Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию банками второго уровня
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 276. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.09.99г. N 904. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 49 (вводится в действие с 1 апреля 2007 года).
Сноска. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 276 утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года  N 49  (вводится в действие с 1 апреля 2007 года).
В целях совершенствования нормативной правовой базы деятельности банков второго уровня в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения документации по кредитованию банками второго уровня и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Шарипов С.Б.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила ведения документации по кредитованию банками второго уровня в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила ведения документации по кредитованию банками второго уровня до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Правила
ведения документации по кредитованию
банками второго уровня  <*>
Сноска. По тексту слова "вознаграждение (интерес)", "вознаграждения (интереса)" заменены словами "вознаграждение", "вознаграждения" -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15;
по тексту Правил слова "кредитный договор", "кредитного договора", "кредитному договору" заменены словами "договор банковского займа", "договора банковского займа", "договору банковского займа";
слова "договора об уступке требования", "договор об уступке требования", "договором об уступке требования" заменены словами "договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга)", "договор финансирования под уступку денежного требования (факторинга)", "договором финансирования под уступку денежного требования (факторинга)";

Екінші деңгейдегі банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 16 тамыз N 276 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 24 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 904. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы   N 49   (қолданысқа енгізілу тәртібін   3-тармақтан   қараңыз) қаулысымен.
_____________________________
Қазақстан Республикасындағы екiншi деңгейдегi банктер қызметiнiң нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттеу жөнiндегi құжаттаманы жүргiзу ережелерi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаменті (Шәріпов С.Б.) Банктік қадағалау департаментімен бірлесіп осы қаулыны және Екінші деңгейдегі банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу ережелерін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркесін.
3. Банктiк қадағалау департаментi (Жұмағұлов Б.Қ.) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап екi апта мерзiмде осы қаулыны және Екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттеу жөнiндегi құжаттаманы жүргiзу ережелерiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т.Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 16 тамыздағы
N 276 қаулысымен
бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердің кредиттеу
жөніндегі құжаттаманы жүргізу туралы
ережелері
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "сыйақы (мүдде)", "сыйақыны (мүддені)" деген сөздер тиісінше "сыйақы", "сыйақыны" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен.

слова "договора уступки требования", "договоры уступки требования" заменены словами "договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга)", "договоры финансирования под уступку денежного требования (факторинга)" -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279.
Настоящие Правила устанавливают требования к банкам второго уровня Республики Казахстан (далее - банк) по ведению документации по кредитованию в целях обеспечения условий для выполнения уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) функций по инспектированию деятельности банков и совершенствованию системы управления кредитным риском в банковской системе, возложенных на него Законами Республики Казахстан  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" <*>
Сноска. Преамбула с изменениями -  постановлением  Правления
Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279; от 21 августа 2004 года  N 248 .
Глава 1. Общие положения
1. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
- "основной долг", "сумма кредита" - сумма денег, предоставленная банком в кредит;
- "вознаграждение по кредиту" - плата за предоставленный кредит, определенная в процентном выражении к основному долгу (сумме кредита) из расчета годового размера причитающихся банку денег;
- "погашение кредита" - возврат суммы кредита и ставки вознаграждения по нему;
- "кредитная линия" - обязательство банка кредитовать заемщика, на условиях, позволяющих заемщику самому определять время получения кредита, но в пределах суммы и времени, определенных внутренней кредитной политикой банка для такой формы кредитования и договором;
- "условия кредита" - условия, в соответствии с которыми был
предоставлен кредит, включая условия о размере вознаграждения, обеспечении исполнения обязательств заемщиком, сроки погашения кредита, а также особые условия, направленные на снижение риска по каждому отдельному кредиту;
- "кредит - осуществление банком заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций, а также учет векселя;
- "кредитный скоринг" - системы оценки кредитоспособности заемщика-физического лица с помощью математической или статистической модели, основанной на качественных и количественных характеристиках, включающих, в том числе, указание о наличии либо отсутствии постоянного и достаточного дохода заемщика, места работы и должности, продолжительности работы по текущей профессии, недвижимого имущества, приемлемого в качестве залога, ссудной задолженности, в том числе перед другими банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, платежной дисциплины по кредитам банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, кредитной истории;
- "инвестиционный заем (кредит) - заем (кредит), соответствующий следующим требованиям:

Ескерту: Ереженің барлық мәтіні бойынша "кредит шарты", "кредит шартының", "кредит шартына" деген сөздер "банктік заем шарты", "банктік заем шартының", "банктік заем шартына" деген сөздермен, талаптарды біреуге беру туралы шарттың", "талаптарды біреуге беру туралы шарт", "талаптарды біреуге беру туралы шартқа" деген сөздер "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шартының", "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарты", "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шартына" деген сөздермен, "талап етуді біреуге беру шарты", "талап етуді біреуге беру шарттары" деген сөздер "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарты", "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарттары" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен.
Осы Ережелер Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы  банктер және банк қызметi  туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарымен банктердiң жұмысын инспекциялау және банк жүйесiндегi кредит тәуекелiн басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүктелген функциясын орындауға арналған талаптарын қамтамасыз ету мақсатында кредиттеу жөнiндегi құжаттаманы жүргiзуге байланысты Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiне және кредиттiк серiктестiктерге қойылатын талаптарды белгiлейдi.
Ескерту: Кіріспе өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының   2004 жылғы 21 тамыздағы N 248  қаулысымен .
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелердiң мақсаттары үшiн мынадай ұғымдар пайдаланылады:
-  "негiзгi борыш" "кредит сомасы"  - банктiң кредитке берген ақша сомасы;
-  "кредит бойынша сыйақыны" - берiлген кредиттiң негiзгi борышқа (кредит сомасына) қатысына қарай банкке тиесiлi ақшаның жылдық мөлшерiнен есептеп шығарылған, процентпен көрсетiлiп белгiленген ақысы;
-  "кредиттiң өтелуi"  - кредиттiң және сол бойынша сыйақының ставкасының сомасының қайтарылуы;
-  "кредиттiк желi"  - банктiң қарыз алушыға кредит алу уақытын өзi белгiлеуге мүмкiндiк беретiн талаптар негiзiнде, бiрақ кредиттеудiң мұндай формасы үшiн банктiң iшкi кредиттiк саясатымен және шартпен белгiленген сома және уақыт шегiнде қарыз алушыны кредиттеу мiндеттемесi;
-  "кредиттiң шарттары"  - кредит беру шарттары, бұған сыйақының мөлшерi, қарыз алушының мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету туралы шарттар, кредиттi өтеу мерзiмi, сондай-ақ осыларға сәйкес әрбiр жеке кредит бойынша тәуекелдi төмендетуге бағытталған айрықша шарттар жатады;
- кредиттік скоринг  - заемшыны-жеке тұлғаның кредит алу қабілетін сапалық және сандық сипатқа негізделген математикалық немесе статистикалық моделдің көмегімен, не оның ішінде заемшының тұрақты және жеткілікті кірісін, жұмыс орнының және қызметін, ағымдағы кәсібі бойынша жұмыс ұзақтығын, кепіл түріндегі қолайлы жылжымайтын мүлікті, оның ішінде банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе басқа банктер алдындағы несиелік берешекті, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың немесе банктердің кредиттері бойынша кредит беру жөніндегі төлем тәртібін, кредиттік тарихты қосқандағы бағалау жүйесі;
-  инвестициялық заем (кредит)  - бұл мынадай талаптарға сәйкес келетін заем (кредит):

1) срок займа семь и более лет;
2) условиями договора займа установлен запрет на досрочное (полное или частичное) погашение;
3) заем предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;
- потребительский заем - заем физическим лицам на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности.  <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130; от 4 августа 2003 года  N 287 ; от 25 сентября 2004 года  N 269 .
2. Банк осуществляет предоставление кредитов в соответствии со своей внутренней кредитной политикой и общими условиями проведения заемных операций.
Учет документации по каждому кредиту, в отношении которого банк обладал или обладает правом требования, ведется в соответствии с настоящими Правилами, независимо от вида кредита, категории заемщика, способа приобретения права требования.
Кредит предоставляется банком на основании договора банковского займа, договора лизинга или договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга), если законодательством Республики Казахстан не предусмотрено иное условие.  <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279.
3. Договор банковского займа в обязательном порядке должен содержать:
1) цель кредита, соответствующую бизнес-плану или технико-экономическому обоснованию займа и/или заявлению, представленных заемщиком;
2) общую сумму выдаваемого кредита;
3) валюту кредита;
4) сроки погашения кредита и вознаграждения по нему;
5) способ погашения кредита;
6) обеспечение (вид, сумма);
7) размер ставок вознаграждения;
8) виды и сроки отчетности, предоставляемой заемщиком-юридическим лицом банку;
9) указание о наличии согласия заемщика на предоставление сведений о нем в кредитные бюро, а также информации, связанной с исполнением сторонами своих обязательств.  <*>
Сноска. Пункт 3 с дополнениями -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279; от 21 августа 2004 года  N 248 ; от 25 сентября 2004 года  N 269 .

1) заем мерзімі жеті және одан астам жылдар;
2) заем шартының талаптарымен тез арада өтеуге (толық немесе ішінара) тыйым салу белгіленген;
3) материалдық өндірісті, өндірістік және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және жетілдіруге бағытталған кешенді іс-шараларды іске асыруды қарастыратын заңды тұлғаға оның бизнес-жоспарына сәйкес беріледі;
-  тұтынушы заемы  - кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысы жоқ тауарларды, жұмысты және қызмет көрсетуді сатып алуға жеке тұлғаларға арналған заем;
-  тұтынушылық заем  - тұрғындарға тұтыну тауарларын алуға берілетін заем.
Ескерту: 1-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен 2003 жылғы 4 тамыздағы N 287  қаулысымен .
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 269   қаулысымен .
2. Банк өзiнiң iшкi кредиттiк саясатына және заем операцияларын өткiзудiң жалпы шарттарына сәйкес кредит бередi.
Банктiң талап ету құқы болған немесе әлi бар әрбiр кредит бойынша құжаттаманың есебi кредиттiң түрiне, қарыз алушының санатына, талап ету құқын сатып алу әдiсiне қарамай осы Ережелерге сәйкес жүргiзiледi.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында басқаша көзделмеген болса, банк кредитті лизинг шарты немесе ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарты негізінде береді.
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен , 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен.
3. Банктік заем шартында мiндеттi түрде мыналар болуға тиiс:
1) кредиттің мақсаты, заемшы берген тиісті бизнес-жоспарға немесе заемның технико-экономикалық негіздемесіне және/немесе заемшының өтінішіне сәйкес, заемшы берген тиісті бизнес-жоспарға немесе заемның технико-экономикалық негіздемесіне және/немесе заемшының өтінішіне сәйкес;
2) берiлетiн кредиттің жалпы сомасы;
3) кредиттiң валютасы;
4) кредиттi өтеу мерзiмi және ол бойынша сыйақы;
5) кредиттi өтеу әдiсi;
6) қамтамасыз ету (түрi, сомасы);
7) сыйақының ставкаларының мөлшерi;
8) заемшы заңды тұлғаның банкке ұсынатын есебінің түрлері мен мерзімдері;
9) заемшының ол туралы мәліметтерді кредиттік бюроларға беру келісімінің, сондай-ақ тараптардың өз міндеттемелерін орындауына байланысты ақпараттың болуы туралы нұсқау.
Ескерту: 3-тармаққа толықтырулар енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының   2004 жылғы 21 тамыздағы N 248  қаулысымен 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 269   қаулысымен .

4. Банк вправе запросить у предполагаемого заемщика представления дополнительной информации, необходимой для ведения документации по кредитам в соответствии с настоящими Правилами и внутренними документами банка.
5. Банк, предоставивший кредит, вправе уступить свое право требования по погашению кредита на основании договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга) либо иным способом, предусмотренным законодательством Республики Казахстан. Новый кредитор вправе переуступить свое право требования по кредиту только на основании вновь заключенного договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга).
6. Договор по предоставлению кредита, обеспечению исполнения обязательств заемщиком, уступке требования или переводу долга по кредиту, заключаемый банком без использования типовой формы договора, утвержденной уполномоченным органом банка согласно его внутренней кредитной политике, либо с изменением такой типовой формы, визируется работником юридической службы банка в целях подтверждения его соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан.
Изменения условий (реструктурирование) кредита должно оформляться письменно подписанием дополнительного соглашения в соответствии с решением уполномоченного органа банка о внесении соответствующих изменений и дополнений в договор банковского займа, договор залога, другие договоры, связанные с исполнением обязательств по договору банковского займа.  <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279; от 25 сентября 2004 года  N 269 .
Глава 2. Порядок ведения документации
по предоставленному кредиту
7. По каждому предоставленному кредиту в банке должно быть заведено кредитное досье, которое открывается в день подписания или утверждения договора банковского займа и закрывается только в момент прекращения его действия, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами.
8. Ведение и хранение кредитных досье должно быть поручено ответственному работнику банка, на которого возлагаются обязанности по обеспечению полноты документов в кредитных досье банка и их сохранности.
9. При проведении уполномоченным органом инспектирования деятельности банка инспекторам должны быть предоставлены все затребованные ими кредитные досье, включая досье по кредитам, выданным филиалами банка.  <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 248 .

4. Банк жорамалданған қарыз алушыдан осы Ережелерге және банктiң iшкi құжаттарына сәйкес кредитке байланысты құжаттаманы жүргiзуге қажеттi қосымша ақпарат тапсыруын сұратуға құқылы.
5. Кредит берген банк ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарты негiзiнде немесе Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа әдiспен өзiнің талап ету құқын басқа бiреуге беруге құқылы. Жаңа кредит берушi кредит бойынша өзiнiң талап ету құқын жаңадан жасалған шарт негiзiнде ғана басқа бiреуге беруге құқылы.
6. Банкпен шарттың үлгі нысанын пайдаланбай жасалатын кредит беру, заемшының міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуі, кредит беру бойынша борышты талап етуді немесе аударуды басқаға беру жөніндегі банктің уәкілетті органы оның ішкі кредит саясатына сәйкес не осы үлгі нысанның өзгеруіне сәйкес бекіткен шартқа банктің заң қызметкері оның Қазақстан Республикасының заңдар актілерінің талаптарына сәйкестігін растау мақсатымен қол қояды.
Кредит беру шарттарының өзгеруi (қайта құрылуы) банктік заем шартына, кепiл шартына, банктік заем шарты бойынша мiндеттемелердi орындауға байланысты басқа шарттарға тиiстi өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы қосымша келiсiмге банктің уәкілетті органының шешіміне сәйкес қол қою жолымен жазбаша ресiмделуге тиiс.
Ескерту: 6-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының   2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 269   қаулысымен .
2-тарау. Берiлген кредит жөнiндегi құжаттаманы
жүргiзу тәртiбi
7. Берiлген әрбiр кредит бойынша банкте кредит папкасы арналуға тиiс, ол банктік заем шартына қол қойылған немесе оны бекiткен күнi ашылып, осы Ережелерде көзделген реттерде болмаса, қолданылуы тоқтатылған сәтте ғана жабылады.
8. Кредит папкаларын жүргiзу және сақтау банктің жауапты қызметкерiне тапсырылуға тиiс, банктiң кредит папкаларындағы құжаттардың толықтығын және олардың амандығын қамтамасыз ету жөнiндегi мiндет соған жүктеледi.
9. Уәкілетті органмен банк жұмысын инспекциялаған кезде инспекторларға банктiң филиалдары берген кредиттер бойынша папкаларды қосқанда, олар сұратқан барлық кредит папкалар берiлуге тиiс.
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының   2004 жылғы 21 тамыздағы N 248  қаулысымен .

10. В каждом кредитном досье должен быть отдельный перечень документов, содержащихся в кредитном досье. Документы, содержащиеся в кредитном досье, должны быть прошиты и пронумерованы в хронологическом порядке.
11. По бланковым кредитам в кредитном досье достаточно наличия основной документации, требуемой при предоставлении любого кредита. Основная документация соответствует следующему перечню:
1) заявление, подписанное заемщиком, содержащее указание цели использования кредита и опись имущества, которое может быть предоставлено для залогового обеспечения возврата кредита, с указанием балансовой стоимости;
1-1) решение уполномоченного органа заемщика-юридического лица на получение кредита;
1-2) решение уполномоченного органа залогодателя-юридического лица на предоставление предмета залога в обеспечение исполнения обязательств заемщика;
2) заверенные в установленном порядке копии учредительных документов заемщика, если он является юридическим лицом;
3) нотариально засвидетельствованные карточка с образцами подписей и оттиском печати юридического лица и доверенность от имени заемщика лицу, уполномоченному подписывать договор банковского займа от имени заемщика;
4) оригинал заключенного договора банковского займа;
4-1) бизнес-план заемщика или технико-экономическое обоснование займа;
4-2) финансовая отчетность на последнюю отчетную дату, предшествующую дате подачи заявления, подписанная заемщиком-юридическим лицом, и финансовая отчетность заемщика-юридического лица за последний отчетный год с приложением копии налоговой декларации, а также заключение банка, содержащее оценку кредитоспособности заемщика-юридического лица;
5)-6) ( подпункты исключены -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15 );
7) заключение банка, содержащее оценку о возможности реализации заемщиком целей и задач, определенных в его бизнес-плане;
8) решение соответствующего органа банка об одобрении выдачи кредита по срокам и другим условиям;
9) документы, подтверждающие цель использования кредита;
10)-11) ( подпункты исключены  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15 );
12) сведения об открытых банковских счетах в других банках. Если заемщик является агентом другого лица по получению данного кредита в полном объеме или какой-то его части, то к досье должна быть приложена копия документа, удостоверяющего полномочия заемщика как агента, в котором указана сумма кредита и цель использования его действительным получателем и о наличии задолженности заемщика по банковским займам;

10. Әрбiр кредиттiк папкада соның iшiнде тұрған құжаттардың жеке тiзбесi болуға тиiс. Кредит папкасында тұрған құжаттар тiгiлген және хронологиялық тәртіппен нөмiрленген болуға тиiс.
11. Кредит папкасындағы бланк кредиттерi бойынша кез-келген кредиттi берген кезде талап етiлетiн қажеттi құжаттаманың болуы жеткiлiктi. Негiзгi құжаттама мына тiзбеге сәйкес келедi:
1) кредиттi пайдалану мақсаты мен мүлiк тiзбесi көрсетiлген, қарыз алушы қол қойған өтiнiш, ол кредиттi қайтаруды қамтамасыз етудiң кепiлдiгi үшiн, баланстық құны көрсетiлiп берiлуi мүмкiн;
1-1) заемшы заңды тұлғаның уәкілетті органының кредит алуға шешімі;
1-2) кепіл беруші заңды тұлғаның уәкілетті органының заемшы міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуге кепіл затын беруге шешімі;
2) егер қарыз алушы заңды тұлға болса, оның құрылтайшы құжаттарының белгiленген тәртiппен куәландырылған көшiрмесi;
3) заңды тұлғаның қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар нотариалды куәландырылған карточка және банктік заем шартына заем берушінің атынан қол қоюға уәкілетті адамға заем берушінің атынан берілген сенімхат;
4) жасалған банктік заем шартының түпнұсқасы;
4-1) заемшының бизнес-жоспары немесе заемды техникалық-экономикалық негiздеу;
4-2) заемшы заңды тұлғаның қолы қойылған өтiнiш берiлген күннiң алдындағы соңғы есептi күнгi қаржылық есеп және заемшы заңды тұлғаның салық декларациясының көшiрмесi қоса берiлген соңғы есептi жылдағы қаржылық есебi, сондай-ақ банктiң заемшы заңды тұлғаның
кредит қабiлеттiлiгiне баға берiлген қорытындысы;
5) <*>
6) <*>
7) заемшының бизнес-жоспарында белгіленген мақсаттар мен міндеттердің іске асырылу мүмкіндігі туралы баға берілген банктің қорытындысы;
8) банктiң тиiстi органының кредиттiң мерзiм бойынша және басқа шарттар бойынша берiлуiн мақұлдау жөнiндегi шешiмi;
9) кредиттi пайдалану мақсатын растайтын құжаттар;
10) <*>
11) <*>
12) басқа банктердегi ашылған банк шоттары туралы мәлiметтер. Егер қарыз алушы осы кредиттi толық көлемде немесе оның қандай да бiр бөлiгiн алу жөнiндегi басқа адамның агентi болса, онда папкаға қарыз алушының агент ретiндегi өкiлеттiгiн растайтын құжаттың көшiрмесi қоса берiлуге тиiс, онда кредиттің сомасы және оны iс жүзiнде пайдаланушының мақсаты және заем алушының банктің заемдар бойынша берешегінің бар екендігі көрсетiледi.

13) копию документа установленной формы, выданного уполномоченным органом, подтверждающего факт прохождения государственной регистрации (перерегистрации) для индивидуальных предпринимателей;
14) документ установленной формы, выданный органом налоговой службы, подтверждающий факт постановки клиента на налоговый учет.
По потребительским займам, предоставленным в размере, не превышающем тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на одного заемщика, необходимо наличие в кредитном досье следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность заемщика;
2) оригинал заключенного договора банковского займа;
3) документ, определяющий скоринговую оценку и рейтинг заемщика, или оценку кредитоспособности заемщика.
Основные требования к бизнес-плану заемщика или технико-экономическому обоснованию займа предусматриваются внутренними документами банка, определяющими его кредитную политику.
Бизнес-план должника, в соответствии с которым предоставляется инвестиционный заем (кредит), не ограничиваясь нижеследующим, должен предусматривать следующие сведения:
товары, предполагаемые для производства в рамках бизнес-плана;
рынки сбыта, в том числе прогнозируемые объемы производства и себестоимости товаров;
основные элементы маркетинга (схемы распространения товаров, ценообразование, методы стимулирования продаж);
детализированный по годам план производства совместно со схемой технологических связей (процессов контроля качества продукции и оценкой возможных издержек производства, приобретения производственного оборудования);
оценка рисков и управления ими;
детализированные по годам финансовый план (финансовые показатели реализации бизнес-плана по годам, источники и объемы финансирования бизнес-плана и погашения инвестиционного кредита) и смета расходов.  <*>
Сноска. Пункт 11 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130; от 4 августа 2003 года  N 287 ; от 25 сентября 2004 года  N 269 .
11-1. При предоставлении кредитов субъектам малого предпринимательства требуется следующий перечень документации:
1) заявление, подписанное заемщиком, содержащее указание цели использования кредита;
2) копии учредительных документов заемщика (для юридического лица) или документа, удостоверяющего личность (для физического лица), или копия документа установленной формы, выданного уполномоченным органом, подтверждающего факт прохождения государственной регистрации (перерегистрации) (для индивидуальных предпринимателей);

13) жеке кәсіпкерлер үшін мемлекеттік тіркелгені өткен (қайта тіркелгені) жөніндегі фактіні растайтын уәкілетті орган берген, белгіленген нысандағы құжаттың көшірмесі;
14) клиенттің салық есебіне қойылғанын растайтын салық қызметі органы берген, белгіленген нысандағы құжат.
Қазақстан Республикасының тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетінде белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мың есе мөлшерінен аспайтын мөлшердегі бір заемшыға берілген тұтынушы заемы бойынша кредиттік құжаттар жинағында мына құжаттардың болуы қажет:
1) заемшының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі
2) жасалған банктік заем шартының түпнұсқасы;
3) заемшының скорингтік бағалауын және рейтингін немесе заемшының кредит алу қабілетін бағалауды белгілейтін құжат.
Заемшының бизнес-жоспарына немесе заемды техникалық-экономикалық негiздеуге қойылатын негізгі талаптар банктің кредит саясатын белгілейтін ішкі құжаттарында көзделеді.
Инвестициялық заемдарда (кредиттерде) борышкердің бизнес-жоспары төмендегілермен шектелмей, мынадай мәліметтерді қарастыруға тиіс:
бизнес-жоспар шеңберінде өндіріс үшін ұсынылатын тауарлар;
өткізу рыноктары, оның ішінде өндірістің болжанатын көлемі және тауарлардың өзіндік құны;
маркетингтің негізгі элементтері (тауарларды тарату кестесі, баға белгілеу, сатуды ынталандыру әдістері);
технологиялық байланыстар кестесімен бірлесіп жасалған жылдар бойынша өндірістің жан-жақты жоспары (өнім сапасын бақылау және өндірістің ықтимал шығындарын бағалау процестері, өндіріс жабдықтарын сатып алу);
тәуекелдерді бағалау және оларды басқару;
жылдар бойынша жан-жақты қаржы жоспары (жылдар бойынша бизнес-жоспарын іске асырудағы қаржы көрсеткіштері және бизнес-жоспарды қаржыландыру көлемі мен инвестициялық кредитті өтеу) және шығыстар сметасы.
Ескерту: 11-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен 2003 жылғы 4 тамыздағы N 287  қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының   2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 269   қаулысымен .
11-1. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне кредит берген кезде мынадай құжаттама тiзбесi талап eтiледi:
1) заемшы қол қойған, кредиттi пайдалану мақсаты көрсетiлген өтiнiш;
2) заемшының құрылтай құжаттарының (заңды тұлға үшiн) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (жеке тұлға үшiн) көшiрмелерi , немесе мемлекеттік тіркеудің (қайта тіркеу) (дербес кәсіпкерлер үшін) жасалған фактісін растайтын уәкілетті орган белгіленген нысанда берген құжаттың көшірмесі;

3) карточка с образцами подписей, оттиск печати (для юридических лиц);
4) оригинал заключенного договора банковского займа;
5)  (подпункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года  N 269 ) ;
6) финансовая отчетность за последний истекший финансовый год, подписанная уполномоченным лицом заемщика-юридического лица;
7)  (подпункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года  N 269 ) ;
8) документ установленной формы, выданный органом налоговой службы, подтверждающий факт постановки клиента на налоговый учет.
По заемщикам - субъектам малого предпринимательства, которым предоставляется право применять упрощенную форму ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, банк проводит не реже одного раза в год мониторинг финансового состояния, включающего в себя также проверку целевого назначения выданного кредита. Результаты проведенного мониторинга должны быть приобщены к кредитному досье.  <*>
Сноска. Дополнен пунктом 11-1 -  постановлением  Правления
Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130; с изменениями - от 25 сентября 2004 года  N 269 .
12. Если предоставленный кредит обеспечен залогом в виде
недвижимости, то дополнительная документация по кредитному досье должна включать в себя:
1) оригинал заключенного договора об ипотеке с отметкой о его государственной регистрации;
2) документ об оценке, подтверждающий и доказывающий рыночную стоимость заложенного имущества;
3) документы, подтверждающие покупную цену заложенного имущества, если кредит выдан для приобретения этого имущества.
13. По кредитам, предоставленным с условием обеспечения исполнения обязательств заемщика в форме залога движимого имущества, к кредитному досье помимо основной документации прилагается договор о залоге, информация о предмете залога и методах определения его стоимости.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, на договоре о залоге должна иметься отметка о его регистрации в соответствующих уполномоченных государственных органах.  <*>
Сноска. Пункт 13 - с изменениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15.
14. В досье по кредитам, выделенным на приобретение движимого имущества, которое в соответствии с договором о залоге после перехода в собственность заемщика стало предметом залога, должны содержаться документы, подтверждающие покупную цену данного имущества и сумму, на которую оно застраховано.

3) қол қойылған үлгiлерi бар карточка, мөрдiң таңбасы (заңды тұлғалар үшiн);
4) жасалған банктiк заем шартының түпнұсқасы;
5)  <*>
6) заемшының уәкілетті өкілі - заңды тұлға қол қойған соңғы өткен қаржы жылы үшін қаржылық есеп беру;
7)  <*>
8) клиенттi салық есебiне қою фактiсiн растайтын салық қызметi органы берген белгiленген нысандағы құжат.
Банк бухгалтерлік есеп пен қаржылық есепті жасаудың ықшамдалған нысанын Қазақстан Республикасының заңдары белгілеген тәртіппен қолдануға құқық беретін шағын кәсіпкерлік субъектілері - заемшылар бойынша берілген мақсатты кредитті тексеруді құрамына енгізетін жылына бір реттен кем емес ретпен қаржылық жағдай мониторингін өткізеді. Өткізілген мониторинг нәтижесі кредиттік құжаттар жинағына қосылуы тиіс.
Ескерту: 11-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту, толықтырулар  енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының   2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 269   қаулысымен .
12. Егер берiлген кредит жылжымайтын мүлiк ретiнде кепiлмен қамтамасыз етiлген болса, онда кредит папкасы жөнiндегi қосымша құжаттамада мыналар болуға тиiс:
1) ипотека туралы жасалған, мемлекеттiк тiркеуден өткендiгi туралы белгiсi бар шарттың түпнұсқасы;
2) кепiлге салынған мүлiктiң рыноктық құнын растайтын және дәлелдейтiн бағасы туралы құжат;
3) кепiлге салынған мүлiктiң, егер кредит осы мүлiктi сатып алу үшiн берiлген болса, сатып алу бағасын растайтын құжаттар.
13. Жылжымалы мүлiктің кепiлдiгi түрiндегi қарыз алушының мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз етiлетiндей жағдайда берiлген кредиттер бойынша кредиттiк папкаға негiзгi құжаттамадан басқа кепiлдiк туралы шарт, кепiлге салынған зат және оның құнын анықтау әдiсi туралы ақпарат қоса берiледi.
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайда кепілдiк туралы шартта оның тиiстi уәкiлеттiк мемлекеттiк органдарда тiркелгендiгi туралы белгi болуға тиiс.
Ескерту: 13-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен.
14. Кепiлдiк туралы шартқа сәйкес қарыз алушының меншiгiне көшкеннен кейiн кепiлдiк затқа айналған жылжымалы мүлiктi сатып алуға бөлiнген кредиттер жөнiндегi папкада осы мүлiктiң сатып алу бағасын және оның сақтандырылған сомасын растайтын құжаттар болуға тиiс.

15. Если кредит выдан для использования заемщиком в сфере строительства, в том числе реконструкции или других строительных усовершенствований недвижимого имущества, то к досье прилагаются проектно-сметная документация по планируемым работам и отчеты о проверке, подготовленные банком, или акт приема-сдачи заемщиком, подтверждающие выполнение работ, на которые выделен кредит.
16. По кредиту, исполнение обязательства по которому обеспечено только гарантией или поручительством, к кредитному досье приобщаются следующие дополнительные документы:  <*>
1) договор гарантии или поручительства;
1-1) решение уполномоченного органа гаранта или поручителя юридического лица о выдаче банку-кредитору гарантии или поручительства в обеспечение исполнения обязательств заемщика;
2) ( подпункт исключен -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15 );
3) нотариально засвидетельствованные документы, подтверждающие полномочия лица на подписание гарантийного договора от имени гаранта или договора поручительства от имени поручителя;
4) финансовая отчетность гаранта или поручителя, являющегося юридическим лицом, на последнюю отчетную дату, предшествующую выдаче кредита или справка, подтверждающая доходы гаранта или поручителя, являющегося физическим лицом.  <*>
Сноска. Пункт 16 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130.
17. Изменения и дополнения, вносимые в заключенные банком договоры по предоставленным кредитам, включая договоры по обеспечению, должны быть оформлены согласно условиям этих договоров и приобщены к соответствующим досье.
18. Банк должен осуществлять проверку целевого использования кредита, а также анализировать финансовое состояние заемщика. Документы по результатам анализа должны приобщаться к кредитному досье.  <*>
Сноска. Пункт 18 - с изменениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15.
19. ( Пункт исключен -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279 ).
Глава 3. Порядок ведения документации по приобретенному
праву требования по кредиту
20. Если банк приобрел право требования по кредиту, то с момента подписания договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга) либо регистрации факта передачи права по ипотечному свидетельству банком открывается кредитное досье, к которому приобщаются оригиналы всех документов, которые имелись в кредитном досье у первоначального кредитора, оформленные в соответствии с требованиями настоящих Правил и заверенные первоначальным кредитором.  <*>
Сноска. Пункт 20 с изменением -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130.

15. Егер кредит қарыз алушыға құрылыс саласында пайдалану үшiн, оның iшiнде жылжымайтын мүлiктің конструкциясын өзгерту немесе оны құрылыстық жағынан басқаша жетiлдiру үшiн берiлген болса, онда папкаға жоспарланып отырған жұмыс бойынша кредит берiлген жұмыстардың орындалуын растайтын жобалау-сметалық құжат және тексеру жөнiнде банк дайындаған есептер немесе қарыз алушының қабылдау-өткiзу актiсi қоса тiркеледi.
16. Мiндеттемелерiнiң тек қана кепiлдiкпен немесе кепiлмен қамтамасыз етiлген кредит бойынша кредиттiк папкаға мынадай қосымша құжаттар қоса берiледi:
1) кепiлдiк немесе кепiлдеме шарты;
1-1) гранттың уәкілетті органының немесе заңды тұлғаның кепілдік берушісінің банк-кредиторға кепілдік беру немесе заемшы міндеттерін орындауды қамтамасыз етуге кепілдік беру туралы шешімі;
2) <*>
3) кепiлшiнiң атынан кепiлдiк шартына немесе кепiлдемешiнiң атынан кепiлдемелiк шартқа қол қоятын адамның өкiлеттiгiн растайтын нотариалды куәландырылған құжаттар;
4) заңды тұлға болып табылатын гаранттың немесе кепiлдiк берушiнiң кредит берудiң алдындағы соңғы есептi күнге қаржылық есебi немесе жеке тұлға болып табылатын гаранттың немесе кепілдік берушiнiң кiрісiн растайтын анықтама.
Ескерту: 16-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен ,   2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен , 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен .
17. Қамтамасыз ету жөнiндегi шарттарды қосқанда берiлген кредит бойынша банк жасасқан шарттарға енгiзiлген өзгертулер мен толықтырулар осы шарттардың талаптарына сәйкес ресiмделуге және тиiстi папкаға қоса тiркелуге тиiс.
18. Банк кредиттің мақсатпен пайдаланылуын тексерудi жүзеге асыруға, сондай-ақ қарыз берушiнің қаржылық жай-күйiн талдауға тиiс. Талдау нәтижелері жөніндегі құжаттар кредиттік папкаға қоса тіркелуге тиіс.
Ескерту: 18-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтар N 15  қаулысымен.
19.  Тармақ алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен.
3-тарау. Кредитке байланысты сатып алынған
талап ету құқы бойынша құжаттама жүргiзу тәртiбi
20. Егер банк кредитке байланысты құқықты сатып алса, онда ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шартына қол қойған немесе ипотекалық куәлiк бойынша құқықтың берiлгенi тiркелген сәттен бастап банк кредиттiк папка ашады, оған барлық құжаттардың бастапқы кредитордағы папкада болған, осы ережелердің талаптарына сәйкес ресiмделген және бастапқы кредит берушi куәландырған түпнұсқалары тiркеледi.
Ескерту: 20-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен .

21. Кроме документов, указанных в пункте 20 настоящих Правил, банк, которому уступлено требование по кредиту, обязан иметь в данном кредитном досье:
1) подробный отчет банка, уступившего требование, о своевременности и полноте платежей по погашению кредита;
2) договор финансирования под уступку денежного требования (факторинга) по кредиту, включающий положения об условиях обслуживания кредита (получения платежей по погашению кредита), а также взаимному обмену сведениями и письменными документами о платежах по погашению кредита либо ипотечное свидетельство;
3) ( подпункт исключен -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15 );
4) договоры об уступке первоначальным кредитором требования по залогу, гарантии, иные обеспечения исполнения обязательств заемщиком по данному кредиту.
В случае, если банк приобрел право требования по кредиту на основании индоссамента на ипотечном свидетельстве, то банк, приобретший право по нему, обязан приобщить к соответствующему кредитному досье отдельное соглашение, заключенное с предыдущим кредитором, относительно условий, указанных в подпункте 2) настоящего пункта.  <*>
Сноска. Пункт 21 - с изменениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15.
Глава 4. Документация по требованиям, уступленным банком
22. Банк, уступивший требования по кредиту, обязан приобщить к кредитному досье все заключенные им договоры финансирования под уступку денежного требования (факторинга) по обязательствам, связанным с данным кредитом.
23. В случае если банк, уступивший требования по кредиту, продолжает оказание услуг по обслуживанию кредита по договору доверительного управления кредита, данный банк оставляет в досье копию договора банковского займа и другие документы, необходимые ему для оказания услуг по дальнейшему обслуживанию кредита.  <*>
Сноска. Пункт 23 в новой редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130.
Глава 5. Документация по перемене заемщиков
24. Перемена заемщиков оформляется договором о переводе первоначальным заемщиком своего долга на другое лицо - нового заемщика, а также внесением соответствующих изменений и дополнений в договор банковского займа.
25. Основная документация по кредиту, по которому произошла перемена заемщиков, приобщается к досье в соответствии со следующим перечнем:
1) заявление заемщика и предполагаемого нового заемщика о предоставлении банком согласия на перевод долга;
2) основная документация, оформленная в отношении нового заемщика в соответствии с требованиями пункта 11 настоящих Правил, за исключением того, что требование, установленное подпунктом 8) названного пункта, распространяется на два документа - согласие банка на перевод долга и внесение изменений и дополнений в договор банковского займа в связи с переменой заемщиков;

21. Осы Ережелердің 20-тармағында көрсетiлген құжаттардан басқа кредитке байланысты талапты алған банктiң осы кредиттiк папкада мыналары болуға тиiс:
1) талапты бiреуге берген банктiң кредиттi өтеуге байланысты төлемдерінің уақтылығы және толықтығы туралы егжей-тегжейлi есебi;
2) кредитке қызмет көрсету (кредиттi өтеу жөнiндегi төлемдердi алу) талаптары туралы ережелердi қамтитын, сондай-ақ кредиттi өтеу жөнiндегi төлемдер туралы мәлiметтер мен жазбаша құжаттарды өзара алмасу туралы шарт немесе ипотекалық куәлiк;
3) <*>
4) кепiл, кепiлдiк бойынша талаптарды бастапқы кредит берушiнiң беруi туралы шарттар, қарыз алушының осы кредит бойынша мiндеттемелерiн орындауды басқалай қамтамасыз етулерi.
Банк кредитке байланысты талап ету құқын индоссамент негiзiнде ипотекалық куәлiкпен сатып алған жағдайда, сол бойынша құқықты сатып алған банк тиiстi кредиттiк папкаға бұрынғы кредит берушiмен жасасқан, осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген талаптарға қатысты жеке келiсiмдi қоса тiгуге мiндеттi.
Ескерту: 21-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен.
4-тарау. Банк берген талаптар бойынша құжаттама
22. Кредитке байланысты талаптарын бiреуге берген банк осы кредитке байланысты мiндеттемелер бойынша талаптарды бiреуге беру туралы өзi жасасқан барлық шарттарды кредиттiк папкаға тiгуге мiндеттi.
23. Кредит бойынша талапты басқаға берген банк кредитті сенiмгерлiк басқару шарты бойынша кредитке қызмет көрсету жөнiндегі қызмет көрсетудi жалғастырған жағдайда, осы банк досьеде банктiк заем шартының көшiрмесiн және кредитке бұдан әрi қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету үшiн оған қажеттi басқа құжаттарды қалдырады.
Ескерту: 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен .
5-тарау. Қарыз берушiлердi ауыстыру жөнiндегi құжаттама
24. Қарыз берушiлердi ауыстыру бастапқы қарыз берушiнiң өзiнiң борышын басқа адамға - жаңа қарыз берушiге ауыстыру туралы шартымен, сондай-ақ банктік заем шартына тиiстi өзгертулер мен толықтыруларды енгiзу жолымен ресiмделедi.
25. Қарыз берушiлерi ауыстырылған кредит бойынша негiзгi құжаттама мына тiзбеге сәйкес папкаға қоса тiгiледi:
1) қарыз алушының және болжалды жаңа қарыз алушының банктің борышты аударуға келiсiм беруi туралы өтініші;
2) жаңа қарыз алушыға байланысты осы Ережелердің 11-тармағына сәйкес ресiмделген негiзгi құжаттама, бұған мыналар жатпайды: аталған тармақтың 8-тармақшасы белгiлеген талаптың екi құжатқа қатысы бар банктiң ақша аударуға келiсiмi және қарыз алушының ауысуына байланысты банктік заем шартына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу;

3) письменное согласие банка на перевод долга, а также письменное соглашение между предыдущим и новым заемщиками;
4) письменно оформленные изменения и дополнения в договор банковского займа, подписанные новым заемщиком и банком-кредитором;
5) обоснование перевода первоначальным заемщиком своего долга на другое лицо.  <*>
Сноска. Пункт 25 - с дополнениями, внесенными  постановлением
Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15.
26. В зависимости от условий относительно обеспечения исполнения обязательства новым заемщиком, на которых банком было принято решение о согласии на перевод долга, к кредитному досье приобщаются соответствующие дополнительные документы, оформленные на нового заемщика согласно пунктам 12-17 настоящих Правил.
Глава 6. Документы по гарантийным или
поручительским обязательствам банка
27. Гарантии или поручительства предоставляются банком в форме письменного договора гарантии или поручительства с направлением письменного извещения кредитору о своей ответственности за неисполнение обязательства должником.
28. По гарантиям и поручительствам, по которым банк выполнил свои обязательства гаранта или поручителя в связи с неисполнением обязательств должником, должно быть открыто кредитное досье, которое ведется до погашения долга лицом, за которое выдана гарантия или поручительство.
29. В кредитном досье, открытом в связи с выполнением банком гарантийных или поручительских обязательств, должны содержаться документы, оформленные для заключения гарантийного договора в соответствии с требованиями, указанными в пункте 11 настоящих Правил.
30. В случае обеспечения исполнения обязательств должником перед банком, являющимся гарантом или поручителем, в кредитном досье по таким гарантиям и поручительствам должны содержаться документы, оформленные в соответствии с требованиями, установленными пунктами 12-17 настоящих Правил.
Глава 7. Документация по кредитному мониторингу
31. Банк обязан приобщать следующие документы к кредитному досье по каждому заемщику:
1) переписку между банком и заемщиком, после заключения соответствующих договоров с целью проверки финансового состояния заемщика и его способности осуществлять платежи по возврату кредита своевременно и в полном объеме;
1-1) финансовую отчетность за полугодие, подписанную заемщиком;
1-2) финансовую отчетность за квартал(ы), подписанную заемщиком, у которого общая сумма задолженности перед банком превышает пятьдесят миллионов тенге;
1-3) финансовую отчетность заемщика за последний истекший год, с приложением к ней копии налоговой декларации;  <*>

3) борышты аударуға банктің жазбаша келiсiмi, сондай-ақ бұрынғы және жаңа қарыз алушының арасындағы жазбаша келiсiм;
4) банктік заем шартындағы жазбаша ресiмделген, жаңа қарыз алушы мен кредит берушi банк қол қойған өзгертулер мен толықтырулар.
5) алғашқы заем алушының өз борышын басқа адамға аудару негіздемесі.
Ескерту: 25-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтар N 15  қаулысымен.
26. Жаңа қарыз алушының мiндеттемелердi орындауын қамтамасыз етуге байланысты шарттары негiзiнде банк борышты аударуға келiсiм туралы шешiм қабылдады, сол шарттардың қандай болғанына қарай кредит папкасына осы ережелердің 12-17 тармақтарына сәйкес жаңа қарыз алушыға ресімделген тиісті қосымша құжаттар қоса тіркеледі.
6-тарау. Банктің кепiлдiк немесе кепiлдемелiк
мiндеттемелерi жөнiндегi құжаттар
27. Банк кепiлдiктi немесе кепiлдемелiктi кепiлдiк немесе кепiлдемелiк жазбаша шарт формасында борышқордың өз мiндеттемелерiн орындамағаны үшiн өзiнің жауапкершілігi туралы кредит берушiге жазбаша хабарлама жiбере отырып бередi.
28. Борышқордың мiндеттемелерiн орындамауына байланысты банк өзiң кепiлшi немесе кепiлдемешi ретiндегi кепiлдiк және кепiлдемелiк бойынша мiндеттемелерiн орындады, ендi сол кепiлдiк және кепiлдемелiк бойынша кредит папкасы ашылуға тиiс, оны кепiлдiк немесе кепiлдемешiлiк алған адам борышын өтегенге дейiн жүргiзедi.
29. Банктiң кепiлдiк немесе кепiлдемешілік мiндеттемелерiн орындауына байланысты ашылған кредит папкасында осы Ережелердің 11-тармағында көрсетiлген талаптарға сәйкес кепілдiк шарт жасау үшiн ресiмделген құжаттар болуға тиiс.
30. Борышқор кепiлшi немесе кепiлдемешi банк алдындағы мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз еткен жағдайда осындай кепiлдiктер мен кепiлдемешiлiктерге арналған кредит папкасында осы ережелердің 12-17 тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес ресiмделген құжаттар болуға тиiс.
7-тарау. Кредиттiк мониторинг бойынша құжаттама
31. Банк әр заемшы бойынша кредиттік досьеге мынадай құжаттарды қоса беруге міндетті:
1) банк пен қарыз алушы арасындағы жазысқан хаттар, қарыз алушының қаржылық жай-күйiн және оның кредиттi дер кезiнде және толық көлемде қайтаруға байланысты төлем жасауды жүзеге асыру қабiлетiн тексеру мақсатымен тиiстi шарттарды жасағаннан кейiн;
1-1) заемшының қолы қойылған жартыжылдықтың қаржылық есебі;
1-2) банк алдындағы берешегінің жалпы сомасы елу миллион теңгеден асатын заемшының қолы қойылған тоқсандағы (тоқсандардағы) қаржылық есебі;
1-3) заемшының салық декларациясының көшірмесі қоса берілген соңғы аяқталған жылдағы қаржылық есебі;

2) акты инвентаризации имущества, предоставленного в залоговое обеспечение по кредиту;
3) заключение банка, содержащее оценку финансового состояния гаранта или поручителя заемщика;
3-1) финансовую отчетность за полугодие, подписанную гарантом или поручителем заемщика;
3-2) финансовую отчетность гаранта или поручителя заемщика за последний отчетный год, с приложением к ней копии налоговой декларации (по кредитам, сумма которых превышает сто миллионов тенге,);
4) документы, отражающие регулярность и полноту платежей по возврату кредита;
5) документы, свидетельствующие о мерах, предпринятых банком в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения заемщиком своих обязательств;
6) документы, подтверждающие факт полного или частичного погашения задолженности по кредиту и отражающие источник погашения кредита;
7) заключение банка, содержащее оценку финансового состояния заемщика и результаты проверки целевого использования кредита;
8) сведения о классификационной категории кредита в соответствии с таблицей N 1 Приложения 2 и/или 3 к Правилам классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, с отнесением их к категории сомнительных и безнадежных, утвержденным  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 ноября 2002 года N 465, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2103, по состоянию на первое число каждого отчетного месяца, следующих после месяца, в котором выдан кредит.
Требования подпунктов 1-1), 1-2) и 1-3) не распространяются на заемщиков-физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей без образования юридического лица.
Требования подпунктов 1-1) и 1-2) не распространяются на заемщиков - субъектов малого предпринимательства.
Требования подпунктов 1), 4), 6) и 7) в части результатов проверки целевого использования кредита, не распространяются на кредитные досье, заведенные в отношении заемщиков, получивших кредиты по кредитным карточкам.
Если гарант или поручитель является финансовой организацией, имеющей рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, представление копии налоговой декларации не требуется.  <*>
Сноска. Пункт 31 с изменениями и дополнениями -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130; от 25 сентября 2004 года  N 269 .

2) кредиттi кепiлмен қамтамасыз ету үшiн берiлген мүлiктi инвентарлау актi;
3) гранттың немесе заемшының кепілдік берушісінің қаржылық жағдайына баға берілген банктің қорытындысы;
3-1) гарант немесе заемшының кепілдік берушісі қол қойған жартыжылдықтың қаржылық есебі;
3-2) гаранттың немесе заемшының кепілдік берушісінің салық декларациясының көшірмесі қоса берілген соңғы есепті жылдағы қаржылық есебі (сомасы жүз миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша);
4) кредиттi қайтаруға байланысты төлемдердің үздiксiздiгi мен толықтығын бiлдiретiн құжаттар;
5) қарыз алушы өз мiндеттемелерiн орындамаған немесе тиiстi дәрежеде орындамаған жағдайда банк қолданған шаралардың куәсi болатын құжаттар;
6) кредит бойынша берешектің толық немесе ішінара өтелу фактін растайтын және кредитті өтеу көзін көрсететін құжаттар;
7) заемшының қаржылық жағдайына берілген баға мен кредиттің мақсатқа сай пайдаланылуын тексеру нәтижелері көрсетілген банктің қорытындысы;
8) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2103 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 16 қарашадағы N 465 қаулысымен бекітілген олардың күмәнді және үмітсіз санатқа қойылған активтерді, шартты міндеттемелерді және оларға қарсы провизияларды құру  ережесінің  2 және/немесе 3 қосымшасының N 1 кестесіне сәйкес кредит берілген айдан кейінгі әрбір есепті айдың 1-і күніне берілген кредиттің біліктілік санаты туралы мәліметтер.
1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалардың талаптары заемшы заңды тұлғаларға қойылмайды, оның iшiнде заңды тұлға құрмаған жеке кәсiпкерлер.
1-1) және 1-2) тармақшалардың талаптары шағын кәсіпкерліктің субъектілері-заемшыларына қолданылмайды.
1), 4), 6) тармақшалардың талаптары және 7) тармақшаның кредитті мақсатты пайдалану нәтижелерін тексеру бөлігіндегі талабы кредитті кредиттік карточкалар бойынша алған заемшыларға қатысты кредиттік құжаттар жинағына қолданылмайды.
Eгep гарант немесе кепiлдiк берушi Standard & Poor's агенттiгiнiң "A"-дан төмен емес рейтингi немесе басқа да халықаралық рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар қаржылық ұйым болып табылса, салық декларациясының көшiрмесiн ұсыну талап етiлмейдi.
Ескерту: 31-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен ,   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының   2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 269   қаулысымен .

32. Банк, обслуживающий кредит в соответствии с условиями договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга), обязан вести документацию, отражающую регулярность и полноту платежей по возврату кредита, и своевременно приобщать их к кредитному досье.
33. По гарантиям банка, по которым его ответственность еще не наступила, должна вестись документация, указанная в подпункте 1) пункта 31 настоящих Правил.
Требования, установленные пунктом 31 настоящих Правил, распространяются в полном объеме на порядок ведения документации по гарантиям или поручительствам банка, по которым он понес ответственность за неисполнение обязательств должником.
Сноска. Пункт 33 - с изменениями, внесенными  постановлением Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15.
34.  Сноска. Пункт 34 исключен -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15.
Председатель
Приложение
к Правилам ведения
документации по кредитованию
банками второго уровня,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
N 276 от 16.08.99 г.
Сноска. Приложение исключено -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 15.
Примерный договор финансирования под уступку
денежного требования (факторинга) по кредиту

32. Талаптарды беру туралы шарттың негiздерiне сәйкес кредитке қызмет ететiн банк құжаттама жүргiзуге мiндеттi, ол кредиттi қайтаруға байланысты төлемдердің үздiксiздiгi мен толықтығын бiлдiретiн құжаттама жүргiзуге және оларды дер кезінде кредит папкасына қоса тiгуге мiндеттi.
33. Банктің әлi жауапкершiлiгiнің уақыты келмеген кепiлдiктерi бойынша осы Ережелердiң 31-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген құжаттама жүргiзiлуге тиiс.
Осы Ережелердің 31-тармағына белгіленген талаптар банктің кепілдіктер немесе кепілдіктемелер бойынша құжаттама жүргізудің тәртібіне толық көлемде қатысты, солар бойынша банк борышқордың өз міндеттемелерін орындамағаны үшін жауап береді.
Ескерту: 33-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтар N 15  қаулысымен.
34.  Тармақ алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтар N 15  қаулысымен.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 16 тамыздағы
N 276 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасындағы
банктердің кредиттеу жөніндегі
құжаттаманы жүргізу туралы
ережелеріне қосымша
Ескерту: Қосымша алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтар N 15  қаулысымен .