О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной поддержки отдельных категорий граждан
Закон Республики Казахстан от 2 декабря 2009 года № 211-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 143; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 18, ст. 366; 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1999 г., № 8, ст. 247; № 21, ст. 782; 2001 г., № 10, ст. 121; 2002 г., № 15, ст. 147; 2003 г., № 15, ст. 131; 2007 г., № 10, ст. 69; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 94):
1) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. В Республике Казахстан устанавливаются следующие почетные звания:
"Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері" (Заслуженный деятель Казахстана);
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" (Летчик-космонавт Казахстана).
Лица, удостоенные почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы", имеют право на получение специального государственного пособия в размере, установленном законодательством Республики Казахстан.";
2) в статье 28:
в части первой слово "десять" заменить словом "семь";
в части второй слово "десятым" заменить словом "седьмым";
3) в части первой статьи 29:
слова "восемь и девять" заменить словом "шестерых";
слово "восьмым" заменить словом "шестым".
2. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 т., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88):
1) в пункте 4 статьи 13 слово "двадцативосьмикратного" заменить словом "тридцатидвукратного";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 2 желтоқсандағы N 211-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 143-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 366-құжат; 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 782-құжат; 2001 ж., N 10, 121-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2003 ж., N 15, 131-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат; N 17, 139-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 21, 94-құжат):
1) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Қазақстан Республикасында мынадай құрметті атақтар белгіленеді:
"Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері" (Заслуженный деятель Казахстана);
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" (Летчик-космонавт Казахстана).
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқығы бар.";
2) 28-бапта:
бірінші бөліктегі "он" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "оныншы" деген сөз "жетінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 29-баптың бірінші бөлігінде:
"сегіз және тоғыз" деген сөздер "алты" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сегізінші" деген сөз "алтыншы" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 28, 30-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 ж., N 17-18, 72-құжат; N 20, 88-құжат; N 23, 114, 123-құжаттар; 2009 ж., N 17, 81-құжат; N 19, 88-құжат):
1) 13-баптың 4-тармағындағы "жиырма сегіз" деген сөздер "отыз екі" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в пункте 3 статьи 14 слово "двадцативосьмикратного" заменить словом "тридцатидвукратного";
3) в пункте 5 статьи 61 слово "семидесятипятикратный" заменить словом "восьмидесятишестикратный".
3. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст. 238; № 23, ст. 925; 2000 г., № 23, ст. 411; 2001 г., № 2, ст. 14; 2002 г., № 6, ст. 71; 2004 г., № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 20, ст. 152):
1) подпункт 4-1) статьи 4 дополнить словами ", лица, удостоенные почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
2) в статье 7:
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:
"7-1) Героям Советского Союза, кавалерам орденов Славы трех степеней, лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы", - 130 месячных расчетных показателей;";
дополнить подпунктами 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-2) Героям Социалистического Труда из числа участников Великой Отечественной войны - 70 месячных расчетных показателей;
7-3) Героям Социалистического Труда, кавалерам орденов Трудовой Славы трех степеней - 9 месячных расчетных показателей;";
в подпункте 12) слова "3,9 месячного расчетного показателя" заменить словами "6 месячных расчетных показателей".
4. В Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 24, ст. 1065; 2003 г., № 15, ст. 129; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 77; № 18, ст. 84):
в подпунктах 1) и 2) пункта 2 статьи 30-1 слова "8,0 месячного расчетного показателя" заменить словами "24 месячных расчетных показателей".
5. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст. 44; 2007 г., № 24, ст. 178):
1) в статье 1:
подпункт 1) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов) (далее - пособие воспитывающему ребенка-инвалида);";
в подпункте 2) слова "и по уходу" заменить словами ", по уходу и воспитывающему ребенка-инвалида";
2) пункт 1 статьи 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

2) 14-баптың 3-тармағындағы "жиырма сегіз" деген сөздер "отыз екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 61-баптың 5-тармағындағы "жетпіс бес" деген сөздер "сексен алты" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 8, 238-құжат; N 23, 925-құжат; 2000 ж., N 23, 411-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2004 ж., N 24, 157-құжат; 2005 ж., N 23, 98-құжат; 2006 ж., N 12, 69-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат):
1) 4-баптың 4-1) тармақшасы "иегерлері" деген сөзден кейін ", "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-бапта:
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) Кеңес Одағының Батырларына, үш дәрежелі Даңқ ордендерінің иегерлеріне, "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдарға – 130 айлық есептік көрсеткіш;";
мынадай мазмұндағы 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-2) Ұлы Отан соғысына қатысушылар арасынан шыққан Социалистік Еңбек Ерлеріне – 70 айлық есептік көрсеткіш;
7-3) Социалистік Еңбек Ерлеріне, үш дәрежелі Еңбек Даңқы ордендерінің иегерлеріне – 9 айлық есептік көрсеткіш;";
12) тармақшадағы "3,9" деген цифрлар "6" деген цифрмен ауыстырылсын.
4. "Дене шынықтыру және спорт туралы” 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат; 2009 ж., N 15-16, 77-құжат; N 18, 84-құжат):
30-1-баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "8,0" деген цифрлар "24" деген цифрлармен ауыстырылсын.
5. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 12, 44-құжат; 2007 ж., N 24, 178-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшаның төртінші абзацындағы "жәрдемақы) түріндегі ақшалай төлемдер;" деген сөздер "жәрдемақы);" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы) түріндегі ақшалай төлемдер;";
2) тармақшадағы "және бала күтімі жөніндегі" деген сөздер ", бала күтімі жөніндегі және мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "жәрдемақы алуға құқығы бар.” деген сөздер "жәрдемақы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) пособия воспитывающему ребенка-инвалида.";
3) в статье 5:
в пункте 1 слова "может осуществляться" заменить словом "осуществляется";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) копии (копий) свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей) либо копии (копий) записи (записей) акта о рождении;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) копии справки об инвалидности ребенка (для пособия воспитывающему ребенка-инвалида).";
4) в пункте 3 статьи 6:
слова "у заявителя или" исключить;
слова "его право" заменить словами "право заявителя";
5) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. Пособие по уходу семьям, имеющим усыновленных (удочеренных), а также взятых под опеку (попечительство) детей, назначается со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) или со дня принятия решения об установлении опеки (попечительства).";
6) часть первую пункта 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3. При первичном обращении граждан, а также в случаях изменения условий, влияющих на размер дохода семьи, уполномоченный орган или аким поселка, аула (села), аульного (сельского) округа принимает решение о проведении участковой комиссией обследования материального положения семьи.";
7) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Назначение и выплата пособия воспитывающему
ребенка-инвалида
1. Пособие воспитывающему ребенка-инвалида назначается со дня обращения на весь период инвалидности ребенка.
2. В случае проживания в семье двух и более детей-инвалидов пособие назначается и выплачивается на каждого ребенка-инвалида.
3. Пособие воспитывающему ребенка-инвалида семьям, имеющим усыновленных (удочеренных), а также взятых под опеку (попечительство) детей-инвалидов, назначается со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) или со дня принятия решения об установлении опеки (попечительства).";
8) в статье 10:
в пункте 1:
в части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) пособие на рождение:
первого, второго, третьего ребенка - 30 месячных расчетных показателей;
четвертого и более ребенка - 50 месячных расчетных показателей;";
в подпункте 2):
в абзаце втором слова "5 месячных расчетных показателей" заменить словами "5,5 месячного расчетного показателя";

"4) мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы алуға құқығы бар.";
3) 5-бапта:
1-тармақтағы "беруді", "жүзеге асыруға болады" деген сөздер тиісінше "жасау", "жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) баланың (балалардың) тууы туралы куәлігінің (куәліктерінің) көшірмесі (көшірмелері) не тууы туралы акт жазбасының (жазбаларының) көшірмесі (көшірмелері);";
6) тармақшадағы "үшін) қоса тіркелген өтініш береді." деген сөздер "үшін);" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) баланың мүгедектігі туралы анықтаманың көшірмесі (мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы үшін) қоса тіркелген өтініш береді.";
4) 6-баптың 3-тармағында:
"өтініш берушіден немесе" деген сөздер алып тасталсын;
"алу" деген сөз "тағайындалу" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Асырап алған, сондай-ақ қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) алған балалары бар отбасыларға бала күтімі жөніндегі жәрдемақы бала асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап немесе қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы шешім қабылданған күннен бастап тағайындалады.";
6) 9-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтар алғаш рет өтініш жасаған кезде, сондай-ақ отбасы табысының мөлшеріне әсер ететін жағдайлар өзгергенде, уәкілетті орган немесе кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі учаскелік комиссияның отбасының материалдық жағдайына тексеру жүргізуі туралы шешім қабылдайды.";
7) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны
тағайындау және төлеу
1. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы өтініш жасалған күннен бастап баланың мүгедектігінің барлық кезеңіне тағайындалады.
2. Отбасында екі және одан да көп мүгедек бала тұрған жағдайда жәрдемақы әр мүгедек балаға тағайындалады және төленеді.
3. Асырап алған, сондай-ақ қорғаншылыққа (қамқорлыққа) алған мүгедек балалары бар отбасыларға мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы бала асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енгізілген күннен бастап немесе қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы шешім қабылданған күннен бастап тағайындалады.";
8) 10-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бала туғанда берілетін жәрдемақы:
бірінші, екінші, үшінші балаға – 30 айлық есептік көрсеткіш;
төртінші және одан кейінгі балаларға – 50 айлық есептік көрсеткіш;";
2) тармақшада:
екінші абзацтағы "5" деген цифр "5,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;

в абзаце третьем цифры "5,5" заменить цифрами "6,5";
в абзаце четвертом слова "6 месячных расчетных показателей" заменить словами "7,5 месячного расчетного показателя";
в абзаце пятом цифры "6,5" заменить цифрами "8,5";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) пособие воспитывающему ребенка-инвалида - 1 минимального размера заработной платы.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Пособия, указанные в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта, выплачиваются с учетом изменения размера месячного расчетного показателя, а пособие, указанное в подпункте 4) настоящего пункта, - с учетом изменения минимального размера заработной платы, установленных законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий плановый период.";
в части второй пункта 2 слова "и пособия на детей" заменить словами ", пособия на детей и пособия воспитывающему ребенка-инвалида";
9) в статье 11:
в пункте 1:
абзац первый после цифры "3)" дополнить цифрой ", 4)";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) лишение или ограничение в родительских правах родителей, признание недействительным или отмена усыновления (удочерения), освобождение или отстранение от исполнения своих обязанностей опекунов (попечителей) в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 после цифры "3)" дополнить цифрой ", 4)".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2010 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

үшінші абзацтағы "5,5" деген цифрлар "6,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "6" деген цифр "7,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "6,5" деген цифрлар "8,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "көрсеткіш мөлшерінде белгіленеді." деген сөздер "көрсеткіш;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы – 1 ең төменгі жалақы мөлшерінде белгіленеді.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жәрдемақылар – тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің өзгеруі ескеріле отырып, ал осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген жәрдемақы - жалақының ең төменгі мөлшерінің өзгеруі ескеріле отырып төленеді.";
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "және балалар жәрдемақысының" деген сөздер ", балаларға арналған жәрдемақының және мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақының" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 11-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац "3)" деген цифрдан кейін ", 4)" деген цифрмен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "дұрыс емес мәліметтер беруі негіз болып табылады" деген сөздер "дәйексіз мәліметтер табыс етуі;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда ата-аналарды ата-ана құқықтарынан айыру немесе құқықтарын шектеу, бала асырап алуды жарамсыз деп тану немесе оның күшін жою, қорғаншыларды (қамқоршыларды) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету негіз болып табылады.";
3-тармақ "3)" деген цифрдан кейін ", 4)" деген цифрмен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                             Н. Назарбаев