Об амнистии в связи с легализацией имущества
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2006 года N 157.
Об амнистии в связи с легализацией имущества
Оглавление
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, связанные с проведением государством исключительно разовой акции по легализации имущества посредством освобождения граждан и юридических лиц, легализовавших имущество, от ответственности за совершение отдельных преступлений, административных правонарушений и дисциплинарных проступков, предусмотренной законами Республики Казахстан.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными Законом РК от 26 марта 2007 года N 241 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) легализация имущества - процедура признания государством прав на имущество, выведенное из законного экономического оборота в целях сокрытия доходов и (или) не оформленное в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо оформленное на ненадлежащее лицо;
2) субъекты легализации имущества (далее - субъекты легализации) - граждане и юридические лица Республики Казахстан, легализующие имущество в порядке, установленном настоящим Законом;
3) комиссия по проведению легализации имущества (далее - комиссия) - комиссия, создаваемая при местных исполнительных органах и состоящая из представителей государственных органов и организаций, уполномоченная на вынесение решения о легализации либо об отказе в легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) сбор за легализацию имущества - обязательный, невозвратный платеж в бюджет за проведение легализации имущества, установленный настоящим Законом;
5) ненадлежащее лицо - лицо, выступившее собственником имущества, приобретенного на доходы субъекта легализации в целях сокрытия полученных доходов.
Статья 2. Сфера действия настоящего Закона
1. Действие настоящего Закона распространяется на субъектов легализации, легализующих и легализовавших им принадлежащее и полученное до начала срока легализации имущество, находящееся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами, в том числе оформленное на ненадлежащее лицо, за исключением имущества, указанного в статье 3 настоящего Закона.
2. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц:
в отношении которых возбуждены уголовные дела за совершение преступлений, указанных в статьях 190 - 193, 218, 221, 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
осужденных за совершение преступлений, указанных в статьях 190 - 193, 218, 221, 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан;

Мүлікті жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 шілдедегі N 157 Заңы.
Мүлікті жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы
МАЗМҰНЫ
РҚАО-ның ескертуі: Қолданысқа енгізілу тәртібін 16-баптан қараңыз.
Осы Заң мүлкiн жария еткен азаматтар мен заңды тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жекелеген қылмыстар әкімшілік құқық бұзушылықтар мен тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшiн жауапкершiлiктен босату арқылы мемлекеттiң мүлiктi жария ету жөнiндегi тек қана бiржолғы акцияны жүргiзуiне байланысты қоғамдық қатынастарды реттейдi.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.03.26. N 241 Заңымен.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) мүлiктi жария ету - табысты жасыру мақсатында заңды экономикалық айналымнан шығарылған және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген не тиеcілі емес тұлғаға ресiмделген мүлiкке құқықтарды мемлекеттiң тану рәсiмi;
2) мүлiктi жария ету субъектілерi (бұдан әрi - жария ету субъектiлерi) - мүлкiн осы Заңда белгіленген тәртiппен жария ететiн Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғалары;
3) мүлiктi жария етудi өткiзу жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - комиссия) - жергiлiктi атқарушы органдардың жанынан құрылатын және мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың өкiлдерiнен тұратын, құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген, Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлiктi жария ету не жария етуден бас тарту туралы шешiм шығаруға уәкiлеттi комиссия;
4) мүлiктi жария еткенi үшiн алым - осы Заңда белгiленген, мүлiктi жария етудi өткiзгенi үшiн бюджетке төленетiн мiндеттi, қайтарылмайтын төлем;
5) тиесiлi емес тұлға - алған табыстарын жасыру мақсатында жария ету субъектiсiнiң табыстарына сатып алынған мүлiктiң меншiк иесi ретiнде әрекет еткен тұлға.
2-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
1. Осы Заңның күші, осы Заңның 3-бабында аталған мүлiктi қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағындағы, сондай-ақ оның шегiнен тыс жердегi, оның iшiнде тиесiлi емес тұлғаға ресiмделген, өздерiне тиесiлi және жария ету мерзiмi басталғанға дейiн алған мүлiктi жария ететiн және жария еткен жария ету субъектілерiне қолданылады.
2. Осы Заңның күшi:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 190-193, 218, 221 , 222-баптарында аталған қылмыстарды жасағаны үшiн өздерiне қатысты қылмыстық iс қозғалған;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 190-193, 218, 221, 222-баптарында аталған қылмыстарды жасағаны үшiн сотталған;

привлеченных к административной ответственности за совершение административных правонарушений, указанных в статьях 118, 120, 143, 154, 155 (часть первая), 178, 179, 182, 185, 189, 205 - 209, 237, 239, 253, 357-2 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Статья 3. Имущество, не подлежащее легализации
Не подлежит легализации имущество:
полученное в результате совершения преступлений против личности, мира и безопасности человечества, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности, общественной безопасности и общественного порядка, здоровья населения и нравственности, коррупционных и иных преступлений против интересов государственной службы и государственного управления;
права на которое оспариваются в судебном порядке;
предоставление прав на которое не допускается законами Республики Казахстан;
в том числе деньги, полученные в качестве кредитов.
Статья 4. Срок легализации имущества
1. Срок легализации имущества, в том числе предъявления имущества к легализации, начинается с 3 июля 2006 года и заканчивается 1 августа 2007 года.
2. Субъекты легализации, легализовавшие имущество в соответствии со статьей 11 настоящего Закона, обязаны в срок до 1 ноября 2007 года оформить на него права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Государственные органы и организации, уполномоченные на оформление документов на недвижимое имущество, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, обязаны выдать соответствующие документы субъекту легализации в срок не позднее двух месяцев со дня его обращения.
Сноска. Статья 4 с изменениями, внесенными Законами РК от 16 ноября 2006 года N 188 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 марта 2007 года N 241 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 5. Информация о предъявленном к легализации и легализованном имуществе
1. Государственные органы и организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, должны обеспечить конфиденциальность информации, полученной в процессе проведения легализации имущества.
2. Запрещается проводить процессуальные действия, в том числе по осуществлению уголовного преследования или применению мер административного взыскания, на основании информации, полученной в процессе проведения легализации имущества в соответствии с настоящим Законом.
Статья 6. Сбор за легализацию имущества
1. Плательщиками сбора за легализацию имущества (далее - сбор) являются субъекты легализации.

Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 118 , 120 , 143 , 154 , 155 (бiрiншi бөлiгi), 178 , 179 , 182 , 185 , 189 , 205-209 , 237 , 239 , 253 , 357-2-баптарында аталған әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылған тұлғаларға қолданылмайды.
3-бап. Жария етуге жатпайтын мүлiк
Мыналар:
жеке басқа, бейбiтшiлiкке және адамзат қауiпсiздiгiне, конституциялық құрылыс негiздерiне және мемлекет қауiпсiздiгiне, меншiкке, қоғамдық қауiпсiздiк пен қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына және имандылыққа қарсы жасалған қылмыстардың, мемлекеттiк қызмет пен мемлекеттiк басқару мүдделерiне қарсы сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстардың нәтижесiнде алынған;
құқықтары сот тәртiбiмен дауланып жатқан;
Қазақстан Республикасының заңдарында құқық беруге жол берiлмейтiн мүлік;
оның iшiнде кредит ретiнде алынған ақша жария етуге жатпайды.
4-бап. Мүлiктi жария ету мерзiмi
1. Мүлiктi жария ету, оның iшiнде мүлiктi жария етуге ұсыну мерзiмi 2006 жылғы 3 шiлдеден басталып, 2007 жылғы 1 тамызда аяқталады.
2. Мүлкiн осы Заңның 11- бабына сәйкес жария еткен жария ету субъектiлерi 2007 жылғы 1 қарашаға дейiнгi мерзiмде оған құқықтарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмдеуге мiндеттi.
Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүлiкке құжаттарды ресiмдеуге уәкiлеттi мемлекеттiк органдар мен ұйымдар жария ету субъектiсiне тиiстi құжаттарды ол өтiнiш берген күннен бастап екi айдан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде беруге мiндеттi.
Ескерту. 4-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.11.16. N 188, 2007.03.26. N 241 Заңдарымен.
5-бап. Жария етуге ұсынылған және жария етiлген мүлiк туралы ақпарат
1. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдар мүлiктi жария етудi өткiзу процесiнде алынған ақпараттың құпиялылығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қамтамасыз етуге тиiс.
2. Осы Заңға сәйкес мүлiктi жария етудi өткiзу процесiнде алынған ақпарат негiзiнде iс жүргiзу әрекеттерiн, оның iшiнде қылмыстық қудалауды немесе әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануды жүзеге асыру жөнiндегi iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзуге тыйым салынады.
6-бап. Мүлiктi жария еткенi үшiн алым
1. Жария ету субъектiлерi мүлiктi жария еткенi үшiн алымды (бұдан әрi - алым) төлеушiлер болып табылады.

2. Не являются плательщиками сбора граждане Республики Казахстан, легализующие недвижимое имущество, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан и не используемое в предпринимательской деятельности, при удовлетворении одного из следующих условий, если:
1) уплатили по состоянию на 1 января 2006 года налог на легализуемое имущество и земельный налог в отношении земельных участков, на которых указанное имущество расположено, и состоят на учете в налоговых органах;
2) не являются плательщиками налога на имущество и земельного налога в соответствии c налоговым законодательством Республики Казахстан.
3. Не являются плательщиками сбора производители сельскохозяйственной продукции по специализированной сельскохозяйственной технике, используемой в производстве собственной сельскохозяйственной продукции, а также граждане или юридические лица Республики Казахстан, местом жительства или, соответственно, местом нахождения которых являются сельские населенные пункты, за исключением случаев легализации ими денег.
4. Сбор уплачивается в размере десяти процентов от стоимости легализуемого имущества.
Субъекты легализации, легализующие имущество, за исключением недвижимого имущества, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уплачивают сбор до подачи документов на легализацию имущества.
Субъекты легализации, легализующие недвижимое имущество, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уплачивают сбор в любое время с момента подачи документов на легализацию недвижимого имущества и до государственной регистрации прав на легализованное недвижимое имущество.
Порядок взимания и перечисления сбора в бюджет определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Возврат уплаченного сбора не производится, за исключением случаев возврата документов, представленных на легализацию имущества, либо отказа в легализации имущества.
Сноска. В статью 6 внесены изменения - Законом РК от 16 ноября 2006 года N 188 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 7. Общие положения по организации и порядку проведения легализации имущества
1. Легализация имущества проводится посредством подачи субъектами легализации в налоговый орган (гражданами - по месту регистрации, юридическими лицами - по месту государственной регистрации), за исключением легализации недвижимого имущества в соответствии со статьей 11 настоящего Закона и случаев, установленных статьей 8 настоящего Закона, следующих документов:

2. Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген және кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын жылжымайтын мүлiктi жария еткен Қазақстан Республикасының азаматтары мына шарттардың бiрiн қанағаттандырған жағдайда, егер:
1) жария етiлген мүлiкке 2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық пен аталған мүлiк орналасқан және салық органдарында есепте тұрған жер учаскелерiне қатысты жер салығын төлесе;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мүлiк салығын және жер салығын төлеушiлер болып табылмаса, алымды төлеушілер болып табылмайды.
3. Өзiнің ауыл шаруашылығы өнімдерiн өндiруде пайдаланылатын мамандандырылған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiрушiлер, сондай-ақ олар ақшаны жария еткен жағдайларды қоспағанда, тұрғылықты жері немесе тиісінше орналасқан жері ауылдық елді мекендер болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары немесе заңды тұлғалары алым төлеушiлер болып табылмайды.
4. Алым жария етілетін мүлік құнының он проценті мөлшерінде төленеді.
Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген жылжымайтын мүлікті қоспағанда, мүлікті жария ететін жария ету субъектілері алымды мүлікті жария етуге құжаттарды тапсырғанға дейін төлейді.
Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген жылжымайтын мүлкін жария ететін жария ету субъектілері алымды жылжымайтын мүлікті жария етуге құжаттарды тапсырған сәттен бастап жария етілген жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегенге дейін кез келген уақытта төлейді.
Алымды өндіріп алу және бюджетке аудару тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
5. Мүлiктi жария етуге табыс етілген құжаттар қайтарылған не мүлiктi жария етуден бас тартылған жағдайларды қоспағанда, төленген алымды қайтару жүргiзілмейдi.
Ескерту. 6-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.11.16. N 188 Заңымен.
7-бап. Мүлiктi жария етудi өткiзудi ұйымдастыру және оның тәртiбi жөнiндегi жалпы ережелер
1. Жылжымайтын мүлiктi осы Заңның 11- бабына сәйкес жария етудi және осы Заңның 8-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мүлiктi жария ету салық органына жария ету субъектiлерiнiң (азаматтар - тiркелген жерi бойынша, заңды тұлғалар - мемлекеттiк тiркелген жерi бойынша) мынадай құжаттарды:

1) заявления на проведение легализации имущества (далее - заявление) в двух экземплярах по форме согласно приложению 1 или 2 к настоящему Закону;
2) подтверждающих уплату сбора;
3) удостоверяющих личность, а представителями юридического лица - также нотариально засвидетельствованных копий устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документов, подтверждающих их полномочия;
4) иных документов, предусмотренных настоящим Законом.
2. Документы, оформленные на иностранном языке, должны быть представлены с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный или русский язык.
3. Субъекты легализации самостоятельно определяют стоимость легализуемого имущества.
4. Субъекты легализации не вправе подавать повторные заявления в течение срока легализации имущества на один и тот же вид имущества, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
5. Документы, представленные на легализацию имущества, подлежат возврату с указанием причин в следующих случаях:
1) представления неполного пакета документов, установленных настоящим Законом;
2) наличия в представленных документах подчисток и исправлений;
3) неправильного исчисления суммы сбора;
4) несоответствия представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан к таким документам.
При устранении причин, послуживших основанием для возврата документов, представленных на легализацию имущества, лицо вправе повторно подать заявление на легализацию имущества в течение установленного настоящим Законом срока легализации имущества.
6. Сведения по легализованному имуществу включаются в реестр легализованного имущества по форме согласно приложению 3 к настоящему Закону.
7. Имущество признается легализованным с момента принятия заявления, за исключением недвижимого имущества, легализуемого в соответствии со статьей 11 настоящего Закона, случаев, установленных статьей 8 настоящего Закона.
Субъекты легализации с момента признания имущества легализованным освобождаются от ответственности за совершение преступлений, административных правонарушений и дисциплинарных проступков, указанных соответственно в статьях 13, 14 и 14-1 настоящего Закона, связанных с приобретением, владением и пользованием легализованного имущества.
8. В случае легализации движимого имущества, подлежащего государственной регистрации, уполномоченные органы оформляют документы, необходимые для государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на основании заявления.

1) осы Заңға 1 немесе 2- қосымшаға сәйкес нысанда мүлiктi жария етудi өткiзуге екi дана өтiнiштi (бұдан әрi - өтiнiш);
2) алымның төленгенiн растайтын;
3) жеке басын куәландыратын құжатты, ал заңды тұлғаның өкiлдерi - жарғының (ереженiң), заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктiң, салық төлеушi куәлiгiнiң нотариат куәландырған көшiрмелерiн және олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды;
4) осы Заңда көзделген өзге де құжаттарды беруi арқылы өткiзіледi.
2. Шет тілде ресiмделген құжаттар мемлекеттiк тiлге немесе орыс тiлiне нотариат куәландырған аудармасымен табыс етілуге тиiс.
3. Жария ету субъектiлерi жария етілетiн мүлiктiң құнын дербес анықтайды.
4. Осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жария ету субъектілері мүлікті жария ету мерзiмi iшiнде мүлiктiң белгілi бiр түрiне қайтадан өтiнiш беруге құқылы емес.
5. Мүлiктi жария етуге табыс етiлген құжаттар себептерi көрсетілiп:
1) осы Заңда белгiленген құжаттардың толық емес топтамасы табыс етiлген;
2) табыс етiлген құжаттарда өшiрiп тазалау мен түзетулер болған;
3) алым сомасы дұрыс есептелмеген;
4) табыс етiлген құжаттар осындай құжаттарға Қазақстан Республикасының заңнамасында қойылатын талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда қайтарылуға тиiс.
Мүлiктi жария етуге табыс етiлген құжаттарды қайтаруға негiз болған себептердi жойған кезде, тұлға осы Заңда мүлiктi жария етуге белгiленген мерзiм iшiнде мүлiктi жария етуге қайтадан өтiнiш беруге құқылы.
6. Жария етiлген мүлiк жөнiндегi мәлiметтер осы Заңға 3- қосымшаға сәйкес нысан бойынша жария етiлген мүлiк тiзілiмiне енгiзiледi.
7. Осы Заңның 11- бабына сәйкес жария етiлетiн жылжымайтын мүлiктi, осы Заңның 8-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мүлiк өтiнiш қабылданған кезден бастап жария етiлдi деп танылады.
Жария ету субъектiлерi мүлiк жария етiлдi деп танылған кезден бастап тиiсiнше осы Заңның 13, 14 және 14-1- баптарында аталған, жария етiлген мүлiктi сатып алумен, иеленумен және пайдаланумен байланысты қылмыстарды, әкімшілік құқық бұзушылықтарды және тәртіптік теріс қылықтарды жасағаны үшiн жауаптылықтан босатылады.
8. Мемлекеттiк тiркеуге жататын жылжымалы мүлiк жария етiлген жағдайда, уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, өтiнiш негiзiнде мемлекеттiк тiркеу үшiн қажеттi құжаттарды ресiмдейдi.

9. Ответственность за полноту и достоверность представляемых сведений по легализуемому имуществу несут субъекты легализации.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными Законами РК от 16 ноября 2006 года N 188 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 марта 2007 года N 241 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 8. Легализация денег
1. Легализация денег юридическими лицами проводится посредством подачи в налоговый орган по месту государственной регистрации следующих документов:
1) заявления на проведение легализации имущества в двух экземплярах по форме согласно приложению 2 к настоящему Закону;
2) подтверждающих уплату сбора;
3) нотариально засвидетельствованной копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документов, подтверждающих полномочия представителя юридического лица;
4) документа, выданного банком второго уровня либо иностранным банком, подтверждающего наличие предъявленной к легализации суммы денег.
Деньги признаются легализованными с момента принятия заявления.
2. Легализация денег физическими лицами осуществляется посредством уплаты сбора.
Деньги признаются легализованными с момента уплаты сбора.
Сноска. Cтатья 8 в редакции - Закона РК от 16 ноября 2006 года N 188 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 9. Легализация имущества, находящегося за пределами территории Республики Казахстан
1. Субъекты легализации, легализующие недвижимое имущество, находящееся за пределами территории Республики Казахстан, а также имущество, подлежащее государственной регистрации в стране его нахождения, в дополнение к перечню документов, определенному в пункте 1 статьи 7 настоящего Закона, представляют также нотариально засвидетельствованную копию правоустанавливающего документа на имущество.
2. Субъекты легализации, легализующие ценные бумаги, находящиеся за пределами территории Республики Казахстан, в дополнение к перечню документов, определенному в пункте 1 статьи 7 настоящего Закона, представляют также выписку с лицевого счета в соответствующей системе учета прав по ценным бумагам либо иной документ, подтверждающий право собственности на данные ценные бумаги, установленный законодательством государства, резидентом которого является эмитент ценных бумаг.
Статья 10. Легализация имущества, оформленного на ненадлежащее лицо
1. Субъекты легализации, легализующие имущество, оформленное на ненадлежащее лицо, в дополнение к перечню документов, определенному в пункте 1 статьи 7 настоящего Закона, представляют следующие документы:

9. Жария етiлетiн мүлiк жөнiнде табыс етiлетiн мәлiметтердiң толықтығы мен дұрыстығы үшiн жария ету субъектiлерi жауапты болады.
Ескерту. 7-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.11.16. N 188, 2007.03.26. N 241 Заңдарымен.
8-бап. Ақшаны жария ету
1. Заңды тұлғалар ақшаны жария етуді мемлекеттік тіркеу орны бойынша салық органына мынадай құжаттарды:
1) осы Заңға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада мүлікті жария етуді жүргізуге арналған өтінішті;
2) алым төленгенін растайтын құжатты;
3) жарғының (ереженің), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, салық төлеуші куәлігінің және заңды тұлға өкілінің өкілеттігін растайтын құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін;
4) екінші деңгейдегі банк не шетелдік банк берген, жария етуге ұсынылған ақша сомасының бар екендігін растайтын құжатты тапсыру арқылы жүргізеді.
Ақша өтініш қабылданған сәттен бастап жария етілген деп танылады.
2. Жеке тұлғалар ақшаны жария етуді алым төлеу арқылы жүзеге асырады.
Ақша алым төленген сәттен бастап жария етілген деп танылады.
Ескерту. 8-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.11.16. N 188 Заңымен.
9-бап. Қазақстан Республикасы аумағының шегiнен тыс жерлердегi мүлiктi жария ету
1. Қазақстан Республикасы аумағының шегiнен тыс жерлердегi жылжымайтын мүлiктi, сондай-ақ өзi тұрған елде мемлекеттiк тiркеуге жататын мүлiктi жария ететiн жария ету субъектілерi, осы Заңның 7- бабының 1-тармағында айқындалған құжаттар тiзбесiне қосымша мүлiкке құқық белгiлейтiн құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесiн де табыс етедi.
2. Қазақстан Республикасы аумағының шегiнен тыс жерлердегi бағалы қағаздарды жария ететiн жария ету субъектiлерi осы Заңның 7-бабының 1-тармағында айқындалған құжаттар тiзбесiне қосымша бағалы қағаздар бойынша құқықтарды есепке алудың тиiстi жүйесiндегi есептiк шоттан үзiндiнi не резидентi бағалы қағаздардың эмитентi болып табылатын мемлекеттiң заңнамасында белгіленген осы бағалы қағаздарға меншiк құқығын растайтын өзге де құжатты табыс етедi.
10-бап. Тиесiлі емес тұлғаға ресiмделген мүлiктi жария ету
1. Тиесiлі емес тұлғаға ресiмделген мүлiктi жария ететiн жария ету субъектілерi осы Заңның 7-бабының 1-тармағында айқындалған құжаттар тiзбесiне қосымша мынадай құжаттарды:

1) нотариально засвидетельствованную копию правоустанавливающего документа на имущество;
2) нотариально удостоверенный договор о безвозмездной передаче имущества ненадлежащим лицом субъекту легализации.
2. Субъекты легализации, легализующие ценные бумаги, оформленные на ненадлежащее лицо, в дополнение к перечню документов, определенному в пункте 1 статьи 7 настоящего Закона, представляют следующие документы:
1) выписку с лицевого счета в соответствующей системе учета прав по ценным бумагам либо иной документ, подтверждающий право собственности на данные ценные бумаги, установленный законодательством государства, резидентом которого является эмитент ценных бумаг;
2) нотариально удостоверенный договор о безвозмездной передаче ценных бумаг ненадлежащим лицом субъекту легализации.
Статья 11. Легализация недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1. Субъекты легализации, легализующие недвижимое имущество, находящееся на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, представляют в местный исполнительный орган по местонахождению имущества следующие документы:
1) заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 1 или 2 к настоящему Закону;
2) удостоверяющие личность, а представители юридического лица - также нотариально засвидетельствованные копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документы, подтверждающие их полномочия.
2. Заявление на легализацию недвижимого имущества рассматривается комиссией.
Заявление о легализации недвижимого имущества, поданное в течение срока легализации, должно быть рассмотрено в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления в соответствующий местный исполнительный орган.
3. Отказ в легализации недвижимого имущества осуществляется при несоблюдении требований, предусмотренных статьями 2 и 3 настоящего Закона.
4. При соблюдении требований, установленных настоящим Законом, комиссия:
выносит решение о легализации недвижимого имущества;
выдает субъектам легализации решение о легализации недвижимого имущества;
включает сведения в реестр легализованного имущества по форме согласно приложению 3 к настоящему Закону.
5. Недвижимое имущество признается легализованным с момента вынесения комиссией решения о легализации недвижимого имущества.
Субъекты легализации с момента признания недвижимого имущества легализованным освобождаются от ответственности за совершение преступлений, административных правонарушений и дисциплинарных проступков, указанных соответственно в статьях 13, 14 и 14-1 настоящего Закона, связанных с приобретением, владением и пользованием легализованного недвижимого имущества.
Информация о легализованном недвижимом имуществе, уплате сбора субъектом легализации и лицах, не являющихся плательщиками сбора, предоставляется в органы, осуществляющие государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
Субъекты легализации, легализовавшие недвижимое имущество, вправе распоряжаться указанным имуществом с момента государственной регистрации.

1) мүлiкке құқық белгiлейтiн құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесiн;
2) тиесiлi емес тұлғаның жария ету субъектiсiне мүлiктi өтеусiз бергенi туралы нотариат куәландырған шартты табыс етедi.
2. Тиесiлі емес тұлғаға ресiмделген бағалы қағаздарды жария ететiн жария ету субъектiлерi осы Заңның 7-бабының 1-тармағында айқындалған құжаттар тiзбесiне қосымша мынадай құжаттарды:
1) бағалы қағаздар бойынша құқықтарды есепке алудың тиiстi жүйесiндегi есептiк шоттан үзiндiнi не резидентi бағалы қағаздардың эмитентi болып табылатын мемлекеттiң заңнамасында белгiленген осы бағалы қағаздарға меншiк құқығын растайтын өзге де құжатты;
2) тиесiлi емес тұлғаның бағалы қағаздарды жария ету субъектiсiне өтеусiз бергенi туралы нотариат куәландырған шартты табыс етедi.
11-бап. Қазақстан Республикасының аумағында тұрған, оған құқықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүліктi жария ету
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрған, оған құқықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүлiктi жария ететiн жария ету субъектiлерi мүлiктiң орналасқан жерi бойынша жергілiктi атқарушы органға мынадай құжаттарды:
1) осы Заңға 1 немесе 2-қосымшаға сәйкес нысанда екі дана өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжатты, ал заңды тұлғаның өкiлдері - жарғының (ереженiң), заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктiң, салық төлеушi куәлiгiнiң нотариат куәландырған көшiрмелерiн және олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды табыс етедi.
2. Жылжымайтын мүлiктi жария етуге өтiнiштi комиссия қарайды.
Жария ету мерзiмi iшiнде берілген жылжымайтын мүлiктi жария ету туралы өтiнiш тиiстi жергiлiктi атқарушы органға өтiнiш берілген күннен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде қаралуға тиiс.
3. Жылжымайтын мүлiктi жария етуден бас тарту осы Заңның 2 және 3-баптарында көзделген талаптар сақталмаған жағдайда жүзеге асырылады.
4. Осы Заңда белгіленген талаптар сақталған жағдайда комиссия:
жылжымайтын мүлiктi жария ету туралы шешiм шығарады;
жария ету субъектiлерiне жылжымайтын мүлiктi жария ету туралы шешiмдi бередi;
мәлiметтердi жария етілген мүлiктiң тiзілiмiне осы Заңға 3-қосымшаға сәйкес нысанда енгiзедi.
5. Комиссия жылжымайтын мүлiктi жария ету туралы шешiм шығарған кезден бастап жылжымайтын мүлiк жария етiлдi деп танылады.
Жария ету субъектiлерi жылжымайтын мүлiк жария етiлдi деп танылған кезден бастап осы Заңның тиiсiнше 13, 14 және 14-1-баптарында аталған, жария етiлген жылжымайтын мүлiктi сатып алумен, иеленумен және пайдаланумен байланысты қылмыстарды, әкімшілік құқық бұзушылықтарды және тәртіптік теріс қылықтарды жасағаны үшiн жауаптылықтан босатылады.
Жария етілген жылжымайтын мүлік, жария ету субъектісінің алым төлегені және алым төлеуші болып табылмайтын тұлғалар туралы ақпарат жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органдарға берiледi.
Жылжымайтын мүлiктi жария еткен жария ету субъектiлерi аталған мүлiк мемлекеттiк тiркелген кезден бастап оған билiк етуге құқылы.

6. Правила проведения легализации недвижимого имущества, типовое положение о комиссии определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными Законами РК от 16 ноября 2006 года N 188 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 марта 2007 года N 241 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 12. Особенности приемки в эксплуатацию объектов недвижимого имущества и оформления прав на земельные участки, легализованные в соответствии с настоящим Законом
Особый порядок организации и проведения приемки в эксплуатацию объектов недвижимого имущества, а также оформления прав на земельные участки, легализованные в соответствии с настоящим Законом, определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 13. Освобождение субъектов легализации от уголовной ответственности
Субъекты легализации, легализовавшие имущество, освобождаются от уголовной ответственности за совершение преступлений, указанных в статьях 190 - 192, 193 (часть первая; пункты а) и б) части второй; пункты б) и в) части третьей, за исключением случаев, когда деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи совершено преступным сообществом (преступной организацией), 218, 221, 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Статья 14. Освобождение субъектов легализации от административной ответственности
Субъекты легализации, легализовавшие имущество, освобождаются от административной ответственности за совершение административных правонарушений, указанных в статьях 118, 120, 143, 154, 155 (часть первая), 178, 179, 182, 185, 189, 205 - 209, 237, 239, 253, 357-2, 532 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Сноска. Статья 14 с изменениями, внесенными Законом РК от 26 марта 2007 года N 241 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 14-1. Освобождение лиц, занимающих государственную должность, легализовавших имущество, от дисциплинарной ответственности
Лица, занимающие государственную должность, легализовавшие имущество, освобождаются от дисциплинарной ответственности за совершение деяний, указанных в пункте 5 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией".
Сноска. Закон дополнен статьей 14-1 в соответствии с Законом РК от 26 марта 2007 года N 241 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 15. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан об амнистии в связи с легализацией имущества
Нарушение законодательства Республики Казахстан об амнистии в связи с легализацией имущества влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

6. Жылжымайтын мүлiктi жария етудi өткiзудiң ережелерiн, комиссия туралы үлгi ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Ескерту. 11-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.11.16. N 188, 2007.03.26. N 241 Заңдарымен.
12-бап. Осы Заңға сәйкес жария етiлген жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдалануға қабылдаудың және жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеудiң ерекшелiктерi
Осы Заңға сәйкес жария етiлген жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдалануға қабылдауды ұйымдастыру мен жүргiзудiң, сондай-ақ жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеудiң ерекше тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
13-бап. Жария ету субъектiлерiн қылмыстық жауаптылықтан босату
Мүлiктi жария еткен жария ету субъектiлерi Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 190-192 , 193 (осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әрекеттi қылмыстық қауымдастық (қылмыстық ұйым) жасаған жағдайды қоспағанда, бiрiншi бөлiгi; екiншi бөлiгiнiң а) және б) тармақтары; үшiншi бөлiгiнiң б) және в) тармақтары), 218 , 221 , 222-баптарында аталған қылмыстарды жасағаны үшiн қылмыстық жауаптылықтан босатылады.
14-бап. Жария ету субъектiлерiн әкiмшілiк жауаптылықтан босату
Мүлiктi жария еткен жария ету субъектiлерi Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 118 , 120 , 143 , 154 , 155 (бiрiншi бөлiгi), 178 , 179 , 182 , 185 , 189 , 205-209 , 237 , 239 , 253 , 357-2 , 532-баптарында аталған әкiмшiлiк құқық бұзушылықтарды жасағаны үшiн әкiмшілiк жауаптылықтан босатылады.
Ескерту. 14-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2007.03.26. N 241 Заңымен.
14-1-бап. Мемлекеттік лауазым атқаратын, мүлкін жария еткен адамдарды тәртіптік жауаптылықтан босату
Мемлекеттік лауазым атқаратын, мүлкін жария еткен адамдар "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 5-тармағында аталған әрекеттерді жасағаны үшін тәртіптік жауаптылықтан босатылады.
Ескерту. 14-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.03.26. N 241 Заңымен.
15-бап. Қазақстан Республикасының мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.

Статья 16. Порядок введения в действие и прекращение действия настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными Законами РК от 16 ноября 2006 года N 188 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 26 марта 2007 года N 241 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Закону Республики Казахстан
от 5 июля 2006 года N 157-III
________________________________
________________________________
(орган, куда подается заявление)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на проведение легализации имущества для физического лица
(заполняется в двух экземплярах)
Ф.И.О. _______________________________________________________
РНН __________________________________________________________
Место жительства _____________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _______, серия ________
N _____________________ выдан ________________________________
дата выдачи __________________________________________________
Перечень
легализуемого
имущества
Стоимость
имущества
(тыс. тенге)
Расположенное
по адресу
Итого
стоимость имущества
К заявлению прилагаю следующие документы (наименование, серия, номер, когда и кем выдан):
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
____________/________________________________________________/
дата (подпись заявителя) (Ф.И.О. заявителя)
______________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись специалиста, принявшего заявление)
______________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя органа)
МП Дата принятия заявления: 2006 года
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Закону Республики Казахстан
от 5 июля 2006 года N 157-III
_______________________________
_______________________________
(орган, куда подается заявление)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на проведение легализации имущества для юридического лица
(заполняется в двух экземплярах)
Полное наименование юридического лица ________________________
______________________________________________________________
Номер свидетельства о
государственной регистрации __________________________________
Дата государственной регистрации _____________________________
РНН __________________________________________________________
Юридический адрес ____________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя или уполномоченного лица)
Действующий от имени _________________________________________
(заполняется уполномоченным представителем)
на основании _________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Перечень
легализуемого
имущества
Стоимость
имущества
(тыс. тенге)
Расположенное
по адресу
Итого
стоимость имущества
К заявлению прилагаю следующие документы (наименование, серия, номер, когда и кем выдан):
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________/_______________________________________________/
дата (подпись заявителя) (Ф.И.О. заявителя)
______________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись специалиста, принявшего заявление)
______________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя органа)
МП Дата принятия заявления: 2006 года
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
Закону Республики Казахстан
от 5 июля 2006 года N 157-III
____________________________
____________________________
(наименование органа)
РЕЕСТР ЛЕГАЛИЗОВАННОГО ИМУЩЕСТВА
N
п/
п
Дата
при-
ня-
тия
зая-
вле-
ния
ФИО
(на-
име-
но-
ва-
ние)
ли-
ца,
ле-
га-
ли-
зо-
вав-
шего
иму-
ще-
ство
Место
жи-
тель-
ства
(юри-
ди-
чес-
кий
ад-
рес)
лица,
лега-
лизо-
вав-
шего
иму-
ще-
ство
Пере-
чень
лега-
лизо-
ван-
ного
иму-
щес-
тва
Стоимость ле-
гализованного
имущества
(тыс. тенге)
Сумма упла-
ченого сбора
за легализа-
цию имущества
(тыс. тенге)
ФИО и
подпись
специа-
листа,
приняв-
шего
заяв-
ление
Подпись
лица,
легали-
зовав-
шего
имуще-
ство, в
получе-
нии эк-
земпляра
заявле-
ния
Все-
го
в том
числе
Все-
го
в том
числе
Д
е
н
е
г
Про-
чего
иму-
ще-
ства
Д
е
н
е
г
Про-
чего
иму-
ще-
ства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
__________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись специалиста, заполнившего реестр)
________________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя органа)
МП

16-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу және оның қолданылуын тоқтату тәртiбi
Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Ескерту. 16-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.11.16. N 188 , 2007.03.26. N 241 Заңдарымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
2006 жылғы 5 шілде N 157-ІІІ
Қазақстан Республикасының Заңына
1-ҚОСЫМША
_____________________________
_____________________________
(өтініш берілетін орган)
Жеке тұлға үшін мүлікті жария етуді өткізуге арналған
ӨТІНІШ
(екі дана етіп толтырылады)
Аты-жөні ________________________________________________________
СТН _____________________________________________________________
Тұратын жері ____________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі _________ сериясы __________
N ___________ ________________ берген берілген күні _____________
Жария етілетін мүліктің тізбесі
Мүліктің құны
(мың теңге)
Орналасқан мекен-жайы
Мүліктің жиынтық құны
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін (атауы, сериясы, нөмірі,
қашан және кім берді):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________ _________________________________________________
күні, айы, жылы (өтініш берушінің қолы) (өтініш берушінің Т.А.Ә.)
__________________________________________________________________
(өтінішті қабылдап алған маманның Т.А.Ә. және қолы)
__________________________________________________________________
(орган басшысының Т.А.Ә. және қолы)
М.О. Өтініштің қабылдап алынған күні, айы, жылы: 2006 жылғы _____
2006 жылғы 5 шілде N 157-ІІІ
Қазақстан Республикасының Заңына
2-ҚОСЫМША
_____________________________
_____________________________
(өтініш берілетін орган)
Заңды тұлға үшін мүлікті жария етуді өткізуге арналған
ӨТІНІШ
(екі дана етіп толтырылады)
Заңды тұлғаның толық атауы _______________________________________
__________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі _______________________
Мемлекеттік тіркеудің жылы, күні, айы ____________________________
СТН ______________________________________________________________
Заңды мекен-жайы _________________________________________________
(басшының немесе уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә.)
________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
________________________________________ атынан іс-әрекет жасайтын
(уәкілетті өкіл толтырады)
Жария етілетін мүліктің тізбесі
Мүліктің құны
(мың теңге)
Орналасқан мекен-жайы
Мүліктің жиынтық құны
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін (атауы, сериясы, нөмірі,
қашан және кім берді):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________ _________________________________________________
жылы, күні, айы (өтініш берушінің қолы) (өтініш берушінің Т.А.Ә.)
__________________________________________________________________
(өтінішті қабылдап алған маманның Т.А.Ә. және қолы)
__________________________________________________________________
(орган басшысының Т.А.Ә. және қолы)
М.О. Өтініштің қабылдап алынған күні, айы, жылы: 2006 жылғы ____
2006 жылғы 5 шілде N 157-ІІІ
Қазақстан Республикасының Заңына
3-ҚОСЫМША
_____________________________
_____________________________
(органның атауы)
Рет
N
Өтініш қабылдап алған күн
Мүлікті жария еткен тұлғаның (атауы) Т.А.Ә.
Мүлікті жария еткен тұлғаның (заңды тұлғаның) орналасқан жері
Жария етілген мүліктің тізбесі
Жария етілген мүліктің құны
(мың теңге)
Барлығы
оның ішінде
Ақша
Өзге мүлік
1
2
3
4
5
6
7
8
таблицаның жалғасы
Мүлікті жария еткені үшін төленген алым сомасы (мың теңге)
Өтінішті қабылдап алған маманның Т.А.Ә. және қолы
Мүлікті жария еткен тұлғаның өтініштің бір данасын алғаны туралы қолы
Барлығы
оның ішінде
Ақша
Өзге мүлік
9
10
11
12
13
___________________________________________________________________
(тізілімді толтырған маманның Т.А.Ә. және қолы)
___________________________________________________________________
(орган басшысының Т.А.Ә. және қолы)
М.О.