Об утверждении Правил установления и отмены понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки грузов железнодорожным транспортом, подлежащим государственному регулированию
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 30.12.1999г. N 24-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6.01.2000г. за N 1024. Утратил силу - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 августа 2004 г. N 337-ОД.
Извлечение из приказа И.о. Председателя Агентства РК
по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
от 5 августа 2004 г. N 337-ОД
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 20 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2004 года N 743, приказываю:
1. Признать утратившим силу Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 30.12.1999г. N 24-ОД "Об утверждении Правил установления и отмены понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки грузов железнодорожным транспортом, подлежащим государственному регулированию"....
И.о. Председателя...
В целях установления единого порядка и условий предоставления скидок с тарифов на услуги естественных монополистов и руководствуясь подпунктом
4) статьи 13, подпунктом 3) статьи 15  Закона  Республики Казахстан "О естественных монополиях", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления и отмены понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки грузов железнодорожным транспортом, подлежащим государственному регулированию.
2. Юридическому управлению (Машинистова Е.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке.
3. Общему отделу (Бокенчин К.Н.) довести настоящий приказ после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан до сведения территориальных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Курмангалиева С.Ш.
Председатель
ПРАВИЛА
установления и отмены понижающих
коэффициентов к тарифам на перевозки
грузов железнодорожным транспортом,
подлежащим государственному регулированию
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан  "О транспорте  в Республике Казахстан",   "О естественных  монополиях" и "О развитии конкуренции и ограничении монополистической деятельности" с целью установления единого порядка введения и отмены понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки грузов транспортным предприятием, подлежащим государственному регулированию.
2. Настоящие Правила устанавливают порядок и условия установления и отмены понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки грузов транспортным предприятием, подлежащим государственному регулированию.
3. Если международным договором, участником которого является Республика Казахстан, установлены иные правила, то применяются правила международного договора.
4. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
тарифы на перевозки грузов, подлежащие государственному регулированию - тарифы на перевозки грузов транспортным предприятием, подлежащие утверждению государственным органом, уполномоченным в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять государственное регулирование цен (тарифов);
заинтересованные государственные органы - государственные органы Республики Казахстан, в силу своей компетенции заинтересованные в установлении или отмене понижающих коэффициентов к действующим тарифам на перевозки грузов какой-либо отрасли железнодорожным транспортом, за исключением Министерства транспорта и коммуникаций, Министерства государственных доходов, Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса;
график погашения - график погашения дебиторской задолженности клиента перед транспортным предприятием, заверенный подписями клиента и руководителя транспортного предприятия.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

Мемлекеттiк реттеуге жататын темiржол көлiгiмен жүк тасымалдауға арналған тарифтерге кемiту көэффициенттерiн белгiлеу және алып тастау ережесін бекiту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі 1999 жылғы 30 желтоқсан N 24-ОД. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 6 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 1024. Бұйрық күшін жойды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 тамыздағы N 337-ОД бұйырығымен
Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы"  Заңы  13-бабының 4-тармақшасы, 15-бабының 3-тармақшасын басшылыққа ала отырып, табиғи монополистер көрсететiн қызметтерге арналған тарифтерден шегерiм жасаудың тәртiбi мен шарттарын белгiлеу мақсатында бұйырамын:
1. Мемлекеттiк реттеуге жататын темiржол көлiгiмен жүк тасымалдауға арналған тарифтерге кемiту коэффициенттерiн белгiлеу және алып тастау Ережесi бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Заң басқармасы (Машинистова Е.Г.) осы бұйрықтың белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Жалпы бөлiмi (Бөкеншин Қ.Н.) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркеуден өткiзгеннен кейiн аумақтық органдарға жеткiзсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төраға орынбасары С.Ш. Құрманғалиевке жүктелсiн.
Агенттiк төрағасы
Мемлекеттiк реттеуге жататын темiржол көлiгiмен жүк тасымалдау тарифтерiне төмендету коэффициенттерiн белгiлеу және алып тастау
Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер " Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы ", " Табиғи монополиялар туралы " және "Бәсекелестiктi дамыту және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк реттеуге жататын көлiк кәсiпорындары арқылы жүк тасымалдаудың тарифтерiне төмендету коэффициенттерiн енгiзу мен алып тастаудың бiрыңғай тәртiбiн белгiлеу мақсатында әзiрлендi.
2. Осы Ережелер мемлекеттiк реттеуге жататын көлiк кәсiпорындары арқылы жүк тасымалдаудың тарифтерiне төмендету коэффициенттерiн белгiлеудiң және алып тастаудың тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.
3. Егер Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шартпен өзгедей ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
4. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар қолданылады: мемлекеттiк реттеуге жататын жүк тасымалдау тарифтерi - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағаларды (тарифтердi) мемлекеттiк реттеудi iске асыруға уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың бекiтуiне жататын көлiк кәсiпорындары арқылы жүк тасымалдау тарифтерi;
мүдделi мемлекеттiк органдар - өз құзыретiнiң күшiмен темiржол көлiгi арқылы қандай да бiр саланың жүктерiн тасымалдаудың Қолданылып жүрген тарифтерiне төмендету коэффициенттерiн белгiлеуге немесе алып тастауға мүдделi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгiн, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiн, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiнен басқа, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары;
өтеу кестесi - клиент пен көлiк кәсiпорны басшысының қолымен расталған клиенттiң көлiк кәсiпорнының алдындағы дебиторлық берешегiн өтеу кестесi.
Осы Ережелерде қолданылып отырған өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес қолданылады.

2. Критерии целесообразности установления и отмены
понижающих коэффициентов
5. Понижающие коэффициенты устанавливаются к тарифам на перевозки продукции какой-либо отрасли экономики на основе расчета экономической эффективности этой меры для государства, экономической целесообразности для транспортного предприятия и клиента.
6. Основными критериями целесообразности установления понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки продукции какой-либо отрасли (далее - понижающие коэффициенты) являются:
1) сохранение налоговых платежей в бюджет;
2) привлечение нового грузопотока - увеличение объемов перевозок;
3) возможность использования незадействованных или слабо задействованных участков;
4) экологическая опасность побочной продукции промышленного производства.
7. Применение установленных понижающих коэффициентов осуществляется при условии отсутствия у клиента дебиторской задолженности или при условии ее погашения в соответствии с графиком погашения, увеличения (сохранения) объемов перевозок по сравнению с предыдущим периодом.
При этом исполнение условий, установленных в абзаце первом настоящего пункта, осуществляется путем заключения договоров между транспортным предприятием и клиентом, предусматривающих ответственность клиента за невыполнение обязательств в виде перерасчета на фактически выполненный объем перевозок, без применения понижающих коэффициентов за соответствующий период времени.
8. Понижающие коэффициенты устанавливаются на определенный период. <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 13 декабря 2001 года N  249-1-ОД
9. Критериями целесообразности отмены понижающих коэффициентов являются экономическая неэффективность дальнейшего применения понижающих коэффициентов для государства и (или) транспортного предприятия или несоответствие основным критериям, перечисленным в пункте 6 настоящих Правил.
3. Порядок установления понижающих коэффициентов
10. Клиент, заинтересованный в установлении понижающих коэффициентов, должен представить заявку о необходимости такого установления одновременно в транспортное предприятие, заинтересованные государственные органы, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство государственных доходов и Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса (далее - Агентство).
При этом указанные организации и государственные органы несут в установленном порядке ответственность за разглашение сведений, охраняемых законодательством.

2. Төмендету коэффициенттерiн белгiлеу мен алып тастау мақсаттылығының өлшемдерi
5. Төмендету коэффициенттерi мемлекет үшiн осы шараның экономикалық тиiмдiлiгi есебiнiң, көлiк кәсiпорнымен клиент үшiн экономикалық мақсаттылығының негiзiнде экономиканың қандай да бiр саласының өнiмдерiн тасымалдау тарифтерiне белгiленедi.
6. Қандай да бiр саланың өнiмдерiн тасымалдау тарифтерiне төмендету коэффициенттерiн (бұдан әрi - төмендету коэффициенттерi) белгiлеу мақсаттылығының негiзгi өлшемдерi:
1) бюджетке түсетiн салық төлемдерiн сақтау;
2) жаңа жүк тасқынын тарту - тасымалдау көлемiн арттыру;
3) жұмыс iстемейтiн немесе әлсiз жұмыс iстейтiн учаскелердi пайдалану мүмкiндiгi;
4) өнеркәсiптiк өндiрiстiң қосымша өнiмiнiң экологиялық қауiптiлiгi болып табылады.
7. Белгiленген төмендету коэффициенттерiн қолдану клиенттiң дебиторлық берешегi болмаған жағдайда немесе оны өтеу кестесiне сәйкес өтеген, өткен кезеңдермен салыстырғанда тасымалдау көлемiн арттырған (сақтаған) жағдайда iске асырылады.
Сонымен бiрге осы тармақтың бiрiншi абзацында белгiленген шарттарды орындау, клиенттiң нақты орындалған тасымалдау көлемiне, уақыттың тиiстi кезеңi үшiн төмендету коэффициенттерiн қолданбай-ақ, қайта есептеу түрiндегi мiндеттемелерiн орындамағаны үшiн жауапкершiлiгi көзделетiн көлiк кәсiпорны мен клиент арасында шарттар жасасу жолымен iске асырылады.
8. Төмендету коэффициенттерi белгiлi бiр кезеңге белгiленедi. <*>
Ескерту: 8-тармақ өзгертілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы N 249-1-ОД  бұйрығымен .
9. Төмендету коэффициенттерiн алып тастау мақсаттылығының өлшемдерi мемлекет және (немесе) көлiк кәсiпорны үшiн төмендету коэффициенттерiн одан әрi қолданудың экономикалық тиiмсiздiгi немесе осы Ережелердiң 6-тармағында аталған негiзгi өлшемдерге сәйкессiздiгi болып табылады.
3. Төмендету коэффициенттерiн белгiлеу тәртiбi
10. Төмендету коэффициенттерiн белгiлеуге мүдделi клиент мұндай белгiлеудiң қажеттiгi туралы өтiнiмдi көлiк кәсiпорнына, мүдделi мемлекеттiк органдарға, Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне және Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiне (бұдан әрi - Агенттiк) ұсынуға тиiс.
Сонымен бiрге аталған ұйымдар мен мемлекеттiк органдар заңдармен қорғалатын мәлiметтердi жария еткенi үшiн белгiленген тәртiппен жауапқа тартылады.

11. К заявке клиента должны прилагаться необходимые материалы согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
Прилагаемые к заявке материалы должны отвечать следующим требованиям:
1) каждый лист подписывается клиентом, а финансовые документы - и главным бухгалтером клиента;
2) должны представляться фактические данные за предыдущий период.
12. Непредставление или представление не в полном объеме необходимых материалов, требуемых в соответствии с настоящими Правилами, является основанием для отказа в рассмотрении заявки.
Агентство, транспортное предприятие, заинтересованные государственные органы, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство государственных доходов Республики Казахстан в течение 5 дней должны в письменной форме уведомить клиента о принятии заявки к рассмотрению либо об отказе в рассмотрении заявки.
При этом клиент обязан в двухдневный срок оповестить о данном факте все указанные организации и государственные органы, с предоставлением подтверждающих документов.
В случае непредставления клиентом в установленные сроки подтверждающих документов о принятии заявки к рассмотрению, транспортным предприятием, заинтересованными государственными органами, Министерством транспорта и коммуникаций, Министерством государственных доходов, рассмотрение заявки в Агентстве приостанавливается на срок не более 7 дней.
При устранении таких нарушений срок рассмотрения заявки возобновляется с учетом сроков, предусмотренных в пункте 14 настоящих Правил.
Не устранение указанных нарушений в течение 7 дней с момента приостановления рассмотрения заявки является основанием для отклонения Агентством заявки.
13. При необходимости Агентство, транспортное предприятие, заинтересованные государственные органы, Министерство транспорта и коммуникаций и Министерство государственных доходов Республики Казахстан вправе запросить дополнительную информацию.
14. Транспортное предприятие, заинтересованные государственные органы, Министерство транспорта и коммуникаций и Министерство государственных доходов Республики Казахстан представляют в течение 15 дней со дня получения обосновывающих материалов от заявителя заключения об экономической целесообразности либо нецелесообразности установления понижающего коэффициента в Агентство и клиенту.
К заключению, представляемому заинтересованным государственным органом, прилагаются материалы согласно Приложению 2.
Каждый лист прилагаемых к заключению материалов подлежит парафированию уполномоченным должностным лицом.
В случае непредставления в установленные сроки заключений указанными организациями и государственными органами срок рассмотрения заявки в Агентстве приостанавливается до получения соответствующих заключений, но не более, чем на 5 дней.
При непредставлении в течение 5 дней с момента приостановления рассмотрения заявки заключений указанных организаций и государственных органов Агентство вправе отклонить заявку по этой причине либо принять решение самостоятельно.

11. Клиенттiң өтiнiмiне осы Ереженiң 1-қосымшасына сәйкес қажеттi материалдар қоса берiлуге тиiс.
Өтiнiмге қоса берiлген материалдар мынадай талаптарға жауап беруге тиiс:
1) әрбiр бетке - клиент, ал қаржы құжаттарына клиенттiң бас бухгалтерi қол қояды;
2) өткен кезең iшiндегi нақты деректер ұсынылуға тиiс.
12. Осы Ережелерге сәйкес талап етiлген қажеттi материалдарды ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау өтiнiмдi қараудан бас тарту үшiн негiз болып табылады.
Агенттiк, көлiк кәсiпорны, мүдделi мемлекеттiк органдар, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi 5 күннiң iшiнде өтiнiмдi қарауға қабылдағаны не өтiнiмдi қараудан бас тартқаны туралы клиенттi жазбаша түрде хабардар етуге тиiс.
Сонымен бiрге клиент растайтын құжаттарды ұсына отырып, барлық аталған ұйымдар мен мемлекеттiк органдарды екi күн мерзiм iшiнде осы фактi туралы хабарландыруға мiндеттi.
Клиент өтiнiмдi қарауға қабылдағаны туралы растайтын құжаттарды белгiленген мерзiмде ұсынбаған жағдайда, көлiк кәсiпорны, мүдделi мемлекеттiк органдар, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi өтiнiмдi Агенттiкте қарауды 5 күннен аспайтын мерзiмге тоқтата тұрады.
Мұндай тәртiп бұзушылықтар жойылған жағдайда, өтiнiмдi қарау мерзiмi осы Ережелердiң 14-тармағында көзделген мерзiмдердi ескере отырып, жаңартылады.
Аталған тәртiп бұзушылықтар өтiнiмдi қарау тоқтатылған сәттен бастап, 5 күннiң iшiнде жойылмаса, Агенттiктiң өтiнiмдi қабыл алмауына негiз болып табылады.
13. Қажет болған жағдайда, Агенттiк, көлiк кәсiпорны, мүдделi мемлекеттiк органдар, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi қосымша ақпарат сұратуға құқылы.
14. Көлiк кәсiпорны, мүдделi мемлекеттiк органдар, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi өтiнiм берушiден негiздеушi материалдарды алған күннен бастан 15 күннiң iшiнде төмендету коэффициентiн белгiлеудiң экономикалық мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыны Агенттiкке және клиентке ұсынады.
Мүдделi мемлекеттiк орган ұсынған қорытындыға 2-қосымшаға сәйкес материалдар қоса берiледi.
Уәкiлеттi лауазымды тұлғалар қорытындыға қоса берiлген материалдардың әрбiр бетiне қол қояды.
Аталған ұйымдар мен мемлекеттiк органдар қорытындыларды белгiленген мерзiмде ұсынбаған жағдайда, өтiнiмдi Агенттiкте қарау мерзiмi тиiстi қорытындылар алғанға дейiн тоқтатыла тұрады, бiрақ бұл мерзiм 5 күннен аспауға тиiс.
Өтiнiмдi қарау тоқтатылған сәттен бастап, 5 күннiң iшiнде аталған ұйымдар мен мемлекеттiк органдар қорытындыларды ұсынбаған жағдайда, Агенттiк сол себеп бойынша өтiнiмдi қабыл алмауға не дербес шешiм қабылдауға құқылы.

15. Агентство проводит экспертизу представленных клиентом обосновывающих материалов и заключений транспортного предприятия, заинтересованных государственных органов, Министерства транспорта и коммуникаций и Министерства государственных доходов Республики Казахстан в течение 30 дней со дня получения материалов от клиента.
16. По результатам проведенной экспертизы Агентство принимает решение об установлении понижающих коэффициентов либо об отказе в таком установлении.
Решение об установлении понижающих коэффициентов принимается в виде Приказа Председателя Агентства.
Приказ об установлении понижающих коэффициентов направляется в заинтересованный государственный орган, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство государственных доходов Республики Казахстан, транспортное предприятие.
В случае отказа в установлении понижающего коэффициента Агентство выносит соответствующее мотивированное заключение, которое направляется клиенту, транспортному предприятию, Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству государственных доходов Республики Казахстан и заинтересованным государственным органам.
17. В случае, если транспортное предприятие, заинтересованные государственные органы, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство государственных доходов Республики Казахстан выносят заключения о несогласии в установлении понижающего коэффициента, окончательное решение принимается Агентством.
18. Информация об установлении понижающих коэффициентов должна быть доведена транспортным предприятием до сведения клиентов не позднее, чем за 10 дней до даты введения приказа Агентства в действие.
19. Транспортное предприятие ежеквартально представляет в Агентство, Министерство транспорта и коммуникаций и Министерство государственных доходов Республики Казахстан информацию о предоставленных услугах по перевозке грузов с применением понижающих коэффициентов за соответствующий период времени.
4. Порядок отмены и продления действия понижающих коэффициентов  <*>
Сноска. Заголовок главы в новой редакции - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 13 декабря 2001 года N  249-1-ОД  .
20. Действие понижающих коэффициентов прекращается по истечении установленного срока, при этом принятие Приказа Председателя Агентства об отмене понижающего коэффициента не требуется.
21. Агентство вправе самостоятельно отменить действие установленных понижающих коэффициентов до истечения установленного срока в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил либо, в случае экологической опасности побочной продукции промышленного производства, продлить их действие, но не более, чем на один квартал. При принятии данного решения Агентство вправе обратиться за заключением в транспортную компанию, заинтересованные государственные органы, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство государственных доходов Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 21 с дополнениями - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 13 декабря 2001 года N  249-1-ОД

15. Агенттiк клиент ұсынған негiздеушi материалдарға және көлiк кәсiпорнының, мүдделi мемлекеттiк органдардың, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң қорытындыларына клиенттен материалдарды алған күннен бастап, 30 күннiң iшiнде сараптама жүргiзедi.
16. Жүргiзiлген сараптамалардың нәтижелерi бойынша Агенттiк төмендету коэффициенттерiн белгiлеу не мұндай белгiлеуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Төмендету коэффициенттерiн белгiлеу туралы шешiм Агенттiк төрағасының бұйрығы түрiнде қабылданады.
Төмендету коэффициенттерiн белгiлеу туралы бұйрық мүдделi мемлекеттiк органға, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне, көлiк кәсiпорнына жiберiледi.
Төмендету коэффициенттерiн белгiлеуден бас тартқан жағдайда, Агенттiк тиiстi дәлелдеу қорытындысын шығарады, ол клиентке, көлiк кәсiпорнына, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне және мүдделi мемлекеттiк органдарға жiберiледi.
17. Егер көлiк кәсiпорны, мүдделi мемлекеттiк органдар, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi төмендету коэффициенттерiн белгiлеуге келiспегендерi туралы қорытындылар шығарған жағдайда, түпкiлiктi шешiмдi Агенттiк қабылдайды.
18. Төмендету коэффициенттерiн белгiлеу туралы ақпаратты көлiк кәсiпорны Агенттiк бұйрығының қолданысқа енгiзiлуiне 10 күн қалғанға дейiн, одан кешiктiрмей клиенттердiң назарына жеткiзуге тиiс.
19. Көлiк кәсiпорны Агенттiкке, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне тоқсан сайын уақыттың тиiстi кезеңi iшiнде төмендету коэффициенттерiн қолдана отырып, жүк тасымалдау жөнiнде көрсетiлген қызметтер туралы ақпарат берiп отырады.
4. Төмендету коэффициенттерiнiң қолданылу күшiн алып тастау және ұзарту тәртiбi   <*>
Ескерту: 4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы N 249-1-ОД  бұйрығымен .
20. Төмендету коэффициенттерiнiң қолданылуы белгiленген мерзiм аяқталғанда тоқтатылады, сонымен бiрге Агенттiк төрағасының төмендету коэффициентiн алып тастау туралы бұйрық шығаруы талап етiлмейдi.
21. Агенттiк белгiленген төмендету коэффициенттерiнiң қолданылуын осы Ережелердiң 9-тармағына сәйкес белгiленген мерзiм аяқталғанға дейiн өздiгiнен алып тастауға не, өнеркәсiп өндiрiсi жанама өнiмiнiң экологиялық қауiптi жағдайында, олардың қолданылу күшiн ұзартуға құқылы, бiрақ бiр тоқсаннан аспауға тиiс. Осы шешiм қабылданған жағдайда, Агенттiк қорытынды үшiн көлiк компаниясына, мүдделi мемлекеттiк органдарға, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне өтiнiш жасауға құқылы. <*>
Ескерту: 21-тармақ толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы N 249-1-ОД  бұйрығымен.

22. Клиент, транспортное предприятие, заинтересованные государственные органы, Министерство транспорта и коммуникаций и Министерство государственных доходов Республики Казахстан вправе обратиться в Агентство с предложением об отмене действия понижающего коэффициента, представив при этом материалы, обосновывающие необходимость такой отмены.
23. Агентство в течение 30 дней рассматривает и проводит экспертизу представленных к рассмотрению обосновывающих материалов и в случаях, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил, Агентство принимает решение, в виде Приказа об отмене установленных понижающих коэффициентов с уведомлением транспортного предприятия, Министерства транспорта и коммуникаций, Министерства государственных доходов Республики Казахстан и заинтересованных государственных органов.
Информация об отмене или продлении действия установленных понижающих коэффициентов должна быть доведена транспортным предприятием до сведения клиентов не позднее, чем за 10 дней до даты введения приказа Агентства в действие. При отклонении предложения об отмене действия понижающих коэффициентов выносится мотивированное заключение, которое направляется лицу, обратившемуся с таким предложением. <*>
Сноска. Пункт 23 с дополнениями - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 13 декабря 2001 года N  249-1-ОД
Приложение 1
к Правилам установления и отмены
понижающих коэффициентов
к тарифам на перевозки грузов
железнодорожным транспортом, подлежащим
государственному регулированию
Материалы, представляемые
клиентом, заинтересованным в
установлении понижающих коэффициентов к
тарифам на перевозки грузов своей отрасли
1) заявка (в произвольной форме);
2) полное наименование клиента (физическое или юридическое лицо), вид деятельности;
3) справка-обоснование необходимости установления понижающих коэффициентов к тарифам, включающая расчет увеличения (сохранения) налоговых обязательств перед бюджетом в результате установления понижающих коэффициентов;
4) анализ финансово-хозяйственной деятельности в объеме баланса и пояснительной записки за предшествующий год (квартал, полугодие);
5) номенклатура грузов (готовая продукция, сырье для производства) с указанием их точного наименования;
6) себестоимость готовой (выпускаемой) продукции с разбивкой по статьям затрат;
7) состав транспортных расходов на перевозки сырья, готовой продукции, их удельный вес в общих расходах, в том числе отдельно железнодорожный тариф;
8) динамика цен производства и реализации готовой (выпускаемой) продукции и приобретаемого сырья;

22. Клиент, көлiк кәсiпорны, мүдделi мемлекеттiк органдар, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi төмендету коэффициенттерiн алып тастау туралы, сонымен бiрге мұндай алып тастаудың қажеттiгiн негiздейтiн материалдарды ұсына отырып, ұсыныспен Агенттiкке өтiнiш жасауға құқылы.
23. Агенттiк 30 күннiң iшiнде қарауға ұсынылған негiздеушi материалдарды қарайды және оған сараптама жүргiзедi және осы Ережелердiң 9-тармағында көзделген жағдайларда, Агенттiк көлiк кәсiпорнын, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiн, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiн және мүдделi мемлекеттiк органдарды жазбаша хабарландыра отырып, белгiленген төмендету коэффициенттерiн алып тастау туралы бұйрық түрiнде шешiм қабылдайды.
Белгiленген төмендету коэффициенттерiн алып тастау немесе қолданылу күшiн ұзарту туралы ақпаратты көлiк кәсiпорны Агенттiк бұйрығының қолданысқа енгiзiлуiне 10 күн қалғанға дейiн, одан кешiктiрмей клиенттердiң назарына жеткiзуге тиiс.
Төмендету коэффициенттерiнiң қолданылуын алып тастау туралы ұсыныс қабыл алынбаған жағдайда, дәлелдеу қорытындысы шығарылады, ол осындай ұсыныспен өтiнiш жасаған тұлғаларға жiберiледi. <*>
Ескерту: 23-тармақ толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы N 249-1-ОД  бұйрығымен .
Мемлекеттiк реттеуге жататын
темiржол көлiгiмен жүк
тасымалдау тарифтерiне төмендету
коэффициенттерiн белгiлеу және
алып тастау ережелерiне
N 1 қосымша
Өз саласының жүктерiн тасымалдау тарифтерiне төмендету коэффициенттерiн белгiлеуге мүдделi клиент ұсынып отырған материалдар
1) Өтiнiм (еркiн түрде);
2) Клиенттiң толық атауы (жеке немесе заңды тұлға), қызметiнiң түрi;
3) төмендету коэффициенттерiн белгiлеу нәтижесiнде бюджет алдындағы салық мiндеттемелерiн арттыру (сақтау) есебi енгiзiлген тарифтерге төмендету коэффициенттерiн белгiлеу қажеттiгiнiң анықтама-негiздемесi;
4) баланс көлемiндегi қаржы-шаруашылық қызметiнiң талдамасы және өткен жылғы түсiндiрме жазбалар (тоқсан, жарты жыл);
5) дәл атауы көрсетiлген жүктердiң номенклатурасы (дайын өнiм, өндiрiске арналған шикiзат);
6) шығын баптары бойынша бөлiнген дайын (шығарылатын) өнiмнiң өзiндiк құны;
7) шикiзат, дайын өнiм тасымалдауға жұмсалған көлiк шығыстарының құрамы, олардың жалпы шығыстағы үлес салмағы, оның iшiнде жеке темiржол тарифi;
8) дайын (шығарылатын) өнiмдi өндiру мен өткiзу және сатып алынатын шикiзат бағаларының серпiндiлiгi;

9) затраты на приобретение сырья, влияющие на цену реализации готовой (выпускаемой) продукции, в том числе отдельно железнодорожный тариф;
10) состояние задолженности перед транспортным предприятием (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца и график погашения дебиторской задолженности клиента перед транспортным предприятием, заверенный подписями клиента и первого руководителя транспортного предприятия);
11) динамика объемов перевозок готовой (выпускаемой) продукции и сырья за предшествующий год с разбивкой по месяцам;
12) объемы перевозок за текущий год готовой (выпускаемой) продукции и сырья по месяцам;
13) планируемые объемы перевозок готовой (выпускаемой) продукции и сырья на год с разбивкой по месяцам с учетом направлений, с указанием расстояний;
14) тип, принадлежность подвижного состава, в котором перевозится сырье и готовая продукция;
15) поставщик сырья - полное наименование;
16) покупатель (получатель) продукции - полное наименование получателя.
Приложение 2
к Правилам установления и отмены
понижающих коэффициентов к тарифам
на перевозки грузов железнодорожным
транспортом, подлежащим
государственному регулированию
Материалы, предоставляемые
заинтересованными государственными
органами в Агентство
1) справка-обоснование необходимости установления понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки определенного вида груза - продукции отрасли, включающая расчет увеличения (сохранения) налоговых обязательств перед бюджетом в результате установления понижающих коэффициентов;
2) перечень крупнейших субъектов - грузоотправителей, грузополучателей, осуществляющих перевозки данного вида груза, доля которых в общем объеме перевозок данного вида груза более 10%;
3) себестоимость готовой (выпускаемой) продукции с разбивкой по статьям затрат по крупнейшим субъектам;
4) состав транспортных расходов на перевозки сырья, готовой продукции, их удельный вес в общих расходах, в том числе отдельно железнодорожный тариф по крупнейшим субъектам;
5) динамика цен производства и реализации готовой (выпускаемой) продукции и приобретаемого сырья по крупнейшим субъектам;
6) затраты на приобретение сырья крупнейшими субъектами, влияющие на цену реализации готовой (выпускаемой) продукции, в том числе отдельно железнодорожный тариф;
7) динамика объемов перевозок готовой (выпускаемой) продукции и сырья крупнейшими субъектами за предшествующий год с разбивкой по месяцам;
8) объемы перевозок крупнейшими субъектами за текущий год готовой (выпускаемой) продукции и сырья по месяцам;
9) планируемые объемы перевозок крупнейшими субъектами готовой (выпускаемой) продукции и сырья на год с разбивкой по месяцам с учетом направлений, с указанием расстояний;

9) дайын (шығарылатын) өнiмдi сату бағасына әсер ететiн шикiзатты сатып алуға арналған шығындар, оның iшiнде жеке темiржол тарифi;
10) көлiк кәсiпорнының алдындағы берешектiң жай-күйi (үстiмiздегi айдың бiрi күнгi өзара есеп айырысуды салыстыру актiсi және клиент пен көлiк кәсiпорны бiрiншi басшысының қолдарымен расталған көлiк кәсiпорнының алдындағы клиенттiң дебиторлық берешегiн өтеу кестесi);
11) өткен жылғы айлар бойынша бөлiнген дайын (шығарылатын) өнiм мен шикiзатты тасымалдау көлемiнiң серпiндiлiгi;
12) үстiмiздегi жылғы дайын (шығарылатын) өнiмдi және ай сайынғы шикiзатты тасымалдау көлемi;
13) бағыттарын ескере отырып, арақашықтығын көрсете отырып, айлар бойынша бөлiнген жылға арналған дайын (шығарылатын) өнiмдер мен шикiзатты тасымалдаудың жоспарланған көлемi;
14) шикiзат пен дайын өнiм тасымалданатын жылжымалы құрамның түрi және керек-жарағы;
15) шикiзатты берiп тұрушы - кәсiпорынның толық атауы;
16) өнiмдi сатып алушы (алушы) - алушының толық атауы.
Мемлекеттiк реттеуге жататын
темiржол көлiгiмен жүк тасымалдау
тарифтерiне төмендету
коэффициенттерiн белгiлеу және
алып тастау ережелерiне
N 2 қосымша
Мүдделi мемлекеттiк органдардың Агенттiкке ұсынып отырған материалдары
1) төмендету коэффициенттерiн белгiлеу нәтижесiнде бюджет алдындағы салық мiндеттемелерiн арттыру (сақтау) есебi енгiзiлген, саланың белгiлi бiр жүк түрлерiн өнiмдерiн тасымалдау тарифтерiне төмендету коэффициенттерiн белгiлеу қажеттiгiнiң анықтама негiздемесi;
2) iрi субъектiлердiң - жүктiң осы түрiн тасымалдаудың жалпы көлемiндегi үлесi 10%-тен артық жүктiң осы түрiн тасымалдауды iске асыратын жүк жөнелтушiлердiң, жүк алушылардың тiзбесi;
3) iрi субъектiлердiң шығын баптары бойынша бөлiнген дайын (шығарылатын) өнiмдерiнiң өзiндiк құны;
4) шикiзат, дайын өнiм тасымалдауға жұмсалған көлiк шығыстарының құрамы, олардың жалпы шығыстағы үлес салмағы, оның iшiнде iрi субъектiлер бойынша жеке темiржол тарифi;
5) дайын (шығарылатын) өнiмдi өндiру мен өткiзу және сатып алынатын шикiзат бағаларының серпiндiлiгi;
6) iрi субъектiлердiң дайын (шығарылатын) өнiмдi сату бағасына әсер ететiн шикiзатты сатып алуға арналған шығындары, оның iшiнде жеке темiржол тарифi;
7) iрi субъектiлердiң өткен жылғы айлар бойынша бөлiнген дайын (шығарылатын) өнiм мен шикiзатты тасымалдау көлемiнiң серпiндiлiгi;
8) iрi субъектiлердiң үстiмiздегi жылғы дайын (шығарылатын) өнiмдi және ай сайынғы шикiзатты тасымалдау көлемi;
9) бағыттарын ескере отырып, арақашықтығын көрсете отырып, айлар бойынша бөлiнген жылға арналған дайын (шығарылатын) өнiмдер мен шикiзатты iрi субъектiлердiң тасымалдауының жоспарланған көлемi;

10) тип, принадлежность подвижного состава, в котором перевозится сырье и готовая продукция крупнейшими субъектами;
11) поставщики сырья для крупнейших субъектов - полное наименование предприятий;
12) покупатели (получатели) продукции крупнейших субъектов - полное наименование предприятий-получателей.

10) iрi субъектiлердiң шикiзат пен дайын өнiм тасымалдайтын жылжымалы құрамның түрi және керек-жарағы;
11) iрi субъектiлерге шикiзатты берiп тұрушы - кәсiпорынның толық атауы;
12) iрi субъектiлердiң өнiм сатып алушылары (алушылары) - кәсiпорындардың-алушылардың толық атауы.