О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 12 февраля 2009 года № 132-IV
Статья 1. Внести в Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности независимых отраслевых регуляторов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2008 г.) следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту слова "уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченному органу в области использования и охраны водного фонда", "уполномоченном органе в области использования и охраны водного фонда" заменить соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа", "уполномоченному органу", "уполномоченном органе";
2) пункт 1, подпункты 1), 3) и 4) пункта 2 статьи 3 ; заголовок раздела 3 ; заголовок главы 5 ; заголовок, пункт 1 статьи 33 ; заголовок, абзац первый, подпункт 1) статьи 34 ; заголовок, абзац первый статьи 35 ; заголовок главы 6 ; заголовок статьи 36 ; подпункт 14) пункта 1 статьи 37 ; заголовок статьи 38 ; заголовок статьи 39 ; подпункты 16) и 20) пункта 2 статьи 40 ; пункт 3 статьи 43 ; заголовок главы 8 ; заголовок, абзац первый пункта 1, пункт 2 статьи 44 ; заголовок главы 11 ; заголовок, абзац первый пункта 1, абзац первый пункта 3 статьи 61 ; подпункт 9) статьи 71 ; подпункт 18) статьи 72 ; пункт 1, абзац первый пункта 2, пункт 3 статьи 79 ; заголовок главы 15 ; заголовок, пункты 1 и 2 статьи 81 ; заголовок, пункты 1 и 2 статьи 85 ; заголовок раздела 9 ; заголовок статьи 132 после слов "и охраны водного фонда" дополнить словами ", водоснабжения и водоотведения";
3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе
В настоящем Кодексе используются следующие основные понятия:
1) водоток - водный объект, характеризующийся движением воды в направлении уклона в углублении земной поверхности;
2) акватория - водное пространство, ограниченное естественными, искусственными или условными границами;

Қазақстан Республикасының Су кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 12 ақпандағы N 132-IV Заңы
1-бап . 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 19, 147-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; 2008 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тәуелсіз салалық реттеуіштер қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы ) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) бүкіл мәтін бойынша "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органмен", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның", "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органға" "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органда" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органның", "уәкілетті органға" "уәкілетті органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 1-тармағы "қорғаудың" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтаудың және су бұрудың" деген сөздермен, 2-тармағының 1) тармақшасы "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен, 3) тармақшасы "қорғауды" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен, 4) тармақшасы "қорғаудың" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтаудың және су бұрудың" деген сөздермен; 3-бөлімнің тақырыбы; 5-тараудың тақырыбы; 33-баптың тақырыбы, 1-тармағы; 34-баптың тақырыбы, бірінші абзацы, 1) тармақшасы; 35-баптың тақырыбы, бірінші абзацы "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен; 6-тараудың тақырыбы "қорғауды" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен; 36-баптың тақырыбы; 37-баптың 1-тармағының 14) тармақшасы; 38-баптың тақырыбы; 39-баптың тақырыбы; 40-баптың 2-тармағының 16) және 20) тармақшалары; 43-баптың 3-тармағы; 8-тараудың тақырыбы; 44-баптың тақырыбы, 1-тармағының бірінші абзацы "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен; 2-тармағы; 11-тараудың тақырыбы; 61-баптың тақырыбы, 1-тармағының бірінші абзацы "қорғауды" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен, 3-тармағының бірінші абзацы; 71-баптың 9) тармақшасы; 72-баптың 18) тармақшасы; 79-баптың 1-тармағы, 2-тармағының бірінші абзацы, 3-тармағы; 15-тараудың тақырыбы; 81-баптың тақырыбы, 1 және 2-тармақтары; 85-баптың тақырыбы, 1 және 2-тармақтары "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен; 9-бөлімнің тақырыбы "қорғауды" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен; 132-баптың тақырыбы "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ағын су - ойпаңды жер бетінде ылдиға құлай аққан судың қозғалысымен сипатталатын су объектісі;
2) акватория - табиғи, жасанды немесе шартты шекаралармен шектелген су кеңістігі;

3) безальтернативные источники питьевого водоснабжения - единственные для водопотребителей источники питьевого водоснабжения, замена которых не возможна и не целесообразна;
4) бассейновый принцип управления - управление водным фондом по гидрографическим признакам, реализуемое при распределении водных ресурсов в пределах бассейнов рек, озер и других водных объектов между административно-территориальными единицами;
5) гидромелиоративная система - комплекс технологически взаимосвязанных гидротехнических сооружений, устройств и оборудования, предназначенных для орошения, обводнения и осушения земель;
6) участники гидромелиоративного кондоминиума - физические и (или) юридические лица, имеющие на праве частной собственности или временного возмездного пользования земельный участок, орошаемый одной гидромелиоративной системой или ее элементами, входящей в состав гидромелиоративного кондоминиума на праве общей долевой собственности;
7) гидротехнические сооружения - инженерные сооружения, используемые для управления водными ресурсами, подачи воды водопользователям, водоснабжения и водоотведения, предупреждения вредного воздействия вод;
8) береговая полоса - полоса суши вдоль берегов водных объектов шириной двадцать метров от береговой линии для установки навигационных знаков и оборудования с соблюдением экологических требований;
9) береговая линия - линия берега водного объекта, образующаяся в результате максимального прилива (полной воды);
10) бассейн подземных вод - совокупность водоносных горизонтов, расположенных в недрах;
11) месторождения и участки подземных вод - части водоносных горизонтов, в пределах которых имеются благоприятные условия для добычи и извлечения подземных вод;
12) хозяйственно-питьевые подземные воды - подземные воды, по своему качеству в естественном состоянии или после обработки отвечающие нормативным требованиям и предназначенные для питьевых и бытовых нужд человека либо для производства питьевой продукции;
13) поверхностные водные объекты - постоянное или временное сосредоточение вод на поверхности суши в формах ее рельефа, имеющих границы, объем и водный режим;
14) возвратные воды - подземные и поверхностные воды, стекающие с орошаемых территорий, или воды, сбрасываемые промышленными предприятиями, установками бытового водоснабжения и коммунальными предприятиями;
15) трубчатый фильтровый колодец - отрезок трубы с рядом отверстий, забиваемый в водоносные горные породы с целью их дренирования;
16) мелиорированные земли - земли, на которых проведены мелиоративные мероприятия;

3) ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері - су тұтынушылар үшін ауыз сумен жабдықтаудың олардың ауыстырылуы мүмкін емес және мақсатқа сай келмейтін бірден-бір көздері;
4) басқарудың бассейндік принципі - өзендердің, көлдердің және басқа да су объектілерінің бассейндері шегінде су ресурстарын әкімшілік-аумақтық бірліктер арасында бөлу кезінде іске асырылатын су қорын гидрографиялық белгілер бойынша басқару;
5) гидромелиорациялық жүйе - жерді суаруға, суландыруға және құрғатуға арналған технологиялық жағынан өзара байланысты гидротехникалық құрылыстар, құрылғылар мен жабдықтар кешені;
6) гидромелиорациялық кондоминиумге қатысушылар - ортақ үлестік меншік құқығындағы гидромелиорациялық кондоминиумнің құрамына кіретін бір гидромелиорациялық жүйемен немесе оның элементтерімен суарылатын жеке меншік немесе уақытша өтеулі пайдалану құқығында жер учаскесі бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
7) гидротехникалық құрылыстар - су ресурстарын басқару, су пайдаланушыларға су беру, сумен жабдықтау және су бұру, судың зиянды әсерінің алдын алу үшін пайдаланылатын инженерлік құрылыстар;
8) жағалау белдеуі - экологиялық талаптарды сақтай отырып, навигациялық белгілер мен жабдықтарды орнатуға арналған су объектілері жағалауының бойындағы жағалау жиегінен ені жиырма метр құрлық белдеуі;
9) жағалау жиегі - су объектісі жағалауының судың барынша көтерілуі (лық толуы) нәтижесінде пайда болатын жиегі;
10) жер асты суларының бассейні - жер қойнауында орналасқан су тұтқыш жиектер жиынтығы;
11) жер асты суларының көздері мен учаскелері - шегінде жер асты суларын шығару мен алу үшін қолайлы жағдайлары бар су тұтқыш жиектердің бөліктері;
12) жер асты шаруашылық-ауыз сулары - өзінің табиғи жай-күйіндегі немесе өңделгеннен кейінгі сапасы бойынша нормативтік талаптарға сай келетін және адамның ауыз суға және тұрмыстық қажетіне, не ауыз су өнімдерін өндіруге арналған жерасты сулары;
13) жер үсті су объектілері - шекарасы, көлемі мен су режимі бар, құрлық бетінде оның бедері нысанында сулардың тұрақты немесе уақытша жинақталуы;
14) қайтарымды сулар - суармалы аумақтардан ағатын жер асты және жер үсті сулары немесе өнеркәсіп орындары, тұрмыстық сумен жабдықтау құрылғылары және коммуналдық кәсіпорындар ағызатын сулар;
15) құбырлы сүзгіш құдық - су тұтқыш тау-кен жынысына оларды сорғыту мақсатымен бекітілетін бірқатар тесіктері бар құбыр кесіндісі;
16) мелиорацияланған жерлер - мелиорациялық іс-шаралар жүргізілген жерлер;

17) минеральные подземные воды - подземные воды, которые по своему составу и (или) содержанию некоторых специфических компонентов оказывают положительные бальнеологические воздействия;
18) каналы, приравненные к рекам, - искусственные сооружения, предназначенные для переброски воды из одного бассейна в другой, а также из одной речной системы в другую;
19) производственно-технические подземные воды - подземные воды, которые по своему качеству и физическим свойствам используются или могут быть использованы для производственно-технического водоснабжения;
20) зона санитарной охраны - специально выделяемая территория вокруг источника водоснабжения и водопроводных сооружений, на которой должен соблюдаться установленный режим с целью охраны источника водоснабжения (открытого и подземного), водопроводных сооружений и окружающей их территории от загрязнения для предупреждения ухудшения качества воды;
21) сточные воды - воды, образующиеся в результате хозяйственной деятельности человека или на загрязненной территории, сбрасываемые в естественные или искусственные водные объекты или на рельеф местности;
22) оросительный канал - искусственное сооружение, предназначенное для транспортировки воды от источников орошения к участкам, требующим орошения;
23) водоотведение - совокупность мероприятий, обеспечивающих сбор, транспортировку, очистку и отведение сточных вод через системы водоотведения в водные объекты и (или) на рельефы местности;
24) система водоотведения - комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенный для сбора, транспортировки, очистки и отведения сточных вод;
25) точка выдела - место забора воды водопользователем из водного источника, а также гидропост в месте передачи водных ресурсов от водопользователя к водопотребителю;
26) водосборная площадь - территория, в пределах границ которой формируются водные ресурсы водного объекта;
27) попуски - периодическая или эпизодическая подача воды из водохранилища для регулирования расхода или уровня воды на нижележащем участке водотока или уровня воды в самом водохранилище;
28) водоохранная зона - территория, примыкающая к водным объектам и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается специальный режим хозяйственной деятельности для предотвращения загрязнения, засорения и истощения вод;
29) водоохранная полоса - территория шириной не менее двадцати метров в пределах водоохранной зоны, прилегающая к водному объекту и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности;

17) минералды жерасты сулары - өзінің құрамы және (немесе) кейбір ерекше компоненттерінің мөлшері бойынша оң бальнеологиялық әсер ететін жерасты сулары;
18) өзендерге теңестірілген каналдар - суды бір бассейннен екіншісіне, сондай-ақ бір өзен жүйесінен екіншісіне ауыстыруға арналған жасанды құрылыстар;
19) өндірістік-техникалық жерасты сулары - өзінің сапасы мен физикалық қасиеттері бойынша өндірістік-техникалық сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкін жерасты сулары;
20) санитарлық қорғау аймағы - су сапасы нашарлауының алдын алу үшін сумен жабдықтау көзін (ашық және жер асты), су құбыры құрылыстарын және оларды қоршаған аумақты қорғау мақсатында белгіленген режим сақталуға тиіс сумен жабдықтау көзі мен су құбыры құрылыстарының төңірегінде арнайы бөлінетін аумақ;
21) сарқынды сулар - адамның шаруашылық қызметі нәтижесінде пайда болатын немесе табиғи немесе жасанды су объектілеріне немесе жер бедеріне ағызып жіберілетін ластанған аумақтағы сулар;
22) суару каналы - суару көздерінен суаруды қажет ететін учаскелерге су тасымалдауға арналған жасанды құрылыс;
23) су бұру - сарқынды суларды жинауды, тасымалдауды, тазартуды және су бұру жүйелері арқылы су объектілеріне және (немесе) жер бедеріне бұруды қамтамасыз ететін іс-шаралардың жиынтығы;
24) су бұру жүйесі - сарқынды суларды жинауға, тасымалдауға, тазартуға және бұруға бағытталған инженерлік желілер мен құрылыстардың кешені;
25) су бөлу орны - су пайдаланушы су көзінен су алатын орын, сондай-ақ, су пайдаланушы су тұтынушыға су ресурстарын беретін орындағы гидробекет;
26) су жинау алаңы - шекарасы шегінде су объектісінің су ресурстары қалыптастырылатын аумақ;
27) су жіберу - ағын судың төменгі учаскесіндегі су шығынын немесе деңгейін немесе су қоймасының өзіндегі судың деңгейін реттеу үшін су қоймасынан суды кезең-кезеңмен немесе мезгіл деп беру;
28) су қорғау аймағы - судың ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болғызбау үшін шаруашылық қызметінің арнайы режимі белгіленетін су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарына іргелес аумақ;
29) су қорғау белдеуі - шектеулі шаруашылық қызметі режимі белгіленетін, су объектісіне және су шаруашылығы құрылыстарына іргелес жатқан су қорғау аймағы шегіндегі ені кемінде жиырма метр аумақ;

30) уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;
31) земли водного фонда - земли, занятые водоемами (реками и приравненными к ним каналами, озерами, водохранилищами, прудами и другими внутренними водоемами, территориальными водами), ледниками, болотами, водохозяйственными сооружениями для регулирования стока, располагаемые на водоисточниках, а также земли, выделенные под водоохранные зоны и полосы этих сооружений и зоны санитарной охраны водозаборных систем питьевого водоснабжения;
32) воды - совокупность всех вод, сосредоточенных в водных объектах;
33) вредное воздействие вод - наводнение, затопление, подтопление и иное отрицательное влияние вод, обуславливающие наступление или угрозу возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
34) водно-болотные угодья - районы болот, фенов, торфяных угодий или водоемов: естественных или искусственных, постоянных или временных, стоячих или проточных, пресных, солоноватых или соленых, включая морские акватории, глубина которых при отливе не превышает шесть метров;
35) водоснабжение - совокупность мероприятий, обеспечивающих забор, хранение, подготовку, подачу и распределение воды через системы водоснабжения водопотребителям;
36) особо важные групповые и локальные системы водоснабжения - групповые и локальные системы водоснабжения питьевой воды, имеющие приоритетность и социальную значимость и отнесенные к категории особо важных систем водоснабжения Правительством Республики Казахстан;
37) система водоснабжения - комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенный для забора, хранения, подготовки, подачи и распределения воды к местам ее потребления;
38) охрана водных объектов - деятельность, направленная на сохранение, восстановление и воспроизводство водных объектов, а также на недопущение вредного воздействия вод;
39) использование водных объектов - извлечение полезных естественных свойств водных объектов для удовлетворения материальных или иных потребностей физических и юридических лиц;
40) бассейн водного объекта - территория, включающая водосборные площади гидравлически связанных водоемов и водотоков;
41) водопользование - использование водных ресурсов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, для удовлетворения собственных нужд и (или) коммерческих интересов физических и юридических лиц;

30) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
31) су қорының жерлері - су айдындары (өзендер және соларға теңестірілген каналдар, көлдер, су қоймалары, тоғандар және басқа да ішкі су айдындары, аумақтық сулар), мұздықтар, батпақтар, су көздеріндегі ағысты реттеуге арналған су шаруашылығы құрылыстары алып жатқан жерлер, сондай-ақ су қорғау аймақтары мен осы құрылыстардың белдеулеріне және ауыз сумен жабдықтаудың су тарту жүйелерінің санитарлық қорғау аймақтарына бөлініп берілген жерлер;
32) сулар - су объектілерінде жинақталған барлық сулардың жиынтығы;
33) сулардың зиянды әсері - су тасу, су басу, топан су басу мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауына немесе олардың пайда болуы қатеріне негіз болған сулардың өзге де теріс әсер етуі;
34) сулы-батпақты алқап - батпақты, фенді, шымтезекті пайдаланатын жерлер ауданы немесе тереңдігі судың қайтуы кезінде алты метрден аспайтын теңіз акваторияларын қоса алғанда, табиғи немесе жасанды, тұрақты немесе уақытша, ағынсыз немесе ағынды, тұщы, тұздылау немесе тұзды су қоймалары;
35) сумен жабдықтау - суды жинауды, сақтауды, дайындауды, беруді және сумен жабдықтау жүйесі арқылы су тұтынушыларға таратуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;
36) сумен жабдықтаудың ерекше маңызды топтық және оқшау жүйелері - басымдылығы мен әлеуметтік маңыздылығы бар және Қазақстан Республикасының Үкіметі сумен жабдықтаудың ерекше маңызды жүйелерінің санаттарына жатқызған ауыз сумен жабдықтаудың топтық және оқшау жүйелері;
37) сумен жабдықтау жүйесі - суды жинауға, сақтауға, дайындауға, беруге және оны тұтыну орындарына таратуға арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
38) су объектілерін қорғау - су объектілерін сақтауға, қалпына келтіруге және ұдайы молайтуға, сондай-ақ судың зиянды әсеріне жол бермеуге бағытталған қызмет;
39) су объектілерін пайдалану - жеке және заңды тұлғалардың материалдық немесе өзге де қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін су объектілерінің пайдалы табиғи қасиеттерін алу;
40) су объектісінің бассейні - гидравликалық жағынан байланысты су айдындары мен ағын сулардың су жинау алаңдарын қамтитын аумақ;
41) су пайдалану - жеке және заңды тұлғалардың өз мұқтаждарын және (немесе) коммерциялық мүдделерін қанағаттандыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су ресурстарын пайдалану;

42) водопользователь - физическое или юридическое лицо, которому в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлено право использования водных ресурсов для удовлетворения собственных нужд и (или) коммерческих интересов;
43) водный режим - изменение во времени уровней, расходов и объемов воды в водных объектах и почвогрунтах;
44) водный сервитут - право ограниченного пользования водным объектом;
45) водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
46) гидроузел - группа технологически связанных гидротехнических сооружений различного назначения, расположенных в одном створе;
47) водопотребитель - физическое или юридическое лицо, потребляющее воду из водных объектов или пользующееся услугами водохозяйственных организаций и получающее воду из систем водоснабжения;
48) водосбережение - система мер, обеспечивающая рациональное и эффективное использование водных ресурсов;
49) водное хозяйство - отрасль экономики, связанная с использованием, охраной и воспроизводством водных объектов;
50) водохозяйственная система - комплекс взаимосвязанных водных объектов и гидротехнических сооружений;
51) безопасность водохозяйственных систем и сооружений - свойства элементов водохозяйственных систем, сооружений, позволяющих обеспечивать защиту жизни, здоровья и законных интересов людей, окружающей среды и хозяйственных объектов;
52) обеспечение безопасности водохозяйственных систем и сооружений - разработка и осуществление мер по предупреждению возникновения аварий водохозяйственных систем и сооружений;
53) критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений - предельные значения технических показателей состояния водохозяйственных систем и сооружений, условий их эксплуатации, соответствующие допустимому уровню риска возникновения аварий водохозяйственных систем и сооружений;
54) водохозяйственные сооружения - искусственно созданные гидротехнические сооружения и устройства с целью регулирования использования и охраны водных ресурсов, водоснабжения, водоотведения и устранения вредного воздействия вод;
55) водохозяйственные организации - юридические лица, деятельность которых связана с регулированием, доставкой, воспроизводством вод, водоснабжением, водоотведением и эксплуатацией водных объектов;
56) водоносные зоны, горизонты и комплексы горных пород - воды, сосредоточенные в трещинах и порах горных пород и находящиеся в гидравлической связи;
57) трансграничное воздействие - вредные последствия, возникающие в результате количественного или качественного изменения трансграничных вод, вызываемого деятельностью человека, физический источник которых расположен полностью или частично на территории сопредельного государства или соседних государств;

42) су пайдаланушы - өз мұқтаждарын және (немесе) коммерциялық мүдделерін қанағаттандыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су ресурстарын пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға;
43) су режимі - су объектілері мен топырақ қабатындағы су деңгейінің, шығыстары мен көлемінің уақытқа қарай өзгеруі;
44) су сервитуты - су объектісін шектеулі пайдалану құқығы;
45) су тарту құрылысы - су объектілерінен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені;
46) су торабы - бір тұстамада орналасқан әртүрлі мақсаттағы технологиялық байланысқан гидротехникалық құрылыстар тобы;
47) су тұтынушы - су объектілерінен су тұтынушы немесе су шаруашылығы ұйымдарының қызметтерін пайдаланушы және сумен жабдықтау жүйелерінен су алушы жеке немесе заңды тұлға;
48) су үнемдеу - су ресурстарының ұтымды және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ететін шаралар жүйесі;
49) су шаруашылығы - су объектілерін пайдалануға, қорғауға және ұдайы молайтуға байланысты экономика саласы;
50) су шаруашылығы жүйесі - өзара байланысты су объектілері мен гидротехникалық құрылыстар кешені;
51) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігі - су шаруашылығы жүйелері, құрылыстары элементтерінің адамдардың өмірін, денсаулығын және заңды мүдделерін, қоршаған табиғи орта мен шаруашылық объектілерін қорғауды қамтамасыз ететін өзіндік ерекшеліктері;
52) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету - су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары авариялары туындауының алдын алу жөніндегі шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
53) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің өлшемдері - су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары аварияларының туындау қатерінің жол берілетін деңгейіне сәйкес келетін су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары жай-күйінің техникалық көрсеткіштерінің және оларды пайдалану шарттарының шекті мәні;
54) су шаруашылығы құрылыстары - су ресурстарының пайдаланылуы мен қорғалуын реттеу, сумен жабдықтау, су бұру және судың зиянды әсерін жою мақсатында жасанды түрде құрылған гидротехникалық құрылыстар мен қондырғылар;
55) су шаруашылығы ұйымдары - қызметі суларды реттеумен, жеткізумен, ұдайы молайтумен, сумен жабдықтаумен, су бұрумен және су объектілерін пайдаланумен байланысты заңды тұлғалар;
56) тау-кен жыныстарының су тұтқыш аймақтары, жиектері мен кешендері - тау-кен жыныстарының жарықтары мен кеуек қуыстарында жинақталған және гидравликалық байланыстағы сулар;
57) трансшекаралық әсер - табиғи көзі шектес мемлекеттің немесе көршілес мемлекеттердің аумағында толық немесе ішінара орналасқан трансшекаралық сулардың адамның қызметінен туындайтын сандық немесе сапалық жағынан өзгеруі нәтижесінде пайда болатын зиянды зардаптар;

58) створ - участок реки, на котором располагаются сооружения гидроузла;
59) шахтный колодец - вертикальная горная выработка, глубина которой больше поперечного сечения, созданная для забора подземных вод в целях водоснабжения, осушения горных пород и отвода с поверхности земли атмосферных и поверхностных вод;
60) каптажное сооружение - инженерно-техническое сооружение, обеспечивающее на естественном выходе подземных вод вскрытие и вывод их на поверхность земли с целью использования.";
4) в пункте 2 статьи 3 :
подпункт 2) дополнить словами ", отношений в области водоснабжения и водоотведения";
подпункт 5) после слов "водных ресурсов" дополнить словами ", гидромелиоративных систем";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) определение направлений развития гидромелиорации земель;
7) защита населения и объектов хозяйствования от чрезвычайных ситуаций на водохозяйственных сооружениях и последствий, вызванных ими.";
5) в статье 10 :
в заголовке слова "фонда Республики Казахстан" заменить словами "фонда, водоснабжения и водоотведения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Водное законодательство Республики Казахстан регулирует отношения в области использования и охраны водного фонда, управления водным фондом и водохозяйственными системами, водоснабжения и водоотведения, проведения гидромелиоративных работ и работ по безопасности водохозяйственных систем и сооружений и иные водные отношения.";
в пункте 3 слова "законодательством Республики Казахстан об охране окружающей среды и" заменить словами "экологическим законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о";
в пункте 4 цифры "5" и "6" заменить соответственно цифрами "3" и "4";
6) в заголовке статьи 28 слова "водоснабжения питьевой водой" заменить словами "питьевого водоснабжения";
7) в статье 35 :
подпункт 1) после слова "экономики," дополнить словами "состояния водоснабжения и водоотведения населенных пунктов,";
в подпункте 3) слово "водопотребления" заменить словами "в области водоснабжения";
в подпункте 7) слова "и ограничений" исключить;

58) тұстама - су торабының құрылыстары орналасқан өзен учаскесі;
59) шахта құдығы - сумен жабдықтау, тау-кен жыныстарын құрғату және жер бетінен атмосфералық және жер үсті суларын бұру мақсатында жерасты суларын алу үшін құрылған тереңдігі көлденең кесігінен үлкенірек тік тау-кен қазындысы;
60) шегендеу құрылысы - табиғи жолмен шығып жатқан жерасты суларының ашылуын және пайдалану мақсатында олардың жер бетіне шығарылуын қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрылыс.";
4) 3-баптың 2-тармағында:
2) тармақша "су қатынастарын" деген сөздерден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру саласындағы қатынастарды" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) су ресурстарын зерттеу, барлау, ұтымды және кешенді пайдалану мен қорғау, гидромелиорациялық жүйелер мен су шаруашылығы құрылыстары саласындағы қатынастарды басқару;";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) жерді гидромелиорациялауды дамыту бағыттарын айқындау;
7) халықты және шаруашылық объектілерін су шаруашылығы құрылыстарындағы төтенше жағдайлардан және олардың зардаптарынан қорғау.";
5) 10-бапта :
тақырыптағы "Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану мен қорғау" деген сөздер "су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының су заңнамасы су қорын пайдалану мен қорғау, су қорын және су шаруашылығы жүйелерін басқару, сумен жабдықтау және су бұру, гидромелиорациялық жұмыстарды және су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігі жөніндегі жұмыстарды жүргізу саласындағы қатынастарды және өзге де су қатынастарын реттейді.";
3-тармақтағы "қоршаған ортаны қорғау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы заңдарымен" деген сөздер "экологиялық заңнамасымен және Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "5" және "6" деген цифрлар тиісінше "3" және "4" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) 28-баптың тақырыбына орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
7) 35-бапта :
1) тармақша "қамтамасыз етуді" деген сөздерден кейін ", елді мекендерді сумен жабдықтаудың және су бұрудың жай-күйін" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "су тұтыну, су беру және су қорғау технологияларын" деген сөздер "сумен жабдықтау, су бұру және су қорғау саласындағы технологияларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "талаптар мен шектеулерді" деген сөздер "талаптарды" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 12)-14) следующего содержания:
"12) разработка и реализация отраслевых (секторальных) и региональных программ по гидромелиорации земель;
13) обеспечение безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
14) контроль за состоянием водохозяйственных систем и сооружений, а также за их соответствием требованиям законодательства Республики Казахстан.";
8) в статье 36 :
подпункт 1) дополнить словами ", водоснабжения, водоотведения";
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) утверждает правила пользования системами водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
1-2) утверждает правила приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов;";
подпункты 4) и 5) после слова "групповых" дополнить словами "и локальных";
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) определяет порядок обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
15) определяет порядок выдачи, приостановления действия разрешения на специальное водопользование.";
9) в пункте 1 статьи 37 :
подпункт 1) дополнить словами ", водоснабжения, водоотведения в пределах своей компетенции";
подпункт 2) дополнить словами ", в том числе гидромелиорации земель";
дополнить подпунктами 3-1)-3-4) следующего содержания:
"3-1) утверждает критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
3-2) разрабатывает правила пользования системами водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
3-3) разрабатывает правила приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов;
3-4) утверждает правила технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;";
в подпункте 6) слова "установленном законодательством" заменить словами "определенном Правительством";
подпункт 8):
после слова "групповых" дополнить словами "и локальных";
дополнить словами ", по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан";
дополнить подпунктами 26) и 27) следующего содержания:
"26) осуществляет методическое обеспечение деятельности водохозяйственных организаций;
27) устанавливает порядок проведения паспортизации гидромелиоративных систем и водохозяйственных сооружений, а также форму паспорта.";

мынадай мазмұндағы 12) - 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) жерді гидромелиорациялау жөніндегі салалық (секторлық) және өңірлік бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
13) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
14) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының жай-күйін, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін бақылау.";
8) 36-бапта :
1) тармақша "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану ережесін бекітеді;
1-2) елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау ережесін бекітеді;";
4) тармақшадағы "топтық сумен жабдықтау жүйесінің" деген сөздер "топтық және оқшау сумен жабдықтау жүйелерінің" деген сөздермен ауыстырылып, 5) тармақша "топтық" деген сөзден кейін "және оқшау" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14)және 15)тармақшалармен толықтырылсын:
"14) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды;
15) арнайы су пайдалануға арналған рұқсатты беру, оның қолданысын тоқтата тұру тәртібін айқындайды.";
9) 37-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "су қорын пайдалану мен қорғау" деген сөздер "өз құзыреті шегінде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "су секторының даму" деген сөздер "су секторын дамыту, оның ішінде жерді гидромелиорациялау" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) - 3-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің өлшемдерін бекітеді;
3-2) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану ережесін әзірлейді;
3-3) елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау ережесін әзірлейді;
3-4) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін техникалық пайдалану ережесін бекітеді;";
6) тармақшадағы "заңдарында белгіленген" деген сөздер "Үкіметі айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада:
"су беру және" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"топтық сумен жабдықтау жүйесінен" деген сөздер "топтық және оқшау сумен жабдықтау жүйелерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 26) және 27) тармақшалармен толықтырылсын:
"26) су шаруашылығы ұйымдарының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
27) гидромелиорациялық жүйелер мен су шаруашылығы құрылыстарының паспорттарын жүргізу тәртібін, сондай-ақ паспорт нысанын белгілейді.";

10) подпункт 3) статьи 38 после слова "объектов" дополнить словами ", водоснабжению, водоотведению населенных пунктов";
11) в статье 39 :
дополнить подпунктами 1-1) и 2-1) следующего содержания:
"1-1) ведут учет водохозяйственных сооружений, находящихся в государственной собственности, при обнаружении бесхозяйных водохозяйственных сооружений проводят процедуры, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан;";
"2-1) устанавливают режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос по согласованию с бассейновыми водохозяйственными управлениями;";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) принимают участие в работе бассейновых советов и в бассейновом соглашении, вносят на рассмотрение бассейновых советов проекты региональных программ по рациональному использованию и охране водных объектов, водоснабжению, водоотведению населенных пунктов, изучают рекомендации бассейновых советов, принимают меры по их реализации;
5) разрабатывают региональные программы по рациональному использованию и охране водных объектов, водоснабжению, водоотведению населенных пунктов, в том числе по гидромелиорации земель, обеспечению безопасности водохозяйственных систем и сооружений, и обеспечивают их реализацию;";
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) решают вопросы обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений на соответствующих территориях;
7-2) организуют мероприятия по ликвидации последствий аварий водохозяйственных сооружений;";
подпункт 8) после слова "объектов," дополнить словами "систем водоснабжения и водоотведения,";
подпункт 10):
после слова "групповых" дополнить словами "и локальных";
дополнить словами ", по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан";
12) в пункте 2 статьи 40 :
абзац четвертый подпункта 7) перед словом "проектов" дополнить словами "предпроектной документации,";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) организация работы бассейнового совета, проведение консультаций с членами бассейнового совета по вопросам использования и охраны водного фонда на территории бассейна, анализ рекомендаций, подготовленных бассейновым советом, осуществление мер по их реализации, доведение рекомендаций бассейнового совета до заинтересованных государственных органов и водопользователей.";

10) 38-баптың 3) тармақшасы "пайдалану мен қорғау" деген сөздерден кейін ", елді мекендерді сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 39-бапта :
мынадай мазмұндағы 1-1) және 2-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының есебін жүргізеді, иесіз су шаруашылығы құрылыстары табылған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген рәсімдерді жүргізеді;";
"2-1) бассейндік су шаруашылығы басқармаларының келісімімен су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілейді;";
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бассейндік кеңестердің жұмысына және бассейндік келісімге қатысады, су объектілерін ұтымды пайдалану мен қорғау, елді мекендерді сумен жабдықтау, су бұру жөніндегі өңірлік бағдарламалардың жобасын бассейндік кеңестердің қарауына енгізеді, бассейндік кеңестердің ұсынымдарын зерделейді, оларды іске асыру жөнінде шаралар қабылдайды;
5) су объектілерін ұтымды пайдалану және қорғау, елді мекендерді сумен жабдықтау, су бұру жөніндегі, оның ішінде жерді гидромелиорациялау, су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі өңірлік бағдарламаларды әзірлейді және оларды іске асыруды қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) тиісті аумақтарда су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін шешеді;
7-2) су шаруашылығы құрылыстарындағы авариялардың зардаптарын жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;";
8) тармақша "су объектілерінің" деген сөздерден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшада:
"су жеткізу және" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"айрықша маңызды топтық" деген сөздер "ерекше маңызды топтық және оқшау" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 40-баптың 2-тармағында:
7) тармақшаның төртінші абзацындағы "қайта жаңғырту" деген сөздер "реконструкциялаудың жобалау алдындағы құжаттамасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) бассейндік кеңестің жұмысын ұйымдастыру, бассейндік кеңестің мүшелерімен бассейн аумағындағы су қорын пайдалану және қорғау мәселелері бойынша консультациялар өткізу, бассейндік кеңес дайындаған ұсынымдарды талдау, оларды іске асыру жөнінде шаралар қабылдау, бассейндік кеңестің ұсынымдарын мүдделі мемлекеттік органдар мен су пайдаланушыларға жеткізу.";

13) в статье 43 :
в пункте 1 слова "в рамках бассейнового соглашения" заменить словами "в пределах соответствующего бассейна";
пункт 2 после слова "объединений" дополнить словами "и их ассоциаций";
14) в заголовке статьи 55 , в пункте 1 статьи 57 слова "Природоохранные", "природоохранных" заменить соответственно словами "Экологические", "экологических";
15) в статье 66 :
в пункте 3 слова ", выданного уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "на специальное водопользование";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Изменение наименования юридического лица требует переоформления разрешения на специальное водопользование.
Реконструкция водохозяйственных систем или изменение условий водопотребления требует получения повторного разрешения на специальное водопользование.";
16) пункт 1 статьи 69 дополнить частью второй следующего содержания:
"Первичным водопользованием также является водопользование физических и юридических лиц, осуществляющих услуги по регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений для обеспечения водой различных отраслей хозяйства.";
17) в статье 72 :
подпункт 3) после слова "лимиты" дополнить словами ", разрешенные объемы";
подпункт 5) дополнить словами ", оборудовать средствами измерения и водоизмерительными приборами водозаборы, водовыпуски водохозяйственных сооружений и сбросные сооружения сточных и коллекторных вод";
18) в подпункте 6) статьи 77 слова "и эксплуатации водохозяйственных объектов" заменить словами ", эксплуатации, а также обеспечения безопасности водохозяйственных систем";
19) в подпункте 1) статьи 78 слова "и эксплуатации" заменить словами ", эксплуатации, а также обеспечения безопасности";
20) подпункт 2) пункта 2 статьи 79 изложить в следующей редакции:
"2) изъятию водных ресурсов для водоподготовки и (или) доставки водопользователям и (или) водопотребителям;";
21) в пункте 2 статьи 80 :
подпункт 1) дополнить словами ", а также их безопасность";
подпункт 5) после слова "паспорт" дополнить словами "гидромелиоративной системы,";
22) в подпункте 2) статьи 87 слово "водоподачи" заменить словом "водоснабжения";

13) 43-бапта :
1-тармақтағы "бассейндік келісім шеңберінде" деген сөздер "тиісті бассейн шегінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "қоғамдық бірлестіктердің" деген сөзден кейін "және олардың қауымдастықтарының" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 55-баптың тақырыбындағы, 57-баптың 1-тармағындағы "табиғат қорғау талаптары", "табиғат қорғау талаптарын" деген сөздер тиісінше "экологиялық талаптар", "экологиялық талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 66-бапта :
3-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган берген" деген сөздер "арнайы су пайдалануға берілетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Заңды тұлғаның атауының өзгеруі арнайы су пайдалануға берілген рұқсаттың қайта ресімделуін талап етеді.
Су шаруашылығы жүйелерін реконструкциялау немесе су тұтыну шарттарының өзгеруі арнайы су пайдалануға қайтадан рұқсат алуды талап етеді.";
16) 69-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шаруашылықтың әртүрлі салаларын сумен қамтамасыз ету үшін тежеуіш гидротехникалық құрылыстардың көмегімен жер үстіндегі ағын суды реттеу жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың су пайдалануы да бастапқы су пайдалану болып табылады.".
17) 72-бапта :
3) тармақшадағы "лимиттері" деген сөз "лимиттерін, рұқсат етілген көлемдері" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша ", су шаруашылығы құрылыстарының су тарту, су жіберу мен сарқынды және коллекторлық суларды ағызу құрылыстарын өлшеу құралдарымен және су өлшеу аспаптарымен жабдықтауға" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 77-баптың 6) тармақшасындағы "объектілері мен құрылыстарын ұстау және пайдалану" деген сөздер "жүйелері мен құрылыстарын күтіп-ұстау, пайдалану, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 78-баптың 1) тармақшасындағы "ұстау және пайдалану" деген сөздер "күтіп-ұстау, пайдалану, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 79-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) су ресурстарын су дайындау және (немесе) су пайдаланушыларға және (немесе) су тұтынушыларға жеткізу үшін алып қою;";
21) 80-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "жай-күйін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ олардың қауіпсіздігін" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "су шаруашылығы" деген сөздердің алдынан "гидромелиорациялық жүйенің," деген сөздермен толықтырылсын;
22) 87-баптың 2) тармақшасындағы "су беру" деген сөздер "сумен жабдықтау" деген сөздермен ауыстырылсын;

23) в пункте 1 статьи 91 слова "для подачи питьевой воды населению" исключить;
24) в пункте 2 статьи 94 слова "требований охраны окружающей среды" заменить словами "экологических требований";
25) пункт 7 статьи 95 после слова "осушение" дополнить словами ", промывка засоленных почв";
26) дополнить статьей 95-1 следующего содержания:
"Статья 95-1. Гидромелиорация земель
1. Гидромелиорация земель представляет собой комплекс мелиоративных мероприятий, обеспечивающих коренное улучшение засушливых, эродированных, засоленных, заболоченных, излишне увлажненных, смытых и других земель, состояние которых зависит от воздействия воды.
Гидромелиорация земель направлена на регулирование водного, воздушного, теплового и питательного режимов почв на мелиорируемых землях посредством осуществления мер по подъему, подаче, распределению и отводу вод с помощью мелиоративных систем, а также отдельно расположенных гидротехнических сооружений.
2. К видам гидромелиорации земель относятся орошение, осушение земель и промывка засоленных почв.";
27) в пункте 3 статьи 103 :
после слов "минеральных вод," дополнить словами "а также воды, добытые попутно с другими полезными ископаемыми (шахтные, карьерные, рудничные воды),";
слова "требований рационального использования и охраны подземных вод" заменить словами "экологических требований";
28) пункт 2 статьи 108 после слова "сооружений," дополнить словами "а также сооружений, расположенных в акватории водных объектов,";
после слова "учитываться" дополнить словами "соблюдение необходимого гидрологического режима водно-болотных угодий и";
29) в пункте 2 статьи 116 :
слова "по согласованию с уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда" исключить;
после слов "согласованной с" дополнить словами "уполномоченным органом,";
слова "центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченными органами областей (города республиканского значения, столицы) по земельным отношениям";
30) пункт 1 статьи 124 изложить в следующей редакции:
"1. Водохозяйственные организации, водопользователи, физические и юридические лица обязаны планировать и проводить предупредительные и текущие мероприятия по защите населенных пунктов, промышленных объектов, сельскохозяйственных угодий, охраняемых территорий от вредного воздействия вод. Финансирование предупредительных и текущих мероприятий по предупреждению и ликвидации вредного воздействия вод проводится за счет средств водопользователей и бюджетных средств.
Физические и юридические лица при проведении водохозяйственных мероприятий по предупреждению и ликвидации вредного воздействия вод обязаны:

23) 91-баптың 1-тармағындағы "халыққа ауыз су беруге арналған" деген сөздер алып тасталсын;
24) 94-баптың 2-тармағындағы "қоршаған ортаны қорғау және адам өмірінің қауіпсіздігі талаптарын" деген сөздер "экологиялық талаптар мен адам өмірінің қауіпсіздігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 95-баптың 7-тармағы "құрғату" деген сөзден кейін ", сортаңданған топырақты шаю" деген сөздермен толықтырылсын;
26) мынадай мазмұндағы 95-1-баппен толықтырылсын:
"95-1-бап. Жерді гидромелиорациялау
1. Жерді гидромелиорациялау жай-күйі судың әсеріне байланысты құрғақшылық, эрозияға ұшыраған, сортаңданған, батпақты, артық ылғалды, шайылған және басқа да жерлерді түбегейлі жақсартуды қамтамасыз ететін мелиорациялық іс-шаралар кешенін білдіреді.
Жерді гидромелиорациялау гидромелиорациялық жүйелердің, сондай-ақ жеке орналасқан гидротехникалық құрылыстардың көмегімен суды көтеру, беру, бөлу және бұру жөніндегі шараларды жүзеге асыру арқылы мелиорацияланатын жерлерде топырақтың су, ауа, жылу және қоректік режимдерін реттеуге бағытталған.
2. Жерді гидромелиорациялау түрлеріне жерді суару, құрғату және сортаңданған топырақты шаю жатады.";
27) 103-баптың 3-тармағында:
"жер асты сулары" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ басқа да пайдалы қазбалармен ілеспе өндірілген сулар (шахта, карьер, кеніш сулары)" деген сөздермен толықтырылсын;
"жер асты суларын ұтымды пайдалану мен қорғау талаптарын сақтай" деген сөздер "экологиялық талаптар сақтала" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 108-баптың 2-тармағы "құрылыстарын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ су объектілерінің акваториясында орналасқан құрылыстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
"кезінде" деген сөзден кейін "сулы-батпақты алқаптардың қажетті гидрологиялық режимінің сақталуы және" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 116-баптың 2-тармағында:
"су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша," деген сөздер алып тасталсын;
"халықтың санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөздердің алдынан "уәкілетті органмен," деген сөздермен толықтырылсын;
"жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 124-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Су шаруашылығы ұйымдары, су пайдаланушылар, жеке және заңды тұлғалар елді мекендерді, өнеркәсіп объектілерін, ауыл шаруашылығы жерлерін, қорғалатын аумақтарды судың зиянды әсерінен қорғау жөніндегі алдын алу іс-шаралары мен ағымдағы іс-шараларды жоспарлауға және жүргізуге міндетті. Судың зиянды әсерінің алдын алу және оларды жою жөніндегі алдын алу іс-шаралары мен ағымдағы іс-шараларды қаржыландыру су пайдаланушылардың қаражаты мен бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Жеке және заңды тұлғалар судың зиянды әсерінің алдын алу және оларды жою жөніндегі су шаруашылығы іс-шараларын өткізу кезінде:

1) соблюдать нормы и правила безопасности водохозяйственных систем и сооружений при их строительстве, вводе в эксплуатацию, эксплуатации, ремонте, реконструкции, консервации, выводе из эксплуатации и ликвидации;
2) систематически анализировать состояние снижения безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
3) проводить регулярные обследования водохозяйственных систем и сооружений;
4) создавать финансовые и материальные резервы, предназначенные для ликвидации аварий водохозяйственных систем и сооружений;
5) поддерживать в постоянной готовности локальные системы оповещения о чрезвычайных ситуациях на водохозяйственных системах и сооружениях.";
31) в подпункте 1) пункта 1 статьи 131 слова "региональные и отраслевые" заменить словами "отраслевые (секторальные) и региональные";
32) в статье 132 :
в подпункте 2):
слово "утвержденных" исключить;
дополнить словами ", водоснабжения и водоотведения населенных пунктов";
в подпункте 3):
слово "осуществление" заменить словом "осуществлении";
дополнить словами ", водоснабжению и водоотведению";
33) в статье 134 :
заголовок дополнить словами "водопользователям, водоснабжению, водоотведению";
в пункте 1:
слова "водозабором, транспортировкой, распределением, очисткой вод" заменить словами "подачей воды водопользователям, водоснабжением, водоотведением";
слова "при подаче воды водопользователям" исключить;
в пункте 2 слова "водохозяйственных систем" заменить словами "по подаче воды водопользователям, водоснабжению и водоотведению";
34) в статье 135 :
в пункте 1:
подпункт 5):
после слова "групповых" дополнить словами "и локальных";
дополнить словами ", по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан";
дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) финансирование мероприятий по обеспечению безопасности водохозяйственных систем и сооружений, находящихся в государственной собственности;
8) финансирование затрат по мониторингу и оценке мелиоративного состояния орошаемых земель.";
абзац первый пункта 2 после слова "фонда" дополнить словами ", мелиорации орошаемых земель, безопасности водохозяйственных систем и сооружений";
пункт 3 после слова "фонда" дополнить словами ", а также по ликвидации не эксплуатируемых и не подлежащих восстановлению водохозяйственных систем и сооружений, находящихся в государственной собственности";

1) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын салуда, пайдалануға беруде, пайдалануда, жөндеуде, реконструкциялауда, консервациялауда, пайдаланудан шығаруда және жоюда қауіпсіздік нормалары мен ережелерін сақтауға;
2) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің нашарлап кетуінің жай-күйін жүйелі түрде талдауға;
3) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарына ұдайы тексеру жүргізуге;
4) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарындағы аварияларды жоюға арналған қаржылық және материалдық резервтерді құруға;
5) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарындағы төтенше жағдайлар туралы хабарлайтын оқшау жүйелерді үнемі дайындықта ұстауға міндетті.";
31) 131-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "аймақтық және салалық" деген сөздер "салалық (секторлық) және өңірлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 132-бапта :
2) тармақшада:
"қорғаудың бекітілген" деген сөздер "қорғау" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бағдарламаларын" деген сөздің алдынан ", елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
"ұтымды пайдалану" деген сөздерден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 134-бапта :
тақырыптағы "Су беру" деген сөздер "Су пайдаланушыларға су беру, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Суды алуға, суларды тасымалдауға, бөлуге, тазартуға" деген сөздер "Су пайдаланушыларға су беруге, сумен жабдықтауға, су бұруға," деген сөздермен ауыстырылсын;
"су пайдаланушыларға су беру кезіндегі" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "Су шаруашылығы жүйелерінің қызметтері" деген сөздер "Су пайдаланушыларға су беру, сумен жабдықтау, су бұру бойынша көрсетілген қызметтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 135-бапта :
1-тармақта:
5) тармақшада:
"су жеткізіп беру және" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбе бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"сумен жабдықтау топтық жүйесінен" деген сөздер "топтық және оқшау сумен жабдықтау жүйелерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "артықшылықтар беру болып табылады." деген сөздер "артықшылықтар беру;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру;
8) суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйінің мониторингі және оны бағалау жөніндегі шығындарды қаржыландыру болып табылады.";
2-тармақтың бірінші абзацы "пайдалану мен қорғау" деген сөздерден кейін ", суармалы жерлерді мелиорациялау, су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігі" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "қорғау жөніндегі" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ пайдаланылмайтын және қайта қалпына келтіруге жатпайтын мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын жою жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;

35) статью 139 исключить;
36) статью 140 изложить в следующей редакции:
"Статья 140. Ответственность за нарушение водного
законодательства Республики Казахстан
Нарушение водного законодательства Республики Казахстан влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
37) в оглавлении:
заголовки раздела 3 , главы 5 , статьи 33 , статьи 34 , статьи 35 , главы 6 , статьи 36 , статьи 38 , статьи 39 , главы 8 , статьи 44 , главы 11 , статьи 61 , главы 15 , статьи 81 , статьи 85 , раздела 9 , статьи 132 после слов "и охраны водного фонда" дополнить словами ", водоснабжения и водоотведения";
в заголовке статьи 10 слова "фонда Республики Казахстан" заменить словами "фонда, водоснабжения и водоотведения";
в заголовке статьи 28 слова "водоснабжения питьевой водой" заменить словами "питьевого водоснабжения";
в заголовке статьи 55 слово "Природоохранные" заменить словом "Экологические";
дополнить абзацем сто двадцать вторым следующего содержания:
"Статья 95-1. Гидромелиорация земель";
заголовок статьи 134 дополнить словами "водопользователям, водоснабжению, водоотведению";
заголовок статьи 139 исключить;
заголовок статьи 140 изложить в следующей редакции:
"Статья 140. Ответственность за нарушение водного законодательства Республики Казахстан".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

35) 139-бап алып тасталсын;
36) 140-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"140-бап. Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзғаны үшін
жауаптылық
Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.";
37) мазмұнында:
3-бөлімнің , 5-тараудың , 33-баптың , 34-баптың , 35-баптың тақырыптары "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен, 6-тараудың тақырыбы "қорғауды" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен, 36-баптың , 38-баптың , 39-баптың , 8-тараудың , 44-баптың тақырыптары "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен, 11-тараудың , 61-баптың тақырыптары "қорғауды" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен, 15-тараудың , 81-баптың , 85-баптың тақырыптары "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен, 9-бөлімнің тақырыбы "қорғауды" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтауды және су бұруды" деген сөздермен, 132-баптың тақырыбы "қорғау" деген сөзден кейін ", сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен толықтырылсын;
10-баптың тақырыбындағы "Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану мен қорғау" деген сөздер "су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
55-баптың тақырыбындағы "табиғат қорғау талаптары" деген сөздер "экологиялық талаптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жүз жиырма екінші абзацпен толықтырылсын:
"95-1-бап. Жерді гидромелиорациялау";
134-баптың тақырыбындағы "Су беру" деген сөздер "Су пайдаланушыларға су беру, сумен жабдықтау, су бұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
139-баптың тақырыбы алып тасталсын;
140-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"140-бап. Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық".
2-бап . Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                       Н. Назарбаев