - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 сентября 2004 года N 732
Извлечение
из приказа и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан
от 9 сентября 2004 года N 732
В соответствии с  распоряжением  Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р проведена ревизия подзаконных актов по вопросам образования и науки, в ходе которой выявлены акты, противоречащие действующему законодательству. В целях приведения ведомственной нормативной базы в соответствие с действующим законодательством ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу:
2) приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года N 158 "Об утверждении нормативно-правовых актов", зарегистрированный за N 756;...
И.о. Министра
__________________________________________________________________
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 16 июля 1997 года "О государственных закупках"  Z970163_  и постановлений Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 1998 года N 1268  P981268_  "Об утверждении Инструкции о порядке проведения государственных закупок товаров, работ и услуг" и от 22 декабря 1998 года N 1314  P981314_  "Об утверждении Инструкции по разработке типовых Правил о государственном заказе, выполняемом за счет средств государственного бюджета" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о государственном заказе на выполнение программ фундаментальных исследований и прикладных научно- технических программ и проектов за счет средств республиканского бюджета и Инструкции о порядке конкурсного отбора научно-исследовательских и инновационных проектов по республиканским целевым и прикладным научно- техническим программам.
2. Департаментам государственных научно-технических программ и их ресурсного обеспечения (Тулебаев А.К.), государственной научно- технической экспертизы и информационной инфраструктуры (Дробжев В.И.) в месячный срок привести в соответствие с настоящими Правилами ранее утвержденные нормативные правовые акты.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице- министра Ергожина Е.Е.
Министр
Правила
о государственном заказе на выполнение программ
фундаментальных исследований и прикладных научно-технических
программ и проектов за счет средств республиканского бюджета
Глава 1. Общие положения

Нормативтік-құқықтық актілерді бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары Білім министрлігі 1999 жылғы 5 сәуір N 158. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі N 732 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі N 732 бұйрығымен.
-----------Бұйрықтан үзінді-------------
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 6 наурыздағы N 77-ө өкiмiне сәйкес бiлiм және ғылым мәселелерi бойынша заңға тәуелдi кесiмдерге тексерiс өткiзу барысында қолданыстағы заңнамаға қайшы келетiн актiлер анықталды. Ведомстволық нормативтiк базаны қолданыстағы заңнамаға сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Күшi жойылды деп танылсын:
...
2) N 756 тiркелген, "Нормативтiк-құқықтық актiлердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрiнiң 1999 жылғы 5 сәуiрдегi N 158 бұйрығы...
Министрдің
міндетін атқарушы
----------------------------------------
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шілдедегi "Мемлекеттiк сатып алулар туралы"  Z970163_  Заңын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 10 желтоқсандағы "Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң тәртiбi туралы Нұскаулықты бекiту туралы" N 1268  P981268_  және 1998 жылғы 22 желтоқсандағы "Мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен орындалатын мемлекеттiк тапсырыс туралы үлгi ережелердi әзiрлеу жөнiндегi Нұскаулықты бекiту туралы" N 1314  P981314_  қаулыларын жүзеге асыру мақсатында Бұйырамын:
1. Республикалық бюджет қаражаты есебiнен орындалатын iргелi зерттеулер және қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар бағдарламаларына берiлетiн мемлекеттiк тапсырыс туралы қоса берiлiп отырған Ережелер және республикалық нысаналы және қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша ғылыми-зерттеу және инновациялық жобаларды конкурстық iрiктеу тәртiбi туралы Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Мемлекеттiк ғылыми-техникалық бағдарламалар және оларды ресурстық қамсыздандыру департаментi (А.Төлебаев), Мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптау және ақпараттық инфрақұрылым департаментi (В.Дробжев) бiр айлық мерзiмде бұрын бекiтiлген нормативтiк кұқықтық актiлердi осы Ережелерге сәйкес келтiретiн болсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Е.Е.Ерғожинге жұктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
1999 жылғы 5 сәуірде
N 158 бұйрығымен бекітілген
Республикалық бюджет қаржылары есебiнен іргелі
зерттеулер мен қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар
мен жобаларды орындау үшiн мемлекеттiк тапсырыс беру
Қағидалары
I Тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила регламентируют порядок размещения государственных заказов на выполнение программ фундаментальных исследований и прикладных (межгосударственные, международные, республиканские целевые, отраслевые и межотраслевые, региональные) научно-технических программ (далее - программы) и проектов (межгосударственные, международные, отраслевые и межотраслевые, региональные, проекты Фонда науки) и регулируют правоотношения, возникающие в процессе создания и передачи научно-технической продукции (государственных закупок), выполняемых за счет средств республиканского бюджета по заказам Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан или учреждений-администраторов программ.
2. Нормативной правовой основой настоящих Правил являются:
1) Закон Республики Казахстан "О науке и государственной научно- технической политике Республики Казахстан" от 15.02.92 г. N 1129-ХII  Z921100_  ;
2) Закон Республики Казахстан "О государственных закупках" от 16.07.97 г. N 163-1 ЗРК  Z970163_  ;
3) Указ Президента Республики Казахстан "О мерах по совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан" от 11.03.96 г. N 2895  U962895_  ;
4) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22.01.93 г. N 61 "О мерах по совершенствованию планирования и финансирования науки и научно-технических программ в Республике Казахстан"  P930061_  ;
5) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19.03.93 г. N 218 "Об утверждении положения о Фонде науки при Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан"  P930218_  ;
6) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14.09.93 г. N 876 "Об организации и проведении экспертизы в научно- технической деятельности"  P930876_  ;
7) постановление Правительства Республики Казахстан от 10.12.98 г. N 1268 "Об утверждении Инструкции о порядке проведения государственных закупок товаров, работ и услуг"  P981268_  ;
8) постановление Правительства Республики Казахстан от 22.12.98 г. N 1314 "Об утверждении Инструкции по разработке типовых Правил о государственном заказе, выполняемом за счет средств государственного бюджета"  P981314_  ;
9) постановление Правительства Республики Казахстан от 25.12.98 г. N 1335 "Вопросы учреждений-администраторов программ, финансируемых из государственного бюджета"  P981335_  ;
10) постановление Правительства Республики Казахстан от 23.02.99 г. N 145 "О некоторых вопросах формирования и реализации программ прикладных научных исследований, выполняемых за счет средств республиканского бюджета"  P990145_  .

1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлігі немесе әкімші-мекемелер бағдарламалары тапсырыстары бойынша республикалық бюджет қаржыларының есебiнен орындалатын iргелi зерттеулер мен қолданбалы мемлекетаралық, халықаралық, республикалық мақсатты, салалық және салааралық, аймақтық ғылыми-техникалық бағдарламалар (бұдан әрi - бағдарламалар) мен жобалар мемлекетаралық, халықаралық, республикалық мақсатты, салалық және салааралық, аймақтық Ғылым қоры жобалары түрiнде ғылыми-техникалық өнiм мемлекеттiк сатып алу, беру мен жасау процесiнде пайда болатын құқылық қатынастарды реттеп отырады.
2. Осы Қағидалар нормалық құқықтық негiздерi мыналар болып табылады:
1) "Қазақстан Республикасы Ғылым және мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясат туралы" 1992 ж. 15 ақпандағы N 1129-ХII Қазақстан Республикасының Заңы;
2) Қазақстан Республикасы "Мемлекеттiк сатып алулар туралы" 1997 ж. 16 шiлдедегi N 163-1  Z970163_  Қазақстан Республикасының Заңы;
3) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру бойынша iс-шаралар туралы" 1996 ж. 11 наурыздағы N 2895  U962895_  Жарлығы;
4) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасының Ғылымды және ғылыми-техникалық бағдарламаларды жоспарлау мен қаржыландыруды жетiлдiру бойынша iс-шаралар туралы" 1993 ж. 22 қаңтардағы N 61  P930061_  қаулысы;
5) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің "Қазақстан Республикасы Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiнiң Ғылым қоры жайлы ережесiн бекiту туралы" 1993 ж. 19 наурыздағы N 218  P930218_  қаулысы;
6) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Ғылыми-техникалық қызметтi ұйымдастыру және жүргiзу туралы" 1993 ж. 19 қыркүйектегi N 876  P930876_  қаулысы;
7) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Мемлекеттiк тауарлар, сатып алуды, жұмыстар мен қызметтi тәртiпке келтiру Нұсқауын бекiту туралы" 1998 ж. 10 желтоқсандағы N 1268  P981268_  қаулысын;
8) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Мемлекет бюджет-қаржысы есебiнен орындалатын мемлекеттiк тапсырыс туралы үлгi қағидасын дайындау нұсқауын бекiту туралы" 1998 ж. 22 желтоқсандағы N 1314  P981314_  қаулысын;
9) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын әкiмші-мекемелер бағдарламаларының мәселелерi" 1998 ж. 25 желтоқсандағы N 1335  P981335_  қаулысы;
10) Қазақстан Республикасы Yкiметiнің "Республикалық бюджет қаржысы есебiнен орындалатын қолданбалы ғылыми-зерттеу бағдарламаларын дайындау және iске асырудың кейбiр мәселелерi туралы" 1999 ж. 23 ақпандағы N 145  P990145_  қаулысы.

3. Понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) государственный заказ (закупки) на научно-техническую продукцию (далее - государственный заказ) - заказ Государства на выполнение программ и проектов по приоритетам социально- экономического развития страны, направленных на получение необходимой государству научно-технической продукции, работ и услуг в научно- технической сфере за счет средств республиканского бюджета;
2) договор (контракт) об исполнении государственного заказа (далее - договор) - гражданско-правовой договор, заключенный между заказчиком и исполнителем в соответствии с Законом о государственных закупках и иными нормативными правовыми актами;
3) заказчик - Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан или учреждение-администратор программ, осуществляющий государственный заказ за счет средств республиканского бюджета в рамках утвержденных приоритетных направлений, а также по поручениям Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и по заявкам других центральных органов государственного управления;
4) учреждение-администратор программ - министерство или агентство, определенное решением Правительства Республики Казахстан;
5) тендер-конкурс (далее - конкурс) - способ размещения государственных заказов, предусматривающий конкуренцию между потенциальными исполнителями и направленный на выявление наиболее выгодных условий договора;
6) исполнитель - юридическое лицо, выполняющее работы по формированию, реализации и координации отдельных заданий программ и проектов, направленных на создание научно-технической продукции и (или) оказание услуг в научно-технической сфере на основании заключенного договора с заказчиком (научно-исследовательские коллективы, отдельные ученые государственных предприятий Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, ВУЗов, национальных научных центров, организаций и предприятий независимо от форм собственности, в Уставах которых предусмотрено выполнение научно-исследовательских, опытно- конструкторских, проектных и технологических работ);
7) потенциальный исполнитель - юридическое лицо, участвующее в процессе размещения государственного заказа с целью заключить договор;
8) процесс размещения государственного заказа - комплекс всех проводимых мероприятий, направленных на создание научно-технической продукции, получение необходимых для государства работ и услуг в научно-технической сфере, в т.ч. формирование заказчиком номенклатуры и объема государственного заказа, выбор исполнителя, заключение и исполнение договора;

3. Осы Қағидада қолданылатын ұғымдар:
1) Ғылыми-техникалық өнiмге (сатып алу) (бұдан әрi - мемлекеттiк тапсырыс) - республикалық бюджет қаржылары есебiнен ғылыми-техникалық салада мемлекетке қажет ғылыми-техникалық өнiмдердi, жұмысты және қызметтi алуға бағытталған елiмiздiң дамуындағы әлеуметтiк-экономикалық басымдықтар бойынша орындауға Мемлекеттiк тапсырыс;
2) Мемлекеттiк тапсырысты орындау туралы келiсiм (шарт) - Мемлекеттiк сатып алулар туралы Заңы және басқа да нормативтiк құқылық актiлерге сәйкес орындаушы мен тапсырыс берушiнiң арасында жасалған азаматтық құқылық келiсiм;
3) Тапсырыс берушi - бекiтiлген басымдықтар деңгейiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнің тапсырмалары бойынша және басқа да мемлекеттiк басқару органдарының өтiнiмдерi бойынша республикалық бюджет қаржылары есебiнен мемлекеттiк тапсырысты iске асыратын Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi немесе әкiмшi-мекеме;
4) бағдарламалардың әкімші-мекемесi - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiмен анықталған министрлiк немесе агенттiк;
5) тендер-конкурс (бұдан әрi - конкурс) - әлеуеттi орындаушылар арасында болатын бәсекелестiктi көздейтiн және келiсiмнің ең тиімді шарттарын анықтауға бағытталған мемлекеттiк тапсырыстарды орналастыру тәсiлi;
6) орындаушы - тапсырыс берушiмен жасалған келiсiм негiзiнде ғылыми-техникалық салада қызмет көрсететiн немесе ғылыми-техникалық өнiм берудi жасауға бағытталған жеке тапсырмалар бойынша бағдарламалар мен жобаларды дайындау, iске асыру және үйлестiру жұмыстарын атқаратын заңды тұлға (ғылыми-зерттеу ұжымдары, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi - мемлекеттiк кәсiпорындарының жеке ғылымдары, жоғары оқу орындарының, ұлттық ғылыми-орталықтардың, меншiктілік түрiне қарамай, Жарғысында қарастырылған ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық, жобалау және технологиялық жұмыстар);
7) әлеуеттi орындаушы-келiсiм жасау мақсатыңда мемлекеттiк тапсырысты орналастыру процесiне қатысатын заңды тұлға;
8) мемлекеттiк тапсырысты орналастыру процесi - ғылыми-техникалық өнiм жасауға, ғылыми-техникалық салада мемлекет үшін жұмыстар және қызмет көрсетулер алуға, соның iшінде тапсырыс берушiнiң номенклатура мен көлем қалыптастыруға бағытталған барлық атқарылатын шаралардың кешенi;

9) научно-техническая (технологическая) продукция:
нормативно-технические и организационно-методические документы, регулирующие деятельность в научно-технологической сфере и направленные на совершенствование процессов управления в сфере науки и техники;
результаты научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, обеспечивающих решение фундаментальных и прикладных научных, технологических и социально-экономических проблем, повышение технического уровня и качества производимой продукции, совершенствование и создание принципиально новой техники и технологических процессов, а также технических норм и стандартов, определяющих научно-технический прогресс в республике;
результаты опытно-конструкторских, проектных, технологических и экспериментальных работ по созданию и подготовке к промышленному освоению прогрессивных технологий, высокоэффективных комплексов, машин, оборудования, приборов, материалов и конструкций, обеспечивающих конкурентоспособность продукции и своевременное ее обновление;
научно-технические услуги - организационно-технические и научно- методические мероприятия, обеспечивающие своевременную и качественную подготовку производства к освоению новой техники, прогрессивных технологий;
10) научно-экспертный орган - научно-технический, проблемный или иной Совет, определенный Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан или учреждением-администратором программ, и осуществляющий в пределах своих полномочий регулирование процесса формирования и размещения, в части научно-технической экспертизы (оценки), государственного заказа по соответствующему направлению научных исследований:
программы фундаментальных исследований - Совет фундаментальных исследований, проблемные советы по направлениям наук;
республиканские целевые научно-технические программы (далее - РЦНТП) - Советы по РЦНТП, Научно-технический совет Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
казахстанская часть международных научно-технических программ, научно- технические программы в области здравоохранения и образования, региональные научно-технические программы и проекты - Научно-технический совет Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, а также другие научные советы, определенные учреждением-администратором программ;
отраслевые и межотраслевые научно-технические программы и проекты - Межотраслевой научно-технический совет по проблемам развития промышленности, энергетики, строительства, транспорта и коммуникаций, Межведомственный научно-технический совет агропромышленного комплекса или иной совет, определенный учреждением-администратором программ;
проекты Фонда науки - Совет Фонда науки (в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 19.03.93 г. N 218).
Глава 2. Функции участников процесса
размещения государственного заказа

9) ғылыми-техникалық (технологиялық) өнiм:
ғылыми-технологиялық салада iс-әрекеттi реттейтiн және ғылым мен техника саласында басқару процестерiн жетiлдiруге бағытталған нормативтi-техникалық және ұйымдастыру-әдiстемелiк құжаттар;
iргелi және қолданбалы ғылыми, технологиялық және әлеуметтiк-экономикалық проблемаларды, шешудi қамтамасыз ететiн, алынатын өнiмнің техникалық деңгейi мен сапасын көтеретiн және республикада ғылыми-техникалық алға басуды анықтайтын жаңа көзқарастағы техника мен технологиялық процестердi жетiлдiретiн және құратын ғылыми-зерттеу және тәжiрибелi-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерi:
бәсекеге түсе алатын өнiм мен уақытында оны жаңартуды қамтамасыз ететiн алға басу технологиялары, жоғары тиімді кешендер, машина, құралдар, жабдықтар, материалдар және конструкцияларды өндiрiсте игерудi құру және дайындаудың тәжiрибелi-конструкторлық, жобалық, технологиялық және эксперименталды жұмыстардың нәтижелерi;
ғылыми-техникалық қызмет осы заманғы жаңа техника, озық технологияларды игеруде өндiрiске сапалы дайындауды қамтамасыз ететiн ұйымдастыру-техникалық және ғылыми-әдiстемелiк шаралар;
10) ғылыми-сараптау органы - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi немесе әкімші-мекеме бағдарламасымен анықталған ғылыми-техникалық, проблемалық немесе басқа Кеңес және өз құзыретi шегiнде дайындау және орналастыру процестерiн реттейтiн, оның ішінде ғылыми-техникалық экспертиза (бағалау), ғылыми-зерттеу бағытына сәйкес мемлекеттiк тапсырысты орындайды;
iргелi зерттеулер бағдарламаларды - Iргелi зерттеулер кеңесi, ғылым бағытындағы проблемалық кеңестер;
республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламаларды (бұдан әрi РҒТБО) - РҒТБО бойынша кеңестер, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлгінің Ғылыми-техникалық кеңесi;
халықаралық ғылыми-техникалық бағдарламалардың Қазақстан бөлiгiн, денсаулық сақтау және бiлiм салаларының ғылыми-техникалық бағдарламалары, аймақтық ғылыми-зерттеу бағдарламалары мен жобаларын Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнің Ғылыми-техникалық кеңесi, сондай-ақ басқа бағдарламаның әкімші-мекеме белгiлеген ғылыми кеңестерi;
салалық және салааралық ғылыми-техникалық бағдарламалары мен жобаларын-өнеркәсiп, энергетика, құрылыс, көлiк және коммуникацияның даму проблемалары бойынша Салааралық ғылыми-техникалық кеңес, агроөндiрiс кешенiнің ведомствоаралық ғылыми-техникалық кеңесi немесе бағдарламалардың әкiмшi-мекеме белгiлеген басқа кеңестер;
Ғылым қоры жобаларын - Ғылым қоры кеңесi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi 1993 ж. 19 наурыздағы N 218 қаулысына сәйкес).
2 Тарау. Процеске қатысушылардьң қызметтерi

4. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан:
1) в соответствии с определенными Президентом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан приоритетами социально- экономического развития страны, определяет и согласовывает с Агентством по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан приоритетные направления научно-технологического развития государства;
2) формирует стратегические и годовые индикативные планы социально-экономического развития Республики Казахстан по разделу "Научно-технологическое развитие" для обоснования потребности в объемах финансирования из республиканского бюджета на выполнение программ и тем (проектов) по приоритетным направлениям;
3) осуществляет разработку и утверждает, в пределах своей компетенции, нормативные правовые акты, определяющие порядок организации процессов формирования и сопровождения государственных заказов.
5. Заказчик:
1) организует и проводит конкурсы программ и проектов, утверждает их результаты;
2) заключает договоры с исполнителями и осуществляет финансирование программ и проектов (тем) в соответствии с результатами конкурса;
3) обеспечивает координацию научно-исследовательских, опытно- конструкторских и технологических работ, проводимых за счет средств республиканского бюджета организациями-исполнителями независимо от их ведомственной принадлежности и формы собственности;
4) осуществляет контроль за ходом реализации программ и проектов (тем), государственную приемку результатов научных исследований.
6. Научно-экспертный орган в пределах своих полномочий:
1) формирует предложения по определению приоритетных направлений развития соответствующих областей науки и техники;
2) организует по поручению конкурсной комиссии научно-экспертную оценку (анализ) проектов и тем, поступивших на конкурс;
3) организует по поручению заказчика научно-экспертную оценку (анализ) промежуточных и заключительных научно-технических отчетов по работам, выполненным по государственному заказу.
7. Исполнитель:
1) участвует в конкурсе на размещение государственного заказа в качестве потенциального исполнителя;
2) создает и передает заказчику научно-техническую продукцию в соответствии с условиями договора.
Глава 3. Порядок формирования и размещения
государственного заказа на научно-техническую продукцию
8. Формирование и размещение государственного заказа на научно- техническую продукцию и государственная приемка результатов научных исследований осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках и постановлениями Правительства Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасы Президентi және Қазақстан Республикасы Yкiметi анықтаған елiмiздiң әлеуметтiк-экономикалық дамуындағы басымдықтарға сәйкес, мемлекет дамуындағы басым ғылыми-техникалық бағыттарды Қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi Агенттiкпен анықтайды және келiседi;
2) басым бағыттар бойынша ғылыми-техникалық бағдарламалар мен тақырыптарды (жобаларды) орындауда республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемiнде қажеттiлiктi негiздеу үшiн Қазақстан Республикасы "Ғылыми-техникалық дамуы" бөлiмi бойынша дамуының стратегиялық және жылдың индикативтi жоспарларын қалыптастырады;
3) мемлекеттiк тапсырыстарды қалыптастыру және жолдамалау мәселелерiн реттейтiн нормативтiк құқылық актiлердi өз құзыретi шегiнде әзiрлеудi және бекiтудi iске асырады.
5. Тапсырыс берушi:
1) бағдарламалар мен жобалар конкурсын ұйымдастыру және өткiзу, оның нәтижелерiн бекiтедi;
2) орындаушылармен келiсiм жасайды және конкурс нәтижелерiне сәйкес бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыруды iске асырады;
3) ұйымдастырушы-орындаушылардың ведомстволық тұрқына және меншiктілік нысанына қарамай, республикалық бюджет есебiнен өткiзiлетiн ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды үйлестiрудi қамтамасыз етедi;
4) ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардың (тақырыптардың) iске асу барысын және ғылыми-техникалық өнiмнің мемлекеттiк қабылдауын бақылауды жүзеге асырады.
6. Өз өкiлеттiлiктерi шегiнде ғылыми-сараптау органы:
1) ғылым мен техниканың сәйкес салаларында дамудың басым бағыттарын анықтау бойынша ұсыныстар қалыптастырады;
2) конкурсқа түскен жобалар мен тақырыптардың ғылыми-сараптық бағасын (талдауын) конкурс комиссиясының тапсырмасы бойынша ұйымдастырады;
3) мемлекеттiк тапсырыс бойынша орындалған жұмыстар бойынша аралық және қорытынды ғылыми-техникалық есептердiң ғылыми-сараптық бағалауын (талдауын) тапсырыс берушiнің тапсырмасы бойынша ұйымдастырады.
7. Орындаушы:
1) әлеуеттi орындаушы сапасында мемлекеттiк тапсырысты орналастыру конкурсына қатысады;
2) келiсiм шарттарына сәйкес тапсырыс берушіге ғылыми-техникалық өнiмдi әзiрлейдi және өткiзедi.
3 Тарау. Ғылыми-техникалық өнiмге мемлекеттiк
тапсырысты қалыптастырудың тәртiбi
8. Ғылыми-техникалық өнiмге мемлекеттiк тапсырысты қалыптастыру мен орналастыру және ғылыми зерттеулердiң қорытындыларын мемлекеттiк қабылдау Қазақстан Республикасы мемлекеттiк сатып алулар туралы заңдары мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларына сәйкес жүзеге асырылады.

9. До начала осуществления процесса выдачи государственного заказа на научно-техническую продукцию заказчик:
1) согласовывает со следующими заинтересованными министерствами и ведомствами перечни первоочередных программ и проектов по приоритетным направлениям научных исследований (учреждения-администраторы программ согласовывают с Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан):
фундаментальные исследования - Высший научно-технический совет (далее - ВНТС), Национальная академия наук Республики Казахстан, заинтересованные министерства и ведомства;
РЦНТП - Министерство энергетики, индустрии и торговли, Министерство сельского хозяйства, Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан и другие заинтересованные министерства и ведомства;
межгосударственные и международные научно-технические программы и проекты - Министерство иностранных дел, Министерство энергетики, индустрии и торговли, Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан и другие заинтересованные министерства и ведомства;
отраслевые и межотраслевые научно-технические программы и проекты - Министерство энергетики, индустрии и торговли, Министерство транспорта, коммуникаций и туризма, Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан и другие заинтересованные министерства и ведомства;
региональные научно-технические программы - областные акиматы;
научно-технические программы в области здравоохранения и образования - Министерство здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан и другие заинтересованные министерства и ведомства;
2) обосновывает необходимые объемы финансирования и согласовывает их в установленном порядке с Министерством финансов Республики Казахстан;
3) определяет, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" (статья 8), и, в случаях, установленных Инструкцией о порядке проведения государственных закупок, товаров, работ и услуг (постановление Правительства Республики Казахстан от 10.12.98 г. N 1268), согласовывает с уполномоченным органом по государственным закупкам способы размещения государственных заказов;
4) определяет, по представлению ВНТС и других научно-технических советов, головную организацию по программе (проекту);
5) создает конкурсную комиссию, утверждает конкурсную документацию и определяет соответствующий научно-экспертный орган (совет) для экспертной оценки конкурсных заявок.
10. При проведении открытого конкурса заказчик публикует объявление в республиканской печати не позднее чем за месяц до дня окончания приема заявок на участие в этом конкурсе.

9. Ғылыми-техникалық өнiмге мемлекеттiк өтiнiмдеме беру процесiн iске асырудың басталуына тапсырыс берушi:
1) ғылыми зерттеулердің басым бағыттарының бiрiншi кезектегi бағдарламалары мен жобалар тiзбесiн мына мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiседi (әкімші-мекеме бағдарламалары Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiмен келiседi):
iргелi зерттеулер - Жоғары ғылыми-техникалық кеңес (бұдан әрi-ЖҒТК) Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясы және мүдделi министрлiктер мен ведомстволар;
РҒТБО - Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігi және басқа да мүдделi министрлiктер мен ведомстволар;
салалық және салааралық ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар - Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Көлiк, коммуникация және туризм министрлiгi, және Табиғи ресурстар қоршаған ортаны қорғау министрлiгi және басқа мүдделi министрлiктер мен ведомстволар;
мемлекет аралық және халықаралық ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар - Сыртқы iстер министрлiгi, Энергетика, индустрия және сауда министрлігi, Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi және басқа мүдделi министрлiктер мен ведомстволар;
аймақтық ғылыми-техникалық бағдарламалар-облыстық әкiмдер;
денсаулық сақтау және бiлiм салаларының ғылыми-техникалық бағдарламалары - Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгi және басқа мүдделi министрлiктер мен ведомстволар;
2) қажеттi қаржыландыру көлемiн негiздейдi және белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен келiстiредi;
3) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк сатып алулар" Заңына сәйкес (8-бап) анықтайды, тауарларға, жұмыстарға және қызмет көрсетулерге мемлекеттiк сатып алулар жүргiзу тәртiбi туралы Нұсқаулықта белгiленген жағдайларда (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 ж. 10 желтоқсандағы N 1268 қаулысы) мемлекеттiк тапсырыстарды орналастыру жолдарын мемлекеттiк сатып алулар жөнiндегi өкiлеттi органмен келiседi;
4) ЖОҒТК бағдарлама (жоба) және басқа ғылыми-техникалық кеңес, бас ұйым ұсынуы бойынша анықталады;
5) конкурс комиссиясын құрады, конкурстық құжаттарды бекiтедi және конкурстық тапсырыстың сарапшы бағасы үшiн сәйкес ғылыми сарапшы органды (кеңес) анықтайды.
10. Ашық конкурс өткiзуде тапсырыс берушi осы конкурсқа қатысу өтiнiмдерiнiң түсуiнен бiр ай мерзiм бұрын республикалық баспасөзге хабарландыру бередi.

11. При проведении закрытого конкурса заказчик направляет потенциальным исполнителям уведомление о проведении конкурса с указанием сроков и условий его проведения не позднее, чем за месяц до дня окончания приема заявок.
12. Любые изменения информации заказчика по п.п. 10 и 11 настоящих Правил должны быть незамедлительно опубликованы (в случае открытого конкурса) или доведены до сведения потенциальных исполнителей (в случае закрытого конкурса). При этом исчисление срока представления конкурсных заявок производится с даты уведомления о последнем из таких изменений.
13. Потенциальные исполнители в сроки, указанные в объявлении или уведомлении, представляют заказчику заявки на участие в конкурсе, оформленные в соответствии с требованиями, изложенными в условиях конкурса.
Принятие заявки на участие в конкурсе оформляется соответствующей записью в журнале регистрации и протоколом.
14. Конкурсная комиссия после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок вскрывает конверты с конкурсными материалами и определяет их полноту и соответствие требованиям конкурса.
15. При рассмотрении конкурсных заявок конкурсная комиссия вправе предложить потенциальным исполнителям представить дополнительные материалы по отдельным позициям, но не допускаются никакие запросы, связанные с тем, чтобы привести конкурсную заявку, не отвечающую требованиям конкурса и настоящих Правил, в соответствие с этими требованиями.
16. Конкурсные заявки, не соответствующие приоритетным направлениям научно-технологического развития республики, представленные после установленного срока, содержащие неполный комплект документов и оформленные не по требованиям условий конкурса и настоящих Правил, конкурсной комиссией к дальнейшему рассмотрению не принимаются, не рецензируются и не возвращаются, но включаются в базу данных для осуществления мониторинга.
17. Конкурсные заявки, отвечающие всем требованиям конкурсной документации, направляются конкурсной комиссией в соответствующий научно-экспертный орган (совет) для научно-экспертной оценки.
18. Научно-экспертный орган (совет) определяет соответствие конкурсных заявок критериям их оценки.
Критерии оценки программ и проектов (тем) определяются заказчиком в конкурсной документации и публикуются в объявлении о конкурсе по соответствующему направлению научных исследований.
19. Заказчик, по представлению конкурсной комиссии, направляет, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 14.09.93 г. N 876 и Правительства Республики Казахстан от 23.02.99 г. N 145, программы и отдельные проекты (темы) и заявки по ним на государственную научно-техническую экспертизу (далее - ГНТЭ) в Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан.

11. Жабық конкурс өткiзерде тапсырыс беруші тапсырыстарды қабылдау күнiне бiр ай бұрын қалғанда әлеуеттi орындаушыларға конкурсты өткiзу мерзiмi мен оның шарттарын көрсете отырып жазбаша хабарлама жiбередi.
12. Тапсырыс берушінің хабарламасындағы осы Ереженiң 10 және 11 т. бойынша кез келген өзгерiстер бөгелместен жариялануы керек (ашық конкурс жағдайында) немесе әлеуеттi орындаушылар жедел мәлiмделедi (жабық конкурс жағдайында). Бұл ретте конкурсқа өтiнiм қабылдау мерзімі есептеу соңғы өзгерiстер туралы мәлiмдеу күнiнен бастап есептеледi.
13. Әлеуеттi орындаушылар хабарландыруда немесе мәлiмдемеде көрсетiлген мерзiмде тапсырыс берушіге конкурсқа қатысуға конкурс талаптарына сай дайындалған өтiнiм түсiредi.
Конкурсқа қатысуға қабылданған өтiнiмдер қабылдау хаттамамен және сәйкес журналға тiркеу арқылы рәсiмделедi.
14. Конкурстық комиссия өтiнімдердi ұсыну уақыты аяқталған соң, конкурстық материалдары бар конверттi ашып, конкурс талаптарына сай екенiн, олардың толықтығын анықтайды.
15. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдердi қарауда жекелеген позициялар бойынша әлеуеттi орындаушыларға қосымша материалдар түсiруiн ұсынуына болады, ал бiрақ осы Ережелер мен конкурстар талабына жауап бере алмайтын өтiнiмдердi, осы талаптарға сай қайта түсiруге жол берiлмейдi.
16. Ғылыми-техникалық прогрестің басым бағыттарына республиканың ғылыми-техникалық дамуына сай емес және белгiленген уақыттан кеш өткiзген конкурстың шарттарына және осы Ережелер талаптарына сай рәсiмделмеген өтінімдер қаралмайды, қайтарылмайды, рецензияланбайды, бiрақ мәлiмет қорына мониторинг үшiн есепке алынады.
17. Тапсырыс берушi қабылданған өтiнiмдер ғылыми-сараптық бағалау және, қажет жағдайда, соның нәтижелерi бойынша сәйкес бағдарламалар қалыптастыру үшiн тиiстi ғылыми-сараптық органға жiбередi.
18. Ғылыми-сараптау органы (кеңес) конкурстық өтінімдемелердiң бағалау өлшемiнiң критерийiнің сәйкестiгiн анықтайды.
Бағдарламалар мен жобалардың (тақырыптың) бағалау өлшемiн тапсырыс берушi конкурстық құжаттардан анықтайды және ғылыми зерттеу бағытына сәйкес конкурс жөнiнде хабарлама жарияланады.
19. Тапсырыс берушi конкурстық комиссияның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 ж. 14 қыркүйектегi N 876 және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 ж. 23 ақпандағы N 145 қаулыларына сәйкес, бағдарламалар мен жеке жобалар (тақырыптар) және олар жөнiнде өтiнiмдер Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi Мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптамаға (бұдан әрi - МҒТС) жiберiледi.

20. Конкурсная комиссия с учетом результатов ГНТЭ принимает одно из следующих протокольных решений:
1) рекомендовать программы и проекты к финансированию;
2) рекомендовать объединить отдельные предложения и сформировать комплексную программу (с рекомендацией головной организации);
3) рекомендовать провести корректировку программы и проекта (изменение заданий, запрашиваемого финансирования, сроков реализации и т.п.);
4) отклонить предложение (с указанием конкретной причины).
21. Итоги конкурса оформляются протоколом конкурсной комиссии.
22. Конкурсная комиссия письменно уведомляет головную организацию по программе или проекту об итогах конкурса.
23. Программы, сформированные головными организациями по итогам конкурса, и проекты, признанные победившими в конкурсе, рассматриваются на заседании коллегии Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан или учреждения-администратора программ и утверждаются приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан или руководителя учреждения-администратора программ.
24. Процедура проведения конкурсного отбора программ и проектов определяется соответствующей Инструкцией по направлениям научных исследований.
25. В случае, если конкурс по каким-либо причинам не состоялся или результаты конкурса не позволили выявить победителя, государственный заказ может быть размещен, по согласованию с уполномоченным органом по государственным закупкам, у одного исполнителя ("закупки из одного источника") с оформлением данного решения в соответствии с разделом 4 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок размещения государственного
заказа у одного исполнителя
26. Государственный заказ одному исполнителю размещается без прохождения конкурсных процедур и применяются в следующих случаях:
1) данные работы и услуги имеются в наличии только у конкретного потенциального поставщика или какой-то конкретный потенциальный поставщик обладает исключительными правами в отношении выполнения данных работ и услуг;
2) вследствие чрезвычайной ситуации возникает срочная потребность в выполнении данных работ и услуг, что делает нецелесообразным проведение конкурсов;
3) заказчик, закупив оборудование, технологию или услуги у какого- либо поставщика, определяет, что у того поставщика должны быть произведены закупки по соображениям унификации, стандартизации или ввиду необходимости обеспечения совместимости с имеющимися оборудованием, технологией или услугами.
27. Государственные закупки из одного источника проводятся по согласованию с уполномоченным органом по государственным закупкам, за исключением случаев, оговоренных в п.7 Инструкции о порядке проведения государственных закупок, товаров и услуг (постановление Правительства Республики Казахстан от 10.12.98 г. N 1268).

20. МҒТС нәтижелерi негiзiнде ғылыми-сараптау органы төмендегi хаттамалық шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыруға ұсыну;
2) жекелеген ұсыныстарды бiрiктiру және кешендiк бағдарлама қалыптастыру (бас ұйым ұсынысымен);
3) бағдарлама және жобаға түзету енгiзуге ұсыну (тапсырманы, қаржы сұрауды, iске асыру мерзімін өзгерту);
4) ұсынысты қабылдамауға ұсыну (нақты себебiн көрсете отырып).
21. Конкурс қорытындысын конкурс комиссиясының хаттамасымен рәсiмделедi.
22. Конкурстық комиссия бас ұйымды бағдарлама немесе жоба жөнiнде конкурс қорытындысын жазбаша түрде хабарлайды.
23. Конкурс қорытындысы бойынша бас ұйымдар дайындаған, конкурста жеңімпаз деп аталған бағдарламалар және жобалар Крзақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң немесе әкімші-мекеме бағдарламалары алқа мәжiлiсiнде қаралады және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрi немесе әкiмші-мекеме бағдарламаларының басшысымен бекiтiледi.
24. Бағдарламалар мен жобаларды конкурстық iрiктеу процедурасы ғылыми зерттеулер бағдарламалары бойынша нұсқаулыққа сәйкес белгiленедi.
25. Белгiлi бiр себептермен конкурс өтпесе, немесе оның қорытындылары жеңімпазды анықтамаса, мемлекеттiк сатып алулар өкiлеттi органмен келiсiм бойынша, осы Қағиданың 4 бөлiмi бойынша аталған шешiм рәсiмделiп, мемлекеттiк тапсырыс орындаушылардың бiреуiне ("бiр көзден сатып алу") орналастырылуы мүмкiн.
4 Тарау. Мемлекеттiк тапсырысты бiр
орындаушыға қалдырудың тәртiбi
26. Бiр орындаушыға мемлекеттiк тапсырыс конкурстық процедураларды өтпей-ақ орналастырады және ол мынадай жағдайларда қолданылады:
1) бұл жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң тек бiр ғана нақты әлеуеттi жабдықтаушыда (өнiм берушi) болуы не нақты бiр әлеуеттi жабдықтаушының осы жұмыстар мен қызмет көрсетулерді орындау жөнінде ерекше құқығы бар екендiгi;
2) төтенше жағдайларға байланысты осы жұмыстар мен қызмет көрсетулердi жедел орындау қажеттiлiгi туындаған кезде конкурстар өткiзудiң ретi келмей қалады;
3) бiр жабдықтаушыдан құрал-жабдық технология не қызмет көрсетулер сатып алған тапсырыс берушi сол жабдықтаушыдан тағы құрал-жабдық сатып алу жүйелеу, стандарттау тұрғысынан болмаса қолда бар құрал-жабдықпен, технологиямен не қызмет көрсетулермен үйлесiмдiктiң қажеттiгiне байланысты болады деп белгiлейдi.
27. Тауарларға, жұмыстарға және қызмет көрсетулерге мемлекеттiк сатып алулар жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулықтың 7 тармағында (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 ж. 10 желтоқсандағы N 1268 қаулысы) ескертiлген жағдайларды қоспағанда, бiр көзден мемлекеттiк сатып алулар жүргiзу мемлекеттiк сатып алулар жөнiндегi өкiлеттi органмен келiсiм бойнша жасалады.

28. При размещении государственного заказа у одного исполнителя заявка проходит все установленные этапы рассмотрения (п.п. 13-23 настоящих Правил).
Глава 5. Квалификационные требования к
потенциальным исполнителям
29. Квалификационные характеристики потенциальных исполнителей должны быть изложены в документах, прилагаемых к конкурсной заявке, в соответствии с объявлением и должны содержать следующие сведения:
1) юридические реквизиты (полное и сокращенное наименование организации, почтовый адрес, телефон, телефакс);
2) дата, место и орган регистрации, организационно-правовая форма;
3) виды работ, на которые выдана лицензия, срок действия (копия лицензии и заверенная выписка из Устава, подтверждающая права на осуществление научной деятельности, прилагаются);
4) сведения о наличии и состоянии лабораторного и экспериментального оборудования и необходимых производственных площадей;
5) кадровые ресурсы (списочный состав, квалификация, опыт специалистов, привлекаемых к разработке предлагаемой тематики);
6) наличие задела по заявляемой тематике;
7) сведения о финансовом состоянии (справку банка о финансовом состоянии потенциального исполнителя, справку налогового органа о выполнении обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, Государственный центр по выплате пенсий и уплате взносов в Фонд Государственного социального страхования, Фонд содействия занятости и другие обязательные фонды). Данные справки представляются за последний месяц, предшествующий дате объявления о предстоящем конкурсе;
8) балансовый отчет за предыдущий год;
9) возможность соблюдения специальных требований, связанных с необходимостью предотвращения утечки сведений, составляющих государственную и коммерческую тайну.
30. Потенциальный исполнитель за представление недостоверной информации несет ответственность в соответствии с действующим законодательством.
31. 3аказчик не вправе устанавливать иные квалификационные требования к потенциальному исполнителю, а потенциальный исполнитель вправе не предоставлять заказчику информацию, не относящуюся к предъявляемым к нему квалификационным требованиям.
32. В случае предоставления неполной или недостоверной информации по квалификационным требованиям заказчик вправе отстранить потенциального исполнителя от участия в конкурсе.
Полнота предоставляемой информации устанавливается в момент принятия заказчиком квалификационных сведений, а при необходимости их достоверность может проверяться заказчиком. В случае обнаружения недостоверной информации результаты конкурса могут быть аннулированы на любом этапе реализации заказа.

28. Мемлекеттiк тапсырыс бiр орындаушыға берiлгенде, өтiнiш қаралудың барлық белгiленген кезеңiнен өтедi (осы Қағиданың 13-23 т.).
5 Тарау. Әлеуеттi орындаушыларға қойылатын
бiлiктiлiк талаптар
29. Берiлген хабарландыруға сәйкес конкурсқа тiркелген өтiнiм құжаттарында әлеуеттi орындаушылардың бiлiктiлiк сипаттамалары көрсетiлуi керек және оған қоса мынадай мәлiметтер беруi керек:
1) заңды реквизиттерi (ұйымның толық және қысқа атауы, поштасы, телефоны, телефаксы);
2) тiркеу мерзiмi, орны және органы, ұйымдық-құқылық түрi;
3) лицензия берiлген жұмыс түрлерi, әрекет мерзiмi (лицензия көшiрмесi және ғылыми қызметтi iске асыруға құқылы екенiн растайтын Жарғыда бекiтiлген көшiрмесi, қоса берiлiп отыр);
4) зертханалық және эксперименттiк жабдықтың және қажеттi өндiрiстiк аудандардың барлығы және жағдайы жайлы мәлiметтер;
5) мамандар ресурсы (тiзiмдiк құрамы, бiлiктiлiгi, ұсынылған тақырыптты әзiрлеуге тартылған мамандар тәжiрибесi);
6) өтiнiм тақырыбы бойынша iстiң барлығы;
7) қаржылық жағдайы туралы мәлiметтер (әлеуеттi орындаушының қаржылық жағдайы туралы банктің анықтамасы, салық төлегенi және бюджетке басқа мiндеттi түрде төлемдiк мiндеттерiн орындағаны жайлы салық органының анықтамасы, Мемлекеттiк орталыққа зейнет төлемдерi және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру Қорына, Мiндеттi медициналық сақтандыру Қорына, жұмыспен қамтамасыз етуге көмек Қорына төлегендерi жайлы анықтама). Конкурс болатыны туралы хабарландыру мерзiмiнiң алдында анықтама мәлiметтерi соңғы айға ұсынылады;
8) өткен жылғы баланс есебi;
9) мемлекеттiк және коммерциялық құпия құрайтын мәлiметтердiң рұқсатсыз жариялануын болдырмау қажеттiгiне байланысты арнайы талаптарды сақтау мүмкiндiктерi.
30. Әлеуеттi орындаушы күмәндi ақпарат ұсынғаны үшiн заңға сәйкес жауапкершілік жүктеледi.
31. Өзiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарына қатысы жоқ басқа талаптарды тапсырыс берушi әлеуеттi орындаушыға, сондай-ақ орындаушы да тапсырыс берушiге өзiне қатысы жоқ ақпарат бермеуiне құқылы.
32. Егер бiлiктiлік талаптарына сай толық емес немесе күмәндi ақпарат берiлсе, тапсырыс берушi әлеуеттi орындаушыны конкурстан алып тастауға қақы бар. Түсiрiлетiн ақпараттың толымдылығы тапсырыс берушi бiлiктiлiк мәлiметтердi қабылдау сәтiнде анықталады, ал қажет жағдайда оның ақиқаттылығын тапсырыс берушi тексередi.

33. В необходимых случаях заказчик может запросить квалификационные характеристики организаций - соисполнителей.
Глава 6. Заявка на участие в конкурсе
34. Заявка на участие в конкурсе должна оформляться по каждой программе, проекту (теме) и содержать информацию, необходимую и достаточную для экспертной оценки экономической и научно-технической эффективности предложения, социальных, экологических и других последствий реализации результатов. Форма заявки и перечень документов, содержащихся в заявке, приводится в объявлении о конкурсе при проведении открытого конкурса или в уведомлении о проведении конкурса при проведении закрытого конкурса. Заявка представляется в трех экземплярах.
35. К заявке прилагается проект (программа), содержащий следующие обязательные сведения:
1) полное наименование программы, проекта;
2) головная организация и организации-соисполнители (исполнитель);
3) руководитель программы, проекта (фамилия, имя, отчество);
4) лицо, ответственное за выполнение соответствующей части работы от организации - соисполнителя;
5) основные сведения о руководителях темы с описанием их опыта в разработке подобной тематики;
6) общее состояние по программе, проекту; актуальность, научная и практическая значимость работы; наличие аналогичных или близких по тематике, альтернативных, конкурирующих направлений исследований в Казахстане и в странах ближнего и дальнего зарубежья, охраноспособность (динамика патентования охраноспособных объектов);
7) цель проекта, задача исследований;
8) содержание предлагаемых работ, их новизна, оригинальность;
9) ожидаемые результаты (конкретизированные количественно и качественно), данные по сопоставлению основных показателей (характеристик) с лучшими отечественными и зарубежными аналогами; если предложение представлено для включения в программу, то указывается воздействие ожидаемых результатов на ход выполнения программы в целом;
10) календарный план работ с указанием ожидаемых результатов по каждому этапу; при этом под этапом понимается законченная часть работы, подлежащая самостоятельной оценке и сдаче-приемке;
11) технико-экономическое обоснование необходимости проведения работы и возможности получения ожидаемых результатов;
12) имеющийся задел (с приложением перечня основных публикаций, авторских свидетельств, патентов и проч.); указать наличие и основные параметры аппаратуры, стендов и другого оборудования, производственных помещений, возможности их использования для выполнения задач предлагаемого проекта;
13) запрашиваемое финансирование предложения (проекта); общая стоимость проекта с разбивкой по годам и поквартальная разбивка запрашиваемой суммы первого года финансирования; обоснование стоимости;

33. Қажет жағдайларда тапсырыс берушi қосарлы орыңдаушы ұйымдардың бiлiктiлiк сипаттамасын талап етуiне болады.
6 Тарау. Конкурсқа қатынасуға өтінім беру
34. Конкурсқа қатынасуға өтiнiм берудi әрбiр бағдарлама, жоба (тақырып) бойынша дайындау керек және ол ұсыныстардың нәтижелерi әлеуметтік, экологиялық, тағы басқа iске асатын және экономикалық және ғылыми-техникалық және де басқа тимдiлiгiнiң сараптық бағалау үшін жетерлiктей қажеттi ақпараты болуы қажет. Өтiнiм түрi конкурс туралы хабарландыруда берiледi және iрiктеу конкурсы нұсқауы туралы ғылыми-зерттеулер бағыттары бойынша сәйкес реттеледi.
35. Өтiнiмге мынадай мiндеттi мәлiметтерi бар жоба (бағдарлама) қоса берiледi:
1) бағдарламаның, жобаның толық атауы;
2) бас ұйым және қосарлы атқарушы ұйымдар (орындаушылар);
3) бағдарламаның, жобаның жетекшiсi (тегi, аты, әкесi);
4) қоса орындаушы-ұйым атынан жұмыстың сәйкес бөлiгiн орындауға жауапты тұлға;
5) тақырып жетекшiлерi туралы негiзгi мәлiметтер және олардың аталған тақырып төңiрегiнде атқарған жұмыстарының түсiнiгi;
6) бағдарлама, жоба бойынша жалпы жағдай; жұмыстың көкейкестiлiгi, ғылыми және практикалық мәнi; аталған тақырыпқа жақын, ұқсас тақырыптар, бәсеке бағыттағы Қазақстан, жақын және алыс шетел зерттеулерi, қорғану қабiлеттiлiгi (қорғану қабiлеттi нысандарды патенттеу жайы);
7) жобаның мақсаты, зерттеудiң міндетi;
8) ұсынылатын жұмыстардың мазмұны, жаңалығы, бiрегейлiгi;
9) күтiлетiн нәтижелер (сандық және сапалық нақтылануы), негiзгi көрсеткiштерiнiң ең жақсы отандық және шетелдiк iзденiстермен салыстырмалы мәлiметтерi; егер ұсыныс бағдарламаға енгiзiлетiн болса, онда бағдарламаның орындалуының барысы мен тұтас алғандағы күтiлетiн нәтижелерi;
10) әрбiр кезең бойынша күтiлетiн нәтижелер көрсетiлген жұмыстардың күнтiзбелiк жоспары; бұл орайда кезеңмен жеке бағалауға және өткiзу-қабылдауға жататын аяқталған жұмыстың бөлiгi деп түсiну керек;
11) жұмысты жүргiзудің және күтiлетiн нәтижелердi алу мумкiндiгiнiң техникалық-экономикалық негiзделуi;
12) қолда бар iс (негiзгi жарияланымдар, авторлық куәлiктер, патенттер және басқа тiзiмiнiң қосымша ретiнде тiркелуi); қолда бар құрал-жабдықтар және оның негiзгi параметрлерiн, стендтер мен басқа да жабдықтың, өндiрiстiк бөлмелерi оны ұсынылып отырған жобаның мiндеттерiн орындау үшiн пайдалану мүмкіндігін көрсету керек;
13) ұсыныста (жобада) сұрап отырылған қаржыландырылуы; жобаны жылдар бойынша бөлудiң жалпы құны және бiрiншi жылғы қаржыландырудың тоқсан бойынша бөлiнуi; жалпы құнды негiздеу;

14) итоги маркетинговых исследований (для РЦНТП и прикладных программ (проектов);
36. Заявка по каждой теме подписывается руководителем организации и руководителем разработки (темы (проекта), программы). При наличии организаций-соисполнителей заявку подписывает и представитель этой организации.
37. Потенциальный исполнитель, подписывая заявку на участие в конкурсе, гарантирует, что согласен с условиями данного конкурса, критериями, по которым заказчик определяет победителя, и на разрешение возникающих споров исключительно в соответствии с нормативными актами, регулирующими проведение конкурса.
38. До истечения окончательного срока представления конкурсных заявок потенциальный исполнитель может вносить изменения и дополнения в заявку.
Глава 7. Договор на выполнение работ
39. Основным документом, регламентирующим взаимоотношения между заказчиком и исполнителем (для программ - головная организация), является - Государственный контракт на выполнение и реализацию научно- исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ (услуг).
40. Контракт может заключаться на выполнение всего комплекса работ, начиная от исследований до внедрения в производство научно- технической продукции, а также по ее дальнейшему техническому сопровождению (обслуживанию), или на выполнение отдельных заданий (этапов) программы.
41. Головная организация в свою очередь заключает договора на создание и передачу научно-технической продукции с соисполнителями.
42. Наименование организаций - соисполнителей, содержание, объем и стоимость выполняемых ими работ указываются в программе, техническом задании на разработку научно-технической продукции и календарном плане работ.
43. Научно-технические, экономические и другие требования к продукции, являющейся предметом договора, устанавливаются техническим заданием или другим документом, заменяющим его.
Порядок разработки, согласования и утверждения технических заданий на разработку научно-технической продукции определяются соответствующими нормативными документами.
44. Цены на научно-техническую продукцию согласовываются заказчиком и исполнителем до начала работ на основе представляемых калькуляций стоимости и оформляются Протоколом соглашения о договорной цене на научно-техническую продукцию.
45. Превышение затрат по сравнению с договорной ценой, допущенное исполнителем без согласования с заказчиком, компенсируется исполнителем за счет собственных средств.
46. В случае сокращения (секвестра) республиканского бюджета Правительством Республики Казахстан и (или) не полном перечислении Министерством финансов Республики Казахстан заказчику бюджетных ассигнований на науку, заказчик несет ответственность перед исполнителем за оплату выполненных работ в рамках фактически перечисленных ассигнований.

14) маркетингтiк зерттеушiлердiң қорытындысы МҒТБО және қолданбалы бағдарламалар (жобалар) үшiн.
36. Әр тақырып бойынша өтiнiмге ұйым басшысы және әзiрлiк (тақырып (жоба), бағдарлама) жетекшiсi қол қояды. Қосарлы орындаушы-ұйымдар болған жағдайда, осы ұйымның өкiлi де қол қояды.
37. Конкурсқа қатысуға өтiнiмге қол қоярда әлеуеттi орындаушы, осы конкурстың жағдайларына келiсетiнiне кепiлдiк бередi, критерийiне қарап тапсырыс берушi жеңімпазды анықтайды және даулы мәселелердi шешуде мiндеттi түрде конкурс жүргiзудi реттейтiн нормативтi актiлерге сәйкес анықтаалады.
38. Өтiнiмдердің конкурсқа түсiрудiң соңғы мерзiмi бiткенге дейiн, әлеуеттi орындаушы өтiнiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуiне болады.
7 Тарау. Жұмыстары орындау келісімi
39. Тапсырыс берушi мен орындаушының ара қатысын реттеп отыратын негiзгi құжат (бағдарлама үшiн бас ұйым) - ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және технологиялық жұмыстарды орындаудың және iске асырудың Мемлекеттiк шарты болып табылады.
40. Өзара шарт барлық жұмыс кешенiн, сондай-ақ оны одан әрi ғылыми-техникалық өнiмдi өндірiсте зерттеуден қолдануға дейiн немесе бағдарламаның жекелеген кезеңдерiн орындауға жасалуы мүмкiн.
41. Бас ұйым өз кезегiнде қоса орындаушылармен ғылыми-техникалық өнiм жасауға және беруге байланысты келiсiм жасайды.
42. Қоса орындаушы-ұйымдардың атауы, олардың атқаратын жұмыстарының мазмұны, көлемi және құны бағдарламада, ғылыми-техникалық өнiм әзiрлеудiң техникалық тапсырмасында және жұмыстардың күнтiзбелiк жоспарында көрсетiледi.
43. Келiсiмнiң өзегi болатын өнiмге ғылыми-техникалық, экономикалық және басқа талаптар техникалық тапсырмалар немесе оны алмастыратын басқа құжатпен қойылады.
Ғылыми-техниалық өнiмдi дайын етуге техникалық тапсырмалардың жасалу, келiсуi және бекiтiлуi жасалу тәртiбiне сәйкес нормативтiк құжаттармен анықталады.
44. Ғылыми-техникалық өнімнің бағалары ұсынылған калькуляциялық құн негiзiнде тапсырыс берушi мен орындаушы арасындағы жұмыс басталғанға дейiн ғылыми-техникалық өнiмнiң келiсiмдi бағасы туралы келiсiм хаттамасы дайындалады.
45. Тапсырыс берушiмен келiсiлмей жол берiлген, келiсiмi бағадан артып кеткен шығын орыңдаушының өз қаржысы есебiнен толтырылады.
46. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң республика бюджетiн қысқарту жағдайында (секвестра) және (немесе) Қззақстан Республикасы Қаржы министрлiгi тапсырыс берушіге ғылымға бөлiнген қаржыны толық аудармаса, тапсырыс берушi орындаушы алдында жауапкершілігi нақты бөлiнген қаржыға сәйкес атқарылған жұмыстардың төлеу есебi деңгейiнде сақталады.

47. Если работа прекращается по инициативе заказчика, то она оплачивается им по фактически произведенным затратам исполнителя.
48. Заказчик производит расчеты с исполнителем на основании актов процентовки научно-технической продукции и сдачи-приемки научно- технической продукции. К приемке-сдаче работ принимаются только законченные задания (этапы) или работа в целом.
49. Заказчик имеет право осуществлять контроль за ходом и качеством выполнения условий контракта в соответствии с действующим законодательством.
50. В случае невыполнения исполнителем условий контракта заказчик имеет право расторгнуть контракт.
51. В соответствии с Инструкцией о порядке проведения государственной приемки результатов научно-исследовательских, опытно- конструкторских и технологических работ (услуг) заказчик создает комиссии для приемки завершенных работ, выполненных по государственному заказу, и (или) привлекает для этой цели соответствующий научно-экспертный орган (органы - при комплексном характере программы или проекта (темы). В состав комиссий включаются представители заказчика, ведущие ученые и специалисты соответствующих отраслей знаний, а также представители заинтересованных министерств, ведомств и производств.
52. На государственную приемку результатов научных исследований
исполнитель представляет заключительный отчет, оформленный в
соответствии с требованиями нормативных документов, другую научно-
техническую продукцию, предусмотренную техническим заданием и
условиями контракта, а также технический акт приемки-сдачи работы.
Глава 8. Заключительные положения
53. Все споры, возникающие между заказчиком и исполнителем в
процессе заключения, исполнения контракта и приемки результатов
завершенных работ, разрешаются в соответствии с действующим
законодательством.
54. Участники процесса размещения и реализации государственного
заказа на выполнение фундаментальных и прикладных научно-технических
программ и проектов за нарушение законодательства о государственных
закупках несут ответственность в соответствии с действующим
законодательством.
Утверждена
приказом Министра
науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 5.04.99г. N 158
Инструкция
о порядке конкурсного отбора
научно-исследовательских и
инновационных проектов по
республиканским целевым и
прикладным научно-техническим
программам
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок организации и проведения конкурсного отбора научно-исследовательских и инновационных проектов (далее - проекты) по республиканским целевым и прикладным научно-техническим программам (далее - программы) в соответствии с Правилами о государственном заказе на выполнение фундаментальных и прикладных научно-технических программ и проектов за счет средств республиканского бюджета.

47. Егер жұмыс тапсырыс берушінің бастамасы бойынша тоқтатылса, онда ол орындаушының нақты атқарған жұмыс көлемi есебiнде төленедi.
48. Тапсырыс берушi орындаушымен есеп айырысуы ғылыми-техникалық өнiмнің пайызы актiлерi және өнiмдi беру - қабылдау негiзiнде жүредi. Жұмысты өткiзу-қабылдануын тек жұмыс кезеңдерi аяқталған соң немесе тұтас бiткен соң жүргiзiледi.
49. Тапсырыс берушi заңға сәйкес шарттардың орындалу барысы мен сапасын бақылауды iске асыруға құқылы.
50. Орындаушы шартты орындамаған жағдайда тапсырыс берушi келiсімдi бұзуға қүқылы.
51. Мемлекеттiк тапсырыс бойынша орындалған ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және технологиялық аяқталған жұмыстар (қызмет) қорытындысын қабылдау үшiн тапсырыс берушi Мемлекеттiк қабылдау туралы Нұсқаулыққа сәйкес комиссия құрады, немесе осы мақсат үшiн сәйкес ғылыми-сараптық органды (бағдарлама немесе жоба (тақырып) кешендi сипатта болған жағдайдағы-органдар) қатыстырады. Комиссия құрамына тапсырыс берушінің өкiлдерi, жетекшi ғалымдар, сәйкес бiлiм салаларының мамандары, сондай-ақ министрлiктер мен ведомстволардың, өндiрiстердiң мүдделi өкiлдерi енедi.
52. Мемлекеттiк қабылдауға орындаушы ғылыми-зерттеу нәтижесiнiң нормативтiк құжаттар талабына сәйкес жасалған қорытынды есебiн, басқа ғылыми техникалық өнiмдi, келiсiм шартта белгiленген техникалық тапсырманы, сонымен қатар жұмыстың тапсыру - қабылдаудың актiсiн ұсынады.
8 Тарау. Қорытынды ережелер
53. Келiсiм үрдiсiнде, шартты орындауда және аяқталған жұмыс қорытындысын қабылдау кезiнде тапсырыс берушi мен орындаушы арасындағы барлық даулы жағдайлар қазiргi қолданыстағы заңға сәйкес реттеледi.
54. Iргелi және қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды орындауда мемлекеттiк тапсырысты орналастыру және iске асыруда мемлекеттiк сатып алу туралы заңды бүзғаны үшiн қазiргi заңға сәйкес жауапкершiлiк жүктеледi.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары бiлiм
министрінің
1999 жылғы 5 сәуiрде
N 158 бұйрығымен бекiтiлген
Республикалық нысаналы және қолданбалы ғылыми-техникалық
бағдарламалар бойынша ғылыми-зерттеу және инновациялық
жобаларды конкурстық реттеудң тәртiбi туралы
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Республикалық бюджет қаражаты есебiнен iргелi және қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды орындауға берiлетiн мемлекеттiк тапсырыс туралы қағидаларға сәйкес республикалық нысаналы және қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар (әрi қарай - бағдарламалар) бойынша ғылыми-зерттеу және инновациялық жобаларды (әрi қарай - жобалар) конкурстық iрiктеудi ұйымдастыру және өткiзу тәртiбiн анықтайды.

2. В настоящих Правилах используются понятия, используемые в вышеуказанных Правилах.
2. Конкурсный отбор проектов
3. Конкурсный отбор проектов осуществляется, в соответствии с Инструкцией о порядке проведения государственных закупок товаров, работ и услуг, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10.12.98 г. N 1268, и с учетом особенностей научно- технической деятельности, в два этапа.
I этап
4. Конкурсная комиссия в течение 7 дней после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок вскрывает конверты с конкурсными материалами и определяет их полноту и соответствие требованиям конкурса.
Конкурсная заявка считается в достаточной мере отвечающей требованиям, если она удовлетворяет всем требованиям, указанным в условиях конкурса, без существенных оговорок. Определение конкурсной комиссией соответствия конкурсной заявки должно основываться на содержание самой конкурсной заявки без ссылок на какие-либо дополнительные источники.
5. Конкурсные материалы, представленные после установленного срока (по дате получения конкурсной комиссией), либо оформленные не по правилам конкурса и содержащие не полный комплект документов, конкурсной комиссией к дальнейшему рассмотрению не принимаются.
6. Потенциальный исполнитель, который предоставил неполную, неточную или ложную информации и(или) не соответствующий квалификационным требованиям, к дальнейшему участию в конкурсе не допускается и его конкурсная заявка отклоняется.
7. Конкурсная комиссия вправе предложить потенциальным исполнителям представить дополнительные материалы по отдельным позициям с тем, чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление проектов. При этом не допускаются никакие запросы на любом этапе рассмотрения и оценки проектов, связанные с тем, чтобы привести конкурсную заявку, не отвечающую требованиям конкурса, в соответствие с этими требованиями.
Запрос о разъяснении и ответы на него должны подаваться в письменном виде.
8. Конкурсная комиссия вправе рассматривать конкурсную заявку, как отвечающую требованиям, если в ней присутствуют:
1) незначительные отклонения, которые существенно не изменяют или не являются существенным отступлением от требований, изложенных в условиях конкурса;
2) грамматические и (или) арифметические ошибки, которые можно исправить не затрагивая существа конкурсной заявки.
9. Итоги I этапа конкурса оформляются в виде протокола, в котором указываются соответствующие причины отклонения конкурсных заявок.
II этап
10. Конкурсная комиссия направляет конкурсные материалы, которые признаны как отвечающие всем требованиям конкурсной документации и потенциальные исполнители по ним соответствуют квалификационным требованиям, для оценки и сопоставления проектов в научно-экспертный совет (советы) по соответствующей программе (подпрограмме, разделу).
Состав научно-экспертных советов утверждается приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан. Руководство работой научно-экспертных советов возлагается на председателя конкурсной комиссии.

2. Жоғарыда көрсетiлген қағидадағы ұғымдар осы Қағидаларда да пайдаланылады.
2. Жобаларды конкурстық iрiктеу
3. Жобаларды конкурстық iрiктеу тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жұргiзудің тәртiбi туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 ж. 10.12. N 1268 қаулысымен бекiтiлген нұсқаулығына сәйкес және ғылыми-теникалық қызмет ерекшелiктерiн ескере отырып, екi кезеңде iске асырылады.
I-Кезең
4. Конкурстық тапсырыстарды ұсыну мерзiмi аяқталғаннан кейiн 7 күн ішінде конкурстық комиссия конкурстық материалдарды ашып қарап, олардың жан-жақты толық және конкурс талаптарына сәйкестігін анықтайды.
Маңызды ескертусiз конкурс шарттарында көрсетiлген талаптарға сәйкес келетiн конкурстық тапсырыс талапқа сай деп саналады. Конкурстық тапсырыстың талаптарға сай екендiгiн конкурстық комиссия қосымша көздер негiзiнде емес, конкурстық тапсырысқа қарап белгiлеуi тиiс.
5. Белгiленген мерзiмi өтiп кеткеннен кейiн тапсырылған (конкурстық комиссияның алған күнi бойынша), немесе конкурс ережелерiне сай рәсiмделмеген және тиiстi кұжаттары толық емес материалдарды конкурстық комиссия әрi қарай қарап, талқылауға алмайды.
6. Потенциалды орындаушы толық емес, анықтығы жоқ, жалған және (немесе) бiлiктiлiк талаптарына сай келмейтiн ақпарат берген жағдайда, конкурсқа одан әрi қатысуға жiберiлмейдi, және оның конкурстық тапсырысы қабылданбайды.
7. Конкурстық комиссия потенциалды орындаушыларға жобаларды қарауды, оны бағалауды, салыстыруды жеңiлдету үшiн, жеке бағыттар бойынша қосымша материал берудi ұсынуға құқылы. Жобаларды қарау мен бағалаудың қай кезеңiнде болмасын конкурс талаптарына сай келмейтiн конкурстық тапсырыстарды талаптарға сәйкестендiру мақсатында сауал салуға рұқсат берiлмейдi.
Түсініктеме туралы сауал және оған берiлген жауаптар жазбаша түрде берiлуi тиiс.
8. Конкурстық комиссия тапсырыста мынадай жағдайлар болса да талаптарға сай деп қарауға құқылы:
1) конкурстың талаптарына қайшы келмейтiн оның шарттарынан шамалы ауытқулардың болуы;
2) конкурстық тапсырыстың негiзгi мәнiн бұзбай-ақ түзеуге болатын грамматикалық не арифметикалық қателер.
9. Конкурстық бiрiншi кезеңiнің қорытындысы хаттама түрiнде рәсiмделіп, онда конкурстық тапсырыстардың қабылданбауының себептерi көрсетiледi.
II-Кезең
10. Конкурстық материалдар конкурстық құжаттамалардың барлық талаптарына сай келетiн болса, және олардың потенциалды орындаушылары бiлiктiлiк талаптарын қанағаттандырған ретте конкурстық комиссия материалдарды жобаларды бағалау және салыстыру үшiн тиiстi бағдарлама (кiшi бағдарлама, тарау, бөлiм) бойынша құрылған ғылыми-сараптама кеңесiне (кеңестерiне) жiбередi.
Ғылыми-сараптама кеңестерiнiң құрамы Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрінің бұйрығымен бекiтiледi. Ғылыми-сараптама кеңестерiнiң жұмысын басқару конкурстық комиссия төрағасына жүктеледi.

11. Научно-экспертный совет в срок до 10 дней после вскрытия конкурсной комиссией конвертов с конкурсными материалами определяет соответствие проектов критериям их оценки, изложенным в условиях конкурса.
Результаты работы научно-экспертных советов оформляются в виде
протокола и передаются в конкурсную комиссию.
12. Конкурсная комиссия, по результатам работы научно-экспертных
советов, принимает протокольное решение о направлении проектов,
соответствующих всем требованиям конкурса, на государственную научно-
техническую экспертизу (далее - ГНТЭ).
13. ГНТЭ, на основании представленных конкурсной комиссией
материалов, принимает в срок до 1 месяца со дня поступления материалов
одно из следующих решений по каждому проекту:
1) рекомендовать включить в программу;
2) рекомендовать отклонить проект.
14. Конкурсная комиссия с учетом результатов государственной
научно-технической экспертизы принимает одно из следующих решений по
каждому проекту:
1) включить в программу;
2) провести корректировку проекта и включить в программу;
3) отклонить проект (с указанием конкретной причины).
Решение конкурсной комиссии оформляется в виде протокола.
15. Конкурсная комиссия в течение трех дней со дня подведения итогов конкурса письменно уведомляет головную организацию по программе об итогах конкурса и поручает ей сформировать, из победивших в конкурсе проектов, программу.
16. Головная организация по программе в течение трех дней со дня получения уведомления конкурсной комиссии об итогах конкурса уведомляет потенциальных исполнителей, что их проекты будут включены в программу.
17. Программа, сформированная головной организацией, выносится в установленном порядке на рассмотрение коллегии Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
18. В соответствии с постановлением коллегии Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан программа утверждается приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Заключительные положения
19. Не допускается автору (научному руководителю) и соисполнителям, участвующим в конкурсе, вступать в контакты с членами конкурсной комиссии и экспертами, кроме случая, указанного в пункте 7 настоящей Инструкции, по каким-либо вопросам, связанным с его конкурсной заявкой, с момента вскрытия конкурсных заявок до момента определения победителей конкурса.
20. При любых попытках со стороны автора (научного руководителя)
или организации-исполнителя и соисполнителя повлиять на решение
конкурсной комиссии, связанные с рассмотрением, оценкой и сопоставлением
конкурсных материалов, определением победителей конкурса, его конкурсная
заявка отклоняется.

11. Ғылыми-сараптама кеңесi конкурстық материалдары бар конверттердi конкурстық комиссия ашқан соң 10 күн мерзiмде жобалардың конкурс шарттарында айтылған баға беру өлшемдерiне сәйкестiгiн анықтайды.
Ғылыми-сараптама кеңестерi жұмысының қорытындылары хаттама түрiнде рәсiмделедi де конкурстық комиссияға табыс етiледi.
12. Ғылыми-сараптама кеңестерi жұмысының қорытындылары бойынша конкурстық комиссия конкурс талаптарына сәйкес келетiн жобаларды мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптауға (әрi қарай-МҒТС) жiберу туралы хаттамалық шешiм қабылдайды.
13. МҒТС әрбiр жоба жөнiнде конкурстық комиссияньң ұсынған материалдары негiзiнде бiр айлық мерзiмде мына шешімдердiң бiрiн қабылдайды:
1) бағдарламаға енгiзудi ұсыну;
2) жобаны қабыл алмауды ұсыну.
14. Конкурстық комиссия мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптама қорытындыларын ескере отырып әрбiр жоба жөнiнде мына шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) бағдарламаға енгiзiлсiн;
2) түзету енгiзiлген соң жобаны бағдарламаға кiргiзу;
3) жобаны қабылдамау (нақты себебiн көрсете отырып).
Конкурстық комиссияның шешiмi хаттама түрiнде рәсiмделедi.
15. Конкурстың қорытындыларын шығарғаннан кейiнгi үш күн ішінде конкурстық комиссия бағдарлама бойынша бас ұйымды оның нәтижелерi туралы жазбаша хабардар етiп, оған конкурста жеңiп шыққан жобалардан бағдарлама құруды тапсырады.
16. Бағдарлама жөнiндегi бас ұйым конкурстық комиссияның жазбаша хабарламасын алған соң үш күн ішінде потенциалды орындаушыларды олардың жобалары бағдарламаға кiргiзiлетiнiн жазбаша ескертедi.
17. Бас ұйым құрастырған бағдарлама Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң алқа мәжiлiсiнде қарауға белгiленген тәртiппен енгiзiледi.
18. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi алқасының қаулысына сәйкес бағдарлама Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
3. Қорытынды ережелер
19. Конкурсқа қатысушы автор (ғылыми жетекшi) мен бiрлесiп атқарушылар конкурстық тапсырыстарды ашып көрген сәттен басып, конкурс жеңімпаздары анықталғанға дейiн конкурстық тапсырысқа қатысты мәселелер бойынша осы нұсқаулықтың 7-тармағында көрсетiлген жағдайды қоспағанда конкурстық комиссия мүшелерi және сарапшылармен байланысуға рұқсат етiлмейдi.
20. Автор (ғылыми жетекшi) не орындаушы ұйым және бiрлесiп атқарушы жағынан конкурстық материалдарды қарауға, оларды бағалауға, салыстыруға, конкурс жеңiмпаздарын анықтауға байланысты конкурс комиссиясының шешiмiне қандай болмасын ықпал жасауға әрекет етсе, оның конкурстық тапсырысы қабылданбайды.

21. Все споры, возникающие в процессе конкурсного отбора, решаются
исключительно в соответствии с нормативными актами, регулирующими
проведение конкурса.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Жакупова Э.)

21. Конкурстық iрiктеу процесiнде туындаған барлық келiспеушiлiктер тек қана конкурсты өткiзудi реттейтiн нормативтiк актiлерге сәйкес шешiледi.