О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля специфических товаров
Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года № 173-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
абзац пятый подпункта 11) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"контроль в сфере специфических товаров;".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в заголовке и абзаце первом статьи 162 слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
2) в абзаце первом части второй статьи 163 слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
3) в пункте 1) части третьей статьи 255 слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
4) заголовок и абзац первый статьи 275 изложить в следующей редакции:
"Статья 275. Незаконный экспорт и импорт технологий, научно-технической информации и услуг, используемых при создании оружия массового уничтожения, вооружения и военной техники
Незаконный экспорт и импорт технологий, научно-технической информации и услуг, которые могут быть использованы при создании оружия массового уничтожения, средств его доставки, вооружения и военной техники и в отношении которых установлен контроль специфических товаров, –";
5) в абзаце первом части первой статьи 286:
слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
дополнить словами "а также материалов и оборудования, которые могут быть использованы для создания средств доставки оружия массового уничтожения, вооружения и военной техники, в отношении которых установлен контроль специфических товаров,";
6) в абзаце первом части второй статьи 290 слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
7) в абзаце первом части второй статьи 291 слово "поражения" заменить словом "уничтожения".
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
в части первой статьи 187 слово "поражения" заменить словом "уничтожения".
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 173-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
53-баптың 1-тармағы 11) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өзіндік ерекшелігі бар тауарлар саласындағы бақылау;".
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 162-баптың тақырыбындағы және бірінші абзацындағы "қырып-жою" деген сөз "жою" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 163-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "қырып-жою" деген сөз "жою" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 255-баптың үшінші бөлігінің 1) тармағындағы "қырып-жою", "адамдарды жаппай қырып-жоюға" деген сөздер тиісінше "жою", "адамдардың жаппай қырылуына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 275-баптың тақырыбы және бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"275-бап. Жаппай жою қаруын, қару-жарақты және әскери техниканы жасау кезiнде пайдаланылатын технологиялардың, ғылыми-техникалық ақпараттың және көрсетілетін қызметтердің заңсыз экспорты және импорты
Жаппай жою қаруын, оны жеткiзу құралдарын, қару-жарақты және әскери техниканы жасау кезiнде пайдаланылуы мүмкiн және оларға қатысты өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау белгіленген технологиялардың, ғылыми-техникалық ақпараттың және көрсетілетін қызметтердiң заңсыз экспорты және импорты – ";
5) 286-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацында:
"қырып-жою" деген сөз "жою" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жабдықтарды немесе құрауыштарды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ жаппай жою қаруын, қару-жарақты және әскери техниканы жеткізу құралдарын жасау үшін пайдаланылуы мүмкін, оларға қатысты өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау белгіленген материалдар мен жабдықтарды" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 290-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "қырып-жою" деген сөздер "жою" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 291-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "қырып-жою" деген сөздер "жою" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық процестік кодексіне:
187-баптың бірінші бөлігіндегі "қырып-жоятын" деген сөздер "жоятын" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:

1) пункт 12 статьи 129 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) государственного контроля в сфере контроля специфических товаров.";
2) подпункт 16) статьи 138 изложить в следующей редакции:
"16) в сфере контроля специфических товаров;".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
1) оглавление исключить;
2) в подпункте 13) пункта 2 статьи 2 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
3) в подпункте 55) пункта 1 статьи 3 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
4) в части первой пункта 2 статьи 8 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
5) в подпункте 20) пункта 2 статьи 12 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
6) в пункте 6 статьи 393:
слово "экспортный," исключить;
после слова "радиационный" дополнить словами ", контроль специфических товаров";
7) в пункте 5 статьи 402 слова "экспортный контроль" заменить словами "контроль специфических товаров".
6. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
в пункте 2 статьи 374 слова "в области экспортного контроля" заменить словами "в сфере контроля специфических товаров".
7. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах":
в подпункте 21) статьи 12 слово "поражения" заменить словом "уничтожения".
8. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
в части второй пункта 2 статьи 27 слова "незаявленной продукции, подлежащей экспортному контролю," заменить словами "незаявленного специфического товара".
9. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности":
в подпункте 2) пункта 1 статьи 30 слово "поражения" заменить словом "уничтожения".
10. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
пункт 4 статьи 19 дополнить словами "и контроля за перемещением специфических товаров".

1) 129-баптың 12-тармағы 7) тармақшасындағы "бақылау салаларындағы қатынастарға қолданылмайды." деген сөздер "бақылау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік бақылау салаларындағы қатынастарға қолданылмайды.";
2) 138-баптың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласында;".
5. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) мазмұны алып тасталсын;
2) 2-баптың 2-тармағының 13) тармақшасындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3-баптың 1-тармағының 55) тармақшасындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "экспорттық бақылау" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 12-баптың 2-тармағының 20) тармақшасындағы "экспорттық бақылауды" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 393-баптың 6-тармағында:
"экспорттық," деген сөз алып тасталсын;
"радиациялық бақылауды" деген сөздерден кейін ", өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 402-баптың 5-тармағындағы "экспорттық бақылауға" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауға" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
374-баптың 2-тармағындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-баптың 21) тармақшасындағы "қырып-жою" деген сөздер "жою" деген сөзбен ауыстырылсын.
8. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
27-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "экспорттық бақылауға жататын мәлімделмеген өнімнің" деген сөздер "мәлімделмеген өзіндік ерекшелігі бар тауардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
30-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "қырып-жою" деген сөздер "жою" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
19-баптың 4-тармағы "фитосанитариялық бақылауды" деген сөздерден кейін "және өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуін бақылауды" деген сөздермен толықтырылсын.

11. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
в подпункте 30) статьи 1 слова "оружие массового поражения" заменить словами "оружие массового уничтожения".
12. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) в пункте 3 статьи 30 слова "продукции, подлежащей экспортному контролю," заменить словами "специфических товаров";
2) в части третьей пункта 1 статьи 32:
слова "продукции, подлежащей экспортному контролю," заменить словами "специфических товаров";
слова "Об экспортном контроле" заменить словами "О контроле специфических товаров";
3) в пункте 9 статьи 34 слова "продукции, подлежащей экспортному контролю" заменить словами "специфических товаров";
4) в статье 37:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Контрольный список специфических товаров утверждается Правительством Республики Казахстан исходя из целей обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан и международных обязательств Республики Казахстан с учетом контрольных списков международных режимов экспортного контроля.
Лицензии и (или) приложения к лицензии на импорт и экспорт специфических товаров выдаются не позднее тридцати рабочих дней, за исключением случая, когда необходимо получение подтверждения проверки подлинности гарантийного обязательства страны-импортера, где лицензия выдается после получения такого подтверждения.";
в пункте 3 слова "каждые товар или продукцию, подлежащие экспортному контролю" заменить словами "специфические товары";
в части четвертой пункта 5 слова "продукции, подлежащей экспортному контролю," заменить словами "специфических товаров";
5) в приложении 1:
строку 51 изложить в следующей редакции:
"
551.
Лицензия на экспорт и импорт специфических товаров
1. Импорт специфических товаров.
Неотчуждаемая;
класс 3
2. Экспорт специфических товаров.
3. Общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан.
";
строку 52 исключить;

11. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 30) тармақшасындағы "қырып-жою" деген сөз "жою" деген сөзбен ауыстырылсын.
12. "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 30-баптың 3-тармағындағы "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің" деген сөздер "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 32-баптың 1-тармағының үшінші бөлігінде:
"Экспорттық бақылауға жататын өнімнің" деген сөздер "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Экспорттық бақылау туралы" деген сөздер "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 34-баптың 9-тармағындағы "экспорттық бақылауға жататын өнімнің" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 37-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Үкіметі экспорттық бақылаудың халықаралық режимдерінің бақылау тізімдерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсаттарын және Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін негізге ала отырып, өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімін бекітеді.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына және экспортына лицензиялар және (немесе) лицензияға қосымшалар, лицензия осындай растауды алғаннан кейін берілетін импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесінің төлнұсқалығының тексерілгендігін растауды алу қажет болатын жағдайды қоспағанда, отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.";
3-тармақтағы "экспорттық бақылауға жататын, Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес сыныпталатын, өздеріне қатысты лицензиялау енгізілген әрбір тауарға немесе өнімге" деген сөздер "Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес сыныпталатын, өздеріне қатысты лицензиялау енгізілген өзіндік ерекшелігі бар тауарларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың төртінші бөлігіндегі "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің" деген сөздер "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 1-қосымшада:
51-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
51.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия
1. Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импорты
2. Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты
3. Қосарланған мақсаттағы тауарлар немесе Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлар экспортына арналған жалпы лицензия
Ие-ліктен шы-ғарыл-май-тын;
3-сы-нып
";
52-жол алып тасталсын;

6) в приложении 2:
дополнить строками 87-12 и 87-13 следующего содержания:
"
87-12.
Выдача разрешения на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи
Разрешение на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи
87-13.
Выдача разрешения на передачу третьим лицам на территории Республики Казахстан импортированных специфических товаров, а также товаров, импортированных с предоставлением гарантийных обязательств
Разрешение на передачу третьим лицам на территории Республики Казахстан импортированных специфических товаров, а также товаров, импортированных с предоставлением гарантийных обязательств
";
строку 157 изложить в следующей редакции:
"
1157.
Выдача разрешения на экстерриториальный реэкспорт
Разрешение на экстерриториальный реэкспорт
";
строку 184 исключить;
строку 231 изложить в следующей редакции:
"
2231.
Оформление сертификата конечного пользователя Республики Казахстан
Сертификат конечного пользователя Республики Казахстан
";
дополнить строкой 231-1 следующего содержания:
"
2231-1.
Оформление международного импортного сертификата Республики Казахстан
Международный импортный сертификат
Республики Казахстан
";
строки 233 и 392 изложить в следующей редакции:
"
2233.
Выдача разрешения на транзит специфических товаров
Разрешение на транзит специфических товаров
";
"
2392.
Выдача заключения об идентификации специфических товаров
Заключение об идентификации специфических товаров
".
13. В Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года "О специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам":
в пункте 2 статьи 3 слова "валютного и экспортного контроля" заменить словами "валютного контроля и контроля специфических товаров".
14. В Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года "О миротворческой деятельности Республики Казахстан":
статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Экспорт и импорт товаров военного назначения, используемых в миротворческой деятельности, через Государственную границу Республики Казахстан
Экспорт и импорт товаров военного назначения, необходимых для функционирования национального контингента или проведения миротворческой подготовки, осуществляются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров.".
15. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии":
1) в подпункте 25) статьи 6 слова "экспортный контроль" заменить словами "контроль специфических товаров";

6) 2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 87-12 және 87-13-жолдармен толықтырылсын:
"
87-12.
Эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат беру
Эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат
87-13.
Қазақстан Республикасының аумағында импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды, сондай-ақ кепілдік міндеттемелер беріле отырып импортталған тауарларды үшінші тұлғаларға беруге рұқсат беру
Қазақстан Республикасының аумағында импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды, сондай-ақ кепілдік міндеттемелер беріле отырып импортталған тауарларды үшінші тұлғаларға беруге рұқсат
";
157-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
157.
Эксаумақтық кері экспортқа рұқсат беру
Эксаумақтық кері экспортқа рұқсат
";
184-жол алып тасталсын;
231-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
231.
Қазақстан Республикасының түпкілікті пайдаланушысының сертификатын ресімдеу
Қазақстан Республикасының түпкілікті пайдаланушысының сертификаты
";
мынадай мазмұндағы 231-1-жолмен толықтырылсын:
"
231-1.
Қазақстан Республикасының халықаралық импорттық сертификатын ресімдеу
Қазақстан Республикасының халықаралық импорттық сертификаты
";
233 және 392-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
233.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың транзитіне рұқсат беру
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың транзитіне рұқсат
";
"
392.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды сәйкестендіру туралы қорытынды беру
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды cәйкестендіру туралы қорытынды
".
13. "Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары туралы" 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 2-тармағындағы "валюталық және экспорттық бақылауды" деген сөздер "валюталық бақылауды және өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Бітімгершілік қызметте пайдаланылатын әскери мақсаттағы тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы экспорттау және импорттау
Ұлттық контингенттің жұмыс істеуі немесе бітімгершілік дайындықты жүргізу үшін қажетті әскери мақсаттағы тауарлардың экспорты мен импорты Қазақстан Республикасының өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.".
15. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 25) тармақшасындағы "экспорттық бақылауды" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 8 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
3) в статье 15:
в пункте 1:
слова "применения (назначения)" заменить словом "назначения";
слова "лицензии уполномоченного государственного органа, осуществляющего государственное регулирование в области экспортного контроля" заменить словами "разовой лицензии центрального исполнительного органа, осуществляющего государственное регулирование в сфере контроля специфических товаров";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях обеспечения норм и требований в сфере контроля специфических товаров в области использования атомной энергии экспортеры создают внутрифирменные системы контроля специфических товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров.".
16. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе":
в подпункте 8) статьи 8:
слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
слова "об экспортном контроле" заменить словами "в сфере контроля специфических товаров".
17. В Закон Республики Казахстан от 25 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования цифровых технологий":
1) в статье 1:
абзацы второй и третий подпункта 1) и подпункт 5) пункта 17 исключить;
пункт 29 исключить;
2) в статье 2 слова ", за исключением абзацев второго и третьего подпункта 1) и подпункта 5) пункта 17, пункта 29 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года" исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2022 года "О биологической безопасности Республики Казахстан":
в подпункте 11) пункта 2 статьи 15 слова "об экспортном контроле", "экспортному контролю" заменить соответственно словами "в сфере контроля специфических товаров", "контролю специфических товаров".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 17 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 31 декабря 2022 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2) 8-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-бапта:
1-тармақта:
"қосарлы қолданылатын (мақсаттағы)" деген сөздер "қосарланған мақсаттағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"экспорттық бақылау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы органның біржолғы лицензиясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Атом энергиясын пайдалану саласында өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы нормалар мен талаптарды қамтамасыз ету мақсатында экспорттаушылар Қазақстан Республикасының өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарларды фирмаішілік бақылау жүйелерін құрады.".
16. "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
8-баптың 8) тармақшасында:
"экспорттық бақылау туралы" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"экспорттық бақылаудың" деген сөздер "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне цифрлық технологияларды реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
17-тармақтың 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтары және 5) тармақшасы алып тасталсын;
29-тармақ алып тасталсын;
2) 2-бапта ", 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 17-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын және 5) тармақшасын, 29-тармағын қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын".
18. "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" 2022 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 2-тармағының 11) тармақшасындағы "экспорттық бақылауға", "экспорттық бақылау туралы" деген сөздер тиісінше "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауға", "өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2022 жылғы 31 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 17-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ