"О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 4 августа 1999 г. № 929. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10.09.99г. N 887. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 4 августа 1999 года N 929 "О внесении изменений и дополнений в инструкции ... N 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц"... Министр --------------------------------------------------------------------------- "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию № 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц" V950078_ По всему тексту слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменить соответственно словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону". В разделе I: в пункте 1: дополнить абзацем третьим следующего содержания: "К плательщикам подоходного налога не относятся плательщики единого земельного налога по доходам от реализации товаров собственного производства."; абзац пятый исключить; абзацы 3-4 считать соответственно абзацами 4-5; дополнить абзацем шестым следующего содержания: "Министерство государственных доходов Республики Казахстан по заявлению юридического лица может рассматривать его подразделения в качестве самостоятельных налогоплательщиков."; в пункте 2: абзац первый изложить в следующей редакции: "2. Юридическое лицо подлежит налогообложению отдельно от своих участников (учредителей). Доход, полученный по договору простого товарищества, в том числе консорциума, распределяется между его участниками и облагается налогом в составе дохода каждого из них."; абзацы 1-2 считать соответственно абзацами 2-3. В разделе II: пункт 6 дополнить четвертым абзацем следующего содержания: "- доходы по сомнительным обязательствам"; абзацы 4-13 считать соответственно абзацами 5-14; в абзаце тринадцатом слово "требований" заменить словом "обязательства"; в абзаце четвертом пункта 8 слова "ценных бумаг" заменить словом "акций"; абзацы первый и второй пункта 10 изложить в следующей редакции:

"Заңды тұлғаларға табыс салығын бюджетке төлеу мен есептеу тәртібі туралы" N 33 Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бекітілді Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыз N 929 бұйрығымен. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 10 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 887. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 43. "Заңды тұлғалардан табыс салығын бюджетке есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" N 33 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 V990887_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- Бүкiл мәтiндегi "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықпен", Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер тиiсiнше "Заң", "Заңның", Заңмен", "Заңға", Заңда", "Заңға" деген сөздермен ауыстырылсын; I бөлiмде: 1-тармақта: мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын: "Өзi өндiрген тауарларды сатудан алынған кiрiстер бойынша бiрыңғай жер салығын төлеушiлер табыс салығын төлеушiлерге жатпайды."; бесiншi абзац алып тасталсын; 3-4-абзацтар тиiсiнше 4-5-абзацтар болып есептелсiн. мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын: "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi заңды тұлғаның өтiнiшi бойынша оның бөлiмшелерiн дербес салық төлеушi ретiнде қарауы мүмкiн."; 2-тармақта: бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын: "2. Заңды тұлғаға өзiнің қатысушыларынан құрылтайшыларынан бөлек салық салынуы тиiс. Соның iшiнде консорциумда да, жай серiктестiктің шарты бойынша алынған кiрiс оған қатысушылар арасында бөлiнiп, олардың әрқайсысының табысы құрамында салық салынады."; 1-2-абзацтар тиiсiнше 2-3-абзацтар болып есептелсiн. II бөлiмде: 6-тармақ мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын: "- күдiктi мiндеттемелер бойынша кiрiстер"; 4-13-абзацтар тиiсiнше 5-14-абзацтар болып есептелсiн; он үшiншi абзацта "талаптар" деген сөз "мiндеттемелер' деген сөзбен ауыстырылсын; 8-тармақтың төртiншi абзацында "бағалы қағаздар" деген сөздер "акциялар" деген сөзбен ауыстырылсын;

"10. Из совокупного годового дохода юридических лиц вычитаются все расходы, связанные с его получением, кроме расходов, не подлежащих вычету в соответствии с настоящей Инструкцией.
Настоящей Инструкцией могут быть определены случаи отнесения на вычеты расходов в пределах норм.";
дополнить абзацем четвертым в следующей редакции:
"В случае, если одни и те же затраты предусмотрены в нескольких статьях расходов, то при расчете налогооблагаемого дохода указанные затраты вычитаются только один раз.";
абзацы четвертый-пятый считать соответственно абзацами пятым-шестым;
абзац первый пункта 16 заменить текстом следующего содержания:
"16. Расходы, произведенные недропользователем на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы и расходы, связанные с выплатой подписного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, образуют отдельную группу и вычитаются из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений, с момента начала добычи полезных ископаемых по нормам, определяемым по усмотрению недропользователя, но не выше предельной нормы амортизации основных средств группы 2, установленной в приложении 2 к настоящей Инструкции.
Данные расходы подлежат корректировке путем их уменьшения на сумму доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения и подготовительных работ к добыче природных ресурсов, за исключением доходов, полученных при реализации полезных ископаемых (кроме добытых в опытно-промышленных целях), доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 8 настоящей Инструкции, и доходов, освобожденных от налогообложения в соответствии с пунктом 50 настоящей Инструкции. Подлежат вычету фактически выплаченные недропользователем в бюджет суммы возмещения исторических затрат, произведенных государством на контрактных территориях."; абзацы второй-третий считать соответственно абзацами четвертым-пятым; в абзаце третьем пункта 20 после слов "ценных бумаг" дополнить словами "и присвоение национального идентификационного номера эмиссии акции, не подлежащей государственной регистрации"; в абзаце первом пункта 22 слово "пяти" заменить словом "трех". В разделе III: в пункте 39: дополнить абзацем третьим следующего содержания: "Начисленная сумма налога отражается в декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах."; абзацы с третьего по пятый считать соответственно абзацами четвертым-шестым. В разделе V: в пункте 50:
во втором абзаце после слов "Красного Креста Республики Казахстан" дополнить словами ", Союза "Чернобыль" Республики Казахстан";
в пункте 52:
слова ", а также по ценным бумагам местных исполнительных органов" исключить;
дополнить словами "; пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов, сформировавшиеся за счет инвестиционного дохода, полученного от размещения пенсионных активов в государственные ценные бумаги".
В разделе VI:
в пункте 58:
в абзаце третьем слова "Крестьянские (фермерские) хозяйства и сельскохозяйственные товаропроизводители" заменить словами "Юридические лица";
слова "крестьянских (фермерских) хозяйств и сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством сельскохозяйственной продукции с использованием земли" заменить словами "юридических лиц, для которых земля является основным средством производства, или деятельность которых связана с использованием земли для производства сельскохозяйственной продукции";
в пункте 67:
дополнить абзацем вторым следующего содержания:

"10. Заңды тұлғалардың жиынтық жылдық табысынан осы Нұсқауға сәйкес шегерiлуге жатпайтын шығыстардан басқа оны алумен байланысты барлық шығыстар шегерiледi.
Осы Нұсқауда нормалар шегiндегi шығыстарды шегерiмдергi жатқызу жағдайлары анықталуы мүмкiн.";
Мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"Егер бiр ғана шығыс бiрнеше шығыс бабында көзделсе, онда салық салынатын кiрiстi есептеу кезiнде аталған шығыстар бiр-ақ рет шегерiледi.";
төртiншi, бесiншi абзацтар тиiсiнше бесiншi, алтыншы абзацтар болып есептелсiн.
16-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Бағалау, жайғастыру, жалпы әкiмшiлiк шығыстар және қол қою бонусы мен коммерциялық табу бонусын төлеумен байланысты шығыстарды қоса алғанда жер қойнауын пайдаланушы геологиялық зерттеу, барлау және пайдалы қазбаларды өндiруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстары жеке топ құрап, жер қойнауын пайдаланушының ұйғарымы бойынша айқындалған нормалар бойынша пайдалы қазбаларды өндiру басталған сәттен бастап амортизациялық аударымдар түрiнде жылдық жиынтық табыстан шегерiледi, бiрақ осы Нұсқауға 2 қосымшада белгiленген 2 топтың негiзгi құралдарын амортизациялаудың шектi нормаларынан асырылмайды.
Осы шығыстар жер қойнауын пайдаланушы геологиялық зерттеу жүргiзу және табиғи ресурстарды өндiруге дайындық жұмыстары кезеңiнде жасалған шарт шеңберiнде жүзеге асырылған кiрiстер сомасына оларды азайту арқылы түзетiлуi тиiс, пайдалы қазбаларды (тәжiрибелi-өнеркәсiптiк мақсаттардан басқа) сатудан алынған кiрiстерден, осы Нұсқаудың 8-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табыстан шегерiлуге жататын кiрiстерден және осы Нұсқаудың 50-тармағына сәйкес салық салудан босатылған кiрiстерден басқа. Бюджетке жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген мемлекет келiсiм-шарт аумақтарында жұмсаған тарихи шығыстарды өтеу сомалары шегерiлуге жатады."; 2-3-абзацтар тиiсiнше 4-5-абзацтар болып есептелсiн; 20-тармақтың үшiншi абзацында "бағалы қағаздар" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын акциялар эмиссиясының ұлттық идентификациялау нөмiрiн беру" деген сөздермен толықтырылсын; 22-тармақтың бiрiншi абзацында "бес "деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын; III бөлiмде: 39-тармақта: мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын: "Салықтың есептелген сомасы жылдық жиынтық табыс декларациясында және жұмсалған шығыстарда көрсетiледi."; үшiншi-бесiншi абзацтар тиiсiнше төртiншi-алтыншы абзацтар болып есептелсiн; Ү бөлiмде: 50-тармақта:
екiншi абзацта "Қазақстан Республикасы Қызыл Кресi" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасы "Чернобыль" Одағы" деген сөздермен толықтырылсын;
52-тармақта:
",сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздары бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
"зейнетақы қаражаттарын мемлекеттiк бағалы қағаздарда орналастырудан алынған инвестициялық кiрiстер есебiнен құралған зейнетақы жинақтаушы қорлардың зейнетақы төлемдерi" деген сөздермен толықтырылсын;
ҮI бөлiмде:
58-тармақта:
үшiншi абзацта "Шаруа (қожалық) шаруашылықтары мен ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер" деген сөздер "Заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Шаруа (қожалық) шаруашылықтары мен жердi пайдаланып ауыл шаруашылығы өнiмдерi өндiрiсiмен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер" деген сөздер "олар үшiн жер негiзгi өндiрiс құралы болып табылатын немесе қызметi ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру үшiн жердi пайдаланумен байланысты заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
67-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:

"Постоянное учреждение юридического лица-нерезидента уплачивает налог на чистый доход этого постоянного учреждения в течение 10 дней со дня представления декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за отчетный год, но не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. По получении обоснованного письменного заявления от налогоплательщика руководитель территориального налогового органа по согласованию с руководителем соответствующего финансового органа имеет право продлить установленные настоящей Инструкцией сроки уплаты налога и (или) штрафных санкций, подлежащих уплате в полном объеме в местный бюджет, но не более чем на один налоговый год.
По получении ходатайства местного исполнительного органа по месту регистрации налогоплательщика Министерство государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан имеет право продлить установленные настоящей Инструкцией сроки уплаты налога и (или) штрафных санкций, не указанных в части первой настоящего пункта, но не более чем на один налоговый год.
Порядок продления сроков уплаты налогов и (или) штрафных санкций определяется Правительством Республики Казахстан.
Продление сроков уплаты налогов не освобождает от уплаты пени за несвоевременный взнос налогов в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 72-1 настоящей Инструкции.
Налогоплательщикам не предоставляется отсрочка уплаты подоходного налога с юридических лиц, удержанного у источника выплаты.
Право на продление срока уплаты налога и (или) штрафных санкций не передается при переуступке прав другому лицу.
Продление срока уплаты налога и (или) штрафных санкций предоставляется после предоставления залога в обеспечение своих обязательств по их уплате. На залоговые отношения между налоговыми органами налогоплательщиками распространяются общие правила о залоге в части, неурегулированной Законом.". Дополнить пунктом 72-1 следующего содержания: "72-1. При продлении сроков уплаты налогов и (или) штрафных санкций юридическим лицам, единственным видом деятельности которых является оказание услуг в отраслях производства, распределения и транспортировки тепла на период предоставления отсрочки пени не начисляются."; в пункте 79а цифру "100" заменить цифрой "50". В приложении 1: в форме 100 "Декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах": ввести дополнительные строки в следующей редакции: "3-1. Доходы по сомнительным обязательствам"; "14-1. Доходы от корректировки цен в соответствии со статьей 138-I"; в подпункте 3) строки 34 слова "и ценным бумагам местных исполнительных органов" исключить. В Руководстве по заполнению декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах юридического лица: содержание раздела "Продление срока уплаты налога и штрафных санкций" изложить в следующей редакции:

"Резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесi осы тұрақты мекеменiң таза табысына салықты есептi жылы жүргiзiлген шегерiмдер мен жылдық жиынтық табыс декларациясы тапсырылған күннен бастап 10 күн iшiнде төлейдi, бiрақ есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 сәуiрiнен кешiктiрмей.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Салық төлеушіден негiзделген жазбаша өтiнiш алынса, аумақтық салық органының басшысы тиiстi салық органының басшысымен келiсiп осы Нұсқауда белгiленген жергiлiктi бюджетке толық көлемде төленуi тиiс салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзартуға құқылы, бiрақ бiр салық жылынан асырмайды.
Салық төлеушiнiң тiркелген жерi бойынша жергiлiктi атқарушы органның өтiнiшi алынғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiп осы Нұсқауда белгiленген осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде аталмаған салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзартуға құқылы, бiрақ бiр салық жылынан асырмайды.
Салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзарту тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Салықтар төлеу мерзiмiн ұзарту осы Нұсқаудың 72-1-тармағында көзделген жағдайлардан басқа жағдайларда бюджетке салықтар жарнасын уақтылы енгiзбегенi үшiн өсiмнен босатпайды.
Салық төлеушiлерге төлем көзiнде ұсталған заңды тұлғалардан табыс салығын төлеуге пұрсат берiлмейдi.
Салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзарту құқығы құқықты басқа тұлғаға беру кезiнде берiлмейдi.
Салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзартуға оларды төлеу бойынша өз мiндеттемелерiн қамтамасыз етуге кепiл берiлгеннен кейiн рұқсат берiледi.
Салық органдары мен салық төлеушiлер арасындағы кепiл қатынастарына Заңда реттелмеген бөлiгiндегi кепiл туралы жалпы ережелер қолданылады."
Мынадай мазмұндағы 72-1 тармақпен толықтырылсын:
"72-1. Олардың бiрден бiр қызметi - жылу өндiру, бөлу және тасымалдау салаларында қызмет көрсету болып табылатын заңды тұлғаларға салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзарту кезiнде пұрсат берiлген кезеңге өсiм есептелмейдi."
79а-тармағында "100" цифры "50" цифрымен ауыстырылсын.
1 қосымшада:
"Жылдық жиынтық табыс пен жүргiзiлген шегерiстер туралы декларация" 100 нысанында:
мынадай редакцияда қосымша жолдар енгiзiлсiн:
"3-1 Күдiктi мiндеттемелер бойынша кiрiстер";
"14-1. 138-1 бапқа сәйкес бағаны түзету кiрiстерi";
34-жолдың 3) тармақшасында "және жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздарына" деген сөздер алып тасталсын;
Заңды тұлғаның жылдық жиынтық табысы мен жүргізілген шегерiстерi туралы декларацияны толтыру жөнiндегi нұсқаулықта:
"Салықтар және айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзарту" бөлiмiнiң мазмұны мынадай редакцияда жазылсын:

"1. По получении обоснованного письменного заявления от налогоплательщика руководитель территориального налогового органа по согласованию с руководителем соответствующего финансового органа имеет право продлить установленные настоящей Инструкцией сроки уплаты налога и (или) штрафных санкций, подлежащих уплате в полном объеме в местный бюджет, но не более чем на один налоговый год.
По получении ходатайства местного исполнительного органа по месту регистрации налогоплательщика Министерство государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан имеет право продлить установленные настоящей Инструкцией сроки уплаты налога и (или) штрафных санкций, не указанных в части первой настоящего пункта, но не более чем на один налоговый год.
Порядок продления сроков уплаты налогов и (или) штрафных санкций определяется Правительством Республики Казахстан.
Продление сроков уплаты налогов не освобождает от уплаты пени за несвоевременный взнос налогов в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 2 настоящего раздела.
Налогоплательщикам не предоставляется отсрочка уплаты подоходного налога с юридических лиц, удержанного у источника выплаты.
Право на продление срока уплаты налога и (или) штрафных санкций не передается при переуступке прав другому лицу.
Продление срока уплаты налога и (или) штрафных санкций предоставляется после предоставления залога в обеспечение своих обязательств по их уплате.
На залоговые отношения между налоговыми органами налогоплательщиками распространяются общие правила о залоге в части, не урегулированной Законом.
2. При продлении сроков уплаты налогов и (или) штрафных санкций юридическим лицам, единственным видом деятельности которых является оказание услуг в отраслях производства, распределения и транспортировки тепла на период предоставления отсрочки пени не начисляются.";
в разделе "Пеня и штрафы - статьи 160-163":
в первом абзаце цифру "100" заменить цифрой "50".
В разделе "Совокупный годовой доход":
пункт 5 дополнить подпунктами следующего содержания:
"3-1) доходы по сомнительным обязательствам";
"14-1) доходы от корректировки цен в соответствии со статьей 138-1".
После раздела "Приложение 2. Доход в форме вознаграждения (интереса)" дополнить разделом следующего содержания:
"Строка 3-1. Доходы по сомнительным обязательствам.
Обязательства, возникшие по приобретенным товарам (работам, услугам) и не удовлетворенные в течение двух лет с момента возникновения, признаются сомнительными и подлежат включению в совокупный годовой доход налогоплательщика.
При этом, налогоплательщик составляет приложение в произвольной форме с указанием суммы обязательства, наименования кредитора, месяца и года образования обязательства, номера и даты документа, подтверждающего сумму обязательства.".
В разделе "Строка 12. Доходы от списания обязательств" абзацы второй и третий исключить.

"1. Салық төлеушіден негiзделген жазбаша өтiнiш алынса, аумақтық салық органының басшысы тиiстi салық органының басшысымен келiсiп осы Нұсқауда белгiленген жергiлiктi бюджетке толық көлемде төленуi тиiс салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзартуға құқылы, бiрақ бiр салық жылынан асырмайды.
Салық төлеушiнің тiркелген жерi бойынша жергiлiктi атқарушы органның өтiнiшi алынғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiп осы Нұсқауда белгiленген осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде аталмаған салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзартуға құқылы, бiрақ бiр салық жылынан асырмайды.
Салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзарту тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Салықтар төлеу мерзiмiн ұзарту осы Нұсқаудың 2-тармағында көзделген жағдайлардан басқа жағдайларда бюджетке салықтар жарнасын уақтылы енгiзбегенi үшiн өсiмнен босатпайды.
Салық төлеушiлерге төлем көзiнде ұсталған заңды тұлғалардан табыс салығын төлеуге пұрсат берiлмейдi.
Салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзарту құқығы құқықты басқа тұлғаға беру кезiнде берiлмейдi.
Салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзартуға оларды төлеу бойынша өз мiндеттемелерiн қамтамасыз етуге кепiл берiлгеннен кейiн рұқсат берiледi.
Салық органдары мен салық төлеушiлер арасындағы кепiл қатынастарына Заңда реттелмеген бөлiгiндегi кепiл туралы жалпы ережелер қолданылады.
2. Олардың бiрден бiр қызметi - жылу өндiру, бөлу және тасымалдау салаларында қызмет көрсету болып табылатын заңды тұлғаларға салықтар және (немесе) айыппұлдарды төлеу мерзiмiн ұзарту кезiнде пұрсат берiлген кезеңге өсiм есептелмейдi."
"160-163-баптар. Өсiмдер мен айыппұлдар"
бiрiншi абзацта "100" цифры "50" цифрымен ауыстырылсын.
"Жылдық жиынтық табыс" бөлiмiнде:
5-тармақ мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) Күдiктi мiндеттемелер бойынша кiрiстер";
"14-1) 138-1 бапқа сәйкес бағаны түзету кiрiстерi";
"2 қосымша. Сыйақы (мүдде) нысанындағы кiрiс" бөлiмiнен кейiн мынадай мазмұндағы бөлiммен толықтырылсын:
"3-1 жол. Күдiктi мiндеттемелер бойынша кiрiстер.
Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) бойынша туындаған және туындаған сәттен бастап екi жыл iшiнде қанағаттандырылмаған мiндеттемелер күдiктi деп танылып, салық төлеушiнiң жылдық жиынтық табысына енгiзiлуi тиiс.
Мұның өзiнде салық төлеушi мiндеттеме сомасын, кредитордың атауын және мiндеттеме құралған жылы мен айы, мiндеттеме сомасын растайтын құжаттың нөмiрi мен күнi еркiн нысанда көрсетiп қосымшаны жасайды."
"12-жол. Мiндеттемелердi есептен шығару кiрiстерi" бөлiмiнде екiншi және үшiншi абзацтары алып тасталсын.

В разделе "Строка 13. Доход согласно пункту 7 статьи 20 и пункту 3 статьи 42":
во втором абзаце после слов "уровня инфляции" дополнить словами ", за исключением сумм переоценки стоимости зданий, строительство которых осуществлялось на заемные средства в иностранной валюте, которые обеспечены правительственной гарантией Республики Казахстан, на сумму отрицательной курсовой разницы, возникающей на момент возврата этих заемных средств,".
После раздела "Строка 14. Компенсируемые вычеты согласно статье 44" дополнить разделом следующего содержания:
"Строка 14-1. Доходы от корректировки цен в соответствии со статьей 138-1.
Данная строка заполняется налогоплательщиком на основании раздела II-I настоящей Инструкции.".
В разделе "Строка 17. Корректировка совокупного дохода согласно статье 13":
в четвертом абзаце слова "ценных бумаг" заменить словом "акции".
В разделе "Приложение 8. Сомнительные требования" последний абзац изложить в следующей редакции:
"Обратите внимание, что списание безнадежной дебиторской задолженности и других долгов, нереальных для взыскания и (или) создание резерва по сомнительным долгам, относимые на расходы в бухгалтерском учете в налоговом учете не учитываются.". В разделе "Строка 33. Убытки от предпринимательской деятельности, перенесенные согласно статье 27": в абзаце первом слово "пяти" заменить словом "трех". В разделе "Строка 34. Доходы, освобожденные от налогообложения, согласно статье 34": в подпункте третьем слова ", а также по ценным бумагам местных исполнительных органов" исключить. В приложении 2 "Порядок учета основных средств и начисления амортизации в налоговых целях": в пункте 2: таблицу дополнить строкой 8 следующего содержания: "8. Оборудование коммуникаций: цифровое электронное оборудование коммутации и передачи данных, оборудование цифровых систем передач, цифровая измерительная техника связи; 25 оборудование спутниковой, сотовой связи, радиотелефонной, пейджинговой и транкинговой связи; 15 линии связи, аналоговое оборудование, коммутации и системы передач 10";
абзац третий пункта 4 дополнить словами ", за исключением сумм переоценки стоимости зданий, строительство которых осуществлялось на заемные средства в иностранной валюте, которые обеспечены правительственной гарантией Республики Казахстан, на сумму отрицательной курсовой разницы, возникающей на момент возврата этих заемных средств".
В приложении 3 "Порядок переноса убытков при налоговых расчетах":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Убытки от предпринимательской деятельности (превышение предусмотренных вычетов над совокупным годовым доходом) переносятся на срок до пяти лет для погашения за счет налогооблагаемого дохода будущих периодов.

"13-жол. 20-баптың 7-тармағына және 42-баптың 3-тармағына сәйкес кiрiстер" бөлiмiнде:
екiншi абзацта "инфляция деңгейi" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының үкiметтiк кепiлiмен қамтамасыз етiлген заем қаражатына құрылысы жүзеге асырылған үйлердің құнын қайта бағалау сомасынан басқа осы заем қаражатын қайтару сәтiнде туындаған терiс бағам айырмасының сомасына," деген сөздермен толықтырылсын;
"14-жол. 44-бапқа сәйкес өтелетiн шегерiмдер" бөлiмiнен кейiн мынадай мазмұндағы бөлiммен толықтырылсын:
"14-1) 138-1 бапқа сәйкес бағаны түзету кiрiстерi";
Бұл жолды салық төлеуші осы Нұсқаудың ІІ-І бөлімі негізінде толтырады."
"17-жол. 13-бапқа сәйкес жиынтық табысты түзету":
төртінші абзацта "бағалы қағаздар" деген сөздер "акциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"8 қосымша. Күдікті талаптар" бөлімінде соңғы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайтымсыз дебиторлық берешектер мен өндіріп алынуы мүмкін емес басқа да қарыздарды және (немесе) бухгалтерлік есептегі шығыстарға жатқызылған күдікті қарыздар бойынша резерв жасалуы салық есебінде ескерілмейді.". "33-жол. 27-бапқа сәйкес көшірілген кәсіпкерлік қызмет шығыстары" бөлімінде: бірінші абзацта "бес" деген сөз үш" деген сөзбен ауыстырылсын; "34-жол. 34-бапқа сәйкес салық салудан босатылған кірістер" бөлімінде: үшінші тармақшада: ", сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздары бойынша" деген сөздер алып тасталсын; "Негізгі құралдарды есепке алу мен салық мақсатында амортизацияны есептеу тәртібі" 2 қосымшада: 2-тармақта: "8. Коммуникация жабдықтары: коммутация мен мәліметтер берудің цифрлы электронды жабығы, хабар беру цифрлы жүйелерінің жабдығы, байланыс цифрлы өлшеу техникасы; 25 спутник, ұялы байланыс, радиотелефон, пейджинг және транкинг байланыс жабдықтары; 15 байланыс желілері, аналог жабдығы, коммутациялар мен хабар беру жүйелері. 10"; 4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының үкіметтік кепілімен қамтамасыз етілген заем қаражатына құрылысы жүзеге асырылған үйлердің құнын қайта бағалау сомасынан басқа осы заем қаражатын қайтару сәтінде туындаған теріс бағам айырмасының сомасына,"
"Салық есептеулерi кезiнде залалдарды көшiру тәртiбi" 3 қосымшасында:
Кәсiпкерлiк қызмет залалдары (жылдық жиынтық табыстан асқан шегерiмдерден асырылуы) келешектегi кезеңдердiң салық салынатын кiрiсiн өтеу үшiн бес жыл мерзiмге дейiн көшiрiледi.

Данное положение действует до 1 января 1999 года.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. С 1 января 1999 года перенос убытков производится на срок до трех лет для погашения за счет налогооблагаемого дохода будущих периодов.
Порядок переноса производится в соответствии с пунктом 1 настоящего приложения.
При этом, налогоплательщик обязан убытки от предпринимательской деятельности, полученные до 1 января 1999 года и после указанной даты, учитывать отдельно и представлять в территориальный налоговый орган одновременно с декларацией о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах расчет по ним, составленный в произвольной форме.".
В приложении 5 "Порядок уплаты текущих и заявленных авансовых платежей по подоходному налогу":
исключить абзац седьмой;
в первом примере предложение "В случае неуплаты 9 млн.тенге до 20 мая 1997 года на предприятие будет начисляться пени по день уплаты." исключить; во втором примере третье предложение изложить в следующей редакции: "Поскольку превышение подоходного налога над суммой авансовых платежей составило более 25 процентов (156 : 120 х 100 - 100) предприятие уплачивает штраф в размере 5% налогооблагаемого дохода.". В пункте 6 приложения 7А "Форма № 1" и пункте 7 приложения 7Б после слов "(указывается Ф.И.0., должность)" слова "(amount in figures and words)" заменить словами "(name and titlе)". (Специалисты: Цай Л.Г. Склярова И.В.)

Осы ереже 1999 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылады."
Мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. 1999 жылғы 1 қаңтардан залалдарды көшiру келешектегi кезеңдердiң салық салынатын кiрiс есебiнен өтеу үшiн үш жыл мерзiмде жүргiзiледi.
Көшiру тәртiбi осы қосымшаның 1-тармағына сәйкес жүргiзiледi.
Мұның өзiнде салық төлеушi 1999 жылғы 1 қаңтарға дейiн және аталған күннен кейiн тартқан залалын жеке ескерiп, жылдық жиынтық табыс пен олар бойынша жүргiзiлген шегерiмдер туралы еркiн нысанда жасалған декларацияны аумақтық салық органына бiр мезгiлде тапсырады."
5-Қосымшада:
Жетiншi абзац алып тасталсын.
Бiрiншi мысалдағы "1997 жылдың 20 мамырына дейiн 9 млн теңге төленбеген жағдайда, кәсiпорынға төлем күнi бойынша өсiмдер есептеледi" сөйлемi алып тасталсын. Екiншi мысалдағы үшiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын: "Өйткенi, аванстық төлемдер сомасынан табыс салығы асуы 25 проценттен (156: 120 х100-100) астамды құрады, кәсiпорын салық салынатын кiрiстің 5 % мөлшерiнде айыппұл төлейдi. "N1 нысаны" 7А қосымшасының 6-тармағында және 7Б қосымшаның 7-тармағында "аты-жөнi, лауазымы көрсетiледi" деген сөздерден кейiнгi "(amount in figures and words)" деген сөздер "(name and title)" деген сөздермен ауыстырылсын. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.