О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности
Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года N 128
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В K941000_  Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; Закон Республики Казахстан Z000096_  "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оценки имущества", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 10 ноября 2000 г. и "Казахстанская правда" 9 ноября 2000 г.):
1) часть вторую пункта 1 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"Реорганизация юридического лица - накопительного пенсионного фонда, страховой (перестраховочной) организации осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных законодательством о пенсионном обеспечении и страховой деятельности. Z970136_ R970070_ Р970819_ V001180_ К941000_  ";
2) часть вторую пункта 1 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"Ликвидация юридического лица - накопительного пенсионного фонда, страховой (перестраховочной) организации осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных законодательством о пенсионном обеспечении и страховой деятельности. V001180_ V001198_ К941000_  ";
3) в пункте 6 статьи 86:
слова "и организаций" заменить словом ", организаций";
после слова "операций" дополнить словами "и страховых (перестраховочных) организаций";
4) в части второй пункта 2 статьи 306 слова "страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты".
2. В K990409_  Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2000 г., N 10, ст. 244):
1) пункт 1 статьи 803 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы N 128-II Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заң актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi  (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, N 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар, N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 жылғы 10 қарашада "Егемен Қазақстан" және 2000 жылғы 9 қарашада "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне мүлікті бағалау мәселелері бойынша өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 45-баптың 1-тармағының екінші бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлға - жинақтаушы зейнетақы қорын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта құру зейнетақымен қамсыздандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарда көзделген ерекшеліктер ескерiле отырып жүзеге асырылады. Z970136_ R970070_ Р970819_ V001180_ К941000_  ";
2) 49-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлға - жинақтаушы зейнетақы қорын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату зейнетақымен қамсыздандыру және сақтандыру қызметi туралы заңдарда көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып жүзеге асырылады. V001180_ V001198_ К941000_  ";
3) 86-баптың 6-тармағындағы:
"Банктер мен" деген сөздер "Банктерде," деген сөзбен ауыстырылсын;
"банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда" деген сөздерден кейiн "және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 306-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiндегi "сақтандырудың орнын толтыру" деген сөздер "сақтандыру төлемiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне  (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2000 ж., N 10, 244-құжат):
1) 803-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. По договору страхования одна сторона (страхователь) обязуется уплатить страховую премию, а другая сторона (страховщик) обязуется при наступлении страхового случая осуществить страховую выплату страхователю или иному лицу, в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю), в пределах определенной договором суммы (страховой суммы).";
2) статью 805 изложить в следующей редакции:
"Статья 805. Формы страхования
1. Формами страхования являются:
1) по степени обязательности - добровольное и обязательное;
2) по объекту страхования - личное и имущественное;
3) по основаниям осуществления страховой выплаты - накопительное и ненакопительное.
2. В целях лицензирования страховой деятельности законодательными актами может быть предусмотрена иная классификация.";
3) в пункте 2 статьи 808 слова "должно было бы быть выплачено страховое возмещение" заменить словами "должна была бы быть осуществлена страховая выплата";
4) в пункте 4 статьи 809 слово "выгодополучателя" заменить словом "выгодоприобретателя";
5) дополнить статьей 809-1 следующего содержания:
"Статья 809-1. Накопительное страхование
1. Накопительным страхованием является страхование, предусматривающее осуществление страховой выплаты по любому из следующих оснований: по истечении установленного договором страхования периода либо при наступлении страхового случая, в зависимости от того, какое из них наступит первым.
2. Ненакопительным страхованием является страхование, предусматривающее осуществление страховой выплаты только при наступлении страхового случая.
3. Договор аннуитета - договор страхования, согласно которому страховщик обязан осуществлять страховую выплату в виде периодических платежей в пользу выгодоприобретателя в течение установленного договором срока.
4. Договоры накопительного страхования могут заключаться исключительно по личному страхованию.
5. Договор аннуитета относится к договорам накопительного страхования.";
6) в пункте 3 статьи 813 слово "видам" заменить словом "формам";
7) в части первой статьи 814:
слово "выплатить" заменить словами "произвести страховую выплату";
слова "страховое возмещение" исключить;
8) в статье 815:
в части второй пункта 3 слова "страховании страхователем неопределенного круга лиц" заменить словами "групповом обезличенном страховании";
в пункте 7:
слова "страхового возмещения, причитающегося" заменить словами "страховой выплаты, причитающейся";
слова "страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты";
9) в статье 816:
в части первой пункта 1 слова "страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты";
пункт 4 исключить;
в пункте 8 слова "страхового возмещения, предусмотренного" заменить словами "страховой выплаты, предусмотренной";

"1. Сақтандыру шарты бойынша бiр тарап (сақтанушы) сақтандыру сыйлықақысын төлеуге мiндеттенедi, ал екiншi тарап (сақтандырушы) сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе шартта белгiленген сома (сақтандыру сомасы) шегiнде өзiнiң пайдасына шарт жасалған өзге тұлғаға (пайда алушыға) сақтандыру төлемiн төлеуге мiндеттенедi.";
2) 805-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"805-бап. Сақтандыру нысандары
1. Сақтандыру нысандары:
1) мiндеттiлiк дәрежесi бойынша - ерiктi және мiндеттi;
2) сақтандыру объектiсi бойынша - жеке және мүлiктiк;
3) сақтандыру төлемiн жүзеге асыру негiздерi бойынша жинақтаушы және жинақтаушы емес болып табылады.
2. Сақтандыру қызметiн лицензиялау мақсатында заң актiлерiнде өзгеше жiктеу көзделуi мүмкiн.";
3) 808-баптың 2-тармағындағы "сақтандыру өтемi қандай талаптарда төленетiн болса" деген сөздер "сақтандыру төлемi қандай талаптарда жүзеге асырылатын болса" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 809-баптың 4-тармағындағы ауыстырудың қазақша мәтiнге қатысы жоқ.
5) мынадай мазмұндағы 809-1-баппен толықтырылсын:
"809-1-бап. Жинақтаушы сақтандыру
1. Мына негiздемелердiң кез келгенi бойынша: сақтандыру шартында белгiленген кезең аяқталғанда не қайсысының бұрын туындауына байланысты сақтандыру жағдайы туған кезде сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн сақтандыру жинақтаушы сақтандыру болып табылады.
2. Сақтандыру жағдайы туған кезде ғана сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн сақтандыру жинақтаушы емес сақтандыру болып табылады.
3. Аннуитет шарты - сақтандырушыны шартта белгiленген мерзiм iшiнде пайда алушының пайдасына мерзiмдi төлемдер түрiнде сақтандыру төлемiн жүзеге асыруға мiндеттi ететiн сақтандыру шарты.
4. Жинақтаушы сақтандыру шарттары тек қана жеке сақтандыру бойынша жасалуы мүмкiн.
5. Аннуитет шарты жинақтаушы сақтандыру шарттарына жатады.";
6) 813-баптың 3-тармағындағы "түрлерi" деген сөз "нысандары" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 814-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"сақтандыру шығындарын өтеуге" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүргiзуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 815-бапта:
3-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "сақтанушы белгiсiз адамдар тобын сақтандырған" деген сөздер "топтастырылып иесiздендiрiлген сақтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"тиесiлi сақтандыру өтемiн" деген сөздер "тиесiлi сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сақтандыру өтемiн" деген сөздер "сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 816-тармақта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "сақтандыру өтемiн" деген сөздер "сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
8-тармақтағы "көзделген сақтандыру өтемдерiн" деген сөздер "көзделген сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;

10) в статье 817:
в пункте 1 слова "выплату страхового возмещения" заменить словами "осуществление страховой выплаты";
пункт 3 после слова "наступления" дополнить словами "за исключением событий, которые могут быть предусмотрены по договору накопительного страхования";
11) в статье 818:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 818. Страховые премии";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховая премия - сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату страхователю (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором страхования или аннуитета.
Полученные страховщиком от страхователя страховые премии принадлежат ему на праве собственности.";
в частях первой и второй пункта 2 слова "страховых платежей" заменить словами "страховых премий";
в пункте 3:
слова "страховых платежей" заменить словами "страховых премий";
слова "платежа, взимаемого" заменить словами "страховой премии, взимаемой";
в пунктах 4 и 5 слова "страхового платежа" заменить словами "страховой премии";
в пункте 6 слова "подлежащего выплате страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты";
12) в пункте 2 статьи 819 слова "реального ущерба, причиненного страховым случаем" заменить словами "установленных законодательными актами";
13) в статье 820:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 820. Страховая выплата";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Страховая выплата - сумма денег, выплачиваемая страховщиком страхователю (выгодоприобретателю) в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая либо при наступлении срока, определенного в договоре накопительного страхования.
2. Порядок определения размеров страховой выплаты устанавливается договором. При обязательных видах страхования порядок определения размеров страховой выплаты определяется законодательными актами Республики Казахстан.";
в части первой пункта 3 слова "выплаты страховых возмещений" заменить словами "осуществления страховых выплат";
в пункте 4 слова "страховое возмещение" заменить словами "страховая выплата";
в пункте 5:
слова "страховое возмещение" заменить словами "страховая выплата";
слово "выплачивается" заменить словом "осуществляется";
слова "социальному страхованию" исключить;
в пункте 6 слова "страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты";
в пункте 7:
слова "выплате страхового возмещения" заменить словами "осуществлении страховой выплаты";
слова "страховых платежей" заменить словами "страховых премий либо страховых взносов";
в пункте 8 слова "несвоевременную выплату страхового возмещения" заменить словами "несвоевременное осуществление страховой выплаты";

10) 817-бапта:
1-тармақтағы "сақтандыру өтемдерiнiң төленуiн" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "Сақтандыру" деген сөз кiшi әрiппен жазылып, оның алдынан "Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша көзделуi мүмкiн оқиғаларды қоспағанда," деген сөздер енгiзiлсiн;
11) 818-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"818-бап. Сақтандыру сыйлықақылары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру сыйлықақысы - сақтандырушы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру немесе аннуитет шартында көзделген мөлшерде сақтандыру төлемiн жүргiзу мiндеттемесiн қабылдағаны үшiн сақтанушы сақтандырушыға төлеуге мiндеттi ақша сомасы.
Сақтандырушы сақтанушыдан алған сақтандыру сыйлықақылары оған меншiк құқығымен тиесiлi болады.";
2-тармақтың бiрiншi және екiншi бөлiктерiндегi "Сақтандыру төлемдерiнiң" деген сөздер "Сақтандыру сыйлықақыларының" деген сөздермен және "Сақтандыру төлемдерiн" деген сөздер "Сақтандыру сыйлықақыларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"сақтандыру төлемдерiнiң" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақыларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өндiрiлетiн төлем" деген сөздер "өндiрiлетiн сақтандыру сыйлықақысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 5-тармақтардағы "сақтандыру төлемiн" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "төленуге тиiстi сақтандыру өтемiнiң" деген сөздер "сақтандыру төлемiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 819-баптың 2-тармағындағы "сақтандыру жағдайы келтiрген нақты залалдың мөлшерiнен" деген сөздер "заң актiлерiнде белгiленген мөлшерден" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 820-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"820-бап. Сақтандыру төлемi";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру төлемi - сақтандырушы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру жағдайы туған кезде не жинақтаушы сақтандыру шартында белгiленген мерзiм туған кезде сақтандыру сомасы шегiнде төлейтiн ақша сомасы.
2. Сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн анықтау тәртiбi шартта белгiленедi. Сақтандырудың мiндеттi түрлерi кезiнде сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн анықтау тәртiбi Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленедi.";
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "Сақтандыру өтемiн төлеудiң" деген сөздер "Сақтандыру төлемiн жүзеге асырудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "сақтандыру өтемi" деген сөздер "сақтандыру төлемi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"сақтандыру өтемi" деген сөздер "сақтандыру төлемi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"төленедi" деген сөз "жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"әлеуметтiк сақтандыру," деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтағы "сақтандыру өтемiнiң" деген сөздер "сақтандыру төлемiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"Сақтандыру өтемiн төлеу" деген сөздер "Сақтандыру төлемiн жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сақтандыру төлемдерiне" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақыларына не сақтандыру жарналарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "сақтандыру өтемiнiң уақтылы төленбегендiгi" деген сөздер "сақтандыру төлемiн уақытында жүзеге асырмағаны" деген сөздермен ауыстырылсын;

14) в пункте 2 статьи 821:
в части первой слова "страховых возмещений" заменить словами "страховых выплат";
в части второй слова "страховое возмещение" заменить словами "страховую выплату", слова "полученное страховое возмещение" заменить словами "полученная страховая выплата";
в части третьей слова "уплаты страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты", слова "страховых платежей" заменить словами "страховых премий";
15) в части второй пункта 2 статьи 822 слова "выплаты ему страхового возмещения" заменить словами "причитающейся ему страховой выплаты";
16) в части второй пункта 1 статьи 823 слова "выплату страхового возмещения" заменить словами "осуществление страховой выплаты";
17) в подпункте 3) пункта 1 статьи 825 слова "свидетельства (полиса, сертификата и т. п.)" заменить словом "полиса";
18) дополнить статьей 825-1 следующего содержания:
"Статья 825-1. Правила страхования
1. Правила страхования разрабатываются страховщиком для каждого вида страхования отдельно и подлежат согласованию с уполномоченным государственным органом при выдаче лицензии на право осуществления соответствующего вида страхования.
2. Правила страхования должны содержать:
1) перечень объектов страхования;
2) порядок определения страховых сумм;
3) страховые риски;
4) исключение из страховых случаев и ограничение страхования;
5) срок и место действия договора страхования;
6) порядок заключения договора страхования;
7) права и обязанности сторон;
8) действия страхователя при наступлении страхового случая;
9) перечень документов, подтверждающих наступление страхового случая и размер убытков;
10) порядок и условия осуществления страховых выплат;
11) срок принятия решения о страховой выплате или отказе в страховой выплате;
12) условия прекращения договора страхования;
13) порядок разрешения споров;
14) страховые тарифы и их экономическое обоснование;
15) особые условия.
3. Уполномоченный государственный орган вправе отказать в выдаче лицензии, если представленные правила страхования противоречат законодательству Республики Казахстан и не отвечают требованиям настоящей статьи.
4. По соглашению между страхователем и страховщиком на основании правил страхования могут быть заключены договоры страхования, предусматривающие дополнительные условия, определяемые при заключении договора страхования. При повторении тех же дополнительных условий более чем три раза страховщик обязан в установленном законодательством порядке изменить правила по определенному виду страхования.

14) 821-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiктегi "сақтандыру өтемiнiң" деген сөздер "сақтандыру төлемдерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "сақтандыру өтемiн" деген сөздер "сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын, "алынған сақтандыру өтемi" деген сөздер "алынған сақтандыру төлемi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктегi "сақтандыру өтемiн төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемiнен" деген сөздермен ауыстырылсын, "сақтандыру төлемдерiнiң" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақыларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 822-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiндегi "оған сақтандыру өтемiн төлеу" деген сөздер "оған тиесiлi сақтандыру төлемiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 823-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "сақтандыру өтемiн төлеу" деген сөздер "сақтандыру төлемін жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 825-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "куәлiгiн (полисiн, сертификатын және т.б.)" деген сөздер "полисiн" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) мынадай мазмұндағы 825-1-баппен толықтырылсын:
"825-1-бап. Сақтандыру ережелерi
1. Сақтандыру ережелерiн сақтандырушы сақтандырудың әрбiр түрi үшiн жеке-жеке жасайды және олар сақтандырудың тиiстi түрiн жүзеге асыру құқығына лицензия берген кезде уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiлуге тиiс.
2. Сақтандыру ережелерiнде:
1) сақтандыру объектiлерiнiң тiзбесi;
2) сақтандыру сомасын анықтау тәртiбi;
3) сақтандыру тәуекелдерi;
4) сақтандыру жағдайларынан алып тастау және сақтандыруды шектеу;
5) сақтандыру шартының қолданылу мерзiмi мен орны;
6) сақтандыру шартын жасасу тәртiбi;
7) тараптардың құқықтары мен мiндеттерi;
8) сақтанушының сақтандыру жағдайы туған кездегi iс-әрекетi;
9) сақтандыру жағдайының туғандығын және шығын мөлшерiн растайтын құжаттар тiзбесi;
10) сақтандыру төлемiн жүзеге асырудың тәртiбi мен шарттары;
11) сақтандыру төлемi немесе сақтандыру төлемiн жасаудан бас тарту туралы шешiмдi қабылдаудың мерзiмi;
12) сақтандыру шартын тоқтату талаптары;
13) дауларды шешу тәртiбi;
14) сақтандыру тарифтерi және олардың экономикалық негiздемелерi;
15) ерекше талаптар болуға тиiс.
3. Егер ұсынылған сақтандыру ережелерi Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келсе және осы баптың талаптарына сай болмаса, уәкiлеттi мемлекеттiк орган лицензия беруден бас тартуға құқылы.
4. Сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы келiсiм бойынша сақтандыру ережелерiнiң негiзiнде сақтандыру шартын жасасу кезiнде анықталатын қосымша талаптарды көздейтiн сақтандыру шарттары жасалуы мүмкiн. Сол қосымша талаптар үш реттен астам қайталанған жағдайда сақтандырушы сақтандырудың белгiлi бiр түрi бойынша ережелердi заңдарда белгiленген тәртiппен өзгертуге мiндеттi.

5. В случае, когда в правила страхования вносятся изменения, страховщик должен предоставить эти изменения в уполномоченный государственный орган для согласования.";
19) в статье 826:
в пункте 1:
в подпункте 2) слово "адрес" заменить словом "местожительства";
в подпункте 5) слова "страхового возмещения, порядок и сроки его выплаты" заменить словами "порядок и сроки осуществления страховой выплаты";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) размер страховой премии, порядок и сроки их уплаты";
в подпункте 7) слово "срок" заменить словами "дату заключения и срок";
дополнить подпунктами 9) - 11) следующего содержания:
"9) номер, серию договора (страхового полиса);
10) случаи и порядок внесения изменений в условия договора;
11) условия выплаты и размер выкупной суммы (для накопительного страхования).";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Период ответственности перестраховщика по договору перестрахования должен соответствовать периоду ответственности страховщика по договору страхования, обязательства по которому переданы в перестрахование, если договором перестрахования не предусмотрено иное.
5. Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре страхования, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору страхования вследствие неполноты отдельных его условий спор решается в пользу страхователя. Условия настоящего пункта не распространяются на договоры перестрахования.";
20) дополнить статьями 826-1, 826-2 и 826-3 следующего содержания:
"Статья 826-1. Отсрочка уплаты страховой премии по договору
накопительного страхования
1. Страховщик, не получивший страховой взнос (за исключением первого) в установленный договором накопительного страхования срок, обязан уведомить страхователя о необходимости уплаты страхового взноса.
2. Уведомление должно содержать:
1) период, в течение которого необходимо уплатить страховой взнос (период отсрочки страховой премии);
2) размер пени за просрочку уплаты страхового взноса;
3) право страховщика в одностороннем порядке прекратить действие договора в случае неуплаты страхового взноса в течение периода отсрочки страховой премии.
3. Период отсрочки страховой премии не может быть менее 30 календарных дней.
4. При наступлении страхового случая в период отсрочки страховой премии по договору накопительного страхования страховщик обязан осуществить страховую выплату, удержав при этом сумму задолженности.

5. Сақтандыру ережелерiне өзгерiстер енгiзiлген жағдайда сақтандырушы осы өзгерiстердi келiсу үшiн уәкiлеттi мемлекеттiк органға ұсынуға тиiс.";
19) 826-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "мекен-жайы" деген сөз "тұрған жерi" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "сақтандыру өтемiнiң мөлшерi, оны төлеудiң тәртiбi және мерзiмдерi" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүзеге асырудың тәртiбi мен мерзiмдерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi, оларды төлеудiң тәртiбi мен мерзiмдерi";
7) тармақшадағы "қолданылу мерзiмi" деген сөздер "жасалу күнi және қолданылу мерзiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) - 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) шарттың (сақтандыру полисiнiң) номерi, сериясы;
10) шарттың талаптарына өзгерiстер енгiзу жағдайлары мен тәртiбi;
11) сатып алу сомасын (жинақтаушы сақтандыру үшiн) төлеудiң шарты және оның мөлшерi.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Егер қайта сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, қайта сақтандырушының қайта сақтандыру шарты бойынша жауаптылық кезеңi сақтандырушының сақтандыру шарты бойынша мiндеттемесi қайта сақтандыруға берiлген сақтандыру шарты бойынша жауаптылық кезеңiне сәйкес келуге тиiс.
5. Сақтандыру шартында көрсетiлуге тиiс талаптардың толық болмағаны үшiн сақтандырушы жауапты болады. Оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан сақтандыру шарты бойынша дау туындаған жағдайда дау сақтанушының пайдасына шешiледi. Осы тармақтың талаптары қайта сақтандыру шарттарына қолданылмайды.";
20) мынадай мазмұндағы 826-1, 826-2, 826-3-баптармен толықтырылсын:
"826-1-бап. Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру
сыйлықақысын төлеудiң мерзiмiн ұзарту
1. Жинақтаушы сақтандыру шартында белгiленген мерзiмде сақтандыру жарнасын (бiрiншi жарнадан басқасын) алмаған сақтандырушы сақтанушыны сақтандыру жарнасын төлеу қажеттiгi туралы хабардар етуге мiндеттi.
2. Хабарламада:
1) сақтандыру жарнасын төлейтiн кезең (сақтандыру сыйлықақысының мерзiмiн ұзарту кезеңi);
2) сақтандыру жарнасын төлеу мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн өсiмпұлдың мөлшерi;
3) сақтандырушының сақтандыру сыйлықақысының мерзiмiн ұзарту кезеңi iшiнде сақтандыру жарнасы төленбеген жағдайда шарттың қолданылуын бiржақты тәртiппен тоқтату құқығы болуға тиiс.
3. Сақтандыру сыйлықақысының мерзiмiн ұзарту кезеңi 30 күнтiзбелiк күннен кем болмауға тиiс.
4. Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мерзiмiн ұзарту кезеңiнде сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы берешек сомасын ұстай отырып, сақтандыру төлемiн жүзеге асыруға мiндеттi.

5. Уведомление о необходимости уплаты страхового взноса направляется страхователю способом, позволяющим подтвердить отправку уведомления.
Статья 826-2. Восстановление действия договора накопительного
страхования
1. Если действие договора накопительного страхования было приостановлено или прекращено на основании неуплаты страхователем страхового взноса, страховщик обязан восстановить действие договора при уплате страхователем:
1) выкупной суммы, полученной при прекращении действия договора накопительного страхования;
2) просроченных страховых взносов;
3) пени за просрочку уплаты страховых взносов в размере, предусмотренном статьей 353 настоящего Кодекса.
2. Страхователь вправе восстановить действие договора накопительного страхования в течение одного года с даты прекращения действия договора или приостановления исполнения сторонами договора своих обязательств.
3. Страховщик вправе при восстановлении действия договора накопительного страхования провести медицинскую экспертизу состояния здоровья застрахованного лица.
В случае существенного ухудшения состояния здоровья застрахованного лица страховщик вправе произвести перерасчет размеров страховой выплаты и (или) страховой премии. При отказе страхователя восстановить действие договора на новых условиях договор восстановлению не подлежит.
Статья 826-3. Страхование по договору путем оформления генерального
полиса
1. По соглашению страхователя со страховщиком систематическое страхование разных партий однородного имущества (товаров, грузов и т. п.) на сходных условиях в течение определенного срока может осуществляться на основании одного договора страхования путем выдачи страхователю генерального полиса.
2. Страхователь обязан в отношении каждой партии имущества, подпадающего под действие договора, указанного в пункте 1 настоящей статьи, сообщать страховщику обусловленные таким договором сведения в предусмотренный им срок, а если он не предусмотрен, немедленно по их получении. Страхователь не освобождается от этой обязанности, даже если к моменту получения таких сведений возможность убытков, подлежащих возмещению страховщиком, уже миновала.
3. По требованию страхователя страховщик обязан выдавать страховые полисы по отдельным партиям имущества, подпадающим под действие договора, указанного в пункте 1 настоящей статьи.
В случае несоответствия содержания страхового полиса генеральному полису предпочтение отдается страховому полису.";
21) в статье 827:
в пункте 1 слова "страхового платежа, а при уплате его" заменить словами "страховой премии, а при уплате ее";
в пункте 2 слова "выплаты страхового возмещения" заменить словами "осуществления страховой выплаты";

5. Сақтандыру жарнасын төлеу қажеттiгi туралы хабарлама сақтанушыға оның жiберiлгенiн растауға мүмкiндiк беретiн тәсiлмен жiберiледi.
826-2-бап. Жинақтаушы сақтандыру шартының қолданылуын
қалпына келтiру
1. Егер жинақтаушы сақтандыру шартының қолданылуы сақтанушының сақтандыру жарнасын төлемеуi негiзiнде тоқтатыла тұрса немесе тоқтатылса, сақтанушы:
1) жинақтаушы сақтандыру шартының қолданылуы тоқтатылған кезде алынған сатып алу сомасын;
2) мерзiмi өтiп кеткен сақтандыру жарналарын;
3) сақтандыру жарналарын осы Кодекстiң 353-бабында көзделген мөлшерде төлеудiң мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн өсiмпұлды төлеген кезде сақтандырушы шарттың қолданылуын қалпына келтiруге мiндеттi.
2. Сақтанушы шарттың қолданылуы тоқтатылған немесе шарт тараптарының өз мiндеттемелерiн орындауын тоқтата тұрған күннен бастап бiр жыл iшiнде жинақтаушы сақтандыру шартының қолданылуын қалпына келтiруге құқылы.
3. Сақтандырушы жинақтаушы сақтандыру шартының қолданылуын қалпына келтiрген кезде сақтандырылған адамның денсаулық жағдайына медициналық сараптама жүргiзуге құқылы.
Сақтандырылған адамның денсаулық жағдайы айтарлықтай нашарлаған жағдайда сақтандырушы сақтандыру төлемiнiң және (немесе) сақтандыру сыйлықақысының мөлшерiн қайта есептеуге құқылы. Сақтанушы шарттың қолданылуын жаңа талаптармен қалпына келтiруден бас тартқан жағдайда шартты қалпына келтiруге болмайды.
826-3-бап. Бас полистi ресiмдеу жолымен шарт бойынша
сақтандыру
1. Сақтанушының сақтандырушымен келiсiмi бойынша бiртектi мүлiктiң (тауарлардың, жүктердiң және т.с.с.) әр түрлi топтамаларын ұқсас жағдайларда белгiлi бiр мерзiм iшiнде жүйелi сақтандыру сақтандырудың бiр шарты - бас полис негiзiнде, оны сақтанушыға беру жолымен жүзеге асырылуы мүмкiн.
2. Сақтанушы осы баптың 1-тармағында аталған шарттың күшi қолданылатын мүлiктiң әрбiр топтамасына қатысты мұндай шартта көзделген мәлiметтердi сақтандырушыға ол көздеген мерзiмде хабарлауға, ал егер ол көзделмесе, оны алғаннан кейiн дереу хабарлауға мiндеттi. Сақтанушы, тiптi, мұндай мәлiметтердi алған кезде сақтандырушы өтеуге тиiстi шығынның болу мүмкiндiгi iске аспай қалса да, бұл мiндеттен босатылмайды.
3. Сақтанушының талап етуiмен сақтандырушы осы баптың 1-тармағында аталған шарттың күшi қолданылатын мүлiктiң жекелеген топтамалары бойынша сақтандыру полистерiн беруге мiндеттi.
Сақтандыру полисiнiң мазмұны бас полиске сәйкес келмеген жағдайда сақтандыру полисiне басымдық берiледi.";
21) 827-бапта:
1-тармақтағы "сақтандыру төлемiн" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "сақтандыру өтемi төленген" деген сөздер "сақтандыру төлемі жүзеге асырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;

22) в пункте 1 статьи 828:
в подпункте 1) слова "выплату страхового возмещения" заменить словами "страховую выплату";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) ознакомить страхователя с правилами страхования;";
23) в статье 829:
в части второй пункта 2 слова "страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты";
в пункте 3 слова "выплаты страхового возмещения" заменить словами "осуществления страховой выплаты";
24) статью 830 изложить в следующей редакции:
"Статья 830. Тайна страхования
1. Тайна страхования включает в себя сведения о размерах страховой суммы, выкупной суммы и оплаченных страховых премий, иных условиях договора страхования (перестрахования), относящихся к личности страхователя, застрахованного или выгодоприобретателя. Не относятся к тайне страхования сведения о заключенных договорах страхования (перестрахования) страховой (перестраховочной) организацией, находящейся в процессе ликвидации.
2. Профессиональные участники страхового рынка не вправе разглашать полученные ими в результате своей профессиональной деятельности сведения, составляющие тайну страхования, за исключением случаев предоставления информации другому профессиональному участнику страхового рынка, связанных с заключением договоров сострахования или перестрахования, а также случаев, предусмотренных пунктами 4, 5 и 6 настоящей статьи.
3. Должностные лица, работники страховой (перестраховочной) организации, страховые брокеры, страховые агенты и иные лица, которые в силу осуществления своих служебных обязанностей получили доступ к сведениям, составляющим тайну страхования, за их разглашение несут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
4. Тайна страхования может быть раскрыта третьему лицу на основании письменного согласия страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя).
5. Сведения, содержащие тайну страхования, предоставляются:
1) представителю страхователя (выгодоприобретателя) - на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) органу дознания и предварительного следствия - по находящимся в его производстве уголовным делам;
3) суду - по находящимся в его производстве делам на основании определения суда;
4) прокурору - на основании постановления о производстве проверки в пределах его компетенции по находящимся у него на рассмотрении материалам;
5) уполномоченному государственному органу - по вопросам, связанным с осуществлением надзора за страховой деятельностью.
6. Сведения, содержащие тайну страхования, в случае смерти страхователя, застрахованного, выгодоприобретателя выдаются:

22) 828-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "сақтандыру өтемiн төлеудi" деген сөздер "сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сақтанушыны сақтандыру ережелерiмен таныстыруға;";
23) 829-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "сақтандыру өтемiнiң" деген сөздер "сақтандыру төлемiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "сақтандыру өтемдерiн төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 830-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"830-бап. Сақтандыру құпиясы
1. Сақтандыру құпиясына сақтандыру сомасының, сатып алу сомасының мөлшерлерi туралы және төленген сақтандыру сыйлықақылары, сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының сақтанушының, сақтандырылған адамның немесе пайда алушының жеке басына қатысты өзге де талаптары туралы мәлiметтер жатады. Таратылу процесiндегi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты туралы мәлiметтер сақтандыру құпиясына жатпайды.
2. Сақтандыру рыногы кәсiпқой қатысушыларының өздерiнiң кәсiби қызметi нәтижесiнде алған сақтандыру құпиясы бар мәлiметтердi, сақтандыру рыногының басқа кәсiпқой қатысушысына қосарлас сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты ақпарат берген жағдайларды, сондай-ақ осы баптың 4, 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жария етуге құқығы жоқ.
3. Өздерiнiң қызмет мiндеттерiн жүзеге асыруына байланысты сақтандыру құпиясы бар мәлiметтердi алған лауазымды адамдар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметкерлерi, сақтандыру брокерлерi, сақтандыру агенттерi және басқа да адамдар оларды жария еткенi үшiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген тәртiппен жауап бередi.
4. Сақтандыру құпиясын үшiншi адамға сақтанушының (сақтандырылған адамның, пайда алушының) жазбаша келiсiмi негiзiнде ашуға болады.
5. Сақтандыру құпиясы бар мәлiметтер:
1) сақтанушының (пайда алушының) өкiлiне - нотариатта куәландырылған сенiмхат негiзiнде;
2) анықтау және алдын ала тергеу органына - оның өндiрiсiндегi қылмыстық iстер бойынша;
3) сотқа - сот ұйғарымы негiзiнде оның өндiрiсiндегi iстер бойынша;
4) прокурорға - оның құзыретi шегiнде өзiнiң қарауындағы материалдар бойынша тексеру жүргiзу туралы қаулы негiзiнде;
5) уәкiлеттi мемлекеттiк органға - сақтандыру қызметiн қадағалауды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша берiледi.
6. Сақтандыру құпиясы бар мәлiметтер сақтанушы, сақтандырылған адам, пайда алушы қайтыс болған соң:

1) наследникам;
2) судам и нотариусам по находящимся в их производстве наследственным делам на основании определения, постановления суда или письменного запроса нотариуса, заверенного его печатью. К письменному запросу нотариуса должна быть приложена копия свидетельства о смерти страхователя;
3) иностранным консульским учреждениям - по находящимся в их производстве делам о наследовании.
7. Общие условия осуществления страховой деятельности, перечень предлагаемых страховых услуг, страховые тарифы, сроки страхования, а также иные основные условия договора страхования (перестрахования) являются открытой информацией и не могут быть предметом тайны страхования и коммерческой тайны.
8. В случае разглашения страховщиком сведений, составляющих тайну страхования, страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель) вправе потребовать возмещения причиненных убытков, а в надлежащих случаях - компенсации морального вреда.";
25) в подпункте 1) пункта 1 статьи 831 слова "страховые платежи" заменить словами "страховые премии";
26) в части второй пункта 1 статьи 832 слова "в типовых условиях (правилах страхования)" заменить словами "в правилах страхования";
27) в пункте 2 статьи 834:
в части первой слова "дополнительного страхового платежа" заменить словами "дополнительной страховой премии";
в части второй слова "страхового платежа" заменить словами "страховой премии";
28) в пункте 3 статьи 835 слова "выплате страхового возмещения", "выплатить страховое возмещение" заменить словами "страховой выплате", "осуществить страховую выплату";
29) пункт 2 статьи 837 после слов "самого застрахованного" дополнить словами "(за исключением группового личного страхования)";
30) в пункте 2 статьи 838 слова "о выплате страхового возмещения" заменить словами "по осуществлению страховой выплаты";
31) в статье 839:
в заголовке, частях второй и третьей пункта 1, в части первой пункта 2, в пунктах 3 и 5 слова "выплаты страхового возмещения" заменить словами "осуществления страховой выплаты";
в части первой пункта 1, в пунктах 6 и 7 слова "выплате страхового возмещения" заменить словами "страховой выплате";
в абзаце первом пункта 4 слова "выплатить страховое возмещение" заменить словами "в осуществлении страховой выплаты";
в пункте 8 слова "выплату страхового возмещения" заменить словами "страховую выплату";

1) мұрагерлерге;
2) соттарға және нотариустарға - соттың ұйғарымы, қаулысы немесе нотариустың мөрi басылған жазбаша сауалы негiзiнде олардың өндiрiсiндегi мұрагерлiк iстер бойынша берiледi. Нотариустың жазбаша сауалына сақтанушының қайтыс болғаны туралы куәлiктiң көшiрмесi қоса тiркелуге тиiс;
3) шетелдiк консулдық мекемелерге - олардың өндiрiсiндегi мұрагерлiк iстер бойынша берiледi.
7. Сақтандыру қызметiн жүзеге асырудың жалпы шарттары, ұсынылатын сақтандыру қызметтерiнiң тiзбесi, сақтандыру тарифтерi, сақтандыру мерзiмдерi, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының өзге де негiзгi талаптары ашық ақпарат болып табылады және сақтандыру құпиясы мен коммерциялық құпияның нысанасы бола алмайды.
8. Сақтандырушы сақтандыру құпиясы бар мәлiметтердi жария еткен жағдайда сақтанушы (сақтандырылған адам, пайда алушы) келтiрiлген шығынды өтеудi, ал тиiстi жағдайларда - моральдық нұқсанның орнын толтыруды талап етуге құқылы.";
25) 831-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "сақтандыру төлемдерiн" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақыларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 832-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "үлгi талаптарда (сақтандыру ережелерiнде)" деген сөздер "сақтандыру ережелерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 834-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiгiнде "қосымша сақтандыру төлемiн" деген сөздер "қосымша сақтандыру сыйлықақысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiнде "сақтандырудың қосымша төлемiн төлеуге" деген сөздер "сақтандырудың қосымша сыйлықақысын төлеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 835-баптың 3-тармағындағы "сақтандыру өтемiн төлеу", "сақтандыру өтемдерiн төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемi", "сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 837-баптың 2-тармағы "тек өзiнiң" деген сөздерден кейiн "(топтастырылған жеке сақтандыруды қоспағанда,)" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 838-баптың 2-тармағындағы "сақтандыру өтемдерiн төлеу туралы" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүзеге асыру жөнiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 839-бапта:
тақырыптағы "сақтандыру өтемдерiн төлеуден", 1-тармақтың екiншi және үшiншi бөлiктерiндегi "сақтандыру өтемiн төлеуден", 2-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi және 3-тармақтағы "сақтандыру өтемдерiн төлеуден", 5-тармақтағы "сақтандыру өтемiн төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "сақтандыру өтемiн төлеуден", 6 және 7-тармақтарындағы "сақтандыру өтемдерiн төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бiрiншi абзацындағы "сақтандыру өтемiн төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "сақтандыру өтемдерiн төлеудi" деген сөздер "сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;

32) в статье 840:
в пункте 1 слова "уплатившему страховое возмещение" заменить словами "осуществившему страховую выплату";
в пункте 3 слова "страхового возмещения" заменить словами "страховой выплаты";
в пункте 4:
слова "уплаты страхового возмещения" заменить словами "осуществления страховой выплаты";
слова "уплаченной суммы возмещения" заменить словами "выплаченной суммы";
33) в статье 842:
в пункте 1 слова "страхового платежа" заменить словами "страховой премии";
в пункте 2 слова "страховые платежи" заменить словами "страховая премия либо страховые взносы";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случаях, когда досрочное прекращение договора страхования вызвано невыполнением его условий по вине страховщика, последний обязан возвратить страхователю уплаченную им страховую премию либо страховые взносы полностью.";
34) в пункте 1 статьи 844:
в части первой:
слова "страховые платежи" заменить словами "страховую премию либо страховые взносы";
слова "полученное от него страховое возмещение" заменить словами "полученную от него страховую выплату";
в части второй:
слова "страховые платежи" заменить словами "страховую премию либо страховые взносы";
слова "выплата страхового возмещения" заменить словами "страховая выплата";
в части третьей слова "выплате страхового возмещения" заменить словами "страховой выплате".
3. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 30 марта 1995 г. N 2155  Z952155_   "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66):
в пункте 3 статьи 62-1:
в подпункте 1) слова "и перестраховочных брокеров" заменить словом "брокеров";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, включая минимальные размеры уставного и собственного капитала;";
в подпункте 4):
слова "и перестраховочных брокеров" заменить словом "брокеров";
дополнить словами ", актуариев и аудиторов на страховом рынке";
в подпункте 9):
после слова "устанавливает" дополнить словами "в соответствии с законодательством";
слова "бухгалтерской, статистической" заменить словом "финансовой";
слова "и перестраховочными брокерами" заменить словом "брокерами";
в подпункте 11):
после слова "действия" дополнить словами "либо отзыве";
слова "и перестраховочным брокерам" заменить словами "брокерам при применении иных санкций к страховым и перестраховочным организациям,".

32) 840-бапта:
1-тармақтағы "сақтандыру өтемiн төлеген" деген сөздер "сақтандыру төлемiн жүзеге асырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "сақтандыру өтемiн" деген сөздер "сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"сақтандыру өтемiн ... төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемiн ... жүзеге асырудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"төленген өтем сомасын" деген сөздер "төлеген соманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 842-бапта:
1-тармақтағы "сақтандыру төлемiнiң" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "сақтандыру төлемдерi" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақысы не сақтандыру жарналары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру шартының мерзiмiнен бұрын тоқтатылуы шарт талаптарының сақтандырушының кiнәсiне байланысты орындалмауынан болған жағдайда, сақтандырушы сақтанушы төлеген сақтандыру сыйлықақысын не сақтандыру жарналарын оған толық қайтаруға мiндеттi.";
34) 844-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiгiнде:
"сақтандыру төлемдерiн" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақыларын не сақтандыру жарналарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"одан алған сақтандыру өтемiн" деген сөздер "одан алған сақтандыру төлемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiнде:
"сақтандыру төлемдерiн" деген сөздер "сақтандыру сыйлықақыларын не сақтандыру жарналарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сақтандыру өтемiн төлеу" деген сөздер "сақтандыру төлемi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгiндегi "сақтандыру өтемiн төлеуден" деген сөздер "сақтандыру төлемiнен" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы N 2155 заң күшi бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат, N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат):
62-1-баптың 3-тармағында:
1) тармақшасындағы "және қайта сақтандыру брокерлерiнiң" деген сөздер "брокерлерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерi үшiн, жарғылық және меншiктi капиталдың ең аз мөлшерiн қоса алғанда, пруденциялық нормативтердi және сақтауға мiндеттi басқа да нормалар мен лимиттердi белгiлейдi;";
4) тармақшада:
"және қайта сақтандыру брокерлерiнiң" деген сөздер "брокерлерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сақтандыру рыногындағы актуарийлердiң және аудиторлардың" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшада:
"белгiлейдi" деген сөздiң алдынан "заңдарға сәйкес" деген сөздер енгiзiлсiн;
"бухгалтерлiк, статистикалық" деген сөздер "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және қайта сақтандыру брокерiнiң" деген сөздер "брокерлерiнiң" деген сөздерiмен ауыстырылсын;
11) тармақшада:
"күшiн тоқтата тұру" деген сөздерден кейiн "не оларды қайтарып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
"және қайта сақтандыру брокерлерiне" деген сөздер "брокерлерiне, сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарына өзге санкциялар қолдану," деген сөздермен ауыстырылсын.

4. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 17 апреля 1995 г. N 2198 Z952198  "О государственной регистрации юридических лиц" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64):
в части третьей статьи 6:
слова "страховых и перестраховочных организаций" исключить;
слова "соответственно банковским и страховым" заменить словом "банковским".
5. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. Z952200_  "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248):
1) подпункт 3) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3) деятельность в отрасли "страхование жизни" и в отрасли "общее страхование", деятельность по перестрахованию, деятельность страховых брокеров, актуарная деятельность на страховом рынке, аудиторская проверка страховых (перестраховочных) организаций;";
2) часть восьмую статьи 15 изложить в следующей редакции:
"Условия и порядок выдачи лицензий профессиональным участникам страхового рынка определяются законодательством о страховании и страховой деятельности.";
3) в части третьей пункта 1 статьи 19 слова "на осуществление деятельности, связанной со страхованием и перестрахованием" заменить словами "профессиональным участникам страхового рынка".
6. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 31 августа 1995 г. N 2444 Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66):
пункт 3 статьи 8 дополнить подпунктом з) следующего содержания:
"з) реализация страховых полисов (заключением договоров страхования) от имени страховых организаций - резидентов Республики Казахстан.".

4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2198 заң күшi бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар):
6-баптың үшiншi бөлiгiнде:
"сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының" деген сөздер алып тасталсын;
"тиiсiнше банк және сақтандыру" деген сөздер "банк" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат):
1) 11-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "өмiрдi сақтандыру" саласындағы және "жалпы сақтандыру" саласындағы қызмет, қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет, сақтандыру брокерлерiнiң қызметi, сақтандыру рыногындағы актуарийлiк қызмет, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын аудиторлық тексеру".
2) 15-баптың сегiзiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру рыногының кәсiпқой қатысушыларына лицензиялар беру шарты мен тәртiбi сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңдарда белгiленедi."
3) 19-баптың 1-тармағының үшiншi бөлiгiндегi "сақтандыру және қайта сақтандыруға байланысты қызметтi жүзеге асыруға" деген сөздер "сақтандыру рыногының кәсiпқой қатысушыларына" деген сөздермен ауыстырылсын".
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 31 тамыздағы "Қазақтан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" N 2444 заң күшi бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат):
8-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшасымен толықтырылсын:
"3) сақтандыру ұйымдары - Қазақстан Республикасының резиденттерi атынан сақтандыру полистерiн өткiзуге (сақтандыру шарттарын жасасуға).".

7. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О банкротстве" Z970067_  (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225):
в статье 2:
в пункте 1:
в части третьей слова "страховых компаний" исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае принятия судом решения о признании страховой (перестраховочной) организации банкротом ее ликвидация осуществляется в соответствии с законодательством о страховании и страховой деятельности.";
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 36 дополнить словами "либо в случае банкротства страховой (перестраховочной организации) о назначении ликвидационной комиссии в составе председателя и членов комиссии.";
3) подпункт 4 статьи 67 дополнить словами "либо в случае банкротства страховой (перестраховочной) организации назначает ликвидационную комиссию в составе председателя и членов комиссии.".
8. В Закон Республики Казахстан от 5 марта 1997 г. Z970077_  "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 5, ст. 52; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727):
статью 18 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Страховые (перестраховочные) организации предоставляют в уполномоченный орган документы на регистрацию эмиссии ценных бумаг после получения экспертного заключения уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью.
В случае, когда эмитентом является страховая (перестраховочная) организация, регистрация изменений в проспект эмиссии осуществляется по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью.".
9. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 г. Z980304_  "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 22, ст. 309):
часть вторую пункта 1 статьи 12 после слова "банковской" дополнить словами "и страховой".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан

7. 1997 жылғы 21 қаңтардағы "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат):
1) 2-бапта:
1-тармақта:
үшiншi бөлiктегi "сақтандыру компанияларына" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Сот сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын банкрот деп тану туралы шешiм қабылдаған жағдайда оны тарату сақтандыру iсi және сақтандыру қызметi туралы заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.";
2) 36-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай сөздермен толықтырылсын: "не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы банкрот болған жағдайда комиссияның төрағасы мен мүшелерi құрамында тарату комиссиясын тағайындау туралы.";
3) 67-баптың 4) тармақшасы мынадай сөздермен толықтырылсын: "не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы банкрот болған жағдайда комиссияның төрағасы мен мүшелерi құрамында тарату комиссиясын тағайындайды.".
8. 1997 жылғы 5 наурыздағы "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 5, 52-құжат; N 12, 184-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат):
18-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның сараптама қорытындысын алғаннан кейiн уәкiлеттi органға бағалы қағаздар эмиссиясын тiркеу үшiн құжаттарды табыс етедi.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы эмитент болған жағдайда эмиссия проспектiне өзгерiстердi тiркеу сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша жүзеге асырылады.".
9. 1998 жылғы 20 қарашадағы "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 22, 309-құжат):
12-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "банк" деген сөзден кейiн "және сақтандыру" деген сөзбен толықтырылсын.
2-бап.  Осы Заң жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi