О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственных закупках"
Закон Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года № 87-IV.
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58) следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 1 статьи 1 :
цифру "1" исключить;
в подпункте 1) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
дополнить подпунктами 6-1), 6-2) и 6-3) следующего содержания:
"6-1) резиденты Республики Казахстан - граждане Республики Казахстан, в том числе временно находящиеся за границей или находящиеся на государственной службе за ее пределами, за исключением граждан, имеющих документ на право постоянного проживания в иностранном государстве, выданный в соответствии с законодательством этого государства;
иностранцы и лица без гражданства, имеющие документ на право постоянного проживания в Республике Казахстан;
все юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с местонахождением на ее территории, а также их филиалы и представительства с местонахождением в Республике Казахстан и за ее пределами;
дипломатические, торговые и иные официальные представительства Республики Казахстан, находящиеся за ее пределами;
6-2) казахстанское содержание - процентное содержание задействованных при исполнении договора о государственных закупках казахстанских кадров от общего количества задействованных кадров или стоимости товаров, работ, услуг отечественных товаропроизводителей и отечественных поставщиков работ, услуг, приобретаемых как напрямую, так и посредством заключения договоров субподряда от общей стоимости товаров, работ и услуг потенциального поставщика;
6-3) отечественные поставщики работ, услуг - физические и (или) юридические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан, использующие не менее девяноста пяти процентов местных трудовых ресурсов Республики Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) постановление - акт, принимаемый органом внешнего государственного финансового контроля, определенным Бюджетным кодексом Республики Казахстан, подтверждающий результаты контроля и содержащий решения, обязательные для исполнения всеми субъектами системы государственных закупок, к которым он обращен;";
подпункт 13) исключить;

"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 20 қарашадағы N 87-IV Заңы
Ескерту. Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан  қараңыз.
1-бап. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 17, 135-құжат; 2008 ж., N 13-14, 58-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-баптың 1-тармағында:
"1" деген цифр алып тасталсын;
1) тармақшадағы "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2) және 6-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасының резиденттері — шетел мемлекетінде тұрақты тұру құқығына осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген құжаты бар азаматтарды қоспағанда, оның ішінде шетелде уақытша жүрген немесе оның шегінен тыс жерлерде мемлекеттік қызметте жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына құжаты бар шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, оның аумағында тұратын жері бар барлық заңды тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасында және оның шегінен тыс жерлерде тұратын жері бар олардың филиалдары мен өкілдіктері;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі оның дипломатиялық, сауда және өзге де ресми өкілдіктері;
6-2) қазақстандық мазмұн — мемлекеттік сатып алу туралы шартты орындау кезінде жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санынан жұмысқа тартылған қазақстандық кадрлардың немесе әлеуетті өнім берушілер тауарларының, жұмыстары мен көрсететін қызметтерінің жалпы құнынан тікелей де, қосалқы мердігерлік шарттарды жасасу арқылы да сатып алынатын отандық тауар өндірушілердің және жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілердің тауарлары, жұмыстары, көрсететін қызметтері құнының проценттік мазмұны;
6-3) жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілер — Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті еңбек ресурстарының кемінде тоқсан бес процентін пайдаланатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) қаулы — бақылау нәтижелерін растайтын және ол жолданған мемлекеттік сатып алу жүйесінің барлық субъектілерінің орындауы үшін міндетті шешімдер бар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде айқындалған сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органы қабылдаған акт;";
13) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
"14-1) организатор государственных закупок - юридическое лицо либо структурное подразделение, действующее от имени создавшего его юридического лица, осуществляющее организацию и проведение государственных закупок;
14-2) веб-портал государственных закупок - государственная информационная система, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам электронных государственных закупок;";
в подпункте 18) слова "планирование номенклатуры товаров, работ, услуг," исключить;
подпункт 20) исключить;
дополнить подпунктами 20-1) и 20-2) следующего содержания:
"20-1) отечественные предприниматели - потенциальные поставщики, являющиеся резидентами Республики Казахстан и осуществляющие предпринимательскую деятельность;
20-2) отечественные товаропроизводители - потенциальные поставщики (далее - отечественные товаропроизводители) - физические и (или) юридические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан и производящие:
сельскохозяйственную продукцию и продукты ее переработки;
товар, готовый к употреблению (применению), состоящий более чем на пятьдесят процентов из деталей (материалов), производимых (не собираемых) на территории Республики Казахстан, и (или) товар, переработанный в Республике Казахстан в соответствии с критериями достаточной переработки, установленными законодательством Республики Казахстан, и готовый к употреблению (применению);";
в подпунктах 22) и 23) слова ", а также" заменить словами "и (или)";
в подпункте 24):
слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
слова ", за исключением государственных учреждений и государственных предприятий социальной сферы, расположенных в сельских населенных пунктах, по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан" заменить словами ", за исключением национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных управляющих компаний, национальных компаний и аффилиированных с ними юридических лиц";
дополнить подпунктами 25-1), 27) и 28) следующего содержания:
"25-1) представление - обязательный для исполнения акт уполномоченного органа, органа государственного финансового контроля, направляемый объектам контроля для устранения выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о государственных закупках и (или) причин и условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;";

мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы — мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлға не өзін құрған заңды тұлғаның атынан әрекет ететін құрылымдық бөлімше;
14-2) мемлекеттік сатып алудың веб-порталы - электрондық мемлекеттік сатып алудың электрондық қызмет көрсетулеріне қолын жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын мемлекеттік ақпараттық жүйе;";
18) тармақшадағы "тауарлар, жұмыстар, көрсетілген қызметтер номенклатурасын жоспарлау," деген сөздер алып тасталсын;
20) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-1) және 20-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-1) отандық кәсіпкерлер — Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын әлеуетті өнім берушілер;
20-2) отандық тауар өндірушілер — Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын және:
ауыл шаруашылығы өнімі мен оның өңделген өнімдерін;
елу проценттен астамы Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін (жиналмайтын) детальдардан (материалдардан) тұратын тұтынуға (қолдануға) дайын тауарды және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеткілікті өңдеу критерийлеріне сәйкес Қазақстан Республикасында өңделген және тұтынуға (қолдануға) дайын тауарды өндіретін әлеуетті өнім берушілер (бұдан әрі — отандық тауар өндірушілер) — жеке және (немесе) заңды тұлғалар;";
22) және 23) тармақшалардағы ", сондай-ақ" деген сөздер "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) тармақшада:
"акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша ауылдық елді мекендерде орналасқан әлеуметтік саланың мемлекеттік мекемелері мен мемлекеттік кәсіпорындарын қоспағанда," деген сөздер "ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтерді, ұлттық басқарушы компанияларды, ұлттық компанияларды және олармен аффилиирленген заңды тұлғаларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 25-1), 27) және 28) тармақшалармен толықтырылсын:
"25-1) ұсыну — Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын және (немесе) оған ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін бақылау объектілеріне жіберілетін уәкілетті органның, мемлекеттік қаржылық бақылау органының орындауға міндетті актісі;";

"27) электронные государственные закупки - государственные закупки, осуществляемые с использованием информационных систем и электронных информационных ресурсов;
28) единый оператор в сфере электронных государственных закупок - юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан, единственным собственником акций (долей участия) которого является государство или национальный холдинг, осуществляющее реализацию единой технической политики в сфере электронных государственных закупок.";
2) статью 3 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) поддержки отечественных предпринимателей.";
3) в пункте 1 статьи 4 :
в подпункте 6) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) приобретения периодических печатных изданий на бумажном и (или) электронном носителях, услуг по размещению информации в зарубежных средствах массовой информации, а также услуг по предоставлению информации, размещенной на веб-сайтах, озвученных книг, изданных на различных магнитных носителях, книг, изданных рельефно-точечным шрифтом, тифлосредств для обслуживания инвалидов по зрению;";
подпункт 16) после слов "изготовлению государственных" дополнить словами "и ведомственных";
дополнить подпунктами 21-1) и 21-2) следующего содержания:
"21-1) приобретения услуг по обязательному медицинскому осмотру работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, а также на работах, связанных с повышенной опасностью, машинами и механизмами;
21-2) приобретения лекарственных средств для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, лечения и профилактики эпидемиологических заболеваний;";
подпункт 29) после слова "заказчиков" дополнить словами ", действующих от их имени,";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) приобретения государственным органом товаров, работ, услуг у акционерных обществ и хозяйственных товариществ, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат государству и в отношении которых он осуществляет права владения и пользования, по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, а также у государственных предприятий, в отношении которых он осуществляет функции органа управления, по основному предмету деятельности таких государственных предприятий;";
в подпункте 38):
после слов "сельскохозяйственной продукции" дополнить словами "и продуктов ее переработки";
слова "по ее" заменить словами "по их";
в подпункте 43):
слово "производителей" заменить словами "товаропроизводителей и отечественных поставщиков работ, услуг";

"27) электрондық мемлекеттік сатып алу — ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстарды пайдалана отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу;
28) электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор — Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылатын, акциялардың (қатысу үлестерінің) жалғыз меншік иесі мемлекет немесе ұлттық холдинг болып табылатын, электрондық мемлекеттік сатып алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыруды жүзеге асыратын заңды тұлға.";
2) 3-баптың 4) тармақшасындағы "ашықтығы принциптеріне негізделеді." деген сөздер "ашықтығы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) отандық кәсіпкерлерді қолдау принциптеріне негізделеді.";
3) 4-баптың 1-тармағында:
6) тармақшадағы "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қағаздағы және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мерзімді баспасөз басылымдарын, ақпаратты шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ веб-сайттарда орналастырылған ақпараттарды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтерді, әртүрлі магниттік жеткізгіштерде басылған дыбыстандырылған кітаптарды, көзі көрмейтін мүгедектерге қызмет көрсету үшін рельефтік-нүктелік шрифтімен, тифлоқұралмен басылған кітаптарды сатып алу;";
16) тармақшадағы "мемлекеттік наградаларды" деген сөздер "мемлекеттік және ведомстволық наградаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 21-1) және 21-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда, сондай-ақ ерекше қауіпті жұмыстармен, машиналармен және тетіктермен байланысты жұмыстарда істейтін қызметкерлерді міндетті медициналық тексеру жөніндегі қызметтерді сатып алу;
21-2) тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету, эпидемиологиялық ауруларды емдеу және олардың алдын алу үшін дәрілік заттарды сатып алу;";
29) тармақша ", сондай-ақ" деген сөзден кейін "олардың атынан жұмыс істейтін" деген сөздермен толықтырылсын;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) мемлекеттік органның дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті мемлекетке тиесілі және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша оған қатысты иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыратын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктерінен, сондай-ақ оған қатысты осындай мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің негізгі нысанасы бойынша басқару органының функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардан тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алуы;";
38) тармақшада:
"ауыл шаруашылығы өнімдерін" деген сөздерден кейін "және оның өңделген өнімдерін" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
43) тармақшада:
"өндірушілерден" деген сөз "тауар өндірушілер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерден" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить словами ", за исключением государственных закупок, осуществляемых в соответствии со статьей 41-1 настоящего Закона";
подпункт 45) исключить;
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) приобретения электроэнергии;";
подпункт 47) исключить;
в подпункте 48) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
дополнить подпунктами 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56), 57) и 58) следующего содержания:
"49) приобретения товаров в государственный материальный резерв для оказания регулирующего воздействия на рынок;
50) приобретения услуг по хранению материальных ценностей мобилизационного резерва у организаций, выполняющих мобилизационные задания (заказы);
51) приобретения авиатоплива субъектами государственной и гражданской авиации Республики Казахстан непосредственно у отечественных нефтеперерабатывающих предприятий;
52) приобретения отечественными товаропроизводителями - исполнителями государственного оборонного заказа товаров, работ, услуг для производства продукции, входящей в состав государственного оборонного заказа, определенного Законом Республики Казахстан "О государственном оборонном заказе";
53) приобретения товаров, работ, услуг государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними юридическими лицами, определенными поставщиками по государственным закупкам, необходимых для выполнения своих договорных обязательств, установленных в рамках заключенных договоров о государственных закупках;
54) приобретения услуг по подготовке космонавтов и организации осуществления полетов космонавтов в космос;
55) приобретения государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними юридическими лицами по долгосрочным пятилетним договорам товаров у отечественных товаропроизводителей, предусматривающих производство опытного промышленного образца и организацию серийного производства товаров в Республике Казахстан по техническим условиям заказчика, если закупка таких товаров в течение последних трех лет осуществлялась за пределами Республики Казахстан;
56) приобретения горюче-смазочных материалов в государственный материальный резерв у отечественных товаропроизводителей;

"Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздердің алдынан "осы Заңның 41-1-бабына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алуды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
45) тармақша алып тасталсын;
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) электр энергиясын сатып алу;";
47) тармақша алып тасталсын;
48) тармақшадағы "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56), 57) және 58) тармақшалармен толықтырылсын:
"49) нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік материалдық резервке тауарлар сатып алу;
50) жұмылдыру тапсырмаларын (тапсырыстарын) орындайтын ұйымдардан жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтау жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
51) Қазақстан Республикасының мемлекеттік және азаматтық авиациясы субъектілерінің авиаотынды тікелей отандық мұнай өңдеуші кәсіпорындардан сатып алуы;
52) отандық тауар өндірушілердің — мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылардың "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың құрамына кіретін өнімдерді өндіру үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
53) мемлекеттік кәсіпорындардың, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан астам проценті мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және мемлекеттік сатып алу бойынша өнім беруші ретінде айқындалған, олармен аффилиирленген заңды тұлғалардың мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарттар шеңберінде белгіленген өздерінің шарттық міндеттемелерін орындау үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
54) ғарышкерлерді даярлау және ғарышкерлердің ғарышқа ұшуын жүзеге асыруды ұйымдастыру жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
55) мемлекеттік кәсіпорындардың, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан астам проценті мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және ұзақ мерзімдік бес жылдық шарт бойынша олармен аффилиирленген заңды тұлғалардың, егер соңғы үш жыл ішінде мұндай тауарларды сатып алу Қазақстан Республикасының шегінен тыс жүргізілген болса, тапсырыс берушінің техникалық шарттары бойынша Қазақстан Республикасында тәжірибелік өнеркәсіп үлгісінде өндіруді және тауарларды сериялық өндіруді ұйымдастыруды көздейтін отандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алуы;
56) отандық тауар өндірушілерден мемлекеттік материалдық резервке жанар-жағар май материалдарын сатып алу;

57) приобретения услуг по ремонту авиационной техники на специализированных авиаремонтных предприятиях;
58) приобретения товаров, работ, услуг за счет денег, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты, в случаях возникновения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы.";
в пункте 2 слова "подпунктом 1)" заменить словами "подпунктами 1) и 5)";
4) в статье 5 :
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение настоящего пункта не распространяется на государственные закупки, осуществление которых предусмотрено статьей 41-1 настоящего Закона.";
пункт 2 исключить;
в пункте 3:
в части первой слова "утвержденных планируемой номенклатуры товаров, работ, услуг и" исключить;
в части второй:
в подпункте 1) слово "планируемую" исключить;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) планируемые сроки поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг в соответствии с графиком и разбивкой по годам в пределах выделенных и предусмотренных сумм на каждый финансовый год в случаях, предусмотренных статьей 37 настоящего Закона.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Заказчики вправе внести изменения и (или) дополнения в годовой план государственных закупок.";
в пункте 6:
слова "планируемую номенклатуру товаров, работ, услуг, а также" исключить;
слова "подпунктом 3)" заменить словами "подпунктами 3) и 32)";
5) в статье 7 :
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Порядок определения организатора государственных закупок";
пункт 1 дополнить словами ", за исключением случаев, когда заказчик и организатор государственных закупок выступают в одном лице";
в части первой пункта 2 слово "заказчик" заменить словами "сам заказчик непосредственно либо";
в части третьей пункта 4 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
предложение первое пункта 7 дополнить словами "за исключением случаев, когда заказчик и организатор государственных закупок выступают в одном лице";

57) мамандандырылған авиажөндеу кәсіпорындарында авиациялық техниканы жөндеу қызметін көрсетуді сатып алу;
58) Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігіне қауіп төндіретін ахуал туындаған жағдайларда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінен бөлінген ақша есебінен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу.";
2-тармақтағы "1) тармақшасында" деген сөз "1) және 5) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері осы Заңның 41-1-бабында жүзеге асырылуы көзделген мемлекеттік сатып алуға қолданылмайды.";
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жоспарланып бекітілген номенклатурасының және тиісті" деген сөздер "Тиісті" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
1) тармақшадағы "жоспарланатын" деген сөз алып тасталсын;
3) тармақшадағы "қызметі мен орны қамтылуға тиіс." деген сөздер "қызметі мен орны;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Заңның 37-бабында көзделген жағдайларда, әрбір қаржы жылына бөлінген және көзделген сома шегінде кестеге және жылдар бойынша бөлуге сәйкес тауарларды берудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің жоспарланған мерзімдері қамтылуға тиіс.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тапсырыс берушілер мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге құқылы.";
6-тармақта:
"тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын номенклатурасына, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
"3) тармақшасына" деген сөз "3) және 32) тармақшаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушыны айқындау
тәртібі";
1-тармақтағы "Мемлекеттік" деген сөз "Тапсырыс беруші мен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы бір тұлға болатын жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Тапсырыс беруші" деген сөздер "Тапсырыс берушінің өзі тікелей не" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың үшінші бөлігіндегі "Акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "Дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың бірінші сөйлеміндегі "Мемлекеттік" деген сөздер "Тапсырыс беруші мен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы бір тұлға болған жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в статье 8 :
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Потенциальный поставщик товаров, работ, услуг, кроме общих квалификационных требований, установленных пунктом 2 настоящей статьи, должен соответствовать специальному квалификационному требованию в части обладания материальными, финансовыми и трудовыми ресурсами, достаточными для исполнения обязательств по договору о государственных закупках.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Квалификационные требования, установленные пунктами 2 и 3 настоящей статьи, распространяются также на физических и юридических лиц, которых потенциальный поставщик предусматривает привлечь в качестве субподрядчиков по выполнению работ либо соисполнителей по оказанию услуг, являющихся предметом проводимых государственных закупок.
Потенциальный поставщик, который предусматривает привлечь субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг, должен представить организатору государственных закупок документы, подтверждающие соответствие привлекаемых субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг квалификационным требованиям, установленным пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
Предельные объемы работ и услуг, которые могут быть переданы субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ либо оказания услуг, устанавливаются правилами осуществления государственных закупок.";
7) часть вторую пункта 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"Требование подпункта 2) настоящего пункта не распространяется на Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионные комиссии маслихатов, за исключением случаев, когда они выступают в качестве заказчиков (организаторов) государственных закупок.";
8) в статье 11 :
в части третьей пункта 4 слова "подпунктом 3)" заменить словами "подпунктами 3), 23) и 32)";
в пункте 5:
подпункт 3) части первой исключить;
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Заказчик в случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 5) настоящего пункта, обязан не позднее десяти рабочих дней со дня, когда ему стало известно о факте нарушения потенциальным поставщиком законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, направить в уполномоченный орган сведения о таком потенциальном поставщике и обратиться с иском в суд о признании такого потенциального поставщика недобросовестным участником государственных закупок.";
в пункте 6 слова "республиканском веб-сайте о государственных закупках" заменить словами "веб-портале государственных закупок";

6) 8-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушісі, осы баптың 2-тармағында белгіленген жалпы біліктілік талаптарынан басқа, мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті материалдық, қаржылық және еңбек ресурстарына ие болу бөлігінде қойылатын арнайы біліктілік талаптарына сәйкес келуге тиіс.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген біліктілік талаптары әлеуетті өнім беруші жүргізілетін мемлекеттік сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау бойынша қосалқы мердігер не қызмет көрсетулер бойынша бірлескен орындаушы ретінде тартуды көздейтін жеке және заңды тұлғаларға да қолданылады.
Жұмыстардың не көрсетілетін қызметтердің қосалқы мердігерлерін (бірлескен орындаушыларын) тартуды көздейтін әлеуетті өнім беруші жұмыстарға не көрсетілетін қызметтерге тартылатын қосалқы мердігерлердің (бірлескен орындаушылардың) осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынуға тиіс.
Қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшін берілуі мүмкін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемі мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ережелерінде белгіленеді.";
7) 10-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 2) тармақшасының талабы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті мен мәслихаттардың тексеру комиссияларына, олар мемлекеттік сатып алудың тапсырыс берушілері (ұйымдастырушылары) ретінде болатын жағдайларды қоспағанда, қолданылмайды.";
8) 11-бапта:
4-тармақтың үшінші бөлігіндегі "3) тармақшасында" деген сөз "3), 23) және 32) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 2) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда, тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұзу фактісі туралы өзіне белгілі болған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға мұндай әлеуетті өнім беруші туралы мәлімет жіберуге және мұндай әлеуетті өнім берушіні мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану туралы сотқа талап-арызбен өтініш жасауға міндетті.";
6-тармақтағы "мемлекеттік сатып алу туралы республикалық веб-сайтта" деген сөздер "мемлекеттік сатып алу веб-порталында" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) в статье 12 :
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) конкурса. Конкурс может проводиться с использованием двухэтапных процедур;";
в пункте 4:
цифры "1) - 3)" заменить словами "1) и 3)";
слова "с использованием информационных систем и электронного документооборота" заменить словами "посредством электронных государственных закупок";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Государственные закупки, осуществляемые способом, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, проводятся посредством электронных государственных закупок в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.";
10) в статье 13 :
подпункт 2) исключить;
в подпункте 4) слова "рейтинговых организаций (с указанием соответствующих значений рейтингов)," исключить;
в подпункте 5) слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
подпункты 14) и 17) изложить в следующей редакции:
"14) определяет порядок проведения электронных государственных закупок;";
"17) утверждает перечень специализированных организаций (агентов), осуществляющих закупочные операции и ценовые интервенции;";
дополнить подпунктами 20), 21) и 22) следующего содержания:
"20) определяет единого оператора в сфере электронных государственных закупок;
21) определяет особый порядок осуществления государственных закупок для обеспечения потребностей обороны;
22) определяет перечень акционерных обществ и хозяйственных товариществ в соответствии с подпунктом 31) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона.";
11) в части первой статьи 14 :
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) определяет порядок сбора, обобщения и анализа отчетности с учетом информации об объемах казахстанского содержания при закупках товаров, работ, услуг;";
подпункт 8) после слова "эксплуатации" дополнить словом "государственных";
подпункты 9) и 10) изложить в следующей редакции:
"9) определяет порядок оказания электронных услуг субъектам системы государственных закупок и другим заинтересованным лицам;
10) определяет порядок хранения информации, размещенной на веб-портале государственных закупок;";
12) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Полномочия единого оператора в сфере электронных
государственных закупок
Единый оператор в сфере электронных государственных закупок:

9) 12-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) конкурс тәсілімен. Конкурс екі кезеңдік рәсімдер пайдаланыла отырып өткізілуі мүмкін;";
4-тармақта:
"1)-3)" деген цифрлар "1) және 3)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық жүйелер және электрондық құжат айналымы пайдаланыла отырып" деген сөздер "электрондық мемлекеттік сатып алу арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген тәсілмен жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған электрондық мемлекеттік сатып алу арқылы жүргізіледі.";
10) 13-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшадағы "рейтингтік ұйымдардың (рейтингтердің тиісті мәнін көрсете отырып)," деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәртібін айқындайды;";
"17) сатып алу операцияларын және баға интервенциясын жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдардың (агенттердің) тізбесін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 20), 21) және 22) тармақшалармен толықтырылсын:
"20) электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторды айқындайды;
21) қорғаныс қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібін айқындайды;
22) осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 31) тармақшасына сәйкес акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесін айқындайды.";
11) 14-баптың бірінші бөлігінде:
5) тармақша алынып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық мазмұнның көлемі туралы ақпаратты ескере отырып, есептілікті жинау, қорыту және талдау тәртібін айқындайды;";
8) тармақша "сатып алу саласындағы" деген сөздерден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мемлекеттік сатып алу жүйесінің субъектілеріне және басқа да мүдделі тұлғаларға электрондық қызмет көрсету тәртібін айқындайды;
10) мемлекеттік сатып алу веб-порталында орналастырылған ақпараттың сақталу тәртібін айқындайды;";
12) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы
бірыңғай оператордың өкілеттігі
Электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор:

1) осуществляет разработку, внедрение, информационно-техническое сопровождение и эксплуатацию государственных информационных систем в сфере государственных закупок;
2) обеспечивает техническое сопровождение реестров в сфере государственных закупок;
3) обеспечивает создание, функционирование и техническое сопровождение веб-портала государственных закупок;
4) размещает на веб-портале государственных закупок сведения о государственных закупках, подлежащие обязательному опубликованию в соответствии с настоящим Законом, на безвозмездной основе;
5) оказывает электронные услуги субъектам системы государственных закупок и другим заинтересованным лицам с применением информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации на безвозмездной основе;
6) оказывает консультационную и практическую помощь субъектам системы государственных закупок в сфере электронных государственных закупок на безвозмездной основе;
7) осуществляет функции управления проектами и технического сопровождения электронных государственных закупок посредством государственных информационных систем;
8) обеспечивает техническое сопровождение отчетности в сфере государственных закупок, в том числе отчетности об объемах казахстанского содержания при закупках товаров, работ, услуг;
9) взаимодействует с национальным оператором в сфере информатизации по вопросам интеграции и обеспечению безопасности государственных информационных систем и государственных электронных информационных ресурсов.";
13) в статье 15 :
в пункте 5:
абзац первый после слова "осуществляются" дополнить словами "уполномоченным органом";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) при поступлении постановлений правоохранительных органов;";
подпункт 5) исключить;
в пункте 6:
в подпункте 1) слово "предписание" заменить словом "представление";
подпункт 2) исключить;
в пункте 7:
в подпункте 1) слова "(представления, предписания)" заменить словом ", представления";
подпункт 2) исключить;
14) в статье 16 :
пункты 1 и 2 исключить;
в частях первой, второй и третьей пункта 3 слова "открытого либо закрытого" исключить;
15) в статье 17 :
в пункте 4:
абзац первый после слова "услугу," дополнить словами "и поддержки отечественных предпринимателей";
в подпункте 1):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"наличие у потенциального поставщика:";

1) мемлекеттік сатып алу саласында мемлекеттік ақпараттық жүйелерді әзірлеуді, енгізуді, ақпараттық-техникалық сүйемелдеу және пайдалануды жүзеге асырады;
2) мемлекеттік сатып алу саласында тізілімді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік сатып алу веб-порталының құрылуын, жұмыс істеуін  және оны техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
4) осы Заңға сәйкес өтеусіз негізде міндетті түрде жариялануға жататын мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді мемлекеттік сатып алу веб-порталына орналастырады;
5) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес өтеусіз негізде ақпараттық жүйелерді қолдана отырып, мемлекеттік сатып алу жүйесінің субъектілеріне және басқа да мүдделі тұлғаларға электрондық қызмет көрсетеді;
6) электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы мемлекеттік сатып алу жүйесінің субъектілеріне өтеусіз негізде консультациялық және практикалық көмек көрсетеді;
7) мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы мемлекеттік сатып алу жобаларын басқаруды және оны техникалық сүйемелдеу функцияларын жүзеге асырады;
8) мемлекеттік сатып алу саласындағы есептілікті, оның ішінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық мазмұнның көлемі туралы есептілікті техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
9) мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар интеграциясы және қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша ақпараттандыру саласында ұлттық оператормен өзара іс-қимыл жасайды.";
13) 15-бапта:
5-тармақта:
бірінші абзацтағы "Жоспардан тыс тексерулер" деген сөздер "Уәкілетті орган жоспардан тыс тексерулерді" деген сөздермен, 1) тармақшаның бірінші және екінші сөйлемдеріндегі және 5) тармақшадағы "жүзеге асырылады" деген сөздер "жүзеге асырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құқық қорғау органдарының қаулылары келіп түскен кезде;";
5) тармақша алып тасталып, 4) тармақшадағы "бойынша;" деген сөз "бойынша жүзеге асырылады." деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
1) тармақшадағы "нұсқама" деген сөз "ұсыну" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
7-тармақта:
1) тармақшадағы "(ұсынулар, нұсқамалар)" деген сөздер ", ұсынулар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
14) 16-бапта:
1 және 2-тармақтар алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріндегі "ашық не жабық" деген сөздер алып тасталсын;
15) 17-бапта:
4-тармақта:
бірінші абзац "айқындау" деген сөзден кейін "және отандық кәсіпкерлерді қолдау" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"әлеуетті өнім берушіде:"

в абзаце третьем слова ", привлекаемых потенциальным поставщиком, превышающих требования, установленные подпунктом 2) пункта 3 статьи 8 настоящего Закона" исключить;
в абзаце четвертом слова "работ, услуг в" заменить словами "для отечественного товаропроизводителя";
абзац пятый после слова "менеджмента" дополнить словом "качества";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) казахстанское содержание.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, конкурсная документация подлежит экспертизе.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Конкурсная документация утверждается первым руководителем либо ответственным секретарем или иным осуществляющим полномочия ответственного секретаря должностным лицом, определяемым Президентом Республики Казахстан, заказчика либо лицом, исполняющим его обязанности.
Конкурсная документация, разработанная единым организатором государственных закупок, утверждается первыми руководителями либо ответственными секретарями или иными осуществляющими полномочия ответственного секретаря должностными лицами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, заказчиков либо лицами, исполняющими их обязанности.
В случаях, предусмотренных частью второй пункта 2, пунктом 4, подпунктами 4) и 5) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона, конкурсная документация утверждается первым руководителем либо ответственным секретарем или иным осуществляющим полномочия ответственного секретаря должностным лицом, определяемым Президентом Республики Казахстан, заказчика, выступающего в качестве организатора либо единого организатора государственных закупок, первым руководителем либо ответственным секретарем или иным осуществляющим полномочия ответственного секретаря должностным лицом, определяемым Президентом Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан либо лицами, исполняющими их обязанности.";
16) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Извещение об осуществлении государственных
закупок способом конкурса
Организатор государственных закупок не позднее трех рабочих дней со дня утверждения конкурсной документации, но не менее чем за тридцать календарных дней до окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок на участие в конкурсе обязан:
1) направить текст объявления об осуществлении государственных закупок способом конкурса юридическому лицу, определенному уполномоченным органом в соответствии с настоящим Законом, для опубликования текста объявления в Бюллетене;

үшінші абзацтағы ", осы Заңының 8-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген талаптардан асып түсетін әлеуетті өнім беруші тартатын" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші абзацтағы "ұсынылатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді" деген сөздер "отандық тауар өндірушілер үшін ұсынылатын тауарларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзац "сәйкес" деген сөзден кейін "сапаның" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "жөндеуді көздеуге міндетті." деген сөздер "жөндеуді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) қазақстандық мазмұнды көздеуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен конкурстық құжаттама сараптама жасауға жатады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Конкурстық құжаттаманы тапсырыс берушінің бірінші басшысы не жауапты хатшысы немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшы өкілеттігін жүзеге асыратын өзге де лауазымды тұлға не оның міндетін атқаратын тұлға бекітеді.
Мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы әзірлеген конкурстық құжаттаманы тапсырыс берушілердің бірінші басшылары не жауапты хатшылар немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын өзге де лауазымды тұлғалар не оның міндетін атқаратын тұлғалар бекітеді.
Осы Заңның 7-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде, 4-тармағында, 5-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда, конкурстық құжаттаманы мемлекеттік сатып алудың ұйымдастырушысы не бірыңғай ұйымдастырушы болатын тапсырыс берушінің бірінші басшысы не жауапты хатшы немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын өзге де лауазымды тұлға, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірінші басшысы не жауапты хатшы немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын өзге де лауазымды тұлғасы не олардың міндеттерін атқаратын тұлғалар бекітеді.";
16) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
туралы хабарлама
Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы конкурстық құжаттама бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ әлеуетті өнім берушілер конкурсқа қатысуға өтінімдер берген соңғы күнге дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын:
1) конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін осы Заңға сәйкес уәкілетті орган айқындаған заңды тұлғаға хабарландырудың мәтінін Бюллетеньде жариялау үшін жіберуге;

2) разместить на веб-сайте заказчика текст объявления об осуществлении государственных закупок способом конкурса, а также утвержденную конкурсную документацию;
3) разместить на веб-портале государственных закупок текст объявления об осуществлении государственных закупок способом конкурса;
4) обеспечить на веб-сайте заказчика регистрацию в хронологическом порядке факта представления утвержденной конкурсной документации с указанием сведений о (об) месте нахождения, почтовом и электронном адресах, а также других сведений о лице, получившем конкурсную документацию.
В случае осуществления повторных государственных закупок способом конкурса организатор государственных закупок не позднее трех рабочих дней со дня утверждения конкурсной документации, но не менее чем за пятнадцать календарных дней до окончательной даты представления заявок на участие в конкурсе обязан выполнить требования, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.";
17) в пункте 3 статьи 19 слова "открытого", "или направления уведомления о приглашении к участию в закрытом конкурсе" исключить;
18) подпункт 2) части второй пункта 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"2) опубликовать текст указанного протокола на веб-сайте заказчика.";
19) в статье 23 :
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Потенциальный поставщик не вносит обеспечение заявки на участие в конкурсе, если он участвует:
1) на первом этапе государственных закупок способом конкурса с использованием двухэтапных процедур;
2) в конкурсе по государственным закупкам услуг, предусмотренных государственным социальным заказом.";
в пункте 6 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
20) в статье 24 :
предложение второе части третьей пункта 1 исключить;
часть вторую пункта 3 исключить;
21) в статье 25 :
подпункт 2) части первой пункта 6 после слова "применяет" дополнить словами "к ним";
подпункт 2) части второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) размещения текста подписанного протокола на веб-сайте заказчика.";
22) в статье 26 :
предложение второе части второй пункта 1 исключить;
пункт 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При равенстве условных цен конкурсных ценовых предложений победителем признается отечественный товаропроизводитель, отечественный поставщик работ, услуг. При равенстве условных цен конкурсных ценовых предложений отечественных товаропроизводителей, отечественных поставщиков работ, услуг победителем признается отечественный товаропроизводитель, отечественный поставщик работ, услуг, имеющие больший опыт работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, являющихся предметом конкурса.";

2) конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін, сондай-ақ бекітілген конкурстық құжаттаманы тапсырыс берушінің веб-сайтында орналастыруға;
3) конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін мемлекеттік сатып алу веб-порталында орналастыруға;
4) тапсырыс берушінің веб-сайтында хронологиялық тәртіппен конкурстық құжаттаманы алған тұлғалардың орналасқан жерін, почта және электрондық мекен-жайлары туралы мәліметтерді, сондай-ақ басқа да мәліметтерді көрсете отырып, бекітілген конкурстық құжаттаманы табыс ету фактісін тіркеуді қамтамасыз етуге міндетті.
Конкурс тәсілімен қайтадан мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырған жағдайда мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы конкурстық құжаттама бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ конкурсқа қатысуға өтінімдер ұсынудың соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген талаптарды орындауға міндетті.";
17) 19-баптың 3-тармағындағы "ашық", "немесе жабық конкурсқа қатысуға шақыру туралы хабарлама жіберілгенге дейін" деген сөздер алып тасталсын;
18) 20-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрсетілген хаттаманың мәтінін тапсырыс берушінің веб-сайтында жариялауға міндетті.";
19) 23-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуетті өнім беруші, егер ол:
1) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алудың бірінші кезеңіне;
2) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыста көзделген көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысатын болса, конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.";
6-тармақтағы "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 24-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігінің екінші сөйлемі алып тасталсын;
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
21) 25-бапта:
6-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы "осы" деген сөздің алдынан "оларға" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қол қойылған хаттаманың мәтінін тапсырыс берушінің веб-сайтында орналастыру арқылы конкурстық комиссияның қабылдаған шешімі туралы мүдделі тұлғаларды хабарландыруға міндетті.";
22) 26-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінің екінші сөйлемі алып тасталсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Конкурстық баға ұсыныстарының шартты бағалары тең болған кезде отандық тауар өндіруші, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық беруші жеңімпаз деп танылады. Отандық тауар өндірушілердің, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілер конкурстық баға ұсыныстарының шартты бағалары тең болған кезде конкурстық нысанасы болып табылатын сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында мол жұмыс тәжірибесі бар отандық тауар өндіруші жеңімпаз деп танылады.";

23) в статье 27 :
в пункте 2:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) разместить на веб-портале государственных закупок информацию об итогах проведенных государственных закупок способом конкурса.";
часть вторую исключить;
часть вторую пункта 3 исключить;
в пункте 4 слово "открытого" исключить;
24) в подпункте 1) пункта 2 статьи 29 :
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"определение веб-сайта заказчика;";
в абзаце шестом:
после слова "Бюллетене" дополнить словами ", на веб-портале государственных закупок";
слова "в Бюллетене" исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"разработка организатором государственных закупок конкурсной документации и утверждение ее первым руководителем либо ответственным секретарем или иным осуществляющим полномочия ответственного секретаря должностным лицом, определяемым Президентом Республики Казахстан, заказчика либо лицом, исполняющим его обязанности;";
25) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Основания осуществления государственных закупок
способом запроса ценовых предложений
1. Государственные закупки способом запроса ценовых предложений проводятся на товары, работы, услуги, спецификация которых не имеет для заказчика существенного значения, при этом решающим условием является цена.
2. При осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не являющихся однородными, организатор государственных закупок обязан разделить такие товары, работы, услуги на лоты.
При осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений нескольких видов однородных товаров, работ, услуг организатор государственных закупок обязан разделить однородные товары, работы, услуги на лоты по месту их поставки (выполнения, оказания).
При осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений однородных товаров, работ, услуг организатор государственных закупок обязан разделить товары, работы, услуги на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания).
В случаях предусмотренных настоящим пунктом, определение победителя государственных закупок способом запроса ценовых предложений осуществляется по каждому лоту.";
26) в статье 31 :
в части первой пункта 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) о количестве товара, об объемах выполняемых работ, оказываемых услуг, являющихся предметом проводимых государственных закупок, с указанием сумм, выделенных для государственных закупок;";

23) 27-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) конкурс тәсілімен өткізілген мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы ақпаратты мемлекеттік сатып алу веб-порталына орналастыруға міндетті.";
екінші бөлік алып тасталсын;
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
4) тармақтағы "Ашық конкурс" деген сөз "Конкурс" деген сөзбен ауыстырылсын;
24) 29-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"тапсырыс берушінің веб-сайтын айқындау;";
алтыншы абзацта:
"Бюллетеньде"деген сөзден кейін "мемлекеттік сатып алу веб-порталында" деген сөздермен толықтырылсын;
"Бюллетеньде" деген сөз алып тасталсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы әзірлеуі және оны тапсырыс берушінің бірінші басшысының не жауапты хатшының немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын өзге де лауазымды тұлғаның не оның міндетін атқаратын тұлғаның бекітуі;";
25) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып
алуды жүзеге асырудың негіздері
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу тапсырыс беруші үшін айрықшалығының елеулі маңызы жоқ тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге жүргізіледі, бұл ретте баға шешуші шарт болып табылады.
2. Біртекті болып табылмайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді лоттарға бөлуге міндетті.
Біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірнеше түрлерін баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлуге міндетті.
Біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді олардың біртекті түрлері бойынша және (немесе) оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлуге міндетті.
Осы тармақта көзделген жағдайларда баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алудың жеңімпазын айқындау әрбір лот бойынша жүзеге асырылады.";
26) 31-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік сатып алу үшін бөлінген соманы көрсете отырып, жүргізілетін мемлекеттік сатып алу нысаны болып табылатын тауарлардың саны туралы, орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы;";

дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) краткое описание закупаемых товаров (с указанием технических условий), работ, услуг;
1-2) место поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;
1-3) требуемые сроки поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;";
часть третью исключить;
пункт 7 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) потенциальный поставщик представил более одного ценового предложения.";
27) статью 32 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) принятые организатором государственных закупок меры, предусмотренные пунктами 6 и 8 статьи 31 настоящего Закона, не привели к заключению договора о государственных закупках.";
28) в статье 35 слова "государственной информационной системы, создаваемой и эксплуатируемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации" заменить словами "электронных государственных закупок";
29) в статье 37 :
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Срок заключения договора о государственных закупках не может быть более тридцати календарных дней со дня направления потенциальному поставщику проекта договора о государственных закупках, за исключением срока заключения договора о государственных закупках, предусмотренного пунктом 11 статьи 31 настоящего Закона.";
пункт 5 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) товаров, работ, услуг, срок выполнения (оказания, поставки) которых в связи с длительностью исполнения обусловлен в следующем (последующем) финансовом году (годы), установленном в соответствующем бюджете, плане развития (бизнес-плане), плане финансирования. Срок действия такого договора о государственных закупках не должен превышать три года.";
в пункте 6 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
30) статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Вступление в силу договора
о государственных закупках
1. Договор о государственных закупках вступает в силу после его подписания заказчиком и поставщиком либо полного внесения последним обеспечения исполнения договора, предусмотренного конкурсной документацией. Если договор о государственных закупках подлежит регистрации, то он вступает в силу после его регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің (техникалық шарттары көрсетіле отырып) қысқаша сипаттамасы;
1-2) тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны;
1-3) тауарды берудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің талап етілетін мерзімдері;";
үшінші бөлік алып тасталсын;
7-тармақтың 2) тармақшасындағы "ұсынса, ол қабылданбайды." деген сөздер "ұсынса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) әлеуетті өнім беруші бірден астам баға ұсыныстарын ұсынса, ол қабылданбай тасталуға жатады.";
27) 32-баптың 3) тармақшасындағы "қажеттілігі болса, жүргізілуі мүмкін." деген сөздер "қажеттілігі болса;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Заңның 31-бабының 6 және 8-тармақтарында көзделген мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы қабылдаған шаралар мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуға әкеп соқпаса, жүргізілуі мүмкін.";
28) 35-баптағы "Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес құрылатын және пайдаланылатын мемлекеттік ақпараттандыру жүйесін" деген сөздер "электрондық мемлекеттік сатып алуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 37-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 31-бабының 11-тармағында көзделген мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу мерзімін қоспағанда, мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу мерзімі мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын әлеуетті өнім берушіге жіберген күннен бастап, күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс.";
5-тармақтың 4) тармақшасындағы "қызметтерді сатып алған жағдайда мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасауы мүмкін." деген сөздер "қызметтерді;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) тиісті бюджетте, даму жоспарында (бизнес-жоспарда) қаржыландыру жоспарында белгіленген келесі (кейінгі) қаржы жылында (жылдарында) орындау (көрсету, жеткізу) мерзімі келісілген орындау ұзақтығына байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған жағдайда мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуы мүмкін. Мемлекеттік сатып алу туралы мұндай шарттың қолданылу мерзімі үш жылдан аспауға тиіс.";
6-тармақтағы "акциясының (үлесінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Мемлекеттік сатып алу туралы шарттың күшіне енуі
1. Мемлекеттік сатып алу туралы шарт оған тапсырыс беруші мен өнім беруші қол қойғаннан кейін не конкурстық құжаттамада көзделген шарттың орындалуын қамтамасыз етуді өнім беруші толық енгізгеннен кейін күшіне енеді. Егер мемлекеттік сатып алу туралы шарт тіркелуге жататын болса, онда ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелгеннен кейін күшіне енеді.

2. Договор о государственных закупках, подлежащий регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, представляется заказчиком в уполномоченный орган по регистрации договоров о государственных закупках не позднее пяти рабочих дней после его заключения либо полного внесения поставщиком обеспечения исполнения договора, предусмотренного конкурсной документацией.";
31) в статье 41 :
пункт 1 исключить;
в пункте 3:
в подпункте 1) слова "потребности обороны,", "и обороноспособности" исключить;
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты.";
32) дополнить статьей 41-1 следующего содержания:
"Статья 41-1. Особый порядок государственных закупок
для обеспечения потребностей обороны
Особый порядок государственных закупок вооружения, военной техники, боеприпасов, специальных средств, а также работ и услуг по их ремонту и модернизации для обеспечения потребностей обороны и военной безопасности определяется Правительством Республики Казахстан.
Особый порядок не применяется в случаях, предусмотренных подпунктом 43) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона.";
33) в статье 42 :
в пункте 1 слова "более пятидесяти процентов акций" заменить словами "пятьдесят и более процентов голосующих акций";
пункт 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) порядку предоставления поддержки отечественным товаропроизводителям, отечественным поставщикам работ, услуг.";
34) статьи 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Поддержка отдельных категорий отечественных
потенциальных поставщиков
1. Государственной поддержке при осуществлении государственных закупок подлежат отечественные товаропроизводители, отечественные поставщики работ, услуг, отечественные предприниматели и организации, производящие товары, выполняющие работы, оказывающие услуги, создаваемые общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан. Наибольшие меры государственной поддержки предоставляются отечественным товаропроизводителям и отечественным поставщикам работ, услуг.

2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеуге жататын мемлекеттік сатып алу туралы шартты тапсырыс беруші оны жасағаннан кейін не өнім беруші конкурстық құжаттамада көзделген шарттың орындалуын қамтамасыз етуді толық енгізгеннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тіркеу жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.";
31) 41-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
1) тармақшадағы "мен қорғаныс қабілеті", "қорғаныстың," деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшадағы "қызметтерді сатып алған жағдайда жүзеге асырылады." деген сөздер "қызметтерді;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияны құрайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған жағдайда жүзеге асырылады.";
32) мынадай мазмұндағы 41-1-баппен толықтырылсын:
"41-1-бап. Қорғаныс қажеттілігін қамтамасыз ету үшін
мемлекеттік сатып алудың ерекше тәртібі
Қару-жарақтарды, әскери техниканы, оқ-дәрілерді, арнайы құралдарды, сондай-ақ қорғаныс қажеттілігі мен әскери қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін оларды жөндеу және жаңғырту жөніндегі жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың ерекше тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 43) тармақшасында көзделген жағдайларда ерекше тәртіп қолданылмайды.";
33) 42-бапта:
1-тармақтағы "акцияларының (үлестерінің) елу проценттен астамы" деген сөздер "дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) елу және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 3) тармақшасындағы "мерзімдеріне қойылатын талаптарды қамтитын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген арнайы тәртіпке қойылатын үлгілік талаптарға сәйкес бекітеді." деген сөздер "мерзімдеріне;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) отандық тауар өндірушілерге, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерге қолдау көрсету тәртібіне қойылатын талаптарды қамтитын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген арнайы тәртіпке қойылатын үлгілік талаптарға сәйкес бекітеді.";
34) 44 және 45-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Отандық әлеуетті өнім берушілердің жекелеген
санаттарын қолдау
1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде отандық тауар өндірушілер, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілер, Қазақстан Республикасының мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құратын тауарларды өндіретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін отандық кәсіпкерлер мен ұйымдар мемлекеттік қолдауға жатады. Мемлекеттік қолдаудың ең ауқымды шаралары отандық тауар өндірушілерге және жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерге көрсетіледі.

2. Меры государственной поддержки потенциальных поставщиков, указанных в пункте 1 настоящей статьи, определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 45. Обжалование действий (бездействия) заказчика,
организатора государственных закупок, комиссий,
эксперта
Потенциальный поставщик вправе обжаловать действия (бездействие) заказчика, организатора государственных закупок, комиссий, эксперта, если их действия (бездействие) нарушают права и законные интересы потенциального поставщика. Не подлежит обжалованию в органах государственного контроля решение заказчика:
1) о выборе способа государственных закупок;
2) об отказе от осуществления государственных закупок, принятое им в соответствии с пунктом 10 статьи 5 настоящего Закона.";
35) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Переходные положения
1. Положение пункта 2 статьи 30 настоящего Закона не распространяется на государственные закупки, проводимые посредством электронных государственных закупок.
2. Положения пункта 1 статьи 47-1 и подпункта 1) части первой статьи 18 настоящего Закона действуют до 1 января 2010 года.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца тринадцатого подпункта 1), абзацев пятого, шестого и восьмого подпункта 9), абзаца второго подпункта 11), абзаца третьего подпункта 23), абзаца шестого подпункта 24) и подпункта 25) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев

2. Осы баптың 1-тармағында аталған әлеуетті өнім берушілерді мемлекеттік қолдау шараларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
45-бап. Тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды
ұйымдастырушының, комиссияның, сарапшының іс-әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағым жасау
Әлеуетті өнім беруші тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, комиссияның, сарапшының іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне), егер олардың іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзса, шағым жасауға құқылы. Тапсырыс берушінің мемлекеттік бақылау органдарында:
1) мемлекеттік сатып алу тәсілін таңдау туралы;
2) осы Заңның 5-бабының 10-тармағына сәйкес олар қабылдаған мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімі шағым жасауға жатпайды.";
35) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заңның 30-бабы 2-тармағының ережесі электрондық мемлекеттік сатып алу арқылы жүргізілетін мемлекеттік сатып алуға қолданылмайды.
2. Осы Заңның 47-1-бабы 1-тармағының және 18-бабының бірінші бөлігі 1) тармақшасының ережелері 2010 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.".
2-бап. Осы Заң, 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 1) тармақшасының он үшінші абзацын, 9) тармақшасының бесінші, алтыншы және сегізінші абзацтарын, 11) тармақшасының екінші абзацын, 23) тармақшасының үшінші абзацын, 24) тармақшасының алтыншы абзацын және 25) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев