О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 10 января 2025 года № 155-VIII ЗРК.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) часть вторую статьи 32:
после слов "За нарушения" дополнить словами "законодательства Республики Казахстан о языках,";
после слов "холодного оружия" дополнить словами ", привлечения к общественным работам";
2) в статье 33:
заголовок после слова "адвокатов," дополнить словами "юридических консультантов,";
часть первую после слова "адвокаты," дополнить словами "юридические консультанты,";
3) часть первую статьи 41 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) общественные работы;";
4) часть первую статьи 42 после слова "арест" дополнить словами ", общественные работы";
5) в статье 44:
абзац второй части первой дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) разницы между превышением расходов лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, приравненных к ним лиц, должностных лиц, лиц, занимающих ответственную государственную должность, на приобретение имущества, определенного налоговым законодательством Республики Казахстан, над суммой источников покрытия расходов на приобретение указанного имущества и тысячекратным размером месячного расчетного показателя.";
абзац второй части второй после слова "адвоката," дополнить словами "юридического консультанта,";
6) дополнить статьями 49-1 и 49-2 следующего содержания:
"Статья 49-1. Общественные работы
1. Общественные работы применяются судом в отношении физических лиц.
2. Общественные работы налагаются судом при наличии согласия физического лица, совершившего административное правонарушение.
3. Общественные работы состоят в выполнении лицом, привлеченным к административной ответственности, не требующих определенной квалификации бесплатных общественно полезных работ, организуемых местными исполнительными органами в общественных местах, расположенных по месту его жительства.
4. Общественные работы исчисляются в часах и устанавливаются на срок от десяти до ста часов.
Общественные работы должны выполняться не менее одного часа и не более четырех часов в день.
Общественные работы выполняются в свободное от работы и учебы время.

Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 10 қаңтардағы № 155-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 32-баптың екінші бөлігі:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы режимiн" деген сөздердің алдынан "Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасын," деген сөздермен толықтырылсын;
"құқығынан айыру" деген сөздерден кейін ", қоғамдық жұмыстарға тарту" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 33-бапта:
тақырып "адвокаттардың," деген сөзден кейін "заң консультанттарының," деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлік "адвокаттар," деген сөзден кейін "заң консультанттары," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 41-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) қоғамдық жұмыстар;";
4) 42-баптың бірінші бөлігі "қамаққа алу" деген сөздерден кейін ", қоғамдық жұмыстар" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 44-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы 13) тармақшасындағы "құнының пайызымен көрсетiледi." деген сөздер "құнының;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдардың, оларға теңестірілген адамдардың, лауазымды адамдардың, жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мүлікті сатып алуға арналған шығыстарының көрсетілген мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздерінің сомасынан асып кетуі мен айлық есептік көрсеткіштің бір мың еселенген мөлшері арасындағы айырманың пайызымен көрсетіледі.";
екінші бөліктің екінші абзацы "адвокатқа," деген сөзден кейін "заң консультантына," деген сөздермен толықтырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 49-1 және 49-2-баптармен толықтырылсын:
"49-1-бап. Қоғамдық жұмыстар
1. Сот қоғамдық жұмыстарды жеке тұлғаларға қатысты қолданады.
2. Сот әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жеке тұлғаның келісімі болған кезде қоғамдық жұмыстарды қолданады.
3. Қоғамдық жұмыстар әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның өзінің тұрғылықты жерінде орналасқан қоғамдық орындарда жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын, белгілі бір біліктілікті талап етпейтін, қоғамға пайдалы ақысыз жұмыстарды орындауынан тұрады.
4. Қоғамдық жұмыстар сағатпен есептеледі және он сағаттан бір жүз сағатқа дейінгі мерзімге белгіленеді.
Қоғамдық жұмыстарды орындау күніне бір сағаттан кем болмауға және төрт сағаттан аспауға тиіс.
Қоғамдық жұмыстар жұмыстан және оқудан бос уақытта орындалады.

5. Лицами, не имеющими постоянного места работы и не обучающимися в учебных заведениях, общественные работы выполняются не менее одного часа и не более восьми часов в день, но не более сорока часов в неделю.
6. Общая продолжительность выполнения общественных работ не должна превышать четыре месяца.
7. Общественные работы не применяются в отношении:
1) беременных женщин;
2) женщин, имеющих малолетних детей в возрасте до трех лет;
3) мужчин, воспитывающих в одиночку малолетних детей в возрасте до трех лет;
4) лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
5) лиц с инвалидностью первой или второй группы;
6) женщин в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет;
7) мужчин в возрасте шестидесяти трех и свыше лет;
8) не проживающих постоянно на территории Республики Казахстан иностранных граждан и лиц без гражданства.
8. В случае возникновения в период выполнения общественных работ обстоятельств, предусмотренных частью седьмой настоящей статьи, суд по ходатайству местных исполнительных органов освобождает такое лицо от выполнения общественных работ.
Статья 49-2. Уклонение от общественных работ
Уклоняющимся от выполнения общественных работ признается лицо:
1) не явившееся по вызову местного исполнительного органа для исполнения постановления суда о назначении общественных работ без уважительных причин;
2) отказавшееся приступить к выполнению общественных работ;
3) не явившееся в организацию более двух раз в течение срока выполнения общественных работ без уважительных причин;
4) прибывшее для выполнения общественных работ, появившееся и (или) находящееся в период выполнения общественных работ в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, подтвержденном медицинским освидетельствованием в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) выехавшее за пределы Республики Казахстан без уважительных причин.
Примечание. Уважительными причинами неявки правонарушителя для выполнения общественных работ в назначенный срок признаются болезнь и другие документально подтвержденные обстоятельства, которые лишают правонарушителя возможности своевременно прибыть для выполнения общественных работ.";
7) часть первую статьи 50 после слова "чрезвычайного" дополнить словами "или военного";
8) в подпункте 9) статьи 57 слова "бедствия или" заменить словами "бедствия, чрезвычайного или военного положения либо";
9) в статье 62:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за незаконное вмешательство должностных лиц в предпринимательскую деятельность, уклонение от общественных работ, совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области проведения проверок субъектов предпринимательства, охраны окружающей среды, защиты конкуренции, нарушение законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности, о государственных секретах, естественных монополиях, недрах и недропользовании, порядке организации и проведения мирных собраний, персональных данных и их защите, об электронном документе и электронной цифровой подписи по истечении одного года со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за нарушение законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите, об электронном документе и электронной цифровой подписи по истечении одного года со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за нарушение законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности, о недрах и недропользовании, порядке организации и проведения мирных собраний, в области охраны окружающей среды, а также за нарушение процедур оценки соответствия объектов технического регулирования по истечении трех лет со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, нарушение законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, защите конкуренции по истечении пяти лет со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.";

5. Тұрақты жұмыс орны жоқ және оқу орындарында оқымайтын адамдар қоғамдық жұмыстарды күніне кемінде бір сағат және сегіз сағаттан асырмай, бірақ аптасына қырық сағаттан асырмай орындайды.
6. Қоғамдық жұмыстарды орындаудың жалпы ұзақтығы төрт айдан аспауға тиіс.
7. Қоғамдық жұмыстар:
1) жүкті әйелдерге;
2) үш жасқа дейiнгi жас балалары бар әйелдерге;
3) үш жасқа дейiнгi жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған ерлерге;
4) он сегіз жасқа толмаған адамдарға;
5) бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
6) елу сегіз жастағы және ол жастан асқан әйелдерге;
7) алпыс үш жастағы және ол жастан асқан ерлерге;
8) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрмайтын шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты қолданылмайды.
8. Қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңінде осы баптың жетінші бөлігінде көзделген мән-жайлар туындаған жағдайда, сот жергілікті атқарушы органдардың өтінішхаты бойынша мұндай адамды қоғамдық жұмыстарды орындаудан босатады.
49-2-бап. Қоғамдық жұмыстардан жалтару
1. Мынадай:
1) қоғамдық жұмыстарды тағайындау туралы сот қаулысын орындау үшін жергілікті атқарушы органның шақыруы бойынша дәлелсіз себептермен келмеген;
2) қоғамдық жұмыстарды орындауға кірісуден бас тартқан;
3) ұйымға қоғамдық жұмыстарды орындау мерзімі ішінде екі реттен артық дәлелсіз себептермен келмеген;
4) қоғамдық жұмыстарды орындауға келіп, қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен медициналық куәландырумен расталған алкогольдік, есірткілік немесе уытқұмарлық масаң күйде болған және (немесе) жүрген;
5) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге дәлелсіз себептермен кеткен адам қоғамдық жұмыстарды орындаудан жалтарған адам деп танылады.
Ескертпе. Құқық бұзушының сырқаттанып қалуы және оны қоғамдық жұмыстарды орындау үшін уақтылы келу мүмкіндігінен айыратын, құжатпен расталған басқа да мән-жайлар оның қоғамдық жұмыстарды орындау үшін белгіленген мерзімде келмеуінің дәлелді себептері деп танылады.";
7) 50-баптың бірінші бөлігіндегі "төтенше жағдайлар режимі" деген сөздер "төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы режимінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 57-баптың 9) тармақшасындағы "зілзала жағдайларында немесе басқа да төтенше жағдайлар" деген сөздер "зілзала, төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кездерінде не басқа да төтенше мән-жайлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 62-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлға лауазымды адамдардың кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласқаны, қоғамдық жұмыстардан жалтарғаны, әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектілеріне тексерулер жүргізу, қоршаған ортаны қорғау, бәсекелестікті қорғау саласындағы құқық бұзушылықтар жасағаны, Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, мемлекеттік құпиялар, табиғи монополиялар, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі, дербес деректер және оларды қорғау, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бір жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.
Заңды тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бір жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.
Заңды тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін, сондай-ақ техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалау рәсімдерін бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап үш жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.
Заңды тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны, Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар, бәсекелестікті қорғау туралы заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.";

дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение правонарушения в области налогообложения, пенсионного обеспечения, обязательного социального страхования, обязательного социального медицинского страхования, сфере таможенного дела по истечении одного года со дня его совершения.
Если иное не установлено настоящей статьей, юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за правонарушения в области налогообложения, сфере таможенного дела по истечении трех лет со дня совершения правонарушения.
Юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель), для которого Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" установлен срок исковой давности пять лет, не подлежит привлечению к административной ответственности соответственно за правонарушения в области налогообложения, сфере таможенного дела – по истечении пяти лет со дня совершения правонарушения.
Юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за правонарушения в области пенсионного обеспечения, обязательного социального страхования, обязательного социального медицинского страхования по истечении пяти лет со дня совершения правонарушения.";
в части пятой:
абзац первый дополнить словами ", а также в случаях действия непреодолимой силы, препятствующей его дальнейшему производству";
абзац второй дополнить словами ", а также окончания действия непреодолимой силы";
абзац третий исключить;
в части восьмой слова "Председателя Верховного Суда, председателя судебной коллегии Верховного Суда" заменить словами "председателя кассационного суда";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечания.
1. Длящимся признается административное правонарушение, которое характеризуется непрерывным осуществлением единого состава определенного деяния, предусмотренного статьей Особенной части настоящего раздела, и не завершено к моменту его обнаружения.
2. Под действием непреодолимой силы, препятствующей дальнейшему производству по делу, следует понимать чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и тому подобное).";
10) часть третью статьи 66 после слова "ареста" дополнить словами "и общественных работ";

мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Жеке тұлға салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру саласында, кеден ісі саласында құқық бұзушылық жасағаны үшін ол жасалған күннен бастап бір жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, заңды тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) салық салу саласындағы, кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар үшін құқық бұзушылық жасалған күннен бастап үш жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен (Салық кодексі), "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен ескіру мерзімі бес жыл болып белгіленген заңды тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) тиісінше салық салу саласындағы, кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар үшін құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
Заңды тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру саласындағы құқық бұзушылықтар үшін құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";
бесінші бөлікте:
бірінші абзац "жіберілген кезден бастап" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ одан әрі іс жүргізілуіне кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі жағдайларында" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац "жеткізілген" деген сөзден кейін ", сондай-ақ еңсерілмейтін күштің әсері тоқтаған" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац алып тасталсын;
сегізінші бөліктегі "Жоғарғы Сот Төрағасының, Жоғарғы Соттың сот алқасы төрағасының" деген сөздер "кассациялық сот төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер.
1. Осы бөлiмнiң Ерекше бөлiгiнiң бабында көзделген белгiлi бiр іс-әрекеттiң бiрыңғай құрамының үздiксiз жүзеге асырылуымен сипатталатын және анықталған кезінде аяқталмаған әкімшілік құқық бұзушылық созылып кеткен бұзушылық деп танылады.
2. Іс бойынша одан әрі іс жүргізуге кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсері деп осы жағдайлар кезіндегі төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайларды (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай және сол сияқтылар) түсінген жөн.";
10) 66-баптың үшінші бөлігіндегі "қамаққа алуды" деген сөздер "қамаққа алу мен қоғамдық жұмыстарды" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в статье 73:
абзац второй части первой после слова "либо" дополнить словами "привлечение к общественным работам на срок двадцать часов или";
абзац второй части второй после слова "влекут" дополнить словами "привлечение к общественным работам на срок сорок часов либо";
12) в статье 79:
в абзаце втором части первой:
слово "десяти" заменить словом "тридцати";
после слова "адвокатов," дополнить словами "юридических консультантов,";
слово "двадцати" заменить словом "шестидесяти";
слово "тридцати" заменить словом "ста";
слово "семидесяти" заменить словом "двухсот";
в абзаце втором части второй:
слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
слова "семидесяти пяти" заменить словом "двухсот";
слово "ста" заменить словом "трехсот";
слово "двухсот" заменить словом "шестисот";
в абзаце втором части третьей:
слово "пятидесяти" заменить словами "ста пятидесяти";
слово "ста" заменить словом "трехсот";
слова "ста пятидесяти" заменить словами "четырехсот пятидесяти";
слово "двухсот" заменить словом "шестисот";
в абзаце втором части четвертой:
слово "пятисот" заменить словами "семисот пятидесяти";
слово "семисот" заменить словами "одной тысячи";
слово "тысячи" заменить словами "двух тысяч";
13) статью 85 исключить;
14) в статье 91:
в части первой:
в абзаце первом слова ", а также порядка заключения договоров в области пенсионного обеспечения за счет добровольных пенсионных взносов" исключить;
в абзаце втором слово "четырехсот" заменить словом "двухсот";
части вторую и третью исключить;
части одиннадцатую и двенадцатую изложить в следующей редакции:
"11. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредоставление и (или) несвоевременное предоставление в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, учредителями (акционерами) добровольного накопительного пенсионного фонда и (или) их аффилированными лицами сведений или иной запрашиваемой информации –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
12. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) предоставление в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и (или) Национальный Банк Республики Казахстан единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, учредителями (акционерами) добровольного накопительного пенсионного фонда и (или) их аффилированными лицами недостоверной и (или) неполной отчетности, сведений или иной запрашиваемой информации –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечания.

11) 73-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "не" деген сөзден кейін "жиырма сағат мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "он тәулікке" деген сөздер "қырық сағат мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не он тәулікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 79-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"он" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"адвокаттарға," деген сөзден кейін "заң консультанттарына," деген сөздермен толықтырылсын;
"жиырма" деген сөз "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыз" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жетпіс" деген сөз "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"елу" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жетпіс бес" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз" деген сөздер "үш жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жүз" деген сөздер "алты жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
"елу" деген сөз "бір жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз, орта" деген сөздер "үш жүз, орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз елу" деген сөздер "төрт жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жүз" деген сөздер "алты жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацында:
"бес жүз" деген сөздер "жеті жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеті жүз" деген сөздер "бір мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір мың" деген сөздер "екі мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 85-бап алып тасталсын;
14) 91-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы ", сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы шарттар жасасу тәртібін" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацтағы "төрт жүз" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;
он бірінші және он екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры құрылтайшыларының (акционерлерінің) және (немесе) олардың үлестес тұлғаларының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға мәліметтерді немесе өзге де сұралатын ақпаратты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) бермеуі және (немесе) уақтылы бермеуі –
жеке тұлғаларға – елу, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
12. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры құрылтайшыларының (акционерлерінің) және (немесе) олардың үлестес тұлғаларының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне анық емес және (немесе) толық емес есептілікті, мәліметтерді немесе өзге де сұралатын ақпаратты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) беруі –
жеке тұлғаларға – елу, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер.

1. Для целей частей первой и двенадцатой настоящей статьи единый накопительный пенсионный фонд (добровольный накопительный пенсионный фонд) не подлежит привлечению к административной ответственности в случае самостоятельного устранения нарушений, ответственность за которые предусмотрена частями первой и двенадцатой настоящей статьи, до даты получения уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о допущенном нарушении.
2. Для целей частей шестой и седьмой настоящей статьи лицо не подлежит привлечению к административной ответственности в случае, если сумма неперечисленных, несвоевременно и (или) неполно исчисленных, удержанных (начисленных) и (или) уплаченных (перечисленных) обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов составляет менее одного месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законом, действующим на дату выявления административного правонарушения.
3. Для целей части одиннадцатой настоящей статьи физическое лицо и (или) юридическое лицо не подлежат привлечению к административной ответственности в случае предоставления сведений или иной запрашиваемой информации не позднее одного рабочего дня с момента окончания сроков предоставления сведений или иной запрашиваемой информации.";
15) в статье 93:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.";
в части пятой:
в абзаце первом слово "предупреждения" заменить словами "наложения административного взыскания";
в абзаце втором:
после слов "штраф на" дополнить словами "должностных лиц,";
слово "двадцати" заменить словом "сорока";
слово "тридцати" заменить словом "шестидесяти";
слова "ста двадцати" заменить словами "двухсот сорока";
в части шестой:
в абзаце первом слова "и отсутствие" заменить словами "и (или) отсутствие";
в абзаце втором:
после слов "штраф на" дополнить словами "должностных лиц,";
слово "двадцати" заменить словом "сорока";
слово "тридцати" заменить словом "шестидесяти";
слово "восьмидесяти" заменить словами "ста двадцати";
в абзаце втором части седьмой:
после слов "штраф на" дополнить словами "должностных лиц,";
слово "сорока" заменить словом "восьмидесяти";
слово "шестидесяти" заменить словами "ста двадцати";
слова "ста двадцати" заменить словами "двухсот сорока";

1. Осы баптың бірінші және он екінші бөліктерінің мақсаттары үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры) осы баптың бірінші және он екінші бөліктерінде жауаптылығы көзделген бұзушылықтарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның жол берілген бұзушылық туралы хабарламасы алынған күнге дейін өз бетінше жойған жағдайда, әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
2. Осы баптың алтыншы және жетінші бөліктерінің мақсаттары үшін тұлға, егер аударылмаған, уақтылы және (немесе) толық есептелмеген, ұсталып қалмаған (есепке жазылмаған) және (немесе) төленбеген (аударылмаған) міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күні қолданыста болған заңға сәйкес белгіленетін бір айлық есептік көрсеткіштен аз болған жағдайда, әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
3. Осы баптың он бірінші бөлігінің мақсаттары үшін жеке тұлға және (немесе) заңды тұлға мәліметтерді немесе өзге де сұралатын ақпаратты беру мерзімдері аяқталған кезден бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтерді немесе өзге де сұралатын ақпаратты берген жағдайда әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";
15) 93-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
бесінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "ескерту жасалғаннан" деген сөздер "әкімшілік жаза қолданылғаннан" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"шағын" деген сөз "лауазымды адамдарға, шағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырма, орта" деген сөздер "қырық, орта" деген сөздермен ауыстырылсын;
"отыз" деген сөз "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бір жүз жиырма" деген сөздер "екі жүз қырық" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлікте:
бірінші абзац "орындамауы және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші абзацта:
"шағын" деген сөз "лауазымды адамдарға, шағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырма" деген сөз "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыз" деген сөз "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сексен" деген сөз "бір жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің екінші абзацында:
"шағын" деген сөз "лауазымды адамдарға, шағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қырық" деген сөз "сексен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"алпыс" деген сөз "бір жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз жиырма" деген сөздер "екі жүз қырық" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) в абзаце втором статьи 94 слова "предупреждение или" исключить;
17) в статье 95:
в абзаце втором части первой:
слова "тридцати пяти" заменить словом "шестидесяти";
слово "семидесяти" заменить словом "ста";
слова "ста сорока" заменить словом "двухсот";
в абзаце втором части второй:
слово "семидесяти" заменить словами "ста двадцати";
слова "ста сорока" заменить словом "двухсот";
слова "двухсот восьмидесяти" заменить словом "четырехсот";
18) в статье 96:
в части первой:
абзац первый дополнить словами "в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан,";
в абзаце втором:
слово "семидесяти" заменить словом "ста";
слова "ста пяти" заменить словами "ста пятидесяти";
слова "ста сорока" заменить словом "двухсот";
в абзаце втором части второй:
слова "ста сорока" заменить словом "двухсот";
слова "двухсот десяти" заменить словом "трехсот";
слова "двухсот восьмидесяти" заменить словом "четырехсот";
19) статью 100 исключить;
20) в примечаниях статьи 153:
в пункте 1:
слова "одну тысячу" заменить словами "двух тысяч";
слова "десять тысяч" заменить словами "десяти тысяч";
в пункте 2 слова "десять тысяч" заменить словами "десяти тысяч";
в пункте 3 слова "одну тысячу" заменить словами "двух тысяч";
21) в заголовке и абзаце первом статьи 154 слово "законодательством" заменить словом "законами";
22) в статье 158:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 158. Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания, географического указания и наименования места происхождения товара";
в абзаце первом:
слова "обслуживания или" заменить словами "обслуживания, географического указания,";
слова "а также незаконное использование чужого фирменного наименования," исключить;
абзац второй после слова "обслуживания," дополнить словами "географическое указание,";
23) в статье 164:
абзац первый части первой после слов "гражданской авиации," дополнить словами "в области использования и охраны водного фонда,";
абзац первый части третьей после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "и уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда";
абзац первый части четвертой после слов "гражданской авиации," дополнить словами "в области использования и охраны водного фонда,";

16) 94-баптың екінші абзацындағы "ескерту жасауға немесе" деген сөздер алып тасталсын;
17) 95-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"отыз бес" деген сөздер "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жетпіс" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз қырық" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"жетпіс" деген сөз "бір жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз қырық" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жүз сексен" деген сөздер "төрт жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 96-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "туралы" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта:
"жетпіс" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз бес" деген сөздер "бір жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз қырық" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"бір жүз қырық" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жүз он" деген сөздер "үш жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жүз сексен" деген сөздер "төрт жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 100-бап алып тасталсын;
20) 153-баптың ескертпелерінде:
1-тармақта:
"бір мың" деген сөздер "екі мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақтағы "бір мың" деген сөздер "екі мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 154-баптың тақырыбы мен бірінші абзацындағы "заңнамасында" деген сөз "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 158-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"158-бап. Бөтен тауар белгісін, қызмет көрсету белгісін, географиялық нұсқаманы және тауар шығарылған жердiң атауын заңсыз пайдалану";
бірінші абзацта:
"көрсету белгісін немесе" деген сөздер "көрсету белгісін, географиялық нұсқаманы," деген сөздермен ауыстырылсын;
"сондай-ақ бөтен фирмалық атауды заңсыз пайдалану," деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзац "көрсету белгісі," деген сөздерден кейін "географиялық нұсқама," деген сөздермен толықтырылсын;
23) 164-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "авиация саласында" деген сөздерден кейін ", су қорын пайдалану және қорғау саласында" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "уәкілетті органға" деген сөздер "уәкілетті орган мен су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацы "авиация саласында" деген сөздерден кейін ", су қорын пайдалану және қорғау саласында" деген сөздермен толықтырылсын;

24) в статье 169:
в абзаце первом части десятой слова "и (или) не имеющим лицензию на компаундирование нефтепродуктов," заменить словами "и (или) компаундирование нефтепродуктов, и (или) производство продукции химической и связанных с ней отраслей промышленности,";
в абзаце первом части одиннадцатой слова "биотопливного рынка," заменить словами "биотопливного рынка и производителями продукции химической и связанных с ней отраслей промышленности,";
в абзаце первом части двенадцатой слова "и (или) не имеющими лицензию на компаундирование нефтепродуктов," заменить словами "и (или) не осуществляющими производство биотоплива и (или) компаундирование нефтепродуктов, и (или) производство продукции химической и связанных с ней отраслей промышленности,";
25) в статье 170:
в абзаце втором части седьмой слова ", с приостановлением действия либо лишением свидетельства об аккредитации" исключить;
в абзаце втором части двенадцатой слова ", и приостановлением действия либо лишением свидетельства об аккредитации" исключить;
26) статью 173 изложить в следующей редакции:
"Статья 173. Незаконное вмешательство в предпринимательскую деятельность
1. Незаконное вмешательство должностных лиц государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, естественных монополий, за исключением случаев, предусмотренных статьей 164 настоящего Кодекса, а также иных организаций независимо от форм собственности в деятельность индивидуальных предпринимателей или юридических лиц путем издания незаконных актов, дачи незаконных поручений, принятия неправомерных решений, а равно совершения действий (бездействия), препятствующих законной предпринимательской деятельности, если эти деяния не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
27) заголовок и часть первую статьи 175 изложить в следующей редакции:
"Статья 175. Нарушение порядка проведения государственного контроля субъектов предпринимательства
1. Нарушение порядка проведения государственного контроля субъектов предпринимательства, в том числе:
1) отсутствие оснований проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;

24) 169-бапта:
оныншы бөліктің бірінші абзацындағы "жүзеге асырмайтын және (немесе) мұнай өнімдерін компаундтеуге лицензиясы жоқ" деген сөздер "және (немесе) мұнай өнімдерін компаундтеуді және (немесе) химиялық және онымен байланысты өнеркәсіп салаларының өнімдерін өндіруді жүзеге асырмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "биоотын нарығының қатысушылары" деген сөздер "биоотын нарығына қатысушылар мен химиялық және онымен байланысты өнеркәсіп салаларының өнімдерін өндірушілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екінші бөліктің бірінші абзацындағы "биоотын нарығының қатысушылары болып табылмайтын және (немесе) мұнай өнімдерін компаундтеуге лицензиясы жоқ" деген сөздер "биоотын нарығына қатысушылар болып табылмайтын және (немесе) биоотын өндіруді және (немесе) мұнай өнімдерін компаундтеуді және (немесе) химиялық және онымен байланысты өнеркәсіп салаларының өнімдерін өндіруді жүзеге асырмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 170-бапта:
жетінші бөліктің екінші абзацындағы "аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданысын тоқтата тұрып не одан айыра отырып," деген сөздер алып тасталсын;
он екінші бөліктің екінші абзацындағы "және аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданысын тоқтата тұрып не одан айыра отырып" деген сөздер алып тасталсын;
26) 173-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"173-бап. Кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласу
1. Осы Кодекстің 164-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының, квазимемлекеттік сектордың, табиғи монополиялар субъектілерінің, сондай-ақ меншік нысандарына қарамастан, өзге де ұйымдардың заңсыз актілер шығару, заңсыз тапсырмалар беру, құқыққа сыйымсыз шешімдер қабылдау, сол сияқты заңды кәсіпкерлік қызметке кедергі келтіретін әрекеттер (әрекетсіздік) жасау арқылы дара кәсіпкерлердің немесе заңды тұлғалардың қызметіне заңсыз араласуы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.".
27) 175-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"175-бап. Кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік бақылау жүргізу тәртібін бұзу
1. Кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік бақылау жүргізу тәртібін бұзу, оның ішінде:
1) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу негіздерінің болмауы;

2) отсутствие оснований для проведения расследования, предусмотренного пунктом 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
3) отсутствие акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) отсутствие уведомления, а равно несоблюдение сроков уведомления о проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
5) нарушение ограничений, предусмотренных статьей 151 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) нарушение порядка проведения расследования, установленного законодательством Республики Казахстан;
7) нарушение порядка отбора образцов продукции, предусмотренного статьей 149 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
8) нарушение периодичности проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям, указанным в нормативных правовых актах Республики Казахстан, утвержденных в соответствии со статьей 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
9) непредставление субъекту контроля и надзора акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
10) назначение государственными органами профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки по вопросам, не входящим в их компетенцию;
11) проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки без регистрации акта о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, когда такая регистрация обязательна;
12) нарушение сроков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан;
13) проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора без предварительного профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с пунктом 5 статьи 131 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
14) нарушение требований пункта 7 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в части несоблюдения минимального допустимого порога количества субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка, при отсутствии информационной системы оценки и управления рисками;

2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабының 3-тармағында көзделген тергеп-тексеруді жүргізу үшін негіздердің болмауы;
3) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
4) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу туралы хабарламаның болмауы, сол сияқты хабардар ету мерзімдерінің сақталмауы;
5) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 151-бабында көзделген шектеулерді бұзу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тергеп-тексеру жүргізу тәртібін бұзу;
7) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 149-бабында көзделген өнім үлгілерін іріктеу тәртібін бұзу;
8) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көрсетілген талаптарға сәйкестігіне бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу кезеңділігін бұзу;
9) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіні бақылау мен қадағалау субъектісіне ұсынбау;
10) мемлекеттік органдардың өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындауы;
11) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру туралы актіні мемлекеттік құқықтық статистика және арнаулы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркеу міндетті болғанда, оны тіркемей бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізу;
12) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды, тексеруді және тергеп-тексеруді жүргізудің Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мерзімдерін бұзу;
13) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 131-бабының 5-тармағына сәйкес бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай алдын ала профилактикалық бақылаусыз бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу;
14) тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүзеге асырылатын бақылау мен қадағалау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегін сақтамау бөлігінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 7-тармағының талаптарын бұзу;

15) вручение субъекту контроля и надзора акта о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки позднее срока окончания профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, указанного в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии), –
влечет штраф на должностное лицо в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
28) статью 175-1 исключить;
29) абзац второй части пятой статьи 190 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
30) в части первой статьи 201 слова "торговой деятельности" заменить словами "внутренней торговли";
31) абзац первый части третьей статьи 202 изложить в следующей редакции:
"3. Недоведение индивидуальными предпринимателями и (или) юридическими лицами, основным видом деятельности которых являются предоставление в аренду (пользование) торговых мест в крупных торговых объектах, а также на торговых рынках, обеспечение функционирования таких объектов и организация их работы, до сведения субъектов внутренней торговли (реализующих социально значимые продовольственные товары) размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары на торговых объектах в письменном виде – ";
32) заголовок и часть первую статьи 204-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 204-2. Нарушение законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности по организации деятельности торговых рынков и крупных торговых объектов
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности индивидуальными предпринимателями и (или) юридическими лицами, основным видом деятельности которых является предоставление в аренду (пользование) торговых мест в крупных торговых объектах, а также на торговых рынках, совершенное в виде:
1) отсутствия утвержденного регламента работы крупного торгового объекта, торгового рынка, включающего режим его работы для субъектов внутренней торговли и работников их администрации;
2) непредоставления равного доступа субъектам внутренней торговли к торговым объектам и торговой инфраструктуре;
3) отсутствия утвержденного перечня дополнительных услуг, предоставляемых крупными торговыми объектами, торговыми рынками субъектам внутренней торговли (при наличии);

15) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіні бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіде (бар болған кезде мерзімді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктіріп бақылау мен қадағалау субъектісіне табыс ету –
лауазымды адамға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
28) 175-1-бап алып тасталсын;
29) 190-баптың бесінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
30) 201-баптың бірінші бөлігіндегі "сауда қызметі" деген сөздер "ішкі сауда" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 202-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қызметінің негізгі түрі ірі сауда объектілеріндегі, сондай-ақ сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беру, мұндай объектілердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және олардың жұмысын ұйымдастыру болып табылатын дара кәсіпкерлердің және (немесе) заңды тұлғалардың сауда объектілеріндегі әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының жол берілетін шекті бөлшек сауда бағаларының мөлшерін ішкі сауда субъектілерінің (әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізетін) назарына жазбаша нысанда жеткізбеуі –";
32) 204-2-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"204-2-бап. Сауда базарлары мен ірі сауда объектілерінің қызметін ұйымдастыру бойынша Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасын бұзу
1. Қызметінің негізгі түрі ірі сауда объектілеріндегі, сондай-ақ сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беру болып табылатын дара кәсіпкерлердің және (немесе) заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасын:
1) ірі сауда объектісінің, сауда базарының ішкі сауда субъектілері мен олардың әкімшілігінің жұмыскерлері үшін жұмыс режимін қамтитын бекітілген жұмыс регламентінің болмауы;
2) ішкі сауда субъектілеріне сауда объектілері мен сауда инфрақұрылымына тең қолжетімділік бермеу;
3) ішкі сауда субъектілеріне ірі сауда объектілері, сауда базарлары ұсынатын қосымша көрсетілетін қызметтердің бекітілген тізбесінің (бар болса) болмауы;

4) отсутствия регистрации в информационной системе, а равно доступа к ней для осуществления своей деятельности посредством информационной системы;
5) отсутствия заключенного договора аренды в информационной системе, а равно невнесения изменений в него;
6) отсутствия модернизации торговой инфраструктуры, а равно несоздания соответствующих условий для ее реализации;
7) отсутствия зоны продаж оптовой и розничной торговли на территории крупного торгового объекта, торгового рынка, а равно ее разграничения;
8) отсутствия организации на торговых рынках торговли с автолавок при наличии технических условий на их территории;
9) необеспечения приема платежей за аренду (пользование) торгового места через информационную систему безналичным способом либо путем выписки счета на оплату через банки второго уровня, –
влечет предупреждение.";
33) в статье 204-4:
заголовок после слова "размера" дополнить словом "предельной";
в части первой:
абзац первый после слова "размера" дополнить словом "предельной";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц, субъектов малого предпринимательства в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части второй:
после слов "штраф на" дополнить словами "физических лиц,";
слова "семидесяти пяти" заменить словом "семидесяти";
34) в статье 206:
абзац первый части третьей после слова "банками," дополнить словами "филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан,";
в примечаниях:
пункт 2 после слова "банков," дополнить словами "филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан,";
пункт 3 после слова "Банки," дополнить словами "филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан,";
35) подпункт 5) пункта 1 примечаний статьи 207 изложить в следующей редакции:
"5) в части пятой – первого руководителя либо лица, принявшего решение в соответствии с возложенными полномочиями, заказчика либо лица, исполняющего его обязанности, первого руководителя единого организатора государственных закупок либо лица, исполняющего его обязанности;";
36) абзац первый части первой статьи 208 изложить в следующей редакции:
"1. Осуществление кредитным бюро, в том числе с государственным участием, деятельности, не относящейся к основным видам деятельности по формированию кредитных историй и представлению кредитных отчетов и дополнительным видам деятельности, а также осуществление кредитным бюро с государственным участием деятельности, не связанной с формированием и ведением базы данных по страхованию и предоставлением услуг по расчету кредитного скоринга, –";

4) ақпараттық жүйеде тіркелудің, сол сияқты өз қызметін ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асыру үшін оған қолжетімділіктің болмауы;
5) ақпараттық жүйеде жасалған жалға алу шартының болмауы, сол сияқты оған өзгерістер енгізбеу;
6) сауда инфрақұрылымын жаңғыртудың болмауы, сол сияқты оны іске асыру үшін тиісті жағдайлар жасамау;
7) ірі сауда объектісінің, сауда базарының аумағындағы көтерме және бөлшек саудада сату аймағының, сол сияқты оның аражігін ажыратудың болмауы;
8) аумақтарында техникалық жағдайлар болған кезде сауда базарларында автодүкендерден сауданы ұйымдастырудың болмауы;
9) сауда орнын жалға алғаны (пайдаланғаны) үшін төлемді ақпараттық жүйе арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен не екінші деңгейдегі банктер арқылы төлеуге шот жазып беру арқылы қабылдауды қамтамасыз етпеу түрінде жасаған бұзуы –
ескерту жасауға алып келеді.";
33) 204-4 бапта:
тақырып "үстемесінің" деген сөзден кейін "шекті" деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "үстемесінің" деген сөзден кейін "шекті" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацында:
"шағын" деген сөз "жеке тұлғаларға, шағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жетпіс бес" деген сөздер "жетпіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
34) 206-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацы "Банктердің," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
ескертпелерде:
2-тармақ "банктерді," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарын," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "Банктер," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары," деген сөздермен толықтырылсын;
35) 207-баптың ескертпелері 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бесінші бөлікте – тапсырыс берушінің бірінші басшысын не жүктелген өкілеттіктерге сәйкес шешім қабылдаған адамды не оның міндетін атқаратын адамды, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының бірінші басшысын не оның міндетін атқаратын адамды;";
36) 208-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредиттік бюроның, оның ішінде мемлекет қатысатын кредиттік бюроның кредиттік тарихтарды қалыптастыру мен кредиттік есептерді ұсыну жөніндегі қызметтің негізгі түрлеріне, қызметтің қосымша түрлеріне жатпайтын қызметті жүзеге асыруы, сондай-ақ мемлекет қатысатын кредиттік бюроның сақтандыру жөніндегі дерекқорды қалыптастырумен және жүргізумен және кредиттік скорингті есептеу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынумен байланысты емес қызметті жүзеге асыруы –";

37) в статье 211:
абзац первый части пятой изложить в следующей редакции:
"5. Неуказание, недостоверное указание размера годовой эффективной ставки вознаграждения, рассчитанной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, лицами, которым уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, в договорах о предоставлении микрокредита, заключаемых с клиентами, а также при распространении и (или) размещении рекламы, содержащей информацию о величинах вознаграждения по микрокредиту, –";
дополнить частями 5-1 и восьмой следующего содержания:
"5-1. Превышение организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, лицами, которым уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, предельного размера годовой эффективной ставки вознаграждения, определенного совместным нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"8. Неуведомление либо несвоевременное уведомление уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о прохождении государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" в качестве микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
в пункте 2 примечаний:
после слова "пятой" дополнить цифрами ", 5-1";
после слова "уровня," дополнить словами "филиал банка – нерезидента Республики Казахстан,";
38) в статье 211-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей.";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Совершение работником коллекторского агентства, взаимодействующим с должником и (или) его представителем, и (или) третьим лицом, следующих недобросовестных действий, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния:
1) введение должника и (или) его представителя, и (или) третьего лица в заблуждение относительно размера, характера и оснований возникновения задолженности по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита;

37) 211-бапта:
бесінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап ету) берілген тұлғалардың клиенттермен жасалатын микрокредит беру туралы шарттарда, сондай-ақ микрокредит бойынша сыйақының шамалары туралы ақпаратты қамтитын жарнаманы тарату және (немесе) орналастыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептелген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерін көрсетпеуі, анық емес көрсетуі –";
мынадай мазмұндағы 5-1 және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:
"5-1. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап ету) берілген тұлғалардың қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірлескен нормативтік құқықтық актісінде айқындалған жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерінен асыруы –
заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"8. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ретінде мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткені туралы хабардар етпеу не уақтылы хабардар етпеу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
ескертпелердің 2-тармағында:
"бесінші" деген сөзден кейін ", 5-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
"екінші деңгейдегі банк," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы," деген сөздермен толықтырылсын;
38) 211-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алты жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Борышкермен және (немесе) оның өкілімен және (немесе) үшінші тұлғамен өзара іс-қимыл жасайтын коллекторлық агенттік жұмыскерінің мынадай жосықсыз әрекеттер жасауы:
1) борышкерді және (немесе) оның өкілін және (немесе) үшінші тұлғаны банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша берешектің мөлшеріне, сипатына және туындау негіздеріне қатысты жаңылыстыруы;

2) сообщение должнику и (или) его представителю, и (или) третьему лицу недостоверных фамилии и (или) имени, и (или) отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), а также сведений о месте работы и (или) должности, не соответствующих действительности, –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
39) в статье 211-2:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Изменение условий договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита в одностороннем порядке, за исключением случаев их улучшения для заемщика, –";
пункт 1 примечаний после слова "банк," дополнить словами "филиал банка – нерезидента Республики Казахстан,";
40) в статье 212:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 212. Нарушение сроков представления финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета или иной отчетности финансовыми организациями и иными лицами";
в абзаце первом части первой:
слова "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность," исключить;
дополнить словами ", отчетности по данным бухгалтерского учета";
41) статью 213 дополнить частью пятнадцатой следующего содержания:
"15. Нарушение юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, требований по формированию бригад инкассаторов, составлению явочных карточек и путевых листов при автомобильных инкассаторских перевозках, использованию пломб, обеспечению инкассаторов экипировкой, индивидуальными средствами защиты, в том числе бронежилетами, касками (шлемами), а также служебным оружием –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.";
42) абзац второй части первой, абзац второй части второй, абзац второй части третьей, абзац второй части четвертой, абзац второй части пятой, абзац второй части шестой, абзац второй части седьмой, абзац второй части восьмой, абзац второй части девятой, абзац второй части десятой, абзац второй части одиннадцатой, абзац второй части двенадцатой статьи 214 после слов "на субъектов крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан";

2) борышкерге және (немесе) оның өкіліне және (немесе) үшінші тұлғаға анық емес тегін және (немесе) атын және (немесе) әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), сондай-ақ жұмыс орны және (немесе) лауазымы туралы шындыққа сәйкес келмейтін мәліметтерді хабарлауы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
39) 211-2-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қарыз алушы үшін банктік қарыз шартының немесе микрокредит беру туралы шарттың талаптарын жақсарту жағдайларын қоспағанда, оларды біржақты тәртіппен өзгерту –";
ескертпелердің 1-тармағы "банк," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы," деген сөздермен толықтырылсын;
40) 212-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"212-бап. Қаржы ұйымдары мен өзге де тұлғалардың қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есепке алу деректері жөніндегі есептілікті немесе өзге де есептілікті ұсыну мерзімдерін бұзуы";
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың," деген сөздер алып тасталсын;
"есептілікті" деген сөзден кейін ", бухгалтерлік есепке алу деректері жөніндегі есептілікті" деген сөздермен толықтырылсын;
41) 213-бап мынадай мазмұндағы он бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"15. Банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың инкассаторлар бригадаларын қалыптастыру, автомобильмен инкассаторлық тасымалдау кезінде келу карточкалары мен жол парақтарын жасау, пломбаларды пайдалану, инкассаторларды керек-жарақпен, жеке қорғаныш құралдарымен, оның ішінде броньды кеудешелермен, каскалармен (шлемдермен), сондай-ақ қызметтік қарумен қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды бұзуы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
42) 214-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы, екінші бөлігінің екінші абзацы, үшінші бөлігінің екінші абзацы, төртінші бөлігінің екінші абзацы, бесінші бөлігінің екінші абзацы, алтыншы бөлігінің екінші абзацы, жетінші бөлігінің екінші абзацы, сегізінші бөлігінің екінші абзацы, тоғызыншы бөлігінің екінші абзацы, оныншы бөлігінің екінші абзацы, он бірінші бөлігінің екінші абзацы, он екінші бөлігінің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;

43) дополнить статьей 215-1 следующего содержания:
"Статья 215-1. Нарушение банковского законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения информационной безопасности
1. Нарушение банковского законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения информационной безопасности, выразившееся в:
1) необеспечении банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, резервного хранения данных информационных систем, включающих критичные информационные активы, их файлов и настроек, которые обеспечивают восстановление работоспособной копии информационной системы;
2) непринятии банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, при передаче третьим лицам критичных информационных активов банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, мер по исключению возможности доступа третьих лиц к информации, передача которой третьим лицам не допускается в соответствии с гражданским, банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
3) непроведении подразделением по информационной безопасности и (или) подразделением внутреннего аудита банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, проверок деятельности структурных подразделений банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в части оценки состояния информационной безопасности;
4) отсутствии у банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, шифрования телекоммуникационных соединений (за исключением соединений с городской телефонной сетью), выходящих за периметр защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры;
5) несоблюдении банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, правил доступа, установленных на межсетевых экранах, требований по блокированию соединений, не используемых для функционирования информационных активов банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и (или) отсутствии на периметре защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры средств обнаружения и предотвращения вторжений;

43) мынадай мазмұндағы 215-1-баппен толықтырылсын:
"215-1-бап. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында
Қазақстан Республикасының банк заңнамасын бұзу
1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында Қазақстан Республикасының банк заңнамасын мыналардан:
1) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың маңызды ақпараттық активтер қамтылған ақпараттық жүйелердің деректерін, ақпараттық жүйенің жұмысқа жарамды көшірмесін қалпына келтіруді қамтамасыз ететін олардың файлдары мен теңшеулерін резервтік сақтауды қамтамасыз етпеуінен;
2) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның маңызды ақпараттық активтерін үшінші тұлғаларға беру кезінде Қазақстан Республикасының азаматтық, банк заңнамасына, Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес үшінші тұлғаларға беруге жол берілмейтін ақпаратқа үшінші тұлғалардың қол жеткізу мүмкіндігін болғызбау жөніндегі шараларды қабылдамауынан;
3) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі бөлімшесінің және (немесе) ішкі аудит бөлімшесінің банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне ақпараттық қауіпсіздіктің жай-күйін бағалау бөлігінде тексерулер жүргізбеуінен;
4) банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінен шығатын телекоммуникациялық қосылуларды (қалалық телефон желісі арқылы қосылуларды қоспағанда) шифрлаудың болмауынан;
5) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың желіаралық экрандарда белгіленген қол жеткізу қағидаларын, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық активтерінің жұмыс істеуі үшін пайдаланылмайтын қосылуларды бұғаттау жөніндегі талаптарды сақтамауынан және (немесе) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінде кірулерді анықтау мен болғызбау құралдарының болмауынан;

6) предоставлении банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, пользователям доступа к критичным информационным активам банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, находящимся внутри периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры, по незашифрованному каналу из-за пределов периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры и (или) предоставлении пользователям доступа к информационным системам, включающим критичные информационные активы, из-за пределов периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры без использования методов двухфакторной аутентификации;
7) необеспечении банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, безопасности доступа пользователей к ресурсам сети Интернет и (или) безопасности использования внешней электронной почты;
8) отсутствии в банках, филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, перечня администраторов информационных систем, включающих критичные информационные активы, и (или) двойного контроля при исполнении функций администрирования информационных систем, включающих критичные информационные активы, и (или) специальных комплексов контроля использования привилегированных учетных записей;
9) отсутствии в критичных информационных активах банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, функции аудиторского следа, отражающей события установления соединений, идентификации, аутентификации и авторизации в критичном информационном активе, события модификации настроек безопасности, события модификации групп пользователей и их полномочий, события модификации учетных записей пользователей и их полномочий, события, отражающие установку изменений в информационной системе, события изменения параметров аудита, события изменений системных параметров;
10) непроведении банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, полугодового сканирования критичных информационных активов на наличие уязвимостей и (или) отсутствии результатов сканирования в виде отчета о состоянии информационной безопасности с указанием рекомендаций о корректирующих мерах по устранению выявленных уязвимостей;

6) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пайдаланушыларға ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінің шектеріне байланысты шифрланбаған арна арқылы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрі ішіндегі маңызды ақпараттық активтеріне қолжетімділік беруінен және (немесе) пайдаланушыларға ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінің шектеріне байланысты, қос факторлы аутентификациялау әдістерін пайдаланбай, маңызды ақпараттық активтер қамтылған ақпараттық жүйелерге қолжетімділік беруінен;
7) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пайдаланушылардың Интернет ресурстарына қол жеткізу қауіпсіздігін және (немесе) сыртқы электрондық поштаны пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз етпеуінен;
8) банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда маңызды ақпараттық активтер қамтылған ақпараттық жүйелердің әкімшілері тізбесінің және (немесе) маңызды ақпараттық активтер қамтылған ақпараттық жүйелерді әкімшілендіру функцияларын орындау кезінде қосарланған бақылаудың және (немесе) артықшылық берілген есептік жазбалардың пайдаланылуын бақылайтын арнаулы кешендердің болмауынан;
9) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың маңызды ақпараттық активтерінде маңызды ақпараттық активте қосылуларды орнату, сәйкестендіру, аутентификациялау және авторизациялау оқиғаларын, қауіпсіздік теңшеулерін түрлендіру оқиғаларын, пайдаланушылардың топтары мен олардың өкілеттіктерін түрлендіру оқиғаларын, пайдаланушылар мен олардың өкілеттіктерінің есептік жазбаларын түрлендіру оқиғаларын, өзгерістердің ақпараттық жүйеде орнатылғанын көрсететін оқиғаларды, аудит параметрлерін өзгерту оқиғаларын, жүйелік параметрлер өзгерістерінің оқиғаларын көрсететін аудиторлық жазба функциясының болмауынан;
10) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың маңызды ақпараттық активтерге осалдықтарының бар-жоғы тұрғысынан жартыжылдық сканерлеуді жүргізбеуінен және (немесе) анықталған осалдықтарды жою жөніндегі түзету шаралары туралы ұсынымдар көрсетілген ақпараттық қауіпсіздіктің жай-күйі туралы есеп түріндегі сканерлеу нәтижелерінің болмауынан;

11) необеспечении банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, надлежащего функционирования службы реагирования на инциденты информационной безопасности, выразившемся в отсутствии перечня событий информационной безопасности, подлежащих мониторингу, источников таких событий, периодичности, порядка и методов мониторинга событий информационной безопасности и (или) отсутствии документов, сведений и фактов, подтверждающих реализацию порядка реагирования на инциденты информационной безопасности;
12) неосуществлении службой реагирования на инциденты информационной безопасности банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, мониторинга и анализа событий информационной безопасности и (или) классификации и приоритизации инцидентов информационной безопасности;
13) необеспечении службой реагирования на инциденты информационной безопасности банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, консолидации, систематизации, хранения, целостности и сохранности информации об инцидентах информационной безопасности в журнале учета инцидентов информационной безопасности с отражением информации об инциденте информационной безопасности, принятых мерах и предлагаемых корректирующих мерах, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства и некоммерческие организации в размере ста восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства и филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение банковского законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения информационной безопасности, выразившееся в отсутствии в банках, филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан реализованных процессов по формированию и последующей актуализации перечня критичных информационных активов и (или) отсутствии реализованных процессов по оценке рисков информационной безопасности для критичных информационных активов, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере ста восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства и филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
44) в заголовке статьи 217 слово "клиентов" исключить;

11) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мониторингтеуге жататын ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары тізбесінің, осындай оқиғалар дереккөздерінің, ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу кезеңділігінің, тәртібі мен әдістерінің болмауынан және (немесе) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою тәртібінің іске асырылғанын растайтын құжаттардың, мәліметтер мен фактілердің болмауынан көрінген ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің тиісінше жұмыс істеуін қамтамасыз етпеуінен;
12) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу мен талдауды және (немесе) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын сыныптау мен оларға басымдық беруді жүзеге асырмауынан;
13) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты шоғырландыруды, жүйелеуді, сақтауды, оның тұтастығын және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы, қабылданған шаралар және ұсынылатын түзету шаралары туралы ақпарат көрсетілген ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын есепке алу журналында сақталуын қамтамасыз етпеуінен көрінген бұзушылық –
орта кәсіпкерлік субъектілері мен коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері мен Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында маңызды ақпараттық активтердің тізбесін қалыптастыру мен кейіннен жаңартып отыру жөніндегі іске асырылған процестердің болмауынан және (немесе) маңызды ақпараттық активтер үшін ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау жөніндегі іске асырылған процестердің болмауынан көрінген ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының банк заңнамасын бұзу –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері мен Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
44) 217-баптың тақырыбындағы "клиенттердің валюталық операциялары" деген сөздер "валюталық операциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;

45) в статье 218 слово "организации" заменить словом "осуществлению";
46) в абзаце первом части первой статьи 225 слова ", установленных законодательством Республики Казахстан," заменить словами "в части требований к месту, методу и способу заключения сделок, принципам расчетов по сделкам, лимитам инвестирования в финансовые инструменты, к сделкам с производными финансовыми инструментами, срокам размещения пенсионных активов в депозиты (вклады), а также запретов на некоторые виды сделок";
47) заголовок статьи 226 дополнить словами ", принудительным прекращением деятельности филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан";
48) в статье 227:
абзац первый части первой после слов "виды банковских операций," дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных частью 1-1 настоящей статьи,";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Невыполнение, несвоевременное выполнение юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них посредством применения меры надзорного реагирования в форме письменного предписания и (или) письменного соглашения, –
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Невыполнение, несвоевременное выполнение субъектами рынка ценных бумаг, единым накопительным пенсионным фондом, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, операторами платежных систем, операционными центрами платежных систем и поставщиками платежных услуг обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них посредством применения ограниченных мер воздействия, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац первый части четвертой после слов "(перестраховочной) организации" дополнить словами ", филиала банка – нерезидента Республики Казахстан";
49) статью 228 изложить в следующей редакции:
"Статья 228. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
1. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, родительской организацией страховой группы одних и тех же пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на юридических лиц, филиалы страховой организации – нерезидента Республики Казахстан в размере трехсот месячных расчетных показателей.

45) 218-баптағы "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) 225-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген" деген сөздер "мәмілелер жасасу орнына, әдісі мен тәсіліне, мәмілелер бойынша есеп айырысу қағидаттарына, қаржы құралдарына инвестициялау лимиттеріне қойылатын, туынды қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерге, зейнетақы активтерін депозиттерге (салымдарға) орналастыру мерзімдеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ мәмілелердің кейбір түрлеріне салынған тыйымдар бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 226-баптың тақырыбы "таратуға" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға" деген сөздермен толықтырылсын;
48) 227-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "Банктердің" деген сөз "Осы баптың 1-1-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, банктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың өздері қабылдаған және (немесе) оларға жазбаша нұсқама және (немесе) жазбаша келісім нысанында қадағалап ден қою шараларын қолдану арқылы жүктелген міндеттерді орындамауы, уақтылы орындамауы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, төлем жүйелері операторларының, төлем жүйелері операциялық орталықтарының және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің өздері қабылдаған және (немесе) оларға шектеулі ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктелген міндеттерді орындамауы, уақтылы орындамауы –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз тоқсан, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "(қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
49) 228-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"228-бап. Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру тобы бас ұйымының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген сол бір пруденциялық нормативтердi және (немесе) сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi бірнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екі ай iшiнде екi және одан көп рет) бұзуы –
заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалдарына үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.

2. Несвоевременное извещение страховой организацией, филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан, страховым брокером, филиалом страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан страхователей об изменении места нахождения своего постоянно действующего органа, обособленного подразделения или изменении наименования –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страховым брокером, филиалом страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан сроков учета и хранения документов, связанных с их деятельностью, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Составление страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан отчетности, приведшей к искажению сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на юридических лиц, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан в размере двухсот месячных расчетных показателей.
5. Неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных или чрезвычайных взносов, а также первоначальных разовых и дополнительных взносов в неполном объеме страховыми организациями, филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан в Фонд гарантирования страховых выплат –
влекут штраф в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Неопубликование, несвоевременное опубликование страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страховым брокером, филиалом страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета и иных сведений в масс-медиа –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Незаключение страховой организацией, филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан договоров о предоставлении информации и получении страховых отчетов с организацией по формированию и ведению базы данных по страхованию и неосуществление регистрации в данной организации –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Примечание. Для целей части четвертой настоящей статьи административная ответственность наступает в случае, когда в результате корректировки искаженных сведений выявлено нарушение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";

2. Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сақтанушыларға өзінің тұрақты жұмыс істейтін органының, оқшауланған бөлімшесінің тұрған жерінің өзгергені немесе атауының өзгергені туралы уақтылы хабарламауы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының өздерінің қызметіне байланысты құжаттарды есепке алу мен сақтау мерзімдерін бұзуы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтердi және (немесе) сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi сақтау туралы мәлiметтердiң бұрмалануына алып келген есептiлiктi жасауы –
заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
5. Сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті немесе төтенше жарналарды, сондай-ақ бастапқы біржолғы және қосымша жарналарды төлемеуі, уақтылы төлемеуі не толық көлемде төлемеуі –
екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қаржылық есептiлiкті, бухгалтерлік есепке алу деректері жөніндегі есептілікті және өзге де мәліметтерді масс-медиада жарияламауы, уақтылы жарияламауы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7. Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру жөніндегі дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйыммен ақпарат беру және сақтандыру есептерін алу туралы шарттар жасаспауы және осы ұйымда тіркелуді жүзеге асырмауы –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпе. Осы баптың төртінші бөлігінің мақсаттары үшін бұрмаланған мәліметтерді түзету нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны анықталған жағдайда әкімшілік жауаптылық басталады.";

50) в статье 230:
в части первой:
абзац первый после слов "страховой организации" дополнить словами ", филиала страховой организации – нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридическое лицо" исключить;
в части третьей:
абзац первый после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридическое лицо" исключить;
в части четвертой:
абзац первый после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридических лиц" исключить;
в части пятой:
абзац первый после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридических лиц" исключить;
в части шестой:
абзац первый после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридических лиц" исключить;
51) абзац первый части первой статьи 233 после слова "банку" дополнить словами ", филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан";
52) абзац первый части второй статьи 234 после слова "банках" дополнить словами ", филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан";
53) в статье 239:
в абзаце первом части третьей слова ", организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность," исключить;
в абзаце первом части четвертой слова "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность," и ", организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность," исключить;
54) в статье 244:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом предусмотренного совместным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан и государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции обеспечение поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, срока обращения за присвоением учетного номера валютному договору по экспорту или импорту –";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Нарушение физическим лицом, индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом предусмотренного нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан срока обращения за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке –
влечет предупреждение.";
в части второй:
в абзаце первом:

50) 230-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "Сақтандыру ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаға" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаға" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
бесінші бөлікте:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы бөлікте:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
51) 233-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "ұйымның банкке" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына" деген сөздермен толықтырылсын;
52) 234-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "банктердегі" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
53) 239-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы ", микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы ", микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын;
54) 244-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеуді өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде көзделген, экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасау мерзімін бұзуы –";
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Жеке тұлғаның, дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде көзделген, капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі шотқа есептік нөмір беруге өтініш жасау мерзімін бұзуы –
ескерту жасауға алып келеді.";
екінші бөлікте:
бірінші абзацта:

слова "Деяние, предусмотренное частью первой" заменить словами "Деяния, предусмотренные частями первой или 1-1";
слово "совершенное" заменить словом "совершенные";
в абзаце втором слово "влечет" заменить словом "влекут";
абзац второй части четвертой после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
абзац второй части шестой после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
абзац второй части восьмой после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
55) подпункты 3) и 5) абзаца первого части девятой статьи 247 исключить;
56) примечание статьи 251 изложить в следующей редакции:
"Примечание. Ответственность за совершение правонарушения, предусмотренного настоящей статьей, наступает в случае, когда после истечения срока репатриации сумма незачисленной национальной и (или) иностранной валюты превышает пороговое значение, свыше которого валютный договор по экспорту или импорту подлежит контролю выполнения требования репатриации в соответствии с совместным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан и государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции обеспечение поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан.";
57) в абзаце первом части первой статьи 252 слова "проведение платежей и (или)" заменить словами "осуществление платежей, а равно их принятие и (или) осуществление";
58) дополнить статьей 252-1 следующего содержания:
"Статья 252-1. Нарушение требований к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой и условий функционирования обменных пунктов
1. Необеспечение уполномоченными организациями ежедневного наличия на своих банковских счетах и (или) в кассе обменного пункта денег в тенге или иностранной валюте, а также аффинированного золота в слитках (при наличии) в размере не менее ста процентов от минимального размера уставного капитала –
влечет штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.

"бірінші бөлігінде", "іс-әрекет" деген сөздер тиісінше "бірінші немесе 1-1- бөліктерінде", "іс-әрекеттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші абзацта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
төртінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
55) 247-баптың тоғызыншы бөлігінің 4) тармақшасындағы "бұзуы;" деген сөз "бұзуы –" деген сөзбен ауыстырылып, 3) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
56) 251-баптың ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы бапта көзделген құқық бұзушылықты жасағаны үшін жауаптылық репатриациялау мерзімі өткеннен кейін есепке жатқызылмаған ұлттық валютаның және (немесе) шетел валютасының сомасы шекті мәні асып кеткенде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарт Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеуді өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен нормативтік құқықтық актісіне сәйкес репатриациялау талабының орындалуын бақылауға жататын шекті мәннен асатын жағдайда басталады.";
57) 252-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы жүргізбеу" деген сөздер "уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы төлемдерді жүзеге асырмау, сол сияқты оларды қабылдамау және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырмау" деген сөздермен ауыстырылсын;
58) мынадай мазмұндағы 252-1-баппен толықтырылсын:
"252-1-бап. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды және айырбастау пункттерінің жұмыс істеу шарттарын бұзу
1. Уәкілетті ұйымдардың өз банктік шоттарында және (немесе) айырбастау пунктінің кассасында теңгемен немесе шетел валютасымен ақшаның, сондай-ақ жарғылық капиталдың ең төмен мөлшерінің кемінде бір жүз пайызы мөлшерінде құймалардағы аффинирленген алтынның (бар болса) күн сайын болуын қамтамасыз етпеуі –
сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение уполномоченными банками и уполномоченными организациями режима работы обменных пунктов –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Непредставление, несвоевременное представление уполномоченными банками и уполномоченными организациями уведомлений о временном приостановлении деятельности обменного пункта на срок более тридцати календарных дней, возобновлении деятельности обменного пункта –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Хранение в помещениях операционных касс обменных пунктов уполномоченных банков и уполномоченных организаций денег, не относящихся к их деятельности, а также присутствие посторонних лиц, за исключением работников данной организации, –
влекут предупреждение.
6. Действия (бездействие), предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Проведение уполномоченными банками и уполномоченными организациями операций по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты без распоряжения об установлении курсов, размещение курсов покупки и (или) продажи валют на информационном стенде, не соответствующих курсам покупки, продажи, установленным в распоряжении об установлении курсов, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
8. Несоблюдение уполномоченными банками и уполномоченными организациями установленных Национальным Банком Республики Казахстан пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
9. Нефиксирование уполномоченными банками и уполномоченными организациями в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), индивидуального идентификационного номера (при наличии), а в случаях, предусмотренных законодательством, – данных документа, удостоверяющего личность, юридического адреса клиента –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, четвертой, седьмой и девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерінің жұмыс режимін бұзуы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пунктінің қызметін күнтізбелік отыз күннен астам мерзімге уақытша тоқтата тұру, айырбастау пунктінің қызметін қайта бастау туралы хабарламаларды ұсынбауы, уақтылы ұсынбауы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
5. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері операциялық кассаларының үй-жайларында өздерінің қызметіне қатысы жоқ ақшаны сақтауы, сондай-ақ осы ұйымның жұмыскерлерін қоспағанда, бөгде адамдардың болуы –
ескерту жасауға алып келеді.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың бағамдарды белгілеу туралы өкімсіз қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізуі, бағамдарды белгілеу туралы өкімде белгіленген сатып алу, сату бағамдарына сәйкес келмейтін валюталарды сатып алу және (немесе) сату бағамдарын ақпараттық стендте орналастыруы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
8. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген шетел валютасын сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін сақтамауы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
9. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында клиенттің тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке сәйкестендіру нөмірін (бар болса), ал заңнамада көзделген жағдайларда – жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, заңды мекенжайын тіркеп көрсетпеуі –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
10. Осы баптың үшінші, төртінші, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

59) в статье 253:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 253. Нарушение мер по защите платежного баланса";
в абзаце первом слова "Нарушение специального валютного режима" заменить словами "Нарушение мер по защите платежного баланса";
в абзаце втором слова "специального валютного режима" заменить словами "мер по защите платежного баланса";
60) статью 255 исключить;
61) в статье 256:
абзац второй части первой:
после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан";
в части второй:
абзац первый после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "и (или) Национальный Банк Республики Казахстан";
абзац второй:
после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан";
в примечаниях:
в пункте 1 слова "отчетность, содержащая сведения о квалифицированных инвесторах," исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Под отчетностью в части второй настоящей статьи, представляемой в Национальный Банк Республики Казахстан, понимается отчетность, представляемая в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
62) абзац первый части второй статьи 257 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушение эмитентом порядка и условий выплаты вознаграждения по облигациям и (или) их погашения, установленных условиями выпуска негосударственных облигаций, –";
63) заголовок и часть первую статьи 259 изложить в следующей редакции:
"Статья 259. Совершение действий в целях манипулирования на рынке ценных бумаг
1. Совершение действий субъектами рынка ценных бумаг и иными лицами в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, не имеющих признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
64) часть вторую статьи 260 исключить;
65) в статье 262:
абзац второй части четвертой после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан";
дополнить частями седьмой, восьмой и девятой следующего содержания:

59) 253-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"253-бап. Төлем балансын қорғау жөніндегі шараларды бұзу";
бірінші абзацтағы "Арнаулы валюталық режимді" деген сөздер "Төлем балансын қорғау жөніндегі шараларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "арнаулы валюталық режимді" деген сөздер "төлем балансын қорғау жөніндегі шараларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
60) 255-бап алып тасталсын;
61) 256-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
"ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзац "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
"ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
ескертпелерде:
1-тармақтағы "білікті инвесторлар туралы мәліметтерді қамтитын есептілік," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың екінші бөлігіндегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын есептілік деп Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес ұсынылатын есептілік түсініледі.";
62) 257-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмитенттің мемлекеттік емес облигациялар шығару шарттарында белгіленген облигациялар бойынша сыйақы төлеудің және (немесе) оларды өтеудің тәртібі мен шарттарын бұзуы –";
63) 259-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"259-бап. Бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында әрекеттер жасау
1. Бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің және өзге де тұлғалардың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері жоқ әрекеттер жасауы –
жеке тұлғаларға – екі жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
64) 260-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
65) 262-бапта:
төртінші бөліктің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:

"7. Объявление или опубликование профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим свою деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, рекламы, не соответствующей действительности на день ее опубликования, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
8. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление и (или) несвоевременное представление номинальным держателем электронных данных по субсчету номинального держателя, открытому в системе учета центрального депозитария на имя номинального держателя и предназначенному для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам, в центральный депозитарий для хранения в порядке и сроки, установленные сводом правил центрального депозитария, –
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
9. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) представление номинальным держателем недостоверных и (или) неполных электронных данных по субсчету номинального держателя, открытому в системе учета центрального депозитария на имя номинального держателя и предназначенному для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам, в центральный депозитарий для хранения в объемах и порядке, установленных сводом правил центрального депозитария, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
66) в статье 264:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 264. Нарушение законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем";
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Неосуществление единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом индивидуального учета пенсионных накоплений, в том числе находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, –";
в абзаце втором слово "влекут" заменить словом "влечет";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Нарушение управляющим инвестиционным портфелем порядка взаимодействия с субъектами рынка ценных бумаг в процессе управления инвестиционным портфелем в целях исполнения принятых инвестиционных решений, порядка исполнения условий договора по управлению инвестиционным портфелем, кастодиального договора, заключенного между кастодианом, управляющим инвестиционным портфелем и (или) единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом, а также условий договора о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем, не причинившее крупного ущерба, –
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"7. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде өз қызметін бағалы қағаздар нарығында жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының жарияланған күніне шындыққа сәйкес келмейтін жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
8. Номиналды ұстаушының орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде номиналды ұстаушының атына ашылған және оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарын біріктіріп есепке алуға арналған номиналды ұстаушының қосалқы шоты жөніндегі электрондық деректерді орталық депозитарийге сақтауға бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) ұсынбауы және (немесе) уақтылы ұсынбауы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
9. Номиналды ұстаушының орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген көлемде және тәртіппен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде номиналды ұстаушының атына ашылған және оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарын біріктіріп есепке алуға арналған номиналды ұстаушының қосалқы шоты жөніндегі анық емес және (немесе) толық емес электрондық деректерді орталық депозитарийге сақтауға бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) ұсынуы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
66) 264-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"264-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының және инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасын бұзуы";
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтарын, оның ішінде инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы жинақтарын жеке есепке алуды жүзеге асырмауы –";
екінші абзацта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Инвестициялық портфельді басқарушының қабылданған инвестициялық шешімдерді орындау мақсатында инвестициялық портфельді басқару процесінде бағалы қағаздар нарығының субъектілерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібін, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шарттың, кастодиан, инвестициялық портфельді басқарушы және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалған кастодиан шартының талаптарын, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен инвестициялық портфельді басқарушы арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың талаптарын орындау тәртібін ірі залал келтірмей бұзуы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Осуществление единым накопительным пенсионным фондом за счет собственных активов или добровольным накопительным пенсионным фондом сделок и операций за счет собственных или пенсионных активов в нарушение требований к наличию инвестиционного решения для совершения сделки, типу рынка, на котором совершается сделка, методу и способу заключения сделки, ценовым параметрам сделки, принципу расчетов по сделке, перечню финансовых инструментов, разрешенных к приобретению, размеру (лимиту) инвестирования в финансовые инструменты, сроку размещения активов в депозиты (вклады), запрета на некоторые виды сделок, инвестирование пенсионных активов в нарушение инвестиционной декларации, а также осуществление единым накопительным пенсионным фондом операций в нарушение требований к осуществлению сверки пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем, – ";
в абзаце втором слово "влечет" заменить словом "влекут";
67) в статье 268:
части пятую и шестую исключить;
в абзаце первом части одиннадцатой:
слова "ложных форм" заменить словом "ложной";
слова "уполномоченному органу в области регулирования торговой деятельности" заменить словами "в антимонопольный орган";
части тринадцатую и четырнадцатую исключить;
68) в статье 273:
заголовок после слов "трансфертному ценообразованию," дополнить словами "заявления об участии в международной группе,";
абзац первый части четвертой после слов "трансфертному ценообразованию" дополнить словами "и заявления об участии в международной группе";
69) в статье 275:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Сокрытие физическим лицом сведений о наличии имущества на праве собственности за пределами Республики Казахстан, а также денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, подлежащих отражению в декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, совершенное путем их неотражения в декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу, –";
дополнить частью 3-1 следующего содержания:

"2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті немесе зейнетақы активтері есебінен мәміле жасау үшін инвестициялық шешімнің болуына, мәміле жасалатын нарықтың типіне, мәмілені жасасу әдісі мен тәсіліне, мәміленің баға параметрлеріне, мәміле бойынша есеп айырысу қағидатына, сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесіне, қаржы құралдарына инвестициялау мөлшеріне (лимитіне), активтерді депозиттерге (салымдарға) орналастыру мерзіміне қойылатын талаптарды, мәмілелердің кейбір түрлеріне салынған тыйымды бұза отырып мәмілелер мен операцияларды жүзеге асыруы, зейнетақы активтерін инвестициялық декларацияны бұза отырып инвестициялауы, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін салыстырып тексеруді жүзеге асыруға қойылатын талаптарды бұза отырып операцияларды жүзеге асыруы –";
екінші абзацтағы "әкеп соғады" деген сөздер "алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
67) 268-бапта:
бесінші және алтыншы бөліктер алып тасталсын;
он бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға" деген сөздер "монополияға қарсы органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"есептілік нысандарын", "көрінеу жалған" деген сөздер тиісінше "есептілікті", "көрінеу жалған есептілікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшінші және он төртінші бөліктер алып тасталсын;
68) 273-бапта:
тақырып "трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті" деген сөздерден кейін ", халықаралық топқа қатысу туралы өтініштерді" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацы "трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті" деген сөздерден кейін "және халықаралық топқа қатысу туралы өтініштерді" деген сөздермен толықтырылсын;
69) 275-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде меншік құқығындағы мүлкінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарында ақшасының болуы туралы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда, кірістер мен мүлік туралы декларацияда, жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетілуге жататын мәліметтерді активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда, кірістер мен мүлік туралы декларацияда, жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетпеу арқылы жасаған жасыруы –";
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:

"3-1. Несоответствие расходов лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, приравненных к ним лиц, должностных лиц, лиц, занимающих ответственную государственную должность, а также их супругов доходам указанных лиц, а именно превышение расходов на приобретение имущества, определенного налоговым законодательством Республики Казахстан, приобретенного в течение отчетного календарного года указанными лицами, над суммой источников покрытия расходов на приобретение указанного имущества в размере более чем тысячекратного месячного расчетного показателя –
влечет штраф в размере девяноста процентов от размера превышения расходов на приобретение имущества, указанного в абзаце первом настоящей части, над суммой источников покрытия расходов на приобретение указанного имущества за вычетом тысячекратного месячного расчетного показателя.";
пункт 3 примечаний изложить в следующей редакции:
"3. Для целей части третьей настоящей статьи непредставление лицом декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан приравнивается к неотражению сведений о наличии имущества на праве собственности за пределами Республики Казахстан, а также денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.";
70) в абзаце первом части третьей статьи 278 слова ", если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния," исключить;
71) в статье 285:
заголовок после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан";
в части первой:
абзац первый после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан";
в подпункте 1):
слова ", частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката," заменить словами "или лица, занимающегося частной практикой,";
слова "посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия, либо при направлении уведомления на бумажном носителе – в течение трех рабочих дней" заменить словами "либо изменении у банковского счета индивидуального идентификационного кода в случаях, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, в порядке и сроки, которые установлены Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)";
подпункт 2) после слова "банком" дополнить словами ", филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан";
в подпункте 4) слова ", частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката," заменить словами "или лица, занимающегося частной практикой,";
подпункт 6) после слова "банке" дополнить словами ", филиале банка – нерезидента Республики Казахстан";
абзац второй после слова "банком" дополнить словами ", филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан";
абзац первый части второй после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан";

"3-1. Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар, оларға теңестірілген адамдар, лауазымды адамдар, жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдар, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) жұмсаған шығыстардың аталған адамдардың кірістеріне сәйкес келмеуі, атап айтқанда есепті күнтізбелік жыл ішінде аталған адамдар сатып алған, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мүлікті сатып алуға арналған шығыстардың көрсетілген мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздерінің сомасынан бір мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен астам мөлшерде асып кетуі –
осы бөліктің бірінші абзацында көрсетілген мүлікті сатып алуға арналған шығыстардың көрсетілген мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздерінің сомасынан бір мың еселенген айлық есептік көрсеткіш шегере отырып асып кету мөлшерінің тоқсан пайызы мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
ескертпелердің 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың үшінші бөлігінің мақсаттары үшін адамның Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, кірістер мен мүлік туралы декларацияны, жеке табыс салығы бойынша декларацияны ұсынбауы Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде меншік құқығындағы мүлкінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарында ақшасының болуы туралы мәліметтерді көрсетпеуіне теңестіріледі.";
70) 278-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы ", егер осы әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса," деген сөздер алып тасталсын;
71) 285-бапта:
тақырып "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада:
", жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат" деген сөздер "немесе жеке практикамен айналысатын адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
"хабарламалардың кепілді жеткізілімін қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы банк шотын ашқаны туралы олар ашылғаннан кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей не хабарламаны қағаз жеткізгіште жіберген кезде – үш жұмыс күні ішінде" деген сөздер "банктік шоттар ашқаны не "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген жағдайларда банктік шоттағы жеке сәйкестендіру кодының өзгергені туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "банктің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы ", жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат" деген сөздер "немесе жеке практикамен айналысатын адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша "банкте" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац "банктің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;

абзац первый части 2-1 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в части третьей:
абзац первый после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан";
в подпункте 1):
после слов "о закрытии" дополнить словами "банковских счетов";
слова ", частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката," заменить словами "или лица, занимающегося частной практикой,";
слова "банковских счетов посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия, либо при направлении уведомления на бумажном носителе – в течение трех рабочих дней" заменить словами "в порядке и сроки, которые установлены Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)";
подпункт 5):
после слов "по вине банка" дополнить словами ", филиала банка – нерезидента Республики Казахстан";
после слов "при переводе в банк" дополнить словами ", филиал банка – нерезидента Республики Казахстан";
в подпункте 6) слова ", частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката," заменить словами "или лица, занимающегося частной практикой,";
72) в статье 285-1:
заголовок после слов "страховыми организациями," дополнить словами "филиалами страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан,";
в абзаце первом части третьей слова "страховыми организациями," заменить словами "страховой организацией, филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан,";
73) абзац первый статьи 286 изложить в следующей редакции:
"Представление банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, заведомо ложных сведений об операциях по банковским счетам юридических или физических лиц, а равно выдача поручительств, гарантий и иных обязательств, заведомо не обеспеченных фактическим финансовым состоянием данного банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, если эти действия не повлекли причинение крупного ущерба физическому или юридическому лицу либо государству, –";

2-1-бөліктің бірінші абзацы "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзац "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада:
"салық төлеушi – заңды тұлғаға, резидент еместі қоса алғанда,", ", жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат" деген сөздер тиісінше "бейрезидентті қоса алғанда, салық төлеушi заңды тұлғаға", "немесе жеке практикамен айналысатын адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
"азаматтығы жоқ тұлғаға" деген сөздер "азаматтығы жоқ адамға банктік шоттарды жабу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"хабарламалардың кепілдік берілген жеткізілімін қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы банк шотын жабу туралы ол ашылғаннан кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей не хабарламаны қағаз жеткізгіште жіберген кезде – үш жұмыс күні ішінде хабарламау" деген сөздер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген тәртіппен және мерзімдерде хабарламауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"банкке" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына" деген сөздермен толықтырылсын;
"банктің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат" деген сөздер "немесе жеке практикамен айналысатын адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 285-1-бапта:
тақырып "сақтандыру ұйымдарының," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "сақтандыру ұйымдарының" деген сөздер "сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының" деген сөздермен ауыстырылсын;
73) 286-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың заңды немесе жеке тұлғалардың банктік шоттары бойынша операциялар туралы көрінеу жалған мәліметтер ұсынуы, сол сияқты осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының іс жүзіндегі қаржылық жай-күйімен көрінеу қамтамасыз етілмеген кепілгерліктер, кепілдіктер және өзге де міндеттемелер беруі, егер бұл әрекеттер жеке немесе заңды тұлғаға не мемлекетке ірі залал келтіруге алып келмесе, –";

74) подпункт 2) абзаца первого части первой статьи 299 исключить;
75) в абзаце первом части второй статьи 317 слова "и не обеспечивающего" заменить словами "и (или) не обеспечивающего";
76) в статье 321 слова "и авторского" заменить словами "и (или) авторского";
77) в абзаце втором части первой статьи 334 слова "предупреждение или" исключить;
78) статью 344 дополнить частями 2-1 и 4-1 следующего содержания:
"2-1. Образование стихийных свалок (выброс отходов вне специально установленных мест) с использованием транспортных средств для их доставки, за исключением случаев, предусмотренных статьей 434-2 настоящего Кодекса, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
"4-1. Действие, предусмотренное частью 2-1 настоящей статьи, совершенное повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства – в течение трех лет после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере семисот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере одной тысячи, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей, с конфискацией транспортных средств и иных предметов, явившихся орудием совершения нарушения, или без таковой.";
79) в абзаце втором статьи 357 слова "либо административный арест до тридцати суток" исключить;
80) заголовок и абзац первый части первой статьи 377 после слова "транспортировка," дополнить словом "реализация,";
81) в абзаце втором статьи 386 слова "предупреждение или" исключить;
82) подпункт 16) абзаца первого части первой статьи 400 исключить;
83) абзац первый части второй статьи 403 после слова "вредных" дополнить словами "и особо опасных вредных";
84) абзац первый части четвертой статьи 409 дополнить подпунктами 6), 7) и 8) следующего содержания:
"6) несоблюдения правил проведения ротации первых руководителей государственных организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования;

74) 299-баптың бірінші бөлігі бірінші абзацының 2) тармақшасы алып тасталсын;
75) 317-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "сәйкес келмейтін және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
76) 321-баптағы "және авторлық" деген сөздер "және (немесе) авторлық" деген сөздермен ауыстырылсын;
77) 334-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "ескерту жасауға немесе" деген сөздер алып тасталсын;
78) 344-бап мынадай мазмұндағы 2-1 және 4-1-бөліктермен толықтырылсын:
"2-1. Осы Кодекстің 434-2-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеткізу үшін көлік құралдары пайдаланылған кездейсоқ қоқыстардың түзілуі (қалдықтарды арнаулы белгіленген орындардан тыс жерге шығарып тастау) –
жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"4-1. Осы баптың 2-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері үш жыл ішінде қайталап жасаған әрекет –
бұзушылықты жасау құралы болған көлік құралдары мен өзге де заттары тәркілене отырып немесе онсыз жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жеті жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
79) 357-баптың екінші абзацындағы "не отыз тәулікке дейін әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады" деген сөздер "алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
80) 377-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігінің бірінші абзацы "тасымалдау," деген сөзден кейін "өткізу," деген сөзбен толықтырылсын;
81) 386-баптың екінші абзацындағы "ескерту жасауға немесе" деген сөздер алып тасталсын;
82) 400-баптың бірінші бөлігі бірінші абзацының 15) тармақшасындағы "қамтамасыз етпеу;" деген сөздер "қамтамасыз етпеу түрінде жасалған бұзушылық–" деген сөздермен ауыстырылып, 16) тармақшасы алып тасталсын;
83) 403-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "зиянды" деген сөзден кейін "және аса қауіпті зиянды" деген сөздермен толықтырылсын;
84) 409-баптың төртінші бөлігі бірінші абзацының 5) тармақшасындағы "сақтамау түрінде жасалған бұзушылық;" деген сөздер "сақтамау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) мемлекеттік мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларын сақтамау;

7) несоблюдения правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования;
8) несоблюдения правил оказания государственных услуг в сфере дошкольного образования, –";
85) в статье 410:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации штраф в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
86) подпункты 1) и 2) абзаца первого части первой статьи 415 изложить в следующей редакции:
"1) выпуска в обращение продукции, не соответствующей требованиям, установленным техническими регламентами, а также сведениям, указанным в документах об оценке соответствия;
2) выпуска в обращение продукции, в отношении которой введены в действие технические регламенты, не прошедшей оценку соответствия, а также без наличия документов об оценке соответствия или при отсутствии сведений о наличии таких документов в реестре технического регулирования или единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза, –";
87) статью 417 изложить в следующей редакции:
"Статья 417. Нарушение порядка определения страны происхождения товара
1. Составление экспертами-аудиторами по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара актов экспертизы о происхождении товара и выдача экспертной организацией актов экспертизы о происхождении товара с нарушением правил по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара –
влекут штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара в размере десяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара на срок шесть месяцев, на экспертные организации – в размере тридцати месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности на срок до трех месяцев.

7) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын сақтамау;
8) мектепке дейінгі білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын сақтамау түрінде жасалған бұзушылық–";
85) 410-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
86) 415-баптың бірінші бөлігі бірінші абзацының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға, сондай-ақ сәйкестікті бағалау туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмейтін өнімді айналымға шығару;
2) техникалық регламенттері қолданысқа енгізілген, сәйкестікті бағалаудан өтпеген, сондай-ақ сәйкестікті бағалау туралы құжаттары болмай немесе техникалық реттеу тізілімінде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттардың бірыңғай тізілімдерінде мұндай құжаттардың бар-жоғы туралы мәліметтер болмаған кезде өнімді айналымға шығару түрінде жасалған бұзушылық –";
87) 417-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"417-бап. Тауар шығарылған елді айқындау тәртібін бұзу
1. Тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың тауардың шығу тегі туралы сараптама актілерін жасауы және сараптама ұйымының тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі қағидаларды бұза отырып, тауардың шығу тегі туралы сараптама актілерін беруі –
тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар аттестаттарының қолданылуын алты ай мерзімге тоқтата тұрып, тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға – он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, сараптама ұйымдарына үш айға дейінгі мерзімге қызметін тоқтата тұрып, отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

2. Отказ в выдаче сертификата о происхождении товара в случае представления надлежаще оформленного акта экспертизы о происхождении товара, документов, подтверждающих происхождение товара для внутреннего обращения, по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, –
влечет штраф на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Выдача уполномоченной организацией сертификата о происхождении товара в случае непредставления заявителем документов по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, на основании акта экспертизы о происхождении товара, выданного с нарушением правил по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, неверным определением критерия определения страны происхождения, –
влечет штраф на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара, в размере тридцати месячных расчетных показателей.
4. Представление фальсифицированных и (или) недостоверных документов, подтверждающих происхождение товара, по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, для получения сертификата о происхождении товара –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двенадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара в размере сорока месячных расчетных показателей с лишением действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара, – в размере ста месячных расчетных показателей, на экспертные организации – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей, с приостановлением деятельности на срок до трех месяцев.";
88) в статье 419:
в абзаце втором части первой слова "тысячи шестисот" заменить словом "шестисот";
в абзаце втором части второй слова "двух тысяч" заменить словами "тысячи двухсот";

2. Ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы тиісінше ресімделген сараптама актісі, сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша тауардың шығу тегін растайтын құжаттар ұсынылған жағдайда, тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруден бас тарту –
тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілеттік берілген ұйымға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Өтінім беруші сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша құжаттарды ұсынбаған жағдайда, шығарған елін айқындау өлшемшартын дұрыс айқындамай, тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі қағидалар бұзыла отырып берілген тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің негізінде уәкілетті ұйымның тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруі –
тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілеттік берілген ұйымға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу үшiн сауда қызметін реттеу саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетін тiзбе бойынша тауардың шығу тегін растайтын бұрмаланған және (немесе) анық емес құжаттарды ұсыну –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он екі, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
5. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың аттестаттарын қолданудан айыра отырып, тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілеттік берілген ұйымға – бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, сараптама ұйымдарына үш айға дейінгі мерзімге қызметін тоқтата тұрып, алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
88) 419-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "бір мың алты жүз" деген сөздер "алты жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "екі мың" деген сөздер "бір мың екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;

89) в статье 423-1:
в абзаце втором части первой:
слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
слова "двадцати пяти" заменить словом "пятидесяти";
слово "сорока" заменить словом "восьмидесяти";
слово "ста" заменить словом "двухсот";
в абзаце втором части второй:
слово "тридцати" заменить словом "шестидесяти";
слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
слово "восьмидесяти" заменить словами "ста шестидесяти";
слово "двухсот" заменить словом "четырехсот";
90) в абзаце втором статьи 424-1 слова "либо арест на срок до двадцати суток" заменить словами "либо лишение сертификата специалиста в области здравоохранения, либо без такового";
91) абзац второй части первой статьи 425 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи шестисот месячных расчетных показателей.";
92) в статье 434:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей или привлечение к общественным работам на срок от двадцати до шестидесяти часов либо административный арест на срок от пяти до пятнадцати суток.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут привлечение к общественным работам на срок от шестидесяти до ста часов либо административный арест на срок от пятнадцати до тридцати суток.";
93) в статье 434-2:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей либо привлечение к общественным работам на срок сорок часов.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей либо привлечение к общественным работам на срок восемьдесят часов.";
94) в статье 438:
в абзаце втором части первой слово "тридцати" заменить словом "шестидесяти";
в абзаце втором части второй:
слово "шестидесяти" заменить словами "ста двадцати";
дополнить словами "либо привлечение к общественным работам на срок сорок часов";
в абзаце втором части третьей:
слова "предупреждение или" исключить;
слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
95) абзац второй части третьей статьи 440 дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";

89) 423-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жиырма бес" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қырық" деген сөз "сексен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бір жүз" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"отыз" деген сөз "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"елу" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сексен" деген сөз "бір жүз алпыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жүз" деген сөздер "төрт жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
90) 424-1-баптың екінші абзацындағы "не жиырма тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамаққа алуға" деген сөздер "не денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатынан айыруға не онсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
91) 425-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
92) 434-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе жиырма сағаттан алпыс сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не бестен он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"алпыс сағаттан бір жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не он бестен отыз тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.";
93) 434-2-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не қырық сағат мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не сексен сағат мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға алып келеді.";
94) 438-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "отыз" деген сөз "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"алпыс" деген сөз "бір жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
"айыппұл салуға әкеп соғады" деген сөздер "айыппұл салуға не қырық сағат мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
"ескерту жасауға немесе" деген сөздер алып тасталсын;
"он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
95) 440-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе жиырма сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;

96) дополнить статьей 440-1 следующего содержания:
"Статья 440-1. Немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, а также сильнодействующих веществ
1. Немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, а также сильнодействующих веществ, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физическое лицо в размере сорока месячных расчетных показателей либо административный арест на срок десять суток.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физическое лицо в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок двадцать суток.";
97) абзац второй части второй статьи 443 после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
98) абзац второй части второй статьи 449 после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
99) в статье 463:
абзац второй части первой после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан";
абзац второй части второй после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан";
100) в статье 464:
абзац второй части первой после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан";
абзац второй части второй после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан";

96) мынадай мазмұндағы 440-1-баппен толықтырылсын:
"440-1-бап. Есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді, сондай-ақ күшті әсер ететін заттарды медициналық емес мақсатта тұтыну
1. Есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді, сондай-ақ күшті әсер ететін заттарды медициналық емес мақсатта тұтыну, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса –
жеке тұлғаға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не он тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не жиырма тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.";
97) 443-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе жиырма сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
98) 449-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе жиырма сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
99) 463-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
100) 464-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;

101) абзац первый части второй статьи 465 дополнить словами ", если такие действия не повлекли незаконное вмешательство в деятельность субъектов частного предпринимательства и (или) совершение действий (бездействия), препятствующих законной предпринимательской деятельности,";
102) в статье 466:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
103) абзацы пятый и шестой части первой статьи 468 изложить в следующей редакции:
"банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в виде:
неучитывания идентификационного номера, а также неконтролирования правильности указания в соответствии с алгоритмом формирования бизнес-идентификационного номера и (или) контрольного разряда в индивидуальном идентификационном номере в соответствии с алгоритмом его расчета, установленным законодательством Республики Казахстан, –";
104) в абзаце первом части первой статьи 470:
в подпункте 3) слова "пункта 6" заменить словами "пунктов 4 и 6";
в подпункте 4) слово "специальной" заменить словом "форменной";
105) в статье 471:
абзац второй части второй после слов "должностных лиц" дополнить словом ", нотариусов";
абзац второй части четвертой после слов "должностных лиц" дополнить словом ", нотариусов";
106) в подпункте 4) абзаца первого части первой статьи 472 слова "сдаче в специальный государственный фонд" заменить словами "передаче в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом";

101) 465-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "бас тарту" деген сөздерден кейін ", егер мұндай әрекеттер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне заңсыз араласуға және (немесе) заңды кәсіпкерлік қызметке кедергі келтіретін әрекеттер (әрекетсіздік) жасауға алып келмесе" деген сөздермен толықтырылсын;
102) 466-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
103) 468-баптың бірінші бөлігінің бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар:
сәйкестендіру нөмірін ескермеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қалыптастыру алгоритміне сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірінің және (немесе) есептеу алгоритміне сәйкес жеке сәйкестіндіру нөміріндегі бақылау разрядының дұрыс көрсетілуін бақыламау түрінде жасаған –";
104) 470-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацында:
3) тармақшадағы "6-тармағының" деген сөздер "4 және 6-тармақтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "арнаулы" деген сөз "нысанды" деген сөзбен ауыстырылсын;
105) 471-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацы "лауазымды адамдарға" деген сөздерден кейін ", нотариустарға" деген сөзбен толықтырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацы "лауазымды адамдарға" деген сөздерден кейін ", нотариустарға" деген сөзбен толықтырылсын;
106) 472-баптың бірінші бөлігі бірінші абзацының 4) тармақшасындағы "арнайы мемлекеттік қорға өтеусіз тапсыруға" деген сөздер "мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға беруге" деген сөздермен ауыстырылсын;

107) в статье 478:
заголовок после слова "чрезвычайного" дополнить словами "или военного";
абзац первый части первой после слова "чрезвычайное" дополнить словами "или военное";
108) в статье 479 слово "преступлений" заменить словом "уголовных";
109) в статье 490:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение либо штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц – в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение либо штраф на граждан Республики Казахстан в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на иностранцев и лиц без гражданства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
абзац второй части седьмой изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение либо штраф на граждан Республики Казахстан в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на иностранцев и лиц без гражданства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
110) в статье 496:
в абзаце втором части первой слово "ста" заменить словом "двухсот";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Несообщение или сообщение в превышающий установленный законодательством Республики Казахстан срок факта приобретения иностранного гражданства –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.";
в части третьей:
абзац первый дополнить словами "а также в субъектах квазигосударственного сектора,";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
111) абзац первый части второй статьи 504 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушение установленных требований по защите государственных секретов лицами, допущенными или ранее допускавшимися к работе с государственными секретами, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –";

107) 478-бапта:
тақырыптағы "Төтенше жағдай" деген сөздер "Төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "Төтенше жағдай" деген сөздер "Төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
108) 479-баптағы "қылмыстар" деген сөз "қылмыстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
109) 490-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға не жеке тұлғаларға – жиырма бес, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – жиырма бес, лауазымды адамдарға – елу, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға не Қазақстан Республикасының азаматтарына елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
жетінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға не Қазақстан Республикасының азаматтарына елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
110) 496-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "бір жүз" деген сөздер "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шетел азаматтығын алу фактісін хабарламау немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімнен асып кеткен мерзімде хабарлау –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберуге алып келеді.";
үшінші бөлікте:
бірінші абзац "органдарда" деген сөзден кейін ", сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
111) 504-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік құпиялармен жұмыс істеуге жіберілген немесе бұрын жіберілген адамдардың мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі белгіленген талаптарды бұзуы, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";

112) абзац первый статьи 506 изложить в следующей редакции:
"Незаконное проникновение на объект, охраняемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан правоохранительными или специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями, а также на особо важный государственный, стратегический объект и объект отраслей экономики, имеющий стратегическое значение и принадлежащий юридическим лицам, в уставном капитале которых государство прямо или косвенно владеет контрольным пакетом акций (долей участия), опасный производственный объект, охраняемый частной охранной организацией, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –";
113) в статье 510:
в абзаце первом части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без гражданства без документов, удостоверяющих личность;";
подпункт 2) исключить;
абзац первый части четвертой после слова "частями" дополнить словом "первой";
в абзаце первом части пятой слова "частью первой" заменить словами "частями первой и второй";
114) в статье 512:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 512. Нарушение режимов внутренних и территориальных вод Республики Казахстан";
в абзаце первом части первой слова "в территориальных водах (море) и внутренних водах" заменить словами "внутренних и территориальных вод";
в абзаце первом части второй слова "в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан," заменить словами "во внутренних и территориальных водах Республики Казахстан, в";
115) в абзаце втором части 1-1 статьи 543 слова ", с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой" исключить;
116) в статье 559:
в абзаце втором части первой слова "предупреждение или" исключить;
дополнить частями 1-1 и 5-1 следующего содержания:
"1-1. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
"5-1. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
117) в статье 567 заголовок и абзац первый части первой изложить в следующей редакции:

112) 506-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқық қорғау органдары немесе арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар күзететін объектіге, сондай-ақ жеке күзет ұйымы күзететін аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық объектіге және стратегиялық маңызы бар және жарғылық капиталында акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакетін мемлекет тікелей немесе жанама түрде иеленетін заңды тұлғаларға тиесілі экономика салаларының объектісіне, қауіпті өндірістік объектіге заңсыз кіру, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";
113) 510-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке басын куәландыратын құжаттарсыз Қазақстан Республикасы азаматының, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның;";
2) тармақша алып тасталсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацы "Осы баптың" деген сөздерден кейін "бірінші," деген сөзбен толықтырылсын;
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "бірінші бөлігінде" деген сөздер "бірінші және екінші бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
114) 512-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"512-бап. Қазақстан Республикасының ішкі және аумақтық суларының режимдерін бұзу";
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "аумақтық суларындағы (теңізіндегі) және iшкi суларындағы" деген сөздер "ішкі және аумақтық суларындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңізінде) және iшкi суларында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының ішкі және аумақтық суларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
115) 543-баптың 1-1-бөлігінің екінші абзацындағы "әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз," деген сөздер алып тасталсын;
116) 559-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "ескерту жасауға немесе" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 5-1-бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"5-1. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
117) 567-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 567. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение перевозчиком обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, при изменении статуса рейса
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение перевозчиком обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, при изменении статуса рейса –";
118) абзац первый части первой статьи 571 после слова "международных" дополнить словами "и внутренних";
119) заголовок и абзац первый части первой статьи 571-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 571-1. Непредставление перевозчиком товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа при осуществлении перевозок груза, пассажиров и багажа автомобильным транспортом или осуществление таких перевозок без регистрации товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа в единой системе управления транспортными документами
1. Непредставление перевозчиком товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа при осуществлении перевозок груза, пассажиров и багажа автомобильным транспортом или осуществление таких перевозок без регистрации товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа в единой системе управления транспортными документами, а равно незаполнение этих документов или внесение в них заведомо недостоверных сведений –";
120) в абзаце втором части первой статьи 572:
после слов "влечет штраф" дополнить словами "на физических лиц в размере пяти,";
слова "малого предпринимательства в размере" заменить словами "малого предпринимательства – в размере";
121) части первую и пятую статьи 573 изложить в следующей редакции:
"1. Осуществление иностранным перевозчиком международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан без разрешения или специального разрешения в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, а также с использованием разрешения, не соответствующего виду перевозки, –
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
"5. Использование иностранным перевозчиком отечественного разрешения, незаполненного или заполненного с нарушением правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, –
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
122) в статье 593:
абзац первый части первой дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных частью 1-2 настоящей статьи,";
дополнить частью 1-2 следующего содержания:

"567-бап. Рейс мәртебесі өзгерген кезде тасымалдаушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы не тиісінше орындамауы
1. Рейс мәртебесі өзгерген кезде тасымалдаушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы не тиісінше орындамауы –";
118) 571-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "халықаралық" деген сөзден кейін "және ішкі" деген сөздермен толықтырылсын;
119) 571-1-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"571-1-бап. Жүкті, жолаушыларды және багажды автомобиль көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушының тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе салмағын өлшеу актісін), жол парағын ұсынбауы немесе мұндай тасымалдарды тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе салмағын өлшеу актісін), жол парағын көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркемей жүзеге асыруы
1. Жүкті, жолаушыларды және багажды автомобиль көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушының тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе салмағын өлшеу актісін), жол парағын ұсынбауы немесе мұндай тасымалдарды тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе салмағын өлшеу актісін), жол парағын көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркемей жүзеге асыруы, сол сияқты осы құжаттарды толтырмауы немесе оларға көрінеу жалған мәліметтерді енгізуі –";
120) 572-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
"шағын" деген сөз "жеке тұлғаларға – бес, шағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
121) 573-баптың бірінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, шетелдік тасымалдаушының Қазақстан Республикасының аумағында автомобильмен халықаралық тасымалдауды рұқсатсыз немесе арнаулы рұқсатсыз, сондай-ақ тасымалдау түріне сәйкес келмейтін рұқсатты пайдаланып жүзеге асыруы –
бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"5. Шетелдік тасымалдаушының толтырылмаған немесе Қазақстан Республикасында автомобильмен тасымалдаудың рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану қағидаларын бұза отырып толтырылған отандық рұқсатты пайдалануы –
бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
122) 593-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "Жолаушыларды" деген сөз "Осы баптың 1-2-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, жолаушыларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-2-бөлікпен толықтырылсын:

"1-2. Перевозка пассажиров вне кабины (салона) транспортного средства, а равно допущение их высовывания в оконные проемы и люки транспортного средства, открывания дверей во время движения –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
123) статью 596 дополнить частями 3-1 и 4-1 следующего содержания:
"3-1. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное лицами, к которым лишение специального права в соответствии с частью четвертой статьи 46 настоящего Кодекса не применяется, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
"4-1. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, повлекшее повреждение транспортных средств, грузов, дорог, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, причинившее материальный ущерб, –
влечет лишение права управления транспортными средствами на срок девять месяцев.";
124) в статье 597:
в абзаце втором части 4-1 слова "трех месячных расчетных показателей" заменить словами "одного месячного расчетного показателя";
в абзаце втором части 4-2 слово "пяти" заменить словом "двух";
125) в статье 598:
в абзаце втором части первой слово "семи" заменить словом "двадцати";
в абзаце втором части второй:
слово "пятнадцати" заменить словом "сорока";
дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок двадцать часов";
126) в статье 607:
в абзаце втором части первой слово "десяти" заменить словом "двадцати";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, повлекшие повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, причинившие материальный ущерб, –
влекут лишение права управления транспортными средствами на срок девять месяцев.";
127) в части шестой статьи 608 слово ", второй" исключить;
128) в статье 610:
в абзаце втором части первой слова "или лишение права управления транспортным средством на срок до шести месяцев" исключить;
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, либо повлекшее причинение легкого вреда здоровью потерпевшего, –";
129) в статье 615:
абзац второй части четвертой после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок двенадцать часов,";
дополнить частью пятой следующего содержания:

"1-2. Жолаушыларды көлік құралының кабинасынан (салонынан) тыс тасымалдау, сол сияқты олардың көлік құралы жүріп келе жатқанда оның терезелері мен люктерінен денесін шығаруына, есікті ашуына жол беру –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
123) 596-бап мынадай мазмұндағы 3-1 және 4-1-бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, осы Кодекстің 46-бабының төртінші бөлігіне сәйкес арнайы құқықтан айыру қолданылмайтын адамдар жасаған әрекет –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"4-1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, көлік құралдарының, жүктердің, жолдардың, жол құрылысжайларының және өзге де құрылысжайлардың не өзге де мүліктің бүлінуіне алып келген, материалдық залал келтірген әрекет –
тоғыз ай мерзімге көлік құралдарын басқару құқығынан айыруға алып келеді.";
124) 597-бапта:
4-1-бөліктің екінші абзацындағы "үш" деген сөз "бір" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-2-бөліктің екінші абзацындағы "бес" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
125) 598-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "жеті" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"он бес" деген сөздер "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе жиырма сағат мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
126) 607-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, көлік құралдарының, жүктердің, жол құрылысжайларының және өзге де құрылысжайлардың не өзге де мүліктің бүлінуіне алып келген, материалдық залал келтірген әрекеттер –
тоғыз ай мерзімге көлік құралдарын басқару құқығынан айыруға алып келеді.";
127) 608-баптың алтыншы бөлігіндегі ", екінші" деген сөз алып тасталсын;
128) 610-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "немесе алты айға дейінгі мерзiмге көлiк құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады" деген сөздер "алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған не жәбірленушінің денсаулығына жеңiл зиян келтiруге алып келген әрекет –";
129) 615-бапта:
төртінші бөліктің екінші абзацы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе он екі сағат мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:

"5. Нахождение пассажира вне кабины (салона) транспортного средства при его движении –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
130) в статье 637:
абзац второй части седьмой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части восьмой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии на предоставление услуг в области связи или приостановлением деятельности в области связи или отдельных видов деятельности в области связи в случае отсутствия лицензирования такой деятельности в области связи.";
в части девятой слово "сотовой" исключить;
дополнить частями шестнадцатой, семнадцатой, восемнадцатой и девятнадцатой следующего содержания:
"16. Невыполнение оператором связи и (или) владельцем сети связи обязанности по обеспечению сохранности и безопасности, бесперебойного функционирования телекоммуникационного оборудования с функциями технического проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
17. Невыполнение оператором почты обязанностей по обеспечению органов, осуществляющих оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность на сетях почтовой связи, организационными и техническими возможностями проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на всех сетях почтовой связи, доступом к служебной информации о пользователях услуг оператора почты, а также принятию мер по недопущению раскрытия форм и методов проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
18. Невыполнение оператором почты обязанностей по установке на почтовых сетях технических средств и оборудования, которые обеспечивают проведение оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий, сбор и хранение информации о персональных данных, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.

"5. Көлік құралы жүріп келе жатқанда жолаушының көлік кабинасының (салонының) сыртында болуы –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
130) 637-бапта:
жетінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жеті жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
сегізінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып немесе байланыс саласындағы қызметті немесе байланыс саласындағы қызметтің жекелеген түрлерін лицензиялау болмаған жағдайда, байланыс саласындағы мұндай қызметті тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
тоғызыншы бөліктегі "Ұялы байланыс" деген сөздер "Байланыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
"16. Байланыс операторының және (немесе) байланыс желісі иесінің жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын техникалық жүргізу функциялары бар телекоммуникациялық жабдықтың сақталуы мен қауіпсіздігін, үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі міндетті орындамауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
17. Пошта операторының пошта байланысы желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдарды пошта байланысының барлық желісінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізудің ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндіктерімен, пошта операторы көрсететін қызметтерді пайдаланушылар туралы қызметтік ақпаратқа қолжетімділікпен қамтамасыз ету, сондай-ақ жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізу нысандары мен әдістерін ашуға жол бермеу бойынша шаралар қабылдау жөніндегі міндеттерді орындамауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
18. Пошта операторының жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізуді, дербес деректер туралы ақпаратты жинау мен сақтауды қамтамасыз ететін техникалық құралдарды және жабдықтарды пошта желілерінде орнату жөніндегі міндеттерді орындамауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

19. Действия, предусмотренные частями семнадцатой и восемнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
131) в статье 640:
абзац первый части второй после слов "находящихся на хранении открытых" дополнить словами "и закрытых";
дополнить частями 2-1, 2-2 и 6 следующего содержания:
"2-1. Нарушение правил выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи, выраженное в несоблюдении национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан или удостоверяющим центром:
1) условий выдачи регистрационных свидетельств;
2) проверки на подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи, –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2-2. Нарушение правил проверки подлинности электронной цифровой подписи, выраженное в отсутствии функционала проверки подлинности электронной цифровой подписи, –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"6. Использование закрытого ключа электронной цифровой подписи другого лица –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
132) в статье 641:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Для целей части первой настоящей статьи под должностными лицами следует понимать первых руководителей, заместителей руководителей, руководителей аппаратов либо лиц, их заменяющих, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей.";

19. Осы баптың он жетінші және он сегізінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
131) 640-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацы "ашық" деген сөзден кейін "және жабық" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2 және 6-бөліктермен толықтырылсын:
"2-1. Тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының немесе куәландырушы орталықтың:
1) тіркеу куәліктерін беру шарттарын;
2) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тұрғысынан тексеруді сақтамауынан көрінген бұзушылық –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2-2. Электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын тексеру функционалының болмауынан көрінген электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын тексеру қағидаларын бұзу –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"6. Басқа адамның электрондық цифрлық қолтаңбасының жабық кілтін пайдалану –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
132) 641-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін лауазымды адамдар деп тиісті бұйрықтармен міндеттерді орындау жүктелген бірінші басшыларды, басшылардың орынбасарларын, аппараттар басшыларын не оларды алмастыратын адамдарды түсінген жөн.";

133) в абзаце первом части третьей статьи 646 слова "в орган, осуществляющий воинский учет," заменить словами "в соответствующие местные органы военного управления";
134) в абзаце первом статьи 647 слова "постоянное место жительства или" исключить;
135) абзац первый части первой статьи 648 после слова "направлению" дополнить словом "приписной";
136) в статье 653:
абзац второй части первой после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
абзац второй части второй после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до сорока часов";
137) в статье 659:
в абзаце первом части первой слова "органу (должностному лицу)" исключить;
в примечании слова "уполномоченным на то органом (должностным лицом)" исключить;
138) абзац первый части первой статьи 667 изложить в следующей редакции:
"1. Неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя в связи с исполнением ими служебных обязанностей, воспрепятствование их законной деятельности, а равно вмешательство, выраженное в нецензурной брани, проявлении неуважения, непристойном поведении, провокации, оскорбительном приставании, демонстрации неприличных жестов (знаков), предметов, в том числе с использованием масс-медиа или сетей телекоммуникаций, –";
139) в статье 668:
заголовок дополнить словами ", юридического консультанта";
абзац первый после слова "конторы," дополнить словами "юридических консультантов";
140) в части первой статьи 669:
абзац первый дополнить словами ", если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,";
абзац второй после слов "пяти месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
141) часть третью статьи 675 изложить в следующей редакции:
"3. Незаконное ношение (использование) форменной одежды работника частной охранной организации, занимающего должность охранника, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей с конфискацией форменной одежды.";

133) 646-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "әскери есепке алуды жүзеге асыратын органға" деген сөздер "тиісті жергілікті әскери басқару органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
134) 647-баптың бірінші абзацындағы "тұрақты тұрғылықты жерге немесе" деген сөздер алып тасталсын;
135) 648-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "комиссияның" деген сөз "тіркеу комиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
136) 653-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе жиырма сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
137) 659-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "кезде және медициналық қызмет сараптамасын жүргiзу барысында органға (лауазымды адамға)" деген сөздер "кездегі және медициналық қызмет сараптамасын жүргiзу барысындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертпедегі "осыған уәкiлеттiк берілген орган (лауазымды адам) iс бойынша шешiм шығарғанға" деген сөздер "iс бойынша шешiм шығарылғанға" деген сөздермен ауыстырылсын;
138) 667-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты олардың заңды өкіміне немесе талабына бағынбау, олардың заңды қызметіне кедергі келтіру, сол сияқты былапыт сөйлеуден, құрметтемеушілік танытудан, лайықсыз мінез-құлықтан, арандатушылықтан, мазақ қылудан, әбес қылықтар (белгілер), заттар көрсетуден, оның ішінде масс-медианы немесе телекоммуникация желілерін пайдалану арқылы көрінген араласу –";
139) 668-бапта:
тақырып "Адвокаттың" деген сөзден кейін ", заң консультантының" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзац "кеңсенің" деген сөзден кейін ", заң консультанттарының" деген сөздермен толықтырылсын;
140) 669-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац "егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын iс-әрекет белгiлерi болмаса," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац "бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе жиырма сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
141) 675-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке күзет ұйымының күзетші лауазымын атқаратын жұмыскерінің нысанды киімін заңсыз киiп жүру (пайдалану) –
нысанды киім тәркіленіп, жеке тұлғаларға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

142) в статье 681:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Прием руководителями государственных органов и организаций, субъектов квазигосударственного сектора на работу лиц, ранее совершивших коррупционное преступление, в нарушение законодательства Республики Казахстан, а также допущение их дальнейшей работы –";
в абзаце втором слово "влечет" заменить словом "влекут";
143) в статье 684:
в части первой:
слова "80 (частями 2-2 и четвертой)" заменить словами "80 (частью 2-2);
цифры "85, 99, 100," исключить;
слова "170 (частями седьмой, десятой и двенадцатой)" заменить словами "170 (частями десятой и двенадцатой)";
цифры "175-1, 176,", "182," исключить;
слова "247 (частями 7-1, девятой и одиннадцатой)" заменить словами "247 (частью одиннадцатой)";
цифры "283-1" заменить словами "283-1 (частями пятой и шестой)";
слова "299 (частью второй), 312 (частью второй), 313, 314, 316 (частью второй), 317 (частью четвертой), 317-1 (частью второй), 317-2 (частью второй),", "320 (частями первой, второй и третьей)," исключить;
слова "344 (частью первой)" заменить словами "344 (частями первой и 4-1)";
слова "401 (частями шестой и седьмой), 402 (частью четвертой)," исключить;
слова "409 (частями 7-1 и 7-8)" заменить словами "409 (частью 7-8)";
слова "415-1 (частью второй),", "417 (частями первой и шестой), 419 (частью второй)," исключить;
после цифр "434," дополнить цифрами "434-2,";
после цифр "436," дополнить словами "438 (частью второй),";
после слов "440 (частью третьей)," дополнить цифрами "440-1,";
слова "543 (частями 1-1, третьей и четвертой)" заменить словами "543 (частями третьей и четвертой)";
слова "596 (частью третьей)" заменить словами "596 (частями третьей, 3-1 и 4-1), 598 (частью второй),";
слова "607 (частью второй)" заменить словами "607 (частями второй и третьей)";
цифры "618," исключить;
слова "637 (частями восьмой, девятой, десятой и тринадцатой)," исключить;
цифры "651," исключить;
в подпункте 2) части второй:
после цифр "135," дополнить цифрами "156-1,";
слова "430 (частью второй)" исключить;
часть третью после слов "Верховного Суда," дополнить словами "кассационного суда,";

142) 681-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшыларының бұрын сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жұмысқа қабылдауы, сондай-ақ олардың одан әрі жұмыс істеуіне жол беруі –";
екінші абзацтағы "әкеп соғады" деген сөздер "алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
143) 684-бапта:
бірінші бөлікте:
"80 (2-2 және төртінші бөліктерінде)" деген сөздер "80 (2-2-бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"85, 99, 100," деген цифрлар алып тасталсын;
"170 (жетінші, оныншы және он екінші бөліктерінде)" деген сөздер "170 (оныншы және он екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"175-1, 176,", "182," деген цифрлар алып тасталсын;
"247 (7-1, тоғызыншы және он бірінші бөліктерінде)" деген сөздер "247 (он бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"283-1" деген цифрлар "283-1 (бесінші және алтыншы бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"299 (екінші бөлігінде), 312 (екiншi бөлiгiнде), 313, 314, 316 (екiншi бөлiгiнде), 317 (төртінші бөлiгiнде), 317-1 (екінші бөлігінде), 317-2 (екінші бөлігінде)", "320 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"344 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "344 (бірінші және 4-1-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"401 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 402 (төртінші бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"409 (7-1 және 7-8-бөліктерінде)" деген сөздер "409 (7-8-бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"415-1 (екінші бөлiгiнде),", "417 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 419 (екінші бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"434," деген цифрлардан кейін "434-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
"436," деген цифрлардан кейін "438 (екінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"440 (үшінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "440-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"543 (1-1, үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздер "543 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"596 (үшінші бөлігінде)" деген сөздер 596 (үшінші, 3-1 және 4-1-бөліктерінде), 598 (екінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"607 (екінші бөлігінде)" деген сөздер "607 (екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"618," деген цифрлар алып тасталсын;
"637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктерінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"651," деген цифрлар алып тасталсын;
екінші бөліктің 2) тармақшасында:
"135," деген цифрлардан кейін "156-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"430 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлік "Жоғарғы Соттың," деген сөздерден кейін "кассациялық соттың," деген сөздермен толықтырылсын;

144) в статье 685:
в части первой:
цифры "434-2," исключить;
слова "438 (частями первой и второй)" заменить словами "438 (частью первой)";
слова "559 (частями первой, второй, четвертой и пятой)" заменить словами "559 (частями первой, 1-1, второй, четвертой, пятой и 5-1)";
цифры "598" заменить словами "598 (частью первой)";
слова "615 (частями первой, второй и третьей)" заменить словами "615 (частями первой, второй, третьей и пятой)";
в части второй:
в подпункте 2):
цифры "434-2," исключить;
слова "438 (частями первой и второй)" заменить словами "438 (частью первой)";
слова "598 (частью второй)," исключить;
в подпункте 3):
слова "559 (частями первой, второй, четвертой и пятой)" заменить словами "559 (частями первой, 1-1, второй, четвертой, пятой и 5-1)";
слова "начальники линейных отделов" заменить словами "начальники подразделений полиции на транспорте";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) за административные правонарушения, предусмотренные статьей 440 (частями первой и второй) настоящего Кодекса (в отношении осужденных, состоящих на учете службы пробации), – сотрудники службы пробации;";
в подпункте 4):
цифры "434-2," исключить;
слова "615 (частями первой и второй)" заменить словами "615 (частями первой, второй и пятой)";
145) в подпункте 1) части первой статьи 686 слова "438 (частями первой и второй)" заменить словами "438 (частью первой)";
146) в статье 688:
в части первой слова "170 (частями первой, 1-1, второй, третьей, четвертой, пятой и шестой)" заменить словами "170 (частями первой, 1-1, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой)";
в части второй слова "и руководители его территориальных подразделений" заменить словами ", а также руководители его территориальных подразделений и их заместители";
147) часть вторую статьи 688-1 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица уполномоченного органа в области добычи урана, а также руководители его территориальных подразделений и их заместители.";

144) 685-бапта:
бірінші бөлікте:
"434-2," деген цифрлар алып тасталсын;
"438 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздер "438 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздер "559 (бірінші, 1-1, екінші, төртінші, бесінші және 5-1-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"598" деген цифрлар "598 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "615 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
2) тармақшада:
"434-2," деген цифрлар алып тасталсын;
"438 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздер "438 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"598 (екінші бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшада:
"559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздер "559 (бірінші, 1-1, екінші, төртінші, бесінші және 5-1-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"iшкi iстер органдары полициясының желілік бөлімдерінің, бөлiмшелерiнiң" деген сөздер "iшкi iстер органдарының көліктегі полиция бөлімшелерінің, полиция бөлiмшелерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Кодекстің 440 (бірінші және екінші бөліктерінде) (пробация қызметінің есебінде тұрған сотталғандарға қатысты)-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін – пробация қызметінің қызметкерлері;";
4) тармақшада:
"434-2," деген цифрлар алып тасталсын;
"615 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздер "615 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
145) 686-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "438 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздер "438 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
146) 688-бапта:
бірінші бөліктегі "170 (бірінші, 1-1, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде)" деген сөздер "170 (бірінші, 1-1, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "және оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары" деген сөздер ", сондай-ақ оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен олардың орынбасарлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
147) 688-1-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға уран өндіру саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары, сондай-ақ оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";

148) часть вторую статьи 689 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель ведомства уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности и его заместители, руководители территориальных подразделений.";
149) часть первую статьи 690-1 после слова "статьями" дополнить цифрами "297,";
150) абзац первый части второй статьи 691 после цифр "616," дополнить цифрами "618,";
151) в части первой статьи 692 слова "637 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, одиннадцатой, двенадцатой, четырнадцатой и пятнадцатой)" заменить цифрами "637";
152) в статье 695:
в заголовке слова "прав на недвижимое имущество, юридических лиц," заменить словами "юридических лиц и";
в части первой:
слова "прав на недвижимое имущество, юридических лиц," заменить словами "юридических лиц и";
слова "464 и 466" заменить словами "466 и 491";
в части второй слова "прав на недвижимое имущество, юридических лиц," заменить словами "юридических лиц и";
153) в части первой статьи 697 слова "344 (частями второй, третьей, четвертой и пятой)," заменить словами "344 (частями второй, 2-1, третьей, четвертой и пятой),";
154) в части первой статьи 698 слова "299 (частью первой)" заменить словами "299 (частями первой и второй)";
155) в статье 698-1:
в части первой слова "статьями 190-1 и 297-1" заменить словами "статьей 297-1";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней и его заместители.";
156) часть вторую статьи 699 дополнить словами "и их заместители";
157) в статье 700:
абзац первый части первой после слов "426 (частями первой, 2-1 и 2-2)," дополнить словами "428, 429 (частью второй), 430,";
в абзаце первом части второй:
слова "80 (частями 2-1 и третьей)" заменить словами "80 (частями 2-1, третьей и четвертой)";

148) 689-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы мен оның орынбасарлары, аумақтық бөлімшелердің басшылары құқылы.";
149) 690-1-баптың бірінші бөлігі "Кодекстің" деген сөзден кейін "297," деген цифрлармен толықтырылсын;
150) 691-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "616," деген цифрлардан кейін "618," деген цифрлармен толықтырылсын;
151) 692-баптың бірінші бөлігіндегі "637 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, он бірінші, он екінші, он төртінші және он бесінші бөліктерінде)" деген сөздер "637" деген цифрлармен ауыстырылсын;
152) 695-бапта:
тақырыптағы "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды, заңды тұлғаларды," деген сөздер "Заңды тұлғаларды және" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды, заңды тұлғаларды," деген сөздер "Заңды тұлғаларды және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"464 және 466" деген сөздер "466 және 491" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "жылжымайтын мүлікке құқықтарды, заңды тұлғаларды," деген сөздер "заңды тұлғаларды және" деген сөздермен ауыстырылсын;
153) 697-баптың бірінші бөлігіндегі "344 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздер "344 (екінші, 2-1, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
154) 698-баптың бірінші бөлігіндегі "299 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "299 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
155) 698-1-бапта:
бірінші бөліктегі "190-1 және 297-1-баптарында" деген сөздер "297-1-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы уәкілетті органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.";
156) 699-баптың екінші бөлігі "бастықтары" деген сөзден кейін "мен олардың орынбасарлары" деген сөздермен толықтырылсын;
157) 700-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "426 (бірінші, 2-1 және 2-2-бөліктерінде)," деген сөздерден кейін "428, 429 (екінші бөлігінде), 430," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында:
"80 (2-1 және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "80 (2-1, үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;

после слов "82 (частью первой)" дополнить словами ", 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных субъектами здравоохранения по страхованию профессиональной ответственности медицинских работников)";
158) абзац первый статьи 701 изложить в следующей редакции:
"Государственные органы, осуществляющие контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 93 (частями второй и пятой), 203, 425 (частью первой), 428, 429 (частью первой), 431, 433 (частью первой), 464 (частью первой) настоящего Кодекса.";
159) в статье 703:
в части первой слова "статьей 406" заменить словами "статьями 406, 415 (частью первой)";
в абзаце первом части второй слова "статьей 406" заменить словами "статьями 406, 415 (частью первой)";
160) часть вторую статьи 704 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе государственные инспекторы по племенному животноводству.";
161) часть первую статьи 708:
после цифр "141," дополнить цифрами "164,";
после слов "299 (частями первой" дополнить словом ", второй";
162) часть первую статьи 713 после цифр "163-1" дополнить словами ", 185 (когда эти нарушения совершены биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами, а также работниками товарных бирж), 268, 464";
163) часть первую статьи 715 изложить в следующей редакции:
"1. Органы, осуществляющие государственный контроль в области технического регулирования, обеспечения единства измерений и сфере стандартизации, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 190-1, 193 (частью первой), 415 (частью первой), 415-1, 417, 418 (частями первой и второй), 419, 464, 638 (частью первой) настоящего Кодекса.";
164) в части первой статьи 715-1 слова "190 (частями пятой и шестой), 193 (частью первой)" заменить словами "157, 190 (частями первой, пятой и шестой), 193 (частями первой, четвертой и пятой)";
165) часть первую статьи 718 изложить в следующей редакции:
"1. Органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за качеством строительства объектов, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 309, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 317-1, 317-2, 318, 321, 322, 323 и 464 настоящего Кодекса.";

"82 (бірінші бөлігінде)" деген сөздерден кейін ", 230 (екінші бөлігінде) (медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру бойынша денсаулық сақтау субъектілері жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
158) 701-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар осы Кодекстің 93 (екінші және бесінші бөліктерінде), 203, 425 (бірінші бөлігінде), 428, 429 (бірінші бөлігінде), 431, 433 (бірінші бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.";
159) 703-бапта:
бірінші бөліктегі "406-бабында" деген сөздер "406, 415 (бірінші бөлігінде)-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "406-бабына" деген сөздер "406, 415 (бірінші бөлігінде)-баптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
160) 704-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар құқылы.";
161) 708-баптың бірінші бөлігі:
"141," деген цифрлардан кейін "164," деген цифрлармен толықтырылсын;
"299 (бірінші" деген сөздерден кейін ", екінші" деген сөзбен толықтырылсын;
162) 713-баптың бірінші бөлігіндегі "163-1-баптарында" деген сөздер "163-1, 185 (бұл бұзушылықтарды биржалық брокерлер және (немесе) биржалық дилерлер, сондай-ақ тауар биржаларының жұмыскерлері жасаған кезде), 268, 464-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
163) 715-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Техникалық реттеу, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы және стандарттау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдар осы Кодекстің 190-1, 193 (бірінші бөлігінде), 415 (бірінші бөлігінде), 415-1, 417, 418 (бірінші және екінші бөліктерінде), 419, 464, 638 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.";
164) 715-1-баптың бірінші бөлігіндегі "190 (бесінші және алтыншы бөліктерінде), 193 (бірінші бөлігінде)-баптарында" деген сөздер "157, 190 (бірінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 193 (бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
165) 718-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Объектiлердiң салыну сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауын жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 309, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 317-1, 317-2, 318, 321, 322, 323 және 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";

166) в части второй статьи 719 слово "органов" заменить словом "подразделений";
167) части первую и третью статьи 720 изложить в следующей редакции:
"1. Органы государственных доходов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 91 (частями шестой, седьмой и восьмой), 92 (частями второй, третьей и четвертой), 92-1, 151 (частью первой), 153, 155, 174 (частями первой, третьей и четвертой), 176, 177, 178, 179, 180, 181, 181-1, 182, 194, 195, 221, 233 (частью первой), 239 (частями первой и второй), 244 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита по налогам), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (частями первой, второй, 2-1, 2-2 и третьей), 282 (частями первой, второй, 2-1, 2-2, пятой, десятой и двенадцатой), 283-1 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 284, 285, 285-1, 286, 287, 288, 460-1, 460-2, 464, 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (частями первой, второй и третьей), 529, 530, 531, 532 (частью первой), 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 (частями первой, 1-1 и второй), 546, 547, 548 (частью первой), 551 (частями первой, второй и четвертой), 552 (частью первой), 553, 554, 555, 556, 557, 558, 571 (частями первой, второй, 2-1 и третьей), 571-1 настоящего Кодекса.";
"3. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов государственных доходов вправе:
по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов государственных доходов, – руководители органов государственных доходов и их заместители;
по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 91 (частью шестой), 92 (частью второй), 92-1 (частью первой), 177 (частями пятой и одиннадцатой), 179 (частями четвертой, четырнадцатой, пятнадцатой и семнадцатой), 181 (частями пятой, одиннадцатой и двенадцатой), 194 (частью первой), 195 (частью первой), 269 (частью первой), 270 (частями первой и третьей), 271 (частью первой), 272 (частями первой и 2-1), 276 (частями первой и третьей), 280-1 (частями первой и третьей), 284 (частями первой, третьей, пятой, седьмой, девятой, одиннадцатой, тринадцатой, пятнадцатой, семнадцатой и девятнадцатой), 288 (частью первой), 460-2 (частью первой), 525 (частью первой), 535 (частью первой), 558 (частью первой), административное взыскание в виде предупреждения, а также в виде штрафа в порядке, предусмотренном статьей 897 настоящего Кодекса, а также по правонарушениям в сфере таможенного дела – уполномоченные руководителем должностные лица органов государственных доходов.";

166) 719-баптың екінші бөлігіндегі "органдарының" деген сөз "бөлімшелерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
167) 720-баптың бірінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік кіріс органдары осы Кодекстің 91 (алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 92 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 92-1, 151 (бірінші бөлігінде), 153, 155, 174 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 176, 177, 178, 179, 180, 181, 181-1, 182, 194, 195, 221, 233 (бірінші бөлігінде), 239 (бірінші және екінші бөліктерінде), 244 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 246-1 (бұл бұзушылықтарға салықтар бойынша аудит жүргізу кезінде жол берілген кезде), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (бірінші, екінші, 2-1, 2-2 және үшінші бөліктерінде), 282 (бірінші, екінші, 2-1, 2-2, бесінші, оныншы және он екінші бөліктерінде), 283-1 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 284, 285, 285-1, 286, 287, 288, 460-1, 460-2, 464, 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 529, 530, 531, 532 (бірінші бөлігінде), 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 (бірінші, 1-1 және екінші бөліктерінде), 546, 547, 548 (бірінші бөлігінде), 551 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 552 (бірінші бөлігінде), 553, 554, 555, 556, 557, 558, 571 (бірінші, екінші, 2-1 және үшінші бөліктерінде), 571-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
"3. Мемлекеттік кіріс органдарының атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
мемлекеттік кіріс органдарының ведомстволық бағыныстылығына жатқызылған, осы Кодекстің барлық баптары бойынша – мемлекеттік кіріс органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары;
осы Кодекстің 91 (алтыншы бөлігінде), 92 (екінші бөлігінде), 92-1 (бірінші бөлігінде), 177 (бесінші және он бірінші бөліктерінде), 179 (төртінші, он төртінші, он бесінші және он жетінші бөліктерінде), 181 (бесінші, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 194 (бірінші бөлігінде), 195 (бірінші бөлігінде), 269 (бірінші бөлігінде), 270 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 271 (бірінші бөлігінде), 272 (бірінші және 2-1-бөліктерінде), 276 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 280-1 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 284 (бірінші, үшінші, бесінші, жетінші, тоғызыншы, он бірінші, он үшінші, он бесінші, он жетінші және он тоғызыншы бөліктерінде), 288 (бірінші бөлігінде), 460-2 (бірінші бөлігінде), 525 (бірінші бөлігінде), 535 (бірінші бөлігінде), 558 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша ескерту түрінде, сондай-ақ 897-бабында көзделген тәртіппен айыппұл түрінде, сондай-ақ кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша әкімшілік жаза – мемлекеттік кіріс органдарының басшысы уәкілеттік берген лауазымды адамдары құқылы.";

168) часть первую статьи 721 после слов "89 (в части правонарушений, совершенных работодателем, состоящим в отношениях с государственным служащим)" дополнить цифрами ", 99";
169) в части первой статьи 722:
после цифр "207," дополнить цифрами "207-1,";
слова "247 (частями первой, второй, третьей, пятой, седьмой и десятой)" заменить словами "247 (частями первой, второй, третьей, пятой, седьмой, 7-1, девятой и десятой)";
170) в части первой статьи 724:
слова "213 (частью пятой)" заменить словами "213 (частями пятой и пятнадцатой)";
слова "227 (частями первой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей) и третьей (в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем и поставщиков платежных услуг)" заменить словами "227 (частями первой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой), 1-1 и третьей (в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем и поставщиков платежных услуг)";
слова "244 (частями первой, второй (за исключением валютных договоров по экспорту или импорту)" заменить словами "244 (частями 1-1, второй";
после цифр "252," дополнить цифрами "252-1,";
171) в части первой статьи 724-1:
слова "91 (частями первой, второй, третьей, пятой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой)" заменить словами "91 (частями первой, пятой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 185 (когда эти нарушения совершены банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, коллекторскими агентствами)";
слова "211 (частями второй, третьей, 3-1, четвертой, пятой, шестой и седьмой)" заменить цифрами "211";
после слов "213 (частями четвертой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой)," дополнить цифрами "215-1,";
слова "(в отношении эмитентов, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность)" заменить словами "(в отношении субъектов рынка ценных бумаг, единого накопительного пенсионного фонда, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность)";

168) 721-баптың бірінші бөлігі "89 (мемлекеттік қызметшімен қарым-қатынастағы жұмыс беруші жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде)" деген сөздерден кейін ", 99" деген цифрлармен толықтырылсын;
169) 722-баптың бірінші бөлігінде:
"207," деген цифрлардан кейін "207-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"247 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, жетінші және оныншы бөліктерінде)" деген сөздер "247 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, жетінші, 7-1, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
170) 724-баптың бірінші бөлігінде:
"213 (бесінші бөлігінде)" деген сөздер "213 (бесінші және он бесінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"227 (бірінші (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қатысты) және үшінші (төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты) бөліктерінде)" деген сөздер "227 (бірінші (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты), 1-1 және үшінші (төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты) бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"244 (бірінші, екінші (экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарды қоспағанда)" деген сөздер "244 (1-1, екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"252," деген цифрлардан кейін "252-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
171) 724-1-баптың бірінші бөлігінде:
"91 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде)" деген сөздер "91 (бірінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 185 (бұл бұзушылықтарды банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, коллекторлық агенттіктер жасаған кезде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"211 (екінші, үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде)" деген сөздер "211" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"213 (төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде)" деген сөздерден кейін ", 215-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
"(эмитенттерге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты)" деген сөздер "(бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты)" деген сөздермен ауыстырылсын;

слова "228 (частями пятой, девятой, десятой, двенадцатой, шестнадцатой, семнадцатой и девятнадцатой)" заменить цифрами "228";
слова "и организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" исключить;
цифры "255," исключить;
слова "464 (частью первой)" заменить цифрами "464";
172) в статье 726:
часть вторую после слова "органов" дополнить словами ", городских, районных управлений (отделов, отделений)";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени Пограничной службы Комитета национальной безопасности вправе:
1) руководитель Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и его заместители, начальники территориальных подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и их заместители – предупреждение либо штраф на физических лиц и должностных лиц до семидесяти, на субъектов частного предпринимательства – до пятисот размеров месячного расчетного показателя;
2) начальники пограничных управлений, управлений пограничного контроля, командиры дивизионов береговой охраны территориальных подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и их заместители – предупреждение или штраф на физических лиц и должностных лиц до семидесяти, на субъектов частного предпринимательства – до двухсот размеров месячного расчетного показателя;
3) начальники отделов пограничного контроля, пограничных отделов и их заместители – предупреждение или штраф на физических и на должностных лиц до двадцати пяти размеров месячного расчетного показателя;
4) начальники отделений пограничного контроля, пограничных отделений, командиры кораблей и катеров и их заместители – предупреждение или штраф на физических лиц до двадцати размеров месячного расчетного показателя;
5) начальники групп (смен) отделов (отделений) пограничного контроля – предупреждение или штраф на физических лиц до пятнадцати размеров месячного расчетного показателя;
6) контролеры, старшие пограничных нарядов, выполняющие задачи по охране Государственной границы Республики Казахстан, – предупреждение.";
173) в части первой статьи 727:
цифры "434-2," исключить;
цифры "598," заменить словами "598 (частью первой),";

"228 (бесінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он алтыншы, он жетінші және он тоғызыншы бөліктерінде)" деген сөздер "228" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер алып тасталсын;
"255," деген цифрлар алып тасталсын;
"464 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "464" деген цифрлармен ауыстырылсын;
172) 726-бапта:
екінші бөлік "органдарының" деген сөзден кейін ", қалалық, аудандық басқармаларының (бөлімдерінің, бөлімшелерінің)" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің атынан әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің басшысы мен оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі аумақтық бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары – ескерту жасауға не жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жетпіске дейінгі, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері шекара басқармаларының, шекаралық бақылау басқармаларының бастықтары, жағалау күзеті дивизиондарының командирлері мен олардың орынбасарлары – ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жетпіске дейінгі, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
3) шекаралық бақылау бөлімдерінің, шекара бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары – ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
4) шекаралық бақылау бөлімшелерінің, шекара бөлімшелерінің бастықтары, корабльдер мен катерлердің командирлері және олардың орынбасарлары – жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
5) шекаралық бақылау бөлімдері (бөлімшелері) топтарының (ауысымдарының) бастықтары – жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету жөніндегі міндеттерді орындайтын бақылаушылар, шекара нарядтарының аға қызметшілері ескерту жасауға құқылы.";
173) 727-баптың бірінші бөлігінде:
"434-2," деген цифрлар алып тасталсын;
"598," деген цифрлар "598 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;

слова "615 (частями первой, второй и третьей)" заменить словами "615 (частями первой, второй, третьей и пятой)";
после слов "621 (частями первой, второй и четвертой)" дополнить словами ", 651 (в отношении военнослужащих, председателей, заместителей и членов медицинских, призывных, отборочных комиссий местных органов военного управления, воинских частей (учреждений)";
174) статью 728 исключить;
175) в статье 729:
в части первой:
после цифр "204," дополнить цифрами "205,";
слова "320 (частями четвертой, пятой и шестой)" заменить цифрами "320";
слова "401 (частями третьей, четвертой, 4-1, пятой, седьмой, десятой и одиннадцатой), 402 (частями первой, второй и третьей)" заменить словами "401 (частями третьей, четвертой, 4-1, пятой, шестой, седьмой, десятой и одиннадцатой), 402 (частями первой, второй, третьей и четвертой)";
цифры ", 491" исключить;
часть вторую после слов "административных правонарушениях" дополнить словами ", указанных в части первой настоящей статьи,";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Рассматривать дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 75 настоящего Кодекса, и налагать административные взыскания вправе руководитель структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере развития языков, и его заместители.";
в части третьей:
слова "320 (частями четвертой, пятой и шестой)" заменить цифрами "320";
цифры ", 491" исключить;
после цифр "505" дополнить цифрами ", 633, 634";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"4. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 169 (частями первой, третьей, шестой и восьмой) настоящего Кодекса.
5. Акимы областей, городов республиканского значения и столицы вправе рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные статьей 169 (частями первой, третьей, шестой и восьмой) настоящего Кодекса.";
176) часть первую статьи 730 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области образования рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 84, 409 (частями второй, третьей, четвертой, 4-1, 4-2, пятой, шестой, седьмой, 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 и 7-9), 464 настоящего Кодекса.";

"615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "615 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"621 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздерден кейін ", 651 (әскери қызметшілерге, жергілікті әскери басқару органдарының, әскери бөлімдердің (мекемелердің) медициналық, әскерге шақыру, іріктеу комиссияларының төрағаларына, орынбасарларына және мүшелеріне қатысты)" деген сөздермен толықтырылсын;
174) 728-бап алып тасталсын;
175) 729-бапта:
бірінші бөлікте:
"204," деген цифрлардан кейін "205," деген цифрлармен толықтырылсын;
"320 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде)" деген сөздер "320" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"401 (үшінші, төртінші, 4-1, бесінші, жетінші, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 402 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "401 (үшінші, төртінші, 4-1, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 402 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
", 491" деген цифрлар алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Әкімшілік" деген сөз "Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген әкімшілік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Кодекстің 75-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға жергілікті атқарушы органның тілдерді дамыту саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.";
үшінші бөлікте:
"320 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде)" деген сөздер "320" деген цифрлармен ауыстырылсын;
", 491" деген цифрлар алып тасталсын;
"505" деген цифрлардан кейін ", 633, 634" деген цифрлармен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы осы Кодекстің 169 (бірінші, үшінші, алтыншы және сегізінші бөліктерінде)-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және осы Кодекстің 169 (бірінші, үшінші, алтыншы және сегізінші бөліктерінде)-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
176) 730-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1 Бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 84, 409 (екінші, үшінші, төртінші, 4-1, 4-2, бесінші, алтыншы, жетінші, 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 және 7-9-бөліктерінде), 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";

177) дополнить статьей 730-2 следующего содержания:
"Статья 730-2. Уполномоченный орган в области науки и высшего образования
1. Уполномоченный орган в области науки и высшего образования рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 409 (частями четвертой, 4-1, 4-2, шестой и седьмой), 464 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области науки и высшего образования и его заместители.";
178) в части первой статьи 733:
слова "185 (когда эти нарушения совершены биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами, а также работниками товарных бирж)," исключить;
цифры "268," исключить;
179) статью 734 исключить;
180) часть третью статьи 740 изложить в следующей редакции:
"3. Решение об удовлетворении ходатайства либо о полном или частичном отказе в его удовлетворении выносится в виде определения, которое доводится до лица, заявившего ходатайство, за исключением ходатайств об отложении и продлении срока рассмотрения дела судом.";
181) в статье 741:
в части первой:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) наличие по тому же факту в отношении лица, привлекаемого к административной ответственности, постановления судьи, органа (должностного лица) о наложении административного взыскания, документа, подтверждающего исполнение (уплату) административного штрафа в порядке, установленном статьями 811 и 897 настоящего Кодекса, либо неотмененного постановления о прекращении дела об административном правонарушении, а также наличие по тому же факту постановления о признании лица подозреваемым;";
подпункты 10) и 12) исключить;
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) вследствие прекращения действия чрезвычайного положения;
"15) в случае отсутствия согласования прокурором решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, в порядке, предусмотренном статьей 759 настоящего Кодекса.";
дополнить частью третьей следующего содержания;
"3. В соответствии со статьей 809 настоящего Кодекса орган (должностное лицо), в производстве которого находится дело, обнаружив обстоятельства, исключающие производство по делу об административном правонарушении, обязан вынести на любой стадии производства постановление о прекращении дела вне зависимости от подведомственности дела.
О прекращении и основаниях прекращения производства лицо, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, уведомляется в порядке, предусмотренном статьей 743 настоящего Кодекса.";

177) мынадай мазмұндағы 730-2-баппен толықтырылсын:
"730-2-бап. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган
1. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 409 (төртінші, 4-1, 4-2, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 464-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.";
178) 733-баптың бірінші бөлігінде:
"185 (бұл бұзушылықтарды биржалық брокерлер және (немесе) биржалық дилерлер, сондай-ақ тауар биржаларының жұмыскерлері жасаған кезде)," деген сөздер алып тасталсын;
"268," деген цифрлар алып тасталсын;
179) 734-бап алып тасталсын;
180) 740-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінішхатты қанағаттандыру туралы не оны қанағаттандырудан толық немесе ішінара бас тарту туралы шешім ұйғарым түрінде шығарылады, ол соттың істі қарау мерзімін кейінге қалдыруы және ұзартуы туралы өтінішхаттарды қоспағанда, өтінішхатты мәлімдеген адамның назарына жеткізіледі.";
181) 741-бапта:
бірінші бөлікте:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әкімшілік жауаптылыққа тартылатын тұлғаға қатысты нақ сол факт бойынша судьяның, органның (лауазымды адамның) әкімшілік жаза қолдану туралы қаулысының, осы Кодекстің 811 және 897-баптарында белгіленген тәртіппен әкімшілік айыппұлдың орындалғанын (төленгенін) растайтын құжаттың не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы күші жойылмаған қаулының болуы, сондай-ақ нақ сол факт бойынша тұлғаны күдікті деп тану туралы қаулының болуы;";
10) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) төтенше жағдай қолданылуының тоқтатылуы салдарынан;
15) осы Кодекстің 759-бабында көзделген тәртіппен инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімге прокурордың келісуі болмаған жағдайда.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Осы Кодекстің 809-бабына сәйкес іс жүргізуінде іс жатқан орган (лауазымды адам) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді болғызбайтын мән-жайларды анықтағанда іс жүргізудің кез келген сатысында істің ведомстволық бағыныстылығына қарамастан істі тоқтату туралы қаулы шығаруға міндетті.
Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған тұлға осы Кодекстің 743-бабында көзделген тәртіппен іс жүргізуді тоқтату және тоқтату негіздері туралы хабардар етіледі.";

182) в статье 742 слова "в случае, предусмотренном статьей 64-1" заменить словами "в случаях, предусмотренных статьями 64, 64-1";
183) в статье 744:
в части первой слова "в суде" исключить;
часть вторую после слов "в суде" дополнить словами "или в рассмотрении дела органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях,";
часть третью после слова "ареста," дополнить словами "привлечения к общественным работам,";
184) в статье 748:
часть вторую:
после слов "участвуют адвокаты" дополнить словами ", юридические консультанты";
после слов "Наряду с адвокатами" дополнить словами ", юридическими консультантами";
часть пятую после слова "Адвокат" дополнить словами "и юридический консультант";
185) в статье 750:
часть пятую после слова "адвоката" дополнить словами ", юридического консультанта";
части шестую и седьмую изложить в следующей редакции:
"6. Расходы по оплате труда адвокатов, юридических консультантов производятся за счет бюджетных средств и в случае, предусмотренном частью второй статьи 749 настоящего Кодекса, когда адвокат, юридический консультант участвовали в производстве по делу, которое ведется в отношении физического лица, по назначению.
7. Адвокат вступает в дело об административном правонарушении в качестве защитника по предъявлении удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), юридический консультант – по предъявлении удостоверения или выписки из реестра и письменного согласия лица, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении. Истребование иных документов, подтверждающих полномочия адвоката, юридического консультанта на ведение конкретного дела, запрещается. Другие лица, указанные в части второй статьи 748 настоящего Кодекса, представляют документы, подтверждающие их право на участие в деле в качестве защитника (свидетельство о браке, а также документы, указанные в части третьей статьи 746 и части третьей статьи 747 настоящего Кодекса).";
186) часть первую статьи 753 дополнить словами ", а также лица, имеющие статус юридического консультанта";
187) статью 759 изложить в следующей редакции:
"Статья 759. Прокурор
1. Высший надзор за соблюдением законности в процессе производства по делам об административных правонарушениях от имени государства, согласование либо отказ в согласовании решений о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, осуществляются Генеральным Прокурором Республики Казахстан как непосредственно, так и через подчиненных ему прокуроров.
При осуществлении своих полномочий прокурор независим и подчиняется только закону.

182) 742-баптағы "64-1-бабында көзделген жағдайда" деген сөздер "64, 64-1-баптарында көзделген жағдайларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
183) 744-бапта:
бірінші бөліктегі "сотта" деген сөз алып тасталсын;
екінші бөлік "сотқа" деген сөзден кейін "немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген органның (лауазымды адамның) істі қарауына" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "қамаққа алу," деген сөздерден кейін "қоғамдық жұмыстарға тарту," деген сөздермен толықтырылсын;
184) 748-бапта:
екінші бөлікте:
"адвокаттар қатысады" деген сөздер "адвокаттар, заң консультанттары қатысады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"адвокаттармен бірге" деген сөздер "адвокаттармен, заң консультанттарымен бірге" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлік "Адвокат" деген сөзден кейін "және заң консультанты" деген сөздермен толықтырылсын;
185) 750-бапта:
бесінші бөлік "Адвокаттың" деген сөзден кейін ", заң консультантының" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Кодекстiң 749-бабының екiншi бөлiгiнде көзделген, адвокат, заң консультанты жеке тұлғаға қатысты жүргізілетін іс бойынша іс жүргізуге тағайындау бойынша қатысқан жағдайда да адвокаттардың, заң консультанттарының еңбегiне ақы төлеу бойынша шығыстар бюджет қаражаты есебiнен жүргізіледі.
7. Адвокат өзінің адвокат куәлігін және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаны көрсеткен кезде, заң консультанты куәлігін немесе тізілімнен үзінді көшірмені және өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адамның жазбаша келісімін көрсеткен кезде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске қорғаушы ретінде кіріседі. Адвокаттың, заң консультантының нақты істі жүргізуге өкілеттіктерін растайтын өзге құжаттарды талап етуге тыйым салынады. Осы Кодекстің 748-бабының екінші бөлігінде көрсетілген басқа да адамдар өздерінің іске қорғаушы ретінде қатысу құқығын растайтын құжаттарды (неке туралы куәлікті, сондай-ақ осы Кодекстің 746-бабының үшінші бөлігінде және 747-бабының үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды) ұсынады.";
186) 753-баптың бірінші бөлігі "адамдар" деген сөзден кейін ", сондай-ақ заң консультанты мәртебесі бар адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
187) 759-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"759-бап. Прокурор
1. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу процесінде заңдылықтың сақталуын жоғары қадағалауды мемлекет атынан, инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімдерді келісуді не келісуден бас тартуды тікелей де, өзіне бағынысты прокурорлар арқылы да Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры жүзеге асырады.
Прокурор өз өкілеттіктерін жүзеге асырған кезде тәуелсіз болады және заңға ғана бағынады.

2. В целях реализации своих полномочий, предусмотренных настоящим Кодексом, прокурор вправе: согласовывать решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, либо отказывать в их согласовании; участвовать в производстве по делам об административных правонарушениях; представлять доказательства и участвовать в их исследовании; излагать суду, органу (должностному лицу), рассматривающему дело, свое мнение о виновности лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, а также по другим вопросам, возникающим в процессе рассмотрения дела; высказывать суду, органу (должностному лицу), рассматривающему дело, предложение о применении положений закона и наложении административного взыскания либо освобождении от него.
3. Прокурор в обязательном порядке извещается о месте и времени рассмотрения дела об административном правонарушении, совершенном несовершеннолетним лицом, а также правонарушении, влекущем административный арест, административное выдворение иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан. В его отсутствие такое дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о своевременном извещении прокурора о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступило ходатайство об отложении рассмотрения дела.
4. Решение о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, с материалами, подтверждающими наличие оснований для возбуждения дела об административном правонарушении, направляется прокурору в течение одного рабочего дня с момента обнаружения факта совершения административного правонарушения.
Согласование либо отказ в согласовании прокурором решения, указанного в настоящей части, осуществляется с использованием информационной системы единого реестра административных производств в порядке, определенном Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
5. Прокурор в течение трех рабочих дней согласовывает решение о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, либо отказывает в его согласовании и возвращает лицу, вынесшему такое решение.
В случае согласования прокурором решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, лицо, уполномоченное составлять протокол об административном правонарушении, уведомляет об этом инвестора.
В случае необходимости истребования и изучения дополнительных материалов прокурор согласовывает решение о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, либо отказывает в его согласовании в течение десяти рабочих дней.
Отказ в согласовании прокурором решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, может быть обжалован вышестоящему прокурору, который рассматривает жалобу в течение пяти рабочих дней в порядке, определенном Генеральным Прокурором Республики Казахстан.";

2. Прокурор осы Кодексте көзделген өз өкілеттіктерін іске асыру мақсатында: инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімдерді келісуге не оларды келісуден бас тартуға; әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысуға; дәлелдемелерді ұсынуға және оларды зерттеуге қатысуға; iстi қарап жатқан сотқа, органға (лауазымды адамға) өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзiлiп отырған тұлғаның кiнәлiлiгi туралы, сондай-ақ iстi қарау процесiнде туындайтын басқа да мәселелер жөнiнде өз пiкiрiн білдіруге; iстi қарап жатқан сотқа, органға (лауазымды адамға) заңның ережелерiн қолдану және әкiмшiлiк жаза қолдану не одан босату туралы ұсыныс айтуға құқылы.
3. Прокурор кәмелетке толмаған адам жасаған әкiмшiлiк құқық бұзушылық, сондай-ақ әкімшілік қамаққа алуға, шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен әкiмшiлiк жолмен шығарып жіберуге алып келетін құқық бұзушылық туралы істің қаралатын орны мен уақыты туралы міндетті түрде хабардар етiледi. Ол болмағанда, iстiң қаралатын орны мен уақыты туралы прокурорға уақтылы хабарланғаны туралы деректер болған және егер одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiшхат келіп түспеген жағдайларда ғана, мұндай iс қаралуы мүмкiн.
4. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін негіздердің бар-жоғын растайтын материалдары бар, инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісі анықталған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде прокурорға жіберіледі.
Прокурордың осы бөлікте көрсетілген шешімді келісуі не келісуден бас тартуы Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындаған тәртіппен, әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімінің ақпараттық жүйесі пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
5. Прокурор инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді үш жұмыс күні ішінде келіседі не оны келісуден бас тартады және осындай шешімді шығарған адамға қайтарады.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім прокурормен келісілген жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауға уәкілеттік берілген адам бұл туралы инвесторды хабардар етеді.
Қосымша материалдарды талап ету және зерделеу қажет болған жағдайда, прокурор инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді он жұмыс күні ішінде келіседі не оны келісуден бас тартады.
Прокурордың инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуына жоғары тұрған прокурорға шағым жасалуы мүмкін, ол Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындаған тәртіппен шағымды бес жұмыс күні ішінде қарайды.";

188) абзац третий части первой статьи 767 после слов "деятельности судов," дополнить словами "или органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях,";
189) абзац первый части первой статьи 785 после слова "постановления," дополнить словами "оформленного предписания о необходимости уплаты штрафа,";
190) подпункты 4) и 6) части первой статьи 786 изложить в следующей редакции:
"4) нарушений режима Государственной границы Республики Казахстан, пограничного и таможенного режимов, режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и таможенную границу Евразийского экономического союза, злостного неповиновения законному распоряжению или требованию военнослужащего Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, военнослужащих иных войск, воинских формирований, сотрудника органов внутренних дел (полиции) – военнослужащим, сотрудником органов внутренних дел (полиции) или другим физическим лицом, исполняющим обязанности по охране Государственной границы Республики Казахстан, в территориальные подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и их структурные подразделения, в орган внутренних дел (полицию), орган местного управления;";
"6) административных правонарушений, по делам о которых в соответствии с подпунктом 30) части первой статьи 804 настоящего Кодекса протоколы об административном правонарушении составляют должностные лица уполномоченного органа по противодействию коррупции, – сотрудниками антикоррупционной службы;";
191) в подпункте 8) статьи 787 слова "подпунктом 4)" заменить словами "подпунктами 4) и 5)";
192) часть вторую статьи 789 после слова "чрезвычайное" дополнить словами "или военное";
193) статью 790 изложить в следующей редакции:
"Статья 790. Привод
1. Для достижения целей, указанных в статье 785 настоящего Кодекса, при неявке по вызову без уважительных причин физическое лицо либо представитель юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу, законный представитель несовершеннолетнего лица, привлекаемого к административной ответственности, могут быть подвергнуты приводу.
Общий срок привода не может превышать один месяц.
2. Уважительными причинами неявки лица, надлежаще извещенного о вызове, признаются: болезнь, лишающая возможности лицо явиться, смерть близких родственников, стихийные бедствия, иные причины, лишающие лицо возможности явиться в назначенный срок. О наличии уважительных причин, препятствующих явке по вызову в назначенный срок, физическое лицо либо представитель юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу, законный представитель несовершеннолетнего лица, привлекаемого к административной ответственности, обязаны уведомить орган, которым они вызывались.

188) 767-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацы "орган" деген сөзден кейін "немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттiк берілген орган (лауазымды адам)" деген сөздермен толықтырылсын;
189) 785-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "қаулыны" деген сөзден кейін ", айыппұл төлеу қажеттігі туралы ресімделген нұсқаманы" деген сөздермен толықтырылсын;
190) 786-баптың бірінші бөлігінің 4) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара режимiн, шекара режимі мен кедендік режимдi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi режимді бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi әскери қызметшiсiнiң, өзге де әскерлер, әскери құралымдар әскери қызметшiлерiнiң, iшкi iстер органдары (полиция) қызметкерiнiң заңды өкiмiне немесе талабына қаскөйлікпен бағынбаушылық жасалған кезде – әскери қызметшi, iшкi iстер органдарының (полиция) қызметкерi немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету жөнiндегi мiндеттердi атқаратын басқа жеке тұлға Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері мен олардың құрылымдық бөлімшелеріне, iшкi iстер органына (полицияға), жергiлiктi басқару органына;";
"6) осы Кодекстің 804-бабы бірінші бөлігінің 30) тармақшасына сәйкес бұл жөніндегі істер бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасайтын әкімшілік құқық бұзушылықтар жасалған кезде – сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлері;";
191) 787-баптың 8) тармақшасындағы "4) тармақшасына" деген сөздер "4) және 5) тармақшаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
192) 789-баптың екінші бөлігі "Төтенше жағдай" деген сөздерден кейін "немесе соғыс жағдайы" деген сөздермен толықтырылсын;
193) 790-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"790-бап. Күштеп әкелу
1. Осы Кодекстің 785-бабында көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін шақыру бойынша дәлелсіз себептермен келмеген кезде өзіне қатысты әкімшілік іс бойынша іс жүргізіліп жатқан жеке тұлға не заңды тұлғаның өкілі, әкімшілік жауаптылыққа тартылатын кәмелетке толмаған адамның заңды өкілі күштеп әкелінуі мүмкін.
Күштеп әкелудің жалпы мерзімі бір айдан аспайды.
2. Шақыру туралы тиісінше хабардар етілген адамның келмеуінің дәлелді себептері болып: адамды келу мүмкіндігінен айырған сырқаты, жақын туыстарының қайтыс болуы, дүлей зілзалалар, адамды белгіленген мерзімде келу мүмкіндігінен айыратын өзге де себептер танылады. Өзіне қатысты әкімшілік іс бойынша іс жүргізіліп жатқан жеке тұлға не заңды тұлғаның өкілі, әкімшілік жауаптылыққа тартылатын кәмелетке толмаған адамның заңды өкілі шақыру бойынша белгіленген мерзімде келуге кедергі келтіретін дәлелді себептердің бар екендігі туралы өздерін шақырған органды хабардар етуге міндетті.

3. Привод производится органами внутренних дел, уполномоченным органом по противодействию коррупции и службой экономических расследований на основании определения судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении.
4. Определение о приводе объявляется физическому лицу либо представителю юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу, законному представителю несовершеннолетнего лица, привлекаемого к административной ответственности, перед его исполнением, что удостоверяется их подписью в определении.
5. Привод не может производиться в ночное время.
6. Не подлежат приводу несовершеннолетние в возрасте до шестнадцати лет, лица, не достигшие восемнадцати лет, – без уведомления их законного представителя, беременные женщины, женщины и мужчины, в одиночку воспитывающие детей, не достигших четырнадцатилетнего возраста, а также больные, которые по состоянию здоровья не могут или не должны оставлять место своего пребывания, что подлежит удостоверению врачом.";
194) в абзаце первом части первой статьи 797:
подпункт 1) после слов "406 (за исключением частей седьмой и восьмой)," дополнить цифрами "463,";
в подпункте 2):
цифры "400" заменить цифрами "377, 400";
слова "476 (часть вторая)" заменить цифрами "476";
дополнить словами ", предписания о необходимости уплаты штрафа или до уплаты штрафа по сокращенному производству";
195) в статье 802:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Основаниями для возбуждения дела об административном правонарушении согласно подпункту 1) части первой настоящей статьи в отношении субъекта контроля и надзора являются:
1) результат проверки или расследования, проведенных в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
2) непосредственное обнаружение факта совершения административного правонарушения уполномоченным должностным лицом в сферах естественных монополий и общественно значимых рынков.
Действие настоящей части не распространяется на случаи выявления признаков административного правонарушения при осуществлении контроля и надзора в сферах, предусмотренных пунктами 4, 5, 6, 8, 11 и 12, а также подпунктом 3) пункта 13 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также при осуществлении государственного контроля в области государственной статистики в отношении респондентов без посещения.";
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Решение о возбуждении дела об административном правонарушении согласно подпунктам 1), 2) и 3) части первой настоящей статьи в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, принимается после обязательного согласования с прокурором. Порядок согласования определяется Генеральным Прокурором Республики Казахстан.";

3. Күштеп әкелуді әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарап жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) ұйғарымы негізінде ішкі істер органдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган және экономикалық тергеп-тексеру қызметі жүргізеді.
4. Күштеп әкелу туралы ұйғарым өзіне қатысты әкімшілік іс бойынша іс жүргізіліп жатқан жеке тұлғаға не заңды тұлғаның өкіліне, әкімшілік жауаптылыққа тартылатын кәмелетке толмаған адамның заңды өкіліне оны орындаудың алдында хабарланады, бұл олардың ұйғарымға қол қоюымен куәландырылады.
5. Күштеп әкелуді түнгі уақытта жүргізуге болмайды.
6. Он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар, он сегіз жасқа толмаған адамдар – олардың заңды өкілдері хабардар етілместен, жүкті әйелдер, он төрт жасқа толмаған балаларды жалғыз өзі тәрбиелеп отырған әйелдер мен ерлер, сондай-ақ дәрігер куәландыруға тиісті денсаулық жағдайына байланысты өзінің тұрғылықты жерінен кете алмайтын немесе кетпеуге тиісті науқастар күштеп әкелінуге жатпайды.";
194) 797-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацында:
1) тармақша "406 (жетінші және сегізінші бөліктерін қоспағанда)," деген сөздерден кейін "463," деген цифрлармен толықтырылсын;
2) тармақшада:
"400" деген цифрлар "377, 400" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"476 (екінші бөлігінде)" деген сөздер "476" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"қаулы орындалғанға дейiн" деген сөздер "қаулы, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама орындалғанға дейiн немесе қысқартылған іс жүргізу бойынша айыппұл төленгенге дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
195) 802-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бақылау мен қадағалау субъектісіне қатысты осы баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғауға мыналар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен жүргізілген тексерудің немесе тергеп-тексерудің нәтижесі;
2) табиғи монополиялар және қоғамдық маңызы бар нарықтар салаларында уәкілетті лауазымды адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiнің тiкелей анықталуы.
Осы бөліктің күші Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабының 4, 5, 6, 8, 11 және 12-тармақтарында, сондай-ақ 13-тармағының 3) тармақшасында көзделген салаларда бақылау мен қадағалау жүзеге асырылған кезде, сондай-ақ мемлекеттік статистика саласында мемлекеттік бақылау респонденттерге қатысты бармай жүзеге асырылған кезде әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларға қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты осы баптың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім прокурормен міндетті түрде келісілгеннен кейін қабылданады. Келісу тәртібін Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайды.";

196) в статье 804:
в части первой:
в подпункте 1):
цифры "85, 100," исключить;
после цифр "434," дополнить цифрами "434-2,";
слова "438 (часть третья)" заменить словами "438 (части вторая и третья)";
после слов "440 (часть третья)," дополнить цифрами "440-1,";
слова "596 (часть третья)" заменить словами "596 (части третья, 3-1 и 4-1), 598 (часть вторая)";
слова "607 (часть вторая)" заменить словами "607 (части вторая и третья)";
в подпункте 2):
слова "299 (часть вторая) (за исключением безопасности плотин)," исключить;
слова "312 (часть вторая), 314," исключить;
после слов "433 (часть вторая)," дополнить словами "438 (часть вторая),";
в подпункте 4):
после цифр "434," дополнить цифрами "434-2,";
слова "596 (часть третья)," заменить словами "596 (части третья и 4-1), 598 (часть вторая),";
слова "607 (часть вторая)" заменить словами "607 (части вторая и третья)";
слова "651 (в отношении военнослужащих, председателей, заместителей и членов медицинских, призывных, отборочных комиссий местных органов военного управления, воинских частей и учреждений)," исключить;
в подпункте 5):
слова "596 (часть третья)" заменить словами "596 (части третья и 4-1), 598 (часть вторая)";
слова "607 (часть вторая)" заменить словами "607 (части вторая и третья)";
после цифр "434," дополнить цифрами "434-2,";
после цифр "667," дополнить словами "совершенных сотрудниками, работниками и военнослужащими органов национальной безопасности Республики Казахстан по статьям 440 (часть третья), 444 (часть первая),";
в подпункте 6):
цифры "506" заменить цифрами "434-2, 506";
слова "590 (части 2-1, четвертая и 4-1), 596 (часть третья)," заменить словами "590 (часть четвертая), 596 (части третья и 4-1), 598 (часть вторая),";
слова "607 (часть вторая)" заменить словами "607 (части вторая и третья)";
в подпункте 7) слова "299 (часть вторая) (за исключением промышленной безопасности)," исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) уполномоченного органа в области ветеринарии (статьи 415 (часть вторая), 416 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору), 462, 463);";
в подпункте 10) слова "344 (часть первая)," заменить словами "344 (части первая и 4-1),";
в подпункте 17) слова "уполномоченного органа в области производства биотоплива" заменить словами "местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения и столицы";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:

196) 804-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшада:
"85, 100," деген цифрлар алып тасталсын;
"434," деген цифрлардан кейін "434-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
"438 (үшінші бөлігі)" деген сөздер "438 (екінші және үшінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"440 (үшінші бөлігі)," деген сөздерден кейін "440-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"596 (үшінші бөлігі)" деген сөздер "596 (үшінші, 3-1 және 4-1-бөліктері), 598 (екінші бөлігі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"607 (екінші бөлігі)" деген сөздер "607 (екінші және үшінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"299 (екінші бөлігі (бөгеттердің қауіпсіздігін қоспағанда)," деген сөздер алып тасталсын;
"312 (екінші бөлігі), 314," деген сөздер алып тасталсын;
"433 (екінші бөлігі)," деген сөздерден кейін "438 (екінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада:
"434," деген цифрлардан кейін "434-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
"596 (үшінші бөлiгi)" деген сөздер "596 (үшінші және 4-1 бөліктері), 598 (екінші бөлігі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"607 (екiншi бөлiгi)" деген сөздер "607 (екінші және үшінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"651 (әскери қызметшілерге, жергілікті әскери басқару органдарының, әскери бөлімдер мен мекемелердің медициналық, шақыру, іріктеу комиссияларының төрағаларына, орынбасарларына, мүшелеріне қатысты)" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшада:
"596 (үшінші бөлігі) деген сөздер "596 (үшінші және 4-1-бөліктері), 598 (екінші бөлігі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"607 (екiншi бөлiгi)," деген сөздер "607 (екінші және үшінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"434," деген цифрлардан кейін "434-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
"әскери қызметшілері жасаған" деген сөздерден кейін ", 440 (үшінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі)-баптары бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері, жұмыскерлері және әскери қызметшілері жасаған" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада:
"506" деген цифрлар "434-2, 506" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"590 (2-1, төртінші және 4-1-бөліктері), 596 (үшінші бөлігі)" деген сөздер "590 (төртінші бөлігі), 596 (үшінші және 4-1-бөліктері, 598 (екінші бөлігі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"607 (екiншi бөлiгi)" деген сөздер "607 (екінші және үшінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "299 (екінші бөлігі) (өнеркәсіптік қауіпсіздікті қоспағанда)," деген сөздер алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) ветеринария саласындағы уәкілетті органның (415 (екінші бөлігі), 416 (ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімдеріне қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462, 463-баптар);";
10) тармақшадағы "344 (бірінші бөлігі)" деген сөздер "344 (бірінші және 4-1-бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшадағы "биоотын өндiрiсi саласындағы уәкiлеттi органның" деген сөздер "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"21) органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (статьи 319, 462, 463);";
в подпункте 22):
слова "312 (часть вторая), 314," исключить;
слова "426 (части вторая и третья), 430 (часть вторая)," исключить;
в подпункте 23) слова "637 (части восьмая, девятая, десятая и тринадцатая)," исключить;
в подпункте 26) цифры ", 618" исключить;
в подпункте 27) слова "247 (части 7-1, девятая и одиннадцатая)" заменить словами "247 (часть одиннадцатая)";
подпункт 29) исключить;
подпункт 30) после цифр "173," дополнить цифрами "439,";
в подпункте 31):
цифры "150,", "176,", "182," исключить;
цифры "283-1" заменить словами "283-1 (части пятая и шестая)";
цифры "398," исключить;
слова "543 (части 1-1, третья и четвертая)" заменить словами "543 (части третья и четвертая)";
цифры "679," исключить;
в подпункте 34) слова "312 (часть вторая), 313, 314, 316 (часть вторая)," исключить;
подпункты 36) и 37) изложить в следующей редакции:
"36) уполномоченного органа по предпринимательству (статьи 175, 462, 465);
37) органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений и их территориальных органов (статьи 415 (часть вторая), 462, 463);";
в подпункте 42):
слова "170 (части седьмая, десятая и двенадцатая)" заменить словами "170 (части десятая и двенадцатая)";
слова "462 (часть третья)" заменить словами "462 (части первая, вторая, третья и четвертая)";
в подпункте 49) слова "409 (части 7-1 и 7-8)" заменить словами "409 (часть 7-8)";
дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) уполномоченного органа в области науки и высшего образования (статьи 462 и 463);";
в подпункте 50):
слова "320 (части первая, вторая и третья)," исключить;
слова "401 (части шестая и седьмая), 402 (часть четвертая)," исключить;
в подпункте 52) слова "80 (части 2-2 и четвертая)" заменить словами "80 (часть 2-2)";
в подпункте 60) цифры "99," исключить;
в подпункте 65) цифры "135" заменить цифрами "135, 462";
дополнить подпунктом 70) следующего содержания:

"21) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының (319, 462, 463-баптар);";
22) тармақшада:
"312 (екінші бөлiгi), 314," деген сөздер алып тасталсын;
"426 (екінші және үшінші бөліктері), 430 (екінші бөлігі)," деген сөздер алып тасталсын;
23) тармақшадағы "637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктері)," деген сөздер алып тасталсын;
26) тармақшадағы ", 618" деген цифрлар алып тасталсын;
27) тармақшадағы "247 (7-1, тоғызыншы және он бірінші бөліктері)" деген сөздер "247 (он бірінші бөлігі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) тармақша алып тасталсын;
30) тармақша "173," деген цифрлардан кейін "439," деген цифрлармен толықтырылсын;
31) тармақшада:
"150,", "176,", "182," деген цифрлар алып тасталсын;
"283-1" деген цифрлар "283-1 (бесінші және алтыншы бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"398," деген цифрлар алып тасталсын;
"543 (1-1, үшінші және төртінші бөліктері)" деген сөздер "543 (үшінші және төртінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
", 679" деген цифрлар алып тасталсын;
34) тармақшадағы "312 (екінші бөлігі), 313, 314, 316 (екінші бөлігі)," деген сөздер алып тасталсын;
36) және 37) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"36) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның (175, 462, 465-баптар);
37) техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы органдар мен олардың аумақтық органдарының (415 (екінші бөлігі), 462, 463-баптар);";
42) тармақшада:
"170 (жетінші, оныншы және он екінші бөліктері)" деген сөздер "170 (оныншы және он екінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"462 (үшінші бөлігі)" деген сөздер "462 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
49) тармақшадағы "409 (7-1 және 7-8-бөліктері)" деген сөздер "409 (7-8-бөлігі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
"49-1) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның (462 және 463-баптар);";
50) тармақшада:
"320 (бірінші, екінші және үшінші бөліктері)," деген сөздер алып тасталсын;
"401 (алтыншы және жетінші бөліктері), 402 (төртінші бөлігі)," деген сөздер алып тасталсын;
52) тармақшадағы "80 (2-2 және төртінші бөлiктерi)" деген сөздер "80 (2-2-бөлігі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
60) тармақшадағы "99," деген цифрлар алып тасталсын;
65) тармақшадағы "135" деген цифрлар "135, 462" деген цифрлармен ауыстырылсын;
69) тармақшадағы "(653-1-бап) уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының құқығы бар." деген сөздер "(653-1-бап);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 70) тармақшамен толықтырылсын:

"70) уполномоченного органа в области государственной статистики (статья 462).";
в части второй слова "и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей," исключить;
в части 2-1 слова ", организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность," исключить;
часть третью дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) должностные лица органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в отношении сотрудников, работников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан (статьи 437, 440 (части первая и вторая), 444 (часть вторая).";
197) в части первой статьи 805 цифры "100," исключить;
198) в статье 806:
в части шестой слова "228 (части пятая и двенадцатая)" заменить словами "228 (части первая и четвертая)";
часть седьмую:
после слова "специалистом," дополнить словами "согласование с прокурором,";
дополнить словами ", согласования прокурора";
199) в подпункте 4) части первой статьи 807 цифры "85,", "100," исключить;
200) в части второй статьи 810:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) когда санкцией применяемой статьи или части статьи предусмотрены иные виды взыскания, за исключением предупреждения;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) совершения административных коррупционных правонарушений.";
201) статью 811 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. В случае ненадлежащего применения порядка сокращенного производства по делу об административном правонарушении дела, рассмотренные по правилам настоящей главы, могут быть пересмотрены по протесту прокурора в общем порядке в течение года со дня принятия решения о применении сокращенного производства.";
202) статью 817 дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае введения чрезвычайного положения в Республике Казахстан или отдельных ее местностях срок рассмотрения дела об административном правонарушении может быть приостановлен до прекращения чрезвычайного положения.";
203) в статье 822:
подпункт 1) части первой после слова "лица" дополнить словами "или наименование государственного органа";
в части четвертой слова "должностного лица" заменить словами "государственного органа (должностного лица)";
дополнить частью пятой следующего содержания:

"70) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның (462-бап) уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының құқығы бар.";
екінші бөліктегі "және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
2-1-бөліктегі ", микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлік 5) тармақшасындағы "485-баптары) құқығы бар." деген сөздер "485-баптар);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлеріне, жұмыскерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары лауазымды адамдарының (437, 440 (бірінші және екінші бөліктері), 444 (екінші бөлігі)-баптар) құқығы бар.";
197) 805-баптың бірінші бөлігіндегі "100," деген цифрлар алып тасталсын;
198) 806-бапта:
алтыншы бөліктегі "228 (бесінші және он екінші бөліктерінде)" деген сөздер "228 (бірінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөлік:
"зерттеуі" деген сөзден кейін ", прокурормен келісу" деген сөздермен толықтырылсын;
"қорытындысы" деген сөзден кейін ", прокурордың келісуі" деген сөздермен толықтырылсын;
199) 807-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "85,", "100," деген цифрлар алып тасталсын;
200) 810-баптың екінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ескерту жасауды қоспағанда, қолданылатын баптың немесе бап бөлігінің санкциясында өзге де жаза түрлері көзделген;";
6) тармақшадағы "жасаған жағдайда қолданылмайды." деген сөздер "жасаған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасалған жағдайларда қолданылмайды.";
201) 811-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізу тәртібі тиісінше қолданылмаған жағдайда, осы тараудың қағидалары бойынша қаралған істер қысқартылған іс жүргізуді қолдану туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жыл ішінде прокурордың наразылығы бойынша жалпы тәртіппен қайта қаралуы мүмкін.";
202) 817-бап мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасында немесе оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай енгізілген кезде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау мерзімі төтенше жағдай тоқтатылғанға дейін тоқтатыла тұруы мүмкін.";
203) 822-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы "аты-жөні" деген сөздерден кейін "немесе мемлекеттік органның атауы" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктегі "лауазымды адамның" деген сөздер "мемлекеттік органның (лауазымды адамның)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:

"5. По делу, рассмотренному на основании ходатайства о незамедлительном рассмотрении, внесенного в порядке части первой статьи 744, подпункта 3-1) статьи 883 настоящего Кодекса, суд выносит краткое постановление.
Краткое постановление состоит из вводной, установочной и резолютивной частей.
Суд по письменному ходатайству участников производства по делу либо по своей инициативе изготавливает постановление, состоящее из вводной, описательно-мотивировочной и резолютивной частей.";
204) часть первую статьи 823 изложить в следующей редакции:
"1. Постановление по делу об административном правонарушении объявляется незамедлительно по окончании рассмотрения дела, за исключением случаев неиспользования или ненадлежащего использования права, предусмотренного частью второй статьи 811 настоящего Кодекса.
В таких случаях направляется текстовое сообщение на абонентский номер сотовой связи, указанный собственником (владельцем) транспортного средства на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, о переводе суммы штрафа, указанной в санкции статьи Особенной части настоящего Кодекса.";
205) статью 826-3 дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случае введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан или в ее отдельных местностях срок рассмотрения жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении, предписание о необходимости уплаты штрафа может быть приостановлен до прекращения чрезвычайного или военного положения.";
206) в статье 827:
часть первую после слов "протокола об административном правонарушении" дополнить словами "в случае указания сведений, не соответствующих фактическим данным и обстоятельствам";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. В случае принятия решения по делу об административном правонарушении жалобы на действия (бездействие) и решения должностного лица, осуществляющего производство по делу, судьей или органом (должностным лицом) оставляются без рассмотрения и выносится определение о возвращении жалобы.";
207) в статье 829:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Рассматривая жалобу, судья или орган (должностное лицо) обязан (обязано) всесторонне проверить изложенные в ней доводы, при необходимости истребовать дополнительные материалы, получить от соответствующих должностных лиц, физических и юридических лиц пояснения относительно обжалуемых действий (бездействия) и решений.
Жалоба, поданная на момент рассмотрения дела об административном правонарушении, передается другому судье, в орган (должностному лицу), в производстве которого находится дело, для их совместного рассмотрения, о чем выносится определение.";

"5. Осы Кодекстің 744-бабының бірінші бөлігі, 883-бабының 3-1) тармақшасы тәртібімен енгізілген дереу қарау туралы өтінішхаттың негізінде қаралған іс бойынша сот қысқаша қаулы шығарады.
Қысқаша қаулы кіріспе, анықтау және қарар бөліктерінен тұрады.
Сот іс бойынша іс жүргізуге қатысушылардың жазбаша өтінішхаты бойынша не өз бастамасы бойынша кіріспе, сипаттау-уәждеу және қарар бөліктерінен тұратын қаулы дайындайды.";
204) 823-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 811-бабының екінші бөлігінде көзделген құқықты пайдаланбау немесе тиісінше пайдаланбау жағдайларын қоспағанда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы іс қаралып біткен соң дереу жарияланады.
Мұндай жағдайларда көлік құралының меншік иесі (иеленушісі) "электрондық үкімет" веб-порталында және (немесе) құқықтық статистика және арнаулы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның ақпараттық сервисінде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөміріне осы Кодекстің Ерекше бөлігінің бабы санкциясында көрсетілген айыппұл сомасын аудару туралы мәтіндік хабар жіберіледі.";
205) 826-3-бап мынадай мазмұндағы 5-1-бөлікпен толықтырылсын:
"5-1. Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде шағымды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға наразылықты қарау мерзімі төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы тоқтатылғанға дейін тоқтатыла тұруы мүмкін.";
206) 827-бапта:
бірінші бөлік "адам" деген сөзден кейін "нақты деректерге және мән-жайларға сәйкес келмейтін мәліметтер көрсетілген жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"8. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешім қабылданған жағдайда, іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын лауазымды адамның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне шағымдарды судья немесе орган (лауазымды адам) қараусыз қалдырады және шағымды қайтару туралы ұйғарым шығарады.";
207) 829-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шағымды қарай отырып, судья немесе орган (лауазымды адам) онда жазылған дәлелдерді жан-жақты тексеруге, қажет болған кезде қосымша материалдарды талап етіп алдыруға, тиісті лауазымды адамдардан, жеке және заңды тұлғалардан шағым жасалып жатқан әрекеттерге (әрекетсіздікке) және шешімдерге қатысты түсіндірмелер алуға міндетті.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде берілген шағым іс жүргізуінде іс жатқан басқа судьяға, органға (лауазымды адамға) олардың бірлесіп қарауы үшін беріледі, ол туралы ұйғарым шығарылады.";

дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Срок рассмотрения жалобы на действия (бездействие) и решения органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении, может быть приостановлен в случаях действия непреодолимой силы, препятствующей дальнейшему производству по делу.";
в часть третью внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
208) в статье 829-5:
часть третью после слов "Республики Казахстан," дополнить словами "а также о нарушении режима чрезвычайного положения";
часть четвертую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Срок рассмотрения дела, жалобы, протеста может быть приостановлен в случаях назначения экспертизы, привода, а также действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему производству по делу.";
209) часть вторую статьи 829-10 изложить в следующей редакции:
"2. При рассмотрении дела, жалобы, протеста проверяются законность и обоснованность возбуждения дела об административном правонарушении, вынесенных постановлений по имеющимся в деле, дополнительно представленным материалам, а также принимается решение по доводам жалобы, поданной в соответствии с абзацем вторым части первой статьи 829 настоящего Кодекса.
Суд не связан с доводами и обстоятельствами дела, жалобы, протеста и проверяет дело в полном объеме, при этом он вправе устанавливать новые факты и исследовать новые доказательства.
При рассмотрении дела, жалобы, протеста суд может изменить юридическую квалификацию деяния только в пределах статьи или части статьи Особенной части раздела 2 настоящего Кодекса, по которой возбуждено административное производство. Изменение квалификации деяния допускается только при условии улучшения положения лица, привлеченного к административной ответственности.";
210) часть вторую статьи 829-12 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) сведения об отложении или продлении рассмотрения дела, жалобы, протеста.";
211) часть вторую статьи 829-13 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Решение суда об отложении судебного заседания или продлении сроков рассмотрения дела заносится в краткий протокол судебного заседания.";
212) в части второй статьи 829-14:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"В постановлении суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан указывается срок, в течение которого иностранец или лицо без гражданства должны покинуть территорию Республики Казахстан.";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Постановление суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан может быть обжаловано, а также пересмотрено по апелляционному ходатайству прокурора вышестоящим судом в порядке, предусмотренном главой 45 настоящего Кодекса.";

мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды адамның) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне жасалған шағымды қарау мерзімі іс бойынша одан әрі іс жүргізуге кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі жағдайларында тоқтатыла тұруы мүмкін.";
үшінші бөліктегі "адамға" деген сөз "тұлғаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
208) 829-5-бапта:
үшінші бөлік "келетін әкiмшiлiк құқық бұзушылық" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ төтенше жағдай режимін бұзғаны" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Істі, шағымды, наразылықты қарау мерзімі сараптаманың тағайындалуы, күштеп әкелу, сондай-ақ іс бойынша одан әрі іс жүргізуге уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі жағдайларында тоқтатыла тұруы мүмкін.";
209) 829-10-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Істі, шағымды, наразылықты қарау кезінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғаудың, істе бар, қосымша ұсынылған материалдар бойынша шығарылған қаулылардың заңдылығы мен негізділігі тексеріледі, сондай-ақ осы Кодекстің 829-бабы бірінші бөлігінің екінші абзацына сәйкес берілген шағымның дәлелдемелері бойынша шешім қабылданады.
Сот істің, шағымның, наразылықтың дәлелдерімен және мән-жайларымен байланысты емес және істі толық көлемде тексереді, бұл ретте ол жаңа фактілерді анықтауға және жаңа дәлелдемелерді зерттеуге құқылы.
Сот істі, шағымды, наразылықты қарау кезінде осы Кодекстің 2-бөлімі Ерекше бөлігінің әкімшілік іс жүргізу қозғалған бабы немесе бабының бөлігі шегінде ғана іс-әрекеттің заңдық саралануын өзгерте алады. Әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның жағдайы жақсарған кезде ғана іс-әрекеттің саралануын өзгертуге жол беріледі.";
210) 829-12-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) істің, шағымның, наразылықтың қаралуын кейінге қалдыру немесе ұзарту туралы мәліметтер.";
211) 829-13-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Сот отырысын кейінге қалдыру немесе істі қарау мерзімдерін ұзарту туралы сот шешімі сот отырысының қысқаша хаттамасына енгізіледі.";
212) 829-14-баптың екінші бөлігінде:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы сот қаулысында шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының аумағынан кетуі тиіс болатын мерзім көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы сот қаулысына осы Кодекстің 45-тарауында көзделген тәртіппен шағым жасалуы, сондай-ақ жоғары тұрған сот прокурордың апелляциялық өтінішхаты бойынша оны қайта қарауы мүмкін.";

213) статью 829-16 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. После оглашения постановления судья разъясняет правовые последствия его принятия, порядок и сроки обжалования постановления и объявляет судебное заседание закрытым.";
214) часть вторую статьи 832 изложить в следующей редакции:
"2. Подача жалобы, принесение апелляционного ходатайства прокурором, влекущие улучшение положения лица, привлеченного к административной ответственности, могут быть осуществлены в сроки, в течение которых лицо считается подвергнутым административному взысканию. Сроки и их значение для правильного разрешения дела проверяются судом независимо от содержания жалобы, апелляционного ходатайства прокурора.";
215) статью 834 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Постановление суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан в случае поступления жалобы или апелляционного ходатайства прокурора до срока, указанного судом, в течение которого иностранец или лицо без гражданства должны покинуть территорию Республики Казахстан, приостанавливается до рассмотрения жалобы или апелляционного ходатайства прокурора.";
216) часть третью статьи 835 изложить в следующей редакции:
"3. Срок рассмотрения жалобы, апелляционного ходатайства прокурора может быть приостановлен в случаях назначения экспертизы и действия непреодолимой силы, препятствующей дальнейшему производству по делу.
В случаях поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения жалобы, апелляционного ходатайства прокурора может быть продлен судом, рассматривающим дело, но не более чем на десять суток. Суд обязан приостановить срок рассмотрения жалобы, апелляционного ходатайства прокурора при невозможности ее (его) рассмотрения до разрешения другого дела, рассматриваемого в гражданском, уголовном или административном судопроизводстве. Решение о продлении и (или) приостановлении срока выносится в виде мотивированного определения.";
217) в статье 848:
в части первой слова "Председателем, председателем судебной коллегии Верховного Суда Республики Казахстан" заменить словами "председателем кассационного суда";
в части второй слова "Председателя Верховного Суда Республики Казахстан" заменить словами "председателя кассационного суда";
часть третью дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае истребования дела об административном правонарушении у прокурора запрос суда кассационной инстанции об истребовании дела в связи с поступлением ходатайства подлежит исполнению в течение тридцати суток.";
в части пятой слова "Председателя, председателя судебной коллегии Верховного Суда Республики Казахстан" заменить словами "председателя кассационного суда";
в абзаце первом части шестой слова "судебную коллегию Верховного Суда Республики Казахстан" заменить словами "кассационный суд";
абзац второй подпункта 5) части восьмой после слов "для экономики и" дополнить словом "национальной";

213) 829-16-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Қаулы жария етілгеннен кейін судья оны қабылдаудың құқықтық салдарын, қаулыға шағым жасау тәртібі мен мерзімдерін түсіндіреді және сот отырысын жабық деп жариялайды.";
214) 832-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның жағдайын жақсартуға алып келетін шағым беру, прокурордың апелляциялық өтінішхат келтіруі адам әкімшілік жазаға тартылған болып есептелетін мерзімдерде жүзеге асырылуы мүмкін. Істі дұрыс шешуге арналған мерзімдерді және олардың мәнін сот шағымның, прокурордың апелляциялық өтінішхатының мазмұнына қарамастан тексереді.";
215) 834-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы сот қаулысы шағым немесе прокурордың апелляциялық өтінішхаты шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының аумағынан кетуі тиіс болатын, сот көрсеткен мерзімге дейін келіп түскен жағдайда, шағым немесе прокурордың апелляциялық өтінішхаты қаралғанға дейін тоқтатыла тұрады.";
216) 835-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сараптаманың тағайындалуы және іс бойынша одан әрі іс жүргізуге кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі жағдайларында шағымды, прокурордың апелляциялық өтінішхатын қарау мерзімі тоқтатыла тұруы мүмкін.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушылардан өтінішхаттар келіп түскен не істің мән-жайларын қосымша анықтау қажет болған жағдайларда, істі қарап жатқан сот шағымды, прокурордың апелляциялық өтінішхатын қарау мерзімін ұзартуы, бірақ он тәуліктен асырмай ұзартуы мүмкін. Сот шағымды, прокурордың апелляциялық өтінішхатын қарау мерзімін азаматтық, қылмыстық немесе әкімшілік сот ісін жүргізуде қаралатын басқа іс шешілгенге дейін оны қарау мүмкін болмаған кезде тоқтата тұруға міндетті. Мерзімді ұзарту және (немесе) тоқтата тұру туралы шешім уәжді ұйғарым түрінде шығарылады.";
217) 848-бапта:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, сот алқасының" деген сөздер "кассациялық соттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының" деген сөздер "кассациялық сот төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс прокурордан талап етілген жағдайда, кассациялық сатыдағы соттың өтінішхаттың келіп түсуіне байланысты істі талап ету туралы сұрау салуы отыз тәулік ішінде орындалуға жатады.";
бесінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының, сот алқасы" деген сөздер "кассациялық сот" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының сот алқасына" деген сөздер "кассациялық сотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктің 5) тармақшасының екінші абзацы "экономикасы мен" деген сөздерден кейін "ұлттық" деген сөзбен толықтырылсын;

218) в статье 851:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Суд кассационной инстанции в коллегиальном составе не менее трех судей по представлению председателя кассационного суда, протесту Генерального Прокурора Республики Казахстан и его заместителей, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора вправе проверить законность и обоснованность вступившего в законную силу постановления суда по делу об административном правонарушении.";
часть четвертую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Ходатайства о внесении представления и принесении кассационного протеста, влекущие улучшение положения лица, привлеченного к административной ответственности, могут быть поданы в течение двух лет со дня вступления в силу постановления по делу об административном правонарушении.";
подпункт 1) части пятой после слов "для экономики и" дополнить словом "национальной";
дополнить частями седьмой и восьмой следующего содержания:
"7. Дело в суде кассационной инстанции рассматривается в разумный срок, но не более шести месяцев со дня его поступления в суд.
По результатам рассмотрения дела в кассационном порядке суд принимает одно из следующих решений об:
1) оставлении постановления без изменения, протеста – без удовлетворения;
2) изменении постановления;
3) отмене постановления и прекращении дела при наличии обстоятельств, предусмотренных статьями 741 и 742 настоящего Кодекса, а также при недоказанности обстоятельств, на основании которых было вынесено постановление;
4) отмене постановления и вынесении нового постановления по делу.
8. Рассмотрение дела в кассационной инстанции в случаях отмены Верховным Судом Республики Казахстан постановления об административном правонарушении и направления дела на новое рассмотрение в суд кассационной инстанции осуществляется по правилам настоящей главы.";
219) дополнить главой 46-1 следующего содержания:
"Глава 46-1. Пересмотр дел об административных правонарушениях в Верховном Суде Республики Казахстан
Статья 851-1. Основания к пересмотру вступивших в законную силу постановлений судов по делам об административных правонарушениях Верховным Судом Республики Казахстан
1. Верховный Суд Республики Казахстан может в исключительных случаях пересмотреть вступившие в законную силу судебные акты после их рассмотрения в кассационной инстанции по представлению судьи Верховного Суда Республики Казахстан или протесту Генерального Прокурора Республики Казахстан, если:
1) принятое постановление нарушает единообразие в толковании и применении судами, уполномоченными органами (должностными лицами) норм права;

218) 851-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кассациялық сатыдағы сот кемінде үш судьяның алқалы құрамында кассациялық сот төрағасының ұсынуы, Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры мен оның орынбасарларының, Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының наразылығы бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша заңды күшіне енген сот қаулысының заңдылығын және негізділігін тексеруге құқылы.";
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның жағдайын жақсартуға алып келетін, ұсынуды енгізу және кассациялық наразылық келтіру туралы өтінішхаттар әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы күшіне енген күннен бастап екі жыл ішінде берілуі мүмкін.";
бесінші бөліктің 1) тармақшасы "экономикасы мен" деген сөздерден кейін "ұлттық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:
"7. Кассациялық сатыдағы сотта іс ақылға қонымды мерзімде, бірақ сотқа келіп түскен күнінен бастап алты айдан аспайтын мерзімде қаралады.
Істі кассациялық тәртіппен қарау нәтижелері бойынша сот мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) қаулыны – өзгеріссіз, наразылықты қанағаттандырусыз қалдыру туралы;
2) қаулыны өзгерту туралы;
3) осы Кодекстің 741 және 742-баптарында көзделген мән-жайлар болған кезде, сондай-ақ қаулы шығаруға негіз болған мән-жайлар дәлелденбеген кезде қаулының күшін жою және істі тоқтату туралы;
4) іс бойынша қаулының күшін жою және жаңа қаулы шығару туралы.
8. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулының күшін жойған және іс кассациялық сатыдағы сотқа жаңадан қарауға жіберілген жағдайларда, істі кассациялық сатыда қарау осы тараудың қағидалары бойынша жүзеге асырылады.";
219) мынадай мазмұндағы 46-1-тараумен толықтырылсын:
"46-1-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында қайта қарау
851-1-бап. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша заңды күшіне енген сот қаулыларын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қайта қарауының негіздері
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, егер:
1) қабылданған қаулы соттардың, уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) құқық нормаларын түсіндірудегі және қолдануындағы біркелкілікті бұзса;

2) принятое постановление нарушает права и законные интересы неопределенного круга лиц или иные публичные интересы;
3) исполнение принятого постановления может привести к тяжким необратимым последствиям для жизни, здоровья людей либо для экономики и национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Генеральный Прокурор Республики Казахстан вправе вносить протест о пересмотре в Верховном Суде Республики Казахстан вступивших в законную силу судебных актов как по собственной инициативе, так и по ходатайству лиц, указанных в части четвертой статьи 851 настоящего Кодекса, по основаниям, предусмотренным частью первой настоящей статьи.
Статья 851-2. Внесение представления судьи Верховного Суда Республики Казахстан
Судья Верховного Суда Республики Казахстан по ходатайству лиц, указанных в части четвертой статьи 851 настоящего Кодекса, о необходимости пересмотра вступивших в законную силу судебных актов может истребовать для изучения дело об административном правонарушении. По результатам изучения дела при наличии оснований, предусмотренных частью первой статьи 851-1 настоящего Кодекса, вносит представление, в котором указываются:
1) дата и место внесения представления;
2) дело, по которому внесено представление, с указанием оспариваемых судебных актов;
3) мотивы и доводы внесения представления.
В случае ходатайства участниками производства по делам об административных правонарушениях о приостановлении исполнения судебного акта судья указывает об этом в представлении.
Статья 851-3. Приостановление исполнения постановления о наложении административного взыскания
Председатель Верховного Суда Республики Казахстан, Генеральный Прокурор Республики Казахстан вправе приостановить исполнение постановления об административном правонарушении до его пересмотра.
Статья 851-4. Пересмотр вступивших в законную силу судебных актов в Верховном Суде Республики Казахстан
1. О времени и месте проведения пересмотра вступивших в законную силу судебных актов извещаются стороны.
2. Пересмотр вступивших в законную силу судебных актов Верховным Судом Республики Казахстан осуществляется в разумный срок.
3. Участие Генерального Прокурора Республики Казахстан либо по его поручению подчиненных прокуроров Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обязательно.
4. Верховный Суд Республики Казахстан в случае установления оснований, предусмотренных частью первой статьи 851-1 настоящего Кодекса, принимает одно из следующих решений:

2) қабылданған қаулы адамдардың белгісіз тобының құқықтары мен заңды мүдделерін немесе өзге де жария мүдделерді бұзса;
3) қабылданған қаулыны орындау адамдардың өмірі, денсаулығы үшін не Қазақстан Республикасының экономикасы мен ұлттық қауіпсіздігі үшін орны толмас ауыр салдарға алып келуі мүмкін болса, заңды күшіне енген сот актілері кассациялық сатыда қаралғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты судьясының ұсынуы немесе Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының наразылығы бойынша оларды айрықша жағдайларда қайта қарауы мүмкін.
2. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры заңды күшіне енген сот актілерін Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында қайта қарау туралы наразылықты осы баптың бірінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша өз бастамасымен де, осы Кодекстің 851-бабының төртінші бөлігінде аталған адамдардың өтінішхатымен де енгізуге құқылы.
851-2-бап. Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты судьясының ұсынуын енгізу
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы осы Кодекстің 851-бабының төртінші бөлігінде аталған адамдардың заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарау қажеттігі туралы өтінішхаты бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі зерделеу үшін талап етіп алдыра алады. Істі зерделеу нәтижелері бойынша осы Кодекстің 851-1-бабының бірінші бөлігінде көзделген негіздер болған кезде ұсыну енгізеді, онда мыналар көрсетіледі:
1) ұсынудың енгізілген күні мен орны;
2) дау айтылып отырған сот актілері көрсетіле отырып, ұсыну енгізілген іс;
3) ұсынуды енгізу уәждері мен дәлелдері.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысушылар сот актісінің орындалуын тоқтата тұру туралы өтінішхат берген жағдайда судья бұл жөнінде ұсынуда көрсетеді.
851-3-бап. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуын тоқтата тұру
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулы қайта қаралғанға дейін оның орындалуын тоқтата тұруға құқылы.
851-4-бап. Заңды күшіне енген сот актілерін Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында қайта қарау
1. Тараптар заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарауды өткізу уақыты мен орны туралы хабардар етіледі.
2. Заңды күшіне енген сот актілерін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қайта қарауы ақылға қонымды мерзімде жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының не оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының бағынысты прокурорларының қатысуы міндетті.
4. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты осы Кодекстің 851-1-бабының бірінші бөлігінде көзделген негіздер анықталған жағдайда мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

1) оставляет постановление суда кассационной инстанции без изменения;
2) изменяет постановление суда кассационной инстанции, оставив без изменения или отменив постановление апелляционной инстанции или постановление суда первой инстанции;
3) отменяет постановление судов кассационной и апелляционной инстанций, изменив постановление суда первой инстанции или оставив его без изменения;
4) отменяет постановление суда кассационной инстанции и направляет дело на новое судебное рассмотрение в суд кассационной инстанции;
5) отменяет постановление суда кассационной инстанции, а также постановление апелляционной инстанции и постановление суда первой инстанции и прекращает дело.
5. Постановление Верховного Суда Республики Казахстан вступает в законную силу со дня его оглашения и является окончательным.";
220) заголовок главы 47 после слов "в законную силу" дополнить словами "решений по делам об административных правонарушениях, производство по которым осуществлено в порядке сокращенного производства,";
221) в статье 852:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Решения по делам об административных правонарушениях, производство по которым осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления по делам об административных правонарушениях, предписания о необходимости уплаты штрафа и постановления по результатам рассмотрения жалоб, протестов могут быть пересмотрены по вновь открывшимся обстоятельствам.";
абзац первый части второй после слова "пересмотра" дополнить словами "решений по делам об административных правонарушениях, производство по которым осуществлено в порядке сокращенного производства,";
222) статью 853 изложить в следующей редакции:
"Статья 853. Суды, уполномоченные органы (должностные лица), пересматривающие по вновь открывшимся обстоятельствам решения по делам об административных правонарушениях, производство по которым осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления по делам об административных правонарушениях, предписания о необходимости уплаты штрафа и постановления по результатам рассмотрения жалоб, протестов на них
Вступившие в законную силу решение по делам об административных правонарушениях, производство по которым осуществлено в порядке сокращенного производства, постановление, предписание пересматриваются по вновь открывшимся обстоятельствам судом, уполномоченным органом (должностным лицом), вынесшими это решение.
В случаях пересмотра судом решения по делам об административных правонарушениях, производство по которым осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления, предписания органа (должностного лица) и оставления их без изменения пересмотр по вновь открывшимся обстоятельствам осуществляется судом, вынесшим данное решение.";

1) кассациялық сатыдағы сот қаулысын өзгеріссіз қалдырады;
2) апелляциялық сатыдағы қаулыны немесе бірінші сатыдағы сот қаулысын өзгеріссіз қалдырып немесе оның күшін жойып, кассациялық сатыдағы сот қаулысын өзгертеді;
3) бірінші сатыдағы сот қаулысын өзгертіп немесе өзгеріссіз қалдырып, кассациялық және апелляциялық сатылардағы соттар қаулысының күшін жояды;
4) кассациялық сатыдағы сот қаулысының күшін жояды және істі кассациялық сатыдағы сотқа жаңадан сот қарауына жібереді;
5) кассациялық сатыдағы сот қаулысының, сондай-ақ апелляциялық сатыдағы қаулы мен бірінші сатыдағы сот қаулысының күшін жояды және істі тоқтатады.
5. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қаулысы жария етілген күнінен бастап заңды күшіне енеді және түпкілікті болып табылады.";
220) 47-тараудың тақырыбындағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша заңды күшiне енген қаулыларды" деген сөздер "Заңды күшіне енген, іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шешімдерді, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша қаулыларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
221) 852-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шешімдер, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша қаулылар, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамалар және шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелерi бойынша қаулылар жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қаралуы мүмкін.";
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Қаулыларды" деген сөз "Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шешімдерді, қаулыларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
222) 853-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"853-бап. Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шешімдерді, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша қаулыларды, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері бойынша қаулыларды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарайтын соттар, уәкілетті органдар (лауазымды адамдар)
Заңды күшіне енген, іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шешімді, қаулыны, нұсқаманы жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша осы шешімді шығарған сот, уәкілетті орган (лауазымды адам) қайта қарайды.
Сот органның (лауазымды адамның) іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шешімін, қаулысын, нұсқамасын қайта қараған және оларды өзгеріссіз қалдырған жағдайларда, жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарауды осы шешімді шығарған сот жүзеге асырады.";

223) в статье 854:
часть первую после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
часть вторую после слов "заявление о пересмотре" дополнить словами "решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
224) в статье 855:
часть первую после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
подпункт 4) части второй после слов "о пересмотре" дополнить словами "решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
подпункт 2) части третьей после слова "копия" дополнить словами "протокола об административном правонарушении (при его наличии),";
225) часть первую статьи 856 после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
226) в статье 857:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 857. Возвращение заявления о пересмотре решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления, предписания о необходимости уплаты штрафа по вновь открывшимся обстоятельствам";
абзац первый части первой после слов "о пересмотре" дополнить словами "решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
227) подпункт 3) статьи 858 после слов "основаны пересматриваемые" дополнить словами "решение по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
228) статью 859 после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства,";
229) статью 860 изложить в следующей редакции:
"Статья 860. Постановление суда, уполномоченного органа (должностного лица) о пересмотре дела
1. Суд, орган (должностное лицо), рассмотрев заявление о пересмотре решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления, предписания о необходимости уплаты штрафа по вновь открывшимся обстоятельствам, удовлетворяют заявление и отменяют решение по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства, постановление, предписание либо отказывают в пересмотре.

223) 854-бапта:
бірінші бөліктегі "Қаулыны" деген сөз "Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді, қаулыны" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік "тұлғалар" деген сөзден кейін "іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді," деген сөздермен толықтырылсын;
224) 855-бапта:
бірінші бөліктегі "Қаулыны" деген сөз "Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді, қаулыны" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің 4) тармақшасы "пікірі бойынша" деген сөздерден кейін "іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің 2) тармақшасы "өтінішхат берген" деген сөздерден кейін "әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың (ол болған кезде)," деген сөздермен толықтырылсын;
225) 856-баптың бірінші бөлігі "сақтай отырып," деген сөздерден кейін "іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді," деген сөздермен толықтырылсын;
226) 857-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"857-бап. Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді, қаулыны, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қайтару";
бірінші бөліктің 3) тармақшасы "арыз берушіге" деген сөздерден кейін "іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді," деген сөздермен толықтырылсын;
227) 858-баптың 3) тармақшасы "қайта қаралатын" деген сөздерден кейін "іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешім," деген сөздермен толықтырылсын;
228) 859-баптағы "Қаулыны" деген сөз "Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді, қаулыны" деген сөздермен ауыстырылсын;
229) 860-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"860-бап. Соттың, уәкілетті органның (лауазымды адамның) істі қайта қарау туралы қаулысы
1. Сот, орган (лауазымды адам) іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді, қаулыны, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қарап, арызды қанағаттандырады және іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімнің, қаулының, нұсқаманың күшін жояды не оларды қайта қараудан бас тартады.

2. Решения судов, органов (должностных лиц) об отмене решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления, предписания по вновь открывшимся обстоятельствам и об отказе в удовлетворении заявления о пересмотре решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления, предписания по вновь открывшимся обстоятельствам могут быть обжалованы и опротестованы в установленном порядке.
3. В случае отмены решения по делу об административном правонарушении, производство по которому осуществлено в порядке сокращенного производства, постановления, предписания дело рассматривается судом, органом (должностным лицом) по правилам, установленным настоящим Кодексом.";
230) часть вторую статьи 895 после слова "Банк" дополнить словами ", филиал банка – нерезидента Республики Казахстан";
231) часть 1-1 статьи 897 изложить в следующей редакции:
"1-1. Положение части первой настоящей статьи в части сокращения размера административного штрафа не распространяется на административные правонарушения, предусмотренные статьями 91 (частями седьмой и восьмой), 92 (частями третьей и четвертой), 92-1 (частями второй и третьей), 266, 275 (частями первой, второй, 3-1 и пятой), 278 (частями второй и третьей), 279 (частью первой), 280, 281 (частями третьей, четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой и тринадцатой), 283, 460-1 (частями второй и третьей), 537, 551 настоящего Кодекса.";
232) дополнить статьей 914-1 следующего содержания:
"Статья 914-1. Исполнение постановления суда о привлечении к общественным работам
1. Постановление суда о привлечении лица к общественным работам подлежит исполнению после вступления его в законную силу.
2. Вступившее в законную силу постановление суда о привлечении к общественным работам направляется судом для исполнения в местный исполнительный орган по месту жительства лица, привлеченного к административной ответственности.
3. Виды общественных работ и перечень организаций, в которых должны выполняться общественные работы, определяются местными исполнительными органами.
4. Местные исполнительные органы:
1) в течение трех рабочих дней с момента поступления постановления суда вызывают правонарушителя, заполняют его личные данные;
2) разъясняют правонарушителю порядок и условия выполнения общественных работ;
3) в течение трех рабочих дней с момента поступления постановления суда направляют уведомление в органы внутренних дел о принятии его к исполнению;

2. Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімнің, қаулының, нұсқаманың жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша күшін жою туралы және іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімді, қаулыны, нұсқаманы жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қанағаттандырудан бас тарту туралы соттардың, органдардың (лауазымды адамдардың) шешімдеріне белгіленген тәртіппен шағым жасалуы және наразылық білдірілуі мүмкін.
3. Іс жүргізілуі қысқартылған іс жүргізу тәртібімен жүзеге асырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімнің, қаулының, нұсқаманың күші жойылған жағдайда, сот, орган (лауазымды адам) істі осы Кодексте белгіленген қағидалар бойынша қарайды.";
230) 895-баптың екінші бөлігі "Банк" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы" деген сөздермен толықтырылсын;
231) 897-баптың 1-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Әкімшілік айыппұл мөлшерін қысқарту бөлігінде осы баптың бірінші бөлігінің ережесі осы Кодекстің 91 (жетінші және сегізінші бөліктерінде), 92 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 92-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 266, 275 (бірінші, екінші, 3-1 және бесінші бөліктерінде), 278 (екінші және үшінші бөліктерінде), 279 (бірінші бөлігінде), 280, 281 (үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 282 (үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 283, 460-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 537, 551-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарға қолданылмайды.";
232) мынадай мазмұндағы 914-1-баппен толықтырылсын:
"914-1-бап. Қоғамдық жұмыстарға тарту туралы сот қаулысын орындау
1. Адамды қоғамдық жұмыстарға тарту туралы сот қаулысы заңды күшіне енгеннен кейін орындалуға жатады.
2. Қоғамдық жұмыстарға тарту туралы заңды күшіне енген сот қаулысын сот әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның тұрғылықты жеріндегі жергілікті атқарушы органға орындау үшін жібереді.
3. Қоғамдық жұмыстардың түрлерін және қоғамдық жұмыстар орындалуға тиіс ұйымдардың тізбесін жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
4. Жергілікті атқарушы органдар:
1) сот қаулысы келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде құқық бұзушыны шақырып, оның жеке деректерін толтырады;
2) құқық бұзушыға қоғамдық жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттарын түсіндіреді;
3) сот қаулысы келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарына оның орындауға қабылданғаны туралы хабарлама жібереді;

4) в течение трех рабочих дней с момента поступления постановления суда направляют уведомление в организацию о направлении к ним лица для выполнения общественных работ;
5) составляют график и периодичность выполнения общественных работ;
6) незамедлительно с момента выявления факта уклонения правонарушителя от выполнения общественных работ уведомляют органы внутренних дел;
7) в течение трех рабочих дней с момента исполнения постановления суда о привлечении лица к общественным работам направляют уведомление в суд.
5. Органы внутренних дел в течение трех рабочих дней с момента поступления уведомления, указанного в подпункте 6) части четвертой настоящей статьи, рассматривают уведомление и принимают меры в порядке, установленном настоящим Кодексом.
6. Организация:
1) составляет акты выполненных работ, ведет табель отработанных часов;
2) ежеквартально представляет в местные исполнительные органы отчет о выполнении общественных работ.
7. Лицо, на которое наложено административное взыскание в виде общественных работ, обязано:
соблюдать установленные настоящим Кодексом условия и порядок выполнения общественных работ;
выполнять общественные работы, организуемые местными исполнительными органами;
уведомлять местные исполнительные органы о перемене места жительства.
8. В продолжительность общественных работ не включается время проезда лица к месту общественных работ и обратно.";
233) часть первую статьи 916 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Исполнение постановления об административном выдворении из Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства приостанавливается в случае, предусмотренном частью четвертой статьи 834 настоящего Кодекса.";
234) в подпункте 2) статьи 917 слова "517 (частями второй, четвертой, пятой)" заменить словами "517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой)".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 23) и 82), абзаца второго подпункта 161) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года;
2) абзаца восьмого подпункта 181), подпункта 187), абзацев седьмого и восьмого подпункта 195), абзацев третьего, четвертого и пятого подпункта 198) статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
3) абзаца шестнадцатого подпункта 9), абзаца двадцать шестого подпункта 143), подпунктов 217), 218) и 219) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2025 года;

4) сот қаулысы келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ұйымға қоғамдық жұмыстарды орындау үшін адам жіберілетіні туралы хабарлама жібереді;
5) қоғамдық жұмыстарды орындау графигі мен кезеңділігін жасайды;
6) құқық бұзушының қоғамдық жұмыстарды орындаудан жалтару фактісі анықталған кезден бастап дереу ішкі істер органдарын хабардар етеді;
7) адамды қоғамдық жұмыстарға тарту туралы сот қаулысы орындалған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде сотқа хабарлама жібереді.
5. Ішкі істер органдары осы баптың төртінші бөлігінің 6) тармақшасында көрсетілген хабарлама келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламаны қарайды және осы Кодексте белгіленген тәртіппен шаралар қабылдайды.
6. Ұйым:
1) орындалған жұмыстардың актілерін жасайды, жұмыс істеген сағаттар табелін жүргізеді;
2) қоғамдық жұмыстардың орындалуы туралы есепті тоқсан сайын жергілікті атқарушы органдарға ұсынады.
7. Қоғамдық жұмыстар түрінде әкімшілік жаза қолданылған адам:
қоғамдық жұмыстарды орындаудың осы Кодексте белгіленген шарттары мен тәртібін сақтауға;
жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын қоғамдық жұмыстарды орындауға;
тұрғылықты жерінің өзгергені туралы жергілікті атқарушы органдарды хабардар етуге міндетті.
8. Қоғамдық жұмыстардың ұзақтығына адамның қоғамдық жұмыстар орнына бару мен кері қайту уақыты кірмейді.";
233) 916-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан әкімшілік жолмен шығарып жіберу туралы қаулыны орындау осы Кодекстің 834-бабының төртінші бөлігінде көзделген жағдайда тоқтатыла тұрады.";
234) 917-баптың 2) тармақшасындағы "517 (екінші, төртінші, бесінші бөліктерінде)" деген сөздер "517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 23) және 82) тармақшаларын, 161) тармақшасының екінші абзацын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 181) тармақшасының сегізінші абзацын, 187) тармақшасын, 195) тармақшасының жетінші және сегізінші абзацтарын, 198) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын;
3) 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9) тармақшасының он алтыншы абзацын, 143) тармақшасының жиырма алтыншы абзацын, 217), 218) және 219) тармақшаларын;

4) абзаца третьего подпункта 1), подпунктов 3), 4) и 6), подпунктов 10), 11), 92) и 93), абзаца пятого подпункта 94), подпунктов 95), 97) и 98), абзаца пятого подпункта 125), абзаца второго подпункта 129), подпункта 136), абзаца третьего подпункта 140), абзацев четырнадцатого и пятнадцатого подпункта 143), абзацев третьего, четвертого, шестого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого и девятнадцатого подпункта 144), подпункта 145), абзацев второго и третьего подпункта 173), абзаца четвертого подпункта 183), абзацев пятого, шестого, тринадцатого, пятнадцатого, двадцать второго и двадцать пятого подпункта 196), подпункта 232) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 сентября 2025 года;
5) абзацев второго и четвертого подпункта 33) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года;
6) абзацев второго и третьего подпункта 5), абзацев четвертого, пятого и шестого подпункта 69) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Приостановить до 1 сентября 2025 года действие абзаца третьего подпункта 9), абзаца восемнадцатого подпункта 143), абзацев восьмого, шестнадцатого, двадцатого и двадцать шестого подпункта 196) статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за незаконное вмешательство должностных лиц в предпринимательскую деятельность, совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области проведения проверок субъектов предпринимательства, охраны окружающей среды, защиты конкуренции, нарушение законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности, о государственных секретах, естественных монополиях, недрах и недропользовании, порядке организации и проведения мирных собраний, персональных данных и их защите, об электронном документе и электронной цифровой подписи по истечении одного года со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.";
"слова "596 (частью третьей)" заменить словами "596 (частями третьей, 3-1 и 4-1)";";
"слова "596 (частью третьей)," заменить словами "596 (частями третьей и 4-1),";";
"слова "596 (часть третья)" заменить словами "596 (части третья, 3-1 и 4-1)";";
"слова "596 (часть третья)" заменить словами "596 (части третья, 3-1 и 4-1)";";

4) 2025 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1) тармақшасының үшінші абзацын, 3), 4) және 6) тармақшаларын, 10), 11), 92) және 93) тармақшаларын, 94) тармақшасының бесінші абзацын, 95), 97) және 98) тармақшаларын, 125) тармақшасының бесінші абзацын, 129) тармақшасының екінші абзацын, 136) тармақшасын, 140) тармақшасының үшінші абзацын, 143) тармақшасының он төртінші және он бесінші абзацтарын, 144) тармақшасының үшінші, төртінші, алтыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он тоғызыншы абзацтарын, 145) тармақшасын, 173) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 183) тармақшасының төртінші абзацын, 196) тармақшасының бесінші, алтыншы, он үшінші, он бесінші, жиырма екінші және жиырма бесінші абзацтарын, 232) тармақшасын;
5) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 33) тармақшасының екінші және төртінші абзацтарын;
6) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 69) тармақшасының төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 9) тармақшасы үшінші абзацының, 143) тармақшасы он сегізінші абзацының, 196) тармақшасының сегізінші, он алтыншы, жиырмасыншы және жиырма алтыншы абзацтарының қолданысы 2025 жылғы 1 қыркүйекке дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2. Жеке тұлға лауазымды адамдардың кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласқаны, әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектілеріне тексерулер жүргізу, қоршаған ортаны қорғау, бәсекелестікті қорғау саласындағы құқық бұзушылықтар жасағаны, Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, мемлекеттік құпиялар, табиғи монополиялар, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі, дербес деректер және оларды қорғау, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бір жыл өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейiн әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.";
"596 (үшінші бөлігінде)" деген сөздер "596 (үшінші, 3-1 және 4-1-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"596 (үшінші бөлігінде)" деген сөздер "596 (үшінші және 4-1-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"596 (үшінші бөлігі)" деген сөздер "596 (үшінші, 3-1 және 4-1-бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"596 (үшінші бөлігі)" деген сөздер "596 (үшінші, 3-1 және 4-1-бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;

"слова "590 (части 2-1, четвертая и 4-1), 596 (часть третья)," заменить словами "590 (часть четвертая), 596 (части третья, 3-1 и 4-1),";".
3. Судебные акты, находящиеся на рассмотрении Верховного Суда Республики Казахстан на момент введения в действие норм, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, передаются в суды кассационной инстанции.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

"590 (2-1, төртінші және 4-1-бөліктері), 596 (үшінші бөлігі)" деген сөздер "590 (төртінші бөлігі), 596 (үшінші, 3-1 және 4-1-бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;".
3. Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген нормалар қолданысқа енгізілген кезде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қарауында жатқан сот актілері кассациялық сатыдағы соттарға беріледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ