О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений
Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 479-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
1) в части первой пункта 1 статьи 240 слово "пятнадцати" заменить словом "семи";
2) пункт 3 статьи 242 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если собственник отказывается от права собственности путем объявления об этом, местный исполнительный орган обращается в суд с требованием о признании этой вещи поступившей в коммунальную собственность с момента объявления об отказе.";
3) часть первую статьи 250 после слова "действия" дополнить словом "(бездействие)".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть)  от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53):
пункт 1 статьи 602 после слов "местного исполнительного органа" дополнить словами ", государственного учреждения или государственного предприятия".

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі № 479-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):
1) 240-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі «он бес» деген сөздер «жеті» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 242-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер меншік иесі бұл туралы жариялау арқылы меншік құқығынан бас тартқан жағдайда, жергілікті атқарушы орган бас тарту туралы жарияланған кезден бастап бұл затты коммуналдық меншiкке түстi деп тану туралы талаппен сотқа жүгiнеді.»;
3) 250-баптың бірінші бөлігі «әрекеттер» деген сөзден кейін «(әрекетсiздiк)» деген сөзбен толықтырылсын.
2. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат, № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат, № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар):
602-баптың 1-тармағындағы «жергiлiктi атқарушы органның» деген сөздерден кейін «, мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның» деген сөздермен толықтырылсын.

3. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
1) статью 140 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) если заявлено требование о взыскании задолженности с собственников помещений (квартир), уклоняющихся от участия в обязательных расходах на содержание общего имущества объекта кондоминиума.";
2) подпункт 6) части первой статьи 154 дополнить словами ", за исключением случая, указанного в части второй пункта 3 статьи 242 Гражданского кодекса Республики Казахстан";
3) часть третью статьи 314 дополнить словами ", за исключением случая, указанного в части второй пункта 3 статьи 242 Гражданского кодекса Республики Казахстан".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64):
абзац первый части первой статьи 330:
после слова "помещений," дополнить словом "загрязнение";
после слова "пользования" дополнить словами ", парков, скверов, в том числе выброс коммунальных отходов в неустановленных местах,".

3. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):
1) 140-баптың 10) тармақшасындағы «мәлімдеген болса, шығарылады.» деген сөздер «мәлімдеген болса;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
«11) егер кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған міндетті шығыстарға қатысудан жалтарған үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінен берешекті өндіріп алу туралы талап мәлімделген болса, шығарылады.»;
2) 154-баптың бірінші бөлігінің 6) тармақшасындағы «коммуналдық мүлікті» деген сөздердің алдынан «Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 242-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 314-баптың үшінші бөлігіндегі «жүгінсе,» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 242-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын.
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат):
330-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы:
«тұрғын жайларды, ортақ пайдалану орындарын қорлау» деген сөздер «тұрғын жайларды қорлау, ортақ пайдалану орындарын, саябақтарды, скверлерді ластау, оның ішінде белгіленбеген орындарда коммуналдық қалдықтарды шығару» деген сөздермен ауыстырылсын.

5. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) уполномоченный орган в области коммунального хозяйства - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области водоснабжения и водоотведения в пределах населенных пунктов;";
подпункт 30) дополнить словами "за пределами населенных пунктов";
2) пункт 1 статьи 33 после слов "уполномоченный орган," дополнить словами "уполномоченный орган в области коммунального хозяйства,";
3) статью 36 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) утверждает типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по водоснабжению и водоотведению для потребителей, не имеющих приборов учета;";
4) в пункте 1 статьи 37:
подпункты 3-2) и 3-3) исключить;
подпункт 14) дополнить словами "вне пределов населенных пунктов";
5) дополнить статьей 37-1 следующего содержания:
"Статья 37-1. Компетенция уполномоченного органа в области коммунального хозяйства
Уполномоченный орган в области коммунального хозяйства:
1) участвует в разработке и реализации государственной политики в области водоснабжения и водоотведения в пределах населенных пунктов;
2) в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает нормативно-техническую документацию;
3) организует методическое обеспечение в области водоснабжения и водоотведения в пределах населенных пунктов;
4) организует проведение проектных, изыскательских, прикладных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в области водоснабжения и водоотведения в пределах населенных пунктов;
5) разрабатывает правила пользования системами водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
6) разрабатывает правила приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов;
7) разрабатывает правила технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
8) разрабатывает типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по водоснабжению и водоотведению для потребителей, не имеющих приборов учета;

5. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
«13-1) коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган – елді мекендер шегінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;»;
30) тармақшасы «(бұдан әрі – уәкілетті орган) - » деген сөздерден кейін «елді мекендер шегінен тыс жерлерде» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 33-баптың 1-тармағындағы «уәкiлеттi орган,» деген сөздерден кейін «коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган,» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 36-бап мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекітеді;»;
4) 37-баптың 1-тармағында:
3-2) және 3-3) тармақшалар алып тасталсын;
14) тармақшадағы «су қорын» деген сөздердің алдынан «елді мекендер шегінен тыс жерлерде» деген сөздермен толықтырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 37-1-баппен толықтырылсын:
«37-1-бап. Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті
органның құзыреті
Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган:
1) елді мекендер шегінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
2) өз құзыреті шегінде нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлейді және бекітеді;
3) елді мекендер шегінде сумен жабдықтау және су бұру саласында әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) елді мекендер шегінде сумен жабдықтау және су бұру саласында жобалау, іздестіру, қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді ұйымдастырады;
5) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану қағидаларын әзірлейді;
6) елді мекендердің су бұру жүйесіне ағынды суларды қабылдау қағидаларын әзірлейді;
7) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін техникалық пайдалану қағидаларын әзірлейді;
8) есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын әзірлейді;

9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
6) оглавление дополнить абзацем сорок восьмым следующего содержания:
"Статья 37-1. Компетенция уполномоченного органа в области коммунального хозяйства".
6. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43):
1) в оглавлении:
дополнить абзацем двадцать третьим следующего содержания:
"Статья 17-1. Компетенция уполномоченного органа в области коммунального хозяйства";
абзацы двадцать четвертый и двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Компетенция местных представительных органов областей, городов республиканского значения, столицы в области охраны окружающей среды
Статья 19-1. Компетенция местных представительных органов районов, городов областного значения в области коммунального хозяйства
Статья 20. Компетенция местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы в области охраны окружающей среды
Статья 20-1. Компетенция местных исполнительных органов районов, городов областного значения в области коммунального хозяйства";
в абзаце триста пятьдесят шестом слова "твердых бытовых отходов" заменить словами "коммунальных отходов";
2) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) уполномоченный орган в области коммунального хозяйства - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию по вопросам разработки и реализации государственной политики в области обращения с коммунальными отходами;";
3) подпункт 7) статьи 16 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;";
4) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Компетенция уполномоченного органа в области коммунального хозяйства
Уполномоченный орган в области коммунального хозяйства:
1) участвует в разработке и реализации государственной политики в области обращения с коммунальными отходами;

9) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
6) мазмұны мынадай мазмұндағы қырық сегізінші абзацпен толықтырылсын:
«37-1-бап. Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті органның құзыреті».
6. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат):
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы жиырма үшінші абзацпен толықтырылсын:
«17-1-бап. Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті органның құзыреті»;
жиырма төртінші және жиырма бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi өкiлдi органдарының қоршаған ортаны қорғау саласындағы құзыретi
19-1-бап. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi өкiлдi органдарының коммуналдық шаруашылық саласындағы құзыретi
20-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының қоршаған ортаны қopғaу саласындағы құзыретi
20-1-бап. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарының коммуналдық шаруашылық саласындағы құзыретi»;
үш жүз елу алтыншы абзацындағы «Тұрмыстық қатты қалдықтарды» деген сөздер «Коммуналдық қалдықтарды» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган – коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеу және іске асыру мәселелері бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;»;
3) 16-баптың 7) тармақшасының сегізінші абзацындағы «ережелерiн бекiтедi;» деген сөздер «қағидаларын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
«коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекiтедi;»;
4) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
«17-1-бап. Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті
органның құзыреті
Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган:
1) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысады;

2) в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает нормативно-техническую документацию в области обращения с коммунальными отходами;
3) организует методическое обеспечение в области обращения c коммунальными отходами;
4) организует проведение прикладных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в области обращения с коммунальными отходами;
5) разрабатывает типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;
6) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
5) в статье 19:
в заголовке и абзаце первом слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "областей, городов республиканского значения, столицы";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) утверждают нормы образования и накопления коммунальных отходов;";
6) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Компетенция местных представительных органов районов, городов областного значения в области коммунального хозяйства
Местные представительные органы районов, городов областного значения в области коммунального хозяйства:
1) утверждают нормы образования и накопления коммунальных отходов;
2) утверждают тарифы на сбор, вывоз, захоронение и утилизацию коммунальных отходов;
3) осуществляют в соответствии с законодательством Республики Казахстан иные полномочия по обеспечению прав и законных интересов граждан.";
7) в статье 20:
в заголовке и абзаце первом слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "областей, городов республиканского значения, столицы";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) разрабатывают и представляют на утверждение местным представительным органам нормы образования и накопления коммунальных отходов;";
8) главу 3 дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Компетенция местных исполнительных органов районов, городов областного значения в области коммунального хозяйства
Местные исполнительные органы районов, городов областного значения в области коммунального хозяйства:
1) разрабатывают и представляют на утверждение местным представительным органам районов, городов областного значения нормы образования и накопления коммунальных отходов;
2) разрабатывают и представляют на утверждение местным представительным органам районов, городов областного значения тарифы на сбор, вывоз, захоронение и утилизацию коммунальных отходов;

2) өз құзыреті шегінде коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлейді және бекітеді;
3) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласында әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласында қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді ұйымдастырады;
5) коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын әзірлейді;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
5) 19-бапта:
тақырыбындағы және бірінші абзацындағы «Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын бекітеді;»;
6) мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
«19-1-бап. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың
жергілікті өкілді органдарының коммуналдық
шаруашылық саласындағы құзыретi
Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары коммуналдық шаруашылық саласында:
1) коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын бекітеді;
2) коммуналдық қалдықтарды жинау, әкету, көму және кәдеге жарату тарифтерін бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету жөніндегі өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
7) 20-бапта:
тақырыбындағы және бірінші абзацындағы «Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуы нормаларын әзірлейді және жергiлiктi өкілді органдарға бекітуге ұсынады;»;
8) 3-тарау мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
«20-1-бап. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың
жергiлiктi атқарушы органдарының коммуналдық
шаруашылық саласындағы құзыретi
Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдары коммуналдық шаруашылық саласында:
1) коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуы нормаларын әзірлейді және аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi өкілді органдарына бекітуге ұсынады;
2) коммуналдық қалдықтарды жинау, әкету, көму және кәдеге жарату тарифтерін әзірлейді және аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi өкілді органдарына бекітуге ұсынады;

3) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
9) в заголовке и абзаце первом статьи 302 слова "твердых бытовых отходов" заменить словами "коммунальных отходов".
7. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54):
1) пункт 1 статьи 53 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) жилищно-коммунальное хозяйство:
приобретение, разработка и совершенствование нормативно-технической документации;
модернизация и развитие объектов теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения, находящихся в пределах населенных пунктов, а также благоустройство населенных пунктов;
регулирование сферы обращения с коммунальными отходами;
проведение прикладных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
кадровое и информационно-аналитическое обеспечение;
централизованная разработка уполномоченным органом в области коммунального хозяйства технико-экономических обоснований, обоснования инвестиций модернизации и развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры населенных пунктов;
проведение обследования и оценки технического состояния объектов сферы жилищно-коммунального хозяйства;
создание информационной системы для мониторинга и контроля жилищно-коммунального хозяйства;
проведение мероприятий по энерго- и ресурсосбережению;";
2) в абзаце четырнадцатом подпункта 6) пункта 1 статьи 55 и  абзаце седьмом подпункта 5) пункта 1 статьи 56 слова "и ветхого" исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 года "О Внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 11-12, ст. 290; № 24, ст. 592; 1993 г., № 8, ст. 179; 1995 г., № 1-2, ст. 17; № 23, ст. 155; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; № 13-14, ст. 205; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 20, ст. 257; № 24, ст. 336; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 155; 2007 г., № 15, ст. 107; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2010 г., № 7, ст. 32; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 7):

3) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергiлiктi атқарушы органдарға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
9) 302-баптың тақырыбы мен бірінші абзацындағы «Тұрмыстық қатты қалдықтарды», «Тұрмыстық қатты қалдықтар» деген сөздер тиісінше «Коммуналдық қалдықтарды», «Коммуналдық қалдықтар» деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат):
1) 53-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
«11-1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық:
нормативтік-техникалық құжаттамаларды иелену, әзірлеу және жетілдіру;
елді мекендердің шегінде орналасқан жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру объектілерін жаңғырту және дамыту, сондай-ақ елді мекендерді абаттандыру;
коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласын реттеу;
қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу;
кадрлық және ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті органның елді мекендердегі инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымының техникалық-экономикалық негіздемелерін, жаңғырту және дамыту инвестицияларының негіздемесін орталықтандырып әзірлеуі;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы объектілерді тексеруді және техникалық жай-күйін бағалауды жүргізу;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының мониторингі және оны бақылау үшін ақпараттық жүйе құру;
энергия және ресурс үнемдеу жөнінде іс-шаралар жүргізу;»;
2) 55-баптың 1-тармағы 6) тармақшасының он төртінші абзацындағы және 56-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының жетінші абзацындағы «және ескі» деген сөздер алып тасталсын.
8. «Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлері туралы» 1992 жылғы 23 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 11-12, 290-құжат; № 24, 592-құжат; 1993 ж., № 8, 179-құжат; 1995 ж., № 1-2, 17-құжат; № 23, 155-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; № 13-14, 205-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 20, 257-құжат; № 24, 336-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 155-құжат; 2007 ж., № 15, 107-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат):

1) в заголовке и абзаце первом статьи 11 слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "областей, городов республиканского значения, столицы";
2) в статье 33:
в части второй:
цифры "20" заменить словом "двадцать";
дополнить словами "в порядке, установленном жилищным законодательством Республики Казахстан";
в части третьей:
после слова "законодательства" дополнить словами "Республики Казахстан";
слова "жилые помещения (общежития)" заменить словом "жилища";
в части четвертой:
слова "независимо от принадлежности жилищного фонда," исключить;
слова "в республиканском бюджете на соответствующий год" заменить словами "законом о республиканском бюджете";
в части пятой слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "областей, городов республиканского значения, столицы";
в текст части шестой внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
3) в части третьей статьи 39 слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "областей, городов республиканского значения, столицы".
9. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан 1992 г., № 13-14, ст. 348; 1994 г., № 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; № 21, ст. 274; 1998 г., № 24, ст. 432; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 924; 2004 г., № 24, ст. 150; 2007 г., № 20, ст. 152):
1) в подпункте 3) статьи 18 слова "специалистам нуждающимся в улучшении жилищных условий" заменить словами "специалистам, нуждающимся в жилище";
2) в абзаце первом статьи 19 слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "областей, городов республиканского значения, столицы";
3) в статье 24 слово "законодательством" заменить словом "законами".
10. В Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 года "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 2, ст. 32; № 18, ст. 429; 1995 г., № 20, ст. 120; № 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 920; 2001 г., № 20, ст. 257; 2003 г., № 15, ст. 135; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 2-3, ст. 8; 2011 г., № 1, ст. 7):

1) 11-баптың тақырыбындағы «Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың» деген сөздермен және бірінші абзацындағы «Жергiлiктi атқарушы органдар» деген сөздер «Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 33-бапта:
екінші бөлікте:
«20» деген цифрлар «жиырма» деген сөзбен ауыстырылсын;
«әскери қызметшілер» деген сөздерден кейін «Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында белгіленген тәртіппен» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
«үйелмен мүшелерiне заң» деген сөздер «отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасы заңнамасының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тұрғын жайлар (жатақхана)» деген сөздер «тұрғын үйлер» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
«тұрғын үй қорының кімге тиесілі екендігіне қарамастан» деген сөздер алып тасталсын;
«тиісті жылға арналған республикалық бюджетте» деген сөздер «республикалық бюджет туралы заңмен» деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі «облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі «үйелменiнiң» деген сөз «отбасының» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 39-баптың үшінші бөлігіндегі «облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер тиісінше «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың», «Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын.
9. «Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы» 1992 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 13-14, 348-құжат; 1994 ж., № 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; № 21, 274-құжат; 1998 ж., № 24, 432-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 924-құжат; 2004 ж., № 24, 150-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат):
1) 18-баптың 3) тармақшасындағы «тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж мамандардың» деген сөздер «тұрғын үйге мұқтаж мамандардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 19-баптың бірінші абзацындағы «облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 24-бапта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
10. «Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы» 1993 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., № 2, 32-құжат; № 18, 429-құжат; 1995 ж., № 20, 120-құжат; № 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 920-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2003 ж., № 15, 135-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 2-3, 8-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат):

1) в части четвертой статьи 4 слова ", установленную законодательством" заменить словами "в соответствии с законами";
2) в статье 12:
в части третьей слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "районов, городов областного значения, городов республиканского значения, столицы";
в части шестой слова "установленном законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год" заменить словами "определяемом законом о республиканском бюджете";
в части восьмой:
после слов "в порядке, установленном" дополнить словом "жилищным";
цифры "20" заменить словом "двадцать";
3) в части второй статьи 17:
цифры "20" заменить словом "двадцать";
дополнить словами "Республики Казахстан".
11. В Закон Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 6, ст. 45; № 14, ст. 98; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 925; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2011 г., № 1, ст. 3):
1) в статье 3:
слова "независимо от форм собственности и хозяйствования," исключить;
слова "в порядке, установленном законодательством" заменить словами "в соответствии с законами";
2) в статье 11:
в пункте 1:
слово "жильем" заменить словом "жилищем";
слова ", независимо от форм собственности," исключить;
слова "улучшении жилищных условий" заменить словом "жилище";
в пункте 5:
слова "государственного и коллективного жилого" заменить словами "коммунального жилищного";
слово "личную" исключить;
дополнить словами "и жилищным законодательством Республики Казахстан";
3) пункт 3 статьи 15 дополнить словами "настоящего Закона";
4) в статье 20 слова "независимо от форм собственности," исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 3, 7):
в пункте 4 статьи 20:
слова "жилой площади" заменить словом "жилища";
слово "законодательством" заменить словами "жилищным законодательством Республики Казахстан".

1) 4-баптың төртінші бөлігіндегі «заңдарында белгiленген» деген сөздер «заңдарына сәйкес» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-бапта:
үшінші бөлігіндегі «облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлігіндегі «тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген» деген сөздер «республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген» деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөлігінде:
«заңдарында» деген сөз «тұрғын үй заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
«20» деген цифрлар «жиырма» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 17-баптың екінші бөлігінде:
«20» деген цифрлар «жиырма» деген сөзбен ауыстырылсын;
«заңдарда» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын.
11. «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы» 1995 жылғы 28 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 6, 45-құжат; № 14, 98-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 925-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат):
1) 3-бапта:
«меншiк нысаны мен шаруашылықты жүргiзу нысанына қарамастан» деген сөздер алып тасталсын;
«заңдарында белгiленген тәртiппен» деген сөздер «заңдарына сәйкес» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-бапта:
1-тармақта:
«тұрғын үй жағдайын жақсартуға» деген сөздер «тұрғын үйге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«меншiк нысанына қарамастан» деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
5-тармақта:
«Мемлекеттiк және ұжымдық тұрғын үй» деген сөздер «Коммуналдық тұрғын үй» деген сөздермен ауыстырылсын;
«17-бабында» деген сөздерден кейін «және Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында» деген сөздермен толықтырылсын;
«жеке» деген сөз алып тасталсын;
3) 15-баптың 3-тармағындағы «11-баптың» деген сөздер «осы Заңның 11-бабының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 20-баптағы «меншiк нысанына қарамастан» деген сөздер алып тасталсын.
12. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар):
20-баптың 4-тармағында:
«заңдарда» деген сөз «Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тұрғын алаң» деген сөздер «тұрғын үй» деген сөздермен ауыстырылсын.

13. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
1) пункты 23 и 4 статьи 1 после слова "законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан";
2) в статье 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) малообеспеченные семьи (граждане) - лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) военнослужащие - граждане Республики Казахстан, состоящие на воинской службе в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан;";
в подпункте 14) слова "содержанию объекта" заменить словами "управлению объектом";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) содержание объекта кондоминиума - совокупность организационных и технических мероприятий, реализуемых субъектом сервисной деятельности в соответствии с договором, заключаемым с органом управления объектом кондоминиума;";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) субъект сервисной деятельности - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по содержанию объекта кондоминиума;";
подпункт 25) исключить;
подпункт 38) после слова "актами" дополнить словами "Республики Казахстан";
в подпункте 41) слова "полезных площадей всех жилых помещений" заменить словами "общих площадей всех жилищ";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений;";
в подпункте 48) слова "общей долевой собственностью участников одного (нескольких) кондоминиума (кондоминиумов)" заменить словами "общим имуществом объекта кондоминиума";
3) в части первой пункта 3 статьи 4:
в предложении первом слова "юридическим или физическим лицом" заменить словами "физическим или юридическим лицом";
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Нежилые помещения должны быть изолированы от жилых помещений и не иметь общего входа (выхода).";
в предложении втором слово "государственным" исключить;

13. «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):
1) 1-баптың тақырыбындағы «заңдары» және 1-тармақтағы «заңы» деген сөздер – «заңнамасы» деген сөзбен, 2, 3 және 4-тармақтарындағы «заңдармен», «заңдарымен» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамасымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар;»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) әскери қызметшілер – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарында әскери қызметте тұрған Қазақстан Республикасының азаматтары;»;
14) тармақшадағы «объектісін күтіп-ұстау» деген сөздер «объектісін басқару» деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) кондоминиум объектісін күтіп-ұстау - кондоминиум объектісін басқару органымен жасасқан шартқа сәйкес сервистік қызмет субъектісі іске асыратын ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар жиынтығы;»;
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
«24-1) сервистік қызмет субъектісі - кондоминиум объектісін күтіп-ұстау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;»;
25) тармақша алып тасталсын;
38) тармақшадағы «заңнамалық актілерде» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
41) тармақшадағы «бүкіл тұрғын үй-жайлардың пайдалы алаңы» деген сөздер «бүкіл тұрғын үйдің жалпы алаңы» деген сөздермен ауыстырылсын;
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«46) уәкілетті орган – тұрғын үй қатынастары саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;»;
48) тармақшадағы «бір (бірнеше) кондоминиум (кондоминиумдар) қатысушыларының ортақ үлестік меншікті» деген сөздер «кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 4-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде:
бірінші сөйлеміндегі «заңды немесе жеке тұлға» деген сөздер «жеке немесе заңды тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Тұрғын емес үй-жайлар тұрғын үй-жайлардан оқшау болуға тиіс және ортақ кіру (шығу) есігі болмауға тиіс.»;
екінші сөйлеміндегі «мемлекеттiк» деген сөз алып тасталсын;

4) статью 5 после слова "законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан";
5) в статье 10-1:
в подпункте 2) слова "жилищного фонда" заменить словами "общего имущества объекта кондоминиума";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) утверждает правила предоставления коммунальных услуг;";
6) в статье 10-2:
в подпункте 2):
слова "жилищного фонда" заменить словами "общего имущества объекта кондоминиума";
после слова "помощи," дополнить словами "правила предоставления коммунальных услуг,";
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктами 10-4), 10-5), 10-6) и 10-7) следующего содержания:
"10-4) разрабатывает и утверждает методику расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
10-5) утверждает типовое положение о жилищной инспекции;
10-6) утверждает типовую форму договора управления объектом кондоминиума;
10-7) разрабатывает и утверждает квалификационные требования, предъявляемые к рекомендуемой жилищной инспекцией кандидатуре председателя правления кооператива собственников помещений (квартир);";
7) в пункте 2 статьи 10-3:
в абзаце первом слова "области (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "области, города республиканского значения, столицы";
в подпункте 3) слова "на подведомственной им территории" исключить;
дополнить подпунктами 4-2), 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-2) обеспечивают организацию мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
4-3) обеспечивают возмещение расходов по изготовлению технических паспортов на объект кондоминиума в случае, предусмотренном пунктом 2-2 статьи 32 настоящего Закона, за счет бюджетных средств;
4-4) оказывают жилищную помощь за счет бюджетных средств;";
8) пункт 1 статьи 11, подпункты 2) и 8) статьи 12 дополнить словами "Республики Казахстан";
9) пункт 1 статьи 16 дополнить словами "Республики Казахстан";
10) в статье 18:
пункт 1 после слова "актами" дополнить словами "Республики Казахстан";
в пункте 3 слова ", если иное не установлено соглашением собственников" исключить;

4) 5-баптағы «заңдарда» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 10-1-бапта:
2) тармақшадағы «тұрғын үй қорын» деген сөздер «кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) коммуналдық қызмет көрсету қағидаларын бекітеді;»;
6) 10-2-бапта:
2) тармақшада:
«тұрғын үй қорын» деген сөздер «кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін» деген сөздермен ауыстырылсын;
«беру ережелерін,» деген сөздерден кейін «коммуналдық қызметтер көрсету қағидаларын,» деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-4), 10-5), 10-6) және 10-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«10-4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
10-5) тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ережені бекітеді;
10-6) кондоминиум объектісін басқару шартының үлгілік нысанын бекітеді;
10-7) тұрғын үй инспекциясы ұсынып отырған тұрғын жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері кооперативі басқармасының төрағасы кандидатурасына қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;»;
7) 10-3-баптың 2-тармағында:
бірінші абзацындағы «Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы «өздеріне ведомстволық бағынысты аумақта» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-2) тұрғын үй қорын сақтау және тиісті дәрежеде пайдалану жөнінде іс-шаралар ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
4-3) осы Заңның 32-бабының 2-2-тармағында көзделген жағдайда, кондоминиум объектісіне арналған техникалық паспорттарды дайындау бойынша шығыстарды бюджет қаражаты есебінен өтеуді қамтамасыз етеді;
4-4) бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;»;
8) 11-баптың 1-тармағындағы «заң» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамалық» деген сөздермен, 12-баптың 2) тармақшасындағы «заңдарға» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамасына» деген сөздермен, 8) тармақшасындағы «заңдарда» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 16-баптың 1-тармағындағы «заңдарға» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамасына» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 18-бапта:
1-тармағындағы «заң» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамалық» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармағындағы «, егер меншiк иелерiнiң келiсiмiнде өзгеше белгiленбеген болса,» деген сөздер алып тасталсын;

11) в части первой пункта 5 статьи 24 слова "пунктом 9" заменить словами "пунктом 7";
12) в статье 29:
в подпункте 5) пункта 1 слова "и ветхого" исключить;
в абзаце первом пункта 2 слова "2), 4) и 5)" заменить словами "2) и 4)";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. При принудительном прекращении права собственности на жилище по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, собственнику предоставляется жилище в соответствии со статьей 67 настоящего Закона.";
13) в части второй пункта 2 статьи 30 слово "детей" исключить;
14) в статье 31:
в пункте 3 слова ", если иное не установлено соглашением участников кондоминиума," исключить;
в пункте 8:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Собственники помещений (квартир) для накопления средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума обязаны ежемесячно вносить на сберегательный счет органа управления объектом кондоминиума сумму в размере, определяемом на собрании собственников помещений (квартир), но не менее размера 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого) помещения.";
в части второй слово "вправе" заменить словом "обязан";
15) в статье 32:
в пункте 1 слова "законодательством о" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о государственной";
в пункте 2-2:
после слова "При" дополнить словом "первоначальной";
слова "средств местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
16) в статье 41-2:
подпункт 2) пункта 1 после слова "перечня" дополнить словом ", периодов";
в подпунктах 4) и 5) пункта 4 слова "жилищного фонда" заменить словами "общего имущества объекта кондоминиума";
17) статью 42 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Орган управления объектом кондоминиума осуществляет следующие функции:
1) организацию проведения собраний, письменного опроса собственников помещений (квартир);
2) оформление протоколов собрания собственников помещений (квартир) и листов голосования при проведении письменного опроса;
3) организацию выполнения решений собрания собственников помещений (квартир);

11) 24-баптың 5-тармағының бірінші бөлігіндегі «9-тармағында» деген сөздер «7-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 29-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасындағы «және ескі» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы «2), 4) және 5)» деген сөздер «2) және 4)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша тұрғын үйге меншiк құқығын мәжбүрлеп тоқтатқан кезде меншік иесіне осы Заңның 67-бабына сәйкес тұрғын үй беріледі.»;
13) 30-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі «толмаған балалардың» деген сөздер «толмағандардың» деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 31-бапта:
3-тармақтағы «, егер кондоминиум қатысушыларының келісімінде өзгеше белгіленбесе,» деген сөздер алып тасталсын;
8-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтау үшін ай сайын кондоминиум объектісін басқару органының жинақ шотына үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысында айқындалатын мөлшердегі, бірақ тұрғын (тұрғын емес) үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне арналған есеппен республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына арналып белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,02 еселенген мөлшерінен кем болмайтын соманы енгізуге міндетті.»;
екінші бөлігіндегі «құқылы» деген сөз «міндетті» деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 32-бапта:
1-тармақтағы «тiркеу туралы заңдарға» деген сөздер «мемлекеттік тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-2-тармақта:
«Кондоминиумды» деген сөзден кейін «бастапқы» деген сөзбен толықтырылсын;
«жергілікті бюджеттер қаражаты» деген сөздер «бюджет қаражаты» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 41-2-бапта:
1-тармағының 2) тармақшасы «тізбесін» деген сөзден кейін «, кезеңділіктерін» деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармағының 4) және 5) тармақшаларындағы «тұрғын үй қорын» деген сөздер «кондоминиум объектiсiнің ортақ мүлкін» деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 42-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Кондоминиум объектiсiн басқару органы мынадай функцияларды:
1) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi жиналысының өткізілуін, жазбаша сауалнама жүргізілуін ұйымдастыруды;
2) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi жиналысының хаттамаларын және жазбаша сауалнама жүргізу кезіндегі дауыс беру парақшаларын ресімдеуді;
3) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерiнің жиналысы шешімдерінің орындалуын ұйымдастыруды;

4) заключение и контроль исполнения договоров с субъектом сервисной деятельности;
5) представление интересов собственников помещений (квартир) по вопросам общего имущества объекта кондоминиума;
6) иные функции, определенные законодательством Республики Казахстан.";
18) в статье 42-1:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Решение собрания собственников помещений (квартир) оформляется протоколом и не должно противоречить законодательству Республики Казахстан.";
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "в случае, если управление объектом кондоминиума осуществляется выборными (наемными) физическими или юридическими лицами" исключить;
дополнить подпунктами 6), 7), 8) и 9) следующего содержания:
"6) связанные с принятием решения о проведении капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума и (или) определением суммы ежемесячных взносов на накопление денег на сберегательном счете;
7) расходования денег, накопленных на сберегательном счете;
8) выбора субъекта сервисной деятельности;
9) утверждения сметы расходов на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.";
часть вторую пункта 8 после слова "отчеств" дополнить словами "(при их наличии)";
19) пункт 4 статьи 42-2 после слова "отчество" дополнить словами "(при его наличии)";
20) в статье 43:
в пункте 2:
слова ", опекуны или попечители" заменить словами "и иные законные представители";
дополнить словами "Республики Казахстан";
пункт 7 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Жилищная инспекция вправе рекомендовать общему собранию собственников помещений (квартир) кандидатуру на должность председателя правления кооператива.
Рекомендуемая кандидатура на должность председателя правления кооператива должна соответствовать квалификационным требованиям, утвержденным уполномоченным органом.";
21) в статье 44:
в заголовке слова "и перерегистрация" заменить словами "или перерегистрация";
в пункте 1 слова "и перерегистрации" заменить словами "или перерегистрации";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "и перерегистрации" заменить словами "или перерегистрации";
в подпункте 4) слова "и перерегистрации" заменить словами "или перерегистрации";

4) сервистік қызмет субъектісімен шарттар жасасуды және олардың орындалуын бақылауды;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі мәселелері бойынша үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерiнің мүдделерін білдіруді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асырады.»;
18) 42-1-бапта:
1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жиналысының шешімі хаттамамен ресімделеді және ол Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмеуге тиіс.»;
2-тармақта:
2) тармақшасындағы «егер кондоминиум объектісін басқаруды сайланбалы (жалдамалы) жеке немесе заңды тұлғалар жүзеге асырса,» деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшасындағы «күрделі жөндеуге) қатысты мәселелер үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысында міндетті түрде қарауды және мақұлдауды талап етеді.» деген сөздер «күрделі жөндеуге);» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6), 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу туралы шешім қабылдауға және (немесе) жинақ шотында ақша жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың сомасын айқындауға байланысты;
7) жинақ шотында жинақталған ақшаны жұмсауға;
8) сервистік қызмет субъектісін таңдауға;
9) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге арналған шығыстар сметасын бекітуге қатысты мәселелер үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысында міндетті түрде қарауды және мақұлдауды талап етеді.»;
8-тармағының екінші бөлігі «әкесінің аты» деген сөздерден кейін «(ол болған кезде)» деген сөздермен толықтырылсын;
19) 42-2-баптың 4-тармағы «әкесінің аты» деген сөздерден кейін «(ол болған кезде)» деген сөздермен толықтырылсын;
20) 43-бапта:
2-тармақта:
«заң» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамалық» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, қорғаншылары немесе қамқоршылары» деген сөздер «және өзге де заңды өкілдері» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Тұрғын үй инспекциясы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысына кооператив басқармасының төрағасы қызметіне кандидатура ұсынуға құқылы.
Кооператив басқармасының төрағасы қызметіне ұсынылатын кандидатура уәкілетті орган бекіткен біліктілік талаптарына сәйкес болуға тиіс.»;
21) 44-бапта:
тақырыбындағы «және қайта тіркеу» деген сөздер «немесе қайта тіркеу» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармағындағы «және қайта тіркеуден» деген сөздер «немесе қайта тіркеуден» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармағында:
бірінші абзацындағы «және қайта тіркеу» деген сөздер «немесе қайта тіркеу» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «және қайта тіркеу туралы мемлекеттiк акт табыс етiледi.» деген сөздер «немесе қайта тіркеу туралы мемлекеттiк акт;» деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) документ, удостовеpяющий местонахождение юpидического лица;
6) квитанция или документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию юридических лиц.";
в пункте 3 слова "(городов областного значения)" заменить словами ", городов областного значения";
в пункте 4 слова "и перерегистрации" заменить словами "или перерегистрации";
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5. Представленные для регистрации или перерегистрации документы рассматриваются в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств. По результатам рассмотрения принимается решение регистрирующего органа:";
в подпункте 1) слова "и перерегистрации" заменить словами "или перерегистрации";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Зарегистрированному кооперативу в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств, выдается свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации.";
22) в статье 50:
в части первой пункта 1 слова ", если уставом кооператива не предусмотрено иное" исключить;
пункт 4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"На требование по погашению задолженности срок исковой давности не распространяется.";
23) в статье 68:
в заголовке и абзаце первом слово "защищаемым" заменить словом "уязвимым";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) инвалиды 1 и 2 групп;";
в подпункте 4) слова "в установленном законодательством порядке" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
в подпункте 6) слово "трех" заменить словом "девяти";
подпункт 10) после слова "погибших" дополнить словом "(умерших)";
24) в подпункте 4) статьи 72:
слова "предоставлении жилища" заменить словом "жилище";
слова "жилища, арендованного" заменить словами "жилище, арендованном";
25) в статье 73:
в заголовке:
слова "предоставлении жилища" заменить словом "жилище";
слова "жилища, арендованного" заменить словами "жилище, арендованном";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Снятие с учета граждан, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, осуществляется в случаях:
1) если отпали основания для предоставления жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;

мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
«5) заңды тұлғаның орналасқан жерін куәландыратын құжат;
6) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркегені үшін бюджетке алым төлегенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етiледi.»;
3-тармақтағы «(облыстық маңызы бар қалалардың)» деген сөздер «, облыстық маңызы бар қалалардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы «және қайта тіркеу» деген сөздер «немесе қайта тіркеу» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Тiркеуге немесе қайта тіркеуге тапсырылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген мерзiмде қаралады. Қараудың нәтижесі бойынша тіркеу органының:»;
1) тармақшадағы «және қайта тіркеу» деген сөздер «немесе қайта тіркеу» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Тiркелген кооперативке Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген мерзiмде мемлекеттік тiркеу немесе қайта тіркеу туралы куәлiк берiледi.»;
22) 50-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі «Егер кооперативтің жарғысында өзгеше көзделмесе, тұрғын үйді» деген сөздер «Тұрғын үйді» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Берешекті өтеу жөніндегі талапқа талап қою мерзімі қолданылмайды.»;
23) 68-бапта:
тақырыбындағы және бірінші абзацындағы «қорғалатын» деген сөз «осал» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) 1 және 2 топтағы мүгедектер;»;
4) тармақшадағы «заңдарда белгiленген тәртiппен бекiтiлетiн» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiтетiн» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы «үш» деген сөз «тоғыз» деген сөзбен ауыстырылсын;
10) тармақша «қаза тапқан» деген сөздерден кейін «(қайтыс болған)» деген сөздермен толықтырылсын;
24) 72-баптың 4) тармақшасында:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
«тұрғын үй берiлуiне» деген сөздер «тұрғын үйге» деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 73-бапта:
тақырыбында:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
«тұрғын үй беруге» деген сөздер «тұрғын үйге» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Азаматтар:
1) егер мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй берiлуi үшiн негiздер жойылған;

2) выезда на постоянное жительство в другой населенный пункт или прекращения трудовых отношений в государственном предприятии или государственном учреждении;
3) представления гражданином не соответствующих действительности сведений о нуждаемости в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) получения земельного участка и завершения строительства собственного жилища или приобретения жилища.
Не подлежат снятию с учета дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также неполные семьи, в установленном настоящим Законом порядке признанные нуждающимися в жилище и поставленные на учет, до получения жилища.";
в пунктах 2 и 4:
слова "предоставлении жилища" заменить словом "жилище";
слова "жилища, арендованного" заменить словами "жилище, арендованном";
26) в статье 75:
пункт 1 дополнить словами "или комнаты в общежитии";
пункт 2 исключить;
в пункте 4 слова "в установленном законодательством порядке" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
в пункте 5 слово "двадцати" заменить словами "двадцати двух";
27) в пункте 2 статьи 76 слова "старше семи лет (кроме супругов) без их согласия" заменить словами "(кроме супругов)";
28) подпункт 5) пункта 1 статьи 82 дополнить словами "Республики Казахстан";
29) подпункт 3) пункта 1 статьи 86 после слова "актами" дополнить словами "Республики Казахстан";
30) часть первую статьи 95 после слова "умершего" дополнить словом "(погибшего)";
31) в заголовке главы 12 слово "городской" исключить;
32) в статье 97:
в заголовке слово "городской" исключить;
в пункте 2:
в части первой слова "всех форм собственности" исключить;
в части второй:
в абзаце втором слова "капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума" заменить словами "расходов на содержание жилого дома (жилого здания)";
в абзаце третьем слово "городской" исключить;
в части третьей:
слова "на содержание, капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума" заменить словами ", на содержание жилого дома (жилого здания)";
слова "районов (городов областного значения)" заменить словами "районов, городов областного значения";

2) басқа елдi мекенге тұрақты тұру үшiн кеткен немесе мемлекеттік кәсіпорындағы немесе мемлекеттік мекемедегі еңбек қатынастарын тоқтатқан;
3) азамат мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй берiлуiне мұқтаждығы туралы шындыққа сай келмейтiн мәлiметтер берген;
4) жер учаскесiн алған және өзiнiң тұрғын үйiн салуды аяқтаған немесе тұрғын үй сатып алған жағдайларда, оларды мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй берiлуіне мұқтаждар есебiнен шығару жүзеге асырылады.
Осы Заңда белгіленген тәртіппен тұрғын үйге мұқтаж деп танылған және есепке қойылған жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ толық емес отбасылар тұрғын үй алғанға дейін есептен шығарып тастауға жатпайды.»;
2 және 4-тармақтарда:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
«тұрғын үй берiлуге» деген сөздер «тұрғын үйге» деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 75-бапта:
1-тармақ «мөлшерiнде» деген сөзден кейін «немесе жатақханадан бөлме» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы «Заңдарда белгiленген тәртiппен бекiтiлген» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiткен» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы «жиырма» деген сөз «жиырма екі» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 76-баптың 2-тармағындағы «жетi жастан асқан әр жынысты адамдарды (ерлi-зайыптылардан басқа) олардың келiсiмiнсiз» деген сөздер «әр жынысты адамдарды (ерлi-зайыптылардан басқа)» деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 82-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы «заңдарда» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 86-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы «заң» деген сөз «Қазақстан Республикасының заңнамалық» деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 95-баптың бірінші бөлігі «жағдайда қайтыс болған» деген сөздерден кейін «(қаза тапқан)» деген сөздермен толықтырылсын;
31) 12-тараудың тақырыбындағы «қалалық» деген сөз алып тасталсын;
32) 97-бапта:
тақырыбындағы «қалалық» деген сөз алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші бөлігіндегі «Меншiктiң барлық нысандарындағы тұрғын» деген сөздер «Тұрғын» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде:
екінші абзацындағы «кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналар төлемін» деген сөздер «тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстар төлемін» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацындағы «қалалық» деген сөз алып тасталсын;
үшінші бөлігінде:
«кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, күрделі жөндеуге» деген сөздер «тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
«аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)» деген сөздер «аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың» деген сөздермен ауыстырылсын;

33) в статье 98:
в заголовке:
слово "государственного" заменить словом "коммунального";
слова "малоимущим социально защищаемым гражданам" заменить словами "социально уязвимым слоям населения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Предоставляемое социально уязвимым слоям населения жилище из коммунального жилищного фонда может быть приватизировано нанимателем по остаточной стоимости на условиях, предусмотренных настоящим Законом, и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
в части первой пункта 2 слова "малоимущим социально защищаемым гражданам" заменить словами "социально уязвимым слоям населения";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случаях, установленных настоящим Законом, жилища из коммунального жилищного фонда передаются в собственность нанимателей безвозмездно.";
34) в статье 104:
в пункте 1 слова "пунктами 5 и 6 статьи 101," исключить;
в пункте 2 слова ", пункте 8 статьи 101" исключить;
35) в подпункте 9) статьи 107 слова "подпунктами 1), 2), 3), а также частью второй пункта 5, пунктами 7, 8 статьи 101" заменить словами "пунктом 3 статьи 101, пунктом 2 статьи 109";
36) статью 115 исключить;
37) в части второй статьи 119-1 слова ", предусмотренных статьей 115 настоящего Закона," исключить.
14. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1, ст. 2):
пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) утверждает нормы потребления коммунальных услуг по газоснабжению, электроснабжению, водоснабжению, водоотведению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;".
15. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49):

33) 98-бапта:
тақырыбында:
«Әлеуметтік жағынан қорғалатын табысы аз азаматтардың» деген сөздер «Халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«мемлекеттік» деген сөз «коммуналдық» деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Коммуналдық тұрғын үй қорынан халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына берiлетiн тұрғын үйді жалдаушы осы Заңда көзделген шарттармен және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қалдық құны бойынша жекешелендiре алады.»;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі «әлеуметтiк жағынан қорғалатын табысы аз азаматтарға» деген сөздер «халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Заңда белгіленген жағдайларда коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер жалдаушылардың меншігіне өтеусіз беріледі.»;
34) 104-бапта:
1-тармақтағы «101-бабының 5 және 6-тармақтарында,» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы «, 101-бабының 8-тармағында» деген сөздер алып тасталсын;
35) 107-баптың 9) тармақшасындағы «101-баптың 1), 2), 3) тармақшаларында, сондай-ақ 5-тармақтың екiншi бөлiгiнде, 7, 8-тармақтарында» деген сөздер «101-баптың 3-тармағында, 109-баптың 2-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 115-бап алып тасталсын;
37) 119-1-баптың екінші бөлігіндегі «Осы Заңның 115-бабында көзделген шарттық» деген сөздер «Шарттық» деген сөзбен ауыстырылсын.
14. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат):
13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
«4-2) есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бекітеді;».
15. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар, № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат):

1) по всему тексту слова "области (города республиканского значения и столицы)", "области (города республиканского значения, столицы)", "областного (города республиканского значения и столицы)", "областного (города республиканского значения, столицы)", "Областная (города республиканского значения и столицы)", "областная (города республиканского значения и столицы)", "областной (города республиканского значения и столицы)", "Областной (города республиканского значения, столицы)", "областной (города республиканского значения, столицы)", "областными (города республиканского значения и столицы)", "областную (города республиканского значения и столицы)", "городской (города республиканского значения и столицы)", "областным (города республиканского значения, столицы)" заменить соответственно словами "области, города республиканского значения и столицы", "области, города республиканского значения, столицы", "областного, города республиканского значения и столицы", "областного, города республиканского значения, столицы", "Областная, города республиканского значения и столицы", "областная, города республиканского значения и столицы", "областной, города республиканского значения и столицы", "Областной, города республиканского значения, столицы", "областной, города республиканского значения, столицы", "областными, города республиканского значения и столицы", "областную, города республиканского значения и столицы", "городской, города республиканского значения и столицы", "областным, города республиканского значения, столицы";
2) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) утверждение правил подготовки и проведения отопительного сезона;";
3) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктами 27) и 28) следующего содержания:
"27) осуществляет передачу в собственность граждан жилищ из коммунального жилищного фонда на условиях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
28) разрабатывает и представляет на утверждение в маслихат правила подготовки и проведения отопительного сезона.";
4) в пункте 1 статьи 31:
в подпункте 12) слово "государственного" исключить;
в подпункте 12-1) слово "государственного" заменить словом "коммунального";
в подпункте 12-5) слова "и ветхого" исключить;
подпункт 12-6) исключить;

1) бүкіл мәтін бойынша «облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың)», «облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)», «Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана)», «Облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «облысты (республикалық маңызы бар қаланы, астананы)», «облыстық (республикалық маңызы бар қалалық, астаналық)», «Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың және астананың)», «облыс (республикалық маңызы бар қала, астана)», «Облыстық (республикалық маңызы бар қалалық және астаналық)», «Облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана)», «Облыстық (республикалық маңызы бар қалалық, астаналық)», «облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана)», «облыстық (республикалық маңызы бар қаланың және астананың)» деген сөздер тиісінше «облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың», «облыс, республикалық маңызы бар қала және астана», «Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың», «облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың», «Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана», «Облыс, республикалық маңызы бар қаланың, астананың», «облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы», «облыстық, республикалық маңызы бар қалалық, астаналық», «Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың», «облыс, республикалық маңызы бар қала, астана», «Облыстық, республикалық маңызы бар қалалық және астаналық», «Облыстық, республикалық маңызы бар қала және астана», «Облыстық, республикалық маңызы бар қалалық, астаналық», «облыстық, республикалық маңызы бар қала және астана», «облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) жылу маусымына дайындық және оны өткізу қағидаларын бекіту;»;
3) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 27) және 28) тармақшалармен толықтырылсын:
«27) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шарттармен және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен тұрғын үйлерді коммуналдық тұрғын үй қорынан азаматтардың меншігіне беруді жүзеге асырады;
28) жылу маусымына дайындық және оны өткізу қағидаларын әзірлейді және мәслихатқа бекітуге ұсынады.»;
4) 31-баптың 1-тармағында:
12) тармақшадағы «мемлекеттік» деген сөз алып тасталсын;
12-1) тармақшадағы «мемлекеттік» деген сөз «коммуналдық» деген сөзбен ауыстырылсын;
12-5) тармақшадағы «және ескі» деген сөздер алып тасталсын;
12-6) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктом 12-8) следующего содержания:
"12-8) осуществляет передачу в собственность граждан жилищ из коммунального жилищного фонда на условиях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;";
5) в подпункте 7) пункта 1 статьи 35 слово "государственного" заменить словом "коммунального".
16. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43):
1) статью 1 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) уполномоченный орган в области коммунального хозяйства - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области электроснабжения (электросетевые объекты 0,4 кВ) и теплоснабжения, кроме теплоэлектроцентралей и котельных с установленной мощностью 100 Гкал/час и более, в пределах населенных пунктов;";
2) статью 4 дополнить подпунктом 38-1) следующего содержания:
"38-1) утверждает типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета;";
3) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Компетенция уполномоченного органа в области коммунального хозяйства
Уполномоченный орган в области коммунального хозяйства:
1) в пределах своей компетенции участвует в разработке и реализации государственной политики в области электроэнергетики;
2) в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает нормативно-техническую документацию в области электроснабжения и теплоснабжения в пределах населенных пунктов;
3) организует методическое обеспечение в области электроснабжения и теплоснабжения в пределах населенных пунктов;
4) организует проведение проектных, изыскательских, прикладных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в области электроснабжения и теплоснабжения в пределах населенных пунктов;
5) разрабатывает типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета;
6) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.".

мынадай мазмұндағы 12-8) тармақшамен толықтырылсын:
«12-8) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шарттармен және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен тұрғын үйлерді коммуналдық тұрғын үй қорынан азаматтардың меншігіне беруді жүзеге асырады;»;
5) 35-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы «мемлекеттiк» деген сөз «коммуналдық» деген сөзбен ауыстырылсын.
16. «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., № 17, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 7, 38-құжат; № 13, 87-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган - елді мекендердің шегінде электрмен жабдықтау (0,4 кВ электр желілік объектілер) және қуаты 100 Гкал/сағат және одан жоғары деп белгіленген жылу электр орталықтарынан және қазандықтардан басқа, жылумен жабдықтау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;»;
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 38-1) тармақшамен толықтырылсын:
«38-1) есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекітеді;»;
3) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
«5-1-бап. Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті органның
құзыреті
Коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган:
1) өз құзыреті шегінде электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
2) елді мекендер шегінде электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманы өз құзыреті шегінде әзірлейді және бекітеді;
3) елді мекендер шегінде электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау саласында әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) елді мекендер шегінде электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау саласында жобалау, іздестіру, қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жүргізілуін ұйымдастырады;
5) есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын әзірлейді;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.».

17. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 142; 2008 г., № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 2-3, ст. 16, № 8, ст. 41; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
в пункте 1 статьи 39:
в абзаце первом слова "(уполномоченным представителем собственников или органа управления кондоминиумом)" заменить словами "или их уполномоченным представителем";
в подпункте 4) слова "соглашением участников кондоминиума либо" исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42):
пункт 1 статьи 23 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"В случае, если собственник отказывается от права собственности путем объявления об этом, местный исполнительный орган обращается в суд с требованием о признании этой вещи поступившей в коммунальную собственность с момента объявления об отказе.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ

17. «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 18, 142-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат;№ 8, 41-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат, № 6, 50-құжат):
39-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацындағы «(меншік иелерінің немесе кондоминиумды басқару органының уәкілетті өкілі)» деген сөздер «немесе олардың уәкілетті өкілі» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «кондоминиум қатысушыларының келісімімен не» деген сөздер алып тасталсын.
18. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат):
23-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Егер меншік иесі меншік құқығынан жариялау арқылы бас тартқан жағдайда, жергілікті атқарушы орган бас тарту туралы жарияланған кезден бастап бұл затты коммуналдық меншікке түсті деп тану туралы талаппен сотқа жүгінеді.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев