О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам статуса педагога, снижения нагрузки на ученика и учителя
Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 294-VІ ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-І, 18-ІІ, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-І, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-І, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-І, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-І, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-І, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-І, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.36, 37; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 декабря 2019 г.):

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне педагог мәртебесі, оқушы мен мұғалімге жүктемені төмендету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 294-VІ ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-І, 18-ІІ, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 19-ІІ, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115-құжат; № 21-І, 124, 125-құжаттар; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 22-VІІ, 161-құжат; № 23-І, 166, 169-құжаттар; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-І, 49, 50-құжаттар; № 7-ІІ, 53, 57-құжаттар; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 19 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в оглавлении заголовок статьи 127 изложить в следующей редакции:
"Статья 127. Неисполнение обязанностей по воспитанию и (или) образованию, защите прав и интересов несовершеннолетнего";
2) статью 127 изложить в следующей редакции:
"Статья 127. Неисполнение обязанностей по воспитанию и (или) образованию, защите прав и интересов несовершеннолетнего
1. Неисполнение родителями или другими законными представителями обязанностей по воспитанию и (или) образованию, защите прав и (или) интересов несовершеннолетних детей, а также по уходу за ними и содержанию –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пяти суток.
3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное родителем или иным лицом, на которое возложены эти обязанности, а равно педагогом или другим работником организации образования, здравоохранения или иной организации, на которого возложены обязанности по воспитанию и (или) образованию, повлекшее употребление несовершеннолетним алкогольных напитков, наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов либо занятие бродяжничеством или попрошайничеством, либо совершение им умышленного деяния, содержащего признаки уголовного либо административного правонарушения, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток.";
3) в статье 409:
часть первую исключить;
дополнить частями 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7, 7-8 и 7-9 следующего содержания:
"7-3. Нарушение законодательства Республики Казахстан о статусе педагога, совершенное в виде:
1) привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) истребования у педагога отчетности либо информации, не предусмотренной законодательством Республики Казахстан в области образования;
3) проведения проверки, не предусмотренной законами Республики Казахстан;
4) возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг;
5) привлечения педагога государственной организации среднего образования при осуществлении им профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций, –
влечет предупреждение.
7-4. Действие, предусмотренное частью 7-3 настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.

1) мазмұнындағы 127-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"127-бап. Кәмелетке толмаған адамды тәрбиелеу және (немесе) оған білім беру, оның құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі міндеттерді орындамау";
2) 127-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"127-бап. Кәмелетке толмаған адамды тәрбиелеу және (немесе) оған білім беру, оның құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі міндеттерді орындамау
1. Ата-ананың немесе басқа да заңды өкiлдердiң кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеу және (немесе) оларға білім беру, олардың құқықтарын және (немесе) мүдделерін қорғау жөнiндегi, сондай-ақ оларға күтім жасау және күтіп-бағу жөнiндегi мiндеттердi орындамауы –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, ата-ананың немесе осы мiндеттер жүктелген өзге де адамның, сол сияқты педагогтің немесе білім беру, денсаулық сақтау ұйымының немесе өзге де ұйымның тәрбиелеу және (немесе) білім беру жөніндегі міндеттер жүктелген басқа да жұмыскерінің жасаған, кәмелетке толмаған адамның алкогольдік ішімдіктерді, есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді тұтынуына не қаңғыбастықпен немесе қайыршылықпен айналысуына не оның қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар қасақана іс-әрекет жасауына алып келген іс-әрекеті –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.";
3) 409-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7, 7-8 және 7-9-бөліктермен толықтырылсын:
"7-3. Қазақстан Республикасының педагог мәртебесі туралы заңнамасын:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, педагогті кәсіптік міндеттерімен байланысты емес жұмыс түрлеріне тарту;
2) педагогтен Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасында көзделмеген есептілікті не ақпаратты талап етіп алдыру;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген тексеру жүргізу;
4) педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша міндетті жүктеу;
5) мемлекеттік орта білім беру ұйымының педагогін өз кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік емес ұйымдардың іс-шараларын өткізуге тарту түрінде жасалған бұзушылық –
ескерту жасауға алып келеді.
7-4. Осы баптың 7-3-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

7-5. Допуск к профессиональной деятельности педагога лиц:
1) лишенных права осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящих на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;
5) имеющих иные ограничения, предусмотренные Трудовым кодексом Республики Казахстан, –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
7-6. Проявление неуважения к педагогу при исполнении им своих должностных обязанностей, выраженное в нецензурной брани, непристойном поведении, оскорбительном приставании, демонстрации неприличных жестов (знаков), предметов, в том числе с использованием средств массовой информации или сетей телекоммуникаций, –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
7-7. Действия, предусмотренные частью 7-6 настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет, –
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере двадцати месячных расчетных показателей.
7-8. Действия, предусмотренные частью 7-6 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере сорока месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пяти суток.
7-9. Действия, предусмотренные частью 7-7 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
4) в части первой статьи 684 слова "409 (частями седьмой и 7-1)" заменить словами "409 (частями седьмой, 7-1 и 7-8)";
5) в части первой статьи 730 слова "(частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой и шестой)" заменить словами "(частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 и 7-9)";
6) в подпункте 49) части первой статьи 804 цифры "7-1" заменить словами "7-1 и 7-8".
2. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст.143; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 18, ст.366; 1997 г., № 7, ст.79; № 12, ст.184; 1999 г., № 8, ст.247; № 21, ст.782; 2001 г., № 10, ст.121; 2002 г., № 15, ст.147; 2003 г., № 15, ст.131; 2007 г., № 10, ст.69; № 17, ст.139; № 20, ст.152; 2008 г., № 21, ст.94; 2009 г., № 23, ст.111; 2010 г., № 11, ст.59; 2011 г., № 1, ст.7; 2012 г., № 1, ст.1; № 3, ст.26; № 4, ст.32; 2014 г., № 11, ст.67; 2015 г., № 6, ст.27; № 19-II, ст.106; № 22-I, ст.140; 2017 г., № 16, ст.56; 2019 г., № 9-10, ст.52):

7-5. Мыналарды:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіптік қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) медициналық қарсы көрсетілімдері бар, психиатриялық және (немесе) наркологиялық есепте тұрған;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі туралы құжаттары жоқ;
5) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген өзге де шектеулері бар адамдарды педагогтің кәсіптік қызметіне жіберу –
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7-6. Педагогке өзінің лауазымдық міндеттерін орындау кезінде былапыт сөйлеуден, лайықсыз мінез-құлықтан, мазақ қылудан, әбес қылықтар (белгілер), заттар көрсетуден көрінген, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникация желілерін пайдалану арқылы құрметтемеушілік таныту –
жеке тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7-7. Осы баптың 7-6-бөлігінде көзделген, он екі жастан он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған әрекеттер –
ата-анаға немесе оларды алмастыратын адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7-8. Осы баптың 7-6-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
7-9. Осы баптың 7-7-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
ата-анаға немесе оларды алмастыратын адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
4) 684-баптың бірінші бөлігіндегі "409 (жетінші және 7-1-бөліктерінде)" деген сөздер "409 (жетінші, 7-1 және 7-8-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 730-баптың бірінші бөлігіндегі "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде)" деген сөздер "(екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 және 7-9-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 804-баптың бірінші бөлігінің 49) тармақшасындағы "7-1-бөліктері" деген сөздер "7-1 және 7-8-бөліктері" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 23, 143-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 18, 366-құжат; 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 21, 782-құжат; 2001 ж., № 10, 121-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2003 ж., № 15, 131-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 94-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 11, 59-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; 2012 ж., № 1, 1-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; 2014 ж., № 11, 67-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2019 ж., № 9-10, 52-құжат):

1) в статье 24:
часть первую дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы";";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Педагоги, удостоенные почетного звания "Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы", получают единовременную выплату в размере, установленном Законом Республики Казахстан "О статусе педагога".";
2) статью 25 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы" – педагогам за выдающиеся достижения и особые заслуги перед Республикой Казахстан;".
3. Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст.84; 1999 г., № 13, ст.431; № 23, ст.921; 2001 г., № 15-16, ст.228; 2002 г., № 6, ст.71; 2003 г., № 11, ст.67; 2004 г., № 14, ст.82; № 17, ст.101; № 23, ст.142; 2006 г., № 16, ст.103; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 15, ст.106, 108; № 18, ст.143; 2009 г., № 11-12, ст.54; № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 5, ст.23; № 10, ст.52; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 10, ст.86; № 11, ст.102; № 16, ст.128, 129; 2012 г., № 1, ст.5; № 3, ст.21; № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.77; 2014 г., № 1, ст.4; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; № 22-V, ст.154, 158; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 23, ст.118; 2017 г., № 8, ст.16; № 11, ст.29; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.39; № 9-10, ст.52; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
в подпункте 14) пункта 1 статьи 118 слова "педагогических работников" заменить словом "педагогов".
4. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст.152; 2004 г., № 23, ст.142; 2007 г., № 20, ст.152; 2009 г., № 24, ст.122; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 14, ст.92; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; 2015 г., № 23-II, ст.170; 2018 г., № 14, ст.42):
в части второй пункта 3 статьи 11 слова "педагогических работников" заменить словом "педагогов".

1) 24-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы";";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы" құрметті атағына ие болған педагогтер "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерде біржолғы төлем алады.";
2) 25-бап мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстанның еңбек сіңірген ұстазы" – аса үздік жетістіктері және Қазақстан Республикасына сіңірген айрықша еңбегі үшін педагогтерге;".
3. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 9-10, 52-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
118-баптың 1-тармағының 14) тармақшасындағы "педагогикалық қызметкерлерiне" деген сөздер "педагогтеріне" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 16, 152-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; 2015 ж., № 23-II, 170-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат):
11-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "педагог жұмыскерлерді" деген сөздер "педагогтерді" деген сөзбен ауыстырылсын.

5. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст.105; 2007 г., № 9, ст.67; № 20, ст.152; 2009 г., № 15-16, ст.72; 2010 г., № 8, ст.41; № 22, ст.130; № 24, ст.149, 152; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 3, ст.26; 2013 г., № 9, ст.51; № 13, ст.62; № 14, ст.72, 75; 2014 г., № 3, ст.21; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-І, 19-II, ст.94; 2015 г., № 20-VII, ст.115; 2017 г., № 8, ст.16; 2018 г., № 10, ст.32; 2019 г., № 7, ст.36):
статью 7 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) утверждает Типовое положение о деятельности Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;".
6. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст.151; 2008 г., № 23, ст.124; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.2; № 2, ст.21; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 16, ст.128; № 18, ст.142; 2012 г., № 2, ст.11; № 4, ст.32; № 15, ст.97; 2013 г., № 2, ст.7; № 7, ст.34; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.81; 2014 г., № 1, ст.4, 6; № 3, ст.21; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 10, ст.50; № 14, ст.72; № 20-IV, ст.113; № 21-III, ст.135; № 22-І, ст.140; № 22-V, ст.156, 158; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 8-II, ст.67; № 23, cт.119; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.17, 18; № 13, ст.45; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 24, ст.115; 2018 г., № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; № 22, ст.83; 2019 г., № 3-4, ст.16; № 7, ст.36; № 8, ст.46; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):

5. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 105-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 72-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 3, 21-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 7, 36-құжат):
7-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның қызметі туралы үлгілік ережені бекітеді;".
6. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат, № 9, 17, 18-құжаттар; № 13, 45-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 46-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) по всему тексту слова "педагогических кадров", "педагогического работника", "педагогических работников и приравненных к ним лиц", "педагогических работников", "педагогические работники" заменить соответственно словами "педагогов", "педагога", "педагогов", "педагогов", "педагоги";
2) в статье 1:
в подпункте 7-2) слова "и переподготовку" исключить;
дополнить подпунктами 50-1) и 50-2) следующего содержания:
"50-1) педагог – лицо, имеющее педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю и осуществляющее профессиональную деятельность педагога по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников, методическому сопровождению или организации образовательной деятельности;
50-2) посткурсовое сопровождение деятельности педагога – система мероприятий, обеспечивающая развитие профессиональной компетентности педагога путем непрерывного мониторинга его посткурсовой деятельности и оказания методической, консультационной помощи;";
3) в статье 4:
в подпункте 11) слова ", а также перечень должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц" исключить;
подпункт 23) исключить;
4) в части первой статьи 5:
дополнить подпунктом 23-4) следующего содержания:
"23-4) разрабатывает и утверждает перечень документов, обязательных для ведения педагогами организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, и их формы;";
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
"34) по согласованию с уполномоченными органами соответствующей отрасли разрабатывает и утверждает типовые квалификационные характеристики должностей педагогов, за исключением педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского образования;";
в подпункте 38-1) слова "педагогических кадров" заменить словами "педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога";
подпункт 38-2) изложить в следующей редакции:
"38-2) разрабатывает и утверждает правила разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов;";
подпункт 46-5) исключить;
5) подпункт 13) статьи 5-1 изложить в следующей редакции:

1) бүкіл мәтін бойынша "педагог кадрлардың", "педагог қызметкердің", "педагог жұмыскерге", "педагог кадрларды", "педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар", "педагог жұмыскерлері мен оларға теңестірілген адамдары", "педагог қызметкерлердің", "педагог жұмыскерлердің", "педагог жұмыскерлерді", "педагог жұмыскерлер", "педагог қызметкерлерден", "педагог қызметкерлер" деген сөздер тиісінше "педагогтердің", "педагогтің", "педагогке", "педагогтерді", "педагогтер", "педагогтері", "педагогтердің", "педагогтердің", "педагогтерді", "педагогтер", "педагогтерден", "педагогтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
7-2) тармақшадағы "және оларды қайта даярлаудың" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 50-1) және 50-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"50-1) педагог – педагогтік немесе тиісті бейіні бойынша өзге де кәсіптік білімі бар және білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу, білім беру қызметін әдістемелік қолдау немесе ұйымдастыру бойынша педагогтің кәсіптік қызметін жүзеге асыратын адам;
50-2) педагог қызметін курстан кейін қолдау – педагогтің кәсіптік құзыреттілігін оның курстан кейінгі қызметін үздіксіз мониторингтеу және әдістемелік, консультациялық көмек көрсету арқылы дамытуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жүйесі;";
3) 4-бапта:
11) тармақшадағы ", сондай-ақ педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін" деген сөздер алып тасталсын;
23) тармақша алып тасталсын;
4) 5-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 23-4) тармақшамен толықтырылсын:
"23-4) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері жүргізу үшін міндетті құжаттардың тізбесін және олардың нысандарын әзірлейді және бекітеді;";
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерді қоспағанда, педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын тиісті саланың уәкілетті органдарымен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді;";
38-1) тармақшадағы "педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарын" деген сөздер "педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейін қолдауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
38-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"38-2) педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
46-5) тармақша алып тасталсын;
5) 5-1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"13) разрабатывают и утверждают квалификационные характеристики должностей педагогов в военных, специальных учебных заведениях, за исключением должностей гражданских служащих организаций образования, реализующих образовательные программы среднего, технического и профессионального образования;";
6) в пункте 1 статьи 22 слова "научно-педагогических" заменить словами "педагогов, научных работников";
7) в пункте 2 статьи 23:
в подпункте 2) слова "переподготовки и" исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) программы переподготовки специалистов, направленные на получение квалификации, с учетом потребностей рынка труда;";
8) пункт 13 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"13. Обучение в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, за исключением военных, специальных учебных заведений, осуществляется на основании договора, типовая форма которого утверждается уполномоченным органом в области образования.";
9) в пункте 1 статьи 30 слова "до шести лет" заменить словами "до приема в 1 класс";
10) в статье 37:
в части первой пункта 3 слова "и переподготовка кадров осуществляются" заменить словами "кадров осуществляется";
в пункте 4 слово "педагогических" заменить словом "педагогов";
11) пункт 3 статьи 43 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) обеспечение прохождения педагогами обязательного периодического медицинского осмотра в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
12) пункты 3 и 5 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"3. Руководитель организации образования назначается на должность и освобождается от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, за исключением первых руководителей отдельных государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, порядок назначения на должности и освобождения от должностей которых определяется Правительством Республики Казахстан.
Порядок назначения на должности и освобождения от должностей первых руководителей Академии правосудия, академий государственного управления, правоохранительных органов, а также Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы определяется Президентом Республики Казахстан.
Перечень государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, первые руководители которых назначаются на должности и освобождаются от должностей Правительством Республики Казахстан, утверждается Правительством Республики Казахстан.
Руководитель государственной организации дошкольного, среднего образования, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования назначается на должность на конкурсной основе в порядке, определенном уполномоченным органом в области образования.";

"13) орта, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының азаматтық қызметшілерінің лауазымдарын қоспағанда, әскери, арнаулы оқу орындарындағы педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын әзірлейді және бекітеді;";
6) 22-баптың 1-тармағындағы "ғылыми-педагог кадрлар" деген сөздер "педагогтер, ғылыми қызметкерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 23-баптың 2-тармағында:
2) тармақшадағы ", мамандарды қайта даярлау және олардың" деген сөздер "мамандардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) еңбек нарығының қажеттіліктері ескеріле отырып, біліктілік алуға бағытталған мамандарды қайта даярлау бағдарламалары;";
8) 26-баптың 13-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы оқу шарт негізінде жүзеге асырылады, оның үлгілік нысанын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
9) 30-баптың 1-тармағындағы "Алты жасқа дейiнгi", "алты жасқа дейін" деген сөздер тиісінше "1-сыныпқа қабылданғанға дейін", "1-сыныпқа қабылданғанға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 37-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау" деген сөздер "Кадрлардың біліктілігін арттыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "педагог" деген сөз "педагогтерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 43-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен педагогтердің міндетті мерзімдік медициналық қарап-тексеруден өтуін қамтамасыз ету;";
12) 44-баптың 3 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Лауазымға тағайындау және лауазымынан босату тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жекелеген мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын қоспағанда, білім беру ұйымының басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
Сот төрелігі академиясының, мемлекеттік басқару, құқық қорғау органдары академияларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің бірінші басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымынан босату тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
Бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Үкіметі лауазымға тағайындайтын және лауазымынан босататын мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Мемлекеттік мектепке дейінгі, орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру ұйымының басшысы лауазымға білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен конкурстық негізде тағайындалады.";

"5. Руководитель государственной организации образования один раз в три года проходит аттестацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Порядок прохождения аттестации первых руководителей отдельных государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей Правительством Республики Казахстан, определяется Правительством Республики Казахстан.";
13) в части второй пункта 1 статьи 45 слова "научно-педагогических" заменить словами "педагогов и научных";
14) пункт 4 статьи 48 исключить;
15) заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Статус педагога, осуществляющего профессиональную деятельность в организации высшего и (или) послевузовского образования";
16) статью 50 изложить в следующей редакции:
"Статья 50. Правовой статус педагога, осуществляющего профессиональную деятельность в организации высшего и (или) послевузовского образования
1. В Республике Казахстан признается особый статус педагога организации высшего и (или) послевузовского образования, обеспечивающий условия для осуществления им профессиональной деятельности.
2. Правовой статус педагога, осуществляющего профессиональную деятельность в организации высшего и (или) послевузовского образования, определяется настоящей главой.
3. Лицо обладает статусом педагога в период осуществления профессиональной деятельности и нахождения в трудовых отношениях с организацией высшего и (или) послевузовского образования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
17) в статье 51:
в заголовке слова "педагогического работника" заменить словами "педагога, осуществляющего профессиональную деятельность в организации высшего и (или) послевузовского образования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. К профессиональной деятельности педагога организации высшего и (или) послевузовского образования не допускаются лица:
1) лишенные права осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанные недееспособными или ограниченно дееспособными в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
3) имеющие медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющие документов о высшем или послевузовском образовании;
5) на основании иных ограничений, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "Педагогический работник" заменить словами "Педагог, осуществляющий профессиональную деятельность в организации высшего и (или) послевузовского образования,";
подпункт 7) исключить;
в пункте 3:
в части первой:
слова "Педагогический работник" заменить словами "Педагог, осуществляющий профессиональную деятельность в организации высшего и (или) послевузовского образования,";
подпункт 6) исключить;
в части второй слова "педагогического работника, педагогический работник" заменить словами "педагога, педагог, осуществляющий профессиональную деятельность в организации высшего и (или) послевузовского образования,";
в пункте 4 слова "педагогических работников" заменить словами "педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского образования,";
в пункте 5 слова "Педагогическим работникам" заменить словами "Педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского образования,";

"5. Мемлекеттік білім беру ұйымының басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен үш жылда бір рет аттестаттаудан өтеді.
Жекелеген мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының Үкіметі лауазымға тағайындайтын және лауазымынан босататын бірінші басшыларының аттестаттаудан өту тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
13) 45-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "ғылыми-педагогтік" деген сөздер "педагогтердің және ғылыми" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 48-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
15) 7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтің мәртебесі";
16) 50-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"50-бап. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтің құқықтық мәртебесі
1. Қазақстан Республикасында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы педагогінің ерекше мәртебесі танылады, бұл оның кәсіптік қызметін жүзеге асыруы үшін жағдайды қамтамасыз етеді.
2. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтің құқықтық мәртебесі осы тарауда айқындалады.
3. Кәсіптік қызметін жүзеге асырған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында болған кезеңде адам педагог мәртебесіне ие болады.";
17) 51-бапта:
тақырыптағы "Педагог қызметкердің" деген сөздер "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы педагогінің кәсіптік қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіптік қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) медициналық қарсы көрсетілімдері бар, психиатриялық және (немесе) наркологиялық есепте тұрған;
4) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі туралы құжаттары жоқ адамдар;
5) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген өзге де шектеулер негізінде жіберілмейді.";
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Педагог жұмыскердің" деген сөздер "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
"Педагог жұмыскер" деген сөздер "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагог" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша алып тасталсын;
екінші бөліктегі "педагог жұмыскер атағына", "педагог жұмыскер" деген сөздер тиісінше "педагог атағына", "жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагог" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "педагог жұмыскерлерді" деген сөздер "жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Педагог жұмыскерлердің" деген сөздер "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;

18) в статье 52:
в заголовке слова "работников организаций образования" заменить словами "педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского образования";
в пункте 1:
в части первой слова "работников государственных организаций образования" заменить словами "педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в государственных организациях высшего и (или) послевузовского образования,";
в части второй слова "работников частных организаций образования" заменить словами "педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в частных организациях высшего и (или) послевузовского образования,";
пункт 2 исключить;
в пункте 3 слова "педагогических работников государственных учреждений и казенных предприятий" заменить словами "педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в государственных организациях высшего и (или) послевузовского";
пункт 4 исключить;
в пункте 5 слово "государственных" исключить;
в абзаце первом пункта 6 слова "Педагогическим работникам государственных организаций образования" заменить словами "Педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в государственных организациях высшего и (или) послевузовского образования,";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Продолжительность рабочего времени педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского образования, устанавливается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Годовая учебная нагрузка профессорско-преподавательского состава организаций высшего и (или) послевузовского образования устанавливается в пределах годовой нормы рабочего времени и утверждается руководителем организации высшего и (или) послевузовского образования на основании решения коллегиального органа управления.";
19) в статье 53:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "Педагогические работники" заменить словами "Педагоги, осуществляющие профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского образования,";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью 56 календарных дней;";
в абзаце первом пункта 2 слова "Педагогическим работникам" заменить словами "Педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского";

18) 52-бапта:
тақырыптағы "Білім беру ұйымдары қызметкерлерінің" деген сөздер "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің" деген сөздер "Мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Жеке меншік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің" деген сөздер "Жекеменшік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтағы "Білім беретін мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың педагог қызметкерлерінің" деген сөздер "Мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтағы "мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;
6-тармақтың бірінші абзацындағы "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне" деген сөздер "Мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтердің жұмыс уақытының ұзақтығы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгіленеді.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының профессор-оқытушылар құрамының жылдық оқу жүктемесі жұмыс уақытының жылдық нормасы шегінде белгіленеді және оны жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының басшысы алқалы басқару органының шешімі негізінде бекітеді.";
19) 53-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Педагог қызметкерлер" деген сөздер "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұзақтығы күнтізбелік 56 күн жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысын алудың әлеуметтік кепілдіктерін иеленеді.";
2-тармақтың бірінші абзацындағы "білім беру саласының педагог жұмыскерлеріне" деген сөздер ", жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;

в пунктах 2-1 и 2-2 слова "Педагогическим работникам" заменить словами "Педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского";
в пункте 3:
в абзаце первом слова "Педагогическим работникам организаций образования" заменить словами "Педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в организациях высшего и (или) послевузовского образования,";
подпункт 1) после слова "организациях" дополнить словами "высшего и (или) послевузовского";
подпункт 3) исключить;
20) в части первой пункта 2 статьи 65 слово "педагогическими" заменить словом "педагогами".
7. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2011 года "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 2, ст.20; 2012 г., № 5, ст.36; № 23-24, ст.125; 2015 г., № 14, ст.72; 2016 г., № 8-II, ст.67; 2017 г., № 16, ст.56):
1) в пункте 6 статьи 6 слова "научные и педагогические работники" заменить словами "педагоги и научные работники";
2) в подпунктах 7) и 8) части первой пункта 2 статьи 10 слова "педагогических работников" заменить словом "педагогов".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст.40; 2013 г., № 1, ст.3; № 2, ст.10; № 3, ст.15; № 14, ст.72; № 16, ст.83; 2014 г., № 7, ст.37; № 8, ст.49; № 16, ст.90; № 19-І, 19-II, ст.96; 2015 г., № 11, ст.56; № 15, ст.78; № 19-І, ст.100; № 21-III, ст.135; № 23-II, ст.170; 2017 г., № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 16, ст.56; № 21, ст.98; 2018 г., № 14, ст.42; № 15, ст.47):
1) подпункт 1) пункта 5 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"1) педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в дошкольных организациях образования, организациях среднего (начального, основного среднего, общего среднего), технического и профессионального, послесреднего образования, специализированных, специальных организациях образования, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях дополнительного образования для детей, а также в методических кабинетах, на весь период работы;";

2-1 және 2-2-тармақтардағы "білім беру саласының педагог қызметкерлеріне" деген сөздер ", жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзацтағы "Білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне" деген сөздер "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша "мемлекеттік" деген сөзден кейін "жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "грант;" деген сөз "грант төленеді." деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармақша алып тасталсын;
20) 65-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "педагог" деген сөз "педагогтер" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. "Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлiк мектептерi" және "Назарбаев Қоры" мәртебесi туралы" 2011 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 2, 20-құжат; 2012 ж., № 5, 36-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2015 ж., № 14, 72-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):
1) 6-баптың 6-тармағындағы "ғылыми және педагог қызметкерлер" деген сөздер "педагогтер және ғылыми қызметкерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) және 8) тармақшаларындағы "педагог қызметкерлердің", "педагог қызметкерлерді" деген сөздер тиісінше "педагогтердің", "педагогтерді" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 5, 40-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 10-құжат; № 3, 15-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 11, 56-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 15, 47-құжат):
1) 35-баптың 5-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында, орта (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, мамандандырылған, арнаулы білім беру ұйымдарында, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, балаларға қосымша білім беру ұйымдарында, сондай-ақ әдістемелік кабинеттерде кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерге – жұмыс істеп жүрген бүкіл кезеңіне;";

2) в подпункте 4) пункта 2 статьи 36 слова "педагогические работники" заменить словом "педагоги".
9. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 2014 года "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 11, ст.62; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.144; № 22-V, ст.156; 2017 г., № 14, ст.51; 2019 г., № 7, cт.39):
в части первой пункта 3 статьи 9 слова "научные и педагогические работники" заменить словами "педагоги и научные работники".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2) 36-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "педагог қызметкерлерi" деген сөздер "педагогтері" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" 2014 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 11, 62-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат):
9-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "ғылыми және педагог қызметкерлер" деген сөздер "педагогтер және ғылыми қызметкерлер" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ