О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам возврата государству незаконно приобретенных активов
Закон Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 23-VIII ЗРК.
Нормативным постановлением Конституционного Суда РК от 11.07.2023 № 20-НП настоящий Закон признан соответствующим Конституции Республики Казахстан.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
1) часть первую пункта 1 статьи 182 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) при проведении проверки законности источников приобретения (происхождения) актива в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";
2) пункт 2 статьи 249 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) обращения в доход государства имущества в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";
3) статью 261 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" могут быть установлены иные основания признания лица добросовестным приобретателем.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года:
1) подпункт 3) части первой пункта 2 статьи 742 изложить в следующей редакции:
"3) в третью очередь производится изъятие денег по обязательствам клиента перед бюджетом, а также по требованию о взыскании активов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";";
2) часть первую пункта 5 статьи 830 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) уполномоченному органу по возврату активов – по письменному запросу, подписанному первым руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, с приложением выписки из реестра, утвержденного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";".
3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
пункт 2 статьи 81 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 12 шiлдедегi № 23-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз
ҚР Конституциялық Сотының 11.07.2023 № 20 нормативтік қаулысымен осы Заң Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келеді деп танылды.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
1) 182-баптың 1-тармағы бірінші бөлігі 5) тармақшасындағы "заңдардың қолданылуын тоқтатуға байланысты тоқтатыла тұрады." деген сөздер "заңнаманың қолданылуын тоқтата тұруға байланысты;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына тексеру жүргізу кезінде тоқтатыла тұрады.";
2) 249-баптың 2-тармағы 8) тармақшасындағы "сатқан реттер кірмейді." деген сөздер "сатқан;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес мүлік мемлекет кірісіне айналдырылған реттер кірмейді.";
3) 261-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тұлғаны адал иемденуші деп танудың өзге де негіздері белгіленуі мүмкін.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім):
1) 742-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) үшiншi кезекте клиенттiң бюджет алдындағы мiндеттемелерi бойынша, сондай-ақ "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтерді өндіріп алу туралы талап бойынша ақшаны алып қою жүргiзiледі;";
2) 830-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға – бірінші басшы не оның міндетін атқаратын адам қол қойған, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген тізілімнен үзінді-көшірме қоса берілген жазбаша сұрау салу бойынша;".
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
81-баптың 2-тармағы 5) тармақшасындағы "тәркiленген реттен басқа жағдайларда жол берiлмейдi." деген сөздер "тәркiленген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) обращения в доход государства земельного участка в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.".
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
1) подпункт 10) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"10) принцип своевременности – зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты, на контрольный счет наличности Национального фонда Республики Казахстан и перевод их на счета Правительства в Национальном Банке Республики Казахстан, в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд, зачисление и распределение поступлений в бюджеты государств – членов Евразийского экономического союза, принятие обязательств государственными учреждениями в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам, проведение платежей в соответствии с индивидуальными планами финансирования по платежам и перечисление бюджетных средств на счета получателей бюджетных средств в сроки с соблюдением порядка, определенного соответствующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;";
2) часть третью пункта 3 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Консолидированным бюджетом является централизованный денежный фонд государства, объединяющий республиканский бюджет, бюджеты областей, городов республиканского значения, столицы, поступления и расходы Национального фонда Республики Казахстан, поступления и выплаты Фонда компенсации потерпевшим, поступления и расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования, поступления и расходы Специального государственного фонда, поступления и расходы Государственного фонда социального страхования, поступления и расходы Фонда социального медицинского страхования, без учета взаимопогашаемых операций между ними.";
3) подпункты 4) и 5) пункта 2 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования и Специальный государственный фонд;";
"5) другие неналоговые поступления в республиканский бюджет, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования и Специальный государственный фонд.";

"6) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес жер учаскесі мемлекет кірісіне айналдырылған реттен басқа жағдайларда жол берiлмейдi.".
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 4-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) уақтылылық қағидаты – Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіпті сақтай отырып, өз мерзімінде республикалық және жергілікті бюджеттерге, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсетін түсімдерді есепке жатқызу және оларды Үкіметтің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға аудару, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттеріне түсетін түсімдерді есепке жатқызу және бөлу, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер қабылдауы, төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес төлемдер жүргізу және бюджет қаражатын алушылардың шоттарына бюджет қаражатын аудару;";
2) 6-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өз араларындағы өзара өтелетін операциялар ескерілмей, республикалық бюджетті, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен шығыстарын, Жәбірленушілерге өтемақы қорының түсімдері мен төлемдерін, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдері мен шығыстарын, Арнаулы мемлекеттік қордың түсімдері мен шығыстарын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарын, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарын біріктіретін мемлекеттің орталықтандырылған ақша қоры шоғырландырылған бюджет болып табылады.";
3) 49-баптың 2-тармағының 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мұнай секторы ұйымдарынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына және Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұл, санкциялар, өндіріп алулар;";
"5) мұнай секторы ұйымдарынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына және Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер республикалық бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады.";

4) главу 8 дополнить статьей 52-4 следующего содержания:
"Статья 52-4. Поступления в Специальный государственный фонд
Неналоговыми поступлениями в Специальный государственный фонд являются:
1) деньги, в том числе от реализации имущества, возвращенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";
2) деньги от реализации иного имущества, поступившего в собственность управляющей компании либо в результате ее деятельности по управлению активами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";
5) подпункт 8-1) пункта 1 статьи 58 изложить в следующей редакции:
"8-1) выработка предложений и рассмотрение вопросов по распределению средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и Специального государственного фонда;";
6) в статье 88:
пункт 1 дополнить подпунктами 16) и 17) следующего содержания:
"16) с зачислением поступлений денег, направляемых в Специальный государственный фонд, и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов (счет Специального государственного фонда);
17) с зачислением поступлений денег Специального государственного фонда и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов (специальный счет центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы).";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Операции по поступлениям и проведенным платежам, и (или) переводам денег с контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда, от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией и кодами государственных учреждений.";
7) подпункт 2) пункта 2 статьи 90 изложить в следующей редакции:
"2) распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза;";

4) 8-тарау мынадай мазмұндағы 52-4-баппен толықтырылсын:
"52-4-бап. Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдер
Мыналар Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) ақша, оның ішінде "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайтарылған мүлікті өткізуден түсетін ақша;
2) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес басқарушы компанияның меншігіне не оның активтерді басқару жөніндегі қызметі нәтижесінде түскен өзге мүлікті өткізуден түсетін ақша.";
5) 58-баптың 1-тармағының 8-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және Арнаулы мемлекеттік қордың қаражатын бөлу жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау және мәселелерді қарау;";
6) 88-бапта:
1-тармақ 15) тармақшасындағы "жұмсауына байланысты операцияларды есепке алуға (ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты) арналады." деген сөздер "жұмсауына (ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес Арнаулы мемлекеттік қорға жіберілетін ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (Арнаулы мемлекеттік қордың шоты);
17) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес Арнаулы мемлекеттік қордың ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты) байланысты операцияларды есепке алуға арналады.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тиісті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін кызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша операциялар бірыңғай бюджеттік сыныптамаға және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес есепке алынады.";
7) 90-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді;";

8) статьи 92 и 94 изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза
1. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза осуществляется каждый рабочий день центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Распределение поступлений осуществляется на основании утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, нормативов распределения доходов между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, устанавливаемых решением областного маслихата, а также перечня организаций нефтяного сектора.";
"Статья 94. Возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений либо их зачет в счет погашения задолженности
1. Возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет единой бюджетной классификации осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании платежных поручений органов государственных доходов.
Платежное поручение на возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм неналоговых поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд, за исключением администрируемых органами государственных доходов поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, составляются на основании заключения уполномоченных органов, ответственных за их взимание.
Уполномоченный орган, ответственный за взимание неналоговых поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд, за исключением администрируемых органами государственных доходов поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, составляет и представляет в органы государственных доходов заключение на возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм.
Достоверность данных заключений и обоснованность их представления обеспечивают руководители уполномоченных органов.

8) 92 және 94-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"92-бап. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу
1. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әрбір жұмыс күні осы Кодекске сәйкес жүзеге асырады.
2. Түсімдерді бөлу бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі, облыстық мәслихаттың шешімімен белгіленетін кірістерді облыстық бюджет пен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттері арасында бөлу нормативтері, сондай-ақ мұнай секторы ұйымдарының тізбесі негізінде жүзеге асырылады.";
"94-бап. Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтару не оларды берешекті өтеу есебіне есепке жатқызу
1. Бірыңғай бюджет сыныптамасының бюджетке түсетін түсімдер сыныптамасының кодтары бойынша түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды мемлекеттік кіріс органдарының төлем тапсырмалары негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мемлекеттік кіріс органдары әкімшілік ететін негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды қоспағанда, бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін салықтық емес түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға арналған төлем тапсырмасы оларды алуға жауапты уәкілетті органдардың қорытындысы негізінде жасалады.
Мемлекеттік кіріс органдары әкімшілік ететін негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды қоспағанда, бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнауды мемлекеттік қорға түсетін салықтық емес түсімдерді алуға жауапты уәкілетті орган артық (қате) төленген сомаларды бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға арналған қорытындыны жасайды және мемлекеттік кіріс органдарына ұсынады.
Осы қорытындылардың анықтығын және олардың ұсынылу негізділігін уәкілетті органдардың басшылары қамтамасыз етеді.

2. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд, обеспечивает полноту и своевременность поступлений, администрируемых им, и осуществляет мониторинг за их поступлением, возвратом излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений или их зачетом в счет погашения задолженностей в бюджет.
3. Перечень уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в республиканский бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд, а также за возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Перечень уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в местный бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм и осуществляющих контроль за поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, определяется соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
4. Платежные поручения представляются по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
Заключения представляются по форме, установленной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Возврат из бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляются в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
9) в статье 97:
абзац первый пункта 5-3 изложить в следующей редакции:

2. Бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді алуға жауапты уәкілетті орган өзі әкімшілік ететін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етеді және олардың түсуіне, түсімдердің артық (қате) төленген сомаларының қайтарылуына немесе олардың бюджетке берешектерді өтеу есебінен есепке жатқызылуына мониторингті жүзеге асырады.
3. Республикалық бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді алуға, сондай-ақ салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің, қарыздардың бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жауапты уәкілетті органдардың тізбесін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді алуға, артық (қате) төленген сомаларды бюджеттен қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жауапты және салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің, қарыздардың бюджетке түсуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органдардың тізбесін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органы айқындайды.
4. Төлем тапсырмалары Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
Қорытындылар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша ұсынылады.
5. Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан қайтару және (немесе) есепке жатқызу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.";
9) 97-бапта:
5-3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"5-3. Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, Специального государственного фонда, специального счета центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы, который заключается в проверке счетов к оплате на:";
пункт 6-3 изложить в следующей редакции:
"6-3. При выделении средств Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда и их использовании несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, аким области, города республиканского значения, столицы и первый руководитель центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей отрасли, ответственного за использование средств Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда.";
10) часть первую пункта 3 статьи 98 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускается выставление инкассовых распоряжений на единый казначейский счет и счета в иностранной валюте, открытые центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета, на специальные счета внешних займов или связанных грантов, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, Фонда поддержки инфраструктуры образования, контрольные счета наличности соответствующих бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, временного размещения денег, реконвертации внешних займов или связанных грантов, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда, на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования.";
11) пункт 3-1 статьи 104 изложить в следующей редакции:
"3-1. Остатки денег Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет.";
12) подпункт 1) пункта 1 статьи 124 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"отчет о поступлениях и расходах Специального государственного фонда;".
5. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в статье 3:
пункт 3):
после цифр "194," дополнить цифрами "195,";
после слов "217 – доход, сумма которого превышает пять тысяч месячных расчетных показателей;" дополнить словами "218-1 – деньги, права на имущество и (или) иное имущество на сумму, превышающую двадцать тысяч месячных расчетных показателей;";
после слов "234 – стоимость перемещенных товаров, превышающая двадцать тысяч месячных расчетных показателей;" дополнить словами "235-1 – сумма незаконно вывезенной, пересланной или переведенной суммы валютных ценностей, превышающая сто тысяч месячных расчетных показателей;";
пункт 29) после слов "218 (пунктом 1) части третьей)," дополнить словами "218-1 (пунктом 1) части четвертой),";
в пункте 38):
после слов "218 – деньги и (или) иное имущество, полученные преступным путем, на сумму, превышающую двадцать тысяч месячных расчетных показателей;" дополнить словами "218-1 – деньги, права на имущество и (или) иное имущество, на сумму, превышающую десять тысяч месячных расчетных показателей;";
слова "235 – сумма невозвращенных средств в национальной и (или) иностранной валюте, превышающая сорок пять тысяч месячных расчетных показателей;" заменить словами "235-1 – сумма незаконно вывезенной, пересланной или переведенной суммы валютных ценностей, превышающая сорок пять тысяч месячных расчетных показателей;";

"5-3. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы орган шотының, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының арнаулы шотының төлемдерін жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды:";
6-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-3. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың қаражатын бөлу және оларды пайдалану кезінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі және Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың қаражатын пайдалануға жауапты тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.";
10) 98-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Инкассолық өкімдерді бірыңғай қазынашылық шотқа және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған шетел валютасындағы шоттарға, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының арнаулы шоттарына, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының арнаулы шоттарына арналған шоттарға, тиісті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастаудың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотына шығаруға жол берілмейді.";
11) 104-баптың 3-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың ақша қалдықтары мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.";
12) 124-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Арнаулы мемлекеттік қордың түсімдері мен шығыстары туралы есепті;".
5. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 3-бапта:
3) тармақ:
"194," деген цифрлардан кейін "195," деген цифрлармен толықтырылсын;
"217-бапта – сомасы бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын кіріс;" деген сөздерден кейін "218-1-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомаға ақша, мүлікке құқықтар және (немесе) өзге де мүлік;" деген сөздермен толықтырылсын;
"234-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, алып өткізілген тауарлардың құны;" деген сөздерден кейін "235-1-бапта – валюталық құндылықтардың заңсыз әкетілген, жөнелтілген немесе аударылған сомасының бір жүз мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомасы;" деген сөздермен толықтырылсын;
29) тармақ "218 (үшінші бөлігінің 1) тармағында)," деген сөздерден кейін "218-1 (төртінші бөлігінің 1) тармағында)," деген сөздермен толықтырылсын;
38) тармақта:
"218-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомаға қылмыстық жолмен алынған ақша және (немесе) өзге де мүлік;" деген сөздерден кейін "218-1-бапта – он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомаға ақша, мүлікке құқықтар және (немесе) өзге де мүлік;" деген сөздермен толықтырылсын;
"235-бапта – қырық бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, ұлттық валютада және (немесе) шетел валютасында қайтарылмаған қаражат сомасы;" деген сөздер "235-1-бапта – валюталық құндылықтардың заңсыз әкетілген, жөнелтілген немесе аударылған сомасының қырық бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомасы;" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) часть четвертую статьи 8 изложить в следующей редакции:
"4. Иностранцы, а также лица без гражданства, постоянно не проживающие на территории Республики Казахстан, совершившие преступление за пределами Республики Казахстан, подлежат уголовной ответственности по настоящему Кодексу в случаях, если это деяние направлено против интересов Республики Казахстан, совершения коррупционного преступления или преступления в сфере экономической деятельности и в случаях, предусмотренных международным договором Республики Казахстан, если они не были осуждены в другом государстве и привлекаются к уголовной ответственности на территории Республики Казахстан.";
3) пункт 2) части первой статьи 55 после цифр "218," дополнить цифрами "218-1,";
4) дополнить статьей 67-1 следующего содержания:
"Статья 67-1. Освобождение от уголовной ответственности при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов
Лицо, выполнившее все условия процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, может быть освобождено от уголовной ответственности.";
5) статью 71 дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. Течение сроков давности приостанавливается с момента поступления в суд или орган уголовного преследования ходатайства о заключении процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов от подозреваемого, обвиняемого, подсудимого или его защитника до момента его полного исполнения.
В случае отказа одной из сторон от заключения процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов течение сроков давности возобновляется.";
6) статью 195 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Деяния, предусмотренные частями первой, второй, третьей или четвертой настоящей статьи, если они причинили особо крупный ущерб, –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до десяти лет или без такового, а в случаях, предусмотренных пунктом 2) части третьей настоящей статьи, – с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.";
7) дополнить статьей 218-1 следующего содержания:
"Статья 218-1. Сокрытие незаконно приобретенных активов от обращения в доход государства, а также их легализация (отмывание)
1. Сокрытие субъектом и (или) аффилированным лицом, определенным Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", незаконно приобретенных активов в крупном размере от обращения в доход государства путем представления заведомо недостоверных, неполных либо искаженных сведений в декларации о раскрытии активов, подаваемой в соответствии Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", –
наказывается штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.

2) 8-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жерде қылмыс жасаған, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрмайтын шетелдiктер, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар, егер осы іс-әрекет Қазақстан Республикасының мүдделерiне қарсы бағытталған, сыбайлас жемқорлық қылмыс немесе экономикалық қызмет саласында қылмыс жасалған жағдайларда және Қазақстан Республикасының халықаралық шартында көзделген жағдайларда, егер олар басқа мемлекетте сотталмаған болса және Қазақстан Республикасының аумағында қылмыстық жауаптылыққа тартылатын болса, осы Кодекс бойынша қылмыстық жауаптылыққа жатады.".
3) 55-баптың бірінші бөлігінің 2) тармағы "218," деген цифрлардан кейін "218-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 67-1-баппен толықтырылсын:
"67-1-бап. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде қылмыстық жауаптылықтан босату
Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің барлық шарттарын орындаған тұлға қылмыстық жауаптылықтан босатылуы мүмкін.";
5) 71-бап мынадай мазмұндағы 4-1-бөлікпен толықтырылсын:
"4-1. Ескіру мерзімінің өтуі сотқа немесе қылмыстық қудалау органына күдіктіден, айыпталушыдан, сотталушыдан немесе оның қорғаушысынан кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасу туралы өтінішхат келіп түскен кезден бастап ол толық орындалған кезге дейін тоқтатыла тұрады.
Тараптардың бірі кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасудан бас тартқан жағдайда ескіру мерзімінің өтуі қайта басталады.";
6) 195-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші немесе төртінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттер, егер олар аса ірі залал келтірсе, –
мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан он жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, ал осы баптың үшінші бөлігінің 2) тармағында көзделген жағдайларда – белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
7) мынадай мазмұндағы 218-1-баппен толықтырылсын:
"218-1-бап. Заңсыз иемденілген активтерді мемлекет кірісіне айналдырудан жасыру, сондай-ақ оларды заңдастыру (жылыстату)
1. "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған субъектінің және (немесе) үлестес тұлғаның ірі мөлшерде заңсыз иемденілген активтерді "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілетін активтерді ашып көрсету туралы декларацияда көрінеу анық емес, толық емес не бұрмаланған мәліметтер ұсыну арқылы мемлекет кірісіне айналдырудан жасыруы –
мүлкі тәркіленіп, үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

2. Вовлечение субъектом и (или) аффилированным лицом, определенным Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", в законный оборот активов, указанных в части первой настоящей статьи, или любых доходов от них в крупном размере посредством совершения сделок по их отчуждению, конверсии или переводу, сокрытия или утаивания их подлинного характера, источника, места нахождения, способа распоряжения, перемещения, прав на активы или их принадлежности либо посредничество в совершении вышеуказанных действий, а равно отчуждение и (или) обременение в любой форме, а также передача в доверительное управление активов в крупном размере без предварительного или надлежащего либо своевременного уведомления уполномоченного органа по возврату активов в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", –
наказываются штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до шести лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
1) группой лиц по предварительному сговору;
2) неоднократно;
3) лицом с использованием своего служебного положения, –
наказываются штрафом в размере от трех тысяч до семи тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо лишением свободы на срок от трех до семи лет, с конфискацией имущества.
4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, совершенные:
1) лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом, либо должностным лицом, либо лицом, занимающим ответственную государственную должность, если они сопряжены с использованием им своего служебного положения;
2) преступной группой;
3) в особо крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества, а в случаях, предусмотренных пунктом 1) настоящей части, – с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
Примечания.
1. Лицо, добровольно заявившее о готовящихся либо совершенных действиях, предусмотренных настоящей статьей, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится составов преступлений, предусмотренных частями третьей и четвертой настоящей статьи, или иного преступления.
2. Под "активами" в настоящей статье понимаются имущественные блага или права (имущество), находящиеся в Республике Казахстан или за ее пределами, включая любые имущественные блага или права, извлеченные (извлекаемые) из этого имущества или приобретенные за счет этого имущества.";

2. "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған субъектінің және (немесе) үлестес тұлғаның осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген активтерді немесе олардан түскен кез келген кірістерді оларды иеліктен шығару, конверсиялау немесе аудару бойынша мәмілелер жасау, олардың шынайы сипатын, көзін, тұрған жерін, билік ету, орнын ауыстыру тәсілін, активтерге құқықтарды немесе олардың тиесілілігін жасыру немесе бүркемелеу не жоғарыда көрсетілген әрекеттерді жасаудағы делдалдық арқылы ірі мөлшерде заңды айналымға тартуы, сол сияқты "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органды алдын ала немесе тиісінше не уақтылы хабардар етпей, активтерді кез келген нысанда ірі мөлшерде иеліктен шығару және (немесе) ауыртпалық салу, сондай-ақ сенімгерлік басқаруға беру –
мүлкі тәркіленіп, бес мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, мынадай:
1) адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен;
2) бірнеше рет жасалған;
3) адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып жасаған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, үш мыңнан жеті мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген, мынадай:
1) мемлекеттiк функцияларды орындауға уәкiлеттiк берілген адам не оған теңестiрiлген адам не лауазымды адам не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адам жасаған іс-әрекеттер, егер олар өзінің қызмет бабын пайдаланумен ұштасса;
2) қылмыстық топ жасаған;
3) аса ірі мөлшерде жасалған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, ал осы бөліктің 1) тармағында көзделген жағдайларда – белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескертпелер.
1. Осы бапта көзделген әрекеттердің дайындалып жатқаны не олардың жасалғаны туралы өз еркімен мәлімдеген адам, егер оның әрекеттерінде осы баптың үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген қылмыстардың немесе өзге де қылмыстың құрамы болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылады.
2. Осы бапта "активтер" деп Қазақстан Республикасындағы немесе оның шегінен тысқары жердегі мүліктік игіліктер немесе құқықтар (мүлік), оған қоса осы мүліктен алынған (алынатын) немесе осы мүліктің есебінен иемденілген кез келген мүліктік игіліктер немесе құқықтар түсініледі.";

8) статью 235 исключить;
9) дополнить статьей 235-1 следующего содержания:
"Статья 235-1. Незаконный вывоз, пересылка и перевод из Республики Казахстан валютных ценностей
1. Вывоз, пересылка или перевод из Республики Казахстан валютных ценностей в объемах (размерах), превышающих истинную стоимость (цену) соответствующих сделок и иных встречных оплате обязательств, в том числе путем использования подложных документов, искусственного завышения стоимости (цены) работ, услуг, товаров, –
наказываются штрафом в размере пятидесятикратной суммы незаконно вывезенной, пересланной или переведенной суммы валютных ценностей либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок.
2. Вывоз, пересылка или перевод из Республики Казахстан валютных ценностей в крупном размере в счет оплаты работ, услуг, товаров и по иным возмездным договорам при отсутствии намерений сторон исполнить соответствующие обязательства о выполнении работ, оказании услуг, поставке товаров и иные встречные оплате обязательства, в том числе путем использования подложных документов, совершения сделок и (или) действий для вида (без намерения создать реальные правовые последствия), –
наказываются ограничением свободы на срок до семи лет либо лишением свободы на тот же срок.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, если они совершены в особо крупном размере, –
наказываются ограничением свободы на срок от семи до двенадцати лет либо лишением свободы на тот же срок.";
10) в статье 367:
в абзаце втором части первой слова "или без таковой" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или без таковой" исключить;
11) в абзаце втором части первой статьи 368 слова "или без таковой" исключить;
12) статьи 373 и 374 исключить;
13) статью 430 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Незаконное отчуждение, обременение имущества, конфискованного решением или приговором (постановлением) суда, а равно имущества, обращенного в доход государства, либо имущества, на которое наложен арест по делам, связанным с возвратом государству незаконно приобретенных активов, совершенные в целях уклонения от исполнения судебных актов, –
наказываются ограничением свободы на срок до шести лет либо лишением свободы на тот же срок.".
6. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) часть первую статьи 36 после цифр "67," дополнить цифрами "67-1,";

8) 235-бап алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 235-1-баппен толықтырылсын:
"235-1-бап. Валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасынан заңсыз әкету, жөнелту және аудару
1. Валюталық құндылықтарды тиісті мәмілелердің және ақы төлеудің өзге де қарсы міндеттемелерінің шынайы құнынан (бағасынан) асатын көлемде (мөлшерде), оның ішінде жалған құжаттарды пайдалану, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің, тауарлардың құнын (бағасын) жасанды түрде арттыру арқылы Қазақстан Республикасынан әкету, жөнелту немесе аудару –
валюталық құндылықтардың заңсыз әкетілген, жөнелтілген немесе аударылған сомасының елу еселенген сомасы мөлшерінде айыппұл салуға не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Тараптардың жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды беру туралы тиісті міндеттемелерді және ақы төлеудің өзге де қарсы міндеттемелерін орындау ниеті болмаған кезде валюталық құндылықтарды жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге, тауарларға және өзге де өтеулі шарттар бойынша ақы төлеу есебіне, оның ішінде жалған құжаттарды пайдалану, түр көрсету үшін мәмілелер және (немесе) әрекеттер жасау (нақты құқықтық салдарлар жасау ниетінсіз) арқылы ірі мөлшерде Қазақстан Республикасынан әкету, жөнелту және аудару –
жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттер, егер олар аса ірі мөлшерде жасалса, –
жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
10) 367-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "немесе онсыз" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "немесе онсыз" деген сөздер алып тасталсын;
11) 368-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "немесе онсыз" деген сөздер алып тасталсын;
12) 373 және 374-баптар алып тасталсын;
13) 430-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Сот актілерін орындаудан жалтару мақсатында жасалған, заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтаруға байланысты істер бойынша сот шешімімен немесе үкімімен (қаулысымен) тәркіленген мүлікті, сол сияқты мемлекет кірісіне айналдырылған мүлікті не тыйым салу қолданылған мүлікті заңсыз иеліктен шығару, ауыртпалық салу –
алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
6. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне:
1) 36-баптың бірінші бөлігіндегі "67-баптарында" деген сөздер "67, 67-1-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) часть первую статьи 58 после слов "заместители Генерального Прокурора Республики Казахстан, их старшие помощники и помощники," дополнить словами "первый руководитель ведомства органов прокуратуры по возврату активов, его заместители,";
3) часть третью статьи 136 после цифр "218," дополнить цифрами "218-1,";
4) в статье 187:
в части первой цифры "373, 374," исключить;
часть третью после слов "218 (пунктом 1) части третьей)," дополнить словами "218-1 (пунктом 1) части четвертой),";
в части 3-1 цифры "235," заменить цифрами "235-1,";
в абзаце первом части 4-1 слова "195 (частями третьей и четвертой)," заменить словами "195 (частями третьей, четвертой и пятой),";
часть шестую после слов "218 (частями первой и второй, пунктами 2) и 3) части третьей)," дополнить словами "218-1 (частями первой, второй и третьей, пунктами 2) и 3) части четвертой),";
5) абзац первый части второй статьи 192 после слов "о признании вины" дополнить словами "или сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов";
6) часть третью статьи 201 дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) представление уполномоченному органу по возврату активов сведений, связанных с незаконным приобретением и выводом активов, полученных в ходе уголовного производства.";
7) часть первую статьи 291 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При невыполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов постановление о прекращении досудебного расследования или уголовного преследования отменяется по ходатайству прокурора судом, вынесшим такое постановление.";
8) статью 565 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"4. В запросе (поручении, ходатайстве) об оказании правовой помощи в форме конфискации дополнительно указываются сведения об имуществе, которое находится на территории Республики Казахстан и подлежит конфискации, а также данные о собственнике, владельце этого имущества, включая данные о дате и месте их рождения, гражданстве, роде занятий, месте жительства или месте пребывания, а для юридических лиц – их наименование и место нахождения.
В запросе (поручении, ходатайстве) о правовой помощи в форме конфискации могут быть указаны и иные сведения, в том числе номера телефонов, факсов, адреса электронной почты, если они необходимы для правильного и своевременного рассмотрения запроса (поручения, ходатайства) об оказании правовой помощи.

2) 58-баптың бірінші бөлігі "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары, орынбасарлары, олардың аға көмекшілері мен көмекшілері," деген сөздерден кейін "прокуратура органдарының активтерді қайтару жөніндегі ведомствосының бірінші басшысы, оның орынбасарлары," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 136-баптың үшінші бөлігі "218," деген цифрлардан кейін "218-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
4) 187-бапта:
бірінші бөліктегі "373, 374," деген цифрлар алып тасталсын;
үшінші бөлік "218 (үшiншi бөлiгiнiң 1) тармағында)," деген сөздерден кейін "218-1 (төртінші бөлiгiнiң 1) тармағында)," деген сөздермен толықтырылсын;
3-1-бөліктегі "235," деген цифрлар "235-1," деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-1-бөліктің бірінші абзацындағы "195 (үшiншi және төртiншi бөлiктерінде)," деген сөздер "195 (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлік "218 (бірінші және екінші бөліктерінде, үшінші бөлігінің 2) және 3) тармақтарында)," деген сөздерден кейін "218-1 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде, төртінші бөлігінің 2) және 3) тармақтарында)," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 192-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "туралы мәміле" деген сөздерден кейін "немесе кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 201-баптың үшінші бөлігі 2) тармағындағы "беру сотқа дейінгі тергеп-тексеру деректерін жария ету болып табылмайды." деген сөздер "беру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға қылмыстық іс жүргізу барысында алынған активтерді заңсыз иемденуге және шығаруға байланысты мәліметтерді ұсыну сотқа дейінгі тергеп-тексеру деректерін жария ету болып табылмайды.";
7) 291-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттары орындалмаған кезде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді немесе қылмыстық қудалауды тоқтату туралы қаулы шығарған сот прокурордың өтінішхаты бойынша осындай қаулының күшін жояды.".
8) 565-бап мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"4. Тәркілеу нысанында құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салуда (тапсырмада, өтінішхатта) Қазақстан Республикасының аумағындағы және тәркіленуге жататын мүлік туралы мәліметтер, сондай-ақ осы мүліктің меншік иесінің, иесінің туған күні мен жері, азаматтығы, айналысатын ісі, тұрғылықты жері немесе болатын жері туралы деректерді қоса алғанда, олар туралы деректер, ал заңды тұлғалар үшін олардың атауы және тұрған жері қосымша көрсетіледі.
Тәркілеу нысанында құқықтық көмек туралы сұрау салуда (тапсырмада, өтінішхатта), егер құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салуды (тапсырманы, өтінішхатты) дұрыс және уақтылы қарау үшін қажет болса, өзге мәліметтер де, оның ішінде телефондардың, факстардың нөмірлері, электрондық пошта мекенжайлары көрсетілуі мүмкін.

5. К запросу (поручению, ходатайству) об оказании правовой помощи в форме конфискации прилагаются документы, предусмотренные международным договором Республики Казахстан, а если это не предусмотрено международным договором Республики Казахстан, прилагаются следующие документы:
1) заверенная иностранным судом копия приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства, которыми предусмотрена конфискация находящегося на территории Республики Казахстан имущества, а также доказательства их вступления в законную силу;
2) доказательства, подтверждающие нахождение на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего конфискации;
3) перевод указанных в пунктах 1) и 2) настоящей части документов на казахском и русском языках.";
9) статью 577 дополнить частями седьмой и восьмой следующего содержания:
"7. По запросу запрашивающей стороны компетентными органами Республики Казахстан могут быть приняты также иные процессуальные меры, предусмотренные международными договорами Республики Казахстан.
8. Запросы, предусмотренные настоящей статьей, рассматриваются судом по месту жительства или месту нахождения в Республике Казахстан лица, в отношении имущества которого приговором, постановлением или иным решением суда иностранного государства принято решение о конфискации, а в случае, если это лицо не имеет места жительства или места нахождения в Республике Казахстан либо его место нахождения неизвестно, – по месту нахождения в Республике Казахстан его имущества, подлежащего конфискации.";
10) статью 608 дополнить частями 1-1, 2-1, 7-1 и 7-2 следующего содержания:
"1-1. Рассмотрение запроса (поручения, ходатайства) об оказании правовой помощи в форме конфискации осуществляется в судебном заседании с извещением лица, в отношении имущества которого приговором, постановлением или иным решением суда иностранного государства принято решение о конфискации, других заинтересованных лиц, в собственности, владении, пользовании или распоряжении которых находится имущество, подлежащее конфискации, и (или) их представителей либо защитников, компетентного органа иностранного государства и прокурора о месте, дате и времени рассмотрения запроса.
Лица, указанные в абзаце первом настоящей части, проживающие или находящиеся на территории Республики Казахстан, должны быть извещены о месте, дате и времени судебного заседания не позднее тридцати суток до дня судебного заседания. Извещения лицам, проживающим или находящимся за пределами Республики Казахстан, и в компетентный орган иностранного государства направляются в порядке, предусмотренном международным договором и законодательством Республики Казахстан, не позднее шести месяцев до дня судебного заседания.
Неявка лиц, своевременно извещенных о месте, дате и времени заседания суда, за исключением лиц, участие которых в судебном заседании признано судом обязательным, не препятствует рассмотрению запроса компетентного органа иностранного государства.";

5. Тәркілеу нысанында құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салуға (тапсырмаға, өтінішхатқа) Қазақстан Республикасының халықаралық шартында көзделген құжаттар қоса беріледі, ал егер бұл Қазақстан Республикасының халықаралық шартында көзделмесе, мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) шет мемлекет сотының Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті тәркілеу көзделген үкімінің, қаулысының немесе өзге де шешімінің шетелдік сот куәландырған көшірмесі, сондай-ақ олардың заңды күшіне енгені туралы дәлелдемелер;
2) тәркіленуге жататын мүліктің Қазақстан Республикасының аумағында тұрғанын растайтын дәлелдемелер;
3) осы бөліктің 1) және 2) тармақтарында көрсетілген құжаттардың қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы.";
9) 577-бап мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:
"7. Қазақстан Республикасының құзыретті органдары сұрау салушы тараптың сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген өзге процестік шараларды да қабылдауы мүмкін.
8. Сот осы бапта көзделген сұрау салуларды мүлкіне қатысты шет мемлекет сотының үкімімен, қаулысымен немесе өзге де шешімімен тәркілеу туралы шешім қабылданған тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты жері немесе тұрған жері бойынша, ал егер бұл тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрғылықты жері немесе тұрған жері болмаса не оның тұрған жері белгісіз болса, оның тәркіленуге жататын мүлкінің Қазақстан Республикасында тұрған жері бойынша қарайды.";
10) 608-бап мынадай мазмұндағы 1-1, 2-1, 7-1 және 7-2-бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Тәркілеу нысанында құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салуды (тапсырманы, өтінішхатты) қарау мүлкіне қатысты шет мемлекет сотының үкімімен, қаулысымен немесе өзге де шешімімен тәркілеу туралы шешім қабылданған тұлғаны, меншігінде, иелігінде, пайдалануында немесе билік етуінде тәркіленуге жататын мүлік бар басқа да мүдделі тұлғаларды және (немесе) олардың өкілдерін не қорғаушыларын, шет мемлекеттің құзыретті органын және прокурорды сұрау салудың қаралатын орны, күні мен уақыты туралы хабардар ете отырып, сот отырысында жүзеге асырылады.
Осы бөліктің бірінші абзацында аталған, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе жүрген тұлғалар сот отырысының орны, күні мен уақыты туралы сот отырысы өтетін күнге дейін отыз тәуліктен кешіктірілмей хабардар етілуге тиіс. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын немесе жүрген тұлғаларға және шет мемлекеттің құзыретті органына хабархаттар Қазақстан Республикасының халықаралық шартында және заңнамасында көзделген тәртіппен сот отырысы өтетін күнге дейін алты айдан кешіктірілмей жіберіледі.
Сот отырысына қатысуын сот міндетті деп таныған тұлғаларды қоспағанда, сот отырысының орны, күні мен уақыты туралы уақтылы хабардар етілген адамдардың келмеуі шет мемлекеттің құзыретті органының сұрау салуын қарауға кедергі келтірмейді.";

"2-1. В постановлении суда о признании и принудительном исполнении приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства в части конфискации имущества полностью или частично указываются:
1) наименование суда иностранного государства, время и место постановления приговора, постановления или иного решения о конфискации;
2) сведения о последнем месте жительства, месте работы и роде занятий в Республике Казахстан лица, осужденного судом иностранного государства;
3) описание преступления, в совершении которого осужденный признан виновным, и уголовный закон иностранного государства, на основании которого он осужден и принято решение о конфискации имущества;
4) статья Уголовного кодекса Республики Казахстан, предусматривающая ответственность за преступление, совершенное осужденным;
5) сведения об имуществе, находящемся на территории Республики Казахстан и подлежащем конфискации;
6) порядок обжалования постановления.
В постановлении суда об отказе в признании и принудительном исполнении приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства в части конфискации имущества должны быть указаны основания для такого отказа.";
"7-1. В признании и принудительном исполнении приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства в части конфискации находящегося на территории Республики Казахстан имущества отказывается по основаниям, предусмотренным частью второй статьи 569 настоящего Кодекса, а также в следующих случаях, если:
1) приговор, постановление или иное решение суда иностранного государства, предусматривающие конфискацию имущества, не вступили в законную силу;
2) имущество, которое подлежит конфискации, находится на территории, на которую не распространяется юрисдикция Республики Казахстан;
3) деяние, в связи с которым приговором, постановлением или иным решением суда иностранного государства предусмотрена конфискация имущества, совершено на территории Республики Казахстан и (или) это деяние по законодательству Республики Казахстан не является преступлением;
4) законодательство Республики Казахстан не предусматривает конфискации имущества за деяние, аналогичное деянию, в связи с которым приговором, постановлением или иным решением суда иностранного государства назначена конфискация;
5) в отношении указанного в запросе компетентного органа иностранного государства лица за то же самое деяние вступил в законную силу приговор, прекращено производство по уголовному делу, а равно имеется неотмененное решение органа предварительного расследования о прекращении уголовного дела или об отказе в возбуждении уголовного дела;

"2-1. Соттың мүлікті толық немесе ішінара тәркілеу бөлігінде шет мемлекет сотының үкімін, қаулысын немесе өзге де шешімін мойындау және мәжбүрлеп орындату туралы қаулысында мыналар көрсетіледі:
1) шет мемлекет сотының атауы, тәркілеу туралы үкімнің, қаулының немесе өзге де шешімнің шығарылған уақыты мен орны;
2) шет мемлекеттің соты соттаған тұлғаның Қазақстан Республикасындағы соңғы тұрғылықты жері, жұмыс орны және айналысатын ісі туралы мәліметтер;
3) жасағаны үшін сотталған тұлға кінәлі деп танылған қылмыстың сипаттамасы және оны соттауға және мүлікті тәркілеу туралы шешім қабылдауға негіз болған шет мемлекеттің қылмыстық заңы;
4) сотталған тұлға жасаған қылмыс үшін жауаптылықты көздейтін Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы;
5) Қазақстан Республикасының аумағындағы және тәркіленуге жататын мүлік туралы мәліметтер;
6) қаулыға шағым жасау тәртібі.
Соттың мүлікті тәркілеу бөлігінде шет мемлекет сотының үкімін, қаулысын немесе өзге де шешімін мойындаудан және мәжбүрлеп орындатудан бас тарту туралы қаулысында мұндай бас тартудың негіздері көрсетілуге тиіс.";
"7-1. Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті тәркілеу бөлігінде шет мемлекет сотының үкімін, қаулысын немесе өзге шешімін мойындаудан және мәжбүрлеп орындатудан осы Кодекстің 569-бабының екінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша, сондай-ақ мынадай:
1) шет мемлекет сотының мүлікті тәркілеуді көздейтін үкімі, қаулысы немесе өзге де шешімі заңды күшіне енбеген;
2) тәркіленуге жататын мүлік Қазақстан Республикасының юрисдикциясы қолданылмайтын аумақта орналасқан;
3) шет мемлекет сотының үкімімен, қаулысымен немесе өзге де шешімімен мүлікті тәркілеу көзделген іс-әрекет Қазақстан Республикасының аумағында жасалған және (немесе) бұл іс-әрекет Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша қылмыс болып табылмайтын;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында шет мемлекет сотының үкімімен, қаулысымен немесе өзге де шешімімен тәркілеу тағайындалған іс-әрекетке ұқсас іс-әрекет үшін мүлікті тәркілеу көзделмеген;
5) шет мемлекеттің құзыретті органының сұрау салуында аталған тұлғаға қатысты дәл сол іс-әрекет үшін үкім заңды күшіне енген, қылмыстық іс бойынша іс жүргізу тоқтатылған, сол сияқты алдын ала тергеп-тексеру органының қылмыстық істі тоқтату туралы немесе қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы күші жойылмаған шешімі болған;

6) приговор, постановление или иное решение суда иностранного государства, предусматривающие конфискацию имущества, не могут быть исполнены по основаниям, предусмотренным международным договором или законодательством Республики Казахстан;
7) в Республике Казахстан в связи с тем же деянием осуществляется уголовное преследование лица, о конфискации имущества которого направлен запрос компетентного органа иностранного государства;
8) на имущество, о конфискации которого поступил запрос компетентного органа иностранного государства, взыскание обращено приговором, решением или постановлением суда Республики Казахстан по уголовному, гражданскому делам или делу об административном правонарушении;
9) имущество, указанное в приговоре, постановлении или ином решении суда иностранного государства, не подлежит конфискации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7-2. На основании вступившего в законную силу постановления суда о признании и принудительном исполнении приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства в части конфискации находящегося на территории Республики Казахстан имущества судом выдается исполнительный лист, в котором должна быть указана резолютивная часть приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства, а также резолютивная часть постановления суда о признании приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства и их принудительном исполнении полностью или частично.
Исполнительный лист с копиями приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства и копией постановления суда о признании и принудительном исполнении приговора, постановления или иного решения суда иностранного государства направляются для исполнения в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.";
11) часть первую статьи 612 дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) в форме соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов по преступлениям небольшой, средней тяжести либо тяжким преступлениям, предусмотренным Уголовным кодексом Республики Казахстан.";
12) дополнить статьями 617-1, 617-2, 617-3, 617-4 и 617-5 следующего содержания:
"Статья 617-1. Условия для заключения процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов
1. Процессуальное соглашение о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов может быть заключено при наличии следующих условий:
1) добровольное изъявление подозреваемым, обвиняемым, подсудимым желания на заключение процессуального соглашения;

6) шет мемлекет сотының мүлікті тәркілеуді көздейтін үкімі, қаулысы немесе өзге де шешімі Қазақстан Республикасының халықаралық шартында немесе заңнамасында көзделген негіздер бойынша орындалмайтын;
7) Қазақстан Республикасында сол бір іс-әрекетке байланысты мүлкін тәркілеу туралы шет мемлекеттің құзыретті органының сұрау салуы жіберілген тұлғаны қылмыстық қудалау жүзеге асырылып жатқан;
8) шет мемлекеттің құзыретті органының тәркілеу туралы сұрау салуы келіп түскен мүлікке қылмыстық, азаматтық істер немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша Қазақстан Республикасы сотының үкімімен, шешімімен немесе қаулысымен өндіріп алу қолданылған;
9) шет мемлекет сотының үкімінде, қаулысында немесе өзге де шешімінде көрсетілген мүлік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәркіленуге жатпайтын жағдайларда бас тартылады.
7-2. Соттың Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті тәркілеу бөлігінде шет мемлекет сотының үкімін, қаулысын немесе өзге де шешімін мойындау және мәжбүрлеп орындату туралы заңды күшіне енген қаулысының негізінде сот шет мемлекет соты үкімінің, қаулысының немесе өзге де шешімінің қарар бөлігі, сондай-ақ соттың шет мемлекет сотының үкімін, қаулысын немесе өзге де шешімін мойындау және толық немесе ішінара мәжбүрлеп орындату туралы қаулысының қарар бөлігі көрсетілуге тиіс атқарушылық парақ береді.
Атқарушылық парақ шет мемлекет соты үкімінің, қаулысының немесе өзге де шешімінің көшірмелерімен және соттың шет мемлекет сотының үкімін, қаулысын немесе өзге де шешімін мойындау және мәжбүрлеп орындату туралы қаулысының көшірмесімен бірге Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес орындауға жіберіледі.";
11) 612-баптың бірінші бөлігі 2) тармағындағы "ынтымақтастық туралы келісім нысанында жүргізіледі." деген сөздер "– ынтымақтастық туралы келісім нысанында;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде көзделген онша ауыр емес, ауырлығы орташа не ауыр қылмыстар бойынша кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы келісім нысанында жүргізіледі.";
12) мынадай мазмұндағы 617-1, 617-2, 617-3, 617-4 және 617-5-баптармен толықтырылсын:
"617-1-бап. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасуға арналған шарттар
1. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім мынадай шарттар болған:
1) күдікті, айыпталушы, сотталушы процестік келісім жасасуға ерікті түрде тілек білдірген;

2) подозреваемый, обвиняемый, подсудимый не оспаривают подозрение, обвинение и имеющиеся по делу доказательства в совершении преступления, характер и размер причиненного ими вреда.
2. Процессуальное соглашение о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов не может быть заключено в отношении совокупности преступлений, если хотя бы одно из них не соответствует требованиям, предусмотренным настоящей статьей и статьей 612 настоящего Кодекса.
Статья 617-2. Последствия заключения процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов
1. Последствиями заключения процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов являются:
1) завершение досудебного расследования в сроки, установленные статьей 192 настоящего Кодекса;
2) проведение судебного разбирательства дела в соответствии с частью второй статьи 382 и главой 64 настоящего Кодекса.
2. Невыполнение лицом условий заключенного процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов влечет возобновление прекращенного досудебного расследования или уголовного преследования в порядке, предусмотренном статьей 291 настоящего Кодекса.
3. Подозреваемый, обвиняемый или подсудимый имеют право отказаться от процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов до удаления суда в совещательную комнату для принятия решения.
4. Отказ сторон от заключения процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов не препятствует заявлению ходатайства о его заключении повторно.
Статья 617-3. Порядок рассмотрения ходатайства о заключении процессуального соглашения в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов
1. Подозреваемый, обвиняемый, подсудимый вправе заявить ходатайство о заключении процессуального соглашения в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов в любой момент производства по уголовному делу до удаления суда в совещательную комнату. Процессуальное соглашение может быть заключено по инициативе прокурора.
2. Орган, осуществляющий расследование, получив ходатайство от подозреваемого, обвиняемого, подсудимого либо защитника о заключении процессуального соглашения о производстве в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, с учетом оснований, предусмотренных статьей 613 настоящего Кодекса, в течение трех суток направляет поступившее ходатайство вместе с материалами уголовного дела прокурору для решения вопроса о заключении процессуального соглашения.
Прокурор истребует дело из органа, осуществляющего расследование, выполняет действия, предусмотренные частями третьей и четвертой настоящей статьи, усмотрев в деле возможность заключения процессуального соглашения, предлагает стороне защиты обсудить вопрос о его заключении либо письменно сообщает об отказе в удовлетворении ходатайства.

2) күдікті, айыпталушы, сотталушы келтірілген күдікке, айыптауға және іс бойынша қылмысты жасағанының қолда бар дәлелдемелеріне, өзі келтірген зиянның сипаты мен мөлшеріне дауласпаған кезде жасалуы мүмкін.
2. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім, егер қылмыстардың ең болмағанда біреуі осы бапта және осы Кодекстің 612-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмесе, қылмыстардың жиынтығына қатысты жасалмайды.
617-2-бап. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасаудың салдары
1. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасудың салдары мыналар болып табылады:
1) осы Кодекстің 192-бабында белгіленген мерзімдерде сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталуы;
2) осы Кодекстің 382-бабының екінші бөлігіне және 64-тарауына сәйкес істің сот талқылауының жүргізілуі.
2. Тұлғаның кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы жасалған процестік келісімнің шарттарын орындамауы тоқтатылған сотқа дейінгі тергеп-тексеруді немесе қылмыстық қудалауды осы Кодекстің 291-бабында көзделген тәртіппен қайта бастауға алып келеді.
3. Сот шешім қабылдау үшін кеңесу бөлмесіне кеткенге дейін күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнен бас тартуға құқығы бар.
4. Тараптардың кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасудан бас тартуы оны қайтадан жасасу туралы өтінішхат мәлімдеуге кедергі келтірмейді.
617-3-бап. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында процестік келісім жасасу туралы өтінішхатты қарау тәртібі
1. Күдiктi, айыпталушы, сотталушы қылмыстық iс бойынша iс жүргiзудiң кез келген сәтiнде сот кеңесу бөлмесіне кеткенге дейін кiнәнi мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәмiле нысанында процестiк келiсiм жасасу туралы өтiнiшхат мәлiмдеуге құқылы. Процестiк келiсiм прокурордың бастамасы бойынша жасалуы мүмкiн.
2. Тергеп-тексеруді жүзеге асыратын орган күдіктіден, айыпталушыдан, сотталушыдан не қорғаушыдан кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында іс жүргізу туралы процестік келісім жасасу туралы өтінішхатты алып, осы Кодекстің 613-бабында көзделген негіздерді ескере отырып, процестік келісім жасасу туралы мәселені шешу үшін келіп түскен өтінішхатты қылмыстық іс материалдарымен бірге үш тәулік ішінде прокурорға жібереді.
Прокурор тергеп-тексеруді жүзеге асыратын органнан істі талап етіп алдырады, осы баптың үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді орындайды, істе процестік келісім жасасу мүмкіндігі барын көріп, қорғаушы тарапқа оны жасасу туралы мәселені талқылауды ұсынады не өтінішхатты қанағаттандырудан бас тарту туралы жазбаша хабарлайды.

3. Прокурор при рассмотрении вопроса о возможности заключения процессуального соглашения обязан проверить:
1) подпадает ли деяние, совершенное лицом, под процессуальное соглашение о производстве в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов;
2) добровольность заявленного лицом ходатайства о заключении процессуального соглашения и осведомленность о последствиях его заключения;
3) лицо не оспаривает собранные доказательства и квалификацию деяния;
4) согласие лица с характером и размером причиненного им вреда и гражданским иском;
5) отсутствие в деле обстоятельств, влекущих прекращение уголовного преследования.
Для выяснения указанных обстоятельств прокурор вызывает подозреваемого, обвиняемого, подсудимого (требует доставления содержащегося под стражей), его защитника и потерпевшего, у которых выясняет мнение о возможности заключения процессуального соглашения. Лицу, подавшему ходатайство, прокурор разъясняет последствия заключения процессуального соглашения, право отказаться от его заключения.
4. Получение согласия потерпевшего на заключение процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов не требуется.
Решение по ходатайству о заключении процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов принимается в течение десяти суток с момента поступления уголовного дела в прокуратуру.
Отказ прокурора от заключения процессуального соглашения обжалованию не подлежит, однако это не препятствует заключению процессуального соглашения в дальнейшем.
Статья 617-4. Порядок составления процессуального соглашения в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов
1. В процессуальном соглашении о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов указываются:
1) дата и место его составления;
2) должностное лицо органа прокуратуры, заключающее процессуальное соглашение;
3) фамилия, имя и отчество (при его наличии) подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, заключающего процессуальное соглашение, дата и место его рождения, место жительства и род занятий, фамилия, имя, отчество (при его наличии) его защитника;
4) описание преступления с указанием времени, места его совершения, а также других обстоятельств, подлежащих доказыванию в соответствии с положениями настоящего Кодекса;
5) пункт, часть, статья Уголовного кодекса Республики Казахстан, предусматривающие ответственность за данное преступление;
6) признание подозреваемым, обвиняемым или подсудимым своей вины в совершении преступления и обязанность добровольного возвращения незаконно приобретенных активов, в том числе находящихся за пределами Республики Казахстан;

3. Прокурор процестік келісім жасасу мүмкіндігі туралы мәселені қарау кезінде:
1) тұлғаның жасаған іс-әрекетінің кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында іс жүргізу туралы процестік келісім аясына жататын не жатпайтынын;
2) процестік келісім жасасу туралы өтінішхатты тұлғаның ерікті түрде мәлімдегенін және оны жасасудың салдары туралы білетінін;
3) тұлғаның жиналған дәлелдемелерге және іс-әрекеттің саралануына дауласпайтынын;
4) тұлғаның өзі келтірген зиянның сипаты мен мөлшеріне және азаматтық талап қоюға келісетінін;
5) істе қылмыстық қудалауды тоқтатуға алып келетін мән-жайлардың жоқ екенін тексеруге міндетті.
Көрсетілген мән-жайларды анықтау үшін прокурор күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны (күзетпен ұсталып отырғанды жеткізуді талап етеді), оның қорғаушысын және жәбірленушіні шақырады, олардың процестік келісім жасасу мүмкіндігі туралы пікірін анықтайды. Прокурор өтінішхатты берген тұлғаға процестік келісім жасасудың салдарын, оны жасасудан бас тарту құқығын түсіндіреді.
4. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасуға жәбірленушінің келісімін алу талап етілмейді.
Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасу туралы өтінішхат жөніндегі шешім қылмыстық іс прокуратураға келіп түскен кезден бастап он тәулік ішінде қабылданады.
Прокурордың процестік келісім жасасудан бас тартуы шағым жасалуға жатпайды, алайда бұл кейіннен процестік келісім жасасуға кедергі келтірмейді.
617-4-бап. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында процестік келісім жасасу тәртібі
1. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімде:
1) оның жасалған күні мен орны;
2) прокуратура органының процестік келісімді жасасушы лауазымды адамы;
3) процестік келісім жасасушы күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), туған күні мен жері, тұрғылықты жері және айналысатын ісі, оның қорғаушысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4) қылмысты оның жасалған уақытын, орнын, сондай-ақ осы Кодекстің ережелеріне сәйкес дәлелденуге жататын басқа да мән-жайларды көрсете отырып сипаттау;
5) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің осы қылмыс үшін жауаптылық көзделетін бабы, бөлігі, тармағы;
6) күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының қылмыс жасаудағы өзінің кінәсін мойындауы және заңсыз иемденілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жердегі активтерін өз еркімен қайтару міндеті;

7) перечень и описание незаконно приобретенных активов, подлежащих возврату, место их нахождения, в том числе активов, находящихся за пределами Республики Казахстан;
8) обстоятельства, смягчающие уголовную ответственность, наказание, и нормы уголовного законодательства, которые могут быть применены в отношении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого при соблюдении им условий и выполнении обязательств, указанных в процессуальном соглашении;
9) вопросы освобождения лица от уголовной ответственности в силу положений Уголовного кодекса Республики Казахстан, о котором будет ходатайствовать прокурор;
10) действия, которые подозреваемый, обвиняемый или подсудимый обязуются совершить после заключения процессуального соглашения;
11) сроки и способы перечисления (перевода) или передачи незаконно приобретенных активов в Специальный государственный фонд или управляющую компанию, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов;
12) обязанность подозреваемого, обвиняемого или подсудимого по взаимодействию и сотрудничеству с прокурором по вопросам уголовного расследования и возврату незаконно приобретенных активов;
13) последствия заключения процессуального соглашения и действия прокурора по уголовному делу после заключения процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов;
14) последствия невыполнения подозреваемым, обвиняемым или подсудимым условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов;
15) другие условия и обязанности, согласованные сторонами в процессуальном соглашении о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов.
2. Условия процессуального соглашения должны предусматривать возврат сумм полученных лицом сверхдоходов за общий период владения активами, в случаях, когда лицо получало такие сверхдоходы в связи с благоприятными неконкурентными условиями ведения предпринимательской деятельности, в том числе установленными в законодательных и иных нормативных правовых актах, а равно в результате фактической концентрации экономических ресурсов на соответствующем рынке товаров, работ или услуг, в том числе путем прямого или опосредованного владения акциями (долями участия в уставных капиталах) субъектов рынка, занимающих и (или) занимавших доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке.
3. Процессуальное соглашение о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов заключается в письменном виде и подписывается прокурором, подозреваемым, обвиняемым или подсудимым, а также его защитником.
До подписания процессуального соглашения подозреваемый, обвиняемый или подсудимый имеет право наедине и конфиденциально обсудить его положения со своим защитником.

7) қайтарылуға жататын заңсыз иемденілген активтердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жердегі активтердің тізбесі мен сипаттамасы, олардың тұрған жері;
8) процестік келісімде көрсетілген шарттарды сақтаған және міндеттемелерді орындаған кезде күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға қатысты қолданылуы мүмкін, қылмыстық жауаптылықты, жазалауды жеңілдететін мән-жайлар және қылмыстық заңнаманың нормалары;
9) прокурор өтінішхат беретін, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің ережелеріне сәйкес тұлғаны қылмыстық жауаптылықтан босату мәселелері;
10) процестік келісім жасасқаннан кейін күдікті, айыпталушы немесе сотталушы жасауға міндеттенетін әрекеттер;
11) заңсыз иемденілген активтерді Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес құрылған Арнаулы мемлекеттік қорға немесе басқарушы компанияға аудару (аударым жасау) немесе беру мерзімдері мен тәсілдері;
12) күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының қылмыстық тергеп-тексеру мәселелері және заңсыз иемденілген активтерді қайтару бойынша прокурормен өзара іс-қимыл жасау және ынтымақтасу жөніндегі міндеті;
13) процестік келісім жасасудың салдары және кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасалғаннан кейін прокурордың қылмыстық іс бойынша әрекеті;
14) күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындамауының салдары;
15) кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімде тараптар келіскен басқа да шарттар мен міндеттер көрсетіледі.
2. Процестік келісімнің шарттарында тұлға кәсіпкерлік қызметті жүргізудің, оның ішінде заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген бәсекелестік емес қолайлы жағдайларына байланысты, сол сияқты тиісті тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер нарығында экономикалық ресурстарды, оның ішінде тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие болатын және (немесе) ие болған нарық субъектілерінің акцияларын (жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін) тікелей немесе жанама иелену жолымен іс жүзінде шоғырландыру нәтижесінде үстеме кірістерді алған жағдайларда, тұлға активтерді иеленген жалпы кезеңде алған осындай үстеме кірістердің сомаларын қайтару көзделуге тиіс.
3. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жазбаша түрде жасалады және оған прокурор, күдікті, айыпталушы немесе сотталушы, сондай-ақ оның қорғаушысы қол қояды.
Процестік келісімге қол қойылғанға дейін күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының өз қорғаушысымен бірге оның ережелерін оңаша және құпия талқылауға құқығы бар.

Статья 617-5. Действия прокурора, следователя по уголовному делу после заключения процессуального соглашения в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов
1. После подписания процессуального соглашения в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов прокурор рассматривает вопрос о необходимости отмены либо изменения меры пресечения в отношении подозреваемого, обвиняемого, подсудимого. В случае необходимости проведения по делу следственных и процессуальных действий прокурор направляет дело в орган досудебного расследования.
2. Следователь осуществляет сбор доказательств в объеме, достаточном для подтверждения вины подозреваемого, обвиняемого.
3. В случае, если в результате досудебного расследования будут установлены иные обстоятельства совершения преступления, не предусмотренные процессуальным соглашением, данное соглашение подлежит пересмотру в порядке и сроки, которые предусмотрены статьями 617-3 и 617-4 настоящего Кодекса, либо прекращает свое действие.
4. В случае отсутствия необходимости проведения следственных и процессуальных действий после заключения процессуального соглашения в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов досудебное расследование по делу считается оконченным и прокурор незамедлительно направляет его в суд без обвинительного акта, о чем уведомляет потерпевшего и его представителя (при наличии).";
13) статью 622 дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) в стадии досудебного производства либо в ходе судебного разбирательства заключено процессуальное соглашение о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов со всеми подозреваемыми, обвиняемыми, подсудимыми.";
14) в статье 623:
заголовок и абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Статья 623. Действия судьи по делу, поступившему с процессуальным соглашением о признании вины, процессуальным соглашением о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, заключенным на стадии досудебного производства
1. Судья, получив уголовное дело с процессуальным соглашением о признании вины, процессуальным соглашением о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов и ходатайством о рассмотрении дела в согласительном производстве, проверяет соответствие заключенного процессуального соглашения требованиям закона, после чего выносит постановление о:";
в части второй и абзаце первом части третьей слова "о признании вины" исключить;

617-5-бап. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында процестік келісім жасасқаннан кейін прокурордың, тергеушінің қылмыстық іс бойынша әрекеттері
1. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында процестік келісімге қол қойылғаннан кейін прокурор күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қатысты бұлтартпау шарасының күшін жою не оны өзгерту қажеттігі туралы мәселені қарайды. Іс бойынша тергеу әрекеттерін және процестік әрекеттерді жүргізу қажет болған жағдайда прокурор істі сотқа дейінгі тергеп-тексеру органына жібереді.
2. Тергеуші күдіктінің, айыпталушының кінәсін растауға жеткілікті көлемде дәлелдемелер жинауды жүзеге асырады.
3. Егер сотқа дейінгі тергеп-тексеру нәтижесінде қылмыс жасаудың процестік келісімде көзделмеген өзге мән-жайлары анықталған жағдайда, осы келісім осы Кодекстің 617-3 және 617-4-баптарында көзделген тәртіппен және мерзімдерде қайта қаралуға жатады не өзінің қолданысын тоқтатады.
4. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында процестік келісім жасалғаннан кейін тергеу әрекеттерін және процестік әрекеттерді жүргізу қажеттігі болмаған жағдайда, іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру аяқталды деп есептеледі және прокурор оны айыптау актісінсіз дереу сотқа жібереді, бұл туралы жәбірленушіні және оның өкілін (ол болған кезде) хабардар етеді.";
13) 622-бап 2) тармағындағы "жасалса, істі келісімдік іс жүргізуде шешеді." деген сөздер "жасалса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында не сот талқылауы барысында барлық күдіктілермен, айыпталушылармен, сотталушылармен кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасалса, істі келісімдік іс жүргізуде шешеді.";
14) 623-бапта:
тақырып және бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"623-бап. Сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында жасалған, кінәні мойындау туралы процестік келісіммен, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісіммен бірге келіп түскен іс бойынша судьяның әрекеттері
1. Судья кінәні мойындау туралы процестік келісіммен, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісіммен және істі келісімдік іс жүргізуде қарау туралы өтінішхатпен бірге қылмыстық істі алып, жасалған процестік келісімнің заң талаптарына сәйкестігін тексереді, содан кейін:";
екінші бөліктегі және үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "кінәні мойындау туралы" деген сөздер алып тасталсын;

15) части первую, третью, четвертую и пятую статьи 625 изложить в следующей редакции:
"1. В судебном заседании после разрешения отводов и ходатайств председательствующий объявляет о начале рассмотрения процессуального соглашения о признании вины, процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов и предлагает прокурору изложить его сущность.";
"3. Выяснив позицию подсудимого, председательствующий предлагает защитнику и прокурору сообщить их мнение относительно процессуального соглашения в форме сделки о признании вины или в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, а также уточняет, поддерживают ли они процессуальное соглашение.
4. Председательствующий в судебном заседании при необходимости может опрашивать прокурора, подсудимого и его защитника по вопросу соблюдения предусмотренного законом порядка заключения процессуального соглашения в форме сделки о признании вины или в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов.
5. После окончания рассмотрения процессуального соглашения председательствующий выясняет у подсудимого, какой срок ему потребуется для добровольного исполнения судебного акта в части имущественных взысканий, предусмотренных в соглашении, при этом выясняет его семейное и материальное положение. По окончании рассмотрения процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов председательствующий выясняет у подсудимого, в какой срок им будет выполнено процессуальное соглашение в части возврата незаконно приобретенных активов и подтверждает ли он способ и порядок их возврата.
Подсудимому должно быть также предоставлено право что-либо дополнительно сообщить суду. После выслушивания подсудимого председательствующий удаляется в совещательную комнату и сообщает время оглашения судебного решения.";
16) часть первую статьи 626 дополнить пунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) постановление о прекращении производства по уголовному делу с процессуальным соглашением о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов;";
17) в статье 628:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Государственный обвинитель, подсудимый и его защитник в ходе главного судебного разбирательства по уголовному делу вправе заявить ходатайство о заключении процессуального соглашения о признании вины, процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов.
При поступлении ходатайства о заключении процессуального соглашения в форме сделки о признании вины или в форме сделки о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов судья прерывает судебное разбирательство и предоставляет сторонам разумный срок для его заключения.";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:

15) 625-баптың бірінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төрағалық етуші сот отырысында қарсылық білдірулер мен өтінішхаттарды шешкеннен кейін кінәні мойындау туралы процестік келісімді, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімді қараудың басталғаны туралы жариялайды және прокурорға оның мәнін баяндауды ұсынады.";
"3. Төрағалық етуші сотталушының ұстанымын анықтап алып, қорғаушыға және прокурорға кінәні мойындау туралы мәміле нысанындағы немесе кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанындағы процестік келісімге қатысты өз пікірлерін хабарлауын ұсынады, сондай-ақ олардың процестік келісімді қолдайтынын не қолдамайтынын нақтылайды.
4. Сот отырысында төрағалық етуші қажет болған кезде кінәні мойындау туралы мәміле нысанындағы немесе кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанындағы процестік келісімді жасасудың заңда көзделген тәртібін сақтау мәселесі бойынша прокурордан, сотталушыдан және оның қорғаушысынан жауап алуы мүмкін.
5. Процестік келісімді қарау аяқталғаннан кейін төрағалық етуші сотталушыдан келісімде көзделген мүліктік өндіріп алулар бөлігінде сот актісін өз еркімен орындау үшін оған қандай мерзім қажет екенін анықтайды, бұл ретте оның отбасылық және материалдық жағдайын анықтайды. Кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімді қарау аяқталғаннан кейін төрағалық етуші сотталушыдан оның заңсыз иемденілген активтерді қайтару бөлігінде процестік келісімді қандай мерзімде орындайтынын және оларды қайтару тәсілі мен тәртібін растайтынын не растамайтынын анықтайды.
Сотталушыға сотқа қосымша бірдеңе хабарлау құқығы да берілуге тиіс. Сотталушыны тыңдап болған соң төрағалық етуші кеңесу бөлмесіне кетеді және сот шешімін жария ету уақытын хабарлайды.";
16) 626-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-1) тармақпен толықтырылсын:
"4-1) кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісіммен қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы қаулы;";
17) 628-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік айыптаушы, сотталушы және оның қорғаушысы қылмыстық іс бойынша басты сот талқылауы барысында кінәні мойындау туралы процестік келісім, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасасу туралы өтінішхат мәлімдеуге құқылы.
Кінәні мойындау туралы мәміле нысанында немесе кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы мәміле нысанында процестік келісім жасасу туралы өтінішхат келіп түскен кезде судья сот талқылауын үзеді және тараптарға процестік келісім жасасу үшін ақылға қонымды мерзім береді.";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. После заключения процессуальное соглашение о признании вины или процессуальное соглашение о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов предоставляется судье, который проверяет его на соответствие требованиям закона и принимает одно из следующих мотивированных решений:";
18) часть первую статьи 629 после цифр "616" дополнить словами "и статье 617-4".
7. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) статью 1 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Положения настоящего Кодекса не распространяются на отношения, связанные с возвратом незаконно приобретенных активов, в том числе на создание и деятельность управляющей компании, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";
2) в пункте 4 статьи 80 слова "а также на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций" заменить словами "на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, а также на проекты нормативных правовых актов уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по вопросам валютного регулирования".
8. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) статью 1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Порядок рассмотрения дел по возврату государству незаконно приобретенных активов по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", осуществляется судом по общим правилам, предусмотренным настоящим Кодексом, с особенностями, установленными Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов".";
2) статью 11 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Предварительные обеспечительные меры в виде наложения ареста на активы субъекта, являющегося собственником, осуществляются в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов".";
3) в статье 54:
подпункт 3) части третьей дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Прокурор вправе обратиться в суд для восстановления нарушенных прав и защиты интересов субъектов квазигосударственного сектора, крупного предпринимательства, в том числе банков, получавших государственную поддержку, а также подавать иски о признании недействительными сделок и применении последствий недействительности сделок, совершенных субъектами квазигосударственного сектора, крупного предпринимательства, в том числе банками, получавшими государственную поддержку; об истребовании их имущества из чужого незаконного владения; о возмещении ущерба, причиненного субъектам квазигосударственного сектора, крупного предпринимательства, в том числе банкам, получавшим государственную поддержку; об оспаривании решений органов в отношении субъектов квазигосударственного сектора, крупного предпринимательства, в том числе банков, получавших государственную поддержку.";
часть пятую изложить в следующей редакции:

"2. Кінәні мойындау туралы процестік келісім немесе кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісім жасалғанынан кейін судьяға беріледі, ол оның заң талаптарына сәйкестігін тексереді және мынадай:";
18) 629-баптың бірінші бөлігі "талаптарына" деген сөзден кейін "және 617-4-бабына" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Кодекстің ережелері Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес заңсыз иемденілген активтерді қайтаруға байланысты қатынастарға, оның ішінде басқарушы компанияны құруға және оның қызметіне қолданылмайды.";
2) 80-баптың 4-тармағындағы "сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның валюталық реттеу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Сот "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару жөніндегі істерді қарау тәртібін "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктерін ескере отырып, осы Кодексте көзделген жалпы қағидалар бойынша жүзеге асырады.";
2) 11-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Меншік иесі болып табылатын субъектінің активтеріне тыйым салуды қолдану түріндегі алдын ала қамтамасыз ету шаралары "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.";
3) 54-бапта:
үшінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Прокурор квазимемлекеттік сектор, ірі кәсіпкерлік субъектілерінің, оның ішінде мемлекеттік қолдау алған банктердің бұзылған құқықтарын қалпына келтіру және мүдделерін қорғау үшін сотқа жүгінуге, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор, ірі кәсіпкерлік субъектілері, оның ішінде мемлекеттік қолдау алған банктер жасаған мәмілелерді жарамсыз деп тану және мәмілелердің жарамсыздығы салдарын қолдану туралы; олардың мүлкін өзгенің заңсыз иеленуінен талап етіп алу туралы; квазимемлекеттік сектор, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде мемлекеттік қолдау алған банктерге келтірілген залалды өтеу туралы; квазимемлекеттік сектор, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде мемлекеттік қолдау алған банктерге қатысты органдардың шешімдеріне дау айту туралы талап қою беруге құқылы.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Прокурор, предъявивший иск, пользуется всеми процессуальными правами, а также несет все процессуальные обязанности истца, кроме права на заключение мирового соглашения, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", соглашения об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации и соглашения об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры. Отказ прокурора от иска, предъявленного в защиту интересов другого лица, не лишает это лицо права требовать рассмотрения дела по существу после уплаты им государственной пошлины в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Иски, заявления прокурора в суд, предусмотренные абзацем вторым подпункта 3) части третьей настоящей статьи, подаются в отношении субъектов и (или) их аффилированных лиц, определенных Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", либо в отношении иных лиц в связи с осуществлением уполномоченным органом по возврату активов мер по поиску и возврату активов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";
4) подраздел 3 дополнить главой 30-1 следующего содержания:
"Глава 30-1. Производство по делам об оспаривании действий (бездействия) уполномоченного органа по возврату активов
Статья 301-1. Подача заявления
1. В случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", лицо, являющееся собственником актива, вправе оспорить действия (бездействие) уполномоченного органа по возврату активов.
Лицо, являющееся собственником актива, может обратиться в суд после соблюдения досудебного порядка урегулирования спора, установленного Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов".
2. Заявление может быть подано в течение десяти рабочих дней с момента совершения действия (бездействия) уполномоченного органа по возврату активов.
3. Заявление подается в суд по правилам подсудности, установленным главой 3 настоящего Кодекса.
4. К заявлению должны быть приобщены доказательства, свидетельствующие о нарушении права лица, являющегося собственником актива.
Статья 301-2. Рассмотрение заявления
1. Заявление, поступившее в сроки, установленные статьей 301-1 настоящего Кодекса, должно быть рассмотрено в течение двадцати рабочих дней.

"5. Талап қоюды берген прокурор "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, татуласу келісімін, дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді және дауды партисипативтік рәсім тәртібімен реттеу туралы келісімді жасасу құқығынан басқа, барлық процестік құқықтарды пайдаланады, сондай-ақ онда талап қоюшының барлық процестік міндеттері болады. Прокурордың басқа тұлғаның мүдделерін қорғау үшін берілген талап қоюдан бас тартуы осы тұлғаны ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) талаптарына сәйкес мемлекеттік бажды төлегеннен кейін істі мәні бойынша қарауды талап ету құқығынан айырмайды.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Сотқа осы баптың үшінші бөлігі 3) тармақшасының екінші абзацында көзделген прокурордың талап қоюы, арыздары "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған субъектілерге және (немесе) олардың үлестес тұлғаларына қатысты не активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес активтерді іздеу және қайтару жөніндегі шараларды жүзеге асыруына байланысты өзге де тұлғаларға қатысты беріледі.";
4) 3-кіші бөлім мынадай мазмұндағы 30-1-тараумен толықтырылсын:
"30-1-тарау. Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы істер бойынша іс жүргізу
301-1-бап. Арыз беру
1. "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, активтің меншік иесі болып табылатын тұлға активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айтуға құқылы.
Активтің меншік иесі болып табылатын тұлға "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген дауды реттеудің сотқа дейінгі тәртібі сақталғаннан кейін сотқа жүгіне алады.
2. Арыз активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның әрекеті (әрекетсіздігі) жасалған кезден бастап он жұмыс күні ішінде берілуі мүмкін.
3. Арыз сотқа осы Кодекстің 3-тарауында белгіленген соттылық қағидалары бойынша беріледі.
4. Арызға активтің меншік иесі болып табылатын тұлғаның құқығы бұзылғанын куәландыратын дәлелдемелер қоса тіркелуге тиіс.
301-2-бап. Арызды қарау
1. Осы Кодекстің 301-1-бабында белгіленген мерзімдерде келіп түскен арыз жиырма жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

2. Заявление рассматривается судом с участием заявителя и представителя уполномоченного органа по возврату активов.
Неявка в суд указанных лиц, надлежащим образом извещенных о времени и месте судебного заседания, не является препятствием для рассмотрения и разрешения дела.
Статья 301-3. Решение суда по заявлению и его исполнение
1. Решение суда выносится в соответствии с требованиями статьи 228 настоящего Кодекса.
2. На решение суда может быть подана апелляционная жалоба, принесено апелляционное ходатайство в течение трех рабочих дней со дня вручения копии решения.";
5) часть вторую статьи 466 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) основанием дел служат иски и заявления прокурора в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов".";
6) статью 476 дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. Принятие запросов об оказании правовой помощи, адресованных судам Республики Казахстан, от судов и компетентных органов иностранных государств может осуществляться уполномоченным органом по возврату активов, иными компетентными органами Республики Казахстан, если это предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.".
9. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
часть первую пункта 4 статьи 3 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.".
10. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности":
1) в подпункте 1) части первой пункта 4 статьи 12 слова "195 (частью четвертой)," заменить словами "195 (частями четвертой и пятой),";
2) дополнить статьей 26 следующего содержания:
"Статья 26. Взаимодействие с уполномоченным органом по возврату активов
Органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, обязаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" представлять уполномоченному органу по возврату активов получаемые ими в ходе оперативно-розыскной деятельности сведения, в том числе составляющие государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, за исключением:
1) сведений о личности конфиденциальных помощников и штатных негласных сотрудников;
2) сведений об организации оперативно-розыскной деятельности, о конкретных оперативно-розыскных мероприятиях, об источниках и способах получения информации;
3) сведений, касающихся личной жизни, чести и достоинства личности, если в них не содержится информация о совершении запрещенных законом действий.".

2. Арызды сот арыз берушінің және активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган өкілінің қатысуымен қарайды.
Сот отырысының уақыты мен орны туралы тиісті түрде хабарланған аталған тұлғалардың сотқа келмеуі істі қарауға және шешуге кедергі болмайды.
301-3-бап. Соттың арыз бойынша шешімі және оның орындалуы
1. Соттың шешімі осы Кодекстің 228-бабының талаптарына сәйкес шығарылады.
2. Соттың шешіміне шешімнің көшірмесі табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде апелляциялық шағым берілуі, апелляциялық өтінішхат келтірілуі мүмкін.";
5) 466-баптың екінші бөлігі 10) тармақшасындағы "болған жағдайларда қарайды." деген сөздер "болған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда прокурордың талап қоюлары мен арыздары істерге негіз болған жағдайларда қарайды.";
6) 476-бап мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"7. Шет мемлекеттердің соттары мен құзыретті органдарынан Қазақстан Республикасының соттарына жолданған құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салуларды қабылдауды, егер бұл Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделсе, активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының өзге де құзыретті органдары жүзеге асыра алады.".
9. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
3-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі 7) тармақшасындағы "заңнамасында реттелетін қатынастарға қолданылмайды." деген сөздер "заңнамасында;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасында реттелетін қатынастарға қолданылмайды.".
10. "Жедел-іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "195 (төртінші бөлігі)," деген сөздер "195 (төртінші және бесінші бөліктері)," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 26-баппен толықтырылсын:
"26-бап. Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл
Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдар жедел-іздестіру қызметі барысында өздері алатын, оның ішінде:
1) құпия көмекшілер мен штаттағы жасырын қызметкерлердің жеке басы туралы мәліметтерді;
2) жедел-іздестіру қызметін ұйымдастыру туралы, нақты жедел-іздестіру іс-шаралары туралы, ақпарат алу көздері мен тәсілдері туралы мәліметтерді;
3) егер заңда тыйым салынған әрекеттерді жасағаны туралы ақпарат болмаса, адамның жеке өміріне, ар-намысы мен қадір-қасиетіне қатысты мәліметтерді қоспағанда, мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға ұсынуға міндетті.".

11. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан":
подпункт 7) части первой статьи 56 изложить в следующей редакции:
"7) совместно с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, определяет порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в целях обеспечения выполнения резидентами Республики Казахстан требования репатриации;".
12. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств":
1) подпункт 4-4) части первой статьи 11 изложить в следующей редакции:
"4-4) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, имеет непогашенную или неснятую судимость за преступления по статьям 216, 218, 218-1, 235-1, 237, 238 Уголовного кодекса Республики Казахстан;";
2) в статье 14-2:
часть первую дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) изменении бенефициарного собственника юридического лица.";
в части второй слова "и 7)" заменить словами ", 7) и 8)".
13. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
в части второй пункта 4 статьи 50:
подпункт 1-4) изложить в следующей редакции:
"1-4) предоставление в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, банками, Национальным Банком Республики Казахстан органу государственных доходов информации и (или) документов по экспортным или импортным операциям, подлежащим контролю в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) предоставление банками информации, сведений и документов, составляющих банковскую тайну, по лицам, включенным в реестр, по письменному запросу уполномоченного органа по возврату активов, подписанному первым руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, с приложением выписки из реестра, утвержденного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов".".
14. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности":

11. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
56-баптың бірінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасы резиденттерінің репатриациялау талабын орындауын қамтамасыз ету мақсатында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды;".
12. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың бірінші бөлігінің 4-4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-4) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлғаның Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 216, 218, 218-1, 235-1, 237, 238-баптары бойынша қылмыстары үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар болса;";
2) 14-2-бапта:
бірінші бөлік 7) тармақшасындағы "өзгерген кезде енгізіледі." деген сөздер "өзгерген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) заңды тұлғаның бенефициарлық меншік иесі өзгерген кезде енгізіледі.";
екінші бөліктегі "және 7)" деген сөздер ", 7) және 8)" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
50-баптың 4-тармағының екінші бөлігінде:
1-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-4) банктердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес бақылануға жататын экспорттық немесе импорттық операциялар бойынша ақпаратты және (немесе) құжаттарды беруі;";
15) тармақшадағы "ұсынуы банк құпиясын жария ету болып табылмайды." деген сөздер "ұсынуы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысы не оның міндетін атқаратын адам қол қойған, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген тізілімнің үзінді-көшірмесі қоса берілген жазбаша сұрау салуы бойынша банктердің тізілімге енгізілген тұлғалар бойынша банк құпиясын құрайтын ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруі банк құпиясын жария ету болып табылмайды.".
14. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) часть первую пункта 4 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"4. Сведения, полученные аудитором и (или) аудиторской организацией при исполнении договора на проведение аудита, аудита по налогам, составляют коммерческую тайну, за исключением сведений, представляемых органам государственных доходов, а также сведений, раскрываемых (передаваемых) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" уполномоченному органу по возврату активов.";
2) в пункте 2 статьи 20:
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сообщать руководителю аудиторской организации, участником которой он является, сведения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", включая сведения, составляющие коммерческую тайну.";
3) пункт 2 статьи 21 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) раскрывать (передавать) уполномоченному органу по возврату активов сведения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов", включая сведения, составляющие коммерческую тайну.".
15. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
часть первую пункта 3 статьи 43 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) уполномоченному органу по возврату активов по письменному запросу, подписанному первым руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, с приложением выписки из реестра, утвержденного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";".
16. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма":
1) в статье 1:
подпункт 3-4) изложить в следующей редакции:
"3-4) реестр бенефициарных собственников юридических лиц – государственная база данных, предназначенная для учета и хранения сведений о бенефициарных собственниках юридических лиц в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;";

1) 17-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылатын мәліметтерді, сондай-ақ "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға ашып көрсетілетін (берілетін) мәліметтерді қоспағанда, аудитор және (немесе) аудиторлық ұйым аудит, салықтар бойынша аудит жүргізуге арналған шартты орындау кезінде алған мәліметтер коммерциялық құпияны құрайды.";
2) 20-баптың 2-тармағында:
2) тармақшадағы "коммерциялық" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, коммерциялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "хабарлауға міндетті." деген сөздер "хабарлауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді қоса алғанда, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мәліметтерді өзі қатысушысы болып табылатын аудиторлық ұйымның басшысына хабарлауға міндетті.";
3) 21-баптың 2-тармағы 11) тармақшасындағы "сақтауға міндетті." деген сөздер "сақтауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді қоса алғанда, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мәліметтерді активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға ашып көрсетуге (беруге) міндетті.".
15. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
43-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бірінші басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген тізілімнің үзінді-көшірмесі қоса берілген жазбаша сұрау салу бойынша активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға;".
16. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
3-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-4) заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімі – қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді есепке алуға және сақтауға арналған мемлекеттік дерекқор;";

дополнить подпунктом 3-5) следующего содержания:
"3-5) независимый специалист по юридическим вопросам – физическое лицо, оказывающее юридические услуги как самостоятельно, так и в качестве партнера или работника на основании трудового договора с субъектом предпринимательства, оказывающего юридическую помощь;";
2) в подпункте 2-2) части первой пункта 3 статьи 5:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В целях выявления бенефициарного собственника клиента – юридического лица, иностранной структуры без образования юридического лица субъектом финансового мониторинга на основании учредительных документов и реестра держателей акций такого клиента, реестра бенефициарных собственников юридических лиц либо сведений, полученных из других источников, устанавливается структура его собственности и управления.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом субъект финансового мониторинга в случае, если при выявлении бенефициарного собственника предоставленная юридическим лицом информация не соответствует информации, указанной в реестре бенефициарных собственников юридических лиц, и имеются достаточные основания полагать, что деятельность такого юридического лица связана с легализацией (отмыванием) доходов и финансированием терроризма, обязан прекратить или отказать в установлении деловых отношений с таким юридическим лицом.";
3) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Реестр бенефициарных собственников юридических лиц
1. Реестр бенефициарных собственников юридических лиц ведется уполномоченным органом.
2. Реестр бенефициарных собственников юридических лиц включает в себя следующие сведения:
1) наименование юридического лица;
2) бизнес-идентификационный номер юридического лица;
3) организационно-правовую форму юридического лица;
4) юридический адрес;
5) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя юридического лица;
6) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) бенефициарного собственника юридического лица;
7) гражданство бенефициарного собственника юридического лица;
8) номер документа, удостоверяющего личность бенефициарного собственника юридического лица;
9) размер доли собственности бенефициарного собственника юридического лица;
10) индивидуальный идентификационный номер бенефициарного собственника (при наличии).
3. Реестр бенефициарных собственников юридических лиц ведется уполномоченным органом путем:
1) интеграции с информационными системами иных государственных органов;

мынадай мазмұндағы 3-5) тармақшамен толықтырылсын:
"3-5) заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз маман – заң қызметтерін дербес те, әріптес немесе заң көмегін көрсететін кәсіпкерлік субъектісімен еңбек шартының негізінде жұмыскер ретінде де көрсететін жеке тұлға;";
2) 5-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 2-2) тармақшасында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиенттің – заңды тұлғаның, заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымның бенефициарлық меншік иесін анықтау мақсатында қаржы мониторингінің субъектісі осындай клиенттің құрылтай құжаттарының және акцияларын ұстаушылар тізілімінің, заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелері тізілімінің не басқа да көздерден алынған мәліметтердің негізінде оның меншігі мен басқару құрылымын анықтайды.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, егер бенефициарлық меншік иесін анықтау кезінде заңды тұлға берген ақпарат заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімінде көрсетілген ақпаратқа сәйкес келмеген және мұндай заңды тұлғаның қызметі кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға байланысты деп пайымдауға жеткілікті негіздер болған жағдайда, қаржы мониторингінің субъектісі мұндай заңды тұлғамен іскерлік қатынастарды тоқтатуға немесе оларды орнатудан бас тартуға міндетті.";
3) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімі
1. Заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімін уәкілетті орган жүргізеді.
2. Заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімі мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) заңды тұлғаның атауы;
2) заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны;
4) заңды мекенжайы;
5) заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
6) заңды тұлғаның бенефициарлық меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
7) заңды тұлғаның бенефициарлық меншік иесінің азаматтығы;
8) заңды тұлғаның бенефициарлық меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
9) заңды тұлғаның бенефициарлық меншік иесінің меншік үлесінің мөлшері;
10) бенефициарлық меншік иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса).
3. Заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімін уәкілетті орган:
1) өзге де мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау;

2) предоставления в уполномоченный орган правоохранительными, специальными государственными органами информации о бенефициарных собственниках юридических лиц, выявленных в рамках их деятельности;
3) направления уполномоченным органом запросов в иные государственные органы и организации;
4) предоставления юридическими лицами информации и сведений о своих бенефициарных собственниках по запросу уполномоченного органа;
5) предоставления субъектами финансового мониторинга информации и сведений о бенефициарных собственниках юридических лиц, выявленных в рамках их деятельности.
4. Уполномоченный орган осуществляет предоставление информации и сведений из реестра бенефициарных собственников о бенефициарном собственнике юридического лица:
1) государственным органам Республики Казахстан, осуществляющим в пределах своей компетенции контроль за соблюдением субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, по подконтрольным им субъектам;
2) правоохранительным и специальным государственным органам;
3) субъектам финансового мониторинга.
Предоставленная уполномоченным органом информация не является нарушением условий сбора, обработки персональных данных, а также иной охраняемой законом информации.
5. Порядок ведения реестра бенефициарных собствеников юридических лиц определяется уполномоченным органом.";
4) пункт 5 статьи 12-3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Непредставление, несвоевременное представление, а также представление недостоверных сведений и документов о бенефициарных собственниках юридических лиц влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
5) в пункте 3 статьи 18:
часть первую после слов "специальными государственными органами" дополнить словами ", за исключением уполномоченного органа по возврату активов,";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Сведения и информация об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, в уполномоченный орган по возврату активов предоставляются в электронной форме в порядке, определяемом совместным нормативным правовым актом Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и уполномоченного органа.";
6) пункт 10 статьи 19-4 изложить в следующей редакции:
"10. Уполномоченный орган по возврату активов проводит работу по предъявлению в иностранные суды гражданских исков об установлении правового статуса или права собственности на деньги и (или) иное имущество, выведенные из Республики Казахстан.".

2) құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік органдардың уәкілетті органға өз қызметі шеңберінде анықталған заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелері туралы ақпаратты беруі;
3) уәкілетті органның өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салулар жіберуі;
4) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша заңды тұлғалардың өздерінің бенефициарлық меншік иелері туралы ақпарат пен мәліметтерді беруі;
5) қаржы мониторингі субъектілерінің өз қызметі шеңберінде анықталған заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелері туралы ақпарат пен мәліметтерді беруі арқылы жүргізеді.
4. Уәкілетті орган бенефициарлық меншік иелерінің тізілімінен заңды тұлғаның бенефициарлық меншік иесі туралы ақпарат пен мәліметтерді:
1) өздерінің бақылауындағы субъектілер бойынша қаржы мониторингі субъектілерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына;
2) құқық қорғау органдарына және арнаулы мемлекеттік органдарға;
3) қаржы мониторингі субъектілеріне беруді жүзеге асырады.
Уәкілетті орган берген ақпарат дербес деректерді, сондай-ақ заңмен қорғалатын өзге де ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзу болып табылмайды.
5. Заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімін жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
4) 12-3-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтер мен құжаттарды ұсынбау, уақтылы ұсынбау, сондай-ақ анық емес мәліметтер мен құжаттарды ұсыну Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";
5) 18-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктегі "Құқық қорғау органдары" деген сөздер "Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, құқық қорғау органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының және уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын тәртіппен электрондық нысанда беріледі.";
6) 19-4-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган шетелдік соттарға Қазақстан Республикасынан шығарылған ақшаның және (немесе) өзге де мүліктің құқықтық мәртебесін немесе меншік құқығын белгілеу туралы азаматтық талап қоюларды беру бойынша жұмыс жүргізеді.".

17. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) подпункт 4-1) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"4-1) определения судов об обеспечении иска или отмене обеспечения иска, а также определения судов о предварительных обеспечительных мерах или отмене предварительных обеспечительных мер;";
2) статью 75 дополнить частью второй следующего содержания:
"Обращенное в доход государства имущество в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" передается в Специальный государственный фонд либо управляющую компанию, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";
3) пункт 3 статьи 112 изложить в следующей редакции:
"3. В четвертую очередь удовлетворяются требования по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, юридических лиц по возмещению ущерба, причиненного уголовным или административным правонарушением, а также требования о взыскании активов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов".".
18. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе":
статью 83 дополнить словами ", и (или) Специального государственного фонда, определенного законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов".
19. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
1) в статье 14:
подпункт 24-1) изложить в следующей редакции:
"24-1) ведет базу данных по учету и дальнейшему использованию конфискованного имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, а также имущества (активов), обращенного (обращенных) в доход государства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";";
дополнить подпунктом 24-2) следующего содержания:
"24-2) осуществляет контроль эффективности управления имуществом (активами) управляющей компанией в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";";
2) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Поступление конфискованного имущества и имущества, обращенного в доход государства
Поступление в состав государственного имущества конфискованного имущества осуществляется в порядке и на условиях, которые определены статьями 210212, 214, 215 настоящего Закона, поступление имущества (активов), обращенного (обращенных) в доход государства, осуществляется в порядке и на условиях, которые определены законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";

17. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-баптың 1-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) соттардың талап қоюды қамтамасыз ету немесе талап қоюды қамтамасыз етудің күшін жою туралы ұйғарымдары, сондай-ақ соттардың алдын ала қамтамасыз ету шаралары немесе алдын ала қамтамасыз ету шараларының күшін жою туралы ұйғарымдары;";
2) 75-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекет кірісіне айналдырылған мүлік Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес құрылған Арнаулы мемлекеттік қорға не басқарушы компанияға беріледі.";
3) 112-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Төртінші кезекте салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша талаптар, заңды тұлғалардың қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықпен келтірілген залалды өтеу жөніндегі талаптары, сондай-ақ "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтерді өндіріп алу туралы талаптар қанағаттандырылады.".
18. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
83-бап "қаражаты" деген сөзден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасында айқындалған Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты" деген сөздермен толықтырылсын.
19. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-бапта:
24-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24-1) республикалық меншікке айналдырылған (түскен), тәркіленген мүлікті, сондай-ақ "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекет кірісіне айналдырылған мүлікті (активтерді) есепке алу және одан әрі пайдалану бойынша дерекқорды жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 24-2) тармақшамен толықтырылсын:
"24-2) "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес басқарушы компанияның мүлікті (активтерді) басқару тиімділігін бақылауды жүзеге асырады;";
2) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Тәркіленген мүліктің және мемлекет кірісіне айналдырылған мүліктің түсуі
Тәркіленген мүліктің мемлекеттік мүлік құрамына түсуі осы Заңның 210 – 212, 214, 215-баптарында айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады, мемлекет кірісіне айналдырылған мүліктің (активтердің) түсуі Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.";

3) статью 90 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Прекращение прав на государственное имущество, полученное в результате конфискации, или имущество (активы), обращенное (обращенные) в доход государства
Отмена (изменение в соответствующей части) судом акта, на основании которого имущество было конфисковано в собственность государства или обращено в доход государства, является основанием прекращения имущественных прав государства на конфискованное имущество или имущество (активы), обращенное (обращенные) в доход государства.
Возврат конфискованного имущества или возмещение его стоимости производятся по правилам пункта 5 статьи 213 настоящего Закона, а имущества и активов, переданных в управление или собственность управляющей компании, – в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.";
4) пункт 1 статьи 211 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) переданного управляющей компании имущества (активов), обращенного (обращенных) в доход государства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";".
20. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
пункт 4 статьи 21 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) уполномоченному органу по возврату активов по письменному запросу, подписанному первым руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, с приложением выписки из реестра, утвержденного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов";".
21. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
1) в статье 12:
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) использования активов Национального Банка Республики Казахстан, доверительного управления пенсионными активами только с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан;";
дополнить пунктами 5, 6, 7 и 8 следующего содержания:
"5. Высшая аудиторская палата вправе проводить аудит средств местного бюджета по следующим основаниям:
1) по поручению Президента Республики Казахстан и его Администрации;
2) по обращениям государственных органов, ревизионных комиссий, физических и юридических лиц;
3) по информации правоохранительных органов.
6. Решение о проведении аудита средств местного бюджета по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящей статьи, принимается на заседании Высшей аудиторской палаты большинством голосов с последующим уведомлением Администрации Президента Республики Казахстан.

3) 90-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Тәркілеу нәтижесінде алынған мемлекеттік мүлікке немесе мемлекет кірісіне айналдырылған мүлікке (активтерге) құқықтарды тоқтату
Соттың мүлікті мемлекет меншігіне тәркілеуге немесе мемлекет кірісіне айналдыруға негіз болған актінің күшін жоюы (тиісті бөлігін өзгертуі) тәркіленген мүлікке немесе мемлекет кірісіне айналдырылған мүлікке (активтерге) мемлекеттің мүліктік құқықтарын тоқтатуға негіз болып табылады.
Тәркіленген мүлікті қайтару немесе оның құнын өтеу осы Заңның 213-бабы 5-тармағының қағидалары бойынша, ал басқарушы компанияның басқаруына немесе меншігіне берілген мүлік пен активтерді қайтару немесе олардың құнын өтеу Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.";
4) 211-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекет кірісіне айналдырылған, басқарушы компанияға берілген мүлікті (активтерді);".
20. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органға бірінші басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген тізілімнің үзінді-көшірмесі қоса берілген жазбаша сұрау салу бойынша;".
21. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-бапта:
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасы Президентінің келісімімен немесе оның тапсырмасы бойынша ғана Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің активтерін пайдалануға, зейнеткерлік активтерін сенімгерлік басқаруға;";
мынадай мазмұндағы 5, 6, 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Жоғары аудиторлық палата жергілікті бюджет қаражатына мынадай негіздер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің және оның Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша;
2) мемлекеттік органдардың, ревизиялық комиссиялардың, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша;
3) құқық қорғау органдарының ақпараты бойынша аудит жүргізуге құқылы.
6. Осы баптың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жергілікті бюджет қаражатына аудит жүргізу туралы шешім кейіннен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі хабардар етіле отырып, Жоғары аудиторлық палатаның отырысында көпшілік дауыспен қабылданады.

7. Высшая аудиторская палата вправе пересматривать итоги аудита органов государственного аудита и финансового контроля, за исключением материалов аудита, по которым имеются вступившие в законную силу судебные акты, по следующим основаниям:
1) по поручению Президента Республики Казахстан и его Администрации;
2) по решению Высшей аудиторской палаты.
8. О проведении пересмотра итогов аудита органов государственного аудита и финансового контроля информируется Администрация Президента Республики Казахстан в рамках предоставляемой ежеквартальной информации о работе Высшей аудиторской палаты.";
2) часть первую статьи 15 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) осуществляет анализ данных информационных систем:
в государственном органе, его ведомствах, территориальных подразделениях, подведомственных организациях – для служб внутреннего аудита центральных государственных органов;
в исполнительных органах, финансируемых из местных бюджетов и находящихся на территории административной подчиненности соответствующей области, города республиканского значения, столицы, их подразделениях и подведомственных организациях – для служб внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.";
3) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Органами государственного аудита и финансового контроля признаются результаты государственного аудита, проведенного другими органами государственного аудита и финансового контроля, в соответствии с пунктами 2 – 5 настоящей статьи, если они не признаны судом незаконными согласно гражданскому процессуальному законодательству Республики Казахстан.
Органами государственного аудита и финансового контроля признаются результаты государственного аудита соответствия служб внутреннего аудита, прошедших контроль качества уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.";
пункт 2 после слов "внутреннему государственному аудиту" дополнить словами "и служб внутреннего аудита";
в пункте 3 слова "и ревизионными комиссиями" заменить словами ", ревизионными комиссиями и службами внутреннего аудита";
пункт 5 после слов "внутреннему государственному аудиту" дополнить словами "и службами внутреннего аудита";
4) статью 53 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту по запросу уполномоченного органа по возврату активов направляет государственных аудиторов для участия в проверке по вопросам, входящим в компетенцию, установленную настоящим Законом.".

7. Жоғары аудиторлық палата заңды күшіне енген сот актілері бар аудит материалдарын қоспағанда, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары аудитінің қорытындыларын мынадай негіздер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің және оның Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша;
2) Жоғары аудиторлық палатаның шешімі бойынша қайта қарауға құқылы.
8. Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы тоқсан сайын берілетін ақпарат шеңберінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары аудитінің қорытындыларын қайта қараудың жүргізілгені туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне хабар беріледі.";
2) 15-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) мыналарға:
орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтері үшін – мемлекеттік органда, оның ведомстволарында, аумақтық бөлімшелерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарында;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері үшін – жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын және тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімшілік бағынысты аумағындағы атқарушы органдарда, олардың бөлімшелерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарында ақпараттық жүйелердің деректерін талдауды жүзеге асырады.";
3) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары осы баптың 2 – 5-тармақтарына сәйкес басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін, егер оларды сот Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес заңсыз деп танымаса, таниды.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның сапаны бақылауынан өткен ішкі аудит қызметтерінің сәйкестігіне мемлекеттік аудиттің нәтижелерін таниды.";
2-тармақ "орган" деген сөзден кейін "және ішкі аудит қызметтері" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "мен ревизиялық комиссиялар" деген сөздер ", ревизиялық комиссиялар және ішкі аудит қызметтері" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ "орган" деген сөзден кейін "және ішкі аудит қызметтері" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 53-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша мемлекеттік аудиторларды осы Заңда белгіленген құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тексеруге қатысу үшін жібереді.".

22. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) подпункт 12) статьи 1 после слов "либо из средств Национального Банка Республики Казахстан" дополнить словами "и (или) Специального государственного фонда, определенного законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов,";
2) пункт 4 статьи 53 изложить следующей редакции:
"4. Оплата труда государственных служащих производится за счет средств республиканского и местных бюджетов, средств Национального Банка Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов".".
23. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле":
1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";
2) в статье 5:
подпункт 3) пункта 4 исключить;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Национальный Банк Республики Казахстан совместно с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, утверждает правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан.";
3) в статье 9:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"По валютным договорам по экспорту или импорту, на которые распространяется требование репатриации, уступка резидентом в пользу физического лица, не являющегося субъектом предпринимательства, своего права требования к нерезиденту, а также безвозмездная уступка резидентом нерезиденту своего права требования к другому нерезиденту не допускаются.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Орган государственных доходов совместно с Национальным Банком Республики Казахстан и агентами валютного контроля осуществляет мониторинг движения денег и иного исполнения обязательств в рамках отдельных валютных договоров по экспорту или импорту в целях контроля выполнения требования репатриации резидентами (за исключением филиалов (представительств) иностранных организаций).
Для целей данного мониторинга уполномоченный банк, обслуживающий валютный договор по экспорту или импорту, присваивает ему учетный номер, который в последующем указывается при представлении отчетов по валютному договору по экспорту или импорту органам валютного контроля.";
пункт 6 после слов "из требования репатриации" дополнить словами ", порядок передачи информации и (или) документов по валютным договорам по экспорту или импорту";

22. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 12) тармақшасы "Ұлттық Банкiнiң" деген сөздерден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасында айқындалған Арнаулы мемлекеттік қордың" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 53-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметшілердің еңбегіне ақы төлеу республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаражаты есебiнен жүргізіледі.".
23. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;";
2) 5-бапта:
4-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекітеді.";
3) 9-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Репатриациялау талабы қолданылатын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша резиденттің бейрезидентке өзінің талап қою құқығын кәсіпкерлік субъектісі болып табылмайтын жеке тұлғаның пайдасына беруіне, сондай-ақ резиденттің басқа бейрезидентке өзінің талап қою құқығын бейрезидентке өтеусіз беруіне жол берілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және валюталық бақылау агенттерімен бірлесе отырып, резиденттердің (шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) репатриациялау талабын орындауын бақылау мақсатында экспорт немесе импорт жөніндегі жекелеген валюталық шарттар шеңберінде ақша қозғалысын және міндеттемелердің өзге де орындалуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
Осы мониторингтің мақсаттары үшін экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа қызмет көрсететін уәкілетті банк оған есептік нөмір береді, бұл кейіннен валюталық бақылау органдарына экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт бойынша есептерді ұсыну кезінде көрсетіледі.";
6-тармақ "жағдайлар" деген сөзден кейін ", экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру тәртібі" деген сөздермен толықтырылсын;

4) часть вторую пункта 3 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"Валютный контроль в отношении финансовых организаций проводится Национальным Банком Республики Казахстан. Валютный контроль в отношении иных лиц проводится органом государственных доходов, Национальным Банком Республики Казахстан и (или) другими органами валютного контроля в пределах компетенции.";
5) пункты 2 и 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2. Органы валютного контроля вправе определять порядок представления отчетности по валютным операциям, запрашивать документы и (или) информацию, которые связаны с проведением валютных операций, предъявлять требования об устранении выявленных нарушений, причин и условий, способствовавших их совершению, и принимать другие меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, которые являются обязательными для исполнения всеми резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан.";
"4. Органы и агенты валютного контроля обязаны сохранять в соответствии с законодательством Республики Казахстан коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, ставшую им известной при осуществлении их полномочий, в том числе при обмене информацией в электронной форме в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан, за исключением ее представления в соответствии с законами Республики Казахстан.";
6) в статье 20:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В отношении финансовых организаций проводятся проверки на основе оценки степени риска, внеплановые и документальные проверки органа валютного контроля и иные формы контроля.
В отношении иных резидентов, осуществляющих валютные операции, а также нерезидентов, осуществляющих валютные операции на территории Республики Казахстан, проводятся процедуры валютного контроля при проведении ими платежей и (или) переводов денег по валютным операциям, проверки органа валютного контроля и иные формы контроля.";
в пункте 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) анализа информации, отчетности и документов, связанных с проведением валютной операции, запрошенных органом валютного контроля в связи с поступлением информации о возможном нарушении требований валютного законодательства Республики Казахстан, и иной информации (отчетности), представляемой в соответствии с требованиями валютного законодательства Республики Казахстан.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Иные формы контроля, указанные в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, осуществляются исключительно Национальным Банком Республики Казахстан.";

4) 18-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарына қатысты валюталық бақылауды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүргізеді. Өзге тұлғаларға қатысты валюталық бақылауды мемлекеттік кірістер органы, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және (немесе) басқа да валюталық бақылау органдары құзыреті шегінде жүргізеді.";
5) 19-баптың 2 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Валюталық бақылау органдары валюталық операциялар бойынша есептілікті ұсыну тәртібін айқындауға, валюталық операцияларды жүргізуге байланысты құжаттарды және (немесе) ақпаратты сұратуға, Қазақстан Республикасында барлық резиденттер мен бейрезиденттердің орындауы үшін мiндеттi болып табылатын, анықталған бұзушылықтарды, олардың жасалуына ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы талаптар қоюға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да шараларды қабылдауға құқылы.";
"4. Валюталық бақылау органдары мен агенттері өз өкiлеттіктерiн жүзеге асыру кезінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес электрондық нысанда ақпарат алмасу кезінде өздеріне белгiлi болған, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұсынуды қоспағанда, оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтауға мiндеттi.";
6) 20-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қаржы ұйымдарына қатысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер, валюталық бақылау органының жоспардан тыс және құжаттамалық тексерулері және бақылаудың өзге де нысандары жүргізіледі.
Валюталық операцияларды жүзеге асыратын өзге резиденттерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында валюталық операцияларды жүзеге асыратын бейрезиденттерге қатысты олар валюталық операциялар бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізген кезде валюталық бақылау рәсімдері, валюталық бақылау органының тексерулері және бақылаудың өзге де нысандары жүргізіледі.";
3-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасының талаптарын ықтимал бұзғаны туралы ақпараттың келіп түсуіне байланысты валюталық бақылау органы сұратқан, валюталық операцияның жүргізілуіне байланысты ақпаратты, есептілік пен құжаттарды және Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасының талаптарына сәйкес ұсынылатын өзге де ақпаратты (есептілікті) талдау арқылы жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген бақылаудың өзге де нысандарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ғана жүзеге асырады.";

7) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Особенности проведения валютного контроля по репатриации национальной и (или) иностранной валюты по экспорту или импорту органом государственных доходов
1. Валютный контроль за выполнением резидентами, указанными в пункте 2 статьи 9 настоящего Закона (далее – проверяемый резидент), требования репатриации национальной и (или) иностранной валюты по экспорту или импорту осуществляется органом государственных доходов.
2. Орган государственных доходов при проведении валютного контроля за выполнением проверяемым резидентом требования репатриации национальной и (или) иностранной валюты по экспорту или импорту проводит проверку и (или) осуществляет иную форму контроля, предусмотренную подпунктом 3) пункта 3 статьи 20 настоящего Закона.
3. Проведение проверки не требует оформления акта о ее назначении.
Проверка осуществляется без посещения проверяемого резидента путем направления ему письменного запроса о предоставлении информации и (или) документов, связанных с проведением валютной операции, в том числе по исполнению обязательств в рамках валютного договора по экспорту или импорту.
В письменном запросе указываются:
1) наименование, фамилия, имя, отчество (при его наличии) проверяемого резидента, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, его место нахождения;
2) основание проверки;
3) перечень запрашиваемых документов (их копий);
4) информация (сведения), требующие пояснений, при необходимости;
5) срок предоставления запрашиваемых информации и (или) документов.
4. Началом проверки является направление в адрес проверяемого резидента письменного запроса, подписанного уполномоченным должностным лицом органа государственных доходов.
Письменный запрос, направленный одним из нижеперечисленных способов, считается врученным проверяемому резиденту в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки проверяемого резидента в уведомлении оператора почты;
2) электронным способом:
с даты доставки письменного запроса в веб-приложении. Указанный способ распространяется на проверяемого резидента, зарегистрированного в качестве пользователя информационной системы органа государственных доходов;
с даты доставки уведомления в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства". Указанный способ распространяется на проверяемого резидента, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства".

7) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
"20-1-бап. Мемлекеттік кірістер органының экспорт немесе импорт бойынша ұлттық валютаны және (немесе) шетел валютасын репатриациялау бойынша валюталық бақылау жүргізу ерекшеліктері
1. Осы Заңның 9-бабының 2-тармағында көрсетілген резиденттердің (бұдан әрі – тексерілетін резидент) экспорт немесе импорт бойынша ұлттық валютаны және (немесе) шетел валютасын репатриациялау талабын орындауын валюталық бақылауды мемлекеттік кірістер органы жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік кірістер органы тексерілетін резиденттің экспорт немесе импорт бойынша ұлттық валютаны және (немесе) шетел валютасын репатриациялау талабын орындауына валюталық бақылау жүргізу кезінде тексеру жүргізеді және (немесе) осы Заңның 20-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген бақылаудың өзге де нысанын жүзеге асырады.
3. Тексеру жүргізу оны тағайындау туралы акт ресімдеуді талап етпейді.
Тексеру тексерілетін резидентке бармай, оған валюталық операцияны жүргізуге байланысты, оның ішінде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт шеңберінде міндеттемелердің орындалуы бойынша ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру туралы жазбаша сұрау салуды жіберу жолымен жүзеге асырылады.
Жазбаша сұрау салуда мыналар көрсетіледі:
1) тексерілетін резиденттің атауы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, оның тұратын жері;
2) тексерудің негізі;
3) сұратылатын құжаттардың тізбесі (олардың көшірмелері);
4) қажет болған кезде түсіндіруді талап ететін ақпарат (мәліметтер);
5) сұратылатын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімі.
4. Тексерілетін резиденттің атына мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы қол қойған жазбаша сұрау салудың жіберілуі тексерудің басталуы болып табылады.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген жазбаша сұрау салу тексерілетін резидентке мынадай жағдайларда:
1) хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы жіберілгенде – пошта операторының хабарламасында тексерілетін резиденттің белгісі қойылған күннен бастап;
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
жазбаша сұрау салу веб-қосымшада жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі. Көрсетілген тәсіл мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесін пайдаланушы ретінде тіркелген тексерілетін резидентке қолданылады;
хабарлама пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі. Көрсетілген тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген тексерілетін резидентке қолданылады.

5. Запрошенные информация и (или) документы (их копии) предоставляются проверяемым резидентом в сроки, установленные в письменном запросе органа государственных доходов, но не позднее пятнадцати рабочих дней с даты, следующей за датой получения проверяемым резидентом письменного запроса.
6. Для уточнения имеющихся в уполномоченном банке, обслуживающем проверяемого резидента, информации и (или) документов (их копий), орган государственных доходов направляет письменный запрос в адрес такого банка с использованием иной формы валютного контроля, предусмотренной подпунктом 3) пункта 3 статьи 20 настоящего Закона.
7. Завершением проверки органа государственных доходов является дата подписания уполномоченным должностным лицом заключения о результатах, не требующего подписания со стороны проверяемого резидента.";
8) пункты 1 и 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Платежи и (или) переводы денег резидентов (за исключением уполномоченных банков и филиалов (представительств) иностранных организаций) по отдельным валютным операциям, проведение которых может быть направлено на вывод денег из Республики Казахстан, уклонение от выполнения требований валютного законодательства Республики Казахстан, осуществляются уполномоченными банками в порядке, предусмотренном правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, и при представлении резидентом, являющимся отправителем денег или получателем денег, разрешения уполномоченному банку на передачу информации о данном платеже и (или) переводе денег органам валютного контроля и правоохранительным органам.
2. Виды и критерии отдельных валютных операций, проведение которых может быть направлено на вывод денег из Республики Казахстан, уклонение от выполнения требований валютного законодательства Республики Казахстан, устанавливаются правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 2) пункта 1, подпункта 2) пункта 2, пункта 3, подпунктов 1), 2), 3), 6), 7), 9), 10), 11), 13) пункта 5, подпункта 3), абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого подпункта 4) пункта 6, подпункта 2) пункта 8, подпункта 1) пункта 10, пункта 12, абзацев второго, пятого, шестого пункта 13, пунктов 14, 15, подпунктов 1), 2), 3), 4) пункта 16 и пункта 20 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;

5. Тексерілетін резидент сұратылған ақпаратты және (немесе) құжаттарды (олардың көшірмелерін) мемлекеттік кірістер органының жазбаша сұрау салуында белгіленген мерзімдерде, бірақ тексерілетін резидент жазбаша сұрау салуды алған күннен кейінгі күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
6. Тексерілетін резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банкте бар ақпаратты және (немесе) құжаттарды (олардың көшірмелерін) нақтылау үшін мемлекеттік кірістер органы осы Заңның 20-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген валюталық бақылаудың өзге нысанын пайдалана отырып, осындай банктің атына жазбаша сұрау салуды жібереді.
7. Тексерілетін резидент тарапынан қол қою талап етілмейтін нәтижелер туралы қорытындыға уәкілетті лауазымды адамның қол қойған күні мемлекеттік кірістер органы тексеруінің аяқталуы болып табылады.";
8) 21-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті банктер жүргізілуі Қазақстан Республикасынан ақшаны әкетуге, Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға бағытталуы мүмкін жекелеген валюталық операциялар бойынша резиденттердің (уәкілетті банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) төлемдерін және (немесе) ақша аударымдарын Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен және ақша жөнелтуші немесе ақша алушы болып табылатын резидент уәкілетті банктің осы төлем және (немесе) ақша аудару туралы ақпаратты валюталық бақылау органдарына және құқық қорғау органдарына беруіне рұқсат берген кезде жүзеге асырады.
2. Жүргізілуі Қазақстан Республикасынан ақшаны әкетуге, Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға бағытталуы мүмкін жекелеген валюталық операциялардың түрлері мен өлшемшарттары Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленеді.".
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 2) тармақшасын, 2-тармағының 2) тармақшасын, 3-тармағын, 5-тармағының 1), 2), 3), 6), 7), 9), 10), 11), 13) тармақшаларын, 6-тармағының 3) тармақшасын, 4) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы абзацтарын, 8-тармағының 2) тармақшасын, 10-тармағының 1) тармақшасын, 12-тармағын, 13-тармағының екінші, бесінші, алтыншы абзацтарын, 14, 15-тармақтарын, 16-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларын және 20-тармағын;