О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности отраслевых регуляторов
Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года N 316
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 19 июня 1995 г. "О государственном предприятии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 66; N 24, ст. 164; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 429; 1999 г., N 22, ст. 789; N 23, ст. 916; 2001 г., N 10, ст. 126; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 71; 2004 г., N 11-12, ст. 65; 2006 г., N 12, ст. 71; N 15, ст. 95; 2007 г., N 4, ст. 33; N 9, ст. 67):
1) пункт 3 статьи 26 исключить;
2) часть вторую статьи 40 исключить.
2. В  Закон  Республики Казахстан от 28 июня 1995 г. "О нефти" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 150; 1999 г., N 21, ст. 787; 2003 г., N 6, ст. 34; N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70; 2006 г., N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 22; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67):
1) в пункте 4 статьи 8-2 слова "компетентным органом" заменить словами "государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий";
2) в пункте 2 статьи 36-3 слова "компетентного органа", "Компетентный орган" заменить соответственно словами "государственного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий", "Государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2004 г., N 14, ст. 82; N 23, ст. 138, 142; 2006 г., N 2, ст. 17; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 13, ст. 87; 2007 г., N 3, ст. 20)
1) в статье 3:
подпункт 14-1) изложить в следующей редакции:
"14-1) производители стратегических товаров - физические и юридические лица:
производящие стратегические товары;
являющиеся собственниками сырья для производства (переработки) стратегических товаров;
непосредственно от имени иностранного производителя реализующие стратегические товары на территории Республики Казахстан;";
подпункт 17-1) дополнить словами ", газ для собственных нужд и потерь для субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам";
в абзаце третьем подпункта 18-1) слова "потребителям, численность которых менее полутора тысячи человек" заменить словами "объемом до 150 тысяч метров кубических в год";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салалық реттеуіштер қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі N 316 Заңы
1-бап . Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 9-10, 66-құжат; N 24, 164-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 22, 789-құжат; N 23, 916-құжат; 2001 ж., N 10, 126-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 71-құжат; 2004 ж., N 11-12, 65-құжат; 2006 ж., 12, 71-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж. N 4, 33-құжат; N 9, 67-құжат):
1) 26-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
2) 40-баптың екінші бөлігі алып тасталсын.
2. "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 11, 76-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-құжат; 1999 ж., N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат):
1) 8-2-баптың 4-тармағындағы "құзыретті органның" деген сөздер "табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 36-3-баптың 2-тармағындағы "құзыретті органның", "Құзыретті орган" деген сөздер тиісінше "табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның", "Табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., N 2, 17-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 87-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат):
1) 3-бапта:
14-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14-1) стратегиялық тауарларды өндірушілер:
стратегиялық тауарларды өндіретін;
стратегиялық тауарларды өндіруге (өңдеуге) арналған шикізаттың меншік иесі болып табылатын;
Қазақстан Республикасының аумағында стратегиялық тауарларды тікелей шетелдік өндірушінің атынан өткізетін жеке және заңды тұлғалар;";
17-1) тармақша ", газды немесе газ конденсатын, магистральдық және (немесе) тарату құбыр жолдары арқылы тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілері үшін өз мұқтаждары мен ысыраптары үшін газ" деген сөздермен толықтырылсын;
18-1) тармақшаның үшінші абзацындағы "саны бір жарым мың адамнан аз тұтынушыларға" деген сөздер "көлемі жылына 150 мың текше метрге дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) статью 6 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) направлять на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов недоиспользованную часть затрат, заложенных в тарифной смете, возникшую в результате оптимизации затрат или применения более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг;";
3) в статье 7:
в части первой:
подпункт 7-2) дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного подпунктом 5-2) статьи 6 настоящего Закона";
в подпункте 10) слова "инвестиционные программы и (или) инвестиционные проекты, учитываемые при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, тарифных смет, а также" исключить;
дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) исполнять утвержденные в установленном порядке инвестиционные программы (проекты) субъектов естественных монополий.";
в части второй слова "и 17)" заменить словами ", 17) и 18)";
4) в пункте 1 статьи 13:
в подпункте 5-1):
в абзаце третьем слова "по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"нормативную численность персонала субъекта естественной монополии;";
дополнить подпунктами 5-2), 5-3), 5-4), 5-5), 5-6) и 5-7) следующего содержания:
"5-2) согласовывает в порядке, установленном им, штатные расписания субъектов естественных монополий, являющихся юридическими лицами с участием государства в уставном капитале и аффилиированных с ними лицами;
5-3) согласовывает в порядке, установленном им, предельный уровень оплаты труда руководящих работников административного персонала субъектов естественных монополий, являющихся юридическими лицами с участием государства в уставном капитале и аффилиированных с ними лицами;
5-4) согласовывает годовую смету затрат, направленных на текущий и капитальный ремонт и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, субъектов естественных монополий;
5-5) проводит анализ товарных рынков в целях обеспечения недискриминационного доступа к товарам (работам, услугам) и инфраструктуре субъектов рынка;
5-6) определяет технические условия недискриминационного доступа в области железнодорожного транспорта, электро- и теплоэнергетики, гражданской авиации, портовой деятельности;

2) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) шығындарды оңтайландыру немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын қолдану нәтижесінен туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың түбегейлі пайдаланылмаған бөлігін жаңа өндірістік активтерді жасауға, кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялауға және қайта жарақтандыруға бағыттауға;";
3) 7-бапта:
бірінші бөлікте:
7-2) тармақшасындағы "тарифтік" деген сөздің алдынан "осы Заңның 6-бабының 5-2) тармағында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшадағы "тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін, тарифтік сметаларды бекіткен кезде ескерілетін инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаларды, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
17) тармақшадағы "келісуге міндетті." деген сөздер "келісуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) табиғи монополиялар субъектілерінің белгіленген тәртіппен бекітілген инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) орындауға міндетті.";
екінші бөліктегі "және 17)" деген сөздер ", 17) және 18)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 13-баптың 1-тармағында:
5-1) тармақшада:
үшінші абзацтағы "мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"табиғи монополия субъекті персоналының нормативтік санын;";
мынадай мазмұндағы 5-2), 5-3), 5-4), 5-5), 5-6) және 5-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-2) жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілерінің және олармен аффилиирленген тұлғалардың штат кестелерін оларға белгіленген тәртіппен келіседі;
5-3) жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілерінің және олармен аффилиирленген тұлғалардың әкімшілік персоналының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің шекті деңгейін оларға белгіленген тәртіппен келіседі;
5-4) табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдары құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулер және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындардың жылдық сметасын келіседі;
5-5) нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) және инфрақұрылымына кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында тауар нарықтарына талдау жүргізеді;
5-6) темір жол көлігі, электр және жылу энергетикасы, азаматтық авиация, порттар қызметі саласындағы кемсітусіз қол жеткізудің техникалық шарттарын айқындайды;

5-7) осуществляет лицензирование в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании;";
5) в подпункте 20) пункта 1 статьи 14 слово "согласовывать" заменить словами "утверждать совместно с соответствующим государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 14-1 дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного подпунктом 5-2) статьи 6 настоящего Закона";
7) пункт 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3. К деятельности субъектов естественных монополий малой мощности применяется упрощенный порядок государственного регулирования, утверждаемый Правительством Республики Казахстан.";
8) в статье 18-4:
пункт 2-1 дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"несоответствия субъекта естественной монополии условиям для участия в оптовом рынке электрической энергии, предъявляемым к потребителям;
закупки электрической энергии на хозяйственные нужды субъектов естественных монополий в сферах передачи и распределения электрической энергии;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, субъект естественной монополии может осуществить закупки способом из одного источника, закрытого тендера, тендера с применением двухэтапных процедур, запроса ценовых предложений.";
9) в статье 23 слово ", воды" исключить.
4. В  Закон  Республики Казахстан от 8 декабря 2001 г. "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 315; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 13, ст. 87; N 14, ст. 89; N 16, ст. 99; N 24, ст. 148; 2007 г., N 9, ст. 67):
1) подпункты 23), 24) и 26-2) пункта 2 статьи 14 исключить;
2) в пункте 1 статьи 57 слова "уполномоченного органа" заменить словами             "государственного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, в установленном им порядке";
3) подпункт 3) статьи 88-4 исключить.
5. В  Закон  Республики Казахстан от 7 апреля 2003 г. "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 6, ст. 33; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 15, ст. 95; N 24, ст. 148):
пункт 4 статьи 6 исключить.
6. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2004 г. "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 81; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 95; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20)

5-7) Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауды жүзеге асырады;";
5) 14-баптың 1-тармағының 20) тармақшасындағы "келісуге" деген сөз "мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын тиісті мемлекеттік органмен бірлесіп бекітуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 14-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "табиғи монополия субъектісінің" деген сөздердің алдынан "осы Заңның 6-бабының 5-2) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 15-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін мемлекеттік реттеудің оңайлатылған тәртібі қолданылады.";
8) 18-4-бапта:
2-1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"тұтынушыларға ұсынылатын электр энергиясының көтерме нарығына қатысудың шарттарына табиғи монополиялар субъектісінің сай келмеуі;
электр энергиясын беру және бөлу салаларындағы табиғи монополиялар субъектілерінің шаруашылық мұқтаждарына электр энергиясын сатып алу;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда, табиғи монополия субъектісі екі кезеңдік рәсімдерді, баға ұсыныстары сауалын қолдану арқылы бір көзден, жабық тендерден, тендерден сатып алуды жүзеге асыра алады.";
9) 23-бапта ", суды" деген сөз алып тасталсын.
4. "Темір жол көлігі туралы" 2001 жығы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 87-құжат; N 14, 89-құжат; N 16, 99-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
1) 14-баптың 2-тармағының 23), 24) және 26-2) тармақшалары алып тасталсын;
2) 57-баптың 1-тармағындағы "уәкілетті органның" деген сөздер "оларға белгіленген тәртіппен табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 88-4-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын.
5. "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2003 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 6, 33-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 15, 95-құжат; N 24, 148-құжат):
6-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
6. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 14, 81-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15,
95-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат):

1) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктами 19-2), 19-3) и 19-4) следующего содержания:
"19-2) осуществление регулирования и контроля в сферах естественных монополий в области телекоммуникаций и почтовой связи;
19-3) осуществление государственного регулирования цен на товары (работы, услуги) субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на рынке услуг телекоммуникаций и почтовой связи;
19-4) проведение анализа товарных рынков в целях обеспечения недискриминационного доступа к товарам (работам, услугам) и инфраструктуре субъектов рынка в области телекоммуникаций и почтовой связи;";
2) в пункте 1 статьи 26 слова "антимонопольным органом" заменить словами "уполномоченным органом";
3) в пункте 4 статьи 32 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
7 В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 17, ст. 102; 2006 г., N 3, ст. 22; N 7, ст. 38; N 13, ст. 87; N 24, ст. 148):
1) в подпункте 40) статьи 1 слово "потребителям" заменить словами "физическим и юридическим лицам";
2) в статье 5:
в подпункте 5) после слова "утверждает" дополнить словами "в пределах своей компетенции";
подпункт 8) исключить;
3) подпункт 3) пункта 2 статьи 6 исключить;
4) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Лицензирование в сфере электроэнергетики
Отдельные виды деятельности в сфере электроэнергетики подлежат лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.";
5) статью 13 дополнить пунктом 3-1 в следующей редакции:
"3-1 Энергопроизводящие организации обязаны осуществлять продажу вырабатываемой электрической энергии:
1) потребителям, энергоснабжающим организациям, энергопередающим организациям (для покрытия нормативных потерь электрической энергии в собственных сетях и на хозяйственные нужды) и на экспорт на основе договоров, заключаемых на рынке децентрализованной купли-продажи электрической энергии;
2) на рынке централизованной торговли электрической энергией;
3) на балансирующем рынке электрической энергии.";

1) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 19-2), 19-3) және 19-4) тармақшалармен толықтырылсын:
19-2) телекоммуникациялар және почта байланысы саласындағы табиғи монополиялар аясында реттеу мен бақылауды жүзеге асыру;
19-3) телекоммуникациялар және почта байланысы қызметтерін көрсету нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
19-4) телекоммуникациялар және почта байланысы саласындағы нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) және инфрақұрылымына кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында тауар нарықтарына талдау жүргізу функциялары;";
2) 26-баптың 1-тармағындағы "монополияға қарсы орган" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 32-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 17, 102-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 7, 38-құжат; N 13, 87-құжат; N 24, 148-құжат):
1) 1-баптың 40) тармақшасындағы "тұтынушыларға" деген сөз "жеке және заңды тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-бапта:
5) тармақшадағы "техникалық регламенттерді қоспағанда, өндіру, беру және тұтыну саласындағы" деген сөздер "техникалық регламенттерді қоспағанда, өз құзыреті шегінде электр және жылу энергиясын өндіру, беру және тұтыну саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;
3) 6-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "жай-күйін" деген сөз "жай-күйін қадағалауды жүзеге асырады" деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармақшасы алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Электр энергетикасы саласындағы лицензиялау
Электр энергетикасы саласындағы қызметтің жекелеген түрлері Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауға жатады.";
5) 13-бап мынадай редакциядағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын:
1) тұтынушыларға, энергиямен жабдықтайтын ұйымдарға, энергия беруші ұйымдарға (электр энергиясының өз желілеріндегі және шаруашылық мұқтаждарына нормативтік шығындарын жабу үшін) және электр энергиясын орталықтандырылмаған сатып алу-сату нарығында жасалатын шарттар негізінде экспортқа;
2) электр энергиясын орталықтандырылған сауда нарығында;
3) электр энергиясын теңгерімдеуші нарықта сатуды жүзеге асыруға міндетті.

6) в пунктах 4 и 5 статьи 14 и в пункте 1 статьи 16 слова "уполномоченным органом" заменить словами "государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2006 г. "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 15, ст. 94):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) регулирующий орган - государственный орган, уполномоченный осуществлять государственное регулирование цен (тарифов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 14) слова "антимонопольным органом" заменить словами "регулирующим органом по представлению антимонопольного органа";
2) в заголовке главы 2 слово "органа" заменить словами "и регулирующего органов";
3) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Функции регулирующего органа
Функциями регулирующего органа являются:
1) осуществление регулирования цен:
на товары (работы, услуги) субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарных рынках в области железнодорожного транспорта, электро- и теплоэнергетики, транспортировки нефти, нефтепродуктов и газа, гражданской авиации, портовой деятельности, телекоммуникаций и почтовой связи;
на товары (работы, услуги) по номенклатуре, установленной Правительством Республики Казахстан;
2) анализ товарных рынков в целях обеспечения недискриминационного доступа к товарам (работам, услугам) и инфраструктуре субъектов товарных рынков.
Порядок ценообразования устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
4) в пункте 1 статьи 6:
абзац третий подпункта 8) дополнить словами "совместно с регулирующим органом";
в подпункте 24) слова "вводить фиксированные цены" заменить словами "вносить представления регулирующему органу о введении фиксированных цен";
5) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Полномочия регулирующего органа
1. В соответствии с установленными функциями регулирующий орган вправе:
1) вносить в Правительство Республики Казахстан совместно с антимонопольным органом предложения по номенклатуре товаров (работ, услуг), на которые необходимо введение регулируемых государством цен;
2) утверждать методические рекомендации по анализу товарных рынков в целях обеспечения недискриминационного доступа к товарам (работам, услугам) и инфраструктуре субъектов товарных рынков;

6) 14-баптың 4 және 5-тармақтарындағы және 16-баптың 1-тармағындағы "уәкілетті орган" деген сөздер "табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 15, 94-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) реттеуші орган - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағаларды (тарифтерді) мемлекеттік реттеуді жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік орган;";
14) тармақшадағы "монополияға қарсы орган" деген сөздер "монополияға қарсы органның ұсынуы бойынша реттеуші орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-тараудың тақырыбындағы "органның" деген сөз "және реттеуші органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Реттеуші органның функциялары
Реттеуші органның функциялары:
1) мыналарға:
темір жол көлігі, электр және жылу энергетикасы, мұнай, мұнай өнімдерін және газ тасымалдау, азаматтық авиация, порт қызметі, телекоммуникациялар және почта байланысы саласындағы тауар нарықтарында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне);
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатура бойынша тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды реттеуді жүзеге асыру;
2) тауар нарықтары субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) және инфрақұрылымына кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында тауар нарықтарына талдау жасау болып табылады.
Баға түзу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
4) 6-баптың 1-тармағында:
8) тармақшаның үшінші абзацы "бойынша" деген сөзден кейін "реттеуші органмен бірлесіп" деген сөздермен толықтырылсын;
24) тармақша "тіркелген бағалар енгізуге" деген сөздер "реттеуші органға тіркелген бағаларды енгізу туралы ұсыныстар енгізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Реттеуші органның өкілеттігі
1. Белгіленген функцияларға сәйкес реттеуші орган:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекет реттейтін бағаларды енгізу қажет тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) номенклатурасы жөнінде монополияға қарсы органмен бірлесіп ұсыныс енгізуге;
2) тауар нарықтары субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) және инфрақұрылымына кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында тауар нарықтарына талдау жасау жөнінде әдістемелік ұсынымдарды бекітуге;

3) в целях выполнения возложенных на него обязанностей запрашивать и получать информацию от государственных органов, субъектов рынка, их должностных и иных лиц с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
4) мотивированным заключением запретить субъекту рынка, занимающему доминирующее (монопольное) положение на товарных рынках в области железнодорожного транспорта, электро- и теплоэнергетики, транспортировки нефти, нефтепродуктов и газа, гражданской авиации, портовой деятельности, телекоммуникаций и почтовой связи и субъекту рынка, реализующему товары (работы, услуги), цены на которые регулируются государством, повышение цены на товары (работы, услуги);
5) вводить по представлению антимонопольного органа фиксированные цены субъектам рынка, допустившим нарушение настоящего Закона;
6) направить субъектам рынка, при включении Правительством Республики Казахстан в номенклатуру товаров (работ, услуг), цены на которые регулируются государством, мотивированное заключение о снижении отпускных цен на реализацию таких товаров (работ, услуг).
2. Регулирующий орган обязан:
1) проводить анализ соответствующих товарных рынков в целях обеспечения недискриминационного доступа к товарам (работам, услугам) и инфраструктуре субъектов товарных рынков, на основании данных, представляемых государственными органами, субъектами рынка и их объединениями по формам, установленным им;
2) давать в пределах своей компетенции разъяснения по вопросам порядка ценообразования на соответствующих товарных рынках;
3) обеспечить сохранность получаемых сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну, а также другой информации, полученной при исполнении возложенных на него задач.";
6) в подпункте 8) статьи 10 слова "нормативными правовыми актами" заменить словом "Правительством";
7) в статье 30:
в пункте 1 слова "нормативными правовыми актами" заменить словом "Правительством";
в пункте 4 слова "антимонопольным органом" заменить словами "регулирующим органом по представлению антимонопольного органа";
8) в статье 31:
в заголовке слова "антимонопольному органу" исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Субъекты рынка в области железнодорожного транспорта, электро- и теплоэнергетики, транспортировки нефти, нефтепродуктов и газа, гражданской авиации, портовой деятельности, телекоммуникаций и почтовой связи, включенные в Реестр и субъекты рынка, реализующие товары (работы, услуги), цены на которые регулируются государством, обязаны предоставлять в регулирующий орган ежемесячную информацию об отпускных ценах и уровне доходности производимых (реализуемых) товаров.";
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Субъекты рынка в области железнодорожного транспорта, электро- и теплоэнергетики, транспортировки нефти, нефтепродуктов и газа, гражданской авиации, портовой деятельности, телекоммуникаций и почтовой связи, включенные в Реестр и субъекты рынка, реализующие товары (работы, услуги), цены на которые регулируются государством, обязаны уведомлять регулирующий орган в письменном виде за тридцать календарных дней о предстоящем повышении цен на товары (работы, услуги) и причинах их повышения с обязательным предоставлением обосновывающих материалов, подтверждающих причины повышения, в порядке, определяемом регулирующим органом.";
в части второй слово "Антимонопольный" заменить словом "Регулирующий";

3) өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік органдардан, нарық субъектілерінен, олардың лауазымды және өзге де адамдарынан Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпия болып табылатын мәліметтерді жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, ақпарат сұратуға және алуға;
4) темір жол көлігі, электр және жылу энергетикасы, мұнай, мұнай өнімдерін және газ тасымалдау, азаматтық авиация, порт қызметі, телекоммуникациялар және почта байланысы саласындағы тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектісіне және бағаларын мемлекет реттейтін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуші нарық субъектісіне тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаны көтеруге дәлелді қорытындымен тыйым салуға;
5) осы Заңды бұзушылыққа жол берген нарық субъектілеріне монополияға қарсы органның ұсынуы бойынша тіркелген бағаларды енгізуге;
6) бағаларын мемлекет реттейтін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) Қазақстан Республикасының Үкіметі номенклатураға енгізген кезде нарық субъектілеріне осындай тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге босатылатын бағаларды төмендету туралы дәлелді қорытынды жіберуге құқылы.
2. Реттеуші орган:
1) мемлекеттік органдар, нарық субъектілері және олардың бірлестіктері ұсынатын деректердің негізінде оларға белгіленген нысандар бойынша тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) және тауар нарықтары субъектілерінің инфрақұрылымына кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында тиісті тауар нарықтарына талдау жүргізуге;
2) өз құзыреті шегінде тиісті тауар нарықтарына баға түзу тәртібінің мәселелері бойынша түсініктемелер беруге;
3) алынған, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпия болып табылатын мәліметтердің, сондай-ақ өзіне жүктелген міндеттерді орындау кезінде алынған басқа ақпараттың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.";
6) 10-баптың 8) тармақшасындағы "нормативтік құқықтық актілерде белгіленген" деген сөздер "Үкімет белгілеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 30-бапта:
1-тармақтағы "нормативтік құқықтық актілерде белгіленген" деген сөздер "Үкімет белгілеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "монополияға қарсы орган" деген сөздер "монополияға қарсы органның ұсынуы бойынша реттеуші орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 31-бапта:
тақырыбындағы "монополияға қарсы органға" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тізілімге енгізілген темір жол көлігі, электр және жылу энергетикасы, мұнай, мұнай өнімдерін және газ тасымалдау, азаматтық авиация, порт қызметі, телекоммуникациялар және почта байланысы саласындағы нарық субъектілері және бағаларын мемлекет реттейтін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуші нарық субъектілері реттеуші органға ай сайын босату бағалары және өндірілетін (өткізілетін) тауарлардың кірістілік деңгейі туралы ақпарат беруге міндетті.";
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тізілімге енгізілген темір жол көлігі, электр және жылу энергетикасы, мұнай, мұнай өнімдерін және газ тасымалдау, азаматтық авиация, порт қызметі, телекоммуникациялар және почта байланысы саласындағы нарық субъектілері және бағаларын мемлекет реттейтін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуші нарық субъектілері тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаның алдағы көтерілуі және оларды көтерудің себептері туралы реттеуші орган айқындайтын тәртіппен көтеру себептерін растайтын негіздеуші материалдарды міндетті түрде ұсына отырып реттеуші органды күнтізбелік отыз күн бұрын жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.";
екінші бөліктегі "Монополияға қарсы" деген сөздер "Реттеуші" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Регулирующий орган в случае, указанном в части первой пункта 3 настоящей статьи, в течение тридцати календарных дней, до введения в действие новых цен на товары (работы, услуги) вправе мотивированным заключением запретить субъектам рынка повышать цены на товары (работы, услуги).
Со дня получения мотивированного заключения о запрете повышения цены на товар (работу, услугу) субъект рынка обязан прекратить действия по повышению цены на товар (работу, услугу) и возместить в установленном порядке ущерб, нанесенный потребителю данными действиями.
3-2 Субъекты рынка, реализующие товары (работы, услуги), цены на которые регулируются государством, в течение пятнадцати календарных дней со дня включения их в номенклатуру товаров (работ, услуг), представляют в регулирующий орган информацию об отпускных ценах на данные товары (работы, услуги).
При этом, регулирующий орган в течение тридцати календарных дней со дня получения информации об отпускных ценах на товары (работы, услуги), вправе направить субъекту рынка мотивированное заключение о снижении указанных цен в соответствии с порядком ценообразования, установленным Правительством Республики Казахстан. В мотивированном заключении регулирующий орган указывает предельный уровень цены на данный товар (работу, услугу), превышение которой не допускается.
Со дня получения мотивированного заключения субъект рынка обязан снизить цену на товар (работу, услугу).
Мотивированное заключение вручается субъекту рынка лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.";
в пункте 4 слова "органа", "органом" заменить соответственно словами "и регулирующего органов", "и регулирующим органами";
9) заголовок главы 9 дополнить словами "и решений регулирующего органа";
10) в статье 35:
заголовок дополнить словами "и решений регулирующего органа";
в пункте 1 статьи 35 после слов "антимонопольного органа" дополнить словами "и решения регулирующего органа".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Реттеуші орган осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайда, тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) арналған жаңа бағалар қолданысқа енгізілгенге дейін, күнтізбелік отыз күннің ішінде тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды арттыруға нарық субъектілеріне дәлелді қорытындымен тыйым салуға құқылы.
Тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды арттыруға тыйым салу туралы дәлелді қорытынды алған күннен бастап нарық субъектісі тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды арттыру жөніндегі іс-қимылды тоқтатуға және тұтынушыға осы іс-қимылдармен келтірілген залалдарды белгіленген тәртіппен өтеуге міндетті.
3-2. Бағасын мемлекет реттейтін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізетін нарық субъектілері оларды тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) номенклатурасына енгізген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде реттеуші органға осы тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) босатылатын бағалары туралы ақпарат береді.
Бұл ретте реттеуші орган тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) босатылатын бағалары туралы ақпаратты алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде нарық субъектісіне Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген баға түзілімі тәртібіне сәйкес аталған бағаларды төмендету туралы дәлелді қорытынды жіберуге құқылы. Дәлелді қорытындыда реттеуші орган осы тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) асырып жіберуге жол берілмейтін бағаның шекті деңгейін көрсетеді.
Дәлелді қорытындыны алған күннен бастап нарық субъектісі тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) бағаны төмендетуге міндетті.
Дәлелді қорытынды нарық субъектісіне өз қолын қойғызып немесе жіберілу және алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен тапсырылады.";
4-тармақтағы "органның", "орган" деген сөздер тиісінше "және реттеуші органдардың", "және реттеуші органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 9-тараудың тақырыбы "(нұсқамаларын)" деген сөзден кейін "және реттеуші органның шешімдерін" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 35-бапта:
тақырып "(нұсқамаларына)" деген сөзден кейін "және реттеуші органның шешімдеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
35-баптың 1-тармағындағы "(нұсқамаларына)" деген сөзден кейін "және реттеуші органның шешімдеріне" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап . Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті