О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 5 мая 1999 года N 457. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28.05.1999г. N 778. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 мая 1999 года N 457 "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц"... Министр --------------------------------------------------------------------------- О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц" V950073_ Глава II Пункт 6: дополнить вторым абзацем следующего содержания: "Плательщики подоходного налога осуществляют уплату налога по месту своего нахождения". в абзаце 4 исключить слово "Примечание"; дополнить абзацем шестым следующего содержания: "Нерезидент - физическое лицо, которое не признается резидентом в соответствии с абзацем 4 настоящей Инструкции.". Глава III Пункт 15: во втором абзаце подпункта м) исключить слова "по ценным бумагам,"; дополнить подпунктом "н" следующего содержания: "н) доходы от реализации активов по заниженной стоимости при экспорте". Глава IY Пункт 17:
в подпункте д) слова "облагаемый по окончательной ставке 15%" заменить словами "ранее обложенный у источника выплаты в Республике Казахстан";
дополнить подпунктом "ж" следующего содержания:
"ж) вознаграждение (интерес), полученное физическими лицами, ранее обложенное у источника выплаты в Республике Казахстан.".
В пункте 18:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Из совокупного годового дохода физических лиц вычитаются все расходы, связанные с его получением, в том числе расходы по оплате труда, предоставлению материальных и социальных благ их работникам, обложенных подоходным налогом (кроме затрат по приобретению основных средств, их установке и других затрат капитального характера), а также обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды. Командировочные расходы вычитаются в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан.";
дополнить абзацем третьим в следующей редакции:
"Вычеты производятся при наличии документов, подтверждающих расходы, связанные с получением дохода от предпринимательской деятельности.".
В пункте 20:
после слова "рассчитанных" дополнить словами "за отчетный период";
дополнить абзац первый следующим предложением:
"Ставка рефинансирования Национального банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяется на момент получения кредита (займа).".
В пункте 26:

"Жеке адамдардың табыс салығын төлеуі мен есептеу тәртібі туралы" N 40 Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бекітілді Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрі 1999 жылғы 5 мамыр N 457. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 28 мамырда тіркелді. Тіркеу N 778. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 39. "Жеке тұлғалардың табыс салығын есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" N 40 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 5 мамырдағы N 457 V990778_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- "Жеке адамдардың табыс салығын төлеуі мен есептеу тәртібі туралы" N 40 V950073_ Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы №ІІ тарау 6-тармақта: мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын: "Табыс салығын төлеушiлер өздерi тұрған жер бойынша салық төлеудi жүзеге асырады". 4-абзацта "Ескерту" деген сөз алып тасталсын; мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын: "Резидент емес - осы Нұсқаулықтың 4-абзацына сәйкес резидент болып танылмайтын жеке адам.". III тарау 15-тармақта: м) тармақшаның екiншi абзацында "бағалы қағаздар жөнiнде" деген сөздер алып тасталсын; мынадай мазмұндағы "н" тармақшасымен толықтырылсын: "н) экспорттау кезiнде төмендетiлген құны бойынша сатылған қаражаттардан түскен кiрiстер". IV тарау 17-тармақта:
д) тармақшасында "түпкiлiктi 15% ставкасында салынатын" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы төлем көзiне бұрын салынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы "ж" тармақшасымен толықтырылсын:
"ж) Қазақстан Республикасындағы төлем көзiне бұрын салынған жеке адамдар алған сыйақы (мүдде).".
18-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке адамдардың жылдық жиынтық кiрiсiнен оны алумен байланысты барлық шығыстар, соның iшiнде табыс салығы салынатын еңбекақы төлеу, қызметкерлерiне материалдық және әлеуметтiк игiлiктер беру (негiзгi қаражаттарды сатып алу, оларды белгiлеу жөнiндегi шығындар және күрделi сипаттағы басқа да шығындардан басқа) жөнiндегi шығыстар, сондай-ақ зейнетақы жинақтау қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары шегерiледi. Іссапарлар шығыстары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар шегiнде шегерiледi.".
Мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Шегерiмдер кәсiпкерлiк қызмет кiрiсiн алумен байланысты шығыстарды растайтын құжаттар болған жағдайда жүргiзiледi.".
20-тармақта:
"есептi кезең үшiн" деген сөздер "есептелген" деген сөздiң алдында жазылсын.
бiрiншi абзац мынадай сөйлеммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасы мен Лондон банкаралық рыногының ставкасы кредит (займ) алу сәтiнде қолданылады.".
26-тармақта:

в подпункте а) после слов "пунктов 28 и 29" заменить словами "28, 29 и 32".
Пункт 30 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Расходами по собственному строительству для производственных целей являются фактические расходы, произведенные налогоплательщиком на строительство объектов производственного назначения (включая вознаграждение (интерес) по кредитам, предоставленным на строительство), при наличии источника их финансирования, включая заемные средства. Принятая к вычету сумма расходов по собственному строительству для производственных целей при завершении строительства не относится на увеличение стоимостного баланса группы". В пункте 34: в Примечании: после слова "периода" дополнить словами "(более одного года)". Пункт 35: пункт а) после слова "налоги" дополнить словами "в пределах начисленных"; подпункт б) после слова "неустойки" дополнить словами "в пределах начисленных", а слова "и государственные внебюджетные фонды" исключить. Пункт 37: в абзаце первом слова "совокупного годового" заменить словом "налогооблагаемого". Глава Y Пункт 45: в подпункте 3) цифры "15" заменить цифрами "20"; подпункт 4) изложить в следующей редакции: "4) от 65-кратного годового сумма налога с 65-кратного расчетного показателя годового расчетного показателя и свыше + 30 процентов с суммы, превышающей его"; подпункты "5" и "6" исключить; дополнить седьмым абзацем следующего содержания:
"В связи с изменением ставок подоходного налога с 1 апреля 1999 года, налоговый год в 1999 году по подоходному налогу с физических лиц делится на два периода: с 1 января 1999 года до 1 апреля 1999 года и с 1 апреля 1999 года до 1 января 2000 года. При этом в налоговых периодах отдельно рассчитываются коэффициенты и размер месячных расчетных показателей относимых на вычеты. Корректировка суммы подоходного налога, исчисленного за 1 квартал 1999 года, производится в отчетном периоде. В приложении 10-Б приведен пример исчисления подоходного налога с физических лиц в 1999 году, в приложении 10-В - таблица по удержанию подоходного налога с физических лиц на 1999 год.".
Пункт 46 изложить в следующей редакции:
"Доход от реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, выплачиваемый физическим лицам, а также дивиденды, выплачиваемые физическим лицам, подлежат обложению налогом у источника выплаты по ставке 15 процентов и дальнейшему налогообложению не подлежат при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты.".
Пункт 49:
в подпункте г) слова "в связи с потерей трудоспособности в результате травм и другого ущерба здоровью и с потерей кормильца" заменить словами "суммы страхового возмещения по договорам обязательного страхования ответственности работодателя за причинение вреда работнику, пострадавшему в результате несчастного случая или профессионального заболевания при исполнении трудовых (служебных) обязанностей.";
подпункт ж) дополнить словами ", а также по ценным бумагам исполнительных местных органов";
дополнить подпунктом "е-1" следующего содержания:
"е-1) материальная помощь для членов профсоюза из средств профсоюзного бюджета, сформированного из отчислений из заработной платы, обложенной подоходным налогом;";
дополнить подпунктом "л" следующего содержания:
"л) денежные довольствия, денежные вознаграждения и другие выплаты военнослужащим, получаемые ими в связи с исполнением обязанностей воинской службы.".
В пункте 50 слова "совокупный годовой" заменить словом "налогооблагаемый";
подпункт "а" исключить;
в подпункте б) слово "Акмоле" заменить словом "Астане".
Дополнить пунктом "50-а" следующего содержания:
"50-а. В соответствии с контрактами, заключенными с Агентством Республики Казахстан по инвестициям, предоставляются стандартные налоговые льготы (далее - льготы) налогоплательщикам, при осуществлении инвестиций в приоритетные секторы экономики Республики Казахстан.
Приоритетные секторы экономики Республики Казахстан утверждены Постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 7.08.98г. N 131 в приложении N 1.
Льготы по инвестициям предоставляются в виде полного или частичного освобождения от уплаты подоходного налога.

а) тармақшасында "28 және 29-тармақтары" деген сөздер "28, 29 және 32" деген сөздермен ауыстырылсын.
30-тармақта:
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Оларды қаржыландыру көзi болған жағдайда, қарызға алынған қаражаттарды қоса алғанда, өндiрiстiк мақсаттағы объектiлер салуға (құрылыс салуға берiлген кредит бойынша сыйақыны (мүдде) қоса алғанда) салық төлеушi жұмсаған нақты шығыстар өндiрiстiк мақсаттарға арналған меншiктi құрылысы бойынша шығыстар болып табылады. Шегеруге қабылданған құрылыс салуды аяқтау кезiнде өндiрiстiк мақсаттарға арналған меншiктi құрылысы бойынша шығыстар сомасы топтың құндық балансын арттыруға жатпайды.". 34-тармақта: Ескертуде: "кезеңде" деген сөздiң алдында "(бiр жылдан астам)" деген сөздермен толықтырылсын. 35-тармақта: а) тармағында "салықтардың" деген сөзден кейiн "есептелген шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын; б) тармақшасында "тұрақсыздық төлемi" деген сөздердiң алдында "есептелген шегiнде" деген сөздер жазылсын, ал "және мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар" деген сөздер алып тасталсын. 37-тармақта: бiрiншi абзацта "жылдық жиынтық" деген сөздер "салық салынатын" деген сөздермен ауыстырылсын. V тарау 45-тармақта: 3) тармақшада "15" цифры "20" цифрымен ауыстырылсын; 4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) 65 еселенген жылдық есептiк көрсеткiш және одан жоғарыдан 65 еселенген жылдық жиынтық есептiк көрсеткiштiң салық сомасы + одан асатын сомадан 30 процент";
"5" және "6" тармақшалары алып тасталсын.
Мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"Жеке адамдарға табыс салығы ставкасының өзгеруiне байланысты 1999 жылғы 1 сәуiрден бастап жеке адамдарға табыс салығы бойынша салық жылы екi кезеңге бөлiнедi: 1999 жылдың 1 қаңтарына 1999 жылдың 1 сәуiрiне дейiн және 1999 жылдың 1 сәуiрiнен 2000 жылдың 1 қаңтарына дейiн. Мұның өзiнде салық кезеңдерiнде шегерiмдерге жатқызылатын коэффициенттер мен айлық есептiк көрсеткiштердiң мөлшерi жеке есептеледi. 1999 жылғы 1 тоқсан үшiн есептелген табыс салығы сомасын түзету есептi кезеңде жүргiзiледi. 10-Б қосымшада 1999 жылғы жеке адамдарға табыс салығын есептеу мысалы көрсетiлген, 10-В қосымшада 1999 жылға арналған жеке тұлғалардан табыс салығын есептеу кестесi тiркеледi."
46-тармақта:
мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке адамдарға төленетiн заңды тұлға-резидентке қатысу үлесiн сатудан түскен кiрiс, сондай-ақ жеке адамдарға төленетiн дивидендтер төлем көзiнде 15 проценттiк ставка бойынша салық салуға жатады және осы салықты төлем көзi ұстап қалғанын растайтын құжаттар болған жағдайда одан әрi салық салуға жатпайды.";
49-тармақта:
г) тармақшасында "жарақат алуы мен басқа да денсаулығына зиян тиюi нәтижесiнде еңбек ету қабiлетiнен айрылуына байланысты және асыраушысынан айрылуына байланысты" деген сөздер "жазатайым оқиға немесе еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн орындау кезiнде кәсiптiк ауруының нәтижесiнде зардап шеккен қызметкерге жұмыс берушiнiң тигiзiлген зиян үшiн жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандырушылық өтеу сомасы" деген сөздермен ауыстырылсын.
ж) тармақшасы "сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы "е-1" тармақшамен толықтырылсын:
"е-1) табыс салығы салынған еңбекақы аударымдарынан құралған кәсiподақ бюджетi қаражатынан кәсiподақ мүшелерi үшiн материалдық көмек.";
мынадай мазмұндағы л) тармақшасымен толықтырылсын:
"л) олардың әскери қызмет мiндеттерiн атқаруына байланысты алатын ақшалай үлестер, ақшалай сыйақылар және әскери қызметшiлерге басқа да төлемдер.";
50-тармақта:
"жылдық жиынтық" деген сөздер "салық салынатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
а) тармақшасы алып тасталсын;
б) тармақшасында "Ақмола" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 50а тармақпен толықтырылсын:
"50а. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттік агенттiгi жасаған келiсiм-шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторларына инвестициялар жүзеге асырған жағдайда салық төлеушiлерге стандартты салық жеңiлдiктерi (бұдан әрi - жеңiлдiктер) берiледi.
Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторлары Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiнің 1998 жылғы 07.08. N 131 1 қосымша қаулысымен бекiтiлген.
Инвестициялар бойынша жеңiлдiктер табыс салығын төлеуден толық және iшiнара босату түрiнде берiледi.

На срок до 5 последовательных лет включительно, в зависимости от общего объема инвестиций, с момента заключения контракта предоставляется 100% освобождение от уплаты подоходного налога, при осуществлении инвестиционной деятельности в производственную инфраструктуру, обрабатывающую промышленность, сельское хозяйство и на срок до 4-х лет при осуществлении инвестиций в объекты г. Астана, жилье, объекты социальной сферы и туризма. На последующие периоды, до 10 лет включительно, льготы налогоплательщикам предоставляются в виде снижения ставки подоходного налога на 50%.
Конкретные сроки и размеры предоставления льгот по подоходному налогу устанавливаются по каждому налогоплательщику индивидуально и оговариваются в контракте в зависимости от приоритета, времени и условий окупаемости проекта.
Срок действия стандартных льгот, оговоренных в контракте не должен превышать максимальных сроков, указанных в данном пункте настоящей Инструкции.
При расчете подоходного налога - базой определения льгот является:
а) для налогоплательщика, только начавшего деятельность, целью создания которой является организация нового производства:
- получаемый облагаемый доход;
б) для действующего налогоплательщика:
- прирост облагаемого дохода по сравнению с максимальным облагаемым доходом, скорректированным на соответствующий среднегодовой индекс инфляции (согласно данным Национального статистического агентства Республики Казахстан), полученным в одном из трех последних календарных лет, предшествовавших году заключения контракта. В случае если налогоплательщик работает менее трех лет - прирост облагаемого дохода по сравнению с максимальным облагаемым доходом за период работы (календарные годы).
При определении прироста облагаемого дохода, освобождаемого от налогообложения для действующего налогоплательщика, не учитываются доходы, полученные от осуществления деятельности, возникшей после заключения контракта.
Расчет базы определения льгот, производится налоговыми органами по месту регистрации налогоплательщика в соответствии с нормативными актами Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
Льготы не предоставляются в случае, если по трем последним календарным годам, предшествовавшим году подачи заявки на получение льгот налогоплательщиком были получены убытки.
При расторжении контракта, в соответствии, с которым была предоставлена указанная льгота, подоходный налог подлежит исчислению и внесению в бюджет за весь период деятельности налогоплательщика с применением финансовых санкций на основании действующего налогового законодательства.".
Дополнить "Главой YI-a" следующего содержания:
"Глава YI-а. Определение размера налогооблагаемого дохода, освобождаемого от налогообложения при предоставлении стандартной льготы по контракту с Агентством Республики Казахстан по инвестициям (далее - Агентством).

Өндiрiстiк инфрақұрылым, өңдеу өнеркәсiбi, ауыл шаруашылығы салаларында инвестициялық қызмет жүзеге асырылса, инвестициялардың жалпы көлемiне қарай келiсiм-шарт жасалған сәттен бастап 5 жыл мерзiмге дейiн қоса алғанда, салық салығын төлеуден 100 % босатылады және Астана қаласының объектiлерiне, тұрғын үй, әлеуметтiк сала мен туризм объектiлерiне инвестициялар жүзеге асырса - 4 жыл мерзiмге дейiн. Келесi кезеңдерде 10 жылға дейiн қоса алғанда, салық төлеушiлерге жеңiлдiктер табыс салығы ставкасын 50 %-ке дейiн төмендету түрiнде жеңiлдiк берiледi.
Табыс салығы бойынша жеңiлдiк берудің нақты мерзiмi мен мөлшерi әрбiр салық төлеушiге жеке белгiленедi және жобаның басымдығы, уақыты мен өтелу шарттарына қарай келiсiм-шартта айтылады.
Келiсiм-шартта айтылған стандартты жеңiлдiктердің күшiнде болу мерзiмi осы Нұсқаулықтың осы тармағында көрсетiлген мерзiмнен аспауы тиiс.
Табыс салығын есептеу кезiнде мыналар жеңiлдiктi айқындау базасы болып табылады:
а) мақсаты - жаңа өндiрiс құру болып табылатын қызметiн жаңа бастаған салық төлеушi үшiн:
салық салынатын алынған табыс;
б) жұмыс iстеушi салық төлеушi үшiн:
келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы соңғы үш күнтiзбелiк жылдың бiрiнде алынған салық салынатын ең жоғары табыс салығының тиiстi орташа жылдық инфляция индексiне (Қазақстан Республикасы Ұлттық статистикалық агенттiгiнің мәлiметтерiне сәйкес) түзету енгiзiлген салыстырылған салық салынатын табыс салығының өсiмi. Егер салық төлеушi үш жылдан аз жұмыс iстесе - жұмыс iстеген кезеңдегi (күнтiзбелiк жылдар) салық салынатын ең жоғары табыс салығымен салыстырылған салық салынатын табысының өсiмi.
Жұмыс iстеушi салық төлеушi үшiн салық салудан босатылатын салық салынатын табыс өсiмiн айқындау кезiнде келiсiм-шарт жасалғаннан кейiн туындаған қызметтi жүзеге асырудан алынған табыс ескерiлмейдi.
Жеңiлдiктер айқындалатын базаны есептеудi салық төлеушi тiркелген жердегi салық органдары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнің нормативтiк актiлерiне сәйкес жүргiзедi.
Егер жеңiлдiк алуға өтiнiш берiлген жылдың алдындағы соңғы үш жылда салық төлеушi залал шеккен болса, жеңiлдiк берiлмейдi.
Аталған жеңiлдiк берiлген келiсiм-шарт бұзылған жағдайда табыс салығы қолданыстағы заңдардың негiзiнде қаржы санкцияларын қолдану арқылы салық төлеушінiң бүкiл қызметi кезеңi үшiн бюджетке енгiзiліп, есептелуге жатады.".
Мынадай мазмұндағы VIа тараумен толықтырылсын:
"VIа тарау. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiмен (бұдан әрi - Агенттiк) келiсiм-шарт бойынша стандартты жеңiлдiк беру кезiнде салық салудан босатылатын салық салынатын табыстың мөлшерiн айқындау"

1. В случае действия контракта с начала календарного года и при наличии данных по трем предыдущим годам.
Расчет максимальной суммы налогооблагаемого дохода для первого года действия контракта производится по следующей формуле:
Н = Д х Р где,
Н - максимальная сумма налогооблагаемого дохода;
Д - максимальный налогооблагаемый доход налогоплательщика в одном из трех лет, предшествовавших году заключения контракта;
Р - среднегодовой индекс инфляции трехлетнего периода, предшествовавшего году заключения контракта.
Расчет необлагаемой суммы дохода:
НД = Х - Н где,
НД - сумма необлагаемого дохода;
Х - сумма налогооблагаемого дохода за отчетный период;
Н - максимальная сумма налогооблагаемого дохода.
Налогооблагаемые доходы для следующих лет контракта корректируются на индекс инфляции путем умножения максимальной суммы налогооблагаемого дохода предшествующего года контракта на индекс инфляции года, в котором определяется налогооблагаемый доход; Н - максимальная сумма налогооблагаемого дохода, предшествовавшего отчетному году; Pi - среднегодовой индекс инфляции за отчетный год. Пример 1. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в налоговом органе 01.12.94 г. В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются с 1.01.98 г. Налогооблагаемый доход предпринимателя Аубакирулы А., составил: в 1995 году - 100 условных единиц (у.е.), в 1996 году - 130 у.е., в 1997 году - 160 у.е. Среднегодовые индексы инфляции за три года, предшествовавших году заключения контракта составили: в 1995 году - 39,3%, в 1996 году - 17,4%, в 1997 году - 9,6%. Среднегодовые индексы инфляции по отношению к году заключения контракта составили: в 1995 году - 179,2% (1,393 х 1,174 х 1,096), в 1996 году - 128,7% (1,174 х 1,096), в 1997 году - 109,6% (1,096). Тогда, максимальная сумма налогооблагаемого дохода составит: 179,2 у.е. (100 х 179,2%).
Если Аубакирулы А. в 1998 году фактически получил налогооблагаемый доход в сумме 200 у.е., следовательно, в 1998 году подоходным налогом не будет облагаться часть налогооблагаемого дохода в сумме 20,8 у.е. (200 - 179,2).
Если Аубакирулы А. в 1999 году фактически получил налогооблагаемый доход в сумме 300 у.е., среднегодовой индекс инфляции в 1999 году составил 108 %, следовательно, в 1999 году, не будет облагаться подоходным налогом часть налогооблагаемого дохода в сумме 106,5 у.е. (300 - 179,2 х 108%).
2. В случае действия контракта с начала календарного года и если налогоплательщик работает менее трех лет. Расчет максимального налогооблагаемого дохода производится аналогично приведенному расчету в пункте 1, но за период работы (календарные годы). Пример 2. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в налоговом органе 01.07.95 г. В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются с 1.01.1998 года. Налогооблагаемый доход Аубакирулы А., составил: в 1996 году - 130 у.е., в 1997 году - 160 у.е. Среднегодовой индекс инфляции к году заключения контракта составил: в 1997 году - 128,7%, в 1998 году - 109,6%.
Тогда максимальная сумма налогооблагаемого дохода за два предыдущих года деятельности составит 175,3 у.е. (160 х 109,6%).

"1. Күнтiзбелiк жылдың басынан бастап келiсiм-шарт күшiне енген және алдыңғы үш жыл бойынша мәлiметтер болған жағдайда. Келiсiм-шарт күшiне енген алғашқы жылы салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы мына формула бойынша есептеледi: Н-ДхР, мұнда Н - салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы; Д - келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы үш жылдың бiрiндегі салық төлеушiнiң салық салынатын ең жоғары табысы; Р - келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы үш жылдық кезеңдегi орташа жылдық инфляция индексi; салық салынбайтын табыс сомасын есептеу: НД-Х-Н мұнда, НД - салық салынбайтын табыс сомасы; Х - есептi кезеңдегi салық салынатын табыс сомасы; Н - салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы. Келiсiм-шарттың келесi жылдары үшiн салық салынатын табыс келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы жылдың салық салынатын ең жоғары сомасын салық салынатын табыс айқындалатын жылдағы инфляция индексiне көбейту арқылы инфляция индексiне түзетіледi. Н - есептi жылдың алдындағы салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы; Рi - есептi жылдағы орташа жылдық инфляция индексi. 1 мысал. Жеке кәсіпкер А.Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01.12. тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы 1.01. берiледi. Кәсіпкер А.Әубәкiрұлының салық салынатын табысы мынадай: 1995 жылы - 100 шартты бiрлiк (ш.б.) 1996 жылы - 130 ш.б. 1997 жылы - 160 ш.б. Келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы үш жылдағы орташа жылдық инфляция коэффициентi: 1995 жылы - 179,2 % (1,393х1,174х1,096) 1996 жылы - 128,7% (1,174х1,096) 1997 жылы - 109,6% (1,096) Сонда, салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы 179,2 ш.б. (100х179,2 %).
Егер А.Әубәкiрұлы 1998 жылы 200 ш.б. сомасында салық салынатын нақты табыс алса, яғни 1998 жылы 20,8 ш.б. сомасында (200-179,2) салық салынатын табыстың бөлiгiне салық салынбайды.
Егер А.Әубәкiрұлы 1999 жылы 300 ш.б. сомасында салық салынатын нақты табыс алса, 1999 жылы орташа жылдық инфляция 108% құраса, яғни 1999 жылы 106,5 ш.б. сомасында (300-179,2х108%) салық салынатын табыстың бөлiгiне салық салынбайды.
2. Егер келiсiм-шарт күнтiзбелiк жылдың басынан күшiне енiп, салық төлеушi үш жылдан аз жұмыс iстесе. Салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы 1-тармақта келтiрілген есептеуге сәйкес жүргiзiледi, бiрақ жұмыс кезеңi (күнтiзбелiк жылдар) үшiн. 2 мысал. Жеке кәсiпкер А.Әубәкiрұлы салық органында 1995 жылы 01.07. тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы 1.01. берiледi. Кәсiпкер А.Әубәкiрұлының салық салынатын табысы мынадай: 1996 жылы - 130 ш.б. 1997 жылы - 160 ш.б. Келiсiм-шарт жасалған жылға қарай орташа жылдық инфляция коэффициентi: 1996 жылы - 128,7% 1997 жылы - 109,6% Сонда, салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы қызметiнiң алдыңғы екi жылында 175,3 ш.б. (160х109,6 %) құрайды.

Если Аубакирулы А. в 1998 году фактически получил доход в сумме 200 условных единиц, следовательно, в 1998 году подоходным налогом не будет облагаться часть налогооблагаемого дохода в сумме 24.7 у.е. (200 - 175,3).
3. В случае действия контракта не с начала календарного года и при наличии данных по трем предыдущим годам максимальный налогооблагаемый доход за три предыдущих календарных года корректируется на коэффициент (Y), определенный как отношение количества месяцев льготного периода (q) к числу месяцев в календарном году, то есть (Y) = (q)/12.
Прирост дохода, не подлежащий обложению налогом, определяется как разница между суммой налогооблагаемого дохода за период с момента заключения контракта и скорректированным максимальным налогооблагаемым доходом.
Пример 3. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в налоговом органе 01.12.94 г.
В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются c 01.08.98 г.
При этом Аубакирулы А. получил налогооблагаемый доход за 5 месяцев 1998 года в размере 100 условных единиц.
Максимальный налогооблагаемый доход за три предыдущих года составляет 179,2 у.е. (смотри пример 1). Данная сумма корректируется на коэффициент, определенный исходя из количества месяцев льготного периода, то есть 5/12 = 0,417. Тогда, средний налогооблагаемый доход составит 74,7 у.е. (179,2 х 0,417). Прирост дохода, не подлежащий, обложению подоходным налогом в 1998 году, составит 25,3 у.е. (100-74,7).
4. В случае действия контракта не с начала календарного года и если индивидуальный предприниматель работает менее трех лет.
Максимальный налогооблагаемый доход за период работы (календарные годы) корректируется на коэффициент (Y), определенный как отношение количества месяцев льготного периода (q) к числу месяцев в календарном году то есть (Y) = (q)/12. Прирост дохода, не подлежащий обложению налогом, определяется как разница между суммой налогооблагаемого дохода за период с момента заключения контракта и скорректированным максимальным налогооблагаемым доходом за период работы (календарные годы).
Пример 4. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в налоговом органе 01.07.95 г. В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются с 01.08.98 г. При этом, Аубакирулы А. получил налогооблагаемый доход за 5 месяцев 1998 года в размере 100 у.е. Максимальный налогооблагаемый доход за два предыдущих календарных года составляет - 175,3 у. е. (см. пример 2). Данная сумма корректируется на коэффициент, определенный исходя из количества месяцев льготного периода, то есть 5/12 = 0,417. Тогда максимальный налогооблагаемый доход составит 73,1 у.е. (175,3 х 0,417). Прирост дохода не подлежащий обложению налогом в 1998 году, составит 26,9 у.е. (100 - 73,1). 5. Если налогоплательщиком по одному или двум годам из трех предыдущих лет были получены убытки. Пример 5. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в налоговом органе 01.12.94 г. В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются с 01.01.98 г. Налогооблагаемый доход Аубакирулы А. составил: в 1996 году - (+100) у.е. в 1997 году - (-130) у.е. в 1998 году - (-160) у.е. Среднегодовой индекс инфляции по отношению к году заключения контракта составил: в 1996 году - 179,2%, в 1997 году - 128,7%, в 1998 году - 109,6%. Тогда, максимальная сумма налогооблагаемого дохода составит 179,2 (у.е.): 179,2 = (100 х 179,2%).
Если налогоплательщик фактически получил в 1998 году 200 у.е., следовательно, в 1998 году не будет облагаться подоходным налогом часть налогооблагаемого дохода в размере 20,8 у.е. (200 - 179,2).".
Глава YIII
Пункт 65:
дополнить вторым абзацем следующего содержания:
"При этом стоимость активов определяется в целом за отчетный период без распределения по наименованиям товаров (работ, услуг)".

Егер А.Әубәкiрұлы 1998 жылы 200 ш.б. сомасында нақты табыс алса, онда 1998 жылы 24.7 ш.б. сомасында (200-175,3) салық салынатын табыс бөлiгiне салық салынбайды.
3. Егер келiсiм-шарт күшiне күнтiзбелiк жылдың басынан басқа уақытта енсе және алдыңғы үш жыл бойынша салық салынатын ең жоғары табыс мәлiметтерi болған жағдайда жеңiлдiктi кезеңнің (q) айлары санының күнтізбелік жылдағы айлар санына қатынасы ретiнде айқындалған коэффициентке (V) түзетiледi, яғни (V)-(q)/12.
Салық салынбайтын табыс өсiмi салық салынатын табыстың келiсiм-шарт жасалған сәттен бастап кезеңдегi салық салынатын табыс сомасы мен түзетiлген салық салынатын ең жоғары табыс табыс арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
3 мысал.
Жеке кәсіпкер А.Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01.12. тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы
01.08. берiледi.
Мұның өзiнде А.Әубәкiрұлы 1998 жылдың 5 айында 100 ш.б. мөлшерiнде салық салынатын табыс алды.
Алдыңғы үш жылдағы салық салынатын ең жоғары табыс - 179,2 ш.б. құрайды. Осы сома жеңiлдiктi кезеңнің ай саны ескерiлiп, айқындалған коэффициентке түзетiледi, яғни 5/12-0,417. Сонда, салық салынатын орташа табыс 74,7 ш.б. (179,2х0,417) құрайды. Табыс салығы салынбауы тиiс табыс өсiмi 1998 жылы 25,3 ш.б. (100-74,7) құрайды.
4. Егер келiсiм-шарт күшiне күнтiзбелiк жылдың басынан басқа уақытта енсе және жеке кәсiпкер үш жылдан аз жұмыс iстесе.
Жұмыс кезеңiндегi (күнтiзбелiк жылдар) салық салынатын ең жоғары табыс жеңiлдiктi кезеңнің (q) айлары санының күнтiзбелiк жылдағы айлар санына қатынасы ретiнде айқындалған коэффициентке (V) түзетiледi, яғни (V)-(q)/12. Салық салынбайтын табыс өсiмi салық салынатын табыстың келiсiм-шарт жасалған сәттен бастап кезеңдегi сомасы мен жұмыс кезеңiндегi (күнтiзбелiк жылдар) салық салынатын табыстың түзетiлген ең жоғары сомасы арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
4 мысал.
Жеке кәсіпкер А.Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01. 12. тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы
01.08. берiледi.
Мұның өзiнде А.Әубәкiрұлы 1998 жылдың 5 айында 100 ш.б. мөлшерiнде салық салынатын табыс алды. Алдыңғы екi жылдағы салық салынбайтын ең жоғары табыс 175,3 ш.б. құрайды. Осы сома жеңiлдiктi кезеңдегi ай саны ескерiлiп айқындалған коэффициентке түзетiледi, яғни 5/12-0,417. Сонда салық салынатын ең жоғары табыс 73,1 ш.б. (175,3х0,417) құрайды. Салық салынбайтын табыс өсiмi 1998 жылы 26,9 ш.б. (100-73,1) құрайды. 5. Егер салық төлеушi алдыңғы үш жылдың бiрiнде немесе екеуiнде залал шексе. 5 мысал. Жеке кәсіпкер А.Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01.12. тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы 01.08. берiледi. А.Әубәкiрұлының салық салынатын табысы: 1996 жылы - (+100) ш.б. 1997 жылы - (-130) ш.б. 1998 жылы - (-160) ш.б. Келiсiм-шарт жасалған жылға қатысты орташа жылдық инфляция индексi: 1996 жылы - 179,2 % 1997 жылы - 128,7 % 1998 жылы - 109,6 %. Сонда, салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы 179,2 ш.б. құрайды. 179,2-(100х17,2%) Егер салық төлеушi 1998 жылы 200 ш.б. нақты табыс алса, онда 1998 жылы 20,8 ш.б. мөлшерiнде (200-179,2) салық салынатын табыс бөлiгiне салық салынбайды. VIII тарау 65-тармақта: мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Мұның өзiнде қаражаттардың құны тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) атаулары бойынша бөлмей есептi кезең үшiн тұтас айқындалады.";

Дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
"65-1. Доходом от прироста стоимости зданий, сооружений, строений (далее - строений) при их реализации является положительная разница между выручкой от реализации и стоимостью этих строений, уменьшенной на сумму амортизации (с учетом корректировки на инфляцию), определяемой в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции.
Убытком от реализации строений является отрицательная разница между выручкой от реализации и стоимостью строений, уменьшенной на сумму амортизации, определяемой в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции.".
"65-2. В стоимость долгосрочных активов включаются затраты по их приобретению, производству, строительству, монтажу и установке, а также другие затраты, увеличивающие их стоимость, кроме затрат, по которым налогоплательщик имеет право на вычеты.
Вознаграждение (интерес) за имущество, полученное в лизинг (финансовую аренду) относится на увеличение стоимости данного имущества. Если реализуется только часть долгосрочного актива, то стоимость долгосрочного актива в момент реализации распределяется между оставшейся и реализованной частью.". В пункте 66: подпункт "б" изложить в следующей редакции: "б) штрафные санкции, подлежащие внесению в бюджет;". Глава IX В пункте 67: исключить слова "уплаты разового сбора за право реализации товаров на рынках". Пункт 71 переименовать в пункт 71-1. В пункте 71-1 абзац 1 изложить в следующей редакции:
"71-1. Декларацию о совокупном годовом доходе представляют органам налоговой службы по месту налоговой регистрации до 31 марта года, следующего за отчетным, следующие налогоплательщики:";
"подпункт "д" исключить;
подпункт е) изложить в следующей редакции:
"е) депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов, а также лица, на которых распространяются нормы законодательства, предусмотренные для государственных служащих, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу".
В подпункте "ж" после слов "в течение трех лет после увольнения" дополнить словами следующего содержания "в налоговый орган по месту жительства.".
В подпункте "з" после слова "пункта" дополнить словами следующего содержания "в налоговый орган по месту жительства;".
Дополнить пунктами следующего содержания:
"71-2. Сведения о доходах и имуществе, принадлежащем им на праве собственности, являющихся объектами налогообложения представляют в органы налоговой службы депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов при избрании, а также лица, на которых распространяются нормы законодательства, предусмотренные для государственных служащих, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу, при поступлении на государственную службу, назначении на государственные должности, при продвижении по государственной службе.

Мынадай мазмұндағы 65-1 тармақпен толықтырылсын:
"65-1. Үйлер, ғимараттар, құрылыстарды (бұдан әрi - құрылыстар) сату кезiнде құнының өсiмiнен табыс осы құрылыстарды сату мен осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес айқындалатын амортизация сомасына (инфляция түзетуiн ескерiп) кемiтiлген құны арасындағы оң айырма болып табылады.
Құрылысты сатудың залалы осы құрылыстарды сату мен осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес айқындалатын амортизация сомасына кемiтiлген құны арасындағы терiс айырма болып табылады.".
"65-2. Ұзақ мерзiмдi қаражаттардың құнына оларды сатып алу, өндiру, салу, монтаждау мен қондыру жөнiндегі, сондай-ақ салық төлеушi шегерiм алуға құқығы бар шығындардан басқа олардың құнын арттыратын шығындар енгiзiледi. Лизингке алынған (қаржы жалы) мүлiк үшiн сыйақы (мүдде) осы мүлiктiң құнын арттыруға жатады. Егер ұзақ мерзiмдi қаражаттардың бiр бөлiп ғана сатылса, онда ұзақ мерзiмдi қаражаттың құны сату кезiнде сатылған және қалған бөлiгi арасында бөлiнедi.". 66-тармақта: б) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын: "б) бюджетке енгiзiлуi тиiс айыппұл санкциялары"; ІХ тарау 67-тармақта: "рыноктарда тауарларды сату құқығы үшiн бiржолғы алым төлеу" деген сөздер алып тасталсын. 71-тармақ 71-1 тармақ болып өзгертiлсiн. 71-1-тармақта бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"71-1. Жылдық жиынтық табыс туралы декларацияны салық қызметi органдарына салық тiркелген жерi бойынша есептi жылдан кейiнгi жылдың 31 наурызына дейiн мынадай салық төлеушiлер тапсырады:"
д) тармақшасы алып тасталсын.
е) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Парламентi мен мәслихаттарының депутаттары, сондай-ақ мемлекеттiк қызметшiлер үшiн көзделген заңдар нормалары қолданылатын адамдар, мерзiмдiк әскери қызмет өткерушi әскери қызметшiлерден басқа.".
ж) тармақшасында "босатылғаннан кейiн" деген сөздерден кейiн "тұрғылықты жерi бойынша салық органына" деген сөздермен толықтырылсын;
з) тармақшасы "тұрғылықты жерi бойынша салық органына" деген сөздермен толықтырылсын;
Мынадай мазмұндағы тармақтармен толықтырылсын:
"71-2. Салық салу объектiлерi болып табылатын, оларға меншiк құқығымен тиесiн табыстар мен мүлiк туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Парламентi мен мәслихаттарының депутаттары сайланған кезiнде, сондай-ақ мемлекеттік қызметшiлер үшiн көзделген заңдар нормалары қолданылатын адамдар, мемлекеттiк қызметке түскен, мемлекеттiк лауазымдарға тағайындалған, мемлекеттiк қызмет бойынша жылжыған мерзiмдiк әскери қызмет өткерушi әскери қызметшiлерден басқа.

71-3. Декларацию о совокупном доходе в органы налоговой службы в момент прекращения деятельности или выезда с территории Республики Казахстан представляют физические лица-нерезиденты, находящиеся в Республике Казахстан более 30 дней в течение любого двенадцатимесячного периода или получившие доход свыше 500 месячных расчетных показателей из казахстанского источника.".
Пункт "71 а" переименовать в пункт "71-4".
В пункте 71-4 абзац 1 изложить в следующей редакции:
"71-4. Лица, являющиеся кандидатами на государственную должность, либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, а также супруг (супруга) лиц, указанных в настоящем пункте, представляют в налоговый орган по месту жительства:".
Пункт "71 б" переименовать в пункт "71-5".
Пункт 72:
В абзаце первом слова "Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан." заменить словами "Министерством государственных доходов Республики Казахстан.";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, имеющие доходы, облагаемые по разным ставкам и (или) освобожденные от налогообложения подоходным налогом, обязаны вести по ним раздельный учет и представлять по таким доходам отдельный расчет по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Казахстан, с приложением к декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах".
Глава Х
В подпункте а) пункта 76 слова "Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан" заменить словами "Министерства государственных доходов Республики Казахстан;".
В пункте 77 подпункт "г" исключить;
в подпункте "д" исключить последнее предложение.
Дополнить пунктом "77-1":
"77-1. Принципы определения цены товаров (работ, услуг) для целей налогообложения:
1. Для целей налогообложения принимается цена товаров (работ, услуг), указанная сторонами сделки, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
2. Налоговые органы вправе контролировать правильность применения цен по сделкам лишь в следующих случаях:
а) между связанными сторонами;
б) по товарообменным (бартерным операциям);
в) при значительном колебании (более чем на 20 процентов в ту или иную сторону) уровня цен, применяемых налогоплательщиком, по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала.
г) при значительном превышении (более чем на 20 процентов) уровня цен на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, от уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги).

71-3. Қызметiн тоқтатқан немесе Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары кеткен кезде салық қызметi органдарына жиынтық табыс салығы туралы декларацияны кез келген он екi айлық кезеңнiң iшiнде Қазақстан Республикасында 30 күннен астам уақыт болған немесе қазақстандық көзден 500 айлық есептiк көрсеткiштен артық табыс алған жеке резидент емес тұлғалар тапсырады."
"71а" тармағы "71-4" тармағына өзгертiлсiн.
71-4 тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"71-4. Мемлекеттiк лауазымға не мемлекеттік немесе оған теңестiрiлген қызметтi атқарумен байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамдар, осы тармақта аталған адамдардың жұбайы (зайыбы) тұрғылықты жерi бойынша салық органына декларацияны тапсырады.";
71б тармағы 71-5 тармағы болып өзгертiлсiн.
72-тармақта:
Бiрiншi абзацта "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Салық комитетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын.
Мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын, табыс салығын салудан босатылған және (немесе) әртүрлi ставкалар бойынша салық салынатын табысы бар жеке адамдар олар бойынша жеке есеп жүргiзiп, жиынтық жылдық табыс туралы декларация мен жүргiзілген шегерiмдердi қоса берiп, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген нысанда осындай табыстар бойынша жеке есеп тапсыруға мiндеттi.". Х тарау 76-тармақта: а) тармақшасында "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кiрiс министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын. 77-тармақта: г тармақшасы алып тасталсын; д тармақшасында соңғы сөйлем алып тасталсын. 77-1 тармақпен толықтырылсын: "77-1. Салық салу мақсатында тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердiң) бағасын белгілеу принциптерi
1. Салық салу мақсатында тауарлардың (жұмыстар, көрсетілетiн қызметтердiң) егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, тараптар көрсеткен бағасы қабылданады.
2. Салық органдары мынадай жағдайларда ғана мәмiлелер бойынша бағалардың дұрыс қолданылуын бақылауға құқылы:
а) байланысты тараптар арасында;
б) тауар айырбасы бойынша (баспа-бас айырбасы);
в) ұқсас (бiртектес) тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бойынша салық төлеушi қолданатын баға деңгейiнiң (кез келген жағына 20 проценттен астам) тоқсан шегiнде едәуiр ауытқыған жағдайда.
г) резидент еместер импорттайтын тауарлар, көрсететiн қызметтер, орындайтын жұмыстар баға деңгейiнiң ұқсас (бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы баға деңгейiнен едәуiр асқан (20 проценттен астам) жағдайда.

3. В случаях, указанных в подпунктах а), б), в), пункта 2, когда примененные сторонами сделки цены товаров (работ, услуг) отклоняются (в ту или иную сторону) более чем на 20 процентов от рыночной цены идентичных (однородных) товаров (работ, услуг), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы результаты этих сделок были оценены исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные подпунктами 4-13 пункта 77.
В случае, указанном в подпункте г) пункта 2, когда цены на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, значительно выше (более чем на 20 процентов) уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы расходы по таким сделкам были оценены исходя из рыночных цен.
Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные подпунктами 4-13 настоящего пункта.
4. Рыночной ценой товара (работ, услуг) признается цена, сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) в сопоставимых экономических (коммерческих) условиях.
5. Рынком товаров (работ, услуг) признается сфера обращения этих товаров (работ, услуг), определяемая исходя из возможности покупателя реально и без значительных дополнительных затрат приобрести товар (работу, услугу) на ближайшей по отношению к покупателю территории Республики Казахстан или за пределами Республики Казахстан.
6. Для целей налогообложения связанными сторонами признаются физические лица и (или) юридические лица, отношения между которыми могут оказывать непосредственное влияние на условия или экономические результаты их деятельности или деятельности представляемых ими лиц, а именно:
а) одно лицо участвует в имуществе другого лица, и доля такого участия составляет более 33 процентов;
б) лица, состоят в соответствии с законодательством Республики Казахстан в брачных отношениях, отношениях родства или свойства, усыновителя и усыновленного, а также попечителя и опекаемого.
7. Идентичными признаются товары (работы, услуги), имеющие одинаковые характерные для них признаки.
При определении идентичности товаров (работ, услуг) учитываются их физические характеристики, качество и репутация на рынке, страна происхождения и производитель.

3. 2-тармақтың а), б), в) тармақшаларында аталған жағдайларда мәмiлелер тараптары қолданған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бағалары кез келген жағына ұқсас (бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы баға деңгейiнен 20 проценттен астам ауытқыса, салық органы осы мәмiлелердiң нәтижесi рыноктағы баға ескерiлiп есептелген салықтар мен айыппұл санкцияларын жеткiзе есептеу туралы шешiм шығаруға құқылы. Мәмiленiң рыноктағы бағасын белгiлеу үшiн 77- тармақтың 4-13 тармақшаларында көзделген шарттар ескерiледi.
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасы болып ұқсас (олар жоқ болса - бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыногында салыстырмалы экономикалық (коммерциялық) жағдайларда ұсыныс пен сұраныстың өзара ұштасуынан қалыптасқан баға танылады.
4. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыногы болып осы тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердің) Қазақстан Республикасының аумағындағы немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегi сатып алушыға қатысты жақын жерде тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлген қызметтердi) сатып алушының нақты және қосымша едәуiр шығындарсыз сатып алу мүмкiндiгi ескерiлiп айқындалатын айналыс аясы танылады.
5. Салық салу мақсаттарында байланысты тараптар болып мыналар танылады:
Олардың арасындағы өзара қатынас олардың қызметiнің немесе олар өкiлдiгiн бiлдiрген тұлғалардың қызметiнiң жағдайларына немесе экономикалық нәтижелерiне тiкелей әсер ететiн жеке адамдар және (немесе) заңды тұлғалар, атап айтқанда:
а) бiр тұлға екiншi тұлғаның мүлкiне қатысып, бұл қатысудың үлесi 33 проценттен асса;
б) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес адамдар неке қатынастарында, туыстық немесе жекжаттық, асыраушы мен асыралушы, сондай-ақ қамқоршы мен қамқорлыққа алынушы қатынастарында болса.
6. Оларға тән бiрдей белгілерi бар тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) ұқсас деп танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) ұқсастығын айқындау кезiнде олардың физикалық сипаттамалары, рыноктағы сапасы мен беделi, шығарған елi мен өндiрушi ескерiледi.
7. Ұқсас болмаса да, сипаттамалары ұқсас және ұқсас бөлiктерден құралуы нақ сондай қызметтердi атқарып, коммерциялық жағынан бiрiн бiрi ауыстыра алатын тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) бiртектес тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер).
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) бiртектiлiгiн айқындау кезiнде олардың физикалық сипаттамалары, рыноктағы сапасы мен беделi, шығарған елi мен өндiрушi ескерiледi.
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасы болып ұқсас (олар жоқ болса - бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыногындағы мәмiлелердiң экономикалық (коммерциялық) жағдайлары салыстырмалы болып танылады, егер осындай жағдайлар арасындағы айырмашылық бағаға әсер етпесе немесе 10 тармақшаға сәйкес түзетiлуi мүмкiн болса.

8. Однородными признаются товары (работы, услуги), которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
При определении однородности товаров (работ, услуг) учитываются их качество, наличие товарного знака, репутация на рынке, страна происхождения.
Экономические (коммерческие) условия сделок на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) признаются сопоставимыми, если различие между такими условиями не влияет на цену или может быть скорректировано в соответствии с подпунктом 10.
9. При определении рыночных цен товаров (работ, услуг) принимаются во внимание сделки между сторонами, не являющимися связанными. Сделки между связанными сторонами могут приниматься во внимание только при условии, что связанность этих сторон не повлияла на результаты таких сделок.
10. При определении рыночной цены товара (работы, услуги) учитывается информация о заключенных на момент реализации этого товара (работы, услуги) сделках с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) в сопоставимых условиях.
При определении сопоставимости условий сделок с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) учитываются такие условия сделок, как количество (объем) поставляемых товаров (работ, услуг) (например, объем товарной партии), сроки исполнения обязательств, условия платежей, обычно применяемые в сделках данного вида, а также иные условия, которые могут оказывать влияние на цены.
11. При определении степени значительности колебания уровня цен, применяемых налогоплательщиком по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала, учитываются обычные при заключении сделок между несвязанными сторонами надбавки к цене или скидки, учитывающие факторы спроса и предложения на рынке товаров (работ, услуг).
К цене товаров (работ, услуг), указанной сторонами сделок, не применяются положения, предусмотренные подпунктом 3, если указанные скидки вызваны истечением (приближением даты истечения) сроков годности или реализации товаров, маркетинговой (ценовой) политикой, при продвижении товаров (работ, услуг) на новые для них рынки, при продвижении на рынки новых изделий, не имеющих аналогов, а также при реализации опытных моделей и образцов товаров в целях ознакомления потребителей с ними.
12. При отсутствии на соответствующем рынке товаров (работ, услуг) сделок по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) или из-за отсутствия предложения на этом рынке таких товаров (работ, услуг), а также при невозможности определения соответствующих цен в виду отсутствия либо недоступности информационных источников для определения рыночной цены могут использоваться следующие методы:

8. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасын айқындау кезiнде бiрi-бiрiмен байланысы жоқ тараптар арасындағы мәмiлелер назарға алынады. Байланысты тараптар арасындағы мәмiлелер олардың байланыстылығы осы мәмiлелердiң нәтижесiне әсер етпесе ғана назарға алынады.
9. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасын айқындау кезiнде осы тауарларды (жұмыстар, көрсетiлген қызметтердi) сату кезiнде салыстырмалы жағдайларда ұқсас (бiртектес) тауарлармен (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтермен) жасалған мәмiлелер туралы ақпарат ескерiледi.
Ұқсас (бiртектес) тауарлармен (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтермен) жасалған мәмiлелер жағдайларының салыстырмалылығын айқындау кезiнде мәмiлелердің мынадай шарттары ескерiледi: жiберiлген тауарлардың (мысалы, тауар партиясының көлемi) (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердің) саны (көлемi), әдетте осындай мәмiле түрлерiнде қолданылатын мiндеттемелердiң орындалу мерзiмi, төлем шарттары, сондай-ақ бағаға әсер ете алатын өзге де шарттар ескерiледi.
10. Салық төлеушi ұқсас (бiртектес) тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бойынша қолданған тоқсан шегiнде баға деңгейiнің едәуiр ауытқуын айқындау кезiнде байланысты емес тараптардың арасындағы мәмiлелер жасау кезiнде әдеттегi тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) рыногындағы ұсыныс пен сұраныс факторларын ескеретiн бағаға үстеме немесе шегерiмдер ескерiледi.
Егер аталған шегерiмдер жарамдылық мерзiмi (күнi тақап қалса) аяқталуымен немесе тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) олар үшiн жаңа рынокқа жылжуы кезiнде, аналогы жоқ жаңа бұйымдардың рынокқа жылжуы кезiндегi тауар, маркетинг (баға) саясатын iске асырудан, сондай-ақ оларды тұтынушылармен таныстыру мақсатында тауарлардың тәжiрибелiк модельдерi және үлгiлерiн сату мен байланысты туындаса, 3 тармақшада көзделген ережелер мәмiле тараптары көрсеткен тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бағасына қолданылмайды.
11. Тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) тиiстi рыногында ұқсас (бiртектес) тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бойынша мәмiлелер болмаса немесе осы рынокта осындай тауарларға (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтерге) ұсыныс болмаса, сондай-ақ ақпарат көздерiне қол жеткiзiлмесе не жоқ болғандықтан, тиiстi бағаны айқындау мүмкіндігі болмағандықтан, рынок бағасын айқындау үшiн мынадай әдiстер пайдаланылуы мүмкiн:

1) Метод цены последующей реализации, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как разность цены, по которой такие товары (работы, услуги) реализованы покупателем при последующей реализации (перепродаже), и подтверждаемых затрат, понесенных покупателем, а также его наценки. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли;
2) Затратный метод, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как сумма произведенных затрат и наценки. При этом учитываются подтверждаемые прямые и косвенные затраты на производство (приобретение) и (или) реализацию товаров (работ, услуг), затраты по транспортировке, хранению, страхованию и иные затраты. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли.
13. При определении и признании рыночной цены товара (работы, услуги) используются официальные источники информации о рыночных ценах на товары (работы, услуги) и биржевых котировках, информационная база органов государственной власти и информация, предоставляемая налогоплательщиками налоговому органу.
14. При рассмотрении дела суд вправе учесть любые обстоятельства, имеющие значение для дела, не ограничиваясь обстоятельствами в подпунктах 4-13 настоящего пункта.
15. Положения настоящего пункта применяются к налогоплательщикам, имеющим совокупный годовой доход более 100 000 месячных расчетных показателей. Данное ограничение не распространяется на налогоплательщиков, производящих и (или) реализующих подакцизные товары, и (или) экспортирующих товары, а также в случае, указанном в подпункте г) пункта 2 настоящей Инструкции.".
В пункте 81:
В подпункте а) цифру "100" заменить цифрой "50";
дополнить подпунктом "е" следующего содержания:
"е) за неудержание у источника выплаты сумм подоходного налога на юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, выплативших доход, налагается штраф в размере 100 процентов, причитающихся сумм налога;
ж) за неуплату налога на добавленную стоимость за незарегистрированного в Республике Казахстан нерезидента, реализующего на территории Республики Казахстан товары (работы, услуги), получающего доход из казахстанского источника, на резидента Республики Казахстан налагается штраф в размере 100 процентов причитающейся суммы налога.".
В Приложении 4:
в абзаце третьем слова "а также на строительство жилого дома (дачи)" исключить;
слова "В налоговую инспекцию" заменить словами "В налоговый орган";
после пункта 9 в абзаце первом слова "налоговой инспекции" заменить словами "налогового органа".
В Приложении 5:
в форме "Справка N" в последнем абзаце после слова "Начальник", слова "налоговой инспекции" заменить словами "налогового органа". В Приложении 7: абзац последний, после слова "налоговой", слово "инспекции" заменить на слова "налогового органа"; после слова "наименование", слово "(инспекции)" заменить словами "(налогового органа)". В Приложении 8: абзац последний, слово "инспекции" заменить на слова "налогового органа"; после слова "наименование", слово "(инспекции)" заменить словами "(налогового органа)". В Приложении 11: в абзаце первом слово "отделу по" заменить на слово "органу". в Приложении 12: в абзаце втором после слова "налоговый", слова "отдел по" заменить словом "орган"; в абзаце 18 после слов "руководитель налогового", слово "отдела" заменить словом "органа". В Приложении 14: в абзаце втором слово "комитет" заменить словом "орган". В Приложении 14А: в абзаце втором слово "комитет" заменить словом "орган". Приложение 10-Б Расчет по равномерному исчислению подоходного налога с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты ______________________________________________________________________ Месяцы !Сумма полученного дохода!Вычеты месячного !Сумма налогового! !расчетного показателя!облагаемого года !------------------------!---------------------!дохода факт. !за текущий !с начала !за текущий!с начала !гр.3-гр.5 !месяц !года !месяц !года ! ---------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ---------------------------------------------------------------------- январь 39800,00 39800,00 660,00 660,00 39140,00 февраль 39800,00 79600,00 660,00 1320,00 78280,00 март 39800,00 119400,00 660,00 1980,00 117420,00 Итого 119400,00 1980,00 117420,00 апрель 39800,00 39800,00 715,00 715,00 39085,00 май 39800,00 79600,00 715,00 1430,00 78170,00 июнь 39800,00 119400,00 715,00 2145,00 117255,00 июль 39800,00 159200,00 715,00 2860,00 156340,00 август 39800,00 199000,00 715,00 3575,00 195425,00 сентябрь 39800,00 238800,00 715,00 4290,00 234510,00 октябрь 39800,00 278600,00 725,00 5015,00 273585,00 ноябрь 39800,00 318400,00 725,00 5740,00 312660,00 декабрь 39800,00 358200,00 725,00 6465,00 351735,00 Итого 597000,00 6465,00 351735,00 Всего 716400,00 8 445,00 (Продолжение таблицы) ______________________________________________________________________ Коэффи-!Расчетная сумма!Подоходный! Сумма подоходного налога циент !годового !налог по !----------------------------------- пере- !облагаемого !ставкам с !с дохода за!удержан в !подлежит расчета!дохода !расч. !истекший !предыдущем!удержанию в !гр.6 х гр.7 !годового !период !периоде !текущем ! !дохода !гр.9 : гр.7! !месяце ! !(по ! ! !гр.10-гр.11 ! !таблице) ! ! ! ---------------------------------------------------------------------- 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ---------------------------------------------------------------------- 3,00 117420,00 13158,00 4386,00 4386,00 1,50 117420,00 13158,00 8772,00 4386,00 4386,00 1,00 117420,00 13158,00 13158,00 8772,00 4386,00 352260,00 13158,00 9,00 351765,00 46109,00 5123,22 5123,22 4,50 351765,00 46109,00 10246,44 5123,22 5123,22 3,00 351765,00 46109,00 15369,67 10246,44 5123,22 2,25 351765,00 46109,00 20492,89 15369,67 5123,22 1,80 351765,00 46109,00 25616,11 20492,89 5123,22 1,50 351765,00 46109,00 30739,33 25616,11 5123,22 1,29 352924,65 46340,93 35923,20 30739,33 5183,87 1,13 353305,80 46417,16 41077,13 35923,20 5153,93 1,00 351735,00 46103,00 46103,00 41077,13 5025,87 3168555,45 (Продолжение таблицы) ----------------------------------------------- !Фактически!Подлежит !Всего подлежит !удержано !удержанию !удержанию !в 1 !дополнительно!подоходного !квартале ! !налога !1999 года ! ! ----------------------------------------------- Итого 12863,00 295,00 13158,00 Итого 46103,00 Всего 59261,00 Таблица по удержанию подоходного налога с физических лиц в 1999 году с 1 января 1999 г. до 1 апреля 1999 г. ______________________________________________________________________ !Размер облагаемого налогом дохода ! Ставки налога ---------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ---------------------------------------------------------------------- 1. До 15-кратного годового расчетного 5 процентов с суммы облагаемого показателя дохода (до 29 700 тенге) (до 1 485 тенге) 2. От 15-кратного до 30-кратного Сумма налога с 15-кратного годового расчетного показателя годового расчетного показателя (от 29 700 до 59 400 тенге) + 10 процентов с суммы, превышающей его (1 485 тенге + 10 процентов с суммы, превышающей 29 700 тенге) 3. От 30-кратного до 65-кратного Сумма налога с 30-кратного годового расчетного показателя годового расчетного показателя (от 59 400 до 128 700 тенге) + 15 процентов с суммы, превышающей его (4 455 тенге + 15 процентов с суммы, превышающей 59 400 тенге) 4. От 65-кратного до 130-кратного Сумма налога с 65-кратного годового расчетного показателя годового расчетного показателя (от 128 700 до 257 400 тенге) + 20 процентов с суммы, превышающей его (14 850 тенге + 20 процентов с суммы, превышающей 128 700 тенге) 5. От 130-кратного до 350-кратного Сумма налога с 130-кратного годового расчетного показателя годового расчетного показателя (от 257 400 до 693 000 тенге) + 25 процентов с суммы, превышающей его (40 590 тенге + 25 процентов с суммы, превышающей 257 400 тенге) 6. От 350-кратного годового Сумма налога с 350-кратного расчетного показателя и свыше годового расчетного показателя (от 693 000 тенге и свыше) + 30 процентов с суммы, превышающей его (149 490 тенге + 30 процентов с суммы, превышающей 693 000 тенге) с 1 апреля 1999 г. до 1 января 2000 г. 1. До 15-кратного годового 5 процентов с суммы облагаемого расчетного показателя дохода (до 96 975 тенге) (до 4 849 тенге) 2. От 15-кратного до 30-кратного Сумма налога с 15-кратного годового годового расчетного показателя расчетного показателя + 10 процентов (от 96 975 до 193 950 тенге) с суммы, превышающей его (4 849 тенге + 10 процентов с суммы, превышающей 96 975 тенге) 3. От 30-кратного до 65-кратного Сумма налога с 30-кратного годового годового расчетного показателя расчетного показателя + 20 процентов (от 193 950 до 420 225 тенге) с суммы, превышающей его (14 546 тенге + 20 процентов с суммы, превышающей 193 95 тенге) 4. От 65-кратного и свыше Сумма налога с 65-кратного годового (от 420 225 и свыше) расчетного показателя + 30 процентов с суммы, превышающей его (59 801 тенге + 30 процентов с суммы, превышающей 420 225 тенге) ---------------------------------------------------------------------- Примечание: Месячные расчетные показатели на 1999 год установлены Законом Республики Казахстан от 16 декабря 1998 года N 318-I ЗРК "О республиканском бюджете на 1999 год" в следующих размерах: I кв. - 660 тенге, II кв. - 715 тенге, III кв. - 715 тенге, IV кв. - 725 тенге. Годовой расчетный показатель: I - налоговый период - 1980 тенге II - налоговый период - 6465 тенге (Специалисты: Цай Л.Г. Жакупова Э.)

1) Кейiн сату баға әдiсi, мұнда тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы бағасы осындай тауарларды (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердi) сатып алушы кейiн сату (қайта сату) кезiнде сатқан баға мен сатып алушының расталған шығындарының, сондай-ақ үстемесінің айырмасы ретiнде айқындалады. Үстеме осы қызмет саласында қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей етiп белгiленедi;
2) Шығын әдiсi, мұнда тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы бағасы жұмсалған шығын мен үстеменiң сомасы ретiнде белгiленедi. Мұның өзiнде тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) өндiрiсiне (сатып алуға) және (немесе) тауарларды (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердi) сату, тасымалдау, сақтау, сақтандыру жөнiндегi және өзге де расталған тура және жанама шығындар ескерiледi. Үстеме осы қызмет саласында қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей етiп белгiленедi.
12. Тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердің) рыноктағы бағасын айқындау және тану кезiнде тауарларға (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтерге) рыноктағы баға және биржа котировкалары туралы ресми ақпарат көздерi, мемлекеттiк өкiмет органдарының ақпараттық базасы және салық төлеушiлер салық органына беретiн ақпарат пайдаланылады.
13. Іс қаралған кезде сот осы тармақтың 4-13 тармақшаларындағы мән-жайлармен шектелмей iс үшiн мәнi бар кез келген мән-жайларды ескеруге құқылы.
14. Осы тармақтың ережелерi жиынтық жылдық табысы 100 000 айлық есептiк көрсеткiштен асатын салық төлеушiлерге қолданылады.
Осы шектеу акциздеуге жататын тауарларды өндiретiн және (немесе) сататын және (немесе) тауарларды экспорттайтын салық төлеушiлерге, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 2-тармағы г) тармақшасында көрсетiлген жағдайда қолданылмайды.".
81-тармақта:
а) тармақшасында "100" цифры "50" цифрымен ауыстырылсын.
Мынадай мазмұндағы "е" тармақшаларымен толықтырылсын:
"е) табыс төленген кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке адамдардың табыс салығы сомаларының төлем көзiнде ұсталмағаны үшiн тиесiлi салық сомасының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады;" 4 қосымшада: үшiншi абзацта "сондай-ақ тұрғын үй (саяжай) салуға" деген сөздер алып тасталсын; "Салық инспекциясына" деген сөздер "Салық органына" деген сөздермен ауыстырылсын; "салық инспекциясы" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын; "Анықтама N" нысанында соңғы абзацында "салық инспекциясы" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын; 7 қосымшада: "салық инспекциясы" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын; "инспекция атауы" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын. 8 қосымшада: соңғы абзацында "салық инспекциясының бастығы" деген сөздер "салық органының басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын; "инспекция атауы" деген сөздер "салық органы атауы" деген сөздермен ауыстырылсын. 11 қосымшада: "бөлім" деген сөз "орган" деген сөзбен ауыстырылсын. 12 қосымшада: "салық бөлімі" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын. "салық бөлімінің басшысы" деген сөздер "салық органының басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын. 14 қосымшада: "салық комитеті" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын. 14А қосымшада: "салық комитеті" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын. 10-Б қосымша Төлем көзінде ұсталатын және тұлғалардың бірқалыпты есептелген табыс салығы бойынша есеп айырысу __________________________________________________________________________ | Салық | Алынған табыс сомасы | Айлық есептік | Салық |Қайта | Салық | |жылының| |көрсеткіштер |салынатын|есеп. |салынатын |айлары | |шегерімдері |кірістің |теу |табыстың| | |______________________|________________|нақты |коэф. |жылдық | | | ағымдағы | жыл |ағымдағы|жыл |сомасы |фициен|сомасы | | | ай үшін | басынан | ай үшін|басынан| |ті | | | | | бері | |бері | | | | | | | | | | | | | | | | | | |3-топ- | |6-топ х | | | | | | |5-топ | |7-топ | | | | | | | | | | |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |қаңтар |39800,00 |39800,00 |660,00 |660,00 |39140,00 |3,00 |117420,00| |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |ақпан |39800,00 |79600,00 |660,00 |1320,00|78280,00 |1,50 |117420,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |наурыз |39800,00 |119400,00 |660,00 |1980,00|117420,00|1,00 |117420,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |жиынты.|119400,00 |238800,00 |1980,00 |3960,00|117420,00| |352260,00 |тығы | | | | | | | | |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |сәуір |39800,00 |39800,00 |715,00 |715,00 |39085,00 |9,00 |351765,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |мамыр |39800,00 |79600,00 |715,00 |1430,00|78170,00 |4,50 |351765,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |маусым |39800,00 |119400,00 |715,00 |2145,00|117255,00|3,00 |351765,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |шілде |39800,00 |159200,00 |715,00 |2860,00|156340,00|2,25 |351765,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |тамыз |39800,00 |199000,00 |715,00 |3575,00|195425,00|1,80 |351765,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |қыркүй.|39800,00 |238800,00 |715,00 |4290,00|234510,00|1,50 |351765,00 |ек | | | | | | | | |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |қазан |39800,00 |278600,00 |725,00 |5015,00|273585,00|1,29 |352937,00 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |қараша |39800,00 |318400,00 |725,00 |5740,00|312660,00|1,13 |353317,10 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |желтоқ.|39800,00 |358200,00 |725,00 |6465,00|351735,00|1,00 |351745,00 |сан | | | | | | | | |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |жиынты.|597000,00 | |6465,00 | |351735,00| |3168589,| |тығы | | | | | | | 65 |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| |барлығы|716400,00 | |8445,00 | | | | | |_______|__________|___________|________|_______|_________|______|________| таблицаның жалғасы _________________________________________________________________________ | Жылдық | Табыс салығының |1999 жылдың |қосымша |Барлығы | |табыс есебі.| сомасы |1-тоқсанында |ұсталуға|ұсталуға| |мен ставка. | |нақты ұстал. |тиісті |тиісті | |лар бойынша | |ғаны | |табыс | |табыс салығы| | | |салығы | |(кесте бо. |____________________________|_____________|________|________| |йынша) |өткен |өткен | ағымдағы | | | | | |кезең. |кезеңде|айда ұста. | | | | | |дегі |ұстал. |луға тиіс. | | | | | |кіріс. |ғаны |10-топ- | | | | | |тен | |11-топ | | | | | |9-топ: | | | | | | | |7-топ | | | | | | |____________|______ |_______|___________|_____________|________|________| | 9 | 10 | 11 | 12 | | | | |____________|______ |_______|___________|_____________|________|________ |13158,00 |4386,00 | |4386,00 | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________ |13158,00 |8772,00 |4386,00|4386,00 | | | | | ____________|______ |_______|___________|_____________|________|________| |13158,00 |13158,00|8772,00|4386,00 | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |13158,00 | | | |12863,00 |295,00 |13158,00 | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46109,00 |5123,22 | |5123,22 | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46109,00 |10246,44|5123,22|5123,22 | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46109,00 |15369,67|10246, |5123,22 | | | | | | |44 | | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46109,00 |20492,89|15369, |5123,22 | | | | | | |67 | | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46109,00 |25616,11|20492, |5123,22 | | | | | | |89 | | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46109,00 |30739,33|25616, |5123,22 | | | | | | |11 | | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46340,93 |35923,00|30739, |5183,87 | | | | | | |33 | | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46417,16 |41077,13|35923, |5153,93 | | | | | | |20 | | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |46103,00 |46103,00|41077, |5025,87 | | | | | | |13 | | | | | |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| | | | | | | |46103,00| |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| | | | | | | |59261,00| |____________|_______ |_______|___________|_____________|________|________| 10-В қосымша Жеке тұлғалардан 1999 жылда табыс салығын ұстау жөніндегі кесте 1999 жылғы 1 қаңтардан 1999 жылдың 1 сәуірге дейін __________________________________________________________________________ | | Табысқа салынатын салық мөлшері | Салық ставкалары | |__|__________________________________|___________________________________| |1 | 2 | 3 | |__|__________________________________|___________________________________| |1.|15-еселенген жылдық есепті |Салық салынатын кіріс сомасынан | | |көрсеткішіне дейінгі |5 процент (1 485 теңгеге дейін) | | |(29 700 теңгеге дейін) | | |__|__________________________________|___________________________________| |2.|15-еселенгеннен 30-еселенгенге |15-еселенген жылдық есептікөрсеткі.| | |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші |шімен одан асқан сомасына +10 про. | | |(29 700-ден 59 400-ге дейін) |цент салық сомасы | | | |(1 485 теңге 29 700 теңгеден асқан | | | |сомаға + 10 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| |3.|30-еселенгеннен 65-еселенгенге |30-еселенген жылдық есепті көрсеткі. | |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші |шімен одан асқан сомасына +15 про. | | |(59 400-ден 128700-ге дейін) |цент салық сомасы | | | |(4 455 теңге 59 400 теңгеден асқан | | | |сомаға + 15 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| |4.|65-еселенгеннен 130-еселенгенге |65-еселенген жылдық есепті көрсеткі. | |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші |шімен одан асқан сомасына +20 про. | | |(128 700-ден 257400-ге дейін) |цент салық сомасы | | | |(14850 теңге 128700 теңгеден асқан | | | |сомаға + 20 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| |5.|130-еселенгеннен 350-еселенгенге |130-еселенген жылдық есепті көрсеткі | |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші |шімен одан асқан сомасына +25 про. | | |(257 400-ден 693 000-ға дейін) |цент салық сомасы | | | |(40 590 теңге 257 400 теңгеден асқан | | |сомаға + 25 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| |6.|350-еселенген жылдық есепті |350-еселенген жылдық есепті көрсеткі | |көрсеткішінен және жоғары |шімен одан асқан сомасына +30 про. | | |(693 000-нан және жоғары) |цент салық сомасы | | | |(149 490 теңге 693000 теңгеден асқан | | |сомаға + 30 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| 1999 жылғы 1 сәуірден 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін _________________________________________________________________________ |1 | 2 | 3 | |__|__________________________________|___________________________________| |1.|15-еселенген жылдық есепті |Салық салынатын кіріс сомасынан | | |көрсеткішіне дейінгі |5 процент (4 849 теңгеге дейін) | | |(96 975 теңгеге дейін) | | |__|__________________________________|___________________________________| |2.|15-еселенгеннен 30-еселенгенге |15-еселенген жылдық есепті көрсеткі. | |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші |шімен одан асқан сомасына +10 про. | | |(96 975-ден 193 950-ге дейін) |цент салық сомасы | | | |(4 849 теңге 96 975 теңгеден асқан | | | |сомаға + 10 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| |3.|30-еселенгеннен 65-еселенгенге |30-еселенген жылдық есепті көрсеткі. | |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші |шімен одан асқан сомасына +20 про. | | |(193 950-ден 420 225-ке дейін) |цент салық сомасы | | | |(14 546 теңге 193 950 теңгеден асқан | | |сомаға + 20 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| |4.|65-еселенген жылдық есепті |65-еселенген жылдық есепті көрсеткі. | |көрсеткішінен және жоғары |шімен одан асқан сомасына +30 про. | | |(420 225-тен және жоғары) |цент салық сомасы | | | |(59 801 теңге 420 225 теңгеден асқан | | |сомаға 30 процент) | |__|__________________________________|___________________________________| Ескерту: "1999 жылға арналған республикалық бюджет туралы" 1998 жылғы 16 желтоқсандағы N 318-І Z980318_ Қазақстан Республикасы Заңы белгілеген 1999 жылға айлық есепті көрсеткіштер мынадай мөлшерде: І тоқ.-660 теңге, ІІ тоқ. -715 теңге, ІІІ тоқ.-715 теңге, ІV тоқ.-725 теңге. Жылдық есепті көрсеткіші: І-салық кезеңі-1980 теңге. ІІ салық кезеңі -6465 теңге. Оқығандар: Умбетова А.М. Нарбаев Е.А.