О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефтепродуктов в Республику Армения
Закон Республики Казахстан от 11 июня 2022 года № 127-VII ЗРК.
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефтепродуктов в Республику Армения, совершенное в Нур-Султане 16 июля 2020 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефтепродуктов в Республику Армения
(Вступило в силу 23 июля 2022 года, Бюллетень международных договоров РК 2022 г., № 3, ст. 14)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Республики Армения, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
исходя из заинтересованности в углублении взаимовыгодного сотрудничества в области поставок нефтепродуктов и продвижении по пути евразийской экономической интеграции,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение определяет условия торгово-экономического сотрудничества между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения по поставке товаров, классифицируемых в группе 27 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, за исключением нефти, электроэнергии, природного газа и угля (далее - товары, классифицируемые в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС), в Республику Армения.
Сотрудничество между Сторонами в области поставок товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, основывается на защите взаимных интересов и не должно наносить ущерба интересам каждого из государств Сторон.
Товары, классифицируемые в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, подлежат таможенному декларированию Сторонами в соответствии с главой 43 Таможенного Кодекса Евразийского экономического союза.
Статья 2
1. Для координации деятельности и контроля за исполнением настоящего Соглашения Стороны назначают компетентные органы:
от казахстанской стороны - компетентный орган в области углеводородов и производства товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС;
от армянской стороны - Министерство территориального управления и инфраструктур Республики Армения.
2. Уполномоченными организациями, обеспечивающими планирование и организацию перевозки товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, в рамках настоящего Соглашения являются:
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Teміp Жолы" (далее - АО "НК "КТЖ");
акционерное общество "КТЖ-Грузовые перевозки" (далее - национальный перевозчик грузов);
акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" (далее - порт Актау);
товарищество с ограниченной ответственностью "Порт Курык" (далее - порт Курык).

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы Армения Республикасына мұнай өнімдерін беру саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2022 жылғы 11 маусымдағы № 127 Заңы.
2020 жылғы 16 шілдеде Нұр-Сұлтанда жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы Армения Республикасына мұнай өнімдерін беру саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы Армения Республикасына мұнай өнімдерін беру саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі
2014 жылғы 29 мамырдғы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты басшылыққа ала отырып,
мұнай өнімдерін беру және еуразиялық экономикалық интеграция жолында ілгерілеу саласындағы өзара тиімді ынтымақтастықты тереңдету мүдделілігін негізге ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісім Армения Республикасына мұнайды, электр энергиясын, табиғи газды және көмірді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының 27-тобында сыныпталатын тауарларды (бұдан әрі - ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарлар) беру бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастықтың шарттарын айқындайды.
Тараптар арасындағы ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды беру саласындағы ынтымақтастық өзара мүдделерді қорғауға негізделген және Тараптар мемлекеттерінің әрқайсысының мүдделеріне зиян тигізбеуге тиіс.
ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 43-тарауына сәйкес Тараптардың кедендік декларациялауына жатады.
2-бап
1. Қызметті үйлестіру және осы Келісімнің орындалуын бақылау үшін Тараптар мынадай құзыретті органдарды тағайындайды:
Қазақстан тарапынан - көмірсутектерді және ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды өндіру саласындағы құзыретті орган;
Армения тарапынан - Армения Республикасының Аумақтық басқару және инфрақұрылымдар министрлігі.
2. Осы Келісімнің шеңберінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарлар тасымалын жоспарлауды және ұйымдастыруды қамтамасыз ететін уәкілетті ұйымдар мыналар болып табылады:
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - "ҚТЖ" ҰК" АҚ);
"ҚТЖ-Жүк тасымалы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - ұлттық жүк тасымалдаушы);
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Ақтау порты);
"Құрық порты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі - Құрық порты).

3. В случае изменения компетентных органов, уполномоченных организаций или их наименований Стороны уведомляют об этом друг друга по дипломатическим каналам.
Статья 3
1. Компетентные органы Сторон ежегодно до 1 (первого) декабря текущего календарного года составляют баланс производства, внутреннего потребления, поставки, импорта и экспорта товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, на территории Республики Армения, включая объемы поставок товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, из Республики Казахстан и Российской Федерации в Республику Армения (далее - индикативные балансы).
2. Компетентные органы Сторон утверждают Перечень товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, путем заключения межведомственного Протокола, который вводится в действие с даты его подписания, не подлежит ратификации для Республики Казахстан и не требует выполнения внутригосударственных процедур для вступления в силу, в соответствии с законодательством государств Сторон.
Статья 4
1. Стороны в соответствии с настоящим Соглашением создают необходимые условия для осуществления хозяйствующими субъектами (резидентами) государств Сторон поставок, согласно Перечню товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, с территории Республики Казахстан в Республику Армения с привлечением уполномоченных организаций.
2. В отношении товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, поставляемых из Республики Казахстан в Республику Армения для внутреннего потребления в объемах, предусмотренных индикативными балансами, казахстанская сторона не взимает вывозные таможенные пошлины в соответствии со статьей 28 Договора о ЕАЭС.
3. Поставка товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, из Республики Казахстан в Республику Армения сверх объемов, предусмотренных индикативными балансами на текущий календарный год, запрещена.
Поставка товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, не утвержденных Перечнем, из Республики Казахстан в Республику Армения, а также не предусмотренных индикативными балансами, запрещена.
4. В случаях возникновения форс-мажора (остановки, сбоя, аварий на нефтеперерабатывающих заводах Республики Казахстан и/или трубопроводном транспорте Республики Казахстан) в целях обеспечения национальной безопасности и защиты внутреннего рынка в соответствии со статьей 29 Договора о ЕАЭС, компетентный орган казахстанской стороны в установленном законодательством Республики Казахстан порядке вправе устанавливать временные ограничения вывоза товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, с территории Республики Казахстан в Республику Армения.

3. Құзыретті органдар, уәкілетті ұйымдар немесе олардың атаулары өзгерген жағдайда, Тараптар бұл туралы бір-бірін дипломатиялық арналар арқылы хабардар етеді.
3-бап
1. Тараптардың құзыретті органдары жыл сайын ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 (бірінші) желтоқсанына дейін ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды Қазақстан Республикасынан және Ресей Федерациясынан Армения Республикасына беру көлемдерін қоса алғанда, Армения Республикасының аумағында ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды өндіру, ішкі тұтыну, беру, импорттау және экспорттау балансын (бұдан әрі - индикативтік баланстар) жасайды.
2. Тараптардың құзыретті органдары қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін, Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы үшін ратификациялауға жатпайтын және күшіне енуі үшін мемлекетішілік рәсімдерді орындауды талап етпейтін ведомствоаралық Хаттама жасасу арқылы ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарлардың тізбесін бекітеді.
4-бап
1. Тараптар осы Келісімге сәйкес уәкілетті ұйымдарды тарта отырып, Тараптардың мемлекеттері шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (резиденттерінің) Қазақстан Республикасының аумағынан Армения Республикасына ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарлардың тізбесіне сәйкес беруді жүзеге асыруы үшін қажетті жағдайлар жасайды.
2. Қазақстан Республикасынан Армения Республикасына индикативтік баланстарда көзделген көлемдерде ішкі тұтыну үшін берілетін, Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларға қатысты Қазақстан тарапы ЕАЭО туралы шарттың 28-бабына сәйкес кедендік әкету баждарын алмайды.
3. Қазақстан Республикасынан Армения Республикасына Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды ағымдағы күнтізбелік жылға арналған индикативтік баланстарда көзделген көлемдерден артық беруге тыйым салынады.
Қазақстан Республикасынан Армения Республикасына Тізбеде бекітілмеген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын, сондай-ақ индикативтік баланстарда көзделмеген тауарларды беруге тыйым салынады.
4. Форс-мажор (Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарындағы және/немесе Қазақстан Республикасының құбыржолы көлігіндегі тоқтау, іркіліс, авариялар) туындаған жағдайларда Қазақстан тарапының құзыретті органы ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және ішкі нарықты қорғау мақсатында ЕАЭО туралы шарттың 29-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан Армения Республикасына әкетуге уақытша шектеулер белгілеуге құқылы.

Компетентный орган казахстанской стороны направляет уведомление по дипломатическим каналам за 20 (двадцать) календарных дней до введения временного ограничения на вывоз товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, с территории Республики Казахстан в Республику Армения, а также информирует компетентный орган армянской стороны о данной мере.
Статья 5
Компетентный орган казахстанской стороны ежемесячно до 25 (двадцать пятого) числа месяца, предшествующего планируемому месяцу, на основании заявок поставщиков нефти и внутреннего баланса производства и потребления нефтепродуктов утверждает план поставок нефтепродуктов с нефтеперерабатывающих заводов Республики Казахстан в Республику Армения в объемах, не превышающих индикативные балансы.
При превышении соотношения заявленных поставщиками объемов к объемам, утвержденным в индикативных балансах Сторон, план поставок распределяется прямо пропорционально заявкам в пределах объемов переработки поставщиков нефти на нефтеперерабатывающих заводах Республики Казахстан.
Статья 6
1. Отгрузка товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, осуществляется через железнодорожные станции/порты с нефтеперерабатывающих заводов Республики Казахстан, с указанием в плане поставок наименования станции отправления (нефтеперерабатывающих заводов Республики Казахстан) и назначения, наименование грузоотправителя, груза и объема погрузки.
2. Перевозка товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, осуществляется:
- через железнодорожные пункты пропуска, расположенные на казахстанско-российском участке государственной границы, согласно Плану формирования поездов, утверждаемому ежегодно Центральным советом железнодорожного транспорта государств-участников СНГ на текущий календарный год;
- через порты Актау/ Курык, расположенные на территории Республики Казахстан.
3. Перевозка с Республики Казахстан в Республику Армения товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, осуществляется железнодорожным, морским и автомобильным видами транспорта.
4. Прием заявок хозяйствующих субъектов Сторон на перевозку осуществляется уполномоченными организациями в лице национального перевозчика грузов казахстанской стороны, а также портов Актау и/или Курык на основании плана поставок товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС.
В случае подачи хозяйствующими субъектами заявок на перевозку товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, отсутствующих в плане поставок и/или не утвержденных Перечнем, уполномоченные организации не принимают от хозяйствующих субъектов заявки на перевозку в Республику Армению товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС.

Қазақстан тарапының құзыретті органы ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан Армения Республикасына әкетуге уақытша шектеу енгізгенге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күн бұрын дипломатиялық арналар арқылы хабарлама жібереді, сондай-ақ Армения тарапының құзыретті органына осы шара туралы ақпарат береді.
5-бап
Қазақстан тарапының құзыретті органы ай сайын жоспарланған айдың алдындағы айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін мұнай берушілердің өтінімдері және мұнай өнімдерін өндіру мен тұтынудың ішкі балансы негізінде мұнай өнімдерін индикативтік баланстан аспайтын көлемдерде Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарынан Армения Республикасына өнім беру жоспарын бекітеді.
Өнім берушілер мәлімдеген көлемдердің арақатынасы Тараптардың индикативтік баланстарында бекітілген көлемдерден асып кеткен кезде өнім беру жоспары мұнай берушілердің Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарындағы өңдеу көлемдері шегіндегі өтінімдерге тікелей пропорционалды түрде бөлінеді.
6-бап
1. Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды тиеп-жөнелту өнім беру жоспарында жөнелту (Қазақстан Республикасы мұнай өңдеу зауыттарының) және межелі станцияның атауы, жүк жөнелтушінің, жүктің атауы және тиеп-жөнелту көлемі көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарынан теміржол станциялары/порттар арқылы жүзеге асырылады.
2. Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды тасымалдау:
- ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің теміржол көлігінің Орталық кеңесі жыл сайын ағымдағы күнтізбелік жылға бекітетін Пойыздарды қалыптастыру жоспарына сәйкес мемлекеттік шекараның Қазақстан-Ресей учаскесінде орналасқан теміржол өткізу пункттері арқылы;
- Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ақтау/Құрық порттары арқылы жүзеге асырылады.
3. Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды Қазақстан Республикасынан Армения Республикасына тасымалдау теміржол, теңіз және автомобиль көлігі/ түрлерімен жүзеге асырылады.
4. Тараптардың шаруашылық жүргізуші субъектілерінің тасымалдауға арналған өтінімдерін қабылдауды ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды беру жоспары негізінде Қазақстан тарапының ұлттық жүк тасымалдаушысы, сондай-ақ Ақтау және/немесе Құрық порттары атынан уәкілетті ұйымдар жүзеге асырады.
Шаруашылық жүргізуші субъектілер өнім беру жоспарында жоқ және/немесе Тізбеде бекітілмеген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды тасымалдауға арналған өтінімдерді берген жағдайда. уәкілетті ұйымдар шаруашылық жүргізуші субъектілердің ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды Армения Республикасына тасымалдауға арналған өтінімдерін қабылдамайды.

5. Компетентный орган казахстанской стороны после утверждения плана поставок товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, в течение одного рабочего дня направляет в уполномоченные организации казахстанской стороны ежемесячный план поставок, указанный в статье 5 настоящего Соглашения.
6. Уполномоченные организации казахстанской стороны на основе ежемесячного плана поставок формируют план перевозок товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, в соответствии с Правилами перевозок грузов железнодорожным транспортом, утвержденными уполномоченным органом в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан, а также действующим законодательством Республики Казахстан в области торгового мореплавания.
7. Государственное предприятие "Южно-Кавказская железная дорога" при поступлении в информационную систему запроса от АО "НК "КТЖ" на согласование поступивших к ним заявок производит согласование плана отгрузки товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, не позднее 5 (пяти) календарных дней. После отгрузки груза, национальный перевозчик грузов осуществляет прием товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, по межгосударственным стыковым пунктам и доставку их до станций назначения.
8. Грузоотправителям и грузополучателям Сторон запрещается подавать заявку на изменение договора перевозки в пути следования и осуществлять изменение заявленного пункта/станции назначения (переадресовку).
Грузополучатель имеет право подавать заявку на изменение договора перевозки, пункта/станции назначения (переадресовка) после прибытия груза на станцию назначения и только на территории страны назначения.
9. Грузоотправители и грузополучатели Сторон подтверждают перевозку/перемещение груза посредством счет-фактур, в соответствии с налоговым законодательством государств Сторон, а также товаросопроводительных и иных документов, в соответствии с Приложением 18 Договора о ЕАЭС.
10. До 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, уполномоченные организации казахстанской стороны с использованием информационных систем представляют отчет в компетентный орган казахстанской стороны об объемах отгрузки согласно плану поставок по номенклатурам грузов Единой тарифно-статистической номенклатуры грузов.
Статья 7
1. Товары, классифицируемые в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС утвержденные Перечнем, поставляемые из Республики Казахстан в Республику Армения, в соответствии с настоящим Соглашением, без взимания вывозных таможенных пошлин, не подлежат вывозу в третьи страны и страны ЕАЭС с территории Республики Армения.

5. Қазақстан тарапының құзыретті органы Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды беру жоспары бекітілгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде Қазақстан тарапының уәкілетті ұйымдарына осы Келісімнің 5-бабында көрсетілген ай сайынғы өнім беру жоспарын жібереді.
6. Қазақстан тарапының уәкілетті ұйымдары ай сайынғы өнім беру жоспарының негізінде Қазақстан Республикасының теміржол көлігі саласындағы уәкілетті органы бекіткен Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды тасымалдау жоспарын қалыптастырады.
7. "Оңтүстік-Кавказ теміржолы" мемлекеттік кәсіпорны ақпараттық жүйеге "ҚТЖ" ҰК" АҚ-дан өздеріне келіп түскен өтінімдерді келісуге сұрау салу келіп түскен кезде Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды тиеп-жөнелту жоспарын келісуді күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей жүргізеді. Ұлттық жүк тасымалдаушы жүк тиеп-жөнелтілгеннен кейін Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарларды мемлекетаралық түйісу пункттері бойынша қабылдауды және межелі станцияларға дейін жеткізуді жүзеге асырады.
8. Тараптардың жүк жөнелтушілері мен жүк алушыларының тасымалдау шартын жүру жолынада өзгертуге өтінім беруіне және мәлімделген межелі пунктті/станцияны өзгертуді (басқа мекенжайға жіберуді) жүзеге асыруына тыйым салынады.
Жүк алушының межелі станцияға жүк келгеннен кейін және межелі елдің аумағында ғана тасымалдау шартын, межелі пунктті/станцияны өзгертуге (басқа мекенжайға жіберуге) өтінім беруге құқығы бар.
9. Тараптардың жүк жөнелтушілері мен жүк алушылары Тараптар мемлекеттерінің салық заңнамасына сәйкес шот-фактуралар, сондай-ақ ЕАЭО туралы шарттың 18-қосымшасына сәйкес тауарға ілеспе және өзге де құжаттар арқылы жүктің тасымалданғанын/өткізілгенін растайды.
10. Қазақстан тарапының уәкілетті ұйымдары есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін ақпараттың жүйелерді пайдалана отырып, Қазақстан тарапының құзыретті органына Бірыңғай тарифтік-статистикалық жүк номенклатурасының жүк номенклатуралары бойынша өнім беру жоспарына сәйкес тиеп-жөнелту көлемдері туралы есепті ұсынады.
7-бап
1. Осы Келісімге сәйкес Қазақстан Республикасынан Армения Республикасына кедендік әкету баждары алынбай берілетін Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарлар Армения Республикасының аумағынан үшінші елдерге және ЕАЭО елдеріне әкетуге жатпайды.

2. В случае выявления казахстанской стороной фактов нарушения Республикой Армения обязательств, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, Стороны проводят переговоры и консультации в соответствии со статьей 9 настоящего Соглашения.
Если по итогам переговоров и консультаций Сторон не будут достигнуты взаимоприемлемые договоренности в течение 2 (двух) календарных месяцев с даты направления казахстанской стороной армянской стороне по дипломатическим каналам письменного уведомления о выявлении факта нарушения, казахстанская сторона оставляет за собой право запретить и/или приостановить и/или сократить беспошлинные поставки товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем, в Республику Армения, предусмотренные настоящим Соглашением, а также оставляет за собой право применять мероприятия в соответствии с настоящей статьей.
По выявленным фактам нарушений, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, армянская сторона выплачивает казахстанской стороне суммы компенсации, исчисляемые в долларах США, эквивалентные объему вывозных таможенных пошлин, действовавших в Республике Казахстан на дату обнаружения факта нарушения, в отношении вывезенных и реэкспортированных товаров.
3. Сумма компенсации, указанная в пункте 2 настоящей статьи, подлежит выплате армянской стороной в пользу казахстанской стороны в денежной форме в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней с даты получения компетентным органом армянской стороны по дипломатическим каналам письменного уведомления о выявлении факта вывоза и реэкспорта и требования выплаты казахстанской стороне сумм компенсации за вывезенные и реэкспортируемые товары.
4. В случае невыплаты армянской стороной суммы, предусмотренной в пункте 2 настоящей статьи, указанная сумма признается государственным долгом Республики Армения перед Республикой Казахстан.
На указанную сумму государственного долга начисляются проценты на ежедневной основе по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан за 2 (два) рабочих дня до даты начала соответствующего периода начисления процентов, и уплачиваются армянской стороной ежеквартально. Последняя уплата процентов производится одновременно с последним платежом в погашение основной суммы государственного долга. Проценты рассчитываются, исходя из фактического количества дней, истекших в 360-дневном году (база 365/360).
Статья 8
1. Армянская сторона до 1 (первого) ноября текущего календарного года представляет казахстанской стороне в установленном порядке информацию о выполнении индикативных балансов за 9 (девять) месяцев и об их ожидаемом выполнении за текущий календарный год, а также предложения по формированию индикативных балансов и протокола на следующий календарный год.

2. Қазақстан тарапы Армения Республикасының осы баптың 1-тармағында көзделген міндеттемелерді бұзу фактілерін анықтған жағдайда, Тараптар осы Келісімнің 9-бабына сәйкес келіссөздер мен консультациялар өткізеді.
Егер Тараптардың келіссөздері мен консультацияларының қорытындылары бойынша Қазақстан тарапы Армения тарапына бұзушылық фактісін анықтау туралы жазбаша хабарламаны дипломатиялық арналар арқылы жіберген күнінен бастап күнтізбелік 2 (екі) ай ішінде өзара қолайлы уағдаластыққа қол жеткізілмеген болса, Қазақстан тарапы Армения Республикасына Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын осы Келісімде көзделген тауарлардың бажсыз берілуіне тыйым салу және/немесе оны тоқтата тұру және/немесе қысқарту құқығын өзіне қалдырады, сондай-ақ осы бапқа сәйкес іс-шараларды қолдану құқығын өзіне қалдырады.
Осы баптың 1-тармағында көзделген бұзушылықтардың анықталған фактілері бойынша Армения тарапы Қазақстан тарапына әкетілген және кері экспортталған тауарларға қатысты бұзушылық фактісі анықталған күнге Қазақстан Республикасында қолданылған кедендік әкету баждарының көлеміне баламалы АҚШ долларымен есептелетін өтемақы сомасын төлейді.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген өтемақы сомасы Армения тарапының құзыретті органы дипломатиялық арналар арқылы әкету және кері экспорттау фактісін анықтау туралы жазбаша хабарламаны және Қазақстан тарапына әкетілген және кері экспортталатын тауарлар үшін өтемақы сомаларын төлеу талабын алған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмейтін мерзімде Армения тарапы Қазақстан тарапының пайдасына ақшалай нысанда төлеуге тиіс.
4. Армения тарапы осы баптың 2-тармағында көзделген соманы төлемеген жағдайда, көрсетілген сома Армения Республикасының Қазақстан Республикасының алдындағы мемлекеттік борышы деп танылады.
Мемлекеттік борыштың көрсетілген сомасына пайыздарды есепке жазудың тиісті кезеңі басталған күнге дейін 2 (екі) жұмыс күні бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру мөлшерлемесі бойынша күн сайынғы негізде пайыздар есептеледі және Армения тарапы тоқсан сайын төлейді. Пайыздарды соңғы төлеу мемлекеттік борыштың негізгі сомасын өтеу үшін соңғы төлеммен бір мезгілде жүргізіледі. Пайыздар 360 күндік жылда (база - 365/360) өткен күндердің нақты санын негізге ала отырып есептеледі.
8-бап
1. Армения тарапы ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 (бірінші) қарашасына дейін Қазақстан тарапына белгіленген тәртіппен 9 (тоғыз) айдағы индикативтік баланстардың орындалуы туралы және ағымдағы күнтізбелік жыл ішінде олардың күтілетін орындалуы туралы ақпаратты, сондай-ақ келесі күнтізбелік жылға арналған индикативтік баланстарды қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды ұсынады.

2. Компетентные органы Сторон до 31 (тридцать первого) января текущего календарного года проводят сопоставление статистики взаимной торговли Республики Армения с Республикой Казахстан и третьими государствами в отношении статистики об экспорте и импорте товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС, утвержденных Перечнем.
Статья 9
Споры и разногласия, связанные с применением или толкованием положений настоящего Соглашения, возникновением обстоятельств, создающих препятствия для выполнения одной из Сторон обязательств по настоящему Соглашению, решаются путем переговоров и консультаций между Сторонами.
Статья 10
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые являются его неотъемлемой частью и оформляются отдельными протоколами, вступающими в силу в порядке, предусмотренном для вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 11
1. Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 (тридцати) календарных дней с даты получения одной Стороны по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления другой Стороны о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
2. Настоящее Соглашение действует до 31 (тридцать первого) декабря 2024 года, по окончании этого срока оно автоматически продлевается на 5 (пять) лет, если ни одна из Сторон письменно не уведомит другую Сторону не менее чем за 6 (шесть) месяцев до истечения первоначального срока действия настоящего Соглашения о своем намерении прекратить его действие.
Совершено в городе Нур-Султан 16 июля 2020 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, армянском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
В случае расхождения между текстами настоящего Соглашения, Стороны обращаются к тексту на русском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Армения

2. Тараптардың құзыретті органдары ағымдғы күнтізбелік жылдың 31 (отыз бірінші) қаңтарына дейін Тізбеде бекітілген, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 27-тобында сыныпталатын тауарлардың экспорты мен импорты туралы статистикаға қатысты Армения Республикасының Қазақстан Республикасымен және үшінші мемлекеттермен өзара саудасының статистикасын салыстыруды жүргізеді.
9-бап
Осы Келісімнің ережелерін қолдануға немесе түсіндіруге, Тараптардың бірінің осы Келісім бойынша міндеттемелерді орындауы үшін кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауына байланысты даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
10-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісуі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар оның ажырамас бөлігі болып табылады және осы Келісімнің күшіне енуі үшін көзделген тәртіппен күшіне енетін жекелеген хаттамалармен ресімделеді.
11-бап
1. Осы Келісім бір Тарап екінші Тараптың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламасын дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң күшіне енеді.
2. Осы Келісім 2024 жылғы 31 (отыз бірінші) желтоқсанға дейін қолданылады, егер Тараптардың ешқайсысы екінші Тарапты осы Келісімнің қолданылуының бастапқы мерзімі өткенге дейін кемінде 6 (алты) ай бұрын оның қолданысын тоқтату ниеті туралы жазбаша хабардар етпесе, осы мерзім аяқталғаннан кейін ол автоматты түрде 5 (бес) жылға ұзартылады.
2020 жылғы "16" шілдеде Нұр-Сұлтан қаласында әрқайсысы қазақ, армян және орыс тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды, бұл ретте барлық мәтіннің күші бірдей.
Осы Келісімнің мәтіндері арасында алшақтық болған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Армения РеспубликасыныңҮкіметі үшін